mareko
27.05.11,20:19
Vie mi prosím niekto odpovedať na otázku, či nemôže uškodiť človeku, ktorý bol cca pred mesiacom na zákroku "prefúknutie upchatej srdcovej cievy a vloženie platničky na neupchávanie" vyhliadkový let vetroňom? Ten zákrok neviem presne špecifikovať, takže iba tak laicky. Nemôže ten let dáko ohroziť takéhoto operovaného človeka? Ďakujem za odpovede.
pasuliatko
27.05.11,19:17
ja by som neriskovala...
mareko
27.05.11,19:22
Noooo, ja sa tiež trocha obávam. Mal to byť totiž darček k životnému jubileu, prekvapenie pre priateľa, takže sa ho na to nemôžem opýtať a pochopiteľne mu nechcem poškodiť :-(.
pasuliatko
27.05.11,19:37
skús sa poradiť s lekárom, on vie poradiť najlepšie...
terezamaria
27.05.11,20:38
Neriskovala by som, hlavne keď už bol na zákroku. Let sa neodporúča
vo všeobecnosti u " cievarov ".:)
misoft
27.05.11,21:53
I keď je votroň bezmotorové lietadlo, je schopné dosiahnuť dosť vysoké výšky (často 5000 m - lietajú so špeciálnym odevom a maskou)). No aj tak výstup hoci len do výšky 1500-2000 m je poriadnou záťažou na kardiovaskulárny systém (zmeny tlaku krvi môžu spôsobiť poškodenie operovanej časti). Ja by som to osobne v takomto prípade neriskoval. Radšej dlhší život, ako chvíľka radosti a vzrušenia.
mareko
28.05.11,08:23
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne. Vymýšľala som veľmi dlho "super darček" a už viac než pol roka ho mám vymyslený a do toho sa náhle prihodila táto zdravotná komplikácia, tak ma presne napadlo to, že by to mohol byť problém aj v bezmotorovom lietadielku. Nuž a čo teraz narýchlo vymyslieť? Aj keď je to mimo témy, nemáte nápad na originálny darček? Všetkým Vám ešte raz ďakujem a želám pekný víkend.
terezamaria
28.05.11,08:38
Čo tak nejaký spoločný víkendový pobyt? :):):) Alebo pekný mobil, príp. fotoaparát? :):):) Najlacnejšie čo ma napadá, je Vaša spoločná fotka - zväčšená a zarámovaná.
mareko
28.05.11,08:57
Terezka ďakujem za nápady, ale pobyt zabezpečuje on pre nás v rámci oslavy, foťák..je to klasik, iba kvalitnú zrkadlovku na film a tá je teda poriadne drahá no a fotka sa zase nepozdáva mne. To bude dosť ťažké :-) ale snáď na niečo prídem.
peterkos2
28.05.11,09:47
Ak mal upchatú srdcovú cievu,tak mal infarkt.Mal som ho tiež a aj tú výstuhu mám- odborne sa volá "stent".Takéto veci by som tiež neriskoval.Dopadol som vcelku dobre-samozrejme nechýbalo pochybenie lekárov-bol by som dopadol oveľa lepšie
buchač
28.05.11,18:18
I keď je votroň bezmotorové lietadlo, je schopné dosiahnuť dosť vysoké výšky (často 5000 m - lietajú so špeciálnym odevom a maskou)). No aj tak výstup hoci len do výšky 1500-2000 m je poriadnou záťažou na kardiovaskulárny systém (zmeny tlaku krvi môžu spôsobiť poškodenie operovanej časti). Ja by som to osobne v takomto prípade neriskoval. Radšej dlhší život, ako chvíľka radosti a vzrušenia.

...keby len na ten ...

