hubatá
30.05.11,15:16
Nemecko má nakazených k dnešnému dňu 1200 obyvateľov vírusom zo španielskych uhoriek. Ako vedia naši hygienici v takej krátkej dobe skontrolovať - a to aj dozadu kamióny čo-odkiaľ doviezli? Ako vedia skontrolovať aj malých obchodníkov-živnostníkov či nepredávajú závadné uhorky z Nemecka ......... ja im teda vôbec neverím. A naši ľudia si pri návšteve v Nemecku nedali k "schnitzli" uhorkový španielsky šalát ?
Chobot
30.05.11,13:22
Nemecko má nakazených k dnešnému dňu 1200 obyvateľov vírusom zo španielskych uhoriek. Ako vedia naši hygienici v takej krátkej dobe skontrolovať - a to aj dozadu kamióny čo-odkiaľ doviezli? Ako vedia skontrolovať aj malých obchodníkov-živnostníkov či nepredávajú závadné uhorky z Nemecka ......... ja im teda vôbec neverím. A naši ľudia si pri návšteve v Nemecku nedali k "schnitzli" uhorkový španielsky šalát ?

A ako si môžu byť istí, že všetkých 1200 ľudí sa nakazilo práve vírusom zo špan. uhoriek?

Aj u nás sú prípady hnačiek, len je ťažké dokázať, že to presne z toho a toho. Príčin môže byť veľa. A zbytočne sa nafukuje tá bublina. Rovnako, ako kedysi šialené kravy a kuratá s vtáčou chrípkou. Zase niekto potreboval zamedziť dovozu uhoriek zo zahraničia (nemyslím tým našu krajinu...).

A čo je to 1200 ľudí z 82 miliónov obyvateľov? Je to necelých 0,0015%! AK u nás dostane 70 ľudí sračku, bude sa z toho robiť panika?
bea
30.05.11,13:25
Také niečo sa môže stať hocikedy a hocikde. Je to znova len o tom, aby sme nezabudli na dôkladné umývanie zeleniny a ovocia a aj hygienu rúk...
alabut
30.05.11,14:05
Necudoval by som sa nakaze v Rusku, ale v Nemecku? Kde udelali soudruzi chybu?
Chokma
30.05.11,14:33
Ja zas nemam dovod verit, ze spanielske uhorky boli naozaj spanielske a nie africke... Je mi luto aj tych spanielskych pestovatelov, na ktorych sa to vsetko hadze - zliznu si to mozno bezdovodne. Na Slovensku je z toho tiez velke haloooo, mame vlastne uhorky a nasi odberatelia su opatrni, objednavaju si male mnozstva, lebo zakaznici mozno nebudu verit, ze to su nase slovenske. Ale co sa cudujeme, ked aj u nas na trhu trhovnici predavaju dovoz z Afriky, ktory presiel hadam cez 5 velkoskladov az k nam, nastriekany sajrajtom a oznacuju ho za slovensky, dokonca za svoj zo zahrady, hoci ziadnu zahradu nemaju... Skutocne, ludia nemozu uz nicomu verit. A doplacaju na to zas len ti, co su v tom nevinne. Pekne si krocik po kroku nicime nase polnohopodarstvo...
ErinErin
30.05.11,19:01
V Španielsku nie sú žiadni nakazení? :confused: Zaujímavé. :rolleyes:
Dáša_
30.05.11,19:07
niella
30.05.11,19:20
Ja zas nemam dovod verit, ze spanielske uhorky boli naozaj spanielske a nie africke... Je mi luto aj tych spanielskych pestovatelov, na ktorych sa to vsetko hadze - zliznu si to mozno bezdovodne. Na Slovensku je z toho tiez velke haloooo, mame vlastne uhorky a nasi odberatelia su opatrni, objednavaju si male mnozstva, lebo zakaznici mozno nebudu verit, ze to su nase slovenske. Ale co sa cudujeme, ked aj u nas na trhu trhovnici predavaju dovoz z Afriky, ktory presiel hadam cez 5 velkoskladov az k nam, nastriekany sajrajtom a oznacuju ho za slovensky, dokonca za svoj zo zahrady, hoci ziadnu zahradu nemaju... Skutocne, ludia nemozu uz nicomu verit. A doplacaju na to zas len ti, co su v tom nevinne. Pekne si krocik po kroku nicime nase polnohopodarstvo...

Vďaka Čarnogurskému, ktorý dal pozabíjať naše kravičky a zlikvidoval družstvá. Máme tu okrem španielských aj z inej tramtárie kadečo, napr. poľskú múku, polotovary, maslo, koláče, a i., Poliaci majú filipa a podnikavého ducha, a my máme to, čo si zaslúžime a preto - tak nám treba!
marleau
30.05.11,19:29
No farmaceutické korporácie potrebujú zarobiť,tak vymýšľajú nové choroby.Zaujímavé,že doteraz neboli.A ako zázrakom prídu o dva-tri týždne s medicínou na záchranu ľudstva,hlavne že to sype.
Jedzte bryndzu,cesnak a chren a nemusíte sa báť umelo vytvorených nákaz.Je za tým viac,ale v jednej téme ma už odbili,teraz mi tiež neuveria.Budúcnosť ukáže,ale bude neskoro.
Ešte dodám,že si naše "pravdovravné" a úplne "nestranné" média dovolia odvysielať názor obstarožnej Nemky,že ona v živote surovú zeleninu už nezje,len uvarenú.No pekný príklad.Niekomu strašne "záleží" na našom "zdraví",preto ten vírus...
marleau
30.05.11,20:15
marleau
30.05.11,20:39
V Španielsku nie sú žiadni nakazení? :confused: Zaujímavé. :rolleyes:
Nemajú na uhorky,ale to v médiách neprezradia,ani to,ako vo veľkom tam ľudia vyšli do ulíc.Upišťané čítačky správ povedia len to,čo nás nezaujíma.
pepsikova
30.05.11,20:56
..a že neukazujú pochovávanie tých ľudí, to už nie je senzácia?...nečudovala by som sa, keby epidémia vybuchla niekde v zapadnutom kúte Portugalska či chudobnejšej časti Španielska, ale Nemecko?..koho potrebujú znivočiť tentokrát?..(nebudem sviňa a nenapíšem, čo si myslím)
Dáša_
31.05.11,02:54
no to je fakt náhoda, že nový liek na hnačky zabral
http://www.sme.sk/c/5916171/uhorky-v-nasich-obchodoch-nie-su-nakazene.html

teraz neviem, to že v honbe za ziskom ide farmaceutický priemysel velmi daleko, tak to je jasné. Ale až takto?
gypsynka
31.05.11,04:30
A ako si môžu byť istí, že všetkých 1200 ľudí sa nakazilo práve vírusom zo špan. uhoriek?

Aj u nás sú prípady hnačiek, len je ťažké dokázať, že to presne z toho a toho. Príčin môže byť veľa. A zbytočne sa nafukuje tá bublina. Rovnako, ako kedysi šialené kravy a kuratá s vtáčou chrípkou. Zase niekto potreboval zamedziť dovozu uhoriek zo zahraničia (nemyslím tým našu krajinu...).

A čo je to 1200 ľudí z 82 miliónov obyvateľov? Je to necelých 0,0015%! AK u nás dostane 70 ľudí sračku, bude sa z toho robiť panika?
No, bohužiaľ, keby to bola len sr...čka, ale na to sa zomiera.
Letko
31.05.11,04:45
Myslím, že po prezretí tohto videa budete vidieť veci v inom svetle.

http://dokumentarni.tv/zdravi/potraviny-a-s-food-inc

Tento film išiel nedávno aj na HBO - aké dobré načasovanie :)
pasuliatko
31.05.11,05:21
baktéria escherichia coli je pôvodcom, presp. jej ,,sesternica,, sa vedci domnievajú a to nie je vírus....ale nevadí :D
katarina.j
31.05.11,05:38
Ved aj v naších obchodných reťazcoch sú ovocie a zelenina z rôznych kútov sveta....možno sa nájde aj tu "napadnutá" zelenina, len o tom este nevieme....a čo vieme o víruse? ani veľa, ani málo, počkáme, kým to tu dorazí....ako stále....načo robiť vopred opatrenia? ešte to nie je v štádiu "pozor krízový štáb zasadá, viac na tlačovke", tak nešírme paniku!
alabut
31.05.11,05:48
Fim dobre vysvetluje vznik patogennych mikroorganizmov. Preto alabut hnoji svoju zahradku vyhradne prezretym humusom ... v com mu prirodna dazdovkova spolocnost pomahaj. :-)
evuš
31.05.11,05:53
mimotemy Pite džúsy značky Frutta, postihne Vás sračka krutá.... :D

Denne zomiera v Afrike xyz detí od hladu, a o tých sa nepíše... Milujem uhorky, a jesť ich budem i naďalej - akurát zvýšim "čistiaci režim" ;)
Chokma
31.05.11,06:43
http://www.lideazeme.cz/clanek/zahrada-evropy

Hrozne zabery, ale aj u nas sa najdu podobne. Nie vsetci pestovatelia v Spanielsku (podobne Slovensku) pestuju takto, v takychto podmienkach. A v tom je ten hacik. Ze sa zovseobecnuje... a tak su "potrestani" nevinni spolu s vinnymi.
Jeden od nas robi dovozcu zeleniny a ovocia z Afriky, prevaza zrovna cez Spanielsko. Tiez nam tvrdil, ze "made in Slovakia" je nalepene aj na plodinach z Afriky len preto, ze majitelom plantazi je Slovak. Ak je to tak, tak je v tom uz riadny chaos. Na trhu sa robi to iste. Tvrdi sa, ze nieco je slovenske, hoci so Slovenskom to nema nic spolocne. Niektore staty maju opatrenia, ktorymi si vedia ochranit svoj (skutocne svoj) tovar a vedia aj podporit svoju vyrobu - kvalitnu, nezenu polnohospodarov do krajnosti (a to teraz nemam na mysli dotacie). Slovensko zial medzi ne nepatri.
Gapo
31.05.11,06:49
Keď som bol pracovne v štáte, kde sa takéto pliagy dajú nachytať, pretože našinec nie je na ich potvory navyknutý, každé ovocie či zeleninu som máčal v dezinfekčnom roztoku, pripraveného z chemikálií na prípravu pitnej vody z hocijakej bačoriny.
Keďže je to ťažko vo vnútri tých produktov, postačí hygiena.:cool:
alabut
31.05.11,06:53
A bryndza sa nahodou tiez nevozi z Afriky? Alabut ma to stastie, ze mu dvorny chovatel spusti kazdy tyzden syra, bryndze, zincice priam z vemien ovci slovenskych po 6€ za kilo. Nemusi ist vsetko na vyvoz medzi chovatelov E coli 0157:h7. :-)
Chokma
31.05.11,07:00
Jedna znama robi v potravinarstve v Irsku, robia tam chlebicky, s masom, udeninami a vzdy ked pride domov, tak od nas nesie masko, klobasky tam, vraj, aby tam vedeli ako chuti skutocne maso. Dalsi pripad - z masokombinatu si k nam dojde kupit maso, lebo vraj, to, co tam spracuvaju, on jest nebude. Dalsi pan chodi k nam na mast, robi pri vyrobe olejov, a ze on vie co sa pri vyrobe robi, preto ma taku averziu voci nemu.

Neobhajujem vsetok slovensky tovar, aj u nas sa robia svinstva v mene prachov, len poukazujem na to, ze je potrebne rozlisovat, byt solidarnymi, nezavidiet, nebat sa podporit to, co sa osvedcilo ako dobre. Su totiz aj taki, co k vam (pestovatelom, polnohospodarom) pridu s usmevom na tvari a povedia, ze oni si kupia v hypermarkete. Pritom ich mozete len polutovat, kedze viete, co ten tovar v sebe nesie.

Ci je nieco dobre, sa zisti tak, ci ten, ktory pracuje pri vyrobe (nie dovoze) toho a ma vsetkych pat pokope, je schopny to zjest.
Chokma
31.05.11,07:04
Alabut, o toto veru ide - ze vidis na vlastne oci, ako sa vyraba, pestuje, vidis pole, poznas povodcu, len tak vies, ze ten vyrobok je skutocne domaci. Lebo bohuzial stat ochranu svojich vyrobkov nezapezpecuje dostatocne...
alabut
31.05.11,07:10
U nas na vidieku sa predava aj domaca hovadzina, kazdy kasle na nejaky stat a jeho Hygienu. Maso nie je riedke, krasna vona a gulas chuti skutocne ako gulas. Kazdy vie, ze maso je z bycka Adolfa, ktoreho pre potreby obce aj svojho pudilara vychoval chovatel Edko, zivot mu ukoncil masiar Ferko. Kvalifikaciu im nikto nekontroluje, sialenou nemocou nikto netrpi, ale s gulasom je spokojny kazdy. :-)
Gapo
31.05.11,07:34
Absolútna pravda, keď som bol na salaši v Turčianskych Tepliciach, na tom hornom, okrem iného sme ochutnali aj pravý ovčí syr, takže viem ako má šmakovať, nie ako ten čo priniesla manželka z obchodu, ovčí syr pod zubami vŕzga.;)
Nandrolon
31.05.11,07:44
Vrzgať pod zubami bude aj kravský syr, ak dáš moc sýridla ;););)

Mimochodom pamätáte že hneď ako vypukla v amerike kríza, bolá tu choroba šialených kráv /alebo vtáčia chrípka - už sa mi to mýli/???
a potom celý svet kupoval protilátky od amerických farmaceutických koncernov?
... no čo už ... nemci si predsa musia posilniť svoje banky, cez ktoré budú tiecť dotácie... a tým pádom urobia všetko preto aby sa v Španielsku kríza maximálne prehĺbila a potrebovali max. výšku dotácií...

mám pocit že španielske uhorky žerú iba nemci a nikto iný..., len aby to zase nebolo ako s tou Daciou a rezervným kolesom...
Chokma
31.05.11,07:54
Alabut, presne!!! Na dvore mi beha 40 sliepok. Ked si zabijem kuriatko a uvarim na kyslo alebo zo sliepky polievku, jeho kosti su tvrde, nie lamave ako u tych kureniec vyhnanych za mesiac. Maso ma tiez inu chut, je aromatickejsie a urcite hustejsie. Ale poviem ti dalsi pripad: viaceri k nam chodia na cerstvo vyudenu slaninu, nevedia sa dockat... ale najdu sa aj taki, ktori skusia a stazuju si, ze je pevna, ze ta v Tescu je lepsia, lebo je makka a rozpada sa. Ti, co poznaju chut skutocnej slaniny a masa, vedia aka je pravda. ;-) Kedysi mal kazdy v meste, dedine prasiatko, dnes sa susedia stazuju na suseda, ze ma par sliepok, lebo im smrdia. Hnevam sa na tuto dobu a nabadam k navratu spat!
BXLmiami
31.05.11,08:03
Problem je,že nikto z Vás ani zaň nechová aj pre nás v meste.A nedá sa prísť na dedinu do najbližšieho dvora s tým,predajte mi sliepku,čo je veľká škoda.A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.
Zimama
31.05.11,08:13
http://warfare.blog.cz/1105/bill-gates-vakciny-maji-snizit-populaci

No, včera som si pozrela tento i iné Tvoje odkazy a už mi to začalo dávať aký-taký zmysel... :eek::eek::eek: Ak by to ale mala byť pravda, je to oveľa desivejšie ako hora nevyžehleného prádla, ktoré sa mi tam kopí od neviemkedy, takže najprv asi začnem bojovať s týmto menším nepriateľom :):D:) a na toto sa predbežne vykašlem... :D:eek::D
marleau
31.05.11,08:38
No, včera som si pozrela tento i iné Tvoje odkazy a už mi to začalo dávať aký-taký zmysel... :eek::eek::eek: Ak by to ale mala byť pravda, je to oveľa desivejšie ako hora nevyžehleného prádla, ktoré sa mi tam kopí od neviemkedy, takže najprv asi začnem bojovať s týmto menším nepriateľom :):D:) a na toto sa predbežne vykašlem... :D:eek::D
Toto do správ nedajú,to by im nepasovalo.
Ináč,už aj moj tatko dostal črevnú virózu,z papriky kúpenej v Bille.
pavol54
31.05.11,08:39
Problem je,že nikto z Vás ani zaň nechová aj pre nás v meste.A nedá sa prísť na dedinu do najbližšieho dvora s tým,predajte mi sliepku,čo je veľká škoda.A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.
S tým JRD si to prehnala, lebo kým boli JRD bolo na každom dvore prasiatko hydina. skôr naopak požiadavky zákazníkov sú cenove pod úrovňou sietí respektíve skutočných nákladov na výrobu, tak si to kuriatko zjem radšej sám. Možno si výnimka, ale každý má svoju cenu ty na úrovni doktora, ja na úrovni pestovateľa.
Chokma
31.05.11,08:41
Problem je,že nikto z Vás ani zaň nechová aj pre nás v meste.A nedá sa prísť na dedinu do najbližšieho dvora s tým,predajte mi sliepku,čo je veľká škoda.A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.

Ano, aj v tomto je problem. My byvame napr. v centre 15 tisicoveho mesta. Sliepky, kacice, macky, psov mame doma, ale farmu osipanych mame nejake 3 km od mesta. A chovame aj pre ludi z okolitych dedin, prave ti si pridu kupit prasiatko, slaninku, mast a dokonca aj vajicka. Jedna pani nas pravidelne bombarduje za ne. Ale je pravda, ze aj na dedinach, kde by bolo havedi sveta zit, ludia prestavaju chovat, ale aj zacinaju. Tento rok prislo dost vela mladych ludi napr. na priesady, ze chcu sadit. Je to take povzbudzujuce, ze snad este nie je vsetko stratene. Len to chce viac odvahy a nebat sa zivych tvorov a prirody. Bolo by aj menej alergii a inych zakernych chorob. Posielam foto nasej urody z pola, prave ju oco priniesol, mozes prist kupit ;) a tiez kacenky prave vyliahnute (tie nie su na predaj :P) ale na burze zvierat, napr. v Nitre alebo v Krskanoch, si mozes kupit chovny parik. :)

76569

76570
marleau
31.05.11,08:48
Ja som aj dnes daroval domáce vajíčka.Keď je,rozdáme.
Anna123
31.05.11,08:51
Krásna úroda, je vám dobre na "dolniakoch", myslím tým, čo všetko už máte v záhradach, samozrejmé bez roboty nič nie je, ja mám ešte len priesady na záhrade.
trisestri
31.05.11,08:54
Možno keby mladý sa išli učit gazdovat od dedov namiesto vysedavania po Facebokoch,hlavne taký čo nemajú zamestnanie a filipa-je kopec neobrobenej zeme,takisto by to chcelo radikalnú zmenu dotačnej politiky.Na trhoviskách tiež zavládol komerčný predaj namiesto toho k čomu boli trhoviska určené a to na predaj prebytkov a predaj z dvora.Východiskom je stabilizácia ceny vstupov,zmena dotačnej politiky a podpora všetkých zložiek domácej výroby a návrat k tradičnej produkcii potravín z minimalizáciou použivania pestícidov a chémie.
Letko
31.05.11,08:55
Ja mám na balkóne vysadených 10 paradajok, všetky už začali kvitnúť. Uvidím, či sa mi podarí aj zožať úrodu. Už teraz sa vytešujem, keď ovoniam listy a cítiť vôňu ozajstných paradajok :)
BXLmiami
31.05.11,08:56
S tým JRD si to prehnala, lebo kým boli JRD bolo na každom dvore prasiatko hydina. skôr naopak požiadavky zákazníkov sú cenove pod úrovňou sietí respektíve skutočných nákladov na výrobu, tak si to kuriatko zjem radšej sám. Možno si výnimka, ale každý má svoju cenu ty na úrovni doktora, ja na úrovni pestovateľa.
Ale ano,ja tomu rozumiem.Comu nerozumiem je,že kade chodím,tade sa sťažuju ako nemaju peniaze,ale ked ju pol dna lámem,aby mi teda vychovala morku,zaplatím čo si povie,tak nie,ona mi to nesľubi a morky sa chovaju ťažko a oni to len pre seba.A to,že sliepky kadia po dvore,to mi povedali ľudia,že načo by chovali,iba špina to je.Ja svoju cenu mám a aj si za nu teda vypočujem svoje a rada by som kúpila z dvora,keby som teda nejaký ten dvor okolo mna poznala,čo by aj chcel predať.
Chokma
31.05.11,09:05
S tým JRD si to prehnala, lebo kým boli JRD bolo na každom dvore prasiatko hydina. skôr naopak požiadavky zákazníkov sú cenove pod úrovňou sietí respektíve skutočných nákladov na výrobu, tak si to kuriatko zjem radšej sám. Možno si výnimka, ale každý má svoju cenu ty na úrovni doktora, ja na úrovni pestovateľa.

Moj stary otec bol za davnych casov sefom "Pokusu" v NZ, aj predsedom druzstva, bol dusou polnohospodar, vzdy vedel aj druhym dopriat, ludia mali vzdy svoj pridel a boli spokojni. Je vsak tiez pravda, ze nie vsetci JRD-aci boli taki. Niekto skratka ma vztah k prirode a druhi nie a je to vidiet aj dnes. Mali sme jednu pracovnicku, co mala akoze zahradnicku skolu a byvala na dedine. Vela toho vsak nevedela. Podobne, ked niekto ma titul z polnohospodarskej, no chyba mu prax a vztah k prirode, vsetko riesi od stola. Mame krmica, ktoreho tiez treba vela ucit, co sa tyka citu a pochopenia zvierat, hoci jeho rodina i on sam, pracovali vzdy v druzstve.

Co sa tyka tych cien. Ano, vsetci by chceli len lacne. Na jednej strane je to pochopitelne, ak niekto ledva vyplati plyn, elektrinu, vobec mu nezazlievam, ze da prednost lacnejsiemu sajrajtu, nema jednoducho na vyber... Su vsak ludia, a tych poznam viac, ktori na to skutocne maju, ale radsej si kupia handry, ktore su vidiet ako by mali dat o 5 centov viac na zdrave, kvalitne zradlo, ktore v bruchu vidno nie je, hoci dosledky do buducna na zdravie ma. Z tych ma ide cert uchytit. Ak zdrazie plyn, vsetci budu rozhorceni, ze su drahsie potraviny, a hned bude chciet "niekto" zmrazovat ich ceny...
trisestri
31.05.11,09:10
Ale ano,ja tomu rozumiem.Comu nerozumiem je,že kade chodím,tade sa sťažuju ako nemaju peniaze,ale ked ju pol dna lámem,aby mi teda vychovala morku,zaplatím čo si povie,tak nie,ona mi to nesľubi a morky sa chovaju ťažko a oni to len pre seba.A to,že sliepky kadia po dvore,to mi povedali ľudia,že načo by chovali,iba špina to je.Ja svoju cenu mám a aj si za nu teda vypočujem svoje a rada by som kúpila z dvora,keby som teda nejaký ten dvor okolo mna poznala,čo by aj chcel predať.

Pamätám ešte za komunistov sa hovorilo,počkajte až sa rozpadnú družstva, mladý nebudú chciet robit na poliach,každý je ,,panský,,-hospodarské zvierata a hnoj smrdí a každý chce v čistučkom a voňavom prostredí zarábať rýchle prachy bez rizika,však nečudo pri tom ako sa formujú spoločenské priority a hodnoty-ešte aj tých farmárov zosmiešnujú trapné reality show,ako keby títo boli zaostalý neadrtelci bez hygieny a prístupu k zakladným veciam.Možno sa to začne menit až si ludia uvedomia že nemože každý byt spevák,herec,právník,učitel,manažér a že základom ludskej existencie sú zdravé potraviny,nápoje,čistý vzduch a voda.
Dáša_
31.05.11,12:06
ja osobne vidim viac problémov s chovaním z dvora. Keď by to chcel niekto robiť oficiálne - tak problém s daňovým úradom, registračné pokladne a ja neviem, čo všetko. Plus tisíc rôznych povolení, lebo my všetky nariadenia EU preberáme tak, že ešte ku tomu pridáme svoje. A tak niečo také bežné, ako ubytovanie typu BaB - teda posteľ a domáce raňajky je úplne nemožné. Predávať vajíčka? Ako boli skladované, hygienicke predpisy...
Poľsko ma napríklad (teda počula som, tak snáď to nie je blud) také, že štát platí za drobných roľníkov odvody.

