lstulajter
15.05.11,21:07
Chcem sa opytat, ci sa niekto nestretol s podobnym problemom.

Donedavna som pri vypinani PC casto pouzival dlhodoby spanok - rezim, ked sa obsah pamate pred vypnutim PC ulozi na disk a potom po zapnuti sa opat nacita vsetko, co som mal otvorene.

V poslednej dobe sa mi vsak PC zacal sam z dlhodobeho spanku prebudzat. Niekolko sekund az minut po vypnuti sa znicoho nic zapne. Povodne to robil iba PC, co mam doma, ale uz sa mi podobne sprava aj PC v praci, s tym rozdielom, ze ten sa ani nevypne, ale kvazi restartuje. Ak hned vtedy stlacim vypinac a PC vypnem, je to OK, uz zostane vypnuty. V kazdom pripade je to vsak nekorektne spravanie.

V obidvoch pripadoch ide o starsie kancelarske PC s MB od Intelu a nainstalovanymi WinXP Pro SP3.

Nevie niekto, kde moze byt problem?
mr.dred
17.05.11,19:13
Akurát riešim podobný prípad,doteraz som pc vždy vypol celkom. Kúpil som ale bezdrôtový set -kláv/myš 2,4GH a potrebujem nechať zapnuté napájanie USB kôli nabíjaniu myšky.Nedarí sa mi to nejako zapnúť v biose,tak som skúsil spánok.Vtedy je USB pod napätím.A je problém na svete. Po elektrickej sieti sa šíria rôzne elektromagnetické impulzy (zapne sa mraziak,rozsvieti sa úsporka a niekedy aj obyč.žiarovka,ventilátor na odsávanie vzduchu z miestnosti...) a tie sú schopné samočinne spustiť pc z režimu spánku.Nepomohla ani deaktivácia klávesnice,myši,sieťovej karty,vypnutie režimov v biose a dokonca ani fyzické odpojenie všetkého od bedni (okrem napájacieho kábla).Dal som pc uspať,poblikal som neónkou a pc sa zapol !!! Skontroloval som el.ištaláciu až k hodinám,pouťahoval všetky svorky v krabiciach aj závuvkách,ale problém pretrváva ďalej.Zajtra ešte skúsim zameniť fázové vodiče v rozvádzači,ale moc velkú nádej tomu nedávam.Zdrojom v pc to nebude,lebo to isté robí aj na ďalších dvoch pc,čo mám doma.Skúsim ešte vyrobiť nejaký sieťový filter a vradiť ho medzi pc a zásuvku a skontrolovať to osciloskopom čo z toho leze.Nepomáha ani prepeťová ochrana.UPS som neskúšal,tá by možno pomohla,ale nemám ju momentálne k dispozícii.
Tak že na záver....nemusí byť vždy chyba len v pc....či?
mr.dred
18.05.11,07:40
Tak toto som ešte nežral.V úmysle prehodiť fázy som oddekloval
el.rozvádzač aj za hodinami. Na hlavnom ističi bol povolený šróbik na 1.fáze a držal už len na poslednom závite!!! Po jeho utiahnutí sa situácia zlepšila,ale pri indukčnej záťaži (motor ventilátora) blízko pc sa ešte niekedy zo spánku pc preberie.Skúsim ešte nejaký ten filter.
K tomu šróbiku - asi ho povolilo točivé magnetické pole trojfázového rozvodu...ale prečo sa krútilo práve doľava ??? :-)
srska
18.05.11,07:54
ja som mal pred 2 rokmi ten istý problém. otvoril som kasňu na pc, všetko vyčistil (konektory) a stav pretrvával ďalej. naviac k tomu pribudol samovoľný reštart pc počas práce. to bolo na ..., lebo keď som robil v účtovnom programe, dochádzalo k hazardom (samovoľný, nekorektný zápis napr. neukončenej príjemky tovaru na sklad). príčinou bol nakoniec napájací zdroj pc (shark:mad: a mal 4 roky). po výmene zdroja (+30% wattová rezerva) bolo a je všetko ok.
lstulajter
18.05.11,08:03
Pomoct mi to sice nepomohlo, ale aspon som sa zabavil. :-D
U mna bude problem inde, kedze dosial som bez problemov fungoval aj doma aj v praci a teraz to zrazu nejde. Navyse je rozdiel medzi oboma pocitacmi v tom, ze jeden nabehne okamzite, kym druhy az po par minutach od vypnutia.

Nedavno som na oboch aktualizoval ovladace, ale na prvom pocitaci sa problem objavil este predtym. Neviem, ci to nemoze robit nejaka aktualizacia Windows... Alebo je to jednoducho nahoda, ze mi kratko po sebe zacali blbnut obidva stroje? Preinstalovavat Windows sa mi velmi nechce, pravdupovediac, momentalne na to ani nemam cas.



P.S.: K tej zabave - reagoval som na mr.dred-a
mr.dred
18.05.11,14:07
Zdroj v pc keď je režime StandBy vie niekedy pekné kúsky.
U rodičov sa stalo,že pc nechcel nabehnúť,len nakrátko sa pustili ventilátory a zase sa vypol.Stačilo na chvíľu vypnúť prívod elektriky a zase beží ako keby nič.Na inom pc zase počas behu zamrzlo všetko - myš,klávesnica....tiež pomohol len reštart zdroja.Na toto boli dobré ATzdroje,vpredu sieťový vypínač a pri zapnutí vždy nábeh od nuly.
Darmo,pc už neni sčotka....presypeš guličky a ideš.
mr.dred
18.05.11,14:51
S tými rozdielnymi nábehmi dvoch pc to môže byť aj v tom,že jedna doska nepodporuje režim SB - tá sa dá zapnúť skôr.Tá druhá-podporujúca sa dá identifikovať podľa toho,že pripojené USB zar.sú napájané (svieti klávesnica,prijímač k myši...)aj keď je vypnutý.Treba skúsiť v biose prenastaviť položku automatického spustenia po výpadku el.(tak bežia servre),zrušiť povolenia zapnutia a prebúdzania cez LAN,myš, - klávesnicu treba nechať.Ak sú zapnuté a trvale pripojené zar.k USB - tlačiareň,skener,kamera....treba ich odpojiť a vyskúšať chod pc bez nich.(môže v nich byť vadná nejaká súčiastka,taký prasknutý odpor,alebo prerážajúci blokovací kondenzátor vedia byť dobrým zdrojom impulzov pre pc,čo sa na ich funkčnosti nemusí prejaviť a idú normálne).
Savietskie kompoňenty,Amerikanskie kompoňenty - vsio Taiwan !
mr.dred
19.05.11,21:42
Prišiel som na jednu vec .Tak,ako som písal predošle,poodpájal som vsetky USB a pc sa zo spánku sám nepreberá.Zistil som,že samospúšťanie má na svedomí tlačiareň (Canon Pixma IP4700),ktorá po odpojení napájania asi po 12-15 sek.vyšle nejaký impuls po USB späť do pc a ten sa prebudí.Napájanú ju mám zo zásuvkovej lišty Master/slave a po uvedení pc do spánku,alebo vypnutí,stratí napájanie.Dalo by sa to riešiť tak,že tlačiareň ostane stále v elektrike,ale vyskúšal som ešte jednu možnosť.Do PCI slotu som vložil ďaľší radič USB a tlačiareň som pripojil naň.Teraz už ten impulz nevadí.Skúšal som aj druhú tlačiareň (Lexmark-využívam len skener) a tá to nerobí. Skúsim ešte poriešiť ostatné zariadenia (kamera,ext.HDD).