Aljok
18.08.12,16:13
Zo stránky FR SR :

Oznámenie k podávaniu súhrnných výkazov pre registrovaných platiteľov DPH po 1.4.2012.

Platiteľom dane, ktorí sa registrovali po 1.4.2012, a ktorí majú povinnosť podať súhrnný výkaz a nemajú zaručený elektronický podpis a ani uzatvorenú písomnú dohodu o elektronickom doručovaní v zmysle § 13 ods. 5 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní a v súčasnosti uvedenú písomnú dohodu uzavrieť nemôžu z dôvodu technických problémov na strane finančnej správy odporúčame využiť:

aplikáciu na internetovej stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v časti Daňové tlačivá > Vyplňovanie a tlač daňových dokumentov na internete > Súhrnný výkaz pre daň z pridanej hodnoty (platný od 1.1.2010) (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/pomocky/vyplnenie_tlaciv_na_internete/index.html)
aplikáciu eDANE

Obe aplikácie umožňujú vyplnenie interaktívneho formulára so zapracovanými kontrolami, import údajov z XML súboru a tlač dokumentu.

Variant 1:
Do vyriešenia technických problémov na strane finančnej správy s uzatvorením písomnej dohody o elektronickom doručovaní SV doručiť na DÚ v listinnej forme.

Variant 2:
Do vyriešenia technických problémov na strane finančnej správy s uzatvorením písomnej dohody o elektronickom doručovaní v zmysle § 13 ods. 6 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní je možné doručiť súhrnný výkaz DPH elektronickými prostriedkami na adresu svdph@financnasprava.sk, (do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami je SV potrebné doručiť aj v listinnej forme)
id: 10
Rozalka
18.08.12,14:23
Pre istotu prikladám aj foto obrazovky (potvrdenie autentičnosti)
srska
20.08.12,15:08
pikoška zo školenia:

mfsr pripravuje návrh na posun el. doručovania na 01.01.2014
m.hladka
20.08.12,16:25
no sueper !
Rozalka
20.08.12,16:42
pikoška zo školenia:

mfsr pripravuje návrh na posun el. doručovania na 01.01.2014
... to sa dalo čakať ...
Janiela
28.08.12,09:08
Problém vyriešený. Hor sa do práce s "vytláčaním" dohôd. Nižšie priakladám vyjadrenie:

Dobrý deň
Vaša udalosť bola uzatvorená. Doporučené postupy a návody sú uvedené nižšie, v časti Riešenie. V prípade pretrvávajúcich problémov sa prosím obráťte
na ServiceDesk a uveďte referenčné číslo Vašej udalosti: SD00212520

________________________________________
Riešenie:
Súvisiaci Incident IM00089119 bol uzatvorený. aplikacie pre generovanie ziadosti o identifikator a generovanie dohody o elektronickom dorucovani su funkcne *** *** Nie su už žiadne priradené záznamy. Udalosť uzavretá z Incidentu IM00089119
Jana1303
09.09.12,12:26
... no a mám opäť problém na svete...
Vypísala som Žiadosť o vydanie idenfifikátora + Dohodu o elektron. doručovaní, zaniesla na DÚ, prišiel mi certifikát e-mailom, ktorý sa po kliknutí automaticky uložil v mojom počítačí. No problém je v tom, že keď sa chcem dostať do EZÚ žiada odo mňa:
"Vložte kartu do čítačky" ale ja nič také nemám. Prosím o pomoc, kto má s týmto skúsenosti.

Vopred ďakujem......
promont maja
09.09.12,12:59
... no a mám opäť problém na svete...
Vypísala som Žiadosť o vydanie idenfifikátora + Dohodu o elektron. doručovaní, zaniesla na DÚ, prišiel mi certifikát e-mailom, ktorý sa po kliknutí automaticky uložil v mojom počítačí. No problém je v tom, že keď sa chcem dostať do EZÚ žiada odo mňa:
"Vložte kartu do čítačky" ale ja nič také nemám. Prosím o pomoc, kto má s týmto skúsenosti.

Vopred ďakujem......

...ja som mala podobný problém ... skús to ignorovať, resp. odpovedať: cancel = u mňa celkovo 4krát ...
Janiela
10.09.12,05:40
Ja mám problém pri sťahovaní identifikátora do PC, kde mi vypisuje neplatný verejný kľúč. Nerozumiem. Poradíte mi niekto? ďakujem
Jana1303
10.09.12,10:03
...môžem klikať aj 100x nepustí ma to ďalej....
KEJKA
10.09.12,10:12
okrem uloženia identifikátora, musíš niečo nainštalovať - je to v pokynoch, prejdi si ešte raz postup EZU na drsr.sk
ja si to už nepamatám, ale inštalácia bola určite.
Gabhus
11.09.12,03:54
Chcem sa spýtať: Máme všetko poriešené, začali sme podávať niektoré dokumenty elektronicky. Normálne sme podali, vytlačili si potvrdenku o prijatí. Pri náhodnej ceste na DÚ som sa spýtala pracovníčok či je to v poriadku a odpoveď bola: "Malo by to byť v poriadku, ale dajte to aj papierovo, lebo my sme dostali usmernenia raz že papierovo netreba, potom že treba, takže nevieme". Nebol to súhrnný výkaz. Vedel by niekto ako to je? Platí elektronické podanie napr. Mesačného prehľadu, priznania DPH a pod.? Ďakujeme:)
Economic
11.09.12,05:15
Podávaš so ZEP, či bez ZEP ? Elektronicky odoslané sa už nedokladá v papieri. Neviem o tom, že by mali nejaký nový pokyn. ja podávam od roku 2009 len elektronicky a nič nedokladám. Ani Prehľady, ani DPH... ani SV... Zákon to nekáže. Musia sa držať zákona. Platí rovnako pre nás ako aj pre nich.
Janiela
11.09.12,06:06
najskôr som si to v pokynoch nevšimla, pozriem si ešte raz. ďakujem
SilMar Group
11.09.12,07:41
Chcem sa spýtať: Máme všetko poriešené, začali sme podávať niektoré dokumenty elektronicky. Normálne sme podali, vytlačili si potvrdenku o prijatí. Pri náhodnej ceste na DÚ som sa spýtala pracovníčok či je to v poriadku a odpoveď bola: "Malo by to byť v poriadku, ale dajte to aj papierovo, lebo my sme dostali usmernenia raz že papierovo netreba, potom že treba, takže nevieme". Nebol to súhrnný výkaz. Vedel by niekto ako to je? Platí elektronické podanie napr. Mesačného prehľadu, priznania DPH a pod.? Ďakujeme:)

Ak podávate cez EZU, dodatočne netreba nič posielať v listinnej podobe. Stačí, ak si vytlačíš potvrdenku, že to bolo poslané, aj to pre prípad, žeby im zblbol systém, pretože si to môžeš kedykoľvek cez EZU dodatočne vytiahnuť.
Ale keď posielate podľa starého systému -cez E-dane, tak tam treba do 5 dní poslať na FU podpísané krycie listy, inak sa považujú tlačivá za nedoručené.
Economic
11.09.12,07:47
Ak podávate cez EZU, dodatočne netreba nič posielať v listinnej podobe. Stačí, ak si vytlačíš potvrdenku, že to bolo poslané, aj to pre prípad, žeby im zblbol systém, pretože si to môžeš kedykoľvek cez EZU dodatočne vytiahnuť.
Ale keď posielate podľa starého systému -cez E-dane, tak tam treba do 5 dní poslať na FU podpísané krycie listy, inak sa považujú tlačivá za nedoručené.

Nie je pravda. Ja podávam cez eDane a nič nemusím dokladať, žiadne krycie listy. Podania cez eDane sa považujú za doručené po obdržaní akceptácie platnosti ZEP-u. Čiže pokiaľ je ZEP platný, nie je dôvod, aby akceptácia neprišla.
SilMar Group
11.09.12,07:55
Nie je pravda. Ja podávam cez eDane a nič nemusím dokladať, žiadne krycie listy. Podania cez eDane sa považujú za doručené po obdržaní akceptácie platnosti ZEP-u. Čiže pokiaľ je ZEP platný, nie je dôvod, aby akceptácia neprišla.

Samozrejme, s tým súhlasím. Pokiaľ je tu ZEP, žiadne iné potvrdenia netreba na FU posielať. Ale pokiaľ ZEP nie je (čo vo väčšine firiem nie je) a posiela sa cez E-dane, treba do 5 dni poslať aj podpísané krycie listy.
srska
11.09.12,07:55
Ak podávate cez EZU, dodatočne netreba nič posielať v listinnej podobe. Stačí, ak si vytlačíš potvrdenku, že to bolo poslané, aj to pre prípad, žeby im zblbol systém, pretože si to môžeš kedykoľvek cez EZU dodatočne vytiahnuť.
Ale keď posielate podľa starého systému -cez E-dane, tak tam treba do 5 dní poslať na FU podpísané krycie listy, inak sa považujú tlačivá za nedoručené.ako kedy - ak je dokument podpísaný so zep - netreba myslieť na 5 dní
MADELEIN
11.09.12,07:55
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: SilMar Group http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/168568-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a-post2139943.html#post2139943)
Ak podávate cez EZU, dodatočne netreba nič posielať v listinnej podobe. Stačí, ak si vytlačíš potvrdenku, že to bolo poslané, aj to pre prípad, žeby im zblbol systém, pretože si to môžeš kedykoľvek cez EZU dodatočne vytiahnuť.
Ale keď posielate podľa starého systému -cez E-dane, tak tam treba do 5 dní poslať na FU podpísané krycie listy, inak sa považujú tlačivá za nedoručené.


Áno takto to aj my robíme a DÚ odovzdáme krycie listy.
nika.sum
13.09.12,06:47
Ahoj, ja neviem ci to len mne blbne, ale uz od leta mam problem s tlacenim potvrdeniek o akceptacii. Podany dokument je riadne spracovany ale ked chcem vytlacit, vypise mi to v okienku prazdna stranka. Parkrat sa mi to podari ale vacsinou nie. Ma niekto ten isty problem? Je to chyba u mna alebo v ich systeme?
SilMar Group
13.09.12,07:01
Ahoj, ja neviem ci to len mne blbne, ale uz od leta mam problem s tlacenim potvrdeniek o akceptacii. Podany dokument je riadne spracovany ale ked chcem vytlacit, vypise mi to v okienku prazdna stranka. Parkrat sa mi to podari ale vacsinou nie. Ma niekto ten isty problem? Je to chyba u mna alebo v ich systeme?

A nevyhadzuje sa ti po odkliknutí na tlač na spodnej strane taká malá lišta, kde si môžeš vybrať, či si dokument otvoríš alebo uložíš?
srska
13.09.12,07:10
Ahoj, ja neviem ci to len mne blbne, ale uz od leta mam problem s tlacenim potvrdeniek o akceptacii. Podany dokument je riadne spracovany ale ked chcem vytlacit, vypise mi to v okienku prazdna stranka. Parkrat sa mi to podari ale vacsinou nie. Ma niekto ten isty problem? Je to chyba u mna alebo v ich systeme?možno som prehliadol za tie roky ale: kde sa na eTax-e dá vytlačiť správa o akceptácii? doteraz som to robil copy+paste do wordu
nika.sum
13.09.12,07:27
možno som prehliadol za tie roky ale: kde sa na eTax-e dá vytlačiť správa o akceptácii? doteraz som to robil copy+paste do wordu

historia komunikacie - vysledky vyhladavania - stav spracovania, tam je okienko detail - ceruzka, otvori sa typ spravy a tam je okienko - list papiera (ulozenie potvrdenky) - ale toto urcite vies a ked kliknem mala by sa otvorit potvrdenka a potom je tam na liste hore moznost tlacit. Ale mne sa ta potvrdenka casto neotvori - vypise ze prazdna stranka, proste ju nenacita z ich systemu.
nika.sum
13.09.12,07:28
A nevyhadzuje sa ti po odkliknutí na tlač na spodnej strane taká malá lišta, kde si môžeš vybrať, či si dokument otvoríš alebo uložíš?

Mne sa neotvori ta potvrdenka, resp. otvori ale ako som pisala asi z 10 sa otvori 3x. Ked sa otvori uz viem tlacit, nie je problem. Len to ze sa mi to nenacita casto, proste prazdna stranka - prazdne okno.
srska
13.09.12,07:42
historia komunikacie - vysledky vyhladavania - stav spracovania, tam je okienko detail - ceruzka, otvori sa typ spravy a tam je okienko - list papiera (ulozenie potvrdenky) - ale toto urcite vies a ked kliknem mala by sa otvorit potvrdenka a potom je tam na liste hore moznost tlacit. Ale mne sa ta potvrdenka casto neotvori - vypise ze prazdna stranka, proste ju nenacita z ich systemu.to je na eTax v ktorom menu?
Aljok
13.09.12,09:28
to je na eTax v ktorom menu?
Výber subjektov - Podanie dokumentov
nika.sum
13.09.12,09:32
si rychlejsia :-)
srska
13.09.12,09:36
Výber subjektov - Podanie dokumentovaljok, ja som názorný príklad, že človek nevie všetko a má sa celý život vzdelávať - nikdy za 4 roky som tam nekukol. vždy som urobil copy+paste=word v schránke správ
Aljok
13.09.12,09:41
možno som prehliadol za tie roky ale: kde sa na eTax-e dá vytlačiť správa o akceptácii? doteraz som to robil copy+paste do wordu

Správu o prijatí aj akceptácii nájdeš a môžeš si uložiť, príp. vytlačiť v eTax-e takto :

Výber subjektov - Podanie dokumentov - História komunikácie (Vyhľadaj) - vo výsledkoch vyhľadávania si nájdeš dokument, ktorý potrebuješ a klikneš na ikonu ceruzky na konci riadka na pravej stane - zobrazí sa Ti dokument + správy o podaní a akceptácii tam klikneš na ikonu stránky na konci riadka a zobrazí sa Ti správa, ktorú si môžeš uložiť alebo vytlačiť.
srska
13.09.12,09:43
Správu o prijatí aj akceptácii nájdeš a môžeš si uložiť, príp. vytlačiť v eTax-e takto :

