Economic
09.09.11,12:03
Tak kde sme to skončili :D...jáj či sme ešte nezačali ...;)
Ale teraz vážne , ja patrím tiež k ľuďom, ktorí majú z novôt zo začiatku haluze a potom si zvyknú .Len fakt neviem odkiaľ začať. Je mi veľmi nepríjemné , keď by som sa na niekoho aj obrátila a nepoznám terminológiu čo chcem .:);):D

Začať treba s tým, že sa osloví registračná autorita s požiadavkou o vystavenie kvalifikovaného certifikátu pre účely DÚ/prostredníctvom ktorého sa vlastne elektronicky podpisuje/. ZEP je vlastne uloženie kódovanýchosobných údajov konkrétneho človeka na bezpečné zariadenie /ktoré vyzerá ako USB kľúčik/. Nasleduje inštalácia potrebných komponentov a pridanie toho certifikátu do systému. Samotné podpisovanie je veľmi jednoduché. Registračná autorita všetko vysvetlí/ Toľkoto na začiatok.
srska
09.09.11,10:07
Tak kde sme to skončili :D...jáj či sme ešte nezačali ...;)
Ale teraz vážne , ja patrím tiež k ľuďom, ktorí majú z novôt zo začiatku haluze a potom si zvyknú .Len fakt neviem odkiaľ začať. Je mi veľmi nepríjemné , keď by som sa na niekoho aj obrátila a nepoznám terminológiu čo chcem .:);):D
ak budeš na stretku cez víkend v selciach, môžem sa tam v sobotu zastaviť a urobiť prezentáciu:D
Zita5
09.09.11,10:12
ak budeš na stretku cez víkend v selciach, môžem sa tam v sobotu zastaviť a urobiť prezentáciu:D

Smola , na stretko nemám čas v tomto termíne, ale aj v NR je stretko 24.9.2011:D
Žabinka
09.09.11,11:25
Na stránke drsr som našla toto (ospravedlňujem sa za konské písmo):
A) Základné predpoklady úspešného elektronického podávania dokumentov


Operačný systém Windows XP SP3 a vyšší.
Internetový prehliadač Internet Explorer 6.0 a vyšší (32-bit)
...


Ja mám Windovs 2000 a prehliadač Mozillu, čo mi doteraz stačilo.
Aby som mohla používať ZEP, to si musím zaobstarať nový Win?
domenico.office
09.09.11,11:54
Na stránke drsr som našla toto (ospravedlňujem sa za konské písmo):
A) Základné predpoklady úspešného elektronického podávania dokumentov


Operačný systém Windows XP SP3 a vyšší.
Internetový prehliadač Internet Explorer 6.0 a vyšší (32-bit)
...


Ja mám Windovs 2000 a prehliadač Mozillu, čo mi doteraz stačilo.
Aby som mohla používať ZEP, to si musím zaobstarať nový Win?


Win vyhovuje, nutný je Internet explorer pre oba prípady, aj so ZEP, aj bez ZEP. Ak by bola aplikácia E-dane vybavená všetkými potrebnými dokumentami, teoreticky by nebol potrebný ani Internet explorer.
Žabinka
09.09.11,12:02
Win vyhovuje, nutný je Internet explorer pre oba prípady, aj so ZEP, aj bez ZEP. Ak by bola aplikácia E-dane vybavená všetkými potrebnými dokumentami, teoreticky by nebol potrebný ani Internet explorer.
mimotemy Mozillu používam preto, lebo s explorerom mám stále problém. Po zapnutí píše:
"Chyba programu
IEXPLORE.exe generoval chyby a bude systémom Windows uzavřen. Je nutné program restartovat. Probíhá vytváření protokolu chyb."
domenico.office
09.09.11,12:08
mimotemy Mozillu používam preto, lebo s explorerom mám stále problém. Po zapnutí píše:
"Chyba programu
IEXPLORE.exe generoval chyby a bude systémom Windows uzavřen. Je nutné program restartovat. Probíhá vytváření protokolu chyb."

Bude treba reinštalovať Internet explorer. Stalo sa mi to už a robil som reinštaláciu po nej fungoval IE bez problémov. Ale myslím, že sa dá zaobísť bez IE. Dajú sa podať SV a DPH cez aplikáciu E-dane.
Žabinka
09.09.11,12:13
Bude treba reinštalovať Internet explorer. Stalo sa mi to už a robil som reinštaláciu po nej fungoval IE bez problémov. Ale myslím, že sa dá zaobísť bez IE. Dajú sa podať SV a DPH cez aplikáciu E-dane.
Ďakujem, skúsim sa na to pozrieť.
SPECTRUM
11.09.11,11:59
Ahojte, už mám ZEP :) Bolo to velice rýchle 25 min. Mám ZEP cez disig.sk Registrovala som sa na svojom DÚ, tam som bola v piatok s vytlačeným registračným formulárom a ešte som na daňovom písovala akúsi žiadosť o autorizáciu, tú mi diktovala pani na registri na DÚ a podala som ju na podateľni. Neviem, či mi príde do mailu alebo schránky správ po prihlásení sa na drsr.sk nejaké potvrdenie ? Nainštalovala som inštalačné balíky a koreňový certifikát podľa návodu, čo mi dali pri vybavovaní ZEP-u. Nainštalovala som si D.Signer/XAdDES, teda aspon sa môj komp tak tváril, že inštaluje :D, a ešte som našla na stránke drsr.sk, bod 4. XML Parser - Pre korektnú prácu s webovými formulármi daňových priznaní odporúčame inštaláciu MS XML Parser (msxml4.0) od spoločnosti Microsoft Corp, ktorý je možné stiahnuť z oficiálnej internetovej stránky tejto spoločnosti. Čo je to? Treba mať aj tento súbor stiahnutý ? A prosím ak áno,ktorý ? Je tam na výber 5 súborov a každý je s inou príponou. Ďakujem za radu vopred. Ale už sa teším na prvé DPH podané elektronicky :D
domenico.office
11.09.11,12:04
Ak máš nainštalovaný Service pack 3 pre XP, ten by mal obsahovať uvedený doplnok, poprípade pri prvom podpise by si mal Explorer vyžiadať povolenie na inštaláciu parseru. Vo viste to myslím je už súčasťou inštalácie a v sedmičke tiež.
lola martinez
14.09.11,12:18
Tiež na komunikáciu so ZEPom nemôžem krivého slova povedať :)
Economic
14.09.11,12:24
Ja by som už nikdy nepristala na papierové zasielanie buď DPH alebo daňpvách priznaní k dani z príjmov či FO alebo PO. Šetrí to môj čas a aj moje peniaze. Čas využijem príjemnejšie a osožnejšie s priateľmi. :)
lola martinez
14.09.11,13:01
ja osobne odporúčam dtca, boli tam fest príjemní ľudia :)
lola martinez
14.09.11,13:02
joj nejako čudne tu tie príspevky hádže...to som sem vôbec nechcela dať :)
Economic
14.09.11,13:07
ja zase RA Disig - externú registračnú autoritu .../nebudem konkrétne menovať pre priamu reklamu/
domenico.office
15.09.11,12:18
...
„Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na stránke finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.“.
[/URL]

Takže, ak niekoho poteší, text uvedený vyššie sa dostal do Zákona o správe daní a poplatkov (Daňový poriadok). Ľudovo povedané: priznania DPH sa síce budú podávať elektronicky (prvé 15.2.2012), ale nebudú musieť byť podpísané ZEP-om, bude možné ich označovať elektronickou značkou podateľne. Spôsob preukazovania podania (posielanie, či neposielanie krycích listov) zrejme určí samotné daňové riaditeľstvo.
srska
15.09.11,12:35
hej - schválené 14.09.11 a dané do redakcie
Economic
15.09.11,12:47
Takže z nového daňového poriadku vyplýva jediný záver. Daňové priznania k DPH budú musieť všetky daňové subjekty podávať elektronicky. Je na každom platiteľovi DPH ako si spôsob doručovania zvolí či podpísané so ZEP (Tento spôsob je bezpečnejší a istejší z pohľadu event. pokút) alebo sa rozhodnú pre elektronické podanie bez ZEP (Pri tomto tipe podania práve bolo doteraz udelených viac pokút, nakoľko subjekty nestihli 5 dennú dokladaciu lehotu, alebo si pomýlili elektronickú značku daňovej podateľne). Podľa môjho zváženia a doterajšej dvojročnej praxe elektronického podávania DP jednoznačne by som doporučila voľbu prejsť na ZEP. Voľba a dôsledky voľby sú na každom jednom z nás. Takže každý si vyberie, čo mu bude vyhovovať lepšie. Prvý krát sa toto použije pri podávaní DP za január 2012, teda vo februári. Určite vyjdú aj presné usmernenia na stránke daňovej správy.
JAJA11
15.09.11,12:50
to znamená, že všetci platci DPH budú musieť mať vybavenú aspoň dohodu s DÚ, ak si už nevybavia ZEP.

Bude sa to týkať aj daňového priznania za 12/2011 (resp. 4.Q 2011 ) alebo až za daňové priznania za rok 2012? :o

Už som našla, až za rok 2012
srska
15.09.11,13:00
účinnosť:

Čl. X


Tento zákon nadobúda účinnosť 1. novembra 2011, okrem čl. I až IV, čl. V bodu 2, 3, 9 až 12, 15, 16, 18, 20 až 24, 26 a 28, čl. VI až VIII a čl. IX bodu 1 až 9 a 11 až 13, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2012 a okrem čl. V bodu 1, 4 až 8, 13, 14, 17, 19, 25 a 27, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2013.
domenico.office
15.09.11,13:47
...(Pri tomto tipe podania práve bolo doteraz udelených viac pokút, nakoľko subjekty nestihli 5 dennú dokladaciu lehotu, alebo si pomýlili elektronickú značku daňovej podateľne)....

Ej veru sa stalo, že pošta, ktorá mala byť otvorená štandardne do 24.00, bola práve na piaty deň po podaní SV, zatvorená .....:rolleyes:
domenico.office
15.09.11,13:59
to znamená, že všetci platci DPH budú musieť mať vybavenú aspoň dohodu s DÚ, ak si už nevybavia ZEP....

Platitelia DPH, ktorý si Dohodu doteraz nevybavili, musia si ju vybaviť. Musia sa predtým však registrovať na Portáli drsr (ak tak neurobili doteraz) a podpísať dohodu so správcom dane.
truch
15.09.11,14:01
Mám podpísanú dohodu s DÚ na podávanie SV, bude mi to stačiť aj na podávanie DPH?
domenico.office
15.09.11,14:03
Mám podpísanú dohodu s DÚ na podávanie SV, bude mi to stačiť aj na podávanie DPH?

Dohoda má názov: Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená...*

Takže dohoda je na akékoľvek elektronické podávanie dokumentov v prospech Daňovej správy.

Odpoveď znie: bude.

*Doplnenie: V názve dohody je uvedené číslo zákona a paragraf, podľa ktorého sa takáto dohoda podpisuje..... Či sa to bude meniť, pretože sa zmení zákon i paragraf, na to si budeme musieť počkať, ako si to bude vyžadovať Daňová správa.
m.hladka
15.09.11,19:56
Dohoda má názov: Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená...*

Takže dohoda je na akékoľvek elektronické podávanie dokumentov v prospech Daňovej správy.

Odpoveď znie: bude.

*Doplnenie: V názve dohody je uvedené číslo zákona a paragraf, podľa ktorého sa takáto dohoda podpisuje..... Či sa to bude meniť, pretože sa zmení zákon i paragraf, na to si budeme musieť počkať, ako si to bude vyžadovať Daňová správa.

Ak bude platiť dohoda ďalej aj na podávanie ostatných dokumentov okrem SV aj na dokumenty DPH, DP, Prehlady ... to znamená, že na všetky dokumenty potom treba podávať ešte aj krycie listy, alebo prvé strany??? Alebo to už konečne zrušia?!
domenico.office
15.09.11,20:12
Ak bude platiť dohoda ďalej aj na podávanie ostatných dokumentov okrem SV aj na dokumenty DPH, DP, Prehlady ... to znamená, že na všetky dokumenty potom treba podávať ešte aj krycie listy, alebo prvé strany??? Alebo to už konečne zrušia?!

Úplne presnú odpoveď neviem, ale myslím si, že krycie listy ostanú. Dokument označený elektronickou značkou podateľne, nie je podpísaný osobou, ktorá má byť podpísaná na dokumente. Preto tie krycie listy, kde sa podpis nachádza.

Dokumenty podpísané ZEP-om sú presne identifikovateľné, kto dokument podpísal.
srska
15.09.11,20:13
Ak bude platiť dohoda ďalej aj na podávanie ostatných dokumentov okrem SV aj na dokumenty DPH, DP, Prehlady ... to znamená, že na všetky dokumenty potom treba podávať ešte aj krycie listy, alebo prvé strany??? Alebo to už konečne zrušia?!

„Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní.Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.“.

fin. riaditeľstvo dá noty
jacekova
15.09.11,20:25
Ak má klient podpísanú s DÚ Dohodu o doručovaní... a chceme ju zrušiť, lebo ja mám ZEP, tak akým spôsobom? Stačí napísať na DÚ len nejaký list, že dohodu rušíme?
domenico.office
15.09.11,20:31
Ak má klient podpísanú s DÚ Dohodu o doručovaní... a chceme ju zrušiť, lebo ja mám ZEP, tak akým spôsobom? Stačí napísať na DÚ len nejaký list, že dohodu rušíme?

