ZuzanaP
03.11.11,09:49
Stačí sa prihlásiť na stránky DÚ a tam si vybrať správu certifikátov a tam vložiť nový certifikát. Príde potvrdenie o akceptácii ZEPu.


http://www.porada.sk/t168568-p66-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1878398

Ďakujem :-)
nika.sum
03.11.11,14:13
A ako je to, keď klient je na inom DÚ ako ja, dokonca v inom meste? Vlani som mala takú skúsenosť, že som klientovi vytlačila svoj registračný formulár a on to na svojom daňovom úrade všetko vybavil. Je to aj teraz ešte takto?


Áno vytlačíš svoju registráciu a ide on aj so svojou PM na teba na DÚ. Zápisnicu podpíše on. Tebe ho len pridajú ako ďalší subjekt.

Toto sa tyka asi registracie so ZEP vsak? Tiez mam klienta mimo BA. Ja mu dam registracny formular, on zoberie PM na mna a na DU spise zapisnicu. On asi musi zobrat vypis z OR - kopiu a nic ine mu netreba? A este sa chcem spytat neviete ako je to ak prestahuju sidlo firmy do BA, bude treba nieco znovu zaniest na DU v BA co sa tyka elektronickeho podavania?
Economic
03.11.11,14:28
Toto sa tyka asi registracie so ZEP vsak? Tiez mam klienta mimo BA. Ja mu dam registracny formular, on zoberie PM na mna a na DU spise zapisnicu. On asi musi zobrat vypis z OR - kopiu a nic ine mu netreba? A este sa chcem spytat neviete ako je to ak prestahuju sidlo firmy do BA, bude treba nieco znovu zaniest na DU v BA co sa tyka elektronickeho podavania?

Nič viac mu netreba /OP nepočítam/ . Pri zmene sídla nič netreba, klientova väzba k jeho DIČ Ti ostáva. Jeho DIČ sa nemení....
nika.sum
03.11.11,17:43
Nič viac mu netreba /OP nepočítam/ . Pri zmene sídla nič netreba, klientova väzba k jeho DIČ Ti ostáva. Jeho DIČ sa nemení....

dakujem velmi pekne. Uz mam dohodnuty termin kvoli ZEP, takze sa pomalicky dostavam k cielu. Este musim porobit klientom tie plne moci a rozposlat :-)
Economic
03.11.11,17:45
dakujem velmi pekne. Uz mam dohodnuty termin kvoli ZEP, takze sa pomalicky dostavam k cielu. Este musim porobit klientom tie plne moci a rozposlat :-)

Dobré rozhodnutie. Určite nebudeš ľutovať ani Ty, ani Tvoji klienti. Je to fakt veľmi dobrá pomoc a zjednodušenie celej našej práce.
KEJKA
04.11.11,14:54
......................... krok, že si ID vybavil konateľ, bol formálny, vôbec sa nevyužíva, poslúžil len na to, že sa jednorazovo cez toto ID delegovala právomoc podávať elektronicky na mňa, na moje IDčko. Konateľ mal len ID, vobec ZEP nevybavoval, nemá ho dodnes. vyskúšala som v praxi, funguje to aj teraz.


Len dodám, že po novom už nemusíš na DÚ nič podpisovať - predtým sa podpisovala zápisnica. Len vezmeš splnomocnenie, výpis z OR, svoje ID a pôjdeš na jeho DU. ak ide o ZEP, naozaj netreba nič podpisovať, ak od EP, tak sa podpisuje dohoda.


Od 1.1.2012 všetko len elektronicky.presne tak.
Takže som vyskúšala podľa mňa najjednoduchšiu cestu ako si pridať klienta. Vyskúšala som to na svojej firme a funguje to BEZ splnomocnenia a BEZ účasti konateľa.
1. vytvorím ID za konateľa, vytlačím ho a odovzdám na DU. /boli sme tam s konateľom osobne, ale teta to iba prevzala s tým, že aktivuje jeho registráciu, nechcela ani OP, ani výpis z OR, nič./ teta povedala, že to môže doniesť ktokoľvek, nemusí tam konateľ ísť osobne.
2. počkám na autorizáciu, prihlásená pod konateľovým ID si zistím, že je firma priradená, potom urobím väzbu na seba.
3. odhlásim sa ako konateľ, prihlásim sa ja ako zástupca a ID klienta mám v zozname.
4. ešte som chcela odskúšať podpísanie DP DPH, ale nefunguje portál, vyskúšala som cez eDane, tam mi to funguje, podpísala som dokument, akurát som ho neodoslala.
===================================
samozrejme - tento postup som si mohla dovoliť s vedomím konateľa. Ak však hociktorému konateľovi vysvetlím, že ušetrí cestu na matriku, či k notárovi, že nebude musieť posielať a podpisovať DP a iné dokumenty, ktoré zaňho podám ja, tak mi isto dovolí tento zjednodušený postup. Podotýkam, že už som o tom písala, urobila som to takto dva roky dozadu a dodnes DU žiadne splnomocnenie nechce.
=======================================
Posledná vec - pripadá mi to, že hocikto za hocijakú firmu môže takýmto postupom si priradiť klienta a podávať zaňho trebars nezmysly.....jasne, berie si to na zodpovednosť, lebo certifikát je priradený ku konkrétnej osobe, podanie je dokázateľné, lenže je možné takto narobiť nepríjemnosti niekomu ?
uvítam podnety, kde je chyba, nebezpečenstvo, či iné riziko.
Etickú stránku mám vyriešenú tak, že ako som napísala - po dohode s klientom.
Takže popísaný postup funguje bez splnomocnenia.
Maaaria
06.11.11,13:23
Poraďáci, chcem si to s vami odobriť.
robim účtovníctvo len jednej firme, ktorá je kvartalnym platcom DPH.
s konateľom sme sa dohodli, že budeme zasielať výkazy na dohodu so správcom dane. čiže plus posielať krycie listy poštou.
čiže na vybavenie potrebujem
1,vyplním registračný formulár na drsr
2,kópia výpisu z OR
3,POTREBUJEM AJ OVERENU PLNUMOC? ked pojde na DU to vybaviť konateľ?
4,spísať dohodu, ktorá podpíše konateľ priamu na DU

je to takto správne, doplníte ma
dakujem
KEJKA
06.11.11,14:11
dohodu neodporúčam, ale ak to silou mocou chcete, ................
dohodu podpisuješ ty na základe splnomocnenia.
Alebo podpisuje konateľ bez splnomocnenia - sám za seba a on to bude podávať.
prípadne to budeš podávať ty s jeho prístupovými údajmi, ale to je medzi vami. oficiálne to na drsr bude vyzerať, že podáva konateľ.

nedá sa napísať "budeme podávať"
Budeš podávať ty..............treba splnomocnenie
bude podávať konateľ..............netreba splnomocnenie.
Economic
06.11.11,14:49
Ozaj, Kejka mám jednu novinku od jednej kamošky, čo bola na školení k daňovému poriadku, údajne sa hovorilo o tomto :
Budú nove dohody v dcembri koli tomu, že teraz daňová správa generuje pre všetkých daňovníkov nové čísla ( terajšie DIČká), každý bude mať pridelený nejaký nový identifikátor, ktorý sa bude musieť použiť pri úhradach daní, aby sa to spárovalo, inak sa nam platby vrátia. Doterajšie dohody ostanú v platnosti. Už viem, prečo klientov presúvajú na daňových úradoch, leto tieto čisla potrebuju pri spisovaní nových dohod, preto sa čaká najprv na vytvorenie týchto nových čísiel.
Daňovníkom ich budú vraj posielať.
Ak bude podávať DP k d.z prijmu nejajý človek ktorý zatiaľ nemá pridelené takéto číslo, lebo nieje registrovaný ako daňovník – napr. má ZČ v zahraničí a 31.3.2011 donesie na DU d priznanie, DU mu musí najprv prideliť toto číslo, a daňovníkovi tak sa mu automaticky predĺži lehota na podanie priznania do 8 dní od doručenie čísla.

Ja idem na školenie 10. 11. dám sem potom nové info aj ja.
Kája.
06.11.11,15:07
No a ešte jedna novinka, tie nové dohody čo by mali platiť od nového roka, k tým už nebude treba nosiť krycie listy. Ak má daňovník podpísanú starú dohodu, musí nosiť krycie listy, keď bude mať novú dohodu krycie listy nosiť nebude. Ešte ani na daňovom nevedia, kedy budú mať k dispozícii nové dohody, vraj niekedy v priebehu januára.
Dáša_
06.11.11,15:09
Už som išla aj písať na DU, ale dnes stránka nefunguje.

Zaujíma ma jedna vec - Ak budem posielať písomnosti ZEPom a zariadenie sa mi v najnevhodnejšom okamžiku pokazí/stratím ho/ukradnú mi.... , budem mocť poslať daňové priznanie aj len ako keby som mala podpísanú dohodu, alebo mám smolu. Ak sa mi niečo také prihodí 25., tak je to proste moja smola. A nastúpia hneď pokuty.
KEJKA
06.11.11,15:09
až na to, že 10.10. už bolo.................k príspevku 759
Dáša_
06.11.11,15:12
No a ešte jedna novinka, tie nové dohody čo by mali platiť od nového roka, k tým už nebude treba nosiť krycie listy. Ak má daňovník podpísanú starú dohodu, musí nosiť krycie listy, keď bude mať novú dohodu krycie listy nosiť nebude. Ešte ani na daňovom nevedia, kedy budú mať k dispozícii nové dohody, vraj niekedy v priebehu januára.

tak toto by znamenalo, že je zbytočné sa plašiť už teraz na DU. Len zase aby sa to v januári všetko stihlo...
Economic
06.11.11,15:15
tak toto by znamenalo, že je zbytočné sa plašiť už teraz na DU. Len zase aby sa to v januári všetko stihlo...

Inak neviem si to fyzicky predstaviť rozlíšenie starej a novej dohody. Pretože ak by to platilo tak ako bolo vyššie napísané, tak by boli diskriminovaní tí, ktorí uzavreli staré dohody. Nemám pravdu ? Najlepšie bude vyčkať na to, čo oni sami zverejnia na svojej stránke. To bude pre nás berná minca.
Economic
06.11.11,15:20
KEJKA vďaka.... :) už je tam správny termín.
Economic
06.11.11,15:26
Už som išla aj písať na DU, ale dnes stránka nefunguje.

Zaujíma ma jedna vec - Ak budem posielať písomnosti ZEPom a zariadenie sa mi v najnevhodnejšom okamžiku pokazí/stratím ho/ukradnú mi.... , budem mocť poslať daňové priznanie aj len ako keby som mala podpísanú dohodu, alebo mám smolu. Ak sa mi niečo také prihodí 25., tak je to proste moja smola. A nastúpia hneď pokuty.

V tomto prípade len jedna možnosť by tu bola /ale podľa mňa nepripadá do úvahy/ Záložný ZEP sa nedá urobiť. Nie je to možné. Je možné mať dva certifikáty uložené na dvoch zariadeniach. Nejde to preto, že súkromný kľúč na kľúči sa nedá exportovať (zálohovať) Čiže jeden token /to bezpečné zariadenie/ by si mala v kancelárii, a druhý napríklad v byte. Ale to je presne ako prípad, že kúpim si do zálohy druhé auto, lebo čo keď to prvé rozmlátim alebo mi ho ukradnú ? Ja ZEP využívam viac ako 2 roky a ver mi, že ma nesklamal ani raz. A chránim si ho ako oko v hlave proti odcudzeniu...
EMILY04
06.11.11,15:39
Môžem otázku? Ak budem budúci rok žiadať o vrátenie DPH z iného štátu, to musím mať iba ZEP, však,nestačí mať iba dohodu. Ak som to pochopila správne. Ďakujem.
Economic
06.11.11,15:43
Môžem otázku? Ak budem budúci rok žiadať o vrátenie DPH z iného štátu, to musím mať iba ZEP, však,nestačí mať iba dohodu. Ak som to pochopila správne. Ďakujem.

Áno dobre si to pochopila. Vrátenie DPH sa robí elektronicky a ZEP je tam nutný. Pokiaľ nechceš do neho investovať, je tu jedna možnosť, niekoho splnomocniť so ZEP-om a cez neho to urobiť. Neviem o akú výšku vratky DPH zo zahraničia sa jedná. Pokiaľ o veľa peňazí, tak ZEP je možno zanedbateľná položka.
srska
06.11.11,15:43
Ozaj, Kejka mám jednu novinku od jednej kamošky, čo bola na školení k daňovému poriadku, údajne sa hovorilo o tomto :
Budú nove dohody v dcembri koli tomu, že teraz daňová správa generuje pre všetkých daňovníkov nové čísla ( terajšie DIČká), každý bude mať pridelený nejaký nový identifikátor, ktorý sa bude musieť použiť pri úhradach daní, aby sa to spárovalo, inak sa nam platby vrátia. Doterajšie dohody ostanú v platnosti. Už viem, prečo klientov presúvajú na daňových úradoch, leto tieto čisla potrebuju pri spisovaní nových dohod, preto sa čaká najprv na vytvorenie týchto nových čísiel.
Daňovníkom ich budú vraj posielať.
Ak bude podávať DP k d.z prijmu nejajý človek ktorý zatiaľ nemá pridelené takéto číslo, lebo nieje registrovaný ako daňovník – napr. má ZČ v zahraničí a 31.3.2011 donesie na DU d priznanie, DU mu musí najprv prideliť toto číslo, a daňovníkovi tak sa mu automaticky predĺži lehota na podanie priznania do 8 dní od doručenie čísla.

Ja idem na školenie 10. 11. dám sem potom nové info aj ja.máš pravdu - #16 (http://www.porada.sk/t177170-p2-specificke-symboly-od-01-01-2012-a.html#post1882133)
Johanka
06.11.11,15:45
Inak neviem si to fyzicky predstaviť rozlíšenie starej a novej dohody. Pretože ak by to platilo tak ako bolo vyššie napísané, tak by boli diskriminovaní tí, ktorí uzavreli staré dohody. Nemám pravdu ? Najlepšie bude vyčkať na to, čo oni sami zverejnia na svojej stránke. To bude pre nás berná minca.
Pozri si text starej dohody - je uzatvorená podľa zákona 511/1992, čo je starý zákon o správe daní a poplatkov, kde je ustanovená povinnosť doručovať "krycie listy". Táto povinnosť podľa novelizovaného znenia daňového poriadku už nie je (pri doručovaní bez ZEP).

Tu je odpoveď z DR SR :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len daňový poriadok) nadobudne účinnosť 1.1.2012. Ustanovenie § 14 ods. 1 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania finančnej správe elektronickými prostriedkami.
Spôsob podania elektronickými prostriedkami je upravený v ustanovení § 13 ods. 5 daňového poriadku. Z predmetného ustanovenia vyplýva, že podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom (ďalej ZEP) osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané ZEP, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.
Vychádzajúc z uvedeného, osoby podľa ustanovenia § 14 ods. 1 daňového poriadku, budú mať povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami po 1.1.2012. Daňový subjekt, ktorý nebude mať ZEP má podľa uvedeného ustanovenia zákona povinnosť uzatvoriť so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohodu musí uzavrieť skôr, ako bude mať povinnosť podať správcovi dane podanie. Je teda na daňovom subjekte, či dohodu uzatvorí so správcom dane v roku 2011 alebo až v roku 2012. Podrobnosti elektronického doručovania budú uvedené v dohode.
V prípade, ak má daňový subjekt uzavretú písomnú dohodu o elektronickom doručovaní a táto nebude zmenená resp. zrušená, je povinný doručovať podania v súlade s touto dohodou, t. j. do piatich pracovných dní je povinný doručiť miestne príslušnému správcovi dane prvú stranu doručenej písomnosti a písomné Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou.

Váš dopyt:

Dobrý deň !
1.
Po 1.1.2012 v prípade doručovania podaní elektronicky bez zaručeného elektronického podpisu , bude aj naďalej povinnosť doručovať tieto podania aj v listinej forme (krycie listy) ?

2.
V novele Daňového poriadku (331/2011 Z.z.) je § 13 ods. 5 uvedené , že ak chce daňový subjekt doručovať správcovi dane písomnosti elektronicky bez ZEP, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dohodu o elektronickom doručovaní.

