Economic
19.05.11,08:47
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky :
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
ucetni_fantozzi
19.05.11,06:51
treba spomenut aj §13 ods. 6 citovaneho predpisu:

Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.
Economic
19.05.11,06:55
treba spomenut aj §13 ods. 6 citovaneho predpisu:

Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.


Za podanie podľa § 13 sa podľa nepovažuje podanie daňového priznania, ale podanie v inej veci, z ktorého musí byť zrejmé kto podáva v akej veci, čoho sa týka. tento § nehovorí o podávaní DP. Opravte ma ak sa mýlim.
srska
19.05.11,06:57
Za podanie podľa § 13 sa podľa nepovažuje podanie daňového priznania, ale podanie v inej veci, z ktorého musí byť zrejmé kto podáva v akej veci, čoho sa týka. tento § nehovorí o podávaní DP. Opravte ma ak sa mýlim.
nemýliš ale:
bolo ukončené pripomienkové konanie k novele 563/2009 a navrhuje sa doplniť:


V § 13 ods. 5 sa na konci pripájajú tieto vety: „Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na stránke finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom dourčovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.“.

lebo v šs to nejde tak rýchlo ako v ss:)
Economic
19.05.11,07:03
nemýliš ale:
bolo ukončené pripomienkové konanie k novele 563/2009 a navrhuje sa doplniť:


V § 13 ods. 5 sa na konci pripájajú tieto vety: „Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na stránke finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom dourčovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.“.

lebo v šs to nejde tak rýchlo ako v ss:)

No priznávam sa, nevedela som o tomto pripomienkovom konaní. Vychádzala som zo zatiaľ platnej a vydanej legislatívy. Mňa na túto povinnosť upozornila klientka, ktorá sa zúčastnila školenia.
srska
19.05.11,07:06
No priznávam sa, nevedela som o tomto pripomienkovom konaní. Vychádzala som zo zatiaľ platnej a vydanej legislatívy. Mňa na túto povinnosť upozornila klientka, ktorá sa zúčastnila školenia.
mali sme pripomienky aj my z porady: http://www.porada.sk/t165966-podporte-pripomienkove-konanie-svojim-podpisom.html
truch
19.05.11,07:43
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Všetci budú musieť mať elektronický podpis? Nebude stačiť dohoda ako pri podaní súhrnného výkazu?
srska
19.05.11,07:45
Všetci budú musieť mať elektronický podpis? Nebude stačiť dohoda ako pri podaní súhrnného výkazu?
ak prejde v novele zmena §13 nebudú musieť mať zep
domenico.office
19.05.11,18:38
Všetci budú musieť mať elektronický podpis? Nebude stačiť dohoda ako pri podaní súhrnného výkazu?

Nechápem, prečo je tu taký strach zo ZEP, až taký, že je to i predmetom (o.i.) ďalšieho pripomienkového konania, aby sa dokumenty podávali aj dohodou.... Po skoro dvojročnom používaní v našej spoločnosti, by sme na dohodu ani nepomysleli.
srska
19.05.11,18:43
Nechápem, prečo je tu taký strach zo ZEP, až taký, že je to i predmetom (o.i.) ďalšieho pripomienkového konania, aby sa dokumenty podávali aj dohodou.... Po skoro dvojročnom používaní v našej spoločnosti, by sme na dohodu ani nepomysleli.
ani ja a to som obyčajný živnostník
Dáša_
19.05.11,18:48
Nechápem, prečo je tu taký strach zo ZEP, až taký, že je to i predmetom (o.i.) ďalšieho pripomienkového konania, aby sa dokumenty podávali aj dohodou.... Po skoro dvojročnom používaní v našej spoločnosti, by sme na dohodu ani nepomysleli.

vieš, možno to nie je ani tak strach, ako nechuť zase niečo povinne platiť. ZEP nie je zadarmo. Ku tomu nove registračky... pre niektorých to je celkom dosť.
srska
19.05.11,18:53
vieš, možno to nie je ani tak strach, ako nechuť zase niečo povinne platiť. ZEP nie je zadarmo. Ku tomu nove registračky... pre niektorých to je celkom dosť.
zas to nieje tak veľa http://www.dtca.sk/services/pricelist.php
domenico.office
19.05.11,18:54
vieš, možno to nie je ani tak strach, ako nechuť zase niečo povinne platiť. ZEP nie je zadarmo. Ku tomu nove registračky... pre niektorých to je celkom dosť.

Netrvdím, že ZEP je zadarmo. Chápem, že je nutné kupovať nové registračky.... ale aby som po podaní akéhokoľvek podania, musel tlačiť krycie listy, zanášal na DÚ, či posielal poštou, alebo neustále naháňal daňovníkov (samozrejme 25-teho) na podpísanie priznaní....
Dáša_
19.05.11,18:57
ja neviem, manzel si ho prave vybavuje a uz sme na cca 200€ a v pc zatil nic nie je

je sice pravda, ze on chce pristup aj na ine miesta, nielen na DR
srska
19.05.11,18:57
Netrvdím, že ZEP je zadarmo. Chápem, že je nutné kupovať nové registračky.... ale aby som po podaní akéhokoľvek podania, musel tlačiť krycie listy, zanášal na DÚ, či posielal poštou, alebo neustále naháňal daňovníkov (samozrejme 25-teho) na podpísanie priznaní....
a navyše natural 95 1,50eur/liter
domenico.office
19.05.11,18:58
ja neviem, manzel si ho prave vybavuje a uz sme na cca 200€

je sice pravda, ze on chce pristup aj na ine miesta, nielen na DR

My sme si vybavovali, na Slovensku bolo pár vystavených, boli sme v BA, náklady 250 €, ale je to šikovnosť každého, ako si náklady vrátiť späť.
Dáša_
19.05.11,19:00
mmch, tuším som tu niekde raz zachytila informaciu, že za klienta bude mocť taketo nieco podavat iba danovy poradca alebo advokat? Prešlo to? Alebo to bol iba nejaky šum?
srska
19.05.11,19:01
ja neviem, manzel si ho prave vybavuje a uz sme na cca 200€ a v pc zatil nic nie je

je sice pravda, ze on chce pristup aj na ine miesta, nielen na DR
na or sr aj dr sr využiješ ten istý certifikát (zep)
Dáša_
19.05.11,19:03
na or sr aj dr sr využiješ ten istý certifikát (zep)

len na niektore miesta potrebuješ ešte aj časovu pečiatku, tušim do katastra napríklad

A rozne notarske potvrdenia, ze ten podpis je fakt tvoj :)
srska
19.05.11,19:06
mmch, tuším som tu niekde raz zachytila informaciu, že za klienta bude mocť taketo nieco podavat iba danovy poradca alebo advokat? Prešlo to? Alebo to bol iba nejaky šum?

není to šum ale teraz platí:

ak nie si daňový poradca alebo advokát tak doručovať na el. podateľňu daňovej správy môžeš za hocikoľko subjektov na základe plnej moci

neoficiálne: po 01.01.2012 sa údajne má toto v novelizovanej 563/2009 zachovať
Jajina
20.05.11,05:43
ZEP je určite pohodlnejšie riešenie, ale pre malých živnostníkov sú to ďalšie finančné náklady, ktoré musia zaplatiť.
Ester plus
20.05.11,06:39
Takže, ak sme doteraz elektronicky zasielali len súhrnný výkaz na dohodu bez ZEP tak od 1.1.2012 budeme môcť aj naďalej zasielať len na túto dohodu a potom doručíme do 5 dní výkazy? Alebo ešte nejakú ďalšiu dohodu uzatvárať s DÚ? A čo sa týka ostatných výkazov, hlasení a priznaní tie budeme môcť naďalej len osobne nosiť na DÚ bez elektronického zasielania( DÚ mám tak na 3 min od firmy)?
srska
20.05.11,09:11
Takže, ak sme doteraz elektronicky zasielali len súhrnný výkaz na dohodu bez ZEP tak od 1.1.2012 budeme môcť aj naďalej zasielať len na túto dohodu a potom doručíme do 5 dní výkazy? Alebo ešte nejakú ďalšiu dohodu uzatvárať s DÚ? A čo sa týka ostatných výkazov, hlasení a priznaní tie budeme môcť naďalej len osobne nosiť na DÚ bez elektronického zasielania( DÚ mám tak na 3 min od firmy)?

bude to časom tak ako so sv
domenico.office
20.05.11,10:07
Takže, ak sme doteraz elektronicky zasielali len súhrnný výkaz na dohodu bez ZEP tak od 1.1.2012 budeme môcť aj naďalej zasielať len na túto dohodu a potom doručíme do 5 dní výkazy? Alebo ešte nejakú ďalšiu dohodu uzatvárať s DÚ? A čo sa týka ostatných výkazov, hlasení a priznaní tie budeme môcť naďalej len osobne nosiť na DÚ bez elektronického zasielania( DÚ mám tak na 3 min od firmy)?

Všetci platitelia DPH, počnúc prvým dňom budúceho roka, budú musieť podávať daňové priznania DPH elektronicky, podpísané zaručeným elektronickým podpisom (takýto je súčasný stav, možno to zákonodarca zmení a ponechá možnosť použiť elektronickú značku podateľne). Takže aj SV bude nutné podpísať ZEP.
srska
20.05.11,10:13
Všetci platitelia DPH, počnúc prvým dňom budúceho roka, budú musieť podávať daňové priznania DPH elektronicky, podpísané zaručeným elektronickým podpisom (takýto je súčasný stav, možno to zákonodarca zmení a ponechá možnosť použiť elektronickú značku podateľne). Takže aj SV bude nutné podpísať ZEP.
tento stav nastane až 01.01.2012 kedy nadobudne účinnosť celý článok č.I .
a dovtedy 563/2009 určite novelizujú aby bolo možné podávať po 01.01.2012 dp dph obidvoma spôsobmi.
domenico.office
20.05.11,10:23
tento stav nastane až 01.01.2012 kedy nadobudne účinnosť celý článok č.I .
a dovtedy 563/2009 určite novelizujú aby bolo možné podávať po 01.01.2012 dp dph obidvoma spôsobmi.

Nebudem tu vôbec špekulovať, ale myslím si, že túto skutočnosť už nikto nezmení. V zákone sa hovorí o "osobných elektronických schránkach". Vstup do týchto schránok bude zrejme autorizovaním sa prostredníctvom ZEP (kde sa párujú rodné čísla), presne tak, ako to urobila colná správa. Vstup do zóny klienta sa deje autorizovaním. Tieto schránky bude možné prehliadať v interných klientoch (niečo podobné, ako eDane s rozšírenými funciami). Asi zabudneme na na portál DR SR, na jeho komplikovaný chod, pretože povinnosť i DPH, čkárov by ho totálne skolabovala.
domenico.office
20.05.11,10:37
tento stav nastane až 01.01.2012 kedy nadobudne účinnosť celý článok č.I .
a dovtedy 563/2009 určite novelizujú aby bolo možné podávať po 01.01.2012 dp dph obidvoma spôsobmi.

V texte bolo jasne napísané: ....že počnúc prvým dňom budúceho roka...
... a súčasný stav..... znamená, že teraz je to takto.
durisovad
20.05.11,14:07
Suhrnny vykaz sa mi doteraz podarilo bez problemov odoslat len jeden raz. Vsetky ostatne razy som mala problemy a ked som volala pani na DR v B.Bystrici, vzdy mi povedala, ze sa zasa zmenil system a po telefone ma navigovala, co mam spravit, aby som to mohla odoslat. Uz sa desim toho, ze takuto torturu budem musiet absolvovat kazdy mesiac.
Economic
20.05.11,14:23
Suhrnny vykaz sa mi doteraz podarilo bez problemov odoslat len jeden raz. Vsetky ostatne razy som mala problemy a ked som volala pani na DR v B.Bystrici, vzdy mi povedala, ze sa zasa zmenil system a po telefone ma navigovala, co mam spravit, aby som to mohla odoslat. Uz sa desim toho, ze takuto torturu budem musiet absolvovat kazdy mesiac.

Je zvláštne, že ja som s podávaním SV za mojich klientov počas celého roka nezaznamenala žiadny problém. Však existuje v prípade potreby u registračnej autority Hotline, no záleží len na výbere poskytovateľa služby a zvlášť jeho ďalšej pomoci pri eventuálnych problémoch.
durisovad
20.05.11,14:32
No ved prave - vzdy som musela sediet s telefonom na uchu a pracovat podla pokynov. Pani z DR sama priznala, ze system sa velmi casto meni. A este mi poradila, aby som si pred odoslanim dokumentu zavolala pocitacoveho experta, ktory preveri, ci sa system zmenil alebo nie. Podla mojho nazoru toto nie je system pre obycajnych klientov, ale len pre zdatnych pocitacovych expertov
truch
20.05.11,15:29
mne chodí posielať SV náš správca siete:) by som výkaz bez neho neposlala:(
m.hladka
20.05.11,15:35
No ja neviem ako donútim klientov, aby si zakúpili ZEP.
durisovad
20.05.11,15:39
Takze ucelom zmeny je prihrat peniazky pocitacovym expertom? A co sa tyka zaruceneho elektronickeho podpisu, nie je to vobec lacna zalozitost pre podnikatela, ktory musi pocitat s kazdym centom.
Economic
20.05.11,16:18
No ja neviem ako donútim klientov, aby si zakúpili ZEP.

Pokiaľ si externá účtovníčka, ZEP si vybavíš na seba a potom ho môžeš rozúčtovať medzi svojich klientov. Veľmi pekne im to vysvetlíš a tebe sa vrátia náklady hneď späť. To, že im to rozúčtuješ, je pre nich výhodnejšie, lebo uhradia iba určitú čiastku. S týmto by som si takto poradila.
Economic
20.05.11,16:19
Takze ucelom zmeny je prihrat peniazky pocitacovym expertom? A co sa tyka zaruceneho elektronickeho podpisu, nie je to vobec lacna zalozitost pre podnikatela, ktory musi pocitat s kazdym centom.

Nie je to až tak lacné, ale nie ani zase také drahé. Myslím, že za iné hovadiny, sú niekedy ochotní vyhodiť omnoho viac peňazí. A okrem iného, ZEP môže využívať aj na širšiu komunikáciu ako len s DÚ. Záleží len na ňom samom.
domenico.office
20.05.11,16:20
No ja neviem ako donútim klientov, aby si zakúpili ZEP.

Zrejme ich donúti zákon, ak ostane čl 1 v súčasnom znení.


Takze ucelom zmeny je prihrat peniazky pocitacovym expertom? A co sa tyka zaruceneho elektronickeho podpisu, nie je to vobec lacna zalozitost pre podnikatela, ktory musi pocitat s kazdym centom.

Ja som podal nejeden SV, zo svojho PC, aj poraďákom a urobil som to nezištne.... od nikoho som nepýtal peniaze, takže ak niekto platí počítačovým expertom, to je jeho problém. Dokonca som sa stretol s odmietavým postojom, tak si tu nenavrávajme, že niekto musí za to platiť. Cena ZEP je taká, aká je, ale poštovné tiež niečo stojí, všetci chodíme autom na DÚ, vytláčajme donekonečna papiere, míňajme tonery, míňajme čas státím v rade, za ktorý by sme možno urobili užitočnejšiu prácu.... to už nie je cena?
durisovad
20.05.11,16:33
Ak sa mi nepodari odoslat vykaz DPH vo februari, mozem sa na teba obratit s prosbou o pomoc? Uz si ma raz navigoval, ale nase pocitacove znalosti su tak rozdielne, ze som to, co si mi kazal robit, velmi nerozumela, pretoze moje znalosti pocitacovej terminologie su take ake su, teda nedostatocne.
domenico.office
20.05.11,16:42
Ak sa mi nepodari odoslat vykaz DPH vo februari, mozem sa na teba obratit s prosbou o pomoc? Uz si ma raz navigoval, ale nase pocitacove znalosti su tak rozdielne, ze som to, co si mi kazal robit, velmi nerozumela, pretoze moje znalosti pocitacovej terminologie su take ake su, teda nedostatocne.

Nikoho som neodmietol, ak potreboval pomohol som.... a bude to platiť i vo.... februári? Teraz riešim problémy klientov vzdialenou pracovnou plochou, takže tie prípadné inštalácie, či podanie SV vidím na obrazovke.
durisovad
20.05.11,17:21
Dakujem.
m.hladka
20.05.11,20:49
Pokiaľ si externá účtovníčka, ZEP si vybavíš na seba a potom ho môžeš rozúčtovať medzi svojich klientov. Veľmi pekne im to vysvetlíš a tebe sa vrátia náklady hneď späť. To, že im to rozúčtuješ, je pre nich výhodnejšie, lebo uhradia iba určitú čiastku. S týmto by som si takto poradila.