Minulý týžden som bola so sestrou kupovať kurence na výkrm. Trojtýždnové kura stálo cca 3 €. Malé. Keď si to človek porovná s hodnotou v obchode....

Niekto tu písal, že voľakedy sme mali na záhrady viac času - väčšina ľudí pracovala do tretej. To je na jednej strane pravde. Ale na druhej strane, nesedeli sme toľko pred televízormi, na tých dvoch staniciach sme toho moc nenaprepínali. A dlhé hodiny za PC... Ani nápad.

Mmch, nepíšem len tak od stola - niečo pestujem aj na balkone :) ale mám aj záhradu a snažím sa o ňu starať. Dnes sme mali na obed prvý šalát z vlastnej úrody. V zelenine, zemiakoch sme sebestační.

A na základe aj toho, čo som tu dnes prečítala, pozrela, tak začínam vážne uvažovať, že sa pozriem po domácom mlyne na obilie... Chlieb a pečivo doma pečiem bežne, zatiaľ z kupovanej múky :)
pepsikova
31.05.11,14:24
Absolútna pravda, keď som bol na salaši v Turčianskych Tepliciach, na tom hornom, okrem iného sme ochutnali aj pravý ovčí syr, takže viem ako má šmakovať, nie ako ten čo priniesla manželka z obchodu, ovčí syr pod zubami vŕzga.;)..

..ten syrík z toho salaša som aj ja hamkala, aj žinčicu nám starký dal, fajnové voľačo to bolo...mimotemy...a bolo to pred4 rokmi...chuť syra sa nedá zabudnúť...ani vôňa..
durisovad
31.05.11,15:17
Dobry ovci syr sa da kupit v turcianskych salasoch aj teraz, my sme kupovali cerstvy aj udeny. Z cerstveho sme si urobili bryndzu. Cerstvy stal 6 Eur/kg, udeny 6,6 Eur/kg. Najlepsi je v polovici maja, ked sa male ovecky odoberu od velkych, vtedy je vraj mlieko najlepsie.
Gina Er
31.05.11,19:17
...takže vôbec to nie je zo španielskych uhoriek,nenašli tam tie baktérie...najnovšia správa...
Rozalka
31.05.11,19:26
Prečo mám pocit, že to bolo cielené, aby mohli vyskúšať nový liek?
Či pozerám veľa katastrofických filmov?
bettylou
31.05.11,20:05
Rozálka - lebo je to v poslednej dobe zaužívaný model myslenia. V minulosti sa tiež snažili proti chorobám, čo najskôr vyvíjať účinné lieky. Inak táto baktéria sa objavila už skôr v Amerike, takže to nie je až taká celkom nová záležitosť.
Letko
01.06.11,03:16
Presne tak, E-Coli je už dávno známa, môžete to vidieť na tom videu, čo je na 2. strane. Vraj keby sa kravy kŕmili trávou, tak by s baktériou nebol problém. Ale v USA (film je o USA) sa vo veľkovýkrmňach kravy kŕmia kukuricou, takže baktérie si žijú ako v bavlnke.
alabut
01.06.11,04:04
No, a ked zacnu tu sracku spod krav vyvazat na zeleninove polia, E coli jak vysita. :-)
alabut
01.06.11,04:14
(BXL)
A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.

Prid k nam, v sukromnom obchode kupis domace vajcia priamo z chovu majitelky a predvacky v jednej osobe, domacu slaninku, kapustu, domace zemiaky a z blizkeho salasa aj bryndzu a ovci syr. Este som nepocul, zeby niekto zo zakaznikov dostal crevnu chripku. Pokial ma jeden obchod, musi si svoje dodavky dosledovat. Masove vyrobky, zeleninu, ovocie a ovcie vyrobky chodia k nej nakupovat aj predavacky z velkych obchodnych retazcov. Asi vedia, co predavaju. :-)
Chokma
01.06.11,05:27
Ano, toto je zaujimave, ked si k vam pride masiar pre seba kupit maso, a svoje preda niekomu inemu, alebo priesady do svojej zahrady, a tie, ktore robi z chytaneho osiva, predava inym ludom. Podla toho spoznat ako sa veci maju. ;-) O niecom to hovori.
vcielkaisr
01.06.11,09:42
(BXL)
A tak v dedine,aspon tej čo mám záhradu sú všetci nezamestnaní,robia tam snád 2 rodiny,ale ked ju celú obídem,tak niet toho svatého,ktorý by mi predal vajcia.Načo chovať sliepky ked kadia po dvore.Ono ľudia zvyknutí na JRD,tak tých práci veľmi nenaučíš.Stále hovorím za dediny,ktoré poznám.

Prid k nam, v sukromnom obchode kupis domace vajcia priamo z chovu majitelky a predvacky v jednej osobe, domacu slaninku, kapustu, domace zemiaky a z blizkeho salasa aj bryndzu a ovci syr. Este som nepocul, zeby niekto zo zakaznikov dostal crevnu chripku. Pokial ma jeden obchod, musi si svoje dodavky dosledovat. Masove vyrobky, zeleninu, ovocie a ovcie vyrobky chodia k nej nakupovat aj predavacky z velkych obchodnych retazcov. Asi vedia, co predavaju. :-)

Hej,ale nenapísal si kde je ten súkromný obchod.
trisestri
01.06.11,09:47
sobotu na trhu chcel byt jeden predajca vtipný,tak vraví kupujúcej-kupte uhorky,sú čerstve,priamo zo Španielska a ona to zobrala važne a rýchlo odišla-inak len zbytočne urobili škodu pestovatelom,
teraz ako všímam už v Kauflande rýchlo znížili cny uhoriek,paradajok ale prudko aj cenu nových zemiakov.
hubatá
01.06.11,11:36
Ovocie a zelenina sa má jesť vtedy keď je sezóna. Celú zimu jesť papriku, rajčiny, uhorky, cuketu, baklažán pestovanú v živných roztokoch musí každému normálnemu človeku prísť ako zbytočne vyhodené peniaze za chémiu. A ešte tými chemikáliami kŕmiť aj malé deti v domnení akú zdravú a kvalitnú stravu mu rodičia dávajú. Od jari do jesene by sa v našom podnebnom pásme malo vytvoriť v organizme toľko ochranných látok koľko naše telo potrebuje na zimné obdobie z čerstvej zeleniny a ovocia. V zime by mala stačiť kyslá kapusta, chren, šípky, mrazené, zavárané a sušené ovocie a zelenina. Len sem-tam na spestrenie pomaranč, mandarínka, banán.
trisestri
01.06.11,12:08
Ovocie a zelenina sa má jesť vtedy keď je sezóna. Celú zimu jesť papriku, rajčiny, uhorky, cuketu, baklažán pestovanú v živných roztokoch musí každému normálnemu človeku prísť ako zbytočne vyhodené peniaze za chémiu. A ešte tými chemikáliami kŕmiť aj malé deti v domnení akú zdravú a kvalitnú stravu mu rodičia dávajú. Od jari do jesene by sa v našom podnebnom pásme malo vytvoriť v organizme toľko ochranných látok koľko naše telo potrebuje na zimné obdobie z čerstvej zeleniny a ovocia. V zime by mala stačiť kyslá kapusta, chren, šípky, mrazené, zavárané a sušené ovocie a zelenina. Len sem-tam na spestrenie pomaranč, mandarínka, banán.

Niečo podobné aj pri všelijakých pokutných sposoboch vykrmovania hydiny a prasat,napchajú do nich hocičo,len aby čím skor mohli ist do predaja-pritom všetko ma svoj čas a prirodzené formy krmenia-je to poznat na kvalite a chuti mäsa.
alabut
01.06.11,16:09
Travicov kedysi vesali. Dnes mam dojem, ze vesaju tych, ktori sa nechu dat otravit. :-)
tetrisss
01.06.11,16:40
No lenze z uhoriek to nie je, takze chudaci spanielski pestovatelia.
pavol54
01.06.11,18:50
Ako sa upevní panstvo respektíve nadvláda? Predstav si tie investície farmára v španielsku, nikto od neho nič nekúpi, štát ho odškodní, na odškodnenie si zoberie úver od MMF, ten treba splatiť, zhorší sa rejting,a už je v pasci veľkých bánk a ktorých že?,
Gina Er
02.06.11,14:53
Španielsko si bude od Nemecka nárokovať ušlé zisky za uhorky,lebo z uhoriek to nie je....a Rusi ešte len včera pozastavili objednávky a tie dodané zlikvidovali...oni nečítajú noviny,keď to ešte nevedia?
buchač
02.06.11,15:04
Ovocie a zelenina sa má jesť vtedy keď je sezóna. Celú zimu jesť papriku, rajčiny, uhorky, cuketu, baklažán pestovanú v živných roztokoch musí každému normálnemu človeku prísť ako zbytočne vyhodené peniaze za chémiu. A ešte tými chemikáliami kŕmiť aj malé deti v domnení akú zdravú a kvalitnú stravu mu rodičia dávajú. Od jari do jesene by sa v našom podnebnom pásme malo vytvoriť v organizme toľko ochranných látok koľko naše telo potrebuje na zimné obdobie z čerstvej zeleniny a ovocia. V zime by mala stačiť kyslá kapusta, chren, šípky, mrazené, zavárané a sušené ovocie a zelenina. Len sem-tam na spestrenie pomaranč, mandarínka, banán.

........................................ a to už prečo ?!?!?!?!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........
durisovad
02.06.11,15:55
........................................ a to už prečo ?!?!?!?!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........
Lebo medved...
buchač
02.06.11,15:59
durisovad
02.06.11,16:07
Kedysi sme o cerstvych paradajkach, uhorkach, paprikach mimo sezony ani len nesnivali, jedli sme to, co sme si odlozili na zimu a ziadne epidemie nas neohrozovali. Hubata ma svatu pravdu. V kyslej kapuste je ovela viac vitaminov ako v kontaminovanej zelenine a ovoci, ktore sa teraz dovazaju a za ktore platime nehorazne peniaze. No, ale na druhej strane aj to je sposob, ako nas preriedit, bude treba menej penazi na dochodky a zdravotnu starostlivost.
buchač
02.06.11,17:00
Nemecko má nakazených k dnešnému dňu 1200 obyvateľov vírusom zo španielskych uhoriek. Ako vedia naši hygienici v takej krátkej dobe skontrolovať - a to aj dozadu kamióny čo-odkiaľ doviezli? Ako vedia skontrolovať aj malých obchodníkov-živnostníkov či nepredávajú závadné uhorky z Nemecka ......... ja im teda vôbec neverím. A naši ľudia si pri návšteve v Nemecku nedali k "schnitzli" uhorkový španielsky šalát ?

Smrteľná infekcia: Záhada okolo zdroja nákazy pokračuje
Prítomnosť smrtiacej baktérie sa napokon na španielskych uhorkách nepotvrdila.
?????
http://www.cas.sk/clanok/199402/smrtelna-infekcia-zahada-okolo-zdroja-nakazy-pokracuje.html

...ja len dúfam , že naši hygienici stihli tie španielske kamióny skontrolovať ...a aj dodáky cca rok dozadu...;)
Tweety
02.06.11,17:00
http://www.pluska.sk/zahranicie/spanielski-farmari-vysypali-300-kil-zeleniny-pred-nemecky-konzulat.html

Ako tí Nemčúri prišli práve na Španielov, alebo je za tým úplne niečo iné, či?
durisovad
02.06.11,17:02
Asi za tym bude to NIECO INE. Ved aj to sa casom dozvieme.
buchač
02.06.11,17:10
Asi za tym bude to NIECO INE. Ved aj to sa casom dozvieme.

....už teraz je to jasné , wo co gou ...;)


http://www.youtube.com/watch?v=8_anbEJsr6s
Tweety
02.06.11,17:14
....už teraz je to jasné , wo co gou ...;)


http://www.youtube.com/watch?v=8_anbEJsr6s
Odkedy Feničania vynašli peniaze, všetko sa točí okolo nich. Ale inak, pesnička je to krásna.:)
pavol54
02.06.11,18:48
Odkedy Feničania vynašli peniaze, všetko sa točí okolo nich. Ale inak, pesnička je to krásna.:)
To je síce pravda ale platí ešte jeden zákon "Pravdu má vždy víťaz"(teda silnejší)
pavol54
02.06.11,18:50
http://www.pluska.sk/zahranicie/spanielski-farmari-vysypali-300-kil-zeleniny-pred-nemecky-konzulat.html

Ako tí Nemčúri prišli práve na Španielov, alebo je za tým úplne niečo iné, či?
lebo PIGS
Dáša_
03.06.11,05:02
Tak som sa práve dočítala, že výborná prevencia sú kyslé zálievky na šaláty a kvapka dobrého alkoholu po jedle :)

http://spravy.pravda.sk/smrtiaca-bakteria-e-coli-neznasa-cistotu-ffa-/sk_domace.asp?c=A110602_105258_sk_domace_p23
BXLmiami
03.06.11,05:12
Kedysi sme o cerstvych paradajkach, uhorkach, paprikach mimo sezony ani len nesnivali, jedli sme to, co sme si odlozili na zimu a ziadne epidemie nas neohrozovali. Hubata ma svatu pravdu. V kyslej kapuste je ovela viac vitaminov ako v kontaminovanej zelenine a ovoci, ktore sa teraz dovazaju a za ktore platime nehorazne peniaze. No, ale na druhej strane aj to je sposob, ako nas preriedit, bude treba menej penazi na dochodky a zdravotnu starostlivost.
Koľkokrát to mám opakovať?Všetko bolo ako teraz,len sme nemali médiá a internet.Takže aj o Černobyle sme sa takmer nedozvedeli.Jednoducho nevedeli sme o tom a tak nás to netrápilo.Nikto sa s tým nestresoval.
Pamatám ako som začala liečiť deti.Jediný liek ktorý bol na alergiu a ekzém,bol Dithiaden.No tak ho dostal každý.Tí solventnejší šli do Madarska kúpiť Tavegyl a najsolventnejší dali TIRakom doniesť zo Švajčiarska Fenistil gtts.Dithiaden je liek od dvoch rokov.Lenže iné nebolo a tak to dostali všetci aj tie jednodnové deti.Taký výskum ako sme my tomu lieku spravili a zadara a na deťoch:):):)
buchač
03.06.11,05:34
Odkedy Feničania vynašli peniaze, všetko sa točí okolo nich. Ale inak, pesnička je to krásna.:)

mimotemy

...poopravím trošičku ...:rolleyes:

VŠETKO sa točí okolo niečoho iného ...;):---
Tweety
03.06.11,05:41
mimotemy

...poopravím trošičku ...:rolleyes:

VŠETKO sa točí okolo niečoho iného ...;):---
Šak to, ale na zemi sa najviac točia oni.:---
bager
03.06.11,09:28
A ako si môžu byť istí, že všetkých 1200 ľudí sa nakazilo práve vírusom zo špan. uhoriek?

Aj u nás sú prípady hnačiek, len je ťažké dokázať, že to presne z toho a toho. Príčin môže byť veľa. A zbytočne sa nafukuje tá bublina. Rovnako, ako kedysi šialené kravy a kuratá s vtáčou chrípkou. Zase niekto potreboval zamedziť dovozu uhoriek zo zahraničia (nemyslím tým našu krajinu...).

A čo je to 1200 ľudí z 82 miliónov obyvateľov? Je to necelých 0,0015%! AK u nás dostane 70 ľudí sračku, bude sa z toho robiť panika?

Vyborny postreh! 100 bodov!!!:)
No napr. ja som mal tu moznost rozpravat sa s viacermi Ukrajincami, ked u nich vypukla pred cca 2 rokmi ta "nakaza" a Ukrajina musela nakupit (okrem inych krajin) nehorazne mnozstvo ockovacej latky, a ti dotycni mi povadali, ze nikto (ale nikto!!!) tam nechodi s nejakymi ruskami na tvari a o nijakej epidemii nevedia. A to boli ludia jeden z Kijeva, jeden z Lvova, a traja odtialto z Mukaceva a z nejakeho Truskavca. Jedine, co potrehli bolo, ze sa zavreli uz aj tak dost zatvorene hranice do Europy.
KTO LEN POTEBUJE NEUSTALE SIRIT INFORMACNY TEROR a KLAMSTVA medzi obyvatelov???
2009
03.06.11,09:31
2009
03.06.11,09:56
Sorry toto bolo iba na odľahčenie.
http://www.extraplus.sk/content/view/376 (http://www.extraplus.sk/content/view/376) toto je článok môjho bývalého svokra Libora Ebringera profesora mikrobiológie.
Bionda
03.06.11,10:35
... ja zas pridám, môj manžel sa vrátil z týždňového pobytu - na výstave z Nemecka - dokonca aj v nejakom šaláte jedol uhorky :D , bude doma už týždeň a je zdravý... osobne si myslím, že choroba a jej zmutovanie bolo zásahom človeka a nie len prírodným samovoľným vznikom......
sisima
03.06.11,10:51
No farmaceutické korporácie potrebujú zarobiť,tak vymýšľajú nové choroby.Zaujímavé,že doteraz neboli.A ako zázrakom prídu o dva-tri týždne s medicínou na záchranu ľudstva,hlavne že to sype.
Jedzte bryndzu,cesnak a chren a nemusíte sa báť umelo vytvorených nákaz.Je za tým viac,ale v jednej téme ma už odbili,teraz mi tiež neuveria.Budúcnosť ukáže,ale bude neskoro.
Ešte dodám,že si naše "pravdovravné" a úplne "nestranné" média dovolia odvysielať názor obstarožnej Nemky,že ona v živote surovú zeleninu už nezje,len uvarenú.No pekný príklad.Niekomu strašne "záleží" na našom "zdraví",preto ten vírus...

tiez som toho názoru... každý rok sa "náhodou" niečo vyskytne...
pavol54
03.06.11,11:32
tiez som toho názoru... každý rok sa "náhodou" niečo vyskytne...
1.Možno že španieli nechceli jesť tie dioxínové nemecké svine tak vymysleli niečo na revanš.
2. nebojte sa geneticky modifikované potraviny sú naprosto bezpečné
BXLmiami
03.06.11,12:30
Je ale normálne,že sa každý rok niečo vyskytne.To že máme 21 storočie neznamená,že evolúcia skončila.E.coli a aj ostatné bakterie od veky vekov s nami žijú a spôsobujú choroby,no a my sme na ne vymysleli antibiotiká.Lenže ked bakteria spôsobí chorobu,my dáme antibiotiká a následne vyničíme dané bakterie,ale je smiešne si myslieť,že všetky.Vždy ich pár prežije a tie už potom na daný liek reaguju zle alebo vôbec.Takže ked spôsobia chorobu tie,rezistentné,tak my musíme dať iné antibiotiká atd.Skôr alebo neskôr príroda vymyslí bakteriu,ktorá na antibiotiká nebude reagovať.Nie je otázka či,ale kedy.No a samozrejme všetci to čakáme,len odkedy čakajú s nami aj médiá,tak je z toho panika viac x ročne.
alabut
03.06.11,12:35
BXL, a nie je lepsie sa s tymi bakteriami skamaratit? :-)
ilona
03.06.11,12:38
BXLmiami, neviem,kde si žila keď si sa o Černobyle nedozvedela, to sa mi zdá zvláštne. Ja si na to dobre spomínam a myslím si, že aj ostatní.
BXLmiami
03.06.11,12:38
Určite ano.Ale s rozumom.-toto patrilo Alabutovi.
BXLmiami
03.06.11,12:40
BXLmiami, neviem,kde si žila keď si sa o Černobyle nedozvedela, to sa mi zdá zvláštne. Ja si na to dobre spomínam a myslím si, že aj ostatní.
Ale určite ano,ale nie hned a hlavne to bolo hodne zľahčené.A mali sme zákaz o tom s pacientami hovoriť.Osobne riaditeľ si dal záležať,aby to všetkým zdôraznil.
pavol54
03.06.11,14:02
Je ale normálne,že sa každý rok niečo vyskytne.To že máme 21 storočie neznamená,že evolúcia skončila.E.coli a aj ostatné bakterie od veky vekov s nami žijú a spôsobujú choroby,no a my sme na ne vymysleli antibiotiká.Lenže ked bakteria spôsobí chorobu,my dáme antibiotiká a následne vyničíme dané bakterie,ale je smiešne si myslieť,že všetky.Vždy ich pár prežije a tie už potom na daný liek reaguju zle alebo vôbec.Takže ked spôsobia chorobu tie,rezistentné,tak my musíme dať iné antibiotiká atd.Skôr alebo neskôr príroda vymyslí bakteriu,ktorá na antibiotiká nebude reagovať.Nie je otázka či,ale kedy.No a samozrejme všetci to čakáme,len odkedy čakajú s nami aj médiá,tak je z toho panika viac x ročne.
Vidíš my presne takto šľachtíme nové odrody zeleniny. čo prežije a má požadované kvalitatívne nové parametre tak máme novú odrodu, ak sa s tým nechceme toľko babrať tak vyberieme matku otca a máme umelo vytvorenú novú odrodu.
Tweety
03.06.11,14:16
Zimama
03.06.11,18:05
mimotemy

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=76816&stc=1&d=1307096995


http://www.pluska.sk/zdravie/smrtiacu-nakazu-sposobuju-zmutovane-bakterie-e-coli.html
Ej, ej, akosi rýchlo prešli z uhoriek na mäso.

mimotemy
No, nech už rýchlo prídu na to, že to bolo z elektriny - aby mohla zlacnieť... :D:D:D
durisovad
03.06.11,18:24
Aj plyn by mohol byt vinnikom, aj ten je drahy ako slak.
pavol54
03.06.11,18:45
Aj plyn by mohol byt vinnikom, aj ten je drahy ako slak.
Nedopraješ tým nemčúrom? Vieš koľko ich stála tá kúpa najmä všimného? No keď už prebrali ten stratový podnik.
lujza.j
03.06.11,20:25
Zimama
03.06.11,21:12
http://zpravy.idnes.cz/ohniskem-prujmove-nakazy-muze-byt-restaurace-v-lubecku-spekuluji-media-1a4-/zahranicni.aspx?c=A11

Z ďalšieho článku:

Němci spekulují, zda smrtící bakterie nejsou zbraní fekálního džihádu
... Spekulují ale i sami vědci. "Dokud se nepodaří najít zdroj, nedá se vyloučit ani velmi nepravděpodobná, ale teoreticky myslitelná možnost, že někdo bakterie vypustil záměrně," napsal v novinách Tagesspiegel uznávaný mikrobiolog Alexander Kekulé z univerzity v Halle. ...
Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/nemci-spekuluji-zda-smrtici-bakterie-nejsou-zbrani-fekalniho-dzihadu-12w-/zahranicni.aspx?c=A110603_195731_zahranicni_stf

Fekálny džihád... :eek: Už len ten názov! :eek: To sme ale dopadli... :eek::eek::eek:
pepsikova
04.06.11,06:39
http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/europa/clanek.phtml?id=1234565

..toto teda nevyzerá na španielske uhorky, ani na šalát..myslím, že to už je hra vysokej politiky, nenávisti,pomsty....a odnesú si to zase len tí bežní ľudia...
(nechcem použiť slovo "obyčajní", lebo u nás je to už "iný" pojem...)
Dáša_
04.06.11,08:02
Z ďalšieho článku:

Němci spekulují, zda smrtící bakterie nejsou zbraní fekálního džihádu
... Spekulují ale i sami vědci. "Dokud se nepodaří najít zdroj, nedá se vyloučit ani velmi nepravděpodobná, ale teoreticky myslitelná možnost, že někdo bakterie vypustil záměrně," napsal v novinách Tagesspiegel uznávaný mikrobiolog Alexander Kekulé z univerzity v Halle. ...
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ohniskem-prujmove-nakazy-muze-byt-restaurace-v-lubecku-spekuluji-media-1a4-/zahranicni.aspx?c=A110603_220513_zahranicni_brm

Fekálny džihád... :eek: Už len ten názov! :eek: To sme ale dopadli... :eek::eek::eek:

no teda, ak je fakt pravda, že v danej reštavrácii jedlo 8 nakazených žien, ktoré boli členkami nejakej organizácie (odborovej), tak by ma zaujímalo, čo robili nielen média doteraz. Prečo nikoho nezaujímali spoločné znaky nakazených.
Ja tomu asi fakt nerozumiem... Či všetkým stačilo iba opísať agentúrny správy a prípadne holé vety rozviesť?????
vcielkaisr
04.06.11,09:20
Sa čudujem že precíznym Nemcom to tak dlho trvá,neurobili lokalizáciu pohybu nakazených ani deničkový dotaznik konzumácie jedál a nápojov u nakazených osob?
tetrisss
04.06.11,10:02
No podla toho, co som videla, jedna sa o clkom novy druh bakterie, cize nikto podla mna nevie ako sa prenasa, z coho a uz vobec nikto nevie, ako sa to vsetko da zastavit. Mimochodom pandemia niecoho velmi virulentneho podla odbornikov meska uz vyse 40 rokov a ja si osobne myslim, ze ked to nieco pride, bude to ovela horsie ako vsetko dokopy, co svet uz zazil.
trisestri
04.06.11,10:20
Nás Slovákoch nezničí žiadná pandémia ani žiadnú nepotrebujeme, my si vystačíme sami./baktérie zloby,závisti a neprajnosti sú tie najúčinejšie a konzistentné takmer voči všetkým liekom a terapiám/
lujza.j
04.06.11,20:12
durisovad
05.06.11,04:30
Z toho plynie poucenie - co je zdrave, to moze byt skodlive. Jeden mudry clovek raz napisal, ze s chutou zjedena slanina je prospesnejsia ako s odporom zjedena mrkva. Povodne sa hovorilo, ze ochoreli a zomreli ti, ktori jedli uhorky a inu zemeninu.
Ľubomír
05.06.11,06:34
Nás Slovákoch nezničí žiadná pandémia ani žiadnú nepotrebujeme, my si vystačíme sami./baktérie zloby,závisti a neprajnosti sú tie najúčinejšie a konzistentné takmer voči všetkým liekom a terapiám/

Nemyslím si, že tieto vlastnosti sú vlastné iba Slovákom. Nechápem človeka, ktorý môže takto písať o vlastnom národe, pretože to, čo si napísal je rozšírené po celom svete. Neviem o tom, že by ostané národy boli zvláštym príkladom pre nás. Nie sme o nič horší ale ani lepší ako Nemci, Briti alebo Amíci. Jednoducho sme presne takí istý ako sú národy po celom svete.
trisestri
05.06.11,07:43
Nemyslím si, že tieto vlastnosti sú vlastné iba Slovákom. Nechápem človeka, ktorý môže takto písať o vlastnom národe, pretože to, čo si napísal je rozšírené po celom svete. Neviem o tom, že by ostané národy boli zvláštym príkladom pre nás. Nie sme o nič horší ale ani lepší ako Nemci, Briti alebo Amíci. Jednoducho sme presne takí istý ako sú národy po celom svete.