Výber subjektov - Podanie dokumentov - História komunikácie (Vyhľadaj) - vo výsledkoch vyhľadávania si nájdeš dokument, ktorý potrebuješ a klikneš na ikonu ceruzky na konci riadka na pravej stane - zobrazí sa Ti dokument + správy o podaní a akceptácii tam klikneš na ikonu stránky na konci riadka a zobrazí sa Ti správa, ktorú si môžeš uložiť alebo vytlačiť.toto je dnes prvá dobrá správa:D na druhú - či bude dobrá - sa kuknem po obede cez internet banking
Aljok
13.09.12,09:43
srska, vidím, že už to vieš, ale možno moja odpoveď pomôže iným.
nika.sum
13.09.12,10:09
A mozem ja este poprosit, nikto nemate problem otvorit takto potvrdenku? rada by som vedela kde je problem.
srska
13.09.12,10:13
A mozem ja este poprosit, nikto nemate problem otvorit takto potvrdenku? rada by som vedela kde je problem.nika, ja som si to vyskúšal a cez ff mi to ide
Economy11
13.09.12,10:16
mám podobný problém, potrebujem vytlačiť potvrdenie o akceptácii odoslaného suhrnného výkazu, nakolko sa mi nevytlačil a teraz ma DÚ naháňa pretože mali nejaké problémy so systémom a nemôžu môj odoslaný súhrnný výkaz nájsť....dá sa takéto niečo nájsť aj v aplikácii e-Dane? Ďakujem za každú dobrú radu... :)
srska
13.09.12,10:19
mám podobný problém, potrebujem vytlačiť potvrdenie o akceptácii odoslaného suhrnného výkazu, nakolko sa mi nevytlačil a teraz ma DÚ naháňa pretože mali nejaké problémy so systémom a nemôžu môj odoslaný súhrnný výkaz nájsť....dá sa takéto niečo nájsť aj v aplikácii e-Dane? Ďakujem za každú dobrú radu... :)buď pohľadaj v schránke správ alebo ako píše aljok vyššie. v edane nie
srska
13.09.12,10:21
ale mali dajaký problém určite aj 10.09.2012, lebo mi bola odmietnutá správa o prijatí prehľadu za 08/2012
nika.sum
13.09.12,10:38
nika, ja som si to vyskúšal a cez ff mi to ide

mne to raz ide potom nie. Ale ked mi to niekedy ide, musi byt problem s prihlasenim do systemu a to asi nie je v mojom PC nie?
nika.sum
13.09.12,10:42
buď pohľadaj v schránke správ alebo ako píše aljok vyššie. v edane nie

Ja vzdy ked podavam cez eDane (vlastne uz stale) si idem potom vytlacit potvrdenie o akceptacii cez stranky drsr.sk do eTax (prepacte ze to tak neodborne, ale ja len viem ze podavam so ZEP a co kde kliknut a vytlacit). V hlavnom menu v schranke sprav som to tusim vytlacit nevedela, vzdy chodim priamo cez danu firmu, podanie dokumentov....
srska
13.09.12,10:44
Ja vzdy ked podavam cez eDane (vlastne uz stale) si idem potom vytlacit potvrdenie o akceptacii cez stranky drsr.sk do eTax (prepacte ze to tak neodborne, ale ja len viem ze podavam so ZEP a co kde kliknut a vytlacit). V hlavnom menu v schranke sprav som to tusim vytlacit nevedela, vzdy chodim priamo cez danu firmu, podanie dokumentov....skús cez explorer
nika.sum
13.09.12,10:45
skús cez explorer
ked chcem tlacit tak len cez explorer, v mozille nejde :), to som uz zistila.
Aljok
13.09.12,13:39
A mozem ja este poprosit, nikto nemate problem otvorit takto potvrdenku? rada by som vedela kde je problem.
nika, mne to ide bez problémov. Mesačne mám cca desiatku podaní a všetko bez problémov pri tlači potvrdení.
nika.sum
13.09.12,13:43
nika, mne to ide bez problémov. Mesačne mám cca desiatku podaní a všetko bez problémov pri tlači potvrdení.

no teda neviem, preco mi to nejde, v PC sa nevyznam. Pristup na internet mam v pohode...zatial sa mi podarilo aj ked s tazkostami vytlacit vsetky potvrdenia, len ma to zdrziava. No co uz.
Aljok
13.09.12,13:55
no teda neviem, preco mi to nejde, v PC sa nevyznam. Pristup na internet mam v pohode...zatial sa mi podarilo aj ked s tazkostami vytlacit vsetky potvrdenia, len ma to zdrziava. No co uz.

Skús si ešte pozrieť či máš správne nastavený prehliadač podľa príručky na www.drsr.sk.
Nájdeš to v červenej vrchnej lište - Elektronická komunikácia, potom klikni v ľavom stĺpci na Príručky a návody a ďalej klikni na bod 4.2 Softvérové vybavenie. Nájdeš tam kapitolu Nastavenia prehliadača pre korektnú prácu s formulárom a tlač.
Toto si prípadne vytlač a nastav IE podľa návodu. Ja som tiež takto odstránila problémy dávnejšie. Prehliadač Ti bude kričať, že vystavuješ počítač riziku, ale IE používam iba pre elektronické podávanie....
nika.sum
13.09.12,14:36
Skús si ešte pozrieť či máš správne nastavený prehliadač podľa príručky na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).
Nájdeš to v červenej vrchnej lište - Elektronická komunikácia, potom klikni v ľavom stĺpci na Príručky a návody a ďalej klikni na bod 4.2 Softvérové vybavenie. Nájdeš tam kapitolu Nastavenia prehliadača pre korektnú prácu s formulárom a tlač.
Toto si prípadne vytlač a nastav IE podľa návodu. Ja som tiež takto odstránila problémy dávnejšie. Prehliadač Ti bude kričať, že vystavuješ počítač riziku, ale IE používam iba pre elektronické podávanie....

skusala som to teraz, ja to nemam presne take ako v prirucke, nerozumiem tomu a nejde mi takmer vobec pozriet tie akceptacie, resp. spravy v schranke.
Nerozumiem tomu, ved ked tam je nieco zle nastavene, tak mi to nenacita vobec a nie ze 8x nie a 2x ano, ci?

Som z toho na nervy, vobec tomu PC nerozumiem...:-(
Aljok
13.09.12,18:04
Len nastav prehliadač podľa tej príručky a mala by si mať po problémoch....
nika.sum
13.09.12,19:16
ved to som sa snazila, ale ja tam mam v pc uplne ine udaje, takze neviem ci som urobila dobre.
nika.sum
13.09.12,20:07
este skusim pozriet aky mam IE v kancelarii, na notebooku mi vsetko ide, tak to zoberiem do kancelarie a porovnam :-)
Zita5
19.09.12,10:34
Včera som sa na školení DPH Ing.Jablonková vravela , že povinnosť el.zasielania DP sa posúva na 1.1.2014...
tictac7
19.09.12,10:44
Včera som sa na školení DPH Ing.Jablonková vravela , že povinnosť el.zasielania DP sa posúva na 1.1.2014...

...sa dalo čakať.... veď ani SV si noví nevedia podať elektronicky.....
srska
19.09.12,10:47
Včera som sa na školení DPH Ing.Jablonková vravela , že povinnosť el.zasielania DP sa posúva na 1.1.2014...už to vravela na jar v bb na školení
aktaK
19.09.12,12:02
ja to velmi vítam, a som presvedcená, ze nie som jediná,
1 x do mesiaca navstivit vrámci prechádzky DU a odovzdat DP a prehlad nie je pre mna problém a k tomu peciatka z podatelne to istí :o))...
i ked nepochybujem o tom, ze je obrovske mnozstvo uctovnikov, ktorým vyhovuje elektronicky system podavania, to rozhodne nespochybnujem...
z mojho pohladu je najlepsie, ak má kazdý moznost vybrat si, ci podat elektronicky, resp. na papieri, aspon min. este dalsie 2-3 roky... resp. az dovtedy, pokial sa bude dat ozaj spolahnut na sw na drsr...
srska
19.09.12,12:21
ja to velmi vítam, a som presvedcená, ze nie som jediná,
1 x do mesiaca navstivit vrámci prechádzky DU a odovzdat DP a prehlad nie je pre mna problém a k tomu peciatka z podatelne to istí :o))...
i ked nepochybujem o tom, ze je obrovske mnozstvo uctovnikov, ktorým vyhovuje elektronicky system podavania, to rozhodne nespochybnujem...
z mojho pohladu je najlepsie, ak má kazdý moznost vybrat si, ci podat elektronicky, resp. na papieri, aspon min. este dalsie 2-3 roky... resp. az dovtedy, pokial sa bude dat ozaj spolahnut na sw na drsr...aktaK, ako poraďáčku ťa uznávam ale: je 2012 a je hanbou posielať podania a to nielen na dú v papierovej forme
aktaK
19.09.12,12:26
a teda je nastaveny SW tak, aby zvladol bezproblemovo ten velky tlak?
lebo vykazy za odvody zo mzdy do SP a VsZP posielam elektronicky temer 1 rok, tam som zatial ziadnu zradu nezazila, ale diskusií ohladom danovej stránky tu akosi stále len pribúda...teda ako to je?
srska
19.09.12,12:30
a teda je nastaveny SW tak, aby zvladol bezproblemovo ten velky tlak?
lebo vykazy za odvody zo mzdy do SP a VsZP posielam elektronicky temer 1 rok, tam som zatial ziadnu zradu nezazila, ale diskusií ohladom danovej stránky tu akosi stále len pribúda...teda ako to je?súhlasím ale to nie je našou hanbou;)
k sp a zp - pozor, tam je to čo sa týka napr. mv roztiahnuté na 30 dní
aktaK
19.09.12,12:35
srska, mozno sa pustim buduci rok do elektronickeho odosielania DP, potom ta oslovím, ak budem potrebovat pomoc, no neviem, ci budes mat so mnou trpezlivost xixi....
srska
19.09.12,12:39
srska, mozno sa pustim buduci rok do elektronickeho odosielania DP, potom ta oslovím, ak budem potrebovat pomoc, no neviem, ci budes mat so mnou trpezlivost xixi....ak ja nie, tak domenico.office ju bude mať určite - je oveľa lepší expert - robí to denno denne
Zita5
20.09.12,09:28
aktaK, ako poraďáčku ťa uznávam ale: je 2012 a je hanbou posielať podania a to nielen na dú v papierovej forme

Ach jaj ......
srska
20.09.12,09:39
Ach jaj ......zitka, treba prečítať aj #2744
a nie je to hanba? toľko prešustrovaných peňazí na unitas
Zita5
20.09.12,09:43
zitka, treba prečítať aj #2744
a nie je to hanba? toľko prešustrovaných peňazí na unitas

beriem späť ;) prepáč , ja som to inak pochopila :)
srska
20.09.12,09:45
beriem späť ;) prepáč , ja som to inak pochopila :)nič sa nedeje
KatarinaNR
23.09.12,08:50
chcela by som sa opýtať, podala som cez e-dane výkaz na dú, podpísala ZEP, kde je možné si túto skutočnosť pozrieť, že to aj naozaj odišlo, a dostali do na dú? Ďakujem
jozefIK
23.09.12,09:12
chcela by som sa opýtať, podala som cez e-dane výkaz na dú, podpísala ZEP, kde je možné si túto skutočnosť pozrieť, že to aj naozaj odišlo, a dostali do na dú? Ďakujem

Po prihlásení sa na portál FS v časti Schránka správ - tu máte správy o overení ZEP prípadne akceptácii podania cez ZEP.

V ďalšom si zvoľte výber subjektov - Podanie dokumentov - Elektronické podanie DP - Vyhľadaj - zobrazí sa zoznam podaní...
KatarinaNR
23.09.12,09:37
Jozef, ďakujem veľmi pekne za radu, len ešte jeden problém mám. aké heslo použijem pri odoslaní? mám jedno, ktorým sa prihlasujem do svojej schránky na drsr, a OUD, ale ani jedno keď zadám, vypisuje mi: použitý podpisový certifikát sa nezhoduje s profilom používateľa
kde môže byť chyba?
KEJKA
23.09.12,09:45
to potom nie je problém s prihlásením, ale s inštaláciou certifikátu - pozri si, zopakuj, čo a ako si inštalovala.
jozefIK
23.09.12,09:47
Jozef, ďakujem veľmi pekne za radu, len ešte jeden problém mám. aké heslo použijem pri odoslaní? mám jedno, ktorým sa prihlasujem do svojej schránky na drsr, a OUD, ale ani jedno keď zadám, vypisuje mi: použitý podpisový certifikát sa nezhoduje s profilom používateľa
kde môže byť chyba?

Ja používam ID a heslo také, ktoré používam na prihlásenie do systému eTAX ...teda na portáli FS vpravo hore ...a cez to sa dostanem ku svojim správam a všetkým DP....
KatarinaNR
23.09.12,11:26
takže, som v e-tax a v správe certifikátou, nemám žiadny, takže tam bude problém, akým spôsobom pripradiť certifikát do e-tax?
ďakujem
KEJKA
23.09.12,12:42
chcela by som sa opýtať, podala som cez e-dane výkaz na dú, podpísala ZEP, kde je možné si túto skutočnosť pozrieť, že to aj naozaj odišlo, a dostali do na dú? Ďakujemak si podpísala a odoslala, musela sa ti zobraziť správa o úspešnom odoslaní, alebo chyba, Ak si však odoslala, tak certifikát musel byť v poriadku


takže, som v e-tax a v správe certifikátou, nemám žiadny, takže tam bude problém, akým spôsobom pripradiť certifikát do e-tax? ďakujemano, tam by si mala mať platný certifikát, ale ak nemáš, tak podľa mňa nemohlo fungovať podanie ani cez e-dane.
musíš tam mať možnosť priradiť certifikát, ak nie, tak pozri celú tému - sú tu návody, prípaden help na drsr - tiež je tam postup, prípadne aj návod certifikačnej autority, či ako sa to volá, a napokon je tu ešte domenico......a iní experti.
KatarinaNR
23.09.12,12:51
Kejka, už som pri odoslaní potvrdila áno, a tá tabuľka nakonci čo sa zobrazuje, že bolo odoslané, ja tam mám nebolo odoslané, pre problém, ktorý som už vyššie spomínala. Áno kontaktovala som už domenica aj srska :-))
ďakujem vám za rady
janaGT
24.10.12,12:11
zaregistrovali ste už niekto oficiálne potvrdenie odloženia el. zasielania na 1.1.2014?
bea
24.10.12,12:51
To by zaujímalo aj mňa....
blondy
24.10.12,13:47
zaregistrovali ste už niekto oficiálne potvrdenie odloženia el. zasielania na 1.1.2014?
28.9. 2012 bola schválená novela Daňového poriadku, kde v § 165b Prechodné ustanovenia účinné od 30. decembra 2012 je spomenuté
(3) Podľa § 14 sa postupuje od 1. januára 2014

§ 14

(1) Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-563#f6830418) finančnej správe má
a) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
c) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
d) zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ktorého zastupuje pri správe daní.

www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=21555
srska
24.10.12,14:07
23.10.2012 - prešiel v 1. + 2. čítaní v nrsr
Soňula
14.11.12,10:52
28.9. 2012 bola schválená novela Daňového poriadku, kde v § 165b Prechodné ustanovenia účinné od 30. decembra 2012 je spomenuté
(3) Podľa § 14 sa postupuje od 1. januára 2014

§ 14

(1) Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-563#f6830418) finančnej správe má
a) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
c) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
d) zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ktorého zastupuje pri správe daní.

www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=21555

Ahojte, niak tomu nerozumiem, posúva sa termin el.zasielania DPH na 1.1.2014, alebo po starom na 1.1.2013?
calimero1
15.11.12,00:18
http://ekonomika.sme.sk/c/6603842/daniari-zahodia-rok-stary-softver-zaplatia-za-to-milion-eur.html

EZU končí!