Ľahko sa to hovorí (píše), ťažšie vymáha. :rolleyes:
KEJKA
20.05.11,21:20
.....ked si doteraz behala s tlačivami na DU, SP, ZP sama, tak ZEP klient riešiť nebude. Treba mu naservírovať úsporu času - jeho času, potom investuje.
A na svoj ZEP môžem mať na DU len jedného klienta, ostatných len EP, takže so ZEP sú VIP klienti a platia osobitný poplatok za exkluzivitu.
domenico.office
21.05.11,07:08
.....na svoj ZEP môžem mať na DU len jedného klienta....

Len malá otázočka, prečo?
KEJKA
21.05.11,08:02
skúsenosť. Podpísala som generálne zastupovanie a to je možné len u jedného klienta a u jedného DU.
Sama nechápem.
durisovad
21.05.11,08:08
Myslim, ze je to pochopitelne - viac ZEP-viac penazi do statnej kasy.
domenico.office
21.05.11,08:30
skúsenosť. Podpísala som generálne zastupovanie a to je možné len u jedného klienta a u jedného DU.
Sama nechápem.

... to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami ... Kde to len ten tvoj správca vyhrabal, keď sa nikde v zákon nehovorí, že takýto zástupca, ktorý má GPM, by mal byť vyradený..... §10 jasne hovorí, kto je vylúčený z konania.
andreaS
21.05.11,08:31
ja mam zatial dvoch klientov na jednom DU na moj ZEP... a uplne bez problemov... mam splnomocnenie na elektronicke podavanie...

ale behom mesiaca chcem doplnit aj ostatnych... elektronicke podavanie je ovela pohodlnejsie ako letiet v poslednej chvili na dva DU ... samozrejme, ze bludim okolo este par minut kym najdem miesto na zaparkovanie... :/

len cakam ze jeden vacsi klient to bude zneuzivat a nosit doklady este neskor ako obvykle, vsak cas mam do polnoci...
srska
21.05.11,12:13
skúsenosť. Podpísala som generálne zastupovanie a to je možné len u jedného klienta a u jedného DU.
Sama nechápem.
lebo 511-tka je v §§ 9 a 10 v tejto veci na ... a je taká aká je len preto, že loby advokátov a daňových poradcov si to tak presadili a to isté chcú aj v novele 563/2009. zákon o správe daní
(http://www.porada.sk/t127554-zakon-o-sprave-dani-danovy-poriadok.html#post1714305)
KEJKA
21.05.11,12:19
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.
srska
21.05.11,12:37
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.
tak to aj je v praxi.
jedna vpm - jedno podanie so zep na jednom dú = jeden subjekt/1dú (to sa netýka advokátov a daň. poradcov)
bez vpm - bárzkoľko podaní za so zep na jednom dú na základe plnej moci o doručovaní el. prostriedkami = xy subjektov/1dú
domenico.office
21.05.11,12:37
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.

My máme jeden ZEP a na jednom DÚ viac splnomocnení.... Treba formulovať PM "na elektronické podávanie..." Preto ma to prekvapilo. Výňatok z §10 to jasne hovorí, že to neplatí ak : ...to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami ...
srska
21.05.11,12:40
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.
existuje aj toto:
vy máte zakúpený 1 zep od certifikačnej autority + plné moci od xy spoločností = doručujete s vašim zep-om na dú
domenico.office
21.05.11,12:59
lebo 511-tka je v §§ 9 a 10 v tejto veci na ... a je taká aká je len preto, že loby advokátov a daňových poradcov si to tak presadili a to isté chcú aj v novele 563/2009. zákon o správe daní
(http://www.porada.sk/t127554-zakon-o-sprave-dani-danovy-poriadok.html#post1714305)

To je v poriadku pri všeobecnej PM a jednej veci môže zastupovať len jedného, ale pri presnom formulovaní "na elektronické podávanie" to musí prejsť, pretože tomu nahráva §10 odstavec 2.
srska
21.05.11,13:06
To je v poriadku pri všeobecnej PM a jednej veci môže zastupovať len jedného, ale pri presnom formulovaní "na elektronické podávanie" to musí prejsť, pretože tomu nahráva §10 odstavec 2.
nie je to v poriadku domenico, lebo je zákonom zvýhodnená určitá skupina ľudí (v 511)
v 563 je to teraz ok, sú všetci zrovnoprávnení ale návrh novely 563 je opäť diskriminačný pre tých, ktorí nie sú advokáti alebo daňoví poradcovia. dokonca viac ako je teraz platná 511. a pokiaľ nevieš odkiaľ vietor fúka, tak si pozri, kto je štátnym tajomníkom na nemenovanom ministerstve.
nika.sum
23.05.11,06:29
Nechápem, prečo je tu taký strach zo ZEP, až taký, že je to i predmetom (o.i.) ďalšieho pripomienkového konania, aby sa dokumenty podávali aj dohodou.... Po skoro dvojročnom používaní v našej spoločnosti, by sme na dohodu ani nepomysleli.

pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.
Dáša_
23.05.11,06:33
pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.


no ale tu sa tusim prave preberá to, že ak nie si advokát alebo daňový poradca, tak na jednom DU budeš môcť cez svoj ZEP zastupovať iba jedného klienta.
srska
23.05.11,06:37
no ale tu sa tusim prave preberá to, že ak nie si advokát alebo daňový poradca, tak na jednom DU budeš môcť cez svoj ZEP zastupovať iba jedného klienta.
nie - teraz platí to čo je v príspevku 49
srska
23.05.11,07:07
pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.
hmm - ale po spojení ds + cs do jednej finančnej správy nebude 102 dú ale o 30 menej (počet približne ako pracovísk cú teraz), takže pre veľa ľudí bude pohodlnejšie podávať papiere od kompu ako niekam cestovať
m.hladka
23.05.11,07:17
hmm - ale po spojení ds + cs do jednej finančnej správy nebude 102 dú ale o 30 menej (počet približne ako pracovísk cú teraz), takže pre veľa ľudí bude pohodlnejšie podávať papiere od kompu ako niekam cestovať

Áno, ono to je pohodlnejšie, ale ...
Ak budem mať napr. šesť klientov na jeden ZEP a jeden klient mi odíde, alebo opačne, tak budem musieť stále vybavovať a behať s konateľom na DÚ atď.
Ale ak si každý klient kúpi ZEP a ja budem môcť s tým narábať od svojho PC je to tiež O.K. a v tomto prípade pri ukončení spolupráce s klientom mu odovzdám jeho ZEP a nemusím nič vybavovať, a vrážať do ZEP svoje ťažko zarobené bubáčiky. ;)
srska
23.05.11,07:24
Áno, ono to je pohodlnejšie, ale ...
Ak budem mať napr. šesť klientov na jeden ZEP a jeden klient mi odíde, alebo opačne, tak budem musieť stále vybavovať a behať s konateľom na DÚ atď.
Ale ak si každý klient kúpi ZEP a ja budem môcť s tým narábať od svojho PC je to tiež O.K. a v tomto prípade pri ukončení spolupráce s klientom mu odovzdám jeho ZEP a nemusím nič vybavovať, a vrážať do ZEP svoje ťažko zarobené bubáčiky. ;)
to si môže klientov konateľ vybavovať aj sám aby ste mali (nemali) prístup na el. podateľňu ds.
domenico.office
23.05.11,09:47
Áno, ono to je pohodlnejšie, ale ...
Ak budem mať napr. šesť klientov na jeden ZEP a jeden klient mi odíde, alebo opačne, tak budem musieť stále vybavovať a behať s konateľom na DÚ atď.
Ale ak si každý klient kúpi ZEP a ja budem môcť s tým narábať od svojho PC je to tiež O.K. a v tomto prípade pri ukončení spolupráce s klientom mu odovzdám jeho ZEP a nemusím nič vybavovať, a vrážať do ZEP svoje ťažko zarobené bubáčiky. ;)

Ten predpoklad je taký, že každý daňovník bude mať svoju osobnú elektronickú schránku a nebude sa zrejme podávať takýmto spôsobom, ako ho poznáme dnes. V PC budeme mať nainštalovanú aplikáciu, prostredníctvom ktorej sa prihlásime do tejto schránky a dostaneme údaje patriace len konkrétnemu subjektu. Colnica dnes takýmto spôsobom funguje a ten, ktorý to potrebuje, sa do tejto schránky prihlasuje svojím Kvalifikovaným certifikátom. V prípade fyzickej osoby sa páruje rodné číslo z certifikátu s rodným číslom zadaným v systéme. V prípade právnickej osoby sa do systému zadá rodné číslo povereného pracovníka, ktorý má kvalifikovaný certifikát a páruje sa jeho rodné číslo s číslom zadaným v systéme. Tým sa sprístupnia údaje práve pre subjekt.
domenico.office
23.05.11,09:52
To je v poriadku pri všeobecnej PM a jednej veci môže zastupovať len jedného, ale pri presnom formulovaní "na elektronické podávanie" to musí prejsť, pretože tomu nahráva §10 odstavec 2.


nie je to v poriadku domenico, lebo je zákonom zvýhodnená určitá skupina ľudí (v 511)
v 563 je to teraz ok, sú všetci zrovnoprávnení ale návrh novely 563 je opäť diskriminačný pre tých, ktorí nie sú advokáti alebo daňoví poradcovia. dokonca viac ako je teraz platná 511. a pokiaľ nevieš odkiaľ vietor fúka, tak si pozri, kto je štátnym tajomníkom na nemenovanom ministerstve.

Ale ja som nemyslel, že je to s kostolným riadom.... viem, kto je zvýhodnený.... zle chápeš, čo som napísal.... ale to je jedno o inom som....
srska
23.05.11,10:04
Ten predpoklad je taký, že každý daňovník bude mať svoju osobnú elektronickú schránku a nebude sa zrejme podávať takýmto spôsobom, ako ho poznáme dnes. V PC budeme mať nainštalovanú aplikáciu, prostredníctvom ktorej sa prihlásime do tejto schránky a dostaneme údaje patriace len konkrétnemu subjektu. Colnica dnes takýmto spôsobom funguje a ten, ktorý to potrebuje, sa do tejto schránky prihlasuje svojím Kvalifikovaným certifikátom. V prípade fyzickej osoby sa páruje rodné číslo z certifikátu s rodným číslom zadaným v systéme. V prípade právnickej osoby sa do systému zadá rodné číslo povereného pracovníka. Tým sa sprístupnia údaje práve pre subjekt.

teraz v 563/2009:
Spôsob podania
§ 13
(1) Podanie možno urobiť písomne alebo ústne do zápisnice.
(2) Písomné podanie musí byť podpísané osobou,
ktorá ho podáva.
(3) Z podania musí byť zrejmé, kto ho podáva, v akej
veci, čo sa navrhuje a dôvody podania, ak to z povahy
podania vyplýva.
(4) Podanie sa podáva vecne príslušnému orgánu. Ak
je vecne príslušným orgánom obec, podanie sa podáva
miestne príslušnému správcovi dane, ktorým je obec.
Na požiadanie musí byť prijatie podania potvrdené.
(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami
sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne
podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej
podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí
byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20)
osoby, ktorá ho podáva
(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami,
ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie
urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej
forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania
podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo
telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.
(7) Na podanie urobené elektronickými prostriedkami
sa primerane vzťahuje § 33. Takéto podanie sa považuje
za doručené dňom jeho prijatia do elektronickej
podateľne, o čom sa zašle potvrdenie do elektronickej
osobnej schránky daňového subjektu.
(8) Ak má podanie nedostatky, pre ktoré nie je spôsobilé
na prerokovanie, vyzve príslušný orgán daňový
subjekt, aby ich podľa jeho pokynu a v určenej lehote
odstránil. Súčasne ho poučí o následkoch spojených
s ich neodstránením.
(9) Ak daňový subjekt nedostatky podania v požadovanom
rozsahu odstráni v lehote určenej príslušným
orgánom, považuje sa takéto podanie za podané bez nedostatkov
v deň pôvodného podania. Ak daňový subjekt
výzve príslušného orgánu nevyhovie v plnom rozsahu
a v určenej lehote, považuje sa toto podanie za
nepodané a príslušný orgán túto skutočnosť oznámi
daňovému subjektu.
§ 32
Doručovanie elektronickými prostriedkami
(1) Na písomnosti správcu dane doručované elektronickými
prostriedkami (ďalej len „elektronický dokument“)
sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona a osobitného
predpisu.29)
(2) Elektronický dokument musí byť podpísaný zaručeným
elektronickým podpisom.
(3) Správca dane doručuje elektronický dokument
daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu,
ktorý o to požiada.
(4) Elektronický dokument sa doručuje do elektronickej
osobnej schránky daňového subjektu.
(5) Elektronický dokument zaslaný do elektronickej
osobnej schránky je doručený okamihom, keď daňový
subjekt s prístupom do elektronickej osobnej schránky
prijme uvedený dokument.
(6) Ak daňový subjekt neprijme elektronický dokument
do 15 dní odo dňa jeho zaslania do elektronickej
osobnej schránky, považuje sa tento elektronický dokument
za doručený posledným dňom tejto lehoty,
aj keď sa daňový subjekt o doručení nedozvedel.
(7) Elektronické doručovanie sa považuje za doručenie
do vlastných rúk.
(8) Doručovanie elektronickými prostriedkami sa
vzťahuje aj na daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo
a ministerstvo.
§ 33
Elektronické služby
(1) Daňový subjekt pri elektronickej komunikácii
s daňovým orgánom alebo colným orgánom má po zadaní
prístupových údajov na internetovej stránke daňového
riaditeľstva alebo internetovej stránke colného
riaditeľstva sprístupnenú osobnú internetovú zónu,
obsahom ktorej sú najmä
a) spis daňového subjektu v elektronickej forme,
b) elektronický výpis z osobného účtu daňového subjektu,
c) prístup na elektronickú podateľňu,
d) elektronická osobná schránka,
e) katalóg služieb.
(2) Elektronická podateľňa, ktorú prevádzkuje daňové
riaditeľstvo, je spoločná pre všetky daňové orgány
a elektronická podateľňa, ktorú prevádzkuje colné riaditeľstvo,
je spoločná pre všetky colné orgány. Elektronickú
adresu elektronickej podateľne zverejňuje daňové
riaditeľstvo a colné riaditeľstvo na svojej internetovej
stránke, ako aj na internetovej stránke ústredného
portálu verejnej správy.
(3) Elektronická osobná schránka je elektronická
schránka, ktorá je určená na komunikáciu s daňovými
orgánmi, colnými orgánmi a ministerstvom.
(4) Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní
elektronických služieb uverejní daňové riaditeľstvo,
colné riaditeľstvo a ministerstvo na svojich internetových
stránkach.
srska
23.05.11,10:13
Elektronická osobná schránka existuje aj teraz ale len jednostranne od daňovej správy k užívateľovi (v tom zmysle, že sa nedajú podávať žiadosti, .....)
Economic
23.05.11,10:18
pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.

Ani s inštalovaním nie je problém, sú profesionálne firmy, ktoré i na diaľku cez zdieľanú plochu vedia pomôcť. Sú to napríklad mobilné registračné autority, ktoré túto službu ponúkajú klientom, ktorí si dajú spraviť inštalácie do PC, potom majú pomoc a hotline zadarmo.
Economic
23.05.11,10:21
Elektronická osobná schránka existuje aj teraz ale len jednostranne od daňovej správy k užívateľovi (v tom zmysle, že sa nedajú podávať žiadosti, .....)


