domenico.office
25.11.11,19:42
Mám podpísanú dohodu, ale na náhradnej stránke sa nedá priamo prihlásiť.

E-dane sa dajú nainštalovať.
Dáša_
25.11.11,20:02
Podarilo sa vám?
Sosa
25.11.11,21:33
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za podporu a ochotu. Najmä domenicovi, na ktorého som sa mohla obrátiť osobne. Našťastie sa mi to podarilo. Teším sa že nebudem musieť platiť pokutu. Ešte by som sa chcela vyplakať, nad situáciou, že daňovú stránku musia riešiť práve v deň podávania daňových priznaní.
EŠTE RAZ SRDEČNÁ VĎAKA.
tictac7
25.11.11,22:00
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za podporu a ochotu. Najmä domenicovi, na ktorého som sa mohla obrátiť osobne. Našťastie sa mi to podarilo. Teším sa že nebudem musieť platiť pokutu. Ešte by som sa chcela vyplakať, nad situáciou, že daňovú stránku musia riešiť práve v deň podávania daňových priznaní.
EŠTE RAZ SRDEČNÁ VĎAKA.

...to hrubým vyznačené - v tejto republike úúúúúplne bežná vec.....
Dáša_
25.11.11,22:09
...to hrubým vyznačené - v tejto republike úúúúúplne bežná vec.....

na druhej strane nádej, že sa konečne dozvieme, ako to bude s tým elektronickým podávaním z prvej ruky...
ivetaf
26.11.11,06:51
A keď chceš podávať daňové priznania ZEP pre viacerých klientov tak sa nespisuje dohoda s DÚ ale doloží sa len overená plná moc od klienta ? a keď som doteraz podávala bez zaručeného el. podpisu tiež treba doložiť plnú moc na ZEP od klenta
Economic
26.11.11,07:18
A keď chceš podávať daňové priznania ZEP pre viacerých klientov tak sa nespisuje dohoda s DÚ ale doloží sa len overená plná moc od klienta ? a keď som doteraz podávala bez zaručeného el. podpisu tiež treba doložiť plnú moc na ZEP od klenta

Pri elektronickom podávaní so ZEP /za viac subjektov, za jedného/ je to rôzne na jednotlivých DÚ. Niekde sa spisujú Zápisnice a niekde stačí poslať iba potrebné dokumenty a urobia mi väzbu bez toho, aby konateľ alebo ja navštívil DÚ.
Economic
26.11.11,07:21
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za podporu a ochotu. Najmä domenicovi, na ktorého som sa mohla obrátiť osobne. Našťastie sa mi to podarilo. Teším sa že nebudem musieť platiť pokutu. Ešte by som sa chcela vyplakať, nad situáciou, že daňovú stránku musia riešiť práve v deň podávania daňových priznaní.
EŠTE RAZ SRDEČNÁ VĎAKA.

Inak vážne by sa do tohto mal niekto obuť. Nech si urobia údržbu po 25-tom a po polnoci. Nie keď ešte ľudia na poslednú chvíľu doháňajú zameškané. ja som na šťastie stihla podať posledné DP popoludní, a to ešte šlapalo bez problémov.

Možno nás chcú prekvapiť a zverejniť tam nami toľko očakávané Usmernenie..... Aj keď sa vážne obávam, že to už dnes bude zverejnené. Veď majú ešte veľa času, nemám pravdu ? :)
ivetaf
26.11.11,07:55
ďakujem
ErikaDP
26.11.11,11:54
Rada by som vyjadrila vďaku a uznanie poraďákom Economic a Domenicovi za pomoc nám ostatným poraďakom v tak zúfalých situáciách ako mala včera Sosa s nefunkčným portálom.
domenico.office
26.11.11,17:11
Ďakujem Sosa, ďakujem Erika. Viem, aké sú tie situácie zúfalé, nefunguje portál, termín na krku... Pomôžem, kto chce, potrebuje a hlavne sa ohlási, nemám s tým problém.
nika.sum
26.11.11,20:18
Ja som teraz nemusela podavat nakolko mam kvartal DPHckarov. Takze ZEP som zatial este nestihla na ostro vyskusat. Ale stale mi vrta v hlave. Aj so ZEPom sa da podat cez eDane (este som z tade nepodavala)?
domenico.office
26.11.11,20:21
Ja som teraz nemusela podavat nakolko mam kvartal DPHckarov. Takze ZEP som zatial este nestihla na ostro vyskusat. Ale stale mi vrta v hlave. Aj so ZEPom sa da podat cez eDane (este som z tade nepodavala)?

Samozrejme, že dá.
KEJKA
26.11.11,20:22
áno, dá, žiaden problém.
nika.sum
26.11.11,20:26
Vdaka, ulavilo sa mi :). Pekny vikend.
srska
27.11.11,16:19
Evinka73
27.11.11,16:22
Dakujem aj ja už som využila domenicovi za služby, ked som prvý krát elektr.podávala súhrný výkaz a bol ohrozený môj odchod na dovolenku, ale on pomohol...
promont maja
28.11.11,10:35
... mám novú informáciu ... ohľadom nových dohôd ... vraj si máme radšej počkať a na daňový úrad ísť až po 13. 12. ...
Ivenka
28.11.11,11:44
Ahojte. Priznám sa, že som čítala túto tému zodpovedne po stranu 71, ale ďalej má radšej zabijte aby som čítala ešte 30 strán, tak Vás prosím o zhrnutie a odobreni.
Chcem "musím" podávať dokumenty ZEP om.ˇČiže:
1, urobím si registráciu
2, vypýtam si splnomocnenia - overené
3, napíšem žiadosti o vytvorenie väzby za každý subjekt ......a idem na DU.
Toto všetko vybavím ja bez prítom,nosti konateľov? Stačí mi následne až potom si vybaviť ZEP ?
Samozrejme o inštalácii ani nehovorím.
Ďakujem za pomoc. Ale asi to nebude až také jednoduché ako sa zdá.
jacekova
28.11.11,12:39
Ahojte. Priznám sa, že som čítala túto tému zodpovedne po stranu 71, ale ďalej má radšej zabijte aby som čítala ešte 30 strán, tak Vás prosím o zhrnutie a odobreni.
Chcem "musím" podávať dokumenty ZEP om.ˇČiže:
1, urobím si registráciu
2, vypýtam si splnomocnenia - overené
3, napíšem žiadosti o vytvorenie väzby za každý subjekt ......a idem na DU.
Toto všetko vybavím ja bez prítom,nosti konateľov? Stačí mi následne až potom si vybaviť ZEP ?
Samozrejme o inštalácii ani nehovorím.
Ďakujem za pomoc. Ale asi to nebude až také jednoduché ako sa zdá.

1.áno
2.áno
3.neviem ako na ktorom DÚ,ale u nás sa spisovala žiadosť (zápisnica) priamo na DÚ ale po novom už ani to netreba
jacekova
28.11.11,12:40
práve idem z DÚ a tak tichučko mi pošepkali, že práve dostali info z hora, že elektronické posielanie dokumentov sa presunie až od 1.4.2012, nakoľko im kolabuje informačný systém, nič nefunguje a ani nestihnú do 1.1.urobiť.
Economic
28.11.11,13:00
Hlavne že my musíme stíhať všetko čo si na nás pripravia. A oni sa nevedia od 2009 pripraviť ??? HANBA ,HNUS, VÝSMECH...!
jacekova
28.11.11,13:02
úplne s tebou súhlasím. je to na nervy. my sa naháňame, stresujeme, vybavujeme.... a keď to im nejde, tak si povedia, že posunú termín. veď pohoda...
KEJKA
28.11.11,13:09
áno, vybavíš aj bez prítomnosti konateľov - musí byť však správne napísané splnomocnenie.
neviem či si čítala od začiatku alebo od konca.......
ja síce propagujem ZEP, lebo ho mám a aj ho mám odskúšaný. Ale ak sa naozaj má zjednodušiť podávanie na základe Dohody - zváž aj tento krok.
Skús si tú tému prečítať od konca -posledné cca dva týždne.
Economic
28.11.11,13:10
úplne s tebou súhlasím. je to na nervy. my sa naháňame, stresujeme, vybavujeme.... a keď to im nejde, tak si povedia, že posunú termín. veď pohoda...

Keď nesplnia oni lehotu, nič sa nedeje, jednoducho si presunú termín účinnosti. No keď by sme ju nedodržali my - čo nás čaká ? No jednoznačne POKUTA !
Ivenka
28.11.11,13:23
KEJKA to bol odkaz pre mňa? Ja som to práveže čítala od začiatku. A to som sa stresovala že k 1.1. a mám zasa čakať do 13.12. ?
janaGT
28.11.11,13:32
áno, vybavíš aj bez prítomnosti konateľov - musí byť však správne napísané splnomocnenie.
neviem či si čítala od začiatku alebo od konca.......
ja síce propagujem ZEP, lebo ho mám a aj ho mám odskúšaný. Ale ak sa naozaj má zjednodušiť podávanie na základe Dohody - zváž aj tento krok.
Skús si tú tému prečítať od konca -posledné cca dva týždne.

aj pri ZEP musím mať splnomocnenie ... však?
jacekova
28.11.11,13:33
aj pri ZEP musím mať splnomocnenie ... však?

áno
jacekova
28.11.11,13:35
KEJKA to bol odkaz pre mňa? Ja som to práveže čítala od začiatku. A to som sa stresovala že k 1.1. a mám zasa čakať do 13.12. ?

ak si vybavíš po 13.12.2011 "novú" Dohodu, nemusíš nič platiť, len musíš počkať.
ak chceš ZEP, môžeš vybavovať už teraz, ale to aj čosi stojí (okrem prvotného poplatku ešte každoročne nejaké "drobné"...)

ja som síce zástancom ZEP, aj ho už skoro 2 roky mám, ale každý musí vedieť, čo mu je lepšie...
janaGT
28.11.11,13:36
kde nájdem vzor splnomocnenia, keď budem používať ZEP?
jacekova
28.11.11,13:38
kde nájdem vzor splnomocnenia, keď budem používať ZEP?

nie je pevne stanovené ako má splnomocnenie vyzerať. je im to jedno, len nech spĺňa všetky náležitosti. typujem,že každý z nás má úplne iné splnomocnenie...
Zuziana
28.11.11,13:43
Ja som volala vo štvrtok technickú podporu. Tetuška tvrdila, že im vždy funguje... ak nie ten pravý tak potom náhradný... ale vždy niečo
Economic
28.11.11,13:49
V podstate ak nejde portál, veľmi jednoducho sa podania dajú urobiť cez eDane. To je spoľahlivá forma podávania.
Vzor plnej moci sme tu už priložili, popozeraj prosím v tejto téme alebo ešte v inej sme to preberali. Alebo ak bude treba pošlem e-mailom, aké mi prechádza, ale je aj na daňováckej strácke vzor PM.
Janinkaaa
29.11.11,14:13
Ahojte. Priznám sa, že som čítala túto tému zodpovedne po stranu 71, ale ďalej má radšej zabijte aby som čítala ešte 30 strán, tak Vás prosím o zhrnutie a odobreni.
Chcem "musím" podávať dokumenty ZEP om.ˇČiže:
1, urobím si registráciu
2, vypýtam si splnomocnenia - overené
3, napíšem žiadosti o vytvorenie väzby za každý subjekt ......a idem na DU.
Toto všetko vybavím ja bez prítom,nosti konateľov? Stačí mi následne až potom si vybaviť ZEP ?
Samozrejme o inštalácii ani nehovorím.
Ďakujem za pomoc. Ale asi to nebude až také jednoduché ako sa zdá.

Ja by som poprosila o zhrnutie, ak neidem podávať ZEP-om, ale iba DOHODOU.
1. Urobím registráciu na drsr.sk
2. Vypýtam si splnomocnenie od konateľa - na čo ma má splnomocniť konateľ ?
3. So splnomocnením idem na DU a tam vypíšem žiadosť (oni mi dajú tlačivo) na vytvorenie väzby na spoločnosť, za ktorú budem podávať priznanie ?
4. Na DU potom vypíšem dohodu ?
Economic
29.11.11,14:19
Ja by som poprosila o zhrnutie, ak neidem podávať ZEP-om, ale iba DOHODOU.
1. Urobím registráciu na drsr.sk
2. Vypýtam si splnomocnenie od konateľa - na čo ma má splnomocniť konateľ ?
3. So splnomocnením idem na DU a tam vypíšem žiadosť (oni mi dajú tlačivo) na vytvorenie väzby na spoločnosť, za ktorú budem podávať priznanie ?
4. Na DU potom vypíšem dohodu ?


Správne. PM Ti dá konateľ. Spolu s PM si zoberieš kópiu výpisu z OR na tú spoločnosť, za ktorú Ti urobia väzbu.
Len momentálne nespisujú žiadne dohody, pretože staré už nerobia a nové ešte nerobia. Údajne dnes sú alebo dnes boli na školení.... Budeš musieť čakať....
Či budú dávať nejaké tlačivo zatiaľ nevieme.
Všetko majú zverejniť na svojom portáli. Čiže musíme sledovať a čakať....
Aljok
29.11.11,14:49
Na stránke DR SR sa objavila Informácia k povinnosti registrácie osôb pre DPH a k povinnosti podávať DP DPH.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_k_reg_dph_pod_dp.pdf
Economic
29.11.11,15:02
Na stránke DR SR sa objavila Informácia k povinnosti registrácie osôb pre DPH a k povinnosti podávať DP DPH.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_k_reg_dph_pod_dp.pdf

Celý materiál má 30 strán. No k elektronickej komunikácii podľa daňového poriadku tam nie je nič. Alebo som to prehliadla ? Je to materiál zameraný čiste na problematiku DPH ako celku. Rozpitvaný zákon o DPH by som to nazvala.
Aljok
29.11.11,15:03
Celý materiál má 30 strán. No k elektronickej komunikácii podľa daňového poriadku tam nie je nič. Alebo som to prehliadla ? Je to materiál zameraný čiste na problematiku DPH ako celku. Rozpitvaný zákon o DPH by som to nazvala.

Tiež som dúfala, že tam bude info o elektron. podávaní....
ekopo
29.11.11,15:26
Na stránke DR SR sa objavila Informácia k povinnosti registrácie osôb pre DPH a k povinnosti podávať DP DPH.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_k_reg_dph_pod_dp.pdf


Tento dokument sa mal objaviť minimálne v mesiaci január 2011 a nie v novembri 2011
alebo sa niekto zobudil zo zimného spánku??
Economic
29.11.11,15:35
Presne tak. Vôbec nič nové pod slnkom nenapísali. Však sa od 1. 4. 2012 chystá novela k zákonu o DPH....
Economic
30.11.11,06:56
Pripájam jeden zaujímavý prípad pre poraďákov, ktorý sa v praxi môže stať a ako ho riešiť, aby event. pokuta bola odpustená.


Odcudzenie ZEPDaňová legislatíva dnes umožňuje daňovým subjektom podať daňové priznanie aj cez internet, je však nato potrebné mať zriadený zaručený elektronický podpis. Čo robiť v prípade, ak si svoju daňovú povinnosť odkladáte na posledný deň a v ten istý deň tento elektronický podpis nejakým spôsobom stratíte si ukážeme na nasledovnom príklade.Príklad:Daňový subjekt má zo zákona povinnosť podať daňové priznanie k DPH za január 2012 do 25.2.2012. Dňa 25.2.2012 však bolo konateľovi spoločnosti odcudzené auto. V aute sa okrem iného nachádzal notebook, aj so zaručeným elektronickým podpisom (ZEP). Od polície má potvrdenie o krádeži. Daňové priznanie k DPH podal z uvedených dôvodov až 30.3.2012, potom čo si zriadil nový ZEP.Riešenie:Správca dane je v takomto prípade oprávnený vyrubiť daňovému subjektu pokutu za oneskorené podanie daňového priznania. Voči takémuto rozhodnutiu však môže spoločnosť podľa § 157 ods. 4 Daňového poriadku podať žiadosť o odpustenie sankcie, s priložením fotokópie potvrdenia od polície, v ktorej je uvedená aj krádež ZEP. V prípade, že uvedená žiadosť spĺňa predpoklady uvedené v Daňovom poriadku, správca dane takejto žiadosti vyhovie a sankciu odpustí.
Economic
30.11.11,06:57
Ešte nejaké tipy pre Vás v danej problematike.


