Palike852
24.05.11,18:40
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať čo si mám pri kúpe fotoaparátu všímať (okrem MPix). Aké sú rozdieli medzi kompaktom ultrazoomom a vreckovým ultrazoomom či tam ide len o veľkosť alebo aj kvalitu fotoaparátu. Chystám sa kúpiť si nový foťák tak do 200€. S fotením zatiaľ veľké skúsenosti nemám preto žiadam o radu čo a ako. Nechcem robiť žiadne ultra umelecké fotorgafie, ale aby boli fotky kvalitné (aj video) a možno keď ma to chytí aby sa s tým dala urobiť aj nejaká kvalitnejšia možno aj umelecká fotka. Čo by ste mi tak poradili?.. zatiaľ čo som pozeral na internete tak sa mi pozdával tento Fujifilm FinePix S2950, máte s ním už nejaké skúsenosti?.. alebo aký iný by ste mi poradili?.. :)
bubkoch
24.05.11,17:04
hadam necakas na tak siroku otazku tykajucu sa tak rozsiahlej temy odpoved v rozsahu jedneho kratkeho prispevku ... :D:D:D

http://www.digi-foto.sk/
http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

prijemne citanie ...
:)
220870
24.05.11,17:23
K tým megapixelom.Mám Canon SX1IS s plným FUL HD videom .Pri tak vysokom rozlíšení je 4 GB karta plná za 4-5 minút nahrávky.Treba s tým počítať aj pri fotografiách Vysoké rozlíšenie vyžaduje aj veľkú kartu ,dlhšie načítavanie do počítača atd....Čo sa týka značiek fottoaparátov treba zvážiť či lacnejší (1 krát spadne na beton a je po ňom) alebo niečo kvalitnejšie značky čo aj niečo vydržia.12 Mpix je habadej stačí to aj na moju 24" obrazovku fotky sú čisté.
Gina Er
24.05.11,18:01
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať čo si mám pri kúpe fotoaparátu všímať (okrem MPix). Aké sú rozdieli medzi kompaktom ultrazoomom a vreckovým ultrazoomom či tam ide len o veľkosť alebo aj kvalitu fotoaparátu. Chystám sa kúpiť si nový foťák tak do 200€. S fotením zatiaľ veľké skúsenosti nemám preto žiadam o radu čo a ako. Nechcem robiť žiadne ultra umelecké fotorgafie, ale aby boli fotky kvalitné (aj video) a možno keď ma to chytí aby sa s tým dala urobiť aj nejaká kvalitnejšia možno aj umelecká fotka. Čo by ste mi tak poradili?.. zatiaľ čo som pozeral na internete tak sa mi pozdával tento Fujifilm FinePix S2950, máte s ním už nejaké skúsenosti?.. alebo aký iný by ste mi poradili?.. :)

...ak nechceš robiť bilboardy,nepozeraj na megapixely,na bežné fotky stačí aj 5.....s videom neporadím,to je pre mňa nepodstatné,ale "umelecké" fotky nerobí foťák....môžeš mať výbavu aj za milión,a neurobíš dobrú foto....mal by si si preliezť nejaké fotoservery,popozerať fotky,prečítať fórum....
ja som si vyberala foťák asi tak,že som kúpila ten najlacnejší kompakt,ktorý práve mali :D:D:D.dala by som sem nejakú moju foto,ale neviem ako a link mi nepovolilo vložiť...:rolleyes:
Braňo
25.05.11,07:49
K tým megapixelom.Mám Canon SX1IS s plným FUL HD videom .Pri tak vysokom rozlíšení je 4 GB karta plná za 4-5 minút nahrávky.Treba s tým počítať aj pri fotografiách Vysoké rozlíšenie vyžaduje aj veľkú kartu ,dlhšie načítavanie do počítača atd....Čo sa týka značiek fottoaparátov treba zvážiť či lacnejší (1 krát spadne na beton a je po ňom) alebo niečo kvalitnejšie značky čo aj niečo vydržia.12 Mpix je habadej stačí to aj na moju 24" obrazovku fotky sú čisté.