Bolo to tu v mnohých príspevkoch aka panuje závist,neprajnost a nevraživost medzi Slovákmi,pozri ako spolú držia Madari,Nemci a iné národy-my sme malý na pomer tých rozných sporov /jeden príklad za mnohé,vychodniari poodchádzali za prácou po celom svete,ale nikto na nich pokial viem tak neutočí ako Bratislavčania, stačí čítat príspevky po rozných forách( A keby si čítal moje príspevky,tak by si nemohol napísat taký príspevok-mám vztah k slovenskej historii,kultúre,prírode a osobnostiam(neutekám pre pár centov,minat za hranice,aj ked chápem tých ktorý majú nízky príjem že tak robia( atd,ale to nernamená žr nebudem kritický k tomu čo je negatívne a náš národ rozkladá. A čo potom povieš na tých ktorý za peniaze kydajú nezmyselné klamstva o diskriminácii ako aktivisti nás ohovarajú v zahraničí. Alebo na tých čo za funkcie stále vychádzajú v ústrety nenáležitým požiadavkám zástupcom Madarskej menšiny-vela nechýbalo a by bola schvalená taká podoba zákona o použivaní menšín,že madarčina by bola používana na celom uzemí Slovenska a my by sme časti arogantnej menšiny platili tlmočníkov,lebo oni sa nechcú učit štatný jazyk a pritom pre našinca nie je ani na lieky.
A pokial viem nešváry nášho národa kritizovali aj taký velikáni ako Štúr,Janko Král a další.A ked nie sme v týchto vlastnostich nie horší ako ostatný,prečo sa potom mnohý z naších spajajú z cudzimy proti vlastným a prečo trpíme diskrimináciu v niektorých kútoch SK?
Ľubomír
05.06.11,08:41
Bolo to tu v mnohých príspevkoch aka panuje závist,neprajnost a nevraživost medzi Slovákmi,pozri ako spolú držia Madari,Nemci a iné národy-my sme malý na pomer tých rozných sporov /jeden príklad za mnohé,vychodniari poodchádzali za prácou po celom svete,ale nikto na nich pokial viem tak neutočí ako Bratislavčania, stačí čítat príspevky po rozných forách( A keby si čítal moje príspevky,tak by si nemohol napísat taký príspevok-mám vztah k slovenskej historii,kultúre,prírode a osobnostiam(neutekám pre pár centov,minat za hranice,aj ked chápem tých ktorý majú nízky príjem že tak robia( atd,ale to nernamená žr nebudem kritický k tomu čo je negatívne a náš národ rozkladá. A čo potom povieš na tých ktorý za peniaze kydajú nezmyselné klamstva o diskriminácii ako aktivisti nás ohovarajú v zahraničí. Alebo na tých čo za funkcie stále vychádzajú v ústrety nenáležitým požiadavkám zástupcom Madarskej menšiny-vela nechýbalo a by bola schvalená taká podoba zákona o použivaní menšín,že madarčina by bola používana na celom uzemí Slovenska a my by sme časti arogantnej menšiny platili tlmočníkov,lebo oni sa nechcú učit štatný jazyk a pritom pre našinca nie je ani na lieky.
A pokial viem nešváry nášho národa kritizovali aj taký velikáni ako Štúr,Janko Král a další.A ked nie sme v týchto vlastnostich nie horší ako ostatný,prečo sa potom mnohý z naších spajajú z cudzimy proti vlastným a prečo trpíme diskrimináciu v niektorých kútoch SK?

Ja netrpím žiadnou diskriminaciou. To čo si napísal plati vo všeobcmosti o každom národe. Ešte raz. Nie sme výnimka. Sme ako každý iný národ so svojími dobrými aj zlými stránkami. To že nevieš o ničom v zahraničí, to neznamená ,že to nieexistuje. Zloba, závisť a neprajnosť je vlastnosťou ľudstva a nie národa.
trisestri
05.06.11,10:00
Ja netrpím žiadnou diskriminaciou. To čo si napísal plati vo všeobcmosti o každom národe. Ešte raz. Nie sme výnimka. Sme ako každý iný národ so svojími dobrými aj zlými stránkami. To že nevieš o ničom v zahraničí, to neznamená ,že to nieexistuje. Zloba, závisť a neprajnosť je vlastnosťou ľudstva a nie národa.

To je tvoj názor,ludia žijú v zahraniči,majú možnost porovnavat a áno existuje to všade,ale zaleží to od miery a hlbky a ovplyvnovaní vztahov v jednotlivých národov./napr.neviem o prípade aby sa Madar spojil zo Slovákom proti Madarovi/Nikde netvrdím že Slováci majú iba zlé stránky,alebo že sa to týka všetkých,ide o mieru ovplynovania stavu národa a spoločenských a ekonomických vztahov./kde inde je tolko úmyselne podpalených aut na počet obyvatelov? Kde inde je tolko majetku v rukách cudzincov? Všade sú tieto javy,ale v inej miere,takých príkladov je omnoho viac,ktoré sú mimo iného následkom uvedených javov/-apropo pomenoval som tam medzi riadkami aj naše dobré vlastnosti to že nepodliehame zbytočne panike,máme dostatočnú hygienu a intuiciu vo vztahu ku konzumácii potravín.

Roky sme budovali sebestačnost a kvalitu potravín a teraz máme iba 37% zastupenie v ich domácom predaji.Boli sme úspešný v produkcii zdravých potravín a teraz sme odkazaný na ich dovoz z krajín kde občas sa vyskytne škandál z ich zavadnostou.Bolo chyba zničit si sebestačnost v ich produkcii, síce boli mudrci ktorý tvrdili že si ich dovezieme,ale odhliadnuc od ich kvality a ceny,sebestačnost v tvorbe potravín je doležitá pre každú krajinu a národ.
lujza.j
05.06.11,15:11
durisovad
05.06.11,15:18
Som zvedava, kto jedava fazulove vyhonky...
Ajk&
05.06.11,15:37
Mna zasa zaujíma kto pojedol tú fazuľu z tých výhonkov. Lebo do fazuľe sa už dá dať aj údené, ale k výhonkom to údené nepasuje.......
Chokma
05.06.11,16:03
To je tvoj názor,ludia žijú v zahraniči,majú možnost porovnavat a áno existuje to všade,ale zaleží to od miery a hlbky a ovplyvnovaní vztahov v jednotlivých národov./napr.neviem o prípade aby sa Madar spojil zo Slovákom proti Madarovi/Nikde netvrdím že Slováci majú iba zlé stránky,alebo že sa to týka všetkých,ide o mieru ovplynovania stavu národa a spoločenských a ekonomických vztahov./kde inde je tolko úmyselne podpalených aut na počet obyvatelov? Kde inde je tolko majetku v rukách cudzincov? Všade sú tieto javy,ale v inej miere,takých príkladov je omnoho viac,ktoré sú mimo iného následkom uvedených javov/-apropo pomenoval som tam medzi riadkami aj naše dobré vlastnosti to že nepodliehame zbytočne panike,máme dostatočnú hygienu a intuiciu vo vztahu ku konzumácii potravín.

Roky sme budovali sebestačnost a kvalitu potravín a teraz máme iba 37% zastupenie v ich domácom predaji.Boli sme úspešný v produkcii zdravých potravín a teraz sme odkazaný na ich dovoz z krajín kde občas sa vyskytne škandál z ich zavadnostou.Bolo chyba zničit si sebestačnost v ich produkcii, síce boli mudrci ktorý tvrdili že si ich dovezieme,ale odhliadnuc od ich kvality a ceny,sebestačnost v tvorbe potravín je doležitá pre každú krajinu a národ.

Ja zijem v slovenskom mestecku na juhozapade Slovenska a tiez si obcas poviem, ze zavist a neprajnost u Slovakov prekvita. Madarske dediny a mesta su vynovene, dari sa tam aj roznym obchodikom a niekedy mam pocit, ze Madari viacej medzi sebou spolupracuju a vedia si navzajom dopriat. A normalne ma nasere, ked este aj k nam dojde Madar, co ledva rozprava po slovensky a je normalnejsi ako kopec domajsich Slovakov, nema problem s tym, ze nam spravi trzbu, co vela spolumestanov ocividne ma. Tym nechcem spravit zaver, ze Madari su lepsi ako Slovaci. Bozechran. To je len moja skusenost a mrzi ma, ze je prave taka. Asi to suvisi s vychovou, genetikou a snad od podmienok, v ktorych clovek zije.

S tym dovozom uplne suhlasim. Stat nevyuziva nastroje, ktore ma alebo mal, na to, aby chranil domacu produkciu, a tym aj ekonomiku. Samozrejme za vela veci si mozu spotrebitelia, ktori daju prednost lacnejsiemu sajrajtu... ono je to tak, ze kazdy si povie, ze on si kupi slovensky, kvalitnejsi tovar a radsej si priplati. Prax je vsak niekde inde. Je to taky zacarovany kruh. A tak Slovensko zije na odpade celej Europy - od hnileho masa po zeleninu a ovocie kupanu v dusicnanovych roztokoch (pre lepsiu vydrz na policiach marketov). Ale priznam sa, uz ma tu nebavi o tom ani pisat, ked aj tak nic neporiesim...:confused::rolleyes:
Dáša_
05.06.11,16:29
ono je to tak, ze kazdy si povie, ze on si kupi slovensky, kvalitnejsi tovar a radsej si priplati. Prax je vsak niekde inde. Je to taky zacarovany kruh.

vieš, snažím sa kupovať zeleninu na trhu. Na stánku je napídané, že predajca pochádza z trávnice. Aj chodi okolo stánku, ovoniava papriku a vychvaľuje, že je voňavá, už domáca.

Kúpila som u neho aj paradajky, aj papriku. Ale oboje chutí rovnako, ako keď to kúpim vedľa v lidli.

ale aby som neblížila, jahody sú výborné, zemiaky tiež. Aj karfiol, mrkva. Len ma trochu prekvapilo, keď v piatok mal uhorky už mäkké - v pondelok boli ešte fajn :), ale zjavne nepredal a zľaviť z ceny sa nechystal.

Takže mám problém, ako viem, že ten, kto predáva, naozaj predáva domácu produkciu? Ako viem, že nekúpil vo veľkosklade? Lebo momentálne moja chuť hovorí, že nie je to v poriadku.

Ja by som veľmi rada nakupovala domáce výrobky, ale občas som na pochybách, ako zistiť, čo je domáce
Tweety
05.06.11,17:13
Terazky hlásili v jojkajúcej TV , že nákaza je z brokolice, mrkvy, skrátka zo zeleniny vypestovanej v Nemecku, no chválabohu, že to zistili, len mi akosi nedá spávať to obvinenie španielských uhoriek,( ako k tomu prišli:confused:) ľutujem tých chudákov nešťastných farmárov, ktorí za nič nemôžu.Celé to čímsi zaváňa.:confused:
durisovad
05.06.11,17:14
Boli to spanielski farmari
pavol54
05.06.11,17:19
Som zvedava, kto jedava fazulove vyhonky...
Predpokladám že prekladateľ asi otrocky preložil fazuľkové lusky. Viac ma zaujal komentár že baktéria E.coli pochádza z výroby bioplynu, dioxín ktorý sa dostal do svíň pochádzal z odpadu pri výrobe bionafty. Čo si o tom mám myslieť?
lujza.j
05.06.11,17:32
pavol54
05.06.11,17:35
vieš, snažím sa kupovať zeleninu na trhu. Na stánku je napídané, že predajca pochádza z trávnice. Aj chodi okolo stánku, ovoniava papriku a vychvaľuje, že je voňavá, už domáca.

Kúpila som u neho aj paradajky, aj papriku. Ale oboje chutí rovnako, ako keď to kúpim vedľa v lidli.

ale aby som neblížila, jahody sú výborné, zemiaky tiež. Aj karfiol, mrkva. Len ma trochu prekvapilo, keď v piatok mal uhorky už mäkké - v pondelok boli ešte fajn :), ale zjavne nepredal a zľaviť z ceny sa nechystal.

Takže mám problém, ako viem, že ten, kto predáva, naozaj predáva domácu produkciu? Ako viem, že nekúpil vo veľkosklade? Lebo momentálne moja chuť hovorí, že nie je to v poriadku.

Ja by som veľmi rada nakupovala domáce výrobky, ale občas som na pochybách, ako zistiť, čo je domáce
Pretože orgány štátnej správy vôbec nesere čo kto predáva, skrátka dostanú svoj plat ale prečo neidú do dôsledkov, vieš koľkokrát ja pozriem na regál alebo na pult trhoviska a viem čo si kto dovolí ako zavádzať zákazníka, ale vy ako zákazníci to nie ste schopní posúdiť. Predával som pred rokmi na trhovisku, z papriky večer obranej keď si ju doobeda rozlomila tiekla voda, inteligentný zákazník ťa obviní že do nej picháš stiekačkou vodu. Ak je predavač každý deň na trhovisku kedy pestuje? Voľakedy musel mať predavač papier že vlastní pôdu, lenže medzi mestom na severe a na juhu je taká vzdialenosť že ho nemá kto skontrolovať, ale na niektorých podvodníkov by sa zišli kontrolné mechanizmy, drobný pestovateľ pokladňu nepotrebuje priekupník áno ak ju nepoužíva tak je pálka za 3333€.
Chokma
05.06.11,17:38
vieš, snažím sa kupovať zeleninu na trhu. Na stánku je napídané, že predajca pochádza z trávnice. Aj chodi okolo stánku, ovoniava papriku a vychvaľuje, že je voňavá, už domáca.

Kúpila som u neho aj paradajky, aj papriku. Ale oboje chutí rovnako, ako keď to kúpim vedľa v lidli.

ale aby som neblížila, jahody sú výborné, zemiaky tiež. Aj karfiol, mrkva. Len ma trochu prekvapilo, keď v piatok mal uhorky už mäkké - v pondelok boli ešte fajn :), ale zjavne nepredal a zľaviť z ceny sa nechystal.

Takže mám problém, ako viem, že ten, kto predáva, naozaj predáva domácu produkciu? Ako viem, že nekúpil vo veľkosklade? Lebo momentálne moja chuť hovorí, že nie je to v poriadku.

Ja by som veľmi rada nakupovala domáce výrobky, ale občas som na pochybách, ako zistiť, čo je domáce

Tvoja chut hovori spravne a ja tiez suhlasim. U nas na trhu je to napodobne. A to je ten zacarovany kruh, ze stat nechrani svoj tovar - napr. tym, ze nema sankcie a kontrolu za to, ze niekto oznaci tovar z dovozu za slovensky a zakaznik potom nevie. Ista pani veterinarka u nas hovorila, ze napr. v Madarsku na to maju paky a ze su na trhu sankciovani za to, ked predavaju tovar z dovozu za madarsky. Lebo ono ani tovar z madarskeho velkoskladu nie je madarsky, on len tade prechadza. Je to zlozite. Na druhej strane, ak by aj tie sankcie a kontrola boli, viem si predstavit ako by prekvitalo uplatkarstvo. :(
Chodia k nam viaceri predavajuci na trhu a ti su tiez vselijaki. Su taki, ktori si potrpia na slovensky tovar, vedia, ze u nas taky najdu, mozu sa ist pozriet na nase role, ale su aj taki, ktori sa zlajdacili a vysmievaju sa nam, zacali chodit do mad. velkoskladu a seru na to, aky ma tovar povod, money su money a ich zakaznici zjavne nie su vyberavi. Ja im vravim, nech si ten sajrajt davaju vlastnym detom do huby a nech si otravuju svoju krv. Ono ani cena tu nerozhoduje, ale prave tu sa prejavuje casto ta ludska vlastnost - zavist, neprajnost...
pavol54
05.06.11,17:39
alebo, že by?:confused:
http://zpravy.idnes.cz/zdrojem-strevni-nakazy-jsou-pravdepodobne-zeleninove-vyhonky-pvx-/domaci.aspx?c=A110605_172926_domaci_vem
predsa len chyba prekladu, takže fazuľové klíčky, čo je iné ako výhonky
vcielkaisr
05.06.11,17:42
Tie klíčky jedia vegetáriani,vraj je to velmi zdravé,len neviem prečo je to zdravé,keď klíčky ani zvieratá nechcú.
Chokma
05.06.11,17:44
Pretože orgány štátnej správy vôbec nesere čo kto predáva, skrátka dostanú svoj plat ale prečo neidú do dôsledkov, vieš koľkokrát ja pozriem na regál alebo na pult trhoviska a viem čo si kto dovolí ako zavádzať zákazníka, ale vy ako zákazníci to nie ste schopní posúdiť. Predával som pred rokmi na trhovisku, z papriky večer obranej keď si ju doobeda rozlomila tiekla voda, inteligentný zákazník ťa obviní že do nej picháš stiekačkou vodu. Ak je predavač každý deň na trhovisku kedy pestuje? Voľakedy musel mať predavač papier že vlastní pôdu, lenže medzi mestom na severe a na juhu je taká vzdialenosť že ho nemá kto skontrolovať, ale na niektorých podvodníkov by sa zišli kontrolné mechanizmy, drobný pestovateľ pokladňu nepotrebuje priekupník áno ak ju nepoužíva tak je pálka za 3333€.

No, Pavol, uplny suhlas, ako keby som otca pocula hovorit. :) K nam zase dosla pani na obed na uhorky, mamina jej ich obrala z folie pred jej ocami a o hodinu dosla, ze sa jej zdaju makke. Akoze niekedy (dost casto) je to s ludmi tiez psycho. :D Radsej kupia "cerstve" v markete - tvrde, leskle, skoda ze su take nie preto, ze su skutocne cerstve... :)
U nas je tiez jeden exot - kazdy den, cely den na trhu - vsetko akoze svoje z jeho zaaaahrady, ale prd ma zahradu, secko hen z Budapesti. Clovek by aj plakal, aj smial sa...
pavol54
05.06.11,17:45
Tvoja chut hovori spravne a ja tiez suhlasim. U nas na trhu je to napodobne. A to je ten zacarovany kruh, ze stat nechrani svoj tovar - napr. tym, ze nema sankcie a kontrolu za to, ze niekto oznaci tovar z dovozu za slovensky a zakaznik potom nevie. Ista pani veterinarka u nas hovorila, ze napr. v Madarsku na to maju paky a ze su na trhu sankciovani za to, ked predavaju tovar z dovozu za madarsky. Lebo ono ani tovar z madarskeho velkoskladu nie je madarsky, on len tade prechadza. Je to zlozite. Na druhej strane, ak by aj tie sankcie a kontrola boli, viem si predstavit ako by prekvitalo uplatkarstvo. :(
Chodia k nam viaceri predavajuci na trhu a ti su tiez vselijaki. Su taki, ktori si potrpia na slovensky tovar, vedia, ze u nas taky najdu, mozu sa ist pozriet na nase role, ale su aj taki, ktori sa zlajdacili a vysmievaju sa nam, zacali chodit do mad. velkoskladu a seru na to, aky ma tovar povod, money su money a ich zakaznici zjavne nie su vyberavi. Ja im vravim, nech si ten sajrajt davaju vlastnym detom do huby a nech si otravuju svoju krv. Ono ani cena tu nerozhoduje, ale prave tu sa prejavuje casto ta ludska vlastnost - zavist, neprajnost...
1.Páky sú len by sa ich muselo chcieť niekomu uplatňovať
2.Známy bol v Maďarsku maďarská trikolóra bola snáď aj na WC nikomu to nevadilo, a u nás ako by sa na teba pozerali ako na čudáka a nacionalistu, sloptovca a čo ja viem ešte čo.
Slayer666
05.06.11,17:49
Som zvedava, kto jedava fazulove vyhonky...

Napr. ja jedavam klicky, ked robim cinu.
pavol54
05.06.11,18:00
No, Pavol, uplny suhlas, ako keby som otca pocula hovorit. :) K nam zase dosla pani na obed na uhorky, mamina jej ich obrala z folie pred jej ocami a o hodinu dosla, ze sa jej zdaju makke. Akoze niekedy (dost casto) je to s ludmi tiez psycho. :D Radsej kupia "cerstve" v markete - tvrde, leskle, skoda ze su take nie preto, ze su skutocne cerstve... :)
U nas je tiez jeden exot - kazdy den, cely den na trhu - vsetko akoze svoje z jeho zaaaahrady, ale prd ma zahradu, secko hen z Budapesti. Clovek by aj plakal, aj smial sa...
Zase sme pri tom kto koho riadi kto koho kontroluje až po ministra. Ako môže minister financii kľudne spať keď daňováci nie sú schopní zabrániť daňovým únikom? Keby sa niečo stalo ako sa zistí odkiaľ to prišlo? Takže kto priamo ohrozuje zdravie obyvateľov? manekýn ivan. Jeden záťah v trhový deň a ešte aj správca trhoviska by sa nedoplatil, schválne choď do NZ v trhový deň koľko nájdeš pokladníc. To správca trhoviska nevidí? A iné kompetentné orgány tiež?
Dáša_
05.06.11,18:10
1.Páky sú len by sa ich muselo chcieť niekomu uplatňovať
2.Známy bol v Maďarsku maďarská trikolóra bola snáď aj na WC nikomu to nevadilo, a u nás ako by sa na teba pozerali ako na čudáka a nacionalistu, sloptovca a čo ja viem ešte čo.

a u nás bol pomaly problém s "ponožkami" na zrkadlách aut - že sa tam umažú a je to zneváženie štátnych symbolov....
pepsikova
05.06.11,18:38
http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/europa/clanek.phtml?id=1234715


...a žiadne španielske uhorky...ale domáce klíčky...
Chokma
05.06.11,19:20
...čert vie, skadiaľ to je...
Letko
06.06.11,03:59
http://www.pluska.sk/zdravie/smrtiacu-nakazu-sposobuju-zmutovane-bakterie-e-coli.html
Ej, ej, akosi rýchlo prešli z uhoriek na mäso.