Vzhľadom na to, že finančné riaditeľstvo vzniká až 1.1.2012, bude predpísané tlačivo dostupné aj skôr na inom mieste alebo to znamená, že napr. platiteľ DPH, ktorý má od 1.1.2012 povinnosť doručovať písomnosti iba elektronicky, môže dohodu o elektronickom doručovaní uzatvoriť so správcom dane až po 1.1.2012 ?
EMILY04
06.11.11,15:51
Máš pravdu ekonomic, výška zriadenia ZEP je zanedbateľná čiastka, len doteraz som mala u každého urobené len dohody a keďže niektorí majitelia firiem sú mimo východu neviem ako to skĺbiť, aby kvôli ZEP nemuseli chodiť tu na DU. Ďakujem za radu.
Economic
06.11.11,15:57
Máš pravdu ekonomic, výška zriadenia ZEP je zanedbateľná čiastka, len doteraz som mala u každého urobené len dohody a keďže niektorí majitelia firiem sú mimo východu neviem ako to skĺbiť, aby kvôli ZEP nemuseli chodiť tu na DU. Ďakujem za radu.

Inak je jednoduché prejsť z možnosti DOHODY na komunikáciu so ZEP.
Kája.
06.11.11,15:59
tak toto by znamenalo, že je zbytočné sa plašiť už teraz na DU. Len zase aby sa to v januári všetko stihlo...

Ja daňovom mi bola poradené, radšej si uzatvoriť dohody teraz a v novom roku podávať krycie listy podľa starej dohody a v priebehu roku prerobiť dohodu na novú, kde už nebude povinnosť podávať krycie listy. Pracovníčky na registri vôbec netušia, kedy budú k dispozícii nové dohody, ich odpoveď možno na konci decembra, možno 5.1. a možno až 20.1. Ani si neviem predstaviť ten frmol na daňových úradoch.
Economic
06.11.11,16:02
Ja daňovom mi bola poradené, radšej si uzatvoriť dohody teraz a v novom roku podávať krycie listy podľa starej dohody a v priebehu roku prerobiť dohodu na novú, kde už nebude povinnosť podávať krycie listy. Pracovníčky na registri vôbec netušia, kedy budú k dispozícii nové dohody, ich odpoveď možno na konci decembra, možno 5.1. a možno až 20.1. Ani si neviem predstaviť ten frmol na daňových úradoch.

Tu treba však povedať, že frmol budú musieť zniesť a vydržať jedine tí, ktorí sa rozhodnú pre "údajne jednoduchšiu" metódu bez ZEP. Tí čo majú už teraz ZEP sú absolútne pokojní, pretože tých sa to vlastne už vôbec netýka.
Johanka
06.11.11,16:37
Frmol by nemusel znášať nikto, keby správa daní bola včas pripravená na to, čo ustanovuje zákon ... a teraz nepíšem iba o podávaní písomností elektronicky smerom k správcovi dane, píšem aj o opačnom smere doručovania ... Viete niekto odpoveď na otázku : Čo je "elektronická osobná schránka daňového subjektu" ? (je to v § 32 Daňového poriadku).
Economic
06.11.11,16:40
Frmol by nemusel znášať nikto, keby správa daní bola včas pripravená na to, čo ustanovuje zákon ... a teraz nepíšem iba o podávaní písomností elektronicky smerom k správcovi dane, píšem aj o opačnom smere doručovania ... Viete niekto odpoveď na otázku : Čo je "elektronická osobná schránka daňového subjektu" ? (je to v § 32 Daňového poriadku).

Komunikácia správcu dane smerom k nám bude predsa až od 1. 1. 2013. /viď najužitočnejšia odpoveď v tejto téme v úvode/
Dáša_
06.11.11,16:50
V tomto prípade len jedna možnosť by tu bola /ale podľa mňa nepripadá do úvahy/ Záložný ZEP sa nedá urobiť. Nie je to možné. Je možné mať dva certifikáty uložené na dvoch zariadeniach. Nejde to preto, že súkromný kľúč na kľúči sa nedá exportovať (zálohovať) Čiže jeden token /to bezpečné zariadenie/ by si mala v kancelárii, a druhý napríklad v byte. Ale to je presne ako prípad, že kúpim si do zálohy druhé auto, lebo čo keď to prvé rozmlátim alebo mi ho ukradnú ? Ja ZEP využívam viac ako 2 roky a ver mi, že ma nesklamal ani raz. A chránim si ho ako oko v hlave proti odcudzeniu...

Príklad z autom je nie zrovna dobrý - keď nemám auto, môžem ísť pešo, mhd, odvezie ma kamarát. Ja sa pýtam, čo v prípade, že mi zlyhá ZEP. Mám nejakú možnosť, ako výkaz poslať? To, že sa to nestalo doteraz, nikde nie je napísané, že sa to jednému z x daňových subjektov nestane v priebehu roka... Naviac, predstava, že na môj ZEP je naviazaných 10 klientov... mi na kľude nepridáva

A ak naozaj nebude treba posielať krycie listy, mám pocit, že výhoda ZEPu padá
Economic
06.11.11,16:54
Príklad z autom je nie zrovna dobrý - keď nemám auto, môžem ísť pešo, mhd, odvezie ma kamarát. Ja sa pýtam, čo v prípade, že mi zlyhá ZEP. Mám nejakú možnosť, ako výkaz poslať? To, že sa to nestalo doteraz, nikde nie je napísané, že sa to jednému z x daňových subjektov nestane v priebehu roka... Naviac, predstava, že na môj ZEP je naviazaných 10 klientov... mi na kľude nepridáva

A ak naozaj nebude treba posielať krycie listy, mám pocit, že výhoda ZEPu padá

To s tým autom bolo iba obrazne myslené. A hádam mi nechceš povedať, že všetkých 10 DP budeš robiť 25-teho ?
Ja ich mám cca 20 a nepodlieham zbytočnej panike.
Dáša_
06.11.11,17:01
To s tým autom bolo iba obrazne myslené. A hádam mi nechceš povedať, že všetkých 10 DP budeš robiť 25-teho ?
Ja ich mám cca 20 a nepodlieham zbytočnej panike.

teraz naposledy ich bolo 25. sedem kusov - a to som mala už dávno všetko hotové, všetci ešte potrebovali dať jeden doklad, ktory tam musel byť :) Tak som čakala a čakala. Ostatné odišli skôr
KEJKA
06.11.11,17:22
myslím, že je dobré pôsobiť na klientov, aby si aj sami vybavili ZEP. Potom - predpokladám - je možnosť aby konateľ podal dokument vo vlastnom mene so svojim ZEP.
A ak by aj niečo sa so ZEP stalo - ja som ale optimistka - tak sa z toho nestrieľa. nanajvýš pokuta, to je riziko povolania.
Aj z toho dôvodu v prvom rade ponúkam klientovi, aby si ZEP vybavil aj sám. Veľká firma s tým žiadne cavyky nerobila a ZEP využíva účtovníčka. V začiatkoch jeden prípad zlyhania aj bol -ale to sme dokázali, že nefungoval portal a pokutu odpustili v plnej výške.
A nakoniec - mám zmluvne minimálne 3-dňovú rezervu na ukončenie prác a podanie DP. Takže nečakám a ak predsa len musím, prípadnú pokutu znáša klient.
NIKDY som nepodávala 25. DPH.
Gong
06.11.11,17:42
Dobrý večer, na základe tohoto príspevku, by som vás chcela poprosiť o radu, od 1.1.2012 je povinnosť podávať dokumenty na DU elektronicky, ja by som chcela podávať všetko so ZEP-om, prosím ked si chcem tento ZEP vybaviť, ako mám postupovať, čomu sa mám vyvarovať, na čo nezabudnúť atď. Mám FO za ktorú by som doklady podávala, stačí mi PM na podávanie dokumentov, RL a ZEP? A keď mám okrem tejto FO ešte 2 SRO-čky, za ktoré chcem tiež podávať dokumenty elektronicky, tiež mi od nich stačí PM ako pri FO, a ten istý ZEP, alebo na každú firmu musím mať ZEP zvlášť?
Dakujem
KEJKA
06.11.11,17:45
môj príspevok 756
ale odporúčam prečítať celú tému
plus si vyhľadať inú poradu na rovnakú tému.....kľúčové slovíčka,
zk24
06.11.11,18:18
Takže predsa len bude možnosť podávať formou Dohody bez povinnosti nosiť krycie listy? Tak to potom ZEP nemá absolútne nijaký význam.....*
Zita5
06.11.11,18:21
Takže predsa len bude možnosť podávať formou Dohody bez povinnosti nosiť krycie listy? Tak to potom ZEP nemá absolútne nijaký význam.....*

Význam má pre daňovníkov, platiteľov DPH a účtovníkov, ktorí chcú ZEP využívať .
zk24
06.11.11,18:22
Význam má pre daňovníkov, platiteľov DPH a účtovníkov, ktorí chcú ZEP využívať .

Ktorí chcú využívať... ale čo má ZEP navyše teda? (hovorím o komunikácii s daňovou správou). Čo mi ZEP uľahčí? Prečo by ho mal chceť niekto využívať? Pýtam sa vážne... v čom má ZEP výhodu teda, keď má význam pre tých ktorí chcú.... Či len preto že chcú... len tak ?
srska
06.11.11,18:48
a načo je v §13 563/2009 toto: .... spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia
zk24
06.11.11,18:56
??? Môžeš prosím konkrétnejšie?*
Johanka
06.11.11,19:00
... lebo to nejaký "spoluautor" opísal z § 80 zákona o DPH :
Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.
... asi sa dohodneme, že krycie listy sa nosiť nebudú :D
avalik
06.11.11,19:02
pozri citovany §13 v prisp. http://www.porada.sk/t168568-p23-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1875458

(http://www.porada.sk/t168568-p23-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1875458)(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20) osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.
(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.

Predpokladam, ze v dohode bude povinnost podla ods. 6)
zk24
06.11.11,19:04
No toto som cítala. Ale v príspevkoch 760 a 770 (ak si správne pamätám čísla... od Johanka a od Kája) sa píše že nie je treba nosiť krycie listy. Na to narážam. Je tam aj stanovisko DRSR od Johanky.
*V tomto prípade, že nie je treba krycie listy do piatich dní, tak má ZEP ešte nejaké výhody oproti Dohode v komunikácii s DU?
avalik
06.11.11,19:10
No toto som cítala. Ale v príspevkoch 760 a 770 (ak si správne pamätám čísla... od Johanka a od Kája) sa píše že nie je treba nosiť krycie listy. Na to narážam. Je tam aj stanovisko DRSR od Johanky.
*V tomto prípade, že nie je treba krycie listy do piatich dní, tak má ZEP ešte nejaké výhody oproti Dohode v komunikácii s DU?

no v tom stanovisku nie je jasne napisane, ze nebude potrebne posielat KL do 5. dni. Je tam len citovany zakon a sucasny stav (inac odpoved o nicom!) A kedze vzor "novej" dohody este nikto z nas nevidel, tak mozme len hadat ci KL bude alebo nie.
zk24
06.11.11,19:14
No je to tak čudne napísané... že keď nezrušia starú dohodu, resp.nezmenia na novú, tak budu musieť nosiť KL do 5 dní. Takže vlastne ak prejdu na novu dohodu, tak by som tipovala že táto povinnosť zmizne.. Alebo dostanú povinnosť nosiť to do 3 dní? :D :D :D*
avalik
06.11.11,19:16
No je to tak čudne napísané... že keď nezrušia starú dohodu, resp.nezmenia na novú, tak budu musieť nosiť KL do 5 dní. Takže vlastne ak prejdu na novu dohodu, tak by som tipovala že táto povinnosť zmizne.. Alebo dostanú povinnosť nosiť to do 3 dní? :D :D :D*

nezostava nam nic ine len cakat na novu dohodu ... zajtra idem na DU, tak sa opytam, zatial som bez dohody aj bez ZEP :)
Mila123
06.11.11,19:18
nezostava nam nic ine len cakat na novu dohodu ... zajtra idem na DU, tak sa opytam, zatial som bez dohody aj bez ZEP :)
tak teda vitaj v klube....aj ja som na tom rovnako (bez , bez), zajtra budem telefonovať na DU a nechám odkaz ako je to tu pod Tatrami.....
Economic
07.11.11,05:45
Ktorí chcú využívať... ale čo má ZEP navyše teda? (hovorím o komunikácii s daňovou správou). Čo mi ZEP uľahčí? Prečo by ho mal chceť niekto využívať? Pýtam sa vážne... v čom má ZEP výhodu teda, keď má význam pre tých ktorí chcú.... Či len preto že chcú... len tak ?

Zuzka, ja nech čítam ako čítam, z toho príspevku od Kája kde píše, o ďalšej novinke, ale prečo taká novinka nie je čitateľná priamo zo zákona ? Že by mi ušla ďalšia novela ? Neuviedla na základe čoho vie túto novinku a ja osobne by som uvítala, ktorý prednášajúci lektor /ak sú to informácie na základe školenia a nie že JPP/ toto pustil do obehu. Na videu zo školenia CUS pán Minársky myslím jasne vysvetlil, že v prípade podávania bez ZEP sa krycie listy jednoducho doručiť do 5 dní musia. Inak začínam sa obávať, že koľko prednášajúcich tu je, to že by bolo odlišné vysvetlenie §-ov novely 331/2011 a zvlášť dokladania a nedokladania ? To sa mi moc nezdá.
Som zvedavá na školenie, ktorého sa ja idem zúčastniť 10. 11. u iného lektora. Podávanie je jedna vec ale spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia takého podania je zas úplne iná vec.
srska
07.11.11,05:54
Zuzka, ja nech čítam ako čítam, z toho príspevku od Kája kde píše, o ďalšej novinke, ale prečo taká novinka nie je čitateľná priamo zo zákona ? Že by mi ušla ďalšia novela ? Neuviedla na základe čoho vie túto novinku a ja osobne by som uvítala, ktorý prednášajúci lektor /ak sú to informácie na základe školenia a nie že JPP/ toto pustil do obehu. Na videu zo školenia CUS pán Minársky myslím jasne vysvetlil, že v prípade podávania bez ZEP sa krycie listy jednoducho doručiť do 5 dní musia. Inak začínam sa obávať, že koľko prednášajúcich tu je, to že by bolo odlišné vysvetlenie §-ov novely 331/2011 a zvlášť dokladania a nedokladania ? To sa mi moc nezdá.
Som zvedavá na školenie, ktorého sa ja idem zúčastniť 10. 11. u iného lektora. Podávanie je jedna vec ale spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia takého podania je zas úplne iná vec.presne tak. zep je zep, je to podpis, ktorý jednoznačne identifikuje toho, kto podanie podal. ostatné podania sú na úrovni mailu alebo príspevkov na porade. preto sa to bude doručovanie preukazovať naďalej.
Economic
07.11.11,05:58
Úplná pravda a ja nemám rada dedukcie, čo by bolo keby bolo, alebo jedna pani povedala... To mi je pre argumentovanie úplne zbytočné a ničím nepodložené. Nebudem sa už vyjadrovať k hypotetickým myšlienkam, ale len k faktom zo zákona, resp. sa s poraďákmi podelím o výklad zákona ďalšieho prednášajúceho.
Dáša_
07.11.11,06:19
presne tak. zep je zep, je to podpis, ktorý jednoznačne identifikuje toho, kto podanie podal. ostatné podania sú na úrovni mailu alebo príspevkov na porade. preto sa to bude doručovanie preukazovať naďalej.

no na jednej strane máš pravdu, ale údaje na sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu sú menej dôležité? A tam sa žiadne dokladanie v písomnej forme nevyžaduje
Economic
07.11.11,06:22
no na jednej strane máš pravdu, ale údaje na sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu sú menej dôležité? A tam sa žiadne dokladanie v písomnej forme nevyžaduje