Katka, pridaním certifikátu do systému, je konto automaticky pripravené na elektronické podávanie podpísané ZEP-om a týmto krokom dohoda končí. Je to v samotnej dohode napísané:

8.3 Táto dohoda stráca platnosť dňom využitia spôsobu doručovania písomností so zaručeným elektronickým podpisom.
jacekova
15.09.11,20:34
Katka, pridaním certifikátu do systému, je konto automaticky pripravené na elektronické podávanie podpísané ZEP-om a týmto krokom dohoda končí. Je to v samotnej dohode napísané:

8.3 Táto dohoda stráca platnosť dňom využitia spôsobu doručovania písomností so zaručeným elektronickým podpisom.


Ďakujem ;)
no len keby to takto ľahko bolo aj na DÚ...
bola som v Trnave a povedali mi, že mám priniesť nejaký papier od konateľa o zrušení dohody. až potom autorizujú klienta do môjho ZEP-u...
bože, jak v kocúrkove
domenico.office
15.09.11,20:39
Ďakujem ;)
no len keby to takto ľahko bolo aj na DÚ...
bola som v Trnave a povedali mi, že mám priniesť nejaký papier od konateľa o zrušení dohody. až potom autorizujú klienta do môjho ZEP-u...
bože, jak v kocúrkove

Certifikát si do systému môže pridať užívateľ, takže to vôbec nie je potrebné riešiť s DÚ. Ak sa jedná o nového klienta, samozrejme tá PM je nutná. Starý klient, ktorý bol v konte pridaný, automaticky sa hneď môžu jeho dokumenty podpisovať ZEP-om. Mám skúsenosť, že ak sa prechádza z dohody na ZEP, stačí telefonicky oboznámiť registrátora, že sa takéto niečo udialo.
jacekova
15.09.11,20:41
Certifikát si do systému môže pridať užívateľ, takže to vôbec nie je potrebné riešiť s DÚ. Ak sa jedná o nového klienta, samozrejme tá PM je nutná. Starý klient, ktorý bol v konte pridaný, automaticky sa hneď môžu jeho dokumenty podpisovať ZEP-om. Mám skúsenosť, že ak sa prechádza z dohody na ZEP, stačí telefonicky oznámiť registrátora, že sa takéto niečo udialo.

len dohodu mu vybavovala bývalá účtovníčka a aj má všetky prístupové heslá...
teraz som prevzala po nej účtovníctvo a preto chcem u neho podávať všetko so ZEP-om, tak ako u mojich ost.klientoch
domenico.office
15.09.11,20:45
len dohodu mu vybavovala bývalá účtovníčka a aj má všetky prístupové heslá...
teraz som prevzala po nej účtovníctvo a preto chcem u neho podávať všetko so ZEP-om, tak ako u mojich ost.klientoch

Takže bude nutná návšteva, zoberte si so sebou Registračný list s ID kódom, plnú moc, výpis z OR (príp. ŽL), že ste splnomocnená konateľom (príp. SZČO), aby Vám daňovníka pridali do Vášho konta.
jacekova
15.09.11,20:48
Takže bude nutná návšteva, zoberte si so sebou Registračný list s ID kódom, plnú moc, výpis z OR (príp. ŽL), že ste splnomocnená konateľom (príp. SZČO), aby Vám daňovníka pridali do Vášho konta.

supeeeer, díky :-)
a pani pracovníčke jemne naznačím, že žiadne zrušenie dohody nie je treba, že si má prečítať podrobne znenie dohody o doručovaní ;)
mnohokrát vďaka, hneď sa mi bude lepšie spať :rolleyes:
domenico.office
15.09.11,20:52
supeeeer, díky :-)
a pani pracovníčke jemne naznačím, že žiadne zrušenie dohody nie je treba, že si má prečítať podrobne znenie dohody o doručovaní ;)
mnohokrát vďaka, hneď sa mi bude lepšie spať :rolleyes:

Verím, že spánok bude fajný aj potom, ak poviem, že by som trošku súhlasil s pracovníčkou, pretože dohodu spísal, ale to čo som napísal ja platí pri podpísaní dohody a prejdení na ZEP, bez zmeny konta..... V tomto prípade sa mení konto, takže ten prechod nie je, ako sa hovorí v dohode. Určite by som napísal výpoveď z takejto dohody.
jacekova
15.09.11,20:55
Verím, že spánok bude fajný aj potom, ak poviem, že by som trošku súhlasil s pracovníčkou, pretože dohodu spísal, ale to čo som napísal ja platí pri podpísaní dohody a prejdení na ZEP, bez zmeny konta..... V tomto prípade sa mení konto, takže ten prechod nie je, ako sa hovorí v dohode. Určite by som napísal výpoveď z takejto dohody.


jaaaj, tiež pravda. tak asi preto ho odo mňa chcela.
dobre, tak to vytlačím, nech je to ok.
dakujeeeem :)
domenico.office
15.09.11,21:00
Ak by sa prechádzalo na ZEP v tom konte, kde bol, ako daňovník pridaný, bolo by to bez problémov. Preto teraz treba zrušiť dohodu (nemôže byť uplatnený ten článok, čo som prilepil), potom ho môžu pridať do Vášho konta, ktoré je už teraz trebárs pripravené na podávanie ZEP-om. V správe certifikátov by ste mali mať pridaný certifikát.
srska
15.09.11,21:16
ak je plná moc udelená zastúpeným zástupcovi na doručovanie
el.prostriedkami - treba aby zanikla.

zaniknúť môže okrem iných spôsobov:

ak ju zastúpený odvolal
ak ju vypovedal zástupca
na základe dohody zástupcu a zastúpeného o zániku plnomocenstva
SPECTRUM
16.09.11,06:32
Mám ZEP, autorizáciu na DÚ, súbory stiahnuté podľa návodu certifikačnej autority aj daňového úradu a stále sa mi nedá do správy certifikátov pripojiť certifikát. Kde môže byť chyba ? Neviete mi poradiť ? Robím v Internet Explorer. Už ked sa prihlasujem, hlási mi chyba certifikátu. Ja už som zúfalá ... Prosím, kto mi poradí ? Aká firma by mi to spojazdnila ? Dali by ste mi tip som z TN. Dakujem
Economic
16.09.11,06:37
ak je plná moc udelená zastúpeným zástupcovi na doručovanie
el.prostriedkami - treba aby zanikla.

zaniknúť môže okrem iných spôsobov:

ak ju zastúpený odvolal
ak ju vypovedal zástupca
na základe dohody zástupcu a zastúpeného o zániku plnomocenstva

Tu dávam stanovisko drsr.sk k platnosti plnej moci doteraz vydanej, naďalej platnej :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1. januára 2012. Ustanovenie § 14 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami. Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa uvedeného ustanovenia zákona bude mať aj daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Ako je uvedené v ustanovení § 9 ods. 2 daňového poriadku, daňový subjekt sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane.
V prípade, ak daňový subjekt udelil plnomocenstvo zástupcovi na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a zástupca bude doručovať podania so zaručeným elektronickým podpisom, nemusí doručovať podania daňový subjekt.
Vychádzajúc z uvedeného, v prípade, ak Vám daňové subjekty udelili plnomocenstvo na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a tieto plnomocenstvá nebudú odvolané, budete môcť doručovať podania Vy ako zástupca za tieto daňové subjekty daňovému orgánu naďalej aj po 1.1.2012.
srska
16.09.11,07:04
v #288 je myslené toto:
- subjekt je zastúpený zástupcom a ten doručuje el. prostriedkami bez zep alebo so zep (napr. srska)
- subjekt dá plnú moc na zastupovanie - na doručovanie el. prostriedkami so zep (napr. economic)

subjekt musí realizovať to čo je v #288, inak správca dane pošle výzvu aby to subjekt dal do poriadku. ak subjekt nereaguje na výzvu, správca dane druhú plnú moc neakceptuje.
Economic
16.09.11,07:18
Ja som vyjadrenie DRSR prilepila len preto, aby sa ľudia nezľakli, že PM zanikajú. Pri Tvojej odpovedi totiž nebol citát otázky, k čomu odpoveď patrí. A ešte nerozumiem odkazu #288
nika.sum
16.09.11,14:03
Ja neviem ci tomu dobre rozumiem. Mam spisane na Du dohody na svoje meno za viac firiem. Ak by som sa rozhodla zakupit ZEP na svoje meno a podavat za vsetky firmy s ktorymi mam doteraz na DU dohodu, co budem musiet spravit?
jacekova
16.09.11,14:05
Ja neviem ci tomu dobre rozumiem. Mam spisane na Du dohody na svoje meno za viac firiem. Ak by som sa rozhodla zakupit ZEP na svoje meno a podavat za vsetky firmy s ktorymi mam doteraz na DU dohodu, co budem musiet spravit?

zavolať na DÚ na register a povedať im, že budeš používať ZEP, prípadne to oznámiť osobne.

v dohode, bod 8.3. je napísané, že dohoda automaticky zanikne, keď začneš používať ZEP
Economic
16.09.11,14:07
Ja neviem ci tomu dobre rozumiem. Mam spisane na Du dohody na svoje meno za viac firiem. Ak by som sa rozhodla zakupit ZEP na svoje meno a podavat za vsetky firmy s ktorymi mam doteraz na DU dohodu, co budem musiet spravit?



Odpovede v tejto téme : 237 a 238
jacekova
16.09.11,14:10
včera mi to domenico ochotne dopodrobna vysvetlil, tak preto som taká múdra :-)
Economic
16.09.11,14:11
Darmo, je to jeho parketa.. vyzná sa v tejto problematike veeeľmi dobre.
domenico.office
16.09.11,14:54
Ja neviem ci tomu dobre rozumiem. Mam spisane na Du dohody na svoje meno za viac firiem. Ak by som sa rozhodla zakupit ZEP na svoje meno a podavat za vsetky firmy s ktorymi mam doteraz na DU dohodu, co budem musiet spravit?

Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, len doplním, že pridaním certifikátu Dohoda s DÚ stráca platnosť pre všetkých daňovníkov, ktorí sú priradení ku kontu a podania pre všetkých sa budú od chvíle priradenia Kvalifikovaného certifikátu musieť podpisovať ZEP-om, ale čo je na tom najkrajšie, žiadne podanie od tejto chvíle nie je nutné dokladovať krycími listami.
nika.sum
16.09.11,18:21
Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, len doplním, že pridaním certifikátu Dohoda s DÚ stráca platnosť pre všetkých daňovníkov, ktorí sú priradení ku kontu a podania pre všetkých sa budú od chvíle priradenia Kvalifikovaného certifikátu musieť podpisovať ZEP-om, ale čo je na tom najkrajšie, žiadne podanie od tejto chvíle nie je nutné dokladovať krycími listami.

Takze bud budem za vsetkych podpisovat ZEPom alebo za vsetkych na DOHODU.
Ak budem mat ZEP, tak postup na pridanie klienta je taky isty ako ked som podpisovala na dohodu, cize od klienta PM, moj certifikat s ID a obciansky, mozem to vybavit sama na DU. Samozrejme vyhoda ziadne krycie listy.
domenico.office
16.09.11,18:28
Takze bud budem za vsetkych podpisovat ZEPom alebo za vsetkych na DOHODU.
Ak budem mat ZEP, tak postup na pridanie klienta je taky isty ako ked som podpisovala na dohodu, cize od klienta PM, moj certifikat s ID a obciansky, mozem to vybavit sama na DU. Samozrejme vyhoda ziadne krycie listy.

Áno, postup je veľmi podobný, až na to, že sa nepodpisuje dohoda, kedysi sa spisovala zápisnica o ústnom konaní, teraz sa to robí len návštevou registrátora, ktorý daňovníka pridá do požadovaného konta. Áno. Registračný list, PM, výpis z OR (právnické osoby), ŽL (SZČO). Je to rôzne, na každom si to vysvetľujú po svojom, treba vyzistiť, či musí byť štatutár a splnomocnená osoba, alebo stačí jeden z nich.
domenico.office
16.09.11,18:34
Takze bud budem za vsetkych podpisovat ZEPom alebo za vsetkych na DOHODU...

Jedna osoba môže mať na DRSR viac registrácii.
Takže z jedného konta, môže podávať a podpisovať ZEP-om.
Z druhého konta môže podávať a označovať elektronickou značkou podateľne (dohoda s DÚ)

Ale ak už niekto má ZEP, treba ho využiť a nie si pridávať robotu zasielaním krycích listov.
Žabinka
20.09.11,10:15
Po dlhom uvažovaní som sa teda rozhodla vybaviť si ZEP. Ale teraz prosím usmerniť, ako postupovať. Už to tu myslím bolo písané, ale neviem to nájsť. Treba ísť najprv na DU podať si dáku žiadosť, alebo niečo podobné? A až potom sa obrátiť na niekoho so všetkými tými technickými vecami? Ak si niekto nájde čas, prosím tak polopatisticky :).
Economic
20.09.11,10:24
Máš registráciu na stránke drsr.sk ? Ak áno, tak si vytlač registračný formulár a zájdi na DÚ. Ak robíš účtovníctvo externe pre iné firmy za každú firmu budeš potrebovať plnú moc na elektronické doručovanie a kópiu buď výpisu z OR alebo živnostenského. A keď toto máš oslovíš registračnú autoritu a tá Ti podľa svojich možností aj priamo u teba vystaví kvalifikovaný certifikát, vysvetlí, nainštaluje potrebné dokumenty. Ak robíš účtovníctvo pre jednu sro, v ktorej si zamestnaná, tiež potrebuješ od konateľa PM a kópiu výpisu z OR.
Žabinka
20.09.11,10:45
Máš registráciu na stránke drsr.sk ? Ak áno, tak si vytlač registračný formulár a zájdi na DÚ. Ak robíš účtovníctvo externe pre iné firmy za každú firmu budeš potrebovať plnú moc na elektronické doručovanie a kópiu buď výpisu z OR alebo živnostenského. A keď toto máš oslovíš registračnú autoritu a tá Ti podľa svojich možností aj priamo u teba vystaví kvalifikovaný certifikát, vysvetlí, nainštaluje potrebné dokumenty. Ak robíš účtovníctvo pre jednu sro, v ktorej si zamestnaná, tiež potrebuješ od konateľa PM a kópiu výpisu z OR.
Nie, nie som ešte nikde registrovaná. Čiže začať musím daňovým úradom. Toto som si prečítala na drsr:

A) Získanie prístupu k Autorizovaným elektronickým službám
Pre získanie prístupu k Autorizovaným elektronickým službám je nevyhnutnou podmienkou:

1. registrácia používateľa pre vstup do autorizovanej zóny portálu
Pri registrácii uvedie používateľ svoje základné identifikačné údaje (napr. meno, priezvisko, adresa, rodné číslo/číslo pasu), kontaktné údaje (napr. telefónne číslo, fax, e-mailová adresa) a autentifikačné údaje (heslo, osobný identifikačný kód, kontrolná otázka a odpovede v prípade požiadavky na generovanie nového hesla). Výsledkom registrácie je pridelenie ID používateľa, ktoré sa použije ako prihlasovací údaj na vstup do autorizovanej zóny portálu. Používateľovi je automaticky generovaný Registračný formulár používateľa vo formáte PDF. Tento dokument je odoslaný spolu s potvrdením o realizovanej registrácii na e-mailovú adresu používateľa, ktorú uviedol pri vyplňovaní registračného formulára.
Registračný formulár používateľa
2. autorizácia používateľa na overenie oprávnenia konať pri využívaní AES
Autorizácia predstavuje proces overenia oprávnenia registrovaného používateľa konať v mene daňového subjektu alebo za daňový subjekt pred správcom dane pri využívaní Autorizovaných elektronických služieb. Pri autorizácii používateľa na miestne príslušnom daňovom úrade je potrebné predložiť nasledovné doklady:
* osobný identifikačný doklad (občiansky preukaz, pas),
* Registračný formulár používateľa v listinnej forme (viď registrácia používateľa pre vstup do autorizovanej zóny portálu),
* živnostenský list, výpis z obchodného registra alebo iného obdobného registra,
* plnomocenstvo na využívanie Autorizovaných elektronických služieb v prípade, ak si daňový subjekt zvolí zástupcu v súlade s ustanovením § 9 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, (odporúčaný vzor plnomocenstva pre PO)
* Dohodu o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, uzavretú podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších podpisov (dohoda_ek.pdf) v prípade, ak si autorizovaný používateľ zvolí možnosť podávania písomností elektronickými prostriedkami bez zaručeného elektronického podpisu (viď pravidlá zasielania elektronických dokumentov)
Z tohoto mi nie je jasné, kde získam autentifikačné údaje, o ktorých sa tu píše. Predpokladám, že najprv treba ísť osobne na DU?
Economic
20.09.11,10:53
Na stránke drsr.sk si najprv urobíš tú registráciu /vyplníš len do predtlače údaje/ Toto si vytlačíš.... Zvolíš si doručovanie so ZEP, ak sa to už tam uvádza. Ja som to robila tak dávno, že už ani neviem čo všetko sa tam vyplňuje. Keď sa zaregistruješ, tak Ti príde e - mailom osvedčenie o úspešnej registrácii k autorizovaným službám portálu do Tvojej e-mailovej schránky. V prílohe bude to Osvedčenie a to vytlačíš.
Žabinka
20.09.11,10:56
Na stránke drsr.sk si najprv urobíš tú registráciu /vyplníš len do predtlače údaje/ Toto si vytlačíš.... Zvolíš si doručovanie so ZEP, ak sa to už tam uvádza. Ja som to robila tak dávno, že už ani neviem čo všetko sa tam vyplňuje. Keď sa zaregistruješ, tak Ti príde e - mailom osvedčenie o úspešnej registrácii k autorizovaným službám portálu do Tvojej e-mailovej schránky. V prílohe bude to Osvedčenie a to vytlačíš.
Ďakujem Vierka za návod, zajtra sa tomu budem venovať od rána, dnes už nevádzem :)
srska
20.09.11,11:01
Po dlhom uvažovaní som sa teda rozhodla vybaviť si ZEP. Ale teraz prosím usmerniť, ako postupovať. Už to tu myslím bolo písané, ale neviem to nájsť. Treba ísť najprv na DU podať si dáku žiadosť, alebo niečo podobné? A až potom sa obrátiť na niekoho so všetkými tými technickými vecami? Ak si niekto nájde čas, prosím tak polopatisticky :).dobré rozhodnutie. ja zep využívam v styku s daňovou správou od 2008. neni nad pohodlie:)
(chválim - dobré foto z tatier)
Economic
20.09.11,11:02
Ak budeš čokoľvek k tomuto potrebovať, netráp sa s tým, ozvi sa, vieš už kde ma nájdeš. To patrilo žabinke. Si ma predbehol :)
Žabinka
20.09.11,11:16
Ďakujem srskovi za pochvalu, a Vierke za pomoc :)
domenico.office
20.09.11,11:27
Nie, nie som ešte nikde registrovaná. Čiže začať musím daňovým úradom.......

Registrácia stačí aj pri vystavení ZEP-u, robím to bežne pre mojich klientov, načo sa trápiť. Až potom posielam klienta na DÚ, s registračným listom, s PM.
Žabinka
21.09.11,08:19
Na stránke drsr.sk si najprv urobíš tú registráciu /vyplníš len do predtlače údaje/ Toto si vytlačíš.... Zvolíš si doručovanie so ZEP, ak sa to už tam uvádza. Ja som to robila tak dávno, že už ani neviem čo všetko sa tam vyplňuje. Keď sa zaregistruješ, tak Ti príde e - mailom osvedčenie o úspešnej registrácii k autorizovaným službám portálu do Tvojej e-mailovej schránky. V prílohe bude to Osvedčenie a to vytlačíš.
Idem sa zaregistrovať na drsr.sk a tam som natrafila na kolonku Heslo a Váš osobný identifikačný kód. Kde získam heslo, alebo si ho zvolím sama?
Žabinka
21.09.11,08:23
A registráciu robím ako občan, teda ulica a č.d. sa týkajú trvalého bydliska?
Economic
21.09.11,08:32
A registráciu robím ako občan, teda ulica a č.d. sa týkajú trvalého bydliska?

ID kód Ti vygeneruje a heslo si zadávaš sama. Musíš si ho zapamätať. :-) Áno uvádzaš tam údaje na bydlisko.
Žabinka
21.09.11,08:46
Tak som úspešne :) zaregistrovaná, mailom som dostala Registračný formulár používateľa. V pokeci k nemu sa píše: Dovoľujeme si Vás oboznámiť, že pre využívanie autorizovaných služieb vo vzťahu ku konkrétnemu daňovému subjektu je potrebné vykonať autorizáciu na miestne príslušnom daňovom úrade. Autorizácia bude realizovaná na základe dokladov potvrdzujúcich identifikáciu daňového subjektu.
Dedukujem, že s týmto formulárom idem na DÚ. Čo ešte si mám na DÚ nachystať? Elektronické služby budem využívať len pre sro, kde som konateľom, mám si zobrať výpis sro, a treba mi aj plná moc, keď som konateľ?
Economic
21.09.11,08:53
Tak som úspešne :) zaregistrovaná, mailom som dostala Registračný formulár používateľa. V pokeci k nemu sa píše: Dovoľujeme si Vás oboznámiť, že pre využívanie autorizovaných služieb vo vzťahu ku konkrétnemu daňovému subjektu je potrebné vykonať autorizáciu na miestne príslušnom daňovom úrade. Autorizácia bude realizovaná na základe dokladov potvrdzujúcich identifikáciu daňového subjektu.
Dedukujem, že s týmto formulárom idem na DÚ. Čo ešte si mám na DÚ nachystať? Elektronické služby budem využívať len pre sro, kde som konateľom, mám si zobrať výpis sro, a treba mi aj plná moc, keď som konateľ?

Nie. Ako konateľka si vezmeš okrem registračného formulára iba občiansky preukaz a kópiu výpisu z OR. To je všetko. Povieš že budeš komunikovať so ZEP.
tweedle
21.09.11,08:54
ako to vyzerá s tým zákonom? už je schválené, že treba ZEP? alebo kedy sa tým bude vláda zaoberať?
Economic
21.09.11,08:58
Schválené je, že sa bude podávať elektronicky, ale bude sa dať aj dohodou, teda bez ZEP s povinnosťou dokladať papierovo do 5 dní. /ako SV/ Ešte zákon nepodpísal prezident.
Žabinka
21.09.11,09:04
Nie. Ako konateľka si vezmeš okrem registračného formulára iba občiansky preukaz a kópiu výpisu z OR. To je všetko. Povieš že budeš komunikovať so ZEP.
Fajn, ďakujem, a aby som ušetrila jednu cestu na DÚ, stačí, keď to vybavím potom, čo budem mať od registračnej autority vystavený kvalifikovaný certifikát a všetky technické veci okolo toho?
Economic
21.09.11,09:12
Fajn, ďakujem, a aby som ušetrila jednu cestu na DÚ, stačí, keď to vybavím potom, čo budem mať od registračnej autority vystavený kvalifikovaný certifikát a všetky technické veci okolo toho?

Na DÚ ich nezaujíma, či už KC máš alebo ešte nie nie. Registračná autorita /človek čo Ti KC vystaví/ ho iba pridá do systému. Oni Ti DIČ Tvojej spoločnosti /subjekt/ pridajú tak, aby si cezeň mohla podávať DP.
Žabinka
21.09.11,09:19
Na DÚ ich nezaujíma, či už KC máš alebo ešte nie nie. Registračná autorita /človek čo Ti KC vystaví/ ho iba pridá do systému. Oni Ti DIČ Tvojej spoločnosti /subjekt/ pridajú tak, aby si cezeň mohla podávať DP.
Aha, tak je to. Ešte si musím dať do poriadku počítač, a budem pokračovať ďalej. Ďakujem pekne.
domenico.office
21.09.11,12:45
striebro1
22.09.11,13:01
prosiiiiiiiiiiiiiiiiiim, musi byt ta plna moc overena u notara od konatelov jednotlivych spolocnosti, za ktore budem podavat elektronicky???
Economic
22.09.11,14:01
PM na elektronické podanie do OR nemusí byť overená. Ak máš na mysli elektronické podávanie DP alebo DPH tak plná moc musí byť overená od konateľa, a stačí aj na matrike.
Economic
22.09.11,14:08
Žabinka, Ak Ti budú hovoriť v robote, že Ťa dnes niekto v robote popoludní hľadal, tak to som bola ja. Bola som neďaleko, tak som sa u Teba stavila. No už si bola s detičkami... Pekný dník !
pefu
25.09.11,11:41
Nie je to tak, že doručovanie so ZEP sa vzťahuje len na komunikáciu DÚ s daňovým subjektom?

§ 32
Doručovanie elektronickými prostriedkami
(1) Na písomnosti správcu dane doručované elektronickými prostriedkami (ďalej len „elektronický dokument“) sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona a osobitného predpisu.29)
(2) Elektronický dokument musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.
(3) Správca dane doručuje elektronický dokument daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu, ktorý o to požiada.
(4) Elektronický dokument sa doručuje do elektronickej osobnej schránky daňového subjektu.
(5) Elektronický dokument zaslaný do elektronickej osobnej schránky je doručený okamihom, keď daňový subjekt s prístupom do elektronickej osobnej schránky prijme uvedený dokument.
(6) Ak daňový subjekt neprijme elektronický dokument do 15 dní odo dňa jeho zaslania do elektronickej osobnej schránky, považuje sa tento elektronický dokument za doručený posledným dňom tejto lehoty, aj keď sa daňový subjekt o doručení nedozvedel.
(7) Elektronické doručovanie sa považuje za doručenie do vlastných rúk.
(8) Doručovanie elektronickými prostriedkami sa vzťahuje aj na daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo.

A spôsob komunikácie opačným smerom - teda podávania priznaní - sa ešte dozvieme?

§33 (4) Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo na svojich internetových stránkach.
Economic
25.09.11,11:47
Nie je to tak, že doručovanie so ZEP sa vzťahuje len na komunikáciu DÚ s daňovým subjektom?

§ 32
Doručovanie elektronickými prostriedkami
(1) Na písomnosti správcu dane doručované elektronickými prostriedkami (ďalej len „elektronický dokument“) sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona a osobitného predpisu.29)
(2) Elektronický dokument musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.
(3) Správca dane doručuje elektronický dokument daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu, ktorý o to požiada.
(4) Elektronický dokument sa doručuje do elektronickej osobnej schránky daňového subjektu.
(5) Elektronický dokument zaslaný do elektronickej osobnej schránky je doručený okamihom, keď daňový subjekt s prístupom do elektronickej osobnej schránky prijme uvedený dokument.
(6) Ak daňový subjekt neprijme elektronický dokument do 15 dní odo dňa jeho zaslania do elektronickej osobnej schránky, považuje sa tento elektronický dokument za doručený posledným dňom tejto lehoty, aj keď sa daňový subjekt o doručení nedozvedel.
(7) Elektronické doručovanie sa považuje za doručenie do vlastných rúk.
(8) Doručovanie elektronickými prostriedkami sa vzťahuje aj na daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo.

A spôsob komunikácie opačným smerom - teda podávania priznaní - sa ešte dozvieme?

§33 (4) Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo na svojich internetových stránkach.


Podávanie priznaní na DÚ funguje už teraz a viac ako 2 roky. Každý klient hneď má potvrdenku o podaní dokumentu, a následne aj potvrdenku o akceptácii podania, keď je ZEP platný. Môžu sa podávať DP k DzPFO alebo PO, DPH, súhrnné výkazy, Prehľady, Daň z motorových vozidiel, Súvaha, Výkaz ziskov a strát. Snáď sa možnosti ešte rozšíria.
domenico.office
25.09.11,11:47
....Nie je to tak, že doručovanie so ZEP sa vzťahuje len na komunikáciu DÚ s daňovým subjektom? ......

Samozrejme paragraf, ktorý si vypichol hovorí práve o doručovaní písomností správcom dane. Komunikácia klient-DÚ je rozbehnutá,funguje, dokumenty (SV, priznanie DPH a iné) podpísané ZEP-om sa bežne podávajú.....
AdaMtiM
26.09.11,07:34
Ešte mám dve otázky:
1. Aj daňový úrad bude od 1.1.2012 komunikovať s daňovým subjektom LEN elektronicky /so ZEP/ a v tom prípade, že daňový subjekt nemá ZEP - neprečíta si ten list z DU /bude teda nejako šifrovaný alebo také dačo/ ? Písalo sa o tom niekde vyššie už... . Alebo bude naďalej posielať daňový úrad listy klasicky - výzvy, oznámenia atď .... poštou?

2. V prípade, že som zamestnaná v sro a zároveň robím účto aj v iných firmách /na základe zmluvy o dielo, nie som tam ani zamestnaná/ , ako mám postupovať na drsr v prípade že si chcem teda vybaviť ZEP? Vybavím si ZEP v tej firme kde som zamestnaná- bude ZEP teda na firmu alebo na moje meno? A ostatné firmy mi dajú splnomocnenie na zasielanie elektronicky a tie sa mi pridajú na drsr? V tej sro kde som aj zamestnaná - musím sa zaregistrovať na drsr pod svojim menom ako fyzická osoba alebo sa musí zaregistrovať konateľ ? Asi na moje meno - lebo pod týmto menom - mojim by boli podpisované potom aj dokumenty ostatných firiem v ktorých nie som zamestnaná /len tá Zmluva o dielo/ ? Možno je viac takých ľudí - že nerobia účto na živnosť ale sú zamestnané vo viacerých firmách a pomohlo by info. Prosím, kto sa v tomto chaose vyzná , môžete mi poradiť - po lopate? ďakujem moc.
domenico.office
26.09.11,08:09
1. Nie je známe, či od 1.1.2012 pristúpi Daňové riaditeľstvo k takejto forme komunikácie. Zákon hovorí, že musia byť podpísané ZEP-om, tieto dokumenty bude možné prečítať prostredníctvom programu QSign. Mala by stačiť voľne šíriteľná verzia. Počkajme si na podrobnosti, ktoré by mali byť zverejnené.