Ďakujem tomuto štátu, ale ak budem musieť v januári opäť vybavovať nejaké certifikáty, prístupy a krkolomne inštalovať do môjho PC nejaký pokašlaný softvér a navyše ešte aj za to platiť, končím s platením daní a idem sa nahlásiť na úrad práce. Podnikanie v tomto štáte ma prestáva baviť, jednoduchšie bude žiť z dávok a popritom kradnúť.
Dáša_
15.11.12,05:23
http://ekonomika.sme.sk/c/6603842/daniari-zahodia-rok-stary-softver-zaplatia-za-to-milion-eur.html

EZU končí!

Ďakujem tomuto štátu, ale ak budem musieť v januári opäť vybavovať nejaké certifikáty, prístupy a krkolomne inštalovať do môjho PC nejaký pokašlaný softvér a navyše ešte aj za to platiť, končím s platením daní a idem sa nahlásiť na úrad práce. Podnikanie v tomto štáte ma prestáva baviť, jednoduchšie bude žiť z dávok a popritom kradnúť.

a najviac sa mi páči stať o tom, že tento nový prístup už nebude zadarmo, iba platený - ročne 116€ alebo trojročne 160...
srska
15.11.12,05:33
http://ekonomika.sme.sk/c/6603842/daniari-zahodia-rok-stary-softver-zaplatia-za-to-milion-eur.html

EZU končí!

Ďakujem tomuto štátu, ale ak budem musieť v januári opäť vybavovať nejaké certifikáty, prístupy a krkolomne inštalovať do môjho PC nejaký pokašlaný softvér a navyše ešte aj za to platiť, končím s platením daní a idem sa nahlásiť na úrad práce. Podnikanie v tomto štáte ma prestáva baviť, jednoduchšie bude žiť z dávok a popritom kradnúť.a čo si čakal - ja kým pôjdem do dôchodku za 4 roky tak tých ezu, edaní, etaxov za melónik a viac ešte budeee - elektronická komunikácia s dú to je nekonečný príbeh nabalovania sa vždy tých, ktorí sú pri korýtku

a šafári sa potichúčky ďalej http://ekonomika.sme.sk/c/6603998/vlada-potichu-rusi-miklosove-obmedzenia-pri-nakupe-it.html
srska
15.11.12,05:35
a najviac sa mi páči stať o tom, že tento nový prístup už nebude zadarmo, iba platený - ročne 116€ alebo trojročne 160...to zas bude otázok - :)
srska
15.11.12,05:45
jednu chybu, o ktorej viem, ezu má.
poznámky k dppo aj keď som priložil k dppo ako prílohu, tak ich na dú nemali. musel som doložiť poštou
xMen
15.11.12,06:41
toto je na Slovensku absolutny koniec zdraveho rozumu, nic ma nedonuti platit Ditec-u 116 eur / rocne aby som mohol podavat elektronicky dane. a kedze sa bude rozvijat e-Dane, predpokladam, ze zase vsetci co nemaju Windows su v prdeli.
IVEB
15.11.12,06:54
To snáď nemyslia vážne toto? Konečne niečo ako tak funguje a oni to idú zrušiť, však to nie je normálne! A ešte mám za niečo aj platiť, toto je vrchol absolútnej arogancie a moci štátu voči podnikateľom.
srska
15.11.12,06:55
To snáď nemyslia vážne toto? Konečne niečo ako tak funguje a oni to idú zrušiť, však to nie je normálne! A ešte mám za niečo aj platiť, toto je vrchol absolútnej arogancie a moci štátu voči podnikateľom.provízie dohodnuté a ovečky plaťte.
srska
15.11.12,07:02
načim by bolo tuším naj podávať takéto dp na dú a it firmy poslať do .... http://i3.cn.cz/1132650864_pismo-klinove.jpg
vikinka
15.11.12,07:28
A zase dva kroky späť:mad:, fakt skvelá správa,ale v tomto štáte nič mimoriadne!
ekopo
15.11.12,07:30
diletantstvo I. stupňa a radšej sa nerozpíšem.....................
srska
15.11.12,07:33
diletantstvo I. stupňa a radšej sa nerozpíšem.....................a to ešte uvažujú ako dostať od ľudí love aj takto http://spravy.pravda.sk/dlhopisy-pre-obyvatelov-vyda-slovensko-mozno-uz-v-buducom-roku-p8p-/sk_ekonomika.asp?c=A121114_145823_sk_ekonomika_p01
Tweety
15.11.12,07:34
diletantstvo I. stupňa a radšej sa nerozpíšem.....................
A čo iné než to môže vzísť od diletantov? Škoda len, že oni nič, oni muzikanti a za ich muziku musí platiť obyčajný ľud. ALe dokedy to budeme trpieť?:rolleyes:
striebro1
15.11.12,07:37
ja takisto...
srska
15.11.12,07:46
A čo iné než to môže vzísť od diletantov? Škoda len, že oni nič, oni muzikanti a za ich muziku musí platiť obyčajný ľud. ALe dokedy to budeme trpieť?:rolleyes:http://vimeo.com/47892737
účtovník 007
15.11.12,07:50
Konečne sa zase pár krát do mesiaca prejdem po meste.:D Ak toto prejde, ja cca. 100 Eur za prístup na elekt.podávanie nedám. Darebáci.

http://ekonomika.sme.sk/c/6603842/daniari-zahodia-rok-stary-softver-zaplatia-za-to-milion-eur.html
srska
15.11.12,07:58
Konečne sa zase pár krát do mesiaca prejdem po meste.:D Ak toto prejde, ja cca. 100 Eur za prístup na elekt.podávanie nedám. Darebáci.

http://ekonomika.sme.sk/c/6603842/daniari-zahodia-rok-stary-softver-zaplatia-za-to-milion-eur.htmlideálny stav ako dostať ľudí do ulíc;)
Dav
15.11.12,07:58
Konečne sa zase pár krát do mesiaca prejdem po meste.:D Ak toto prejde, ja cca. 100 Eur za prístup na elekt.podávanie nedám. Darebáci.

http://ekonomika.sme.sk/c/6603842/daniari-zahodia-rok-stary-softver-zaplatia-za-to-milion-eur.html
Nezaplatia "oni", zaplatíme to všetci z daní... Čo ešte bude?
srska
15.11.12,07:59
Nezaplatia "oni", zaplatíme to všetci z daní... Čo ešte bude?skončia predčasne
grammatika
15.11.12,08:04
Dnes ma veru tento článok poriadne rozčúlil. EZU skutočne fungovalo na strane používateľov a mám pocit, že pre mňa úplne bezproblémovo. To, že sa nedali podať poznámky k UZ? to mi veru nevadí, tie sú raz ročne.

To, že sa im niečo nepreklopilo a nevedia s daným systémom fungovať daniari? Tak to je problém ich, resp. toho, že stará firma sa nevedela dohodnúť s novou firmou, aby všetky údaje preklopili. A prečo by aj? veď sa zmenila vláda a peniažky z toho budú mať! Neplytvá sa tak troška z našich peňazí?

A prečo by sme mali platiť za el.podávanie? Zo zákona aj v dnešnom znení, je povinnosť podávať elektronicky SV a dokonca všetci by sme mali podávať všetko elektronicky od 1.1.13 (i keď je schválená novela zákona daň.poriadku - ešte som ju v zbierke nenašla). To akože všetky subjekty (minim.tie, kt. podávajú SV) budú musieť za to platiť??

áno, áno, hlavne že "ideme zjednodušiť podnikateľské prostredie"
zjednodušujú :
1. zábezpeky na DPH - aj tým, kt. v živote nepodnikali a nemali nedoplatky, tak ich považujú za rizikových?! Kde je prezumpcia neviny??
2. zníženie povinnosti byť mesačným DPH od 100.000
3. zaplatiť si za elektronické podávanie?!!!

Dnes je polovica novembra, a ešte všetky zákony, kt. majú platiť od 1.1.13 nie sú v zbierke! Kedy si ich máme stihnúť naštudovať? a stihnúť všetky zmeny aplikovať?

A akože dajú subjektom, kt. majú EZU informáciu o tom, že žiaľ od 01.01.2013 nebudú danú službu môcť využiť? Alebo subjekt rýchlo bude v januári pracovať (vieme všetci, aké je to perné obdobie) a keď konečne pôjde niečo odoslať, tak mu to nepôjde a "nestihne" si vybaviť ich nový systém?
Ivenka
15.11.12,08:07
No ale fakt krajšie slovo neviem najsť " hovädá" a je mi je to jedno či to niketo nahlási.....:(
Tweety
15.11.12,08:09
Konečne sa zase pár krát do mesiaca prejdem po meste.:D Ak toto prejde, ja cca. 100 Eur za prístup na elekt.podávanie nedám. Darebáci.

http://ekonomika.sme.sk/c/6603842/daniari-zahodia-rok-stary-softver-zaplatia-za-to-milion-eur.html
AK chcú dane, nech platia oni, národ sa na ich hlúposti už naplatil dosť, nie?
KatarinaNR
15.11.12,08:09
znamená to, že sa to cez e-dane a podpísať zepom už nebude môcť???
grammatika
15.11.12,08:10
AK chcú dane, nech platia oni, národ sa na ich hlúposti už naplatil dosť, nie?
ja zase poviem tak, ak chcú peniaze, radšej budú riešiť ľudia ZEP, nech peniaze idú do súkromných rúk a nie do štátu :) (to bude moje odporúčanie)
srska
15.11.12,08:14
znamená to, že sa to cez e-dane a podpísať zepom už nebude môcť???sme.sk píše takto: .... alebo podpíšu novú zmluvu o prístupe do aplikácie eDane. Ročný prístup bude stáť 116 eur, trojročný 160 eur, doteraz to bolo zadarmo.....

ja to chápem tak, že eDane chcú spoplatniť
srska
15.11.12,08:16
ja zase poviem tak, ak chcú peniaze, radšej budú riešiť ľudia ZEP, nech peniaze idú do súkromných rúk a nie do štátu :) (to bude moje odporúčanie)keď by odstavili eTax a boli by spoplatnené eDane - aká výhra?
Ivenka
15.11.12,08:17
Tiež som to tak pochopila ako píše "grammatika" peniaze do súkromných rúk, keď dostanú súkromníci, prečo by nemal dostať aj štát. Fuj, hanba.
Normálne dám návrh do parlamentu Daň že mám ešte práce....alebo som mala.
grammatika
15.11.12,08:18
keď by odstavili eTax a boli by spoplatnené eDane - aká výhra?

toť veru žiadna, ale akože, ak niekto investoval do ZEP, tak hádam bude môcť ďalej podávať? či? tu je asi všetko možné...
asi by som už poslala pánovi ministrovi aj premiérovi faktúru, nech mi ho teda preplatia :)
účtovník 007
15.11.12,08:25
Téma bola založená 19.5.2011. KEJKA a dan klikli na vyriešené-nevieme kedy presne, ale jedno je isté, ani k 1.1.2013 nie je nič isté.:D:D
tweedle
15.11.12,08:35
Ja to tomu teraz fakt nerozumiem :(
1. od kedy je teda povinnosť podávať všetko elektronicky od januára 2013 alebo januára 2014?

2. ja podávam priznania ešte na základe starej dohody s DU, cez eDane pošlem, vytlačím a poštou pošlem krycí list ( priznávam, bola som lenivá, všetko nechávam na poslednú chvíľu, tak som neriešilia identifikátor)
čo mám teraz robiť? vybaviť identifikátor, aby som mohla v januári podať všetko po novom alebo sa na to vykašlať keď v januári bude treba aj tak vybavovať všetko nanovo?

Ak toto všetko schvália a bude to spoplatnené, ale bude možnosť im DP doručovať aj osobne , ako píšu na SME tak im z princípu nič nezaplatím a aspoň sa raz za mesiac prejdem :)
calimero1
15.11.12,08:38
Ja to tomu teraz fakt nerozumiem :(
1. od kedy je teda povinnosť podávať všetko elektronicky od januára 2013 alebo januára 2014?

2. ja podávam priznania ešte na základe starej dohody s DU, cez eDane pošlem, vytlačím a poštou pošlem krycí list ( priznávam, bola som lenivá, všetko nechávam na poslednú chvíľu, tak som neriešilia identifikátor)
čo mám teraz robiť? vybaviť identifikátor, aby som mohla v januári podať všetko po novom alebo sa na to vykašlať keď v januári bude treba aj tak vybavovať všetko nanovo?

Ak toto všetko schvália a bude to spoplatnené, ale bude možnosť im DP doručovať aj osobne , ako píšu na SME tak im z princípu nič nezaplatím a aspoň sa raz za mesiac prejdem :)

To je pravda, ale ja som si EZU vybavil kvoli suhrnnym vykazom. Rocne "exportujem" do Ciech tovar za 250 € a kvoli tomu mam platit 116 € za nejaky pristup do vysahaneho systemu?
Zita5
15.11.12,08:39
Na školení vraveli , že povinnosť sa presúva na 1.1.2014 . Takže ešte majú čas vymyslieť nejaký super perfiš zákon a niekoľkokrát to zmeniť .
grammatika
15.11.12,08:47
Na školení vraveli , že povinnosť sa presúva na 1.1.2014 . Takže ešte majú čas vymyslieť nejaký super perfiš zákon a niekoľkokrát to zmeniť .

veď to, že oni majú časuuu, a my čakáme na definitívny zákon, možno sa dočkáme do 31.12.12 a môžme na silvestra študovať všetky zmeny...
tweedle
15.11.12,08:52
môžete mi prosím odpovedať aj na moju 2.otázku, lebo fakt som z toho jeleň:)
grammatika
15.11.12,08:53
môžete mi prosím odpovedať aj na moju 2.otázku, lebo fakt som z toho jeleň:)
čakať, ako všetci :)
jmparazit
15.11.12,09:19
Volal som ohľadne zrušenia EZU na DU. Odpoved: To počujem prvý krát.
Rozalka
15.11.12,09:21
Volal som ohľadne zrušenia EZU na DU. Odpoved: To počujem prvý krát.
Snáď si nečakal, že to budú vedieť skôr, ako 2.1.2013???
MarcelkaT
15.11.12,09:24
Čo tak až 2.1.2015?.......
Economic
15.11.12,09:36
znamená to, že sa to cez e-dane a podpísať zepom už nebude môcť???

