jued
21.05.11,12:57
Ahojte,
mám jeden problém a neviem čo s tým. Môj známy bol podnikateľom a v januári 2009 prerušil podnikanie na 5 rokov. Za mesiac január dosiahol maximálny vymeriavací základ ohľadne ZP. Za toto obdobie vykonal ročné zúčtovanie ZP a uhradil nedoplatok ZP. V roku 2009 bol súčasne poberateľom starobného dôchodku a zaroveň od 01.02.2009 mal uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší úväzok ako je polovičný. Počas roku 2010 resp. za rok 2010 nebol povinný podať RZZP, nakoľko bol poistencom štátu a zo zamestnania nedosiahol taký príjem, aby mal povinnosť podať RZZP.
Problém nastal v roku 2011. V januári sa prihlásil znova do zdravotnej poisťovne nakoľko mu to zákon ukladal, keď má príjmy z prenájmu vyššie 500,-EUR/ročne. Medzitým k 01.05.2011 zrušili povinnosť platiť zdravotné poistenie z prenájmu. Avšak po prihlásení na ZP mu zdravotná poisťovňa vyčíslila platiť preddavky vo výške 312,69 EUR/mesačne, nakoľko vychádzali z ročného zúčtovania za rok 2009. On má podnikanie stále prerušené, prihlásil na základe príjmu z prenájmu a teraz mu došiel nedoplatok za 01-04/2011 vo výške 1250,76€. Však nemá pomaly ani také príjmy, živnosť má prerušenú a aj tak údajne musí zaplatiť. Viem, že v ročnom zúčtovaní mu vyjde preplatok, ale to bude až v roku 2012 a táto suma nie je zanedbateľná. Dá sa s tým niečo urobiť, aby mu to vrátili skôr. Pozerala som zákon o zdravotnom poistení , ale nič som k tomu nenašla. Bola by som veľmi rada , keby ste mi poskytli nejakú radu. Ďakujem
jued
22.05.11,06:06
Naozaj mi niekto nevie poradiť, či by som mohla žiadať nejakým spôsobom o vrátenie týchto preddavkov skôr ako bude ročné zúčtovanie. Však táto suma je priam likvidačná pre toho človeka, ktorý žije z dôchodku.
KEJKA
22.05.11,06:40
a teda ich zaplatil: lebo píšeš, že mu len teraz prišla výzva.
Ja viem tak, že kto sa neregistroval, toho nepostihnú.
nemali by postihy byť ani pre toho, kto sa registroval a nezaplatil?
chvalabohu, že sa ma to netýka. To je guláš.
/Preventívne som ukončila zmluvu o nájme, naozaj som rada/.
jued
22.05.11,07:57
Zaplatil to medzitým, lebo sa mu vyhrážali pokutou 3300,- €
KEJKA
22.05.11,14:32
no tak ked na to mal a zaplatil, tak sa nedá nič robiť.
Musí počať na RZZP.