21 maja
16.05.11,07:55
Ak ma niekto nejake skusenosti s liečenim Bercovho vreda a ruže,lekarsky ERISIPEl,poradte mi prosím.Mam mamku ktora ma 75 rokov a už rok sa lieči ,ma obe v jednom, bercov vred a ružu spolu,a ma aj DNU.skušame vsetko,ale bezvisledne.Začala u chyrurga,čistenim a nanasanim masti,a nakoniec jej odporučal sam,aby išla ku kožnej.Tam sa to zdalo na začiatku,celkom dobre,ale stašne jej to mokva,davali jej aj naplaste,čo jej vyťahovao hnis,ale nie je to dobre,lebo sa jej spravila aj dalšia rana,a opucha jej noha nad vredom.Nakoniec sme na odporucanie isli k liecitelke,zacala to liecit vymyvanim rany a pitim čaju,aby sa jej vypalvili najprv všetky škodliviny.Dakujem.
rennka
16.05.11,06:14
Takyto problem mal moj svokor 15 rokov. Potom mu moj muz vybavil v Bratislave v nem. sv Cyrila a M.vysetrenie. Nase prekvapenie bolo, ked za 2 dni mal po operacii. Vytiahli mu zilu, ktora to vsetko sposobovala. Uz 4,5 roka je po tomto zakroku a citi sa fajn.
Este dodam, vsetko to cistenie, mastenie a pod. nezaberalo resp. zabralo len na chvilu.
tokoska
16.05.11,06:37
Moja mama tiež mala problémy s bercovým vredom, nezaberalo nič.
Žiadne čistenie, mastenie a podobné veci. Chcelo to svoj čas na dozretie, vytečenie. Keď sa jeden ako tak zahojil, otvoril sa ďalší a ďalší. Okrem toho, že nesmierne trpela bolesťami, položilo ju to psychicky.
Bercové vredy sú choroba ciev, skúste tieto vyšetrenia.
21 maja
16.05.11,12:18
Dakujem.Viem ze je to choroba ciev,ale skušam jej pomoct,ale nejako to nejde.Mam velke bolesti a vyteka jej to stale.Teraz to vymyvame myšim chvostikom,tak som na to počula vela dobreho,tak dufam ze jej to aj pomože,aj ked viem že to nebude hned.
Darina1234
16.05.11,12:25
Jednoznačne liečba žil u lekara v spolupraci s kožným lekarom, bylinky pomožu zahojiť zvonku, pokial možno používať ich čerstve , dobra je aj praslička, teraz už rastie, nechať ju vyluhovať v studenej vode 12 hodin, potom priviesť do mierneho varu a tak pridať do lavora s vodou a preplachnuť nohu.
rennka
17.05.11,09:46
Dakujem.Viem ze je to choroba ciev,ale skušam jej pomoct,ale nejako to nejde.Mam velke bolesti a vyteka jej to stale.Teraz to vymyvame myšim chvostikom,tak som na to počula vela dobreho,tak dufam ze jej to aj pomože,aj ked viem že to nebude hned.

Nechcem brat nadej, ale ako som uz pisala, ziadne vymyvanie alebo pod. liecenie nepomoze, pokial jej bude z vnutra " tiect " poskodena zila. Svokor to mal na lytku, zilu mu skratili niekde od stehna. S doliecovanim po operacii sa mu to hojilo cca2-3 mesiace a odvtedy ma pokoj. Predtm cistil a liecil 15 rokov a nepomohlo nic.
viktorviktor
17.05.11,10:50
Stará matka mala bercove na oboch nohách. Najskôr kožnému, alebo do špitálu, dostane maste na liečenie. Potom je potrebné, zdôrazňujem dôkladne ranu denne čistiť - robil som to vatou na špajdli, ranu umyl, vtedy hypermangánovým roztokom, natrieť ranu, okolie rany, zabaliť do čistých obväzov. Menej chodiť, nohu mať vyloženú. Potom ako sa prestane tvoriť hnis, ustúpia aj bolesti (sú ukrutné, pre tých čo sa nestretli s touto chorobou).
Musíš čistenie robiť sama, alebo niekoho násjť v rodine, komu to nebude vadiť. Ked sa rana zahojí, je potrebné ju už len umývať. Akonáhle sa objaví len náznak hnisu, hned čistiť. Je pravda, že sa rana obnovuje, ale nie sú bolesti. Dokonca sa rana uzatvorí, vytvorí sa riadne koža, len je červená.