Katka, ja si myslím, že my čo máme ZEP už predsa teraz používame e-Dane a ja myslím, že nás sa to nedotkne. U nás sa nič meniť nebude. Tí, ktorí využili "možnosť zadarmo" (však to aj tak z daní nás všetkých) asi budú mať problém.... Aspoň teda ja tomu tak rozumiem.
Economic
15.11.12,09:42
toť veru žiadna, ale akože, ak niekto investoval do ZEP, tak hádam bude môcť ďalej podávať? či? tu je asi všetko možné...
asi by som už poslala pánovi ministrovi aj premiérovi faktúru, nech mi ho teda preplatia :)


Aj môj osobný názor je taký, že tí čo máme ZEP, nemalo by sa nás dotknúť.
KatarinaNR
15.11.12,09:44
pevne v to verím, nie je nad zep
KatarinaNR
15.11.12,09:45
ja len nechápem jedno, preči ide do sociálnej poisťovne posielať výkazy tak jednoducho a tak bezplatne a na daňovom nie a nie, princíp musí byť ten istý!!!!!
xMen
15.11.12,09:45
Inak podla tohoto dodatku http://crz.gov.sk/index.php?ID=659243&l=sk ma pravdepodobne dalsia firma prepojena s DITECom dodavat Financnej sprave aj tzv. kvalifikovane certifikaty vo vacsich mnozstvach. Zrejme to bude tie za ktore sa bude platit.
Cize asi naozaj bezplatnu formu nahradia spoplatnenou a niektore firmy na tom budu zarabat z kazdej strany.

Neviem si vysvetlit na co by vlastne FS tisice kvalifikovanych podpisov potrebovala ak nie na to aby ich poskytovala dalej danovym subjektom. Cize ak aj nebudu platit priamo danovy poplatnici, zaplati to tento stat - FS a to za kazdy kus certifikatu. Oproti tomu je PKI v EZU kde FS moze vydavat certifikaty bez nejakeho poplatku tretej firme.
Kedze DTCA je a.s. otazka je komu vlastne potecu prijmy za tieto certifikaty.
Melnick
15.11.12,09:47
ja len nechápem jedno, preči ide do sociálnej poisťovne posielať výkazy tak jednoducho a tak bezplatne a na daňovom nie a nie, princíp musí byť ten istý!!!!!

Katka, prosím Ťa potichu to hovor, lebo SP odkuká praktiky DÚ a budeme "cálovať" aj tam
účtovník 007
15.11.12,10:03
My vo firme kde pracujem, nemáme ZEP a neviem, prečo by sme mali za doručovanie výkazov elektronicky na DU, ktorých doručovanie nám určuje zákon, čokoľvek platiť. Elektronizáciu štátnej správy som si nevymyslela ja , mal to byť krok k občanovi, podnikateľovi. Zákon definoval subjekty, ktoré musia využívať elektronickú formu komunikácie, tak nech je táto komunikácia zadarmo.
V mojej sro za odovzdanie výkazov a DP 1x do roka nemienim nič platiť. Ani slovenskej pošte za doručenie. Konečne som sa po 21 rokoch dožila toho, že podatelňa na DU je otvorená päť dní v týždni 8 hodín a nie tri dni po 5 hodín. Možno by bolo vhodné spoplatniť aj vstup na DU do podatelne.
Ivenka
15.11.12,10:27
mimotemyDievčatá a chlapci pomôžme predsa nášmu štátu. Už keď spoplatňujeme všetko ja by som navrhla aby sa spoplatňovalo nie za môj prístup ale za každý podnikateľský subjekt. To by boli prachule v štátnej kase. :)
No vytočilo ma to riadne a hrabem mi z toho poriadne.
srska
15.11.12,10:29
:-)) aj to neoficiálne - kým nemajú v ruke mp odobrené mfsr - neriešia
Dav
15.11.12,10:30
Katka, prosím Ťa potichu to hovor, lebo SP odkuká praktiky DÚ a budeme "cálovať" aj tam
Zabudli ste na zdravotné poisťovne, aj tam sa ešte neplatí...
srska
15.11.12,10:32
My vo firme kde pracujem, nemáme ZEP a neviem, prečo by sme mali za doručovanie výkazov elektronicky na DU, ktorých doručovanie nám určuje zákon, čokoľvek platiť. Elektronizáciu štátnej správy som si nevymyslela ja , mal to byť krok k občanovi, podnikateľovi. Zákon definoval subjekty, ktoré musia využívať elektronickú formu komunikácie, tak nech je táto komunikácia zadarmo.
V mojej sro za odovzdanie výkazov a DP 1x do roka nemienim nič platiť. Ani slovenskej pošte za doručenie. Konečne som sa po 21 rokoch dožila toho, že podatelňa na DU je otvorená päť dní v týždni 8 hodín a nie tri dni po 5 hodín. Možno by bolo vhodné spoplatniť aj vstup na DU do podatelne.počul som, že tam má byť vstup len na spoplatnenú kartu:D
Zita5
15.11.12,10:34
Vstup do budovy DU sa bude spoplatňovať ako jazdenka na MHD .A máme to .
srska
15.11.12,10:36
Vstup do budovy DU sa bude spoplatňovať ako jazdenka na MHD .A máme to .samozrejme len cez sms na "bezplatné" číslo 8180:D
Zita5
15.11.12,10:40
samozrejme len cez sms na "bezplatné" číslo 8180:D

....si zabudol na niečo dôležité bezplatné SMS 8180 medzera základné číslo daňového subjektu - medzera váha a výška daňovníka vstupujúceho na DU :D
srska
15.11.12,10:50
JankaO
15.11.12,10:57
mali by to dať spraviť tomuto chalaniskovi. https://synet.sk/ipdf/sk/danove-priznanie/danove-priznanie-pre-dan-z-prijmu-fyzickych-osob-typ-b-2011
Takých chalaniskov je u nás viacej. Len nie sú to análni a stranícki akrobati.
Dáša_
15.11.12,13:16
Takých chalaniskov je u nás viacej. Len nie sú to análni a stranícki akrobati.

ja si skôr myslím, že to takýto chalani nakoniec aj robia. keď to prejde cez sito "správnychô firiem
Dáša_
15.11.12,13:18
No, je to skoro ako v tej reklame, kde porovnavaju dve banky a ten jeden považuje za vynikajúci nápad spoplatniť aj pozdrav v banke ....

Akurát je problém, že si nemáme kde vybrať druhý úrad. Leda sa odsťahovať...
srska
15.11.12,13:56
No, je to skoro ako v tej reklame, kde porovnavaju dve banky a ten jeden považuje za vynikajúci nápad spoplatniť aj pozdrav v banke ....

Akurát je problém, že si nemáme kde vybrať druhý úrad. Leda sa odsťahovať...
aj ten druhý by tak fungoval.
to je systém? šak padne 25. v mesiaci a 28. musí mať správca na displeji červeným všetkých, ktorí necvakli dph a 29. idú automaticky na podpis výzvy.
nie toto čo tu ne-funguje
srska
15.11.12,15:31
tuto im treba napísať, že či ich to nes*** http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7733
srska
16.11.12,02:09
sporné výpovede


Daniari plánujú totiž od decembra odstaviť bezplatnú aplikáciu EZU, cez ktorú 80-tisíc daňovníkov podávalo elektronicky daňové priznania z príjmov, k DPH, dani z motorových vozidiel bez potreby návštevy úradov.

„Všetkých používateľov aplikácie EZU automaticky presunieme do eDane,“ povedal poradca ministerstva financií Radko Kuruc.

Dodáva, že užívatelia EZU dostanú všetky informácie e–mailom. Tí však podpísali zmluvy na neurčitý čas a vypovedať zmluvu možno len písomne. Zo zmluvy vyplýva, že vypovedná lehota je 10 dní od jej doručenia subjektu, plus 18-*dňová odberná lehota na pošte.


eDane budú zdarma

eDane je staršia aplikácia, ktorú teraz obnovuje firma Ditec. Daniari ju chcú spustiť zadarmo bez poplatkov pre daňovníka. Bude fungovať nielen na operačnom systéme Windows, ale aj na Linuxe, podobne ako EZU.


Ten bol v prevádzke len od januára, stál 180-*tisíc eur. Ministerstvo financií tvrdí, že ho musia vypnúť, lebo je previazaný na problémový informačný systém KONS, v ktorého rozvoji sa nebude pokračovať. Rezort jeho náklady vyčíslil na 10 miliónov.
Návrat k systému eDane má zabezpečiť za 1,1 milióna eur firma Ditec, ktorá je dodávateľom aplikácie. Do piatich mesiacov, teda najneskôr od apríla, má spustiť aj elektronickú podateľňu, cez ktorú daňovníci budú s úradmi komunikovať online.
celý článok:
http://ekonomika.sme.sk/c/6605191/daniari-chcu-odsunut-elektronizaciu-po-tretikrat.html#ixzz2CLbDviiS (http://ekonomika.sme.sk/c/6605191/daniari-chcu-odsunut-elektronizaciu-po-tretikrat.html#ixzz2CLbDviiS)
grammatika
16.11.12,08:13
Oznámenie pre používateľov aplikácie EZU.

Finančné riaditeľstvo SR oznamuje všetkým používateľom systému EZU (elektronický zber údajov), že od 1. decembra 2012 bude ukončené vydávanie identifikátorov a elektronické podávanie dokumentov prostredníctvom aplikácie EZU.

Všetci súčasní používatelia aplikácie EZU budú automaticky presunutí do existujúcich systémov elektronickej komunikácie (eDane).

V súvislosti s touto zmenou bude potrebné, aby si všetci presunutí používatelia z aplikácie EZU nainštalovali do svojich počítačov aplikáciu eDane, ktorá je k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy www.financnasprava.sk pre rôzne platformy operačných systémov.

Všetkým používateľom aplikácie EZU, ktorú používali ku komunikácii so správcom dane, bude v najbližších dňoch do ich e-mailovej schránky zaslaná podrobná informácia, ktorá bude obsahovať postup, ako si aplikáciu eDane nainštalovať.

Finančné riaditeľstvo SR týmto krokom zjednocuje spôsob elektronickej komunikácie a spôsob elektronického podávania dokumentov. Nový spôsob komunikácie bude jednotný, nediskriminačný, jednoduchší a bezplatný pre všetky subjekty komunikujúce s FS SR elektronicky.
srska
16.11.12,09:01
Ivenka
16.11.12,09:07
Čiže je jedno či eDane alebo eTax v každom prípade ak chcem posielať Elektronický musím mať vždy ZEP alebo to posielať v papierovej forme ? Ďakujem
Aljok
16.11.12,10:31
mimotemy Tak zisťujem, že kúpa ZEP bola moja najlepšia "investícia" za posledných pár rokov. Ušetrila mi obrovské množstvo času a nervov. :)
msa
16.11.12,11:33
takže ak tomu dobre rozumiem, od 1.12.2012 sa vraciame na eDANE ? s prihlasovacími údajmi do EZU? a teda tak ako to bolo predtým cez eDANE, teraz budeme povinní do 5 dní zasielať krycie listy? no tak to ma vôbec nepotešilo.
Jozefsp
18.11.12,14:36
V denníku SME tuším v piatok15.11.2012 bol článok, že finančné riaditeľstvo uvažuje oddialiť povinnú elektronickú komunikáciu o ďalší rok, teda od roku 2014.
Economic
18.11.12,16:45
mimotemy Tak zisťujem, že kúpa ZEP bola moja najlepšia "investícia" za posledných pár rokov. Ušetrila mi obrovské množstvo času a nervov. :)

Určite áno. Od začiatku tvrdím, že je to naozaj veľmi dobrá investícia do praxe. A hlavne na šetrenie nervov v rámci finančnej správy.
VieraPopluharova
19.11.12,10:02
Daňovníci budú môcť využívať aplikáciu EZU len do 1. decembra
http://openiazoch.zoznam.sk/cl/127081/Danovnici-budu-moct-vyuzivat-aplikaciu-EZU-len-do-decembra
Ivenka
19.11.12,10:42
Čiže eDane + krycie listy a prechádzka alebo pošta ? Ej ale som vytočená.....
Mária Mojžišová
19.11.12,10:54
Alebo ZEP
JAJA11
19.11.12,12:21
Čiže eDane + krycie listy a prechádzka alebo pošta ? Ej ale som vytočená.....

ak chce niekto prejsť z jednoduchého systému do komplikovaného, tak potom tam hore nemá čo robiť.... môžu sa hanbiť.... teda toto ma riadne vytočilo.... :mad:
zas zalobovali "predavači" ZEP, aby mali zabezpečený príjem? Chorý systém :eek:
Economic
19.11.12,13:33
Chorý je hlavne slovenský národ, ktorý si naivne myslí, že niečo na slovensku je zadarmo. Tak ako mal byť zadarmo identifikátor a bohužiaľ aj keď nedobrovoľne musela som prispieť naň aj ja... pretože aj z mojich daní tam išli peniaze. Hoci ten ich nápad s bezplatným identifikátorom sa mi nikdy nepozdával... Ja som investovala do ZEP už dávno a nedám naň dopustiť. Je to jednoznačne dobrá investícia pre každú účtovníčku. Veľa známych, ktoré si ho dali vystaviť na základe môjho odporúčania sa mi už x-krát poďakovali práve za to, že im hodne uľahčuje život.
tweedle
19.11.12,13:37
Čiže eDane + krycie listy a prechádzka alebo pošta ? Ej ale som vytočená..... od 1.12.2012 bude možné uzatvoriť s DÚ novú dohodu, na základe ktorej nebude treba posielať krycie listy
IVEB
19.11.12,13:51
Ja už s nimi žiadnu dohodu uzatvárať nebudem , však je to šialené. Najprv dajú možnosť e-dane vybavím ok, neprejdú ani 3 mesiace , vymyslia identifikátor , po trápení ho konečne využívam a k spokojnosti a teraz mám ešte raz uzatvárať nejakú dohodu a pritom tie dve predtým nikto nezrušil . To je čo za štát, to si z nás dokedu budú robiť fackovacieho panáka?
fortunka
19.11.12,14:10
mimotemya vsetko za nase peniazteky... no sme my ale tolerantni :)))
fortunka
19.11.12,14:11
A to ja akoze doteraz som bez ZEP nemusela nosit potvrdenia na DU?? Som si to zistovala na zaciatku roka a vsetky panie uctovnicky okolo to nosili, tak to nosim aj ja (mam to sice iba cez cestu, ale aj tak..).....
VieraPopluharova
19.11.12,14:13
A ono ani tie bezplatné dohody neboli tak celkom bezplatné, pokiaľ klient nemal čas, musel napísať plnú moc a dať overiť u notára.....no a teraz mu budem vysvetľovať, že buď ostaneme na predchádzajúcom systéme, kde sa tiež overovali splnomocnenia, alebo prejdem na ZEP a pomernú časť mu vyučtujem...už vidím ako skáče od radosti....
Economic
19.11.12,14:15
A ono ani tie bezplatné dohody neboli tak celkom bezplatné, pokiaľ klient nemal čas, musel napísať plnú moc a dať overiť u notára.....no a teraz mu budem vysvetľovať, že buď ostaneme na predchádzajúcom systéme, kde sa tiež overovali splnomocnenia, alebo prejdem na ZEP a pomernú časť mu vyučtujem...už vidím ako skáče od radosti....