2. Na základe plnej moci na elektronické podávanie dokumentov, je to možné. Účtovné firmy bežne podávajú dokumenty na základe plnej moci aj viacerým daňovníkom.
Žabinka
27.09.11,07:34
Ešte sa vraciam k téme. IE už mám preinštalovaný, vyzerá, že funguje. Ale stále ma trápi hardvérové vybavenie. Ako som už písala, mám Win 2000, a z viacerých strán počúvam, aj z priloženého úryvku z drsr zisťujem, že to nestačí.
hardvérové vybavenie
Odporúčané hardvérové vybavenie je totožné s požiadavkami pre využívanie operačného systému Windows XP a vyšším (http://www.microsoft.com ), ktoré odporúčame považovať za zámerne minimalizované
operačný systém
Odporúčaný je operačný systém Windows XP SP3, Windows 2008 Server , Windows Vista a Windows 7
webový prehliadač
Vzhľadom na využívanie aplikácie D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0 na vytvorenie zaručeného elektronického podpisu (resp. na označenie dokumentu elektronickou značkou podateľne portálu eTax DR SR), ktorá je ActiveX komponentom, vyžaduje sa pre využitie Autorizovaných elektronických služieb webový prehliadač MS Internet Explorer vo verzii 6.0 a vyššie (32 bit) s aplikovanými opravnými záplatami a bezpečnostnými aktualizáciami. Odporúčané nastavenia webového prehliadača MS Internete Explorer pre účely korektnej tlače dokumentov sú uvedené v Používateľskej príručke pre Autorizované elektronické služby.
XML Parser
Pre korektnú prácu s webovými formulármi daňových priznaní odporúčame inštaláciu MS XML Parser (msxml4.0) od spoločnosti Microsoft Corp, ktorý je možné stiahnuť z oficiálnej internetovej stránky tejto spoločnosti ( XML Parser )
sieťové pripojenie
Minimálne požadované pripojenie do internetu je cez dial-up s rýchosťou min. 64kb/s. V prípade, ak je sieťové pripojenie filtrované cez firewall, musia byť povolené porty 80 - http a 443 - https.
D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0
Pre využívanie autorizovanej služby elektronického doručovania písomnosti sa používa bezplatne poskytovaná aplikácia D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0 . Systémové požiadavky aplikácie (okrem tých, ktoré sú totožné s požiadavkami pre využívanie AES) sú platforma .NET framework (verzia 2.0) a v prípade použitia aplikácie na vytvorenie zaručeného elektronického podpisu certifikované SSCD zariadenie (napr. čipová karta, USB token).
Inštalačný súbor aplikácie D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0 :
Operačný systém Windows XP SP 3
Operačný systém 32-bit Windows Vista, 7 a 2008 Server
Operačný systém 64-bit Windows Vista, 7 a 2008 Server
Používateľská príručka na inštaláciu a používanie aplikácie D.Signer/XAdES v rámci Autorizovaných elektronických služieb
Upozornenie: v prípade preinštalovania podpisového komponentu je potrebné najskôr odinštalovať všetky súčasti pôvodne využívanej aplikácie D.Signer/XAdES v1.0.0.0!
Tak mi to prosím ozrejmite, či už môžem pristúpiť ku kroku 2., teda obrátiť sa na reg. autoritu :), alebo mám zháňať druhý Win? Ďakujem.
striebro1
27.09.11,12:46
dobry den,

chcem sa opytat, ci aj fyzicka osoba zivnostnik bude musiet podavat elektronicky vykazy? alebo bude moct podavat? ide o to ze robim aj fyzickym osobam platitelom dph a teda ked uz budem mat elektronicky podpis pre pravnicke, ci mozem aj pre fyzicke osoby...ci mozem podavat aj fyzickym osobam elektronicky?
jacekova
27.09.11,12:51
dobry den,

chcem sa opytat, ci aj fyzicka osoba zivnostnik bude musiet podavat elektronicky vykazy? alebo bude moct podavat? ide o to ze robim aj fyzickym osobam platitelom dph a teda ked uz budem mat elektronicky podpis pre pravnicke, ci mozem aj pre fyzicke osoby...ci mozem podavat aj fyzickym osobam elektronicky?

samozrejme, že môžeš používať zaručený el.podpis pre FO aj PO
Economic
27.09.11,12:54
Ak si externá účtovníčka, ktorá robí pre PO a aj pre FO, môžeš jeden a ten istý ZEP využívať pre všetkých. Aj FO platitelia aj PO /čiže všetci platitelia DPH / budú mať povinnosť DPH podávať elektronicky.
truch
27.09.11,12:58
Chcem sa opýtať, či môžem od 1.1.2012 posielať priznania na základe dohody s DÚ, lebo v zákone je zatiaľ len cez ZEP.
Economic
27.09.11,13:38
Vyzerá to tak, že sa bude dať aj Dohodou podávať....
domenico.office
27.09.11,14:37
Ešte sa vraciam k téme. IE už mám preinštalovaný, vyzerá, že funguje. Ale stále ma trápi hardvérové vybavenie. Ako som už písala, mám Win 2000, a z viacerých strán počúvam, aj z priloženého úryvku z drsr zisťujem, že to nestačí...


Tak mi to prosím ozrejmite, či už môžem pristúpiť ku kroku 2., teda obrátiť sa na reg. autoritu :), alebo mám zháňať druhý Win? Ďakujem.

...z viacerých strán počúvam... : netreba počúvať, ale odskúšať....
...či už môžem pristúpiť ku kroku 2...: áno...

Ja osobne si nedovolím odpovedať či stačí, či nestačí...... a príspevok z drsr nič o tom nehovorí, že Win 2000 nevyhovuje. Odskúšal by som to a potom sa dá rozhodnúť, či kupovať iný Win. Mám za sebou asi 300 inštalácii, (ZEP, alebo elektronickú značku), ale ani jeden PC nemal Win 2000.
witch
29.09.11,12:08
Ešte mám dve otázky:
.....................
2. V prípade, že som zamestnaná v sro a zároveň robím účto aj v iných firmách /na základe zmluvy o dielo, nie som tam ani zamestnaná/ , ako mám postupovať na drsr v prípade že si chcem teda vybaviť ZEP? Vybavím si ZEP v tej firme kde som zamestnaná- bude ZEP teda na firmu alebo na moje meno? ..........

Podobná otázka: Som účtovníčka v s.r.o., podávam všetko len za svojho zamestnávateľa. Ideme vybavovať ZEP. Registrovať na DÚ sa má určitá osoba - má to byť konateľ, alebo ja, keď to budem posielať? ZEP by mal byť vybavený na daňový subjekt, čiže na s.r.o., tiež tam má byť uvedená konkrétna osoba (konateľ, al. účtovník, čo s tým bude robiť)? Keď sa zaregistruje konateľ, aj tak s tým budem robiť ja.. Nemám v tom jasno, môžte mi poradiť? Ďakujem
domenico.office
29.09.11,12:27
V prvom rade: ZEP sa vybavuje na fyzickú osobu! Môže byť na DRSR registrovaný konateľ, potom je najlepšie vybaviť ZEP na konateľa, môže byť registrovaný zamestnanec, potom ZEP vybaviť na tú osobu a dokumenty bude podávať na základe plnej moci od konateľa.
witch
29.09.11,12:39
V prvom rade: ZEP sa vybavuje na fyzickú osobu! Môže byť na DRSR registrovaný konateľ, potom je najlepšie vybaviť ZEP na konateľa, môže byť registrovaný zamestnanec, potom ZEP vybaviť na tú osobu a dokumenty bude podávať na základe plnej moci od konateľa.

Ďakujem za odpoveď. Keď bude ZEP a registrácia na mňa a zmením zam-ľa, budú sa musieť registrovať znova. Asi bude lepšie, keď sa registruje konateľ.
domenico.office
29.09.11,12:41
Vybrať najmenšiu pravdepodobnosť zmeny človeka. Nikde nie je napísané, že konateľ má definitívu v tej spoločnosti. Mám skúsenosti, že si to robia na konateľa, robia to aj na účtovníčku.
Economic
29.09.11,12:43
Vždy je to na rozhodnutí konateľa. Resp. na Tvojom úsudku, či ho budeš meniť /toho zam-ľa.... /
witch
29.09.11,12:45
Ako konateľ (zároveň aj majiteľ) povie, tak bude...:D
zk24
03.10.11,12:22
Dnes som si vybavila ZEP :)
Economic
03.10.11,12:26
Gratulujem ! Nech Ti slúži len k radosti a k úspechu !
Rozalka
14.10.11,18:59
Platitelia DPH budú od 1.1.2012 (Daňový poriadok) podávať všetky podania už len elektronicky.

Naša dilema - prosím pomôžte rozlúsknuť:
- týka sa to aj podaní za r. 2011 (DP, DMV), december resp. IV. štvrťrok (DPH), prehľady a hlásenia (DZČ) alebo len nových a to za obdobia od 2012?

Od 1.1.2012 neplatí 511-ka.
A čo oznamovacia povinnosť za 2011?

Vy máte aký názor?
zk24
14.10.11,19:03
Ja osobne si myslím, že keď sa povie že niečo platí od 1.1.2012, že ešte podklady roku 2011 môžem podávať po starom. V podstate by to malo retrospektivnu platnosť, ak by sa už priznania 2011 alebo 4Q museli podať elektronicky.

Ale to je len môj názor. Tiež som nad tým rozmýšľala viackrát ako je to vlastne myslené, ale nikde som sa nedočítala ako to je presne.
Zita5
14.10.11,19:11
Rozalka prehraj si toto video - ukážku a tam sa hovorí, že elektronicky posielame už za december 2011 resp. za 4.štvrťrok 2011

http://www.youtube.com/watch?v=ceFsVs3skCU&feature=player_detailpage



Zdroj : krátke ukážky z video školenia , ktoré som našla na yotube-cus
zk24
14.10.11,19:14
To som nečakala. Páči sa mi verzia "mailom" :D
Zita5
14.10.11,19:18
blbne mi to ...a kde sa stratila ukážka z videoškolenia , čo som priložila z yotube ?:DDD
zk24
14.10.11,19:20
Ja to vidím pekne... Je tam jednoznačne potvrdený presný opak, čo som si ja myslela :)
Zita5
14.10.11,19:25
No.. až teraz vidím video , predtým som prilepila video a videla som tam reklamu na nejakú pôžičku :D
nika.sum
14.10.11,20:41
Ja som niekde citala, ze posielat elektronicky sa bude az za januar 2012, ale myslim ,ze dovtedy to urcite bude aj na strankach drsr. urcite toto zacnem riesit po DPHckach, aj ked zo zaciatku asi dohody s DU, ZEP mozno v priebehu roka.
Economic
15.10.11,06:47
Ja som niekde citala, ze posielat elektronicky sa bude az za januar 2012, ale myslim ,ze dovtedy to urcite bude aj na strankach drsr. urcite toto zacnem riesit po DPHckach, aj ked zo zaciatku asi dohody s DU, ZEP mozno v priebehu roka.

V novembri idem aj ja na preložený seminár, ktorý mal byť v septembri a som tiež veľmi zvedavá na výklad zákona. Ale toto ma prekvapilo, že tam spadajú aj iné dokumenty okrem DPH. A teda všetky podania. A hlavne že sa tak bude diať pri podaniach DPH už napríklad za december a teda už v januári.. Tiež sem potom dám ďalšie múdrosti, alebo výklady. Lektorom by mal byť doc. JUDr. Jozef Stolář, PhD.
KEJKA
15.10.11,07:44
zopakujem pre vlastnú potrebu a overenie.
Konateľ sro vytvorí na drsr.sk registračný formulár a dostane ID, vytlačí ho.
Zoberie ID formuár, výpis s OR a splnomocnenie pre zamestnanca, ktorý má ZEP
na DU podpíše dohodu o podávaní elektronickou formou s použitím ZEP, /a odovzdá splnomocnenie zamestnanca?/
Na základe dohody sa prihlási do elektr.podateľne a upraví nastavenie - presmeruje podávanie na zamestnanca.
Zamestnancovi sa v jeho zozname subjektov objaví DIČ sro a môže podávať so svojim ZEP ako zástupca štatutára.

Ospravedlňujem sa za laické vyjadrovanie.
zk24
15.10.11,07:48
Neviem, či je rozdiel medzi zamestnancom a externym uctovnikom, ale ja som to mala takto:

Ja vlastnim ZEP a som externy uctovnik.
Ja mám vytvorené konto na drsr.sk - ID znejúce na moje meno (používateľa ZEP). Klient konto na drsr.sk mat nemusel ani.

Na DU som od klientov prikladala:
1) Plnomocenstvo od konatela - úradne overené
2) Moj registracny formular
3) Vypis z ORSR klienta
4) Ziadost, kde ja ako externy uctovnik na zaklade plnomocenstva ziadam o vytvorenie vazby medzi DIC klienta a mojim kontom na drsr.sk

Takto mi to preslo na BA I. a BA IV.
Economic
15.10.11,07:48
zopakujem púre vlastnú potrebu a overenie.
Konateľ sro vytvorí na drsr.sk registračný formulár a dostane ID, vytlačí ho.
Zoberie ID formuár, výpis s OR a splnomocnenie pre zamestnanca, ktorý má ZEP
na DU podpíše dohodu o podávaní elektronickou formou s použitím ZEP, /a odovzdá splnomocnenie zamestnanca?/
Na základe dohody sa prihlási do elektr.podateľne a upraví nastavenie - presmeruje podávanie na zamestnanca.
Zamestnancovi sa v jeho zozname subjektov objaví DIČ sro a môže podávať.

Ospravedlňujem sa za laické vyjadrovanie.

Spíše zápisnicu o ústnom pojednávaní kde hlavným predmetom konania je : autorizácia daňového subjektu /s využítím ZEP/
Dohody sa píšu na komunikáciu bez ZEP !
Ostatné ako píšeš.
zk24
15.10.11,07:49
So mnou napríklad žiadnu zápisnicu nikto nespisoval. Hm.. Dokonca mi to kázali odovzdaťn a podateľni.
Economic
15.10.11,07:54
So mnou napríklad žiadnu zápisnicu nikto nespisoval. Hm.. Dokonca mi to kázali odovzdaťn a podateľni.

