AdaMtiM
21.10.11,07:20
A prečo si to nežiadaš spojazdniť?

Lebo mi to šéfka nezaplatí, ale už uvažujem, že to cvaknem zo svojho tú inštaláciu a školenie....radšej ako sa potom trápiť a koľko času zas nad tým strávim ....takže tak a no veď toto nechápem že čo po mne chce registrátorka vytlačenú upravenú registráciu, ale tak nejako si hádam poradím na DU aj bez tohto zrejme nezmyslu
Economic
21.10.11,05:34
Veď by šéfke chýbali peniaze potom na nejaké iné hlúposti, za ktoré sú šéfovia ochotní vyhodiť kopec zbytočných prachov ! :)
Ester plus
21.10.11,06:38
Ak máme uzatvorenú dohodu o el.podávaní bude nám táto postačovať aj pri podaní žiadostí o vrátenie dane v inom členskom štáte? A ešte jedna otázka, v tom videu o el.podávaní sa hovorí že už výkazy za IV.Q k DPH alebo mesačné výkazy za 12 mesiac atď. sa budú musieť podávať el.prostriedkami. Je to tak? Lebo tu niekde na porade som čítala, že až vo februári za január 2012 prvý krát.
Economic
21.10.11,06:43
Ak máme uzatvorenú dohodu o el.podávaní bude nám táto postačovať aj pri podaní žiadostí o vrátenie dane v inom členskom štáte? A ešte jedna otázka, v tom videu o el.podávaní sa hovorí že už výkazy za IV.Q k DPH alebo mesačné výkazy za 12 mesiac atď. sa budú musieť podávať el.prostriedkami. Je to tak? Lebo tu niekde na porade som čítala, že až vo februári za január 2012 prvý krát.

Na žiadanie vrátenia dane zo zahraničia musíte mať ZEP. Žiadosť totiž musí byť podpísaná ZEP-om. Na základe dohody to nie je možné.
El. podávanie sa musí robiť už od 1. 1. 2012, to znamená že aj DPH za 12/2011 aj 4. Q. 2011 ale aj všetky iné podania ako Prehľady a podobne. Tak ako je vo videu.

Ak si nechcete zakupovať ZEP, je to možné prostredníctvom niekoho kto ho má a plnej moci na tento úkon. Naša spoločnosť to už takto riešila pre svojich klientov.
Adiks
21.10.11,13:28
Najviac sa tu bijú za ZEP tí, pre ktorých je to biznis, lebo sú (mobilnými) registračnými autoritami a presviedčajú že ZEP sa netreba báť. Ak by som predával zmrzlinu, tiež všetkých presviedčam, že je zdravšia než kuracina. Len si treba uvedomiť, že za ZEP sa platí a dohoda s daňovým úradom je zadarmo. Príde čas, keď ZEP bude jedinou alternatívou elektronickej komunukácie. Len dočkajte času ako hus klasu a nezavádzajte.
Adiks
21.10.11,13:34
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.
To je klamstvo. Je to len možnosť, nie povinnosť. Druhou možnosťou je dohoda s daňovým úradom. To platilo ako v máji, tak aj teraz. Prečo zavádzaš ? Ide o porušenie etikety Porady z tvojej strany.
KEJKA
21.10.11,13:35
nie je to môj biznis, ZEP služby poskytujem v rámci svojej bežnej činnosti, napr. podávam za klientov písomnosti namiesto toho, aby som ho "nútila" posielať ich poštou.
Napriek tomu odporúčam ZEP.

Pri dohode treba poslať krycí list, teda pošte sa nevyhnete, napr. známa pri SV to nestihla do 5 dní, podanie je neúčinné a klient dostal pokutu, ako keby SV nepodal.
domenico.office
21.10.11,13:35
V čase písania témy, to takto platilo. Legislatívna zmena bola schválená v septembri.
domenico.office
21.10.11,13:38
Najviac sa tu bijú za ZEP tí, pre ktorých je to biznis, lebo sú (mobilnými) registračnými autoritami a presviedčajú že ZEP sa netreba báť. Ak by som predával zmrzlinu, tiež všetkých presviedčam, že je zdravšia než kuracina. Len si treba uvedomiť, že za ZEP sa platí a dohoda s daňovým úradom je zadarmo. Príde čas, keď ZEP bude jedinou alternatívou elektronickej komunukácie. Len dočkajte času ako hus klasu a nezavádzajte.

Len si treba uvedomiť, koľko sa platí poštovné, koľko sa minie benzínu na návštevy DÚ..... To je ZADARMINKO, však?
Adiks
21.10.11,13:42
Len si treba uvedomiť, koľko sa platí poštovné, koľko sa minie benzínu na návštevy DÚ..... To je ZADARMINKO, však?
S tým súhlasím. Len na ZEP treba peniaze naraz. A ten benzín a poštovné je rozložené na dlhšie časové obdobie.
Economic
21.10.11,13:44
To je klamstvo. Je to len možnosť, nie povinnosť. Druhou možnosťou je dohoda s daňovým úradom. To platilo ako v máji, tak aj teraz. Prečo zavádzaš ? Ide o porušenie etikety Porady z tvojej strany.

Porušenie etikety ? Všimol si si, kedy ten príspevok bol napísaný ? V tom čase nebola na svete novela, ktorá vyšla v zákone č. 331/2011. Ak potrebuješ rýpať, nájdi si iný objekt !
domenico.office
21.10.11,13:47
S tým súhlasím. Len na ZEP treba peniaze naraz. A ten benzín a poštovné je rozložené na dlhšie časové obdobie.

S týmto ja súhlasím, len ten "úrok" býva kurva (pardón) drahý..... (viď príspevok od Kejky)
Adiks
21.10.11,13:47
V čase písania témy, to takto platilo. Legislatívna zmena bola schválená v septembri. Ani v čase písania témy, t.j. v máji 2011 nebol ZEP jediným spôsobom elektronickej komunukácie. Bola tam aj dohoda s Daňovým úradom a do 5 pracovných dní sa podanie doručovalo aj v listinnej forme. Tá povinnosť doručovania v listinnej forme pri dohode s Daňovým úradom potom septembrovou novelou padla. Taká je pravda a fakty.
Economic
21.10.11,13:53
Ľudia, ktorí už pár rokov využívajú podávania so ZEP by nemenili nikdy viac a dokumenty nepodávali už nikdy inak. A na margo toho vôbec to nie je investícia, ktorá by niekoho zruinovala. 26.- Eur ročný poplatok len za kvalifikovaný certifikát keď už raz si bezpečné zariadenie zakúpiš podľa mňa nie likvidačná. Pre teba áno ? Tak potom smola. Dokladaj v papieri aj ďalších 100 rokov, Adiks.
Economic
21.10.11,13:55
S tým súhlasím. Len na ZEP treba peniaze naraz. A ten benzín a poštovné je rozložené na dlhšie časové obdobie.

A na auto netreba vôbec nič, to ti pánbožko asi poslal z milosti, že ?
srska
21.10.11,14:07
Najviac sa tu bijú za ZEP tí, pre ktorých je to biznis, lebo sú (mobilnými) registračnými autoritami a presviedčajú že ZEP sa netreba báť. Ak by som predával zmrzlinu, tiež všetkých presviedčam, že je zdravšia než kuracina. Len si treba uvedomiť, že za ZEP sa platí a dohoda s daňovým úradom je zadarmo. Príde čas, keď ZEP bude jedinou alternatívou elektronickej komunukácie. Len dočkajte času ako hus klasu a nezavádzajte.o čo ti ide? prečo by sa mali biť - prečítaj si všetky príspevky na porade okolo zep a dohody od economic, domenico.office, moje a iných, ktorí roky používajú zep - čoho sa týkajú a nekvákaj tu o biznise. a keby aj, ak sa niekto rozhodne pre zep tak si určite vyberie podľa ponuky dodávateľov a nebude hneď utekať z ke, mi, sn ... do zv alebo zh kupovať čítačku a certifikát.
nika.sum
21.10.11,17:25
Najviac sa tu bijú za ZEP tí, pre ktorých je to biznis, lebo sú (mobilnými) registračnými autoritami a presviedčajú že ZEP sa netreba báť. Ak by som predával zmrzlinu, tiež všetkých presviedčam, že je zdravšia než kuracina. Len si treba uvedomiť, že za ZEP sa platí a dohoda s daňovým úradom je zadarmo. Príde čas, keď ZEP bude jedinou alternatívou elektronickej komunukácie. Len dočkajte času ako hus klasu a nezavádzajte.

Nemozem s Vami suhlasit. Ja sice ZEP este nemam, ale planujem si ho zabezpecit. Nemam sice vela firiem, kt. sa tu zatial tyka, ale aj ked to medzi nich rozuctujem oni usetria cas a v konecnom dosledku aj peniaze. Doteraz som musela SV podavat len za 2 firmy, ale aj tu som mala problem, pretoze chceli to odnies na DU spolu s DP, ktore som im zial nemohla este odovzdat z ich viny, tak som musela cakat na podanie SV na poslednu chvilu a modlit sa aby nebol problem s podanim. (a aby som sa vyhla najvacsiemu naporu podavala som to 00:28 20.10. Keby som mala ZEP tak sa tomuto vyhnem. A ti co ho odporucaju len s nim maju dobru skusenost, kt. verim ziskame vsetci ked ho zacneme pouzivat. Ja som clovek, kt. sa trosku takychto veci najprv obavam, ale potom ked zistim ake je to pohodlne, tak verim, ze budem spokojna a tiez nedam na ZEP dopustit. Samozrejme je ine ak niekto robi len sebe DPH pre neho to je asi financne nevyhodne a hlavne ked ma DU rovno pri dome, ale je tu vela uctovnickov, kt. maju 10 a viac firiem a pre tie firmy rozuctovany ZEP nie je taka velka polozka. Ak so ZEPom nesuhlasite, tak si podavajte bez neho a prosim neosocujte tu ludi, ktori mnohym nezistne pomahaju a toto mozem osobne potvrdit.
nika.sum
21.10.11,17:28
Ani v čase písania témy, t.j. v máji 2011 nebol ZEP jediným spôsobom elektronickej komunukácie. Bola tam aj dohoda s Daňovým úradom a do 5 pracovných dní sa podanie doručovalo aj v listinnej forme. Tá povinnosť doručovania v listinnej forme pri dohode s Daňovým úradom potom septembrovou novelou padla. Taká je pravda a fakty.

To ze ta povinnost dokladat padla nie uplne zo zakona jednoznacne....
Orsz
21.10.11,19:35
Ľudia, ktorí už pár rokov využívajú podávania so ZEP by nemenili nikdy viac a dokumenty nepodávali už nikdy inak. A na margo toho vôbec to nie je investícia, ktorá by niekoho zruinovala. 26.- Eur ročný poplatok len za kvalifikovaný certifikát keď už raz si bezpečné zariadenie zakúpiš podľa mňa nie likvidačná. Pre teba áno ? Tak potom smola. Dokladaj v papieri aj ďalších 100 rokov, Adiks.

Ja som teraz v štádiu výberu ZEP a keďže nie som moc technický typ :) zaujíma ma z tej ponuky DISIG, či stačí práve ten KC s platnosťou na 1 rok v cene 26 eur ... na podpisovanie a podávanie daňových výkazov za firmy. Pretože v niektorých príspevkoch som čítala že si vyberajú KC+SSCD, resp. aj + čítačka ... Môžeš mi to prosím upresniť? :) Ďakujem.
Adiks
21.10.11,20:42
Porušenie etikety ? Všimol si si, kedy ten príspevok bol napísaný ? V tom čase nebola na svete novela, ktorá vyšla v zákone č. 331/2011. Ak potrebuješ rýpať, nájdi si iný objekt ! To snáď nie. Možnosť elektronicky komunikovať na základe dohody s daňovým úradom platila už v roku 2010. Akurát, že bola dobrovoľná, takže takmer nikto ju nevyužíval a od 1.1.2012 bude povinný buď ZEP alebo dohoda s daňovým úradom.
srska
21.10.11,20:44
Ja som teraz v štádiu výberu ZEP a keďže nie som moc technický typ :) zaujíma ma z tej ponuky DISIG, či stačí práve ten KC s platnosťou na 1 rok v cene 26 eur ... na podpisovanie a podávanie daňových výkazov za firmy. Pretože v niektorých príspevkoch som čítala že si vyberajú KC+SSCD, resp. aj + čítačka ... Môžeš mi to prosím upresniť? :) Ďakujem.ak robíš prvý nákup, tak kupuješ čítačku + kartu do nej s certifikátom
srska
21.10.11,20:46
To snáď nie. Možnosť elektronicky komunikovať na základe dohody s daňovým úradom platila už v roku 2010. Akurát, že bola dobrovoľná, takže takmer nikto ju nevyužíval a od 1.1.2012 bude povinný buď ZEP alebo dohoda s daňovým úradom.už v 2009 aj zep
zk24
21.10.11,20:48
pre SV boli dohoda alebo ZEP povinne....
srska
21.10.11,20:53
§ 80 ods. 8 zákona 222/2004 z roku 2008 - "platiteľ môže podať sv aj elektronicky" .... so zep alebo uzavrie dohodu
zk24
21.10.11,20:54
Ja som narazala na prispevok od Adiks, ze od roku 2010 bola dohoda alebo zep dobrovolne... pre SV bola jedna z moznosti povinna...SV sa musel podavat elektronicky. som mala dlho otvorene okno a medzi tym pribudlo par prispevkov :)
Adiks
21.10.11,20:59
o čo ti ide? prečo by sa mali biť - prečítaj si všetky príspevky na porade okolo zep a dohody od economic, domenico.office, moje a iných, ktorí roky používajú zep - čoho sa týkajú a nekvákaj tu o biznise. a keby aj, ak sa niekto rozhodne pre zep tak si určite vyberie podľa ponuky dodávateľov a nebude hneď utekať z ke, mi, sn ... do zv alebo zh kupovať čítačku a certifikát. Nech sa rozhodne, ale nech sa tu nepodsúva Economicom, že ZEP je povinnosť, je to jedna z možností elektronickej komunikácie, druhou je dohoda s daňovým úradom. Proti ZEPU nič nemám, ale informovať, že je to povinnosť, ako je to uvedené pri založení témy je lož. Niektorí ľudia sa možno pre ZEP rozhodli s vedomím, že je povinný, pričom to tak nie je. Je potrebné povedať celú pravdu a kto sa rozhodne pre ZEP, tak je to OK.
Adiks
21.10.11,21:11
Ľudia, ktorí už pár rokov využívajú podávania so ZEP by nemenili nikdy viac a dokumenty nepodávali už nikdy inak. A na margo toho vôbec to nie je investícia, ktorá by niekoho zruinovala. 26.- Eur ročný poplatok len za kvalifikovaný certifikát keď už raz si bezpečné zariadenie zakúpiš podľa mňa nie likvidačná. Pre teba áno ? Tak potom smola. Dokladaj v papieri aj ďalších 100 rokov, Adiks. Sám som povedal, že ZEP raz bude jedinou alternatívou elektronickej komunikácie. Ale v momentálnej celosvetovej hospodárskej kríze a nedostatku cashu je dohoda lacnejšia. Náklady na PHL nemáme žiadne, daňové priznania posielame poštou. Poštovné pri podaní daňového priznania platíme jedno euro, pričom za rok to vychádza 19 eur (12 daňových priznaní DPH, 1 daňové priznanie dane z mot.vozidiel, 4 štvrťročné prehľady, 1 ročné hlásenie, 1 daňové priznanie dane z príjmov právnických osôb), náklady na kancelársky papier nech sú 2 eurá. Stále je to ročná úspora 5 eur, pričom kvalifikovaný certifikát v Košiciach ma môže (a nemusí, neviem to posúdiť) vyjsť aj drahšie ako 26 eur.
mizu24
21.10.11,21:17
Najlepšie na tom je, že ani pracovníčky na DÚ nevedie od kedy to vlastne bude platiť, či treba posielať elektronicky už za 4. Q 2011 alebo až od januára. Čakajú na info z hora. No len dúfam, že sa ho raz dočkáme aj my...
zk24
21.10.11,21:17
ja som zakladala 19,90 bez DPH ročne. Samozrejme k tomu treba prvotne naklady... takže prvy rok 63 € bez DPH. Dalsi 19,90 bez DPH. Dufam ze budem spokojna :)*
mizu24
21.10.11,21:25
a našla som aj odpoveď na moju otázku v Používateľskej príručke pre Autorizované elekt.služby:

"3.3.5 Správa práv daňového subjektu
Ak sa na miestne príslušnom daňovom úrade bol registrovať pre autorizované elektronické služby daňový subjekt, resp. poverená osoba (osoba splnomocnená daňovým subjektom v zmysle § 9 ods. 3 z. č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov) existuje možnosť vytvorenia väzby pre autorizované služby aj pre ďalšie osoby (napr. pre zamestnancov daňového subjektu), ktoré predtým vykonajú postup registrácie uvedený v bode 2.1. tejto príručky. Tieto osoby sa nemusia autorizovať u miestne príslušného správcu dane a prístupové práva im priradí daňový subjekt, resp. poverená osoba prostredníctvom funkcie Správa práv daňového subjektu."
srska
21.10.11,21:25
Nech sa rozhodne, ale nech sa tu nepodsúva Economicom, že ZEP je povinnosť, je to jedna z možností elektronickej komunikácie, druhou je dohoda s daňovým úradom. Proti ZEPU nič nemám, ale informovať, že je to povinnosť, ako je to uvedené pri založení témy je lož. Niektorí ľudia sa možno pre ZEP rozhodli s vedomím, že je povinný, pričom to tak nie je. Je potrebné povedať celú pravdu a kto sa rozhodne pre ZEP, tak je to OK.adiks nemáš pravdu lebo: téma bola založená 19.05.11 a vtedy platilo v zákone 563/2009 § 13 podanie toto:

(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami
sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne
podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej
podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí
byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20)
osoby, ktorá ho podáva

a malo to platiť od 01.01.2012 . ods. 5 museli zjemniť a upraviť

pretože prišla novela 536/2009 tak teraz platí od 01.01.2012 toto: § 13 podanie (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=225)
Adiks
21.10.11,21:32
Budeš taký dobrý, pripojiť aj znenie § 13 ods.6 zákona č.563/2009 Z.z., ktorý platil v máji 2011?
avalik
21.10.11,21:32
adiks nemáš pravdu lebo: téma bola založená 19.05.11 a vtedy platilo v zákone 563/2009 § 13 podanie toto:

(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami
sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne
podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej
podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí
byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20)
osoby, ktorá ho podáva

a malo to platiť od 01.01.2012 ods, 5 museli zjemniť a upraviť

pretože prišla novela 536/2009 tak teraz platí od 01.01.2012 toto: § 13 podanie (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=225)

ale nasledny odsek uvadza:

(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.

cize zakon od zaciatku pripustal podanie bez ZEP - a toto znenie bolo platne v case zadania tejto temy


Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

§ 32 sa ale nevztahuje na danove subjekty - vztahuje sa na spravcu dane, DR, CR a ministerstvo.

§ 32
Doručovanie elektronickými prostriedkami

(1) Na písomnosti správcu dane doručované elektronickými prostriedkami (ďalej len "elektronický dokument") sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona a osobitného predpisu.29)
(2) Elektronický dokument musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.
(3) Správca dane doručuje elektronický dokument daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu, ktorý o to požiada.
(4) Elektronický dokument sa doručuje do elektronickej osobnej schránky daňového subjektu.
(5) Elektronický dokument zaslaný do elektronickej osobnej schránky je doručený okamihom, keď daňový subjekt s prístupom do elektronickej osobnej schránky prijme uvedený dokument.
(6) Ak daňový subjekt neprijme elektronický dokument do 15 dní odo dňa jeho zaslania do elektronickej osobnej schránky, považuje sa tento elektronický dokument za doručený posledným dňom tejto lehoty, aj keď sa daňový subjekt o doručení nedozvedel.
(7) Elektronické doručovanie sa považuje za doručenie do vlastných rúk.
(8) Doručovanie elektronickými prostriedkami sa vzťahuje aj na daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo.
Adiks
21.10.11,21:38
Ďakujem ti. To je presne to, o čom tu dnes už poriadne dlho píšem. ZEP ani v máji 2011 pred novelou zákona 563/2009 Z.z. nebol jedinou formou elektronickej komunikácie. Vždy tu bola možná aj dohoda s daňovým úradom.
Adiks
21.10.11,21:42
Reakcia Economic a domenico.office na môj príspevok 506 len poukazuje na ich neznalosť zákona č.563/2009 Z.z.
srska
21.10.11,21:57
Budeš taký dobrý, pripojiť aj znenie § 13 ods.6 zákona č.563/2009 Z.z., ktorý platil v máji 2011?
neni problem:
(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami,
ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie
urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej
forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania
podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo
telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.

stará 563/2009 proste neriešila jednoznačne podávanie dokumentov daňového subjektu na el. podateľňu finančnej správy - preto taká masívna zmena § 13 v novele
Adiks
21.10.11,22:11
Ja si myslím si, že to riešila jednoznačne. Prečítaj si to ustanovenie ešte raz. Nie je slabosť povedať, že si sa mýlil. Ja som to už v dvoch iných témach urobil aj s prečiarknutím mojich príspevkov, aby som ostatných nezavádzal.
srska
21.10.11,22:24
adiks, ja s tým ozaj nemám problém ak pochybím. ale novelizácia § 13/5 je teraz oveľa jednoznačnejšia ako v máji 2011
srska
21.10.11,22:45
Ja si myslím si, že to riešila jednoznačne. Prečítaj si to ustanovenie ešte raz. Nie je slabosť povedať, že si sa mýlil. Ja som to už v dvoch iných témach urobil aj s prečiarknutím mojich príspevkov, aby som ostatných nezavádzal. a už len na koniec:

Vlastný predkladaný materiál novely 563/2009 do mpk od 24.03.2011:

bod 19.

V § 13 ods. 5 sa na konci pripájajú tieto vety:
„Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.“.


Dôvodová správa k predkladanej novele 563/2009

K bodu 19

Ustanovenie sa navrhuje doplniť o možnosť doručovania elektronickými prostriedkami aj bez zaručeného elektronického podpisu z dôvodu zjednodušenia komunikácie daňových subjektov s finančnou správou.
domenico.office
22.10.11,06:23
Adiks, ty si ako taký verklík, ktorému bolo od samého začiatku jasné...... je zaujímavé, že samotný zákonodarca, v dôvodovej správe pri prerokovaní novelizácie Daňového poriadku uvádza toto:

K bodu 19
Ustanovenie sa navrhuje doplniť o možnosť doručovania elektronickými prostriedkami aj bez zaručeného elektronického podpisu z dôvodu zjednodušenia komunikácie daňových subjektov s finančnou správou.

Ak sa navrhuje doplniť možnosť, zrejme tá možnosť tam nebola.
Economic
22.10.11,08:14
Ja som nedávno tu priložila videoukážku http://www.porada.sk/t168568-p35-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1871150 , z ktorej nevyplýva, že by ZEP bol jednou jedinou z možností .DP DPH sa dá poslať aj ako príloha emailom , aj faxom ...ale v tom prípade treba toto DP doručiť do 5 dní na DU .

Zitka, vieš ale Adiksov problém vznikol tak, že on si prečítal názov témy a môj prvý príspevok cca po polroku ako tu na porade bol zverejnený. Útočí preto, že ten príspevok je podľa neho nepravdivý, nakoľko vzhľadom na to, že bola prijatá novela zákona 331/2011 bolo umožnené i naďalej využívať podávanie aj bez ZEP. Ja som sa preto rozhodla jeho panovačné a vzťahovačné príspevky jednoducho ignorovať. Každý normálny človek si o jeho útočných príspevkoch pomyslí svoje.
Ale napíšem ešte jedno. Hlavným dôvodom prečo som túto tému otvorila bola práve moja vedomosť z mája zo školenia, kde to bolo tak prezentované ako som to zadala. Povedzme si, že nie všetci ľudia chodia na školenia a v všetko vedia v predstihu. Chcela som ľudí upozorniť na povinnosť podávať DPH od 1. 1. 2012 elektronicky, v tom momente so ZEP, pretože zo skúsenosti viem, že elektronicky nás podáva možno 10 %. Však daňový poriadok je z roku 2009 a do prijatia jeho novely bol platný, tak ako bol v Zbierke zákonov zverejnený. A počet subjektov platiteľov DPH je obrooovský. Netuším skutočný počet platiteľov DPH, ktorých každým dňom pribúda. To že bola schválená novela teraz v septembri subjektom pomohlo, pretože nemusia podávať podpísané ZEP ale dohodou. Povinnosť podávať elektronicky však je stále platná. Samozrejme že už od roku 2009 bolo možné podávať takto isto či so ZEP alebo bez ZEP. Toto je pre ľudí dôležitejšie vedieť, nakoľko sa elektronicky budú podávať nielen priznania k DPH, ale platitelia DPH budú doručovať všetko elektronicky. To znamená Prehľady o zrazených preddavkoch na DzZČ, D z MV, samotné DP k dani z príjmov PO, FO, Odvolania, SV, jednoducho všetky podania. Jednoducho si myslím, že to, že som vôbec otvorila takúto tému veľa ľuďom pomohlo. Vedeli v predstihu, že budú mať povinnosť si urobiť registráciu, či už spísať Dohodu alebo Zápisnicu, nainštalovať si v PC potrebné komponenty.... Prečo by to mali robiť v strese na poslednú chvíľu ako aj veľa ľudí robí už len preto, že nevedia o tejto povinnosti. Denne stretávam ľudí, ktorí otvárajú oči, keď im o tejto povinnosti hovorím a boja sa toho.
A už len posledný môj názor, ak si niekto kúpil ZEP a využíva ho v praxi, tak ja osobne nepoznám takého, kto by za to nadával a rozčuľoval sa, že neurobil dobre. Opak je pravdou. Ľudia si ho chvália a nedajú naň dopustiť. A je na každom z nás, kto ZEP máme, ako ho vieme pre seba ekonomicky využiť a ako si náklad na jeho zriadenie rozdelíme na subjekty, pre ktoré ho využívame. Poznám aj asi 55 ročnú dlhoročnú účtovníčku a mali by ste ju počuť. Je nadšená takouto vymoženosťou. A v papieri by nikdy nič už nepodala. Nech si jednoducho každý, ktorého sa daná problematika týka vyberie to, čo je pre neho skutočne jednoduchšie, pretože ja podávanie bez ZEP s povinnosťou dokladať krycie listy ešte opätovne iným spôsobom či poštou, e-mailom alebo faxom práve považujem za omnoho komplikovanejišiu ako so ZEP. No v praxi dostali pokutu za nepodanie SV práve takí častejšie, ako ten kto používa ZEP.

Zobudiť sa cca po polroku a napádať príspevky štýlom ako Adiks.... to jednoducho nepotrebuje komentár. Nič mu nebránilo keď že sa tvári, že je super znalý problematiky podobnú tému dať a sem ľudí upozorniť na platnosť Daňového poriadku. Po vojne je každý generál....
Zita5
22.10.11,08:14
Takže skrátim to .....rozhodne je povinnosť od 1.1.2012 u platiteľa DPH podávať DP DPH a iné dokumenty elektronicky - nie len prostredníctvom so ZEP (záleží od toho kto sa ako rozhodne).Tu už originál daňového priznania na DU nepodávame .

Ale je možnosť podať aj inou elektronickou formou (Dohoda s DU)- napr. fax, email ...avšak ..... do 5 dní od dňa zaslania elektronicky podať originál na DU .
Takže predsa je to tak ako tu na tejto videoukážke http://www.porada.sk/t168568-p35-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1871150

Inak by som mala pocit , že zasa sa niekto na tomto zákone chcel nabaliť a teraz všetci platitelia DPH si musia vybavovať ZEP ale .... nie je tomu tak .
srska
22.10.11,08:22
Takže skrátim to .....rozhodne je povinnosť od 1.1.2012 u platiteľa DPH podávať DP DPH a iné dokumenty elektronicky - nie len prostredníctvom so ZEP (záleží od toho kto sa ako rozhodne).Tu už originál daňového priznania na DU nepodávame .

Ale je možnosť podať aj inou elektronickou formou (Dohoda s DU)- napr. fax, email ...avšak ..... do 5 dní od dňa zaslania elektronicky podať originál na DU .
Takže predsa je to tak ako tu na tejto videoukážke http://www.porada.sk/t168568-p35-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1871150

Inak by som mala pocit , že zasa sa niekto na tomto zákone chcel nabaliť a teraz všetci platitelia DPH si musia vybavovať ZEP ale .... nie je tomu tak .áno ale jednoznačne od schválenia novely 563/2009
Zita5
22.10.11,08:52
Netreba haniť , ale treba predovšetkým poďakovať nickom ako Economic , srska a domenico office za ich vynaložené úsilie a opakovanú pomoc v tejto téme .
avalik
22.10.11,09:05
Netreba haniť , ale treba predovšetkým poďakovať nickom ako Economic , srska a domenico office za ich vynaložené úsilie a opakovanú pomoc v tejto téme .

nehanim, len tvrdim ze zadavatelka temy zavazda

"Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka."

ako som uviedla vyssie §32 sa nevztahuje na danove subjekty!!!
Zita5
22.10.11,09:40
nehanim, len tvrdim ze zadavatelka temy zavazda

"Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka."

ako som uviedla vyssie §32 sa nevztahuje na danove subjekty!!!

§32 si tu v téme citovala , dala som Ti pod príspevok užitočné za citáciu a teraz čo to na veci mení , že im patrí vďaka . Podľa mňa patrí , pretože táto téma pomôže veľkému množstvu členom Porady .Nie každý je tak zdatný , aby bol schopný pochopiť , čo to všetko obnáša také ZEP-ko.
Takže nehovorme tu o zavádzaní .Niekomu stačí názov témy ...aby bol v obraze .
avalik
22.10.11,09:48
§32 si tu v téme citovala , dala som Ti pod príspevok užitočné za citáciu a teraz čo to na veci mení , že im patrí vďaka . Podľa mňa patrí , pretože táto téma pomôže veľkému množstvu členom Porady .Nie každý je tak zdatný , aby bol schopný pochopiť , čo to všetko obnáša také ZEP-ko.
Takže nehovorme tu o zavádzaní .Niekomu stačí názov témy ...aby bol v obraze .

ja vitam diskusiu o ZEP, takisto ho povazujem za uzitocny nastroj - z dovodu vyssich nakladov pri jeho ziskani, vsak nie je hospodarny pre kazdy danovy subjekt.

kazdopadne vsak ocakavam od zadavatelky opravu zadania temy preskrtnutim nespravnych tvrdeni a uvedenim relevantnych odkazov.
srska
22.10.11,10:00
je to užitočný nástroj - keď to zjednoduším, tak je to na 5 klikov.
export xml z účto, import do formulára na etax, kontrola, podpis, odoslanie
Economic
22.10.11,10:04
[QUOTE=Economic;1745980]Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom


text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.

Bohužiaľ sa neviem dostať do pôvodne zadanej témy a upraviť text v nej. Nie je to možné technicky, nie že by som nechcela.
Ak by to vedel niekto z moderátorov upraviť, alebo Richard, bolo by to fajn.
Economic
22.10.11,10:16
Jasné, šumy boli, sú a aj budú. A ak niekto neznalý zákona, bude posielať DP v roku 2012 len poštou ako doteraz, dostane pokutu a bude sa len diviť že prečo..... to budú potom šumy ešte len ! Som zvedavá potom na príspevky a témy na porade. Ako poradiť okolo pokuty a podobne.
Zita5
22.10.11,10:18
Musíš požiadať už len cez moderátora opravu zadania , lebo pri staršom príspevku sa už "Oprav" nenachádza .
srska
22.10.11,10:25
economic: Jasné, šumy boli, sú a aj budú. A ak niekto neznalý zákona, bude posielať DP v roku 2012 len poštou ako doteraz, dostane pokutu a bude sa len diviť že prečo..... to budú potom šumy ešte len ! Som zvedavá potom na príspevky a témy na porade. Ako poradiť okolo pokuty a podobne.