Za nepodanie DP k DPH alebo nepodanie SV hrozí vysoká pokuta za nesplnenie povinnosti. No za nepodanie výkazu alebo neskoro podaného výkazu pre SP alebo ZP nie. Aspoň v tom je určite nejaký rozdiel. Alebo sa mýlim ?
KEJKA
07.11.11,06:23
nechápem načo taká diskusia?
SP, ZP si riešia podávanie separé, o nejednotnosti spôsobov podávania sme tu už diskutovali, k ničomu to nevedie. Každá inštitúcia má svoj systém, svojich programátorov, svoje riešenia.
SP, ZP majú ID, gridkartičky, opakované zadávanie kodov z nej.
DRSR má zas inú kontrolu, ale ako som písala v inej téme, pri ZEP si na svoj ZEP môžem naviazať bez splnomocnenia akúkoľvek firmu aj bez vedomia jej konateľov. A to mi akosi vadí najviac.
/zatiaľ v praxi overené na dvoch DU/
KEJKA
07.11.11,06:27
Za nepodanie DP k DPH alebo nepodanie SV hrozí vysoká pokuta za nesplnenie povinnosti. No za nepodanie výkazu alebo neskoro podaného výkazu pre SP alebo ZP nie. Aspoň v tom je určite nejaký rozdiel. Alebo sa mýlim ?
nemýliš sa, ale práve kvôli vysokým pokutám by som sa prihovárala za čo najjednoduchšie riešenie.
lebo potom poctivec, ktorý s EP podá predčasne a oneskorene podá krycí list, dostane rovnakú pokutu, ako ten, kto ho nepodá vôbec. pri ZEP to isté bez krycieho listu - niekde zhapruje technika, prenos, PC, systém.............a zasa pokuta.
V začiatkoch SV moja účtovníčka strávila pol dňa márnymi pokusmi o odoslanie, platím ju ja, keby mi DU tú jej mzdu preplatil, nemám námietky................
ja som tiež xx hodín maturovala, kým mi všetko fungovalo, teraz je to hračka, super, neviem si to vynachváliť. Lenže súcitím s každým nováčikom v tejto oblasti.
Kája.
07.11.11,06:56
Zuzka, ja nech čítam ako čítam, z toho príspevku od Kája kde píše, o ďalšej novinke, ale prečo taká novinka nie je čitateľná priamo zo zákona ? Že by mi ušla ďalšia novela ? Neuviedla na základe čoho vie túto novinku a ja osobne by som uvítala, ktorý prednášajúci lektor /ak sú to informácie na základe školenia a nie že JPP/ toto pustil do obehu. Na videu zo školenia CUS pán Minársky myslím jasne vysvetlil, že v prípade podávania bez ZEP sa krycie listy jednoducho doručiť do 5 dní musia. Inak začínam sa obávať, že koľko prednášajúcich tu je, to že by bolo odlišné vysvetlenie §-ov novely 331/2011 a zvlášť dokladania a nedokladania ? To sa mi moc nezdá.
Som zvedavá na školenie, ktorého sa ja idem zúčastniť 10. 11. u iného lektora. Podávanie je jedna vec ale spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia takého podania je zas úplne iná vec.

Minulý týždeň 3.11. mali pracovníci daňových úradov školenie ohľadne elektronického podávania dokumentov. Ohľadne tých dohod mi to bolo zodpovedané pracovníčkami registra na daňovom úrade v Martine, Turčianskych Tepliciach a v Žiline. Pracovníci všetkých daňových úradov odpovedali rovnako.
Economic
07.11.11,06:58
Ďakujem veľmi pekne za informáciu. No najdôležitejšie pre nás všetkých bude Usmernenie na stránke drsr.sk.
srska
07.11.11,08:50
nemýliš sa, ale práve kvôli vysokým pokutám by som sa prihovárala za čo najjednoduchšie riešenie.
lebo potom poctivec, ktorý s EP podá predčasne a oneskorene podá krycí list, dostane rovnakú pokutu, ako ten, kto ho nepodá vôbec. pri ZEP to isté bez krycieho listu - niekde zhapruje technika, prenos, PC, systém.............a zasa pokuta.
V začiatkoch SV moja účtovníčka strávila pol dňa márnymi pokusmi o odoslanie, platím ju ja, keby mi DU tú jej mzdu preplatil, nemám námietky................
ja som tiež xx hodín maturovala, kým mi všetko fungovalo, teraz je to hračka, super, neviem si to vynachváliť. Lenže súcitím s každým nováčikom v tejto oblasti.ja som sa tiež v 2009 trápil sám ale zas bolo to na niečo dobré, dnes ma už skoro nič neprekvapí. sranda bola na niektorých dú v ba keď som im vtedy povedal, že budem podávať so zep. niektoré tety zjavne znervózneli. tie mladšie na registrácii napr na dú baIII, boli šikovné. vedeli ako na to.
srska
07.11.11,09:08
a treba mať na zreteli, že toto časom aj tak bude realizované:

- všetky oznamovacie a vykazovacie povinnosti si bude povinná osoba (daňovník/poistenec) plniť len voči jednej inštitúcii (finančnej správe),



a grid karty so zp, sp + dohody pôjdu do zabudnutia
zk24
07.11.11,09:11
Inač som rozmyslala načo mi je grid karta do zdravotnej poistovne? Vybavovala som ju celý den, a ani raz pri podávani výkazov, pri prezeraní dávok, nikde nepýta kody z grid karty. proste mam prihlasovacie meno a heslo, ktore som si vybrala a to je vsetko. Naco je Grid karta vo VsZP? A to je aka bezpecnost, ze to nepyta ziadne potvrdzujuce udaje?
srska
07.11.11,09:15
zuzka, choď do menu pre platiteľov, vyber si nejakého ale pred tým si priprav grid kartu:)
Economic
07.11.11,09:19
Inač som rozmyslala načo mi je grid karta do zdravotnej poistovne? Vybavovala som ju celý den, a ani raz pri podávani výkazov, pri prezeraní dávok, nikde nepýta kody z grid karty. proste mam prihlasovacie meno a heslo, ktore som si vybrala a to je vsetko. Naco je Grid karta vo VsZP? A to je aka bezpecnost, ze to nepyta ziadne potvrdzujuce udaje?

Grid kartu potrebuješ, pri zvolenom : platiteľ poistného komplet - tam sa dá overiť si konto... Oni tie služby tiež sú trošku podelené. Je to v časti : Pre platiteľov.
srska
07.11.11,09:24
A to je aka bezpecnost, ze to nepyta ziadne potvrdzujuce udaje? od vszp máš priradený podpisový certifikát, pomocou ktorého podpisuješ dokumenty a až potom ich odosielaš na podateľňu vszp
zk24
07.11.11,09:25
Hm... skúsila som. Tam som nikdy nebola. neni tam nic, čo by som nenašla ani v založke podanie alebo prehľad. Hm.. :)
srska
07.11.11,09:30
ak podávaš za viacero subjektov, tak všetkých máš v pod položkou "pre platiteľov" - a môžeš po zadaní kódu z grid karty upravovať údaje jednotlivých platiteľov
srska
07.11.11,09:35
mimotemypauza, idem pozrieť tetu do trafiky - došli mi klince:)
KEJKA
07.11.11,09:36
hm, pletie ma prechod od DP k výkazom do SP,ZP...........
klince do rakvy?, no ked myslíš.........
avalik
07.11.11,12:25
nezostava nam nic ine len cakat na novu dohodu ... zajtra idem na DU, tak sa opytam, zatial som bez dohody aj bez ZEP :)

Takze vyjadrenie DU BA5 - tieto informacie neposkytuju, nemali este k tomu skolenie - vraj koncom novembra budu mudrejsi
srska
07.11.11,12:39
dobré info
srska
07.11.11,18:01
no a po 01.01.12 q prehľady sa budú posielať správcovi dane mesačne (úprava § 39/9 595/2003 účinná od 01.01.12)
zk24
07.11.11,18:08
:eek:* Dik za info. Už vidím že zas celé Vianoce budem sedieť nad zákonmi...*
srska
07.11.11,18:12
Maaaria
07.11.11,18:12
Milí poraďáci,
nemá niekto z vás vzor Dohody, ktorú treba napísať pri vybavovaní podávania DP na dohodu so správcom dane? Čo by v nej malo všetko byť? ďakujem
avalik
07.11.11,18:14
Milí poraďáci,
nemá niekto z vás vzor Dohody, ktorú treba napísať pri vybavovaní podávania DP na dohodu so správcom dane? Čo by v nej malo všetko byť? ďakujem

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/el_komunikacia/dohoda_ek.pdf
Economic
07.11.11,18:15
Už to bolo aj v Zbierke zákonov uverejnené ?
srska
07.11.11,18:16
Už to bolo aj v Zbierke zákonov uverejnené ?samozrejme je to v 331/2011 článok II
zep bude vyťaženejší:)
Maaaria
07.11.11,18:18
ďakujem
Economic
07.11.11,18:20
Veď už to tu sledujem, vidím z toho priloženého materiálu... Veru bude vyťaženejší ZEP častejšie a riadne..
srska
07.11.11,18:23
#805 sa začína realizovať
nika.sum
09.11.11,11:12
Ahoj, prosim Vas neviem to na stranke drsr.sk najst, ako si znovu vytlacim Registracny formular? (som uz registrovana od zaciatku roka 2010).

Odvolavam, uz som to nasla, len som bola trosku nervozna, lebo kazdu chvilu ma prist klient a skoro som zabudla, ze mu musim dat Registracny formular moj. Ide to vybavit mimo BA. Takze ak to niekto este bude potrebovat odpoved na stranke drsr.sk - Moj profil.
kimart
09.11.11,11:51
Ahoj, prosim Vas neviem to na stranke drsr.sk najst, ako si znovu vytlacim Registracny formular? (som uz registrovana od zaciatku roka 2010).

Odvolavam, uz som to nasla, len som bola trosku nervozna, lebo kazdu chvilu ma prist klient a skoro som zabudla, ze mu musim dat Restracny formular moj. Ide to vybavit mimo BA. Takze ak to niekto este bude potrebovat odpoved na stranke drsr.sk - Moj profil.
Tak a teraz som z toho úplne jeleň. Ak už raz mám podpísanú dohodu s DU na odovzdávanie SV, musím opätovne podpísať dohodu, či platí tá stará? Ak som platca DPH a žiadam DU o vrátenie DPH zo zahraničia, musím mať ZEP? Čo je to restračný formulár?
JAJA11
09.11.11,11:55
Tak a teraz som z toho úplne jeleň. Ak už raz mám podpísanú dohodu s DU na odovzdávanie SV, musím opätovne podpísať dohodu, či platí tá stará? Ak som platca DPH a žiadam DU o vrátenie DPH zo zahraničia, musím mať ZEP? Čo je to restračný formulár?

restračný je registračný :o A nika.sum len nemohla nájsť svoj starý registračný formulár :o
kimart
09.11.11,12:03
:rolleyes:no veď už som bola v obavách, že mi zas niečo uniklo
evuš
09.11.11,12:13
Tak a teraz som z toho úplne jeleň. Ak už raz mám podpísanú dohodu s DU na odovzdávanie SV, musím opätovne podpísať dohodu, či platí tá stará? Ak som platca DPH a žiadam DU o vrátenie DPH zo zahraničia, musím mať ZEP? Čo je to restračný formulár?

...tak toto zaujíma aj mňa !
nika.sum
09.11.11,12:36
Tak a teraz som z toho úplne jeleň. Ak už raz mám podpísanú dohodu s DU na odovzdávanie SV, musím opätovne podpísať dohodu, či platí tá stará? Ak som platca DPH a žiadam DU o vrátenie DPH zo zahraničia, musím mať ZEP? Čo je to restračný formulár?

Prepacte bol to preklep - registracny formular. Ak ziadane o DPH zo zahranicia musite mat ZEP alebo to urobit prostrednictvom niekoho kto ma ZEP, uz to tu bolo spominane.
kimart
09.11.11,12:41
Ďakujem, a dohoda stačí ta stará?
nika.sum
09.11.11,12:56
Hura, takze uz aj ja ma ZEP :). Tak uz len klientom rozdat splnomocnenia na overenie a odniest na DU.
nika.sum
09.11.11,12:58
Ďakujem, a dohoda stačí ta stará?

Zatial asi stara, viem ze to tu spominali, ze novu este nemali k dispozici, ale toto neviem na 100%.
calawen
09.11.11,16:08
pred chvíľou som sa vrátila z tour de DU,ZP... s DU mám spísanú dohodu, čo všetko musím urobiť (nainštalovať a pod.), aby som mohla podávať cez e-dane?
Economic
09.11.11,16:18
pred chvíľou som sa vrátila z tour de DU,ZP... s DU mám spísanú dohodu, čo všetko musím urobiť (nainštalovať a pod.), aby som mohla podávať cez e-dane?

Urobiť a nainštalovať všetko tak, ako je presne po krokoch vypísané na stránke www.drsr.sk.
Economic
09.11.11,16:20
Ďakujem, a dohoda stačí ta stará?

Kdesi tu som čítala, že budú školení až koncom novembra, takže zrejme Ti urobia ešte starú.
dogicka
10.11.11,06:54
Mne prišlo toto info:

V prípade, že daňový subjekt už má uzatvorenú dohodu so správcom dane na doručovanie písomností elektronickými prostriedkami podľa v súčasnosti platného zákona, daňový subjekt môže postupovať podľa tejto dohody do konca marca 2012.

V decembri 2011 daňový subjekt môže uzatvoriť so správcom dane dodatok k existujúcej dohode.

Bolo toho viac, ale to tu už bolo popísané.
Ada9
10.11.11,14:10
ako to bude daňovými priznaniami za posledný kvartál 2011, už aj tie sa budú musieť podať len elektronický?
srska
10.11.11,14:15
pred chvíľou som sa vrátila z tour de DU,ZP... s DU mám spísanú dohodu, čo všetko musím urobiť (nainštalovať a pod.), aby som mohla podávať cez e-dane? http://www.porada.sk/t162601-dr-sr-nova-aplikacia-edane.html
Economic
10.11.11,14:42
ako to bude daňovými priznaniami za posledný kvartál 2011, už aj tie sa budú musieť podať len elektronický?

Daňové priznania za 12/2011 a 4. Q. 2011 už elektronicky.
Ada9
10.11.11,15:34
ďakujem, tak to aby som už začala konať..
nika.sum
10.11.11,19:35
Daňové priznania za 12/2011 a 4. Q. 2011 už elektronicky.

Tiez to mam uz potvrdene z blizkych zdrojov na DU:)
Economic
11.11.11,05:40
Ja to mám potvrdené od lektora zo včerajšieho školenia, že je to tak. Všetko platitelia DPH od 1. 1. 2012 elektronicky. A spôsobom tak ako o tom hovorí už spomínaná novela 331/2011. Keďže DP musí byť podpísané daňovníkom pri podaní elektronicky bez ZEP je nutnosť do 5 dní DP podávať ho v papieri. Daňovník jednoznačne musí vedieť preukázať hmatateľne jeho podanie. Vlastne sa mi potvrdilo presne to, čo tu aj so Srskom a domenico.office spoločne riešime a vysvetľujeme.
KEJKA
11.11.11,05:42
e-Dane je nástroj na podávanie dokumentov elektronicky pre majiteľom Dohody, ako aj pre majiteľov ZEP.
Economic
11.11.11,06:20
e-Dane sú nezávislé od portálu daňovej správy, preto ak môžem, tak rada poraďákom odporučím si túto aplikáciu nainštalovať a mať ju pripravenú, aby ste potom zvládali všetko bez stresu elektronicky odoslať. Cez e-Dane je tak isto možné načítanie vyexportovaných XML súborov, čo Vám ušetrí prepisovanie údajov. Netreba sa naozaj báť toho elektronického podávania. Ja som za celé 2 roky elektronického podávania nemala ani jediný problém, ani z mojej strany a ani zo strany žiadneho daňového úradu, ktorému sú daňové podania doručované. Podávala som Dane z motorových vozidiel, Prehľady, Hlásenia SV, DPH, DP FO aj PO - jednoducho všetko čo sa dalo a je do dnešného dňa pripravené.
KEJKA
11.11.11,06:38
ja nepodávam veľmi často, najviac som to okrem DPH využila na začiatku roka /DMV, a RUZ/. Mám eDane nainštalované, aj tak akosi skôr idem na portál, až ked ten má problém, tak si spomeniem, že mám eDane. Cez e-Dane prejde aj to, čo neprejde cez portál - napr. ak DPH matematicky nesúhlasí na základ DPH, prípade jednej firmy mi vôbec neberie xml súbor, ale e-Dane to istia.
teraz to pribúda, lebo klientov hromadne autorizujem, resp. oni na elektronické podávanie.
Plus SP, ZP.
Zatiaľ skutočne sa to javí ako úspora času, energie, peňazí. Nemám ani problém, aby mi klient priplatil za pohodlie, ktoré mu týmto krokom ponúkam.
Economic
11.11.11,06:45
Jednoznačne s Tebou súhlasím. Ja si tak isto myslím, že sú to služby poskytované klientom na vysokej úrovni. Veď je to hlavne pre nich výhoda, keď ich nemusíme obháňať za každý podpis.... A oni sa tak isto môžu venovať iba svojmu biznisu. Ja si zvyknem tú DPH prepočítať, aspoň zdaniteľný základ a výšku DPH, niekedy tam mám centový rozdiel.
ekopo
11.11.11,07:17
Daňové priznania za 12/2011 a 4. Q. 2011 už elektronicky.
a nezabudnúť na "prehľady" (platcovia DPH)
AnnaK
11.11.11,07:22
e-Dane sú nezávislé od portálu daňovej správy, preto ak môžem, tak rada poraďákom odporučím si túto aplikáciu nainštalovať a mať ju pripravenú, aby ste potom zvládali všetko bez stresu elektronicky odoslať. Cez e-Dane je tak isto možné načítanie vyexportovaných XML súborov, čo Vám ušetrí prepisovanie údajov. Netreba sa naozaj báť toho elektronického podávania. Ja som za celé 2 roky elektronického podávania nemala ani jediný problém, ani z mojej strany a ani zo strany žiadneho daňového úradu, ktorému sú daňové podania doručované. Podávala som Dane z motorových vozidiel, Prehľady, Hlásenia SV, DPH, DP FO aj PO - jednoducho všetko čo sa dalo a je do dnešného dňa pripravené.

