kendy
20.05.11,21:14
Prosím, poraďte...
Manžel má nárok na 25 dní dovolenky v tomto roku.
Ku dňu 12.6. podáva výpoveď dohodou.
Keďže sa akosi čachrovalo s firmami, do 1.4. pracoval v jednej, od 1.4. v druhej, ktorá prevzala záväzky predošlej a od 2.5. má novú pracovnú zmluvu pod hlavičkou ďalšej spoločnosti.
Mzdárka mi napísala nárok na dovolenku takto:
Firma 1 : 1.1.-31.3. nárok 6 dní
Firma 2 : 1.4.-1.5. nárok 2 dni
Firma 3 : 2.5.-12.6. nárok 2 dni

Keby robil v jednej firme, má od začiatku roka do 12.6. nárok 11 dní. Celé to zaokrúhľovanie nadol ho takto pripravilo deň dovolenky.. Nemala by mzdárka rátať pri poslednej firme aspoň 2 a pol dňa? Ak rozrátam dovolenku na dni v roku, vychádza mi 2,9 dňa...

Skutočne má nárok v tomto roku len na 10 dní?:confused:

Vďaka
Tweety
20.05.11,19:27
[QUOTE=kendy;1747594]Prosím, poraďte...
Manžel má nárok na 25 dní dovolenky v tomto roku.
Ku dňu 12.6. podáva výpoveď dohodou.
Keďže sa akosi čachrovalo s firmami, do 1.4. pracoval v jednej, od 1.4. v druhej, ktorá prevzala záväzky predošlej a od 2.5. má novú pracovnú zmluvu pod hlavičkou ďalšej spoločnosti.
Mzdárka mi napísala nárok na dovolenku takto:
Firma 1 : 1.1.-31.3. nárok 6 dní
Firma 2 : 1.4.-1.5. nárok 2 dni
Firma 3 : 2.5.-12.6. nárok 2 dni

Keby robil v jednej firme, má od začiatku roka do 12.6. nárok 11 dní. Celé to zaokrúhľovanie nadol ho takto pripravilo deň dovolenky.. Nemala by mzdárka rátať pri poslednej firme aspoň 2 a pol dňa? Ak rozrátam dovolenku na dni v roku, vychádza mi 2,9 dňa...

Skutočne má nárok v tomto roku len na 10 dní?:confused:

Má nárok na pomernú časť dovolenky, t.j. 5/12 z ročného nároku.
vieraaaa
20.05.11,19:33
"Tweety" má pravdu, viď zákonník práce
§ 101 Dovolenka za kalendárny rok
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
kendy
20.05.11,19:36
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
Otázka je, či ide o ten istý pracovný pomer... on je síce stále na jednom mieste, ale jedna firma odkupovala druhú... a potom prešiel do tretej...
vieraaaa
20.05.11,19:45
Ale ako píšeš "Keďže sa akosi čachrovalo s firmami, do 1.4. pracoval v jednej, od 1.4. v druhej, ktorá prevzala záväzky predošlej a od 2.5. má novú pracovnú zmluvu pod hlavičkou ďalšej spoločnosti."
Ak nasledujúca firma prevzala záväzky predchádzajúcej, tak to posudzuješ ako jednu firmu.
Aj keby si to rátala ako každú firmu zvlášť, tak je to za 1. firmu, či už odpracoval 60 PD alebo za odpracované dni, pokiaľ nebol PN a pod., 6 dní dovolenky.
A ak budeš v 2. a 3. firme počítať za odpracované dni, tak to zase vyjde 2 + 2 dni RD.
veronikasad
20.05.11,20:04
Otázka je, či ide o ten istý pracovný pomer... on je síce stále na jednom mieste, ale jedna firma odkupovala druhú... a potom prešiel do tretej...
To zistíš v SP, či ide o prechod práv. Ak má tri pracovné zmluvy, ide o tri samostatné pracovné pomery.
V druhej aj tretej firme by mal nárok len na dovolenku za odpracované dni - za každých 21 dní 1/12 ročného nároku.