Vo Zvolene tiež už nič nespisujú, no na DÚ BB II stále.... A spadáme pod jedno ÚDR v BB. Neviem prečo to nie je ujednotené. Vo ZV odovzdám tak ako píšeme všetko a keďže registrácia je už urobená,jednoducho mi urobia iba novú väzbu k ďalšiemu daňovníkovi. Ešte nie tak dávno sa spisovala zápisnica na komunikáciu so ZEP a Dohoda o elektronickej komunikácii bez ZEP. Rozdiel je v slovku Zápisnica a v dohoda. No stali sa chyby, že ľudia išli povedali elektronickú komunikáciu a a tam im urobili na miesto komunikácie so ZEP komunikáciu bez ZEP. A potom sú z toho zbytočné problémy.
jess
15.10.11,08:12
Neviem, či je rozdiel medzi zamestnancom a externym uctovnikom, ale ja som to mala takto:

Ja vlastnim ZEP a som externy uctovnik.
Ja mám vytvorené konto na drsr.sk - ID znejúce na moje meno (používateľa ZEP). Klient konto na drsr.sk mat nemusel ani.

Na DU som od klientov prikladala:
1) Plnomocenstvo od konatela - úradne overené
2) Moj registracny formular
3) Vypis z ORSR klienta
4) Ziadost, kde ja ako externy uctovnik na zaklade plnomocenstva ziadam o vytvorenie vazby medzi DIC klienta a mojim kontom na drsr.sk

Takto mi to preslo na BA I. a BA IV.
Môžeš sem prosím ťa prilepiť vzor k bodu 1/ a 4/ . Ďakujem, verím, že sa to zíde viacerým.
zk24
15.10.11,08:23
Môžeš sem prosím ťa prilepiť vzor k bodu 1/ a 4/ . Ďakujem, verím, že sa to zíde viacerým.

Žiadosť o vytvorenie väzby. Plnomocensto neviem nájsť, asi bude v práci. Tak buď priloží niekto iný, alebo pridám v pondelok.
Economic
15.10.11,08:32
Vzor plnej moci :
srska
15.10.11,10:30
ja používam takú
srska
15.10.11,10:47
alebo všeobecnú pm
Rozalka
15.10.11,12:07
Tiež som bola toho názoru, že všetko od 1.1.2012 elektronicky, bez ohľadu na obdobie, za KTORÉ sa podáva.

Ale čo s "bonzovným"? Podať - nepodať? a ak podať - elektonicky: stačí e-mailom? na e-dane k § 32 ods. 5 aplikácia ...
m.hladka
15.10.11,15:25
Ja som mala splnomocnenie pre dohodu:
zk24
17.10.11,07:19
Ja neviem, čo mám za smolu na úradníkov a úrady... Ale požiadala som o vytvorenie väzby jedneho klienta minulú stredu, pani z registra mi skontrolovala doklady, povedala že najneskôr vo štvrtok rano bude väzba vytvorena, a poslala ma podať to na podateľnu kedže ona nemá pečiatku. Podané 12.10.2011 osobne v podateľni.

Väzba nevytvorená, volám tam, čo sa deje. A ona mi povie, že jej sa nič nedostalo, či som to naozaj odovzdala na podateľni. Chvalabohu mam potvrdenie o podaní. Ona nevie ako teraz postupovať, že snád sa jej to dostane, ona to nemá ísť kam hľadať...

Je 17.10. Mám tri dni na podanie SV, a nevytvorenú väzbu, lebo sa stratili moje doklady medzi podateľnou a registrom. Odovzdané splnomocnenie samozrejme. S tým že som v slepej uličke, neviem urobiť nič pre to aby sa to urýchlilo, mám čakať či sa jej to ešte dostane....

Choré úrady
zk24
17.10.11,09:11
Existuje nejaká lehota, do kedy je DÚ povinný vytvoriť väzbu? Píše sa o tom niekde? Keď nestihnem podať súhrnný výkaz, bude to moja chyba?
nika.sum
17.10.11,09:47
O aky DU ide? Mam kamosku na 5, mozem poprosit nech mrkne na to.
zk24
17.10.11,10:09
DU I.
nika.sum
17.10.11,10:16
Tak tam zial nikoho nemam. Trebu ich tam otravovat.
zk24
17.10.11,10:32
škoda
calawen
17.10.11,11:18
Účtujem externe 3 firmy - 2 platcov DPH. ZEP si chcem vybaviť až v priebehu nasledujúceho roku.

Aký je presný postup?

1. registrovať seba na drsr.sk - treba aj tie firmy?
2. od každej firmy plnú moc na elektronické doručovanie
3. kópiu výpisu z OR každej firmy
4. osobne zájsť na DU s každým konateľom?

Ešte niečo? Vopred ďakujem.
zk24
17.10.11,11:21
Účtujem externe 3 firmy - 2 platcov DPH. ZEP si chcem vybaviť až v priebehu nasledujúceho roku.

Aký je presný postup?

1. registrovať seba na drsr.sk - treba aj tie firmy?
2. od každej firmy plnú moc na elektronické doručovanie
3. kópiu výpisu z OR každej firmy
4. osobne zájsť na DU s každým konateľom?

Ešte niečo? Vopred ďakujem.

1. Stačí ked registrujes seba na svoje meno. Firmy netreba
2. Ano - uradne overenu
3. Ano, mne stacilo aj z internetu
4. Netrebalo konatela
5. V BA odo mna chceli sprievodny list - ziadost o vytvorenie vazby na elektronicku komunikaciu. Vzor najdes v prispevkoch vyssie.

Na DU odovzdavas:
- sprievodny list / ziadost
- plnu moc
- kopiu tvojho registracneho formularu
- vypis z ORSR klienta
IvetaH
17.10.11,11:37
Tak ak mám 3 daňové úrady, musím sa registrovať na každom. Dobre tomu rozumiem?
Ďakujem
zk24
17.10.11,11:38
Nie. Ty sa registrujes na webe ... www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)... nie na daňovom. Tam si vytvoris pouzivatelske konto.

Ale potom samozrejme musis ist na vsetky danove urady s tymi ziadostami a plnomocenstvami.
Economic
17.10.11,11:58
Nie. Ty sa registrujes na webe ... www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)... nie na daňovom. Tam si vytvoris pouzivatelske konto.

Ale potom samozrejme musis ist na vsetky danove urady s tymi ziadostami a plnomocenstvami.

Na niektoré DÚ však vôbec nie je potrebné chodiť fyzicky, to si treba skôr zistiť na každom príslušnom DÚ konrkrétne. Ešte snáď len doplním, že po registrácii, vytvorení konta a všetkých procedúr, je potrebné si nainštalovať v PC všetko potrebné tak ako je uvedené na stráne www.drsr.sk. No potom už len tieto výhody využívať !
zk24
17.10.11,11:59
Da sa žiadať o vytvorenie vazby elektronicky? V BA chceli písomné žiadosti o vytvorenie vazby. A potom to následne stratili...
Economic
17.10.11,11:59
Účtujem externe 3 firmy - 2 platcov DPH. ZEP si chcem vybaviť až v priebehu nasledujúceho roku.

Aký je presný postup?

1. registrovať seba na drsr.sk - treba aj tie firmy?
2. od každej firmy plnú moc na elektronické doručovanie
3. kópiu výpisu z OR každej firmy
4. osobne zájsť na DU s každým konateľom?

Ešte niečo? Vopred ďakujem.

Nezabudni, že za klientov, ktorí sú DPH už od 1. 1. 2012 musíš všetko podávať elektronicky /DPH, Prehľady, DzMV, jednoducho všetky podania/ nenechávala by som si až na nasledujúci rok.
aktaK
17.10.11,12:04
čo znamená od 1.1.2012?

DPH za posledný štvrťrok 2011 musím, podať už elektronicky, alebo este po starom?

pytam sa, lebo začínam registrovať rozne odpovede, aj tu na porade....
calawen
17.10.11,12:06
Nezabudni, že za klientov, ktorí sú DPH už od 1. 1. 2012 musíš všetko podávať elektronicky /DPH, Prehľady, DzMV, jednoducho všetky podania/ nenechávala by som si až na nasledujúci rok.

Teraz (v priebehu tohto týždňa) idem vybaviť elektronické podávanie bez ZEP, ZEP až v priebehu roka...
Economic
17.10.11,12:19
čo znamená od 1.1.2012?

DPH za posledný štvrťrok 2011 musím, podať už elektronicky, alebo este po starom?

pytam sa, lebo začínam registrovať rozne odpovede, aj tu na porade....

Áno už aj za 4. štvrťrok elektronicky.
zk24
17.10.11,12:22
Vierka, nevies ci ma Du nejaku lehotu na vytvorenie vazby? Nikde som sa nedocitala ci su viazani lehotou. lebo mne to natahuju uz tyzden a dokonca to stratili, a ja asi nestihnem SV podat
Economic
17.10.11,12:22
Da sa žiadať o vytvorenie vazby elektronicky? V BA chceli písomné žiadosti o vytvorenie vazby. A potom to následne stratili...

Ja neposielam žiadnu žiadosť o väzbu, iba : Môj registračný formulár, plnú moc a výpis z OR alebo Osvedčenie o živn. oprávnení. Vo ZV k tomu nič viac napríklad nepotrebujú. Nového klienta mi tam hne´d pridajú... Ale na DÚ BB 2 stále spisujú zápisnice.... Každý daňový úrad má svoju prax.
Economic
17.10.11,12:26
Vierka, nevies ci ma Du nejaku lehotu na vytvorenie vazby? Nikde som sa nedocitala ci su viazani lehotou. lebo mne to natahuju uz tyzden a dokonca to stratili, a ja asi nestihnem SV podat

Zuzka, kontaktuj callcentrum.... Však to robia veľmi rýchlo... Jednoducho ich bombarduj . Posielala si to doporučene ?
zk24
17.10.11,12:50
Zuzka, kontaktuj callcentrum.... Však to robia veľmi rýchlo... Jednoducho ich bombarduj . Posielala si to doporučene ?

Odovzdala som to osobne na podatelni. Bola som minulu stredu osobne na registri, lenze tam pani nema peciatku, tak mi to skontrolovala a kazala odniest do podatelne. hned som to odovzdala, ale doteraz nic neprebehlo. tak som volala ten pani na register, a ze k nej to z podatelne neprislo, ze asi sa to stratilo medzi tymi jednymi dverami.... A ja neviem co teraz. ci pisat staznost alebo co... Islo len o vytvorenie vazby na dalsieho klienta...
dogicka
17.10.11,12:50
Prosím vás, môžete mi poradiť nejakú konkrétnu certifikačnú autoritu? Ďakujem
Economic
17.10.11,13:14
Prosím vás, môžete mi poradiť nejakú konkrétnu certifikačnú autoritu? Ďakujem

Hľadaj možno aj mobilnú registračnú autoritu Disigu. Zadaj do googla registračná autorita /a za tým môžeš dať mesto kde potrebuješ, aby Ti ZEP vystavili/ prídu k tebe, vystavia Ti všetko a nainštalujú a aj vysvetlia /my napríklad tak robíme/
aktaK
17.10.11,13:15
Áno už aj za 4. štvrťrok elektronicky.

eejha, dakujem
Economic
17.10.11,13:16
Odovzdala som to osobne na podatelni. Bola som minulu stredu osobne na registri, lenze tam pani nema peciatku, tak mi to skontrolovala a kazala odniest do podatelne. hned som to odovzdala, ale doteraz nic neprebehlo. tak som volala ten pani na register, a ze k nej to z podatelne neprislo, ze asi sa to stratilo medzi tymi jednymi dverami.... A ja neviem co teraz. ci pisat staznost alebo co... Islo len o vytvorenie vazby na dalsieho klienta...

Fúha, tak tomuto sa hovorí priekak po slovensky. V ten deň si niesla ešte niečo iné na DÚ /mohlo by to byť spolu s tým založené omylom u iného daňového subjektu/ No ja by som toto riešila naozaj sťažnosoťu. pretože Ty teraz akože by si mala obháňať klienta, aby Ti opäť dal ďalšiu PM ? Že strácajú poštu, o tom som sa už presvedčila, no toto je dosť zlé.
zk24
17.10.11,13:19
Fúha, tak tomuto sa hovorí priekak po slovensky. V ten deň si niesla ešte niečo iné na DÚ /mohlo by to byť spolu s tým založené omylom u iného daňového subjektu/ No ja by som toto riešila naozaj sťažnosoťu. pretože Ty teraz akože by si mala obháňať klienta, aby Ti opäť dal ďalšiu PM ? Že strácajú poštu, o tom som sa už presvedčila, no toto je dosť zlé.

Nie nie bola to jedina vec. Bol to cudny den. Najprv ma pani na registri obvinila ze kradnem (to je ale ina tema), potom nakoniec stratili to cosom tam odniesla... niekde blbo zalozili. Ale ked sa neviem dopatrat k nejakej lehote ktoru na to maju, tak neviem na zaklade coho sa stazovat.... Nemam dat staznost na co. nedoakzem ze to stratili... proste "len im to trva". Ale ja neviem kolko im to moze trvat. Nikde som sa nedozvedela ziadnu lehotu....
maxipc
17.10.11,13:21
čiže ak som dobre čítala: pri dohode o sposobe doručovania písomnosti sa najprv zaregistrujem na drsr(keď som konateľkou vo firme mojho syna a robim učto, tak ako sukromná osoba), vytlačím registráciu, potom vypíšem dohodu, ktorá je na stránke drsr-(v tej dohode treba vypísať asi firmu?) a potom navštívim DU, so sebou vezmem registráciu, vypísanú dohodu, výpis z obchodného registra a môj OP
Economic
17.10.11,13:21
Nie nie bola to jedina vec. Bol to cudny den. Najprv ma pani na registri obvinila ze kradnem (to je ale ina tema), potom nakoniec stratili to cosom tam odniesla... niekde blbo zalozili. Ale ked sa neviem dopatrat k nejakej lehote ktoru na to maju, tak neviem na zaklade coho sa stazovat.... Nemam dat staznost na co. nedoakzem ze to stratili... proste "len im to trva". Ale ja neviem kolko im to moze trvat. Nikde som sa nedozvedela ziadnu lehotu....