šumy som vymazal lebo sa týkali iného ale v #13 je to jasné, že im to hore došlo a naviac, že určité veci nebudú stíhať k 01.01.12 preto je platnosť § 32 až od 2013 a 33/1 a 3 tiež.
Economic
22.10.11,10:25
Práve som tak urobila, prosím, aby ste boli teda všetci trpezliví, nedokážem túto opravu nijako ovplyvniť. A mám záujem na tom, aby toto bola téma, ktorá má ľuďom len pomôcť. /Toto je k Zitkinmu príspevku/ :)

A mimochodom mňa osobne veľmi teší, že aj skoro polročná téma je stále taká živá a myslím, že ešte dlhšie aj bude.
srska
22.10.11,10:28
mimotemyešte len tak zo žartu ma zaujíma , či je tu niekto starší ako ja, kto používa zep:)
Economic
22.10.11,10:31
Neviem síce koľko máš ty, ale aj včera si brala ZEP cca 60 ročná účtovníčka, ktorá má viacero firiem, ktorým spracováva účtovníctvo. A bola taktiež nadšená. Rozhodla sa tak po absolvovaní nejakého školenia.
srska
22.10.11,10:35
tak je staršia o voľačo:)
Zita5
22.10.11,10:39
ja mám 17-rôčkov a ZEP ešte nemám :)) ale .....asi patrím k tým, čo budú vybavovať na poslednú chvíľu
srska
22.10.11,10:45
ja som vybavoval len kvôli parkovaniu pred du v ba a pošte, na ktorej sú vždy nekonečné rady
Economic
22.10.11,10:51
Mňa k tomu naviedol jeden klient /ktorému som mimochodom za to dodnes veľmi vďačná/ Bolo to pre elektronické podávanie do OR, keď mi povedal, že je s mojou robotou spokojný, ale že som pre neho drahá /vtedy/ Robila som veci totiž bez ZEP a klienti preto platili 100 % súdneho poplatku. Poslal mi link konkurenčnej firmy, kde cena služby bola identická s mojou a súdny poplatok len 1/2. To ma naštartovalo a od toho momentu asi do 3 dní od tej vety, som mala ZEP. Ja som ešte vtedy musela ísť poň do Bratislavy a zabila som vtedy tým celý deň. Čiže vstupné náklady pre mňa boli podstatne vyššie..... Využívam ho na všetko, na čo je to možné. Teraz ľudia majú registračné autority už podstatne bližšie, čo považujem za veľkú výhodu.
srska
22.10.11,10:54
mimotemydám hádanku - inšpirovala ma odpoveď zita5: ja mám 17-rôčkov a ZEP ešte nemám - čo je skratka zep?
Economic
22.10.11,10:57
Zitka ešte panna :D
Zita5
22.10.11,10:59
:)
srska
22.10.11,11:01
ee, v kontexte celej vety treba vymyslieť:)
Economic
22.10.11,11:02
Mám 17 rôčkov, volám sa Zitka - ešte panna som. :D
srska
22.10.11,11:04
ja mám 17-rôčkov a Zatiaľ Epiláciu Pohlavia ešte nemám
Zita5
22.10.11,11:09
pri často nefungujúcej stránke DRSR ...by ZEP mohol znamenať aj niečo iné :D
Economic
22.10.11,11:14
Zkur... Elektronický Portál by sa vtedy hodilo...... alebo stránka drsr.sk = Zaručene Elektronický Prúser /alebo ak chcete po slovensky Priekak/ :)
srska
22.10.11,11:25
ešte by ma zaujímalo, či budú migrovať z drsr.sk na novú doménu. frsr.sk nie je voľná:)
srska
22.10.11,11:29
ale je voľná pre slovo "plaťte" - platte.sk:D aj zaplatte.sk je voľná
Economic
22.10.11,11:36
Ja ešte mimotemy . Tu sa ľudia bijú za ZEP, ktorý by im uľahčil a zjednodušil prácu a ešte ďalšia povinnosť na zamestnávateľov číha vo forme elektronického podávania a to na sociálnu poisťovňu. Ale to už patrí do inej témy. To bude srandy za vagón ešte len. Zákonodarca vychádzal z predpokladu, že každý má internet. Na SP sa používa grid karta. Ale vymysleli spôsob čo urobiť keď klient internet nemá. Prísť na pobočku a odtiaľ ho podať elektronicky.
Tak isto aj na zdravotné poisťovne je povinnosť ešte nie pre všetkých klientov podávať elektronicky, /už pri 2 zamestnancoch/. Tu funguje zas iný systém cez osobný certifikát... Keby to tak radšej bolo zjednotené všade rovnakým spôsobom, ale to ešte v Hrone a či v Dunaji pretečie veľmi veda vody, kým a toho dočkáme.
Economic
22.10.11,11:37
ale je voľná pre slovo "plaťte" - platte.sk:D aj zaplatte.sk je voľná


Niekedy platilo : učiť sa, učiť sa, učiť sa. teraz bude : Platiť, platiť, platiť......
srska
22.10.11,11:44
economic: Tak isto aj na zdravotné poisťovne je povinnosť ešte nie pre všetkých klientov podávať elektronicky, /už pri 2 zamestnancoch/. Tu funguje zas iný systém cez osobný certifikát... Keby to tak radšej bolo zjednotené všade rovnakým spôsobom, ale to ešte v Hrone a či v Dunaji pretečie veľmi veda vody, kým a toho dočkáme. počul som klebetu z všzp, že sa to zjednotí podľa všzp.
Economic
22.10.11,12:18
Príjemná klebeta, môže byť. Najväčší problém mám s klientom ktorý si na SP vybavil svoju grid kartu a nerobím to cez moju /kde mám väčšinu klientov/. Potom sa musím prehlasovať pod iným SSN. Keď som pod mojou grid kartou, tak si len klenta preťuknem... Takže ja sa teším na každé zjednodušenie práce.
srska
22.10.11,12:43
economic, akú máš skúsenosť s registráciou podľa § 4/4 222/2004 spoločností založených ako "ready made"?
Economic
22.10.11,12:49
economic, akú máš skúsenosť s registráciou podľa § 4/4 222/2004 spoločností založených ako "ready made"?

Poviem pravdu nie dobrú. Keďže zakladám všetky ready made na moje sídlo, a ja som tam spoločník aj konateľ, bol s tým problém. Boli na miestnom zisťovaní, schránka označená, našli ma.... Čiže mohlo byť všetko O.K. No aj tak ma predvolali. Okrem vecí súvisiacich so žiadosťou mi však dávali aj úplne otázky od veci a týkajúce sa iných subjektov.... Keďže zaručujem k predaju firmu čistú, na ktoré sa skutočne nikdy nič neurobí, klasifikovali to ako nevykonávanie ekonomickej činnosti a bolo po DPH. Preto teraz radšej firmu prevediem na nového spoločníka, konateľa a tomu pripravím podklady tak, že už vykonáva ekonomickú činnosť. A tým DPH vie dostať už na svoju spoločnosť. Boj s nimi som vzdala čo sa týka firiem ako ready made.
Inak robia čím ďalej tým väčší problém pri dobrovoľných registráciách....
srska
22.10.11,12:55
preto som sa pýtal, bo som pozrel orsr. no, majú pravdu. ak nie si zdaniteľnou osobou - neregistrujú.
Economic
22.10.11,12:59
Jasné preto sa neštorcujem s týmto, pretože je to tak. Nie som blbec, ktorý by toto nepochopil Bojujem potom a obhajujem každého konkrétneho klienta zvlášť. Veď každá spoločnosť má svoje špecifiká.... Nie všetky podnikajú v rovnakom predmete podnikania alebo komodite. Mám už pár fínt, ktoré využívam. :)
Maaaria
22.10.11,13:02
Poraďáci,
keď dobre chapem, každy jeden daňový subjekt či je to živnostnik či s.r.o., od januára musí zasielat vsetky DP elektronicky, však?

viete mi poradiť alebo by bol z vas niekto ochotny mi napisat cca postup ako zacat s vybavovanim.....aby sme mohli posielat DP elektronicky?
čo musím všetko mať nachystané, a či je potrebné si vybaviť ZEP a ako sa to vybavuje.

doteraz som vsetky DP zasielala v papierovej forme osobne na DU.
ďakujem
srska
22.10.11,13:04
strana 1 - 57 tejto témy ti pomôže . potom sa pýtaj na špécie
srska
22.10.11,13:09
a ak je málo, tak v prehľade si vyber - http://www.porada.sk/search.php?searchid=139959
Economic
22.10.11,13:09
Poraďáci,
keď dobre chapem, každy jeden daňový subjekt či je to živnostnik či s.r.o., od januára musí zasielat vsetky DP elektronicky, však?

viete mi poradiť alebo by bol z vas niekto ochotny mi napisat cca postup ako zacat s vybavovanim.....aby sme mohli posielat DP elektronicky?
čo musím všetko mať nachystané, a či je potrebné si vybaviť ZEP a ako sa to vybavuje.





doteraz som vsetky DP zasielala v papierovej forme osobne na DU.
ďakujem

Toto je pre platiteľov DPH aj pre PO a FO.
Podávať môžeš aj so ZEP alebo aj bez zaručeného elektronického podpisu /to aby si nemysleli niektorí že zavádzam/ , aj keď podľa mňa výhodnejšie je so ZEP aby sa nič nemuselo dokladať v papieri už.
K získaniu ZEP : Neviem od kiaľ si, preto si zadaj do Googla : registračná autorita /a za tým si zadaj mesto, kde pôsobíš/. Podľa tohto si vyberieš vhodnú a Tebe najbližšiu registračnú autoritu.
Na začiatok si zabezpečíš kvalifikovaný certifikát + k tomu bezpečné zariadenie, na ktorom je uložený.
Urobíš si registráciu na portáli drsr.sk. Vytlačíš si ho.
Potom ideš na DÚ alebo to pošleš poštou so žiadosťou, aby Ti umožnili využívať elektronické služby prostredníctvom ZEP. Niekde chcú spisovať Zápisnicu, niekde Ti to urobia aj bez návštevy DÚ. Je to teda individuálne.

Viac nájdeš určite aj v tejto téme...
Maaaria
22.10.11,13:16
ja som si tie strany samozrejme prečítala............ale mam z toho taky nejak guláš. Teda aspoň radu....účtujem len jednu firmu s.r.o. ako externa účtovnička. ZEP je povinný alebo možme si vybaviť s DU posielanie na dohodu a potom zasielať v pap.forme výkazy.
Toho ZEP sa trochu obávam, lebo ja som len taky klasicky uzivatel PC, a nejak sa v tom nevyznam ako ho vybavit a instalovat do PC.
srska
22.10.11,13:18
Poraďáci,
keď dobre chapem, každy jeden daňový subjekt či je to živnostnik či s.r.o., od januára musí zasielat vsetky DP elektronicky, však?

viete mi poradiť alebo by bol z vas niekto ochotny mi napisat cca postup ako zacat s vybavovanim.....aby sme mohli posielat DP elektronicky?
čo musím všetko mať nachystané, a či je potrebné si vybaviť ZEP a ako sa to vybavuje.

doteraz som vsetky DP zasielala v papierovej forme osobne na DU.
ďakujema ešte je dobré prečítať si úvodom aj toto: Elektronická podateľňa správcu dane (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgxy9wFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHgQXRo%21/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSSUo%21)
Maaaria
22.10.11,13:18
až teraz čítam odpoveď po odoslani mojho dalsieho prispevku. ďakujem, preštudujem. Takže na dohodu to asi nie je moc vyhodne, keď neratam ze ZEP niečo stoji
Economic
22.10.11,13:20
až teraz čítam odpoveď po odoslani mojho dalsieho prispevku. ďakujem, preštudujem. Takže na dohodu to asi nie je moc vyhodne, keď neratam ze ZEP niečo stoji

Rozhodnutie je na každom daňovníkovi. Nie je nevyhnutný ZEP, môže byť na základe dohody. Tak ako je to tu popísané a zhodnotené za a proti.... Každý má možnosť slobodného výberu.
srska
22.10.11,13:21
až teraz čítam odpoveď po odoslani mojho dalsieho prispevku. ďakujem, preštudujem. Takže na dohodu to asi nie je moc vyhodne, keď neratam ze ZEP niečo stojidá sa čítaj § 13 daňového poriadku (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=225)
srska
22.10.11,13:25
ten § 13 v takomto znení platí od 01.01.2012
Adiks
23.10.11,00:06
[QUOTE=Economic;1745980]Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom


text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.

Bohužiaľ sa neviem dostať do pôvodne zadanej témy a upraviť text v nej. Nie je to možné technicky, nie že by som nechcela.
Ak by to vedel niekto z moderátorov upraviť, alebo Richard, bolo by to fajn. Bez mojich panovačných a vzťahovačných prípevkov by k tej úpravu textu v zadanej téme nedošlo. Toto je korektný postoj z Tvojej strany, ktorý si vážim.
Dáša_
23.10.11,04:21
Chcem sa v tejto súvislosti spýtať skúsenejších - ako je to s inštaláciou ZEP na počítače. Priznám sa - jeden ZEP doma máme, ale po pravde, inštalácia, to bol "pôrod ježa". Momentálne z jedného PC funguje. Len si nejak neviem predstaviť situáciu, že budem zastupovať x klientov, budú posielať DP podpísané ZEPom a zrovna posledný deň sa tomuto PC niečo stane. (prečo posledný deň - to je jasné, sú klienti, čo nosia doklady 25. na obed, to sa proste nezmení). A čo potom?

Najskôr som myslela, že DP budeme posielať takto. Ale teraz mi zrazu príde jednoduchšie iba dohoda o posielani - tak ako to robím doteraz. Lebo to si môže nakoniec klient poslať aj sam. Prípadne v okolí skpr nájdem na rýchlo taký PC, z ktorého to funguje bez problémov.

Teda, začala som sa obávať, že so ZEP-om budem viac viazaná.

Alebo nie?
KEJKA
23.10.11,06:26
Je to organizácia práce, podmienky doručovania dokladov mám v zmluve.
Vždy sa môže niečo udiať. ZEP funguje na jednom PC, dokonca teraz - mimotémy - som tam inštalovala certifikát VšZP, a oni tiež upozorňujú, že funguje len na jednom PC. Ako to bude, ak sa niečo stane, netuším.
K tomu podávaniu a stíhaniu:
Ja som si klientov rozložila - väčší, kde som odhadla, že ZEP budú využívať aj na iné -svoje podania, som oslovila a vybavili si na môj popud ZEP sami, a podávajú aj DP sami.
Druhým to podávam ja, nečakám až mi doklady donesú, ale ich naháňam, takže doklady dostávam priebežne od 10.dňa v mesiaci.
Dáša_
23.10.11,07:01
Je to organizácia práce, podmienky doručovania dokladov mám v zmluve.
Vždy sa môže niečo udiať. ZEP funguje na jednom PC, dokonca teraz - mimotémy - som tam inštalovala certifikát VšZP, a oni tiež upozorňujú, že funguje len na jednom PC. Ako to bude, ak sa niečo stane, netuším.
K tomu podávaniu a stíhaniu:
Ja som si klientov rozložila - väčší, kde som odhadla, že ZEP budú využívať aj na iné -svoje podania, som oslovila a vybavili si na môj popud ZEP sami, a podávajú aj DP sami.
Druhým to podávam ja, nečakám až mi doklady donesú, ale ich naháňam, takže doklady dostávam priebežne od 10.dňa v mesiaci.

Vieš, môžem sa aj rozkrájať, ale sú proste takí, čo doklady nedonesú. A nevadí, že ich naháňam ja, naháňa štatistika. Každý mesiac posielam výhražne sms. Ale nepomôže. Inak sú to pohodoví klienti, okrem terminu nosenia dokladov je vsetko ostatne OK.

Ale po pravde, zrovna tohto klienta budem posielať ZEPom. Ale pri ostatnych - tyh menších som pôvodne myslela na ZEP, ale teraz sa skôr prikláňam k dohode o posielaní. Dokonca možno si to budú posielať aj sami.
pozdenka
23.10.11,07:03
Kejka, mne funguje certifikát VSZP na viacerých PC. Je treba si stiahnuť do druhého PC jeho kópiu (mám zálohu certifikátu na USB kľúči, a odtial si ho obnovím v inom PC). Inštrukcie sú na www.disig.sk - podpora - návody k certifikátom VSZP - obnova certifikátu VSZP.
Economic
23.10.11,07:32
Chcem sa v tejto súvislosti spýtať skúsenejších - ako je to s inštaláciou ZEP na počítače. Priznám sa - jeden ZEP doma máme, ale po pravde, inštalácia, to bol "pôrod ježa". Momentálne z jedného PC funguje. Len si nejak neviem predstaviť situáciu, že budem zastupovať x klientov, budú posielať DP podpísané ZEPom a zrovna posledný deň sa tomuto PC niečo stane. (prečo posledný deň - to je jasné, sú klienti, čo nosia doklady 25. na obed, to sa proste nezmení). A čo potom?

Najskôr som myslela, že DP budeme posielať takto. Ale teraz mi zrazu príde jednoduchšie iba dohoda o posielani - tak ako to robím doteraz. Lebo to si môže nakoniec klient poslať aj sam. Prípadne v okolí skpr nájdem na rýchlo taký PC, z ktorého to funguje bez problémov.