Niekde som čítal, že v Cesku (Hradec Králové) bercove vredy liečia prikladaním lariev (obyčajné mušie, len riadne "dezinfikované" aby nespôsobili inú chorobu), ktoré vyžerú hnis tak za dva až 5 dní, podľa rozsahu. Prvý deň je údajne nepríjemný, spôsobené pohybom lariev, ale už potom je to v pohode.
21 maja
17.05.11,19:14
U každeho je to asi ine,ja jej to robim sama,lebo mamka to ma tak z boku na lytku,ze si to tam ani nevidi.Vystriekavam jej to terz s čerstveho myšieho chvostika,to jej vystriekam 5X na den,a medzi tym alpou,alebo čistym liehom.vyteka jej- ale cisti sa jej to pomaličky.Tie pijavice mamka nechce,aj ked som vela o nich čitala,ze pomahaju na vela veci.Dik
BXLmiami
18.05.11,04:55
U každeho je to asi ine,ja jej to robim sama,lebo mamka to ma tak z boku na lytku,ze si to tam ani nevidi.Vystriekavam jej to terz s čerstveho myšieho chvostika,to jej vystriekam 5X na den,a medzi tym alpou,alebo čistym liehom.vyteka jej- ale cisti sa jej to pomaličky.Tie pijavice mamka nechce,aj ked som vela o nich čitala,ze pomahaju na vela veci.Dik
Toto je divná liečba,5x denne a pomedzi Alpa-kedy sa to má hojiť,ked tam na to nemáte čas?Ošetrenie 1x denne stačí,zaviazať a nechať čas na upokojenie a liečbu.
21 maja
18.05.11,12:34
Mala som namysli 5x jej to vymyvam tym odvarom a len raz na den je to dezinfikujem liehom.Tak jej to cistili ked chodila na kozne.Len vela ludi mi radi,aby sme to nezaviazovali,nech to volne dycha,lebo jej to pod obväzom bude stale viac a viac mokvat,a nebude sa jej to scelovat.Ono to samozrejme este potrva pokial sa jej to precisti,vlaste jej s toho stale vyteka,ale dufam ze bude aj lepsie,a hlavne aby ju to menej bolelo.
ludmilla
18.05.11,12:50
Otec mal otvorený Bercov vred na predkolení, ktorý predo mnou ukrýval, keď mi ho ukázal liečili sme ho: umývanie fyziologickým roztokom - do rany Suprasorb gél a zalepiť Suprasorb plátom, najprv 1x denne, hojenie bolo dosť rýchle, keď sa defekt zmenšil postupovali sme každý druhý deň až 1x za tri dni až do úplného vyhojenia. Potom som ho zobrala na cievnu ambulanciu (kde sme najprv obdržali termín o pol roka, ale po zaplatení 70 Eur sme dostali termín ihneď) hneď odtiaľ putoval na chirurgickú cievnu ambulanciu do NÚSCH do BA a tam ho o pár dní operovali - varixy (z toho to bol ten jeho strach).
Dnes má pokoj, žiaden Bercov vred sa nekoná, pretože prekrvenie nôh má dostatočné a okrem toho berie antikoagulačnú liečbu.
ludmilla
18.05.11,12:51
Mala som namysli 5x jej to vymyvam tym odvarom a len raz na den je to dezinfikujem liehom.Tak jej to cistili ked chodila na kozne.Len vela ludi mi radi,aby sme to nezaviazovali,nech to volne dycha,lebo jej to pod obväzom bude stale viac a viac mokvat,a nebude sa jej to scelovat.Ono to samozrejme este potrva pokial sa jej to precisti,vlaste jej s toho stale vyteka,ale dufam ze bude aj lepsie,a hlavne aby ju to menej bolelo.

Zvláštny postup, napr. len samotná alpa vysušuje a časté vymývanie narušuje prirodzenú flóru.
holubička1
18.05.11,20:36
:)
Ak ma niekto nejake skusenosti s liečenim Bercovho vreda a ruže,lekarsky ERISIPEl,poradte mi prosím.Mam mamku ktora ma 75 rokov a už rok sa lieči ,ma obe v jednom, bercov vred a ružu spolu,a ma aj DNU.skušame vsetko,ale bezvisledne.Začala u chyrurga,čistenim a nanasanim masti,a nakoniec jej odporučal sam,aby išla ku kožnej.Tam sa to zdalo na začiatku,celkom dobre,ale stašne jej to mokva,davali jej aj naplaste,čo jej vyťahovao hnis,ale nie je to dobre,lebo sa jej spravila aj dalšia rana,a opucha jej noha nad vredom.Nakoniec sme na odporucanie isli k liecitelke,zacala to liecit vymyvanim rany a pitim čaju,aby sa jej vypalvili najprv všetky škodliviny.Dakujem.