Portál daňovej správy nefungujeAk si daňový subjekt nemôže splniť svoju daňovú povinnosť z príčin na strane správcu dane, nemusí mať ešte hlavu v smútku, v daňovom poriadku je totiž vznik takýchto situácií ošetrený. Ak teda nemožno doručiť podanie do elektronickej podateľne z dôvodov na strane správcu dane, lehota sa považuje za zachovanú, ak je podanie doručené v najbližší nasledujúci pracovný deň po odstránení prekážok na strane správcu dane. Odporúča sa však nejakým spôsobom nakopírovať vzhľad obrazovky, ktorý hovorí o nefunkčnosti portálu v deň kedy sme si chceli daňovú povinnosť splniť (napr. stlačením klávesy PrntScr a následným uložením obrázka v skicári) a zaslať ho mailom s príslušným komentárom na adresu technickapodpora@drsr.sk, DR SR Vám vzápätí automaticky zašle potvrdenie Vášho e-mailu aj s uvedeným číslom udalosti, ktorým sa neskôr preukážete, že u Vás technická chyba nenastala. V prípade, ak z istých dôvodov nasledovný deň po odstránení prekážok na strane správcu nie ste schopný sám urobiť podanie daňového priznanie, odporúča sa napríklad zveriť svoj ZEP kolegovi, ktorý sa potom o podanie bude môcť postarať. Treba však pripomenúť, že uvedený postup sa aplikuje len na prípady, kedy je chyba na strane správcu dane a nie na prípady, kedy je chyba na strane daňového subjektu.

Súhrnný výkaz som podal včas, ale s neplatným ZEPMôže sa stať aj prípad, že daňové priznanie je podané včas, no v dôsledku neplatnosti certifikátu ZEP nie je správcom dane akceptované. Za opätovne podaný súhrnný výkaz s už platným certifikátom podaný po lehote na podanie súhrnného výkazu správca dane podľa aktuálne platného daňového poriadku pôvodné podanie v lehote na podanie výkazu neakceptuje a je povinný vyrubiť pokutu za neskoré podanie. Zo strany daňovníka sa taketo zaobchádzanie môže zdať nespravodlivé a aj preto sa v najbližšej novele Daňového poriadku očakáva jeho doplnenie o inštitút chrániaci daňové subjekty v podobných prípadoch, kedy by takéto sankcie daňový subjekt platiť nemal.
Janinkaaa
30.11.11,07:50
Správne. PM Ti dá konateľ. Spolu s PM si zoberieš kópiu výpisu z OR na tú spoločnosť, za ktorú Ti urobia väzbu.
Len momentálne nespisujú žiadne dohody, pretože staré už nerobia a nové ešte nerobia. Údajne dnes sú alebo dnes boli na školení.... Budeš musieť čakať....
Či budú dávať nejaké tlačivo zatiaľ nevieme.
Všetko majú zverejniť na svojom portáli. Čiže musíme sledovať a čakať....

Ďakujem pekne za odpoveď.
Ešte mám otázku k plnej moci.

Ako má znieť text plnej moci ?

Konateľ mi na akú činnosť dáva plnú moc ?
Manual
30.11.11,07:54
ak chceš ZEP, môžeš vybavovať už teraz, ale to aj čosi stojí (okrem prvotného poplatku ešte každoročne nejaké "drobné"...)

No až také drobné to nie sú, čo som zisťoval tak vybavenie ZEP u istej firmy stojí: na 1 rok = cca 85€, na 2 roky = cca 124€, na 3 roky = cca 146€
Economic
30.11.11,07:54
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ešte mám otázku k plnej moci.

Ako má znieť text plnej moci ?

Konateľ mi na akú činnosť dáva plnú moc ?

Predsa na elektronické podávanie správcovi dane v zmysle § 17a elektronickými prostriedkami
Economic
30.11.11,07:59
No až také drobné to nie sú, čo som zisťoval tak vybavenie ZEP u istej firmy stojí: na 1 rok = cca 85€, na 2 roky = cca 124€, na 3 roky = cca 146€

Tak neviem z čoho sa taká cena skladá, ale samotná cena kvalifikovaného certifikátu na jeden rok je 26.- Eur u RA pre nemenovanú spoločnosť, ktorá je CA. Dvojročný = 26x2, trojročný 3x 26.- Eur. Treba si vyberať podľa ceny, podľa dostupnosti a podľa služieb, ktorá RA ďalej poskytuje. My napríklad pri využití služby inštalácie poskytujeme 24 hodinový hotline po telefone pri akomkoľvek probléme. Naši klienti toto veľmi oceňujú.
Raz si zakúpiš bezpečné zariadenie ktoré stojí cca 68.- Eur, prvotný náklad napríklad teda je 94.- Eur vrátane DPH. Cenu určuje certifikačná spoločnosť, pre ktorú jednotlivé registračné autority pracujú.

Cenu môže zvýšiť nejaký "balíček", kde môže byť aj cena inštalácie, eventuálneho zaškolenia. No viem aj autoritách, ktoré len vystavia certifikát a do videnia.... Žiadne zaškolenie, žiadne inštalácie.... Treba si vyberať... podľa poskytovania služieb, podľa referencií... podľa ceny... Videla som už aj cenníky úplne premrštenej ceny práve za inštaláciu.
KlaudiaKK
30.11.11,08:33
Bože ľudia, mne je dnes úplne do plaču ! Ráno som bola na daňáku s tým, že opýtam sa ako to mám teda najjednoduchšie registrovať - mám 5 klientov ktorý budú musieť podávať elektronicky + 5 splnomocnení . Zatiaľ som nezačala vybavovať ZEP a ani nebudem lebo :
po prvé:
pani na DU mi povedala, že aj tak od 1.1.2012 nemôže jeden človek zastupovať 5 subjektov . Neviem prečo ? Vraj toto akosi vypadlo z novelizácie takže keď teraz vybavím ZEP a komunikáciu so zaručeným podpisom - nemôžem ju používať od januára 2012 lebo bude pre tých 5 chudákov neplatná ! Som z toho úplný cvok - narychlo vybavím po 13.12.2011 dohody bez zaručeného podpisu a budem chodiť aj tak každý mesiac na daňák k potvrdenkami o elektronickom podaní. Hrozné ! Ja už ani nemám chuť pracovať v tejto oblasti.
po druhé :
ZEP ma vyjde cce 150,- éčok - podľa vyjadrenia istej firmy čo to poskytuje. A na čo mi bude ? Na nič - lebo podám si ja a ostatí 5 klienti aj tak ostanú v štichu.
Takže - zákony na odbúranie byrokracie sú v tomto štáte premakané, že by sa mohli od nás učiť. Toľko môj dnešný postreh . Idem si dať lexaurin na ukľudnenie a niečo vymyslím.
Economic
30.11.11,08:41
Bože ľudia, mne je dnes úplne do plaču ! Ráno som bola na daňáku s tým, že opýtam sa ako to mám teda najjednoduchšie registrovať - mám 5 klientov ktorý budú musieť podávať elektronicky + 5 splnomocnení . Zatiaľ som nezačala vybavovať ZEP a ani nebudem lebo :
po prvé:
pani na DU mi povedala, že aj tak od 1.1.2012 nemôže jeden človek zastupovať 5 subjektov . Neviem prečo ? Vraj toto akosi vypadlo z novelizácie takže keď teraz vybavím ZEP a komunikáciu so zaručeným podpisom - nemôžem ju používať od januára 2012 lebo bude pre tých 5 chudákov neplatná ! Som z toho úplný cvok - narychlo vybavím po 13.12.2011 dohody bez zaručeného podpisu a budem chodiť aj tak každý mesiac na daňák k potvrdenkami o elektronickom podaní. Hrozné ! Ja už ani nemám chuť pracovať v tejto oblasti.
po druhé :
ZEP ma vyjde cce 150,- éčok - podľa vyjadrenia istej firmy čo to poskytuje. A na čo mi bude ? Na nič - lebo podám si ja a ostatí 5 klienti aj tak ostanú v štichu.
Takže - zákony na odbúranie byrokracie sú v tomto štáte premakané, že by sa mohli od nás učiť. Toľko môj dnešný postreh . Idem si dať lexaurin na ukľudnenie a niečo vymyslím.


To nie je pravda ! Nedala Vám dobré informácie.
Vy predsa tých 5 subjektov nebudete zastupovať v daňovom konaní, ale iba pri elektronickej komunikácii. 150.- Eur je veľa, hľadaj lacnejšie možnosti pri vystavení ZEP. Sú....

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1. januára 2012. Ustanovenie § 14 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami. Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa uvedeného ustanovenia zákona bude mať aj daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Ako je uvedené v ustanovení § 9 ods. 2 daňového poriadku, daňový subjekt sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane.
V prípade, ak daňový subjekt udelil plnomocenstvo zástupcovi na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a zástupca bude doručovať podania so zaručeným elektronickým podpisom, nemusí doručovať podania daňový subjekt.
Vychádzajúc z uvedeného, v prípade, ak Vám daňové subjekty udelili plnomocenstvo na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a tieto plnomocenstvá nebudú odvolané, budete môcť doručovať podania Vy ako zástupca za tieto daňové subjekty daňovému orgánu naďalej aj po 1.1.2012.

Váš dopyt:

Dobrý deň !

Pre oboznámení sa s daňovým poriadkom platným od 1. 1. 20112 má jednu otázku, pretože nie som si istá či tomu rozumiem dobre.
Podľa § 14 sú taxatívne vymedzené osoby, ktoré budú povinné DPH podávať elektronicky prostredníctvom ZEP.
Som externá účtovníčka /nie daňový poradca/ a mám cca 10 klientov, ktorí ma v zmysle doteraz platnej legislatívy splnomocnili len na elektronické podávanie za daňové subjekty. Za tieto subjekty bezproblémovo podávam daňové priznania elektronicky už teraz.
Je ešte dosť času na to, len aby som svojch klientov na to stihla pripraviť skôr a v predstihu píšem tento dotaz.

1. Plné moci udelené na elektronické podávanie za daňové subkjekty, ktoré mám od týchto klientov od 1. 1. 2012 mi už nebudú platiť ?

2. Bude musieť každý daňový subjekt /teda každý konateľ spoločnosti alebo fyzická osoba podnikateľ platiteľ DPH/ daňové priznanie podpisovať svojim zaručeným podpisom ? Čiče nebude možné, aby som za nich mohla podpisvoať a elektronicky podávať tieto DP od 1. 1. 2012 už ja ?
Economic
30.11.11,08:45
Ešte stále platí toto :

na zastupovanie pre doručovanie písomností jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov v zmysle § 17a elektronickými prostriedkami a to konkrétne za spoločnosť XXXXX , s. r.o. xxxxxxxxx, DIČ:xxxxxx na vykonanie autorizácie na elektronické podávanie daňových priznaní k DPH, ako aj iných daňových priznaní za právnickú osobu

Cenu ZEP keď si šikovná účtovníčka rozúčtuješ medzi klientov... Keď chceš, vieš si to rýchlo vrátiť ! A dokonca aj ho využiť a zarábať s ním ! Vždy je to o chcení !!!
Lubo44
30.11.11,08:49
Pokiaľ ja viem, tak to obmedzenie na zastupovanie daňových subjektov neplatí na splnomocnenie na podávanie dokumentov. Je pravda, že jeden človek môže zastupovať jeden alebo dva subjekty (nie som si úplne istý koľko) u jedného správcu dane. Ale jeden človek môže byť splnomecnený na podávanie dokumentov od X subjektov. Aspoň tak to bolo prezentované na jednom školení pred cca 2 týždňami. Skúsim to nájsť niekde v materiáloch.
KlaudiaKK
30.11.11,08:50
k príspevku č. 1048


Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ja som to teda pochopila správne
(čo mi odľahlo - lebo som mala chuť vrátiť školné, živnostenský aj certifikát lebo som mala pocit, že som úplne blbá)
Lenže, ja to nevysvetlím tej pracovníčke na DU, ktorá teraz posiela preč ľudí, nech dojdu po 13.12. kedy budú vedieť viac ! Potom bude na daňáku kopec nervóznych ľudí a ja už naozaj neviem . . . Staré dohody nemá zmysel tlačiť a podpisovať, nové ešte nie sú a ZEP si teda ide hľadať na nete lacnejší . Už nech je apríl 2012 . . .
Economic
30.11.11,08:53
Presne tak ! Môže podávať elektronicky za xxx subjektov. To nie je zastupovanie v daňovom konaní ! Súhlasím.
Economic
30.11.11,08:57
Klaudia, máš pravdu ... Ja by som sa odbiť nenechala. Ak si sa rozhodla pre ZEP, v momente registráciu ho fyzicky ešte nemusíš mať. Jednoducho jej to musíš vysvetliť a žiadať, nech Ti ukáže §, ktorý zakazuje podávať elektronicky za viac subjektov. Ver mi, neukáže Ti ho, pretože taký neexistuje. Podmienka je, mať dobrú plnú moc ! Oni sú nervózni, lebo sa niekto na túto problematiku od roku 2009 poriadne vykašľal.... O svojej pravde ju len musíš presvedčiť, nenechať sa odbiť.
beatad
30.11.11,09:14
Čaute, ja som tiež zo Šale a toto isté mi povedala pani z DÚ-nemôžem si prideliť viac firiem na ZEP.
Ja ich mám v Šali 14, z toho asi 5 majú už vybavené staré dohody-neviem či budú platné aj naďalej,
ale mám aj v klientov napr.v BA a GA.
ZEP ešte nemám, a neviem či sa mi ho vôbec oplatí vybaviť.
Chcela by som si podávanie uľahčiť a každého poslať nech si vybaví novú dohodu bez ZEP.
Čakám ako sa situácia vyvinie, neviem zatiaľ čo mám poradiť klientom.
Economic
30.11.11,09:19
Aby sa ľudia vyhli stresu a zvlášť tí, ktorí majú viac klientov, určite doporučujem radšej ZEP. No naozaj záleží len na Vás, ako sa rozhodnete. Máte predsa možnosť vlastnej voľby. Sú 2 možnosti : buď dohoda nevieme kedy a bez ZEP, alebo riešiť veci teraz bez odkladu so ZEP.
AnnaK
30.11.11,09:24
Bože ľudia, mne je dnes úplne do plaču ! Ráno som bola na daňáku s tým, že opýtam sa ako to mám teda najjednoduchšie registrovať - mám 5 klientov ktorý budú musieť podávať elektronicky + 5 splnomocnení . Zatiaľ som nezačala vybavovať ZEP a ani nebudem lebo :
po prvé:
pani na DU mi povedala, že aj tak od 1.1.2012 nemôže jeden človek zastupovať 5 subjektov . Neviem prečo ? Vraj toto akosi vypadlo z novelizácie takže keď teraz vybavím ZEP a komunikáciu so zaručeným podpisom - nemôžem ju používať od januára 2012 lebo bude pre tých 5 chudákov neplatná ! Som z toho úplný cvok - narychlo vybavím po 13.12.2011 dohody bez zaručeného podpisu a budem chodiť aj tak každý mesiac na daňák k potvrdenkami o elektronickom podaní. Hrozné ! Ja už ani nemám chuť pracovať v tejto oblasti.
po druhé :
ZEP ma vyjde cce 150,- éčok - podľa vyjadrenia istej firmy čo to poskytuje. A na čo mi bude ? Na nič - lebo podám si ja a ostatí 5 klienti aj tak ostanú v štichu.
Takže - zákony na odbúranie byrokracie sú v tomto štáte premakané, že by sa mohli od nás učiť. Toľko môj dnešný postreh . Idem si dať lexaurin na ukľudnenie a niečo vymyslím.

Niečo na tom bude, lebo včera na seminári k daňovému poriadku nám lektorka hovorila, že sa pripravuje novela daňového poriadku práve z dôvodu, aby mohli aj iné osoby zastupovať viacero daňových subjektov. Nielen daňoví poradcovia a advokáti. Pochopila som to tak, že to sa netýka iba podávania dokumentov. Znížením počtu daňových úradov sa totiž zastupovanie klientov mnohým skomplikuje, s čím vraj pri novele daňového poriadku nepočítali. Pritom stačilo, keby MF SR prijalo hromadnú pripomienku, ktorú sme vytvorili a podporili práve tu na Porade.
Lubo44
30.11.11,09:58
Od nového roka by už podávanie cez ZEP aj dohodu malo byť v podstate rovnaké. Myslím tým, že už nebude treba dokumenty podané na základe dohody posielať do piatich dní v písomnej forme spolus s vyhlásením o podaní dokument. Takže kto nechce investovať do ZEP tak nemusí, ale podľa to je lepší spôsob ako dohoda. Ja som vybavoval ZEP tento mesiac. Platil som 114 €, platnosť certifikátu na dva roky.
dvd
30.11.11,10:02
Tento dokument sa mal objaviť minimálne v mesiaci január 2011 a nie v novembri 2011
alebo sa niekto zobudil zo zimného spánku??

...aby sme vedeli vypisat DP za 12/2011...
Johanka
30.11.11,10:08
Daňový poriadok má platiť od budúceho roka, ale DAŇOVÝ BORDEL je realitou už v týchto dňoch .

