Vlasta
30.08.04,11:24
Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
ZuzanaA
30.08.04,09:27
Dovolenkový priemer rátaš za kalendárny štvrťrok, teda 4,5,6/2004.
vladan
30.08.04,09:50
- priemer zaokrúhli na dve desatinné miesta matematicky
- ak zamestnanec nastúpil v polovici mesiaca, tak mu vypočítaš dovolenkový priemer: hrubá mzda bez náhrad mzdy / počet skutočne odpracovaných hodín (ja rátam hodinový priemerný zárobok, a myslím, že o tom hovorí aj zákonník práce)
- priemer rátaš za mesiace ako uviedla ZuzanaA
- priemer, ktorý vyrátaš je k 1.7.2004 a používaš ho po celý III. štvrťrok, čiže 07-08-09/2004
Pekný deň
Katty
30.08.04,10:44
ja zaokrúhlujem dovolenkový priemer na jedno desatinné miesto... zle?
MirkaV
30.08.04,10:52
hm a ja na cele :(
Katty
30.08.04,10:55
no :o my :confused: sme :eek: dobreee :( čoo :p

vie niekto kde sa píše o správnom zaokrúhlovaní????
janaGT
30.08.04,10:59
nám softvér zaokrúhľuje na 2 des. miesta, ale kde sa o tom píše, neviem povedať.
Jamka
30.08.04,11:22
Môžeš si pesne pozrieť priemerný zárobok v zákonníku práce §134, tam máš presný popis. Inak samozrejme, že sa počíta kalendárny štvrťrok dozadu.
Katty
30.08.04,11:48
Jamka v §134 sa ale nepíše nič o zaokrúhlovaní...
Jamka
30.08.04,11:53
Myslela som v§134 pokec okolo dovolenkového priemeru, lebo na začiatku bola otázka, z ktorých mesiacov sa počíta. Zaokrúhľovanie je spomenuté len v §130, kde sa uvádza, že mzda sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor. Priemer by som zaokrúhlila na 3 destinné miesta, ak to program neumožnuje, 2 desatinné miesta nie sú chybou, to určite. Nenašla som ale žiadny pokyn k tomuto zaokrúhľovaniu.
Katty
30.08.04,12:08
Jamka o.k.

dospeli sme teda k tomu, že vzhľadom na to, že sa nikde nepíše o zaokrúhľovaní, je to len a len na účt.jednotke aký formát si zvolí alebo ako má nastavený soft....
Viki
06.09.04,08:03
Ja by som sa chcela poradit ako vstupuje, ci nevstupuje sviatok do priemerneho zarobku na dovolenku pri mesacnej mzde. §122 ods. 3 hovori, ze u zamestnanca odmenovaneho mesacnou mzdou, sa sviatok, ktory pripadne na jeho obvykly pracovny den, povazuje za odpracovany den...

Vypocet priemerneho zaroboku na dovolenku na 3.Q :
april 20 prac. + 2 sviatok 160 + 16 = 176 hod.
maj 21 prac. = 168 hod
jun 22 prac = 176 hod
dovolenka v 2.Q necerpana
HM=16000 Sk 16000x3=48000 Sk

a) sviatok vstupuje do priemeru - t.j. 176+168+176=520 hod.
48000/520 = 92,31 Sk
b) sviatok nevstupuje do priemeru - t.j. 160+168+176=504 hod.
48000/504 = 95,24 Sk