S bercovym vredom mam taktiez skusenosti u mojich rodičov oboch, otec ten je mobilny ale tiez ho postihlo a cievna nedostatocnost- tromboza prerastla do tychto vredov a noha bola otvorena 5 rokov!! naplaste masti vsetky teritoria sme presli, v lete to dokonca az hnilobne zapachalo, nakoniec sme boli poslaní do štátnej nemocnice v bratislave na mickiewicovej, vrelo odporucam naozaj sikovneho mladeho lekara, ktory tu nohu zachranil, zaobera sa sice aj spominanymi larvami, ale nohu napichal injekciou, ziadne masti, bandaz , prekrytie a to bolo vsetko takto to trvalo nejaky pol roka ale noha je zacelena, bandazovanie je dozivotne ale bez rany.
holubička1
18.05.11,20:41
No a druhu skusenost mam s maminou ta je nemobilna roky rokuce trpi "ruzou" a tiez sa dosledkom toho vytvoril bercov vred , bolesti strasne ale tiez sme nohu zahojili, sice nemohla obsolvovat cestovanie do ba, ale pomohla jej biolampa - trvalo to rok ale noha je zahojena, tiez je dolezite bandazovanie.-
ludmilla
19.05.11,07:16
Spomína sa tu aj bandážovanie ale pozor, je veľmi dôležité o aký druh Bercovho vredu ide:
Pretože je to veľký rozdiel:
Bercov vred venózneho pôvodu.
Tvorí asi 70% všetkých vredov. Jeho príčinou sú nefungujúce klapky - chlopne, ktoré spájajú povrchové a hlboké žily nohy.
Funguje to asi takto: žily vedú použitú krv naspäť do srdca, prechodom cez pľúcny obeh sa krv znovu obohatí kyslíkom. Aby sa krv dostala do srdca aj napriek gravitácii napomáha nohám svalové čerpadlo. Pohonná sila vychádza práve z lýtkových svalov. Čiže keď kráčame, alebo sa inak pohybujeme vznikne kontrakcia - svaly lýtka sa stiahnu alebo sa uvoľnia okolo žíl nohy. Práve pomocou tohto pohybu stiahnutie - uvoľnenie sa krv pumpuje smerom k srdcu. Ale aby tá krv netiekla naspäť do nohy sú žily z vnútornej strany vybavené klapkami - chlopňami - ventily spätného toku, ktoré spätnému toku zabraňujú. Krv môže prúdiť len jedným smerom, teda smerom k srdcu.
Preto je logické ak je možná operácia - operačne zrušiť spätný tok krvi, noha sa hojí potom veľmi rýchlo.
Ak operácia možná nie je, treba správne liečiť vred a hlavne bandážovať!!!!! Kompresná terapia je veľmi dôležitá!!! okrem bandáži existujú aj veľmi dobré kompresné pančušky na mieru.
Neliečiť samoliečbou, ale navštíviť lekára a ak si na preväzy netrúfam, využijem služby agentúry - preväzových sestier.
Ako vyzerá vred venózneho pôvodu???
Noha má charakteristický vzhľad - je opuchnutá, najmä vtedy, keď je na nej otvorený defekt, okolitá pokožka je sfarbená do hneda, je suchá, svrbí - opuchový ekzém. Samotný vred je vlhký, mokvajúci a väčšinou nebolestivý. Vzniká v oblasti kostí, poväčšine z vnútornej strany nohy. Celkovo je v nohách pocit ťažkých nôh.
ludmilla
19.05.11,07:34
Bercov vred arteriálneho pôvodu.
Vyskytujú sa najčastejšie na nohách, prstoch nôh a pätách. Tie vznikajú, ak je porušené prekrvenie určitej časti tela, upchávaním cievy alebo nedostatočnosti cievy.
Artérie transportujú krv zo srdca do tkanív tela, aby ho zásobili kyslíkom a výživnými látkami. Keď sa cieva upcháva nedostáva sa tkanivu výživy a kyslíka, vzniká vred.
Nohy sú studené, bledé a sfarbené do modra. Tieto vredy sú bolestivé. Tieto bolesti sú práve v pokoji, keď človek oddychuje, alebo leží spí, najmä v noci. Pomáha, keď nohy zvesíme dolu z postele, čím vteká do nohy viac krvi a prekrvuje sa.