A to je presne to, čo mne napríklad chýba. Ja by som veľmi rada aj rôzne zmeny, žiadosti a rôzne podania podávať cez elektronickú podateľňu. Otravuje ma zbytočné papierovanie...
srska
23.05.11,10:25
A to je presne to, čo mne napríklad chýba. Ja by som veľmi rada aj rôzne zmeny, žiadosti a rôzne podania podávať cez elektronickú podateľňu. Otravuje ma zbytočné papierovanie...
aj ja
Antonia Jendrišáková
23.05.11,11:45
Ľahko sa to hovorí (píše), ťažšie vymáha. :rolleyes:
Keď som chcela zvýšiť cenu za služby o 5 €/mesiac, lebo narástlo množstvo dokladov, nehovoriac o zložitosti, klient odišiel s tým, že má účtovníčku za 3/4 cenu mojej terajšej. A môj počítačový expert, tiež nie je lacný. Za návšetevu a prácu cca maxim. 30 minút pýta 5 €. Nehovoriac o tom, že po úprave mi havaruje niečo iné, to zas treba riešiť a zase platiť. Ale účtovníčky sú najlepšie platené zamestnania !
Economic
23.05.11,12:09
Keď som chcela zvýšiť cenu za služby o 5 €/mesiac, lebo narástlo množstvo dokladov, nehovoriac o zložitosti, klient odišiel s tým, že má účtovníčku za 3/4 cenu mojej terajšej. A môj počítačový expert, tiež nie je lacný. Za návšetevu a prácu cca maxim. 30 minút pýta 5 €. Nehovoriac o tom, že po úprave mi havaruje niečo iné, to zas treba riešiť a zase platiť. Ale účtovníčky sú najlepšie platené zamestnania !

3/4 cena za Tvoju prácu, neznamená tak kvalitnú prácu ako máš možno Ty. Ja pod cenu nejdem. Kto nechce moje služby a za ne načas a riadne platiť, nech ide za lacnejšou účtovníčkou. To nie je ešte jeho výhra. Mne jeden klient odíde a mám v zápätí ďalších nových.... Zastávam jeden názor, dobrý účtovník nie je každý účtovník, ale každý musí vedieť svoju cenu !!! Nesmieme ísť pod cenu. Kam by sme zašli ? Veď učtárina je strašná drina !!! Zodpovedná a určite nikdy nie dosť zaplatená !
Ajk&
23.05.11,12:28
Preto je strašná drina, lebo sú komplikované zákony. Ak by neboli komplikované predpisy ktoré sa často menia, tak by účtarina za pomoci počítača bola hračka a nebola by potreba stretávať sa na stretkách aby ste si ujednotili pracovné postupy a vymieňali skúsenosti. Len si všimni koľko výkazov, hlásení vyplodíš nielen v PC ale aj v papierovej podobe - ak musíš mať ešte o každom pracovníkovi aj jeho spis kde zakladáš rôzne potvrdenia, rozhodnutia. Účtarina je fakt drina, nedajbože sa pomýliť a niekomu niečo priznať na čo nemá nárok, tak máš po .......
Antonia Jendrišáková
23.05.11,12:31
Máš pravdu, jeden odíde iný príde. Platilo ešte vlani. Dnes je to iné. Dvaja skončia s podnikaním a príde jeden klient. Toto počúvam dosť často v tomto roku a v Žiline aj od iných účtovníčiek.
Economic
23.05.11,12:32
Preto je strašná drina, lebo sú komplikované zákony. Ak by neboli komplikované predpisy ktoré sa často menia, tak by účtarina za pomoci počítača bola hračka a nebola by potreba stretávať sa na stretkách aby ste si ujednotili pracovné postupy a vymieňali skúsenosti. Len si všimni koľko výkazov, hlásení vyplodíš nielen v PC ale aj v papierovej podobe - ak musíš mať ešte o každom pracovníkovi aj jeho spis kde zakladáš rôzne potvrdenia, rozhodnutia. Účtarina je fakt drina, nedajbože sa pomýliť a niekomu niečo priznať na čo nemá nárok, tak máš po .......


Áno a veľa podnikateľov /alebo jednoducho aj šéfov/ si nevie oceniť prácu účtovníka - a dovolím si povedať aj ekonóma v jednej osobe... Súhlasím..
Economic
23.05.11,12:34
Máš pravdu, jeden odíde iný príde. Platilo ešte vlani. Dnes je to iné. Dvaja skončia s podnikaním a príde jeden klient. Toto počúvam dosť často v tomto roku a v Žiline aj od iných účtovníčiek.

To je zvláštne a mňa jeden môj klient práve zo ZA dobre že nedávno neprosil, aby som nejakému jeho klientovi zobrala robiť účtovníctvo.... No momentálne som vyťažená na 100 %, takže som to vtedy odmietla. Však koľko podnikateľov s niečím končí ale koľko ich práve začína !!!! Stačí sledovať nové zapísané sro do OR... Nemám pocit, že by bola až taká kríza.
Ajk&
23.05.11,13:09
Neviem či aj DÚ majú toľko roboty so ZEP ako inde:
viem že chudere pracovníčky v podateľniach na katastrálnych úradoch, na súdoch musia z Vášho podania so ZEP urobiť a teraz sa držte - spis! Áno obyčajný, klasický šanón kde sa všetko poslané elektronickou formou so zaručeným elektronickým podpisom - vytlačí a založí ako za čias Márie-Terézie do tohto šanónu. Niekedy tie prílohy sú tak nečitateľné, že treba znovu písať aby ste poslali čitateľnú. Viete si predstaviť koľko je to roboty, aká strata času, koľko papiera sa minie na týchto podateľniach? Ale to sú už peniaze - štátne a nie firemné. roboty, Vlastne pracovníčky v podateľniach nahrádzajú všetky tie sekretárky ktoré doteraz pracne tlačili a skladali niekoľkostranové materiály.
Economic
23.05.11,13:18
Neviem či aj DÚ majú toľko roboty so ZEP ako inde:
viem že chudere pracovníčky v podateľniach na katastrálnych úradoch, na súdoch musia z Vášho podania so ZEP urobiť a teraz sa držte - spis! Áno obyčajný, klasický šanón kde sa všetko poslané elektronickou formou so zaručeným elektronickým podpisom - vytlačí a založí ako za čias Márie-Terézie do tohto šanónu. Niekedy tie prílohy sú tak nečitateľné, že treba znovu písať aby ste poslali čitateľnú. Viete si predstaviť koľko je to roboty, aká strata času, koľko papiera sa minie na týchto podateľniach? Ale to sú už peniaze - štátne a nie firemné. roboty, Vlastne pracovníčky v podateľniach nahrádzajú všetky tie sekretárky ktoré doteraz pracne tlačili a skladali niekoľkostranové materiály.

Dovolím si oponovať - resp. vyňať z tlačenia papierov obchodné registre ! Tie do spisu doklady zaslané elektronicky netlačia ! Toto mám overené. Neviem ako ostatné inštitúcie.Možno je otázkou času,kedy im urobia "elektronický spis" na miesto klasického papierového.
srska
23.05.11,13:21
Neviem či aj DÚ majú toľko roboty so ZEP ako inde:
viem že chudere pracovníčky v podateľniach na katastrálnych úradoch, na súdoch musia z Vášho podania so ZEP urobiť a teraz sa držte - spis! Áno obyčajný, klasický šanón kde sa všetko poslané elektronickou formou so zaručeným elektronickým podpisom - vytlačí a založí ako za čias Márie-Terézie do tohto šanónu. Niekedy tie prílohy sú tak nečitateľné, že treba znovu písať aby ste poslali čitateľnú. Viete si predstaviť koľko je to roboty, aká strata času, koľko papiera sa minie na týchto podateľniach? Ale to sú už peniaze - štátne a nie firemné. roboty, Vlastne pracovníčky v podateľniach nahrádzajú všetky tie sekretárky ktoré doteraz pracne tlačili a skladali niekoľkostranové materiály.
no ale kto je na príčine? ten, čo to tam doručuje elektronicky?
durisovad
23.05.11,13:22
Áno a veľa podnikateľov /alebo jednoducho aj šéfov/ si nevie oceniť prácu účtovníka - a dovolím si povedať aj ekonóma v jednej osobe... Súhlasím..
Vela sefov si mysli, ze su to oni, kto vytvara zisk a uctovnik prip. ekonom to vsetko len eviduje. Nedomyslia, ze bez spravnej evidencie by boli v dost velkej kasi.
srska
23.05.11,13:25
Vela sefov si mysli, ze su to oni, kto vytvara zisk a uctovnik prip. ekonom to vsetko len eviduje. Nedomyslia, ze bez spravnej evidencie by boli v dost velkej kasi.
kedy účtovník zarába viac: keď počuje otázky od klienta typu - a nedalo by sa nejako?:)
Economic
23.05.11,13:32
no ale kto je na príčine? ten, čo to tam doručuje elektronicky?

My komunikujúci elektronicky určite nie ! My ideme spolu s požiadavkami EÚ, len Slovensko je ešte veeeeľmi ďaleko v elektronickej komunikácii.
srska
23.05.11,13:34
My komunikujúci elektronicky určite nie ! My ideme spolu s požiadavkami EÚ, len Slovensko je ešte veeeeľmi ďaleko v elektronickej komunikácii.
súhlas
hubatá
23.05.11,13:40
Ja by som povedala že jeden šanón máte vy účtovníci ako firma a druhý šanón má daňový úrad o vašej firme. Obidva šanóny sú vytvorené za pomoci najnovšej výpočtovej techniky a zaručeného elektronického podpisu......
Nehovorím už o tom že ďalší šanón vo vašej firme má - personalistka a tie isté údaje o človeku bude mať v roku 2014 aj Štatistický úrad SR z výsledkov t.č. prebiehajúceho sčítania heh !
domenico.office
24.05.11,06:37
Elektronická osobná schránka existuje aj teraz ale len jednostranne od daňovej správy k užívateľovi (v tom zmysle, že sa nedajú podávať žiadosti, .....)

Že by som nevedel po 250 inštaláciach, že takéto niečo existuje?
Economic
24.05.11,06:45
Elektronická osobná schránka existuje aj teraz ale len jednostranne od daňovej správy k užívateľovi (v tom zmysle, že sa nedajú podávať žiadosti, .....)

V schránke správ nie je iba jednosmerná pošta k nám. Je tam presne to všetko, čo posielame my za daňovníka. Cez ňu sa predsa dá veľmi jednoducho odkontrolovať akceptácia podania. Je to výborná vec. Len v možnostiach z ponuky čo sa dá podávať mi chýba niečo voľné, cez čo by sa oznamovali napríklad zmeny potrebné ohlasovať a rôzne iné podania....
srska
24.05.11,07:13
Že by som nevedel po 250 inštaláciach, že takéto niečo existuje?
a do čoho ti doručujú potvrdenia o prijatí, akceptácie prípadne predpis dane?
Economic
24.05.11,07:17
a do čoho ti doručujú potvrdenia o prijatí, akceptácie prípadne predpis dane?

Predsa do schránky správ. Túto ma každý, kto je na www.drsr.sk prihlásený ako užívateľ pod svojim ID kódom.
srska
24.05.11,07:23
Predsa do schránky správ. Túto ma každý, kto je na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) prihlásený ako užívateľ pod svojim ID kódom.
tak, tak a aj do dokumentov daňového úradu u daného vybraného daňového subjektu
KEJKA
24.05.11,07:44
tak, tak a aj do dokumentov daňového úradu u daného vybraného daňového subjektu
tie sú prázdne - ja nájdem v dokumentoch daňového subjektu
zoznam podaný, ale tie správy v schránke správ, ako je uvedené vyššie.
Chýba možnosť elektronicky podať iné ZEP súbory, napr. Poznámky k RUZ.
To som si overovala na DU - potvrdili mi, že zatiaľ to možné nie je.
srska
24.05.11,08:00
tie sú prázdne - ja nájdem v dokumentoch daňového subjektu
zoznam podaný, ale tie správy v schránke správ, ako je uvedené vyššie.
Chýba možnosť elektronicky podať iné ZEP súbory, napr. Poznámky k RUZ.
To som si overovala na DU - potvrdili mi, že zatiaľ to možné nie je.
doručovanie dokumentov dú - asi záleží aká zbehlá je správkyňa viď obr.
KEJKA
24.05.11,08:13
rozhodnutia a platobné výmery z DU chodia stále iba poštou. TAkže je to aj o zbehlosti na DU - podľa obr.vidím, že sa to dá.

a čo opačne - stále platí, že my daňovníci nemôžeme podať iné dokumenty ako sú uvedené v ponuke?
srska
24.05.11,08:25
rozhodnutia a platobné výmery z DU chodia stále iba poštou. TAkže je to aj o zbehlosti na DU - podľa obr.vidím, že sa to dá.

a čo opačne - stále platí, že my daňovníci nemôžeme podať iné dokumenty ako sú uvedené v ponuke?
1) kejka, je to asi o zbehlosti na dú lebo niektoré správkyne dajú do dokumentov daňového subjektu všetko čo subjekt doručoval aj pred elektronickým doručovaním a inde je len to, čo bolo skutočne doručené len cez etax.

2)nemôžeme
Zoltán Kovács
24.05.11,09:01
No priznám sa, že desím sa toho dátumu 1.1.2012. Ak 90% mojich klientov sú malí živnostníci, ktorý ledva zarobia na slanú vodu, a z nutnosti sú platiteľmi DPH, že ako ich donútiť zaplatiť ZEP......
Nie som proti elektronizácii komunikácie so štátnymi inštitúciami, ale z môjho hľadiska to speje k tomu, že remeslo zavesím na kliniec, a budem robiť niečo úplne iné.
Jednoducho tieto povinne-vynútené poplatky mi položia gro klientov na lopatky, a potom môžme ísť pásť sa na lúku.
durisovad
24.05.11,09:16
Mas svatu pravdu, stat si vymysla poplatky, ktorymi malych zivnostnikov odradi od platenia aj toho, co platili doteraz. Ale na druhej strane - budu na koni inspektori prace, ktori budu snorit a vyrubovat pokuty az ludi dovedu na bubon.
Economic
24.05.11,13:55
Mas svatu pravdu, stat si vymysla poplatky, ktorymi malych zivnostnikov odradi od platenia aj toho, co platili doteraz. Ale na druhej strane - budu na koni inspektori prace, ktori budu snorit a vyrubovat pokuty az ludi dovedu na bubon.

Zaručený elektronický podpis (ZEP) prináša pre každého podnikateľa viacero výhod. Už dávno neplatí, že jeho získanie je komplikované a táto služba je málo dostupná. Elektronická komunikácia s úradmi či firmami bude o niekoľko rokov rovnako rozšírená. Už dnes je napríklad realizácia niektorých úkonov v podnikaní možná len elektronicky. Podávanie súhrnných výkazov DPH, žiadosti o vrátenie DPH z iných členských štátov či komunikácia s Colným úradom pri vývoze a dovoze – pri týchto úkonoch sa už dnes podnikateľ bez elektronického podpisu nezaobíde. Viaceré pripravované zmeny nutnosť používania elektronického podpisu ešte viac rozšíria, napríklad od 1. januára 2012 by mala platiť povinnosť doručovať podania daňovému alebo colnému orgánu len elektronicky, pre všetkých platcov DPH (§14 z.563/2009 o správe daní - daňový poriadok)
durisovad
24.05.11,14:42
Suhlasim, ze velkym firmam, ktore maju spravcov pocitacovej siete, to nebude robit problemy, ale male troj-chlapove firmy a mali zivnostnici s tym budu iste tazko zapasit.
Zoltán Kovács
24.05.11,15:10
Súhlasím s durisovad. Problém nebudú mať stredné, resp. veľké firmy. Ale "jednoosoboví" živnostníci. Ako napr. murár Jožko Hraško, ktorý je z donútenia platiteľom DPH (inak nedostane prácu od svôjho "zamestnávateľa"). Ledva zarobí na život, a ešte má behať vybavovať ZEP. Veď ani netuší čo to je. Účtovníka vidí raz ročne.... a zbytočne pokračovať, že koho to postihne a koho nie.
truch
24.05.11,15:11
Pred pár rokmi som si nevedela predstaviť,že pošlem nejaký doklad elektronicky. Dnes si už neviem predstaviť, že by som utekala s tlačivami na pobočku SP a do všetkých ZP. Pekne od stola všetko pošlem:) Teraz je pre mňa ZEP novinkou , ale verím tomu, že za rok, dva sa bez neho nezaobídem:) a že všetky papiere budem pekne posielať elektronicky:)
Zoltán Kovács
24.05.11,15:13
Pred pár rokmi som si nevedela predstaviť,že pošlem nejaký doklad elektronicky. Dnes si už neviem predstaviť, že by som utekala s tlačivami na pobočku SP a do všetkých ZP. Pekne od stola všetko pošlem:) Teraz je pre mňa ZEP novinkou , ale verím tomu, že za rok, dva sa bez neho nezaobídem:) a že všetky papiere budem pekne posielať elektronicky:)

Aj s tebou sa dá len súhlasiť truch. Ale EZU a ostatné elektr. komunikácie s ZP je zadarmo. Nechcú po tebe poplatky za zriadenie, a ročné "predplatné".

