VieraK.
22.05.11,17:28
Prosím, vie mi nikto poradiť, kde by som mohla nájsť predpis o prestávke v práci, ktorá by mala trvať až 1 hodinu u pracovníkov obsluhujúcich stroje na výkopové a zemné práce, ak denne pracujú až 10 hodín?
VieraK.
30.05.11,06:33
Posúvam...
Zuzka2510
01.09.11,06:15
Dobrý deň. Ja by som sa tiež chcela spýtať môžu mať zamestnanci v stavebnej činnosti prestávku na obed v trvaní viac ako 30 min. ak pracujú dlhšie ako 8 hod.? Ďakujem
mzdarka renca
01.09.11,06:28
Dobrý deň. Ja by som sa tiež chcela spýtať môžu mať zamestnanci v stavebnej činnosti prestávku na obed v trvaní viac ako 30 min. ak pracujú dlhšie ako 8 hod.? Ďakujem

môžu, ale nemusia ZP hovorí len o 30 min. prestávke bez rozdielu činnosti a výkonu zamestnanca.



§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
veronikasad
01.09.11,06:40
Dobrý deň. Ja by som sa tiež chcela spýtať môžu mať zamestnanci v stavebnej činnosti prestávku na obed v trvaní viac ako 30 min. ak pracujú dlhšie ako 8 hod.? Ďakujem
Prestávka v práci sa nezapočítava do fondu prac.doby, bez ohladu na dlžku pracovnej doby. Dlžka prestávky dlhšej ako 30 min. je v kompetencii zamestnávatela.