Vieročka, ešte že Plné moci sa už nemusia overovať....
VieraPopluharova
19.11.12,14:37
Aspoň, že tak, ale prestáva ma to baviť...
Economic
19.11.12,14:50
Len tak medzi nami dievčatami, ja keď beriem nového klienta na účtovníctvo, ani sa ho na nič nevypytujem, rovno pri preberaní dokladov na začiatku mu jednoducho vysvetlím, že DPH sa bude podávať elektronicky so ZEP, že bude mať po starostiach, podpíše mi PM a o nič viac sa nestará. On je spokojný, že nemusí nikam behať niečo podpisovať, môže sa spoľahnúť, že všetko bude podané načas a ja že ho nemusím obháňať. Dostane iba SMS, kam koľko s akým VS má uhradiť a je to... Všetci sú spokojní.... Ale nemať ZEP tak by ma to tiež prestávalo baviť....
JAJA11
19.11.12,16:31
lenže ono je to o tom, koľkým sa účtovníctvo robí.... ak sa robí veľa firmám, tak sa cena ZEPu rozdelí a nie je to až tak zlé... ale ak sa to robí kvôli jednej, dvom firmám, tak je to záťaž.... zvlášť, keď ho nikde inde nevyužijem.... je to okrádanie, pretože v SP, zdravotnej poisťovni a ani v banke ho nepotrebujeme... teraz to bude treba len kvôli DÚ... a to je choré, hlavne keď už dokázali zaviesť systém, kde ZEP nebolo treba a nebolo ani potrebné nosiť doklady na DÚ.... myslím, že je nás dosť, ktorým to skomplikuje život... len neschopní ľudia sa vracajú k systémom, ktoré majú menší komfort ako bol ten predchádzajúci... ak tvorcovia predchádzajúceho systému nevedia zaviesť podávanie daňových priznaní bez ZEP, prečo radšej nedokončíme systém, ktorý je ďaleko pohodlnejší, prehľadnejší ? V starom systéme som si nevedela pozrieť ako vyzeralo podanie, potvrdenie o vytlačení, ak som na to zabudla už tiež nebolo možné vytlačiť... ak sa mám vrátiť zo súčasného systému, kde si kedykoľvek viem prehľadne zistiť aké podania a ako vyzerajú kedykoľvek pozrieť..., ak si viem kedykoľvek urobiť prehľad čo som podala, aby som na nič nezabudla a pracovať v systéme, v ktorom neviem nič zistiť a ešte mám za to aj platiť (ZEP) tak to je choré...
JAJA11
19.11.12,16:34
A to ja akoze doteraz som bez ZEP nemusela nosit potvrdenia na DU?? Som si to zistovala na zaciatku roka a vsetky panie uctovnicky okolo to nosili, tak to nosim aj ja (mam to sice iba cez cestu, ale aj tak..).....

záležalo to od toho, či ste podávali cez eDane (vtedy bolo treba nosiť) alebo cez EZU - vtedy stačilo podať a bolo to všetko O.K., bez nosenia dokladov....
nik ma nepresvedčí, že systémeDane je dobrý.... :(
srska
20.11.12,07:26
záležalo to od toho, či ste podávali cez eDane (vtedy bolo treba nosiť) alebo cez EZU - vtedy stačilo podať a bolo to všetko O.K., bez nosenia dokladov....
nik ma nepresvedčí, že systémeDane je dobrý.... :(odhliadnuc od dôvodu prečo ezu rušia, spolu s použitím zep je "systém eDane" lepší ako eTax, ktorý v špičke nestíhal a portál drsr kolaboval.
Aljok
20.11.12,08:07
odhliadnuc od dôvodu prečo ezu rušia, spolu s použitím zep je "systém eDane" lepší ako eTax, ktorý v špičke nestíhal a portál drsr kolaboval.
Absolútny súhlas. So ZEP a cez eDane som nemala nikdy s podaním žiadny problém. Bolo mi úplne jedno či je stránka funkčná, alebo nie.
VieraPopluharova
20.11.12,08:12
odhliadnuc od dôvodu prečo ezu rušia, spolu s použitím zep je "systém eDane" lepší ako eTax, ktorý v špičke nestíhal a portál drsr kolaboval.

Súhlasím, že eDane je lepší ako eTax, no nechápem prečo, teraz keď EZU funguje bez problémov na dohodu, alebo ZEP ho idú rušiť, ešte sa mi nestalo, aby mi nezobralo daňové cez EZU na dohodu, pri eTaxe sa to stávalo bežne....no toto považujem za opäť vyhodené peniaze, buď nech nám všetkým prikážu mať ZEP, alebo nech stále nevymýšľajú, veď to je už choré, každý rok pred závierkami meniť systém podávania, teraz nás prehodia do eDane a zistia, že to ten nápor systém nevydrží a budeme tam kde sme boli na začiatku tohoto roka....
Economic
20.11.12,08:13
Tiež tvrdím presne to isté ako Aljok. Za 3 roky využívania podávania so ZEP a hlavne cez eDane som nezaznamenala ani jeden problém. Vždy si kontrolujem poctivo aj Potvrdenky, ktoré ma len usvedčia, že všetko prebehlo tak ako malo. Je to jednoducho druh komfortu takéto podávania.
ekopo
20.11.12,08:20
len uvažujem,.. ak sa mi klienti z EZU "preklopia" na eDane, tak mi nemôže automaticky vzniknúť povinnosť podať do 5-tich dní krycie listy, dohoda v EZU bola predsa iná.....nemám ZEP, o tomto som sa nikde nedočítal, ....alebo som zle hľadal,.....alebo ani tí diletanti hore to ešte nerozoberali.........

a ktým potvrdenkám z eTaxu: nedajú sa vytlačiť (resp.dajú ale krkolomne) , nedajú sa uložiť na môj disk, tak ako to bolo pri EZU !
KEJKA
20.11.12,08:32
pár postrehov-skúseností
eDane - potvrdenku si vytlačím už pri , resp. po odoslaní cez eDane, dám OK na ponúknutú možnosť.
v eTaxe už len skontrolujem, či mi akceptovalo podanie, už netlačím nič.
Chcem však upozorniť na svoj problém pri rolovaní myšou.......treba dávať pozor, aby ste nezmenili DIČ.
Poslala som dva razy chybne formulár so správnymi údajmi a názvom firmy na inú firmu, lebo pre eDane je podstatné DIČ
a to som rolovaním neúmyselne zmenila. Takže na toto treba dávať pozor.
EZU mám tiež, ale tam viem len načítať hotové .xml, neviem ho editovať.
Alebo ho musím natypovať ručne celé. Ja som však chcela kombináciu - načítať .xml, a v prípade chyby ručne v EZU opraviť priamo na formulári..........to som však nenašla cestu.
VieraPopluharova
20.11.12,08:35
Economic
20.11.12,08:36
Aj ja si vytlačím Potvrdenku o podaní. Vediem si zvlášť prehľadnú evidenciu v tabuľke a značím si ku každému podaniu dátum akceptácie. Takto to viem v prípade potreby spätne vo veľkom počte podaní ľahko nájsť.
Tiež si na rolovanie dávam pozor.....
ekopo
20.11.12,08:52
potvrdenka o podaní z eDaní nemá žiadnu váhu (bez ZEPu), dôležitý je akceptačný list...........to len mimochodom.....podať z aDaní je jedna vec a prijatie do systému eTax je vec druhá.......
JAJA11
20.11.12,08:58
pár postrehov-skúseností
eDane - potvrdenku si vytlačím už pri , resp. po odoslaní cez eDane, dám OK na ponúknutú možnosť.
v eTaxe už len skontrolujem, či mi akceptovalo podanie, už netlačím nič.
Chcem však upozorniť na svoj problém pri rolovaní myšou.......treba dávať pozor, aby ste nezmenili DIČ.
Poslala som dva razy chybne formulár so správnymi údajmi a názvom firmy na inú firmu, lebo pre eDane je podstatné DIČ
a to som rolovaním neúmyselne zmenila. Takže na toto treba dávať pozor.
EZU mám tiež, ale tam viem len načítať hotové .xml, neviem ho editovať.
Alebo ho musím natypovať ručne celé. Ja som však chcela kombináciu - načítať .xml, a v prípade chyby ručne v EZU opraviť priamo na formulári..........to som však nenašla cestu.

po načítaní xml. súboru si automaticky opravujem doklad, bez akýchkoľvek problémov :o
JAJA11
20.11.12,09:00
ale dá sa spätne pozrieť, ako vyzerá podané daňové priznanie? to mi v eDane jednoznačne chýba.... alebo to iba neviem? :o
mariana11
20.11.12,10:29
Ak nemám ZEP, tak som mala doteraz dve možnosti posielania dokumentov elektronicky.
1. Cez EZU. Stačilo poslať a bolo vybavené.
2. Cez eTax. Ale bolo to len na základe dohody o posielaní bez ZEP, preto bolo treba doručiť prvú stranu.

Cez eDane som ja bez ZEP nemohla posielať elektronicky. Mohla som si akurát vložiť súbor z účtovného programu. Nechať skontrolovať a vytlačiť.

Je to tak, alebo sa v niečom mýlim?

Od 1.12. budem teda môcť naďalej využívať Posielanie cez eTax s tým, že bude treba doručiť 1. stranu ?
A ako je uvedené na stránke daňového úradu, že z EZU budeme presunutí na eDane. Vraj doručia návod ako nainštalovať eDane. Ja návod na inštaláciu nepotrebujem. Mám ho nainštalovaný, ale bez ZEP nemôžem zatial posielať. Tak predpokladám, že od 1.12. sa bude dať posielať aj bez ZEP a snáď to bude tak, že nebude treba doručovať 1. stranu.
Economic
20.11.12,10:38
Finančné riaditeľstvo SR oznamuje všetkým používateľom systému EZU (elektronický zber údajov), že od 1. decembra 2012 bude ukončené vydávanie identifikátorov a elektronické podávanie dokumentov prostredníctvom aplikácie EZU.

Všetci súčasní používatelia aplikácie EZU budú automaticky presunutí do existujúcich systémov elektronickej komunikácie (eDane).

V súvislosti s touto zmenou bude potrebné, aby si všetci presunutí používatelia z aplikácie EZU nainštalovali do svojich počítačov aplikáciu eDane, ktorá je k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy www.financnasprava.sk pre rôzne platformy operačných systémov.

Všetkým používateľom aplikácie EZU, ktorú používali ku komunikácii so správcom dane, bude v najbližších dňoch do ich e-mailovej schránky zaslaná podrobná informácia, ktorá bude obsahovať postup, ako si aplikáciu eDane nainštalovať.

Finančné riaditeľstvo SR týmto krokom zjednocuje spôsob elektronickej komunikácie a spôsob elektronického podávania dokumentov. Nový spôsob komunikácie bude jednotný, nediskriminačný, jednoduchší a bezplatný pre všetky subjekty komunikujúce s FS SR elektronicky.


Toľko oznam na stránke finančnej správy.
JAJA11
20.11.12,10:41
Ak nemám ZEP, tak som mala doteraz dve možnosti posielania dokumentov elektronicky.
1. Cez EZU. Stačilo poslať a bolo vybavené.
2. Cez eTax. Ale bolo to len na základe dohody o posielaní bez ZEP, preto bolo treba doručiť prvú stranu.

Cez eDane som ja bez ZEP nemohla posielať elektronicky. Mohla som si akurát vložiť súbor z účtovného programu. Nechať skontrolovať a vytlačiť.

Je to tak, alebo sa v niečom mýlim?

Od 1.12. budem teda môcť naďalej využívať Posielanie cez eTax s tým, že bude treba doručiť 1. stranu ?
A ako je uvedené na stránke daňového úradu, že z EZU budeme presunutí na eDane. Vraj doručia návod ako nainštalovať eDane. Ja návod na inštaláciu nepotrebujem. Mám ho nainštalovaný, ale bez ZEP nemôžem zatial posielať. Tak predpokladám, že od 1.12. sa bude dať posielať aj bez ZEP a snáď to bude tak, že nebude treba doručovať 1. stranu.

aj ja tak trochu dúfam, že sa to bude dať posielať bez doručovania prvej strany, lebo to tu ešte len bude problémov... aspoň za tých pár rokov, čo "fungoval" systém eDane, táto firma dokázala, ako sa dá veľa vecí pokaziť....
JAJA11
20.11.12,10:42
lenže treba pracne kontrolovať, zapisovať... EZU má tieto výhody priamo v sebe :-)
AdaMtiM
20.11.12,10:43
Písala som do inej témy ale dám to sem:
Ale ak dobre čítam: zatiaľ nie je povinné podávanie priznaní elektronicky - okrem súhrnného výkazu. Ten podávam tak raz za rok ... ešte cez prvú dohodu z roku pána xy - keď zo zákona začalo byť povinné podávanie SV elektronicky. Nič iné okrem SV nepodávam elektronicky ani teraz. Chcem sa spýtať - ak budem musieť podať SV po 1.12.2012 musím cez e-Dane /to už bude spoplatnené a ak to nebudem mať zaplatené - nebude sa dať podať elektronicky SV? / ? Och ja toto tak neznášam tieto výmysly .. Hoc mám ZEP - nenahlásila som to DÚ a neposielam nič okrem SV elektronicky - lebo ja si to neviem nainštalovať /totálny PC analfabet som ..../ a nikto z kolegov nie je ochotný mi to nainštalovať. Takže teraz mám dilemu ohľadom SV...ako budem posielať po 1.12.?
TEda SV som posielala tak, že som 1 stranu doručovala na DU v papierovej forme....
JAJA11
20.11.12,10:44
prečo robiť tabuľku, EZU to má v sebe a nemôže sa stať že si to nezapíšem.... všetko prehľadne po jednom prihlásení do systému...
Economic
20.11.12,10:47
Písala som do inej témy ale dám to sem:
Ale ak dobre čítam: zatiaľ nie je povinné podávanie priznaní elektronicky - okrem súhrnného výkazu. Ten podávam tak raz za rok ... ešte cez prvú dohodu z roku pána xy - keď zo zákona začalo byť povinné podávanie SV elektronicky. Nič iné okrem SV nepodávam elektronicky ani teraz. Chcem sa spýtať - ak budem musieť podať SV po 1.12.2012 musím cez e-Dane /to už bude spoplatnené a ak to nebudem mať zaplatené - nebude sa dať podať elektronicky SV? / ? Och ja toto tak neznášam tieto výmysly .. Hoc mám ZEP - nenahlásila som to DÚ a neposielam nič okrem SV elektronicky - lebo ja si to neviem nainštalovať /totálny PC analfabet som ..../ a nikto z kolegov nie je ochotný mi to nainštalovať. Takže teraz mám dilemu ohľadom SV...ako budem posielať po 1.12.?
TEda SV som posielala tak, že som 1 stranu doručovala na DU v papierovej forme....