Inak el.komunikácia špeciálne so VšZP je kapitola sama o sebe.
m.hladka
24.05.11,15:18
Zase jedno veľké "bububu" okolo toho, ale aj tak sa prispôsobíme, presne ako to bolo so SV.
Ale dobre, že sa táto téma rozoberá už teraz a nie až po 01/2012, pretože sa môžeme aspoň psychicky pripraviť na to, čo nás čaká a neminie!
Ale panika bude tak či tak :(
promont maja
24.05.11,15:26
Súhlasím s durisovad. Problém nebudú mať stredné, resp. veľké firmy. Ale "jednoosoboví" živnostníci. Ako napr. murár Jožko Hraško, ktorý je z donútenia platiteľom DPH (inak nedostane prácu od svôjho "zamestnávateľa"). Ledva zarobí na život, a ešte má behať vybavovať ZEP. Veď ani netuší čo to je. Účtovníka vidí raz ročne.... a zbytočne pokračovať, že koho to postihne a koho nie.
Aj ja som z toho už trošku unavená = s tých zmien, ktoré sa dejú a budú diať ... a zase my ťaháme za kratší koniec ...

... ono to nahráva aj šetreniu a riešeniu problémov okolo financií v štátnej správe = týmto sa ušetrí na počte zamestnancov od 1. 1. 2012 finančnej správy ... a tak pre štát nie je v tomto prípade až tak relevantný daňovník, či na to bude mať alebo nie ... a dôvody ( ... alebo aj výhovorky) sú jasné: Európska únia ... = resumé: možno to posunú o rok, možno aj o dva ( na naše veľké naliehanie) ... ale niekedy v blízkej budúcnosti to určite bude ...

... ja sa už iba zahrávam s myšlienkou, keďže toho elektronického zasielania je už pomerne dosť, vyradiť jeden počítač, ktorý bude používaný iba na tento účel ... keďže to počítačové zabezpečenie proti akýmkoľvek vírusom, ( ... niekedy aj "dvojnohým" ) asi nebude stačiť ... a s poriadnym antivírusovým programom a radšej s pripojením na internet iba počas prenosu dát ... a samú seba presviedčam, že takúto investíciu už pomaly ale isto musím považovať za nevyhnutnú ...
Economic
24.05.11,15:44
Zase jedno veľké "bububu" okolo toho, ale aj tak sa prispôsobíme, presne ako to bolo so SV.
Ale dobre, že sa táto téma rozoberá už teraz a nie až po 01/2012, pretože sa môžeme aspoň psychicky pripraviť na to, čo nás čaká a neminie!
Ale panika bude tak či tak :(


Ja som práve z tohto dôvodu túto tému založila, aby nebol chaos, aby si to ľudia v kľude mohli premyslieť, vybrať registračnú autoritu bez zhonu a bez stresu a určite je lepšie byť skôr na to pripravený, ako sa zbadať okolo 20. januára a hľadať na rýchlo nejakú registračnú autoritu, ktoré už budú mať plne obsadené termíny... Je to ozaj aj o psychickej príprave a hlavne o príprave ako takej technickej ... Možno lepšie by bolo vybaviť ZEP skôr a odskúšať si nejaké podanie ešte v tomto roku. Kto sa na to naučí, už sa nikdy nebude chcieť vrátiť k papierovému podávaniu. Verte mi !
domenico.office
24.05.11,16:18
... ja sa už iba zahrávam s myšlienkou, keďže toho elektronického zasielania je už pomerne dosť, vyradiť jeden počítač, ktorý bude používaný iba na tento účel ... keďže to počítačové zabezpečenie proti akýmkoľvek vírusom, ( ... niekedy aj "dvojnohým" ) asi nebude stačiť ... a s poriadnym antivírusovým programom a radšej s pripojením na internet iba počas prenosu dát ... a samú seba presviedčam, že takúto investíciu už pomaly ale isto musím považovať za nevyhnutnú ...

Nechápem, načo takýto krok.... Bežne používame počítače na prácu i na podávanie elektronických dokumentov. A môj notebook už podával aj z benzínky...:)
srska
24.05.11,16:36
Nechápem, načo takýto krok.... Bežne používame počítače na prácu i na podávanie elektronických dokumentov. A môj notebook už podával aj z benzínky...:)
aj o 23:59:)
domenico.office
24.05.11,16:45
aj o 23:59:)

O 17.00 to bolo. Vlastne nie je dôležité
m.hladka
24.05.11,20:16
Ja som práve z tohto dôvodu túto tému založila, aby nebol chaos, aby si to ľudia v kľude mohli premyslieť, vybrať registračnú autoritu bez zhonu a bez stresu a určite je lepšie byť skôr na to pripravený, ako sa zbadať okolo 20. januára a hľadať na rýchlo nejakú registračnú autoritu, ktoré už budú mať plne obsadené termíny... Je to ozaj aj o psychickej príprave a hlavne o príprave ako takej technickej ... Možno lepšie by bolo vybaviť ZEP skôr a odskúšať si nejaké podanie ešte v tomto roku. Kto sa na to naučí, už sa nikdy nebude chcieť vrátiť k papierovému podávaniu. Verte mi !

Ja tiež skoro všetko podávam elektronicky (DU, SP ZP), ale nepotrebujem na to zatiaľ ZEP!!!
Táto forma podávania tlačív je fakt dobrá pomoc.
Nepohnem sa síce od PC a za tie roky vysedávania za PC mi tak akurát narástol zadok (s prepáčením) :D:D:D a preto by mi trochu pohybu a prechádzky na čerstvom vzduchu cestou na DU, alebo poštu vôbec nezaškodili.
srska
24.05.11,23:10
... ja sa už iba zahrávam s myšlienkou, keďže toho elektronického zasielania je už pomerne dosť, vyradiť jeden počítač, ktorý bude používaný iba na tento účel ... keďže to počítačové zabezpečenie proti akýmkoľvek vírusom, ( ... niekedy aj "dvojnohým" ) asi nebude stačiť ... a s poriadnym antivírusovým programom a radšej s pripojením na internet iba počas prenosu dát ... a samú seba presviedčam, že takúto investíciu už pomaly ale isto musím považovať za nevyhnutnú ...
netreba zvlášť pc - stačí dobre zabezpečený modem, zapnutý firewall a aspoň ms eseentials. používam zep od roku 2008 a za tú dobu som mal problém len raz - po dvoch rokoch mi odišiel usb token (http://www.infoconsult.sk/domain/icinfo/files/ikey_2032.pdf), teraz mám usb čítačku scr 3320
durisovad
25.05.11,04:54
Dovolim si povedat, ze 90 % drobnych podnikatelov vobec nebude rozumiet terminom, ktore tu uvadzas a o pouzivani tych zariadeni ani nehovorim.
aktaK
25.05.11,05:55
Dovolim si povedat, ze 90 % drobnych podnikatelov vobec nebude rozumiet terminom, ktore tu uvadzas a o pouzivani tych zariadeni ani nehovorim.

prave ste mi to zobrali z ust!!!

vsetky vykazy a priznania podavam osobne na instituciach (mam len "malych" zivnostnikov napr. s jednym zamestnancom, stvrtrocneho platcu dph atd....

rozmyslam, ci nezalozim novu temu pre takych tazkopadnejsich - ako som ja, aby som dostala po lopate instrukcie, ze kedy, ako, preco, kde a za kolko si dat spojazdnit tieto zalezitosti...

inac, mne vobec neprekazaju osobne podavania, robim to vramci venčenia a rada by som bola, ak by to aj takto zostalo....(peciatka na kopii to najlepsie istí):D
srska
25.05.11,06:00
Dovolim si povedat, ze 90 % drobnych podnikatelov vobec nebude rozumiet terminom, ktore tu uvadzas a o pouzivani tych zariadeni ani nehovorim.
a) odpovedal som na príspevok
b) každý jeden vie čo je mobil, usb kľúč, sim karta, .... no a to je usb, v ktorom je "sim" karta
aj ja som sa naučil ovládať aut. pračku a umývačku (keď som musel)

a stále platí (aj pre mňa): keď zlyhajú všetky pokusy - prečítaj si návod
domenico.office
25.05.11,06:06
Dovolim si povedat, ze 90 % drobnych podnikatelov vobec nebude rozumiet terminom, ktore tu uvadzas a o pouzivani tych zariadeni ani nehovorim.

Robím dennodenne s ľuďmi, ako si aj ty a zatiaľ nebol problém, rozumeli všetkému. A keby sa tak aj stalo, odo mňa majú moji klienti kedykoľvek telefonický hotline zadarmo, alebo pomoc prostredníctvom vzdialenej pracovnej plochy. Takže keď, treba si len správne vybrať...
promont maja
25.05.11,06:09
netreba zvlášť pc - stačí dobre zabezpečený modem, zapnutý firewall a aspoň ms eseentials. používam zep od roku 2008 a za tú dobu som mal problém len raz - po dvoch rokoch mi odišiel usb token (http://www.infoconsult.sk/domain/icinfo/files/ikey_2032.pdf), teraz mám usb čítačku scr 3320
... začína toho byť už tak veľa ... okrem poisťovní a daňových a colných správ je to aj elektronický prístup na stránky našich dodávateľov ( elektronické faktúry a pod.), nehovoriac o bankách a aj komory majú svoje prihlasovacie záležitosti ... a ak v tom istom počítači mám aj citlivé údaje z účtovníctva a inej agendy ... nemôžem si dovoliť, aby sa nejakým spôsobom aj napr. nejaký "dvojnohý vírus nabúral" do takéhoto počítača ... keďže som živnostník a údaje nie sú moje ... a pokiaľ toho nebolo až tak veľa, a hoci to nebolo zase tak málo, nejako sa to ešte dalo ... ale do budúcna, toho bude viac: teda aj tieto budúce elektronické schránky pre platcov DPH, a určite pribudne aj obchodný register a čoraz menej chodia faktúry poštou ... a tak sa stále viac a viac zamýšľam nad myšlienkou, že účtovníctvo a ďalšia agenda bude na sólo-počítači a asi aj bez permanentného ( v prípade nevyhnutnej potreby by som mohla mať možnosť jeho "zapnutia" ...) prístupu na internet ... či? ...
domenico.office
25.05.11,06:10
prave ste mi to zobrali z ust!!!

vsetky vykazy a priznania podavam osobne na instituciach (mam len "malych" zivnostnikov napr. s jednym zamestnancom, stvrtrocneho platcu dph atd....

rozmyslam, ci nezalozim novu temu pre takych tazkopadnejsich - ako som ja, aby som dostala po lopate instrukcie, ze kedy, ako, preco, kde a za kolko si dat spojazdnit tieto zalezitosti...

inac, mne vobec neprekazaju osobne podavania, robim to vramci venčenia a rada by som bola, ak by to aj takto zostalo....(peciatka na kopii to najlepsie istí):D

Netreba zakladať nové témy, inštrukcie dostaneš aj tu, len sa treba opýtať..... (bohužiaľ, zákonodarca je proti tvojmu venčeniu na inštitúcie...:) )
aktaK
25.05.11,06:19
Netreba zakladať nové témy, inštrukcie dostaneš aj tu, len sa treba opýtať..... (bohužiaľ, zákonodarca je proti tvojmu venčeniu na inštitúcie...:) )

mno, najhorsie na tom je to, ze neviem ani na co sa mam opytat:D

vsetko podavam "ručne"...(VsZp, SP, DU)..

mám sa už začať báť??? (teraz fakt nesrandujem):confused:

mozem si este dovolit cakat, ze bude odvolane, to čo bolo prikazané a prikažu to, co bolo odvolane? alebo uz zacat konat..

a ked uz mam zacat konat, tak prosim, poucte ma: co, kde, ako a za kolko (asi)...
srska
25.05.11,06:20
Netreba zakladať nové témy, inštrukcie dostaneš aj tu, len sa treba opýtať..... (bohužiaľ, zákonodarca je proti tvojmu venčeniu na inštitúcie...:) )
súhlasím domenico. ale zas je fakt, že starší sú už komotnejší:) a niekedy sa im už ťažko prijímajú nové veci. veď si zober, koľko bolo problémov s aplikáciou eDane (a ešte aj bude) - mimochodom je od 09.05.11 update na verziu 1.1.0.5
aktaK
25.05.11,06:25
súhlasím domenico. ale zas je fakt, že starší sú už komotnejší:) a niekedy sa im už ťažko prijímajú nové veci. veď si zober, koľko bolo problémov s aplikáciou eDane (a ešte aj bude) - mimochodom je od 09.05.11 update na verziu 1.1.0.5

veru suhlasim :D

a dostanem aj polopate odpoved, alebo skor po hlave....

da sa predpokladat, ze sa posunie termin, tak ako temer vo vsetkom??
(pokial je to k tomu vsetkemu aj financne narocne)
domenico.office
25.05.11,06:28
mno, najhorsie na tom je to, ze neviem ani na co sa mam opytat:D

vsetko podavam "ručne"...(VsZp, SP, DU)..

mám sa už začať báť??? (teraz fakt nesrandujem):confused:

mozem si este dovolit cakat, ze bude odvolane, to čo bolo prikazané a prikažu to, co bolo odvolane? alebo uz zacat konat..

a ked uz mam zacat konat, tak prosim, poucte ma: co, kde, ako a za kolko (asi)...

Netreba sa ničoho báť. Verím, že nesranduješ... Myslím, že si ešte môžeš dovoliť čakať, ktovie, "či odvolajú, čo odvolali". Treba si najprv pozisťovať, kto ti aký komfort ponúkne, či ti pomôže, ak budeš mať nejaký problém. Kde začať? Google a zadaj registračná autorita. Tam tebe (či iným) budú vystavovať Kvalifikovaný certifikát, popýtaj sa na doplnkové služby, či poskytujú, za akých podmienok.
srska
25.05.11,06:29
veru suhlasim :D

a dostanem aj polopate odpoved, alebo skor po hlave....

da sa predpokladat, ze sa posunie termin, tak ako temer vo vsetkom??
(pokial je to k tomu vsetkemu aj financne narocne)
áno ale nie preto, že to je pre niekoho fin. náročné ale pre nestíhačky v daňovej správe. aj keď aj oni závisia na externistoch:) .
jednoducho: všetko je to o peniazoch
Martasch
25.05.11,06:29
Netreba zakladať nové témy, inštrukcie dostaneš aj tu, len sa treba opýtať..... (bohužiaľ, zákonodarca je proti tvojmu venčeniu na inštitúcie...:) )


Moji milí rádcové, skúste, prosím, pre nás, čo chodíme so všetkým na DÚ osobne, poradiť ako s tým všetkým začať. Ďakujeeem!
domenico.office
25.05.11,06:34
súhlasím domenico. ale zas je fakt, že starší sú už komotnejší:) a niekedy sa im už ťažko prijímajú nové veci. veď si zober, koľko bolo problémov s aplikáciou eDane (a ešte aj bude) - mimochodom je od 09.05.11 update na verziu 1.1.0.5

Prijímajú ťažšie, ale zase by som nepodceňoval..... ak sa naučia a mnohé sa chcú, ide im o a oceňujú. Mám nejeden príklad.
domenico.office
25.05.11,06:35
Moji milí rádcové, skúste, prosím, pre nás, čo chodíme so všetkým na DÚ osobne, poradiť ako s tým všetkým začať. Ďakujeeem!

