decembrovka
09.01.06,16:01
Ahojte poraďáci, potrebujem pomôct v účtovaní v cestovnej agentúre. Začala som tam účtovať ako externý účtovník. Hrôza. Profaktúry, zálohove faktúry, potvrdenie objednávky. K týmto dokladom nevystavujú žiadne faktúry-daňový doklad. Dodávatelia-cestovné agentúry mi telefonicky tvrdia, že to stále takto robili a daňováci im to pri kontrolách uznali. Niektoré tieto doklady sú vyplačené iba z e-mailu alebo sú vytlačené iba z faxu. A ako je to potom z účtovaním týchto dokladov, majú sa zaúčtovať iba ako zálohy (pretože sa uhrázajú skôr, ako príde doklad) alebo normálne ako bežná faktúra. Vopred ďakujem za Vaše skúsenosti
liba2
09.01.06,15:18
Ahojte poraďáci, potrebujem pomôct v účtovaní v cestovnej agentúre. Začala som tam účtovať ako externý účtovník. Hrôza. Profaktúry, zálohove faktúry, potvrdenie objednávky. K týmto dokladom nevystavujú žiadne faktúry-daňový doklad. Dodávatelia-cestovné agentúry mi telefonicky tvrdia, že to stále takto robili a daňováci im to pri kontrolách uznali. Niektoré tieto doklady sú vyplačené iba z e-mailu alebo sú vytlačené iba z faxu. A ako je to potom z účtovaním týchto dokladov, majú sa zaúčtovať iba ako zálohy (pretože sa uhrázajú skôr, ako príde doklad) alebo normálne ako bežná faktúra. Vopred ďakujem za Vaše skúsenostiRobím CK externe a mám presne tieto skúsenosti....:) :) CK a CA je špecifikum.
Vladimír Ozimý
10.01.06,06:25
ja som robil dlhe roky v CK a ja som to riesil jednoducho kedze mi bolo jasne ze od nikoho nedostanem normalny doklad aby bol pripad ucely ja som si robil na vsetko vlastny interny danovy doklad podla zakona o uctovnictve a zakona o dph a myslim ze tak je to aj najlepsie osetrene
decembrovka
10.01.06,12:18
Ahoj Vladimír, konkrétne: e-mailom dostanú oznámenie, že majú uhradiť určitú sumu napr. 53.000 Sk. Okamžite prevedú úhradu buď z účtu alebo priamo vkladom na účet. Bežne hradia iba čiastkovo napr. 20.000 Sk. Potom dlho, dlho nič. Za 4-5,6 mesiacov zase im príde e-mailom alebo faxom potvrdenie objednávky a že majú uhradiť druhú časť t.j. 33,000 Sk. Keď som to začala robiť v polovičke roka, nevedela som kudy kam. Niečo príde zálohovo, účtovníčka predtým raz účtovala zálohu, druhykrát zasa nie. Ja som faktúru natipovala v auguste ako neuhradenú (z nej sa nebola odpočítaná záloha), majiteľka tvrdila, že táto už bola uhradená niekedy vo februári. Pravdu povediac ani neviem ako začat dávať tento rok dohromady na daňové priznanie. Ak máš s CK skúsenosti poraď ako to klbko rozmotať.
decembrovka
10.01.06,12:25
ahoj, zbieram skúsenosti s CK. Externe účtujem od roku 1998. No toto čo zažívam v CK.... Keď som obvolávala CK aby mi dodali riadne faktúry-daňový doklad, pripadala som si ako včerajšia. Čo to chcete???? My to tak robíme už roky rokúce. Neviem či dobre zmýšľam, ale veď proforma faktúra a to ešte kópia, fax alebo vytlačená z e-mailu nie sú účtovné doklady, za základe ktorých by účtovná jednotka mala účtovať. Vopred díky
liba2
10.01.06,14:38
Ahoj Vladimír, konkrétne: e-mailom dostanú oznámenie, že majú uhradiť určitú sumu napr. 53.000 Sk. Okamžite prevedú úhradu buď z účtu alebo priamo vkladom na účet. Bežne hradia iba čiastkovo napr. 20.000 Sk. Potom dlho, dlho nič. Za 4-5,6 mesiacov zase im príde e-mailom alebo faxom potvrdenie objednávky a že majú uhradiť druhú časť t.j. 33,000 Sk. Keď som to začala robiť v polovičke roka, nevedela som kudy kam. Niečo príde zálohovo, účtovníčka predtým raz účtovala zálohu, druhykrát zasa nie. Ja som faktúru natipovala v auguste ako neuhradenú (z nej sa nebola odpočítaná záloha), majiteľka tvrdila, že táto už bola uhradená niekedy vo februári. Pravdu povediac ani neviem ako začat dávať tento rok dohromady na daňové priznanie. Ak máš s CK skúsenosti poraď ako to klbko rozmotať.Ak ide o predaj zájazdov iných touroperátorov, všetko účtujem cez 324 - aj úhradu od klienta, aj úhradu zájazdu CK. Na konci roka sa to usporiada. Zostatok sú len prijaté zálohy od klientov a zájazdy nasled. roka a odoslané úhrady CK (ak boli) týkajúce sa zájazdov nasled. roka. Všetky faktúry od CK evidujem ako zálohové.
liba2
10.01.06,14:43
ahoj, zbieram skúsenosti s CK. Externe účtujem od roku 1998. No toto čo zažívam v CK.... Keď som obvolávala CK aby mi dodali riadne faktúry-daňový doklad, pripadala som si ako včerajšia. Čo to chcete???? My to tak robíme už roky rokúce. Neviem či dobre zmýšľam, ale veď proforma faktúra a to ešte kópia, fax alebo vytlačená z e-mailu nie sú účtovné doklady, za základe ktorých by účtovná jednotka mala účtovať. Vopred díkyAj keby to boli originálne doklady, tak sa neúčtujú. Záväzok alebo pohľadávka vzniká až úhradou proforma fa, t.j. zálohovej. Pri predaji zájazdov je to len o zálohách. CA faktúruje svoju províziu z predaja a to už musí byť riadna faktúra, u plateľa DPH majúca náležitosti podľa §71.
Neboj, prídeš na ten ich systém, ale ako správna účtovníčka nikdy sa s tým nezmieriš (ja som sa tiež nie a preto v CK končím).:)
Vladimír Ozimý
10.01.06,15:04
no jasne ak sprostredkujete zajazdy takze sa to uctuje cez zalohy ste CA - to znamena ze vlastne zajazdy asi nerobite to by ste museli byt CK...no je to jednoduche....