Neviem, či som jediná, ale mne sa stalo 2 krát (SV aj Prehľad), že som musela podanie elektronicky na žiadosť daňového úradu zopakovať a kopírovala som aj správy o doručení do elektronickej podateľne DÚ a to som im posielala poštou, aby som preukázala, že podanie bolo uskutočnené v lehote. Všetko môže zlyhať, aj overený systém.
KEJKA
11.11.11,07:27
ZEP? alebo Dohoda?
ja si vždy pozriem, či je podanie akceptované.
najskôr mám potvrdenie o doručení a potom potvrdenku o akceptácii. Túto si aj tlačím do pdfka, resp. vytlačím a dávam k ID o preúčtovaní DPH, aby som mala istotu, že som to ozaj podala. Novým klientom túto akceptáciu preposielam tiež, niekedy spolu s informáciou, kolko majú uhradiť, niekedy dodatočne, podľa dátumu spracovania, aby mali istotu aj oni /lebo odrazu nič nepodpisujú.......:)/.
srska
11.11.11,07:32
ZEP? alebo Dohoda?
ja si vždy pozriem, či je podanie akceptované.
najskôr mám potvrdenie o doručení a potom potvrdenku o akceptácii. Túto si aj tlačím do pdfka, resp. vytlačím a dávam k ID o preúčtovaní DPH, aby som mala istotu, že som to ozaj podala. Novým klientom túto akceptáciu preposielam tiež, niekedy spolu s informáciou, kolko majú uhradiť, niekedy dodatočne, podľa dátumu spracovania, aby mali istotu aj oni /lebo odrazu nič nepodpisujú.......:)/.ukladám v xml
Economic
11.11.11,07:35
Neviem, či som jediná, ale mne sa stalo 2 krát (SV aj Prehľad), že som musela podanie elektronicky na žiadosť daňového úradu zopakovať a kopírovala som aj správy o doručení do elektronickej podateľne DÚ a to som im posielala poštou, aby som preukázala, že podanie bolo uskutočnené v lehote. Všetko môže zlyhať, aj overený systém.

Môže sa stať a naozaj je práve na daňovníkovi dokázať, že je v práve a že svoju povinnosť splnil v zákonnej lehote.
KEJKA
11.11.11,07:36
ak chcem vytiahnuť xml, musím ísť cez eDane, ak si ho uložím v pdf, môžem ho vytiahnuť kedykoľvek a aj poslať klientovi. Tak sa mi to v praxi osvedčilo. Klient si .xml neprečíta, nie je vybavený.
eDane mi zakaždým načítava aktualizáciu, čo zdržuje viac - preto to využívam skôr na podanie, než na prehliadanie.
Economic
11.11.11,07:43
Viete o tom, že správcovia dane by naše spisy mali žurnalizovať ? Veru je to tak. Každá strana v spise by mala byť chronologicky podľa dátumu podania ihneď očíslovaná. To preto, aby sa zabránilo dodatočnému strateniu doložených dokladov a následne aj dodatočnému dokladaniu dokumentov dodatočne antidatovaných a doložených do spisu. Je to dôležitá vec v prípade súdneho sporu v spore s daňovákmi. Veru tak. A koľkí tak robia ? zatiaľ asi nik......
srska
11.11.11,07:44
ja mám info, že to robia. ale asi ako kde.
Economic
11.11.11,07:48
Tak česť takým, kde to tak robia....
calawen
11.11.11,09:16
Hurá, pod svojim ID už konečne mám všetkých mojich klientov - dvoch som musela reklamovať dnes doobeda, lebo zrejme zabudli nahodiť do systému... :rolleyes:
Economic
12.11.11,08:58
Negoti
12.11.11,09:12
na tej mape ma zaujali Medzilaborce, tam nič nie je ?????(okrem vysokej nezamestnanosti a Warhola a minimálnej mzdy?)
Maaaria
13.11.11,11:02
Milí poraďáci,
vyplňam registračný formulár na drsr, a tam treba vyplniť RČ a číslo pasu? sú obidve povinné. Alebo číslo pasu je iba pri zahraničnej osobe? ďakujem
Maaaria
13.11.11,11:16
najprv píšem až potom rozmýšlam. Takže je to OK s RČ. prepáčte za túto otázku
KEJKA
13.11.11,11:21
mohla si jednoducho svoju otazku vymazať :)
evina
13.11.11,12:22
Vždy je to o chcení a kto chce, vždy si nájde spôsob, alebo prostriedok, kto nechce, nájde si dôvod, prečo to neurobiť.... asi tak by som to charakterizoval a vôbec v tom nehrá rolu vek.

No to len tak zo žartu, človek by aj chcel ale hlava už tak nefunguje :D
evina
13.11.11,12:53
Prelúskala som takmer celú tému, lebo zatiaľ som danú problematiku ignorovala. Vďaka Zuzke som sa zobudila a oceňujem v globále rady Dommenico.office a Srska, Economic v tejto téme a idem si vybaviť ZEP :)
srska
13.11.11,12:57
teším a ďakujem:)
srska
13.11.11,15:00
v náväznosti na môj príspevok - http://www.porada.sk/t168568-p62-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1877315 len taká nedeľná úvaha:

všetko speje k totálnej elektronizácii komunikácie s finančnou správou sr.
bez ohľadu na to, že využívam zep vyše 2 rokov pýtam sa:
kto potrebuje elektronickú komunikáciu a kto ju postupne realizuje? všetci poznáme odpoveď.
ak to chce a potrebuje finančná správa, nebolo by vhodné vytvoriť podmienky hlavne pre fo napríklad dotáciou prvotných nákladov na nákup kvalifikovaného certifikátu na 1 rok + čítačky?

len pre info:
keď zoberiem podklady z vs dr sr za 2010:

4 252 722 zoskenovaných dokumentov
229 318 elektronicky podaných dokumentov z toho
102 872 podaných so zep, to je cca 2,4% zo všetkých
Economic
13.11.11,15:41
Taký názor aj ja zdieľam, buď nejakú daňovú jednorazovú výhodu by mohli mať podnikatelia alebo ako píšeš nejakú dotáciu. Tých možností by bolo, len keby sa niekto kompetentný takto vedel zamyslieť nad vecou. Určite by sa veci pohli rýchlejšie vpred. A bola by tu motivácia, a práve motivácia tu ľuďom podľa mňa chýba.
Rozalka
13.11.11,15:45
..... Rozsiahla Mapa ....
Prekvapuje ma, že Šaľa patrí do okresu GA, čiže TRNAVSKÝ kraj, ale kontaktné miesto DÚ pod DÚ NR? Šaľania, vy to viete?
Zita5
13.11.11,15:56
v náväznosti na môj príspevok - http://www.porada.sk/t168568-p62-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1877315 len taká nedeľná úvaha:

všetko speje k totálnej elektronizácii komunikácie s finančnou správou sr.
bez ohľadu na to, že využívam zep vyše 2 rokov pýtam sa:
kto potrebuje elektronickú komunikáciu a kto ju postupne realizuje? všetci poznáme odpoveď.
ak to chce a potrebuje finančná správa, nebolo by vhodné vytvoriť podmienky hlavne pre fo napríklad dotáciou prvotných nákladov na nákup kvalifikovaného certifikátu na 1 rok + čítačky?

len pre info:
keď zoberiem podklady z vs dr sr za 2010:

4 252 722 zoskenovaných dokumentov
229 318 elektronicky podaných dokumentov z toho
102 872 podaných so zep, to je cca 2,4% zo všetkých

Však čo , treba to uzákoniť , nech tí dolu platia ....ale čím ďalej tým horšie , nezamyslel sa niekto nad tým, že už máme toho dosť ? Že už pomaličky nebude z čoho platiť ?Že podnikanie už bude len pre vyvolených ?Však to nie je len o nákupe kvalif. certifikátu na rok + čítačky , ale to sú aj každoročné poplatky ...
Johanka
13.11.11,17:56
... a je to aj o počítačovej gramotnosti. Tak, ako pre niektorých je na mobile najdôležitejšie "červené a zelené tlačítko", tak je pre niektorých používateľov počítača problém aj niečo vygúgliť, prepínať medzi oknami ... a nie riešiť technické požiadavky používania autorizovaných elektronických služieb. Ak číta pokyny pre elektronické doručovanie uverejnené na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) niekto, čo si púšťa internet tak, že mu bolo povedané, že má stlačiť "to červené O na obrazovke" - on ani netuší , že ide o nejaký webový prehliadač, že tá obrazovka je pracovná plocha atď. A takých používateľov je neskutočne veľa .... a znamená to : - nájsť si a zaplatiť niekoho, kto mu to ponastavuje a naučí ho so systémom pracovať - na čo možno nemá ani peniaze ani bunky , aby to pochopil - alebo nájsť a zaplatiť niekoho, kto na seba zoberie zodpovednosť za posielanie jeho písomností elektronicky .... kde majú malí podnikatelia brať peniaze na takéto výdavky ?
A verím, že aj ľudia, ktorí s počítačom denne pracujú , sú z tých pokynov na DR SR na prášky.... možem s počítačom denne pracovať , ale nemusím rozumieť napr. tomu čo je USB token, ani tomu čo je XML podpis bez časovej pečiatky ....
evina
16.11.11,09:34
Akože pri všetkej počestnosti ani neviem presne, aj keď to používam, čo je XML podpis bez časovej pečiatky, lebo sa spolieham na tvorcov môjho programu, že to tam upravia ako odosielanie do poisťovní. Nechápem ani prečo napríklad aj DÚ nezabezpečili takú prípravu elektronického posielania ako napríklad VSŽP /aj keď tú ich stránku mám najneradšej/ a certifikát sa vlastne dal vybaviť cez nich podľa pokynov a pomoci certifikovanej organizácie bez platenia.../ alebo prečo nie ako v SP /ktorá ako organizácia má 1000 problémov, ale myslím si, že pre laika zvládla elektronickú podateľňu najlepšie a najprehľadnejšie.....
Economic
16.11.11,09:41
Akože pri všetkej počestnosti ani neviem presne, aj keď to používam, čo je XML podpis bez časovej pečiatky, lebo sa spolieham na tvorcov môjho programu, že to tam upravia ako odosielanie do poisťovní. Nechápem ani prečo napríklad aj DÚ nezabezpečili takú prípravu elektronického posielania ako napríklad VSŽP /aj keď tú ich stránku mám najneradšej/ a certifikát sa vlastne dal vybaviť cez nich podľa pokynov a pomoci certifikovanej organizácie bez platenia.../ alebo prečo nie ako v SP /ktorá ako organizácia má 1000 problémov, ale myslím si, že pre laika zvládla elektronickú podateľňu najlepšie a najprehľadnejšie.....

Na vysvetlenie : XML podpis nie je podpis. Je to názov súboru ako napríklad PDF alebo word..... Preto XML podpis bez časovej pečiatky je totálny blud a nezmysel. Do formátu XML sa napríklad dá či z programu Omegy, Alfy alebo Olympu priamo vyexportovať hotový a kompletný súbor. Je to ako pomôcka. Netreba tlačivo vyplňovať manuálne.
VšZP funguje na báze osobného certifikátu.
SP na báze grid karty.
S podávaním cez E-Dane nie je žiadny problém. Tie fungujú aj keď daňovácky portál kolabuje.
JAJA11
16.11.11,09:54
Akože pri všetkej počestnosti ani neviem presne, aj keď to používam, čo je XML podpis bez časovej pečiatky, lebo sa spolieham na tvorcov môjho programu, že to tam upravia ako odosielanie do poisťovní. Nechápem ani prečo napríklad aj DÚ nezabezpečili takú prípravu elektronického posielania ako napríklad VSŽP /aj keď tú ich stránku mám najneradšej/ a certifikát sa vlastne dal vybaviť cez nich podľa pokynov a pomoci certifikovanej organizácie bez platenia.../ alebo prečo nie ako v SP /ktorá ako organizácia má 1000 problémov, ale myslím si, že pre laika zvládla elektronickú podateľňu najlepšie a najprehľadnejšie.....

Podľa môjho názoru práve VšZP má najkomplikovanejšie elektronické podávanie . Certifikáty často prestanú fungovať a bežný používateľ PC má problém ich oživiť, potom musí nanovo utekať na pracovisko VšZP. SP a DÚ sú v pohode, nemám žiaden problém :-)
Economic
16.11.11,10:02
Podľa môjho názoru práve VšZP má najkomplikovanejšie elektronické podávanie . Certifikáty často prestanú fungovať a bežný používateľ PC má problém ich oživiť, potom musí nanovo utekať na pracovisko VšZP. SP a DÚ sú v pohode, nemám žiaden problém :-)

Aj mne sa zdala na 1x všeobecná zdravotná poisťovňa až príliš komplikovaná. Bežne fungujem na SP a DÚ bez problémov. Ale zdravotná je komplikovanejšia určite už len tým preklikávaním sa sa mi to zdá zbytočne zdĺhavé.
evina
16.11.11,10:25
Ja som nechválila ich stránku, práve naopak, písala som, že ju mám najneradšej, ale poukázala som na spôsob predprípravy elektronického podávania a neplatenia žiadnych poplatkov.
KEJKA
16.11.11,11:33
................... pri ZEP si na svoj ZEP môžem naviazať bez splnomocnenia akúkoľvek firmu aj bez vedomia jej konateľov. A to mi akosi vadí najviac.
/zatiaľ v praxi overené na dvoch DU/
môj zjednodušený postup funguje.
Včera som odovzdala ID klienta na DU BA I. - len na podateľni - a dnes už je autorizovaný bez pripomienok a ja som vytvorila väzbu na podávanie daňových priznaní elektronicky.
takže tretí DU - opakujem, robím to s vedomím a súhlasom klienta, ale jeho účasť nie je potrebná, nepotrebujem splnomocnenie, nič. Ak si takto aktivujem j&t, tiež sa nič nestane?

vyskúšala som v praxi, funguje to aj teraz.
ak ide o ZEP, naozaj netreba nič podpisovať, ak od EP, tak sa podpisuje dohoda.
.............. najjednoduchšia cestu ako si pridať klienta. Vyskúšala som to na svojej firme a funguje to BEZ splnomocnenia a BEZ účasti konateľa.
1. vytvorím ID za konateľa, vytlačím ho a odovzdám na DU. /boli sme tam s konateľom osobne, ale teta to iba prevzala s tým, že aktivuje jeho registráciu, nechcela ani OP, ani výpis z OR, nič./ teta povedala, že to môže doniesť ktokoľvek, nemusí tam konateľ ísť osobne.
2. počkám na autorizáciu, prihlásená pod konateľovým ID si zistím, že je firma priradená, potom urobím väzbu na seba.
3. odhlásim sa ako konateľ, prihlásim sa ja ako zástupca a ID klienta mám v zozname.
............................................... celý príspevok pod č. 756
zuzana
16.11.11,12:16
Som zamestnaná riadne na zmluvu v s.r.o.-ten ZEP si vybavím na seba, alebo na konateľa spoločnosti?
KEJKA
16.11.11,12:45
chceš mať súkromný vlastný ZEP? za vlastné peniaze?
Economic
16.11.11,12:46
Som zamestnaná riadne na zmluvu v s.r.o.-ten ZEP si vybavím na seba, alebo na konateľa spoločnosti?.

