LEON2107
20.05.11,09:04
Dobry den, chcel by som sa opytat, ci mi je zamestnavatel povinny preplatit dovolenku, ak dostanem tzv. hodinovu vypoved za porusenie pracovnej discipliny, napr. za alkohol. Dakujem
rodina1
20.05.11,07:08
Dobry den, chcel by som sa opytat, ci mi je zamestnavatel povinny preplatit dovolenku, ak dostanem tzv. hodinovu vypoved za porusenie pracovnej discipliny, napr. za alkohol. Dakujem
Pri ukončení PP z akéhokoľvek dôvodu je ti zamestnávateľ povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
veronikasad
20.05.11,07:09
Dobry den, chcel by som sa opytat, ci mi je zamestnavatel povinny preplatit dovolenku, ak dostanem tzv. hodinovu vypoved za porusenie pracovnej discipliny, napr. za alkohol. Dakujem
ak ti ju nekrátil za predch. absenciu - ano
LEON2107
20.05.11,07:12
Dakujem za promptnu reakciu, dufal som, ze je to tak...
Dáša_
20.05.11,07:17
Dakujem za promptnu reakciu, dufal som, ze je to tak...
len nezabudni, že sa neprepláca celoročná dovolenka, ale iba pomerná časť
LEON2107
08.06.11,14:13
Dasa: ak som to spravne pochopil, tak ked mam napriklad moznost cerpat 7 dni dovolenky, tak tie mi preplatia? Ako je to s vyplatou? Musia mi podla zakona zaplatit za vsetky odpracovane hodiny? Nemozu mi strhnut nejake peniaze? Priklad- 31. v mesiaci dostanem tzv. hodinovu vypoved. Dostanem vyplatu za vsetky odrobene dni v tom mesiaci? A este jedna otazka-toho 31. by mi mohol zaratat ako absenciu alebo sa to uz nerata?

Dakujem za trpezlivost...
terezamaria
08.06.11,14:27
Dasa: ak som to spravne pochopil, tak ked mam napriklad moznost cerpat 7 dni dovolenky, tak tie mi preplatia? Ako je to s vyplatou? Musia mi podla zakona zaplatit za vsetky odpracovane hodiny? Nemozu mi strhnut nejake peniaze? Priklad- 31. v mesiaci dostanem tzv. hodinovu vypoved. Dostanem vyplatu za vsetky odrobene dni v tom mesiaci? A este jedna otazka-toho 31. by mi mohol zaratat ako absenciu alebo sa to uz nerata?

Dakujem za trpezlivost...

Leon určite si podpisoval zápisnicu o závažnom porušení pracovnej disciplíny.
Tam by malo byť uvedené, že napr. pre požitie alkoholu, ktorý preukázal tester alkoholu, Ti dávajú dňa .........1 deň / 2 dni/ absencie. Pokiaľ to tam nie je, tak Ti plat krátiť nebudú.
LEON2107
08.06.11,14:37
A oni si tam mozu dat lubovolny pocet dni alebo to zakon nejako upravuje? Problem je v tom, ze ak by mi dali Acko niekolko dni, mohli by mi strhnut dochadzkovy bonus, co je dost velka cifra.
Sedliacky rozum mi vsak hovori, ze mi mozu dat len jeden den absenciu, ak by sa jednalo o posledny den v mesiaci.
drobeceva
08.06.11,14:42
Krátenie dovolenky
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.

(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

(3) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.

(4) Zamestnancovi, ktorý nepracoval pre výkon trestu odňatia slobody, sa za každých 21 takto zameškaných pracovných dní kráti dovolenka za kalendárny rok o jednu dvanástinu. Rovnako sa kráti dovolenka za výkon väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.

(5) Dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku možno krátiť iba z dôvodov ustanovených v odseku 2.

(6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli

záleží, ako rozhodne zamestnávateľ