lasička
09.01.06,15:54
má niekto kúsenosť s FA za ušlý zisk? Chceme ho vyúčtovať živnostníkovi, ktorý je neplatca DPH a neviem či na to mám dať ja ako platca DPH, DPH.
zuveska
09.01.06,15:00
Skúsme sa zamyslieť. Je ušlý zisk zdaniteľným obchodom? Je to vlastne forma sankcie. Ja by som tam dph nedala. Ale je pravda, že som nekukla na žiadny § v zákone o dph.
alexxandra
09.01.06,15:22
suhlasim,ze ak to je forma sankcie,tak to nie je zdanitelne plnenie.Doporucujem to aj do textu zrozumitelne napisat :-)
Jana Acsová
09.01.06,15:42
V rámci § 442 Občianskeho zákonníka v treťom oddiele týkajúcom sa spoločných ustanovení o náhrade škody sa uvádza, že sa uhrádza skutočná škoda a to, čo poškodenému ušlo (ušlý zisk). Mám za to, že z uvedeného možno odvodiť, že súčasťou náhrady škody je aj náhrada ušlého zisku.

Náhrada škody nie je dodávkou služby ani dodávkou tovaru. V texte faktúry môžete uviesť:
Fakturujeme vám náhradu škody vo výške ušlého zisku ...
lasička
09.01.06,21:41
Myslím, že AVO to vysvetlil logicky. Aj mne sa to takto vidí, len moja účtovníčka má na to iný názor. Tvrdí, že keby to bol zisk, tak na to ide DPH ale ja si tiež myslím že je to skôr forma sankcie a teda malo by to byť bez DPH. Skúsim sa ešte s ňou o tom pobaviť. Ďakujem za názory.
alexxandra
10.01.06,07:08
Jeden klient raz potreboval fakturovat VELKEJ slovenskej prepravnej spolocnosti za to,ze im porozbijala daky tovar pri preprave. A ONI to kazali fakturovat bez DPH,ze tak to bezne robia.Najprv som sa nad tym zamyslela,ze to je blbost.Ale potom som si uvedomila jednu vec.Ak by fakturovali misky a hrnceky, tak tam DPH ide. Ale ak fakturuju SKODU a vycislenie skody je urobene formou prilohy k fakture, kde tie rozbite misky a hrnceky su iba formou zoznamu, tak to uz nie je dodanie tovaru,lebo misky a hrnceky sa do tej firmy nikdy nedostali,ale to je iba faktura za SKODU a skoda NI JE zdanitelnym plnenim. Takze pozdravujem kolegynku uctovnicku :-)
Jana Acsová
10.01.06,07:51
Myslím, že AVO to vysvetlil logicky. Aj mne sa to takto vidí, len moja účtovníčka má na to iný názor. Tvrdí, že keby to bol zisk, tak na to ide DPH ale ja si tiež myslím že je to skôr forma sankcie a teda malo by to byť bez DPH. Skúsim sa ešte s ňou o tom pobaviť. Ďakujem za názory.Tak sa skúste účtovníčky opýtať, aký rozdiel je medzi ekonomickými kategóriami:
výnosy x príjmy x zisk
a kedy vzniká daňová povinnosť pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty. Daňová povinnosť vzniká dodávkou služby alebo tovaru. A zisk nikomu nedodá, nieto ešte ušlý .-)
domacnost
27.10.06,07:22
Mám aj ja jeden problém, ale neviem či to môžem považovať za ušlý zisk. Uzavreli sme na základe zmluvy o dielo predaj , montáž dlažby do jednej bytovky. Dlažbu sme kupovali my (sme platcami dph) , ale montáž dlažby už vykonávala iná SZČO neplatca dph. Táto SZČO vykonala nesprávne montáž a napraviť sa to už nedá. Máme spísané aj odovzdanie prác kde je poznačené, že došlo k nesprávnej montáži zo strany SZČO. Platob.podmienky idú cez nás a spoločenstvo nám nechce uhradiť faktúrovanú sumu, tak sme sa dohodli /my, spoločenstvo, szčo/ že spoločenstvu ponížime faktúrovanú cenu o 5 000,00 a zároveň budeme faktúrovať szčo-neplatcovi dph ušlý zisk 5000,00. Môžem faktúrovať ušlý zisk? i keď škoda vznikla zlou montážou? Je zlá montáž dlažby považovaná za škodu? Ja si myslím, že je pretože dlažba sa už nedá vybrať musela by sa porozbíjať. Chcem to mať potvrdené aj od vás.
domacnost
27.10.06,08:50
posúvam svoju otázku.
domacnost
29.10.06,08:40
Prosím Vás, pomôžte . Naformulovala som zle otázku? Aspoň napíšte niekto svoj názor či by ste aj vy faktúrovali faktúru za ušlý zisk.
Tweety
29.10.06,14:45
Mám aj ja jeden problém, ale neviem či to môžem považovať za ušlý zisk. Uzavreli sme na základe zmluvy o dielo predaj , montáž dlažby do jednej bytovky. Dlažbu sme kupovali my (sme platcami dph) , ale montáž dlažby už vykonávala iná SZČO neplatca dph. Táto SZČO vykonala nesprávne montáž a napraviť sa to už nedá. Máme spísané aj odovzdanie prác kde je poznačené, že došlo k nesprávnej montáži zo strany SZČO. Platob.podmienky idú cez nás a spoločenstvo nám nechce uhradiť faktúrovanú sumu, tak sme sa dohodli /my, spoločenstvo, szčo/ že spoločenstvu ponížime faktúrovanú cenu o 5 000,00 a zároveň budeme faktúrovať szčo-neplatcovi dph ušlý zisk 5000,00. Môžem faktúrovať ušlý zisk? i keď škoda vznikla zlou montážou? Je zlá montáž dlažby považovaná za škodu? Ja si myslím, že je pretože dlažba sa už nedá vybrať musela by sa porozbíjať. Chcem to mať potvrdené aj od vás.
Ja by som skôr reklamovala urobené práce u dodávateľa a trvala na zmene fakturácie.