Neviem, či by som fotoaparát vyberal podľa toho, či sa zostane poškodený po páde. Aj najkvalitnejšie Canony za tri tísíc EUR sú s plastovým telom.
PotPalo
25.05.11,09:17
Plastový alebo kovový, to je jedno. Už som videl aj drahý kovový Panasonic LUMIX s prasknutým displejom, výmena displeja asi nebola práve lacná. Fotoaparát nemá čo padať na zem.

Myslieť si že viac MPix znamená aj vyššiu kvalitu snímkov je chyba. Mám NIKON 3MPix a SAMSUNG 8MPix, oba nastavené na maximálne rozlíšenie a maximálnu kvalitu. Fotky z oboch majú cca 1 MB, pritom zo SAMSUNGu by logicky mali byť 2,5x večšie. Keď si fotky pozriem zblízka na PC, 100% veľkosť, tak tie z NIKONu sú pekné čisté zatiaľ čo na tých zo SAMSUNGu je vidieť digitálny šum, aký je pri slabej kvalite JPG kompresie. Je to vidieť hlavne na jednofarebnej (sivej, bielej...) ploche, sú tam vidieť farebné škvrny.

Potom treba dávať tiež pozor na citlivosť snímača a ostrenie. Niektoré fotoaparáty odmietajú fotiť pri slabšom svetle, osobu v čiernej vetrovke vo vchode paneláku skrátka neodfotíš. A to ani s bleskom, foťák nezaostrí, a ak aj odfotí, tak rozmazane (SAMSUNG).

Najlepšie je si niekde fotoaparát požičať, urobiť viacej záberov v rôznych podmienkach a potom si ich pozrieť v počítači, zvečšiť a tak...
bubkoch
25.05.11,09:18
Neviem, či by som fotoaparát vyberal podľa toho, či sa zostane poškodený po páde. Aj najkvalitnejšie Canony za tri tísíc EUR sú s plastovým telom.
ktory canon za 3000€ ma plastove telo ?
Braňo
25.05.11,11:21
ktory canon za 3000€ ma plastove telo ?

hociktorý, aj EOS rada. napríklad :
http://www.pixmania.sk/sk/sk/4029459/art/canon/eos-1d-mark-iv-telo.html#pix-review
bubkoch
25.05.11,11:25
hociktorý, aj EOS rada. napríklad :
http://www.pixmania.sk/sk/sk/4029459/art/canon/eos-1d-mark-iv-telo.html#pix-review

nevyjadruj sa k veciam o ktorych nemas šajnu ...