Ako sa rozhodne konateľ. Môžeš na seba, môžeš na konateľa. To čo bude pre Vás oboch výhodnejšie.
nika.sum
16.11.11,17:09
Ahoj, ja som dnes milo prekvapena ako rychlo pracuju na DU Zlate Moravce. Konatel tam bol cca o 15.00 a mail o vytvoreni vazby mi prisiel s casom 15.56.
Economic
16.11.11,17:11
Veď je to radosť robiť, keď to tak fachá ako má.....
zuzana
16.11.11,17:22
Som zamestnaná riadne na zmluvu v s.r.o.-ten ZEP si vybavím na seba, alebo na konateľa spoločnosti?

Nie súkromný ZEP za vlastné peniaze, chcem to na firmu, len neviem či to treba dať na mňa alebo na meno konateľa?
Economic
16.11.11,17:26
Nie súkromný ZEP za vlastné peniaze, chcem to na firmu, len neviem či to treba dať na mňa alebo na meno konateľa?

Môže byť na Teba. Faktúra za služby sa vystaví na spoločnosť a aj ju uhradí spoločnosť.
KEJKA
16.11.11,18:39
tu je však riziko pre spoločnosť, že zamestnanec odíde aj so ZEPom.
mizu24
16.11.11,19:05
môj zjednodušený postup funguje.
Včera som odovzdala ID klienta na DU BA I. - len na podateľni - a dnes už je autorizovaný bez pripomienok a ja som vytvorila väzbu na podávanie daňových priznaní elektronicky.
takže tretí DU - opakujem, robím to s vedomím a súhlasom klienta, ale jeho účasť nie je potrebná, nepotrebujem splnomocnenie, nič. Ak si takto aktivujem j&t, tiež sa nič nestane?
celý príspevok pod č. 756

...mne sa táto väzba urobiť nedá. Účt.firma má pod sebou 10 DIČ klientov, pre zamestnancov chcela prideliť väzby, ale nie je tam kolónka Správa práv, je to len pri Štatutároch a my máme Zástupca štatutára. Neviete ako dosiahnuť, aby sa to zmenilo?
KEJKA
16.11.11,19:08
tak ja som ako zástupca firmy - vlastnej sro
tie práva mi pridelil štatutár, ja som zastupca štatutára.
U vás je to podobne, lenže zastupca štatutára je účtovná firma.
Ja som účtovnú firmu vynechala, lebo mám ZEP a ZEP sa viaže na rodné číslo.
optimistka
17.11.11,11:57
platca DPH podá žiadosť o zrušenie registrácie, nakoľko nemá obrat zo zákona, DU mu určí posledne zdaňovacie obdobie npr. 4.Q.2011, teda aj tak si musí zaregistrovať elektronické doručovanie, lebo toto posledné DP bude odávať 25.1.2012 ??
KEJKA
17.11.11,12:00
hm, kuriozne, ale je to tak.
šromo
17.11.11,18:39
Pri elektronickom podávaní daňových priznaní a dokumentov mi nie je jasné, ako bude riešené podávanie rôznych príloh k daňovým priznaniam FO. Napr.potvrdenia zo závislej činnosti, potvrdenia na nárok na daňový bonus, atď
Economic
17.11.11,18:42
Pri elektronickom podávaní daňových priznaní a dokumentov mi nie je jasné, ako bude riešené podávanie rôznych príloh k daňovým priznaniam FO. Napr.potvrdenia zo závislej činnosti, potvrdenia na nárok na daňový bonus, atď

To musia ešte vyriešiť. Zatiaľ majú trošíčku času na to. DP sa mohlo aj doposiaľ podať elektronicky, avšak prílohy sa museli doložiť v papieri. Takto som to realizovala už za rok 2010.
mizu24
17.11.11,19:09
tak ja som ako zástupca firmy - vlastnej sro
tie práva mi pridelil štatutár, ja som zastupca štatutára.
U vás je to podobne, lenže zastupca štatutára je účtovná firma.
Ja som účtovnú firmu vynechala, lebo mám ZEP a ZEP sa viaže na rodné číslo.

...takže sa to nedá nijako urobiť, aby sme mohli urobiť väzby klientov aj na ostatných pracovníkov?
KEJKA
17.11.11,19:37
to neviem, možno osobne na DU na základe splnomocnenia.
Economic
18.11.11,05:10
...takže sa to nedá nijako urobiť, aby sme mohli urobiť väzby klientov aj na ostatných pracovníkov?

Keďže zaručený elektronický podpis sa viaže k rodnému číslu, tak každému takému pracovníkovi potom dať vystaviť kvalifikovaný certifikát k ZEP-u, ktorý potrebuje komunikovať so ZEP. Alebo druhá varianta, že by všetci zamestnanci podpisovali jedným ZEP ? Poznám spoločnosti, v ktorých majú 3 - 4 zamestnanci vystavené certifikáty, aby mohli fungovať každý samostatne. Je to len finančná otázka.
KEJKA
18.11.11,06:27
...takže sa to nedá nijako urobiť, aby sme mohli urobiť väzby klientov aj na ostatných pracovníkov?
ty máš ID na firmu?m takže sa prihlasuješ akom firma XXX,s.r.o. na drsr.sk?
Tak som to totiž pochopila.
certifikát na ZEP máš potom na koho, ked ten sa isto viaže na r.číslo?
Alebo máš dohodu-EP-DU? a tá je spísaná na firmu XXX,s.r.o.?
Totiž uvažujem takto
ak klient - firma DDD,s.r.o. má s tebou=firmou XXX,s.r.o. zmluvu o účtovníctve
ty by si urobila väzbu na svojho zam-ca, tak ten by už asi podával za tvojho klienta vo vlastnom mene a to sa mi nezdá v poriadku. Takú väzbu by mohol urobiť tvoj klient ako štatutár firmy DDD,s.r.o. priamo na tvojho zam-ca - mne sa to nevidí.
Ak to urobí na teba ako štatutára firmy DDD.s.r.o. /to je môj prípad/, tak to mi pripadá logické a správne.
mizu24
18.11.11,10:26
ty máš ID na firmu?m takže sa prihlasuješ akom firma XXX,s.r.o. na drsr.sk?
Tak som to totiž pochopila.
certifikát na ZEP máš potom na koho, ked ten sa isto viaže na r.číslo?
Alebo máš dohodu-EP-DU? a tá je spísaná na firmu XXX,s.r.o.?
Totiž uvažujem takto
ak klient - firma DDD,s.r.o. má s tebou=firmou XXX,s.r.o. zmluvu o účtovníctve
ty by si urobila väzbu na svojho zam-ca, tak ten by už asi podával za tvojho klienta vo vlastnom mene a to sa mi nezdá v poriadku. Takú väzbu by mohol urobiť tvoj klient ako štatutár firmy DDD,s.r.o. priamo na tvojho zam-ca - mne sa to nevidí.
Ak to urobí na teba ako štatutára firmy DDD.s.r.o. /to je môj prípad/, tak to mi pripadá logické a správne.

dnes som volala na Du a povedali mi, že pri prvej registrácii pred rokom kvôli SV bolo asi zle zoštylizované splnomocnenie a tým pádom zaevidovali firmu ako zástupca štatutára. Ostatné splnomocnenia už boli v poriadku, ale oni len prideľovali DIČ klientov k tomu ID, ktoré je vedené ako zástupca štatutára. Máme dohodu, ktorá je písaná na účt. firmu, v ktorej každý zamestnanec ma pridelených klientov a tým by chcel aj podávať DP elekt.formou. Vraj by sa to asi dalo tak, že oni na DU by urobili väzbu, keďže mi tam tú kolónku nemáme... Ale keďže je v KE 5 DU, tak som zvedavá, čo povedia na tých ostatných :(
Heleč
18.11.11,18:47
ahojte
najnovšie info z DU:
Koncom novembra by mala byť zmenená "dohoda..." takže bude lepšie registrovať sa po 1.12. nakoľko kto sa registroval dovtedy bude musieť robiť dodatok:eek:


už a to fakt nebaví ....
mizu24
18.11.11,19:11
ahojte
najnovšie info z DU:
Koncom novembra by mala byť zmenená "dohoda..." takže bude lepšie registrovať sa po 1.12. nakoľko kto sa registroval dovtedy bude musieť robiť dodatok:eek:



už a to fakt nebaví ....

to nemyslia vážne...
m.hladka
19.11.11,08:16
a dôvod???
Economic
19.11.11,08:22
Ja snáď doplním ešte jednu vec. Súčasný stav komunikácii na základe či starých či nových dohôd je len dočasný. V budúcnosti podľa zákona, ďalšej legislatívy a informácii zo seminára v súvislosti s platnou novelou pri vzájomnej komunikácii DÚ = daňový subjekt a daňový subjekt = DÚ komunikácia bude musieť byť na úrovni ZEP-u na oboch stranách. No v našich riekach potečie ešte veľa vody, kým sa to k tomu dotiahne, aby to šlapalo tak ako je to v pláne. Preto aj v pôvodnej 563 bolo už jednoznačne daná komunikácia so zaručeným elektronickým podpisom.
Paula
19.11.11,12:06
ahojte
najnovšie info z DU:
Koncom novembra by mala byť zmenená "dohoda..." takže bude lepšie registrovať sa po 1.12. nakoľko kto sa registroval dovtedy bude musieť robiť dodatok:eek:


už a to fakt nebaví ....


Nechce sa mi veriť, že ak sa zaregistrujem na drsr dnes, tak mi napr. v polovici decembra nedovolia podpísať pre mňa prvú a zákonom ponúknutú "novú" dohodu (ak taká bude). Dátum registrácie bude rozhodujúci podľa písaného v citovanom príspevku. Registrácia samotná ešte nemá nič s nejakým dodatkom. Si myslím.
Economic
19.11.11,12:32
Presne tak, ako píšeš Paula. Registrácia na daňovom portáli je niečo iné ako spísanie dohody o spôsobe doručovania elektronickými prostriedkami.
KEJKA
19.11.11,20:35
zopakujem pre vlastnú potrebu a overenie.
Konateľ sro vytvorí na drsr.sk registračný formulár a dostane ID, vytlačí ho.
Zoberie ID formuár, výpis s OR a splnomocnenie pre zamestnanca, ktorý má ZEP
na DU podpíše dohodu o podávaní elektronickou formou s použitím ZEP, /a odovzdá splnomocnenie zamestnanca?/
Na základe dohody sa prihlási do elektr.podateľne a upraví nastavenie - presmeruje podávanie na zamestnanca.
Zamestnancovi sa v jeho zozname subjektov objaví DIČ sro a môže podávať so svojim ZEP ako zástupca štatutára.

Ospravedlňujem sa za laické vyjadrovanie.
konkrétny príspevok mi nejde upravovať, preto som ho odcitovala a zoškrtala, lebo už neplatí. Škrtnuté môže znieť takto:
hocikto zoberie ID formuár, odovzdá ho na podateľni DU. DU vytvorí väzbu všetlkých firiem na štatutára.
T.j. konatelia si týmto krokom ušetria cestu na DU.
Ušetria čas na spísanie splnomocnenia ako aj peniaze za overenie splnomocnenia.
získajú možnosť nahliadať do e-podateľne DU a kontrolovať, či boli v termíne podané dokumenty /DP/.

Súhlasím, že ID štatutára nie je nutné, považujem to iba za praktické, pohodlné a to aj v prípade, ak by ID už nikdy nevyužívali.
A posledný krok platí - prihlási sa a upraví právomoci na inú osobu, ktorá už to ID má.
V prípade, že ID si štatutár neregistruje, treba ísť cestou splnomocnenia.
KEJKA
19.11.11,20:45
Chcem sa spýtať -trochu mimo témy.
Budem podávať všetky dokumenty so ZEP, t.j. v prípade neakceptácie budem ich opravovaťaž kým ich DU neakceptuje.
Klient teraz chce podať na DU splnomocnenie pre mňa na konanie pred DU, má to význam? ak áno aký?
Ešte som prijatie PM nepodpísala, otázka je, má to teraz výnam?
Nechce ani on a vôbec ani ja v tomto konkrétnom prípade generálnu plnú moc na moju osobu, všetko ostatné na základe nejakej výzvy z DU, ktorú mi klient prepošle, dokážem podať či už cez e-Dane, alebo priamo cez portál drsr.sk. Tak načo tá plná moc môže byť využitá?
nika.sum
20.11.11,07:05
Ja uz sa chystam dlho opytat. Ja mam spravenu vazbu na firmu, podavam so ZEP. Ja robim firme ucto ale mzdy robi kamaratka, kt. tiez ma svoj ZEP. Je mozne, aby mala aj ona vazbu na tu istu firmu ako mam ja, aby mohla podavat prehlady a hlasenie? Alebo to budem musiet podavat ja?
KEJKA
20.11.11,07:07
obe máte samostatné zmluvy na svoje služby?
nika.sum
20.11.11,07:09
obe máte samostatné zmluvy na svoje služby?
ano
domenico.office
20.11.11,07:54
Ja uz sa chystam dlho opytat. Ja mam spravenu vazbu na firmu, podavam so ZEP. Ja robim firme ucto ale mzdy robi kamaratka, kt. tiez ma svoj ZEP. Je mozne, aby mala aj ona vazbu na tu istu firmu ako mam ja, aby mohla podavat prehlady a hlasenie? Alebo to budem musiet podavat ja?

Je to možné. Pre jednu firmu môžu podávať dve splnomocnené osoby.
KEJKA
20.11.11,07:59
posúvam............

Chcem sa spýtať -trochu mimo témy.
Budem podávať všetky dokumenty so ZEP, t.j. v prípade neakceptácie budem ich opravovaťaž kým ich DU neakceptuje.
Klient teraz chce podať na DU splnomocnenie pre mňa na konanie pred DU, má to význam? ak áno aký?
Ešte som prijatie PM nepodpísala, otázka je, má to teraz výnam?
Nechce ani on a vôbec ani ja v tomto konkrétnom prípade generálnu plnú moc na moju osobu, všetko ostatné na základe nejakej výzvy z DU, ktorú mi klient prepošle, dokážem podať či už cez e-Dane, alebo priamo cez portál drsr.sk. Tak načo tá plná moc môže byť využitá?
domenico.office
20.11.11,08:12
Chcem sa spýtať -trochu mimo témy.
Budem podávať všetky dokumenty so ZEP, t.j. v prípade neakceptácie budem ich opravovaťaž kým ich DU neakceptuje.
Klient teraz chce podať na DU splnomocnenie pre mňa na konanie pred DU, má to význam? ak áno aký?
Ešte som prijatie PM nepodpísala, otázka je, má to teraz výnam?
Nechce ani on a vôbec ani ja v tomto konkrétnom prípade generálnu plnú moc na moju osobu, všetko ostatné na základe nejakej výzvy z DU, ktorú mi klient prepošle, dokážem podať či už cez e-Dane, alebo priamo cez portál drsr.sk. Tak načo tá plná moc môže byť využitá?

Akceptácia, či neakceptácia podania je spojená s platnosťou Kvalifikovaného certifikátu (ZEP-u). V prípade neakceptácie je potrebné podať dokument ešte raz.