Nechápem, prečo sme tlačení do niečoho, čo nie je pripravené na svoj vznik - metodicky a časovo absolútne nezvládnuté a začínam mať pochybnosti aj o technickom zabezpečení. Pripadá mi to celé ako falošné tehotenstvo ....
Badko
30.11.11,10:50
Aj ja čakám na novú dohodu, len mi nie je jasné zákon platí od 1.1.2012,
DPH - u mesčných za 12/2011 už len v elektronickej forme? alebo za december
v papierovej forme a za 1/2012 - elektronicky? ako je to vlastne?
VieraPopluharova
30.11.11,12:07
Od nového roka by už podávanie cez ZEP aj dohodu malo byť v podstate rovnaké. Myslím tým, že už nebude treba dokumenty podané na základe dohody posielať do piatich dní v písomnej forme spolus s vyhlásením o podaní dokument. Takže kto nechce investovať do ZEP tak nemusí, ale podľa to je lepší spôsob ako dohoda. Ja som vybavoval ZEP tento mesiac. Platil som 114 €, platnosť certifikátu na dva roky.

Cez koho si vybavoval ZEP na 2 roky?
Economic
30.11.11,15:07
Aj ja čakám na novú dohodu, len mi nie je jasné zákon platí od 1.1.2012,
DPH - u mesčných za 12/2011 už len v elektronickej forme? alebo za december
v papierovej forme a za 1/2012 - elektronicky? ako je to vlastne?

Podľa absolvovaných 2 školení už DPH za 12/2011 a 4. Q. 2011 elektronicky /ak náhodou neposunú platnosť/
Economic
30.11.11,15:08
Cez koho si vybavoval ZEP na 2 roky?


Registračné autority môžu vystavovať na 1, 2 a 3 roky ZEP.
VieraPopluharova
30.11.11,21:30
Hej to viem, ale či nemáš voľajakú odskúšanú firmu, viem, že to dokážu vybaviť niektorí i tak, že odovzdajú všetko vybavené a len Ťa zaškolia.Nemusíš behať nikde po úradoch.
jozka56
30.11.11,21:34
Vierka ja som vybavila cez disig.sk. Inštaláciu mi robil krstný syn, ja by som to nezvládla. Cena na tri roky 140€. Dnes som niesla na náš DÚ plné moci, vraj asi do týždňa mám prísť podpísať zmluvu o ZEP, daňováčky boli neisté:)
VieraPopluharova
30.11.11,21:57
Vierka ja som vybavila cez disig.sk. Inštaláciu mi robil krstný syn, ja by som to nezvládla. Cena na tri roky 140€. Dnes som niesla na náš DÚ plné moci, vraj asi do týždňa mám prísť podpísať zmluvu o ZEP, daňováčky boli neisté:)

Jožka,

vďaka, to som potrebovala, info z DU už neberiem ako smerodatné pokial ho nemám na papieri s pečiatkou.

V.
dvd
01.12.11,04:15
"stare dohody" sa uzatvaraju, prave mi prisiel mail o vytvoreni vazby na novy subjekt. radsej som podpisal staru dohodu ako cakat do januara, niesol som ju na DU v pondelok a zobrali ju.
Lubo44
01.12.11,06:37
Cez koho si vybavoval ZEP na 2 roky?
Ja som vybavola ZEP cez disig.sk. Sídlo majú v Bratislave, ale dá sa to vybaviť hocikde cez firmy, s ktorými majú zmluvu. Všetky informácie sú dostupné na ich stránke. Ako už písali predomnou, platnosť je na 1, 2 alebo 3 roky. Na vybavenie stačia dva doklady totožnosti a hotovosť. Aj s poučením o inštalácii a používaní to trvalo cca 15 min.
KEJKA
01.12.11,06:51
Vierka ja som vybavila cez disig.sk. Inštaláciu mi robil krstný syn, ja by som to nezvládla. Cena na tri roky 140€. Dnes som niesla na náš DÚ plné moci, vraj asi do týždňa mám prísť podpísať zmluvu o ZEP, daňováčky boli neisté:)
neistota daňováčok je namieste, resp. nie je, mali by vedieť, že pri ZEP sa zmluva nepodpisuje. mali ti urobiť väzbu na základe tej plnej moci.
truch
01.12.11,07:10
"stare dohody" sa uzatvaraju, prave mi prisiel mail o vytvoreni vazby na novy subjekt. radsej som podpisal staru dohodu ako cakat do januara, niesol som ju na DU v pondelok a zobrali ju.
Ako sa uzatvárajú staré dohody a hlavne kedy? Už som počula, že ich chcú prerobiť tak, aby sa nemuseli nosiť krycie listy. Vie niekto niečo bližšie?
KEJKA
01.12.11,07:42
1056,1057 - príspevky, ale aj iné dávajú odpoveď
ale vládne chaos a neistota..........aj na DU
pivko
01.12.11,07:48
Šupne mi sem niekto vzor splnomocnenia/ čo má obsahovať/ aby tu registráciu mohla isť vybaviť ekonómka na DU sama.
ErikaDP
01.12.11,08:10
Prikladam svoj vzor splnomocnenia na doručovanie ZEPom, na našom Daňovom úrade ho akceptuju.

Aké mate skúsenosti s vytváraním , t.j. pridávaním väzby ďaľšieho klienta na existujúce ID , ak máte klienta vo vzdialenom meste ? Na miestnom daňovom úrade to vybavujem bez problémov, ale mám klientov na viacerých Daňových úradoch po Slovensku a keď som tam volala tak trvali na tom, že musím prísť osobne podpísať zápisnicu o ústnom pojednávaní. Toje ale nemysliteľné, stráviť december cestovaním po Slovensku a vynakladaním financií na cestovanie kôli jednému pdopisu.
srska
01.12.11,08:15
Prikladam svoj vzor splnomocnenia na doručovanie ZEPom, na našom Daňovom úrade ho akceptuju.

Aké mate skúsenosti s vytváraním , t.j. pridávaním väzby ďaľšieho klienta na existujúce ID , ak máte klienta vo vzdialenom meste ? Na miestnom daňovom úrade to vybavujem bez problémov, ale mám klientov na viacerých Daňových úradoch po Slovensku a keď som tam volala tak trvali na tom, že musím prísť osobne podpísať zápisnicu o ústnom pojednávaní. Toje ale nemysliteľné, stráviť december cestovaním po Slovensku a vynakladaním financií na cestovanie kôli jednému pdopisu.mám také prípady - musel som sa tam dostaviť - našťastie okruh 90km
Aljok
01.12.11,08:19
Prikladam svoj vzor splnomocnenia na doručovanie ZEPom, na našom Daňovom úrade ho akceptuju.

Aké mate skúsenosti s vytváraním , t.j. pridávaním väzby ďaľšieho klienta na existujúce ID , ak máte klienta vo vzdialenom meste ? Na miestnom daňovom úrade to vybavujem bez problémov, ale mám klientov na viacerých Daňových úradoch po Slovensku a keď som tam volala tak trvali na tom, že musím prísť osobne podpísať zápisnicu o ústnom pojednávaní. Toje ale nemysliteľné, stráviť december cestovaním po Slovensku a vynakladaním financií na cestovanie kôli jednému pdopisu.
Skús poslať žiadosť o vytvorenie väzby medzi Tvojim ID a klientom + PM + Tvoj registračný formulár.
Lubo44
01.12.11,08:19
Ako sa uzatvárajú staré dohody a hlavne kedy? Už som počula, že ich chcú prerobiť tak, aby sa nemuseli nosiť krycie listy. Vie niekto niečo bližšie?
Malo by to tak byť, že sa krycie listy už podávať nebudú, ale až od nového roka. Do konca tohto roka treba krycie listy odovzdávať tak ako do teraz.
KEJKA
01.12.11,08:20
Šupne mi sem niekto vzor splnomocnenia/ čo má obsahovať/ aby tu registráciu mohla isť vybaviť ekonómka na DU sama.
odporúčam čítať tému aj dozadu
príspevky 692,695,696 - sú odpovede, vzory PM, je to aj na drsr zverejnené
ďalšie príspevky, ktoré zdôrazňujú slabé miesta PM, náležitosti, ktoré neslobodno vynechať.......
rýchlejšie to ide, ak si dáte priamo vyhľadávanie v téme "plná moc", splnomocnenie"
----------------------
ešte dodám
osobne som mala splnomocnenie podľa vzoru Economic, neuznali mi ho, lebo som napísala Vec: Splnomocnenie
a aj vetu som začala tak, že sa im to nepáčilo........
telo splnomocnenia je v poriadku, len formálna úprava akosi nebola dostačujúca.
Našťastie tam bol aj konateľ, našťastie bol preventívne aj on registrovaný, tak odovzdal svoje ID, povedal, že on bude robiť podania so ZEP, teta asi v šoku od neho nechcela ani OP, nič sa nespisovalo, dokonca povedala, že to ID som mohla doniesť sama, resp. nechať na podateľni..........už som to tu písala.
Na druhý deň mal väzbu a cez prihlásenie urobil väzbu na mňa.
holt i tak še dá........................
jozka56
01.12.11,08:59
neistota daňováčok je namieste, resp. nie je, mali by vedieť, že pri ZEP sa zmluva nepodpisuje. mali ti urobiť väzbu na základe tej plnej moci.
KEJKA máš pravdu, zrejme z podpisovania zmluvy nič nebude, lebo v e-maily mám potvrdenú väzbu na subjekty, ktorých plnú moc som včera odovzdávala:)
KEJKA
01.12.11,09:16
gratulujem, čakala som to. Ais tety na DU sú tiež "ohučané" z nových informácií, tak sa hádam aj boja povedať čokoľvek s istotou - aspoň v tejto problematike.
jozka56
01.12.11,09:26
Ale ako pozerám pozornejšie e-maily na väzbu, tak vidím, že u jedného (teda u mňa) som v roli "Užívateľ s plným prístupom" a u ostatným mám užívateľ s obmedzeným prístupom. Všetky DIČ sú na mojom konte už zaevidované na drsr.sk. Trochu tomu nerozumiem.
jacekova
01.12.11,09:34
Ale ako pozerám pozornejšie e-maily na väzbu, tak vidím, že u jedného (teda u mňa) som v roli "Užívateľ s plným prístupom" a u ostatným mám užívateľ s obmedzeným prístupom. Všetky DIČ sú na mojom konte už zaevidované na drsr.sk. Trochu tomu nerozumiem.

to je v poriadku. tiež som sa na to minule na DÚ pýtala.
plný prístup máš len vo svojej firme alebo vo firme, kde máš generálnu plnú moc
ostatné sú s obmedzeným prístupom
jozka56
01.12.11,09:41
to je v poriadku. tiež som sa na to minule na DÚ pýtala.
plný prístup máš len vo svojej firme alebo vo firme, kde máš generálnu plnú moc
ostatné sú s obmedzeným prístupom
Ale tú (generálnu moc) oprava na užívateľ s plným prístupom mám v troch DIČ, tak preto mi to je divné. Iba ak v jednom DIČ je v názve moje meno a priezvisko, tam mám potvrdené užívateľ s plným prístupom.
KEJKA
01.12.11,09:59
vo svojej firme si štatutár, potom si užívateľ s plným prístupom aj vo väzbách.
Ak ide o tri cudzie firmy a na všetkých máš generálnu plnú moc, tak je to v rozpore so zákonom, lebo na jednom DU môžeš mať takúto VPM len na jeden subjekt - nie si advokát ani daňový poradca, či? V takom prípade ti VPM uznali na jeden subjekt a na ostatné dva máš len prístup pre elektronicé podávanie.
Takže sa čudujem, že to vôbec prevzali.
jozka56
01.12.11,10:03
Aha tak problém bude v pojme generálna moc...už mi svitá, moja živnosť ako SZČO a konateľ a spol. SRO, tam by som mala plný prístup, si myslím. A teda tú gen. moc nemám, nie som ani advokát ani daň. poradca.
Tak dôležité je , že za dané subjekty môžem posielať a podpisovať ZEP-om daň. dokumenty.
Ing. Pavol Zúber
01.12.11,13:49
Dobrý deň, ja už mám z toho chaos. Nemohli by ste mi zhrnúť aký je vlastne celý postup pri podávaní el.DP. Dokedy sa treba zaregistrovať-do konca roka alebo až po 1.1.2012 a ako je keď sme účtovná kancelária a máme viac takýchto firiem?
Economic
01.12.11,14:07
Dobrý deň, ja už mám z toho chaos. Nemohli by ste mi zhrnúť aký je vlastne celý postup pri podávaní el.DP. Dokedy sa treba zaregistrovať-do konca roka alebo až po 1.1.2012 a ako je keď sme účtovná kancelária a máme viac takýchto firiem?

Od 1. 1. 2012 platiteľ DPH má povinnosť podávania správcovi dane robiť len elektronicky. T.z. za 12/2011 a 4.Q. 2011 už podľa 2 absolvovaných seminárov sa budú podávať elektronicky. Je len na Vás, kedy sa tomu začnete venovať, aby sa to stihlo v čas a bez stresu.
Podávania sa môžu robiť buď so ZEP alebo aj bez ZEP. Voľba je tak isto iba na Vašom rozhodnutí.
ekopo
01.12.11,14:17
mám "registračný list používateľa", podávam DP viacerým subjektom na základe "dohody...bez ZEP".
počul som, že sa budem musieť znova zaregistrovať v prípade ak moji zákazníci budú podpisovať nové dohody (bez povinnosti odovzdať do 5-tich dní prvú stranu..)
vie o tom niekto niečo? (aj keď registrácia nie je zložitá, je to ale zase len ďaľšia byrokracia...)
džino
01.12.11,14:22
možno nové informácie
[01.12.2011] - Oznam k nepravidelnej technickej aktualizácii portálu
Daňové riaditeľstvo SR si Vás dovoľuje informovať, že v čase od piatka 2.12.2011 od 15:00 hod. do nedele 4.12.2011 do 24:00 hod. bude dočasne nedostupný Portál daňovej správy SR z dôvodu jeho technickej aktualizácie.
Za dočasné obmedzenia na strane užívateľov sa ospravedlňujeme.
ZuzanaP
02.12.11,05:48
Podľa včerajšieho školenia by sa mal termín posunúť od 01.04.2012, ako to tu bolo už spomínané (len na pripomenutie). Školenie s Ing. Jurčíkovou.
Economic
02.12.11,06:48
Podľa včerajšieho školenia by sa mal termín posunúť od 01.04.2012, ako to tu bolo už spomínané (len na pripomenutie). Školenie s Ing. Jurčíkovou.

Takže by mala byť prijatá ďalšia novela k 563/2009. Budem to sledovať.
tuta
02.12.11,07:49
a ako dobrá víla nás prosím informuj :)
Lubica H
02.12.11,09:06
ak má 6 spoločností rovnakého konateľa a ten si chce vybaviť zep, stačí mu jeden na všetky spoločnosti, alebo musí byť súčasťou zep-u aj názov firmy a vtedy treba osobitne pre každú firmu? (prosím, nebite ma, ak sa pýtam niečo, čo už bolo zodpovedané :-) )
avalik
02.12.11,09:10
ak má 6 spoločností rovnakého konateľa a ten si chce vybaviť zep, stačí mu jeden na všetky spoločnosti, alebo musí byť súčasťou zep-u aj názov firmy a vtedy treba osobitne pre každú firmu? (prosím, nebite ma, ak sa pýtam niečo, čo už bolo zodpovedané :-) )

Súhlas s vydaním certifikátu pre zamestnanca

Predkladá sa len v prípade, že zamestnávateľ vyžaduje, aby bol v kvalifikovanom certifikáte uvedený názov organizácie.
Žiadna inštitúcia verejnej moci nevyžaduje, aby bol názov organizácie v kvalifikovanom certifikáte uvedený (uvedenie názvu organizácie nemá na elektronickú komunikáciu žiadny vplyv).

zdroj: http://zep.disig.sk/?id=156
Economic
02.12.11,09:37
ak má 6 spoločností rovnakého konateľa a ten si chce vybaviť zep, stačí mu jeden na všetky spoločnosti, alebo musí byť súčasťou zep-u aj názov firmy a vtedy treba osobitne pre každú firmu? (prosím, nebite ma, ak sa pýtam niečo, čo už bolo zodpovedané :-) )

Samozrejme jeden ZEP stačí. ZEP je viazaný k rodnému číslu konateľa.
Konateľ podpisuje ako štatutár za všetky spoločnosti, kde je konateľom a môže ho využívať aj na ďalšie úkony - komunikácia sú súdom, s verejnou správou.... atď.... Využitie ZEP sa stále rozširuje.
Stefan2005
02.12.11,17:11
práve idem z DÚ a tak tichučko mi pošepkali, že práve dostali info z hora, že elektronické posielanie dokumentov sa presunie až od 1.4.2012, nakoľko im kolabuje informačný systém, nič nefunguje a ani nestihnú do 1.1.urobiť.