Teda, začala som sa obávať, že so ZEP-om budem viac viazaná.

Alebo nie?

ZEP = kvalifikovaný certifikát máš uložený na bezpečnom zariadení.
Ten si môžeš zasunúť do akéhokoľvek počítača, v ktorom máš nainštalované potrebné komponenty k podpisovaniu. Tieto komponenty môžeš mať nainštalované na xx počítačoch a na nich všetkých môžeš podpisovať Tvojim jedným ZEP.
Economic
23.10.11,07:42
Vieš, môžem sa aj rozkrájať, ale sú proste takí, čo doklady nedonesú. A nevadí, že ich naháňam ja, naháňa štatistika. Každý mesiac posielam výhražne sms. Ale nepomôže. Inak sú to pohodoví klienti, okrem terminu nosenia dokladov je vsetko ostatne OK.

Ale po pravde, zrovna tohto klienta budem posielať ZEPom. Ale pri ostatnych - tyh menších som pôvodne myslela na ZEP, ale teraz sa skôr prikláňam k dohode o posielaní. Dokonca možno si to budú posielať aj sami.

Aj ja viem veľmi dobre čo je obháňanie ľudí, aby nám vôbec dali účtovné doklady k DPH. Jeden kamarát mi raz poradil, keď som sa sťažovala na jedného až veľmi nekorektného a nezodpovedného klienta. Máš dve možnosti, buď sa s ním rozlúčiš hneš a bude po nervoch, alebo mu daj príplatok za neskoré odovzdanie dokladov. Klienta som na to upozornila vopred samozrejme. Povedal, že príplatok nie je žiadny problém, že rád zaplatí. Takže bol príplatok za doklady k DPH a bola ich celá kopa, a doniesol ich pred obedom 25-teho. Stihla som ho spracovať a stihol aj poštu /vtedy som ešte nemala ZEP/ . Asi po 2 týždňoch mi povedal, že si príde po doklady, že mu účto bude robiť druhá baba. Ja som sa z toho vytešila ako malé decko z novej hračky. Vtedy mi odišiel jeden nie dobrý klient a na miesto toho som si zobrala jedného veľmi slušného, korektného klienta, ktorý mi ešte aj databázu všetkých faktúr posiela e-mailom a ja iba rozúčtovávam doklady + všetko ostatné urobím. To je robotička, bez nervov, v kľude a pohode. Doklady sú zasielané priebežne. Stíham úplne v pohode podať SV a aj DPH. Obaja sme nadmieru spokojní.
Dáša_
23.10.11,07:47
[QUOT.E=Economic;1877176]ZEP = kvalifikovaný certifikát máš uložený na bezpečnom zariadení.
Ten si môžeš zasunúť do akéhokoľvek počítača, v ktorom máš nainštalované potrebné komponenty k podpisovaniu. Tieto komponenty môžeš mať nainštalované na xx počítačoch a na nich všetkých môžeš podpisovať Tvojim jedným ZEP.[/QUOTE]

no dobry nápad - asi to skusime nainštalovať ešte na jeden PC. Aj keď spomienky na to, ako sme to robili sú mojou nočnou morou :) Aspoň sa precvičíme a možno na druhý krát to už pôjde lepšie.
srska
23.10.11,07:53
ja mám normálne na desktope + notebook ako druhá varianta + pre istotu ešte mobilné pripojenie na internet od t-mobilu ak by mi vypadlo káblové pripojenie, čo sa mi už stalo.
Dáša_
23.10.11,07:56
Aj ja viem veľmi dobre čo je obháňanie ľudí, aby nám vôbec dali účtovné doklady k DPH. Jeden kamarát mi raz poradil, keď som sa sťažovala na jedného až veľmi nekorektného a nezodpovedného klienta. Máš dve možnosti, buď sa s ním rozlúčiš hneš a bude po nervoch, alebo mu daj príplatok za neskoré odovzdanie dokladov. Klienta som na to upozornila vopred samozrejme. Povedal, že príplatok nie je žiadny problém, že rád zaplatí. Takže bol príplatok za doklady k DPH a bola ich celá kopa, a doniesol ich pred obedom 25-teho. Stihla som ho spracovať a stihol aj poštu /vtedy som ešte nemala ZEP/ . Asi po 2 týždňoch mi povedal, že si príde po doklady, že mu účto bude robiť druhá baba. Ja som sa z toho vytešila ako malé decko z novej hračky. Vtedy mi odišiel jeden nie dobrý klient a na miesto toho som si zobrala jedného veľmi slušného, korektného klienta, ktorý mi ešte aj databázu všetkých faktúr posiela e-mailom a ja iba rozúčtovávam doklady + všetko ostatné urobím. To je robotička, bez nervov, v kľude a pohode. Doklady sú zasielané priebežne. Stíham úplne v pohode podať SV a aj DPH. Obaja sme nadmieru spokojní.

Vieš, on tento klient je inak fakt v pohode. Naviac, udržiava ma v "učtovnom a daňovom strehu". Furt niečo také vymyslí, že odpadávam a potom musím študovať. Reťazové obchody, fixovanie dodávok na burze, rôzne neštandardné pôžičky... Občas sa pýta už po funuse, ke´d už obchod dávno urobil.... A v´daka tomu mám stále aký taký prehľad. Lebo ke´d človek stále robí iba rovnaké veci, ľahko skĺzne do stereotypu. K jeho najlepším kúskom patrí, keď mi podáva doklady a zároveň sa pýta, ako to vyšlo :) Alebo hláška, aby sme tento mesiac urobili DPH iba odhadom, lebo fakt nestíha :)))

Na druhú stranu, bolo aj kopec takých klientov, s ktorými som sa s vďakou rozišla. A neľutujem. Aj keď to boli poriadne peniaze, ktoré nemám dodnes nahradené... Ale za kľudný spánok mi to stojí.

ale toto celé je tak trochu mimotemy
Economic
23.10.11,07:57
ja mám normálne na desktope + notebbok ako druhá varianta + pre istotu ešte mobilné pripojenie na internet od t-mobilu ak by mi vypadlo káblové pripojenie, čo sa mi už stalo.

Mne a dá k internetu pripojiť v prípade problémov cez mobil k notebooku s povolením zdieľania internetu. Takto som fungovala týždeň bez problémov na NET-e. A tak som aj na dovolenke výnimočne podala jeden návrh do OR. Všetko mi to išlo z predplateného objemu dát v mobile, čiže ani cent navyše.
srska
23.10.11,08:01
aj tak sa dá. u mňa by to asi cez se vivaz išlo tiež (neviem). to mobilné viac využíva srsková keď je na cestách:)
Economic
23.10.11,08:02
Vieš, on tento klient je inak fakt v pohode. Naviac, udržiava ma v "učtovnom a daňovom strehu". Furt niečo také vymyslí, že odpadávam a potom musím študovať. Reťazové obchody, fixovanie dodávok na burze, rôzne neštandardné pôžičky... Občas sa pýta už po funuse, ke´d už obchod dávno urobil.... A v´daka tomu mám stále aký taký prehľad. Lebo ke´d človek stále robí iba rovnaké veci, ľahko skĺzne do stereotypu. K jeho najlepším kúskom patrí, keď mi podáva doklady a zároveň sa pýta, ako to vyšlo :) Alebo hláška, aby sme tento mesiac urobili DPH iba odhadom, lebo fakt nestíha :)))

Na druhú stranu, bolo aj kopec takých klientov, s ktorými som sa s vďakou rozišla. A neľutujem. Aj keď to boli poriadne peniaze, ktoré nemám dodnes nahradené... Ale za kľudný spánok mi to stojí.

ale toto celé je tak trochu mimotemy

Ale iste. Ja vždy tak hovorím, že také neštandardné pikošky v účtovníctve, ktorým sa občas nevyhnem sú pre mňa výzvou. Vždy sa niečomu novému naučiť ... Tiež nemám všetky účta jednoliate... A ja výzvy neodmietam. :) Niekedy sa treba popasovať s rôznymi vecami či je to už v účtovníctve, alebo aj pri založení alebo prevode spoločnosti. By ste sa čudovali s čím všetkých sú ochotní klienti vyrukovať. A držím sa jedného : Nepoznám slovo NEDÁ SA. Len na všetko treba nájsť spôsob ako na to, aby to bolo priechodné a bolo to dobre.
srska
23.10.11,08:04
súhlasím - vždy sa dá nájsť spôsob
srska
23.10.11,08:05
preto sú §§ tak zakrivené:)
Economic
23.10.11,08:06
To som už aj ja pochopila pred pár rôčkami, prečo sú tak zakrivené..... :)
domenico.office
23.10.11,08:59
Jednoznačne, treba si poistiť podávanie, mať pripravené dva PC, nie je nič príjemné, ak sa na poslednú chvíľu práve ten pokazí, poznám to veľmi dobre. Mnohí klienti mi volajú posledné dva dni, vždy som im nápomocný, aby podpísali a podali dokumenty. Nespočetne krát sme použili aj môj notebook na ich podania...., aby bolo podané a ostatné sa riešilo, keď mali čas.
Zita5
23.10.11,09:30
Úplne najbezpečnejší spôsob je osobné podanie v termíne :)
domenico.office
23.10.11,09:37
Len veeeeeľký veeeeľký pozor na prechode pre chodcov pred DÚ......
Zita5
23.10.11,09:38
:D
Economic
23.10.11,09:41
Úplne najbezpečnejší spôsob je osobné podanie v termíne :)

Nemyslím si. Zažila som už jednu kočku, ktorá mala potvrdené podanie DP s pečiatkou DÚ. Hádaj čo sa stalo ? DÚ spochybnil svoju vlastnú pečiatku na podaní, keď sa stratilo DP ! To myslím nepotrebuje žiadny komentár.
Zita5
23.10.11,09:47
Nemyslím si. Zažila som už jednu kočku, ktorá mala potvrdené podanie DP s pečiatkou DÚ. Hádaj čo sa stalo ? DÚ spochybnil svoju vlastnú pečiatku na podaní, keď sa stratilo DP ! To myslím nepotrebuje žiadny komentár.

A preto tetušku vždy žiadam aj o podpis , ktorý veľmi nerada dávajú .Pritom na potvrdení o podaní DP majú jasne vytlačenú a čitateľnú kolonku na podpis pracovníka DU.
Economic
23.10.11,10:17
A preto tetušku vždy žiadam aj o podpis , ktorý veľmi nerada dávajú .Pritom na potvrdení o podaní DP majú jasne vytlačenú a čitateľnú kolonku na podpis pracovníka DU.

Jednoznačne, už podpis ťažko odškriepia. Nás nútia vyplňovať všetky kolonky, nech tak tobia aj tetušky na DÚ. Musíme aj my na tom trvať, aby to tak bolo.
nika.sum
23.10.11,11:27
Jednoznačne, treba si poistiť podávanie, mať pripravené dva PC, nie je nič príjemné, ak sa na poslednú chvíľu práve ten pokazí, poznám to veľmi dobre. Mnohí klienti mi volajú posledné dva dni, vždy som im nápomocný, aby podpísali a podali dokumenty. Nespočetne krát sme použili aj môj notebook na ich podania...., aby bolo podané a ostatné sa riešilo, keď mali čas.

Takze sa da ZEP resp. co k tomu treba na podanie naistalovat po obstarani do dvoch PC? Netreba na to nejaku multiverziu?
srska
23.10.11,11:38
je evidentné, že všetko speje k hromadnému využívaniu zep pri komunikácii s daňovou (finančnou) správou a iné spôsoby podaní, doručovania atď. čoskoro zaniknú.
dôkazom toho je aj projekt "opis" - operačný program informatizácie spoločnosti, ktorého súčasťou je časť - elektronické služby finančnej správy - oblasť daňová .

cieľom projektu je aj:

- Zavedenie plnej obojsmernej interakcie v elektronických službách daňových agend,

- Sprístupnenie osobnej schránky pre daňové subjekty, umožňujúcej kontextové ponuky a správu služieb, správ, sledovanie dotknutých procesov, náhľady relevantných dokumentov, prístup k osobnému účtu pre každý registrovaný daňový subjekt, apod.,

-Umožnenie elektronického prístupu k všetkým dokumentom tvoriacim komunikáciu medzi úradom a daňovým subjektom,

-Kompletná elektronizácia procesov daňových agend, od vstupnej cez spracovateľskú, po výstupnú fázu procesu.

- vytvorenie podmienok pre daňové subjekty, keď nebude nutné pre potreby procesov eGovernment služieb daňovej agendy dokladať informácie, ktoré už sú evidované v iných informačných systémoch daňovej správy alebo v systémoch iných orgánov verejnej správy,

- zabezpečenie konzistentného, jednoduchého a bezpečného doručovania, podpisovania a overovania dokumentov.

súčasťou projektu sú:
používateľské služby - vstupné: (len časť služieb)

- Podanie prihlášky pre registráciu daňovníka
- Podanie žiadosti o registráciu platiteľa dph
- Podanie žiadosti o registráciu skupiny platiteľov dph
- Podanie oznámenia o čísle účtu subjektu bankou
- Zmena nastavení pravidiel komunikácie pre jednotlivé služby finančnej správy
- Informovanie sa o saldokonte právnickej osoby
- Informovanie sa o saldokonte fyzickej osoby
- Podanie vyhlásenia o poukázaní percentuálneho podielu z dane
- Podanie oznámenia pre finančnú správu
atď.

používateľské služby - výstupné: (len časť služieb)

- Vydanie osvedčenia o pridelení daňového identifikačného čísla
- Vydanie osvedčenia o registrácii pre platiteľa dane z pridanej hodnoty
- Vydanie potvrdenia o saldokonte
- Informovanie o vzniku daňového nedoplatku alebo preplatku
- Vydanie výzvy na odstránenie nedostatkov podaných daňových priznaní
- Informovanie o plánovanej daňovej udalosti
- Vydanie rozhodnutia o vyrubení sankcie
- Vyrubenie predpisov z daňového priznania
- Vyrubenie dane po daňovej kontrole
- Vydanie oznámenia o daňovej kontrole
- Vydanie protokolu v daňovej kontrole
atď.

takže od pc, monitoru, klávesnice + zep sa bude dať postupne vybaviť všetko

zdroj: www.informatizacia.sk (http://www.informatizacia.sk)
Economic
23.10.11,11:59
Takze sa da ZEP resp. co k tomu treba na podanie naistalovat po obstarani do dvoch PC? Netreba na to nejaku multiverziu?

Nie, žiadna multiverzia. Jednoducho na koľkých PC budeš potrebovať robiť, do toľkých si všetko dáš nainštalovať. Je to možné bez problémov.
Dáša_
23.10.11,13:21
A preto tetušku vždy žiadam aj o podpis , ktorý veľmi nerada dávajú .Pritom na potvrdení o podaní DP majú jasne vytlačenú a čitateľnú kolonku na podpis pracovníka DU.

ja som teraz s podávaním zažila iný problém. Klienta som s dostatočným predstihom poslala na DU, aby spísal zápisnicu - bolo treba podať Súhrnný výkaz. Začali sme podávať a nešlo to a nešlo. Klienta proste nepoznalo. Nakoniec som sa dovolala na DU a vysvitlo, že dotyčná pani na Du nespravila svoju prácu a odišla na maródku. Absolútne ju netrápilo, že sa vďaka nej nedá súhrnný výkaz podať. Že by mala niekomu svoju prácu odovzdať, niekto by ju mal zastúpiť. Že my musíme všetko stíhať v termíne. Našťastie sme to nerobili posledný deň a tak sa všetko stihlo.

Ale tá "zodpovednosť" niektorých ľudí ma teda zaráža.
Economic
23.10.11,14:42
ja som teraz s podávaním zažila iný problém. Klienta som s dostatočným predstihom poslala na DU, aby spísal zápisnicu - bolo treba podať Súhrnný výkaz. Začali sme podávať a nešlo to a nešlo. Klienta proste nepoznalo. Nakoniec som sa dovolala na DU a vysvitlo, že dotyčná pani na Du nespravila svoju prácu a odišla na maródku. Absolútne ju netrápilo, že sa vďaka nej nedá súhrnný výkaz podať. Že by mala niekomu svoju prácu odovzdať, niekto by ju mal zastúpiť. Že my musíme všetko stíhať v termíne. Našťastie sme to nerobili posledný deň a tak sa všetko stihlo.

Ale tá "zodpovednosť" niektorých ľudí ma teda zaráža.