No neviem ako v tomto prípade ísť ďalej. V tých základných info čo sú k elektronickej komunikácie nie je aspoň /slovíčko neodkladne ?/
maxipc
17.10.11,13:28
čiže ak som dobre čítala: pri dohode o sposobe doručovania písomnosti sa najprv zaregistrujem na drsr(keď som konateľkou vo firme mojho syna a robim učto, tak ako sukromná osoba), vytlačím registráciu, potom vypíšem dohodu, ktorá je na stránke drsr-(v tej dohode treba vypísať asi firmu?) a potom navštívim DU, so sebou vezmem registráciu, vypísanú dohodu, výpis z obchodného registra a môj OP
a ešte mi môžte poradiť, čo treba napísať do kolonky - Váš osobný identifikačný kód
Economic
17.10.11,13:37
a ešte mi môžte poradiť, čo treba napísať do kolonky - Váš osobný identifikačný kód

To je kód z tej registrácii z daňováckej stránky. ID kód ten sa používa pri každom prihlásení na stránku + heslo.
Economic
17.10.11,13:39
čiže ak som dobre čítala: pri dohode o sposobe doručovania písomnosti sa najprv zaregistrujem na drsr(keď som konateľkou vo firme mojho syna a robim učto, tak ako sukromná osoba), vytlačím registráciu, potom vypíšem dohodu, ktorá je na stránke drsr-(v tej dohode treba vypísať asi firmu?) a potom navštívim DU, so sebou vezmem registráciu, vypísanú dohodu, výpis z obchodného registra a môj OP

Ja síce neviem aká je zverejnená dohoda na webej stránke, nakoľko mám ZEP. Ale ak sa pridržiavaš pokynov na stránke, tak je to tak. Firmu tam určite vypísať treba.
maxipc
17.10.11,14:09
Ďakujem za odpoveď.
domenico.office
17.10.11,14:43
a ešte mi môžte poradiť, čo treba napísať do kolonky - Váš osobný identifikačný kód

Váš osobný identifikačný kód je kód, ktorý sa zatiaľ využíva len pri vytváraní väzby na iného používateľa a je požadovaný. Svojim klientom ho vyplňujem heslom ako na prístup do konta.
Robina
17.10.11,19:32
Dobrý, ja by som chcela poprosiť o radu: idem podávať prvý-krát súhrnný výkaz - evidencia podľa par.7a pre daň z pridanej hodnoty. Faktúry boli vystavené na firmu v Prahe - čiže kód štátu bude CZ? Ďalej to Identif. číslo má nejako veľa koloniek /to je vlastne to číslo čo nasleduje po CZ?/. No aj samotná hotnota tovarov a služieb je suma vystavených faktúr celkom na uvedenú firmu? Veľmi pekne ďakujem - prvýkrát je to všetko také zložité.
Economic
17.10.11,19:36
Dobrý, ja by som chcela poprosiť o radu: idem podávať prvý-krát súhrnný výkaz - evidencia podľa par.7a pre daň z pridanej hodnoty. Faktúry boli vystavené na firmu v Prahe - čiže kód štátu bude CZ? Ďalej to Identif. číslo
má nejako veľa koloniek /to je vlastne to číslo čo nasleduje po CZ?/. No aj samotná hotnota tovarov a služieb je suma vystavených faktúr celkom na uvedenú firmu? Veľmi pekne ďakujem - prvýkrát je to všetko také zložité.

Áno kód je CZ a potom v druhej kolonke tie ostatné čísla / čo je vlastne IČ pre DPH už bez toho CZ/ a v pravo suma k tejto firme sa viažúca. Ono by ich tam tých firiem mohlo byť viac. Na prvej strane je celkový súčet pre viacerých odberateľov spadajúcich do SV. Snáď som to dobre napísala.
mizu24
17.10.11,20:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať, účtovnícka firma má napr. 3 zamestnancov, bude mať uzavretú dohodu o podávaní bez ZEP na firmu, kde bude zasielať elektronickou formou DPH a ost. pre viacerých klientov, ktorých bude mať registrovaných na účt.firmu. Môžu byť naraz prihlásený všetci traja zamestnanci na troch PC pod jedným heslom, ktoré je registrované na firmu, aby mohli zasielať tlačivá každý iného klienta? Alebo treba zvlášť pre každého zamestnanca vybaviť prístupové heslá? PC nie sú sieťovo prepojené. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :D. Mám v tom poriadny chaos a neviem, či máme zvlášť zaregistrovať každého zamestnanca alebo stačí len firmu. Keď bude nával výkazy budeme zasielať ako na bežiacom páse, a preto potrebujeme, aby tam mohli mať prístup všetci. Ďakujem.
Economic
17.10.11,20:10
Dobrý deň, chcem sa spýtať, účtovnícka firma má napr. 3 zamestnancov, bude mať uzavretú dohodu o podávaní bez ZEP na firmu, kde bude zasielať elektronickou formou DPH a ost. pre viacerých klientov, ktorých bude mať registrovaných na účt.firmu. Môžu byť naraz prihlásený všetci traja zamestnanci na troch PC pod jedným heslom, ktoré je registrované na firmu, aby mohli zasielať tlačivá každý iného klienta? Alebo treba zvlášť pre každého zamestnanca vybaviť prístupové heslá? PC nie sú sieťovo prepojené. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :D. Mám v tom poriadny chaos a neviem, či máme zvlášť zaregistrovať každého zamestnanca alebo stačí len firmu. Keď bude nával výkazy budeme zasielať ako na bežiacom páse, a preto potrebujeme, aby tam mohli mať prístup všetci. Ďakujem.

Nechcem zväčšovať chaos, ale ja by som radšej každému zamestnancovi zriadila svoj prístup. Aby sa dali potom aj jednotlivé podania nejak odkontrolovať, čo ak niektorý niečo pokazí alebo pošle niečo zle ? Každý zo svojho konta by úplne nezávisle mohol podávať za spoločnosť a aj v jednom čase súčasne. No to je ale len môj súkromný názor.... nech aj iní skúsia povedať čo si myslia.
domenico.office
18.10.11,06:35
Dobrý deň, chcem sa spýtať, účtovnícka firma má napr. 3 zamestnancov, bude mať uzavretú dohodu o podávaní bez ZEP na firmu, kde bude zasielať elektronickou formou DPH a ost. pre viacerých klientov, ktorých bude mať registrovaných na účt.firmu. Môžu byť naraz prihlásený všetci traja zamestnanci na troch PC pod jedným heslom, ktoré je registrované na firmu, aby mohli zasielať tlačivá každý iného klienta? Alebo treba zvlášť pre každého zamestnanca vybaviť prístupové heslá? PC nie sú sieťovo prepojené. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :D. Mám v tom poriadny chaos a neviem, či máme zvlášť zaregistrovať každého zamestnanca alebo stačí len firmu. Keď bude nával výkazy budeme zasielať ako na bežiacom páse, a preto potrebujeme, aby tam mohli mať prístup všetci. Ďakujem.

Určite by som aj ja radil: každému zamestnancovi prideliť okruh firiem, ktoré si dá pridať do svojho konta a bude zodpovedať za tú svoju časť podaní, ktoré bude povinný podať.

Len malá poznámočka: Keď bude nával a vy budete posielať výkazy ako na bežiacom páse, držím palce, aby ste nezabudli na krycie listy......
calawen
18.10.11,07:34
Chcem sa opýtať, ako dlho trvá zaslanie potvrdenia o registrácii na e-mail? Včera som sa registrovala na drsr.sk a odpoveď stále nikde - e-mail správny...
domenico.office
18.10.11,07:44
Chcem sa opýtať, ako dlho trvá zaslanie potvrdenia o registrácii na e-mail? Včera som sa registrovala na drsr.sk a odpoveď stále nikde - e-mail správny...

Netreba na nič čakať, konto je aktívne hneď.
janka67
18.10.11,08:39
Chcem sa opýtať, ako dlho trvá zaslanie potvrdenia o registrácii na e-mail? Včera som sa registrovala na drsr.sk a odpoveď stále nikde - e-mail správny...

Mne e-mail s názvom Registracia k autorizovanym elektronickym sluzbam prišiel takmer okamžite.
V prílohe e-mailu bol Registracný formulár používateľa.

Ešte doplním, že po autorizácii na daňovom úrade mi bol doručený e-mail s názvom Spristupnenie autorizovanych elektronickych sluzieb - notifikacia o vytvoreni vazby.
zk24
18.10.11,10:05
Odovzdala som to osobne na podatelni. Bola som minulu stredu osobne na registri, lenze tam pani nema peciatku, tak mi to skontrolovala a kazala odniest do podatelne. hned som to odovzdala, ale doteraz nic neprebehlo. tak som volala ten pani na register, a ze k nej to z podatelne neprislo, ze asi sa to stratilo medzi tymi jednymi dverami.... A ja neviem co teraz. ci pisat staznost alebo co... Islo len o vytvorenie vazby na dalsieho klienta...

Takže, väzba konečne vytvorená. Po niekoľkých telefonátoch som presvedčila pani na registri, že jej musí stačiť, keď jej moju potvrdenú kópiu o tom, že som to podala, pošlem mailom oskenované. Po odoslaní mailom väzba bezodkladne vytvorená.
Napriek tomu, že originály sa zatiaľ nenašli.

Chvalabohu. Je 18.10.2011 a už mi začínalo "pripekať"...
tweedle
18.10.11,10:16
Takže, väzba konečne vytvorená. Po niekoľkých telefonátoch som presvedčila pani na registri, že jej musí stačiť, keď jej moju potvrdenú kópiu o tom, že som to podala, pošlem mailom oskenované. Po odoslaní mailom väzba bezodkladne vytvorená.
Napriek tomu, že originály sa zatiaľ nenašli.

Chvalabohu. Je 18.10.2011 a už mi začínalo "pripekať"...

Bola by som zvedavá, ako by to vyriešili keby SV nestihneš podať, veď by to bola ich chyba,,,

pre istotu: bude stačiť dohoda s DU na podávanie elektronicky, čiže bez ZEP?
zk24
18.10.11,10:20
Bola by som zvedavá, ako by to vyriešili keby SV nestihneš podať, veď by to bola ich chyba,,,

pre istotu: bude stačiť dohoda s DU na podávanie elektronicky, čiže bez ZEP?

Neviem, bola som odhodlaná, ak sa to dnes nevyrieši, poslať zajtra sťažnosť na daňový úrad, aby som mala podklady, že som to riešila, aby ma nemohli pokutovať za nepodanie SV. I keď neviem, či by sa nestratila aj moja sťažnosť.... moje skúsenosti v posledné dva týždne s úradmi boli katastrofálne. Snáď teraz keď mám ZEP už tam nebudem musieť páchnuť osobne ešte dlho.

a k tvojej otázke: Myslím, že bude stačiť dohodou, s tým, že do 5 dni doniesť v papierovej forme. Aspoň tak je to v tom videu z youtube, ktoré o niekoľko príspevkov vyššie priložila Zitka (Zita5).
tweedle
18.10.11,10:26
Ďakujem ale zarazilo ma, že je to možné mailom alebo faxom?!?!,,,kto mi dá potvrdenie že im to skutočne bolo doručené?
zk24
18.10.11,10:28
Ďakujem ale zarazilo ma, že je to možné mailom alebo faxom?!?!,,,kto mi dá potvrdenie že im to skutočne bolo doručené?

Myslím, že daňový úrad k tomu určite ešte vydá usmernenie. Ale keď vydajú správu, že niečo treba poslať elektronicky, a nedajú k tomu riadny výklad, tak elektronicky je aj mailom aj faxom :)

Ale určite to tak platiť nebude.
tweedle
18.10.11,10:41
to mohli povedať hneď, že im stačí mail, a nemuseli vymýšlať ZEP a dohody a podobné záležitosti, komplikujúce život,,,úsmevné :) :)
domenico.office
18.10.11,14:04
to mohli povedať hneď, že im stačí mail, a nemuseli vymýšlať ZEP a dohody a podobné záležitosti, komplikujúce život,,,úsmevné :) :)

Lenže tu nie je výmyseľ ZEP, ale výmyseľ je akási dohoda s Daňovou správou. Označovanie dokumentov elektronickou značkou podateľne predsa povinný dokladá ešte krycími listami. To je riadny nezmyseľ. A elektronické podávanie má svoj zmyseľ, pretože do systému sa dostávajú čísla, nemusí to nikto prepisovať, či skenovať.
Economic
18.10.11,14:10
Lenže tu nie je výmyseľ ZEP, ale výmyseľ je akási dohoda s Daňovou správou. Označovanie dokumentov elektronickou značkou podateľne predsa povinný dokladá ešte krycími listami. To je riadny nezmyseľ. A elektronické podávanie má svoj zmyseľ, pretože do systému sa dostávajú čísla, nemusí to nikto prepisovať, či skenovať.

Ja poviem len toľko. Minulý týždeň som podávala výnimočne jeden SV na základe dohody s dokladaním krycieho listu..... No v živote by som to takto nechcela podávať za ostatných 18 subjektov.... Som veľmi rada, že môžem využívať komfort v podobe podávanie prostredníctvom ZEP. Žiadne e-maily a ani prežitok faxovania, žiadne ďalšie starosti a žiadne dokladanie.
calawen
18.10.11,17:47
Dohoda má názov: Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená...*

Takže dohoda je na akékoľvek elektronické podávanie dokumentov v prospech Daňovej správy.

Odpoveď znie: bude.

*Doplnenie: V názve dohody je uvedené číslo zákona a paragraf, podľa ktorého sa takáto dohoda podpisuje..... Či sa to bude meniť, pretože sa zmení zákon i paragraf, na to si budeme musieť počkať, ako si to bude vyžadovať Daňová správa.

Ešte jedna otázočka: túto dohodu treba spísať za každý zastupovaný subjekt, alebo len za zástupcu?
Economic
18.10.11,17:49
Ešte jedna otázočka: túto dohodu treba spísať za každý zastupovaný subjekt, alebo len za zástupcu?