... je to už skoro isté (teda že 1.1.2012 nie), ten 1.4.2012 zatiaľ platí; ovšem v marci predčasné voľby, takže aj 1.4. ktovie
Economic
02.12.11,17:22
Uvidíme, či dovtedy bude prijatá a schválená novela. Pokiaľ nie, tak zákon 563, resp. jeho novela 331 je zatiaľ stále platný.
Jarka 1
02.12.11,17:22
A tak tichučko sme si tu šepkali, že na daňových úradoch majú staré črepy, ktorým hovoria PC a že teda ... Žeby nás odpočúvali, či čo?
Lubo44
02.12.11,17:33
... je to už skoro isté (teda že 1.1.2012 nie), ten 1.4.2012 zatiaľ platí; ovšem v marci predčasné voľby, takže aj 1.4. ktovie
Takéto info som počul aj ja, tiež spomenuté medzi rečou, od jednej pani, ktorá robí priamo na DRSR. Vraj tam IT technici už pomaly aj spávajú ale stále sú tam nejaké problémy. Takže uvidíme.
Economic
02.12.11,17:50
Takéto info som počul aj ja, tiež spomenuté medzi rečou, od jednej pani, ktorá robí priamo na DRSR. Vraj tam IT technici už pomaly aj spávajú ale stále sú tam nejaké problémy. Takže uvidíme.

A čo robili od roku 2009 ako vyšiel Daňový poriadok ? To mali naozaj až tak málo času na prípravu ? Aj nám nechávajú toľko času na novoty ?
Stefan2005
02.12.11,17:53
Takéto info ... od jednej pani, ktorá robí priamo na DRSR.....

... to dnešné info je od pani vyššej ako je DRSR :)
Stefan2005
02.12.11,17:55
A čo robili od roku 2009 ako vyšiel Daňový poriadok ? To mali naozaj až tak málo času na prípravu ...?

... proste dvorní dodávatelia nestíhajú.
Veď komunikácia s DRSR bežne kolabovala pri súčasných stavoch e-komunikácie; od roku 2012 bude počet komunikantov len zo zákona bude x-násobne vyšší, takže tak....
domenico.office
02.12.11,18:08
Program prebiehajúcej schôdze NRSR nenasvedčuje tomu, že by malo prísť k novelizácii Daňového poriadku. A vlastne načo aj. Povinnosť podávať bude platiť od 1.1.2012 tak, ako bolo schválené......Logicky vzaté, elektronické podávanie funguje. Na stránke Daňového riaditeľstva je presné usmernenie, ako podávať ZEP-om, aj ako podávať bez ZEP-u, ako dokázať nemennosť elektronického podania, takže žiadna panika..... Litera zákona bude prvým dňom budúceho roka naplnená. Čo však bude za paniku, pri autorizácii daňovníkov, či ich zástupcov v posledných dňoch starého a v prvých dňoch Nového roka, to už znepokojivé je. Znepokojuje ma i fakt, že kompetentní z DRSR mlčia. Neviem a nechápem, prečo sa snažia na poslednú chvíľu dotiahnuť niečo, čo zrejme aj tak nebude fungovať a podľa všetkého i porušovať niektorý zo súvisiacich zákonov, namiesto toho, aby mediálne upozornili ľudí, aby sa registrovali, pretože dátum prvých podaní, bárs sa to zdá ďaleko, je nevidieť tu. Už vidím, ako sa vina zvalí na povinných daňovníkov, že veď zákon tu je schválený už od roku 2009.
Stefan2005
02.12.11,18:36
...Už vidím, ako sa vina zvalí na povinných daňovníkov...

... horšie ako vina však budú pokuty, ktoré im prípadne hrozia
Rozalka
02.12.11,20:12
Dňa 30.11.2011 bola schválená novela Zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja - parlamentná tlač 511, kde bolo schválené aj toto:

Čl. VIII

Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 331/2011 Z. z., zákona č. 332/2011 Z. z. a zákona č. 384/2011
Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
.....
5. V § 165a sa za slovo „Podľa“ vkladajú slová „ § 13 ods. 5 druhej a tretej vety postupuje správca dane, ktorým je colný úrad pri správe daní podľa osobitného predpisu33) od 1. apríla 2012, podľa § 14 sa postupuje od 1. apríla 2012 a podľa“.


Takže po zapracovaní zmeny do DP to znie takto:
165a
Podľa § 13 ods. 5 druhej a tretej vety postupuje správca dane, ktorým je colný úrad pri správe daní podľa osobitného predpisu33) od 1. apríla 2012, podľa § 14 sa postupuje od 1. apríla 2012 a podľa § 32, § 33 ods. 1 a 3 a § 56 sa postupuje od 1. januára 2013.


A aby ste to nemuseli hľadať, tak o tomto je § 14:

(1) Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 finančnej správe má
a) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
c) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní.
(2) Prílohy k podaniu môžu subjekty podľa odseku 1 doručovať aj inak ako elektronickými prostriedkami.
Dáša_
02.12.11,20:41
aha, jasné odkiaľ pochádzajú šumy... Staré známe postupy...
KlaudiaKK
02.12.11,21:14
Bože ľudia, mne je dnes úplne do plaču ! Ráno som bola na daňáku s tým, že opýtam sa ako to mám teda najjednoduchšie registrovať - mám 5 klientov ktorý budú musieť podávať elektronicky + 5 splnomocnení . Zatiaľ som nezačala vybavovať ZEP a ani nebudem lebo :
po prvé:
pani na DU mi povedala, že aj tak od 1.1.2012 nemôže jeden človek zastupovať 5 subjektov . Neviem prečo ? Vraj toto akosi vypadlo z novelizácie takže keď teraz vybavím ZEP a komunikáciu so zaručeným podpisom - nemôžem ju používať od januára 2012 lebo bude pre tých 5 chudákov neplatná ! Som z toho úplný cvok - narychlo vybavím po 13.12.2011 dohody bez zaručeného podpisu a budem chodiť aj tak každý mesiac na daňák k potvrdenkami o elektronickom podaní. Hrozné ! Ja už ani nemám chuť pracovať v tejto oblasti.
po druhé :
ZEP ma vyjde cce 150,- éčok - podľa vyjadrenia istej firmy čo to poskytuje. A na čo mi bude ? Na nič - lebo podám si ja a ostatí 5 klienti aj tak ostanú v štichu.
Takže - zákony na odbúranie byrokracie sú v tomto štáte premakané, že by sa mohli od nás učiť. Toľko môj dnešný postreh . Idem si dať lexaurin na ukľudnenie a niečo vymyslím.




Takže pre všetkých čo sú bezradní a nie sú len zo Šale ! Mám to !!! ZEP som si vybavila v priebehu 15 min. cez disig - ale firmu čo ju zastupuje - stálo ma to 94 éčok ale to som si obvolala všetkých svatých na daňovom riaditeľstve a pod. - Bolo mi povedané, že *: v daňovom konaní môže jeden chudák účtovník zastupovať max. dvoch klientov ale čo sa týka elektronického podávania dokumentov na základe splnomocnení ich môže byť x x x x Takže : mám ZEP , splnomocnenia som odovzdala , zaregistrovali ma , na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som to zaklincovala s certifikátom a po 24 hodinách mi došiel mail, že väzby na všetkých mojich klientov sú už aktívne a môžem podávať - čiže pohodička - ale : nemôžete používať internet explorer 64 ale iba 32 lebo štátna správa sa ešte nespamätala z nových it produktov a frčí to iba pod staršou verziou. Ja mám tú novú takže som mala s aktiváciou problém ale čuduj sa svete na technickej podpore drsr sú ľudia čo vedia o čo ide a navigujú vás ako to zmeniť tak aby so fungovalo :) Takže všetkým želám veľa úspechov :)
striebro1
03.12.11,06:00
novelou zákona č 98/2004 (článok VIII novely) - upravený § 165a, ktorou sa posúva dátum účinnosti § 14 zákona č. 563/2009 na 01.04.2012
domenico.office
03.12.11,07:59
novelou zákona č 98/2004 (článok VIII novely) - upravený § 165a, ktorou sa posúva dátum účinnosti § 14 zákona č. 563/2009 na 01.04.2012



...správca dane, ktorým je colný úrad....

Z tohto mi jednoznačne nevychádza, že to platí aj pre tých, ktorým správca dane je daňová správa.
srska
03.12.11,08:05
...správca dane, ktorým je colný úrad....

Z tohto mi jednoznačne nevychádza, že to platí aj pre tých, ktorým správca dane je daňová správa.mne áno - len posunuli účinnosť § 14 v § 165a 563/2009 (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=380)
domenico.office
03.12.11,08:06
...nemôžete používať internet explorer 64 ale iba 32 lebo štátna správa sa ešte nespamätala z nových it produktov a frčí to iba pod staršou verziou. Ja mám tú novú takže som mala s aktiváciou problém ale čuduj sa svete na technickej podpore drsr sú ľudia čo vedia o čo ide a navigujú vás ako to zmeniť tak aby so fungovalo :) Takže všetkým želám veľa úspechov :)

Nie je pravda, funguje to i 64 bitovom IE, veď predsa aj inštalácia D.Signer/Xadesu je 64 bit verzii a aj podpisová politika je pre tieto systémy. 64 bit verzii, v príkazovom riadku je ikonka kompatibility a tú treba prepnúť a funguje to.
domenico.office
03.12.11,08:11
mne áno - len posunuli účinnosť § 14 § 165a 563/2009 (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=380)

Neviem presne, nepoznám ten zákon, ale posunuli účinnosť súvisiaceho paragrafu 14 z Daňového poriadku pre tých, ktorým je správca dane colný úrad, ktorý sú povinný dávať nejaké priznania z minerálnych palív (o tom je ten zákon) a zároveň sú platitelia DPH a sú povinný sa riadiť paragrafom 14..... Ale to je jedno, posunutie čohokoľvek v tejto problematike zachováva súčasný stav, ktorý funguje. Má určitý štandard, niekto v papieri, niekto elektronicky a už záleží len na tom, kto si ako vyberie. Snáď sa už potom všetci prebudia a nenechajú si to všetko na marec.
KEJKA
03.12.11,08:15
no asi toto je tá drobnosť, čo menej znalému treba povedať, resp. ho presne navigovať, ja by som si tiež netrúfla sama od seba niečo zaškrtávať......
Ja tiež frčím na 32b, ale nový NB mám 64b, lenže asi ťažko tam nainštalujem všetky prístupy, ked ma upozornili, že ten kľúč-čítačka je nejakým spôsobom viazaná na konkrétny počítač a je možná len jedna inštalácia. Zatiaľ tento problém neriešim, ale platila som ZEP na 3 roky, a ak by sa s PC niečo stalo, budem potrebovať to prehodiť na NB
domenico.office
03.12.11,08:21
no asi toto je tá drobnosť, čo menej znalému treba povedať, resp. ho presne navigovať, ja by som si tiež netrúfla sama od seba niečo zaškrtávať......
Ja tiež frčím na 32b, ale nový NB mám 64b, lenže asi ťažko tam nainštalujem všetky prístupy, ked ma upozornili, že ten kľúč-čítačka je nejakým spôsobom viazaná na konkrétny počítač a je možná len jedna inštalácia. Zatiaľ tento problém neriešim, ale platila som ZEP na 3 roky, a ak by sa s PC niečo stalo, budem potrebovať to prehodiť na NB

Kejka, certifikát, či čítačka nie sú viazané na jeden PC. Jedine jedna licencia QSignu je viazaná na jeden certifikát. Takže ak máš aj iný PC, daňové dokumenty je možné podpisovať aj v inom PC. Ale aj to mám odskúšané, že i v druhom PC funguje QSing, ale len s tým istým certifikátom, ako bol naviazaný v prvom PC.
srska
03.12.11,08:23
Neviem presne, nepoznám ten zákon, ale posunuli účinnosť súvisiaceho paragrafu 14 z Daňového poriadku pre tých, ktorým je správca dane colný úrad, ktorý sú povinný dávať nejaké priznania z minerálnych palív (o tom je ten zákon) a zároveň sú platitelia DPH a sú povinný sa riadiť paragrafom 14..... Ale to je jedno, posunutie čohokoľvek v tejto problematike zachováva súčasný stav, ktorý funguje. Má určitý štandard, niekto v papieri, niekto elektronicky a už záleží len na tom, kto si ako vyberie. Snáď sa už potom všetci prebudia a nenechajú si to všetko na marec.nadpis schváleného zákona:
z 30. novembra 2011, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

a v článku VIII sa mení a dopĺňa: "Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 331/2011 Z. z., zákona č. 332/2011 Z. z. a zákona č. 384/2011 Z. z. sa mení adopĺňa takto:"

1. V poznámke pod čiarou k odkazu 1 sa na začiatok vkladá citácia, ktorá znie:
„Zákon č. 170/2001 Z. z. o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze v znení neskorších predpisov.“.

2. V § 11 ods. 6 písmeno b) znie:
„b) finančnému riaditeľstvu alebo Kompetenčnému centru finančných operácií na účely plnenia úloh podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov,8)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 8 znie:
„8) Napríklad zákon č. 479/2009 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti daní a poplatkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach, zákon č. 333/2011 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva.“

3. V§ 14 sa odsek 1 dopĺňa písmenom d), ktoré znie:
„d) zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ktorého zastupuje pri správe daní.“.

4. V § 156 ods. 9 sa vypúšťa slovo „úplnej“ dvakrát.

5. V § 165a sa za slovo „Podľa“ vkladajú slová „ § 13 ods. 5 druhej a tretej vety postupuje správca dane, ktorým je colný úrad pri správe daní podľa osobitného predpisu33) od 1. apríla 2012, podľa § 14 sa postupuje od 1. apríla 2012 a podľa“.
avalik
03.12.11,08:29
Neviem presne, nepoznám ten zákon, ale posunuli účinnosť súvisiaceho paragrafu 14 z Daňového poriadku pre tých, ktorým je správca dane colný úrad, ktorý sú povinný dávať nejaké priznania z minerálnych palív (o tom je ten zákon) a zároveň sú platitelia DPH a sú povinný sa riadiť paragrafom 14..... Ale to je jedno, posunutie čohokoľvek v tejto problematike zachováva súčasný stav, ktorý funguje. Má určitý štandard, niekto v papieri, niekto elektronicky a už záleží len na tom, kto si ako vyberie. Snáď sa už potom všetci prebudia a nenechajú si to všetko na marec.

nesuhlasim so zvyraznenym

165a
Podľa § 13 ods. 5 druhej a tretej vety postupuje správca dane, ktorým je colný úrad pri správe daní podľa osobitného predpisu33) od 1. apríla 2012,

podľa § 14 sa postupuje od 1. apríla 2012

a podľa § 32, § 33 ods. 1 a 3 a § 56 sa postupuje od 1. januára 2013.

-------------------------

"podľa § 14 sa postupuje od 1. apríla 2012" tu nie je specifikovane, ktory spravca dane


mam otazku, je mozne v sucasnosti podavat podania elektronicky bez ZEP na zaklade dohody (ako s DU) colnej sprave?
domenico.office
03.12.11,08:31
OK srska a dara, zrejme to tak bude. Colný úrad len podpísané ZEP-om, nie je možná žiadna dohoda a dokladanie v papieri.
srska
03.12.11,08:45
domenico, pre colníkov platí od 01.04. 2012 § 13 ods. 5 2. a 3. veta
domenico.office
03.12.11,09:40
Colnice už dávnejšie prešli na elektronickú komunikáciu a platí pre tých, ktorí elektronicky podávajú a prijímajú správy pri preprave tovaru podliehajúceho spotrebnej dani v režime pozastavenia dane v rámci systému EMCS (elektronický sprievodný administratívny dokument, správa o prijatí). Autorizácia do systému a podpísanie dokumentov prebieha len prostredníctvom ZEP-u.
avalik
03.12.11,09:51
takze na colnicu od 1.4.2012 bude mozne zasielat dokumenty aj na dohodu bez ZEP - co v sucasnosti nie je mozne
domenico.office
03.12.11,09:53
To nie je jasné, ako to bude možné v budúcnosti.... Napísal som doterajší stav a v ktorej oblasti sa komunikuje elektronicky a používa sa k tomu výlučne ZEP.
avalik
03.12.11,09:56
ale ja to vidim tak podla novely §165a

cize ak v sucasnosti bez ZEP nemozes urobit podanie na colnicu, tak od 1.4.2012 uz to mozne bude ak s colnym uradom spises dohodu
Economic
03.12.11,09:57
Že by zmenila Colnica z už zabehnutej komunikácie so ZEP na možnosť komunikácie aj bez ZEP sa mi nezdá. No jeden nikdy nevie.
Vratka DPH zo zahraničia je možná výlučne so ZEP.
srska
03.12.11,09:58
ale ja to vidim tak podla novely §165a

cize ak v sucasnosti bez ZEP nemozes urobit podanie na colnicu, tak od 1.4.2012 uz to mozne bude ak s colnym uradom spises dohodutiež to tak chápem
domenico.office
03.12.11,10:04
Môže to tak byť v spoločnej správe výborov NRSR sa uvádza toto:

Navrhovanou úpravou sa posunie termín účinnosti ustanovenia o povinnom doručovaní písomností, čím sa zabezpečí dostatočný časový priestor na prípravu elektronickej komunikácie daňového subjektu so správcom dane. Navrhovaná úprava precizuje oprávnenie daňového subjektu doručovať písomnosti elektronicky bez zaručeného elektronického podpisu za podmienky uzatvorenia písomnej dohody so správcom dane, ktorým je colný úrad od 1. apríla 2012.