o.i. tam vidim jasne napisane
"material: zliatina magnezia"
Braňo
25.05.11,11:35
bubkoch asi mám šajnu o tomto foťáku - na zliatine magnézia je plast.
kergulaan
25.05.11,18:00
bubkoch asi mám šajnu o tomto foťáku - na zliatine magnézia je plast.
V tom pripade ma auto karoseriu z metalizy, resp z farby.
Dobra teoria :>D
pnak
25.05.11,19:29
Velkou chybou je ze väcsina ludi sa pri kupe pozera iba na rozlisenie ccd snimaca. Velmi dolezitou vecou ak nie najdolezitejsou je aj typ sosovky pouzity vo fotoaparate. Pokial fotoaparat obsahuje nekvalitnu sosovku, tak vam nepomoze ani vysoke rozlisenie.
Neskutocne sa bavim na niektorych mobilnych telefonoch ktore dokazu podla vyrobcu natacat "HD" video. V tak tenkom pristroji ako je MT nieje mozno umiestnit sosovku (koli jej hrubke) vhodnu na to, aby dokazala robit plnohodnotne HD alebo nedajboze full HD video. Vsetko je to softverovo potom dorabane do "HD" rozlisenia ktore vsak vskutosnosti s HD nema co sa tyka kvality nic spolocne.
Luboš275
25.05.11,19:33
Keď som kupoval ja foťak,najdôležitejšie pre mňa bolo Širokouhlý objektýv zom aspon28/110-višie.Lebo často fotím v malych miestnostiach na oslavach.
Potom značka ktorej môžem veriť,to som bral ako záruku dobrého zaostrovania.Až potom pixely najlepšie okolo 10 a veľkosť displeya ja mám 3".Samozrejme musel natáčať aj video.
Rozhodol som sa pre Panasonik LIMUX DMC-FX50.Som sním veľmi spokojný aj keď som ho kupoval pred 7 rokmi stále funguje bezvadne.Vtedy stál na eura cca 300 Eur.
Palike852
26.05.11,23:11
bol mi poradeny tento Samsung WB650 .. a celkom sa mi pozdava.. co vy na to?..
olybaba
27.05.11,03:57
- nie som odbornik na fotoaparaty, ale z vlastnej skusenosti si myslim, ze dolezite je aj to, aky ma fotoaparat baterky
- dostala som fotak "krasny, super", ale s plochou baterkou
- pri mojej zalube vo foteni baterka podla mna velmi malo vydrzala
- dostala som dalsiu baterku, aby som mala na vymenu, zial ani dve mi nestacia, napr. ked nie je moznost ihned ju nabit
- chcela som si kupit dalsiu-tretiu baterku, aby som mohla fotit kolko chcem, napr.celodenny vylet, ale ked som zistila kolko stoji, nekupila som ju, stoji tretinu toho, co asi stal ten moj "krasny, super" fotak
- radsej si kupim novy fotak
Gina Er
27.05.11,12:49
- nie som odbornik na fotoaparaty, ale z vlastnej skusenosti si myslim, ze dolezite je aj to, aky ma fotoaparat baterky
- dostala som fotak "krasny, super", ale s plochou baterkou
- pri mojej zalube vo foteni baterka podla mna velmi malo vydrzala
- dostala som dalsiu baterku, aby som mala na vymenu, zial ani dve mi nestacia, napr. ked nie je moznost ihned ju nabit
- chcela som si kupit dalsiu-tretiu baterku, aby som mohla fotit kolko chcem, napr.celodenny vylet, ale ked som zistila kolko stoji, nekupila som ju, stoji tretinu toho, co asi stal ten moj "krasny, super" fotak
- radsej si kupim novy fotak
aký to bol foťák??:eek:
olybaba
27.05.11,16:41
OLympus Stylus 1040
- je dobry, som s nim spokojna, skoda je len, ze baterka nevydrzi dlho
Gina Er
27.05.11,16:58
OLympus Stylus 1040
- je dobry, som s nim spokojna, skoda je len, ze baterka nevydrzi dlho
ja mám panasonic DMC-LS60 a canon powershot S2 IS,idú tam tužkové dobíjacie....vydržia dosť dlho.
1neroamd
27.05.11,17:57
Pozri ktore fotaky su do 200e -dalej pozri ktory ma najvacsiu optiku a najvacsie rozlisenie. To je najhlavnejsie. Velka optika aby prepustila maximum svetla( rozdiel poznas na fotkach fotenych v tme) a kvalitny cip aby ho spravoval. Kartu, brasne a prislusenstvo si dokupis. Ja by som pozeral na Panasonic, Olympus, Canon, Fuji, Samsung.
bubkoch
27.05.11,18:08
Pozri ktore fotaky su do 200e -dalej pozri ktory ma najvacsiu optiku a najvacsie rozlisenie. To je najhlavnejsie. Velka optika aby prepustila maximum svetla( rozdiel poznas na fotkach fotenych v tme) a kvalitny cip aby ho spravoval. Kartu, brasne a prislusenstvo si dokupis. Ja by som pozeral na Panasonic, Olympus, Canon, Fuji, Samsung.

