mareko
31.05.11,09:25
Želám všetkým poraďákom pekný deň. Môže mi prosím niekto vysvetliť, čo to znamená "ELISA. Typ prim. vzorky: sérum, Inhibítor C1 esterázy - funkcia" a výsledná hodnota tohto vyšetrenia 112,80 (z rozmedzia 40 - 100)? Ďakujem.
mareko
31.05.11,08:57
Nikto z tunajších zdravotníkov nevie vysvetliť? :-(
terezamaria
31.05.11,11:55
Našla som vo Vademecum medici - Elisa je nepriama imunoenzymatická reakcia. Keď som prečítala celú diagnózu, pre ktorú sa toto vyšetrenie robí, malo by ísť o trichinelózu, ktorú vyvoláva svalovec. Prebieha v dvoch formách, v črevnej a svalovej. Pri svalovej forme je možný dôkaz trichinelových protilátok viacerými sérologickými reakciami, jednou z nich je i táto Elisa.

Ber to ale prosím Ťa tak, že nikde inde v tej hrubej medicínskej knihe som toto slovo nenašla, len Ti to píšem tak, ako je tam uvedené.:):):)
mareko
01.06.11,11:02
Terka, ďakujem Ti veľmi pekne aj za to. Nie som z toho vôbec múdra, ale už predtým som mala pozitívne výsledky na dáke autoimunitné testy, či ochorenie. Vtedy mi dr. hovorila, že to môže byť dač s črevom, štítnou žľazou alebo reumatologickým ochorením či zápalom. Na reumatológiu idem 21. júna, tak sa hádam dozviem niečo bližšie. Ja som tiež pátrala po nete, ale nikde nič. No hádam neotrčím kopytá pred dovolenkou, to by bolo blbé :-). Ešte raz ďakujem. Pá.
ludmilla
01.06.11,12:26
Terka, ďakujem Ti veľmi pekne aj za to. Nie som z toho vôbec múdra, ale už predtým som mala pozitívne výsledky na dáke autoimunitné testy, či ochorenie. Vtedy mi dr. hovorila, že to môže byť dač s črevom, štítnou žľazou alebo reumatologickým ochorením či zápalom. Na reumatológiu idem 21. júna, tak sa hádam dozviem niečo bližšie. Ja som tiež pátrala po nete, ale nikde nič. No hádam neotrčím kopytá pred dovolenkou, to by bolo blbé :-). Ešte raz ďakujem. Pá.

ELISA
Pomocou ELISA testu pomocou enzýmov sa dá dokázať vzájomné pôsobenie antigénov čiže vyvolávateľov choroby a protilátok. Týmto testom dokážeme zistiť či si človek vytvoril protilátky proti určitej infekcii a koľko protilátok má.
V takejto miere slúži ELISA ako nepriamy dôkaz infekcie.

Čo je to Inhibítor C1 esterázy?
C1-esteráza, nie je nič iné je to enzým, ktorého úlohou je štiepiť ďalšie zlúčeniny - štiepi estery z nízkych karbónových kyselín - vzniká hydrolýza esterov na kyseliny a alkohol.
C1 je celkom dôležitá súčasť celého kompletného systému - protilátková odpoveď viazaných proteínov = jedna časť imunitného systému.
Inhibítor je vlastne blokátor - spomaľovač.

K čomu slúži inhibítor C1 esterázy?
Svojím prepojením k zrážanlivosti krvi, k doplnkovému systému a k tráveniu, môže účinkovať multifokálne = má alergický potenciál.

Zvýšené hodnoty môžu poukazovať na zápal.
mareko
01.06.11,15:41
Ľudmilka, ďakujem za odborný výklad. Zvláštne, že nemám pocit že by som mala dáky zápal, ale myslím že z toho reumatologického vyšetrenie sa niečo ukáže. Bola som minulý týždeň ešte na ďalšej krvy a okrem leukocitov to bolo v poriadku tak uvidím.
Ešte raz srdečná vďaka.