Takže asi to bude tak, ako píšeš Dara. Bude možná komunikácia aj bez ZEP-u
Economic
03.12.11,10:22
Z tejto správy to tak naozaj vyzerá. Však sa necháme prekvapiť, čo vyjde v Zbierke zákonov, ale zrejme to už nebude menené. Škoda len, že to zbytočne takto čiastkovo riešia a lezie to z nich ako z chlpatej deky a nie naraz. Len tu trúsia medzi ľuďmi chaos.
Johanka
03.12.11,11:01
mimotemy
Neviem presne, nepoznám ten zákon, ale posunuli účinnosť súvisiaceho paragrafu 14 z Daňového poriadku pre tých, ktorým je správca dane colný úrad, ktorý sú povinný dávať nejaké priznania z minerálnych palív (o tom je ten zákon) a zároveň sú platitelia DPH a sú povinný sa riadiť paragrafom 14..... Ale to je jedno, posunutie čohokoľvek v tejto problematike zachováva súčasný stav, ktorý funguje. Má určitý štandard, niekto v papieri, niekto elektronicky a už záleží len na tom, kto si ako vyberie. Snáď sa už potom všetci prebudia a nenechajú si to všetko na marec.
To zvýraznené - o kom píšeš? Kto sú tí všetci ?
Economic
03.12.11,11:17
mimotemy
To zvýraznené - o kom píšeš? Kto sú tí všetci ?


Ja predpokladám že domenico má na mysli daňové subjekty. Všetci platitelia budú musieť podávať elektronicky a je na ich výbere či so ZEP alebo bez ZEP. Však to dobre poznáme, že u nás sa všetko robí na poslednú chvíľu, takže ak platnosť 1. 4. 2012, tak aby sa teda v marci všetci zobudili a okrem iných povinností si riešili teda aj túto otázku. Ak sa mýlim, určite ma opraví.
domenico.office
03.12.11,11:29
mimotemy
To zvýraznené - o kom píšeš? Kto sú tí všetci ?


Ja predpokladám že domenico má na mysli daňové subjekty. Všetci platitelia budú musieť podávať elektronicky a je na ich výbere či so ZEP alebo bez ZEP. Však to dobre poznáme, že u nás sa všetko robí na poslednú chvíľu, takže ak platnosť 1. 4. 2012, tak aby sa teda v marci všetci zobudili a okrem iných povinností si riešili teda aj túto otázku. Ak sa mýlim, určite ma opraví.

Nemám čo dodať. Je jasne dané témou, že koho som mal na mysli, ak nie je niekto platiteľ DPH, asi sa ho táto téma netýka.
Johanka
03.12.11,11:47
mimotemy Som platiteľ DPH a som prebudená, pripravená vyštartovať za správcom dane. Napriek tomu budem čakať na moment , kedy mi bude umožnené podávať bez ZEP a bez nosenia "krycích listov", pretože mi to umožňuje zákon. To, že daňová, či finančná správa nie je pripravená, je mi srdečne ukradnuté. Ak sa budú dať nové dohody podpisovať v apríli 2012, tak ju podpíšem v apríli 2012.

Vôbec sa mi nepáčia doporučenia typu "urob si ZEP a máš pokoj" - nechcem mať pokoj kúpený za cenu ZEP, chcem využiť zákonom ustanovenú možnosť ;) , ktorá je zadarmo.
domenico.office
03.12.11,12:47
mimotemy Som platiteľ DPH a som prebudená, pripravená vyštartovať za správcom dane. Napriek tomu budem čakať na moment , kedy mi bude umožnené podávať bez ZEP a bez nosenia "krycích listov", pretože mi to umožňuje zákon. To, že daňová, či finančná správa nie je pripravená, je mi srdečne ukradnuté. Ak sa budú dať nové dohody podpisovať v apríli 2012, tak ju podpíšem v apríli 2012.

Vôbec sa mi nepáčia doporučenia typu "urob si ZEP a máš pokoj" - nechcem mať pokoj kúpený za cenu ZEP, chcem využiť zákonom ustanovenú možnosť ;) , ktorá je zadarmo.

Vyslovujem len súhlas, že ak bude taká možnosť, treba využiť to čo umožní zákon a keď to bude zadarminko, bez dokladovania, prečo nie..... či niekto stál nad tebou s devinou a tvrdil ti: "urob si ZEP a máš pokoj"? Ak sa tu aj hovorilo o výhodnosti ZEP-u, že netreba nosiť krycie listy, hovorilo sa o súčasnom stave podpisovania dokumentov elektronickou značkou, čo si myslím že tiež nie je bez nákladov. Stačí si len pozrieť tému Pokuta za neskoré podanie súhrnného výkazu a zistíš, že pokutu poväčšinou dostali takí, ktorí práve podpisovali dokumenty elektronickou značkou a boli povinný ešte niečo dokladovať. Takže asi to nebolo až tak zadara. Je mi lautr jedno, ako sa zariadiš ty, je to tvoja vec. Poviem ti len z môjho pohľadu, že za peniaze, ktoré zaplatili moji klienti, dostávajú adekvátne služby, tých telefonátov je v termínoch podaní neskutočne veľa, snažím sa každému pomôcť, aby bezproblémovo podpísal a podal dokumenty. Bohužial, oni si kúpili ZEP, pokoj a istotu, že v prípade problémov sa majú kde obrátiť. No čo už......
Johanka
03.12.11,13:38
mimotemy Nikoho neodhováram od ZEP ani ho nehaním ... celý môj príspevok bol iba o jednom - o (ne)fungovaní DR a ostatných zainteresovaných.
To, že obhajuješ ZEP úplne chápem, keďže je to zdroj tvojich príjmov. Ja sa zase denne stretávam s ľuďmi, ktorí pri podnikaní zápasia s inými problémami ako je dilema posielania so ZEP/bez ZEP .Vzhľadom na to, čomu sa zase venujem ja, budem naďalej obhajovať ich záujmy - záujmy malých a stredných podnikateľov.
Economic
03.12.11,14:13
Nedá mi povedať ešte jednu vec. Nefungujúci portál drsr.sk ešte vôbec nieje nejakou prekážkou elektronických podaní či so ZEP alebo bez ZEP. Je zriadená výborná aplikácia e-Dane, ktorá je funkčná a dá sa bez problémov prostredníctvom nej podávať či DPH, či SV a určite sa bude dať i viac.... Táto aplikácia je funkčná aj v prípade, keď má problémy ich hlavná stránka.
KlaudiaKK
03.12.11,18:33
Nie je pravda, funguje to i 64 bitovom IE, veď predsa aj inštalácia D.Signer/Xadesu je 64 bit verzii a aj podpisová politika je pre tieto systémy. 64 bit verzii, v príkazovom riadku je ikonka kompatibility a tú treba prepnúť a funguje to.

pri podpisoch a certifikátoch ZEP je to v pohode, ja hovorím o komunikácii s www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - mne to nešlo a technická podpora drsr mi to potvrdila, že naozaj nevedia prijímať so 64 bit verzii. Ikonka kompaktibility mi len zablokuje net a stále upozorňuje, že mi chýba Capicom. . . Takže neviem - idem pod 32 bitovou a mám pokoj - :(
ErikaDP
04.12.11,10:18
Po dvojročných skusenostiach so ZEPom môžem potvrdiť Domenicove slová. Pre mňa ako užívateľa pocit zadných dvierok, že sa mám kde 24hodín obrátiť o pomoc v prípade problému stojí za tých pár eur ( pár eur myslím v porovaní so službou ktorú mi poskytnú) . Zažila som niekoľko krát u známych rýchly zásah v dodavateľa ZEPu v čase najyššej núdze, tak povediac o 5 min dvanásť. Mylím že táto diskusia nebola myslená na obhajovanie za a proti ZEP, ale má byť pomôckou pre tých ktorí sa rozhodujú a zbierajú info od nás, kotorí už používame ZEP či Dohodu. Každý si musí vybrať a rozhodnúť sa sám, podľa svojich potrieb. Každý účtovník pozná svoj systém práce, vie aké má portfólio kientov. Ak by som bola účtovníkom jednej firmy, tak neuvažujem o ZEP, ale ak mám viac drobných klientov a robím aj mzdy a teda musím elektronicky pristupovať na portál jednotlivých poisťovní ( Union a Dovera trvaju na tom aby každá firma mala svoje prístupové kódy) tak je to na porazenie, mať tolko Grid kariet, pristupových hesiel ... Preto na ZEP s prístupom na daňový portál na moje meno oceňujem práve to, že je to komfortnejšie, mám všetko pod jedným.
Xantypa
05.12.11,09:59
Dobrý deň,
už mesiac čítam, študujem a preberám problematiku elektronického podávania daňových priznaní. Chcela by som poprosiť o pomoc, ako postupovať pri zaregistrovaní firiem a živnostníkov, ktorým robím účtovníctvom a budem posielať na DÚ daň.priznania. Ja, ako účtovník:
1. registrácia na www.drsr.sk
2. registračný formulár odovzdať na DÚ na autorizáciu
3. ako je to so ZEP?
4. môžem zasielať aj bez ZEP na základe dohody? čo potom? ako postupovať?
5. Ako zaregistrovať firmy a organizácie pod moju osobu na zasielanie výkazov? Stačí splnomocnenie? Aké?
Ďakujem za pomoc.... ale som z toho úplný jeleň :eek:
junior78
05.12.11,10:31
Ahojte



Chcem Vás poprosiť o radu. Uvažujem nad zriadením ZEP u. Môžem zastupovať aj také PO a FO podnikateľov pri podávaní dokumentov elektronicky ktorým robí účtovníctvo iná osoba? Stačí ak ma splnomocnia na doručovanie písomností?



Na základe tohto zákona môžem zastupovať viac spoločností pri elektronickom podávaní?


Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých

zákonov v znení zákona č. .../2011 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. § 10 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak
nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca, advokát, ak ide
o spoločného zástupcu alebo ak ide o zástupcu na doručovanie písomností.“.



Chcem sa ešte opýtať kde a za koľko sa dá kúpiť ZEP a ktorý produkt potrebujem. Pozeral som na stránke disig.sk. Je tam veľa produktov. Našiel som tam aj za 150Eur na 3 roky. Lacnejšie sa nedá? Economics písal, že do 100Eur. Aké máte skúsenosti.


Ďakujem
srska
05.12.11,10:33
dá sa lacnejšie, ak zaplatíš platnosť certifikátu na 1 rok
nika.sum
05.12.11,11:11
Ja som platila 78 EUR s DPH a dalsie roky 20 EUR poplatok.
witch
05.12.11,13:06
Chcem sa opýtať ku komunikácii daňového subjektu (platiteľ DPH) s DÚ - že má povinnosť podávať všetky podania elektronicky, je mi jasné, cez portál alebo E - dane. Ale ako je to s žiadosťami, listami, napríklad vlani sme posielali list s odkladom lehoty na DzP. V 2012 takéto bude treba tiež poslať elektronicky, keď áno, tak akou formou? Mám ZEP na komunikáciu s DU.
Ďakujem
KEJKA
05.12.11,13:13
myslím, že dokumenty formou listov sa ešte elektronicky podávať nebudú.
ale isto sa na tom pracuje.....................
witch
05.12.11,13:20
Na školení k daňovému poriadku nám lektor tvrdil, že VŠETKO.. Preto sa pýtam. Snáď k tomu DR vydá nejaký pokyn. Už mi z tých zmien ide hlava kolem...:(
junior78
05.12.11,13:38
Tak asi je to všade rovnako drahé.

A zastupovanie tých firiem ktorým ja nerobím účtovníctvo? Čo si o tom myslíte môžem posielať?


Pri posielaní je možnosť aj pripojiť súbor napr. v omege sa spraví DP k DPH exportuje sa do xy formátu a pošle sa s podpisom alebo treba vyplniť cez drsr portál, eDane?
nika.sum
05.12.11,13:41
Chcem sa opýtať ku komunikácii daňového subjektu (platiteľ DPH) s DÚ - že má povinnosť podávať všetky podania elektronicky, je mi jasné, cez portál alebo E - dane. Ale ako je to s žiadosťami, listami, napríklad vlani sme posielali list s odkladom lehoty na DzP. V 2012 takéto bude treba tiež poslať elektronicky, keď áno, tak akou formou? Mám ZEP na komunikáciu s DU.
Ďakujem

Ja som dnes volala kvoli Oznameniu vzniku dan.povinnosti k DzMV, a medzi inym som sa pytala spravkyne, ci sa da podat aj elektronicky. Bolo mi povedane, ze zatial nie, ale v r. 2012 by sa uz malo, ale nevedela ci uz od 1.1. alebo az od 1.4. A smutno skonstatovala, ze my danovnici to vieme, zial vacsinou skor ako oni....
KEJKA
05.12.11,13:42
Tak asi je to všade rovnako drahé.

A zastupovanie tých firiem ktorým ja nerobím účtovníctvo? Čo si o tom myslíte môžem posielať?


Pri posielaní je možnosť aj pripojiť súbor napr. v omege sa spraví DP k DPH exportuje sa do xy formátu a pošle sa s podpisom alebo treba vyplniť cez drsr portál, eDane?
ty chce posielať DP, ktoré urobí niekto iný?
Na posielanie potrebuješ akurát splnomocnenie a autorizovaný prístup............
nie je to xy formát, ale formát typu .xml.
takýto formát sa dá načítať v e-dane, alebo cez drsr.portál, takže netreba vyplňovať.
junior78
05.12.11,13:53
Chcem posielať preto lebo aj manželka má jednu PO a dvoch živnostníkov. Chceme posielať všetko pod jedným menom. Možno že je aj jednoduchší spôsob ale mňa napadlo iba zriadiť si ZEP a všetko posielať pod mojim menom. Rozmýšľal som aj nad tým, že cez tie dohody v ich mene ale to už je komplikované.
KEJKA
05.12.11,14:19
Chcem posielať preto lebo aj manželka má jednu PO a dvoch živnostníkov. Chceme posielať všetko pod jedným menom. Možno že je aj jednoduchší spôsob ale mňa napadlo iba zriadiť si ZEP a všetko posielať pod mojim menom. Rozmýšľal som aj nad tým, že cez tie dohody v ich mene ale to už je komplikované.
nie som zástancom dohôd, ale prívržencom ZEP.
Objektívne však je treba pripomenúť, že aj pri dohodách sa priraďujú klienti pod Teba-tvoje ID.
Takže ste dvaja SZČO a máte každá firmy, ktorým vediete účtovníctvo? resp. ty potrebuješ ZEP na niečo a pod týmto ZEP by si podával DP za klientov svojej manželky?
Ide skôr o dôveru klientov, nakoľko ZEP sa viaže na r.č. a ID+autorizácia na drsr tiež na r.č.,
takže splnomocnenie bude na Teba, ale zmluvu o vedení účtovníctva má manželka. nemôžete to riešiť dohodou medzi vami, ale treba túto skutočnosť prejsť s každým klientom a urobiť to s jeho vedomím a súhlasom, lebo on dáva splnomocnenie.
Johanka
05.12.11,15:11
Chcem sa opýtať ku komunikácii daňového subjektu (platiteľ DPH) s DÚ - že má povinnosť podávať všetky podania elektronicky, je mi jasné, cez portál alebo E - dane. Ale ako je to s žiadosťami, listami, napríklad vlani sme posielali list s odkladom lehoty na DzP. V 2012 takéto bude treba tiež poslať elektronicky, keď áno, tak akou formou? Mám ZEP na komunikáciu s DU.
Ďakujem


Daňový poriadok ustanovuje v § 14 povinnosť doručovať podania, nevyčleňuje nejaké druhy podaní (napr. daňové priznanie). Podať môžeš DP, sťažnosť, žiadosť, oznámenie atď.
KEJKA
05.12.11,15:13
Daňový poriadok ustanovuje v § 14 povinnosť doručovať podania, nevyčleňuje nejaké druhy podaní (napr. daňové priznanie). Podať môžeš DP, sťažnosť, žiadosť, oznámenie atď.
súhlasím, ale tie iné podania sú funkčné? Podľa mňa ešte funkčné nie sú.
VieraPopluharova
05.12.11,15:26
Iné podania ešte nie sú funkčné, odkedy budú to nikto ešte nevie.....
srska
05.12.11,17:28
hudba budúcnosti. je to o: chcieť a môcť
Saturejka
05.12.11,18:31
Dobrý deň,
čo navrhujete dať do plnej moci - zastupovanie na elektronické podávanie DP cez ZEP?
vznik, zánik, práva, povinnosti ...
Ako navrhujete riešiť krytie účtovníka ? Podám DP na základe plnej moci a klient môže povedať, však ja som to DP ani nevidel ...
ďakujem
Economic
05.12.11,18:36
Ak Ti klient nedôveruje, pošli ho kade ľahšie. Vzájomná dôvera v tomto prípade musí fungovať. Ja osobne svojho klienta vždy informujem o výške DPH, a keď mi ju odobrí telefonicky, podávam elektronicky. Však ju musí predsa uhradiť v prípade daňovej povinnosti. Do plnej moci dať text na zastupovanie pre doručovanie písomností jednému správcovi dane v zmysle § 17a elektronickými prostriedkami so ZEP.
Zita5
05.12.11,18:41
Ak Ti klient nedôveruje, pošli ho kade ľahšie. Vzájomná dôvera v tomto prípade musí fungovať. Ja osobne svojho klienta vždy informujem o výške DPH, a keď mi ju odobrí telefonicky, podávam elektronicky. Však ju musí predsa uhradiť v prípade daňovej povinnosti. Do plnej moci dať text na zastupovanie pre doručovanie písomností jednému správcovi dane v zmysle § 17a elektronickými prostriedkami so ZEP.

