Ivva
17.05.11,09:36
Ahojte poradaci, chcem vas poprosit o radu alebo o nejake usmernenie.
Moj otec ma diagnozu cirhozu pecene, nie je schopny pracovat, v podstate stale lezi. Bohuzial ma malo odrobených rokov, neplatil si odvody do zdravotnej poistovne a ani do socialky. Nakolko je mamina na vsetko financne sama, chcela by som vediet ci by mal otec narok na invalidny dochodok, davky v hmotnej nudzi alebo nieco podobne. Poprípade ci by mamina mohla poberat nejake socialne davky.
Dakujem za kazdu vzacnu radu.
Nokerla
17.05.11,07:51
Ako prve by som urobil, ze by som poziadal o ID.
To ci ma narok a v akej vyske rozhodne Soc.poistovna.
A na zaklade rozhodnutia je mozne urobit dalsie kroky ako napr. Opatrovatelske a pod.
Ako je to s davkami v hmotnej nudzi neviem, ale tam musi byt nejaka suma, ktora je pod zivotnym minimom.
veronikasad
17.05.11,10:37
Ahojte poradaci, chcem vas poprosit o radu alebo o nejake usmernenie.
Moj otec ma diagnozu cirhozu pecene, nie je schopny pracovat, v podstate stale lezi. Bohuzial ma malo odrobených rokov, neplatil si odvody do zdravotnej poistovne a ani do socialky. Nakolko je mamina na vsetko financne sama, chcela by som vediet ci by mal otec narok na invalidny dochodok, davky v hmotnej nudzi alebo nieco podobne. Poprípade ci by mamina mohla poberat nejake socialne davky.
Dakujem za kazdu vzacnu radu.
kolko rokov má otec a kolko rokov pracoval ? Bol evidovaný na úrade práce, alebo je dobrovolne nezamestnaný ?

Uveď príjem matky a počet členov domácnosti - pre posúdenie nároku na dávku v hmotnej núdzi.
Ivva
17.05.11,11:11
Otec ma 55 rokov, evidovany na urade prace nebol, ani dobrovolne nezamestnany, viem ze nejakych 8 rokov robil na dohodu.
V byte zije mamina, otec a brat, mamina ma prijem 400 Eur mesacne v cistom.
Viem ze si dlhe roky neplati zdravotku ani socialku, je mi luto maminy, vsetko je na nej tak by som chcela najst nejake vychodisko.
veronikasad
17.05.11,11:14
Otec ma 55 rokov, evidovany na urade prace nebol, ani dobrovolne nezamestnany, viem ze nejakych 8 rokov robil na dohodu.
V byte zije mamina, otec a brat, mamina ma prijem 400 Eur mesacne v cistom.
Viem ze si dlhe roky neplati zdravotku ani socialku, je mi luto maminy, vsetko je na nej tak by som chcela najst nejake vychodisko.
Ivka, počíta sa doba od dovršenia plnoletosti. Naozaj len 8 rokov ? Počas práce na dochodu nebol dôchodkovo poistený ...

Neviem či brat je ešte nezaopatrené dieťa, ale pri čistom príjme 400 € na trojčlennú rodinu bohužial nevznikne žiadna dávka v hmotnej núdzi.

Skôr než si otec začne vybavovať ID, vyžiadajte z ústredia SP priebeh dôchodkového poistenia.
stanco007
06.06.11,08:13
Ked SP prizna ID napr 50% a napr po roku ma clovek dalsiu/ie novu/e dg, tak mu mozu pridat 10%? A je to priamo 10% alebo mozu pridat aj len 5%???
veronikasad
06.06.11,08:14
Ked SP prizna ID napr 50% a napr po roku ma clovek dalsiu/ie novu/e dg, tak mu mozu pridat 10%? A je to priamo 10% alebo mozu pridat aj len 5%???
Môžeš požiadať o prehodnotenie zdr. stavu. Ale nefunguje to tak ako píšeš ...