V prvom rade treba Kvalifikovaný certifikát. Takže google a postup v ňom je vyššie
promont maja
25.05.11,06:36
Nechápem, načo takýto krok.... Bežne používame počítače na prácu i na podávanie elektronických dokumentov. A môj notebook už podával aj z benzínky...:)
... mám kolegu, ktorý mi vytlačil rozpočet ku faktúre na diaľku, prostredníctvom internetu a mobilu v aute ... viem, že sa to dá, len mňa skôr kvári niečo iné ... nejde tu tak o technickú stránku, ale o "pracovnú, či skôr vzťahovú" ... ak by sa mi taký "šikovník" dostal k citlivým údajom ( ... mám v zmluve aj klauzulu obchodnom tajomstve) ...
aktaK
25.05.11,06:36
Netreba sa ničoho báť. Verím, že nesranduješ... Myslím, že si ešte môžeš dovoliť čakať, ktovie, "či odvolajú, čo odvolali". Treba si najprv pozisťovať, kto ti aký komfort ponúkne, či ti pomôže, ak budeš mať nejaký problém. Kde začať? Google a zadaj registračná autorita. Tam tebe (či iným) budú vystavovať Kvalifikovaný certifikát, popýtaj sa na doplnkové služby, či poskytujú, za akých podmienok.

mimotemyinac mimo temy, chcem k prispevku dat uzitocne - akoze je to pre mna uzitocne..... ale nemozem, pretoze nemam dostatocny pocet bodov..
tak musim dat "suhlasím" akoze som odborník na danú temu :D :D a odobrujem svojim suhlasom dany prispevok, nie je to trochu na hlavu? :rolleyes:

p.s. preco "uzitocne" je nadradene "suhlasím"
...ta ked ja uz tomuto nerozumiem, tak ako mozem rozumiet tejtotu teme..zlezaradil
srska
25.05.11,06:38
Prijímajú ťažšie, ale zase by som nepodceňoval..... ak sa naučia a mnohé sa chcú, ide im o a oceňujú. Mám nejeden príklad.
ja ich nepodceňujem. to nie. veď aj ja už patrím k dôchodcom;)
domenico.office
25.05.11,06:41
... mám kolegu, ktorý mi vytlačil rozpočet ku faktúre na diaľku, prostredníctvom internetu a mobilu v aute ... viem, že sa to dá, len mňa skôr kvári niečo iné ... nejde tu tak o technickú stránku, ale o "pracovnú, či skôr vzťahovú" ... ak by sa mi taký "šikovník" dostal k citlivým údajom ( ... mám v zmluve aj klauzulu obchodnom tajomstve) ...

Chápem ťa, čo tým chceš povedať. Kto mi nedôveruje, riešim to telefonicky. Takže aj tomuto sa dá predísť.
domenico.office
25.05.11,06:44
ja ich nepodceňujem. to nie. veď aj ja už patrím k dôchodcom;)

Vždy je to o chcení a kto chce, vždy si nájde spôsob, alebo prostriedok, kto nechce, nájde si dôvod, prečo to neurobiť.... asi tak by som to charakterizoval a vôbec v tom nehrá rolu vek.
srska
25.05.11,06:45
srska
25.05.11,06:48
... mám kolegu, ktorý mi vytlačil rozpočet ku faktúre na diaľku, prostredníctvom internetu a mobilu v aute ... viem, že sa to dá, len mňa skôr kvári niečo iné ... nejde tu tak o technickú stránku, ale o "pracovnú, či skôr vzťahovú" ... ak by sa mi taký "šikovník" dostal k citlivým údajom ( ... mám v zmluve aj klauzulu obchodnom tajomstve) ...
to zas ja vzdialený prístup + zdieľanie tiež nemusím. radšej google alebo mobil
domenico.office
25.05.11,06:49
Ja nečítam, informujem sa... informácia z prvej ruky mi je vzácnejšia.
promont maja
25.05.11,06:51
Chápem ťa, čo tým chceš povedať. Kto mi nedôveruje, riešim to telefonicky. Takže aj tomuto sa dá predísť.

... no ja radšej osobne ... ak si to vezmeš z tej profesionálnej stránky, tak pojem " dôvera" je síce pekná vec, ale ak by sa nebodaj niečo " pritrafilo" a šlo by o citlivú vec, tak vtedy je dlhoročný " pracovný" vzťah, a ten bez dôvery nie je možný, mnulosťou ...
domenico.office
25.05.11,06:52
srska
25.05.11,06:52
Ja nečítam, informujem sa... informácia z prvej ruky mi je vzácnejšia.
ja keď čítam - viac si zapamätám:)
domenico.office
25.05.11,06:54
... no ja radšej osobne ... ak si to vezmeš z tej profesionálnej stránky, tak pojem " dôvera" je síce pekná vec, ale ak by sa nebodaj niečo " pritrafilo" a šlo by o citlivú vec, tak vtedy je dlhoročný " pracovný" vzťah, a ten bez dôvery nie je možný, mnulosťou ...

Každý si môže vybrať.... či tak, či tak, ja som pripravený na všetky spôsoby.
srska
25.05.11,06:54
[/S][/B]

Bohužial bez podpory.....
prečo si myslíš, že bez podpory?
srska
25.05.11,06:56
inak dal som to dtca len preto aby si to mohli ľudia prečítať čo je čo
promont maja
25.05.11,06:57
[/S][/B]

Bohužial bez podpory.....
... čo tým myslíš ... ?
domenico.office
25.05.11,06:58
prečo si myslíš, že bez podpory?

Lebo ti nikto od nich neposkytne žiadnu pomoc v prípade problémov, ktoré mnohokrát vzniknú medzi počítačom a stoličkou.
srska
25.05.11,07:01
Lebo ti nikto od nich neposkytne žiadnu pomoc v prípade problémov, ktoré mnohokrát vzniknú medzi počítačom a stoličkou.
domenico - hlboko sa mýliš. mne vždy cez mobil alebo mail poradili a pred nimi aj tempest
srska
25.05.11,07:03
nezabúdaj na príslovie: ži a nechaj žiť (nie som z dtca)
promont maja
25.05.11,07:04
... pevne verím, že ak bude na trhu dobrá konkurencia, a tá určite bude, keďže sa chystá to, čo sa chystá, tak budú musieť ponúkať všetky takéto firmy aj full servis ... hoci vyznať sa v nich, bude pre nás dosť problém ...
ja tú technickú stránku nechám na odborníka ...
srska
25.05.11,07:07
to promont maja: veď je ich v SK plno
domenico.office
25.05.11,07:07
nezabúdaj na príslovie: ži a nechaj žiť (nie som z dtca)

Nezabúdam..... a ľudia si majú možnosť vybrať, nikomu nič nevnucujem. Len som napísal, aby sa každý informoval, čo dostane. Prepáč srska, pokec je niekde inde a svoje názory si môžeme vyjasňovať niekde inde. Sme predsa na Porade.
promont maja
25.05.11,07:14
to promont maja: veď je ich v SK plno
... vďaka.

... mám takú dobrú zásadu ( overenú) ... všetko chce svojho odborníka ...

... a tak aj na počítače mám k dispozícii skúseného experta ( ... má aj svoju s. r. o., ktorá sa tým živí ...) a som s ním spokojná ( ... nie je najlacnejší, ale určite si tú plácu zaslúži ... ) a počas mojej skoro 20-ročnej praxe ( a to som už vymenila tooľko počítačov ...) ani raz ma nesklamal ... a vždy myslel aj dopredu ...

... a ospravedlňujem sa poraďákom, ak som už mimotemy
srska
25.05.11,07:21
Nezabúdam..... a ľudia si majú možnosť vybrať, nikomu nič nevnucujem. Len som napísal, aby sa každý informoval, čo dostane. Prepáč srska, pokec je niekde inde a svoje názory si môžeme vyjasňovať niekde inde. Sme predsa na Porade.
tak sa podľa toho správaj a netlač na pilku

pre tých, čo chcú vedieť viac: el. podpis (http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/elektronicky-podpis/postup-pre-ziskanie-prostriedkov-k-pouzivaniu-zaruceneho-elektronickeho-podpisu/index.html)
domenico.office
25.05.11,07:35
tak sa podľa toho správaj a netlač na pilku

pre tých, čo chcú vedieť viac: el. podpis (http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/elektronicky-podpis/postup-pre-ziskanie-prostriedkov-k-pouzivaniu-zaruceneho-elektronickeho-podpisu/index.html)

Tak vážený, vyprosujem si tvoj tón. Na nikoho netlačím, ja tu neodkazujem na nikoho, ty si to urobil. Je mi to lautr jedno, kto si kde dá urobiť certifikát a bude sa trápiť. Na tvoje príspevky nereagujem už.
srska
25.05.11,07:39
Tak vážený, vyprosujem si tvoj tón. Na nikoho netlačím, ja tu neodkazujem na nikoho, ty si to urobil. Je mi to lautr jedno, kto si kde dá urobiť certifikát a bude sa trápiť. Na tvoje príspevky nereagujem už.
ok.

veď nechaj ľudí nech získajú prehľad - a prípadne môžu využiť aj tvoje služby
promont maja
25.05.11,07:41
... obaja ste skvelí ... a ochotní pomôcť ... Páni ... ďakujem. A keďže máte na niečo iný názor, je úplne v poriadku ... a pre nás fajn ... pretože sa dozvieme a dostaneme informácie aj pre a proti ...
otázka
25.05.11,07:49
Úplne súhlasím s Promont Maja....Najskôr ma zamrzela posledná diskusia medzi Domenico a Srskou, ale naozaj to obohatilo aj moju úvahu na danú tému.
SPECTRUM
25.05.11,08:27
Ja som účtovníčka, ktorá má 4 platcov DPH, malí podnikatelia.
Len sa chcem spýtať na základe týchto prečítaných informácií, či bude musieť každý z nich obehať tortúru okolo ZEP, alebo ja ako účtovníčka, bude stačiť jeden certifikát, kde budem mať nejakým spôsobom priradené tieto firmy. Možno píšem ako tatár :) , ale vôbec nemám s týmto skúsenosť, nakoľko zatiaľ nič neposielam elektronicky. Ďakujem za info aj budúce aj terajšie :)
domenico.office
25.05.11,08:41
Ja som účtovníčka, ktorá má 4 platcov DPH, malí podnikatelia.
Len sa chcem spýtať na základe týchto prečítaných informácií, či bude musieť každý z nich obehať tortúru okolo ZEP, alebo ja ako účtovníčka, bude stačiť jeden certifikát, kde budem mať nejakým spôsobom priradené tieto firmy. Možno píšem ako tatár :) , ale vôbec nemám s týmto skúsenosť, nakoľko zatiaľ nič neposielam elektronicky. Ďakujem za info aj budúce aj terajšie :)

Zatiaľ je to tak schválené (bude platiť od 1.1.2012. ak sa niečo nezmení), že každý platiteľ DPH je povinný posielať priznania DPH elektronicky a podpísané ZEP. Ako to bude vyriešené technicky, to zatiaľ nikto nechce dať infošku, takže budeme čakať.
m.hladka
25.05.11,09:08
Zatiaľ je to tak schválené (bude platiť od 1.1.2012. ak sa niečo nezmení), že každý platiteľ DPH je povinný posielať priznania DPH elektronicky a podpísané ZEP. Ako to bude vyriešené technicky, to zatiaľ nikto nechce dať infošku, takže budeme čakať.

Ešte malá otázočka: Teraz podávam napr. SV elektronicky na dohodu a krycí lsit musím odniesť do 5 dní na DU potvrdiť, ináč by nebol uznaný ako podaný. Bude to takto aj po 1.1.2012 formou ZEPu?
domenico.office
25.05.11,09:16
Ešte malá otázočka: Teraz podávam napr. SV elektronicky na dohodu a krycí lsit musím odniesť do 5 dní na DU potvrdiť, ináč by nebol uznaný ako podaný. Bude to takto aj po 1.1.2012 formou ZEPu?

Nie, dokument podpísaný ZEP-om (aj v súčasnosti) netreba dokladovať do piatych pracovných dní krycími listami na DÚ.
hujer1
25.05.11,09:38
Nový daňový poriadok je už dostupný - ide o zakon c.563/2009 Z.z. o sprave dani (novy danovy poriadok od roku
2012). V zmysle §13 a §14 má síce platiteľ DPH povinnosť podávať priznanie elektronicky ale nemusí byť podpísané ZEP. §13 ods.6 totiž hovorí aj o možnosti podania elektr.prostriedkami bez zep (napr.telefaxom) a následným doručením v listinnej forme do 5dní od odoslania. Potom v §14 ods 1"...povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami daň.orgánu, colnému orgánu a ministerstvu má a) daňový subjekt, ktroý je platiteľom dane z pridanej hodnoty.....". Píše sa všeobecne len o elektronických prostriedkoch, medzi ktoré §13 zaraďuje aj možnosť bez ZEP.
§32 síce hovorí o povinnosti ZES ale tento §, podľa mňa pokrýva iba doručovanie písomností v smere od správcu dane (daň., coln.úrad) smerom k daň.subjektu. Preto si myslím, že doručovanie písomností od daň.subjektu k správcovi dane, môže byť aj bez zep ale samozrejme v elektr.podobe, ako som uviedol vyššie v zmysle §13 a §14 zákona 563/2009
domenico.office
25.05.11,11:36
Nový daňový poriadok je už dostupný - ide o zakon c.563/2009 Z.z. o sprave dani (novy danovy poriadok od roku
2012). V zmysle §13 a §14 má síce platiteľ DPH povinnosť podávať priznanie elektronicky ale nemusí byť podpísané ZEP. §13 ods.6 totiž hovorí aj o možnosti podania elektr.prostriedkami bez zep (napr.telefaxom) a následným doručením v listinnej forme do 5dní od odoslania. Potom v §14 ods 1"...povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami daň.orgánu, colnému orgánu a ministerstvu má a) daňový subjekt, ktroý je platiteľom dane z pridanej hodnoty.....". Píše sa všeobecne len o elektronických prostriedkoch, medzi ktoré §13 zaraďuje aj možnosť bez ZEP

Len je tu jedna vec, na ktorú je tiež potrebné upozorniť a to je §32 ods. 3, kde sa hovorí, že: Správca dane doručuje elektronický dokument daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu,ktorý o to požiada.... V ods.2: že musí byť podpísaný ZEP-om. To znamená, že správca bude doručovať písomnosti (podpísané ZEP-om) všetkým, ktorí spadajú pod §14 a to sú o.i. platitelia DPH. Dokumenty podpísané ZEP-om sú šifrované dokumenty, prijímateľ takéhoto dokumentu by mal mať ZEP, aby si takýto dokument vedel otvoriť. K takémuto dokumentu sa v niektorých prípadoch prikladá časová pečiatka, aby po otvorení dokumentu bol zaznačený čas otvorenia dokumentu.
hujer1
25.05.11,12:11
Len je tu jedna vec, na ktorú je tiež potrebné upozorniť a to je §32 ods. 3, kde sa hovorí, že: Správca dane doručuje elektronický dokument daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu,ktorý o to požiada.... V ods.2: že musí byť podpísaný ZEP-om. To znamená, že správca bude doručovať písomnosti (podpísané ZEP-om) všetkým, ktorý spadajú pod §14 a to sú o.i. platitelia DPH. Dokumenty podpísané ZEP-om sú šifrované dokumenty, prijímateľ takéhoto dokumentu by mal mať ZEP, aby si takýto dokument vedel otvoriť. K takémuto dokumentu sa v niektorých prípadoch prikladá časová pečiatka, aby po otvorení dokumentu bol zaznačený čas otvorenia dokumentu.