Už len záujemcovia o lietanie musia mať v poriadku chrup ...a statočne !!!
Napríklad , piloti stíhačiek nesmú mať v " hube " ani len plombu ...ak sa tam nachádza , tak zúbok ide hajde , von ... no to je už ale o inom ...;)
mareko
29.05.11,08:51
Buchač, Ty nikdy nesklameš. Bez Teba by tu bola asi nuda :-).
Ale tomu čo píšeš o pilotoch stíhačiek pochopiteľne verím. Príde mi zábavné, ako sme sa od vyhliadkového letu (možno 10 minútového) dostali až k stíhačkám. Ale človek sa tu dozvie aj veci, o ktoré by sa možno v živote nezaujímal. Peknú nedeľu všetkým.
Gina Er
29.05.11,08:55
a let balónom? to hádam nie je až tak nebezpečné...či?
srska
29.05.11,09:20
...keby len na ten ...

Už len záujemcovia o lietanie musia mať v poriadku chrup ...a statočne !!!
Napríklad , piloti stíhačiek nesmú mať v " hube " ani len plombu ...ak sa tam nachádza , tak zúbok ide hajde , von ... no to je už ale o inom ...;)
vážim si ťa ale v tomto nemáš pravdu.
buchač
29.05.11,09:20
Buchač, Ty nikdy nesklameš. Bez Teba by tu bola asi nuda :-).
Ale tomu čo píšeš o pilotoch stíhačiek pochopiteľne verím. Príde mi zábavné, ako sme sa od vyhliadkového letu (možno 10 minútového) dostali až k stíhačkám. Ale človek sa tu dozvie aj veci, o ktoré by sa možno v živote nezaujímal. Peknú nedeľu všetkým.
...hm ...snáď by som niečo mal vedieť ...aspoň minimum ( nie moja špecializácia bola ) o tých stíhačkách ...

a let balónom? to hádam nie je až tak nebezpečné...či?
Pokud vzlétáme balónem vzhůru, začíná vzduch postupně řídnout jak s narůstající nadmořskou výškou klesá atmosférický tlak. Ve vzduchu je obsaženo méně kyslíku a nižší tlak jej netlačí dostatečně do krve. Naše tělo začne pociťovat nedostatek kyslíku. Co by se stalo, kdybychom stoupali balónem do větších výšek? Omezíme se pouze na jevy spojené s tlakem vzduchu, nebudeme brát v potaz že bychom rovněž zmrzli.


Už od nadmořské výšky 3 000 by nás bez ochranné kyslíkové masky začala bolet hlava a začaly by problémy s dýcháním. Ve výšce kolem 5 500 m by nedostatečné okysličování mozku vyvolávalo čím dál prudší bolest hlavy a dýchalo by se nám velmi těžce.

V 7 600 m bychom začali lapat po dechu a z naší krve by se začaly uvolňovat plyny v ní obsažené, které by způsobovaly záchvat kesonové nemoci (podobně jako u potápěčů).

Nad 9 000 m bychom bezkyslíkové masky upadli do bezvědomí.

Pokud bychom se dostali s dýchacím přístrojem a termooblekem až do výšky 19 000 m klesne tlak vzduchu natolik, že bod varu vody klene v závislosti na tlaku až na 37°C. To je obvyklá teplota lidského těla došlo by až k varu naší krve.


Jak je možné, že dopravní letadla létají obvykle ve výšce 10 km a pasažéři letadla nepociťují žádné zmiňované problémy? Letadla používají takovéto výškové hladiny, aby se vyhnula rozmarům počasí v nižších výškách a rovněž kvůli lepší práci tryskových motorů v řídkém vzduchu.


Pro snadné dýchání je na palubě letadla neustále připravována zásoba vhodně natlakovaného vzduchu, který je dodáván do prostoru pro cestující. Mezi okolím letadla a jeho vnitřkem je vysoký rozdíl tlaků. Aby se zmenšil tlak na trup letadla, není tlak vzduchu v prostorách pro cestující stejný jako u hladiny moře. Cestující mohou během stoupání či klesání letadla vnímat slabý tlak v uších, jak posádka nastavuje změnu vnitřního tlaku. Aby byli cestující ušetřeni těchto nepříjemných okamžiků, mohou žvýkat žvýkačky nebo cucat bonbony, které letušky rozdávají. Při letu ve velkých výškách je v kabině tlak odpovídající výšce asi 2100 až 2500 metrů nadmořské výšky. Udržovat v letadle přetlak na úrovni země by bylo technologicky náročné a letadlo by bylo příliš namáhané.

