evuš
24.05.11,06:47
Ahojte poraďáci !
Chcela by som vedieť Váš názor na uvedený problém : ZP zaslala živnostníkovi výzvu na úhradu nedoplatku... Nakoľko SZČO zdokladovala všetky úhrady, ktoré uviedli ako neuhradené, ZP zaslala list, že suma nedoplatku je v tej istej sume len za obdobie 2001-2005 .... Môže ZP takto vôbec postupovať, najskôr pošlú papier, že je nedoplatok za roky 2008-2011, následne nato, že nedoplatok je za iné roky ??? Májú právo vymáhať tieto nedoplatky, nie sú už premlčané ? :cool::rolleyes: Ďakujem
Chobot
24.05.11,06:19
Ahojte poraďáci !
Chcela by som vedieť Váš názor na uvedený problém : ZP zaslala živnostníkovi výzvu na úhradu nedoplatku... Nakoľko SZČO zdokladovala všetky úhrady, ktoré uviedli ako neuhradené, ZP zaslala list, že suma nedoplatku je v tej istej sume len za obdobie 2001-2005 .... Môže ZP takto vôbec postupovať, najskôr pošlú papier, že je nedoplatok za roky 2008-2011, následne nato, že nedoplatok je za iné roky ??? Májú právo vymáhať tieto nedoplatky, nie sú už premlčané ? :cool::rolleyes: Ďakujem

Je ťažké vyjadriť sa k tomuto len takto z jedného príspevku, kde sú neúplné informácie. Na relevantnú odpoveď treba dôkladne preštudovať všetky dokumenty.

To, či je to premlčané alebo nie, záleží od toho, či si SZČO splnila všetky oznamovacie povinnosti. Ak áno, je možné odvolať sa na premlčanie. Ale zase je otázne, na základe čoho bol určený nedoplatok. Bolo to z ročných zúčtovaní preddavkov na ZP? Možno ZP už mala v ruke platobný príkaz. S tými starými nedoplatkami je večný problém. Poznám aj prípady, kedy ZP mala neporiadok v preddavkových platbách a vymáhala neoprávnene. Ak ide o väčšiu sumu, má zmysel proti nim bojovať, ak je dokázateľné, že všetko bolo uhradené a SZČO nemá dlh. Ak ide o 50 EUR, tak to zaplať a máš pokoj.
ivustek
24.05.11,06:27
KEJKA
24.05.11,06:31
Ahojte poraďáci !
Chcela by som vedieť Váš názor na uvedený problém : ZP zaslala živnostníkovi výzvu na úhradu nedoplatku... Nakoľko SZČO zdokladovala všetky úhrady, ktoré uviedli ako neuhradené, ZP zaslala list, že suma nedoplatku je v tej istej sume len za obdobie 2001-2005 .... Môže ZP takto vôbec postupovať, najskôr pošlú papier, že je nedoplatok za roky 2008-2011, následne nato, že nedoplatok je za iné roky ??? Májú právo vymáhať tieto nedoplatky, nie sú už premlčané ? :cool::rolleyes: Ďakujem
podľa mňa ZP úhrady páruje na najstaršie nedoplatky. Takže podľa mňa platby postupne párovala k dlhom za roky 2001-2005 a žiadala doplatiť 2008-2011. takže treba vydokladovať celé obdobie 2001-2011 či už na základe RZZP, alebo na základe oznámení o začiatku - prerušenia - ukončenia podnikania.
evuš
24.05.11,08:17
Vďaka za rady !