Pokiaľ je to naozaj tak, že bez nainštalovaného ZEP sa nedá ZEPom podpísaný dokument ani prijať alebo otvoriť (čo sa mi zdá celkom logické), tak potom to bude bez ZEPu asi nemožné. V technických veciach sa až tak nevyznám, preto nemôžem oponovať ale ako som napísal, javí sa mi to logické. Avšak ešte je tu §30 doručovanie písomností ods.2) ...."Ak písomnosť nie je možné doručiť spôsobom podľa odseku 1) (t.j.elektronicky), správca dane doručuje písomnosť prostredníctvom
a) poskytovateľa poštových služieb,
b) iného orgánu, ak to ustanovuje osobitný predpis,
c) verejnej vyhlášky...."
domenico.office
25.05.11,12:44
Je tam pár vecí, o ktorých budeme zatiaľ len špekulovať, presné info o spôsobe nedá zatiaľ nik. Mne sa nezdá ani ten telefax, predstavme si, koľko krát takýto dokument príde nečitateľný a daňovej správe ide o to, aby dostala do systému čísla. Aby im odpadlo akékoľvek skenovanie dokumentov na DÚ, ako sa to deje teraz.
domenico.office
25.05.11,12:53
Aby sa mohlo brať, ako je to napísané v zákone, parafrázujem: že dokument podpísaný ZEP-om ja taký, ako by bol doručený do vlastných rúk...., musí byť zabezpečený (šifrovaný), aby nebol niekde v prenosových cestách zmenený. Šifrovanie prebieha asi tak, že Daňová správa podpíše dokument svojim ZEP-om a tým, že ho smeruje na nás, pri šifrovaní sa použije náš verejný kľúč (ktorý máme pridaný v systéme DRSR). Pri otváraní takéhoto dokumentu je vyžadované: mať verejný kľúč DRSR (ten nám poskytuje samotné DRSR cez internet explorer) a náš súkromný.
hujer1
26.05.11,06:57
Je tam pár vecí, o ktorých budeme zatiaľ len špekulovať, presné info o spôsobe nedá zatiaľ nik. Mne sa nezdá ani ten telefax, predstavme si, koľko krát takýto dokument príde nečitateľný a daňovej správe ide o to, aby dostala do systému čísla. Aby im odpadlo akékoľvek skenovanie dokumentov na DÚ, ako sa to deje teraz.
Asi nám naozaj nič iné nezostáva, len zatiaľ špekulovať a čakať. Vlastne nás nato odkazuje aj §33 Elektronické služby
ods. 4)" Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo na svojich internetových stránkách."
Takže musíme len sledovať príslušné web stránky a čakať na ich usmernenia a vysvetlenia.
m.hladka
26.05.11,07:03
tak čakajme, času dosť ;)
srska
26.05.11,07:06
Asi nám naozaj nič iné nezostáva, len zatiaľ špekulovať a čakať. Vlastne nás nato odkazuje aj §33 Elektronické služby
ods. 4)" Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo na svojich internetových stránkách."
Takže musíme len sledovať príslušné web stránky a čakať na ich usmernenia a vysvetlenia.
a ešte je možné, že ak prejde bod 78 navrhovanej novely 563/2009 tak celý §32, §33 ods.1 a 3 a celý §56 budú účinné až od 01.01.2013
Economic
26.05.11,07:09
Asi nám naozaj nič iné nezostáva, len zatiaľ špekulovať a čakať. Vlastne nás nato odkazuje aj §33 Elektronické služby
ods. 4)" Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb uverejní daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo a ministerstvo na svojich internetových stránkách."
Takže musíme len sledovať príslušné web stránky a čakať na ich usmernenia a vysvetlenia.


Určite áno. Mojou snahou pri založení tejto témy bolo len upozorniť na niečo, čo nás bude čakať začiatkom nového roku, aby sme si pomedzi daňové priznania DPH v takom kľudnejšom čase našli čas a venovali sa aj tento problematike. Či už to dopadne tak alebo tak v pripomienkovaní návrhu zmien, je dobre informácie vedieť skôr a mať dostatok času na rozhodnutia, prehodnotenie svojej práce a eventuálnych ponúk a podobne. Účtovníčky a ekonómky možno aj o oboznámení svojich klientov s touto problematikou. Ako pozerám, bola tu veľmi horúca diskusia okolo danej problematiky. Priznávam, že ani mne nie všetko z nového daňového poriadku vyhovuje, takže tiež sa zaradím medzi ostatných, ktorí netrpezlivo budú práve túto problematiku sledovať. Všetkým zapojeným do tejto diskusie želám všetko dobré !
mdetko
28.05.11,14:37
bude to časom tak ako so sv

Všetko prejde na elektronizáciu. Výhoda ZEPu je pre DRSR v tom, že sa všetky údaje z formuláru automaticky prenesú do systému a nemusia ich ručne doklepávať zamestnanci.

A keďže pre DRSR nie je potrebný ďalší špeciálny program - QSIGN, tak tam je to cenovo už od 150 € s DPH.
Economic
28.05.11,14:44
Všetko prejde na elektronizáciu. Výhoda ZEPu je pre DRSR v tom, že sa všetky údaje z formuláru automaticky prenesú do systému a nemusia ich ručne doklepávať zamestnanci.

A keďže pre DRSR nie je potrebný ďalší špeciálny program - QSIGN, tak tam je to cenovo už od 150 € s DPH.

Pre konkurenciu uvediem, že kvalifikovaný certifikát k podpisovaniu ZEP-om je možné vystaviť už v cene od 94.- Eur vrátane DPH. Jedine nadštandardné služby by sa priplácali k tejto cene, ako napríklad inštalácia potrebných komponentov pre prácu s DÚ, priradenie certifikátu do systému a to tak, aby po odchode registrátora mohol klient okamžite podávať na DÚ podania. V prípade, že by sa prišlo za klientom tak ešte cestovné by zvýšilo samotný náklad zvýšenia ceny samotného ZEP-u.
mdetko
28.05.11,14:55
no ale tu sa tusim prave preberá to, že ak nie si advokát alebo daňový poradca, tak na jednom DU budeš môcť cez svoj ZEP zastupovať iba jedného klienta.

Je to možné na základe dohody.
na DRSR sa musí každý zaregistrovať (firma aj externý účtovník - ale ten by už mal byť zaregistrovaný) a následne si firma priradí k svojmu profilu účtovníka, ktorý na základe dohody nachystá podania a ZEPom podpíše konateľ, alebo tieto podania nachystá a podá priamo účtovník.

účtovník akurát povie konateľovi svoje číslo a bezpečnostnú informáciu.
následne si účtovník môže vybrať z viacerých subjektov ako je na priloženom obrázku.
mdetko
28.05.11,15:01
Áno, ono to je pohodlnejšie, ale ...
Ak budem mať napr. šesť klientov na jeden ZEP a jeden klient mi odíde, alebo opačne, tak budem musieť stále vybavovať a behať s konateľom na DÚ atď.
Ale ak si každý klient kúpi ZEP a ja budem môcť s tým narábať od svojho PC je to tiež O.K. a v tomto prípade pri ukončení spolupráce s klientom mu odovzdám jeho ZEP a nemusím nič vybavovať, a vrážať do ZEP svoje ťažko zarobené bubáčiky. ;)


naopak,
ani jeden zo 6tich klientov nebude mať ZEP a Ty ako externá účtovníčka ho budeš mať. A urobíš im to ako službu, takže ZEP sa ti vráti a navyše bude zarábať.

a ked klient skončí - ukončí sa priradenie - to je práca toho konateľa, a keďže on ukončil spoluprácu a našiel si niekoho iného - on musí ísť na DRSR.
Ty tam nemusíš byť prítomná. (toto iba predpokladám, som si nie istý)
mdetko
28.05.11,15:13
Pre konkurenciu uvediem, že kvalifikovaný certifikát k podpisovaniu ZEP-om je možné vystaviť už v cene od 94.- Eur vrátane DPH. Jedine nadštandardné služby by sa priplácali k tejto cene, ako napríklad inštalácia potrebných komponentov pre prácu s DÚ, priradenie certifikátu do systému a to tak, aby po odchode registrátora mohol klient okamžite podávať na DÚ podania. V prípade, že by sa prišlo za klientom tak ešte cestovné by zvýšilo samotný náklad zvýšenia ceny samotného ZEP-u.

Jasné, tých 94 € je fakt minimum. Nižšie sa to nedá. Klient musí prísť na pobočku aj s PC a tam mu to priamo nainštaluješ.

Ale kompletka: Zriadenie, Inštalovanie, Otestovanie a to všetko u zákazníka je tých 150, resp. 149.
Nechcem robiť žiadnu reklamu, len upozorniť na to, že to už nie je 300€ a výsledný efekt je v urýchlení práce a výkonnosti a dostupnosti.

Aj ked má niekto DU 3 minúty od kancelárie, tak tam proste musí ísť, vytlačiť dokumenty a prípadne ešte aj čakať. Alebo ísť na poštu a posielať a posielať. :)
Economic
28.05.11,15:25
Jasné, tých 94 € je fakt minimum. Nižšie sa to nedá. Klient musí prísť na pobočku aj s PC a tam mu to priamo nainštaluješ.

Ale kompletka: Zriadenie, Inštalovanie, Otestovanie a to všetko u zákazníka je tých 150, resp. 149.
Nechcem robiť žiadnu reklamu, len upozorniť na to, že to už nie je 300€ a výsledný efekt je v urýchlení práce a výkonnosti a dostupnosti.

Aj ked má niekto DU 3 minúty od kancelárie, tak tam proste musí ísť, vytlačiť dokumenty a prípadne ešte aj čakať. Alebo ísť na poštu a posielať a posielať. :)

Na vysvetlenie tých 94.- Eur je ozaj iba za vystavenie KC vrátane DPH, len píšem že sú na Slovensku aj iné registračné autority, ktoré tie isté kvalitné služby poskytujú za výhodnejšie ceny. Je na ľuďoch ako sa rozhodnú, už to tu v tejto téme bolo veľmi podrobne rozoberané. Proste je tu konkurencia v týchto službách, treba sa vedieť s tým zmieriť a nechať ľuďom možnosť svojej voľby.

Ja sama samozrejme uprednostňujem výslovne elektronickú komunikáciu už nejakých pár rôčkov. Výhody viem oceniť... A nie vždy vyššia cena znamená kvalitnejšiu službu.
domenico.office
28.05.11,15:37
Je to možné na základe dohody.
na DRSR sa musí každý zaregistrovať (firma aj externý účtovník - ale ten by už mal byť zaregistrovaný) a následne si firma priradí k svojmu profilu účtovníka, ktorý na základe dohody nachystá podania a ZEPom podpíše konateľ, alebo tieto podania nachystá a podá priamo účtovník.

účtovník akurát povie konateľovi svoje číslo a bezpečnostnú informáciu.
následne si účtovník môže vybrať z viacerých subjektov ako je na priloženom obrázku.

Prosím ťa, prečítaj si zadanie tejto témy. To čo tu uvádzaš, tieto účtovníčky, či ekonómky majú dávno za sebou. Poznajú, aký je rozdiel pri podaní so ZEP, alebo na základe dohody. Poznajú, že môžu cez svoje konto podávať i pre iných daňovníkov. O výbere subjektov sa im už aj sníva a keby si ich zobudil o polnoci, prihlásenie do portálu robia bez otvorenia očí. Veľmi dobre si to nacvičili (a nie len oni), keď pred viac ako rokom portál Daňovej správy kolaboval... Táto téma je o tom, ako tu bude od 1.2.2012....
m.hladka
28.05.11,15:52
naopak,
ani jeden zo 6tich klientov nebude mať ZEP a Ty ako externá účtovníčka ho budeš mať. A urobíš im to ako službu, takže ZEP sa ti vráti a navyše bude zarábať.

a ked klient skončí - ukončí sa priradenie - to je práca toho konateľa, a keďže on ukončil spoluprácu a našiel si niekoho iného - on musí ísť na DRSR.
Ty tam nemusíš byť prítomná. (toto iba predpokladám, som si nie istý)

Ja to všetko zatial robím na dohodu, mám viacerých klientov, je to jednoduché.
Jedného klienta idem práve zrušiť a bola som sa pýtať na DU, ako sa to má urobiť, tak ja musím napísať oznámenie na DU o zrušenie väzby mojeho ID 1111111 s tým ktorým DIČom SK2021000000. Oznámim to konateľovi a týmto je to vybavené.
maad
28.05.11,16:36
Chcela by som sa spýtať to bude každý musieť povinne posielať DP od 1.1.2012 elektronicky???Ja som momentálne na MD a robím účtovníctvo externe jednej malej firme ktorá je kvartálnym platcom DPH čo všetko je potrebné mne ako účtovníčke ohľadom toho vybaviť??? Budem vďačná za každú radu.
Economic
28.05.11,16:45
Chcela by som sa spýtať to bude každý musieť povinne posielať DP od 1.1.2012 elektronicky???Ja som momentálne na MD a robím účtovníctvo externe jednej malej firme ktorá je kvartálnym platcom DPH čo všetko je potrebné mne ako účtovníčke ohľadom toho vybaviť??? Budem vďačná za každú radu.


Podľa všetkého, ak nedôjde k zmene zákona /daňového poriadku/, konateľ bude potrebovať mať vystavený kvalifikovaný certifikát k zaručenému elektronickému podpisu. Nás účtovníčky chcú vyšachovať z hry. No je na svete pripomienkové konanie, takže treba trošku vyčkať, ale dobre, že sa o to skôr zaujímaš, aby si mu to vedela vysvetliť. Táto téma práve o tejto problematike hovorí.
mdetko
28.05.11,16:51
Len je tu jedna vec, na ktorú je tiež potrebné upozorniť a to je §32 ods. 3, kde sa hovorí, že: Správca dane doručuje elektronický dokument daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu,ktorý o to požiada.... V ods.2: že musí byť podpísaný ZEP-om. To znamená, že správca bude doručovať písomnosti (podpísané ZEP-om) všetkým, ktorí spadajú pod §14 a to sú o.i. platitelia DPH. Dokumenty podpísané ZEP-om sú šifrované dokumenty, prijímateľ takéhoto dokumentu by mal mať ZEP, aby si takýto dokument vedel otvoriť. K takémuto dokumentu sa v niektorých prípadoch prikladá časová pečiatka, aby po otvorení dokumentu bol zaznačený čas otvorenia dokumentu.

Podľa mňa dokumenty podpísané ZEPom nie sú šifrované tak aby sa nedali čítať.

Elektronický podpis je vo všeobecnosti niečo, čo spôsobí, že je každému jasné, kto dokument podpísal. V prípade časovej pečiatky aj kedy. V prípade potreby sa môžu dokumenty aj zašifrovať, ale v tom prípade potrebujete mať certifikát osoby, ktorej chcete poslať šifrovanú správu.
Táto tématika je široká a obsiahla a sem nepatrí.

ZEP je v podstate ako keby dokument vlastnoručne podpísaný u notára. Ked sa Vám dostane do ruky(mailu) podpísaný dokument tak ho viete prečítať, akurát ho neviete zmeniť. a môžete si kedykoľvek overiť, či a kedy bol podpísaný.

takto nejako funguje aj QSign pre vytváranie ZEPu. Je dostupná jeho bezplatná verzia, ktorá však slúži iba na prezeranie a prípadnú tlač dokumentov podpísaných ZEPom. Ale na DRSR QSign nie je potrebný - tam to prebieha cez formuláre.
mdetko
28.05.11,17:01
Podľa všetkého, ak nedôjde k zmene zákona /daňového poriadku/, konateľ bude potrebovať mať vystavený kvalifikovaný certifikát k zaručenému elektronickému podpisu. Nás účtovníčky chcú vyšachovať z hry. No je na svete pripomienkové konanie, takže treba trošku vyčkať, ale dobre, že sa o to skôr zaujímaš, aby si mu to vedela vysvetliť. Táto téma práve o tejto problematike hovorí.

a ked si účtovníci doplnia do živnosti "daňové poradenstvo"?
v tom prípade by mohli svojím klientom nadalej robiť a podávať všetky podania, nie?
možno to zjednodušujem až príliš...
srska
28.05.11,17:27
Všetko prejde na elektronizáciu. Výhoda ZEPu je pre DRSR v tom, že sa všetky údaje z formuláru automaticky prenesú do systému a nemusia ich ručne doklepávať zamestnanci.

A keďže pre DRSR nie je potrebný ďalší špeciálny program - QSIGN, tak tam je to cenovo už od 150 € s DPH.
to je zlé info. čítačka so "sim" kartou+kvalifikovaný certifikát na rok 78,- eur vrátane dph. obnova kvalifikovaného certifikátu na ďalší rok 24,- eur vrátane dph.
srska
28.05.11,17:29
naopak,
ani jeden zo 6tich klientov nebude mať ZEP a Ty ako externá účtovníčka ho budeš mať. A urobíš im to ako službu, takže ZEP sa ti vráti a navyše bude zarábať.

a ked klient skončí - ukončí sa priradenie - to je práca toho konateľa, a keďže on ukončil spoluprácu a našiel si niekoho iného - on musí ísť na DRSR.
Ty tam nemusíš byť prítomná. (toto iba predpokladám, som si nie istý)
súhlasím - na miestne príslušný dú.
Economic
29.05.11,08:25
Ja som urobila v tejto problematike jeden podnet na www.drsr.sk, aby sa mi k nemu vyjadrili. Majú lehotu 30 dní na vyjadrenie. Predpokladám, že mi neodcitujú len §-y z daňového poriadku, ktorý sme tu už viackrát preberali... O jeho výsledku sem potom samozrejme priložím informáciu.
Ester plus
30.05.11,06:10
Podľa všetkého, ak nedôjde k zmene zákona /daňového poriadku/, konateľ bude potrebovať mať vystavený kvalifikovaný certifikát k zaručenému elektronickému podpisu. Nás účtovníčky chcú vyšachovať z hry. No je na svete pripomienkové konanie, takže treba trošku vyčkať, ale dobre, že sa o to skôr zaujímaš, aby si mu to vedela vysvetliť. Táto téma práve o tejto problematike hovorí.