- ak robite v PU tak - prijem zalohy od klienta ide 211(221)/324/analytika uhrada touroperatorovi 324/analytika/211(221)

- provizia sa vystavuje az po zaplateni celkovej ciastky (teda aspon u vacsiny to tak funguje). Tu zauctujete klasicky 311/602(343) v pripade ze ste aj platitel dph...

no ak robite v JU tak to je uplne jednoduche

- prijem zalohy od klienta ide na prijmy neovplyvnujuce zaklad dane a uhrada CK na vydavky neovplyvnujuce zaklad dane
- vystavenu fakturu na proviziu zaevidujete do knihy pohladavok a pri jej uhrade to ide do kolonky prijmy za sluzby....

to je cely problem...ja som hovoril o tych danovych internych dokladoch v ramci CK to je mozno 5 nasobne komplikovanejsie aspon teda ja som to tak vnimal
decembrovka
11.01.06,12:25
no jasne ak sprostredkujete zajazdy takze sa to uctuje cez zalohy ste CA - to znamena ze vlastne zajazdy asi nerobite to by ste museli byt CK...no je to jednoduche....

- ak robite v PU tak - prijem zalohy od klienta ide 211(221)/324/analytika uhrada touroperatorovi 324/analytika/211(221)

- provizia sa vystavuje az po zaplateni celkovej ciastky (teda aspon u vacsiny to tak funguje). Tu zauctujete klasicky 311/602(343) v pripade ze ste aj platitel dph...

no ak robite v JU tak to je uplne jednoduche

- prijem zalohy od klienta ide na prijmy neovplyvnujuce zaklad dane a uhrada CK na vydavky neovplyvnujuce zaklad dane
- vystavenu fakturu na proviziu zaevidujete do knihy pohladavok a pri jej uhrade to ide do kolonky prijmy za sluzby....

to je cely problem...ja som hovoril o tych danovych internych dokladoch v ramci CK to je mozno 5 nasobne komplikovanejsie aspon teda ja som to tak vnimal