Často ľudia trpia kŕčami v lýtkach, ktoré vyvoláva chôdza. Keď človek zastaví napr. pozrie si výklad v obchode, bolesti zmiznú, preto sa im hovorí "choroba výkladných skríň", ale toto spojenie nemusí hneď znamenať vred na nohe.
Toto ochorenie je najčastejšie u ľudí s vysokým krvným tlakom, cukrovkou, vysokým cholesterolom v krvi a u fajčiarov.
Tento problém sa rieši operačne bypassmi, liekmi. Riešiť sa musí, aby sa predišlo amputácii.
Oproti venóznemu vredu sa arteriálny nesmie bandážovať, zhorší to celkové prekrvenie!!!!!
ludmilla
19.05.11,07:51
Prevencia Bercových vredov.
V boji proti poruchám prekrvenia pomáha zdravá strava, s obmedzením tukov, pravidelný pohyb, zbaviť sa nadváhy, prestať fajčiť.
Ten kto má sklon k poruchám prekrvenia venózneho pôvodu by mal pravidelne nosiť kompresné pančušky - dostať ich v lekárni, zdravotníckych potrebách priamo na mieru!!!
Ak ide naopak o arteriálny pôvod nesmú sa nohy zaťažovať kompresnými pančuškami.
Časté sedenie zhoršuje prekrvenie nôh, preto treba nohy občas vykladať, aby sme im dopriali prekrvenie.
Hlavne pri vredoch arteriálneho pôvodu okamžite prestať fajčiť!!!
Vyvarovať sa zranení na nohách aj napr. pri strihaní nechtov, nenosiť obuv, ktorá niekde tlačí.
Neliečiť vzniknutý vred masťami, pastami, ktoré nám niekto poradil, myslieť na možné alergické reakcie!!!! Problémi s vredom sa zhoršia.
Kedy navštíviť lekára????
- pri kŕčových žilách
- pri sfarbení predkolenia
Toto sú prvé príznaky, kedy by sme mali vyhľadať radu lekára a predísť tak vredom.
Samozrejme pri vzniku vredu ihneď.
ludmilla
19.05.11,14:09
Mala som namysli 5x jej to vymyvam tym odvarom a len raz na den je to dezinfikujem liehom.Tak jej to cistili ked chodila na kozne.Len vela ludi mi radi,aby sme to nezaviazovali,nech to volne dycha,lebo jej to pod obväzom bude stale viac a viac mokvat,a nebude sa jej to scelovat.Ono to samozrejme este potrva pokial sa jej to precisti,vlaste jej s toho stale vyteka,ale dufam ze bude aj lepsie,a hlavne aby ju to menej bolelo.

Majka naviažem na tvoje 3 body, ktoré som vyznačila.
1. Žiaden zaručený recept neexistuje pretože rana nie je vždy tá istá, je u každého iná. Môže sa nachádzať v inej fáze hojenia a preto na ňu zaberie niečo iné.
- Čistiaca fáza alebo fáza zápalu:
Rana mokvá, sú v nej baktérie, odumreté tkanivo, fibrínová belavá sieť, okolie rany je teplé, noha opuchnutá. Táto fáza začína 2 - 4 hodiny po poranení, telo sa bráni a vytvára tento povlak.
- Granulačná fáza:
Pri správnej liečbe by mala nastať na 4. deň liečby. Granulačné tkanivo má typický lesklý vzhľad tmavoružovej farby.
- Epitalizačná fáza:
Začína na 5 - 10 deň, kedy vyzrejú kolagénové vlákna, tvorí sa jazvovité tkanivo, epitelizačná fáza je po asi 3 týždňoch ukončená.
Čo všetko vplýva na hojenie rany?
- jej veľkosť, hĺbka, kyslík, výživné látky, vlhkosť, lieky, teplota, mechanické zaťaženie, infekcia
- vek človeka, stav výživy, imunitný systém, sprievodné ochorenia, psychosociálne faktory.
K tvojim bodom:
Rana aby sa mohla hojiť musí mať určitú mikroklímu. Fyziologická klíma rany musí mať vlhké prostredie - keď sa rana či už akútna alebo chronická necháva vyschnúť, zmnožuje sa nekrotické tkanivo a tým sa zabraňuje možnosti migrácie buniek, epitelizácii, pretože bunky, enzýmy a rastové faktory v suchom prostredí nefungujú. Naopak vlhké prostredie urýchľuje epitelizáciu, granuláciu a tým hojenie.