Ako je to v príspevku číslo 15, vírus vzniká v dobytku, takže neprešiel z uhoriek na mäso ale z mäsa na uhorky.
Letko
06.06.11,04:01
No podla toho, co som videla, jedna sa o clkom novy druh bakterie, cize nikto podla mna nevie ako sa prenasa, z coho a uz vobec nikto nevie, ako sa to vsetko da zastavit. Mimochodom pandemia niecoho velmi virulentneho podla odbornikov meska uz vyse 40 rokov a ja si osobne myslim, ze ked to nieco pride, bude to ovela horsie ako vsetko dokopy, co svet uz zazil.

Až tak nový druh baktérie to nie je. Bol tu už pred rokom 2008.
mlyn16
06.06.11,13:27
Už sú to neni ani klíčky, vedci sú zas na začiatku :(
Rozalka
06.06.11,19:37
Prečo mám pocit, že to bolo cielené, aby mohli vyskúšať nový liek?
Či pozerám veľa katastrofických filmov? (

Asi naozaj pozerám veľa katastrofických filmov, ale akosi mi to všetko zapadá do scenára. V jednom sci-fi seriále cudzia rasa našej poskytla vakcínu na dlhovekosť, táto vakcína však viedla ku sterilizácii pôvodného obyvateľstva.

http://warfare.blog.cz/1105/bill-gates-vakciny-maji-snizit-populaci
v angličtine http://www.prisonplanet.com/bill-gates-use-vaccines-to-lower-population.html
Melnick
06.06.11,20:09
Asi naozaj pozerám veľa katastrofických filmov, ale akosi mi to všetko zapadá do scenára. V jednom sci-fi seriále cudzia rasa našej poskytla vakcínu na dlhovekosť, táto vakcína však viedla ku sterilizácii pôvodného obyvateľstva.

http://warfare.blog.cz/1105/bill-gates-vakciny-maji-snizit-populaci
v angličtine http://www.prisonplanet.com/bill-gates-use-vaccines-to-lower-population.html


Rozalka a myslíš si, že sa niekto prizná ako experimentujú na nás ? Možno za rok bude na trhu nový krém, ktorý úplne vyhladí vrásky. A ani inú civilizáciu k tomu nebudú farmaceutické spoločnosti potrebovať.:mee: To čo budú potrebovať je, aby sa naučili čítať čísla obsahujúce véééééééééééééééééééľmi véééééééééééééééééééľa núl.
danushka
06.06.11,20:47
Asi naozaj pozerám veľa katastrofických filmov, ale akosi mi to všetko zapadá do scenára. V jednom sci-fi seriále cudzia rasa našej poskytla vakcínu na dlhovekosť, táto vakcína však viedla ku sterilizácii pôvodného obyvateľstva.

http://warfare.blog.cz/1105/bill-gates-vakciny-maji-snizit-populaci
v angličtine http://www.prisonplanet.com/bill-gates-use-vaccines-to-lower-population.html

Už dávno som nevidela nič desivejšie:mee::mee::mee:. Stále viac a viac si uvedomujem, že sme len bábky v opratách iných.

Nepáči sa mi, že naše Slovensko sa stalo praobyčajným satelitom, nepáči sa mi, že sme málo hrdí a kúpime radšej nekvalitný produkt ktovie odkiaľ, namiesto toho, aby sme podporili našinca.

Naozaj sme tak hlúpi, že sa dáme očkovať kadejakým svinstvom v čase chrípky, namiesto toho, aby sme neboli tak pohodlní a natlačili si do sudov kapustu, napchávali sa ňou celú zimu, osladili si čajík medíkom, vitamíny dopĺňali jabĺčkami a sušenými slivkami od našich pestovateľov.

Kus zeme s vlastnou studňou a kachľovou pecou čo nevidieť bude mať podstatne vyššiu hodnotu, než akékoľvek peniaze na účtoch a apartmány v centrách mesta a bedač sa odrazu stane bohatou.
trisestri
07.06.11,08:35
Ani klíčky to nie sú-to je už telenovela z tohto hladanie zdroja nákazy-ten zdroj možno ani nenájdu,zbytočne sa vyhádzali tony zeleniny,ktorej dovoz sa znovu v budúcnosti zdraži./nápadne to pripomína dobu kedy sa ovocie a zelenina vysypovali do mora aby sa nemusela znižovat jej cena/Zaujímave po rokoch nižších úrod,ked sa ukazuje dobrý rok,príde nákaza a všelijaké nepotvrdené obvinenia, následne zelenina nejde do konzerervárni ked stratí odbyt,ale sa vyhadzuje alebo zaoravá-ale teraz je šanca aby sa chytili naši pestovatelia a spotrebitelia aby sa vratili k domácej produkcii.
Chokma
07.06.11,08:50
Ani klíčky to nie sú-to je už telenovela z tohto hladanie zdroja nákazy-ten zdroj možno ani nenájdu,zbytočne sa vyhádzali tony zeleniny,ktorej dovoz sa znovu v budúcnosti zdraži./nápadne to pripomína dobu kedy sa ovocie a zelenina vysypovali do mora aby sa nemusela znižovat jej cena/Zaujímave po rokoch nižších úrod,ked sa ukazuje dobrý rok,príde nákaza a všelijaké nepotvrdené obvinenia, následne zelenina nejde do konzerervárni ked stratí odbyt,ale sa vyhadzuje alebo zaoravá-ale teraz je šanca aby sa chytili naši pestovatelia a spotrebitelia aby sa vratili k domácej produkcii.

velka sanca to nie je, nakolko su nase trhy (nie iba supermarkety) zaplavene dovozom a ludia nevedia odlisit dovoz od domaceho, takze nekupuju ani domaci tovar... odbyt je o nicom, nezelam nijakemu pestovatelovi aby musel vysledky svojej urody - krasny kvalitny tovar - zaoravat do pody spat, pretoze jednoducho nie je odbyt - nie za cenu na pokrytie nakladov, ale za ziadnu cenu...
plavčík
07.06.11,08:53
no a toto...možno som pesimista, ale mne to dáva zmysel - žiaľ!


...už len čakám kedy dáka farmaceutická firma príde zo super očkovaním / alebo liekom/
Vynořují se lékařské důkazy, že evropská superbakterie E. coli byla vyrobena bioinženýrsky, aby zabíjela lidi
2011-06-06 (18:10)




Hra s obviňováním zeleniny nadále pokračuje v celé EU, kde superodolný kmen e. coli postihuje pacienty a plní nemocnice v Německu, ale naprosto nikdo nemluví o tom, jakým kouzlem se e. coli mohla stát odolnou vůči osmi různým třídám antibiotk a pak se náhle objevit v potravinách.


Tato variace E. coli patří do kmene O104, a kmeny O104 nejsou normálně téměř nikdy odolné vůči antibiotikům. Aby získaly tuto odolnost, musejí být opakovaně vystavovány antibiotikům, aby na ně byl vyvíjen "mutační nátlak", který je donutí k úplné odolnosti proti lékům.


Jste-li zvědavi na původ takového kmene, musíte především sledovat, jak probíhala inženýrská změna e. coli a dosti přesně determinovat, kterým antibiotikům byla baktérie vystavena během svého vývoje. A tento krok byl učiněn (viz níže), a když se podíváte na genetické dekódování tohoto kmene O104, který nyní ohrožuje konzumenty potravy po celé EU, objeví se fascinující obraz, jak muselo dojít k jejímu vzniku.


Genetický kód odhaluje historii kmene
Když vědci v německé Institutu Roberta Kocha dekódovali genetickou stavbu kmene O104, zjistili, že je odolný všem následujícím antibiotikům a jejich kombinacím:
• penicillins
• tetracycline
• nalidixic acid
• trimethoprim-sulfamethoxazol
• cephalosporins
• amoxicillin / clavulanic acid
• piperacillin-sulbactam
• piperacillin-tazobactam


Navíc tento kmen O104 má schopnost produkovat speciální enzymy, které mu dodávají to, co by se dalo nazvat "bakteriální superschopnosti", technicky známé jak ESBL.


"Extended-Spcectrum Beta-Lactamases (ESBL) jsou enzymy, které mohou být produkovány baktérií a učinit je odolnou vůči cefalosporinům, jako ceufuroxim, cetofaxim a ceftazidim - to jsou nejužívanější antibiotika v mnoha nemocnicích", vysvětluje Agentura ochrany zdraví v UK.


K tomu má tento kmen O104 navíc dva geny - TEM-1 a CTX-M-15, před nimiž se "chvějí lékaři již od 90. let," jak píše The Guardian. Proč se lékaři před nimi chvějí? Protože jsou tak smrtelné, že u mnoha jimi nakažených lidí dojde ke kritickému selhání orgánů a oni prostě zemřou.


Jak se bioinženýrsky vyrábí superbaktérie
Jak tedy přesně dojde k tomu, že vznikne kmen baktérií odolný vice než tuctu antibiotik v osmi různých kategoriích léků, obsahující dvě smrtelné mutace genů plus schopnosti enzymu ESBL? Je skutečně jenom jeden způsob, jakým se to může stát (a jeden jediný) musíte vystavit tento kmen e. coli všem osmi třídám antibiotických léků. Obvykle se to nedělá najednou, samozřejmě: nejprve ji vystavíte penicilínu a vezmete přeživší colonie, které jsou odolné penicilínu. Pak je dále vystavíte tetracyklinu. Přeživší kolonie jsou nyní odolné jak penicilínu, tak tetracyklínu. Pak je vystavíte sulfaléku a posbíráte přeživší kolini, a tak dále. Je to proces genetické selekce, prováděný v laboratoři, za účelem požadovaného výsledku. Takto vznikají některé biozbraně vyráběné americkou armádou ve Ft. Detrick, Maryland


I když skutečný proces je trochu složitější, závěrem je, že vytvoření kmene bakterie e. coli, který je odolný osmi třídám antibiotik, vyžaduje opakované a vytrvalé vystavování těmto antibiotikům. Je sktuečně nemožné si představit, jak by k tomu mohlo dojít samo od sebe v přírodním světě. Například, kdyby tato baktérie pocházela z jídla (jak nám tvrdí), kde potom získala všechny tyto odolnosti vůči antibiotikům, když je faktem, že na zeleninu se antibiotika nepoužívají?


Když vezmeme v úvahu genetické důkazy, které nyní stojí před námi, je těžké si představit, jak by se toto
mohlo odehrát "divoce". Zatímco resistence na jedno antibiotikum je běžná, vytvoření kmene a. coli odolného osmi různým třídám antibiotik - v kombinacích - prostě popírá zákony genetické permutace a kombinace v přírodě. Jednoduše řečenu, tato superbaktérie e. coli nemohla vzniknout přirozeně. A zbývá tedy jediné vysvětlení, odkud může pocházet: z laboratoře.


Kmen byl vytvořen uměle a pak vypuštěn do světa
Důkazy nyní ukazují na to, že tento smrtící kmen e. coli byl uměle vytvořen a pak buď uměle vypuštěn do potravin, anebo nějak unikl z laboratoře a vstoupil do potravin sám. Pokud nesouhlasíte s tímto závěrem, a to klidně můžete, pak musíte najít vysvětlení, jak se tato oktobiotická baktérie (imunní vůči 8 druhům antibiotik) vyvinula sama od sebe ...


A tento závěr je ještě děsivější nežli "bioinženýrské" vysvětlení, protože by znamenalo, že oktobiotické baktérie se prostě mohou objevit kdekoliv kdykoliv bez příčiny. A to by byla dosti exotická teorie.


Můj závěr dává lepší smysl: Tento kmen e. coli byl téměř jistě vytvořen uměle a pak vypuštěn do potravin se specifickým cílem. Jaký cíl by to mohl být? Zdá se mi, že je to evidentní.


Současně tu působí problém, reakce a řešení. Nejprve způsobit PROBLÉM (smrtící kmen e. coli v potravinách). Pak počkat na veřejnou REAKCI (obrovské pozdvižení, protože lidé jsou terorizování e. coli). Jako odpověď na to přijde žádoucí ŘEŠENÏ (totální kontrola nad globální zásobou potravin a postavení mimo zákon syrové potravy, syrového mléka a syrové zeleniny).


A o tom to celé je, samozřejmě. FDA (Americký úřad pro potraviny a léky) se spolehl na stejný jev v USA, když prosazoval svůj nedávnyý "Zákon o modernizaci bezpečnosti potravin", který v podstatě staví mimo zákon malé rodinné organické farmy, pokud nelížou holínky regulátorů FDA. FDA byl schopen zničit svobodu farmářství v Americe tím, že zahrál na strunu široce rozšířeného strachu, který následoval po vypuknutí nákazy e. coli v amerických potravinách. Když se lidé bojí, samozřejmě, není obtížné přimět je, aby souhlasili s téměř každým stupněm regulační tyranie. A způsobit, aby se lidé báli svého jídla, je velmi
snadné ... stačí několik tiskových prohlášení vlády poslaných e-mailem mainsteramovým médiím a je to.


Nejprve zakážeme přírodní medicínu, potom zaútočíme na potraviny
Uvědomte si , že toto vše se děje vzápětí poté, co EU zakázala léčivé rostliny a potravní doplňky - zákaz, který staví mimo zákon nutriční terapie, které pomáhají udržet lidi zdravé a bez nemocí. Nyní, když jsou tyto byliny a dpolňky zakázány, dalším krokem je způsobit, aby lidé měli strach z čerstvé potravy. To proto, že čerstvá zelenina je léčivá, a dokud má veřejnost právo koupit si čerstvou zeleninu, může vždy zabránit nemoci.


Ale pokud můžete způsobit, aby se lidé BÁLI čerstvé zeleniny - nebo postavit ji vůbec mimo zákon - pak můžete donutit veškerou populaci, aby žila z mrtvé stravy a předzpracované stravy, která podporuje degenerativní nemoci, a tak posílit postavení mocných farmaceutických společností.


To vše je součástí stejného plánu, jak vidíte: udržet lidi v nemocech, odepřít jim přístup k léčivým bylinám a doplňkům, a pak využít jejich utrpení prostřednictvím globálních farmaceutických kartelů.


Geneticky modifikované potraviny hrají samozřejmě podobnou roli: jsou vytvořeny k tomu, aby kontaminovaly naše potraviny genetickým kódem, který způsob širocerozšířenou neplodnost
mezi lidstvem. A ti, kteří ještě budou schopni se rozmnožovat i po vystavení GMO, budou natolik trpět degenerativními nemocemi, že jejich "léčba" opět bude obohacovat lékové společnosti.


Vzpomínáte si, která země byla nedávno postižena hrozbou e. coli? Španělsko. Proč Španělsko? Vzpomeňte si na uniklé zprávy z Wikilieaks, které odhalily, že Španělsko odolalo zavedení
GMO do svého zemědělského systému, i když mu americká vláda skrytě vyhrožuje politickou odvetou za jeho odpor. Falešné obvinění Španělska z rozšíření e. coli je pravděpodobně onou pomstou za španělskou neochotu naskočit do geneticky modifikovaného vagónu.


To je příběh, který stojí za ekonomickým zničením španělských rolníků pěstujících zeleninu. Je to jedna ze zápletek, které probíhají ve schématu událostí kolem e. coli.


Potraviny jako válečná zbraň vytvořená Big Pharmou
Mimochodem, nejpravděpodobnějším vysvětlením, kde byl vyvinut tento kmen e. coli, je, že farmaceutičtí giganti ho vytvořili ve svých vlastních laboratořích. Kdo jiný má přístup k veškerým antibiotikům a vybavení potřebnému k vytvoření cílených mutací potenciálně tisíců kolonií e. coli? Lékové společnosti mají jedinečné postavení k tomu, jak provést tuto akci a mít z ní prospěch. Jinými slovy, mají jak prostředky, tak motivaci, aby se angažovaly speciálně v podobných akcích.
Mimo lékové společnosti jsou tu snad i regulátoři infekčních nemocí, kteří mají podobnou laboratorní kapacitu. Například CDC by to pravděpodobně mohla také provést, kdyby skutečně chtěla.



Důkaz, že někdo bioinženýrsky vytvořil tento kmen e. coli, je zapsán přímo v DNA baktérie, Je to lékařský soudní důkaz, a to, co odhaluje, nelze popřít. Tento kmen prošel opakovanými a dlouhodobými vystaveními osmi různým třídám antibiotik, a pak se nějakým způsobem objevil v potravinách. Jak jinak je toto možno provést, než důkladně naplánovaným schématem provedeným grázlovskými vědci? Není možno, aby vznikla
"spontánní mutace" v kmeni tak, aby byl odolný nejvyšším osmi třídám značkových antibiotických léků, které jsou dnes prodávány Big Pharmou. Takové mutace musí být záměrné.
A opakuji, pokud nesouhlasíte s tímto tvrzením, pak to znamená, že říkáte NE, nebylo to uděláno záměrně … stalo se to náhodou! Což je, jak znovu říkám, ještě děsivější!
Protože to znamená, že antibiotická kontaminace našeho světa je na tak extrémním stupni, že kmen e. coli může být v přírodě nasycen osmi různými druhy antibiotik natolik,
že se přirozeně vyvine ve smrtící superbaktérii. Pokud tomu lidé věří, tak je to ještě děsivější teorie než bioinženýrské vysvětlení!


Začala nová éra: Biologické zbraně v naší stravě
Ale v obou případech - nezáleží na tom, čemu věříte - je prostou pravdou, že svět nyní čelí nové éře globálních kmenů superbaktérií, které nelze léčit žádnými známými léky. Samozřejmě mohou být snadno zabity koloidním stříbrem, což je právě důvod, proč v posledních letech FDA a světoví regulátoři zdraví zuřivě napadali společnosti vyrábějící koloidní stříbro. Nemohou dopustit, aby veřejnost měla v rukou přírodní antibiotikum, které skutečně funguje. To by zničilo celý jejich záměr, aby všichni lidé byli nemocní.



Ve skutečnosti tyto kmeny e. coli mohou být snadno léčeny kombinací přírodních plnospektrálních antibiotik z rostlin jako je česnek, zázvor, cibule a léčivé rostliny. Navíc probiotika mohou pomoci vyrovnat flóru trávicího systému a "vytěsnit" smrtící e. coli, která by mohla být současně přítomna. Zdravý imunitní systém a dobře fungující trávicí trakt může zvítězit nad infekcí superbakterie e. coli, ale je tady ještě jedna věc, o které lékařská komunita nechce, abyste věděli. Dávají absolutní přednost tomu, abyste zůstali bezmocnou obětí ležící v nemocnici a čekající na smrt, bez jakýchkoli možných vyhlídek. Přesně to je "moderní medicína". Způsobují problémy a prohlašují, že je léčí, a pak vás nedokážou léčit ničím, co by skutečně fungovalo.



Téměř všem úmrtím, která se dnes přičítají propuknutí e. coli, se dá snadno a lehce zabránit. Jsou to úmrtí z nevědomosti. Ale ještě spíše to mohou být také úmrtí na
novou éru biologických zbraní v potravě, vypuštěných buď skupinou šílených vědců, anebo systémovou institucí, která vyhlásila válku lidské populaci.


Zdroj, CZ preklad: http://orgo-net.blogspot.com/

Ale táto baktéria je a aj bola bežná / ja sama som ju mala a našla sa iba "náhodne " pri preventívnej prehliedke" no táto je "dáka zmutovaná"
veď aj vo výskume sa s nimi bežne pracuje:http://www.generi-biotech.com/kompetentni-bakterie-e-coli/?gclid=CMrVs_zDo6kCFYm-zAod6xyutw
Kompetentní bakterie jsou bakterie upravené ke snadnějšímu přijetí cizorodé DNA. Umožňují tak rychlou a vysoce efektivní transformaci rekombinantních plasmidů při molekulárním klonování či expresi proteinů v bakteriích.
pavol54
07.06.11,10:08
velka sanca to nie je, nakolko su nase trhy (nie iba supermarkety) zaplavene dovozom a ludia nevedia odlisit dovoz od domaceho, takze nekupuju ani domaci tovar... odbyt je o nicom, nezelam nijakemu pestovatelovi aby musel vysledky svojej urody - krasny kvalitny tovar - zaoravat do pody spat, pretoze jednoducho nie je odbyt - nie za cenu na pokrytie nakladov, ale za ziadnu cenu...
Za všetkým hľadaj obchodníka a jeho nenažranosť, ľahostajnosť zákazníkov v minulosti a teraz sa im to vracia všetko naspäť, ale výrobca na to doplatí najviac.
Za akú cenu nevie producent na Slovensku predať uhorky? 10 CENTOV, Za akú cenu sa nedá predať kapusta? 10 CENTOV Veď to nnie ani za výrobnú cenu je to na smiech a do plaču.
Chokma
07.06.11,10:32
Za všetkým hľadaj obchodníka a jeho nenažranosť, ľahostajnosť zákazníkov v minulosti a teraz sa im to vracia všetko naspäť, ale výrobca na to doplatí najviac.
Za akú cenu nevie producent na Slovensku predať uhorky? 10 CENTOV, Za akú cenu sa nedá predať kapusta? 10 CENTOV Veď to nnie ani za výrobnú cenu je to na smiech a do plaču.

Veru, pavol, a za tu cenu to je lepsie capnut sliepkam, nech sa aspon tie nazeru... Jedna pani bola u nas v case predaja priesad a rozculovala sa nad cenou holadskej kapusty, ktora mala vtedy cenu okolo 35 Sk. Tak sme jej navrhli, ze ved nech si kupi planticku - zapikirovanu holandsku (Pandion) 0,10 E a nech si dopestuje. Len sa zvrtla, ze jej sa to neoplati pestovat, striekat a pod. Ona by sa totiz za 0,10 E ani nezohla. (Asi zalozim temu o spravani kupujucich a odberatelov, to bude tiez na smiech a plac). Co jej na to povedat? 0,10 E planta a za 0,10 konecny produkt nepredas, to je hanba naroda!
Cena zeleniny zostala komunisticka (ak neklesla), platy sa zvysili. Ze musia ludia platit plyn, elektrinu, vodu a ze im nezostava na zradlo, to je mozno pravda? Lenze aj ti, co pestuju, si za to musia platit - aj pre seba, aj pri vyrobe, pestovani tovaru. Toto co sa deje tu, to je uz cisty chaos... ak k volacomu nepride, koniec...
gilda
07.06.11,10:51
Ani klíčky to nie sú-to je už telenovela z tohto hladanie zdroja nákazy-ten zdroj možno ani nenájdu,zbytočne sa vyhádzali tony zeleniny,ktorej dovoz sa znovu v budúcnosti zdraži./nápadne to pripomína dobu kedy sa ovocie a zelenina vysypovali do mora aby sa nemusela znižovat jej cena/Zaujímave po rokoch nižších úrod,ked sa ukazuje dobrý rok,príde nákaza a všelijaké nepotvrdené obvinenia, následne zelenina nejde do konzerervárni ked stratí odbyt,ale sa vyhadzuje alebo zaoravá-ale teraz je šanca aby sa chytili naši pestovatelia a spotrebitelia aby sa vratili k domácej produkcii.