...toto by sa mi vcelku rátalo, ak by tom ručne viedla peňažný denník, nemala by som s tým problém ale ako v PC to natipovať: Príklad:
- CK zašle proforma faktúru vo výške 20.000,- Sk, z toho odráta hneď v proforma fa 1.000,- Sk províziu, k úhrade uvedie 19.000,- Sk
- CA prevedie úhradu 19.000,- Sk
- klient zaplatí CA 20.000,- Sk
Návrh natipovania:
- proforma fa 20.000,- Sk natipujem ako záväzok
- úhradu proforma fa vo výške 19.000,- Sk (ako výdavok neovplyvňujúci základ dane)
- príjem od klienta 20.000,- (príjem ako neovplyvňujúci základ dane)
- na províziu t.j. 1000,- Sk vystavím odberateľskú faktúru - a natipujem ako príjem ovplyvňujúci základ dane
...Bude to tak správne...
liba2
11.01.06,18:40
...toto by sa mi vcelku rátalo, ak by tom ručne viedla peňažný denník, nemala by som s tým problém ale ako v PC to natipovať: Príklad:
- CK zašle proforma faktúru vo výške 20.000,- Sk, z toho odráta hneď v proforma fa 1.000,- Sk províziu, k úhrade uvedie 19.000,- Sk
- CA prevedie úhradu 19.000,- Sk
- klient zaplatí CA 20.000,- Sk
Návrh natipovania:
- proforma fa 20.000,- Sk natipujem ako záväzok
- úhradu proforma fa vo výške 19.000,- Sk (ako výdavok neovplyvňujúci základ dane)
- príjem od klienta 20.000,- (príjem ako neovplyvňujúci základ dane)
- na províziu t.j. 1000,- Sk vystavím odberateľskú faktúru - a natipujem ako príjem ovplyvňujúci základ dane
...Bude to tak správne...
Do peňažného denníka zapíšeš úhradu 19.000 Sk VNZD;
a príjem od klienta 20.000 Sk PNZD.
Proforma fa len do evidencie záväzkov.
Vystavíš OF na 1.000 Sk (evid.pohľadávok); úhradu fa treba urobiť cez ID.
Neuvádzaš ešte či ide o platiteľa DPH a ktorý účt.program používaš.
decembrovka
12.01.06,10:10
Ahoj Liba2, je to bez dph. Účtujem v pohode. Pri zaevidovaní záväzku si program pýta o aký výdaj ide. Nedá sa na ňom urobiť iba evidencia. Na tomto programe robím iba pár mesiacov. Zručnejšia som v MRP a tam za prevádza iba, to zaevidovanie. Ináč si veľmi, veľmi zlatá, že mi tak pomáhaš. Ja si to veľmi cením.
decembrovka
20.07.06,19:03
Ahojte a poraďte,
cestovná agentúra prechádza na cestovnú kanceláriu. Je potrebné uzavrieť účtovne cest.agentúru a cestovnú kanceláriu začať účtovať ako novú účtovnú jednotku?
Díky.
liba2
20.07.06,20:02
Ahojte a poraďte,
cestovná agentúra prechádza na cestovnú kanceláriu. Je potrebné uzavrieť účtovne cest.agentúru a cestovnú kanceláriu začať účtovať ako novú účtovnú jednotku?
Díky.
Prechodom CA na CK sa pre spoločnosť otvára možnosť vytvárať a predávať vlastné produkty CR; ide o rozšírenie činnosti. CA vlastne najmä sprostredkováva predaj produktov iných CK.
Prechodom CA na CK nevzniká nová účtovná jednotka, preto nevidím dôvod na uzavretie účtovníctva k určitému dňu (iba ak si to želajú konatelia pre internú potrebu firmy). V účtovaní treba pokračovať. Pribudnú len doklady k novým produktom CK. Pritom v predaji zájazdov iných CK sa bude pokračovať spôsobom ako v CA.
decembrovka
20.07.06,21:20
neviem či mám pozdraviť ešte dobrý večer, alebo už dobré ráno...liba2 vďaka...sedím ešte stále pri porade a hľadám odpovede na otázky, v ktorých nemám jasno...no nie veľmi sa mi darí. Vďaka Ti.
ivako
29.04.07,12:12