Povedala by som, že daná pracovníčka mala pri sebe anjela strážneho. Pokiaľ by si to nebola stihla na čas a podala sťažnosť na ňu, dopadlo by to pre ňu omnoho horšie podľa mňa.
srska
23.10.11,15:28
mimotemy a ešte ktovie ako to bude v 2012 so všetkým, keďže má byť 8 dú, 39 pdú a 42 kmdú. čo bude v kompetencii kontaktného miesta dú to netuším.
Economic
23.10.11,15:32
Väzby porobené v tomto roku sa prenesú. To by mohlo byť O.K, ale tie robené v roku 2012 pri zlúčení DÚ to môže byť chaos. /a to je slabé slovo/
srska
23.10.11,15:35
hm, podateľňa je jedna a odtiaľ sa to "rozdeľuje" kto to má z daňovej správy vidieť.
mizu24
23.10.11,19:35
Je to organizácia práce, podmienky doručovania dokladov mám v zmluve.
Vždy sa môže niečo udiať. ZEP funguje na jednom PC, dokonca teraz - mimotémy - som tam inštalovala certifikát VšZP, a oni tiež upozorňujú, že funguje len na jednom PC. Ako to bude, ak sa niečo stane, netuším.
K tomu podávaniu a stíhaniu:
Ja som si klientov rozložila - väčší, kde som odhadla, že ZEP budú využívať aj na iné -svoje podania, som oslovila a vybavili si na môj popud ZEP sami, a podávajú aj DP sami.
Druhým to podávam ja, nečakám až mi doklady donesú, ale ich naháňam, takže doklady dostávam priebežne od 10.dňa v mesiaci.

My zasielame mesačné výkazy do Všzp elektronicky a máme to nainštalované na 2 PC. Niekde na ich stránke je presný postup ako preniesť zálohu na iný počítač a funguje nám to (zdá sa mi, že tam je link na tú firmu, čo certifikáty pre nich riešila).

... no skôr som si mala prečítať predošlé príspevky, už to tu bolo vyriešené :D
jacekova
23.10.11,20:02
Co urobit,ak spracovavam jednej firme iba mzdy. Dna 31.12. koncime spolupracu. V januari musim este podat Prehlad, potom urobit RZD a hlasenie. Kedze od 1.1.2012 treba vsetko posielat elektronicky, mam si len kvoli tomu vybavit ZEP, odoslat dokumenty a nasledne ukoncit s nimi vazbu? Dik za radu
Economic
24.10.11,05:49
Co urobit,ak spracovavam jednej firme iba mzdy. Dna 31.12. koncime spolupracu. V januari musim este podat Prehlad, potom urobit RZD a hlasenie. Kedze od 1.1.2012 treba vsetko posielat elektronicky, mam si len kvoli tomu vybavit ZEP, odoslat dokumenty a nasledne ukoncit s nimi vazbu? Dik za radu

Už nerobíš nikomu žiadne účtovníctvo ? A je tá firma platiteľ DPH ? To elektronické podávanie je len pre platiteľom DPH.
Ak nerobíš už žiadne iné účto, treba ísť potom na to dohodou bez ZEP-u. Po ukončení spolupráce s tou firmou, zrušíš väzbu na dohodu. Pokiaľ by si ZEP využila pre iné spoločnosti, vtedy by sa ti oplatil.
jacekova
24.10.11,06:08
Už nerobíš nikomu žiadne účtovníctvo ? A je tá firma platiteľ DPH ? To elektronické podávanie je len pre platiteľom DPH.
Ak nerobíš už žiadne iné účto, treba ísť potom na to dohodou bez ZEP-u. Po ukončení spolupráce s tou firmou, zrušíš väzbu na dohodu. Pokiaľ by si ZEP využila pre iné spoločnosti, vtedy by sa ti oplatil.

Mam ZEP. Vyuzivame ho u firiem,ktorym robim dph. Ale tejto firme robim vylucne mzdy a koncim s nimi. Takze si ich mam ist teraz na du autorizovat kvoli 2 vykazom a potom zrusit? Dph im robi materska spol.
Economic
24.10.11,06:13
Áno, pretože ako platitelia DPH majú povinnosť od 1. 1. 2012 všetko podávať elektronicky. Daj si urobiť väzbu a potom ju zrušíš. Toto je jednoduchšie pre teba. Nevedela som, či máš ZEP.
domenico.office
24.10.11,06:17
Ak materská spoločnosť podáva DPH, musí byť autorizovaná, alebo bude musieť byť autorizovaná, dohodnúť s nimi a podať cez nich tie dve podania. Trebárs takto.....
jacekova
24.10.11,06:25
Dakujeeeeeeem. Je to na hlavu postavene,ale dohodnem sa teda s mat.spol.
Economic
24.10.11,06:28
Takých vecí máme na Slovensku viac....
KEJKA
24.10.11,06:29
Dakujeeeeeeem. Je to na hlavu postavene,ale dohodnem sa teda s mat.spol.
prečo na hlavu postavené? Tvoj výstup bude vo formáte ako požaduje DU, pre klienta urobíš ešte papierové výstupy a ten .xml súbor pošleš materskej firme, nech to podajú. Od nového roka, viacerí moji klienti budú takt fungovať.
domenico.office
24.10.11,06:41
Dakujeeeeeeem. Je to na hlavu postavene,ale dohodnem sa teda s mat.spol.

Už by som si len ustrážil podanie krycích listov, ak tá firma nemá ZEP. Ale pri dvoch podaniach by to nemusel byť problém.
Soňula
24.10.11,08:28
Ahojte, už sa začínam pripravovať na rok 2012 ohľadom podávania DPH elektronicky. Mám otázky:
Keď podávam súhrnný výkaz K DPH elektronicky - na dohodu, nenusím si už nič vybavovať ohľadom podávania Daňového priznania DPH za 4.Q.2011?
Na mojom PC mám všetko nainštalované, aby som mohla podávať súhrnný výkaz. Známy ma poprosil, či by si mohol na mojom PC posielať od 1.1.2012 Daňové priznanie k DPH, pretože on svoj vlastný PC nemá....je to technicky možné? Alebo je lepšie vytvoriť väzbu a pošlem mu to ja?
Ďakujem za odpoveď..
Economic
24.10.11,08:33
Ahojte, už sa začínam pripravovať na rok 2012 ohľadom podávania DPH elektronicky. Mám otázky:
Keď podávam súhrnný výkaz K DPH elektronicky - na dohodu, nenusím si už nič vybavovať ohľadom podávania Daňového priznania DPH za 4.Q.2011?
Na mojom PC mám všetko nainštalované, aby som mohla podávať súhrnný výkaz. Známy ma poprosil, či by si mohol na mojom PC posielať od 1.1.2012 Daňové priznanie k DPH, pretože on svoj vlastný PC nemá....je to technicky možné? Alebo je lepšie vytvoriť väzbu a pošlem mu to ja?
Ďakujem za odpoveď..


Za subjekt, za ktorý podávaš SV a máš sprístupnené jeho konto, tak cez toto môžeš podať aj DPH.
Ten známy je iná PO, urobíš si väzbu aj pre neho, a budeš môcť posielať ty aj za neho, tak ako za toho prvého. Musí ti dať PM... ale to vieš, proste si urobíš registráciu a ďalšiu väzbu ku svojmu používateľskému ID kódu.
olkos
24.10.11,08:36
ja sa chcem len uistit ze sa to tyka len platitela dane a nie osoby ktora je registrovana podla 7a ??
KEJKA
24.10.11,08:43
podľa mňa sa to týka všetkých.
nika.sum
24.10.11,08:47
ja sa chcem len uistit ze sa to tyka len platitela dane a nie osoby ktora je registrovana podla 7a
??

aj podla mna sa to tyka aj § 7a. Ved ked ste registrovany pretoze dodavate sluzby, tak musite podavat suhrnny vykaz a to tiez len elektronicky a ked ste registrovany z dovodu, ze prijimate sluzby musite podat za obdobie ked prijimete sluzbu DP DPH - a to sa bude dat podat len elektronicky.
Economic
24.10.11,08:49
Aj ja si myslím že áno.
Soňula
24.10.11,09:18
Za subjekt, za ktorý podávaš SV a máš sprístupnené jeho konto, tak cez toto môžeš podať aj DPH.
Ten známy je iná PO, urobíš si väzbu aj pre neho, a budeš môcť posielať ty aj za neho, tak ako za toho prvého. Musí ti dať PM... ale to vieš, proste si urobíš registráciu a ďalšiu väzbu ku svojmu používateľskému ID kódu.

Ďakujem za odpoveď, ešte by som poprosila, ja robím účto môjmu manželovi. Keď chcem podávať DP k DPH môjmu známemu, musí aj môj manžel dať suhlas, alebo fakt stačí, aby známy podal na DÚ plnú moc, a mne sa po prihlásení na drsr.sk, zobrazí IČ DPH známeho. Nemáme vybavený ZEP, je to na dohodu. Dík
olkos
24.10.11,09:24
mam len pre istotu otazku ci som spravne pochopil zmenu zakona. Povinnost maju len platitelia DPH nie osoby registorovane podla § 7a. ktory su registrovany len kvoli suhrnnemu vykazu.

Dik za radu
nika.sum
24.10.11,09:32
mam len pre istotu otazku ci som spravne pochopil zmenu zakona. Povinnost maju len platitelia DPH nie osoby registorovane podla § 7a. ktory su registrovany len kvoli suhrnnemu vykazu.

Dik za radu

Ked podavate suhrnny vykaz tak ho od 1.1.2010 podavate elektronicky, tzn. ze ho podavate bud so ZEPom alebo bez ZEP na dohodu s DU. Tak sa tam nemalo co menit. Ak by ste prijali sluzbu a museli ju samozdanit vtedy podate, tak ako aj suhrnny vykaz, DP DPH za dany mesiac elektronicky.

P.S.: na vasu prvu otazku predsa odpovedali prispevky 632-4. :-)
Economic
24.10.11,09:33
Ďakujem za odpoveď, ešte by som poprosila, ja robím účto môjmu manželovi. Keď chcem podávať DP k DPH môjmu známemu, musí aj môj manžel dať suhlas, alebo fakt stačí, aby známy podal na DÚ plnú moc, a mne sa po prihlásení na drsr.sk, zobrazí IČ DPH známeho. Nemáme vybavený ZEP, je to na dohodu. Dík

Tvoj manžel nedáva súhlas, aby si mohla podať za niekoho iného. Stačí iba PM od známeho.
Ty sa po prihlásení na stránku drsr.sk. vieš dostať do jeho DIČ ako daňového subjektu ? Inak dá sa to tak, že on si urobí väzbu a tebe dá svoj ID kód a aj jeho heslo a dostaneš sa do jeho konta a tak to podáš. Na toto ti netreba potom PM.
Soňula
24.10.11,09:52
Tvoj manžel nedáva súhlas, aby si mohla podať za niekoho iného. Stačí iba PM od známeho.
Ty sa po prihlásení na stránku drsr.sk. vieš dostať do jeho DIČ ako daňového subjektu ? Inak dá sa to tak, že on si urobí väzbu a tebe dá svoj ID kód a aj jeho heslo a dostaneš sa do jeho konta a tak to podáš. Na toto ti netreba potom PM.

No presne toto som potrebovala vedieť! Tak keď mi známi dá svoje údaje, tak väzbu nemusím robiť. Myslím, že nebude problém, keď na jednom PC podám DP DPH manželovy, potom sa odhlásim, nanovo prihlásom a zadam heslo a ID kod známeho a podám známeho DPH-čku?
Economic
24.10.11,10:08
No presne toto som potrebovala vedieť! Tak keď mi známi dá svoje údaje, tak väzbu nemusím robiť. Myslím, že nebude problém, keď na jednom PC podám DP DPH manželovy, potom sa odhlásim, nanovo prihlásom a zadam heslo a ID kod známeho a podám známeho DPH-čku?

Presne takto som to myslela !
nika.sum
24.10.11,11:01
No presne toto som potrebovala vedieť! Tak keď mi známi dá svoje údaje, tak väzbu nemusím robiť. Myslím, že nebude problém, keď na jednom PC podám DP DPH manželovy, potom sa odhlásim, nanovo prihlásom a zadam heslo a ID kod známeho a podám známeho DPH-čku?

aj ja to tak robim :-). nebude problem
martina2006
24.10.11,11:37
Ja sa chcem uistiť, či to správne chápem. Všetci platcovia DPH, aj reg. podľa par. 7a, budú podávať elektronicky všetko. Nielen DP DPH a SV, ale aj DP k DPPO, DP k DPFO, DP DzMV, výkazy k DP. A to od 1.1.2012, tj. za rok 2011, a DPH za 4.Q. alebo 12/11?
Economic
24.10.11,11:42
Ja sa chcem uistiť, či to správne chápem. Všetci platcovia DPH, aj reg. podľa par. 7a, budú podávať elektronicky všetko. Nielen DP DPH a SV, ale aj DP k DPPO, DP k DPFO, DP DzMV, výkazy k DP. A to od 1.1.2012, tj. za rok 2011, a DPH za 4.Q. alebo 12/11?

áno
olkos
24.10.11,12:26
no ja neviem ci som pripeceny ale predsa ak nie som platitel dane ale len registrovany napr 7a a prijem sluzbu ktoru musim zdanit preco mam povinnost DPH dat elektronicky ved citujem: doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy. Ja sa nestanem platitelom dane len preto ze mam povinost zdanit a podat DPH.
mizu24
24.10.11,13:06
Dnes sme volali na DU ohľadom vybavovania Dohôd s tým, že sme sa chceli len informovať o správnosti postupov. Čiže, keď sme zaregistrovaný na DRSR potrebujeme od klientov výpis zo Živn.registra, PM a 2x nepodpísanú dohodu (podpíšeme až na DU) a tiež náš reg.formulár. Ale pani na DU nás presviedčala, že sa každý klient musí zaregistrovať na webovej stránke DRSR zvlášť a s tým reg.formulárom, PM, výpisom a dohodou máme prísť. No ja som už z toho jeleň. Bola som presvedčená, že už mám všetko naštudované a teraz toto... Môžete mi poradiť, čo mám robiť?
domenico.office
24.10.11,13:12
Nič iné, len presvedčiť pani, že ona zo svojej pozície môže priradiť daňovníkov do tvojho konta. Bez registrovania každého jedného daňovníka.
nika.sum
24.10.11,13:37
Dnes sme volali na DU ohľadom vybavovania Dohôd s tým, že sme sa chceli len informovať o správnosti postupov. Čiže, keď sme zaregistrovaný na DRSR potrebujeme od klientov výpis zo Živn.registra, PM a 2x nepodpísanú dohodu (podpíšeme až na DU) a tiež náš reg.formulár. Ale pani na DU nás presviedčala, že sa každý klient musí zaregistrovať na webovej stránke DRSR zvlášť a s tým reg.formulárom, PM, výpisom a dohodou máme prísť. No ja som už z toho jeleň. Bola som presvedčená, že už mám všetko naštudované a teraz toto... Môžete mi poradiť, čo mám robiť?

Treba ju poziadat nech zavola skusenejsiu kolegynu:). Ja som tiez so svojou registraciou isla za kazdeho klienta spisovat dohody +PM od kazdeho klienta. Dokonca na BA 4 odo mna nechceli ani dohodu, vytlacili si ju sami a ja som ju len podpisala.
m.hladka
24.10.11,14:18
Ja som si teraz vybavovala ďalších klientov na dohodu, ktorú podpisal konateľ PO alebo FO, a k tomu som dala splnomocnenie od klienta a môj registračný formulár s ID číslom. Na DU so mnou spísali zápisnicu, ktorú som ja podpísala. Kým som došla do kancelárie, už som mala email o sprístupnení autorizovaných elektronických služieb.
Dáša_
24.10.11,14:24
A je nejaký problém, keď bude mať každá firma svoju vlastnú registáciu, akurát ja budem pristupovať cez ich ID kod a heslo?
domenico.office
24.10.11,14:26
A je nejaký problém, keď bude mať každá firma svoju vlastnú registáciu, akurát ja budem pristupovať cez ich ID kod a heslo?

Aj toto je jeden variant podávania, takže aj takto sa dá podávať.
KEJKA
24.10.11,14:46
je to nepraktické, mám ako zástupca štatutára pod svojim menom viacerých klientov.
nika.sum
24.10.11,14:51
A je nejaký problém, keď bude mať každá firma svoju vlastnú registáciu, akurát ja budem pristupovať cez ich ID kod a heslo?

ja tak budem mat jedneho klienta, ale je to praktickejsie mat ich pod svojim ID a heslom, nemusite vzdy vyhladavat co komu patri, ale to je na Vas.
bea
24.10.11,14:55
A ako je to, keď klient je na inom DÚ ako ja, dokonca v inom meste? Vlani som mala takú skúsenosť, že som klientovi vytlačila svoj registračný formulár a on to na svojom daňovom úrade všetko vybavil. Je to aj teraz ešte takto?
Economic
24.10.11,15:02
je to nepraktické, mám ako zástupca štatutára pod svojim menom viacerých klientov.

