Kiwi4
19.05.11,15:28
Zdravim, chcem sa opytat: stal sa mi pracovny uraz a zamestnavatel je 100% zodpovedny zan. Isiel som marodit na 2 tyždne a ked som sa vratil, tak mi dal vypoved paragraf 72, lebo som bol este v skusobnej dobe podla pracovnej zmluvy. Lenže bolest z urazu nohy sa 2 dni po ukonceni marodky vratila a ja neviem ci mozem ist na to zase marodit, ze ci som v nejakej ochrannej lehote, lebo toto je inak: ''za prac. uraz moze zamestnavatel''. Ci mam narok na plne nemocenske alebo co. Komu mam doniest zacatie PN.
terezamaria
19.05.11,13:52
Zdravim, chcem sa opytat: stal sa mi pracovny uraz a zamestnavatel je 100% zodpovedny zan. Isiel som marodit na 2 tyždne a ked som sa vratil, tak mi dal vypoved paragraf 72, lebo som bol este v skusobnej dobe podla pracovnej zmluvy. Lenže bolest z urazu nohy sa 2 dni po ukonceni marodky vratila a ja neviem ci mozem ist na to zase marodit, ze ci som v nejakej ochrannej lehote, lebo toto je inak: ''za prac. uraz moze zamestnavatel''. Ci mam narok na plne nemocenske alebo co. Komu mam doniest zacatie PN.
Podstané je to,či ste spísali pracovný úraz. :confused: Samozrejme môžeš ísť znovu maródiť do 7 dní od ukončenia pracovného pomeru.

PN-ku si doručíš na SP, ktorá Ti ju bude vyplácať. Mal si na PN-ke napísané, že je to pracovný úraz? Sú to všetko závažné veci, možno to budeš raz potrebovať na súde, keď sa budeš súdiť o následky z pracovného úrazu.
veronikasad
19.05.11,18:56
Zdravim, chcem sa opytat: stal sa mi pracovny uraz a zamestnavatel je 100% zodpovedny zan. Isiel som marodit na 2 tyždne a ked som sa vratil, tak mi dal vypoved paragraf 72, lebo som bol este v skusobnej dobe podla pracovnej zmluvy. Lenže bolest z urazu nohy sa 2 dni po ukonceni marodky vratila a ja neviem ci mozem ist na to zase marodit, ze ci som v nejakej ochrannej lehote, lebo toto je inak: ''za prac. uraz moze zamestnavatel''. Ci mam narok na plne nemocenske alebo co. Komu mam doniest zacatie PN.
Kedy skončil pracovný pomer ?
Kiwi4
20.05.11,07:37
PN mi skončila 17.5. a 18.5. čiže jeden deň po som odrobil a na druhy deň 19.5. mi dali výpoveď. Pracovná zmluva bola na určitú dobu 1 rok od 21.2.2011 so skúšobnou dobou na 3 mesiace. Pracovný pomer skončil 19.5.2011. Mam záznam o registrovanom pracovnom úraze, kde rozsah zodpovednosti zamestnávateľa za registrovaný pracovný úraz je 100%.
terezamaria
20.05.11,09:04
PN mi skončila 17.5. a 18.5. čiže jeden deň po som odrobil a na druhy deň 19.5. mi dali výpoveď. Pracovná zmluva bola na určitú dobu 1 rok od 21.2.2011 so skúšobnou dobou na 3 mesiace. Pracovný pomer skončil 19.5.2011. Mam záznam o registrovanom pracovnom úraze, kde rozsah zodpovednosti zamestnávateľa za registrovaný pracovný úraz je 100%.

Takže je to dobre / nie ten pracovný úraz/. Hlavne to spísanie a potvrdenie od zamestnávateľa, že je to na 100 % jeho vina.