Rovnaká myšlienka bola vyslovená v nedeľňajších Otázklach Václava Moravce na ČT 1 (viac: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/211411030500605/) a vzápätí "semetnuta se stolu" s poukázaním na záväzky voči EU a s odôvodnením, že smernice EU nepustia. Systém je šikovne nastavený - v neprospech drobných pestovateľov. Nenadarmo, spolky - čertove volky.
ErinErin
07.06.11,10:52
Svet nie je dokonalý a videnie faktov v extrémoch väčšinou zavádza. V minulosti boli epidémie bežné - mor, španielska chrípka, len dnes sme na to zabudli a už myslíme, že sme prírodu pokorili. V rozvojových krajinách je na rozdiel od nášho vyspelého Slovenska úmrtnosť na infekcie vysoká - možno toľko ľudí, čo v Európe zomiera na E.coli, zomiera len denne na choleru, týfus, besnotu, maláriu, AIDS. Oproti takej ebole je tá moderná e.coli pomaly ako nádcha... Ebola je známa 50 či 100 rokov? Občas sa vynorí z afrického pralesa, skosí pár dedín. Nikto nevie, odkiaľ sa berie - celkom zaujímavá otázka, ale prečo to zatiaľ nikto neskúmal? Tak sa mi zdá, že s tým spolčením sa vedcov a farmaceutických firiem na propagáciu antibiotík to celkom nesedí: Najväčšia potreba antimikrobiálnej terapie je v krajinách, ktoré však na to nemajú, a tak sa neopaltí výskum a výroba... Zato hitom sú kardiovaskulárne ochorenia - hypertenzia, zvýšený cholesterol, ateroskleróza, zlyhávajúce srdce, lebo to sa pandemicky vyskytuje v krajinách, ktoré na liečbu majú...

Je veľa pravdy na tom, že prirodzené poľnohospodárstvo dáva iné produkty ako "priemyselná veľkoprodukcia". Napr. v mlieku voľne sa pasúceho dobytka sa narozdiel od chuderiek kravičiek z veľkoprodukcie nachádza CLA. Predáva sa ako doplnok výživy (nie za babku) pre športovcov (správny podiel svalov a tuku v tele), má pozitívny účinok na imunitu, srdcovo-cievny systém. Možno to niečo hovorí o tom, prečo naši predkovia jedli tučné a boli zdraví: Okrem iných vlastností potravín, mali pohyb a pobyt na slnečnom svetle. To sú tiež len náznaky a zovšeobecňovať by tiež nebolo dobré. V USA je dopyt po "raw milk" - čersvo nadojenom mlieku a "zlá" FDA to zakazuje a varuje.

Na druhej strane, poznám konktétny prípad z pred pár desiatok rokov, ako mali vajcia v sebe toxickú hladinu ortuti. Totižto v tom čase sa osivo určené na siatie chránilo pred škodcami ťažkými kovmi, ale nejaký chytrák to dal skŕmiť sliepkam nosniciam. Podobne poznám z počutia príhodu mladej lekárky, ktorú na vidieku potešilo, keď jej pacientka - babička doniesla ako všimné domáce vajíčka. Radosť sa skončila, keď sa dozvedela, že na kvalitu vajec sú dobré tetracyklíny. Takže vedomosti, odborná spôsobilosť pestovateľov, chovateľov a nejaké tie analýzy produktov našimi veterinármi a inšpektormi snáď nebudú na zahodenie?
Chokma
07.06.11,10:56
Totiz, aby pochopili konecni zakaznici - cena, za ktoru si kupuju, nie je ta, ktoru dostane pestovatel. Poviem priklad - pred par dnami sa nam ozval jeden nikhaj, ktory sem s... dovoz z velkoskladu v Mad. a jemu bolo vela dat za nas velky, krasny biely karfiol 40 centov, tak sme dali rozpatie 30 - 50 centov, aj tak neprisiel. Priesada stoji 10 centov. No co sa oplati pestovat? Lenze to pochopi len ten, co tiez pestuje a vie, co to obnasa, ze to nie je "iba" zasadit semiacko, prepikirovat, kurit, to je len zaciatok. Som zvedava, ktory z nasich odberatelov by makal jak moj otec za ich odrobinky...


PS: Trisestri - este u nas funguju nejake konzervarne?
trisestri
07.06.11,11:01
Dnes ale to je každý pracovný den predávali jahody pekné a vonavé z domácej produkcie po 2 eura za kilo,polovica ludí odišla,neviem či sa im zdali drahé alebo čo,pritom pri vlastnom zbere sú po 1,60 eur,takže myslím že cena je primeraná-možno v Polsku alebo v Madarsku sú o niečo lacnejšie,ale treba zarátat cestovné náklady a stratu času-je pravda domáci odbyt je nízky, ale tu je možno chyba aj v tom že ponuka sa nevie stretnút z dopytom,lebo určitý dopyt po kvalitnej zelenine a ovocí je,hoci ešte možno nie velmi dostatočný-napríklad paradajky ktoré dopestujú baníci idú dobre na odbyt,pokial viem-tu treba dat dohromady rozum a financie aj ich združením /fondy EU,KTORé čERPáME MIZERNE,agrodotácie lepšie nasmerovat,prostriedky z fondu zamestnanosti,angažovanie primátorov a starostov miest a obcí atd/
Chokma
07.06.11,11:07
Dnes ale to je každý pracovný den predávali jahody pekné a vonavé z domácej produkcie po 2 eura za kilo,polovica ludí odišla,neviem či sa im zdali drahé alebo čo,pritom pri vlastnom zbere sú po 1,60 eur,takže myslím že cena je primeraná-možno v Polsku alebo v Madarsku sú o niečo lacnejšie,ale treba zarátat cestovné náklady a stratu času-je pravda domáci odbyt je nízky, ale tu je možno chyba aj v tom že ponuka sa nevie stretnút z dopytom,lebo určitý dopyt po kvalitnej zelenine a ovocí je,hoci ešte možno nie velmi dostatočný-napríklad paradajky ktoré dopestujú baníci idú dobre na odbyt,pokial viem-tu treba dat dohromady rozum a financie aj ich združením /fondy EU,KTORé čERPáME MIZERNE,agrodotácie lepšie nasmerovat,prostriedky z fondu zamestnanosti,angažovanie primátorov a starostov miest a obcí atd/

Banici pestuju v hydroponii, tych prosim ta nemiesaj so skutocnymi polnohospodarmi! To totiz z polnohospodarstvom nema nic spolocne. Ale ak ti ich rajcinky budu chutit, kludne si kup, maju totiz rovnaku chut ako tie africke a inodovozove. :)
trisestri
07.06.11,11:19
Totiz, aby pochopili konecni zakaznici - cena, za ktoru si kupuju, nie je ta, ktoru dostane pestovatel. Poviem priklad - pred par dnami sa nam ozval jeden nikhaj, ktory sem s... dovoz z velkoskladu v Mad. a jemu bolo vela dat za nas velky, krasny biely karfiol 40 centov, tak sme dali rozpatie 30 - 50 centov, aj tak neprisiel. Priesada stoji 10 centov. No co sa oplati pestovat? Lenze to pochopi len ten, co tiez pestuje a vie, co to obnasa, ze to nie je "iba" zasadit semiacko, prepikirovat, kurit, to je len zaciatok. Som zvedava, ktory z nasich odberatelov by makal jak moj otec za ich odrobinky...


PS: Trisestri - este u nas funguju nejake konzervarne?

Myslel som skor Śpanielov lebo tam najviac vyhadzovali-u nás snad Hamé ma pobočku,v odkaze je ich zopár,ale ktoré reálne fungujú neviem,súhlasim s tým že polnohospodarstvo je nezaplatená drina,možno chybou je aj to ako sa rozdelujú agrodotacie-dotovat zdochnuté kravy alebo velkoproducentov je tak trocha od veci http://www.azet.sk/katalog/konzervarne/slovensko/
P.S-na trhu by pekný karfiol za 1 euro šiel na dračku
trisestri
07.06.11,11:52
BXLmiami
07.06.11,12:23
Dnes ale to je každý pracovný den predávali jahody pekné a vonavé z domácej produkcie po 2 eura za kilo,polovica ludí odišla,neviem či sa im zdali drahé alebo čo,pritom pri vlastnom zbere sú po 1,60 eur,takže myslím že cena je primeraná-možno v Polsku alebo v Madarsku sú o niečo lacnejšie,ale treba zarátat cestovné náklady a stratu času-je pravda domáci odbyt je nízky, ale tu je možno chyba aj v tom že ponuka sa nevie stretnút z dopytom,lebo určitý dopyt po kvalitnej zelenine a ovocí je,hoci ešte možno nie velmi dostatočný-napríklad paradajky ktoré dopestujú baníci idú dobre na odbyt,pokial viem-tu treba dat dohromady rozum a financie aj ich združením /fondy EU,KTORé čERPáME MIZERNE,agrodotácie lepšie nasmerovat,prostriedky z fondu zamestnanosti,angažovanie primátorov a starostov miest a obcí atd/
Ja poviem sama za seba,keby v okolí bola predajňa kde dostanem zaručene naše a čo najmenej striekané ovocie zeleninu,domáce mäso a vajcia,alebo nie obchod ale gazdovstvo,už by ma Tesco či Kaufland nevideli .Bohužiaľ,nič také v okolí nemám.
pavol54
07.06.11,15:40
Totiz, aby pochopili konecni zakaznici - cena, za ktoru si kupuju, nie je ta, ktoru dostane pestovatel. Poviem priklad - pred par dnami sa nam ozval jeden nikhaj, ktory sem s... dovoz z velkoskladu v Mad. a jemu bolo vela dat za nas velky, krasny biely karfiol 40 centov, tak sme dali rozpatie 30 - 50 centov, aj tak neprisiel. Priesada stoji 10 centov. No co sa oplati pestovat? Lenze to pochopi len ten, co tiez pestuje a vie, co to obnasa, ze to nie je "iba" zasadit semiacko, prepikirovat, kurit, to je len zaciatok. Som zvedava, ktory z nasich odberatelov by makal jak moj otec za ich odrobinky...


PS: Trisestri - este u nas funguju nejake konzervarne?
Ano fungujú čo ponúkaš?
pavol54
07.06.11,16:02
Dnes ale to je každý pracovný den predávali jahody pekné a vonavé z domácej produkcie po 2 eura za kilo,polovica ludí odišla,neviem či sa im zdali drahé alebo čo,pritom pri vlastnom zbere sú po 1,60 eur,takže myslím že cena je primeraná-možno v Polsku alebo v Madarsku sú o niečo lacnejšie,ale treba zarátat cestovné náklady a stratu času-je pravda domáci odbyt je nízky, ale tu je možno chyba aj v tom že ponuka sa nevie stretnút z dopytom,lebo určitý dopyt po kvalitnej zelenine a ovocí je,hoci ešte možno nie velmi dostatočný-napríklad paradajky ktoré dopestujú baníci idú dobre na odbyt,pokial viem-tu treba dat dohromady rozum a financie aj ich združením /fondy EU,KTORé čERPáME MIZERNE,agrodotácie lepšie nasmerovat,prostriedky z fondu zamestnanosti,angažovanie primátorov a starostov miest a obcí atd/
Hodnota projektov v poľnohospodárstve dvojnásobne prekročila pridelené limity na 2007-2013. Poľnohospodári podľa smernice ES-1 nesmú vytvárať dotované pracovné miesta(ale cudzí kapitalisti čo berú pôdu ich dostávajú priehrštím),
Chokma
07.06.11,16:53
Ano fungujú čo ponúkaš?

Tak ponuka by myslim bola rozna. Viem o viacerych od nas, ktori maju obsypane stromy ceresien a radi by ich odovzdali a u nas by sa tiez urcite nieco naslo zo zeleniny - napr. spominany karfiol. Viem, ze za onych casov nase konzervarne brali vela tovaru od drobnych pestovatelov - tak si kazdy mohol cosi privyrobit a myslim, ze to aj pozitivne vplyvalo na ludi v tom zmysle, ze ich uroda nevysla na zmar. Takze ak vies o nejakej serioznej konzervarni, tak uvitam kontakt a som tiez zvedava na sposob spoluprace. ;)
vcielkaisr
07.06.11,16:53
Hodnota projektov v poľnohospodárstve dvojnásobne prekročila pridelené limity na 2007-2013. Poľnohospodári podľa smernice ES-1 nesmú vytvárať dotované pracovné miesta(ale cudzí kapitalisti čo berú pôdu ich dostávajú priehrštím),

Smutné a chybné smernice EU,veď pravé miesta v produkcii potravín sú viac potrebné a dlhodobo udržatelné.
220870
07.06.11,17:17
Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...
Dáša_
07.06.11,17:21
Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...

poznám dediny, kde je taká tradícia, že bežne sa tam dá nakúpiť. A je zaujímavé, že hneď v susednej to nie je. Nechápem to, ale je to tak.
Zimama
07.06.11,17:29
Ja poviem sama za seba,keby v okolí bola predajňa kde dostanem zaručene naše a čo najmenej striekané ovocie zeleninu,domáce mäso a vajcia,alebo nie obchod ale gazdovstvo,už by ma Tesco či Kaufland nevideli .Bohužiaľ,nič také v okolí nemám.


Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...


poznám dediny, kde je taká tradícia, že bežne sa tam dá nakúpiť. A je zaujímavé, že hneď v susednej to nie je. Nechápem to, ale je to tak.

Opýtam sa naivne - nemôžu sa poľnohospodárski producenti (resp. potravinári vôbec) nejako spojiť a predávať svoje výrobky sami? Lebo na všetkom sa nabalí len ten svinský (sorry) obchod, aspoň ja to tak vidím (to dokážem aj ja za euro niekde kúpiť a za 5 eur potom niekde inde predávať...).
durisovad
07.06.11,17:56
Mozno by mohli otvorit svoje predajne, napr. tu ma predajnu masa jedno polnohospodarske druzstvo a predava aj cerstve mlieko. Neviem, co vsetko treba absolvovat, aby sa mohla otvorit predajna ovocia a zeleniny, ale asi to nebude len tak - kadejake povolenia, kontroly kvality atd.
220870
07.06.11,18:16
U nás jeden taký obchod je .Najskôr predával len svoje zemiaky postupne viacero druhov zeleniny ovocia.Len verím že sa mu bude dariť a nezavrie to.Ja sa tam ustavím takmer vždy keď idem okolo kúpim na týždeň dopredu .len aby fungoval ďalej.
pavol54
07.06.11,18:25
Tak ponuka by myslim bola rozna. Viem o viacerych od nas, ktori maju obsypane stromy ceresien a radi by ich odovzdali a u nas by sa tiez urcite nieco naslo zo zeleniny - napr. spominany karfiol. Viem, ze za onych casov nase konzervarne brali vela tovaru od drobnych pestovatelov - tak si kazdy mohol cosi privyrobit a myslim, ze to aj pozitivne vplyvalo na ludi v tom zmysle, ze ich uroda nevysla na zmar. Takze ak vies o nejakej serioznej konzervarni, tak uvitam kontakt a som tiez zvedava na sposob spoluprace. ;)
čerešne-zákazníci chcú dnes len čerešne odkôstkované na to sa nehodí každá odroda, čerešňový kompót s kôstkami je prakticky nepredajný, potom je tu druhý problém vrtivka čerešňová. Stravovacie návyky sa podstatne zmenili, pretože za stravný lístok sa dá kúpiť aj balíček cigariet a pár rožkov, z toho vyplýva menšia spotreba ako čerstvej zeleniny tak aj zaváranej,
karfiol- dnes sa preferuje mrazený skús Sládkovičovo, klasicky zaváraný v SKN je nepredajný,
Teraz v priebehu sezóny sa dosť ťažko hovorí o ponuke a dopyte, napr feferónku pestovať nikto nechce dováža sa z Maďarska, marhule aj slivky sú stále dobrým artiklom, uhorky nakladačky (ktoré nedokáže producent veľkostne roztriediť)
Potom ak máš na trhu niečo lacnejšie (tégliky sú hitom) do čoho sa konzervák(éčka) sype lopatou, tak sa nediv že konzervárne síce fungujú ale nie na plný výkon. skrátka spotrebiteľské balenia sa vyrábajú podľa požiadaviek obchodu a sme na začiatku "keď si pes naháňa svoj vlastný chvost".
Predstava o cene- je limitujúcim faktorom, cena suroviny nemôže predstavovať viac ako 25% ceny výrobku, aby bol tovar konkurenčný.
danushka
07.06.11,18:25
U nás jeden taký obchod je .Najskôr predával len svoje zemiaky postupne viacero druhov zeleniny ovocia.Len verím že sa mu bude dariť a nezavrie to.Ja sa tam ustavím takmer vždy keď idem okolo kúpim na týždeň dopredu .len aby fungoval ďalej.

A u nás je zas jeden dobrý sused, nabieham k nemu od jari do jesene s košíkom raz do týždňa, natrhám si rovno zo záhrady z jeho zeleninky, poviem koľko domácich vajec mi treba a zaplatím.
Z mojej záhrady z ovocia čo nespracujem, nerozdám- nechám uň vypáliť a zas rozdám:D.
Nie každý rok stíham posadiť zeleninku /bo raz veľa roboty v robote, raz i nie/, tak mám taký zicher uň.

Tiež len verím, že sa mu bude dariť a ešte dlho bude žiť. Predsa len, inak chrumká mrkvička z Tesca a inak chrumká zo susedovie hriadky...
Dáša_
07.06.11,18:27
Mozno by mohli otvorit svoje predajne, napr. tu ma predajnu masa jedno polnohospodarske druzstvo a predava aj cerstve mlieko. Neviem, co vsetko treba absolvovat, aby sa mohla otvorit predajna ovocia a zeleniny, ale asi to nebude len tak - kadejake povolenia, kontroly kvality atd.

Kedysi fungoval systém trhov - rýnkov. Bolo zaužívané, že v stredu je v jednom meste, vo štvrtok v ďalšom.... A tak sa to pravidelne striedalo. dnes to uz asi ani neexistuje.

Možno by bolo fajn, keby sa vždy našiel jeden z oblasti, čo poberie úrodu a s autom začne obhádzať severnejšie oblasti.
pavol54
07.06.11,18:33
Opýtam sa naivne - nemôžu sa poľnohospodárski producenti (resp. potravinári vôbec) nejako spojiť a predávať svoje výrobky sami? Lebo na všetkom sa nabalí len ten svinský (sorry) obchod, aspoň ja to tak vidím (to dokážem aj ja za euro niekde kúpiť a za 5 eur potom niekde inde predávať...).
samo sa nič nepredá, možno vo švajčiarsku ako to niekto popísal pred domom váha cenník kasička, každý si zoberie koľko chce a zaplatí, ak je niekto u nás na hlavnom ťahu tak predáva kto je mimo tak jamu vystojí a nič nepredá, a pritom ešte pestuje.
terezamaria
07.06.11,18:36
Čo viem tak v Rakúsku to funguje tak že ak má niekto niečoho navyše tak to predáva pred svojím domom.U nás je to stále niečo ako tabu,a pritom záujem od zákazníkov by bol .....na rade sú poľnohospodári,farmári ...

Žiaľ, dobre to myslíš, ale nie je to jednoduché, aby poľnohospodársky " kolos " začal len tak predávať svoje výrobky, keby boli aj lepšie a kvalitnejšie ako v obchodných reťazcoch. Je k tomu treba neskutočné papierovačky a nakoniec, keď si už myslíte, že Ministerstvo poľnohospodárstva Vám dá súhlas, tak namiesto povolenia dostanete prípis, že tá a tá zelenina / ovocie/ je v nadbytku a dodávanie do obchodných gigantov nie je povolené. Lepší je dovoz zo Španielska, Talianska, Maďarska........Potom si poľnoh.družstvo resp. farmár idú rozum prevrátiť, kde tie dopestované kvalitné plody predať.:cool:
220870
07.06.11,18:42
Je to tak.Len páni novinári a naše slávne televízie ,ktoré som už (dva mesiace nepozeral)by mali okolo potravín dookola omielať aby ľudkovia pozerali na to čo kupujú v obchode a odkiaľ to je.Verím že väčšina na to príde sama a pochopí že naše je najlepšie.
pavol54
07.06.11,18:50
"Že by sa radšej zaoberali páni novinári v tomto období neškodnosťou GMO potravín? to by si mohla pozrieť aj pani trubínyiova na televízore pri sviečkach" Zaliezla!!!!!!!!!!! Nie je náhodou aj E coli GMO baktéria?
durisovad
07.06.11,18:57
V obchode asi nikto nema sancu zistit, odkial ten-ktory tovar pochadza, na kazdej rajcine nie je nalepeny gazda, ktory ju vypestoval. Prozi obchodnickemu molochu drobny alebo aj vacsi pestovatel nema sancu a tak nasa dobra uroda a praca nasich gazdov vychadza navnivoc. Kto si moze dopestovat sam, ten to robi, ale vacsina naroda je odkazana na to, co ovchod ponukne.No ale toto tu opakujeme dookola a nic sa nemeni.
trisestri
07.06.11,19:21
Žiaľ, dobre to myslíš, ale nie je to jednoduché, aby poľnohospodársky " kolos " začal len tak predávať svoje výrobky, keby boli aj lepšie a kvalitnejšie ako v obchodných reťazcoch. Je k tomu treba neskutočné papierovačky a nakoniec, keď si už myslíte, že Ministerstvo poľnohospodárstva Vám dá súhlas, tak namiesto povolenia dostanete prípis, že tá a tá zelenina / ovocie/ je v nadbytku a dodávanie do obchodných gigantov nie je povolené. Lepší je dovoz zo Španielska, Talianska, Maďarska........Potom si poľnoh.družstvo resp. farmár idú rozum prevrátiť, kde tie dopestované kvalitné plody predať.:cool:

A to pán minister polnohospodarstva furt tak pekne hovorí a mudruje o alarmjúcom stave nášho potravinarského sektora.
Chokma
07.06.11,19:23
čerešne-zákazníci chcú dnes len čerešne odkôstkované na to sa nehodí každá odroda, čerešňový kompót s kôstkami je prakticky nepredajný, potom je tu druhý problém vrtivka čerešňová. Stravovacie návyky sa podstatne zmenili, pretože za stravný lístok sa dá kúpiť aj balíček cigariet a pár rožkov, z toho vyplýva menšia spotreba ako čerstvej zeleniny tak aj zaváranej,
karfiol- dnes sa preferuje mrazený skús Sládkovičovo, klasicky zaváraný v SKN je nepredajný,
Teraz v priebehu sezóny sa dosť ťažko hovorí o ponuke a dopyte, napr feferónku pestovať nikto nechce dováža sa z Maďarska, marhule aj slivky sú stále dobrým artiklom, uhorky nakladačky (ktoré nedokáže producent veľkostne roztriediť)
Potom ak máš na trhu niečo lacnejšie (tégliky sú hitom) do čoho sa konzervák(éčka) sype lopatou, tak sa nediv že konzervárne síce fungujú ale nie na plný výkon. skrátka spotrebiteľské balenia sa vyrábajú podľa požiadaviek obchodu a sme na začiatku "keď si pes naháňa svoj vlastný chvost".
Predstava o cene- je limitujúcim faktorom, cena suroviny nemôže predstavovať viac ako 25% ceny výrobku, aby bol tovar konkurenčný.


Feferonku pestujeme aj my, nehovorim, ze cele hektare, ale co nam do sortimentu staci, slivky artiklom pre nasich odberatelov nie su, mozno tak pre tie konzervarne. Viem, ze minule roky, to bolo s nimi bida, vsetci z okolia ich museli davat do sudu, ak nechceli zavarat alebo varit lekvar. Uhorky nakladacky tiez viaceri prestali pestovat, najde sa len cosi-kdesi ako vykrik do tmy, ale to asi suvisi s celkovou krizou pestovanie cohosi - vsetci prechadzaju na travnik :) Marhule sa pravdepodobne predaju aj bez pomoci konzervarni. Odkostkovane ceresne? to akoze ludia ich odkostkuju a tak odovzdaju, to si dost dobre predstavit neviem... aj ked kedysi sa odstopkavala paprika a pod., lenze kedysi a dnes, to su dva velmi odlisne pojmy. takze konzervarne na tom tiez nie su nejako ruzovo ako tak vidim z tvojho prispevku. :) A ze cena nie je za dodany tovar nejaka noble, tomu rozumiem, ani som necakala nejaku cenovu bombu... haha ale mozno by bola lepsia ako by zapytalo Tesco :))
terezamaria
07.06.11,19:34
A to pán minister polnohospodarstva furt tak pekne hovorí a mudruje o alarmjúcom stave nášho potravinarského sektora.