Presne tak, je to nepraktické pri väčšom počte klientov, preto by som doporučila cez svoj ID podávať takéto podania pre viac alebo všetkých klientov.
Economic
24.10.11,15:04
A ako je to, keď klient je na inom DÚ ako ja, dokonca v inom meste? Vlani som mala takú skúsenosť, že som klientovi vytlačila svoj registračný formulár a on to na svojom daňovom úrade všetko vybavil. Je to aj teraz ešte takto?

Áno vytlačíš svoju registráciu a ide on aj so svojou PM na teba na DÚ. Zápisnicu podpíše on. Tebe ho len pridajú ako ďalší subjekt.
KEJKA
24.10.11,15:12
no pred rokom to tak nefungovalo. Klient bol osobne, ale musel sa on zaregstrovať, plnú moc na mňa neakceptovali, ale násedne on ma už v elektronickej komunikácii delegoval na zástupcu štatutára.
AnnaK
24.10.11,15:45
Chcem si iba overiť, či mám správne informácie. Podávam dokumenty svojich klientov prostredníctvom elektronickej podateľne DÚ na základe dohody s DÚ. Mám svoje ID a mám urobené väzbu na týchto klientov. K uzatvoreniu dohody som potrebovala od každého plnú moc. Keď prejdem z dohody na ZEP, už nebudem potrebovať od klientov žiadne ďalšie splnomocnenie. Stačí, ak prídem na každý DÚ miestne príslušný podľa sídla svojich klientov, a nahlásim svoj ZEP? Takto ma dnes informovali na DÚ.
Ako zaujímavosť uvádzam informáciu z DÚ, že sami ešte nevedia, či sa to skutočne všetko spustí od 1.1.2012. Technicky sa všetko zatiaľ iba testuje a oni sami nemajú zaručené informácie, ktoré by mohli poskytovať daňovníkom. A to sa ich už veľmi veľa informuje, takže o tejto povinnosti už vie dosť ľudí. Zrejme aj kvôli porade:).
domenico.office
24.10.11,15:48
je to nepraktické, mám ako zástupca štatutára pod svojim menom viacerých klientov.

Z akej strany sa to zoberie. Môže to byť výhoda pre účtovníčku (len pri podávaní dokumentov dohodou s DÚ), od klienta dostane ID, heslo, nemusí nikde chodiť, žiadne plné moci, výpisy z OR, chodenie sa autorizovať na DÚ, v prípade odchodu klienta nič nemusí odhlasovať, "odovzdá" ID a heslo klientovi a spolupráca je ukončená. V prípade, kto využíva aplikáciu eDane, naťuká nakoniec ID klienta a jeho heslo, dostane potvrdenku o podaní, vytlačí krycie listy, v podstate nepotrebuje chodiť na portál.

Samozrejme, pri podávaní so ZEP je jednoznačné, aby klienti boli pridaní do konta podávajúceho. Je treba sledovať akceptáciu podania, určite by to bolo nepraktické prihlasovať sa do kont viacerých klientov. Takže ak radím, radím v oboch prípadoch dať si pridať daňovníkov do jedného konta.
JAJA11
24.10.11,15:49
Chcem si iba overiť, či mám správne informácie. Podávam dokumenty svojich klientov prostredníctvom elektronickej podateľne DÚ na základe dohody s DÚ. Mám svoje ID a mám urobené väzbu na týchto klientov. K uzatvoreniu dohody som potrebovala od každého plnú moc. Keď prejdem z dohody na ZEP, už nebudem potrebovať od klientov žiadne ďalšie splnomocnenie. Stačí, ak prídem na každý DÚ miestne príslušný podľa sídla svojich klientov, a nahlásim svoj ZEP? Takto ma dnes informovali na DÚ.
Ako zaujímavosť uvádzam informáciu z DÚ, že sami ešte nevedia, či sa to skutočne všetko spustí od 1.1.2012. Technicky sa všetko zatiaľ iba testuje a oni sami nemajú zaručené informácie, ktoré by mohli poskytovať daňovníkom. A to sa ich už veľmi veľa informuje, takže o tejto povinnosti už vie dosť ľudí. Zrejme aj kvôli porade:).

Ja keď som prechádzala na ZEP, nebola som to nahlásiť na DÚ. Je to treba?
domenico.office
24.10.11,15:55
...Keď prejdem z dohody na ZEP, už nebudem potrebovať od klientov žiadne ďalšie splnomocnenie. Stačí, ak prídem na každý DÚ miestne príslušný podľa sídla svojich klientov, a nahlásim svoj ZEP? Takto ma dnes informovali na DÚ. ...

Nie, žiadne plné moci nie je treba. V správe certifikátov je tlačidlo Chcem používať ZEP v komunikácii....., takže užívateľ má plné právo prejsť jednoduchým spôsobom "z Dohody" na "ZEP". Po tomto úkone je do systému DRSR pridaný certifikát a celý proces je ukončený. Ešte je tam jedno tlačidlo, ktoré použijem pred vyššie spomenutým tlačidlom, ktorým sa testuje pripravenosť konta na bezproblémový prechod. Napr. niektoré podania urobené "Dohodou" by mohli čakať vo fronte na podateľňu, hlavne, ak sa zadá skorší dátum..... Odporúčam, po prechode na ZEP volať registrátorovi, oznámiť mu, že odteraz komunikujem ZEP-om a či nemajú nejakú špeciálnu požiadavku, je to rôzne na rôznych DÚ.
JAJA11
24.10.11,16:06
Teraz som dala svojim klientom, ktorí sú platitelia DPH, aby sa registrovali na dohodu. Môžem už od teraz podávať DP na DÚ cez dohodu, alebo môžem začať až od roku 2012.... :o
domenico.office
24.10.11,16:08
Teraz som dala svojim klientom, ktorí sú platitelia DPH, aby sa registrovali na dohodu. Môžem už od teraz podávať DP na DÚ cez dohodu, alebo môžem začať až od roku 2012.... :o

Akonáhle ich DÚ autorizuje, je možné podávať dokumenty elektronicky.
AnnaK
24.10.11,17:31
Nie, žiadne plné moci nie je treba. V správe certifikátov je tlačidlo Chcem používať ZEP v komunikácii....., takže užívateľ má plné právo prejsť jednoduchým spôsobom "z Dohody" na "ZEP". Po tomto úkone je do systému DRSR pridaný certifikát a celý proces je ukončený. Ešte je tam jedno tlačidlo, ktoré použijem pred vyššie spomenutým tlačidlom, ktorým sa testuje pripravenosť konta na bezproblémový prechod. Napr. niektoré podania urobené "Dohodou" by mohli čakať vo fronte na podateľňu, hlavne, ak sa zadá skorší dátum..... Odporúčam, po prechode na ZEP volať registrátorovi, oznámiť mu, že odteraz komunikujem ZEP-om a či nemajú nejakú špeciálnu požiadavku, je to rôzne na rôznych DÚ.

Ďakujem za radu. Presne tak, tie dve tlačidlá sú tam, keď kliknem na Správu certifikátov. Asi u nás na DÚ potrebujú aj ukázať môj certifikát, keď ma tak informovali. Budem mať zrejme uvedený certifikát uvedený aj na papieri, nielen na kľúči.
domenico.office
24.10.11,17:40
Ďakujem za radu. Presne tak, tie dve tlačidlá sú tam, keď kliknem na Správu certifikátov. Asi u nás na DÚ potrebujú aj ukázať môj certifikát, keď ma tak informovali. Budem mať zrejme uvedený certifikát uvedený aj na papieri, nielen na kľúči.

Že čo potrebujú? Certifikát je na USB zariadení, nič tam neuvidia. Nič by som im neukázal..... Vlastne si zober so sebou potvrdenie o vydaní certifikátu, ale ani na to nemajú právo.
srska
24.10.11,17:46
šak nech im to donesie na a4 v pem formáte:)
domenico.office
24.10.11,17:49
Neviem, načo im je to, ale určite by som to takto urobil. A urobil sprostý, že veď toto mi dali.... :)
Economic
24.10.11,18:01
Do samotného kvalifikovaného certifikátu je ich veľké makové. Aj tomu figu borovú rozumejú..... To im vôbec nie je treba.
mizu24
24.10.11,19:54
Ja som si teraz vybavovala ďalších klientov na dohodu, ktorú podpisal konateľ PO alebo FO, a k tomu som dala splnomocnenie od klienta a môj registračný formulár s ID číslom. Na DU so mnou spísali zápisnicu, ktorú som ja podpísala. Kým som došla do kancelárie, už som mala email o sprístupnení autorizovaných elektronických služieb.

a môžem sa spýtať, tie dohody má podpísať klient, alebo ja na DU? Lebo ich mám vytlačené a vypísané.
JANULA999
24.10.11,21:31
Ak tomu dobre rozumiem tak podávať daňové priznania musia všetci (či podnikajú len na slovensku alebo v zahraničí)? Lebo doteraz bolo len ak vykonával služby v zahraničí bol povinný podávať elekronicky+ súhrnný výkaz. Je to tak? Tak aj keď je niekto malý podnikateľ (niekoľko bločkov - príjem má len zo SR) ale je platiteľom DPH tak musí podať elektronicky? Ďakujem
Economic
25.10.11,05:35
a môžem sa spýtať, tie dohody má podpísať klient, alebo ja na DU? Lebo ich mám vytlačené a vypísané.

Dohodu podpíše ten, kto na ten DÚ fyzicky pôjde to vybaviť.
Economic
25.10.11,05:36
Ak tomu dobre rozumiem tak podávať daňové priznania musia všetci (či podnikajú len na slovensku alebo v zahraničí)? Lebo doteraz bolo len ak vykonával služby v zahraničí bol povinný podávať elekronicky+ súhrnný výkaz. Je to tak? Tak aj keď je niekto malý podnikateľ (niekoľko bločkov - príjem má len zo SR) ale je platiteľom DPH tak musí podať elektronicky? Ďakujem

Všetci platitelia DPH. Elektronicky podávajú všetko, nielen priznanie k DPH a SV.

http://www.uad.sk/?cid=54380&wa=W1143ENUD38&uid=36523771&e=226550&odkial=EUD


(http://www.uad.sk/?cid=54380&wa=W1143ENUD38&uid=36523771&e=226550&odkial=EUD)
IVEB
25.10.11,05:55
Výpis zo živnostenského oprávnenia musí byť aktuálny s pečiatkou ŽÚ?
Economic
25.10.11,05:59
Výpis zo živnostenského oprávnenia musí byť aktuálny s pečiatkou ŽÚ?

Nemusí byť aktuálny. Iba fotokópia /nemusí byť úradne overená/ pôvodného živnostenského alebo po novom Osvedčenia.
kacena26
25.10.11,06:46
Práve idem z DU... Tam mi odpovedali na moju otázku ohľadom povinnosti podávaní DP elektonicky od 1.1.2012, tak že zatial zostáva všetko po starom a možno táto povinnosť vznikne až v 7 mesiaci 2012...
mizu24
25.10.11,12:16
Dohodu podpíše ten, kto na ten DÚ fyzicky pôjde to vybaviť.

Ďakujem...
mizu24
25.10.11,12:18
Nemusí byť aktuálny. Iba fotokópia /nemusí byť úradne overená/ pôvodného živnostenského alebo po novom Osvedčenia.

a môžem ešte jednu otázku? Môže byť ak výpis zo Živnostenského registra alebo Obchodného registra vytlačený z internetu?
mizu24
25.10.11,12:19
Práve idem z DU... Tam mi odpovedali na moju otázku ohľadom povinnosti podávaní DP elektonicky od 1.1.2012, tak že zatial zostáva všetko po starom a možno táto povinnosť vznikne až v 7 mesiaci 2012...

ale veď je to schválené s platnosťou od 1.1.2012?
Economic
25.10.11,12:25
a môžem ešte jednu otázku? Môže byť ak výpis zo Živnostenského registra alebo Obchodného registra vytlačený z internetu?

Nie. Musí to byť fotokópia takého riadneho z OR, výpis z webovej stránky má len informatívny charaktera a nie je použiteľný na právne úkony.
IVEB
26.10.11,05:40
Nerozumiem tomu , že všetko ostáva po starom a možno sa tak stane od 07/2012 , veď daňový poriadok bol novelizovaný a platí od 01.01.2012. Či opäť nastane chaos a v parlamente to na poslednú chvíľu ešte zmenia?
kacena26
26.10.11,05:51
Nerozumiem tomu , že všetko ostáva po starom a možno sa tak stane od 07/2012 , veď daňový poriadok bol novelizovaný a platí od 01.01.2012. Či opäť nastane chaos a v parlamente to na poslednú chvíľu ešte zmenia?
veď ani ja tomu nejak nerozumiem, alebo tomu nerozumenú na DU??? a ani by som sa nečudovala keby vydali nariadienie s neskoršou účinnosťou.... tak teraz naozaj neviem... ale ešte mám ostávajú skoro dva mesiacie :-)
Heleč
26.10.11,10:07
prosím vás, platí to elektronické podávanie dokumentov na DU od 1.1.2012, alebo neplatí.

na info linke DU pani povedala, že treba ešte počkať, ale oni sú pripravení
tak som sa úplne stratila
Economic
26.10.11,10:47
prosím vás, platí to elektronické podávanie dokumentov na DU od 1.1.2012, alebo neplatí.

na info linke DU pani povedala, že treba ešte počkať, ale oni sú pripravení
tak som sa úplne stratila

Elektronické podávanie na DÚ funguje už od roku 2009, ak nie aj skôr.
Samotný daňový poriadok z 1. 12. 2009, ktorý bol z časti novelizovaný zákonom č. 331/2011 je platný.
Možno je otázne, či sa DÚ bude schopné zariadiť vo všetkých svojich povinnostiach prijímania dokumentov, ale faktom ostáva že elektronické podávanie v časti podávania DP k DPH, SV k MV, k DzP FO alebo FO, Prehľadom je plne funkčné.
babi2
26.10.11,14:12
Heleč zrejme myslela na povinnosť podávania dokumentov elektronicky od 1.1.2012, ja som túto otázku dala na DÚ a dnes mi prišla táto odpoveď



Stanovisko
K Vášmu dopytu, ktorý sa týka doručovania dokumentov elektronickými prostriedkami zasielame stanovisko. Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1.1.2012. Ustanovenie § 14 ods. 1 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami: a/ daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b/ daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní, c/ advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní. Spôsob podania elektronickými prostriedkami je upravený v ustanovení § 13 ods. 5 daňového poriadku. Z predmetného ustanovenia daňového poriadku vyplýva, že podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom osoby, ktorá ho podáva. Dňa 19.10.2011 bol v zbierke zákonov uverejnený zákon č. 331/2011 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len novela daňového poriadku). Novelou daňového poriadku bolo upravené aj ustanovenie § 13 ods. 5 podľa ktorého ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Vychádzajúc z uvedeného, platiteľ DPH bude od 1.1.2012 povinný doručovať všetky podania – všetky daňové priznania, súhrnné výkazy, žiadosti, odvolania atď. príslušnému orgánu elektronickými prostriedkami (so zaručeným elektronickým podpisom, alebo na základe písomnej dohody so správcom dane bez zaručeného elektronického podpisu).
domenico.office
26.10.11,14:17
Stanovisko, ako vždy. Odcitované state zo zákona...
babi2
26.10.11,14:22
súhlas
Economic
26.10.11,14:23
Heleč zrejme myslela na povinnosť podávania dokumentov elektronicky od 1.1.2012, ja som túto otázku dala na DÚ a dnes mi prišla táto odpoveď



Stanovisko
K Vášmu dopytu, ktorý sa týka doručovania dokumentov elektronickými prostriedkami zasielame stanovisko. Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1.1.2012. Ustanovenie § 14 ods. 1 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami: a/ daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b/ daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní, c/ advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní. Spôsob podania elektronickými prostriedkami je upravený v ustanovení § 13 ods. 5 daňového poriadku. Z predmetného ustanovenia daňového poriadku vyplýva, že podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom osoby, ktorá ho podáva. Dňa 19.10.2011 bol v zbierke zákonov uverejnený zákon č. 331/2011 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len novela daňového poriadku). Novelou daňového poriadku bolo upravené aj ustanovenie § 13 ods. 5 podľa ktorého ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Vychádzajúc z uvedeného, platiteľ DPH bude od 1.1.2012 povinný doručovať všetky podania – všetky daňové priznania, súhrnné výkazy, žiadosti, odvolania atď. príslušnému orgánu elektronickými prostriedkami (so zaručeným elektronickým podpisom, alebo na základe písomnej dohody so správcom dane bez zaručeného elektronického podpisu).