Ty máš ZEP ?
Však môžeš podávať cez eDane bez problémov. A nemusíš nič dokladať.... Ak na DÚ nemáš dohodu o podávaní so ZEP, toto sa dá zmeniť a budeš pripravená...
Kontaktuj Domenico.office, poradí ti s inštaláciou....
JAJA11
20.11.12,10:48
Finančné riaditeľstvo SR oznamuje všetkým používateľom systému EZU (elektronický zber údajov), že od 1. decembra 2012 bude ukončené vydávanie identifikátorov a elektronické podávanie dokumentov prostredníctvom aplikácie EZU.

Všetci súčasní používatelia aplikácie EZU budú automaticky presunutí do existujúcich systémov elektronickej komunikácie (eDane).

V súvislosti s touto zmenou bude potrebné, aby si všetci presunutí používatelia z aplikácie EZU nainštalovali do svojich počítačov aplikáciu eDane, ktorá je k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy www.financnasprava.sk (http://www.financnasprava.sk) pre rôzne platformy operačných systémov.

Všetkým používateľom aplikácie EZU, ktorú používali ku komunikácii so správcom dane, bude v najbližších dňoch do ich e-mailovej schránky zaslaná podrobná informácia, ktorá bude obsahovať postup, ako si aplikáciu eDane nainštalovať.

Finančné riaditeľstvo SR týmto krokom zjednocuje spôsob elektronickej komunikácie a spôsob elektronického podávania dokumentov. Nový spôsob komunikácie bude jednotný, nediskriminačný, jednoduchší a bezplatný pre všetky subjekty komunikujúce s FS SR elektronicky.


Toľko oznam na stránke finančnej správy.

aj ja mám nainštalované eDane, pri jednom zákaznikovi ich používam... ale ak budem musieť znovu podávať krycí list ku každému podanému dokladu (nemám ZEP), tak ďakujem pekne za takýto komfort.... jednoducho, ak si niekto zvykol na EZU, nemôže mať chuť sa vrátiť na eDane, jedine ak by ich od základu prepracovali, ale o tom som sa nikde nedočítala...

a ešte ma v tom ozname mätie, že neviem čo sa stane, ak náhodou u niektorých zákazníkov nemám uzavretú dohodu... a čo so zákazníkmi, u ktorých mám uzavretú dohodu a aj vybavené EZU? aké údaje budem používať... ?
ten oznam je vlastne o ničom.... nainštalovať program eDane je smiešna vec.... ja potrebujem vedieť, čo bude pre mňa znamenať to preklopenie z EZU do eDane v jednotlivých prípadoch.... tieto informácie sú oveľa dôležitejšie ... som zvedavá kedy ich zverejnia.... dúfam že nie 1.12. a nám ostanú iba oči pre plač.... alebo budeme podávať súhrnné výkazy, priznania , mesačné prehľady v papierovej forme....
JAJA11
20.11.12,10:56
Písala som do inej témy ale dám to sem:
Ale ak dobre čítam: zatiaľ nie je povinné podávanie priznaní elektronicky - okrem súhrnného výkazu. Ten podávam tak raz za rok ... ešte cez prvú dohodu z roku pána xy - keď zo zákona začalo byť povinné podávanie SV elektronicky. Nič iné okrem SV nepodávam elektronicky ani teraz. Chcem sa spýtať - ak budem musieť podať SV po 1.12.2012 musím cez e-Dane /to už bude spoplatnené a ak to nebudem mať zaplatené - nebude sa dať podať elektronicky SV? / ? Och ja toto tak neznášam tieto výmysly .. Hoc mám ZEP - nenahlásila som to DÚ a neposielam nič okrem SV elektronicky - lebo ja si to neviem nainštalovať /totálny PC analfabet som ..../ a nikto z kolegov nie je ochotný mi to nainštalovať. Takže teraz mám dilemu ohľadom SV...ako budem posielať po 1.12.?
TEda SV som posielala tak, že som 1 stranu doručovala na DU v papierovej forme....

tento systém zostáva, v tomto prípade sa nič nemení...
Aljok
20.11.12,11:00
a ktým potvrdenkám z eTaxu: nedajú sa vytlačiť (resp.dajú ale krkolomne) , nedajú sa uložiť na môj disk, tak ako to bolo pri EZU !
Nerozumiem prečo máš s tým problém. Ja tlačím potvrdenky aj akceptácie bežne a bez problémov. Je tam aj možnosť ich uloženia, ale keďže potvrdenia prikladám k jednotlivým DP, tak ich neukladám.
JAJA11
20.11.12,11:08
Nerozumiem prečo máš s tým problém. Ja tlačím potvrdenky aj akceptácie bežne a bez problémov. Je tam aj možnosť ich uloženia, ale keďže potvrdenia prikladám k jednotlivým DP, tak ich neukladám.

a ako sa tlačia potvrdenky a akceptácie z eDane? ja to dodnes neviem... ak omylom stlačím potvrdenie bez tlače, tak sa už k nim neviem dostať.... teda len cez kopírovanie do wordu, ale to už je doklad, ktorým nič nedokážem.... :o
Anelas
20.11.12,11:12
Ja si potvrdenku o odoslaní pekne skopírujem do wordu, vytlačím a priložím k priznaniu. Tiež si každú ukladám do počítača. Aj takáto potvrdenka ti pomôže, pretože má pridelené číslo, podľa ktorého oni podanie nájdu. Už som posielala takúto akceptáciu na daňové úrady viackrát, pretože nevedeli podané priznania/prehľady nájsť a vždy to bolo dostačujúce. Akceptáciu si potom tlačím cez Portál Finančného riaditeľstva - tam ti príde informácia jednak o podaní a aj o jeho akceptácii.
Aljok
20.11.12,11:14
a ako sa tlačia potvrdenky a akceptácie z eDane? ja to dodnes neviem... ak omylom stlačím potvrdenie bez tlače, tak sa už k nim neviem dostať.... teda len cez kopírovanie do wordu, ale to už je doklad, ktorým nič nedokážem.... :o
Netlačím potvrdenie o podaní z eDane. To nič nedokazuje. Tlačím si len z eTaxu potvrdenia o prijatí a akceptovaní. Tlačím preto, lebo ako im migrujú dáta z jedného systému do druhého a naspäť, tak mám info, že sa strácajú (alebo len nezobrazujú?). Preto prikladám vytlačené potvrdenia k jednotlivým DP, prehľadom... aby mal klient všetko po ruke pri príp. kontrole aj keď mu už nebudem spracovávať účto ja.
AdaMtiM
20.11.12,11:18
volala som práve s daňovým riaditeľstvom - vraj o spoplatenení e-dane nič nevedia /zrejme výmysel ? / a vraj ak mám dohodu z r. 2010 o zasielaní elektronicky /ten môj spomínaný súhrnný výkaz/ vraj môžem cez e-dane posielať všetky priznania a tlačivá a to aj bez ZEPu..... tak ja už fakt neviem, nikdy som to neskúšala - SV som posielala cez ich stránku drsr /tuším cez e-Tax/ . A teda teta mi potvrdila, že zatiaľ legislatívne platí termín všetko elektronicky /dph-ci/ od 1.1.2013 - neviem prečo som bola v tom, že sa to už posunulo od 1.1.2014 ale nie
Aljok
20.11.12,11:19
Ja si potvrdenku o odoslaní pekne skopírujem do wordu, vytlačím a priložím k priznaniu.

Nerozumiem načo kopíruješ. Potvrdenia o podaní a akceptácii si krásne vytlačíš, príp. uložíš kedy chceš, aj spätne.
Už som to v tejto téme písala, ale zopakujem:

Správu o prijatí aj akceptácii nájdeš a môžeš si uložiť, príp. vytlačiť v eTax-e takto :

Výber subjektov - Podanie dokumentov - História komunikácie (Vyhľadaj) - vo výsledkoch vyhľadávania si nájdeš dokument, ktorý potrebuješ a klikneš na ikonu ceruzky na konci riadka na pravej stane - zobrazí sa Ti dokument + správy o podaní a akceptácii tam klikneš na ikonu stránky na konci riadka a zobrazí sa Ti správa, ktorú si môžeš uložiť alebo vytlačiť.
JAJA11
20.11.12,11:25
Netlačím potvrdenie o podaní z eDane. To nič nedokazuje. Tlačím si len z eTaxu potvrdenia o prijatí a akceptovaní. Tlačím preto, lebo ako im migrujú dáta z jedného systému do druhého a naspäť, tak mám info, že sa strácajú (alebo len nezobrazujú?). Preto prikladám vytlačené potvrdenia k jednotlivým DP, prehľadom... aby mal klient všetko po ruke pri príp. kontrole aj keď mu už nebudem spracovávať účto ja.

hej, ale ako sa dajú vytlačiť potvrdenia z eTaxu? ja to dodnes neviem.... :o
Aljok
20.11.12,11:26
Pozri môj predchádzajúci príspevok....
AdaMtiM
20.11.12,11:27
nevedia viac : aj či bude treba papierovú 1.stranu - že asi až po 1.12. budú vedieť viac - des
JAJA11
20.11.12,11:45
Nerozumiem načo kopíruješ. Potvrdenia o podaní a akceptácii si krásne vytlačíš, príp. uložíš kedy chceš, aj spätne.
Už som to v tejto téme písala, ale zopakujem:

Správu o prijatí aj akceptácii nájdeš a môžeš si uložiť, príp. vytlačiť v eTax-e takto :

Výber subjektov - Podanie dokumentov - História komunikácie (Vyhľadaj) - vo výsledkoch vyhľadávania si nájdeš dokument, ktorý potrebuješ a klikneš na ikonu ceruzky na konci riadka na pravej stane - zobrazí sa Ti dokument + správy o podaní a akceptácii tam klikneš na ikonu stránky na konci riadka a zobrazí sa Ti správa, ktorú si môžeš uložiť alebo vytlačiť.

Ďakujem, toto som naozaj nevedela :o ešte ak ma naučíš, ako si otvorím dokument, ktorý som podala, aby som vedela, čo som vlastne na DÚ poslala, tak prestanem na eDane nadávať.... aj keď prehľadnosť je teda s otáznikom ;)
AdaMtiM
20.11.12,11:48
volala som práve s daňovým riaditeľstvom - vraj o spoplatenení e-dane nič nevedia /zrejme výmysel ? / a vraj ak mám dohodu z r. 2010 o zasielaní elektronicky /ten môj spomínaný súhrnný výkaz/ vraj môžem cez e-dane posielať všetky priznania a tlačivá a to aj bez ZEPu..... tak ja už fakt neviem, nikdy som to neskúšala - SV som posielala cez ich stránku drsr /tuším cez e-Tax/ . A teda teta mi potvrdila, že zatiaľ legislatívne platí termín všetko elektronicky /dph-ci/ od 1.1.2013 - neviem prečo som bola v tom, že sa to už posunulo od 1.1.2014 ale nie

Zároveň som volala "krosákom" - lebo oni majú v pomôcke ako podať elektroniky - že sa termín posúva od 1.1.2014 /tak pani mi povedala že na to majú stanovisko z drsr písomné - že platí termín 1.1.2014 :eek:
srska
20.11.12,12:03
hej, ale ako sa dajú vytlačiť potvrdenia z eTaxu? ja to dodnes neviem.... :opozri obr - podania podpísané so zep v 2008
srska
20.11.12,12:05
Ďakujem, toto som naozaj nevedela :o ešte ak ma naučíš, ako si otvorím dokument, ktorý som podala, aby som vedela, čo som vlastne na DÚ poslala, tak prestanem na eDane nadávať.... aj keď prehľadnosť je teda s otáznikom ;)to sa dá v eDane pred odoslaním uložiť do pdf+fdf súboru;)
Aljok
20.11.12,12:09
Ty si netlačíš čo podávaš?
ekopo
20.11.12,12:27
Ak nemám ZEP, tak som mala doteraz dve možnosti posielania dokumentov elektronicky.
1. Cez EZU. Stačilo poslať a bolo vybavené.
2. Cez eTax. Ale bolo to len na základe dohody o posielaní bez ZEP, preto bolo treba doručiť prvú stranu.

Cez eDane som ja bez ZEP nemohla posielať elektronicky. Mohla som si akurát vložiť súbor z účtovného programu. Nechať skontrolovať a vytlačiť.

Je to tak, alebo sa v niečom mýlim?

Od 1.12. budem teda môcť naďalej využívať Posielanie cez eTax s tým, že bude treba doručiť 1. stranu ?
A ako je uvedené na stránke daňového úradu, že z EZU budeme presunutí na eDane. Vraj doručia návod ako nainštalovať eDane. Ja návod na inštaláciu nepotrebujem. Mám ho nainštalovaný, ale bez ZEP nemôžem zatial posielať. Tak predpokladám, že od 1.12. sa bude dať posielať aj bez ZEP a snáď to bude tak, že nebude treba doručovať 1. stranu.

no , tak normálne podávam cez eDane bez ZEPu , do 5-tich dní odovzdám krycie listy a hotovo (potrebujem aj prechádzku) samozrejme skontrolujem akceptáciu....
JAJA11
20.11.12,12:38
to sa dá v eDane pred odoslaním uložiť do pdf+fdf súboru;)

no nie v eDane, pracne cez ctrl C a ctrl V vložím skopírovaný text do wordu :o ale už ma to tu naučili jednoduchšie, za čo ďakujem ;)
janaGT
20.11.12,13:09
ja už fakt neviem ... v príspevku 2861 ( nedá sa mi ho "odcitovať") sa píše, že na daňovom riaditeľstve tvrdia, že EZU pre platcov dph je od 1.1.2013 - ale v príspevku 2761 a ďalej sa píše, že bol schválený nový daňový poriadok, ktorý termín posúva na 1.1.2014 ... už som fakt celá z tohoto všetkého scvoknutá :)
Aljok
20.11.12,13:17
Ďakujem, toto som naozaj nevedela :o ešte ak ma naučíš, ako si otvorím dokument, ktorý som podala, aby som vedela, čo som vlastne na DÚ poslala, tak prestanem na eDane nadávať.... aj keď prehľadnosť je teda s otáznikom ;)

Celý postup :
Otvoríš eDane, naimportuješ DP z programu ( príp. vyplníš ručne), dáš skontrolovať, vytlačíš (príp. aj uložíš), podpíšeš, odošleš. Potom si z eTaxu vytlačíš potvrdenia o podaní a akceptácii. Čo je na tom zložité?