"Nás účtovníčky chcú vyšachovať z hry", takže kto by to mal vlastne namiesto účtovníkov robiť. Externý účtovník spracuje účtovníctvo a potom príde akože kto, aby to odoslal. Nerozumiem celému problému.
Economic
30.05.11,06:16
"Nás účtovníčky chcú vyšachovať z hry", takže kto by to mal vlastne namiesto účtovníkov robiť. Externý účtovník spracuje účtovníctvo a potom príde akože kto, aby to odoslal. Nerozumiem celému problému.

Ak to zostane v platnosti tak ako je uzákonené, tak východisko je také, že to budeme robiť my, ale za každého klienta budeme mať jeho ZEP a tým to podpíšeme. /za predpokladu, že ten konateľ mi 100 % dôveruje a dôvera medzi konateľom a účtovníkom musí byť, bez toho to predsa nejde, aspoň ja zastávam taký názor/.
Katarína Cigánová
30.05.11,06:23
"Nás účtovníčky chcú vyšachovať z hry", takže kto by to mal vlastne namiesto účtovníkov robiť. Externý účtovník spracuje účtovníctvo a potom príde akože kto, aby to odoslal. Nerozumiem celému problému.
ak firme spracováva účtovníctvo externá firma , tak danáfirma má niekolko možností :
1, poverí /akceptovatelným spôsobom pre DU / túto externú firmu aj na elektronickú komunikáciu s daňovými úradmi. Vtedy je celé obstaranie ZEP na externej firme , táto bude dokumenty voči DU podpisovat aj odosielat.
2, firma si sama zaobstará ZEP - ZEP je samozrejme na meno - teda firma poverí niekoho - trebárs aj tú účtovníčku na elektronickú komunikáciu s DU . /účtovníčka teda dostane výstup od externej firmy v danom formáte - teraz je to "xml "/ - vlastník ZEP ho podpíše a odošle.
Celému tomuto procesu predchádza samozrejme príslušné nainštalovanie si aplikácii / aby ZEP vedel pracovat / a dohoda o používaní ZEP s DU - tu je potrebná návšteva DU.
Ale potom je to už jednoduché a hlavne pohodlné , rýchle , bez papierov , utekania na poštu ap. - naozaj výhody.
ZEP môže mat vo firme aj niekolko osôb - čo je výhoda zastupiteľnosti.
zakúpenie ZEP je pre firmu samozrejme daňovo uzantelný náklad / dá sa kúpit aj na niekolko rokov - je to cenovo výhodnejšie .
Economic
30.05.11,14:52
Dňa 10. 6. 2011 sa bude v BA konať seminár práve k problematike Daňového poriadku v Dome športu na Junáckej ulici, to len dávam všetkým na vedomosť, kto by mal záujem sa vzdelať s touto problematikou, podľa mňa dosť obsiahlou podľa programu seminára.
ik-a
01.06.11,08:28
Dňa 10. 6. 2011 sa bude v BA konať seminár práve k problematike Daňového poriadku v Dome športu na Junáckej ulici, to len dávam všetkým na vedomosť, kto by mal záujem sa vzdelať s touto problematikou, podľa mňa dosť obsiahlou podľa programu seminára.

A kto to organizuje? Alebo je to voľný vstup?
Economic
01.06.11,10:40
A kto to organizuje? Alebo je to voľný vstup?

Seminár organizuje : http://www.seminare.sfera.sk/
MarcelkaT
01.06.11,13:41
Ja som urobila v tejto problematike jeden podnet na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), aby sa mi k nemu vyjadrili. Majú lehotu 30 dní na vyjadrenie. Predpokladám, že mi neodcitujú len §-y z daňového poriadku, ktorý sme tu už viackrát preberali... O jeho výsledku sem potom samozrejme priložím informáciu.


Len aby si nezaplatila aj tých "2 000 Eur" za správny výsledok;).
Economic
01.06.11,13:49
Len aby si nezaplatila aj tých "2 000 Eur" za správny výsledok;).


Ešte nový finančný úrad nie je na svete, chvalabohu.... :o
srska
01.06.11,13:53
Ešte nový finančný úrad nie je na svete, chvalabohu.... :o
ale rošády už u machovej začínajú:o
Economic
09.06.11,08:43
Nik z poraďákov zatiaľ neabsolvoval žiadny seminár alebo školenie Ohľadom daňového poriadku ?

V budúcom roku budú ešte fungovať daňové a colné úrady osobitne. S nimi sa rozlúčime až v januári 2013, keď sa jednotlivé colné a daňové úrady zlúčia, čím vzniknú nové finančné úrady. Vďaka týmto zmenám sa štát pripraví na zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov. Plánované zmeny by mali do systému priniesť prehľadnosť. Živnostníci a zamestnávatelia by mali vďaka reforme po novom komunikovať už len s jedným úradom. Kým doteraz museli obehať daňový a colný úrad, zdravotnú a Sociálnu poisťovňu, vďaka zmenám by im mala stačiť návšteva len finančného úradu. Okrem toho, že zmeny zbavia obyčajných smrteľníkov byrokratického bremena, pomôžu aj samotnému štátu. Napríklad spoločné zúčtovanie príjmov obmedzí možnosť daňových a odvodových únikov, zvýši výber poistného, do štátnej kasy tak pritečie viac peňazí.
srska
09.06.11,09:11
Nik z poraďákov zatiaľ neabsolvoval žiadny seminár alebo školenie Ohľadom daňového poriadku ?

novela je momentálne vo vláde
Economic
09.06.11,14:26
novela je momentálne vo vláde


To je jasné, to už vieme, no nie je zrejmé, či navrhované zmeny aj budú schválené novelou.
srska
09.06.11,14:42
To je jasné, to už vieme, no nie je zrejmé, či navrhované zmeny aj budú schválené novelou.

http://www.porada.sk/t127554-p5-zakon-o-sprave-dani-danovy-poriadok.html#post1764025
Economic
16.06.11,08:49
Dala som dopyt na drsr.sk, keďže som externá účtovníčka viacerých firiem, či budem môcť podávať DP k DPH elektronicky prostredníctvom ZEP za svojich klientov na základe PM tak ako doteraz. Tu je odpoveď :


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1. januára 2012. Ustanovenie § 14 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami. Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa uvedeného ustanovenia zákona bude mať aj daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Ako je uvedené v ustanovení § 9 ods. 2 daňového poriadku, daňový subjekt sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane.
V prípade, ak daňový subjekt udelil plnomocenstvo zástupcovi na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a zástupca bude doručovať podania so zaručeným elektronickým podpisom, nemusí doručovať podania daňový subjekt.
Vychádzajúc z uvedeného, v prípade, ak Vám daňové subjekty udelili plnomocenstvo na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a tieto plnomocenstvá nebudú odvolané, budete môcť doručovať podania Vy ako zástupca za tieto daňové subjekty daňovému orgánu naďalej aj po 1.1.2012.
Jana1303
16.06.11,11:40
...chcem sa opýtať keď jedna osoba má živnosť a súčasne i s.r.o, v oboch firmách je platca DPH, chce si zriadiť ZEP, certifikát mu stačí iba jeden lebo ten sa vydáva na fyzickú osobu. Ako je to potom s Registračným formulárom používateľa, stačí jeden alebo musia byť dva? A ako je to so žiadosťami na DÚ?, tam asi musia byť dve, lebo za každú firmu sa podávajú tlačiva osobitne. Alebo sa mýlim?, poraďte prosím...
srska
16.06.11,11:43
...chcem sa opýtať keď jedna osoba má živnosť a súčasne i s.r.o, v oboch firmách je platca DPH, chce si zriadiť ZEP, certifikát mu stačí iba jeden lebo ten sa vydáva na fyzickú osobu. Ako je to potom s Registračným formulárom používateľa, stačí jeden alebo musia byť dva? A ako je to so žiadosťami na DÚ?, tam asi musia byť dve, lebo za každú firmu sa podávajú tlačiva osobitne. Alebo sa mýlim?, poraďte prosím...
jeden certifikát + jedna registrácia = jeden prístup na etax ale od dú priradené dva subjekty (dva dič)
domenico.office
16.06.11,11:43
...chcem sa opýtať keď jedna osoba má živnosť a súčasne i s.r.o, v oboch firmách je platca DPH, chce si zriadiť ZEP, certifikát mu stačí iba jeden lebo ten sa vydáva na fyzickú osobu. Ako je to potom s Registračným formulárom používateľa, stačí jeden alebo musia byť dva? A ako je to so žiadosťami na DÚ?, tam asi musia byť dve, lebo za každú firmu sa podávajú tlačiva osobitne. Alebo sa mýlim?, poraďte prosím...

Stačí jeden certifikát. Treba dva formuláre, jeden pre fyzickú osobu a jeden pre právnickú, vziať si so sebou ŽL a Výpis z OR ( prípade, ak nie je štatutár, potrebuje PM od štatutára) a ísť na DÚ. DÚ priradí do jedného konta oboch daňovníkov, fyzickú i právnickú osobu.
Jana1303
16.06.11,12:19
...ďakujem....
Economic
16.06.11,12:39
Ešte jedno stanovisko drsr.sk




Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1. januára 2012. Ustanovenie § 14 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami. Spôsob podania elektronickými prostriedkami je upravený v ustanovení § 13 ods. 5 daňového poriadku. Z predmetného ustanovenia § 13 ods. 5 daňového poriadku vyplýva, že podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom osoby, ktorá ho podáva.
V súčasnom období sú však navrhnuté zmeny a úpravy daňového poriadku a týkajú aj predmetných ustanovení. Ak by bola prijatá úprava ustanovenia § 13 ods.5 daňového poriadku, bolo by možné doručovať písomnosť elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom alebo na základe písomnej dohody so správcom dane bez zaručeného elektronického podpisu. Táto navrhovaná úprava zákona je v štádiu legislatívneho procesu a nie je zatiaľ schválená.
AdaMtiM
10.08.11,08:30
Ešte stále platí od 1.1.2012 priznania elektronicky len a len so ZEP ? Nebola ešte novelizácia schválená, že by to mohlo ísť aj cez dohodu s DU bez ZEP?? Zrejme nie ale chcem sa uistiť že mi nič neuniklo. Už by sa mohli rozhýbať a schváliť to, veď ak to nestihnú do konca roka - vybaviť ZEP bude potom zrejme časový problém, keď čakáme na novelu , spoliehame sa na to, že to do konca roka schvália , nevybavujeme ešte ZEP a 31.12.2011 zistíme že ho musíme vybaviť do termínu podania DPH v januári..... ja viem, zrejme keď schvália - okamžite to tu nejaká dobrá duša dá, ale pre istotu sa pýtam.....
Economic
10.08.11,13:41
Ešte stále platí od 1.1.2012 priznania elektronicky len a len so ZEP ? Nebola ešte novelizácia schválená, že by to mohlo ísť aj cez dohodu s DU bez ZEP?? Zrejme nie ale chcem sa uistiť že mi nič neuniklo. Už by sa mohli rozhýbať a schváliť to, veď ak to nestihnú do konca roka - vybaviť ZEP bude potom zrejme časový problém, keď čakáme na novelu , spoliehame sa na to, že to do konca roka schvália , nevybavujeme ešte ZEP a 31.12.2011 zistíme že ho musíme vybaviť do termínu podania DPH v januári..... ja viem, zrejme keď schvália - okamžite to tu nejaká dobrá duša dá, ale pre istotu sa pýtam.....

Ešte nič nebolo schválené. No ja by som na to nečakala a radšej bola pripravená a využívala výhody ZEP už teraz.
nika.sum
10.08.11,20:21
Ešte nič nebolo schválené. No ja by som na to nečakala a radšej bola pripravená a využívala výhody ZEP už teraz.

Len tam je problem aj ohladne zastupovania viacerych subjektov uctovnikom. Ak budem moct zastupovat len jedneho klienta, tak potom si budu musiet vsetky firmy vybavit vlastny ZEP.
Martin_Timko
10.08.11,20:33
Len tam je problem aj ohladne zastupovania viacerych subjektov uctovnikom. Ak budem moct zastupovat len jedneho klienta, tak potom si budu musiet vsetky firmy vybavit vlastny ZEP.

V prispevku c.183, vyjadrenie DRSR prilepila prave Economic, kde sa hovori nieco ine:

"V prípade, ak daňový subjekt udelil plnomocenstvo zástupcovi na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a zástupca bude doručovať podania so zaručeným elektronickým podpisom, nemusí doručovať podania daňový subjekt.
Vychádzajúc z uvedeného, v prípade, ak Vám daňové subjekty udelili plnomocenstvo na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a tieto plnomocenstvá nebudú odvolané, budete môcť doručovať podania Vy ako zástupca za tieto daňové subjekty daňovému orgánu naďalej aj po 1.1.2012.
SPECTRUM
11.08.11,07:21
V blízkej dobe si určite vybavím ZEP na DÚ, len mám jedného SZČO z BA a ja som z TN, bude stačiť plná moc od neho a zanesiem na DÚ do TN? V BA sa to neoznamuje? Dakujem za radu :)
Economic
11.08.11,07:26
V blízkej dobe si určite vybavím ZEP na DÚ, len mám jedného SZČO z BA a ja som z TN, bude stačiť plná moc od neho a zanesiem na DÚ do TN? V BA sa to neoznamuje? Dakujem za radu :)

Keď je on z BA dáš mu do ruky tvoj registračný formulár, zoberie overenú plnú moc na Teba a kópiu Živnostenského a vybaví to on na príslušnom DÚ a Tebe už iba sprístupnia jeho konto na stránke drsr.sk.
tweedle
11.08.11,08:16
ako dlho tvár proces vybavenia ZEP? a kde treba začať na DU alebo registračnou autoritou?
Economic
11.08.11,08:21
ako dlho tvár proces vybavenia ZEP? a kde treba začať na DU alebo registračnou autoritou?

Obe sa môžu súčasne. Nie sú na sebe závislé. ZEP Ti vystaví RA v priebehu 30 minút. Registrácia na DÚ sa môže vybaviť aj skôr. No k tomu ešte nejaké inštalácie.
srska
11.08.11,08:21
ako dlho tvár proces vybavenia ZEP? a kde treba začať na DU alebo registračnou autoritou?začať môžeš tam aj tam.
ja som najprv urobil proces registrácie na drsr.sk, potom certifikát a potom dú.
Economic
11.08.11,08:23
obaja píšeme rovnako a aj v rovnakom čase :-)
srska
11.08.11,08:25
mimotemypre economic: stačí pre podanie návrhu na zápis do or sr inštalácia aplikácie QSign Personal Standard?
tweedle
11.08.11,08:28
začať môžeš tam aj tam.
ja som najprv urobil proces registrácie na drsr.sk, potom certifikát a potom dú.

najskôr asi nájdeme registračnú autoritu,, je veľký rozdiel v cenách a službách alebo je to v podstate jedno?

zatiaľ sa mi pozdáva táto spoločnosť, http://www.ekomunikacia.eu/ aj vzhľadom na to, že sú z Piešťan a naša firma je v TT.
Economic
11.08.11,08:32
mimotemypre economic: stačí pre podanie návrhu na zápis do or sr inštalácia aplikácie QSign Personal Standard?

Treba tento : http://www.ardaco.com/sk/store?page=shop.browse&category_id=17
srska
11.08.11,08:32
srska
11.08.11,08:34
tweedle
11.08.11,08:34
a odporučíš mi prosím ťa niečo?
srska
11.08.11,08:36
a odporučíš mi prosím ťa niečo?

http://www.dtca.sk/services/pricelist.php
65 eur + dph

ZEP - komplet Starcos v.3 USB
Obsahuje kvalifikovaný certifikát a USB token s čipom StarCos SPK 3.0
Economic
11.08.11,08:36
najskôr asi nájdeme registračnú autoritu,, je veľký rozdiel v cenách a službách alebo je to v podstate jedno?

zatiaľ sa mi pozdáva táto spoločnosť, http://www.ekomunikacia.eu/ aj vzhľadom na to, že sú z Piešťan a naša firma je v TT.