Podľa mňa na základe odpovede teda žiadny júl, ale 1. 1. 2012.
babi2
26.10.11,14:34
Podľa mňa na základe odpovede teda žiadny júl, ale 1. 1. 2012. a prečo júl?
KEJKA
26.10.11,14:35
lebo idú fámy, že sa povinnosť posúva na júl..............
domenico.office
26.10.11,14:37
Economic
26.10.11,14:40
a prečo júl?

Bol tu taký šum, /JPP = jedna pani povedala, že vraj sa to presunie od júla, neviem presne kto to tu napísal..../
babi2
26.10.11,14:42
ďakujem, ďakujem, ďakujem:)
optimistka
26.10.11,14:52
ahojte, chcela by som sa s vami podeliť o pondelkový zážitok na jednom DU. ZEP používam od samého začiatku, ako bola povinnosť podávať súhrnné výkazy elektronicky. Postupne som si na základe splnomocnenia zaregistrovala všetky firmy, ktoré účtujem na elektronické doručovanie. V pondelok som na BB II. nedopadla dobre, lebo na registri ma pani poučila, že moje splnomocnenie nesplna náležitosti 511/92, vraj tam chýba, že som splnomocnená aj na vykonanie autorizácie a naviac tam má byť odvolávka na § 23, ktorý pojednáva o daňovom tajomstve. Doteraz som so splnomocnením pochodila na všetkých DU - TN,Dca,NR,BA ... ale na BB II. to neprešlo. Oni sú vraj bombradovaní z každej strany vnútornou kontrolou atd.
Preto sa na Vás obraciam, s akým splnomocnením chodíte na DU Vy ? Na mojom je uvedené, že spoločnosť xy zastúpená konateľom qw splnomocňuje jk na elektronické doručovanie a podpisovanie zaručeným elektornickým podpsiom vydaným na meno jk nasledovných dokumentov pre miestne príslušného správcu dane DU XY a následne sú vypísané typy dokumentov, na ktoré sa splnomocnenie vzťahuje. Splnomocnenie je úradne overené na matrike alebo u notára, prikladám k tomu registračný formulár používateľa s mojím ID kódom.
Vdaka za vaše názory.
A.
Economic
26.10.11,15:00
ahojte, chcela by som sa s vami podeliť o pondelkový zážitok na jednom DU. ZEP používam od samého začiatku, ako bola povinnosť podávať súhrnné výkazy elektronicky. Postupne som si na základe splnomocnenia zaregistrovala všetky firmy, ktoré účtujem na elektronické doručovanie. V pondelok som na BB II. nedopadla dobre, lebo na registri ma pani poučila, že moje splnomocnenie nesplna náležitosti 511/92, vraj tam chýba, že som splnomocnená aj na vykonanie autorizácie a naviac tam má byť odvolávka na § 23, ktorý pojednáva o daňovom tajomstve. Doteraz som so splnomocnením pochodila na všetkých DU - TN,Dca,NR,BA ... ale na BB II. to neprešlo. Oni sú vraj bombradovaní z každej strany vnútornou kontrolou atd.
Preto sa na Vás obraciam, s akým splnomocnením chodíte na DU Vy ? Na mojom je uvedené, že spoločnosť xy zastúpená konateľom qw splnomocňuje jk na elektronické doručovanie a podpisovanie zaručeným elektornickým podpsiom vydaným na meno jk nasledovných dokumentov pre miestne príslušného správcu dane DU XY a následne sú vypísané typy dokumentov, na ktoré sa splnomocnenie vzťahuje. Splnomocnenie je úradne overené na matrike alebo u notára, prikladám k tomu registračný formulár používateľa s mojím ID kódom.
Vdaka za vaše názory.
A.


Takže nie som sama, čo považujem DU BB II za najväčších buzíkov, čo sa týka PM.

Pripájam text do PM, ktorá mi prechádza /a nedaj sa odbiť ani čo b y sa čo dialo. Ja som si raz nechala zavolať vedúceho...../


na zastupovanie pre doručovanie písomností jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov v zmysle § 17a elektronickými prostriedkami a to konkrétne za spoločnosť XXXXX , s. r.o. xxxxxxxxx, DIČ:xxxxxx na vykonanie autorizácie na elektronické podávanie daňových priznaní k DPH, ako aj iných daňových priznaní za právnickú osobu, preberaním písomností pre daňový subjekt elektronickou formou na adrese : vasaadresa@xxxxx.sk (vasaadresa@xxxxx.sk) a ďalšími s tým súvisiacimi úkonmi. Plnomocenstvo sa udeľuje až do doby jeho odvolania u správcu dane, resp. vypovedanie splnomocnenej osoby, čo splnomocnená osoba oznáme príslušnému správcovi dane.
Zároveň vyhlasujem, že súhlasím, v zmysle § 23 ods. 6a/ Zákona č. 511/1992 Zb. so sprístupnením daňového tajomstva v zmysle udelenej plnej moci
JankaO
26.10.11,15:02
ahojte, chcela by som sa s vami podeliť o pondelkový zážitok na jednom DU. ZEP používam od samého začiatku, ako bola povinnosť podávať súhrnné výkazy elektronicky. Postupne som si na základe splnomocnenia zaregistrovala všetky firmy, ktoré účtujem na elektronické doručovanie. V pondelok som na BB II. nedopadla dobre, lebo na registri ma pani poučila, že moje splnomocnenie nesplna náležitosti 511/92, vraj tam chýba, že som splnomocnená aj na vykonanie autorizácie a naviac tam má byť odvolávka na § 23, ktorý pojednáva o daňovom tajomstve. Doteraz som so splnomocnením pochodila na všetkých DU - TN,Dca,NR,BA ... ale na BB II. to neprešlo. Oni sú vraj bombradovaní z každej strany vnútornou kontrolou atd.
Preto sa na Vás obraciam, s akým splnomocnením chodíte na DU Vy ? Na mojom je uvedené, že spoločnosť xy zastúpená konateľom qw splnomocňuje jk na elektronické doručovanie a podpisovanie zaručeným elektornickým podpsiom vydaným na meno jk nasledovných dokumentov pre miestne príslušného správcu dane DU XY a následne sú vypísané typy dokumentov, na ktoré sa splnomocnenie vzťahuje. Splnomocnenie je úradne overené na matrike alebo u notára, prikladám k tomu registračný formulár používateľa s mojím ID kódom.
Vdaka za vaše názory.
A.
Mám podobnú skúsenosť, že zo začiatku požadovali na rôznych DÚ rôzne špecifikácie na splnomocnení, takže som spravila jedno univerzálne, s odvolávkou na niekoľko §. (presne ich momentálne neviem, nemám ho k dispozícii.) Ale nemám v ňom špecifikované dokumenty, len proste všeobecne na elektronickú komunikáciu. Určite ale viem, že mám tam odvolávku aj na §, ktorý hovorí o tom, že som splnomocnená aj na sprístupnenie daňového tajomstva - čo sa mi aj hodilo, keď som za klienta osobne jednala, odvolala som sa na to, že aj keď nemám generálnu plnú moc na zastupovanie, jeho údaje mi môžu a majú poskytnúť.
Economic
26.10.11,15:06
To moje znenie je po konzultácii s tými ženami už v poriadku. Ale mám na ne veľmi ťažké srdce. Nikde inde som nezažila takú buzeráciu ako práve tam.
srska
26.10.11,15:10
srska
26.10.11,15:16
a toto dole je prosím vzor uvedený na drsr.sk priamo v oznamoch dú ba III:
KEJKA
26.10.11,15:24
takže ešte raz sa spýtam
tiež mám ZEP od začiatku platnosti podávania SV elektronicky. Mám len pár firiem zaregistrovaných na troch rôznych DU, z toho jednu ako štatutár /k tomu mi pracovníčka povedala, že ako štatutár môžem byť len u jednej firmy na jednom DU/.
Chcem elektronické podávanie rozšíriť aj na ostatných klientov. Nakoľko si živo pamätám, aké neskutočné problémy a potvrdenia som musela mať, dlho som tento krok s ohľadom na svojich klientov a ich pohodlie odkladala. Po prečítaní predchádzajúcich príspevkov mám dojem, že mnou plánovaný postup je zbytočne komplikovaný a stačí, ak konateľ firmy mne externej účtovníčke napíše splnomocnenie, nechá overiť svoj podpis na matrike a na DU už osobne nemusí ísť, ani sa registrovať a mať vlastné ID?
Vezmem splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdem na jeho DU a podpíšem dohodu o ZEP doručovaní?

alebo odporúčate pre istotu postup, ako som ho tu už niekde zverejnila
1. klient-firma, jej konateľ sa zaregistroval na drsr.sk, má ID
2. on so svojim ID, výpisom z OR a ja spoločne zájdeme na DU a on podpíše ZEP-dohodu
3. prihlási sa na e.drsr a deleguje mňa ako zástupcu
4. ja so svojim ZEP budem podávať DP, SV atd.
Uvádzam, že tento druhý spôsob dva roky dozadu prešiel na DU Nitra po dlhom dohadovaní a dvodćh telefonátoch s tým, že napokon som tam nemusela ísť ja osobne.
domenico.office
26.10.11,15:26
ZEP-om jednoznačne daňovníci v tvojom konte Kejka.
Economic
26.10.11,15:29
takže ešte raz sa spýtam
tiež mám ZEP od začiatku platnosti podávania SV elektronicky. Mám len pár firiem zaregistrovaných na troch rôznych DU, z toho jednu ako štatutár /k tomu mi pracovníčka povedala, že ako štatutár môžem byť len u jednej firmy na jednom DU/.
Chcem elektronické podávanie rozšíriť aj na ostatných klientov. Nakoľko si živo pamätám, aké neskutočné problémy a potvrdenia som musela mať, dlho som tento krok s ohľadom na svojich klientov a ich pohodlie odkladala. Po prečítaní predchádzajúcich príspevkov mám dojem, že mnou plánovaný postup je zbytočne komplikovaný a stačí, ak konateľ firmy mne externej účtovníčke napíše splnomocnenie, nechá overiť svoj podpis na matrike a na DU už osobne nemusí ísť, ani sa registrovať a mať vlastné ID?
Vezmem splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdem na jeho DU a podpíšem dohodu o ZEP doručovaní?

alebo odporúčate pre istotu postup, ako som ho tu už niekde zverejnila
1. klient-firma, jej konateľ sa zaregistroval na drsr.sk, má ID
2. on so svojim ID, výpisom z OR a ja spoločne zájdeme na DU a on podpíše ZEP-dohodu
3. prihlási sa na e.drsr a deleguje mňa ako zástupcu
4. ja so svojim ZEP budem podávať DP, SV atd.
Uvádzam, že tento druhý spôsob dva roky dozadu prešiel na DU Nitra po dlhom dohadovaní a dvodćh telefonátoch s tým, že napokon som tam nemusela ísť ja osobne.

Tá prvá varianta sa mi zdá jednoduchšia. ja mám všetkých svojich klientov tak pod mojím ID. nemusím sa prehlasovať z jedného ID kódu pod druhý a nemusím zháňať žiadne heslá k cudzím ID registráciám.
JankaO
26.10.11,15:32
takže ešte raz sa spýtam
tiež mám ZEP od začiatku platnosti podávania SV elektronicky. Mám len pár firiem zaregistrovaných na troch rôznych DU, z toho jednu ako štatutár /k tomu mi pracovníčka povedala, že ako štatutár môžem byť len u jednej firmy na jednom DU/.
Chcem elektronické podávanie rozšíriť aj na ostatných klientov. Nakoľko si živo pamätám, aké neskutočné problémy a potvrdenia som musela mať, dlho som tento krok s ohľadom na svojich klientov a ich pohodlie odkladala. Po prečítaní predchádzajúcich príspevkov mám dojem, že mnou plánovaný postup je zbytočne komplikovaný a stačí, ak konateľ firmy mne externej účtovníčke napíše splnomocnenie, nechá overiť svoj podpis na matrike a na DU už osobne nemusí ísť, ani sa registrovať a mať vlastné ID?
Vezmem splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdem na jeho DU a podpíšem dohodu o ZEP doručovaní? ÁNO

alebo odporúčate pre istotu postup, ako som ho tu už niekde zverejnila
1. klient-firma, jej konateľ sa zaregistroval na drsr.sk, má ID NETREBA
2. on so svojim ID, výpisom z OR a ja spoločne zájdeme na DU a on podpíše ZEP-dohodu NETREBA
3. prihlási sa na e.drsr a deleguje mňa ako zástupcu NETREBA
4. ja so svojim ZEP budem podávať DP, SV atd. ÁNO
Uvádzam, že tento druhý spôsob dva roky dozadu prešiel na DU Nitra po dlhom dohadovaní a dvodćh telefonátoch s tým, že napokon som tam nemusela ísť ja osobne.
Jedným ZEP-om, jedným prihlásením svojim ID a heslom budes podávať za všetkých, ktorých budeš mať k svojmu ID priradených.
KEJKA
26.10.11,15:33
nie, nepochopili sme sa.
Ja mám všetkých klientov pod svojim ID, bud som tam ako zástupca štatutára, alebo v jednom prípade ako štatutár.
A ostatných chcem pod svoje ID pridať.
V príspevku som popísala dve cesty ako sa k tomuto cieľu dostať. Ten zložitejší 4-krokový postup mal tiež rovnaký výsledok, klienta mám pod svojim ID, krok, že si ID vybavil konateľ, bol formálny, vôbec sa nevyužíva, poslúžil len na to, že sa jednorazovo cez toto ID delegovala právomoc podávať elektronicky na mňa, na moje IDčko. Konateľ mal len ID, vpobec ZEP nevybavoval, nemá ho dodnes.
..........patrí pod príspevok č.700
Aljok
26.10.11,15:35
[QUOTE=KEJKA;1880154
Vezmem splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdem na jeho DU a podpíšem dohodu o ZEP doručovaní? /QUOTE]

Najlepšie keď si na každý DÚ zavoláš na oddelenie registrácie o info. Na niektorých musíš ísť Ty osobne a podpísať zápisnicu o ústnom pojednávaní a na iných stačí keď k vymenovanému priložíš Tvoju písomnú žiadosť o vytvorenie väzby medzi Tvojim ID a klientom.
JankaO
26.10.11,15:36
Len dodám, že po novom už nemusíš na DÚ nič podpisovať - predtým sa podpisovala zápisnica. Len vezmeš splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdeš na jeho DU.
KEJKA
26.10.11,15:38
Jedným ZEP-om, jedným prihlásením svojim ID a heslom budes podávať za všetkých, ktorých budeš mať k svojmu ID priradených.
ved áno, tučne si mi škrtla 3 body, ale k cieľu, aby som ich mala priradených k svojmu ID, sa musím nejako prepracovať.
Podľa predchádzajúcej debaty dnes stačí splnomocnenie?

Ako som napísalla tie 4 body, tak to je realita spred 3 rokov na DU Nitra, akurát, že tam bol konateľ /z Nitry/ osobne a sám, ja som tam nešla.
KEJKA
26.10.11,15:39
Len dodám, že po novom už nemusíš na DÚ nič podpisovať - predtým sa podpisovala zápisnica. Len vezmeš splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdeš na jeho DU.
to ma teší, to je super.
Aljok
26.10.11,15:42
Len dodám, že po novom už nemusíš na DÚ nič podpisovať - predtým sa podpisovala zápisnica. Len vezmeš splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdeš na jeho DU.

Ako kde. Na niektorých DÚ stále podpisuješ.... Na niektorých stačí žiadosť...
JankaO
26.10.11,15:43
Ako som napísalla tie 4 body, tak to je realita spred 3 rokov na DU Nitra, akurát, že tam bol konateľ /z Nitry/ osobne a sám, ja som tam nešla.
Jooooj, veď ani pred rokom ešte nevedli, ako to majú spraviť, nie to pred tromi, ale už sa to naučili.
JankaO
26.10.11,15:45
Ako kde. Na niektorých DÚ stále podpisuješ.... Na niektorých stačí žiadosť...
To, že sa už nepíše zápisnica je informácia tak tri týždne-mesiac stará
KEJKA
26.10.11,15:45
pardon, 2 rokov, nie troch.....ale to je jedno, hlavne, že sa naučili.
srska
26.10.11,15:46
aj ja mám všetkých pod mojim id ale pretože z niektorých dú robím napr. 3 subjekty, v prehľade na obrázku je len jeden, lebo mám od neho všeobecnú pm. tých dvoch robím potom papierovo a podávam cez poštu.
Economic
26.10.11,15:47
Jooooj, veď ani pred rokom ešte nevedli, ako to majú spraviť, nie to pred tromi, ale už sa to naučili.