O význame PM, to čo bude, ešte nevieme, čo a ako bude, všetko sú dohady, nepotvrdené informácie. Treba len počkať.
domenico.office
20.11.11,08:34
konkrétny príspevok mi nejde upravovať, preto som ho odcitovala a zoškrtala, lebo už neplatí. Škrtnuté môže znieť takto:
hocikto zoberie ID formuár, odovzdá ho na podateľni DU. DU vytvorí väzbu všetlkých firiem na štatutára.
T.j. konatelia si týmto krokom ušetria cestu na DU.
Ušetria čas na spísanie splnomocnenia ako aj peniaze za overenie splnomocnenia.
získajú možnosť nahliadať do e-podateľne DU a kontrolovať, či boli v termíne podané dokumenty /DP/.

Súhlasím, že ID štatutára nie je nutné, považujem to iba za praktické, pohodlné a to aj v prípade, ak by ID už nikdy nevyužívali.
A posledný krok platí - prihlási sa a upraví právomoci na inú osobu, ktorá už to ID má.
V prípade, že ID si štatutár neregistruje, treba ísť cestou splnomocnenia.

I keď možno zložitejšie, za cenu jednej návštevy štatutárov na DÚ a 0,50€ výdavku za overenie podpisu jedného podpisu, radím svojim klientom postup autorizácie. Plná moc je predsa len významnejší inštitút, delegovanie cez priradenie práv môže so sebou niesť určité riziko. Nestretol som sa zatiaľ so žiadnym, ale ktovie, čo by sa mohlo stať.
KEJKA
20.11.11,08:49
áno, súhlasím, preto to nerobím svojvoľne, ale na základe súhlasu konateľa spoločnosti.
Stále však - práve aj na tebou načrtnuté existujúce, možné riziko - sa pýtam, ako je možné, že DU nemá tento spôsob autorizácie zablokovaný, chránený, zdôrazňujem, že ide o spôsob možnej svojvoľnej autorizácie BEZ vedomia spoločníkov, konateľov, BEZ ich súhlasu, BEZ ich účasti, BEZ splnomocnenia.
=================
Ešte upresním, ak ide o ZEP, tak so splnomocnením už nemusím mať so sebou štatutára, Čiže ozaj stačí len jeden papier a 0,50 EUR kolok na overenie podpisu štatutára a môžem ja isť so svojim IDčkom a tým splnomocnením na DU. Je to čistejšie, nespochybniteľný prejav vôle štatutára.
Zatiaľ mi všetci dali súhlas s mojim zjednodušeným spôsobom, nikomu sa "nechce" nikam chodiť, sú radi, že to vybavím. Ale toto ich stanovisko si zakladám do spisu klienta - z opatrnosti.
domenico.office
20.11.11,09:12
áno, súhlasím, preto to nerobím svojvoľne, ale na základe súhlasu konateľa spoločnosti.
Stále však - práve aj na tebou načrtnuté existujúce, možné riziko - sa pýtam, ako je možné, že DU nemá tento spôsob autorizácie zablokovaný, chránený, zdôrazňujem, že ide o spôsob možnej svojvoľnej autorizácie BEZ vedomia spoločníkov, konateľov, BEZ ich súhlasu, BEZ ich účasti, BEZ splnomocnenia.
=================
Ešte upresním, ak ide o ZEP, tak so splnomocnením už nemusím mať so sebou štatutára, Čiže ozaj stačí len jeden papier a 0,50 EUR kolok na overenie podpisu štatutára a môžem ja isť so svojim IDčkom a tým splnomocnením na DU. Je to čistejšie, nespochybniteľný prejav vôle štatutára.
Zatiaľ mi všetci dali súhlas s mojim zjednodušeným spôsobom, nikomu sa "nechce" nikam chodiť, sú radi, že to vybavím. Ale toto ich stanovisko si zakladám do spisu klienta - z opatrnosti.

Viem o čom hovoríš, ale naozaj, odpovedať, ako je to možné, je pre mňa takisto nezodpovedaná otázka. Možno o tom aj vedeli, ale ak sa bude meniť spôsob, či už autorizácie, či spôsob delegovania, nechávajú to tak. Spôsob autorizácie je ešte stále rôzny na rôznych DÚ, takže ak teba autorizovali bez konateľa, niekde si vyžadujú dokonca potvrdenie o vydaní certifikátu (už to tu bolo spomenutú v téme).

I napriek niekoľkým šumom z ústredia DS, považujem všetko za neoverené informácie a kým nezverejní DS konečnú koncepciu, termíny, nebudem tu s ničím polemizovať. Stále tvrdím, že spôsob so ZEP-om, bude najbezpečnejší, i z pohľadu daňovníka, podpísanie dokumentu ZEP-om zabezpečuje nemennosť podania a možné preukázanie včasného podania. Neviem, ako zabezpečí DS (či Fin.správa) podanie urobené na základe dohody, aby dokument podaný bez ZEP spĺňal náležitosti, ktoré popisujem vyššie. Doteraz sa to robilo krycími listami. Treba si uvedomiť, že dôkazné bremeno je na strane daňovníka....
Economic
20.11.11,09:25
KEJKA, len taká pod otázka. Ako máš ošetrený "Súhlas" konateľa spoločnosti ? Písomne, ústne ?

Ja bez udelenej plnej moci neurobím preventívne nič pre žiadnu spoločnosť, aby sa mi to niekedy v budúcnosti nevypomstilo. Nijaké právo nemám za konateľa konať a podpisovať. Čo je to súhlas ? Určite niečo iné ako PM na elektronické podávanie alebo plná moc na zastupovanie v daňovom konaní. Ja takýto spôsob vôbec nepreferujem a ani nemám za to, že je to nejako výhodné. Ani súd nepozná žiadny status výrazu Súhlas. Len toľko z mojej strany.
KEJKA
20.11.11,09:34
práveže ja žiadny súhlas nepotrebujem, Priznávam síce, že to takto robím, ale právne námietka zo strany spoločnosti neobstojí. Konateľ je riadne registrovaný, autorizovaný - ako on môže spochybniť túto registráciu/autorizáciu? Ved na drsr od neho nič nechcú, im stačí doručenie ID.
A delegoval na mňa práva zástupcu elektronickou formou - ako môže účinne spochybniť, že tak neurobil?
Mám zato, že de iure je všetko v poriadku.
Aj na portáli drsr.sk je uvedené /neviem to rýchlo nájsť/, že štatutár môže elektronicky presúvať práva na iné osoby už z vlastného rozhodnutia, bez komunikácie s DU.

Mňa skutočne trápi len to, že tieto skutočnosti môže niekto zneužiť. Neviem si síce predstaviť ako, prečo, čo sa tým dá dosiahnuť, ale fakt, že tu táto možnosť je, považujem za veľmi slabé miesto celého systému.
napr. SP, ZP - tam taká možnosť nie je.
domenico.office
20.11.11,09:40
práveže ja žiadny súhlas nepotrebujem, Priznávam síce, že to takto robím, ale právne námietka zo strany spoločnosti neobstojí. Konateľ je riadne registrovaný, autorizovaný - ako on môže spochybniť túto registráciu/autorizáciu? Ved na drsr od neho nič nechcú, im stačí doručenie ID.
A delegoval na mňa práva zástupcu elektronickou formou - ako môže účinne spochybniť, že tak neurobil?
Mám zato, že de iure je všetko v poriadku.
Aj na portáli drsr.sk je uvedené /neviem to rýchlo nájsť/, že štatutár môže elektronicky presúvať práva na iné osoby už z vlastného rozhodnutia, bez komunikácie s DU.

Mňa skutočne trápi len to, že tieto skutočnosti môže niekto zneužiť. Neviem si síce predstaviť ako, prečo, čo sa tým dá dosiahnuť, ale fakt, že tu táto možnosť je, považujem za veľmi slabé miesto celého systému.
napr. SP, ZP - tam taká možnosť nie je.

Už len to, že nechcú od neho ani Výpis z OR a predloženie OP, že je oprávnený konať v mene registrovanej spoločnosti je dosť nezodpovedné zo strany DÚ. A ešte ak je možné tam poslať hocikoho, tak to sa mi nezdá s kostolným riadom. Verme, že systém po 1.1.2012 bude lepší, bezpečnejší, jednoduchší, funkčnejší.......
Economic
20.11.11,09:42
práveže ja žiadny súhlas nepotrebujem, Priznávam síce, že to takto robím, ale právne námietka zo strany spoločnosti neobstojí. Konateľ je riadne registrovaný, autorizovaný - ako on môže spochybniť túto registráciu/autorizáciu? Ved na drsr od neho nič nechcú, im stačí doručenie ID.
A delegoval na mňa práva zástupcu elektronickou formou - ako môže účinne spochybniť, že tak neurobil?
Mám zato, že de iure je všetko v poriadku.
Aj na portáli drsr.sk je uvedené /neviem to rýchlo nájsť/, že štatutár môže elektronicky presúvať práva na iné osoby už z vlastného rozhodnutia, bez komunikácie s DU.

Mňa skutočne trápi len to, že tieto skutočnosti môže niekto zneužiť. Neviem si síce predstaviť ako, prečo, čo sa tým dá dosiahnuť, ale fakt, že tu táto možnosť je, považujem za veľmi slabé miesto celého systému.
napr. SP, ZP - tam taká možnosť nie je.

Nemusíš to hľadať. To je v pohode. Ale to zneužitie ma tiež máta... A neviem či o niečom takomto vôbec majú na DS vedomosť, možno to ani netušia. Nik ich zrejme na toto neupozornil. Lebo takýto spôsob sa mi javí ako veľmi riskantný z pohľadu zachovania daňového tajomstva. Je to podľa mňa zneužiteľné. Možno by bolo vhodné na takúto skutočnosť ich upozorniť. Ke´d si zoberiem že z dôvodu zachovania daňového tajomstva čo robia s plnými mocami a takáto vec je možná v praxi..... Fakt neviem.
KEJKA
20.11.11,10:07
som rada, že konečne aj niekto iný sa k tomuto vyjadruje.:)
Economic
20.11.11,10:15
Si zober takú eventualitu, keby k niečomu náhodu došlo... Budú musieť za to niesť zodpovednosť, však sa to zdá ako vôbec neochránené ! Kde je ochrana daňového tajomstva z ich strany čo tak radi stále berú do úst a pchajú do každej zápisnice ?
Ester plus
20.11.11,16:30
Mám otázku, ak dohodu o elektronickom zasielaní výkazov uzavrie neplatiteľ DPH, bude musieť alebo môže doručovať písomnosti elektronicky?
Economic
20.11.11,16:52
Mám otázku, ak dohodu o elektronickom zasielaní výkazov uzavrie neplatiteľ DPH, bude musieť alebo môže doručovať písomnosti elektronicky?

Samozrejme aj neplatiteľ DPH keď chce podávať DP alebo Prehľady alebo niečo iné, čo portál umožňuje môže. Aj ja mám tak klientov aj neplatiteľov už od roku 2009 pridaných do môjho konta. DPH to musia povinne od 1. 1. 2012.
KEJKA
20.11.11,16:54
ja som otázku skôr pochopila tak, že či môže podávať niekedy elektronicky a inokedy písomne, či môže obe metody kombinovať, kedže povinnosť ako neplatiteľovi DPH nevzniká. A v tomto význame to zaujíma aj mňa.
Economic
20.11.11,17:00
ja som otázku skôr pochopila tak, že či môže podávať niekedy elektronicky a inokedy písomne, či môže obe metody kombinovať, kedže povinnosť ako neplatiteľovi DPH nevzniká. A v tomto význame to zaujíma aj mňa.

Ja myslím že môže keď bude chcieť elektronicky, keď bude chcieť v papieri. Dôležité je podať. Je to jej slobodná vôľa.
Idem v utorok na seminár a položím takýto dotaz lektorke.
Jarka 1
20.11.11,17:44
Môže podať ako sa mu chce. Povedala mi to správkyňa dane. Za klienta registrovaného na §7a som podala kvartálny výkaz /2.kv./ za zamestnancov len papierovo a za 3.kv. elektronicky. /dohoda, nie ZEP/. Zľakla som sa, či sme aj za ten 2. kv. nemali podať elektronicky, ale bolo to v poriadku.
Economic
20.11.11,17:56
Tiež si to myslím.... Len človek fakt nikdy nevie. Keby že my sme nevedeli, no niekedy práve tí na DÚ nevedia mimotemy a to je problém.
Jarka 1
20.11.11,18:12
No, môžem potvrdiť z čerstvých skúseností, že dnes na DÚ naozaj nič nevedia a nie vlastnou vinou. Niečo pred vyše týždňom som si zavolala na dr do BB, aby som si overila, ako to bude s tými dohodami a či ak ju uzavriem teraz, nebudeme musieť posielať aj papierovo od 1.1.2012. Ubezpečila ma, že bez obáv môžem teraz uzatvoriť dohodu a že, potom mi už sám DÚ zašle "niečo" a ja už ani nemusím chodiť na úrad. Tak som nabehla na DÚ a dala na seba jedného klienta. Hodila som s pracovníčkou, ktorá to spisovala reč o tom, čo mi povedali v BB a tá na mňa pozerala s tým, že ich doteraz nikto o tom neinformoval. Nič nevedela. Minulý pondelok som nabehla na DÚ, že si pridám ešte jedného klienta a pracovníčka mala čerstvo vytlačený pokyn. Doslova nám z neho čítala a vyšlo to tak, že dohody uzatvorené do určitého dátumu /nezapamätala som si ho presne, ale je to teraz niekedy/ pôjdu po starom s povinnosťou dodať všetko aj papierovo a nebudú sa k nim robiť žiadne dodatky. Tak sme sa dohodli, že radšej prídem o ďalší týždeň a uzatvorím dohodu už po novom.
Economic
20.11.11,18:24
No, môžem potvrdiť z čerstvých skúseností, že dnes na DÚ naozaj nič nevedia a nie vlastnou vinou. Niečo pred vyše týždňom som si zavolala na dr do BB, aby som si overila, ako to bude s tými dohodami a či ak ju uzavriem teraz, nebudeme musieť posielať aj papierovo od 1.1.2012. Ubezpečila ma, že bez obáv môžem teraz uzatvoriť dohodu a že, potom mi už sám DÚ zašle "niečo" a ja už ani nemusím chodiť na úrad. Tak som nabehla na DÚ a dala na seba jedného klienta. Hodila som s pracovníčkou, ktorá to spisovala reč o tom, čo mi povedali v BB a tá na mňa pozerala s tým, že ich doteraz nikto o tom neinformoval. Nič nevedela. Minulý pondelok som nabehla na DÚ, že si pridám ešte jedného klienta a pracovníčka mala čerstvo vytlačený pokyn. Doslova nám z neho čítala a vyšlo to tak, že dohody uzatvorené do určitého dátumu /nezapamätala som si ho presne, ale je to teraz niekedy/ pôjdu po starom s povinnosťou dodať všetko aj papierovo a nebudú sa k nim robiť žiadne dodatky. Tak sme sa dohodli, že radšej prídem o ďalší týždeň a uzatvorím dohodu už po novom.

Fúha, takže podľa toho by vlastne tí, ktorí uzavreli dohody do teraz museli všetko robiť na novo ? Moc sa mi to síce nezdá, hoci u nás je možné všetko. Ja veľmi netrpezlivo očakávam Usmernenie na daňováckej stránke. Ale že to bude nevídaný chaos, už teraz tuším...
Jarka 1
20.11.11,18:41
Súhlasím, že bude chaos. Pracovníčka na DÚ skonštatovala, že klienti vedia viac ako oni. Priznala, že sama nevie, ako zvládnu koniec roka, keď všetci na poslednú chvíľu prídu riešiť ERP, podpisovať dohody na podanie DPH v januári. Ja si myslím, že preto sa teraz nebudú robiť žiadne dodatky. Až potom, keď prejde "blázninec" sa to dúfam bude riešiť. To budem mať teraz klienta, ktorý bude nosiť aj papierovo a druhý nebude musieť.
Dana1
20.11.11,18:42
Aj mne to bolo takto interpretované u nás na úrade ako písala Jarka 1. od pondelka má začať reklamná kampaň v médiách. už mala bežať týždeň ale posunuli to.
Heleč
20.11.11,18:43
Fúha, takže podľa toho by vlastne tí, ktorí uzavreli dohody do teraz museli všetko robiť na novo ? Moc sa mi to síce nezdá, hoci u nás je možné všetko. Ja veľmi netrpezlivo očakávam Usmernenie na daňováckej stránke. Ale že to bude nevídaný chaos, už teraz tuším...

presne toto som Vám písala, povedali to aj u nás na DU.
Dáša_
20.11.11,18:48
No, ono je to vlastne tak trochu pozitívna správa. odhliadnúc od toho zmatku, čo nastane - ale aj bez ZEP sa budú dokumenty na DU posielať elektronicky a nebude treba riešiť dodatočné papierovačky. Takže netreba platiť žiadne peniaze za ZEP naviac...
Economic
21.11.11,04:57
No, ono je to vlastne tak trochu pozitívna správa. odhliadnúc od toho zmatku, čo nastane - ale aj bez ZEP sa budú dokumenty na DU posielať elektronicky a nebude treba riešiť dodatočné papierovačky. Takže netreba platiť žiadne peniaze za ZEP naviac...