napadlo ma mimo témy ....a keď ju neodobrí, tak čo ?:)
Economic
05.12.11,18:55
Musí doniesť ďalšie doklady k jej zníženiu, :)
Zita5
05.12.11,19:01
jáááj...ja som myslela ,že DPH mu neodošleš:D
Economic
05.12.11,19:02
Pripomienky nemajú jedine keď je nadmerný odpočet.... inak to asi poznáš... :)
Saturejka
05.12.11,20:22
... svojim podpisom na daňovom priznaní konateľ schvaľuje výsledok daňového priznania, ktorý vznikol z dokladov a obsahu dokladov, ktoré predložil a tým aj oficiálne preberá zodpovednosť za doklady ...
Niekde sa mi tam predsa len žiada mať písomný podpis konateľa pred odoslaním. Ináč sa mi javí, že plnú moc a plnú zodpovednosť má účtovník.
KEJKA
05.12.11,20:42
tiež som na to myslela, ale riešenie nepoznám.
Je ale fakt, že som splnomocnená len na doručovanie, som zástupca s obmedzeným prístupom, takže plnú zodpovednosť za obsah DP má ten, kto ma splnomocnil, teda konateľ. Alebo sa mýlim? Inak je to v prípade VPM.
avalik
05.12.11,20:48
... svojim podpisom na daňovom priznaní konateľ schvaľuje výsledok daňového priznania, ktorý vznikol z dokladov a obsahu dokladov, ktoré predložil a tým aj oficiálne preberá zodpovednosť za doklady ...
Niekde sa mi tam predsa len žiada mať písomný podpis konateľa pred odoslaním. Ináč sa mi javí, že plnú moc a plnú zodpovednosť má účtovník.

ten podpis ja (konatel) budem davat na vytlacok DP, ktory sa zaklada do uctovnictva. zodpovednost uctovnicky bude v odoslani DP s rovnakymi udajmi ako su podpisane a v prislusnych lehotach. ak ja ako konatel nepodpisem a z toho dovodu nebude DP odoslane, tak je to na mojej zodpovednosti - to vsetko by malo byt ale podchytene v zmluve medzi objednavatelom a uctovnickou.
KEJKA
05.12.11,21:02
ten podpis ja (konatel) budem davat na vytlacok DP, ktory sa zaklada do uctovnictva. zodpovednost uctovnicky bude v odoslani DP s rovnakymi udajmi ako su podpisane a v prislusnych lehotach. ak ja ako konatel nepodpisem a z toho dovodu nebude DP odoslane, tak je to na mojej zodpovednosti - to vsetko by malo byt ale podchytene v zmluve medzi objednavatelom a uctovnickou.
elektronické podávanie má z môjho pohľadu uľahčiť, urýchliť komunikáciu aj medzi mnou účtovníčkou a klientom-konateľom.

Doteraz som ja posielala elektronicky - mailom vyplnené tlačivo DPH do firmy, tam si ho vytlačili, podpísali, opečiatkovali a poslali, resp. podali osobne.
Teraz by som mala riešiť osobné stretnutie s konateľom, nechať si podpísať DP, aby som mala dôkaz, že ho uznal?
Dodatočne si ho nechám podpísať, ale pracovne mi stačí, že DPH uzná mailom, že ju zaplatí.
DP síce robím s predstihom, ale isto si správnosť vyplnenia DP DPH beriem na svoju zodpovednosť / v rozsahu predložených dokladov/
Určite však zvážim - ďakujem za podnet - dodatok k zmluve.
avalik
05.12.11,21:28
ja som pisala moj pripad - vzdy po spracovani si chodim pre sanon ... :)

samozrejme da sa to riesit aj odoslanim DP mailom a nasledne potvrdzovacim mailom, ze je vsetko ok.
jued
06.12.11,10:07
Včera som dostala info z DÚ, že elektronická komunikácia pre platcov DPH sa posúva na apríl.
zuzana
06.12.11,10:08
Posúva sa ten termín podávať priznania elektronicky na 1.4.2012 alebo platí pôvodné od 1.1.2012?
Economic
06.12.11,10:09
Posúva sa ten termín podávať priznania elektronicky na 1.4.2012 alebo platí pôvodné od 1.1.2012?

Áno skutočne sa posúva od 1. 4. 2012.

Zmena bude zakomponovaná v zákone, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
zuzana
06.12.11,10:16
To teda platí pre všetkých daňovníkov netýka sa to len colnej správy?
aktaK
06.12.11,10:19
a ked mame cerstvo podpisanu "dohodu" na elektr.zasielanie, je mozne to odoslat po starom, teda rucne vypisane DP DPH za posledny stvrtrok 2011, ako aj riadne DP za rok 2011, a aj prehlady a hlasenie za rok 2011 za zamestnancov, pripadne aj DP z motorovych vozidiel? alebo je uz nasou psou povinnostou to zaslat elektronicky... pravdupovediac, zaciatok roka, sibenicne terminy, pokial nemusim, radsej by som sa v tom vrtala az od toho 1.4.2012..
mdetko
06.12.11,10:27
Podľa dnešnej informácie staré dohody platia. Pošle sa elektronicky + krycí list.
aktaK
06.12.11,10:42
:o)
ale moja otázka je, ci musím, alebo este nemusím podat elektronicky - ked uz mam tu dohodu s DU uzatvorenu..?
VieraPopluharova
06.12.11,10:46
pre "economic"

takže, už mam v tom chaos i ja , mam 7 sro-čiek, zatiaľ som podavala cez dohodu, no neustale to hapruje, raz to ide, raz nie, vybaviť si ZEP ano? či nie? Len rada.
Vďaka
mdetko
06.12.11,10:47
:o)
ale moja otázka je, ci musím, alebo este nemusím podat elektronicky - ked uz mam tu dohodu s DU uzatvorenu..?

no ved na dohodu sa to predsa posiela elektronicky, či?
len nebudeš musieť podpisovať ZEPom ale tou značkou čo doteraz.
mdetko
06.12.11,10:49
pre "economic"

takže, už mam v tom chaos i ja , mam 7 sro-čiek, zatiaľ som podavala cez dohodu, no neustale to hapruje, raz to ide, raz nie, vybaviť si ZEP ano? či nie? Len rada.
Vďaka

Pôjde to aj bez ZEPu, na dohodu.
ale so ZEPom je to jednoduchšie a na 3 roky bez problémov.
Johanka
06.12.11,10:49
:o)
ale moja otázka je, ci musím, alebo este nemusím podat elektronicky - ked uz mam tu dohodu s DU uzatvorenu..?
Nemusíš, podpísala si dohodu podľa "starého" zákona o správe daní a poplatkov a ten neustanovuje povinnosť - okrem súhrnného výkazu.
aktaK
06.12.11,10:58
Nemusíš, podpísala si dohodu podľa "starého" zákona o správe daní a poplatkov a ten neustanovuje povinnosť - okrem súhrnného výkazu.

presne na toto som sa pytala johanka, panboh zaplat za odpoved
dakujem velmi pekne, potesila si ma dvojnasobne!
VieraPopluharova
06.12.11,10:59
Nemusíš, podpísala si dohodu podľa "starého" zákona o správe daní a poplatkov a ten neustanovuje povinnosť - okrem súhrnného výkazu.

No, hej, len keď to stále havaruje, už som bola behom mesiaca 5 x na DU, pretože stale mi hlasilo, že nemam opravnenie, chvíľu to ide, chvíľu nie a poviem úprimne už ma to prestáva baviť tento b...l
srska
06.12.11,11:06
Daňový poriadok ustanovuje v § 14 povinnosť doručovať podania, nevyčleňuje nejaké druhy podaní (napr. daňové priznanie). Podať môžeš DP, sťažnosť, žiadosť, oznámenie atď.




len info na doplnenie: (zdroj: epi.sk)

Komentár k §14
Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami určitému okruhu osôb stanovuje daňový poriadok v ustanovení § 14. Z dikcie predmetného ustanovenia vyplýva, že týmito osobami sú daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty; daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní; advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní.

Elektronická komunikácia uvedených osôb je povinná vo vzťahu k finančnej správe a vychádza z ustanovenia § 13 ods. 5 daňového poriadku. To znamená, že podanie urobené elektronickými prostriedkami musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom osoby, ktorá ho podáva alebo bude musieť byť podané v súlade s písomnou dohodou o elektronickom doručovaní. Uvedené osoby nemajú povinnosť elektronickej komunikácie voči Ministerstvu financií SR. Zákon v ustanovení § 14 ods. 1 bližšie nešpecifikuje, resp. nestanovuje, ktorých podaní sa táto povinnosť týka.

Vzhľadom na uvedenú právnu úpravu povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami sa vzťahuje na všetky podania uvedených osôb, ktorými sú daňové priznanie k dani z príjmov, daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty, dodatočné daňové priznanie, odvolanie, žiadosti a iné podania. Výnimku tvoria prílohy k podaniu, kde zákon umožňuje ich doručenie aj inak ako elektronickými prostriedkami.

Príklad:Platiteľovi dane z pridanej hodnoty bude na základe daňovej kontroly vo vyrubovacom konaní vyrubený rozdiel dane v sume 10 000 €. Platiteľ dane z pridanej hodnoty podá v zákonom stanovenej lehote odvolanie, ktoré správcovi dane doručí elektronickými prostriedkami. Prílohu k odvolaniu budú tvoriť tri zmluvy a znalecký posudok, ktoré daňový subjekt zašle správcovi dane v listinnej forme. Uvedený postup daňového subjektu bude v súlade s ustanovením § 14 ods. 2 daňového poriadku.
solide
06.12.11,11:23
zdravim, som zivnostnik /FO/, kvartalny platca DPH. Pochopil som to spravne ze staci ak bude mat ZEP osoba, ktora mi robi uctovnictvo a ja jej dam notarsky overene splnomocnenie na elektronicke podavanie mojho danoveho priznania, ktore ta osoba odnesie na prislusny DU pod ktory spadam?

Každá firma : Tvoj registračný formulár + kópia OR alebo živnostenský + plná moc na elektronické podávanie na Teba.
Toto doručíš na DÚ.
Ak máš starú dohodu, tak sa dá na portáli zmeniť na doručovanie so ZEP. Väzbu urobia automaticky
mdetko
06.12.11,12:06
zdravim, som zivnostnik /FO/, kvartalny platca DPH. Pochopil som to spravne ze staci ak bude mat ZEP osoba, ktora mi robi uctovnictvo a ja jej dam notarsky overene splnomocnenie na elektronicke podavanie mojho danoveho priznania, ktore ta osoba odnesie na prislusny DU pod ktory spadam?

Každá firma : Tvoj registračný formulár + kópia OR alebo živnostenský + plná moc na elektronické podávanie na Teba.
Toto doručíš na DÚ.
Ak máš starú dohodu, tak sa dá na portáli zmeniť na doručovanie so ZEP. Väzbu urobia automaticky

áno stačí, ked zep bude mať osoba ktorá robí účtovníctvo.
na základe splnomocnenia jej urobia väzbu, alebo ju tam urobíš ty z nastavenia na portali v prípade, že nepôjde ona so splnomocnením ale ty s výpisom ZRSR.
Economic
06.12.11,12:19
To teda platí pre všetkých daňovníkov netýka sa to len colnej správy?

Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 331/2011 Z. z., zákona č. 332/2011 Z. z. a zákona č. 384/2011 Z. z. sa mení a dopĺňa takto :
v § 165a sa za slovo „Podľa“ vkladajú slová „ § 13 ods. 5 druhej a tretej vety postupuje správca dane, ktorým je colný úrad pri správe daní podľa osobitného predpisu33) od 1. apríla 2012, podľa § 14 sa postupuje od 1. apríla 2012 a podľa“.
Economic
06.12.11,12:21
pre "economic"

takže, už mam v tom chaos i ja , mam 7 sro-čiek, zatiaľ som podavala cez dohodu, no neustale to hapruje, raz to ide, raz nie, vybaviť si ZEP ano? či nie? Len rada.
Vďaka

Môj osobný názor, ZEP je výhodnejší. Nech sa dohody menia akokoľvek, ZEP-árov sa to netýka a neohrozuje nijak. Bezproblémové je podávanie cez e-Dane aj s využím XML súborov.
Ja od roku 2009 podávam už všetko iba elektronicky. Ani raz som nemala s niečím problém dokladovať na DÚ alebo vôbec čokoľvek. /či DP k DzPO, alebo DzFO, alebo DzMV, Prehľady, DPH, SV ani v jednom prípade žiadny problém ani z jedného DÚ ma nevyzvali že by niečo nebolo dobré. Aj všetky kontroly prebehli bez problémov/ Ja myslím že pre 7 eseročiek sa oplatí mať 1 ZEP.
maska4
06.12.11,12:41
Dobrý deň.Dostala som dnes do emailu takéto upozornenie : " Dobrý deň,
Zasielame Vám text schválenej novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja (parlamentná tlač.č.511),v rámci ktorej bola schválená novela daňového poriadku. Podľa novely povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami sa posúva na termín od 1.4.2012

Ide mi hlavne o koniec upozornenia. To znamená , že nemáme ešte povinnosť od 1.1.2012 psielať výkazy za DPH elektronicy? Chcem si to overiť.Ďakujem
Economic
06.12.11,12:48
Dobrý deň.Dostala som dnes do emailu takéto upozornenie : " Dobrý deň,
Zasielame Vám text schválenej novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja (parlamentná tlač.č.511),v rámci ktorej bola schválená novela daňového poriadku. Podľa novely povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami sa posúva na termín od 1.4.2012

Ide mi hlavne o koniec upozornenia. To znamená , že nemáme ešte povinnosť od 1.1.2012 psielať výkazy za DPH elektronicy? Chcem si to overiť.Ďakujem

Povinnosť nie je podľa novely od 1. 1. 2012 ale od 1. 4. 2012. No ak chcete môžete podávať už elektronicky.
Ja osobne už od roku 2009 podávam všetko čo sa dá len elektronicky.
solide
06.12.11,13:37
este jedna vec ak ja nemam ZEP ale mam dohodu s DU lebo podavam suhrnny vykaz ako sa to potom da od noveho roku podavat priznanie k DPH a ine doklady bez ZEP, ked ho nema ani moja uctovnicka ? Suhrnny vykaz som doteraz sice podaval elektronicky ale musel som potom odniest na danove jedno tlacivo, teraz sa to bude robit ako?



http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: solide http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t168568-p118-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1911452)
zdravim, som zivnostnik /FO/, kvartalny platca DPH. Pochopil som to spravne ze staci ak bude mat ZEP osoba, ktora mi robi uctovnictvo a ja jej dam notarsky overene splnomocnenie na elektronicke podavanie mojho danoveho priznania, ktore ta osoba odnesie na prislusny DU pod ktory spadam?

Každá firma : Tvoj registračný formulár + kópia OR alebo živnostenský + plná moc na elektronické podávanie na Teba.
Toto doručíš na DÚ.
Ak máš starú dohodu, tak sa dá na portáli zmeniť na doručovanie so ZEP. Väzbu urobia automaticky



áno stačí, ked zep bude mať osoba ktorá robí účtovníctvo.
na základe splnomocnenia jej urobia väzbu, alebo ju tam urobíš ty z nastavenia na portali v prípade, že nepôjde ona so splnomocnením ale ty s výpisom ZRSR.
Katrina13
06.12.11,18:50
Dobrý deň mám otázku, ak by ste mi mohli poradiť, keďže už máte skúsenosti. Pracujem v Alfe, krátko a nie som moc technický typ a akurát študujem podávanie priznaní elektronicky. Chcem si spraviť dohodu s DÚ, tak ma zaujíma, či ked už budem mať dohodu budem musieť podávať elektronicky alebo by som ešte do 1.4 mohla aj papierovo a ak máte skúsenosti s Alfou, čítala som že daňové priznanie k DPH sa vyplňuje priamo v eTax ked sa na drsr.sk prihlásim, tak by ma zaujímalo či sa to nejako dá hned z Alfy poslať elektronicky alebo budem jednotlivé riadky v daňovom k DPH vypisovať ručne, môžete mi prosím napísať ako to funguje? Vôbec si to neviem predstaviť.
Economic
06.12.11,18:54
Dobrý deň mám otázku, ak by ste mi mohli poradiť, keďže už máte skúsenosti. Pracujem v Alfe, krátko a nie som moc technický typ a akurát študujem podávanie priznaní elektronicky. Chcem si spraviť dohodu s DÚ, tak ma zaujíma, či ked už budem mať dohodu budem musieť podávať elektronicky alebo by som ešte do 1.4 mohla aj papierovo a ak máte skúsenosti s Alfou, čítala som že daňové priznanie k DPH sa vyplňuje priamo v eTax ked sa na drsr.sk prihlásim, tak by ma zaujímalo či sa to nejako dá hned z Alfy poslať elektronicky alebo budem jednotlivé riadky v daňovom k DPH vypisovať ručne, môžete mi prosím napísať ako to funguje? Vôbec si to neviem predstaviť.