To je svätá pravda, my sme ešte klientov inštrurovali, ktorí mali ZEP a išli vybavovať registráciu, že čo majú požadovať od pracovníčok DÚ..... :)

Najhoršie je, že to nie je jednoznačne ujednotené na všetkých úradoch rovnako. Snáď sa aj toho dožijeme.

A čo mne ešte veľmi chýba, že takéto dôležité informácie pre platiteľov DPH /ktorých je neúrekom podľa mňa/ nie sú zverejnené aj v médiách. Napríklad tak ako vždy dávajú, že sa blíži podanie daňových priznaní z príjmov. Veľmi veľa ľudí ani nechyruje o tejto problematike.
Aljok
26.10.11,15:47
To, že sa už nepíše zápisnica je informácia tak tri týždne-mesiac stará

Ja som podpisovala tento pondelok...:D
Ver mi. Toto čo píšem sú osobné skúsenosti z posledných dní.
JankaO
26.10.11,15:48
verím, nehádam sa :D iný DÚ, iný móres, na západe je fšetko inak
Heleč
26.10.11,19:23
Heleč zrejme myslela na povinnosť podávania dokumentov elektronicky od 1.1.2012, ja som túto otázku dala na DÚ a dnes mi prišla táto odpoveď



Stanovisko
K Vášmu dopytu, ktorý sa týka doručovania dokumentov elektronickými prostriedkami zasielame stanovisko. Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1.1.2012. .

Ano, ďakujem za upresnenie :) hovorím vám že som stratená....
Chcela som sa totiž registrovať a pani ma prehovorila, že to netreba, tak som zavolala na info linku . . . . nechcem si to nechať na december keď tam budú rady.
Takže pôjdem znovu a nedám sa odradiť
ďakujem
Economic
26.10.11,19:29
Ano, ďakujem za upresnenie :) hovorím vám že som stratená....
Chcela som sa totiž registrovať a pani ma prehovorila, že to netreba, tak som zavolala na info linku . . . . nechcem si to nechať na december keď tam budú rady.
Takže pôjdem znovu a nedám sa odradiť
ďakujem

Presne tak, nedaj sa odhovoriť, trvaj na registrácii a budeš pripravená na platnú legislatívu.... Radšej skôr a v kľude ako potom stáť v radoch...
Heleč
26.10.11,19:36
Presne tak, nedaj sa odhovoriť, trvaj na registrácii a budeš pripravená na platnú legislatívu.... Radšej skôr a v kľude ako potom stáť v radoch...

dík za povzbudenie
niekedy Ťa tie ženské tak zblbnú, že až.
nerozumiem ich neškolia, alebo neinformujú, alebo čo?
Economic
26.10.11,19:39
dík za povzbudenie
niekedy Ťa tie ženské tak zblbnú, že až.
nerozumiem ich neškolia, alebo neinformujú, alebo čo?

Tak to by aj mňa zaujímalo, viem že každý pondelok mávajú nejaké porady. Asi im radia, ako buzerovať ľudí.... na miesto toho, aby im pomohli.. Česť tým slušným a ochotným, aj také sú na svete, len je ich akosi málo.
dadika22
27.10.11,06:36
DP k DPH za 12/2011 je už povinnosť podať elektronicky? A čo DP k Dani z motorových vozidiel za rok 2011, tiež len elektronicky?
domenico.office
27.10.11,06:39
DP k DPH za 12/2011 je už povinnosť podať elektronicky? A čo DP k Dani z motorových vozidiel za rok 2011, tiež len elektronicky?

Od 1.1.2012 všetko len elektronicky.
Economic
27.10.11,06:39
DP k DPH za 12/2011 je už povinnosť podať elektronicky? A čo DP k Dani z motorových vozidiel za rok 2011, tiež len elektronicky?

Áno všetko elektronicky.
dadika22
27.10.11,07:35
Áno všetko elektronicky.

ďakujem. aby som tomu správne rozumela, ak máme zriadenú dohodu s DÚ kvôli Súhrnnému výkazu k DPH (namiesto ZEP), tak táto bude platiť aj pre ostatné elektronické podávania DP? alebo treba ešte niečo k tej dohode doplniť?
sjsoul99
27.10.11,07:35
Dobrý deň,
Je aj taká možnosť, že by sa každý konateľ vyplnil registračný formulár a podpísal dohodu s DU o doručovaní písomnosti el. formou. Potom by mi dali prihasovacie údaje a ja by všetko posielala z jedného PC. Nevadilo by keby v PC bolo nainštalovaných viac podpisových značiek?
nika.sum
27.10.11,11:03
Dobrý deň,
Je aj taká možnosť, že by sa každý konateľ vyplnil registračný formulár a podpísal dohodu s DU o doručovaní písomnosti el. formou. Potom by mi dali prihasovacie údaje a ja by všetko posielala z jedného PC. Nevadilo by keby v PC bolo nainštalovaných viac podpisových značiek?

Mozete s jedneho PC posielat za vsetkych, len sa budete musiet vzdy prihlasit ID a heslom danej firmy.
Economic
27.10.11,12:12
Dobrý deň,
Je aj taká možnosť, že by sa každý konateľ vyplnil registračný formulár a podpísal dohodu s DU o doručovaní písomnosti el. formou. Potom by mi dali prihasovacie údaje a ja by všetko posielala z jedného PC. Nevadilo by keby v PC bolo nainštalovaných viac podpisových značiek?

Najideálnejší by bol pre Vás jeden zaručený elektronický podpis, jeden ID kód a k nemu na všetky tie Vaše spoločnosti urobená väzba. A výhoda ? Nemuseli by ste nič zasielať s krycími listami. Ale dá sa aj tak, ako píšeš.
Economic
27.10.11,12:25
Ale od nového roka to už musí byť s zaručeným elektronickým podpisom? Čítala som, že dohoda už od 1.1.12 nebude???

Novela daňového poriadku č. 331/2011 povoľuje ešte aj dohodu. Ale ja svojim klientom doporučujem ZEP. Má svoje veľké výhody.
babi2
27.10.11,12:30
Mám suseda vodár-inštalatér starší pán, DP mu robí švagriná ,účtovníčka na dôchodku, nemusí za tieto služby platiť. K podnikaniu však používa MV, čiže musí podať DP k DZMV, doteraz si ho vyplňoval ručne. Tak isto poznám murára, ktorý si robí DP sám, vypočíta náklady paušálne, ušetrí na účtovníčke, ale tiež používa MV. Znamená to, že si budú musieť takýto ľudia zaplatiť účtovníčku? asi tým veľmi potešení nebudú;)
Economic
27.10.11,12:35
Mám suseda vodár-inštalatér starší pán, DP mu robí švagriná ,účtovníčka na dôchodku, nemusí za tieto služby platiť. K podnikaniu však používa MV, čiže musí podať DP k DZMV, doteraz si ho vyplňoval ručne. Tak isto poznám murára, ktorý si robí DP sám, vypočíta náklady paušálne, ušetrí na účtovníčke, ale tiež používa MV. Znamená to, že si budú musieť takýto ľudia zaplatiť účtovníčku? asi tým veľmi potešení nebudú;)

Sú platitelia DPH ? Ak sú, tak majú povinnosť podávať elektronicky.

Len tak okrajovo, ak sú platitelia DPH, tak museli presiahnuť "určitý obrat", t.z. že to nebudú len takí drobní podnikatelia.
lenka_bodorova
27.10.11,12:40
http://www.vssr.sk/1303/Najdolezitejsie-zmeny-z-danoveho-poriadku-v-porovnani-so-zakonom-o-sprave-dani_37133.aspx
S účinnosťou k 1. 1. 2012 bola prijatá už aj novela daňového poriadku – zákon č. 331/2011 Z. z. (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=3039109), ktorá mala odstrániť zistené nedostatky ešte pred účinnosťou daňového poriadku, a tiež bolo potrebné posunúť účinnosť ustanovení týkajúcich sa elektronickej komunikácie s daňovými subjektmi o jeden rok, teda k 1. 1. 2013, pretože by sa nepodarilo ku dňu účinnosti daňového poriadku zabezpečiť bezproblémovú elektronickú komunikáciu po technickej stránke zo strany správcu dane.
Teda všetko elektronicky od 1.1.2013?
srska
27.10.11,12:44
http://www.vssr.sk/1303/Najdolezitejsie-zmeny-z-danoveho-poriadku-v-porovnani-so-zakonom-o-sprave-dani_37133.aspx
S účinnosťou k 1. 1. 2012 bola prijatá už aj novela daňového poriadku – zákon č. 331/2011 Z. z. (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=3039109), ktorá mala odstrániť zistené nedostatky ešte pred účinnosťou daňového poriadku, a tiež bolo potrebné posunúť účinnosť ustanovení týkajúcich sa elektronickej komunikácie s daňovými subjektmi o jeden rok, teda k 1. 1. 2013, pretože by sa nepodarilo ku dňu účinnosti daňového poriadku zabezpečiť bezproblémovú elektronickú komunikáciu po technickej stránke zo strany správcu dane.
Teda všetko elektronicky od 1.1.2013?v týchto prípadoch (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=380)
babi2
27.10.11,12:44
Sú platitelia DPH ? Ak sú, tak majú povinnosť podávať elektronicky.

Len tak okrajovo, ak sú platitelia DPH, tak museli presiahnuť "určitý obrat", t.z. že to nebudú len takí drobní podnikatelia. Nie sú plátcami, hovorím o DP k Dani z MV a ako aj Ty v príspevku 721 píšeš, že všetky podania budú musieť byť podané elektronicky
Economic
27.10.11,12:49
http://www.vssr.sk/1303/Najdolezitejsie-zmeny-z-danoveho-poriadku-v-porovnani-so-zakonom-o-sprave-dani_37133.aspx
S účinnosťou k 1. 1. 2012 bola prijatá už aj novela daňového poriadku – zákon č. 331/2011 Z. z. (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=3039109), ktorá mala odstrániť zistené nedostatky ešte pred účinnosťou daňového poriadku, a tiež bolo potrebné posunúť účinnosť ustanovení týkajúcich sa elektronickej komunikácie s daňovými subjektmi o jeden rok, teda k 1. 1. 2013, pretože by sa nepodarilo ku dňu účinnosti daňového poriadku zabezpečiť bezproblémovú elektronickú komunikáciu po technickej stránke zo strany správcu dane.
Teda všetko elektronicky od 1.1.2013?

Zo strany správcu dane smerom k nám od 1. 1. 2013.
Smerom od nás na DÚ od 1. 1. 2012.
Economic
27.10.11,12:51
Nie sú plátcami, hovorím o DP k Dani z MV a ako aj Ty v príspevku 721 píšeš, že všetky podania budú musieť byť podané elektronicky

Veď čítaj trošku pozornejšie. Všetky podania platiteľov DPH a nie všetkých daňových subjektov úplne. Aj začiatok mojej témy o tom hovorí. :)


V celej téme a skoro v každom príspevku sa skloňuje slovo platiteľ DPH !!!
babi2
27.10.11,12:58
Veď čítaj trošku pozornejšie. Všetky podania platiteľov DPH a nie všetkých daňových subjektov úplne. Aj začiatok mojej témy o tom hovorí. :)


V celej téme a skoro v každom príspevku sa skloňuje slovo platiteľ DPH !!! Ďakujem za vysvetlenie, budem sa snažiť čítať pozornejšie:)
Economic
27.10.11,13:01
Rado sa stalo. Cieľom témy je upozorniť ľudí teda platiteľov DPH na túto problematiku, nie strašiť všetkých podnikateľov :)
lenka_bodorova
27.10.11,13:07
Teda podávať sa musí, len nemusí to byť elektronický zaručený podpis, ktorý bude musieť byť od 1.1.2013. Prosím doplnete ma ak tam je pre mňa platiteľa DPH ešte niečo podstatné. Ďakujem
lenka_bodorova
27.10.11,13:11
ďakujem. aby som tomu správne rozumela, ak máme zriadenú dohodu s DÚ kvôli Súhrnnému výkazu k DPH (namiesto ZEP), tak táto bude platiť aj pre ostatné elektronické podávania DP? alebo treba ešte niečo k tej dohode doplniť?
Toto by aj mňa zaujímalo, nikde som nenašla odpoveď? A teda keĎ je len dohoda, treba posielať daňové priznania... aj poštou? Ďakujem
Economic
27.10.11,13:12
Teda podávať sa musí, len nemusí to byť elektronický zaručený podpis, ktorý bude musieť byť od 1.1.2013. Prosím doplnete ma ak tam je pre mňa platiteľa DPH ešte niečo podstatné. Ďakujem


Na zatiaľ ti stačí toto vedieť. Druhý novembrový týždeň idem na školenie. Ak budú nejaké pikošky, dám to samozrejme hneď všetkým poraďákom vedieť.
Economic
27.10.11,13:26
Toto by aj mňa zaujímalo, nikde som nenašla odpoveď? Ďakujem

Ak je dohoda pre ten ktorý daňový subjekt na SV, tak platí aj na iné elektronické podania.
srska
27.10.11,13:32
Toto by aj mňa zaujímalo, nikde som nenašla odpoveď? A teda keĎ je len dohoda, treba posielať daňové priznania... aj poštou? Ďakujem § 13 ods. 5 a 6 daňového poriadku (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=225)
domenico.office
27.10.11,14:11
Teda podávať sa musí, len nemusí to byť elektronický zaručený podpis, ktorý bude musieť byť od 1.1.2013. Prosím doplnete ma ak tam je pre mňa platiteľa DPH ešte niečo podstatné. Ďakujem

Zhrniem:

Od 1.1.2012 bude platiteľ DPH povinný zasielať všetky podania elektronicky, po novele Daňového poriadku budú na to dva spôsoby, buď podpísané ZEP-om, alebo na základe Dohody so správcom dane.

Od 1.1.2013 bude správca dane zasielať subjektom (myslím, že zatiaľ je to tak, kto o to požiada) akúkoľvek dokumentáciu len elektronicky do osobnej schránky a bude musieť byť podpísaná ZEP-om.
m.hladka
28.10.11,08:44
Super informácia, treba ju však dať hore vysvietenú, aby sa nehľadala dĺho tu v téme.
Economic
28.10.11,11:19
Príspevok bol zadávaný dávno a do opravy sa nedostanem, len cez moderátora....
nika.sum
28.10.11,13:07
A ako sa to da oznacit ako najlepsia odpoved, to musi mat najviac bodov?
Economic
28.10.11,13:47
Ak sa nazbiera ešte viac užitočných bodov, tak sa to presunie dopredu ako najužitočnejšia odpoveď.
jozka56
28.10.11,13:55
Ak sa nazbiera ešte viac užitočných bodov, tak sa to presunie dopredu ako najužitočnejšia odpoveď.
už je :)
Economic
28.10.11,13:57
áno, vidím......
ZuzanaP
03.11.11,08:20
pokúšam sa dovolať na náš DÚ, zatiaľ bezúspešne. Mám zriadený elektronický prístup, bez ZEP, chcela by som s ZEP. Bude stačiť to len na DÚ nejako zmeniť, či budem potrebovať nový prístup? Máte skúsenosť niekto? Ďakujem.
JAJA11
03.11.11,08:41
pokúšam sa dovolať na náš DÚ, zatiaľ bezúspešne. Mám zriadený elektronický prístup, bez ZEP, chcela by som s ZEP. Bude stačiť to len na DÚ nejako zmeniť, či budem potrebovať nový prístup? Máte skúsenosť niekto? Ďakujem.

Stačí sa prihlásiť na stránky DÚ a tam si vybrať správu certifikátov a tam vložiť nový certifikát. Príde potvrdenie o akceptácii ZEPu.
domenico.office
03.11.11,09:00
pokúšam sa dovolať na náš DÚ, zatiaľ bezúspešne. Mám zriadený elektronický prístup, bez ZEP, chcela by som s ZEP. Bude stačiť to len na DÚ nejako zmeniť, či budem potrebovať nový prístup? Máte skúsenosť niekto? Ďakujem.

http://www.porada.sk/t168568-p66-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1878398