korzar007
30.05.11,12:34
Zdravim, najde sa niekto kto mi poradi, ako mam kompletne sformatovat disk na notebooku, ked mi odisla CD Romka, vstup na disketu nemam a pridavne zariadenia cez USB pocitac rozozna az ked sa spusti windows XP?
sthruska
30.05.11,10:52
Napr. požičaj si externú.
korzar007
30.05.11,10:57
externu CD romku mam, ale ide cez USB a ten rozozna az ked sa rozbehne Win - no a vtedy mi nedovoli formatovat
Vlado40
30.05.11,11:58
Vyber disk ,pripoj k PC a sformátuj.Dá sa to aj cez Disk Director , ktorý je nahraný na USB kľúči a z toho treba nabotovať ,ak to NTB podporuje.
korzar007
30.05.11,14:16
vdaka, skúsim
korzar007
30.05.11,18:29
NO neda sa. Windows je v tahu, takze vobec uz nejde nastartovat, CD romku nepozna, USB rovnako nie. Neda sa to cele nejako obist a dostat sa do MS DOS? A odtial spustit napr Salamander?
PotPalo
30.05.11,19:14
Takže to zhrňme: Notebook nespustí Windows. CD nejde, disketovku nemá. Sú dve možnosti, ako napísal Vlado40: buď nabootovať z USB disku (alebo USB CD romky), ak to nejde, pozri či je v BIOSe povolené bootovanie z USB a či je zapnuté USB legacy support. Ak to aj tak nepôjde, potom už len vybrať disk a naformátovať z iného PC.

Možno blbá otázka, ale: ak naformátuješ harddisk v notebooku kde nejde CD-ROMka, ako tam chceš potom dostať Windows (alebo iný O.S.)?
Skôr sa zameraj na toto, pri inštalácii Windows XP máš aj možnosť naformátovať disk.

Nieje jednoduchšie kúpiť funkčnú CD ROMku? Pod rukou ju zoženieš za pár eur (a to doslova).
korzar007
30.05.11,20:00
no moja predstava bola, ze ak sa dostanem do dosu, dam tam Norton commander alebo salamander a cez to nahram z kluca win 98 a nasledne zase xp. HDisk som uz skusal vybrat, ale je to nejaky nestandardny, takze sa neda pripojit na PC. Asi mi nezostane ine, len to vyhodit...
misoft
30.05.11,20:08
Do DOSu sa nedostaneš! (Maximálne do BIOSu a to je niečo iné). DOS bol kedysi operačný systém a ako nástavba boli Windows 3.1, 95 98. XP (a tiež Vista, Seven) je už samostatný OS.
Čo sa týka HDD na NB - tam sú všetky štandardné 2,5´ pre NB.
A okrem toho - nejako sa zaplietaš: Chceš formátovať HDD, nejde ti CD mechanika a ty ideš vyberať HDD. Radia ti, aby si kúpil novú CD mechaniku, pokiaľ si ešte nesformátoval HDD a máš tam OS (Windows), šupnúť CD mechaniku dnu, Windows ich vo väčšine prípadov nájde, nainštaluje (aspoň) základné ovládače (majú ich v sebe) a funguje to. Ty sa však chceš poškrabkať na pravom uchu ľavou rukou.

Okrem toho - aj keby si vytiahol HDD von, vždy sa dá pripojiť k PC (buď externe, alebo interne) - všetky konektory sú typizované.
mecky
30.05.11,20:12
Okrem toho - aj keby si vytiahol HDD von, vždy sa dá pripojiť k PC (buď externe, alebo interne) - všetky konektory sú typizované.

2,5" ata konektor v pc nenajdes, co je asi jeho pripad
Vlado40
30.05.11,20:19
Sú redukcie z 2,5" na 3,5" aj SATA aj ATA+napájací kábel.Len to treba mať.Kto s tým robí ,tak to určite nájde.
Iná možnosť a jednoduchšia vybrať HDD a vložiť do externého boxu 2,5" a pripojiť k inému PC cez USB.
Korzar007 daj sem typ NTB a číslo.
misoft
30.05.11,20:32
Všetko sa dá, len treba chcieť a hľadať.
korzar007
30.05.11,20:35
Accer, Model CL51
TravelMate 2350 series
PotPalo
31.05.11,08:33
Redukcia 2.5" na 3.5" HDD, používam aj ja: http://www.alza.sk/redukce-pro-pripojeni-2-d56763.htm
korzar007
31.05.11,08:46
ano, to bude asi najjednoduchsie riesenie, dik
kamowski
01.06.11,17:16
Ak váš pc umožňuje boot z USB sú dve možnosti:
1) stiahnuť program Unetbootin (http://unetbootin.sourceforge.net/unetbootin-windows-latest.exe).
Po spustení si na USB nahrať niektorú verziu linuxu (napr. ubuntu) z ponuky a nechať nabootovať z USB. Tam si vybrať nástroj GPARTED.
2) stiahnuť si priamo usb verziu GPARTED (http://gparted.sourceforge.net/download.php).
Odporúčal by som skôr tú prvú možnosť, pri live linuxoch (nie všetkých) je možne nastaviť si jazyk.
Mňa by ešte zaujímalo, čo budete ďalej s tým diskom robiť.