GABAZ
10.01.06,08:35
Chcela by som poprosiť niekoho, kto účtuje o spotrebnej dani z alkoholu, aby mi poradil s účtovaním, lebo neviem ako sa má správne účtovať. Hľadala som na porade aj v inej literatúre, ale neviem. Firma ktorej vediem účtovníctvo, je registrovaná ako oprávnený príjemca pre spotrebnú daň. V januári nadobudla alkohol 100 ks fliaš 0,7 l v spotrebiteľskom balení zo štátu EU. Podali si daňové priznanie k spotrebnej dani a daň za celé nakúpené množstvo v sume 7000 Sk aj zaplatili. Alkohol sa doplnil o logo a ďalej predával a fakturoval odberateľom ako darčekový predmet. Ku koncu roka 2005 mali na zásobe 20 fliaš alkoholu. Firma účtuje spôsobom B.
Účtovala som nasledovne :
- faktúra za nákup alkoholu z EÚ 504/321 + samozdanenie a odpočítanie DPH
- výmer spotrebnej dane podľa daňového priznania 504/345,
- platba 345/221
Faktúry za predaj alkoholu som účtovala :
- 311/604 /základ dane obsahuje aj spotrebnú daň/
311/343
Neviem či je tento postup účtovania správny a čo s tým, ak sa alkohol nepredal a zostal na zásobe.Je mi jasné, že si musím zaúčtovať zostatok na sklade. Treba niečo robiť so spotrebnou daňou?

Veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu. Nejde o veľkú sumu, ale nerada by som to mala zle.

Gaba
GABAZ
11.01.06,06:58
Naozaj nikto z poraďákov neúčtuje o spotrebnej dani za alkohol ? Naozaj by som si to potrebovala overiť.