Za každý daňový subjekt treba, drsr sprístupní väzbu ku každému klientovi pod jeho ĎIČ.
calawen
18.10.11,18:06
ok, ďakujem.
Economic
19.10.11,10:21
Novela daňového poriadku vyšla v Zbierke zákonov pod číslom zákona 331.
Adiks
19.10.11,13:56
Lenže tu nie je výmyseľ ZEP, ale výmyseľ je akási dohoda s Daňovou správou. Označovanie dokumentov elektronickou značkou podateľne predsa povinný dokladá ešte krycími listami. To je riadny nezmyseľ. A elektronické podávanie má svoj zmyseľ, pretože do systému sa dostávajú čísla, nemusí to nikto prepisovať, či skenovať. Možnosť dohody o elektronickej komunikácii so správcom dane a ZEP sú od 1.1.2012 podľa zákona č.563/2009 Z.z. o správe daní (daňového poriadku) úplne rovnocenné. Aj v tom, že pri obidvoch možnostiach už nebude potrebné predmet podania doručiť aj v listinnej forme do piatich pracovných dní od odoslania podania elektronickými prostriedkami.
Economic
19.10.11,14:18
Možnosť dohody o elektronickej komunikácii so správcom dane a ZEP sú od 1.1.2012 podľa zákona č.563/2009 Z.z. o správe daní (daňového poriadku) úplne rovnocenné. Aj v tom, že pri obidvoch možnostiach už nebude potrebné predmet podania doručiť aj v listinnej forme do piatich pracovných dní od odoslania podania elektronickými prostriedkami.

Môžeš toto svoje tvrdenie podchytiť §-om z daňového poriadku, ktorý hovorí, že v prípade zaslaného dokumentu nepodpísaného ZEP-om ho už netreba dokladať v papierovej forme /krycím listom/ ?
calawen
19.10.11,14:52
Tak, bola som na svojom DU a tam mi povedali, že sa mám zastaviť až budem mať DIČ (od 1.1.2012 plánujem otvoriť živnosť), len aby som potom stíhala podať DPH-čky klientom... :(
Economic
19.10.11,15:03
Tak, bola som na svojom DU a tam mi povedali, že sa mám zastaviť až budem mať DIČ (od 1.1.2012 plánujem otvoriť živnosť), len aby som potom stíhala podať DPH-čky klientom... :(

Nie celkom dobre rozumiem. Však ak Ty by si bola splnomocnená osoba na elektronické podávanie na DÚ na to nemusíš mať DIČ. Oni neprihlasujú k elektronickej komunikácii Teba ako podnikateľa, ale k Tvojmu vytvorenému kontu priraďujú daňovníkov, za ktorých by si podávala DP elektronicky. Ak chceš a máš záujem, pošli mi SS telefón na seba, zavolám Ti a vysvetlím Ti to lepšie.
domenico.office
19.10.11,15:05
Tak, bola som na svojom DU a tam mi povedali, že sa mám zastaviť až budem mať DIČ (od 1.1.2012 plánujem otvoriť živnosť), len aby som potom stíhala podať DPH-čky klientom... :(

Bežne sa registrujú pracovníčky firiem, bez DIČ, bez živnostenského oprávnenia a na základe plnej moci podávajú za rôzne firmy..... tak toto naozaj nepochopím.....
srska
19.10.11,15:21
Novela daňového poriadku vyšla v Zbierke zákonov pod číslom zákona 331. odkiaľ máš info? v zbierke je len čiastka 106 a tá končí číslom 330
Economic
19.10.11,15:25
odkiaľ máš info? v zbierke je len čiastka 106 a tá končí číslom 330

Zbierka zákonom mi okamžite chodí po zverejnení e-mailom zo služby, ktorú poskytuje EPI. Daj mi do SS mailovú adresu, pošlem Ti... Je to v čiastke 107 platnej od 19. 10. 2011
Aljok
19.10.11,15:34
calawen
19.10.11,16:51
Nie celkom dobre rozumiem. Však ak Ty by si bola splnomocnená osoba na elektronické podávanie na DÚ na to nemusíš mať DIČ. Oni neprihlasujú k elektronickej komunikácii Teba ako podnikateľa, ale k Tvojmu vytvorenému kontu priraďujú daňovníkov, za ktorých by si podávala DP elektronicky. Ak chceš a máš záujem, pošli mi SS telefón na seba, zavolám Ti a vysvetlím Ti to lepšie.


Bežne sa registrujú pracovníčky firiem, bez DIČ, bez živnostenského oprávnenia a na základe plnej moci podávajú za rôzne firmy..... tak toto naozaj nepochopím.....

vraveli, že teoreticky sa to dá, ale chceli si uľahčiť prácu, však ja môžem behať koľko chcem, keď som na RD a momentálne robím účto na dohodu... :cool:
jess
19.10.11,17:09
už sa "teším" na tie kolapsy drsr
zk24
19.10.11,17:11
Však už im to aj začalo...
jess
19.10.11,17:14
... aj vám hádže IE, že na stránke drsr je nejaký problém s certifikátom a že radšej mám stránku opustiť ??? :eek: :eek:
zk24
19.10.11,17:17
drsr.sk nemá pojazdnú stránku celý den. majú spustepný "núdzový" režim. Od rána to tak je.
jess
19.10.11,17:22
to bolo už predvčerom, ked som sa snažila poslať súhrnný výkaz :-(
mizu24
19.10.11,19:30
Určite by som aj ja radil: každému zamestnancovi prideliť okruh firiem, ktoré si dá pridať do svojho konta a bude zodpovedať za tú svoju časť podaní, ktoré bude povinný podať.

Len malá poznámočka: Keď bude nával a vy budete posielať výkazy ako na bežiacom páse, držím palce, aby ste nezabudli na krycie listy......

Ďakujem za rady, samozrejme aj Economic, už sa s tým len popasovať a nezabudnúť na tie krycie listy.
promont maja
20.10.11,12:28
... neviem ... hľadám zmenu v § 32 a žiadnu v novele nevidím ... či? ... iba ak by šlo o § 27 ods. 5 tohto dańového poriadku a ten je s odvolávkou na § 13 ods. 5 = čiže podmienené slovíčkom " chce" ... :confused:
Economic
20.10.11,12:36
... neviem ... hľadám zmenu v § 32 a žiadnu v novele nevidím ... či? ... iba ak by šlo o § 27 ods. 5 tohto dańového poriadku a ten je s odvolávkou na § 13 ods. 5 = čiže podmienené slovíčkom " chce" ... :confused:

Neviem, čo konkrétne si chcela nájsť v novele Ty, ale dôležitá zmena oproti pôvodnému daňovému poriadku je, že všetci platitelia DPH budú musieť všetko od 1. 1. 2012 podávať elektronicky. V pôvodnom znení bolo že sa to musí robiť prostredníctvom ZEP, zmena je v tom, že sa bude môcť podávať aj nepodpísané ZEP s povinnosťou dokladať do 5 dní. Všetko sa myslí, nielen DP k DPH ale všetky prehľady, DP, DP k DPH, SV, Odvolania jednoducho úplne všetko !

Ja osobne si myslím, že veľmi veľa podnikateľov a platiteľov DPH o tomto ešte ani nesníva.... Hoci na porade sa tu o tom už veľmi dlho bavíme.
promont maja
20.10.11,12:43
... a práve toto som v tej novele nenašla ... naopak to teraz vyzerá skoro tak, že k zmene nedošlo a ostalo všetko po starom ... teda aj s tým, že je povinnosťou zasielanie so zaručeným elektronickým podpisom ... ale nie som právnik ... možno, že to tam predsa je ... len by som chcela vidieť .. či? :confused:
Economic
20.10.11,12:47
... a práve toto som v tej novele nenašla ... naopak to teraz vyzerá skoro tak, že k zmene nedošlo a ostalo všetko po starom ... teda aj s tým, že je povinnosťou zasielanie so zaručeným elektronickým podpisom ... ale nie som právnik ... možno, že to tam predsa je ... len by som chcela vidieť .. či? :confused:

Toto je však bod 19 v § 13 /ani ja nie som právnik/
promont maja
20.10.11,12:56
... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???
Economic
20.10.11,13:00
... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???

http://www.youtube.com/watch?v=ceFsVs3skCU&feature=related
Žabinka
20.10.11,13:06
... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???
Píše sa o tom v §14. V §13 sa nemyslí či chce daňový subjekt podľa §14 doručovať podania elektronicky, ale či chce doručovať so ZEP-om, alebo na základe dohody.
Economic
20.10.11,13:09
Povinnosť podávať výlučne len elektronicky tam bola teoreticky už od prijatia zákona. Zmenil sa len spôsob či so ZEP alebo bez ZEP.
Aljok
20.10.11,13:11
... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???

Pozri § 14/1 - tam nájdeš povinnosť platiteľov DPH doručovať podania eletronicky.
§ 13/5 v pôvodnom znení určoval, že podanie musí byť podpísané ZEP-om.
Po novelizácii pribudla v § 13/5 možnosť podpísať dohodu ak chceš doručovať bez ZEP-u.

Čo sa týka § 32, v ktorom hľadáš zmenu, tak tento podľa mňa pojednáva o doručovaní písomností správcu dane daňovému subjektu...
avalik
20.10.11,13:46
reagujem na predchádzajúce príspevky a hlavne na tento:


Neviem, čo konkrétne si chcela nájsť v novele Ty, ale dôležitá zmena oproti pôvodnému daňovému poriadku je, že všetci platitelia DPH budú musieť všetko od 1. 1. 2012 podávať elektronicky. V pôvodnom znení bolo že sa to musí robiť prostredníctvom ZEP, zmena je v tom, že sa bude môcť podávať aj nepodpísané ZEP s povinnosťou dokladať do 5 dní. Všetko sa myslí, nielen DP k DPH ale všetky prehľady, DP, DP k DPH, SV, Odvolania jednoducho úplne všetko !

Ja osobne si myslím, že veľmi veľa podnikateľov a platiteľov DPH o tomto ešte ani nesníva.... Hoci na porade sa tu o tom už veľmi dlho bavíme.

tu zhrniem zmeny - červeným nové znenie podla 331/2011:

Spôsob podania
§ 13
(1) Podanie možno urobiť písomne alebo ústne do zápisnice.
(2) Písomné podanie musí byť podpísané osobou, ktorá ho podáva.
(3) Z podania musí byť zrejmé, kto ho podáva, v akej veci, čo sa navrhuje a dôvody podania, ak to z povahy podania vyplýva. (3) Podanie sa posudzuje podľa jeho obsahu. Z podania musí byť zrejmé, kto ho podáva, v akej veci, čo sa navrhuje, a ak to z povahy podania vyplýva, dôvody podania.
(4) Podanie sa podáva vecne príslušnému orgánu. Ak je vecne príslušným orgánom obec, podanie sa podáva miestne príslušnému správcovi dane, ktorým je obec. Na požiadanie musí byť prijatie podania potvrdené.
(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20) osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.
(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.
(7) Na podanie urobené elektronickými prostriedkami sa primerane vzťahuje § 33. Takéto podanie sa považuje za doručené dňom jeho prijatia do elektronickej podateľne, o čom sa zašle potvrdenie do elektronickej osobnej schránky daňového subjektu.
(8) Ak má podanie nedostatky, pre ktoré nie je spôsobilé na prerokovanie, vyzve príslušný orgán daňový subjekt, aby ich podľa jeho pokynu a v určenej lehote odstránil. Súčasne ho poučí o následkoch spojených s ich neodstránením.
(9) Ak daňový subjekt nedostatky podania v požadovanom rozsahu odstráni v lehote určenej príslušným orgánom, považuje sa takéto podanie za podané bez nedostatkov v deň pôvodného podania. Ak daňový subjekt výzve príslušného orgánu nevyhovie v plnom rozsahu a v určenej lehote, považuje sa toto podanie za nepodané a príslušný orgán túto skutočnosť oznámi daňovému subjektu.

§ 14
(1) Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 daňovému orgánu, colnému orgánu a ministerstvu má
a) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
c) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní.
(2) Prílohy k podaniu môžu subjekty podľa odseku 1 doručovať aj inak ako elektronickými prostriedkami.

§ 27
Počítanie lehôt
(1) Ak nie je lehota pre niektorý úkon ustanovená týmto zákonom alebo osobitným predpisom, 1) určí primeranú lehotu správca dane a zároveň upozorní na následky nedodržania tejto lehoty. Lehotu kratšiu ako osem dní možno určiť len výnimočne pre jednoduché úkony alebo osobitne naliehavé úkony.
(2) Do plynutia lehoty určenej počtom dní sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty.
(3) Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa končia uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Ak nie je taký deň v mesiaci, končí lehota posledným dňom mesiaca.
(4) Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.
(5) Lehota je zachovaná, ak je v posledný deň lehoty vykonaný úkon u správcu dane alebo podanie odovzdané na poštovú prepravu alebo prijaté elektronickými prostriedkami a podpísané zaručeným elektronickým podpisom na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre daňové úrady alebo na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre colné úrady urobené v súlade s § 13 ods. 5 na adresu elektronickej podateľne, ktorú prevádzkuje finančné riaditeľstvo, alebo na adresu elektronickej podateľne správcu dane, ktorým je obec. Ak nemožno doručiť podanie do elektronickej podateľne z dôvodov na strane správcu dane, lehota sa považuje za zachovanú, ak je podanie doručené najbližší nasledujúci pracovný deň po odstránení prekážok na strane správcu dane. Rovnako je lehota zachovaná, ak najneskôr v piaty pracovný deň je podanie urobené podľa § 13 ods. 6.
(6) V pochybnostiach sa považuje lehota za zachovanú, ak sa nepreukáže opak.

toto znenie platí bez zmeny a pripúšťa elektronické doručovanie bez ZEP.
v § 13 ods. 5 je doplnené podpísanie dohody s DU - čo v pôvodnom znení sa nevyžadovalo
zk24
20.10.11,13:49
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?
Economic
20.10.11,13:53
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?

Podľa školenia výklad je jednoznačný, že nepodpísané ZEP sa musí dokladovať v papierovej forme. Podanie so ZEP a bez ZEP nie sú a prakticky nikdy ani nemôžu byť rovnocenné.
zk24
20.10.11,13:54
Hm... ale podľa toho, čo je napísané vyššie mi vychádza že sú rovnocenné. V papierovej forme iba v prípade, že je podaný inak ako podľa ods.5. Ale Dohoda je odteraz tiež ods.5.
avalik
20.10.11,13:58
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?