Robím jednoduché účtovníctvo pre cestovnú agentúru. Prijaté zálohy za zájazdy od klientov dávam do PNZD a úhrady pre cestovné kancelárie do VNZD. Obrat tvorí provízia za predané zájazdy. Šéf tejto CA chce, aby som dala dodatočné DP k dani z príjmu a naúčtovala mu to tak, aby v obrate mal všetky prijaté zálohy za zájazdy. Potrebuje to kvôli úveru z banky. Teraz má obrat cca 300 000,- a po zmene to bude cca 5 mil. Základ dane sa mu nezmení, lebo príjem za zájazdy a výdaj bude rovnaký. Potrebujem poradiť, či
s tým nemá niekto skúsenosti a či je možné takto to účtovať.
bepo
29.04.07,17:21
Ako cestovná agentúra predáva zájazdy v mene a na účet cestovnej kancelárie takže je to obrat cestovnej kancelárie, nie cestovnej agentúry.
ivako
30.04.07,05:42
Pred chvíľou mi volal, chce urobiť dodatočné na zvýšenie obratu a potom ďalšie dodatočné-dať do pôvodného stavu. Moje nervy. Aké dôsledky to môže mať-voči DÚ a banke?
bepo
30.04.07,06:45
Pred chvíľou mi volal, chce urobiť dodatočné na zvýšenie obratu a potom ďalšie dodatočné-dať do pôvodného stavu. Moje nervy. Aké dôsledky to môže mať-voči DÚ a banke?
Zažije veľa srandy.
ivako
30.04.07,07:59
Teraz som prišla z DÚ. Majú usmernenie z DR /takých chytrákov už mali viac/ že dodatočné DP vyznačujú červenými písmenami, že priznanie je podané po riadnom DP. Príslušná správkyňa to hneď musí oznámiť vedúcej na oddelenie kontroly a hneď by mali vykonať kontrolu. Dúfam, že ho prejde chuť na DDP.
lydinka
02.05.07,06:57
Ahojte poradaci, tak som dalšia, ktorá účtuje CA a CK, a takisto mám v tom chaos. To čo tu bolo doteraz riešené, je ok, robím to tak aj ja, len neviem ako je správne vystavit preCK faktúru na províziu. Takže príde mi faktúra za predaj zájazdu napr. 20000,- ale uhrádzam len napr. 19000, lebo 1000 je moja provizka. Ale teraz musí CA vystavit faktúru CK na tých 1000,- aleneviem ako, či s nulou na faktúre, alebo ako, pretože tá provízia je vlastne už zaplatená tým že som CK odviedla na účet o tých 1000 menej. Ako sa má správne postupovat?
Ďakujem velmi pekne.
Ide o JU, neplatca DPH
lydinka
02.05.07,07:47
Nevie nik pomoct, ide o to že ked vystavujem fakturu napr. na tých 1000,- pre CK tak ma soft nechce pustit dalej kym nedoplním dátum splatnosti a cestovky chcú aby tam bolo uvedené UHRADENÉ, učtujem v MONEY
ivako
02.05.07,09:53
Ahojte poradaci, tak som dalšia, ktorá účtuje CA a CK, a takisto mám v tom chaos. To čo tu bolo doteraz riešené, je ok, robím to tak aj ja, len neviem ako je správne vystavit preCK faktúru na províziu. Takže príde mi faktúra za predaj zájazdu napr. 20000,- ale uhrádzam len napr. 19000, lebo 1000 je moja provizka. Ale teraz musí CA vystavit faktúru CK na tých 1000,- aleneviem ako, či s nulou na faktúre, alebo ako, pretože tá provízia je vlastne už zaplatená tým že som CK odviedla na účet o tých 1000 menej. Ako sa má správne postupovat?
Ďakujem velmi pekne.
Ide o JU, neplatca DPH
S tými cestovkami je to všelijako. Niektoré ani nechcú fa na províziu.
Niekto to robí tak, že vystaví fa na províziu u teba 1000.-Sk a pri účtovaní úhrady zájazdu v banke zaúčtuješ ako výdavok sumu za celý zájazd
20 000,-Sk a hneď príjem v banke 1 000,- Sk vyrovnáš svoju pohľadávku.
Niekto na fa odpočítavá hneď sumu provízie, aby k úhrade bola nula.
Niekto nerobí fa vôbec /ak z provízie nepotrebuje odviesť DPH/, ale pripojí k banke súpis stiahnutých provízií k jednotlivým zájazdom.