Hmmmm ??? Ktora moznost je spravna? Ako si to vysvetlujete Vy?
Dakujem a prajem pekny den.
Magma
06.09.04,08:19
Viki, ako si sama napísala, sviatok... sa považuje za odpracovaný deň, teda a) je správne.
Katty
06.09.04,08:23
Viki

my to počítame spôsobom a) kedy sviatok vstupuje do piemeru, keďže ho považuješ za odpracovaný deň a vyplácaš aj za tento deň mzdu čo je vlastne už započítané v tých 48.000,- tak by bolo nesprávne započítať peniaze a nezapočítať dni
Viki
06.09.04,08:37
Diky Magma a Katty ...tak som pocitala priemer na dovolenku za jul aj ja, len som sa chcela utvrdit, lebo kamaratka, co robi mzdy mi tvrdila opak :o
Ufff to mi odlahlo... nech zije Porada ;)
misurka
06.09.04,10:29
Ked si pozriete §122 ods.3 Zákonníka práce, tak zamestnancovi, kt. je odmenovany mesacnou mzdou, mozno preplacat nahradu za sviatok tiez priemernym zarobkom, pokial sa tak dohodlo napr. v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve.Ja to mam napr. zakotvene v pracov. zmluve a nahradu za sviatok zamestnancom s mesacnou mzdou preplacam priemerom. Myslim, ze je to moze byt, ked je to zakotvene v zakone.
7Ingrid7
07.09.04,07:42
Ako by ste postupovali pri vypocte priemerneho zarobku v tomto pripade:

Zamestnanec nastupil do PP 3. 7. 2004. Je mesacne odmenovany.

Z coho sa bude vychadzat pri vypocte priemerneho zarobku, ktory ma platit v 7/2004, z coho pri priemernom zarobku, ktory ma platit pre 8/2004 a z coho pri priem. zarobku, ktory ma platit pre 9/2004?

Pri respektovani § 134 by som isla nato nasledovne:

7/2004 - mzda na mzdovom dekrete/priemerny pocet hodin v mes. podla uvazku

8/2004 - mzda, ktora vstupuje do vypoctu priemeru, ktora bola vyplatena v 7/2004/odprac. hodiny za 7/2004

9/2004 - mzda, ktora vstupuje do vypoctu priemeru, ktora bola vyplatena v 8/2004/odprac. hodiny za 8/2004

Tzn., ze v jednotlivych mesiacoch v rovnakom kal. stvrtroku bude priemer rozny, lebo v rozhod. obdobi nebola splnena podmienka podla § 134 ods. 3. Je to tak spravne?
vladan
07.09.04,07:55
priemerné zárobky sa počítajú k 1.1., k 1.4.. k 1.7., k 1.10. Neviem, čo si myslela tými mesiacmi, ale ak potrebuješ zistiť priemerný zárobok zamestnancovi, ktorý nastúpil 3.7., tak by som postupovala podľa § 134 ods. 3. Použila by som pravdepodobný zárobok, ktorý by som vypočítala ako pravdepodobne zarobenú mzdu zamestnanca za obdobie od 1.4. - 30.6. (teda za apríl, máj, jún). Keďže tvoj zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, tak výpočet by bol nasledovný (napr. 10 000,-/mes)
04/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 04/2004 = 176 hodín
05/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 05/2004 = 168 hodín
06/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 06/2004 = 176 hodín
30 000/520 = 57,69 Sk/hodinu - priemer k 1.7.
Pekný deň
Jamka
07.09.04,08:07
Priemer, ktorý vypočítal VLADAN budeš používať celý štvrťrok (7,8,9). Potom podľa skutočnej mzdy vypočítaľ nový priemer k 1.10.
misurka
07.09.04,09:29
suhlasim s vladan a jamkou
7Ingrid7
07.09.04,15:06
Ok, takze ked to zhrnieme ;) :