Hojenie rany podporuje teplota tela, pri nižších teplotách, nie je rana zásobená dostatočne kyslíkom a je vysadená aktivita leukocytov, preto aj pri umývaní rany treba dbať na teplotu tekutiny, ktorou ranu umývame t.j. keď použijeme na výplach tekutinu izbovej teploty, potrvá asi 40 min., kým sa rana dostane do predošlej teploty. Pokles teploty v rane už o 2˚C poškodzuje biologické procesy v rane, preto by sa mal roztok na vyplachovanie zohriať vo vodnom kúpeli na teplotu tela 35˚C - 37˚C.
Lokálne použité roztoky, lieky, masti, náplaste, ktoré nie sú vhodne vybraté môžu rane uškodiť.
Príklady nesprávneho použitia:
- vyplachovanie rany, ktorá je v granulačnej fáze peroxidom vodíka, agresívna dezinfekcia chronickej rany, s cieľom ju vyčistiť aby bola sterilná - môže byť toxická pre bunky. Náplaste vyberáme podľa kvality mikroklímy rany ako ochranu pred vysychaním. Nie je nič horšie ako keď sa náplasti, či obväzy prilepujú na ranu a my ich opakovane stŕhame - tu už nie je niečo v poriadku, pretože stále narušujeme pokoj rany.
Aby sa rana hojila nesmú v nej byť cudzorodé látky: nekrotické odumreté tkanivo, kúsky - malé nitky obväzu, zbytky púdru, mastí. Toto všetko blokuje zásobenie rany kyslíkom a výživnými látkami.

Vyplachovanie rany je vhodné robiť fyziologickým roztokom alebo
Ringerovým roztokom, vždy čerstvým.

Ktoré krytie na aké typy rán je vhodné.

V čistiacej fáze keď rana krváca:
- vhodné je použitie savých kompries (Zetuvit)
- impregnovaná gáza (napr. Adaptic) so savou kompresou
- alginát (napr. Sorbalgon) najlepšie riešenie
- hydrovlákno (napr. Aquacel)
V čistiacej fáze keď rana mokvá:
- vhodné je použitie savých kompries (Zetuvit)
- impregnovaná gáza (napr. Adaptic) so savou kompresou
- alginát (napr. Sorbalgon) najlepšie riešenie
- hydrovlákno (napr. Aquacel) najlepšie riešenie
- hydrokoloid (napr. Varihesive, Comfeel)
- Hydropolymér (napr.Allevyn, Tiele) najlepšie riešenie
V čistiacej fáze keď je rana pokrytá povlakom:
- alginát (napr. Sorbalgon)
- hydrogél (napr. Hydrosorb) najlepšie riešenie
- hydrokoloid (napr. Varihesive, Comfeel)
- Hydropolymér (napr.Allevyn, Tiele)
- absorpčný vankúšik aktivovaný Ringerovým roztokom (napr.TenderWet) najlepšie riešenie
V čistiacej fáze keď je rana infikovaná:
- obväz s aktívnym uhlím a striebrom (napr.Actisorb) najlepšie riešenie hlavne pri zapáchajúcej rane
- alginát (napr. Sorbalgon) najlepšie riešenie
- absorpčný vankúšik aktivovaný Ringerovým roztokom (napr.TenderWet) najlepšie riešenie
Rana v granulačnej fáze:
- alginát (napr. Sorbalgon)
- hydrovlákno (napr. Aquacel)
- hydrogél (napr. Hydrosorb) najlepšie riešenie
- hydrokoloid (napr. Varihesive, Comfeel) najlepšie riešenie
- Hydropolymér (napr.Allevyn, Tiele)
- absorpčný vankúšik aktivovaný Ringerovým roztokom (napr.TenderWet)
Rana v epitalizačnej fáze:
- hydrogél (napr. Hydrosorb)
- hydrokoloid (napr. Varihesive, Comfeel)
- absorbčné krytie (napr.Tegaderm alebo Opsite flexigrid) najlepšie riešenie

Majka vyhľadaj lekára a prekonzultuj ošetrovanie rany, pretože sú viaceré body hojenia porušené.
21 maja
21.05.11,06:14
Dakujem za radu.Naozaj je to u každeho pacienta ine,ked trpi aj inymi chorobami,ale dufam ze sa nam podari najst tu spravnu liecbu,a hlavne aby zabrala.
Ferdinandos
06.05.13,20:32
Na liečbu bercových vredov mi pomohla aplikácia oxidu dusnatého - tzv. NO-terapia (http://www.vitare.sk/no-terapia/)
willma
07.05.13,06:31
reaguješ na tému po dvoch rokoch a hneď aj s linkom na súkromnú kliniku