co to je "najvacsia optika" ? taka ktora ma najvacsie rozmery ?
co to je "kvalitny cip" ? ten ktory ma co najvacsie rozlisenie ?
ak si na obe otazky odpovedal ano, tiez ti najskor doporucujem studovat linky v #2 v tejto teme a az potom radit
Gina Er
27.05.11,19:33
nechápem,načo si dal túto otázku sem do porady,keď si sa to isté pýtal na ephoto....veď tam sú iní machri...myslím,že ti tam poradili dobre....v kategorii do 200e si vyberaj podla vzhladu/farby .... nicim sa inac nelisia ...
Palike852
27.05.11,21:35
preto som to dal aj sem, lebo nie kazdy chodi na ephoto a nie vsetci na ephoto mi poradili tak ako by som ocakaval. A aj sem mozu chodit ludia ktori nieco take hladali alebo hladaju a vedia mi poradit. A mimochodom aj v kategorii do 200€ su rozne fotaky je rozdiel ci si kupis napr nejaky shit Agfa SENSOR 500D, alebo napr. Samsung WB650, ktory je mozno aj lepsi nez nejake fotaky do 300€ a presne nieco take som hladal..
kergulaan
28.05.11,05:31
Vies, to sa niekedy stava, ze ti poradia inac ako ocakavas. Keby radili iba ako ty chces, tak to by nemusela byt rada, ale iba suhlas.
Aj synovi som vravel, nechytaj popalis sa - a popalil sa
:>D
Gina Er
28.05.11,06:04
preto som to dal aj sem, lebo nie kazdy chodi na ephoto a nie vsetci na ephoto mi poradili tak ako by som ocakaval. A aj sem mozu chodit ludia ktori nieco take hladali alebo hladaju a vedia mi poradit. A mimochodom aj v kategorii do 200€ su rozne fotaky je rozdiel ci si kupis napr nejaky shit Agfa SENSOR 500D, alebo napr. Samsung WB650, ktory je mozno aj lepsi nez nejake fotaky do 300€ a presne nieco take som hladal..
no tak si to našiel a už si spokojný?:D
najlepšie by bolo kúpiť si to najlacnejšie,možno aj niekde v bazáre.a keď zistíš,či ťa to baví,a hlavne zistíš,ČO chceš fotiť,potom sa rozhodnúť.
Nemysli si,že sem každý majiteľ každého mydla bude písať svoje skúsenosti....
duves
28.05.11,09:22
preto som to dal aj sem, lebo nie kazdy chodi na ephoto a nie vsetci na ephoto mi poradili tak ako by som ocakaval. A aj sem mozu chodit ludia ktori nieco take hladali alebo hladaju a vedia mi poradit. A mimochodom aj v kategorii do 200€ su rozne fotaky je rozdiel ci si kupis napr nejaky shit Agfa SENSOR 500D, alebo napr. Samsung WB650, ktory je mozno aj lepsi nez nejake fotaky do 300€ a presne nieco take som hladal..
Chodievam na ephoto.sk, ale tam priliš nekomunikuju s tymi, čo chcu, alebo maju kompakt. Pozri dam ti otazku, ty si čo myslis, prečo stoja niektore kompakty 70€ a niektore aj 300€. Mysliš, že tie drahšie maju zazračne tlačitko "beautiful photography"?
duves
28.05.11,09:33
Palike byt tebou, tak kupim asi toto: http://www.fotoradce.cz/fotoaparaty/samsung-wb2000-cislo2511
Je doležite, aby kompakt vedel ukladať RAW subory. Naučiť sa s tym robiť, nejaky RAW konvertor, napr. Adobe LR. Stade je potom krôčik k lepšej fotografii, do sveta zrkadloviek. Ak si kupiš mydlovu krabičku len ako plný automat a bez možnosti fotiť do raw, tak je to jedno čo kúpiš. A uvedena investicia do kompaktu hore sa ti možno vrati v znalostiach, ktore získaš preto, že to nebude plny automat (i ked je tam aj taka volba).
1neroamd
13.06.11,19:38
co to je "najvacsia optika" ? taka ktora ma najvacsie rozmery ?
co to je "kvalitny cip" ? ten ktory ma co najvacsie rozlisenie ?
ak si na obe otazky odpovedal ano, tiez ti najskor doporucujem studovat linky v #2 v tejto teme a az potom radit