Áno, už teraz je ten stav alrmujúci, ale tam ho doviedli. Najprv sa porazilo / na bitúnkoch/ väčšina hovädzieho dobytka, skončilo naše dobré mlieko, syry, teľacinka, pokračovalo to zeleninou, ovocím.......v komposte skončili tony zeleniny....O chvíľu pokračujú našou bravčovinou, prečo by sme si mali dorobiť a dochovať našu " kvalitnú sviňku ", keď dovezieme zo zahraničia desiatky ton bravčoviny. :rolleyes::cool: Vôbec tejto politike nerozumiem, je dobrá len na to,že po týchto rozhodnutiach sa jednotlivcom lepšie napĺňajú a vydúvajú vačky.:rolleyes::cool:
alabut
07.06.11,20:39
Jedine riesenie ... vymenit narod. :-)
pavol54
08.06.11,09:18
Feferonku pestujeme aj my, nehovorim, ze cele hektare, ale co nam do sortimentu staci, slivky artiklom pre nasich odberatelov nie su, mozno tak pre tie konzervarne. Viem, ze minule roky, to bolo s nimi bida, vsetci z okolia ich museli davat do sudu, ak nechceli zavarat alebo varit lekvar. Uhorky nakladacky tiez viaceri prestali pestovat, najde sa len cosi-kdesi ako vykrik do tmy, ale to asi suvisi s celkovou krizou pestovanie cohosi - vsetci prechadzaju na travnik :) Marhule sa pravdepodobne predaju aj bez pomoci konzervarni. Odkostkovane ceresne? to akoze ludia ich odkostkuju a tak odovzdaju, to si dost dobre predstavit neviem... aj ked kedysi sa odstopkavala paprika a pod., lenze kedysi a dnes, to su dva velmi odlisne pojmy. takze konzervarne na tom tiez nie su nejako ruzovo ako tak vidim z tvojho prispevku. :) A ze cena nie je za dodany tovar nejaka noble, tomu rozumiem, ani som necakala nejaku cenovu bombu... haha ale mozno by bola lepsia ako by zapytalo Tesco :))
jedni sa mi ponúkli že dodajú feferónku červenú z 30 árov, hneď som im povedal že majú veľké oči, mal som pravdu, 10 - 15 árov na rodinu je až dosť. Na odkôskovanie čerešní je stroj čo ich automaticky vykôstkuje nemyslím tým strojček od tescomy. Najväčšie paradoxy sú ale v tom že vlani keď napr. nebola kapusta, sa v podstate nedala zohnať v rozumnej cenovej ponuke a dnes jej jej prebytok. Hovorím že katastrofou nášho poľnohospodárstva a potravinárstva je hurásystém, či už u pestovateľov, spracovateľov alebo obchodníkov.
Chokma
08.06.11,09:28
jedni sa mi ponúkli že dodajú feferónku červenú z 30 árov, hneď som im povedal že majú veľké oči, mal som pravdu, 10 - 15 árov na rodinu je až dosť. Na odkôskovanie čerešní je stroj čo ich automaticky vykôstkuje nemyslím tým strojček od tescomy. Najväčšie paradoxy sú ale v tom že vlani keď napr. nebola kapusta, sa v podstate nedala zohnať v rozumnej cenovej ponuke a dnes jej jej prebytok. Hovorím že katastrofou nášho poľnohospodárstva a potravinárstva je hurásystém, či už u pestovateľov, spracovateľov alebo obchodníkov.

No to je jasne, a kazdy rok je to preto inak, kazdy sadi to (ak nie len to), co islo za dobre v minulom roku a potom je to katastrofa. A podla toho, co islo dobre v minulom roku, vieme, ze toho bude vela v buducom, velmi casto to plati...Preto napr. my sadime z kazdeho rozka troska, aby bol sortiment a vzdy, ked nejde jedno, ide druhe. Nesadime len jednu plodinu, ale od zakladu ako su rajciny, paprika cez zemiaky, karfiol, kapusta, kel, brokolica... :)
BXLmiami
08.06.11,09:33
No ja ako vždy budem za zlú v diskusii o poľnohospodárstve.Naši poľnohospodári dopestujú,ale ľudia nekúpia,zdá sa im to drahé.Nikto neocení prácu.Plakanie za socialistickým poľnohospodárstvom nezdieľam,socializmus narobil nebotyčné škody.Za najhoršie pokladám stratu generačných vedomostí a prístupu k hospodáreniu.Vyvlastnili pôdu a bohatých sedliakov v rôznych akciách vysťahovali a teraz vedia vrátiť medzi dedičov pôdu,rozkuskovanú,aj to len niekedy,ale nie genofond zvierat,ktoré boli a nie vedomosti,ktoré šli z otca na syna.darmo vrátili pôdu,ked starí otcovia nežijú a vnuci sú právnici a lekári.No a zvieratá s rodokmeňom....hmmm...komunistickí pohlavári zožrali.Doslova.Dobrú chuť.
Chokma
08.06.11,09:47
No ja ako vždy budem za zlú v diskusii o poľnohospodárstve.Naši poľnohospodári dopestujú,ale ľudia nekúpia,zdá sa im to drahé.Nikto neocení prácu.Plakanie za socialistickým poľnohospodárstvom nezdieľam,socializmus narobil nebotyčné škody.Za najhoršie pokladám stratu generačných vedomostí a prístupu k hospodáreniu.Vyvlastnili pôdu a bohatých sedliakov v rôznych akciách vysťahovali a teraz vedia vrátiť medzi dedičov pôdu,rozkuskovanú,aj to len niekedy,ale nie genofond zvierat,ktoré boli a nie vedomosti,ktoré šli z otca na syna.darmo vrátili pôdu,ked starí otcovia nežijú a vnuci sú právnici a lekári.No a zvieratá s rodokmeňom....hmmm...komunistickí pohlavári zožrali.Doslova.Dobrú chuť.

Ja neplacem za komunizmom, i ked niektore myslienky nemal zle. Ak by nebolo jeho padu, tak dnes nie sme tam, kde sme... i ked mozno nie je na skodu sa zamysliet, kam dalej.
A je pravda, ze dnes by chcel byt kazdy intelektualom a sediet v kancli. Ale moj nazor je, ze intelektualom vie byt aj clovek pri praci so zvieratkami a rastlinami... Sama mam dve vysoke - humanitneho zamerania a momentalne sa snazim pomahat rodicom a nepocitujem pri tom nejaky deficit - ked niekoho praca bavi, vie si najst to svoje vsade. Sama by som vsak urcite nedokazala robit to, co robia oni. Uvidime, co da buducnost.
BXLmiami
08.06.11,09:54
Tak my sa pomaly vraciame ku korenom,ale prečítaj si temu zakladám ovocný sad.Vyrástli sme v paneláku a k dedine sa nikto z nás ani nepriblížil.A už vôbec nie k tej,odkiaľ predkovia boli vysťahovaní.Tam som nebola a nepôjdem,tých ľudí ani ich potomkov nechcem ani vidieť ani poznať.
pavol54
08.06.11,10:01
No ja ako vždy budem za zlú v diskusii o poľnohospodárstve.Naši poľnohospodári dopestujú,ale ľudia nekúpia,zdá sa im to drahé.Nikto neocení prácu.Plakanie za socialistickým poľnohospodárstvom nezdieľam,socializmus narobil nebotyčné škody.Za najhoršie pokladám stratu generačných vedomostí a prístupu k hospodáreniu.Vyvlastnili pôdu a bohatých sedliakov v rôznych akciách vysťahovali a teraz vedia vrátiť medzi dedičov pôdu,rozkuskovanú,aj to len niekedy,ale nie genofond zvierat,ktoré boli a nie vedomosti,ktoré šli z otca na syna.darmo vrátili pôdu,ked starí otcovia nežijú a vnuci sú právnici a lekári.No a zvieratá s rodokmeňom....hmmm...komunistickí pohlavári zožrali.Doslova.Dobrú chuť.
Nič nie je len biele a čierne, rovnako to platí pre poľnohospodárstvo, čo sa týka genofondu zvierat a rastlín, toľko čo sa vtedy vrazilo do jeho rozvoja že ešte stále niektorí žijú z výsledkov tohoto duševného vlastníctva, to si ťažko dovolí jednotlivec alebo firma. Tú pôdu keby mi dávali v toľkých kusoch ako je na LV tak by sa na to všetci vykašľali, to už nehovorím o technike ktorá sa ani neotočí na parcele, U nás bol uhorský systém dedenia, v ktorom sa každá parcela delila rovnakým dielom.
BXLmiami
08.06.11,10:23
Nič nie je len biele a čierne, rovnako to platí pre poľnohospodárstvo, čo sa týka genofondu zvierat a rastlín, toľko čo sa vtedy vrazilo do jeho rozvoja že ešte stále niektorí žijú z výsledkov tohoto duševného vlastníctva, to si ťažko dovolí jednotlivec alebo firma. Tú pôdu keby mi dávali v toľkých kusoch ako je na LV tak by sa na to všetci vykašľali, to už nehovorím o technike ktorá sa ani neotočí na parcele, U nás bol uhorský systém dedenia, v ktorom sa každá parcela delila rovnakým dielom.
Nevieš ako by to šlo,zrejme rakuskou cestou.Rodina do ktorej som sa vydala mala chov čistokrvných zvierat a bola prísne patriarchálna,kasu držal starý otec a traja synovia makali aj s rodinami.V 48 bola mláťačka,sejačka,všetky dostupné stroje a výborný potenciál na rast.Myslím,že tie upravené dedinky a rodinné farmy by boli u nás tak ako v Rakusku.Ale toto je zbytočná debata.mimotemy
alabut
08.06.11,10:24
Nielen mladym sa nechce robit na poliach a horach, ani starym. Vraj sa nagazdovali dost. Teraz kazdy caka na dotacie a na kupca smrekov. Z agrorezortu sme urobili najdotovanejsi rezort, cim viac hektarov, tym viac dotacii. Dnes ludia beru obrovske dotacie a nic neobrabaju, ale bavoraka ma kazdy vacsi vlastnik pody, ved agrohlasy vo volbach treba. :-)

Navrhujem zrusit dotacie za podu a lesy a ked uz dotovat, tak slovensku vyrobu potravinarskych vyrobkov. Vyrobcovia nech si zo svojho dotouju koho chcu, alebo nech sa gazdovia spoja na akcionarov potravinarskych firiem. Podobne ako v Holansku. Cim viac dodas, tam dostanes vacsi podiel zo zisku.
alabut
08.06.11,10:35
Dalej, orna poda sa meni bez problemov na stavebnu. Vlastici ornej pody, cakaju na dobreho kupca, ti, co chcu na pode robit ju nemaju. Na ornej pode sa stavaju dialnice, hypermarkety, rodinne domy. V horach sa uz davno zacalo orat, polia hnoja, co steka do potokov a hura, ludia v dolinach konzumujte, ked nie, co vyrobime, aspon co ... :-)
Ajk&
08.06.11,11:04
Čo stále nadávate na socialistický systém veľkovýroby potravín aj po 25 rokoch? To čo bolo vtedy, tak bolo najlepšie čo sme mohli mať: dnešní neprispôsobiví mali robotu, zo ŠM a JRD dostali pomoc v podobe strojov a - mohli si postaviť také isté domy ako ostatní občania. Celkom dobre zvládli ošetrovanie zvierat, uplatnili sa ako traktoristi, ich deti chodili riadne do školy. Čo sa dokázalo za týchto 25 rokov - nič: nie sme v ničom sebestační, všetko dovážame, draho, nekvalitné a netýka sa to len potravín ale všetkého: kto si až môže dovoliť veľmi kvalitný značkový výrobok ? Prevláda ázijský tovar, číňanom a vietnamcom my vytvárame pracovné príležitosti na to čo by naši šikovní ľudia dokázali vyrobiť aj sami. Príroda je zdevastovaná diaľnicami, veď taká malá krajina nemôže po žiadnej stránke vydržať nápor hustnúcej dopravy, ktorá obťažuje zvieratá, ľudí, ničí domy na dedinách, zabíja ľudí. Za socíka sme mali všetci aj v tej najodľahlejšej dedine čo jesť, kde bývať, deti chodili do školy, bola zabezpečená zdravotná starostlivosť. Bolo to málo, to ktoré krajiny okrem socialistických dokázali? Amerika, Anglicko, Francúzsko? Žiadna.
alabut
08.06.11,11:12
Ajk& ma to jednu chybu. Vo volbach nikto ten starsi rezim nevoli. Vtedy museli robit, dnes su dotacie a podpory, za ktore sa ani komunisti nemuseli hambit. :-)
Mária27
08.06.11,19:20
Jedine riesenie ... vymenit narod. :-)
Za nejakú menšinu? Aby ťa neobvinili z rasizmu. Aj keď ... zlá zelina nevyhynie.
alabut
09.06.11,03:26
Preco? Za vsetko zle si mozu ludia sami. Riesenie ... bud si zmenia zivot sami k svojej spokojnosti, alebo vymenit narod. Kde je tu akasi mensina. :-)
Letko
09.06.11,03:42
Som zvedavý, ako by si vymenil národ - veľké sťahovanie národov ako tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk%C3%A9_s%C5%A5ahovanie_n%C3%A1rodov ?
Vymeniť národ - okrídlená veta, zbytočná ako keď sa pri komunikácii nadmerne používajú slová vlastne, hmmmm,...
alabut
09.06.11,04:01
Netaraj, narody menil nielen Stalin, ale mal mnoho predchodcov. Nejdem kvoli tebe luskat historiu, ked si tu smaril odkaz, najdes ju sam. Minimalne jedna vymena naroda sa spomina aj v svatej knizke krestanskych orgii. Dokonca o jednej vymene naroda snival aj nas geroj Stefanik. :-)
vieraaaa
09.06.11,08:41
pavol54
09.06.11,09:52
Ma napadlo koľko ľudí zomiera denne na rakovinu z fajčenia? viac ak z ochorenia E.colli a nič žiadna novinárska hystéria.
buchač
09.06.11,10:25
Ma napadlo koľko ľudí zomiera denne na rakovinu z fajčenia? viac ak z ochorenia E.colli a nič žiadna novinárska hystéria.

Hrozivé čísla vás šokujú
Tie veru neklamú, a často sú viac než drsné. Veď len na Slovensku zomrie každý rok na následky fajčenia 20 tisíc ľudí a britské výskumy dokázali, že vo Veľkej Británii je to 106 tisíc ľudí. V Spojených štátoch ide o podstatne vyššie číslo – až štyristotisíc ľudí zomrie ročne na následky fajčenia. V celosvetovom meradle sa pripisuje následkom fajčenia až vyše milióna ochorení na rakovinu ročne. Povedané inak, každých desať sekúnd umrie na následky fajčenia jeden človek.
http://magazin.atlas.sk/zdravie/sedem-pravd-o-fajceni-ktore-by-ste-mali-vediet-/676665.html

Stonásobne, či tisícnásobne viac zomrie denne v Európe ľudí na veci, ktoré nevyvolávajú, ale mali by vyvolávať strach či dokonca paniku!
Zdravý životný štýl - Hrozba, či zámer? Dilinkovia dneška, alebo čo dnes budeme papať?

So znepokojením v Zdravom svete sledujeme súčasné správy z Európy, kde mnoho nekompetentných ľudí šíri strach po celej Európe . Svoje konanie obhajujú z hľadiska potreby informovať a chrániť obyvateľov Európy. Takéto správy sú súčasťou každého dnešného spravodajstva. Na základe šírenia týchto poplašných správ, z obavy o svoje zdravie, masy ľudí menia svoje stravovacie návyky, prestávajú jesť zeleninu, lebo sa boja, žeby po jej konzumácii mohli zomrieť.

Tým, títo s prepáčením „dilinkovia" doslova likvidujú jedno celé odvetvie hospodárstva Európy. Len španielske farmy zaznamenali za týždeň straty vo výške 250 mil. € Straty v odvetví rastú po celej Európe takým tempom, ako sa dezinformácie v správach šíria. Najskôr španielske uhorky, potom nemecké klíčky a po novom biopotraviny sú na pretrase dňa. Navyše toto všetko sa deje bez vedeckých dôkazov, že práve daná potravina nesie na sebe strašiak menom E.coli.

Obrovský problém dnešného moderného človeka je jeho mimoriadne narušený potravinový reťazec. Všetko čo dýchame, pijeme, jeme je v súčasnej dobe určitým spôsobom kontaminované. My Slováci si to nejako neuvedomujeme, ale napríklad Nemci konzumujú takmer 70% biopotravín a vedia prečo. Samozrejme môžu si to aj dovoliť, lebo ich ekonomická situácia je „trošku" iná ako na Slovensku. Veľmi podobne je na tom aj západná Európa. Je nespochybniteľné a vedecky dokázané, že zdravé potraviny sú základom nášho zdravia, pretože jesť musíme a práve stravou dostávame do seba podstatnú časť toho všetkého, čo človek na svoj život potrebuje.
http://www.zdravysvet.sk/clanky/zdravy-zivotny-styl/hrozba-ci-zamer-dilinkovia-dneska-alebo-co-dnes-budeme-papat/
Zimama
09.06.11,11:14
„Čriepky“ z dnešného poludňajšieho rádiožurnálu:
– v Košiciach je prvý slovenský pacient s e. coli vo vážnom stave
– Thajsko hlási e. coli v avokádach dovezených z Európy
– ujo, ktorý zrejme vie, o čom hovorí, nazval Slovensko „stokou“ pre okolité krajiny (čo nejde na odbyt u nich, Slováci vďačne kúpia – nielen zo „západu“, ale vrátane napr. poľského tovaru...).

Veľmi ma celá táto situácia, rozoberaná v tejto téme so všetkými dôsledkami, trápi, ale začínam mať pocit, že je to šanca na možno aj veľkú, ale určite pozitívnu zmenu – ak by sme prehodnotili svoje stravovacie a hlavne s tým súvisiace kupovacie návyky, ako jednotlivci i ako štát(y), ak by sme konečne zabudli na nenažrané zisky (hlavne obchod...) a stačilo by nám vrátenie nákladov + čosi na slušné živobytie...

A tak začínam spytovať svoje vlastné svedomie: keby to bolo naozaj tak, že výrobcovia potravín si ich aj sami predávajú so zárukou skutočnej kvality, bola by som ochotná napr. chodiť kupovať mäsové výrobky na jeden koniec mesta, mliečne výrobky na druhý koniec mesta, pekárske výrobky na tretí koniec mesta, atď., atď... ? Veď je to také pohodlné kúpiť všetko v jednom „supermarkete“, ktorý mám cestou z roboty domov... Čo už tam, aká kvalita, hlavne že mám svoje pohodlie. Či? :confused:

(... obávam sa, že sme ešte nedozreli k takejto zmene – bohužiaľ, ale ešte sme nezaplatili dostatočne bolestivú cenu za svoje správanie a vôbec za svoj spôsob života: 20 mŕtvych kdesi v Nemecku? :o Mňa sa to predsa netýka... :cool:)
Zimama
09.06.11,11:49
... dnes som si v C*re špeciálne dala záležať na tom, aby som si hrášok vybrala z prepravky s ceduľkou "slovenský hrášok" ... :) (ak to teda nebol len reklamný trik, ako keď obchodník preškrtne cenu 10 eur a napíše 5 eur - no nekúp to! ... a v skutočnosti zaplatil za to 50 centov ... - ale krajina pôvodu sa kontroluje, či?)
viki2
09.06.11,12:14
dovolím si dať jeden link (dúfam, že to nebude problém...)

myslím, že celá tá panika okolo E.coli len niekomu veľmi dobre poslúžila :mad:

a toto je dôsledok.....:mee:

http://zahrada.artmama.sk/zahrada/ked-sa-ani-kusok-nepreda
Chokma
09.06.11,14:18
dovolím si dať jeden link (dúfam, že to nebude problém...)

myslím, že celá tá panika okolo E.coli len niekomu veľmi dobre poslúžila :mad:

a toto je dôsledok.....:mee:

http://zahrada.artmama.sk/zahrada/ked-sa-ani-kusok-nepreda


Ach... a zase ta nestastna hydroponia :) Prepacte, nemozem za to, ale pestovanie v slovenskych podmienkach na kokosovom vlakne, mineralnej vate a pod. mi stale nereze...
Chokma
09.06.11,15:32
alabut
09.06.11,17:12
Aj unas uz zacinaju s tymi blbostami. Jedna suseda pestuje salat v plavajucej polystyrenovej tabuli ako na zapad od nas. Ja ho radsej strcim medzi slovenske cerviky a slimaky. Nech sa aj oni nazeru. :-)
Chokma
09.06.11,17:57
mimotemy

ze vraj ma ich zem (firma je zo Zemneho, my sme nedaleko) privela skodcov, tak to robia takto bez zeme, to by sme potom vsetci takto mali a mozeme sa odstahovat hoc aj na Mesiac.u nas jeden pan presiel na hydroponiu, lebo si dos.l zem lievanim postrekov hlava-nehlava a vcul tam uz akosi nic nevie dopestovat. ake lahke - vykaslat sa na zem... ake je to polnohospodarstvo, ktore vynima zo svojho posobenia prirodu ako taku a bohatstvo zeme, ktore nam dava? nebolo by lepsie sa zamysliet nad tym, preco nam zem uz nedava to, co by mala, ze sme ju nasim posobenim zoslabili, pokazili? - ako ju takto ignorovat...

a takisto sa mi nezda prilis dobre - ako to tu aj pavol nadniesol - stavit vsetky karty na jednu plodinu - teraz sa im to vypomstilo... aky je rozdiel medzi uhorkou v hydroponii na Slovensku a uhorkou v hydroponii v Grecku, atd.? Naco sa tu uz len dohadujeme o krajine povodu, ked vsetko je pomaly na vate a vlakne?
trisestri
09.06.11,18:12
http://www.4fruit.sk/pestovanie_35.html -tiež využivajú termálnu energiu,tak neviem či je to hydroponia,ale paradajky majú chutnejšie ako tie z dovozu,ono na druhej strane krmit zem chémiou to tiež nie je pravé orechové polnohospodárstvo./hnojenie, postreky,atd/
Chokma
09.06.11,19:04
http://www.4fruit.sk/pestovanie_35.html -tiež využivajú termálnu energiu,tak neviem či je to hydroponia,ale paradajky majú chutnejšie ako tie z dovozu,ono na druhej strane krmit zem chémiou to tiež nie je pravé orechové polnohospodárstvo./hnojenie, postreky,atd/

Podla toho, co tam vidim, je to tiez hydroponia.
Krmit zem chemiou alebo krmit mineralnu vatu chemiou?
Chut napr. takych rajcin moze zavisiet tiez od odrody, niektore su vyslachtene skor pre tvrdost, aby vydrzali cestu a pod., no o chuti sa neda velmi hovorit a tiez svoje urobi, kedy su obrate.
Brala by som to, keby vyuzivali hydroponiu tam, kde sa neda pestovat normalne, ale v tychto oblastiach sa mi to zda nie celkom normalne... Skor sa mi zda, ze ide o prachy... ale kde nejde, ze?
Asi som staromodna, ale ja sa stale priklanam k pestovaniu v pode. Uz koncim, nebudem sa k teme hydroponii vyjadrovat. Kazdy nech si urobi svoj nazor a nech kona ako uzna za vhodne. ;)
trisestri
09.06.11,19:26
Podla toho, co tam vidim, je to tiez hydroponia.
Krmit zem chemiou alebo krmit mineralnu vatu chemiou?
Chut napr. takych rajcin moze zavisiet tiez od odrody, niektore su vyslachtene skor pre tvrdost, aby vydrzali cestu a pod., no o chuti sa neda velmi hovorit a tiez svoje urobi, kedy su obrate.
Brala by som to, keby vyuzivali hydroponiu tam, kde sa neda pestovat normalne, ale v tychto oblastiach sa mi to zda nie celkom normalne... Skor sa mi zda, ze ide o prachy... ale kde nejde, ze?
Asi som staromodna, ale ja sa stale priklanam k pestovaniu v pode. Uz koncim, nebudem sa k teme hydroponii vyjadrovat. Kazdy nech si urobi svoj nazor a nech kona ako uzna za vhodne. ;)

však ja proti pode nič nemám,vadí my jej ničenie,som za prirodu a prirodzenost-kompost, maštalný hnoj,ekologický boj proti škodcom a čo sa týka hydroponie-nuž kde sa inak nedá,možno nie vždy ide iba o zisky,dakde ide o prácu a prežitie ako aj dalšie možnosti produkcie potravín,prvotná chyba je zaberat úrodné polia na priemyselné parky,po vyčerpaní stimulov zas inde ničit podu,primysel sa mal budovat tam kde nie je predpoklad polnohospodarskej produkcie a využivat to pokial je životnost budov a výrobných hál
pavol54
09.06.11,19:29
Všetko je to ako hovorí klasik "O peniazoch, penězích, peňežích atď.." Aj tá zelenina zo Španielska, Maroka, či Grécka. Ale aj u nás na jednej parcele to rastie samé, druhú hnojíš, polievaš a ešte aby si kliešťami ťahala keď nechce poriadne rásť.
Chokma
09.06.11,19:37
Všetko je to ako hovorí klasik "O peniazoch, penězích, peňežích atď.." Aj tá zelenina zo Španielska, Maroka, či Grécka. Ale aj u nás na jednej parcele to rastie samé, druhú hnojíš, polievaš a ešte aby si kliešťami ťahala keď nechce poriadne rásť.

my sme raz mali problem so zemou. doviezli sme jednu kopu z nasej role a jednu z okolia cukrovaru (to bol napad :eek:) a pikirovali. v cukrovarskej vsetko krvacilo, a len sme cakali, kedy prerazia korene, aby bolo za tym... chvalabohu s kopou z nasej role sme problem nikdy nemali...
Chokma
10.06.11,06:28
Viem, ze toto je tema o E-coli v Nemecku a ze uz sme poodbocovali vselikde... ale ked uz som sa tolko nastazovala, tak mi neda teraz sa trosku nepochvalit - u nas sa to konecne pohlo a zeleninka ma konecne svojich zakaznikov, takze ziadne zaoravanie a pod. nehrozi. Ozvali sa aj odberatelia spred 5 rokov a aj jeden slovensky market nam berie v peknych mnozstvach a za slusnu cenu, takze tak. :)
arizona
10.06.11,06:37
Viem, ze toto je tema o E-coli v Nemecku a ze uz sme poodbocovali vselikde... ale ked uz som sa tolko nastazovala, tak mi neda teraz sa trosku nepochvalit - u nas sa to konecne pohlo a zeleninka ma konecne svojich zakaznikov, takze ziadne zaoravanie a pod. nehrozi. Ozvali sa aj odberatelia spred 5 rokov a aj jeden slovensky market nam berie v peknych mnozstvach a za slusnu cenu, takze tak. :)
Vsetko zle je na nieco dobre.
Dufajme, ze sa to obrati na dobre aj u nas a ze obchodnici zacnu davat prednost nasim domacim pestovatelom,pre dovozom od xy z druheho konca zemegule...:)
vieraaaa
10.06.11,08:31
vcielkaisr
10.06.11,10:52
Viem, ze toto je tema o E-coli v Nemecku a ze uz sme poodbocovali vselikde... ale ked uz som sa tolko nastazovala, tak mi neda teraz sa trosku nepochvalit - u nas sa to konecne pohlo a zeleninka ma konecne svojich zakaznikov, takze ziadne zaoravanie a pod. nehrozi. Ozvali sa aj odberatelia spred 5 rokov a aj jeden slovensky market nam berie v peknych mnozstvach a za slusnu cenu, takze tak. :)

Všetko zlé je na niečo dobré a dúfajme že to naštartuje natrvalo odbyt domácej produkcie a že sa postupne bude zvyšovať podiel domácich potravín v predaji a že bude aj dostatok kvalitných producentov a dostaneme sa na čísla ako majú okolité štáty-hlavne nech ma spotrebitel dostupné kvalitné potraviny.
arizona
10.06.11,11:57
v mediach sa uz pretriaslo viacero variant z coho ludia ochoreli,dnes mi mailom doslo toto :

Střevní epidemie není z okurek, ale ze sopečného prachu!!!