Zuzi, dohodou neurobis podanie, dohodou si len zabezpecis, ze nemusis mat ZEP. - podla mna :)
ekopo
20.10.11,14:11
Hm... ale podľa toho, čo je napísané vyššie mi vychádza že sú rovnocenné. V papierovej forme iba v prípade, že je podaný inak ako podľa ods.5. Ale Dohoda je odteraz tiež ods.5.

aj ja to tak chápem (alebo to začína byť zamotané)


Zuzi, dohodou neurobis podanie, dohodou si len zabezpecis, ze nemusis mat ZEP. - podla mna :)

ale robím podanie elektronicky bez ZEP (s NEP :))
Economic
20.10.11,14:20
Uvidíme ako bude znieť Usmernenie drsr.sk. Verím, že čoskoro ho zverejnia na daňováckej stránke. Ak ho objavím, hneď ho sem priložím.
zk24
20.10.11,14:22
aj ja to tak chápem (alebo to začína byť zamotané)

ale robím podanie elektronicky bez ZEP (s NEP :))

Bud mám ZEP alebo "NEP" a nemusím nosit v papierovej forme.
Ak im to poslem na ICQ, na skype alebo FCB (teda inymi el.prostriedkami) musim to doniest aj v listinnej podobe.

Citam to dookola a nic iné mi z toho nevychádza iba toto.
nika.sum
20.10.11,14:34
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?

Ja si myslim, ze je to zase len to, ze si to niekto po sebe dobre neprecital, ked pisal zakon, urcite vydaju k tomu usmernenie pretoze podciarknute hovori nieco ine:
(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.

Odsek 5) mal byt asi rozdeleny na a)ZEP a b) a NEP :)
zk24
20.10.11,14:37
Ano, a poslanie "dohodou" je tiez poslané elektronickými prostriedkami. Alebo snád chcú tvrdit, že ked to poslem cez pocitac a podpisem iným certifikatom ze to nie je podanie el.prostriedkami?

Vo mne to nevyvoláva ani polemiku. Mne to znie jednoznacne.

Mozno neviem citat zakony.
nika.sum
20.10.11,14:40
Ano, a poslanie "dohodou" je tiez poslané elektronickými prostriedkami. Alebo snád chcú tvrdit, že ked to poslem cez pocitac a podpisem iným certifikatom ze to nie je podanie el.prostriedkami?

Vo mne to nevyvoláva ani polemiku. Mne to znie jednoznacne.

Mozno neviem citat zakony.

To nie je v tom, ze nevies Ty alebo my ostatní citat zakony. To je o tom, ze ich nevedia pisat (alebo to robia naschval?). Zakon by mal byt napisany jednoznacne, ale to by asi bolo potom zbytocní pravnici, poradcovia a ti ktorí zarabaju na pisani usmernení a pod.
ekopo
20.10.11,14:41
to nie sú zákony, to je bordel (prepáčte za výraz)
zk24
20.10.11,14:45
To nie je v tom, ze nevies Ty alebo my ostatní citat zakony. To je o tom, ze ich nevedia pisat (alebo to robia naschval?). Zakon by mal byt napisany jednoznacne, ale to by asi bolo potom zbytocní pravnici, poradcovia a ti ktorí zarabaju na pisani usmernení a pod.

Mne to jednoznačne znie, len asi presne opačne ako bol zámer :D
Aljok
20.10.11,15:38
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?

§ 13/5 stanovuje, že spôsob preukazovania doručenia bude definovaný v dohode. Nemyslím, že by dohody uzatvárané doteraz nejako menili a tak podľa mňa aj naďalej bude platiť bod 4.6 v článku 4 dohody. T.j. povinnosť preukázať podanie písomnosti doručovanej elektr. bez ZEP-u do piatich pracovných dní doručením prvej strany a vyhlásenia.....

(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20) osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.
Aljok
20.10.11,15:46
Bud mám ZEP alebo "NEP" a nemusím nosit v papierovej forme.
Ak im to poslem na ICQ, na skype alebo FCB (teda inymi el.prostriedkami) musim to doniest aj v listinnej podobe.

Citam to dookola a nic iné mi z toho nevychádza iba toto.

Buď máš ZEP a nemusíš nosiť v papierovej forme, alebo podpíšeš dohodu v ktorej Ti zadefinujú povinnosť preukazovať podanie "papierovou formou". :D
zk24
20.10.11,15:48
Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.

Takže ale sami priznávajú ze zaslanie dohodou je zaslanie formou elektronických prostriedkov.... a teda ods.6 sa na to nevzťahuje :D :D :D :D
Aljok
20.10.11,15:52
Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.

Takže ale sami priznávajú ze zaslanie dohodou je zaslanie formou elektronických prostriedkov.... a teda ods.6 sa na to nevzťahuje :D :D :D :D

Čítala si moje predchádzajúce príspevky?
Nie odsek 6 zákona, ale povinnosť definovaná v dohode Ťa prinúti preukázať podanie písomnosti papierovou formou...
zk24
20.10.11,15:54
Čítala si moje predchádzajúce príspevky?
Nie odsek 6 zákona, ale povinnosť definovaná v dohode Ťa prinúti preukázať podanie písomnosti papierovou formou...

Čítala. ja len chcem naznacit ze si to podla mna odporuje. Ja budem rada ked dohoda bude podmienena listovou formou, lebo ja mam asi mesiac ZEP, tak nech to neni su zbytocne vyhodene peniaze :D
Aljok
20.10.11,16:01
Čítala. ja len chcem naznacit ze si to podla mna odporuje. Ja budem rada ked dohoda bude podmienena listovou formou, lebo ja mam asi mesiac ZEP, tak nech to neni su zbytocne vyhodene peniaze :D

Podľa mňa neodporuje...:D
Tiež mám ZEP a neviem si ho vynachváliť. Nemyslím, že by uzatvárali iný typ dohôd ako teraz. Potom by boli doteraz uzatvorené dohody neplatné? To asi nie.
srska
20.10.11,16:24
Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.

Takže ale sami priznávajú ze zaslanie dohodou je zaslanie formou elektronických prostriedkov.... a teda ods.6 sa na to nevzťahuje :D :D :D :Dzuzana, dohoda obsahuje náležitosti el. doručovania - napr. spôsob akým to má byť doručované elektronicky (možnosti) na podateľňu finančnej správy. aby si niekto nezmyslel, že to bude podávať morseovkou lebo aj to je podávanie informácií v el. podobe:D
Bowman
20.10.11,16:26
Dobry den,

Prosim Vas viete mi niekto pomoct v tejto veci? :
Podavam prvykrat sam elektronicky kvartalny suhrnny vykaz DPH, ktory je potrebny odoslat do 20.10.

V tlacive je polozka "pocet 2.stran" a neviem co tam mam uviest.
Vedeli by ste mi prosim poradit?
srska
20.10.11,16:27
také číslo, koľko je 2. strán
Economic
20.10.11,16:28
Dobry den,

Prosim Vas viete mi niekto pomoct v tejto veci? :
Podavam prvykrat sam elektronicky kvartalny suhrnny vykaz DPH, ktory je potrebny odoslat do 20.10.

V tlacive je polozka "pocet 2.stran" a neviem co tam mam uviest.
Vedeli by ste mi prosim poradit?


Ak máš partnerov málo / 1 alebo viac/ tak píšeš že 1. strana je jedna
ak ich je veľa, že presahujú celý zoznam jednej druhej strany / tak 2/
Bowman
20.10.11,16:30
Dakujem pekne, cize ak mam iba jedneho obchodneho partnera napisem do kolonky pocet 2. stran za celkovou sumou sluzieb "1" ?
Bowman
20.10.11,16:31
Chcel by som sa prosim este opytat, v tlacive sa neda uviest suma na centy iba v celych eurach, co v tomto pripade?
Economic
20.10.11,16:32
Dakujem pekne, cize ak mam iba jedneho obchodneho partnera napisem do kolonky pocet 2. stran za celkovou sumou sluzieb "1" ?

áno 1
Economic
20.10.11,16:32
áno iba celé Eurá bez centov
srska
20.10.11,16:35
222/2004 §80/6

(6) Hodnota dodaných tovarov a dodaných služieb podľa odseku 4 sa uvádza v súhrnnom výkaze za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v eurách a zaokrúhľujú sa na celé eurá do 0, 5 eura nadol a od 0, 5 eura vrátane nahor.
Bowman
20.10.11,16:36
Dakujem pekne, prosim Vas narazil som na dalsi problem, dokument je korektne vyplneny ale neviem ako postupovat dalej tak, aby bol odoslany tam kam je potrebne.
Vedeli by ste mi prosim poradit dalsi krok?
srska
20.10.11,16:37
to je na dlhé lakte
ekopo
20.10.11,16:37
ach.... je môj povzdych mimotemy j
srska
20.10.11,16:39
Dakujem pekne, prosim Vas narazil som na dalsi problem, dokument je korektne vyplneny ale neviem ako postupovat dalej tak, aby bol odoslany tam kam je potrebne.
Vedeli by ste mi prosim poradit dalsi krok?

ak je korektne vyplnený tak ho podpíš ak máš zep a odošli
Economic
20.10.11,16:41
Dakujem pekne, prosim Vas narazil som na dalsi problem, dokument je korektne vyplneny ale neviem ako postupovat dalej tak, aby bol odoslany tam kam je potrebne.
Vedeli by ste mi prosim poradit dalsi krok?

Ak máš ZEP, tak podpísať a odoslať a máš fajront, ak máš iba dohodou, tak označiť elektronickou značkou, vytlačiť krycí list a odoslať a do 5 poslať poštou na DÚ spolu s krycím listom
Bowman
20.10.11,16:41
Elektronicky podpis nemam a nevidim moznost na odoslanie dokumentu iba "ulozenie do suboru" Dakujem!
srska
20.10.11,16:42
Ak máš ZEP, tak podpísať a odoslať a máš fajront, ak máš iba dohodou, tak označiť elektronickou značkou, vytlačiť krycí list a odoslať a do 5 poslať poštou na DÚ spolu s krycím listommaňána:)
domenico.office
20.10.11,16:42
...Označiť pred odoslaním... Odoslať.
srska
20.10.11,16:45
domenico+economic - neurobíme sk školení v zv - do vánoc by sme boli vytešení :D
Bowman
20.10.11,16:46
Problem je ze elektronicka znacka a kryci list su pre mna uplne nove pojmy. :)
Nevedel som, ze je to tak zlozite..
domenico.office
20.10.11,16:49
Problem je ze elektronicka znacka a kryci list su pre mna uplne nove pojmy. :)
Nevedel som, ze je to tak zlozite..

A to ešte nevieš, že nemáš asi ani podpisový komponent, podpisovú politiku nainštalovanú v PC.... Ty počuj, pozvi ma na pivo, beriem notebuuuuuk a podáme to. OK?
ekopo
20.10.11,16:50
dedukujem, že ťa neminie pokuta nejakých 337 € ....................máš na to 5 hodín

základná otázka: máš vôbec spísanú dohodu s DU o elektronickom doručovaní?
domenico.office
20.10.11,16:50
Problem je ze elektronicka znacka a kryci list su pre mna uplne nove pojmy. :)
Nevedel som, ze je to tak zlozite..

Ale teraz vážne. Nie je sranda dostať 331,-€ pokutu. Ak chceš, nainštalujem ti všetko cez vzdialenú plochu.
domenico.office
20.10.11,16:54
domenico+economic - neurobíme sk školení v zv - do vánoc by sme boli vytešení :D

Tak ja dnes za sebou školení a školení...... beriem. Economic súhlasí, možem zodpovedne prehlásiť :-)
Bowman
20.10.11,16:54
Dohodu mam, iba som to nikdy este nerobil
Economic
20.10.11,17:00
Tak ja dnes za sebou školení a školení...... beriem. Economic súhlasí, možem zodpovedne prehlásiť :-)

Jasné že súhlasím !!!! Správne bolo už napísané. /Robím na DPH, tak nestíham tak rýchlo reagovať..... :)
Bowman
20.10.11,17:01
Dakujem za ponuknutu pomoc!
Na akom emaile ta mozem kontaktovat?
domenico.office
20.10.11,17:04
máš v SS
srska
20.10.11,17:28
Jasné že súhlasím !!!! Správne bolo už napísané. /Robím na DPH, tak nestíham tak rýchlo reagovať..... :)ja tiež.
teraz som sa naládoval a skúšam sa prinútiť podať ešte jeden sv :)
Economic
20.10.11,17:29
Dnes stránka funguje krásne, ja som podáva aj DPH aj Prehľady elektronicky, takže to máš raz-dva hotovo !
srska
20.10.11,17:37
nemal som večerať
Economic
20.10.11,17:38
Ale hlad je zlý radca....
Bowman
20.10.11,17:54
Dobri ludia su stale tu, dakujem domenico.office za skvelu nezistnu pomoc! :)
domenico.office
20.10.11,17:56
Rado sa stalo a ďakujem aj ja.
Economic
20.10.11,18:12
A ja som práve odoslania dnešné posledné DPH ! Hlásim fajront !
AdaMtiM
20.10.11,18:24
Prosím poradíte mi ešte k ZEPu? Volala som na DU a pani na registrácii mi odpovedala tak , že som to nepochopila. Vraj najprv si musím vybaviť ZEP a potom si na www.drsr zmeniť podávanie z doterajšej dohody na podávanie so ZEP a až potom s vytlačenou upravenou registráciou prísť k nej na DU. Ale registračná autorita u ktorej si ideme kupovať ZEP mi napísala že ZEP si môžem hoc kedy vybaviť ... a hlavne stále neviem ako si to zadať na drsr že už nebudem podpisovať s dohodou ale ZEPom, už som to celé presnorila a nič, nesvieti .... . Ďakujem vopred veľmi pekne za radu.
domenico.office
20.10.11,18:29
V správe certifikátov je tlačidlo: Chcem používať ZEP.... klikom sa do systému pridá certifikát a DRSR už vie, že sa bude jednať o podanie so ZEP-om.
AdaMtiM
20.10.11,18:39
No ak ja konečne vybavím a spojazdním ZEP a pošlem prvé dokumenty na drsr so ZEPom .... ja to asi neprežijem...... hanba mi že to takto píšem, ale čo už....ďakujem
domenico.office
20.10.11,18:41
.... vytlačenou upravenou registráciou prísť k nej na DU....

Registrácia a tým aj registračný list sa zmenou spôsobu komunikácie nemení. Nechápem, načo je registrátorke registračný list, však už jeden má. Ja inštruujem klientov, že stačí registrátorke zavolať a oznámiť, že od dnešného dňa je ZEP a punktum. Len si vymýšľajú papiere, papiere, papiere, papiere........
domenico.office
20.10.11,18:42
No ak ja konečne vybavím a spojazdním ZEP a pošlem prvé dokumenty na drsr so ZEPom .... ja to asi neprežijem...... hanba mi že to takto píšem, ale čo už....ďakujem

A prečo si to nežiadaš spojazdniť?
srska
20.10.11,18:59
no, so sv za 3q mám pokoj