A kompakt akoze nema kvalitnu optiku? Neviem si predstavit ze by si to olympus dovalil. Ma a ajtak v tme spravi zlu fotku treba uprednostnit velkost optiky! A rozlisenie 5Mpx je horsie ako 7Mpx.
A ostatne si uz vyberie kazdy sam ci chce biely cierny. Akumulator ajtak dostane zakladny, mozno nejaku 512MB kartu, alebo brasnu. Toto vsetko sa da dokupit ale ked si vyberies Fotak so zlou optikou a snimacim cipom tak co dokupis? Rit palovu!
bubkoch
14.06.11,05:24
A kompakt akoze nema kvalitnu optiku? Neviem si predstavit ze by si to olympus dovalil. Ma a ajtak v tme spravi zlu fotku treba uprednostnit velkost optiky! A rozlisenie 5Mpx je horsie ako 7Mpx.
A ostatne si uz vyberie kazdy sam ci chce biely cierny. Akumulator ajtak dostane zakladny, mozno nejaku 512MB kartu, alebo brasnu. Toto vsetko sa da dokupit ale ked si vyberies Fotak so zlou optikou a snimacim cipom tak co dokupis? Rit palovu!

tak ak skutocne myslis pod velkostou optiky jej rozmery a pod kvalitnym cipom jeho rozlisenie, tak si na veeeelkom omyle ...

rozmermi velky objektiv na kompakte ma velmi malo spolocne s jeho kvalitou, ale rozsahom ohniskovej vzdialenosti - aby si rozumel: zoom, rozmery rastu aby si mal aspon aku taku svetelnost, teda musis pozerat na svetelnost objektivu, nie na jeho rozmery
a co sa tyka rozlisenia, ver tomu ze pre kompakt plati cim mensie rozlisenie tym lepsie ... a rozhodne by som pre lepsie fotky chcel na kompakte radsej 5-7 MPx ako 12 MPx ...
marek.sarvas
14.06.11,05:43
SONY DSC-HX1 - mimoriadna spokojnosť, dokonca robí panorámy a cena je vzhľadom k možnostiam výborná.
1neroamd
14.06.11,07:43
Tie kompakty si uplne zle pochopil! Sprav si do papier dierku spendlikom a sleduj kolko svetla tade prejde. A potom vystrihny dierisko.
Aj ked si kupis mali fotoaparat trebars sony nespavi ti taku dobru fotku ako sony s vacsou optikou a mozes zoomovat kolko chces! Mali je preto lebo sa niekomu nechce nosit velky ale uzivatel ozelie horsiu kvalitu
Kazdy vyrobca na svoje napr Leica, Carl zeiss a kazda je dobra. ziadna ti nespravi nejaku smuhu na zabere alebo co ale VACSI JE LEPSI!!!
Ja by som bral Panasonic Lumix
Preco nenosia paparazi kompakty? Oni maju jake objektivi aby mohly zoomovat ale aby nebol zaber tmavy. A ohnisko ti je tak na macro
Koviko
15.06.11,08:13
Dôležitejšie ako Mpix je optika. Veď už aj mobily majú 10 Mpix fotoaparáty. Skúsili ste urobiť fotografiu pri horšom svetle? Alebo skreslenie na okrajoch? Takisto ZOOM viac ako 10-12x je hlúposť. Na dovolenkové fotografie je to jedno. Odporúčam kvalitné kompakty alebo zrkadlovky. Cena je tam okolo 300 EUR.