tinkas
25.05.11,12:53
ahojte prosím Vás ako to robíte,,, prepustili sme jedného zamestnanca v mesiaci 05/2011. on mi teraz doniesol Potvrdenie zamest. na účely nároku na dávku v nezamestnanosti....Do kedy som mu to povinná odovzdať, kedže mu musím k tomu potvrdeniu urobiť ešte mzdy za mesiac 04 a 05/2011 a mi robíme mzdy az na konci nasledujúceho mesiaca....môže tam byť len taka predbežná mzda alebo presna? ďakujem?
veronikasad
25.05.11,10:58
ahojte prosím Vás ako to robíte,,, prepustili sme jedného zamestnanca v mesiaci 05/2011. on mi teraz doniesol Potvrdenie zamest. na účely nároku na dávku v nezamestnanosti....Do kedy som mu to povinná odovzdať, kedže mu musím k tomu potvrdeniu urobiť ešte mzdy za mesiac 04 a 05/2011 a mi robíme mzdy az na konci nasledujúceho mesiaca....môže tam byť len taka predbežná mzda alebo presna? ďakujem?
VZ musí byť zhodný s tým, čo uvedieš na mesačnom výkaze (SP kontroluje, ak bude rozdiel, budeš mať problémy ...).
Čím skôr výplaty urobíš, tým skôr dostane dávku v nezamestnanosti. (Ak mu dáš potvrdenie koncom júna, dávku dostane až v auguste. Bolo by vhodné urobiť mimoriadne spracovanie miezd).
tinkas
25.05.11,11:10
ďakujem veronikasad a prosím ťa čo v prípade...ked si do výpovede stihol zamestnanec prečerpať dovolenku o 6,5dna?
veronikasad
25.05.11,11:14
ďakujem veronikasad a prosím ťa čo v prípade...ked si do výpovede stihol zamestnanec prečerpať dovolenku o 6,5dna?
náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú mu nevznikol nárok, je povinný vrátiť v poslednej výplate.
tinkas
25.05.11,11:22
dakujem a nepracuješ v Olmype? je to zložka 312? a dať to do výplaty mínusom?? vobec neviem ako to urobiť....Len odvody do ZP mi vypočíta olymp potom z HM zníženej o prečerpanú dovolenku ale odovdy do SP uz z HM nezníženej o prečepranu dovolenku..
veronikasad
25.05.11,11:30
dakujem a nepracuješ v Olmype? je to zložka 312? a dať to do výplaty mínusom?? vobec neviem ako to urobiť....Len odvody do ZP mi vypočíta olymp potom z HM zníženej o prečerpanú dovolenku ale odovdy do SP uz z HM nezníženej o prečepranu dovolenku..
nemala som prípad prečerpanej dovolenky. Máš ostrú verziu OLYMPu ?
tinkas
25.05.11,11:33
ano mam...len nám skončil balík podpory a ešte nie je predlžené preplatenie..:(
veronikasad
25.05.11,11:36
nemala som zamestnanca s prečerpanou dovolenkou. zavolám ti do krosu ?
tinkas
25.05.11,11:37
jeeej...to by si bola velmi zlata....:)
Pepa
25.05.11,11:38
Programy boli upravované po stanovisku SP tak, že VZ sa neznižuje o prečerpanú dovolenku. Ak si pozriete ZP tak VZ by sa nemal znižovať ani pri odvodoch do ZP ............ Neviem či existuje stanovisko niektorej zo zdr. poisťovní, ale podľa znenia ustanovení ZP je to zrázka z čistej mzdy.

ZP § 131

Zrážky zo mzdy a poradie zrážok

(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažného príspevku za opatrovanie, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 3.
veronikasad
25.05.11,11:49
Tinka, je to kod 312 - suma minusom.
Prečerpaná dovolenka znižuje preddavky na poistné do ZP, nie však do SP. Máš to správne