Rovnako aj v prvej firme, ak neodpracoval 60 dní.
vieraaaa
20.05.11,20:31
Veronika, s nami sa zlučovala jedna firma v r. 2004 a tiež sme jej zamestnancom dali novú pracovnú zmluvu, nakoľko sa firma volala inak a prihlasovali sme ich aj v SP a ZP, ale všetky nároky zamestnancov z predošlej firmy zostali zachované. Je pravda, že z toho, čo napísala "kendy" sa nedá určiť, ako to bolo v prípade, ktorý ona popisuje, ale keď píše, že mzdárka jej dala napísaný nárok na dovolenku od 1.1. do 12.6. ide asi o jednu firmu.
Iwett
02.06.11,10:23
Dobrý deň prosím o radu, ako sa zaokruhľuje pomerná časť dovolenky? Zamestnanec ukončil PP k 31.5.2011, vychádza mi to 10,4 dni. Máme mu preplatiť 10,11 alebo 10,5dní? Ďakujem
Andyke
02.06.11,10:28
10,5 .
eviana
13.07.11,16:54
Dobry den,
mam podobny problem so zaokruhlovanim dovolenky - k 31.5. som ukoncila pracovny pomer s jednym zamestnavatelom - narok na dovolenku som mala 7,5 dna (pracovala som od 1.1.-31.5. ) a od 1.6. som nastupila u druheho zamestnavatela, u ktoreho mam na vyplatnej paske narok na 11,5 dna dovolneky. Prisla som takto o 1 den dovolenky, neviem vsak kto zaokruhluje spravne, ci prvy zamestnavatel alebo druhy a u koho by som si mohla ten 1 den narokovat. Dakujem.
Tweety
13.07.11,16:57
Dobry den,
mam podobny problem so zaokruhlovanim dovolenky - k 31.5. som ukoncila pracovny pomer s jednym zamestnavatelom - narok na dovolenku som mala 7,5 dna (pracovala som od 1.1.-31.5. ) a od 1.6. som nastupila u druheho zamestnavatela, u ktoreho mam na vyplatnej paske narok na 11,5 dna dovolneky. Prisla som takto o 1 den dovolenky, neviem vsak kto zaokruhluje spravne, ci prvy zamestnavatel alebo druhy a u koho by som si mohla ten 1 den narokovat. Dakujem.
U prvého si mala nárok na 5/12 z ročného nároku, a u druhého 7/12 z ročného nároku. Pri 20 dňoch-4 týždňoch, mi to akosi u toho prvého nevychádza, mal tam byť nárok na 8,333 dňa.
veronikasad
13.07.11,17:01
Dobry den,
mam podobny problem so zaokruhlovanim dovolenky - k 31.5. som ukoncila pracovny pomer s jednym zamestnavatelom - narok na dovolenku som mala 7,5 dna (pracovala som od 1.1.-31.5. ) a od 1.6. som nastupila u druheho zamestnavatela, u ktoreho mam na vyplatnej paske narok na 11,5 dna dovolneky. Prisla som takto o 1 den dovolenky, neviem vsak kto zaokruhluje spravne, ci prvy zamestnavatel alebo druhy a u koho by som si mohla ten 1 den narokovat. Dakujem.
Nemáš náhodou prac.zmluvu od 2.1. ?
eviana
14.07.11,11:34
Dakujem za info, nie zmluvu som mala vlasnte uz od 2010... vyzera to tak, ze prvy zamestnavatel asi zaokruhlil 20/12 = 1,5 x 5 =7,5 dna... neviem ako si ale teraz po vyse mesiaci narokovat ten jeden strateny den...
Tweety
14.07.11,11:37
Dakujem za info, nie zmluvu som mala vlasnte uz od 2010... vyzera to tak, ze prvy zamestnavatel asi zaokruhlil 20/12 = 1,5 x 5 =7,5 dna... neviem ako si ale teraz po vyse mesiaci narokovat ten jeden strateny den...
Zaokrúhli sa až výsledná suma-konečný počet dní a 8,3333 nijako nemôže byť 7,5. Žiadaj o doplatenie, hoci už PP skončil.
eviana
14.07.11,11:38
Dakujem, pokusim sa :)
masa_sk
15.07.11,05:36
Dobry den,
tiez sa trapim s vypoctom pomernej casti dovolenky. Nastupila som v polovici mesiaca (k 15.4.) - patri mi dovolenka aj za polovicu mesiaca, alebo sa pocita len za cele mesiace, t.j. do konca roka mam narok za 8 mesiacov alebo za 8,5 mesiaca?
rodina1
15.07.11,05:46
Dobry den,
tiez sa trapim s vypoctom pomernej casti dovolenky. Nastupila som v polovici mesiaca (k 15.4.) - patri mi dovolenka aj za polovicu mesiaca, alebo sa pocita len za cele mesiace, t.j. do konca roka mam narok za 8 mesiacov alebo za 8,5 mesiaca?
Dovolenka sa počíta za odpracované celé mesiace. Takže za apríl ti nevzniká nárok na dovolenku.

Za každých odpracovaných 21 dní ti vzniká nárok na 1/12 z ročného nároku dovolenky. Po odpracovaní 60 dní máš už nárok na pomernú časť dovolenky.
V tvojom prípade máš nárok na dovolenku vo výške 8/12 z ročného nároku dovolenky.