Stejně jako vloni v březnu provází letošní erupci islandské sopky
Grimsvötn (prozatím "jen" na území Německa, Nizozemska, Dánska a
Velké Britanie) lékařů nepochopitelná "epidemie" střevních potíží, která
dle popisů opět takřka přesně odpovídá otravě sopečnými plyny.
Jejich složení může být samosebou letos lehce odlišné, ale to neznamená, že

nám hrozí "jen" zasažení sopečným popelem (popel dorazil na území
ČR ve středu a čtvrtek, pozn. redakce). Opět jen ztěží lze identifikovat
původce (vždy se nějaký dá nalézt), ale hlavně ony krvavé průjmy znamenají
agresivitu plynů. "Střevní chřipka" opět nereaguje na antibiotika (jak
jinak, když jde o chemické poleptání sliznic).
Stejně jako vloni média zajímají především ekonomické důsledky a chaos v
letovém provozu. Na ochránění zdraví si každý sám budeme muset najít návod
samostatně...
K čemu je na "svém" místě nejvyšší hygienik, když jeho zprávy jsou
srovnatelné s komikem roku?
V některých loňských zprávách o "epidemii střevní virózy" se jasně hovořilo

o neúčinnosti standardních léků na průjem (vč.. Endiaronu, který je
takřka 100% spolehlivým stavidlem) - ovšem to lze vidět právě u průjmů,
způsobených intoxikací, nikoli u infekcí.
Tělo se při otravě správně snaží o detoxikaci touto cestou a stavět průjem

by bylo v tomto případě kontraproduktivní...
Naše tělo je moudré a zastavit potřebnou detoxikaci jen tak nenechá.
Příznaky otravy sloučeninami fluoru, chloru a sirnatými aerosoly si může
každý najít na netu... ! :cool::rolleyes:
alabut
10.06.11,14:52
A nemecke pivo niekto kontroloval? :-)
durisovad
10.06.11,15:06
Všetko zlé je na niečo dobré a dúfajme že to naštartuje natrvalo odbyt domácej produkcie a že sa postupne bude zvyšovať podiel domácich potravín v predaji a že bude aj dostatok kvalitných producentov a dostaneme sa na čísla ako majú okolité štáty-hlavne nech ma spotrebitel dostupné kvalitné potraviny.
Myslim, ze ked tato afera vyprcha, vsetko sa vrati do starych kolaji. Bolo by vyborne, keby vlada podporila nasich farmarov, ale ja v to nedufam, v hre su velmi vysoke provizie, ktore tuzemsky farmar nema z coho platit.
duves
10.06.11,16:36
Tak, zvyknime si, ide o boj farmacetickych korporacii. Ludia su až na poslednom mieste.
tom_i
10.06.11,16:52
Vďaka Čarnogurskému, ktorý dal pozabíjať naše kravičky a zlikvidoval družstvá. Máme tu okrem španielských aj z inej tramtárie kadečo, napr. poľskú múku, polotovary, maslo, koláče, a i., Poliaci majú filipa a podnikavého ducha, a my máme to, čo si zaslúžime a preto - tak nám treba!
no ale zato ako sľúbil máme golfove ihriská jupííí
tom_i
10.06.11,17:03
Ako hovorí klasik čo nás nezabije to nás posilní - bola tu prasačia, vtáčia a neviem aká chrípka, sem tam si persil pomýlia s antraxom a tak dále a tak dále - vzdali sme sa toho čo bolo odjakživa zdrojom ekonomiky - poľnohospodárstva - veď niekedy neboli peniaze ale naturálie - ja nepotrebujem papriku a rajčiaky v decembri - vtedy mi stačí kapia, zavárané uhorky - veď neni nad rajčinu zo záhrady prehriatu slniečkom - stretnúť červíka na čerešni - sladučký hrášok, ale hold konzum je konzum - len si neviem spomenúť kedy naposledy byt voňal po ovocí alebo zelenine tak ako pred .... rokmi - ale čo bolo bolo terazky nám musí stačiť odpad
Zimama
10.06.11,17:12
Tak, zvyknime si, ide o boj farmacetickych korporacii. Ludia su až na poslednom mieste.

A majitelia farmaceutických korporácií a ich rodinných príslušníci si budú na prísne tajných a bežným smrteľníkom nedostupných miestach pestovať čerstvú zeleninu, či? ;):---
"Postaviť surovú zeleninu mimo zákon" - to mi predsa len príde trochu pritiahnuté za vlasy...
trisestri
11.06.11,09:05
nie som odbornik,tak neviem posudit tieto tvrdenia http://www.topnovinky.com/2011/06/vynaraju-sa-lekarske-sudne-dokazy-o.html
Ajk&
11.06.11,13:53
Inak som v miernom šoku: u nás v mestečku sa začali túto jar obrábať znovu asi 3 záhradkárske osady: zmizla burina, je tam nasadená zelenina, vykosená tráva, a čo ma najviac potešilo, chodia tam mladí ľudia s detičkami, šikovní tatkovia-kutilovia urobili nenáročné preliezačky, kvargle, hojdačky. Rodičia sa hrbia nad hriadkami a detičky sa zatiaľ hrajú v piesku, s loptou, čvachcú v bazéne, behajú slobodne bez toho že by museli rodičia za nimi behať, aby nepodbehli pod auto. Podvečer v záhradkárskej osade rozvoniava slaninka, vznikajú nové priateľstvá nielen medzi dospelými ale aj medzi deťmi. Žeby sa vrátili komančovia a bude mlieko po 1 cente? Ale to bude možno tým, že mladých postrašila e-coli a spomenuli si že po rodičoch tam majú zabudnuté nejaké 4 áre s chatkou. ......
A tak keď sa nad tým zamyslím, tak taká 4 á záhrada zabezpečí 4- člennej rodine dostatok ovocia a zeleniny na celý rok, takže vlastne tatkovi odpadne povinnosť robiť dvanástky, aby zarobil na drahú zeleninu z OC, ten čas môže stráviť s rodinou, deti konečne vidia tatka aj cez deň, rodičia nie sú nervózni z detí a deti z rodičov lebo je to ohradený priestor, nemôže sa deckám nič stať........... no začínam mať fajn pocit. Dúfam že im úrodu nikto nepokradne, nenasprejuje chatku. Počula som že mesto zabezpečilo dozor mestskej polície cez pracovné dni.
Chokma
11.06.11,15:08
Inak som v miernom šoku: u nás v mestečku sa začali túto jar obrábať znovu asi 3 záhradkárske osady: zmizla burina, je tam nasadená zelenina, vykosená tráva, a čo ma najviac potešilo, chodia tam mladí ľudia s detičkami, šikovní tatkovia-kutilovia urobili nenáročné preliezačky, kvargle, hojdačky. Rodičia sa hrbia nad hriadkami a detičky sa zatiaľ hrajú v piesku, s loptou, čvachcú v bazéne, behajú slobodne bez toho že by museli rodičia za nimi behať, aby nepodbehli pod auto. Podvečer v záhradkárskej osade rozvoniava slaninka, vznikajú nové priateľstvá nielen medzi dospelými ale aj medzi deťmi. Žeby sa vrátili komančovia a bude mlieko po 1 cente? Ale to bude možno tým, že mladých postrašila e-coli a spomenuli si že po rodičoch tam majú zabudnuté nejaké 4 áre s chatkou. ......
A tak keď sa nad tým zamyslím, tak taká 4 á záhrada zabezpečí 4- člennej rodine dostatok ovocia a zeleniny na celý rok, takže vlastne tatkovi odpadne povinnosť robiť dvanástky, aby zarobil na drahú zeleninu z OC, ten čas môže stráviť s rodinou, deti konečne vidia tatka aj cez deň, rodičia nie sú nervózni z detí a deti z rodičov lebo je to ohradený priestor, nemôže sa deckám nič stať........... no začínam mať fajn pocit. Dúfam že im úrodu nikto nepokradne, nenasprejuje chatku. Počula som že mesto zabezpečilo dozor mestskej polície cez pracovné dni.

Znie to pekne, skoro ako z rozpravky :) a bodaj by to tak bolo, zeby ludia znovu pestovali a objavili svoju spatost s prirodou.
A neviem o tom, zeby bola zeleninka v OC az tak draha... ak by bolo mliecko za dve koruny, ci kolko, potom by logicky aj platy museli ist dobre dole, lebo za komunistov priemerny plat tiez nebol 15-20 tisic. a minimalna mzda nejakych 9-10 tisic (naschval hovorim v Sk) :) a ceny zeleninky boli v prepocitani vtedy take ako dnes... takze, nejde mi to nejako sklbit. ;)
pavol54
11.06.11,15:26
alebo boli aj vyššie(myslím ceny zeleniny)
Anna123
11.06.11,15:29
a ceny zeleninky boli v prepocitani vtedy take ako dnes.- to vážne?, pokiaľ sa pamätám tak najdrahšie boli banány a to 17,- Sk/kg..............
durisovad
11.06.11,15:39
A ked boli trochu maksie, predavali ich po 5 Kcs.
Chokma
11.06.11,16:25
a ceny zeleninky boli v prepocitani vtedy take ako dnes.- to vážne?, pokiaľ sa pamätám tak najdrahšie boli banány a to 17,- Sk/kg..............


banan je zelenina? okrem toho to nie je tuzemske ovocie. a pokial viem, tak 17 Sk - aj takato bola cena bananov v Tescu, a aj menej pred Vianocami este prednedavnom.
ceny zeleniny boli skutocne rovnake alebo aj vyssie v prepocitani ;) rovnako ako moji rodicia, tak aj moji starsi predkovia robili v oblasti polnohospodarstva, takze nebalamut.

okrem toho, pokial si dobre pamatam, tak napr. moji rodicia zarabali 1500 a 2000 Sk a to boli uz platy na tej lepsej urovni, ich podriadeni mali 800 Sk a dochodok bol 400 Sk. teraz je to tak v eurach. ak by sme to chceli dat do priamej umery, potom by mlieko dnes malo byt 2 eura a to by sme boli na tom rovnako ako za komunistov, nie horsie... podobne aj s ostatnymi potravinami.

kamaratka mi raz mailom poslala tabulku platov v Nemecku a ironicky si povzdychla, ze kedy budu take u nas. hned za tym vsak povedala, ze sa ide ostrihat domov, lebo tam je to nehorazne drahe... nie je to jednostranne myslenie?

zabudate, ze aj ti, co dorabaju zeleninu, aj oni musia z niecoho zit, nie je to ich hobby, ale praca. aj oni musia platit zakladne zivotne potreby, elektrinu, plyn, najomne, vodu... aj pre svoje jestvovanie a aj pri dorabani produktov. alebo si z nich chcete spravit svojich otrokov? pre vas takto rozmyslajucich prajem skutocne priemyselnu vyrobu a dovoz preplneny chemikaliami, lebo viac si nezasluzite...
Ajk&
11.06.11,16:41
Ale čo to tu meleš Chokma? Veď sme kupovali v zime jablká po 5,-Sk, v sezóne aj po 1,50, melón z D. Stredy bol v sezóne aj po korune, takisto rajčiny a paprika na lečo, inak by som ani lečo vtedy nerobila. A ešte boli buď I. alebo II. triedy teda nescvrknuté a scvrknuté a podľa toho sa odvíjala cena. Dnes máš aj hnilé, aj plesnivé a také by mali zakopať a nie predávať. Vtedy hygiena si naozaj robila svoju robotu, dnes kto kontroluje hygienu v predajni kde sa predáva všetko: ovocie, chleba, bicykle, papuče, prášky na pranie, tričká, psie konzervy ..... Vtedy bol zelovoc len s ovocím a zeleninou.
A ktorý dôchodca mal 400,- Sk dôchodok? Bola som členkou komisie pre odstránenie tvrdosti zákona a takýto dôchodok ani neexistoval hneď sa zvyšoval automaticky na Správe dôchodkov !!!! Dôchodcovia za socíka mohli aj robiť, aj poberať dôchodok, celé dovolenky trávili v kúpeľoch, mali sa lepšie ako normálny zamestnaný, požívali úctu spoločnosti. To čo tu provokuješ a klameš?
Chokma
11.06.11,16:48
Ajk... neviem, kto provokuje z nas dvoch... Povedz nam, kolko si ty zarabala za sociku... Daj si do pomeru platy a ceny potravin a z toho vyvodzuj dosledky.
Ja nie som za to, aby sa predavali papuce so zeleninou... co ty teraz pleties? To plesnive ovocie v hypermarketoch, v ktorom sa ludia hrabu, je to, co si zasluzite... co ste schopni zaplatit. ;)
vies, aka je dnes cena uhoriek - vykup je 15 centov... karfiol stal aj za sociku 30-45 Kcs. vies kolko je cena rajcin v najvacsej sezone? asi nie...
kup si za svoje peniazky hnile ovocie alebo si ho laskavo dorob sama ;) aspon nebudes musiet hovorit, ake je vsetko drahe...
Chokma
11.06.11,16:51
zda sa ti skutocne normalne, ze chcete dnesne platy a niekdajsie ceny potravin? tj. 15-20000 Sk plat a 2 Sk mlieko? ako by si ty prezila v takom pripade ako vyrobca potravin? prezrad nam recept...
alabut
11.06.11,16:52
Cena karfiolu za sociku v Prahe 0,80 Kcs, na Slovensku, kde sa dopestoval 5 Kcs. :-)
Anna123
11.06.11,17:10
Chomka - ja som len reagovala, že ceny ovocia a zelenina nie sú rovnaké teraz a za "socíku" a to potvrdili aj ostatní diskutujúci.
Teraz sú ceny všetkých tovarov vyššie a samozrejmé aj platy.
BXLmiami
11.06.11,17:11
Teda,ja sa Vám divím,že si tie čísla pamatáte,ja si vôbec ceny nepamatám.Akurát 2 čísla mám odvtedy zafixované,a síce ja,ako atestovaná lekárka 2300,00 Kcs a bača ,ktorému som robila chorobu z povolania mal priemerný mesačný zárobok 6800,00 Kcs.Toto si budem pamatať do smrti.
pavol54
11.06.11,17:54
A že predavačka kvetov v nemocnici mala väčší plat ako primár riešila komisia KV KSČ. Myslím si že chokma má pravdu, raz za socíku som prechádzal Brnom a na zelňáku bola tržnica a bola tam vypísaná maximálna povolená cena predávanej zeleniny( ktorá bola o polovinu vyššia ako v zelovococh) na Slovensku takéto opatrenia neboli, chválil sa mi raz jeden pestovateľ od Nitry ako sa mu podarilo vybaviť povolenie na kúpu starej Ávie, ako pestoval a predával a jarnú zeleninu mu ľudia brali na dračku takže 40 000Kčs nebol problém za piatok a sobotu, takže potraviny v pomere k platu stáli viac, ale keďže ľudia nemali kde minúť výplaty tak s ľahkosťou sa aspoň dobre najedli. Inak na Trabant ste potrebovali viac priemerných mesačných platov ako dnes na škodovku.
trisestri
11.06.11,18:35
banan je zelenina? okrem toho to nie je tuzemske ovocie. a pokial viem, tak 17 Sk - aj takato bola cena bananov v Tescu, a aj menej pred Vianocami este prednedavnom.
ceny zeleniny boli skutocne rovnake alebo aj vyssie v prepocitani ;) rovnako ako moji rodicia, tak aj moji starsi predkovia robili v oblasti polnohospodarstva, takze nebalamut.

okrem toho, pokial si dobre pamatam, tak napr. moji rodicia zarabali 1500 a 2000 Sk a to boli uz platy na tej lepsej urovni, ich podriadeni mali 800 Sk a dochodok bol 400 Sk. teraz je to tak v eurach. ak by sme to chceli dat do priamej umery, potom by mlieko dnes malo byt 2 eura a to by sme boli na tom rovnako ako za komunistov, nie horsie... podobne aj s ostatnymi potravinami.

kamaratka mi raz mailom poslala tabulku platov v Nemecku a ironicky si povzdychla, ze kedy budu take u nas. hned za tym vsak povedala, ze sa ide ostrihat domov, lebo tam je to nehorazne drahe... nie je to jednostranne myslenie?

zabudate, ze aj ti, co dorabaju zeleninu, aj oni musia z niecoho zit, nie je to ich hobby, ale praca. aj oni musia platit zakladne zivotne potreby, elektrinu, plyn, najomne, vodu... aj pre svoje jestvovanie a aj pri dorabani produktov. alebo si z nich chcete spravit svojich otrokov? pre vas takto rozmyslajucich prajem skutocne priemyselnu vyrobu a dovoz preplneny chemikaliami, lebo viac si nezasluzite...

Zase netreba paušalizovat /za komunistov som poskočil z 1500 na 4700 kčs,samozrejme tahal som nadčasy pravidelne a vykladal vagony/,vela ludí robí najmä na východe za minimalnú mzdu a mnohý majú mimo Bratislavy okolo 500 eur v čistom,nie každý šetrí na potravinách pre skuptanstvo,ale skratka musia obracat každú korunku,čudujem sa najmä tým ktorý majú dobré príjmy a utracajú na hovadiny a na kvalite potravín šetria,ale začína pribudat tých čo sú ochotný za kvalitu si priplatit-jasné že tí čo v pote tváre dorabajú potraviny by mali byt adekvatne ohodnotený,len celé je to nejak komplikovanejšie a veci nie sú iba čierno bielé a škoda že riešenie tohto stavu nemajú úplne v rukách ty najkompetnejší a to producenti /polnohospodári/ a spotrebitelia, jedných limitujú príjmy, druhých náklady, možno je to úmysel,aby bol odbyt pre produkciu toho čo vo vyspelých krajinách nikto nechce/
viki2
11.06.11,19:35
Inak som v miernom šoku: u nás v mestečku sa začali túto jar obrábať znovu asi 3 záhradkárske osady: zmizla burina, je tam nasadená zelenina, vykosená tráva, a čo ma najviac potešilo, chodia tam mladí ľudia s detičkami, šikovní tatkovia-kutilovia urobili nenáročné preliezačky, kvargle, hojdačky. Rodičia sa hrbia nad hriadkami a detičky sa zatiaľ hrajú v piesku, s loptou, čvachcú v bazéne, behajú slobodne bez toho že by museli rodičia za nimi behať, aby nepodbehli pod auto. Podvečer v záhradkárskej osade rozvoniava slaninka, vznikajú nové priateľstvá nielen medzi dospelými ale aj medzi deťmi. Žeby sa vrátili komančovia a bude mlieko po 1 cente? Ale to bude možno tým, že mladých postrašila e-coli a spomenuli si že po rodičoch tam majú zabudnuté nejaké 4 áre s chatkou. ......
A tak keď sa nad tým zamyslím, tak taká 4 á záhrada zabezpečí 4- člennej rodine dostatok ovocia a zeleniny na celý rok, takže vlastne tatkovi odpadne povinnosť robiť dvanástky, aby zarobil na drahú zeleninu z OC, ten čas môže stráviť s rodinou, deti konečne vidia tatka aj cez deň, rodičia nie sú nervózni z detí a deti z rodičov lebo je to ohradený priestor, nemôže sa deckám nič stať........... no začínam mať fajn pocit. Dúfam že im úrodu nikto nepokradne, nenasprejuje chatku. Počula som že mesto zabezpečilo dozor mestskej polície cez pracovné dni.

