Lipican
25.05.11,11:35
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 01/2009. V roku 2010 odpracoval len prvé dva mesiace a potom nastúpil na dlhodobú PN, ktorá sa ukončila v polovici druhého mesiaca 2011. K 28.2.2011 sme s ním rozviazali pracovný pomer. Neviem akým spôsobom krátiť dovolenku v roku 2010, keď v tom roku neodpracoval ani 60 dní.
jankasm
25.05.11,09:40
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 01/2009. V roku 2010 odpracoval len prvé dva mesiace a potom nastúpil na dlhodobú PN, ktorá sa ukončila v polovici druhého mesiaca 2011. K 28.2.2011 sme s ním rozviazali pracovný pomer. Neviem akým spôsobom krátiť dovolenku v roku 2010, keď v tom roku neodpracoval ani 60 dní.

Nečudujem sa, že nevieš ako krátiť, nemáš totiž čo. ;)
Sám si si odpovedal, že neodpracoval ani 60 dní, a teda nemá nárok na celoročnú dovolenku. Má nárok len na D za odpracované dni, za každých 21 dní 1/12 dovolenky. Takže vypočítaj koľko dní odpracoval za 01-02/2010 a vypočítaj koľko dovolenky mu prináleží.
vieraaaa
25.05.11,09:41
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 01/2009. V roku 2010 odpracoval len prvé dva mesiace a potom nastúpil na dlhodobú PN, ktorá sa ukončila v polovici druhého mesiaca 2011. K 28.2.2011 sme s ním rozviazali pracovný pomer. Neviem akým spôsobom krátiť dovolenku v roku 2010, keď v tom roku neodpracoval ani 60 dní.
Dovolenku mu vypočítaš za odpracované dni - január - február 2010. Za každých 21 odpracovaných dní má nárok na 1/12 z ročného nároku na dovolenku. Ak by mal 40 hodinový pracovný týždeň, tak fond pracovného času bol v 1/2010 - 21 PD a 2/2010 20 PD, takže by mu vznikol nárok na 1/12 ročného nároku.
video1983
27.05.11,14:14
Zdravim Vas priatelia,
chcem sa spytat nieco ohladom dovolenky dufam ze to moze byt aj v tejto teme.

Ide o znameho ktory je zamestnany v jednej firme cca 7 rokov. V marci mal 2 tyzdne dovolenky a teraz si chce vybrat zvysne 2 tyzdne v auguste. V zmluve ma zakotvene ze cerpanie dovolenky je mozne len od 1.feb. do 30. sep. pretoze cez zimne obdobie je firma busy. To je v poriadku, lenze problem nastal teraz lebo firma momentalne nepracuje 5 dni v tyzdni ale len 4 vacsinou pondelky sa nerobia niekedy piatky. Ked si pytal 2 tyzdne v auguste sef mu povedal ze mu neda lebo ze uz mal 2 tyzdne v marci a tieto dni ktore budu doma z dovodu malych objednavok im bude firma platit ako dovolenku. Tak mu povedal ze si ju takto vycerpa a neda mu plne dva tyzdne! Moze toto zamestnavatel spravit?? ma na to pravo. Myslim ze kazdy ma pravo na platenu dovolenku v pocte 10dni v letnych mesiacoch. co vy na to? dakujem za vsetky informacie a rady
veronikasad
27.05.11,16:02
Zdravim Vas priatelia,
chcem sa spytat nieco ohladom dovolenky dufam ze to moze byt aj v tejto teme.

Ide o znameho ktory je zamestnany v jednej firme cca 7 rokov. V marci mal 2 tyzdne dovolenky a teraz si chce vybrat zvysne 2 tyzdne v auguste. V zmluve ma zakotvene ze cerpanie dovolenky je mozne len od 1.feb. do 30. sep. pretoze cez zimne obdobie je firma busy. To je v poriadku, lenze problem nastal teraz lebo firma momentalne nepracuje 5 dni v tyzdni ale len 4 vacsinou pondelky sa nerobia niekedy piatky. Ked si pytal 2 tyzdne v auguste sef mu povedal ze mu neda lebo ze uz mal 2 tyzdne v marci a tieto dni ktore budu doma z dovodu malych objednavok im bude firma platit ako dovolenku. Tak mu povedal ze si ju takto vycerpa a neda mu plne dva tyzdne! Moze toto zamestnavatel spravit?? ma na to pravo. Myslim ze kazdy ma pravo na platenu dovolenku v pocte 10dni v letnych mesiacoch. co vy na to? dakujem za vsetky informacie a rady
Vieš poradiť aj zákon, ktorý ti to právo zaručuje ?
video1983
27.05.11,16:56
dik za radu
ivka70
27.05.11,17:03
Zamestnavatel ma pravo naplanovat a nariadit svojim zamestnancom celu dovolenku.
Musi to urobit tak, aby aspon jedna cast bola 2 tydne v celku a naplanovat dovolenku musi s dostatocnym predstihom najneskor 14 dni dopredu.

Takze znamemu sa moze kludne stat, kedze uz 2 tyzdne v kuse cerpal, ze mu zamestnavatel nedovoli cerpat dalsie 2 tyzdne v lete.
Lucia Červenková
27.05.11,17:07
Zdravim Vas priatelia,
chcem sa spytat nieco ohladom dovolenky dufam ze to moze byt aj v tejto teme.

Ide o znameho ktory je zamestnany v jednej firme cca 7 rokov. V marci mal 2 tyzdne dovolenky a teraz si chce vybrat zvysne 2 tyzdne v auguste. V zmluve ma zakotvene ze cerpanie dovolenky je mozne len od 1.feb. do 30. sep. pretoze cez zimne obdobie je firma busy. To je v poriadku, lenze problem nastal teraz lebo firma momentalne nepracuje 5 dni v tyzdni ale len 4 vacsinou pondelky sa nerobia niekedy piatky. Ked si pytal 2 tyzdne v auguste sef mu povedal ze mu neda lebo ze uz mal 2 tyzdne v marci a tieto dni ktore budu doma z dovodu malych objednavok im bude firma platit ako dovolenku. Tak mu povedal ze si ju takto vycerpa a neda mu plne dva tyzdne! Moze toto zamestnavatel spravit?? ma na to pravo. Myslim ze kazdy ma pravo na platenu dovolenku v pocte 10dni v letnych mesiacoch. co vy na to? dakujem za vsetky informacie a rady

Zákonník práce § 111
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Jeho zamestnávateľ má pravdu, keďže jednu dvojtýždňovu dovolenku si vyčerpal, na druhú už nemá nárok. Je to už iba na dohode.
video1983
27.05.11,17:11
dakujem tym co poradili ! odkazem