Je potrebné do 7 dní nastúpiť na PN-ku, aby si to stihol ešte v ochrannej dobe.
Oni Ti zrejme nedali výpoveď, ale skončili s Tebou pracovný pomer v skúšobnej dobe, lebo to ešte stihli. Navyše si bol práceneschopný a za tú dobu PN-ky sa skúšobná doba predlžuje, ale to už nie je teraz podstatné. Podstatné je to, aby si sa doliečil a pokiaľ by sa to celkom nepodarilo /nevieme o aký úraz ide, ani nechcem vyzvedať/ budeš pokračovať voči zamestnávateľovi súdnou cestou. Len si opatruj všetky veci - teda hlavne to spísanie úrazu.
Držím Ti ale palce, aby Ti to dobre dopadlo a vyliečil si sa na 101 %.:)
veronikasad
20.05.11,10:01
PN mi skončila 17.5. a 18.5. čiže jeden deň po som odrobil a na druhy deň 19.5. mi dali výpoveď. Pracovná zmluva bola na určitú dobu 1 rok od 21.2.2011 so skúšobnou dobou na 3 mesiace. Pracovný pomer skončil 19.5.2011. Mam záznam o registrovanom pracovnom úraze, kde rozsah zodpovednosti zamestnávateľa za registrovaný pracovný úraz je 100%.
do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru môžeš mať začiatok novej PN-ky. Nem.dávky bude vyplácať sociálna poisťovňa (zamestnávatel ti vystaví potvrdenie o príjme, ktoré odovzdáš v SP).
Preplatili ti pri skončení prac.pomeru dovolenku ? (PN z titulu prac.úrazu sa považuje za odpracovanú dobu).
Kiwi4
21.05.11,17:22
Dovolenku mi pravdepodobne nepreplatili. Môžem aj teraz požiadať o preplatenie? Ak dostanem začatie maródky mam isť ešte k zamestnávateľovi po to potvrdenie o príjme alebo najprv do sociálnej poisťovne kde mi dajú nejaké papiera pre to potvrdenie o príjme?
(PN z titulu prac.úrazu sa považuje za odpracovanú dobu), mam to chápať, tak že sa to rata akoby som robil a neodďaľuje sa tým koniec skúšobnej doby? A ďalšia PN, čo je vlastne stále ten následok pracovného úrazu už nebude na triko zamestnávateľa?
terezamaria
21.05.11,17:35
Dovolenku mi pravdepodobne nepreplatili. Môžem aj teraz požiadať o preplatenie? Ak dostanem začatie maródky mam isť ešte k zamestnávateľovi po to potvrdenie o príjme alebo najprv do sociálnej poisťovne kde mi dajú nejaké papiera pre to potvrdenie o príjme?
(PN z titulu prac.úrazu sa považuje za odpracovanú dobu), mam to chápať, tak že sa to rata akoby som robil a neodďaľuje sa tým koniec skúšobnej doby? A ďalšia PN, čo je vlastne stále ten následok pracovného úrazu už nebude na triko zamestnávateľa?

Zamestnávateľ má tlačivo alebo to vytlačí z počítača. Potom si to zanesieš do SP.
Pokiaľ si nemal preplatenú dovolenku, tak keď pôjdeš pre potvrdenie o príjme, sa na to spýtaj, či si ju mal vyplatenú. Dovolenka sa pracovníkovi nekráti za práceneschopnosť, spôsobenú úrazom, za ktorý zodpovedá zamestnávateľ, § 109, ods.1 Zákonníka práce.
Kiwi4
22.05.11,11:43
Veľmi pekne ďakujem za informácie.
Kiwi4
23.05.11,17:15
Ešte sa chcem spýtať. Štvrtok som prišiel na poobednú smenu a dali mi ukončenie PP v skus. dobe hneď na začiatku a od toho dna platne. Od piatka som na PN. Co s tým štvrtkom? Musím si zaplatiť ZP aj keď som nestihol isť sa zaevidovať na UP? Vo štvrtok majú nestránkový deň. A od piatka sa mi vrátila bolesť z prac. úrazu tak som behal po doktoroch, mam sa aj tak isť zaevidovať? Ďalej chcem vedieť: doktor môže napísať PN 3 dni dozadu. Rata sa aj sobota, nedeľa? a co keď doktor z istých dôvodov neordinoval 3 dni, môže mi napísať 4 dni spätne?
Kiwi4
23.05.11,17:20
(k predošlému dopĺňam): Tuším vo štvrtok je na UP nestránkový deň.
terezamaria
23.05.11,17:43
Ešte sa chcem spýtať. Štvrtok som prišiel na poobednú smenu a dali mi ukončenie PP v skus. dobe hneď na začiatku a od toho dna platne. Od piatka som na PN. Co s tým štvrtkom? Musím si zaplatiť ZP aj keď som nestihol isť sa zaevidovať na UP? A od piatka sa mi vrátila bolesť z prac. úrazu tak som behal po doktoroch, mam sa aj tak isť zaevidovať? Ďalej chcem vedieť: doktor môže napísať PN 3 dni dozadu. Rata sa aj sobota, nedeľa? a co keď doktor z istých dôvodov neordinoval 3 dni, môže mi napísať 4 dni spätne?

Moment, dali Ti vo štvrtok skončenie pracovného pomeru k 19.5.? Oni Ťa vôbec nepustili na pracovisko? Tú pracovnú smenu 19.5. si už neodpracoval?

