neva19
25.05.11,19:54
Už viac ako 5 rokov mám neustále problém s ekzémom a zápalom v oblastí očí.
Kožnými testami mi bola zistená alergia fragrance mix, teda na vonné látky. Nepoužívam vôbec žiadnu dekoratívnu kozmetiku.
Má niekto skúsenosť s touto alergiou.
lujza.j
25.05.11,18:05
neva19
25.05.11,18:16
Ďakujem Lujza, internet mám z väčšej časti preštudovaný, avšak zaujímajú ma osobné skúsenosti.
lujza.j
25.05.11,18:18
ok:)
arizona
25.05.11,19:01
Už viac ako 5 rokov mám neustále problém s ekzémom a zápalom v oblastí očí.
Kožnými testami mi bola zistená alergia fragrance mix, teda na vonné látky. Nepoužívam vôbec žiadnu dekoratívnu kozmetiku.
Má niekto skúsenosť s touto alergiou.

Tych alergenov mas okolo seba vsade vela,ani si neuvedomujes. Seba mozes trochu ochranait, ze si odsledujes co ti vadi a vylucit to. Ale celkom sa toho nezbavis.
Tiez som bola silne alergicka na nejake vonave zlozky z parfemov a kozmetiky. Kozmetiku a drogeriu som kupovala tak, ze som si v obchode trochu naniesla na zapastie a odosla na hodinku prec z obchodu. Ked sa mi to miesto nazacervenalo a nezacalo svrbiet, tak som sa vratila do obchodu kupit. Inak som to nevedela zistit,lebo presny a uplny obsah sa v zlozeni nepise.

Trapilo ma to,lebo som casto musela poziadat rodinu,priatelov a kolegov,aby nepouzivali nejaku vonavku,lebo ma dusilo,slzili mi oci,svrbelo ma cele telo,ale hlavne dychacia trubica. Kto to nezazije, tak to nepochopi,ake je to hrozne...
Bravala som silne utlmujuce tabletky,kotrokoidove injekcie atd.
Najlepsie na alergiu pomaha more. To som mala pokoj aj niekolko mesiacov.

Vonné látky – fragrance mix
Parfémy (vonné látky) sú organické substancie s charakteristickou, zvyčajne príjemnou vôňou. Sú všadeprítomné a nachádzajú sa vo všetkých parfémovaných produktoch. Zdrojom sú nielen kozmetiká, ale aj detergenty, zjemňovače, prostriedky pre domácnosť, kde parfémy potláčajú nepríjemný pach surovín, produkty na ústnu hygienu, papier, pracie prostriedky a aviváž a prísady v potravinárstve. V priemyselnej sfére sa parfémové substancie nachádzajú v rezných kvapalinách, kvapalinách na elektrogalvanizáciu, farbivách, gume, prísadách a v kvapalinách na klimatizáciu.
V parfumérskom priemysle sa používa asi 3000 substancií, ktoré sa rozdeľujú na:


prírodné látky z rôznych častí rastlín, ktorých je asi 300-400
substancie živočíšneho pôvodu – ambra z veľryby, pižmo zo semenníkov jeleňa, kastoreum zo žliazok bobra, extrakt z včelieho vosku-beeswax absolute a extrakt zo žliazok cibetky – cibet
2500 syntetických produktov

Jeden parfém môže obsahovať viac než 200 individuálnych substancií. Viac než 100 vonných látok bolo identifikovaných ako alergény.
Fragrance mix je zložený z 8. najčastejších alergénov:


škoricový aldehyd
škoricový alkohol
amylškoricový aldehyd
eugenol
isoeugenol
hydroxycitronellal
geraniol a
extrakt z dubového lišajníka