Mne sa zdajú až priveľmi drahí, popozeraj ešte iné RA.
srska
11.08.11,08:38
mimotemynechceš ma do firmy?:D:D:D
JankaO
11.08.11,08:38
a odporučíš mi prosím ťa niečo?
Napr:
http://www.disig.sk/index.php?id=120
ja som využila služby jednej z externej RA, sú síce zo Zvolena, ale je to mobilná RA, prišli ku mne do firmy, žiadna práca okolo toho pre mňa navyše.
domenico.office
11.08.11,08:44
mimotemynechceš ma do firmy?:D:D:D

Do ktorej by si šiel?
tweedle
11.08.11,08:45
ďakujem vám všetkým porovnám to, poinformujem sa a vyberiem si
srska
11.08.11,08:50
Do ktorej by si šiel?mimotemydomenico: jedna firma, jeden boh - ja som veľmi konfliktný typ:D:D:D
domenico.office
11.08.11,08:53
mimotemydomenico: jedna firma, jeden boh - ja som veľmi konfliktný typ:D:D:D

Tak už len prejsť z fyzickej na firmu a velíš si sám.... Načo sa teda ponúkať?
srska
11.08.11,08:55
Tak už len prejsť z fyzickej na firmu a velíš si sám.... Načo sa teda ponúkať?
to bola len reakcia na rovnaké časy odpovedí s economic-om;)
truch
11.08.11,09:16
Čítam to tu a neviem sa v tom vyznať. Ak budem podávať priznania za firmu , stačí mi kúpiť si toto? link z príspevku 212:

Kvalifikovaný certifikát (KC) 1
Platnosť 1 rok 21,67 € 26,00 €
Platnosť 2 roky 43,33 € 52,00 €
Platnosť 3 roky 65,00 € 78,00 €

Siemens Pack (KC + SSCD) 4
Platnosť 1 rok 50,00 € 60,00 €
Platnosť 2 roky 70,00 € 84,00 €
Platnosť 3 roky 90,00 € 108,00 €

v predošlých príspevkoch tie ceny boli vyššie, tak vás prosím o radu.
srska
11.08.11,09:21
Čítam to tu a neviem sa v tom vyznať. Ak budem podávať priznania za firmu , stačí mi kúpiť si toto? link z príspevku 212:

Kvalifikovaný certifikát (KC) 1
Platnosť 1 rok 21,67 € 26,00 €
Platnosť 2 roky 43,33 € 52,00 €
Platnosť 3 roky 65,00 € 78,00 €

Siemens Pack (KC + SSCD) 4
Platnosť 1 rok 50,00 € 60,00 € - stačí toto
Platnosť 2 roky 70,00 € 84,00 €
Platnosť 3 roky 90,00 € 108,00 €

v predošlých príspevkoch tie ceny boli vyššie, tak vás prosím o radu.v texte
domenico.office
11.08.11,10:41
...Platnosť 1 rok 50,00 € 60,00 € - stačí totov texte....

V tejto cene nie je čítačka.
srska
11.08.11,10:46
domenico má pravdu, treba - siemens Pack pre ZEP (KC + SSCD + čítačka)
truch
11.08.11,11:15
Toto už bude stačiť???
Siemens Pack pre ZEP (KC + SSCD + čítačka) 3
Platnosť 1 rok 76,67 € 92,00 €
Platnosť 2 roky 96,67 € 116,00 €
Platnosť 3 roky 116,67 € 140,00 €
domenico.office
11.08.11,11:24
Toto už bude stačiť???
Siemens Pack pre ZEP (KC + SSCD + čítačka) 3
Platnosť 1 rok 76,67 € 92,00 €
Platnosť 2 roky 96,67 € 116,00 €
Platnosť 3 roky 116,67 € 140,00 €

Áno, toto stačí. Potom už len zvládnuť inštalácie ovládačov a prípade potreby podpisový komponent, xml plugin a podpisovú politiku.
truch
11.08.11,11:31
To zvládne náš správca siete:)
domenico.office
11.08.11,11:31
takže len ten certifikát
mizu24
11.08.11,19:51
Jedna otázočka, keď mám napr. tri firmy, ktorým budem podávať priznania ja, tak podľa príspevku č.223 si bude musieť každá jedna zaplatiť ten Siemens Pack pre ZEP? A ešte k tomu aj nejaké inštalačné práce? Alebo stačí, keď si to kúpim ja? Už teraz je v tom chaos, som zvedavá, čo bude v januári, a koľko ľudí o tom nebude ani vedieť...
domenico.office
11.08.11,20:00
Jedna otázočka, keď mám napr. tri firmy, ktorým budem podávať priznania ja, tak podľa príspevku č.223 si bude musieť každá jedna zaplatiť ten Siemens Pack pre ZEP? A ešte k tomu aj nejaké inštalačné práce? Alebo stačí, keď si to kúpim ja? Už teraz je v tom chaos, som zvedavá, čo bude v januári, a koľko ľudí o tom nebude ani vedieť...

Stačí jeden ZEP. Na základe plnej moci na elektronické podávanie, môžeš za viacero subjektov podávať dokumenty v prospech DRSR.
nika.sum
11.08.11,20:19
Stačí jeden ZEP. Na základe plnej moci na elektronické podávanie, môžeš za viacero subjektov podávať dokumenty v prospech DRSR.

je to limitovane za kolko subjektov mozem podavat na jeden ZEP?
domenico.office
11.08.11,21:06
je to limitovane za kolko subjektov mozem podavat na jeden ZEP?

Nie je to ničím obmedzené.
mizu24
12.08.11,11:26
Stačí jeden ZEP. Na základe plnej moci na elektronické podávanie, môžeš za viacero subjektov podávať dokumenty v prospech DRSR.

Ďakujem, takže keď si to kúpim napr. na tri roky, zaplatím podľa toho príspevku 140 € + asi niečo za inštalačné práce, keďže si to neviem urobiť a je jedno, či budem mať 10 alebo len jedného klienta, za ktorého by som podávala daňové? Dá sa to dať za tú cenu asi len na jeden PC, keby som to chcela na tri, tak by som musela za každý zaplatiť zvlášť, alebo existuje niečo také ako sieťová verzia? Len problém je v tom, že tie PC nebudú navzájom prepojené. A ako to potom funguje, treba aby klient zaniesol na DU nejaké splnomocnenie pre mňa na tieto úkony? Jój, už vidím, že to bude rušný rok :mee:.
Economic
12.08.11,14:26
Ďakujem, takže keď si to kúpim napr. na tri roky, zaplatím podľa toho príspevku 140 € + asi niečo za inštalačné práce, keďže si to neviem urobiť a je jedno, či budem mať 10 alebo len jedného klienta, za ktorého by som podávala daňové? Dá sa to dať za tú cenu asi len na jeden PC, keby som to chcela na tri, tak by som musela za každý zaplatiť zvlášť, alebo existuje niečo také ako sieťová verzia? Len problém je v tom, že tie PC nebudú navzájom prepojené. A ako to potom funguje, treba aby klient zaniesol na DU nejaké splnomocnenie pre mňa na tieto úkony? Jój, už vidím, že to bude rušný rok :mee:.

Môžu sa potrebné komponenty nainštalovať aj do 3 PC. Záleží potom už iba od registračnej autority, akú má cenu za inštalácie, či na počet PC alebo práca inštalácie napríklad za hodinu.
Čo sa týka PM a registrácie samej na DÚ záleží od dohody s klientom. Môže to urobiť účtovníčka, môže to tak isto urobiť aj klient. Záleží na dohode.
Len to teda zhrniem : Na DÚ sa predkladá plná moc, registračný formulár a kópia či už výpisu z OR danej spoločnosti alebo kópia Osvedčenia o živnostenskom oprávnení.
domenico.office
12.08.11,16:59
Ďakujem, takže keď si to kúpim napr. na tri roky, zaplatím podľa toho príspevku 140 € + asi niečo za inštalačné práce, keďže si to neviem urobiť a je jedno, či budem mať 10 alebo len jedného klienta, za ktorého by som podávala daňové? Dá sa to dať za tú cenu asi len na jeden PC, keby som to chcela na tri, tak by som musela za každý zaplatiť zvlášť, alebo existuje niečo také ako sieťová verzia? Len problém je v tom, že tie PC nebudú navzájom prepojené. A ako to potom funguje, treba aby klient zaniesol na DU nejaké splnomocnenie pre mňa na tieto úkony? Jój, už vidím, že to bude rušný rok :mee:.

Sieťová verzia neexistuje, inštaluje sa vždy do lokálneho počítača, aj keby bol zapojený do siete. Cena, ktorú si vypichla je cena za vystavenie certifikátu s platnosťou na tri roky a bezpečné zariadenie (vo forme USB zariadenia). Inštalácie a hlavne cenu si dohodni s konkrétnou Registračnou autoritou.
mizu24
12.08.11,19:12
Ďakujem krásne za info domenico.office aj Economic, veľmi ste mi pomohli. Idem sa hodiť na hľadanie tej Registračnej autority niekde na východe, aby sme to mali blízko.
domenico.office
12.08.11,19:35
Ďakujem krásne za info domenico.office aj Economic, veľmi ste mi pomohli. Idem sa hodiť na hľadanie tej Registračnej autority niekde na východe, aby sme to mali blízko.

Aj tu nájdeš: http://zep.disig.sk/index.php?id=163
mizu24
12.08.11,20:01
Aj tu nájdeš: http://zep.disig.sk/index.php?id=163

jéééj, super akurát som pozerala ich stránku, ale celkovú nie len pre ZEP, toto je lepšie :D
Dííííík!!!
AdaMtiM
15.08.11,12:11
Keď si vybavím ZEP na podávanie DPH priznaní, môžem potom aj súhrnný výkaz /SV/ posielať so ZEP - treba to nejako ošetriť na DU keď teraz posielam SV cez dohodu /bez ZEP/. Myslím, či treba na DÚ zrušiť dohodu alebo sa s tým už po vybavení ZEP nemusím zaoberať? Ďakujem
Economic
15.08.11,12:15
Keď si vybavím ZEP na podávanie DPH priznaní, môžem potom aj súhrnný výkaz /SV/ posielať so ZEP - treba to nejako ošetriť na DU keď teraz posielam SV cez dohodu /bez ZEP/. Myslím, či treba na DÚ zrušiť dohodu alebo sa s tým už po vybavení ZEP nemusím zaoberať? Ďakujem

Po nadobudnutí ZEP je možnosť prejsť z komunikácie bez ZEP na komunikáciu so ZEP. Túto informáciu stačí registrátorke DÚ iba oznámiť.
domenico.office
15.08.11,17:39
Keď si vybavím ZEP na podávanie DPH priznaní, môžem potom aj súhrnný výkaz /SV/ posielať so ZEP - treba to nejako ošetriť na DU keď teraz posielam SV cez dohodu /bez ZEP/. Myslím, či treba na DÚ zrušiť dohodu alebo sa s tým už po vybavení ZEP nemusím zaoberať? Ďakujem

Len doplním: V časti Správa certifikátov je tlačidlo Chcem používať ZEP v komunikácii..., kliknutím na tlačidlo je užívateľ vyzvaný na podpísanie správy pre Daňovú správu. Odoslaním tejto správy je do systému používateľa pridaný certifikát. Od tohto momentu je možné všetky sprístupnené dokumenty podpisovať ZEP-om a nie je potrebné predkladať daňovému úradu krycí list a prvú stranu podania do piatich pracovných dní.
AdaMtiM
17.08.11,11:47
ďakujem
Zita5
09.09.11,07:02
Prečítala som celú tému, noo..... postrach Denis :) Je na Porade niekto ako Registračná autorita :D:)?Však ani neviem odkiaľ mám začať .
Žabinka
09.09.11,07:23
Prečítala som celú tému, noo..... postrach Denis :) Je na Porade niekto ako Registračná autorita :D:)?Však ani neviem odkiaľ mám začať .
Tiež mám hlavu v smútku z toho.. A bolo to už vlastne schválené? Na drsr som hľadala dáky zákon okolo toho a nič som nenašla. Alebo som zle hľadala?
Zita5
09.09.11,07:30
Mňa to dnes zaujalo, lebo som pozerala videoškolenia , ktoré sú v ponuke a narazila som na ukážku zo školenia zo dňa 16.5.2011
Zákon o dani z pridanej hodnoty v roku 2011 – časť l. Ing. Ján Minársky
http://www.cus.sk/video-skolenia_zoznam-video-skoleni.php?zameranie=3&idLektora=MIN
srska
09.09.11,08:04
ten pán v časti zavádza - odvolania .... chcem to vidieť realizovateľné na portáli drsr od 01.01.2012;)

terajšie znenie §13/5 563/2009:

(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami
sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne
podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej
podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí
byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20)
osoby, ktorá ho podáva

v navrhovanej novele je návrh doplniť §13/5 563/2009 o text:

„Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na stránke finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.“.

celá navrhovaná novela daňového poriadku predložená 6.9.2011 do nr sr (http://www.******.sk/novela-zakona-563-2009-z-z-o-sprave-dani-da-poriadok-t196.html)
domenico.office
09.09.11,08:14
Prečítala som celú tému, noo..... postrach Denis :) Je na Porade niekto ako Registračná autorita :D:)? ....ÁNO.....Však ani neviem odkiaľ mám začať .

Jedna časť tvojej otázky je v tvojom texte. .... a nie je to postrach Denis.

Začať treba práve s Registračnou autoritou, dohodnúť sa na spôsobe, kde a kedy vystaviť Kvalifikovaný certifikát, ktorý používaš pri podpisovaní dokumentov. Rôzne ponúkajú rôzne služby, vyber si ktorá je tvojmu bydlisku (pracovisku) najbližšie a ponúkne ti trebárs i nejaký hotline, tých problémov býva niekoľko a vždy v nesprávnom čase.....
domenico.office
09.09.11,08:23
Srska píše pravdu, o.i.inkriminovaný článok Daňového poriadku (doplnenie, že sa bude môcť podávať dokumenty i dohodou) je práve jedným bodom rokovania NRSR.

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/schodza&ID=258#current

Bod programu 82.
domenico.office
09.09.11,08:27
Tiež mám hlavu v smútku z toho.. A bolo to už vlastne schválené? Na drsr som hľadala dáky zákon okolo toho a nič som nenašla. Alebo som zle hľadala?

Z čoho máš hlavu v smútku? Tvoje kolegyne, účtovníčky zo ZV podávajú úspešne dokumenty podpísané ZEP-om. A nič nedokladujú na papieri..... nevystávajú radu pred podateľňou na zvolenskom DÚ (ver mi, viem dobre, čo píšem). A poviem ti, že podľa ich vyjadrenia by sa nevrátili na komunikáciu bez ZEP.

mimotemyChodíš aj ty cez Lieskovec, či opačne? mimotemy
Žabinka
09.09.11,08:36
Z čoho máš hlavu v smútku? Tvoje kolegyne, účtovníčky zo ZV podávajú úspešne dokumenty podpísané ZEP-om. A nič nedokladujú na papieri..... nevystávajú radu pred podateľňou na zvolenskom DÚ (ver mi, viem dobre, čo píšem). A poviem ti, že podľa ich vyjadrenia by sa nevrátili na komunikáciu bez ZEP.

mimotemyChodíš aj ty cez Lieskovec, či opačne? mimotemy
Nerobí mi problém ísť podať jedno DPH za štvrťrok a päť daňových priznaní raz za rok osobne, naopak je to pre mňa príjemná prechádzka na DÚ :D, keďže bývam neďaleko. Nie žeby som bola počítačový antitalent, ale takto mi to vyhovuje. Prečítala som celú prílohu od srsku, a nič som tam nenašla o povinnosti podávať DPH elektronicky. Dúfam, že to tak aj ostane.
mimotemyJa kružidlujem do práce a z práce cez Západ. No vydržíme, za chvíľu otvoria aspoň jeden smer..
domenico.office
09.09.11,08:39
Povinnosť podávať priznania DPH elektronicky je zakotvená v Daňovom poriadku, predmetom novelizácie je len spôsob podpísania dokumentu. Je navrhovaná úprava, aby bolo možné podávať priznania DPH elektronicky aj bez ZEP, dohodou s DÚ.
domenico.office
09.09.11,08:40
....príjemná prechádzka......

...moja je do wellness :D:D:D:D
Zita5
09.09.11,09:33
Tak kde sme to skončili :D...jáj či sme ešte nezačali ...;)
Ale teraz vážne , ja patrím tiež k ľuďom, ktorí majú z novôt zo začiatku haluze a potom si zvyknú .Len fakt neviem odkiaľ začať. Je mi veľmi nepríjemné , keď by som sa na niekoho aj obrátila a nepoznám terminológiu čo chcem .:);):D