andula2235
24.05.11,18:25
Ahoj
vie mi niekto poradiť ?
Naša firma má kolektívnu zmluvu, že podľa zákonníka práce § 63 ods. 1,písmeno a, b vyplatí odstupné zamestnancovi, ak pracovný vzťah bude rozviazaný dohodou.
Tejto formulácii nerozumiem. § 63 odst. 1, písmeno a, b, hovorí, že sa jedná o výpoveď danú zamestnancovi zamestnávateľom ....
Rozviazanie pracovného pomeru dohodou je iný § , §60.
Ako to mám chápať ? Mám zamestnancovi vyplatiť odstupné, ktorý končí dohodou o skončení pracovného pomeru, alebo nie?
Môže byť kolektívna zmluva zle sformulovaná ?
Ďakujem.
andula
rodina1
24.05.11,16:30
Ahoj
vie mi niekto poradiť ?
Naša firma má kolektívnu zmluvu, že podľa zákonníka práce § 63 ods. 1,písmeno a, b vyplatí odstupné zamestnancovi, ak pracovný vzťah bude rozviazaný dohodou.
Tejto formulácii nerozumiem. § 63 odst. 1, písmeno a, b, hovorí, že sa jedná o výpoveď danú zamestnancovi zamestnávateľom ....
Rozviazanie pracovného pomeru dohodou je iný § , §60.
Ako to mám chápať ? Mám zamestnancovi vyplatiť odstupné, ktorý končí dohodou o skončení pracovného pomeru, alebo nie?
Môže byť kolektívna zmluva zle sformulovaná ?
Ďakujem.
andula
V kolektívnej zmluve nie je možné dojednať niečo, čo je v rozpore so zákonom.
Ak zamestnanec skončí PP dohodou v zmysle § 60 ZP, nepatrí mu odstupné.
andula2235
24.05.11,16:35
Tak mám dať opraviť kolektívnu zmluvu ?
Je to chybná formulácia ?
andula
rodina1
24.05.11,16:42
Tak mám dať opraviť kolektívnu zmluvu ?
Je to chybná formulácia ?
andula
V kolektívnej zmluve je možné dohodnúť, že ak PP bude ukončený výpoveďou v zmysle § 63 ods. 1 písm. a) alebo b), a následne bude ukončený dohodou obidvoch strán, je možné vyplatiť zamestnancovi miesto dvojmesačného odstupného napr. troj, prípadne štvormesačné. To platí pri zamestnancovi, ktorý je u zamestnávateľa zamestnaný menej ako 5 rokov. U zamestnanca, ktorý je u zamestnávateľa zamestnaný viac ako 5 rokov je možné odstupné (v zmysle prvej časti prvej vety) vyplatiť vo výške štvor, prípadne päťmesačného priemerného zárobku.
Napr.
andula2235
24.05.11,16:48
No a to je to, čomu nechápem, ako môže byť ukončený výpoveďou a následne dohodou obidvoch strán ?
andula
rodina1
24.05.11,16:54
No a to je to, čomu nechápem, ako môže byť ukončený výpoveďou a následne dohodou obidvoch strán ?
andula
V prvom rade je potrebné dať zamestnancovi výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. a) alebo b). V tomto prípade mu vzniká nárok na odstupné. Ak nechce zamestnávateľ alebo nemá pre zamestnanca prácu počas výpovednej lehoty, môže následne na to navrhnúť zamestnancovi ukončenie PP dohodou avšak stále zostáva dôvodom na ukončenie § 63 ...
Už rozumieš?
ivka70
24.05.11,16:56
Aj zakonnik prace hovori o moznosti ukoncit PP dohodou , v ktorej bude dovod ukoncenia PP uvedeny par. 63 1 a) alebo b) a v takom pripade je narok na odstupne.
Podla mna vasa kolektivna zmluva neriesi nic ine nad ramec zakonnika prace, len upresnuje, ze takato moznost je a ze v pripade zaujmu zamestnanca o dohodu v pripade rusenia miesta alebo firmy sa firma urcite dohodne.
andula2235
24.05.11,17:08
Prakticky :
ak si dá zamestnanec žiadosť o skončenie PP dohodou bez udania dôvodu - odstupné nedostane.
ak dá zamestnanec zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods.1 písmena a, alebo b, odstupné dostane, aj keď sa následne dohodnú na ukončení PP. Dôvodom na ukončenie ostáva § 63.
Je to tak ?