- tak kedze rozhodujucim obdobim /RO/ je obdobie, v ktorom nepracoval v danej firme, cize nemal ziaden prijem ani odprac. hodiny, tak sa musi zistit pravdepodobny prijem, ktory by inak dosiahol /ja by som pouzila prijem, ktory ma dohodnuty v mzd. dekrete, cize bez prepoctu na hodiny v jednotl. mes. v predch. kal. stvrtroku/ a deleno priemer. pocet hodin pri zohladneni uvazku :) /§ 134 ods. 4 /napr. pri 40 hod./tyzd. uvazku by to cinilo 173,92 hod./
vladan
07.09.04,17:02
/ja by som pouzila prijem, ktory ma dohodnuty v mzd. dekrete, cize bez prepoctu na hodiny v jednotl. mes. v predch. kal. stvrtroku/ a deleno priemer. pocet hodin pri zohladneni uvazku :) /§ 134 ods. 4 /napr. pri 40 hod./tyzd. uvazku by to cinilo 173,92 hod./
Inguš, jak čítam, tak čítam, ale nerozumiem ako to myslíš...
- tvoj zamestnanec má v mzdovom dekréte nejakú mzdu - to ešte chápem, je to nejaká dohodnutá mesačná mzda, všakže? :-)
- ale toto, že "bez prepočtu na hodiny v jednotlivých mesiacoch v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku" - tomu nerozumiem
- no a ešte k tomu "deleno priemerný počet hodín pri zohľadnení úväzku" - fakt som z toho haluška :-(
- to akože aj keď pracuje, aj keď daný zamestnanec nepracuje, má rovnakú mzdu???
- skús ešte niečo bližšie napísať, lebo nerozumiem prečo by si nemohla použiť postup podľa § 134 ods. 3
Pekný večer
Magma
08.09.04,04:20
7Ingrid7
Súhlasím s tým, že sa má použiť pravdepodobný zárobok, v podstate sa počíta tak ako si uviedla v predchádzajúcom príspevku (vychádza sa zo mzdy dohodnutej v prac.zmluve), ale tento pravdepodobný zárobok sa musí použiť v priebehu celého štvrťroka, t.j. v 07,08,09/2004. Pozri §134 ods.2.
7Ingrid7
09.09.04,12:58
Pre Vladan :) :

k tymto bodikom:
"- ale toto, že "bez prepočtu na hodiny v jednotlivých mesiacoch v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku" - tomu nerozumiem"

"- no a ešte k tomu "deleno priemerný počet hodín pri zohľadnení úväzku" - fakt som z toho haluška :-("

Vysvetlenie:
- kedze jeho pracovny pomer netrval v rozhodnom obdobi /t. j. v predchadzajucom kal. stvrtroku/, tak sa zoberie priemerny pocet pracovnych hodin pripadajucich v roku na jeden mesiac podla tyzdenneho pracovneho casu zamestnanca.

A to namiesto zistovania skutocneho poctu pracovnych hodin v jednotlivych mesiacoch predchadzajuceho kal. stvrtroku ako si uviedla v priklade:

04/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 04/2004 = 176 hodín
05/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 05/2004 = 168 hodín
06/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 06/2004 = 176 hodín