Už při rozjezdu letadla po letištní ploše se na tuto hodnotu tlak postupně snižuje a těsně před přistáním se opět tlak zvyšuje na hodnotu tlaku vzduchu při na daném letišti.

Do letadla je přiváděn vzduch z kompresorové sekce tryskových motorů, vzduch se následně ochlazuje chladícím systémem a jeho tlak se redukuje pomocí ventilů. Po koloběhu vzduchu v letadle je jinými ventily vydýchaný vzduch vypuštěn do atmosféry.

Vzduch v letadle má poměrně nízkou relativní vlhkost, proto také letušky nabízejí cestujícím hodně pití.

Kdyby došlo k dekompresi, například při výbuchu a následném poškození pláště letounu, letadlo by muselo rychle klesat do letové hladiny 3000 metrů. Při nízkém tlaku hrozí hypoxie (nedostatek kyslíku), kterou podle lékařů postižený nerozpozná, protože je ovlivněn jejím vedlejším efektem, euforií. Při případném náhlém snížení tlaku v letadle dojde k automatickému vypadnutí kyslíkové masky ze schránky pro každého cestujícího.
Gina Er
29.05.11,10:09
Ty si srandista,veď s balónom nepôjdu do takej výšky,aby tam potrebovali masky !!
buchač
29.05.11,11:09
Ty si srandista,veď s balónom nepôjdu do takej výšky,aby tam potrebovali masky !!

...srandista ???...hej , to hej ... pohode ...

A vieš Ty čo ???..
Ten obdarovaný je odkiaľ ???
Síce , mimochodom , je to aj tak jedno ...
Šak nech vylezie na najvyššiu budovu v okolí ...pešo ...šak sa mu prečistia aspoň žily ...masku nebude potrebovať , až tak vysoko ta určite nebude...
A aby to dole , naspäť rýchlejšie šlo , tak si stačí len trochu poskočiť ...na rímse strechy ...za pár sekúnd bude dole ...
Zážitok na celý zvyšok života ...;)
buchač
29.05.11,17:16
vážim si ťa ale v tomto nemáš pravdu.

...hm , nebol som síce pilot , ale také info som mal ...

Ty hej , šak aj masku máš ...aj plomby ??? ;):confused:
srska
29.05.11,19:04
...hm , nebol som síce pilot , ale také info som mal ...

Ty hej , šak aj masku máš ...aj plomby ??? ;):confused:
l-29 + boli aj plomby:) a na ulz praha s tým nebol problém
buchač
29.05.11,19:17
l-29 + boli aj plomby:) a na ulz praha s tým nebol problém
mimotemy

...teraz si spomínam niečo ...
Nejednalo sa len o amalgánové plomby ???
Tieto museli preč ???
Alebo tak nejak ...

Alebo ....žeby toto bola pravda ...???? ;):---:D


Piloti, stejně jako potápěči plomby mít můžou, ale nesměj mít právě ty vzduchový bublinky nebo malý kazy pod zubem nebo v zubu. Ve vysokejch nadmořskejch vejškách se totiž dle fyzikálních zákonů plyn roztahuje...


....:)
srska
29.05.11,19:23
mimotemy

...teraz si spomínam niečo ...
Nejednalo sa len o amalgánové plomby ???
Tieto museli preč ???
Alebo tak nejak ...

Alebo ....žeby toto bola pravda ...???? ;):---:D



....:)
mimotemynemuseli. v kabíne do 2500m atmosferický tlak a vyššie približne v kabíne pretlak na 50% výšky + maska na ksichte. a keď sa išlo na dostup tak aj anti g nohavice.
buchač
29.05.11,19:30
mimotemynemuseli. v kabíne do 2500m atmosferický tlak a vyššie približne v kabíne pretlak na 50% výšky + maska na ksichte. a keď sa išlo na dostup tak aj anti g nohavice.
mimotemy
....včul ši me zabil ;).....radšej už mlčím....:---:D:D:D:D