Nevidím, čo máš napísané na skončení PP. Pokiaľ si na PN od piatku, máš vystavenú kladenku? Lekár môže napísať 3 dni spätne, ale Tebe to asi nie je treba. Skús napísať, čo si mal na papieri presne napísané.

Ako PN-kového Ťa na ÚPSV a R nezaevidujú.
Kiwi4
24.05.11,05:07
Ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe: ...týmto ukončujeme Váš pracovný pomer založený zmluvou zo dňa 21.02.2011 trvajúci od 21.02.2011 do 19.05.2011. Dôvod paragraf 72. Je tam aj dátum vyhotovenia - 16.05.2011 a to som tam bol v kancelárii za ekonómkou 18.05.2011 po výplatnú pásku, stráv. lístky a odovzdať ukončenie maródky a nič mi nepovedali. Odrobil som ten deň, zrejme aby sa nepovedalo.
19 bolo štvrtok to som nič netušil prišiel som na poobednú, prezliekol som sa a išiel na dielňu, tam prišiel majster do asi 5 min. za mnou, že mam isť do kancelárie. Neviem ako to je rátané, že do 19 - to znamená, že do a od toho 19 už nie? Takže teraz neviem čo s tým ZP za štvrtok? Keď som v ochrannej lehote, kto bude platiť prvých 10 dni zamestnávateľ alebo cele už len sociálna poisťovňa? (aby som vedel komu zaniesť začatie maródky).
Kiwi4
25.05.11,05:09
Čo teda s tým ZP za štvrtok?
Stina
25.05.11,05:22
Ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe: ...týmto ukončujeme Váš pracovný pomer založený zmluvou zo dňa 21.02.2011 trvajúci od 21.02.2011 do 19.05.2011. Dôvod paragraf 72. Je tam aj dátum vyhotovenia - 16.05.2011 a to som tam bol v kancelárii za ekonómkou 18.05.2011 po výplatnú pásku, stráv. lístky a odovzdať ukončenie maródky a nič mi nepovedali. Odrobil som ten deň, zrejme aby sa nepovedalo.
19 bolo štvrtok to som nič netušil prišiel som na poobednú, prezliekol som sa a išiel na dielňu, tam prišiel majster do asi 5 min. za mnou, že mam isť do kancelárie. Neviem ako to je rátané, že do 19 - to znamená, že do a od toho 19 už nie? Takže teraz neviem čo s tým ZP za štvrtok? Keď som v ochrannej lehote, kto bude platiť prvých 10 dni zamestnávateľ alebo cele už len sociálna poisťovňa? (aby som vedel komu zaniesť začatie maródky).
Podľa vyššie uvedeného pracovný pomer trval do 19.5.2011 . Teda vrátane 19.5.2011.
terezamaria
25.05.11,06:32
Ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe: ...týmto ukončujeme Váš pracovný pomer založený zmluvou zo dňa 21.02.2011 trvajúci od 21.02.2011 do 19.05.2011. Dôvod paragraf 72. Je tam aj dátum vyhotovenia - 16.05.2011 a to som tam bol v kancelárii za ekonómkou 18.05.2011 po výplatnú pásku, stráv. lístky a odovzdať ukončenie maródky a nič mi nepovedali. Odrobil som ten deň, zrejme aby sa nepovedalo.
19 bolo štvrtok to som nič netušil prišiel som na poobednú, prezliekol som sa a išiel na dielňu, tam prišiel majster do asi 5 min. za mnou, že mam isť do kancelárie. Neviem ako to je rátané, že do 19 - to znamená, že do a od toho 19 už nie? Takže teraz neviem čo s tým ZP za štvrtok? Keď som v ochrannej lehote, kto bude platiť prvých 10 dni zamestnávateľ alebo cele už len sociálna poisťovňa? (aby som vedel komu zaniesť začatie maródky).

Pokiaľ Ťa 19.-teho pustili na dielňu a potom Ti dali do rúk skončenie pracovného pomeru, ten deň 19.-teho sa Ti počíta. Poistila by som to tým, že by som si dala dopísať od 21.2.2011 do 19.5.2011 včetne. A jasne im povedz, že pokiaľ si Ty prišiel na pracovisko, tá smena sa Ti počítá. Musíš tiež zistiť, kedy Ťa odhlásili z poisťovní.
PN-ku Ti už po ukončení pracovného pomeru bude platiť SP, takže ju treba zaniesť tam. Už žiadna 10 dňová náhrada príjmu u zamestnávateľa.