Pre Magma :) :
Dakujem, mne len islo presne o to, ci sa ma kazdy mesiac zistovat nanovo podmienka odprac. 22 dni alebo 170 hod., alebo len na zaciatku stvrtroku a potom cely stvrtrok pouzivat rovnaky zisteny priemer.
Dakujem za diskusiu :) musime si pomahat :)
vladan
09.09.04,13:13
no konečne mám aj zákonník práce pred sebou (a môžem citovať :-) a dovolím si s tebou nesúhlasiť:
hneď ti napíšem aj prečo...
- druhá veta § 134 ods. 3 hovorí: "pravdepodobný zárok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol". Keďže tvoj zamestnanec nemal žiadnu mzdu v rozhodujúcom období, tak použiješ mzdu, ktorú by zrejme dosiahol. To je tých mojich 30 000 (10 000 x 3 mesiace) - toto by som presne tak isto vydelila tými 520 hodinami (176+168+176) a vyšiel by mi jeho pravdepodobný hodinový zásobok : 57,69 Sk/hod.
- prečo tak uvažujem? Lebo § 134 ods. 4 hovorí, že: priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. A teraz ďalšia veta: ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Táto veta podľa mňa nehovorí o tom ako zisťovať priemer na dovolenku, ale o tom, že ak chceš vypočítať zamestnancovi priemerný mesačný zárobok - napríklad z dôvodu náhrady škody, alebo iného dôvodu podľa "pracovnoprávnych predpisov" - t.j. dôvod, kde používaš priemerný mesačný zárobok.
toť vsio odo mňa :-)
dúfam, že som to napísala nekomplikovane :-)
Pekný deň
jana991
07.02.05,10:49
Mám otázočku, ráta sa dovolenkový priemer z hrubej mzdy, v ktorej sú už zarátané prémie. Ak zmluvná mzda je napr. 6500,- + prémie 15000,- = 21500,- v jednom mesiaci. tak beriem pri výpočte priemeru celých 21500,- alebo len 6500,-
vladan
07.02.05,11:04
Mám otázočku, ráta sa dovolenkový priemer z hrubej mzdy, v ktorej sú už zarátané prémie. Ak zmluvná mzda je napr. 6500,- + prémie 15000,- = 21500,- v jednom mesiaci. tak beriem pri výpočte priemeru celých 21500,- alebo len 6500,-
celých ... teda mzda+prémie
inge57
08.02.05,09:30
Ahojte! Sledujem tu Vašu debatku a je celkom dobrá. Ja mám takýto problém-vyplácam zamestnancom mzdové zvýhodnenie za prácu v škodlivom prostredí a chcem sa opýtať na Váš názor, či toto mzdové zvýhodnenie vstupuje do priemeru na dovolenku. Ďakujem!
Zaira
08.02.05,11:49
Podľa mňa áno
silvia
08.02.05,13:31
celých ... teda mzda+prémie
Naši konatelia=zamestnanci poberali mesačne "symbolicku" mzdu a v decembrovej výplate si dali vysoké prémie. Tým pádom mi program vyhodil priemer za 4Q.2004 takmer 2.000,- Sk/hod. Čo s tým???
Je OK prémie podeliť 12 a do priemeru za 4Q zahrnúť iba alikvotnú časť za 3 mesiace?
(Aj tak to vyjde cez 500,- Sk/hod.)
Prosím o radu!!!
vladan
08.02.05,13:37
silvia, závisí od toho čo je to za odmenu, či ste to dali ako ročnú alebo akú odmenu. Ak je to "nepomenovaná" odmena, tak nechaj priemer, taký aký ti vyšiel ... a nech konatelia čerpajú dovolenky až od apríla 2005 kedy bude iný priemer :D
... ale prečo sa ti to nezdá, napíš čoho sa obávaš :D
Paula
08.02.05,13:51
Pravdu poviem, ja som sa nad tým nikdy netrápila.... Otvorím si nový rok, dám prepočítať priemer k 1.1. a vypočítané sumy zaúčtujem podľa počtu dní nevyčerpanej dovolenky do starého roka ako rezervu (+ poistenie ako rezervu). Tieto hodnoty sú zaujímavé práve pre tých, ktorí si dovolenku dočerpajú v 1.štvrťroku, pretože im to pekne zvýši výplatu.
bea
08.02.05,14:26
Silvia, ja by som sa opýtala konateľov, aká to mala byť odmena a vysvetlila by som im aj dôsledky. Možno im bude vyhovovať, že cez rezervu na nevyčerpané dovolenky (ak také mali) dostanú do nákladov vyššiu čiastku a ak budú v 1.Q čerpať dovolenku dostanú viac peňazí?! To je všetko na zváženie. Ak je to konateľom fuk, tak sa ozaj nestaraj a urob tak, ako Ti to vypočíta SW, teda ako jednorazová odmena.
silvia
08.02.05,14:28
silvia, závisí od toho čo je to za odmenu, či ste to dali ako ročnú alebo akú odmenu. Ak je to "nepomenovaná" odmena, tak nechaj priemer, taký aký ti vyšiel ... a nech konatelia čerpajú dovolenky až od apríla 2005 kedy bude iný priemer :D
... ale prečo sa ti to nezdá, napíš čoho sa obávaš :D
vladan, tá odmena je v skutočnosti "nepomenovaná", konatelia si v priebehu roka dávali "nízke výplaty" a na konci roka, v závislosti od predpokladaného hosp. výsledku, si ich kompenzovali prémiami. To by vlastne mohla byť ročná odmena.....neviem...
Nezdá sa mi to preto, že pracovník má mesačnú mzdu 15.000,-, v januári mal 10 dní dovolenku, čiže len za dovolenku dostane 10x8x2000,- = 160.000,- Nie je to desné?
PORAĎ!
vladan
08.02.05,14:37
pri mojom výpočte mi vychádza, že tá prémia mala šesť núl ... ci bisťu aj ja chcem :D
... silvi, to že ti vyjde taká vysoká náhrada mzdy za dovolenku ti môže byť fuk, viac by ma asi zaujímala výška odvodov! :D ... ale ak to je nepomenovaná odmena, tak by som to nechala tak ... ak sa bojíš nejakej kontroly, tak ona ti skontroluje možno toto:
- aká to bola odmena? - odpoveď: mesačná, napr. mimoriadna :D
- aký je priemer na dovolenku k 1.1.2005? - odpoveď: 2000,- Sk/ hod
- koľko dovolenky čerpal zamestnanec v januári 2005? - odpoveď: 10 dní
- ako ste vypočítali náhradu mzdy za dovolenku? - odpoveď 10*8*2000 = 160 000,- Sk
- odviedli ste príslušné odvody za január 2005? - odpoveď: áno, odviedli
- OK, kontrolou sa nezistili žiadne nedostatky, žiadne chybové hlásenie! :D Dovidenia :D:D:D
Paula
08.02.05,14:39
Pripadá mi logické "nerozhadzovať sa" v priebehu roka.. a keď sa rok ukáže byť pekný, dať si odmenu. Pretože rok bol pekný aj vďaka vedeniu - ono získava zákazky - bez zákazok by ani zamestnanci nemali výplatu ani odmeny.Môj názor.
bea
08.02.05,14:41
Keď je to tak ako píšeš, tak by to mala byť ročná odmena a mala by sa postupne zahŕňať do priemerky počas celého roka 2005. A ozaj sa s nimi nemôžeš o tom porozprávať? Ak by chceli, aby to ostala decembrová odmena, tak by si ich mala požiadať o nejaký doklad k tomu. Je to ozaj dosť "kriklavé".
silvia
08.02.05,15:12
V zmluvách majú okrem mesačnej mzdy uvedené, že v závislosti od dosiahnutého resp. predpokladaného výsledku hospodárenia môžu dostať prémie. Možno to aj na základe toho považovať za jednorazovú odmenu?
Skúsim to s nimi prebrať, ale asi budú skôr za jednorazovú ako ročnú.