Na teraz nie. Toto bude dočasný stav. Ale budúca pripravovaná obojsmerná komunikácia bude ZEP vyžadovať.
Ada9
21.11.11,08:04
to znamená, že platiteľ dph bude musieť podávať elektronický okrem dph aj prehľady, hlásenia a ročné daňové priznanie
Economic
21.11.11,08:05
to znamená, že platiteľ dph bude musieť podávať elektronický okrem dph aj prehľady, hlásenia a ročné daňové priznanie


Jednoznačne áno. Úplne všetko.
Jarka 1
21.11.11,08:07
Aj daň z motorových vozidiel.
Vlastas
21.11.11,08:09
Daň z motorových vozidiel už v 1/12 t.j. za rok 2011????
KEJKA
21.11.11,08:12
presne tak - proste všetko, je všetko.
dvd
21.11.11,11:31
mam pripravene splnomocnenie konatela na zastupovanie pri spisani dohody a podavani...
otázka: musí byt podpis na splnomocnení osvedčený?
Economic
21.11.11,11:41
mam pripravene splnomocnenie konatela na zastupovanie pri spisani dohody a podavani...
otázka: musí byt podpis na splnomocnení osvedčený?

Zatiaľ áno. Podpis na plnej moci musí byť úradne osvedčený. Môže to byť aj na matrike, je to lacnejšie.
striebro1
21.11.11,12:15
dobry den, chcem sa opytat, bude sa dat elektronicky podavat aj oznamenie o vzniku zaniku danovej povinnosti dzmv ak sa kupi/preda auto? ak ano, akym sposobom??? alebo ak uz mam vazbu na spolocnost, tak aj ziadost o registraciu dph, ak prekrocim obrat???
vopred dakujem za odpoved
AdaMtiM
21.11.11,12:28
No, ono je to vlastne tak trochu pozitívna správa. odhliadnúc od toho zmatku, čo nastane - ale aj bez ZEP sa budú dokumenty na DU posielať elektronicky a nebude treba riešiť dodatočné papierovačky. Takže netreba platiť žiadne peniaze za ZEP naviac...
Takže super, minulý týždeň som bola vybavovať ZEP....a ako čítam, tak zbytočne....bude stačiť dohoda aj bez ďalšieho dokladovania. No že som si to ja nenechala radšej na poslednú chvíľu v 1/2012....ušetrila by som !!!
srska
21.11.11,12:28
dobry den, chcem sa opytat, bude sa dat elektronicky podavat aj oznamenie o vzniku zaniku danovej povinnosti dzmv ak sa kupi/preda auto? ak ano, akym sposobom??? alebo ak uz mam vazbu na spolocnost, tak aj ziadost o registraciu dph, ak prekrocim obrat???
vopred dakujem za odpovedzatiaľ sú na etax-e tieto formuláre(právnická osoba):
ak pridajú ďalšie alebo zmenia spôsob podávania podaní, bude sa dať:)
AdaMtiM
21.11.11,12:34
mam pripravene splnomocnenie konatela na zastupovanie pri spisani dohody a podavani...
otázka: musí byt podpis na splnomocnení osvedčený?
Mám dnešnú info z daňového úradu, že od nového roka bude stačiť splnomocnenie /na čokoľvek na DU/ neoverené..... takže ktokoľvek príde so zdrapom papiera na DU môže narobiť problém a zneužiť to za daňový subjekt .... ale tento rok treba overený podpis na splnomocnení.
srska
21.11.11,12:38
Mám dnešnú info z daňového úradu, že od nového roka bude stačiť splnomocnenie /na čokoľvek na DU/ neoverené..... takže ktokoľvek príde so zdrapom papiera na DU môže narobiť problém a zneužiť to za daňový subjekt .... ale tento rok treba overený podpis na splnomocnení.neverím mimotemy to ti povedal ten, komu bola doručená výpoveď k 31.12.2011
Economic
21.11.11,12:44
Aj ja som o tomto počula od známej, ktorá bola na školení, že chystajú zmenu takú, že podpis na PM nebude overený. No zatiaľ sa overovať musí. Na jeden seminár idem aj zajtra, uvidíme.
AdaMtiM
21.11.11,13:09
neverím mimotemy to ti povedal ten, komu bola doručená výpoveď k 31.12.2011
Nie, radová zamestnankyňa bez výpovede-povedali im to na školení a aj to,čo spomínajú vyššie, že nové tie dohody uzatvorené po 1.1.2012 o el. doručovaní - nebude sa musieť dokladovať prvý list priznania , ale vraj to ešte musia upraviť znova zákon, lebo zatiaľ odtiaľ nevymazali žiadnou novelou , že daňový dokument musí byť podpísaný , čo pri doručovaní cez dohodu podpísaný nie je. Takže tak .
Economic
21.11.11,13:37
Samozrejme daňové priznanie musí byť podpísané daňovníkom. O tom som hovorila po absolvovaní seminára. Len neviem ako to plánujú opraviť v zákone pri elektronickom podávaní bez ZEP. Jedine ZEP splňuje požiadavky podpisu ako keď sa daňovník podpíše vlastnou rukou. Ale nechajme sa prekvapiť. :eek:
Monikov
22.11.11,07:20
Po 13.12.2011 majú zasielať DÚ osobné identifikátory každému registrovanému na elektronickú komunikáciu (mailom?). Tieto "identifikátory" majú slúžiť namiesto ZEP. Ako to bude s dohodami, ešte sa nevie. Zatiaľ sa podávajú staré.
srska
22.11.11,08:04
Po 13.12.2011 majú zasielať DÚ osobné identifikátory každému registrovanému na elektronickú komunikáciu (mailom?). Tieto "identifikátory" majú slúžiť namiesto ZEP. Ako to bude s dohodami, ešte sa nevie. Zatiaľ sa podávajú staré.
???
Janinkaaa
22.11.11,12:04
Asi ma teraz všetci zabijete, že sa pýtam, že nehladám v príspevkoch.
Hľadám, hľadám, ale stále nie som z toho múdra.
Mohli by ste mi (prosím) napísať, ako mám postupovať, aby som mohla od 01.01.2012 podávať elektronicky priznanie DPH ?
Zatiaľ nikde na drsr nie sme registrovaní, stále podávame DPH iba "papierovo" poštou.
Ďakujem.
dvd
22.11.11,12:09
cely postup je na www.drsr.sk
dvd
22.11.11,12:10
nema niekto info, kedy budu tie "nove dohody" ??
AdaMtiM
22.11.11,13:17
Vraj od nového roka - teda od januára sa budú dať vybavovať.
dvd
22.11.11,14:19
Vraj od nového roka - teda od januára sa budú dať vybavovať.

...tak to podpisujem zajtra tu staru dohodu, pre istotu, na januar si to nedovolim nechat, podla mojho nazoru v januari to bude na DU "o zivot" :confused:
Economic
22.11.11,17:04
Po 13.12.2011 majú zasielať DÚ osobné identifikátory každému registrovanému na elektronickú komunikáciu (mailom?). Tieto "identifikátory" majú slúžiť namiesto ZEP. Ako to bude s dohodami, ešte sa nevie. Zatiaľ sa podávajú staré.

Vyhláška 378/2011 § 2 : Pri platbe dane
a) sa uvádza vo variabilnom symbole identifikátor určený správcom dane v rozhodnutí, ak ide o platbu dane určenú rozhodnutím správcu dane alebo.....
b) bez rozhodnutia vydaného správcom dane, ktorým je DÚ, sa uvádza VS vytvorený podľa prílohy č. 1 alebo bez rozhodnutia vydaného správcom dane, ktorým je colný úrad, VS vytvorený podľa prílohy č. 2.

Niečo mi ušlo ?
domenico.office
22.11.11,17:22
Asi ma teraz všetci zabijete, že sa pýtam, že nehladám v príspevkoch.
Hľadám, hľadám, ale stále nie som z toho múdra.
Mohli by ste mi (prosím) napísať, ako mám postupovať, aby som mohla od 01.01.2012 podávať elektronicky priznanie DPH ?
Zatiaľ nikde na drsr nie sme registrovaní, stále podávame DPH iba "papierovo" poštou.
Ďakujem.

V prvom rade sa registruješ na portáli daňovej správy. V pravej časti stránky je priamo odkaz na registráciu. V druhom rade sa autorizuješ na DÚ, osobnou návštevou. Je potrebné si pripraviť registračný formulár a v prípade tvojho postavenia voči spoločnosti prípadne plnú moc a výpis z OR. Na rôznych DÚ môžu požadovať (nepožadovať) rôzne. Potom si treba nainštalovať do PC komponenty, ktoré sú potrebné na úspešné podpisovanie, či označovanie dokumentov. Doporučujem inštaláciu aplikácie e-Dane, odkaz je na úvodnej stránke. Ak ťa bude ešte niečo zaujímať, pýtaj sa.
Rozalka
22.11.11,18:34
Z aplikácie e-dane zatiaľ nie je možné odosielať všetky druhy priznaní (momentálne chýba DMV), ani prehľad a hlásenie.
Economic
22.11.11,18:38
Elektronické podávanie D z MV ide z portálu daňovej správy. Už aj za minulý rok to išlo bez problémov /bolo aj prepojenie na sadzby dane a dala sa suma pekne vybrať/ :)

Aj Prehľady sa dajú bez problémov podávať elektronicky už po celý rok 2011 tak robím. Z portálu drsr.sk
domenico.office
22.11.11,18:44
V čase potreby uvedených dokumentov, ako spomína Rozalka, tam určite budú.
jozka56
22.11.11,18:48
ZEP mám už hotový, vďaka pomoci krstného syna (sama by som to nezvládla), už len obehnúť párkrát DU s plnými mocami a fičím len elektronicky, žiadne behanie hore dole:)
Economic
22.11.11,18:59
Určite rozhodnutie komunikovať so ZEP neoľutuješ.
jozka56
22.11.11,19:01
tak to som si istá, vôbec nepochybujem:)
salka
23.11.11,06:42
ja som v pondelok zbehla na DÚ nech mi pracovníčka "odobrí" pripravené doklady a povedala, že sa práve vrátila zo školenia...že mám vyčkať s podaním "dohody" lebo bude nová a nebude treba doklady zasielané elektronicky nosiť na DÚ osobne a nebude nutný ani ZEP...takže vraj mám čas a od 2.1. pracujú, stačí keď prídem potom
salka
23.11.11,06:43
...ešte som zabudla...že tie staré dohody sa budú rušiť...
katkup
23.11.11,07:16
zdravim, ja som tiez pripad ako Janinkaaa a tiez som v tomto smere novacik, lebo nasa firma nepodava SV a tak az teraz sme zacali riesit elekt. podpis. Citam okolo toho ale nenasla som radu v takomto pripade a viem, ze tu je kopec mudrych hlav :)
Sme firma, kde majitel ma XY firiem, registrovanych pod roznymi DU a sme 4 uctovnicky - budeme si poziciavat medzi sebou USB s el. podpisom, pricom kazda ma xx jeho firiem na starosti. Bol nam zriadeny el.podpis a nainstalovana aplikacia do pocitaca.
-teraz nevieme, ci staci aby sef siel iba na 1DU alebo musi ist na vsetky tie DU a nahlasit sa tam?
- Ake doklady potrebuje?
- taktiez ked som pozerala tu registraciu, tak sa tam mam ja registrovat ako uctovnicka, alebo v mene firmy so sefovym menom?
Dakujem krasne za odpoved a ospravedlnujem sa, ak tato otazka tu uz bola, ale naozaj som hladala :)
Xantypa
23.11.11,09:03
Súhlasím so "salkou". Ja som bola tiež dnes na daňovom úrade, povedali mi že na stránkach www.drsr.sk budú nové pokyny na registráciu. Keby sa to urobilo teraz, tak sa bude musieť registrácia robiť znovu a po novom. Včera boli na školení.... sami nevedia ako to bude ďalej.... majú dostať metodické usmernenia.... má vyjsť nejaký "brožúra" .... na daňovom boli z toho tiež úplne mimo :-(
Takže som sa rozhodla, že budem čakať.....
A tiež som sa dozvedela, že zaručený el.podpis sa bude platiť.... povedala mi, že cca 80 eur ročne :-(
Keďže robím aj účtovníctvo viacerým organizáciám, bude aj nový systém priraďovania organizácií k registrovanému užívateľovi. Nezostáva nám teda nič iné len čakať.
Prajem pekný deň a pevné nervy!!!!
Economic
23.11.11,14:31
zdravim, ja som tiez pripad ako Janinkaaa a tiez som v tomto smere novacik, lebo nasa firma nepodava SV a tak az teraz sme zacali riesit elekt. podpis. Citam okolo toho ale nenasla som radu v takomto pripade a viem, ze tu je kopec mudrych hlav :)
Sme firma, kde majitel ma XY firiem, registrovanych pod roznymi DU a sme 4 uctovnicky - budeme si poziciavat medzi sebou USB s el. podpisom, pricom kazda ma xx jeho firiem na starosti. Bol nam zriadeny el.podpis a nainstalovana aplikacia do pocitaca.
-teraz nevieme, ci staci aby sef siel iba na 1DU alebo musi ist na vsetky tie DU a nahlasit sa tam?
- Ake doklady potrebuje?
- taktiez ked som pozerala tu registraciu, tak sa tam mam ja registrovat ako uctovnicka, alebo v mene firmy so sefovym menom?
Dakujem krasne za odpoved a ospravedlnujem sa, ak tato otazka tu uz bola, ale naozaj som hladala :)

Keď máte už ZEP vybavený, tak za každú PO treba kópia výpisu z OR + registračný formulár osoby, ktorá bude podávať. Ku každej jednej PO bude urobená väzba. Ak je ZEP na konateľa a on je štatutár všade, ak ide odn so všetkými tými firmami na DÚ. To asi máte rôzne sídla ? Ale na niektoré DÚ to stačí poslať. To si radšej preverte, kde na ktorom DÚ to v prípade ZEP ako chcú..... Takto by sa to tvárilo, ako keby to podpisoval šéf.
Ak by ste sa registrovali ako účtovníčky, tak každej jednej by musel konateľ dať plnú moc. Zatiaľ overenú.
Economic
23.11.11,14:35
Súhlasím so "salkou". Ja som bola tiež dnes na daňovom úrade, povedali mi že na stránkach www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) budú nové pokyny na registráciu. Keby sa to urobilo teraz, tak sa bude musieť registrácia robiť znovu a po novom. Včera boli na školení.... sami nevedia ako to bude ďalej.... majú dostať metodické usmernenia.... má vyjsť nejaký "brožúra" .... na daňovom boli z toho tiež úplne mimo :-(
Takže som sa rozhodla, že budem čakať.....
A tiež som sa dozvedela, že zaručený el.podpis sa bude platiť.... povedala mi, že cca 80 eur ročne :-(
Keďže robím aj účtovníctvo viacerým organizáciám, bude aj nový systém priraďovania organizácií k registrovanému užívateľovi. Nezostáva nám teda nič iné len čakať.
Prajem pekný deň a pevné nervy!!!!

