Lenka R
27.05.11,10:35
Chcela by som poprosiť o informáciu či je nárok na vdovský / vdovecký/ dôchodok je limitovaný dĺžkou manželstva . V zákone som to totiž nikde nenašla. Záleží na tom či je pozostalý partner manželom 1 rok alebo 10 rokov, je v tom rozdiel ?
katka50
27.05.11,08:39
Chcela by som poprosiť o informáciu či je nárok na vdovský / vdovecký/ dôchodok je limitovaný dĺžkou manželstva . V zákone som to totiž nikde nenašla. Záleží na tom či je pozostalý partner manželom 1 rok alebo 10 rokov, je v tom rozdiel ?
Trvanie manželstva nie je dôležité. Dôležité je, aby v čase ovdovenia boli manželmi.

zákon 461/2003 § 74

PIATY DIEL
VDOVSKÝ DÔCHODOK A VDOVECKÝ DÔCHODOK
§ 74
Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku na vdovecký dôchodok
(1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
(2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.
(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak
a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) vychovala aspoň tri deti,
d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
e) dovŕšila dôchodkový vek.
Lenka R
27.05.11,08:48
Ďakujem Katka :)
chudaska
10.06.11,10:42
Dobrý den, chcem sa poradit so skusenejsimi. Mam susedu,ktorej manzel necakane zomrel v Aprili 2010, ma 2 deti -syn, druhak na ucnovke a dcera chodi do 9. rocnika ZS. Na deti dostava sirotsky dôchodok,ale vdovsky dôchodok jej po roku prestali vyplacat, nakolko zarobok velky nema -tipujem okolo 400 -450 eur mesacne, ma co robit aby utiahla celu domacnost, este pripomeniem,ze zije v rodinnom dome so svokrou,ktora jej tiez prispieva na byvanie,inak by to asi neutiahla. Rada by som jej poradila,tak sa pytam skusenejsich, ci ma narok este aj nadalej poberat vdovsky dôchodok, pokial sa stara o 2 nezaopatrene deti po manzelovi, len si musi o to ist znova poziadat?
Nárok na výplatu vdovského dôchodku

Nárok na výplatu vdovského dôchodku trvá po obdobie jedného roka od smrti manžela. Po uplynutí tohto jedného roka zaniká iba nárok na výplatu vdovského dôchodku, samotný nárok na vdovský dôchodok však trvá aj naďalej. Po uplynutí jedného roka nárok na výplatu trvá iba vtedy, ak vdova spĺňa niektorú z nasledujúcich podmienok:

stará sa aspoň o jedno nezaopatrené dieťa (pozri: nezaopatrené dieťa ), ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok alebo ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané (t. j. vlastné dieťa vdovy, osvojené dieťa vdovy alebo dieťa, ktoré bolo rozhodnutím príslušného orgánu počas trvania manželstva vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov),
je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
vychovala aspoň tri deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006)
dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006)
dovŕšila dôchodkový vek.

Za výchovu dieťaťa na tieto účely sa považuje výchova dieťaťa od jeho narodenia až po dosiahnutie plnoletosti (t.j. do dosiahnutia 18 rokov veku, prípadne do dňa uzavretia manželstva, ak dieťa uzavrelo manželstvo skôr).

Podla mna splna prvu podmienku. Pripadne o co by mohla este poziadat? Je to nespravodlive, niektori nasi spoluobcania poberaju rozne davky, hoci v zivote nepracovali a ona aj jej manzel robili a nema na nic narok. Poradte,rada jej poradim!
veronikasad
10.06.11,10:47
Chudaska a z akého dôvodu jej prestali vyplácať vdovský dôchodok ? Ak sa nevydala, nárok na vdovský dôchodok má naďalej, lebo splňa podmienku starostlivosti o deti.

Nech sa informuje v SP - možno nepredložila potrebné doklady (potvrdenie o štúdiu, rodné listy detí - z jednej kancelárie do druhej je v SP ďaleko, aby si to pozreli v systéme sami).
chudaska
10.06.11,10:51
nie nevydala sa, ona je taka jednoducha zena,ktora nevie asi velmi sa ohradit za svoje prava,ale chcem jej pomoct,lebo to nema jednoduche,,,,je mozne,ze ju nikto nevyzval,aby predlozila tieto dokumenty...cize poviem jej aby dolozila potvrdenie o studiu syna /stredoskolak/ + rodny list dcery /navstevuje ZS/ a mali by jej potom aj spatne vyplatit vdovsky od aprila,kedy jej ho prestali platit?
Dakujem ti za rady!
veronikasad
10.06.11,10:55
nie nevydala sa, ona je taka jednoducha zena,ktora nevie asi velmi sa ohradit za svoje prava,ale chcem jej pomoct,lebo to nema jednoduche,,,,je mozne,ze ju nikto nevyzval,aby predlozila tieto dokumenty...cize poviem jej aby dolozila potvrdenie o studiu syna /stredoskolak/ + rodny list dcery /navstevuje ZS/ a mali by jej potom aj spatne vyplatit vdovsky od aprila,kedy jej ho prestali platit?
Dakujem ti za rady!
Pošli ju do SP, prípadne choď tam s ňou, ak si to nevie vybaviť sama. Určite by s ďalšou výplatou VD po predložení príslušných dokladov detí nemal byť problém.
chudaska
10.06.11,10:57
Pošli ju do SP, prípadne choď tam s ňou, ak si to nevie vybaviť sama. Určite by s ďalšou výplatou VD po predložení príslušných dokladov detí nemal byť problém.

dakujem za radu...poviem jej,aby navstivila SP!