Srdečná vďaka Vám všetkým za každú pripomienku!!!
vladan
08.02.05,15:16
silvi, niečo mi hovorí (to niečo som asi niekde na školení začula), že ak prémia alebo odmena závisí od hospodárskeho výsledku, má sa to považovať za ročnú prémiu/odmenu. Ale rada by som vedela aký mzdový soft používaš, lebo by si mala mať na výber, aká to bude tá odmena (ročná, mesačná)
silvia
08.02.05,15:26
silvi, niečo mi hovorí (to niečo som asi niekde na školení začula), že ak prémia alebo odmena závisí od hospodárskeho výsledku, má sa to považovať za ročnú prémiu/odmenu. Ale rada by som vedela aký mzdový soft používaš, lebo by si mala mať na výber, aká to bude tá odmena (ročná, mesačná)
Používam MRP univerzálny systém, neponúka mi na výber ročnú či mesačnú odmenu.
Aj mne sa to skôr javí na ročnú prémiu...stále neviem...
Viki
08.02.05,16:03
Keď je to tak ako píšeš, tak by to mala byť ročná odmena a mala by sa postupne zahŕňať do priemerky počas celého roka 2005. A ozaj sa s nimi nemôžeš o tom porozprávať? Ak by chceli, aby to ostala decembrová odmena, tak by si ich mala požiadať o nejaký doklad k tomu. Je to ozaj dosť "kriklavé".
13. plat sa posudzuje ako ročná odmena?
V prípade, že odmena je ročná, soft mi zoberie len 1/4 z nej do priemeru.
Ale ako môže vchádzať odmena do priemeru celý rok 2005 (kde sa o tom píše?), veď to bola odmena v roku 2004 a za rok 2004 - podľa mňa tým, že som ju dala naraz mi ovplyvní len jeden výpočet priemeru na 1.Q
Ani soft mi nezahŕňa po 1/4 do všetkých kvartálnych výpočtov aj keď mi dal na výber ročnú odmenu.
Čo s tým? Ako to potom robíte Vy?
Nie je potom lepšie nechať to ako jednorázovú odmenu a celú zahrnúť do priemeru?