Môžeš upresniť Tvoju vetu, kde píšeš, že si sa dozvedela že ZEP sa bude platiť cca 80.- Eur ročne ? Ročný poplatok je 26.- Eur. Len prvý krát keď si vybavuješ kvalifikovaný certfikát, tak platíš aj za bezpečné zariadenie, ktoré Ti slúži na niekoľko rokov. Takže tá info podľa mňa nie je správna. ZEP-y sa dajú sa vybaviť na rok, dva roky, tri roky.
Xantypa
24.11.11,08:51
Ani ja som tomu dobre nerozumela. Na DÚ mi povedali, že za zriadenie ZEP budem platiť 80 eur. Tento poplatok bude ročný, takže každý rok 80 eur. Tak mi to povedali.... ale ako hovorím, moc toho teda nevedeli.
Economic
24.11.11,08:54
Zadaj si do googla : registračná autorita /zadaj miesto kde pôsobíš/ Určite nájdeš webovú stránku a tam sa dočítaš všetko presne. Nedávaj na info z DÚ už viem aj ja že strašne zavádzajú a podávajú nepravdivé informácie. Ročný poplatok je 26.- Eur nie 80.- Sme mobilná RA a preto Ti to viem presne povedať.
dogicka
24.11.11,11:48
Dobrý deň, čítam túto tému pravidelne. Po "zrelej" úvahe som sa rozhodla zriadiť si ZEP. Nemám chuť čakať na nové dohody, nové usmernenia a podobne. Ten ročný poplatok 26,- Eur mi za ten kľud stojí. Chcela by som sa len spýtať, či môj postup bude správny.
Robím účto pre viaceré firmy. Nabudúci týždeň príde ku mne pán, ktorý mi nainštaluje všetky potrebné veci k ZEPU. Ja potom registrujem cez portál drsr každú firmu, tento vyplnený registračný formulár vytlačím, vezmem výpis z ORSR, (v prípade SZČO živnostenský list?), overené splnomocnenie, a pôjdem s tým na DÚ.
A to je všetko?
A čo v prípade spoločnosti, kde máme pre podávanie SV podpísanú starú dohodu? V tomto prípade len treba zaniesť splnomocnenie a oznámenie, že uvedená spoločnosť bude používať ZEP?
Ďakujem za odpovede
nika.sum
24.11.11,12:28
Dobrý deň, čítam túto tému pravidelne. Po "zrelej" úvahe som sa rozhodla zriadiť si ZEP. Nemám chuť čakať na nové dohody, nové usmernenia a podobne. Ten ročný poplatok 26,- Eur mi za ten kľud stojí. Chcela by som sa len spýtať, či môj postup bude správny.
Robím účto pre viaceré firmy. Nabudúci týždeň príde ku mne pán, ktorý mi nainštaluje všetky potrebné veci k ZEPU. Ja potom registrujem cez portál drsr každú firmu, tento vyplnený registračný formulár vytlačím, vezmem výpis z ORSR, (v prípade SZČO živnostenský list?), overené splnomocnenie, a pôjdem s tým na DÚ.
A to je všetko?
A čo v prípade spoločnosti, kde máme pre podávanie SV podpísanú starú dohodu? V tomto prípade len treba zaniesť splnomocnenie a oznámenie, že uvedená spoločnosť bude používať ZEP?
Ďakujem za odpovede

Ja som neregistrovala kazdu firmu. Firmy z ktorymi som nemala zatial spravenu vazbu, mi priniesli splnomocnenie overene notarom. Zatial som takto dala spravit vazbu jednej firme, kde konatel, kedze maju sidlo mimo firmy, zaniesol splnomocnenie mnou podpisane, ze plnu moc prijimam+moj registracny formular+kopiu vypisu z OR na svoj DU a tam s nim spisali zapisnicu a do hodiny bola vytvorena vazba. U dalsich firiem sa tam chystam ja, budem mat plnu moc overenu notarom+svoj registracny formular+kopiu ich vypisu z OR a ja spisem zapisnicu.
Z dvoma firmami som mala spisanu dohodu, tak to som na stranke drsr.sk v el.podatelni oznacila ze chcem podavat so ZEP, nic som nikde nenosila.
VieraPopluharova
24.11.11,12:31
Teda ak dobre rozumiem ak budem mať ZEP, len na el. podatelni pridam subjekty a nemusim nikde nič nosiť?
hapeti
24.11.11,12:35
Teda ak dobre rozumiem ak budem mať ZEP, len na el. podatelni pridam subjekty a nemusim nikde nič nosiť?
Áno, presne tak. Takto to bolo povedané aj pre mňa v utorok na DÚ.
nika.sum
24.11.11,12:39
Teda ak dobre rozumiem ak budem mať ZEP, len na el. podatelni pridam subjekty a nemusim nikde nič nosiť?

ja som pisala, len o tych u ktorych mam spravenu vazbu. Ale neviem ako to bude od 1.1.2011 s tymi uplne novymi.
Economic
24.11.11,13:02
Dobrý deň, čítam túto tému pravidelne. Po "zrelej" úvahe som sa rozhodla zriadiť si ZEP. Nemám chuť čakať na nové dohody, nové usmernenia a podobne. Ten ročný poplatok 26,- Eur mi za ten kľud stojí. Chcela by som sa len spýtať, či môj postup bude správny.
Robím účto pre viaceré firmy. Nabudúci týždeň príde ku mne pán, ktorý mi nainštaluje všetky potrebné veci k ZEPU. Ja potom registrujem cez portál drsr každú firmu, tento vyplnený registračný formulár vytlačím, vezmem výpis z ORSR, (v prípade SZČO živnostenský list?), overené splnomocnenie, a pôjdem s tým na DÚ.
A to je všetko?
A čo v prípade spoločnosti, kde máme pre podávanie SV podpísanú starú dohodu? V tomto prípade len treba zaniesť splnomocnenie a oznámenie, že uvedená spoločnosť bude používať ZEP?
Ďakujem za odpovede

Nemusíš vystavovať registračný formulár na každú firmu zvlášť. Len sebe urobíš registráciu.
Každá firma : Tvoj registračný formulár + kópia OR alebo živnostenský + plná moc na elektronické podávanie na Teba.
Toto doručíš na DÚ.
Ak máš starú dohodu, tak sa dá na portáli zmeniť na doručovanie so ZEP. Väzbu urobia automaticky.
Economic
24.11.11,13:03
Teda ak dobre rozumiem ak budem mať ZEP, len na el. podatelni pridam subjekty a nemusim nikde nič nosiť?

Ak máš ZEP, všetko zasielaš elektronicky a nič nemusíš dokladať v papieri..
Johanka
24.11.11,13:10
Odpoveď DR SR z dnešného dňa (24/11):

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len daňový poriadok) vymedzuje v ustanovení § 14 okruh osôb, ktoré sú povinné doručovať podania finančnej správe elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5. Daňový poriadok v ustanovení § 13 ods.5 stanovuje, že podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne, ktorú prevádzkuje finančné riaditeľstvo alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia. Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní finančné riaditeľstvo na svojom webovom sídle.
V súčasnosti zatiaľ nie je možné uzatvoriť so správcom dane dohodu podľa daňového poriadku, preto Vám odporúčame sledovať na internetovej stránke daňového riaditeľstva komunikačnú kampaň, ktorá bude spustená k danej problematike.

Váš dopyt:
Dobry den, na portale www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je v sekcii Elektronicka komunikácia uverejnena Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, uzavretú podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších podpisov (dohoda_ek.pdf) v prípade, ak si autorizovaný používateľ zvolí možnosť podávania písomností elektronickými prostriedkami bez zaručeného elektronického podpisu .

Kedy bude mozne uzatvorit zo spravcom dane dohodu podla novelizovaneho znenia Zakona 563/2009 Z. z. o sprave daní (danovy poriadok) ?

Dakujem.


P.S. Kľudne mohli napísať: "Sami nevieme" ;)
JankaO
24.11.11,13:35
P.P.S. a k tomu ešte "veď času dosť, ta ne?"
domenico.office
24.11.11,13:58
Odpoveď DR SR z dnešného dňa (24/11):...Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní finančné riaditeľstvo na svojom webovom sídle.
V súčasnosti zatiaľ nie je možné uzatvoriť so správcom dane dohodu podľa daňového poriadku, preto Vám odporúčame sledovať na internetovej stránke daňového riaditeľstva komunikačnú kampaň, ktorá bude spustená k danej problematike....


P.S. Kľudne mohli napísať: "Sami nevieme" ;)


A to ako chcú tú haldu daňovníkov povinných podávať elektronicky stihnúť registrovať a spisovať dohody? Mediálna kampaň mala prebiehať minimálne polroka, neskutočné......:confused::eek:
calawen
24.11.11,14:15
no ja dúfam, že staré dohody sa nerušía, lebo inak ma asi porazí... lebo na ZEP nájdem prostriedky až niekedy v 3-4/2012...
ekopo
24.11.11,14:30
...staré dohody budú určite nejaký čas v platnosti, v nových dohodách už nebude zmienka o potrebe odovzdať do piatich dní prvú stranu podaného dokumentu.
ak je dohoda, tak ostane samozrejme aj možnosť podať dokumenty bez zaručeného elektronického podpisu.....
m.hladka
24.11.11,15:16
no ja dúfam, že staré dohody sa nerušía, lebo inak ma asi porazí... lebo na ZEP nájdem prostriedky až niekedy v 3-4/2012...

Nie si sama, porazi aj mňa, najmä keď som už všetkých poprihlasovala, aby som v decembri nestala rady niekde na periférii mesta Košíc.
calawen
24.11.11,15:33
Nie si sama, porazi aj mňa, najmä keď som už všetkých poprihlasovala, aby som v decembri nestala rady niekde na periférii mesta Košíc.

hej, a tuším sme to vybavovali v jeden deň, len ja som prišla polhodinu pred koncom úradných hodín a teda bolo to výrazne cítiť...
nika.sum
24.11.11,17:42
no ja dúfam, že staré dohody sa nerušía, lebo inak ma asi porazí... lebo na ZEP nájdem prostriedky až niekedy v 3-4/2012...

ja som to rozuctovala medzi firmy. Pred vybavenim som oboznamila klientov ohladne vyhod ZEP, mam len 7 DPHčkarov. Kazda firma suhlasila a uz mi takmer vsetci uhradili faktury za rocny poplatok. Nechcela som to davat k fakture za spracovanie ucta, aby si boli vedomi, ze toto je nieco naviac a pretoze moje taxi nie su vysoke, skor na min. hranici hlavne u starsich klientov, tak som to riesila takto. Pri novom klientovi, uz budem pri urcovani ceny pocitat aj s tym, ze bude vyuzivat sluzby ZEP:)
calawen
24.11.11,18:35
ja som to rozuctovala medzi firmy. Pred vybavenim som oboznamila klientov ohladne vyhod ZEP, mam len 7 DPHčkarov. Kazda firma suhlasila a uz mi takmer vsetci uhradili faktury za rocny poplatok. Nechcela som to davat k fakture za spracovanie ucta, aby si boli vedomi, ze toto je nieco naviac a pretoze moje taxi nie su vysoke, skor na min. hranici hlavne u starsich klientov, tak som to riesila takto. Pri novom klientovi, uz budem pri urcovani ceny pocitat aj s tym, ze bude vyuzivat sluzby ZEP:)

ja mám iba 2 ľudí = 3 firmy, možno do konca roku pribudne štvrtá... - z toho sú dve dphčkari, ale zep budem používať pre všetky firmy...
nika.sum
24.11.11,18:45
ja mám iba 2 ľudí = 3 firmy, možno do konca roku pribudne štvrtá... - z toho sú dve dphčkari, ale zep budem používať pre všetky firmy...

No ja mam viac potom tych co mi nosia raz za rok...mozno postupne navrhnem aj im pracu so ZEP, ale tam si to budu musiet vybavit na DU sami, dam im moj registracny formular, podpisem im ze prijimam plnu moc a pojdu pekne na svoj DU...lebo v 1Q na tom nebudem mat cas, hlavne pri tych co si davaju na cas, ale ked maju zatial len podanie DP, kt. si odnasaju sami ma to neobmedzuje a ja ich vacsinou aj zuctujem pri odovzdani vypracovaneho DP:)
KEJKA
24.11.11,19:01
hm a ako si to rozúčtovala? pomerne, alebo každý zaplatil tvoj poplatok?

ja som to rozuctovala medzi firmy. Pred vybavenim som oboznamila klientov ohladne vyhod ZEP, mam len 7 DPHčkarov. Kazda firma suhlasila a uz mi takmer vsetci uhradili faktury za rocny poplatok. ..................
nika.sum
24.11.11,19:25
hm a ako si to rozúčtovala? pomerne, alebo každý zaplatil tvoj poplatok?

pomerne:). To by bol kseft keby som kazdemu nauctovala to co som ja zaplatila:D.
Ale riesila som to tak, pretoze su to moji dlhorocny klienti a mam dost problem zvysovat ceny, ktore nemam nastavene, tak akoby som chcela, tak som aspon toto riesila takto...preto pri novych klietoch uz to budem riesit inak.
domenico.office
24.11.11,19:38
pomerne:). To by bol kseft keby som kazdemu nauctovala to co som ja zaplatila:D.
Ale riesila som to tak, pretoze su to moji dlhorocny klienti a mam dost problem zvysovat ceny, ktore nemam nastavene, tak akoby som chcela, tak som aspon toto riesila takto...preto pri novych klietoch uz to budem riesit inak.

Monka a prečo si nezarobiť?
nika.sum
24.11.11,20:12
Monka a prečo si nezarobiť?

Tak mam tam na tom par drobnych:). Ale chcela som si hlavne ulahcit pracu a potrebovala som, aby suhlasili firmy s poplatkom a to rozuctovanie mi dost pomohlo...
hapeti
25.11.11,08:28
Dnes som podal DP k DPH elektronicky, nemám ZEP.
Stačí paierovo odovzdať až v pondelok, alebo musím do lehoty t.j. dnes.
Ďakujem
tictac7
25.11.11,08:37
Dnes som podal DP k DPH elektronicky, nemám ZEP.
Stačí paierovo odovzdať až v pondelok, alebo musím do lehoty t.j. dnes.
Ďakujem

máš čas do 5 dní odo dňa, keď si podal elektronicky, stačí aj poštou.
Malé upozornenie, v papierovej forme už nepodávaš konkrétne DP, ale len krycí list, teda titulnú stranu DP k DPH a Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou.
domenico.office
25.11.11,10:55
...pracovných dní....
tictac7
25.11.11,10:58
ďakujem za doplnenie :)
Sosa
25.11.11,17:26
Prosím o pomoc. Dnes je posledný deň na podanie DPH za 10 2011. Zvyčajne podávam priznanie prostredníctvom daňového portálu s certifikovaným podpisom. Dnes po 18:00 hodine je nefunkčný daňový portál a je tam len náhradná stránka. Nemám potrebné znalosti, aby som si inštalovala EDANE. Postačí ak pošlem toto daňové priznanie mailom na príslušný daňový úrad?
Dáša_
25.11.11,17:32
máš podpísanú dohodu alebo posielaš aj so ZEPom?
Economic
25.11.11,17:36
Prosím o pomoc. Dnes je posledný deň na podanie DPH za 10 2011. Zvyčajne podávam priznanie prostredníctvom daňového portálu s certifikovaným podpisom. Dnes po 18:00 hodine je nefunkčný daňový portál a je tam len náhradná stránka. Nemám potrebné znalosti, aby som si inštalovala EDANE. Postačí ak pošlem toto daňové priznanie mailom na príslušný daňový úrad?

Ak podávaš dohodou, kontaktuj domenico.office, pomôže ti.
domenico.office
25.11.11,17:37
Prosím o pomoc. Dnes je posledný deň na podanie DPH za 10 2011. Zvyčajne podávam priznanie prostredníctvom daňového portálu s certifikovaným podpisom. Dnes po 18:00 hodine je nefunkčný daňový portál a je tam len náhradná stránka. Nemám potrebné znalosti, aby som si inštalovala EDANE. Postačí ak pošlem toto daňové priznanie mailom na príslušný daňový úrad?

Ak máš niekde otvorenú poštu, tak áno, ak nie, musíš poslať elektronicky. Ak chceš, ohlás sa, urobíme e-dane, podáš.
Sosa
25.11.11,17:41
Mám podpísanú dohodu, ale na náhradnej stránke sa nedá priamo prihlásiť.