A nadávať na eDane môžeš koľko len chceš. Ja si ešte veľmi dobre pamätám keď aplikácia eDane neexistovala a ja som kvôli striedavo nefunkčnej stránke DR SR sedela hodiny pri PC a skúšala podať jeden SV a niekedy sa mi to podarilo až pred polnocou. A to som sa potila od strachu, že to nestihnem a budem platiť 10 000 SKK. Takže z môjho pohľadu "vďakabohu" za eDane.
ekopo
20.11.12,13:35
to je v poriadku že existujú eDane, ale jedna vec je odoslanie dokumentu a druhá vec je jeho prijatie/neprijatie FS....a pokial nemám akceptáciu v správnom čase , tak som vlastne nič nepodal.........
Aljok
20.11.12,13:47
to je v poriadku že existujú eDane, ale jedna vec je odoslanie dokumentu a druhá vec je jeho prijatie/neprijatie FS....a pokial nemám akceptáciu v správnom čase , tak som vlastne nič nepodal.........
Zasa ti nerozumiem. Je pravda, že akceptáciu nemáš hneď po podaní, ale akceptácia je iba kontrola či som sa podpísala správnym certifikátom. Potvrdenie o podaní máš hneď, príp. do niekoľko minút.
JAJA11
20.11.12,13:53
Zasa ti nerozumiem. Je pravda, že akceptáciu nemáš hneď po podaní, ale akceptácia je iba kontrola či som sa podpísala správnym certifikátom. Potvrdenie o podaní máš hneď, príp. do niekoľko minút.

tak v EZU toto je okamžite, nie za nejaký čas, pošlem a okamžite mám potvrdenku, môžem si vytlačiť.... v EZU prehľadnosť a doklady bez akéhokoľvk hľadania... v eDane k tomu musí byť návod, intuitívne sa to nájsť nedá :o
Aljok
20.11.12,13:54
Tak toto neviem porovnať, lebo EZU som nepotrebovala, tak ho nepoznám...
ekopo
20.11.12,13:54
Aljok, pri nejakom prípadnom rozpore si správkyňa vypýta akceptačný list, nie potvrdenie o podaní. V akceptačnom liste je uvedené potvrdenie podania aj s vyznačeným časom a dátumom prijatia a ten je rozhodujúci. Ak podáš DP DPH napr. 25-teho o 23,55 hod, tak môže byť prijaté po polnoci a máš problém. A to sú bežne aj hodinové posuny od odoslania k akceptácii....
Aljok
20.11.12,13:55
A v EZU môžete podať DP aj keď je stránka nefunkčná?
ekopo
20.11.12,13:59
A v EZU môžete podať DP aj keď je stránka nefunkčná?

Nie, ak je nefunkčná podateľňa...
a ani z eDane - to si len odoslala zo svojho PC......a keď to nemá kam prísť, tak to nepríde......a som zvedavý ako táto situácia bude riešená....
Aljok
20.11.12,14:02
Aljok, pri nejakom prípadnom rozpore si správkyňa vypýta akceptačný list, nie potvrdenie o podaní. V akceptačnom liste je uvedené potvrdenie podania aj s vyznačeným časom a dátumom prijatia a ten je rozhodujúci. Ak podáš DP DPH napr. 25-teho o 23,55 hod, tak môže byť prijaté po polnoci a máš problém. A to sú bežne aj hodinové posuny od odoslania k akceptácii....
Možno vaše výhrady nechápem z dôvodu, že nepoznám EZU. Používam ZEP a eDane už dobre dlho a nikdy som nemala problémy s podaním ani akceptáciou. A odkedy sú eDane, tak už ani nepodávam DP posledný deň pred polnocou. Ale nikdy sa mi nestalo, že by mi na potvrdení o podaní dali inú hodinu ako som v skutočnosti podala DP a v akceptácii uvádzajú presne ten čas podania, ktorý bol skutočný.
ekopo
20.11.12,14:04
.mne sa stalo.......
Economic
20.11.12,14:29
to je v poriadku že existujú eDane, ale jedna vec je odoslanie dokumentu a druhá vec je jeho prijatie/neprijatie FS....a pokial nemám akceptáciu v správnom čase , tak som vlastne nič nepodal.........

Dovolím si oponovať.
Akceptácia vyhodnocuje iba platnosť môjho certifikátu. Dátum a hodina podania je dôležitá, pretože za samotné podanie sa považuje momentom podania, a nie kedy mi príde akceptácia. Napríklad ja DPH podám 25. o 23.00. Akceptácia mi príde možno 26-teho, môže aj 27-meho a moje podanie je podanie v zákonom stanovenej lehote. A teda bez pokuty.
srska
20.11.12,16:13
Dovolím si oponovať.
Akceptácia vyhodnocuje iba platnosť môjho certifikátu. Dátum a hodina podania je dôležitá, pretože za samotné podanie sa považuje momentom podania, a nie kedy mi príde akceptácia. Napríklad ja DPH podám 25. o 23.00. Akceptácia mi príde možno 26-teho, môže aj 27-meho a moje podanie je podanie v zákonom stanovenej lehote. A teda bez pokuty.presne - aj moja skúsenosť. akceptácia je len potvrdenie toho či je ten kto to podal tým, ktorý je oprávnený podať a podpísať podanie doručené do el. podateľne.
Johanka
20.11.12,16:24
mimotemyTak ma napadlo, že ak nejaký nováčik v daňových procesoch nájde túto tému a začne čítať od začiatku .... :rolleyes:
Rozalka
20.11.12,17:50
ja už fakt neviem ... v príspevku 2861 ( nedá sa mi ho "odcitovať") sa píše, že na daňovom riaditeľstve tvrdia, že EZU pre platcov dph je od 1.1.2013 - ale v príspevku 2761 a ďalej sa píše, že bol schválený nový daňový poriadok, ktorý termín posúva na 1.1.2014 ... už som fakt celá z tohoto všetkého scvoknutá :)
zatiaľ povinnosť platí od 1.1.2013, momentálne je v schvaľovacom konaní posunutie tejto povinnosti od 1.1.2014, bude sa o tom rokovať v NRSR na budúci týždeň ... takže nemusíš byť scvoknutá :):)
Aljok
20.11.12,19:05
Len upresním. Bežne netlačím potvrdenie o podaní z eDane. Vytlačím si ho iba vtedy keď je stránka nefunkčná.y
klarissa
21.11.12,05:29
Dobré ráno, dohodu vybavenú tento mesiac teda aj identiikátor,(bez zaručeného el.podpisu) prvý krát sme posielali cez EZU prehľad o zrazených predd., chápem tak po úmornom čítaní všetkých príspevkov, že nemusím posielať žiadny krycí list do piatich dní na DÚ? Ani som tam nejaký krycí list nenašla iba potvrdenku. Ďakujem
klarissa
21.11.12,06:40
Posúvam
blondy
21.11.12,06:43
Dobré ráno, dohodu vybavenú tento mesiac teda aj identiikátor,(bez zaručeného el.podpisu) prvý krát sme posielali cez EZU prehľad o zrazených predd., chápem tak po úmornom čítaní všetkých príspevkov, že nemusím posielať žiadny krycí list do piatich dní na DÚ? Ani som tam nejaký krycí list nenašla iba potvrdenku. Ďakujem
Akk máš EZU, neposielaš žiadny krycí list... potvrdenka slúži ako doklad o odoslaní. Avšak EZU sa bude používať len do 30.11.2012 potom by mali fungovať len e-dane alebo podanie so ZEP...
IVEB
21.11.12,06:44
Nie neposielaš žiaden krycí list na DÚ, ak máš ich bezplatný identifikátor. Ale pozor , ten končí od 1.12.2012 , tak ako je to uvedené aj v tejto diskusii.
xMen
21.11.12,07:52
kedze som pouzivatelom operacneho systemu Linux (Debian) tak som dnes na technicku podporu DR poslal nasledovnu otazku:

na stranke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) pisete:

"V súvislosti s touto zmenou bude potrebné, aby si všetci presunutí používatelia z aplikácie EZU nainštalovali do svojich počítačov aplikáciu eDane, ktorá je k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy www.financnasprava.sk (http://www.financnasprava.sk) pre rôzne platformy operačných systémov."

teda ze eDane su k dispozicii pre rozne platformy OS.

ked si kliknem na eDane, zobraziami sa technicke predpoklady:



Technické predpoklady na strane klienta:



operačný systém je Windows XP (SP3) (http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Emicrosoft%2Ecom%2Fdownloads %2Fen%2Fdetails%2Easpx%3FFamilyID%3D5b33b5a8%2D5e7 6%2D401f%2Dbe08%2D1e1555d4f3d4%26displaylang%3Den) a vyššie
.NET framework (verzia 2.0) (http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fmsdn%2Emicrosoft%2Ecom%2Fen%2Dus% 2Fnetframework%2Faa731542%2Easpx)
Adobe Reader – verzia 7.x CE, 8.x, 9.x alebo Adobe Reader X (http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fget%2Eadobe%2Ecom%2Fcz%2Freader%2 F)



a ked dam stiahnut, prehliadac sa mi snazi ulozit eDane pre MS Windows.

prosim, kde su eDane pre Linux ?


a odpoved bola velmi prekvapujuca :-(

Nova verzia aplikacie edane (beží aj na WIN, Mac OS, a otestovaná je na 4 verziach Linux ) este nie je zverejnena na stranke www.drsr.sk. Predpokladany termin zverejnenia 23.11. Na tejto verzii vsak zatial bude zapracovane iba tlacivo pre Suhrnny vykaz, ostatne tlaciva budu postupne zapracovane.



stare dobre EZU
JAJA11
21.11.12,08:14
len nechápem, prečo ešte zabezpečovali prihlášku do EZU.... úplne zbytočný krok....
janaGT
21.11.12,10:06
takže som sa spoliehala, že je termín posunutý ... no nič ... ako teraz postupovať? mám ZEP, mám urobenú registráciu na portáli daňovej správy ... teraz treba zájsť na dú so splnomocnením od konateľa? či treba spísať na dú dohodu?
SilMar Group
21.11.12,10:30
Keby aspoň napísali nejaké inštrukcie na drsr.sk, aby sa z toho človek nemusel zjančiť... Sakra, kam sa strácajú naše dane?
nika.sum
21.11.12,11:40
Mam nejake info z DU ohladne rusenia EZU:
Tie daňové subjekty, ktoré komunikovali prostredníctvom aplikácie EZU budú po 1.12.2012 automaticky preklopené do aplikácie eDane a bude im platiť dohoda , ktorá bola uzatvorená pri registrácii na EZU tzv. „Nová dohoda“ . Pre tieto subjekty to znamená, že nebudú musieť pri elektronickej komunikácii resp. podávaní daňových dokumentov cez e Dane do pracovných 5 dní doručovať na DÚ krycí list.
POZOR ale subjekty, ktoré stále komunikujú podľa tzv. „starej dohody“ (to sú subjekty , ktoré nekomunikovali prostredníctvom EZU) musia aj naďalej predkladať do 5 pracovných dní od elektronického doručenia dokumentov krycí list.

Ak by niekto chcel prejst zo "starej dohody" na "novu dohodu", mam info, ze sa budu po 1.12.2012 uzatvarat uplne nove dohody pre nove subjekty a pre tych co chcu zmenit staru dohodu, aby nemuseli podavat do 5 dni kryci list.
JAJA11
21.11.12,12:34
tak toto je veľmi pozitívna informácia :-), to malo byť napísané ako prvé... nemuseli sme sa toľko rozčulovať a zbytočne :-)
nika.sum
21.11.12,12:47
Dnes som tu informaciu dostala a hned som sa snazila podat dalej :-)
SilMar Group
21.11.12,12:55
Riešenie: Súvisiaci Incident IM00094036 bol uzatvorený. Je sucasnosti je pripravovana nova dohoda na podavanie dokumentov bez ZEP pri ktorej odpada nutnost zasielania krycich listov. Tato bude platna pre vsetkych pouzivatelov ktory boli registrovany v aplikacii EZU na podavanie dokumentov a budu automaticky preneseny na podavanie dokumentov cez eDane.. Pre pouzivatelov ktori maju platnu staru dohodu je nutne aby si na DU podpisali dohodu novu, cim uz nebudu musiet zasielat krycie listy. Toto nie je povinne, ale mozu to urobit aby si zjednodusili pracu. *** *** Nie su už žiadne priradené záznamy. Udalosť uzavretá z Incidentu IM00094036
lubka0907
21.11.12,13:10
Dobrý deň,
ja som ešte žiadne dokumenty neposielala elektronickou formou. Konateľ mal na to vždy čas a keď sa už odhodlal, tak sa má systém opäť zmeniť? Čo mi odporúčate aby som spravila? Máme požiadať o identifikátor?
Ďakujem
JAJA11
21.11.12,13:18
Dobrý deň,
ja som ešte žiadne dokumenty neposielala elektronickou formou. Konateľ mal na to vždy čas a keď sa už odhodlal, tak sa má systém opäť zmeniť? Čo mi odporúčate aby som spravila? Máme požiadať o identifikátor?
Ďakujem

ja osobne by som požiadala, budete mať po 1.12. pokoj :)
SilMar Group
21.11.12,13:18
Dobrý deň,
ja som ešte žiadne dokumenty neposielala elektronickou formou. Konateľ mal na to vždy čas a keď sa už odhodlal, tak sa má systém opäť zmeniť? Čo mi odporúčate aby som spravila? Máme požiadať o identifikátor?
Ďakujem