Alfa je výborný program. Umožňuje vo formáte XML súbore exportovať údaje tak, aby si si ich na daňováckej stránke vedela len načítať a nemusela manuálne vyplňovať. Do 1. 4. 2012 môžeš podávať v papieri.
Katrina13
06.12.11,19:01
Alfa je výborný program. Umožňuje vo formáte XML súbore exportovať údaje tak, aby si si ich na daňováckej stránke vedela len načítať a nemusela manuálne vyplňovať. Do 1. 4. 2012 môžeš podávať v papieri.

Ďakujem veľmi pekne, idem si teda pozrieť to exportovanie v príručke a viete mi prosím poradiť kde by som na drsr.sk našla Dohodu o sp. doručovania písomností doručovaných elektron.prostriedkami? Neviem to tam nájsť.A je rozdiel medzi eTax a eDane, ked čítam že slúžia obe na zasielanie dokumentov elektronicky akurát eDane aj neregistrovaným?
Katrina13
06.12.11,19:02
Ďakujem veľmi pekne, idem si teda pozrieť to exportovanie v príručke a viete mi prosím poradiť kde by som na drsr.sk našla Dohodu o sp. doručovania písomností doručovaných elektron.prostriedkami? Neviem to tam nájsť.A je rozdiel medzi eTax a eDane, ked čítam že slúžia obe na zasielanie dokumentov elektronicky akurát eDane aj neregistrovaným?

Už som asi našla, je to toto?:
Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami,
ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená
podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
Economic
06.12.11,19:22
Už som asi našla, je to toto?:
Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami,
ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená
podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov

Tú dohodu si možno nemusíte ani tlačiť, spíšu ju s Vami priamo na DÚ. Neviem či to je tá správna Dohoda, keďže sa v tomto období menia.
e-Dane fungujú stále, aj keď má hlavný portál správy technické problémy.
e-Dane sú pre registrovaných užívateľov aj pre neregistrovaných užívateľov.
mysimis
07.12.11,06:26
Ak uz podavam suhrnny vykaz elektronicky, cize mam s DU podpisanu dohodu, od aprila tato uz neplati a musim si spisat novu dohodu? Alebo ake su moje povinnosti?
megyzah
07.12.11,10:17
Dobrý deň, prepáčte nevedela som kam zaradiť presne moju otázku, len sa chcem uistiť, ak nie sme platitelia DPH, sme len platitelia dane zo závislej činnosti a dane z príjmu nemusíme sa registrovať na elektronický prevod na DÚ?
KEJKA
07.12.11,14:17
Ak uz podavam suhrnny vykaz elektronicky, cize mam s DU podpisanu dohodu, od aprila tato uz neplati a musim si spisat novu dohodu? Alebo ake su moje povinnosti?platí, môžeš podávať aj nadalej podľa dohody a podľa doterajších pravidiel.
Nové dohody vraj už platia tak, že netreba nič posielať poštou.
KEJKA
07.12.11,14:18
Dobrý deň, prepáčte nevedela som kam zaradiť presne moju otázku, len sa chcem uistiť, ak nie sme platitelia DPH, sme len platitelia dane zo závislej činnosti a dane z príjmu nemusíme sa registrovať na elektronický prevod na DÚ?
nemusíte, ale môžete.
Zauzana
07.12.11,18:02
Dnes, tj. 7.12.2011, som mala na daňovom úrade v Bratislave ambíciu vybaviť "Dohodu..." na podávanie daňových priznaní bez ZEP...;pôvodne som si chcela ZEP vybaviť budúci rok a s pomocou daňovej webovej stránky Dohodu iba preklopiť na možnosť používania ZEP od 1.4.2012. /a vyhnúť sa tak stresom/ Nakoniec som nevybavila nič, keďže pani daniarka ma presvedčila o nezmyselnosti môjho plánu z týchto dôvodov:
-v roku 2012 sa úplne zmení systém registrácie - ID používateľa zaniknú,
- všetci, pri elektronickej komunikácii, sa budú musieť nanovo registrovať na daňových úradoch, v prípade zastupovania bude musieť prísť aj konateľ spoločnosti,
- ZEP bude ZADARMO, podklady dostane každý pri registrácii...
Na jednej strane som bola najedovaná, že takéto informácie nie sú zverejnené na stránke daňového úradu, na druhej strane som sa potešila...to bude zase chaos, ale nebudeme ho musieť priamo financovať...:)
Snáď niekomu táto informácia pomôže v rozhodovaní...
srska
07.12.11,19:38
Dnes, tj. 7.12.2011, som mala na daňovom úrade v Bratislave ambíciu vybaviť "Dohodu..." na podávanie daňových priznaní bez ZEP...;pôvodne som si chcela ZEP vybaviť budúci rok a s pomocou daňovej webovej stránky Dohodu iba preklopiť na možnosť používania ZEP od 1.4.2012. /a vyhnúť sa tak stresom/ Nakoniec som nevybavila nič, keďže pani daniarka ma presvedčila o nezmyselnosti môjho plánu z týchto dôvodov:
-v roku 2012 sa úplne zmení systém registrácie - ID používateľa zaniknú,
- všetci, pri elektronickej komunikácii, sa budú musieť nanovo registrovať na daňových úradoch, v prípade zastupovania bude musieť prísť aj konateľ spoločnosti,
- ZEP bude ZADARMO, podklady dostane každý pri registrácii...
Na jednej strane som bola najedovaná, že takéto informácie nie sú zverejnené na stránke daňového úradu, na druhej strane som sa potešila...to bude zase chaos, ale nebudeme ho musieť priamo financovať...:)
Snáď niekomu táto informácia pomôže v rozhodovaní...ktorý dú v ba?
Katarína111
08.12.11,08:33
Už mám v tom nejaký chaos.
Takže ak ešte nemám s DU spísanú dohodu o elektr.podávaní dokumentov a som plátca DPH bude mi stačiť sa zaregistrovať k 1.4.2012?
Dobre to chápem? A v akom zákone to bolo zmenené?
Zauzana
08.12.11,08:38
Srska: DÚ Bratislava IV, číslo dverí 113.
Katarína 111: Ja tomu rozumiem tak, že registrácia stačí až k 1.4.2012. Zákony: 563/2009, 331/2011, 332/2011, 384/2011 a schválená novela v NRSR dňa 30.11.2011 /ešte som ju nenašla v zbierke/
Katarína111
08.12.11,08:56
pozerala som n NRSR tú novelu zákona 98/2004, ale ja som to tam nejako nenašla.
kimart
08.12.11,09:10
tak a už začínam mať z toho chaos. Neviem na základe čoho ste dospeli k názoru, že zaregistrovať sa stačí do 01.04.2012? Keď aj napr. DzMV za rok 2011 sa musí tiež už podávať elektronicky t.j. do konca januára.
Mne tiež pracovníčka na DÚ povedala, že si mám počkať, že má byť na drsr nová dohoda, no neviem, už je tam? píšete že už platia nové nodody:(
Zauzana
08.12.11,09:14
KEJKA
08.12.11,09:15
bolo to posunuté - vraj, kvôli "dohodárom-DOHOD8M, starým, novým", resp. z dôvodu, že drsr nie je dostatočne pripravené zvládnuť novoty a nápor.
Osobne túto dilemu nemám, ani neriešim. Podávam cez ZEP a ak to aj nie je - nebude povinné, robím to dobrovoľne, je to pohodlnejšie, rýchlejšie, bezproblémové, preukazné.
Economic
08.12.11,09:20
Dnes, tj. 7.12.2011, som mala na daňovom úrade v Bratislave ambíciu vybaviť "Dohodu..." na podávanie daňových priznaní bez ZEP...;pôvodne som si chcela ZEP vybaviť budúci rok a s pomocou daňovej webovej stránky Dohodu iba preklopiť na možnosť používania ZEP od 1.4.2012. /a vyhnúť sa tak stresom/ Nakoniec som nevybavila nič, keďže pani daniarka ma presvedčila o nezmyselnosti môjho plánu z týchto dôvodov:
-v roku 2012 sa úplne zmení systém registrácie - ID používateľa zaniknú,
- všetci, pri elektronickej komunikácii, sa budú musieť nanovo registrovať na daňových úradoch, v prípade zastupovania bude musieť prísť aj konateľ spoločnosti,
- ZEP bude ZADARMO, podklady dostane každý pri registrácii...
Na jednej strane som bola najedovaná, že takéto informácie nie sú zverejnené na stránke daňového úradu, na druhej strane som sa potešila...to bude zase chaos, ale nebudeme ho musieť priamo financovať...:)
Snáď niekomu táto informácia pomôže v rozhodovaní...

Túto odpoveď by som nepovažovala za úplne pravdivú, nakoľko mám info z iného DÚ, že sa pripravuje elektronická komunikácia bezplatná, ale nejedná o Z E P v pravom zmysle slova. Bude to len elektronický podpis, ale nie ZEP. To sú dva rozličné pojmy a nemali by sa zamieňať. Tento elektronický podpis bude slúžiť výlučne pre účely komunikácie s DÚ.

Uvidíme ako to bude spoľahlivo fungovať. Ale bude veselo, pretože do konca marca podať daňové priznania a poriešiť všetky subjekty, ktorých sa toto bytostne týka do konca marca.... nechcela by som byť na strane daňovníkov, ale ani toho kto si to nechá na poslednú chvíľu.
Zauzana
08.12.11,09:23
Kto písal, že už platia nové dohody? Nové dohody ešte neexistujú, DÚ nestíha, keďže sa má meniť celý systém evidencie /od 1.4.2012/ Ak niekto musí posielať súhrnné výkazy bez ZEP uzavrú dohodu po starom..
Zauzana
08.12.11,09:26
Akú informáciu som dostala, takú som posunula...podstatné je, že je pre potreby elektronickej komunikácie s DU zbytočné platiť budúci rok za používanie ZEP
Economic
08.12.11,09:29
Nech sa každý sám rozhodne v rámci svojich možností, schopností, času a podobných kritérií.
ZEP sa predsa využíva nielen na komunikáciu s DÚ ale aj s verejnou správou, súdom, exekútormi, atď.
Economic
08.12.11,09:36
Akú informáciu som dostala, takú som posunula...podstatné je, že je pre potreby elektronickej komunikácie s DU zbytočné platiť budúci rok za používanie ZEP

Ale jasné, pohoda. Teta na DÚ nevie čo je ZEP a čo elektronický podpis, keď dáva takéto informácie. Ak ona tomu nerozumie, tak potom nemôžu tomu duplovane ani samotné subjekty rozumieť. To ich takto školia ? Nemám slov.....
kimart
08.12.11,09:37
Tak neviem, hádam sa to do konca roka nejak ujednotí. Akurát neviem načo chodím na školenie, keď vzápetí sa to všetko pomenilo, a zas nič neviem:eek:
Economic
08.12.11,09:40
Tak neviem, hádam sa to do konca roka nejak ujednotí. Akurát neviem načo chodím na školenie, keď vzápetí sa to všetko pomenilo, a zas nič neviem:eek:

Nie si sám /sama/. Bola som na 2 školeniach a tiež som si položila tú istú otázku.... Je to na nervy... Čo platilo pred mesiacom, je úplne inak...:mee:
ekopo
08.12.11,09:48
článok:

http://www.zive.sk/danova-sprava-pripravuje-zlepsenie-elektronickej-komunikacie/sc-4-a-297751/default.aspx


najviac sa mi páči veta: „Nový systém elektronickej komunikácie zamedzí problémom s nedostupnosťou portálu daňovej správy, známym zo záťažových období minulých rokov,“
(http://www.zive.sk/danova-sprava-pripravuje-zlepsenie-elektronickej-komunikacie/sc-4-a-297751/default.aspx)

....ale pokuty dávali aj keď niekto nevedel podať...
Economic
08.12.11,09:54
Keď niekto nevedel podať ????? Však krásne fungovali e-Dane. Cez ne podávanie ide bez problémov aj keď hlavná stránka nefunguje. Taký dôvod veľmi neobstojí už teraz. Kým neboli e-Dane, tak možno, no teraz tento dôvod určite neobstojí.
srska
08.12.11,10:21
mnooo, info unoficial: včera ešte registrátori nemali mp z dr sr či platí termín 01.01. alebo 01.04. 2012
srska
08.12.11,10:26
Túto odpoveď by som nepovažovala za úplne pravdivú, nakoľko mám info z iného DÚ, že sa pripravuje elektronická komunikácia bezplatná, ale nejedná o Z E P v pravom zmysle slova. Bude to len elektronický podpis, ale nie ZEP. To sú dva rozličné pojmy a nemali by sa zamieňať. Tento elektronický podpis bude slúžiť výlučne pre účely komunikácie s DÚ.

Uvidíme ako to bude spoľahlivo fungovať. Ale bude veselo, pretože do konca marca podať daňové priznania a poriešiť všetky subjekty, ktorých sa toto bytostne týka do konca marca.... nechcela by som byť na strane daňovníkov, ale ani toho kto si to nechá na poslednú chvíľu. žeby ako podpisovanie do VšZP???
Economic
08.12.11,11:01
žeby ako podpisovanie do VšZP???

Tak sa to javí. Povedala mi, že ZEP to nie je, ale iba elektronický podpis pre účely komunikácie iba s DÚ. Podpísaním tým podpisom odpadne povinnosť dokladať doklady v papieri, ako je doteraz. Ale že mám sledovať informácie na drsr.sk
Kája.
08.12.11,11:10
Tak sa to javí. Povedala mi, že ZEP to nie je, ale iba elektronický podpis pre účely komunikácie iba s DÚ. Podpísaním tým podpisom odpadne povinnosť dokladať doklady v papieri, ako je doteraz. Ale že mám sledovať informácie na drsr.sk

Ono človek by aj sledoval informácie na drsr.sk, len škoda, že tam nič nie je. Oni majú predsa čas.
Johanka
08.12.11,11:14
Odpoveď DR SR z dnešného dňa (24/11):

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len daňový poriadok) vymedzuje v ustanovení § 14 okruh osôb, ktoré sú povinné doručovať podania finančnej správe elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5. Daňový poriadok v ustanovení § 13 ods.5 stanovuje, že podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne, ktorú prevádzkuje finančné riaditeľstvo alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia. Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní finančné riaditeľstvo na svojom webovom sídle.
V súčasnosti zatiaľ nie je možné uzatvoriť so správcom dane dohodu podľa daňového poriadku, preto Vám odporúčame sledovať na internetovej stránke daňového riaditeľstva komunikačnú kampaň, ktorá bude spustená k danej problematike.

Váš dopyt:
Dobry den, na portale www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je v sekcii Elektronicka komunikácia uverejnena Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, uzavretú podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších podpisov (dohoda_ek.pdf) v prípade, ak si autorizovaný používateľ zvolí možnosť podávania písomností elektronickými prostriedkami bez zaručeného elektronického podpisu .

Kedy bude mozne uzatvorit zo spravcom dane dohodu podla novelizovaneho znenia Zakona 563/2009 Z. z. o sprave daní (danovy poriadok) ?

Dakujem.


P.S. Kľudne mohli napísať: "Sami nevieme" ;)
Toto bola odpoveď z 24/11.
Po dvoch týždňoch napínavého sledovania stránky DR SR sme sa nikam nepohli. Akurát pribúdajú rozličné (väčšinou zmätočné) informácie od rôznych správcov dane ... Hľadám vhodné (slušné) slovo na správanie sa DR voči daňových subjektom ...
Dáša_
08.12.11,11:19
Ja viem, že viacerým sa nebude páčiť, čo teraz poviem, ale mám pocit, že opäť raz sa vyplatí čakať na konečnú verziu a zbytočne sa nepalašiť...
Economic
08.12.11,11:20
Toto bola odpoveď z 24/11.
Po dvoch týždňoch napínavého sledovania stránky DR SR sme sa nikam nepohli. Akurát pribúdajú rozličné (väčšinou zmätočné) informácie od rôznych správcov dane ... Hľadám vhodné (slušné) slovo na správanie sa DR voči daňových subjektom ...