tak som rada, že toto píšeš:)
pred dvoma rokmi sme sa presťahovali do RD na dedinu a pre väčšinu mojich "panelákových" kamarátok som za "sedlaňu", pretože máme pri dome záhradku a od jari do jesene sme vlastne čo sa týka zeleniny sebestační;), na zimu nám zostanú zemiaky, cibuľa, cesnak a zaváraniny z vlastnej úrody....ovocím nás zásobujú rodičia, lebo stromky len pomaly začínajú rodiť;)......práve teraz, keď strašia tou E.coli som rozmýšlaľa, že ako dobre, že si vystačíme vlastnou záhradkou;) a deti si chodia jahody a hrášok trhať samé :)
viki2
11.06.11,19:38
A neviem o tom, zeby bola zeleninka v OC az tak draha... ak by bolo mliecko za dve koruny, ci kolko, potom by logicky aj platy museli ist dobre dole, lebo za komunistov priemerny plat tiez nebol 15-20 tisic. a minimalna mzda nejakych 9-10 tisic (naschval hovorim v Sk) :) a ceny zeleninky boli v prepocitani vtedy take ako dnes... takze, nejde mi to nejako sklbit. ;)

možno ne je až taká drahá, ale ak máš deťom k tomu kúpiť aj kvalitné jogurty (a 10-ročnému nestačí jeden:eek:), k tomu kvalitné pečivo, šunku,.....atď...tak sa to pekne naráta:eek:
BXLmiami
12.06.11,02:28
možno ne je až taká drahá, ale ak máš deťom k tomu kúpiť aj kvalitné jogurty (a 10-ročnému nestačí jeden:eek:), k tomu kvalitné pečivo, šunku,.....atď...tak sa to pekne naráta:eek:
mimotemyšunku netreba,udeniny až v predškolskom veku.
srska
12.06.11,02:44
banan je zelenina? okrem toho to nie je tuzemske ovocie. a pokial viem, tak 17 Sk - aj takato bola cena bananov v Tescu, a aj menej pred Vianocami este prednedavnom
včera v hainburgu cena za kilo: billa, hofer, spar - 0,59e a v lidli 0,55e - kvalitné - no nekúp to:)
Ajk&
12.06.11,04:12
Ach tie lacné africké banány - uprostred sezóny jahôd, ríbezlí, čerešní? Ale ja chcem aby bolo naše ovocie lacné uprostred sezóny a nie aby som budovala mojou kúpou africkú ekonomiku! Naše čerešne stáli na trhu aj 2,59 €, samozberom jahody cca 2,00 - 1,80 €. Takže porovnaj k platu 400-500 € a to sú tí čo robia, ale porovnaj k sociálnej dávke - aj tí majú deti, aj oni by chceli čerešne, jahody a nie africké banány. Preto som chválila ľudí čo sa opätovne pustili do záhradkárenia a na moje veľké prekvapenie sú to mladí ľudia s maličkými deťmi. Banány v zime budú adekvátne drahé že si ich opäť nbudú môcť všetci dovoliť.
Chokma
12.06.11,05:23
Stale si mi ale nedala odpoved na to akoby si vyzila ako potravinar v pripade, ze by ceny boli podla tvojho gusta. Odpoved totiz asi neexistuje.
Nepopieram, ze ludia to nemaju lahke a je normalne, ze chcu vsetko lacnejsie, ale to si mozu povedat aj potravinari, ktori su tiez ludia a maju deti - ze hej, chcem mat lacnejsiu zdravotnu starostlivost, lacnejsi skolsky system, lacnejsie vsetko a tym padom by museli klesnut naklady na to vsetko ostatne, teda aj cena prace lekara, ucitela, atd. A sme zase tam, kde sme boli.
Lacnejsia zelenina nebude, pretoze za lacnejsie nikto nebude produkovat, radsej to zabali... a bude len ta africka.
Chokma
12.06.11,05:30
resp. produkovat bude, ale sajrajty, ktorym sa tak branite... bratranec robil v istej kecuparni a nechci vediet, co robili, aby sa vmestili do ceny konkurencie. rajciny ten kecup ani nevidel a podobne je to napr. ked ste spomenuli uz aj tu sunku - ze maso nebude ani vidiet, len samu soju a nejake pomocne latky, aby to drzalo pokope. to je kvalita za tu cenu... ak chces lacnejsie, musia lacnejsie vyrobit - aj ti v tej hydroponii, co maju uhorky, na nu presli preto, lebo v zemi je obtiaznejsie vyprodukovat tolko a take uniformne a tiez odpada starostlivost - boj so skodcami. Pisu tam sice, ze je to vhodne pre alergikov, kedze to nie je v zemi, cez ktoru by uhorky nasali alergenne latky... ja som skepticka voci tomu, ze namiesto hladania riesenia, kde sme spravili chybu, ako sa vratit spat k prirode - sme vymysleli ako sa jej totalne odcudzit. Ale prave odcudzenie od nej nam tie alergie sposobilo... Ako som vsak povedala - pri cenovych poziadavkach zakaznikov inej moznosti nebude...
viki2
12.06.11,05:41
mimotemyšunku netreba,udeniny až v predškolskom veku.

ale 10-ročný syn už hádam môže:cool: a 5-ročná aj tak nemá rada;)
lujza.j
12.06.11,07:17
včera v hainburgu cena za kilo: billa, hofer, spar - 0,59e a v lidli 0,55e - kvalitné - no nekúp to:)

no ja som bola v tom blázninci v piatok:eek: bola tam asi celá BA a ešte trochu:mad: a to som v Hoferi kupovala 3ks chlebové zmesi inak tam nechodím, ja iba do Lidl ,banány mali za 0,55e za kg,/alebo 59/ ale aké:eek: také boli zelené,že som tak premýšlala, že či ich opeľovali v prepravných kontajneroch cestou, ďakujem neprosím:D ale ostatní nakupovali ako diví, veď Slováci no nekúp to, nech aj bachor rozdrapí:--- ale zato mali ananás za 0,79e nebol síce velký ale od Del Monte a je vyni-vyni;) kupujem tam jabĺčka v takom igelitovom vrecku 2kg-1,99e neviem či to je dobrá cena, ale jablká ktoré ja neznášam sú proste božské,čo potvrdili aj iní čo jablká nemusia./ale pozor majú dva druhy:)/ do SPARu chodím iba na hnedý cukor,Elmex pastu a čaje a vinko/chcela som ísť aj piatok, ale pre tú psychiatriu som nebola:(/ v piatok a v sobotu tam zásadne nechodím,ale potrebovala som natankovať;)
pavol54
12.06.11,07:45
no ja som bola v tom blázninci v piatok:eek: bola tam asi celá BA a ešte trochu:mad: a to som v Hoferi kupovala 3ks chlebové zmesi inak tam nechodím, ja iba do Lidl ,banány mali za 0,55e za kg,/alebo 59/ ale aké:eek: také boli zelené,že som tak premýšlala, že či ich opeľovali v prepravných kontajneroch cestou, ďakujem neprosím:D ale ostatní nakupovali ako diví, veď Slováci no nekúp to, nech aj bachor rozdrapí:--- ale zato mali ananás za 0,79e nebol síce velký ale od Del Monte a je vyni-vyni;) kupujem tam jabĺčka v takom igelitovom vrecku 2kg-1,99e neviem či to je dobrá cena, ale jablká ktoré ja neznášam sú proste božské,čo potvrdili aj iní čo jablká nemusia./ale pozor majú dva druhy:)/ do SPARu chodím iba na hnedý cukor,Elmex pastu a čaje a vinko/chcela som ísť aj piatok, ale pre tú psychiatriu som nebola:(/ v piatok a v sobotu tam zásadne nechodím,ale potrebovala som natankovať;)
1. CENY banánov v banánových republikách tlačí dole "Mamimata frutta" či ako sa tým monopolom hovorilo ľudove skrátka oni majú filozofiu že vykúpia za takú cenu a kto nechce dodať nech nežerie, a to isté sa snažia teraz spraviť s produkciou európskej zeleniny a ovocia.
2. Každý vidí len ceny našej zeleniny, teba vôbec neserie že aká je daň z pôdu ktorú pestovateľ platí aj keď nič nevypestuje? Ak má strom urodiť x kg čerešní, ale vďaka chovaniu sa nás všetkých sa mení klíma(napr.ako daleko je LIDL od tvojho domu tam chodíš peši?) tých pár včiel nelieta vtedy keď práve kvitnú je úroda x/ 4 alebo x/10, ja by som tiež "najradšej" zaplatil robotníkom toľko čo platí mamita frutta zberačom banánov ale minimálny plat sa dodržať musí(inak potrebujem okopávačov zeleniny nie je záujem?)
3. V MENE rakúskych nemeckých maďarských daňových poplatníkov ti ďakujem za to že poctivo odvádzaš dane do týchto erárov. Nech si radšej náš štát zoberia úver na splnenie svojich funkcií, veď sa z daní zaplatí aj za cenu toho že sa zdvihnú a bude ešte menej zákazníkov.
4.Čo sa týka tých zelených banánov to je stupeň zrelosti pri zbere, ale môžem ti poradiť pribaľ k nim kg:slovenské jabčka(ak ťa to nezruinuje) tie vylučujú etylén a ten spôsobí dozretie za týždeň, dva
Chokma
12.06.11,08:19
1. CENY banánov v banánových republikách tlačí dole "Mamimata frutta" či ako sa tým monopolom hovorilo ľudove skrátka oni majú filozofiu že vykúpia za takú cenu a kto nechce dodať nech nežerie, a to isté sa snažia teraz spraviť s produkciou európskej zeleniny a ovocia.
2. Každý vidí len ceny našej zeleniny, teba vôbec neserie že aká je daň z pôdu ktorú pestovateľ platí aj keď nič nevypestuje? Ak má strom urodiť x kg čerešní, ale vďaka chovaniu sa nás všetkých sa mení klíma(napr.ako daleko je LIDL od tvojho domu tam chodíš peši?) tých pár včiel nelieta vtedy keď práve kvitnú je úroda x/ 4 alebo x/10, ja by som tiež "najradšej" zaplatil robotníkom toľko čo platí mamita frutta zberačom banánov ale minimálny plat sa dodržať musí(inak potrebujem okopávačov zeleniny nie je záujem?)
3. V MENE rakúskych nemeckých maďarských daňových poplatníkov ti ďakujem za to že poctivo odvádzaš dane do týchto erárov. Nech si radšej náš štát zoberia úver na splnenie svojich funkcií, veď sa z daní zaplatí aj za cenu toho že sa zdvihnú a bude ešte menej zákazníkov.
4.Čo sa týka tých zelených banánov to je stupeň zrelosti pri zbere, ale môžem ti poradiť pribaľ k nim kg:slovenské jabčka(ak ťa to nezruinuje) tie vylučujú etylén a ten spôsobí dozretie za týždeň, dva

No a to este nemas istotu, ze sa dopracujes k vysledku, ktorym je kvalitny produkt a uz vobec nie, ze sa preda za realnu cenu, a ci sa vobec preda.
Pred par rokmi presiel cez nasu rolu ladovec velky ako tenisove lopty, na konci rozstrapkany, bolo to tesne pred prvym zberom rajcin, karfiol, kapusta, kel v najlepsom, oco akurat vyberal krumple, este aj tie roztlklo na kolomaz... obrabanie pody zaplatene, osetrenie zaplatene, sadenie zaplatene, vyvezovanie, sintovanie robotnikom zaplatene a prijem v cudu.
Mam to aj nafotene, ale prd nam to bolo platne, nikto nam vtedy nepomohol, ziadna statna pomoc, prd makovy a mohli sme sa ist past. Skusim vyhrabat foto a nascanovat, nech tu spust vidite nazivo...
srska
12.06.11,08:25
no ja som bola v tom blázninci v piatok:eek: bola tam asi celá BA a ešte trochu:mad: a to som v Hoferi kupovala 3ks chlebové zmesi inak tam nechodím, ja iba do Lidl ,banány mali za 0,55e za kg,/alebo 59/ ale aké:eek: také boli zelené,že som tak premýšlala, že či ich opeľovali v prepravných kontajneroch cestou, ďakujem neprosím:D ale ostatní nakupovali ako diví, veď Slováci no nekúp to, nech aj bachor rozdrapí:---
zelené?
arizona
12.06.11,08:28
lujza.j
12.06.11,09:10
z predchádzajúce článku od Arizony:

„Každý siedmy človek na planéte bude každý deň hladný,“ dodáva Stockingová pre denník Guardian. „A to napriek faktu, že planéta by mohla nakŕmiť každého.“


Problémom sú svetové trhy, ktoré podľa organizácie obchodujú s jedlom na komoditných burzách „ako v kasínach“
smutné ale realita:(
lujza.j
12.06.11,09:16
zelené?

...hmm tak tvoje sú luxusne dozreté, asi vyložili pre domácich ja som mala v piatok vyložené asi pre občanov SR:D
lujza.j
12.06.11,09:33
1. CENY banánov v banánových republikách tlačí dole "Mamimata frutta" či ako sa tým monopolom hovorilo ľudove skrátka oni majú filozofiu že vykúpia za takú cenu a kto nechce dodať nech nežerie, a to isté sa snažia teraz spraviť s produkciou európskej zeleniny a ovocia.
2. Každý vidí len ceny našej zeleniny, teba vôbec neserie že aká je daň z pôdu ktorú pestovateľ platí aj keď nič nevypestuje? Ak má strom urodiť x kg čerešní, ale vďaka chovaniu sa nás všetkých sa mení klíma(napr.ako daleko je LIDL od tvojho domu tam chodíš peši?) tých pár včiel nelieta vtedy keď práve kvitnú je úroda x/ 4 alebo x/10, ja by som tiež "najradšej" zaplatil robotníkom toľko čo platí mamita frutta zberačom banánov ale minimálny plat sa dodržať musí(inak potrebujem okopávačov zeleniny nie je záujem?)
3. V MENE rakúskych nemeckých maďarských daňových poplatníkov ti ďakujem za to že poctivo odvádzaš dane do týchto erárov. Nech si radšej náš štát zoberia úver na splnenie svojich funkcií, veď sa z daní zaplatí aj za cenu toho že sa zdvihnú a bude ešte menej zákazníkov.
4.Čo sa týka tých zelených banánov to je stupeň zrelosti pri zbere, ale môžem ti poradiť pribaľ k nim kg:slovenské jabčka(ak ťa to nezruinuje) tie vylučujú etylén a ten spôsobí dozretie za týždeň, dva

Mne neďakuj tento stav som nespôsobila ja.
Pavol, viem že ťa vždy nasrdím,ale určite to nie je cielené;) to že chodím nakupovať do At je proste tak.chcem si kúpiť našu slovenskú zeleninu, ale kde?kde mám garanciu, že je skutočná slovenská,mám ale iba vtedy aj mi ju pred očami farmár-pestovateľ nazbiera, je taký v BA -okolie sem sním.
uhorky mi tento týždeň dal kolega má ich božské skutočná chuť, čerešne mi priniesol iný kolega doma nazbierané čerstvé-úžasné, toto sú moje svetlé zeleninovoovocné záblesky,ešte si počkám/teším/ na papriku od prvého kolegu,to si vždy užívam tú vôňu. a ešte sa teším na domácu sliepočku do polievky ;)
a k tým slovenským jabĺčkam, myslíš tie čo sú skladované v tých asi atomových krytoch možno aj dva roky a z vonku sa tvária krásne a čerstvo a pod šupou sú hnedé?inak si ma s tými jablkami nepochopil, ale navadí;)kúpim si aj slovenské, ale nech mne ako nejablkárovi chutí a v tomto prípade mi je jedno čo stojí;)
Chokma
12.06.11,10:08
Slubene foto - mozete porovnavat. Naklady vlozene, prijem v cudu. Nechcem, aby sme sa tu zas lutovali, ale len poukazat, ze to nie je lahke, dopestovat a este predat to je dalsia kapitola a za co... Podotykam, ze nejde o nejaky bocny prijem zo zahradky, ale o hlavny, ktory zaistuje pestovatelovi jeho zivobytie...

77624
77621
77622
77626
77629
77632
77630


77620
77635
77623
77628
77625
77634
77631
77633
77627
pavol54
12.06.11,10:31
pavol54
12.06.11,10:34
...hmm tak tvoje sú luxusne dozreté, asi vyložili pre domácich ja som mala v piatok vyložené asi pre občanov SR:D
To s tým dozrievaním som myslel vážne takto sme ich dozrievali pred dvadsiatimi rokmi a nebola to igelitka ale desiatka paliet.
lujza.j
12.06.11,10:35
No čo zbúrame továrne a pôdu pod nimi osejeme.http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

alebo nejaké OC, alebo hypermarkety, je ich tu až až:(
lujza.j
12.06.11,10:36
To s tým dozrievaním som myslel vážne takto sme ich dozrievali pred dvadsiatimi rokmi a nebola to igelitka ale desiatka paliet.

...veď ja viem, že si to myslel vážne;)
trisestri
12.06.11,10:37
z predchádzajúce článku od Arizony:

„Každý siedmy človek na planéte bude každý deň hladný,“ dodáva Stockingová pre denník Guardian. „A to napriek faktu, že planéta by mohla nakŕmiť každého.“


Problémom sú svetové trhy, ktoré podľa organizácie obchodujú s jedlom na komoditných burzách „ako v kasínach“
smutné ale realita:(

Systém by mal byt nastavený tak aby potraviny čo najkratšou cestou putovali od producenta k spotrebitelovi,tým sa nielen nepredražujú,ale aj minimalizujú straty na ich cene a kvalite-špekulanti sa z neistých finančných trhov vrhli na komoditné burzy a tým zapričinili ešte vačší nárast cien niektorých potravín/múka,pečivo,kava,olej,ryža atd/-ale sú potraviny ktoré nedopestujeme ako ryža,káva,južné ovocie ale aj tu sa nabali niekto iný ako ten čo ich krvopotne dopestuje a východiska sú v nedohladne,lebo najvätší hráči majú v rukách peniaze a vplyv.
pavol54
12.06.11,10:40
Slubene foto - mozete porovnavat. Naklady vlozene, prijem v cudu. Nechcem, aby sme sa tu zas lutovali, ale len poukazat, ze to nie je lahke, dopestovat a este predat to je dalsia kapitola a za co... Podotykam, ze nejde o nejaky bocny prijem zo zahradky, ale o hlavny, ktory zaistuje pestovatelovi jeho zivobytie...

77624
77621
77622
77626
77629
77632
77630


77620
77635
77623
77628
77625
77634
77631
77633
77627
Ja som si poistil v tom roku proti ľadovcu, dvadsaťpäťtisíc Sk ma stála poistka na jeden živel, šesťdesiat tisíc náhrada, rok na to poistka škoda nič, rok na to poistka škoda nič(záplava na 5 ha nepoistiteľná pretože nie je reálna šanca aby sa hrádza pretrhla a voda z nej dotiekla na moje polia)
Chokma
12.06.11,10:42
Mne neďakuj tento stav som nespôsobila ja.
Pavol, viem že ťa vždy nasrdím,ale určite to nie je cielené;) to že chodím nakupovať do At je proste tak.chcem si kúpiť našu slovenskú zeleninu, ale kde?kde mám garanciu, že je skutočná slovenská,mám ale iba vtedy aj mi ju pred očami farmár-pestovateľ nazbiera, je taký v BA -okolie sem sním.
uhorky mi tento týždeň dal kolega má ich božské skutočná chuť, čerešne mi priniesol iný kolega doma nazbierané čerstvé-úžasné, toto sú moje svetlé zeleninovoovocné záblesky,ešte si počkám/teším/ na papriku od prvého kolegu,to si vždy užívam tú vôňu. a ešte sa teším na domácu sliepočku do polievky ;)
a k tým slovenským jabĺčkam, myslíš tie čo sú skladované v tých asi atomových krytoch možno aj dva roky a z vonku sa tvária krásne a čerstvo a pod šupou sú hnedé?inak si ma s tými jablkami nepochopil, ale navadí;)kúpim si aj slovenské, ale nech mne ako nejablkárovi chutí a v tomto prípade mi je jedno čo stojí;)


No toto je problem :D pred chvilou sme tu mali nasho odberatela, ktory predaval nas tovar na istom jarmoku a zvestoval nam ohlasy - ze karfiol siel na dracku, ale ze sa nasli aj taki, ktori si nekupili a osopili sa na neho, ze to musi byt dovoz a umelina, lebo ze taky karfiol sa dopestovat neda. :D:) Mame to brat ako kompliment? :)
lujza.j
12.06.11,10:47
No toto je problem :D pred chvilou sme tu mali nasho odberatela, ktory predaval nas tovar na istom jarmoku a zvestoval nam ohlasy - ze karfiol siel na dracku, ale ze sa nasli aj taki, ktori si nekupili a osopili sa na neho, ze to musi byt dovoz a umelina, lebo ze taky karfiol sa dopestovat neda. :D:) Mame to brat ako kompliment? :)

určite ááááno:)
Chokma
12.06.11,10:53
Ja som si poistil v tom roku proti ľadovcu, dvadsaťpäťtisíc Sk ma stála poistka na jeden živel, šesťdesiat tisíc náhrada, rok na to poistka škoda nič, rok na to poistka škoda nič(záplava na 5 ha nepoistiteľná pretože nie je reálna šanca aby sa hrádza pretrhla a voda z nej dotiekla na moje polia)

no a to su dalsie naklady, ktore sa maju premietnut do ceny produktu. :)
Zimama
12.06.11,12:14
Slubene foto - mozete porovnavat. Naklady vlozene, prijem v cudu. Nechcem, aby sme sa tu zas lutovali, ale len poukazat, ze to nie je lahke, dopestovat a este predat to je dalsia kapitola a za co... Podotykam, ze nejde o nejaky bocny prijem zo zahradky, ale o hlavny, ktory zaistuje pestovatelovi jeho zivobytie...

Chokma, tak toto Ti (nikomu) nezávidím... :mee: to musí byť v prvom momente na mašľu... :eek:
Mňa neskutočne hnevá, že výrobca má najviac roboty a starostí a minimálny zisk a najviac sa nabaľujú obchody - muž tiež robí v potravinárstve, tak trochu o tom viem.
(Raz som si kúpila jeden výrobok, kde tí pakovia nechali aj pôvodnú cenu z veľkoobchodu, kde to kúpili, a tá ich bola dvojnásobná!!! Škoda mlčať... :o)
Zimama
12.06.11,12:21
Mne neďakuj tento stav som nespôsobila ja.
Pavol, viem že ťa vždy nasrdím,ale určite to nie je cielené;) to že chodím nakupovať do At je proste tak.chcem si kúpiť našu slovenskú zeleninu, ale kde?kde mám garanciu, že je skutočná slovenská,mám ale iba vtedy aj mi ju pred očami farmár-pestovateľ nazbiera, je taký v BA -okolie sem sním.
uhorky mi tento týždeň dal kolega má ich božské skutočná chuť, čerešne mi priniesol iný kolega doma nazbierané čerstvé-úžasné, toto sú moje svetlé zeleninovoovocné záblesky,ešte si počkám/teším/ na papriku od prvého kolegu,to si vždy užívam tú vôňu. a ešte sa teším na domácu sliepočku do polievky ;)
a k tým slovenským jabĺčkam, myslíš tie čo sú skladované v tých asi atomových krytoch možno aj dva roky a z vonku sa tvária krásne a čerstvo a pod šupou sú hnedé?inak si ma s tými jablkami nepochopil, ale navadí;)kúpim si aj slovenské, ale nech mne ako nejablkárovi chutí a v tomto prípade mi je jedno čo stojí;)

Lujzi, ale pomáhaš ho udržiavať...
V Rakúsku máš akú istotu? No hej, chutí Ti, má dobrú cenu... A okrem toho? :confused:
trisestri
12.06.11,12:24
No toto je problem :D pred chvilou sme tu mali nasho odberatela, ktory predaval nas tovar na istom jarmoku a zvestoval nam ohlasy - ze karfiol siel na dracku, ale ze sa nasli aj taki, ktori si nekupili a osopili sa na neho, ze to musi byt dovoz a umelina, lebo ze taky karfiol sa dopestovat neda. :D:) Mame to brat ako kompliment? :)

mali si privonat-aspon ja tak odlišujem zeleninu /napr.niekde už tak umelý zeler ponukajú že aj ked listoček pomiagam medzi prstami tak nevonia/-ale aspon vidíš že aj napriek skeptikom,dopyt po kvalite rastie a kritici a skeptici ofrflú všade všetko-tak ber to skor ako kompliment a perspektívu,aj ked to bude ešte dlhá a naročná cesta.
pavol54
12.06.11,12:30
Lujzi, ale pomáhaš ho udržiavať...
V Rakúsku máš akú istotu? No hej, chutí Ti, má dobrú cenu... A okrem toho? :confused:
Pred desiatimi rokmi každá dedina mala aj dvoch troch výkupcov zeleniny, keď nebolo pre koho predávať, prestalo sa vykupovať a tým aj pestovať,
lujza.j
12.06.11,13:38
Lujzi, ale pomáhaš ho udržiavať...
V Rakúsku máš akú istotu? No hej, chutí Ti, má dobrú cenu... A okrem toho? :confused:

viem:( a nie som sama;), ale čo si nezarobím tak nik mne ani vám nedá nič zadarmo,/nehovoriac o tom, že makáme na cigošov a fetákom na ich odvykačky:mad::mad::mad:/
tak takto šetrím, nakupujem lacnejšie a snáď aj lepšie.už ma nebaví z každej strany počúvať ako sme potravinové smetisko:mee:
BXLmiami
13.06.11,07:55
Ale z čoho máte mať platy,ked nikto na Slovensku nič nekupuje a nie je odbyt?