určite áno. Ak zákon nezmenia, tak určité subjekty (napr. všetci DPH-čkári) od 1.1.2013 budú povinní posielať tlačivá len elektronicky. Treba sa zaregistrovať a povybavovať to v predstihu, lebo potom zasa FU nebude stíhať - zažili sme už svoje.
A ono keď tá elektronická komunikácia funguje, tak to veľmi uľahčuje život. Ale naozaj len ak funguje. Tak sa necháme prekvapiť - možno nám FU pošle Mikuláša a bude všetko len lepšie
Olgica
21.11.12,13:24
Prosím mám otázku. Ak nie je nová s.r.o. (od 11/2012) platca DPH, musí sa registrovať na EZU alebo netreba. Alebo sa má registrovať do 30.11.12? čo je lepšie.
AdaMtiM
21.11.12,13:33
V prípade, že nestihnú zmeniť doterajší zákon do konca tohto roka a nestihnú posunúť legislatívne dátum nutnosti všetko podávať elektronicky /DPHci len/ - zatiaľ stále platí dátum že od 1.1.2013 všetci DPH všetko elektronicky - z tohto dôvodu by ste mohli /mali / uvažovať o identifikátore - ale až po 1.12.2012 - kedy začnú vydávať nové dohody. Ale už - ako spomínali vyššie - je podaní návrh na posun od 1.1.2014 = ja osobne verím, že sa to stihne legislatívne posunúť. Zatiaľ by som sa neplašila ... ak nemusíte podávať súhrnný výkaz - ešte by som počkala. Ak musíte podávať súhrnný výkaz - iba tento sa musí teraz elektronicky - tak treba riešiť elektronické podávanie.
otázka
21.11.12,13:34
V príspevkoch hore je to jasne napísané.... Vybavte si do 30.11. identifikátor s dohodou, ktoré sú momentálne aktuálne a po 1.12. to bude platné naďalej, len v aplikácii e-dane a bez povinnosti fyzicky doručovať krycie listy.
vladino45
21.11.12,13:35
Prosím o informáciu - ako to je s termínom pre podanie SVDPH, v rokoch 2010 a 2011 až do 30.9.2012 sme podávali mesačne . Platí, že keď sme nemali za obdobie od 1.7.2012 - doteraz ( a ani do konca roka nepredpokladám že bude ) obrat vyšší ako 100 tis. eur môžem podať súhrnný za október, nov. a december 2012 štvrťročný SVDPH do 20.1.2013? ďakujem
lubka0907
21.11.12,13:36
Ďakujem vám za rady a ešte sa chcem opýtať aký je vlastne postup. Musí sa konateľ zaregistrovať na drsr a potom požiadať o identifikátor? A ďalej ako? nejaká dohoda podpísaná s DÚ?
otázka
21.11.12,13:38
V prípade, že nestihnú zmeniť doterajší zákon do konca tohto roka a nestihnú posunúť legislatívne dátum nutnosti všetko podávať elektronicky /DPHci len/ - zatiaľ stále platí dátum že od 1.1.2013 všetci DPH všetko elektronicky - z tohto dôvodu by ste mohli /mali / uvažovať o identifikátore - ale až po 1.12.2012 - kedy začnú vydávať nové dohody. Ale už - ako spomínali vyššie - je podaní návrh na posun od 1.1.2014 = ja osobne verím, že sa to stihne legislatívne posunúť. Zatiaľ by som sa neplašila ... ak nemusíte podávať súhrnný výkaz - ešte by som počkala. Ak musíte podávať súhrnný výkaz - iba tento sa musí teraz elektronicky - tak treba riešiť elektronické podávanie.
Nie len DPH a SV sa dajú zasielať elektronicky.....Nikdy nevie čo bude potrebovať....
nika.sum
21.11.12,14:17
A este info:
vladino45
21.11.12,14:28
Prosím o informáciu - ako to je s termínom pre podanie SVDPH, v rokoch 2010 a 2011 až do 30.9.2012 sme podávali mesačne . Platí, že keď sme nemali za obdobie od 1.7.2012 - doteraz ( a ani do konca roka nepredpokladám že bude ) obrat vyšší ako 100 tis. eur môžem podať súhrnný za október, nov. a december 2012 štvrťročný SVDPH do 20.1.2013? ďakujem
KEJKA
21.11.12,15:36
ak nemáš žiaden obrat, tak nepodávaš nulový
ale ak máš, tak podávaj ďalej mesačný.
Olgica
21.11.12,16:46
V príspevkoch hore je to jasne napísané.... Vybavte si do 30.11. identifikátor s dohodou, ktoré sú momentálne aktuálne a po 1.12. to bude platné naďalej, len v aplikácii e-dane a bez povinnosti fyzicky doručovať krycie listy.

Aj ked nie som platca DPH?
Economic
21.11.12,16:51
Aj ked nie som platca DPH?

Súhrnný výkaz podať má povinnosť aj osoba, ktorá nie je platiteľom DPH za zákonných podmienok.
Olgica
21.11.12,16:53
OK.dakujem
otázka
21.11.12,19:06
Aj ked nie som platca DPH?
Cez EZU sa dajú zasielať napr.aj DP z príjmu typ A,B, DP k dani z MV, výkazy a iné.... Neviem či ste účtovníčka s viacerými klientmi, no pre mňa a mojich klientov je to na nezaplatenie...Ja mám identifikátor a oni boli na DÚ len s dohodou a hlavne v čase od januára do marca nie je čas na behačky.
stifo77
22.11.12,12:24
Mam nejake info z DU ohladne rusenia EZU:
Tie daňové subjekty, ktoré komunikovali prostredníctvom aplikácie EZU budú po 1.12.2012 automaticky preklopené do aplikácie eDane a bude im platiť dohoda , ktorá bola uzatvorená pri registrácii na EZU tzv. „Nová dohoda“ .

Obavam sa ze toto co pisete nie je pravne mozne. Ak si pozriete svoju dohodu, ktoru mate podpisanu tak cela je napisana k EZU ako systemu. Nie je ju mozne aplikovat bez dalsieho dodatku a doplneni pre eDane, resp. akykolvek iny system. Som zvedavy ako to urobia aby to aj pravne bolo ciste.
xMen
22.11.12,12:25
xMen
22.11.12,12:34
sorry, este raz, text nejako zmizol :-(

takze tu mozete podpisat peticiu za zachovanie systemu EZU, myslim, ze statna sprava zije z nasich dani tak mame co do toho hovorit

http://www.peticie.com/signatures/peticia_za_zachovanie_systemu_ezu/
Aljok
22.11.12,13:03
nika.sum
22.11.12,17:40
Obavam sa ze toto co pisete nie je pravne mozne. Ak si pozriete svoju dohodu, ktoru mate podpisanu tak cela je napisana k EZU ako systemu. Nie je ju mozne aplikovat bez dalsieho dodatku a doplneni pre eDane, resp. akykolvek iny system. Som zvedavy ako to urobia aby to aj pravne bolo ciste.

Neviem ako to urobia pravne, ja som napisala to ako maju zamestnanci DU informovat danovnikov. Mali by posielat vsetkym co maju podpisanu dohodu k EZU info co dalej, tak ako bolo pisane v oznameni ktore som tu tiez prilozila. V tomto state je vela veci pravne nemoznych a deju sa....
KEJKA
22.11.12,18:10
aj dnes som počula info, že každý daňovník, ktorý je v EZU, dostane e-mail s pokynmi, ako postupovať pri preklopení do eDane. Takže naozaj sú tu zbytočné dohady,diskusie, treba vyčkať.
stifo77
22.11.12,21:37
Nechápem, prečo je tu taký strach zo ZEP, až taký, že je to i predmetom (o.i.) ďalšieho pripomienkového konania, aby sa dokumenty podávali aj dohodou.... Po skoro dvojročnom používaní v našej spoločnosti, by sme na dohodu ani nepomysleli.

Nie tu nie je strach, to je len Vase chapanie, totiz Vy ste priamo zainteresovany, cast Vasich prijmov je z predaja ZEP. Chapem preto Vas postoj, ide o Vase peniaze a Vas zisk. Filozofia el. podania je v tomto pripade tzv. obligatornych podani uz registrovaneho subjektu ponata nie spravne a je ohnuta na zisk. Mozno neviete ze kazde podanie cez ZEP vyzaduje aj tzv. casovu peciatku, zaktoru si prislusna firma ktora ju poskytuje berie poplatok vo vyske niekolko centov a pri tom pocte podani to je signifikantna suma niekolko desiatok tisic EUR mesacne vyhodenych zbytocne do sukromnych ruk, co plati stat a teda vsetci. V pripade uvedeneho typu podani je postacujuca forma dohoda o dorucovani tak aby naklady boli minimalne, pretoze podanie vykazu nevyzaduje v ziadnom pripade silu ZEP, pretoze je identifikovatelne, overitelne a opravitelne. Riziko ze niekto poda "falosne"podania za Vas nevyvazi potrebne investicie, kedze falosne podanie je zistitelne a opravitelne. ZEP ma vyznam v inych typoch podani, tzv. neobligatorne a vykonane neregistrovanym subjektom na prislusnom urade napr. podanie na sud, tam nie ste registrovany a nie je vas mozne identifikovat inak ako podla ZEP. Opakujem, je mi jasna Vasa zainteresovanost, mate zo ZEP zisk. Ale treba rozmyslat aj trochu dalej a komplexne v zmysle naklady vs. potencialne rizika napadnutia. Pri obligatornom podani ZEP nie je potrebny, predstavuje zbytocne naklady statu a jednotlivca, prip. firmy plynuce do sukromnych ruk.
Economic
22.11.12,21:57
Dovolím si oponovať. Váš príspevok sa nezakladá na pravdivých informáciách. Mám ZEP. Využívam ho s verejnou správou - živnostenský úrad, obchodný register, exekútori, súdy a v neposlednom rade na daňovom úrade. Podávam daňové priznania za seba, za svojich klientov a aj kto má záujem o službu vrátenia dane zo zahraničia, aj toto dokážem pre ľudí urobiť. Je to pre nich výhodné. Nepotrebujem však žiadnu časovú pečiatku a nikomu neplatím nad rámec poplatku za vydanie kvalifikovaného certifikátu. Jednorazovo som zaplatila za bezpečné zariadenie, na ktorom je certifikát uložený. Je pravda, že som sa zaregistrovala na portáli verejnej správy.

Neviem prečo taký útok na domenico.office.

Nemám rada, keď tu niekto píše nepravdy. Ja len toľko. Nech si každý urobí svoj úsudok ako chce.

Časová pečiatka je nevyhnutná pre podania na kataster.
janaGT
23.11.12,06:10
takže som sa spoliehala, že je termín posunutý ... no nič ... ako teraz postupovať? mám ZEP, mám urobenú registráciu na portáli daňovej správy ... teraz treba zájsť na dú so splnomocnením od konateľa? či treba spísať na dú dohodu?

prosím ...
stifo77
23.11.12,07:12
Ospravedlnujem sa, ak je ten prispevok vnimany ako utok. V ziadnom pripade nebol pisany s tymto umyslom.
Economic
23.11.12,08:14
prosím ...

Ak máš ZEP, za každého klienta postupuješ takto : Pošleš na DÚ žiadosť o vytvorenie väzby medzi Tvojim ID a DIČ klienta. K tomu doložíš : Tvoj registračný formulár na DÚ, plnú moc (neoveruje sa už konečne) a kópiu výpisu z OR alebo Osvedčenia.
Economic
23.11.12,08:15
Ospravedlnujem sa, ak je ten prispevok vnimany ako utok. V ziadnom pripade nebol pisany s tymto umyslom.

Ja nanajvýš čudné (pokiaľ nejde náhodou o nejaký klon) aby niekto kto sa zaregistruje na porade 22. 11. 2012 písal také príspevky. Musela som jednoducho reagovať.

A ešte mi je čudná jedna vec, prečo reaguješ teraz na príspevok z 9. 5. 2011. Aj to mi je veľmi podozrivé.
janaGT
23.11.12,11:43
Ak máš ZEP, za každého klienta postupuješ takto : Pošleš na DÚ žiadosť o vytvorenie väzby medzi Tvojim ID a DIČ klienta. K tomu doložíš : Tvoj registračný formulár na DÚ, plnú moc (neoveruje sa už konečne) a kópiu výpisu z OR alebo Osvedčenia.

a žiadosť má ako vyzerať? nájdem niekde vzor? ďakujem :)
Economic
23.11.12,11:48
a žiadosť má ako vyzerať? nájdem niekde vzor? ďakujem :)

Jeminenku, normálne obyčajná.... jednoduchým listom to napíš čo chceš... Nie je vzor...
domenico.office
23.11.12,13:46
Nie tu nie je strach, to je len Vase chapanie, totiz Vy ste priamo zainteresovany, cast Vasich prijmov je z predaja ZEP. Chapem preto Vas postoj, ide o Vase peniaze a Vas zisk. Filozofia el. podania je v tomto pripade tzv. obligatornych podani uz registrovaneho subjektu ponata nie spravne a je ohnuta na zisk. Mozno neviete ze kazde podanie cez ZEP vyzaduje aj tzv. casovu peciatku, zaktoru si prislusna firma ktora ju poskytuje berie poplatok vo vyske niekolko centov a pri tom pocte podani to je signifikantna suma niekolko desiatok tisic EUR mesacne vyhodenych zbytocne do sukromnych ruk, co plati stat a teda vsetci. V pripade uvedeneho typu podani je postacujuca forma dohoda o dorucovani tak aby naklady boli minimalne, pretoze podanie vykazu nevyzaduje v ziadnom pripade silu ZEP, pretoze je identifikovatelne, overitelne a opravitelne. Riziko ze niekto poda "falosne"podania za Vas nevyvazi potrebne investicie, kedze falosne podanie je zistitelne a opravitelne. ZEP ma vyznam v inych typoch podani, tzv. neobligatorne a vykonane neregistrovanym subjektom na prislusnom urade napr. podanie na sud, tam nie ste registrovany a nie je vas mozne identifikovat inak ako podla ZEP. Opakujem, je mi jasna Vasa zainteresovanost, mate zo ZEP zisk. Ale treba rozmyslat aj trochu dalej a komplexne v zmysle naklady vs. potencialne rizika napadnutia. Pri obligatornom podani ZEP nie je potrebny, predstavuje zbytocne naklady statu a jednotlivca, prip. firmy plynuce do sukromnych ruk.

Vážený stifo77. Na tak "odborné a vyčerpávajúce" zdôvodnenie a vysvetlenie celej veci, jednoducho "obyčajný predajca" ZEP nemá žiadne argumenty... Možno časť Vašich príjmov (na rozdiel od Vás tu vystupujem verejne) a ja to tiež veľmi dobre chápem, plynie práve z "bezplatnej" aplikácie na bezplatné podávanie priznaní, za ktoré mimochodom tento štát vysolil nemalé peniaze, aj z mojich, aj z Vašich peňazí. Takže sme si kúpili bezplatné podávanie. Je bezplatné? Tak ako vy nesúhlasíte so ZEP-om, za ktorý nechcete platiť, prečo by som mal ja platiť za bezplatnú aplikáciu, ktorú nevyužívam? V oboch prípadoch plynuli peniaze do súkromných rúk.... tak si tu nenavrávajme, aké to bolo úžasné a zadarmo.
Mimochodom, výrobcovia účtovných softvérov pracujú na svojich účtovníctvach založených na cloude. Bojím sa, že jedného dňa lobisti zalobujú a štát kúpi "bezplatnú" aplikáciu na vedenie účtovníctva v cloude. A to potom pozor. Budeme mať dve skupiny: Obyčajných predajcov ZEP-u a obyčajných predajcov účtovníctva.
srska
23.11.12,14:02
len môj názor - nikomu ho nevnucujem:

pán stifo77 zabudol ešte na jednu vec - voľakedy dávno pradávno dala fs sr možnosť podpisovať podania na el. podateľňu so zep-om. tí čo ju využili hneď, dnes samozrejme obhajujú tento komfort. aj ja. mám zep od 2008 a keby sa mi jeho používanie v styku s fs sr nepáčilo, dávno by som od jeho využívania upustil.
a 26 eur ročne za ten komfort? podľa mňa to nie je suma, ktorá by mala obyčajného účtovníka zruinovať.
iba toľko