Veď to je to najhoršie, že čo informácia od nich, to zmätočná a skoro každá odpoveď je : sledujte stránku.... A na stránke sa nič ničovaté pre nás tak očakávané nedeje. Slušné slovo sa na to naozaj nedá nájsť, ale tých opačných by sa našlo.
Economic
08.12.11,11:24
Ja viem, že viacerým sa nebude páčiť, čo teraz poviem, ale mám pocit, že opäť raz sa vyplatí čakať na konečnú verziu a zbytočne sa nepalašiť...

Určite musia čakať, tí ktorých sa to týka, a hlavne ktorí nechcú za to nič platiť, ale vieš čo to bude za kvantum ľudí, ktorí takto musia nútene čakať, hoci by si to nechceli nechávať na poslednú chvíľu ? Zavinením z ich strany si to nemôžu riešiť skôr, aj keď by chceli. Toto je na tom najsmutnejšie.
KEJKA
08.12.11,11:43
Ja viem, že viacerým sa nebude páčiť, čo teraz poviem, ale mám pocit, že opäť raz sa vyplatí čakať na konečnú verziu a zbytočne sa nepalašiť...
niektoré užitočné kroky vpred sú spojené s komplikáciami na oboch stranách. Len škoda, že to väčšina berie takto, a plaší, či neplaší sa vopred............ elektronické podávanie sa osvedčilo, v ČR to funguje oveľa dlhšie, na širšej báze, nikto neplače za starými "dobrými" časmi.
Kto chce nasilu šetriť, nech teda čaká, ale ja tvrdím, že aj čas sú peniaze.
Všetci moji klienti na žiadosť o refundáciu nákladov spojených s e-komunikáciou reagovali pozitívne. Im sa to vráti v podobe ušetreného benzínu, poštovného, času, nervov, či stíhajú, alebo nestíhajú podať /poslať včas. Ťarchu zodpovednosti za včasné podanie som v rámci toho poplatku prevzala na seba, verte, že to všetci uvítali.
Economic
08.12.11,12:08
Musím s tebou súhlasiť, aj s mojimi klientmi je to tak isto. Všetci to uvítali. A hlavne skutočnosť, že nemusia nič chodiť ani podpisovať... Naozaj im to šetrí hlavne ich drahocenný čas, kedy sa oni venujú tomu, čo im nesie peniaze. Kto z môjho okolia aktívne využíva ZEP si naň nedá dopustiť a nejde si ho vynachváliť.
ekopo
08.12.11,13:29
Keď niekto nevedel podať ????? Však krásne fungovali e-Dane. Cez ne podávanie ide bez problémov aj keď hlavná stránka nefunguje. Taký dôvod veľmi neobstojí už teraz. Kým neboli e-Dane, tak možno, no teraz tento dôvod určite neobstojí.
no tak sa trochu obzri od kedy je povinnosť elektronicky podať súhrnný výkaz a kedy vyšla aplikácia edane..........
nikto tu nehovorí o súčastnom stave.........
ekopo
08.12.11,13:32
.... A hlavne skutočnosť, že nemusia nič chodiť ani podpisovať... .
čo by museli klienti chodiť podpisovať?
Dáša_
08.12.11,13:46
ja mám klientov, ktorých som tuším už roky nevidela.
Podklady pošlú poštou a ja im daňové priznania a všetky výkazy posielam elektronicky.
Economic
08.12.11,13:49
čo by museli klienti chodiť podpisovať?

Predsa SV, alebo DP k DPH, alebo DzP PO, DzP FO, DzMV.... atď.... proste všetko čo dokážem odoslať elektronicky so ZEP a nič nemusím nikam ešte aj dokladať.
ekopo
08.12.11,13:55
...no sranda, lebo posielam súhrnné výkazy za klientov v zmysle "dohody" ako splnomocnenec a krycie listy podpisujem ja.........................
srska
08.12.11,14:46
nika.sum
08.12.11,14:47
Ahoj, ja som sa tu pytala, ze ci moze mat firma spravene dve vazby na dve rozne fyzicke osoby, cize ja robim ucto a kamaratka je samostatna SZCO im robi mzdy. Kazda mame svoj ZEP. Bolo mi odpovedane, ze ano. Dnes mi volal konatel tej firmy, vcera tam odniesol splnomocnenie pre kamaratku (nakolko ja uz mam urobenu vazbu davnejsie), ze mu z DU volali, ze vraj ja tam mam generalnu plnu moc (ale to danovy urad doplietol, nakolko ja som tam davala len splnomocnenie na elektronicke podavanie, ale to je teraz jedno) a ze ak chcem aby aj ona mala vazbu musim to ja co mam generalnu plnu moc nejako spravit cez ich stranku. Hladala som ten prispevok ked nieco taketo spominala Kejka, ale neviem ho najst a tiez neviem ani cez co to spravit na ich stranke. Poprosim niekoho kto to robil ci mi to nemoze tak polopatisticky vysvetlit, budem vdacna...
KEJKA
08.12.11,14:56
ak máš GPM, resp. VPM, tak ak sa prihlásiš na drsr.sk, tak pri tej firme musíš byť uvedená ako štatutár, aj ked omylom

teda vlavo modrým
Statutár a pod tým možnosti, medzi nimi aj
Správa práv daňového subjektu
tam, kde si zástupca štatutára, tam takáto možnosť nie je - klikni na to a dostaneš sa na stranku, kde môžeš pridelovať práva.
v okne vlavo máš vytvoriť nové väzby tak klikni tam,
zadaš ID tej kamaratky, ale musíš mať aj jej osobny ident.kod - ten zadala pri registrácii a musí ho mať=pamatať si ho.
potom zadaš rolu, postavneie - zrejme ako užívateľ s obmedzeným prístupom a bude to.
KEJKA
08.12.11,14:58
po odklikaní, si nechaj zobraziť používateľov, mala by ti tam tá kamarátka pribudnúť. Následne jej zavolaj, nech sa prihlási pod svojim ID a tá firma už bude aj u nej.
nika.sum
08.12.11,15:03
Dakujem Kejka, vytlacila som si navod, dnes sa s nou asi neskontaktujem ale verim, ze sa mi to podari podla toho spravit. :)

No tak ja neviem, co tam DU vymyslaju, pretoze ja tam nemam, ze som statutar, mam tam len zastupca statura a teda ani Sprava prav danoveho subjektu. A teda vobec nechapem preco mne posielaju vyzvy a doporucenky z DU. Budem tam musiet zavolat.

A ked mam teda len klasicku plnu moc na elektronicku komunikaciu, nemozeme mat takuto plnu moc dve a dve mat urobenu vazbu, bez toho aby bola jedna staturarom?
KEJKA
08.12.11,15:24
odpoved bola, že môžu byť dve väzby, teraz to tu nenájdem, ale tiež po novom roku budem niečo také riešiť, ešte sme sa s klientom nedohodli. Takže som si zapamätala, že väzieb môže byť viac.
No možno máš GPM na papieri a aj ťa tak evidujú, ked ti všetko posielajú. Ale v systéme si len ako zástupca štatutára.
Takže potom možno stačí, aby si ty napísala splnomocnenie na svoju kamarátku a na základe tvojej plnej moci si ona vybaví ten prístup a väzbu. Aj ked mi to pripadá divné, aby konateľ nemohol konať samostatne preto, že niekoho splnomocní.
Ak nie si v systéme ako štatutár, tak nevybavíš elektronicky nič. A konateľ nemá autorizáciu?
Na toto je dobrý môj postup, lebo moji konatelia tú autorizáciu majú, je len na nich, či ju využijú, alebo nie. V prípade potrebu môžu riešiť, ak to nepôjde "nromálnou" cestou.
brasci
08.12.11,15:40
No tak hlavne, že nechali aj tento starý spôsob, kúpil som si pred mesiacom ZEP, už som robil podania a pohoda. Keby to zrušili tak by ma to štvalo, že som ho zbytočne kupoval. Niekto tu pár stránok písal, že všetky doterajšie ID zaniknú, imho blbosť a potvrdila to aj tlačová správa.

Posunuli nám o pár mesiacov, nevadí, osobne som už pripravený teraz, dokonca som si vytvoril väzbu aj medzi mojim kontom a takými klientami, čo nie sú platcovia DPH, ale tak prečo to už nepodávať všetko elektronicky, no nie?

Inak ja som už roky za klientov podpisoval, však som mal plnú moc, takže v tomto sa nič nezmenilo, mnohí moji klienti ani nevedia, že sa takéto niečo teraz deje, proste na základe tej plnej moci mi vytvoril DU väzbu medzi mojim kontom a subjektom a bolo. Kde som nemal plnú moc som si teraz od klientov vypýtal, nikto (až na jedného exota) s tým nemal problém.

Inak vy ste si od klientov za to pýtali peniaze? Ja nie, kúpil som jeden podpis a to keď rozrátam medzi klientov je mi to smiešne od nich pýtať pár eur, navyše tu bola aj bezplatné (menejpohodlná) možnosť. Klienti znášali iba poplatky za notára pri overení podpisu, ale takto bolo aj predtým.
Katija
08.12.11,15:46
Na DRSR je mala tlačová správa k elektronickému podávaniu. Myslím, že čakajú len na prezidentov podpis.
:D A čo by bolo, keby tú novelu náhodou nepodpísal ? Existuje plán B ?

Elektronické podávanie daňových priznaní v roku 2012 (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/ts_2011_12_08_ek.pdf)
brasci
08.12.11,15:47
Plán B je, že zostáva aktuálny stav :)
srska
08.12.11,15:49
mimotemytak určite ujo podpíše novelu :)
brasci
08.12.11,15:51
A prečo by neplatili? Píšu jasne...

Zároveň ostáva zachovaný súčasný spôsob elektronického doručovania podaní na

základe uzatvorenia Dohody o spôsobe doru
čovania písomností elektronickými

prostriedkami alebo so zaru
čeným elektronickým podpisom.
Mila123
08.12.11,15:54
DÚ majú povinnosť do 31 12 2011 doručiť daňovému subjektu čísla účtov, na ktoré bude od roku 2012 platiť, resp. uhrádzať svoju daňovú povinnosť.....
Katija
08.12.11,16:00
A prečo by neplatili? Píšu jasne...

Zároveň ostáva zachovaný súčasný spôsob elektronického doručovania podaní na

základe uzatvorenia Dohody o spôsobe doru
čovania písomností elektronickými

prostriedkami alebo so zaru
čeným elektronickým podpisom.

:D Do 1.4.2012 určite, ak bude novela podpísaná.
brasci
08.12.11,16:04
Asi už vôbec nechápem a potom čo? Podpíše to, schváli sa to a po 1.4 sa udeje čo? Všetky doterajšie dohody padnú? Ak mám ZEP bude mi na nič? Veď čítam z tej tlačovej správy a z toho chápem tak, že zavádzajú novú možnosť, staré možnosti nerušia (tou novelou).
Katija
08.12.11,16:11
Myslím, že sa budú musieť uzatvárať nové dohody. ZEP sa nemá prečo meniť.
brasci
08.12.11,16:12
A na základe čoho si to myslíš? Nové pre ten 3. spôsob ale sami píšu, že doterajšie dva spôsoby zostávajú zachované.
Economic
08.12.11,16:16
Asi už vôbec nechápem a potom čo? Podpíše to, schváli sa to a po 1.4 sa udeje čo? Všetky doterajšie dohody padnú? Ak mám ZEP bude mi na nič? Veď čítam z tej tlačovej správy a z toho chápem tak, že zavádzajú novú možnosť, staré možnosti nerušia (tou novelou).

ZEP ostane v nezmenenej forme. Bol aj v pôvodnej 563 /bol tam iba ZEP/ . Mení sa ostatný spôsob doručovania bez ZEP. Čiže šachy sa týkajú ľudí bez ZEP !
brasci
08.12.11,16:18
Ach jaj, z tej tlačovej správy to ale chápem inak. Že sa len doplnila 3. možnosť. No nič, idem venovať energiu na niečo dôležitejšie ako pochopenie tohto daňového bordelu, mám ZEP, to zostáva a viac neriešim...
Economic
08.12.11,16:21
Buď kľudný, si lepšie pripravený ako tí čo čakajú na nový typ dohody. Venuj sa ozaj niečomu, čo prinesie nejaký zisk alebo aspoň dobrý pocit....
brasci
08.12.11,16:23
No to je pravda, už tam mám pridaných aj všetkých klientov :)

Ešte som buzeroval na DU ohladom seba, ale nikto mi nevedel povedať. Ja nie som živnostník ale zamestnávam sa v sro a ešte mám iné príjmy a budem si robiť priznanie typu A, povedal som, že si to chcem podať elektronicky so ZEP a oni nevedia ako a či mi vytovoriť väzbu atď. Zobrali si na mňa konatakt, že sa opýtajú v Bystrici ale ešte mi nevolali :D
Economic
08.12.11,16:28
No to je pravda, už tam mám pridaných aj všetkých klientov :)

Ešte som buzeroval na DU ohladom seba, ale nikto mi nevedel povedať. Ja nie som živnostník ale zamestnávam sa v sro a ešte mám iné príjmy a budem si robiť priznanie typu A, povedal som, že si to chcem podať elektronicky so ZEP a oni nevedia ako a či mi vytovoriť väzbu atď. Zobrali si na mňa konatakt, že sa opýtajú v Bystrici ale ešte mi nevolali :D

Ja mám živnosť ukončenú. Mala som predtým pridelení klasické DIČ a urobenú väzbu. Kartičku som síce odovzdala, ale väzbu mám stále urobenú k tomuto DIČ, nezrušili ju. A rozmýšľam, že ho vyskúšam podať za rok 2011. Ak nepôjde urobím si novú väzbu buď k r.č.... alebo.... Daj potom vedieť, ako si dopadol. Myslím, že toto bude aj viacerých zaujímať. Ale možno aj k tomu vydajú usmernenie.... ale kedy, to netuším...
Katija
08.12.11,16:31
A na základe čoho si to myslíš? Nové pre ten 3. spôsob ale sami píšu, že doterajšie dva spôsoby zostávajú zachované.
Keď nadobudne účinnosť paragraf 13, myslím, že budú jednak dohody obsahovo iné, ale sa zmení asi aj celá podpisová politika bez ZEPU. Veď uvidíme.
Novela toto pravdepodobne len odsúva o tri mesiace.
brasci
08.12.11,16:31
Hneď ako sa niečo nové dovziem dám vedieť, vraj som bol prvý, kto sa ich to pýtal :)
Economic
08.12.11,16:34
Keď nadobudne účinnosť paragraf 13, myslím, že budú jednak dohody obsahovo iné, ale sa zmení asi aj celá podpisová politika bez ZEPU. Veď uvidíme.
Novela toto pravdepodobne len odsúva o tri mesiace.

Určite sa obsah dohody zmení. Elektronická značka podateľne nebol predsa podpis. Preto sa aj SV museli doručovať v papieri.
KEJKA
08.12.11,16:52
No to je pravda, už tam mám pridaných aj všetkých klientov :)

Ešte som buzeroval na DU ohladom seba, ale nikto mi nevedel povedať. Ja nie som živnostník ale zamestnávam sa v sro a ešte mám iné príjmy a budem si robiť priznanie typu A, povedal som, že si to chcem podať elektronicky so ZEP a oni nevedia ako a či mi vytovoriť väzbu atď. Zobrali si na mňa konatakt, že sa opýtajú v Bystrici ale ešte mi nevolali :D
ty nemáš ZEP na svoje r.č.?
Ak ho máš, podľa mňa musíš mať, tak za seba by si mal vedieť podať bez väzby - za seba ako fyzickú osobu. Hm, ešte som to neskúšala. Ale skúsila by som vyplniť cez e-Dane a podpísať, poslať.
Economic
08.12.11,16:56
ty nemáš ZEP na svoje r.č.?
Ak ho máš, podľa mňa musíš mať, tak za seba by si mal vedieť podať bez väzby - za seba ako fyzickú osobu. Hm, ešte som to neskúšala. Ale skúsila by som vyplniť cez e-Dane a podpísať, poslať.

Ja som seba mala ako na FO pod DIČ normálnu väzbu ako mám na všetkých klientov, alebo svoje spoločnosti. Bez väzby by to asi nešlo. Teda myslím...:confused:
brasci
08.12.11,17:07
ty nemáš ZEP na svoje r.č.?
Ak ho máš, podľa mňa musíš mať, tak za seba by si mal vedieť podať bez väzby - za seba ako fyzickú osobu. Hm, ešte som to neskúšala. Ale skúsila by som vyplniť cez e-Dane a podpísať, poslať.

To samozrejme mám, tiež som si to takto myslel, len mi bolo povedané, že to musí vedieť ten ich systém k niečomu priradiť. Pôvodne som to tiež mal v pláne iba tak poslať.