Pekný večer
Viki
bea
08.02.05,16:44
SPIN od Datalocku, ktorý som používala v zamestnaní, prepočíta odmenu podľa toho, ako je zadaná. Ja musím prepočítavať priemerky ručne, lebo ak je stanovené, že odmena je za rok, tak tiež mi to SW neprepočíta (aspoň som na to neprišla). A v zmysle Zákonníka práce takáto odmena má byť zahrnutá v priemerke v ďalších obdobiach, podľa toho, či sa jedná o ročnú alebo polročnú odmenu.
Ide o § 134 ods. 7) v takomto znení:
"Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie."

A ja ročné odmeny vyplatené na konci roka prepočítavam potom v každom štvrťroku a upravujem priemerku, ktorú mi vypočíta SW.
silvia
09.02.05,07:53
Takže od konateľov som dostala jednoznačné inštrukcie - je to jednorazová odmena a hotovo.

Ešte sa spýtam:
1. pri zamestnancoch odmeňovaných hod.sadzbou mi nový soft počíta priemer nasledovne: (zakl.mzda+premie+mzda za odpr.sviatky+mzda za nadčas+mzd.zvyhodnenie za odpr.sviatky+mzd.zvyhodnenie za nadčas) : (odprac.hod.+nadčas.hod+odpr.sviatky v hod.) Je to OK?

2. podľa akého paragrafu "musíme" tvoriť rezervy na nevyčerpané dovolenky? Je to zákonná povinnosť? Lebo u nás sa to nikdy nerobilo, ani jedna z mojich predchodkýň rezervy nevytvárala. Ani úplne presne neviem, ako to funguje...

Srdečná vďaka všetkým za pomoc!
Tita
17.04.05,14:56
- druhá veta § 134 ods. 3 hovorí: "pravdepodobný zárok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol".
Ak moj zamestnanec nastupil 1.2. do práce, ako mu mám teda vyčísliť priemernú mzdu za marec? Použiť pravdepodobný zárobok za kvartál 10-12/2004, alebo mám použiť mzdu za 2/2005?
vopred dik
Tanenka
27.04.05,06:34
Mohol by prosím niekto poradiť aj mne?

Môj šéf ma priemerný plat, ale na konci roka si dal odmenu skoro 400 tisíc, rozhodil to na 4 štvrtroky takže mu to v piremere vychádza približne na 125 tisíc. Problém je však v tom že v januáry mal úraz, čerpal si dovolenky a ostal aj na PN. Takže v 1.Q 2005 odpracoval 3 dni 17 dní dovolenky a zvyšok mal PN. Teraz mu však vychádza priemr na hodinu skoro 4000 korún !

Podľa mňa to nebude správne, len nevime ako teraz postupovať, stretol sa niekto už s niečim podobnm? Ďakujem
bea
27.04.05,07:39
Pozri si Zákonník práce § 134 ods. 7. Tam je napísané, že v takýchto prípadoch treba pri výpočte priemeru vypočítať podiel, aký odpracoval zamestnanec v pomere k fondu prac. času a tú odmenu treba podľa toho prepočítať. Tak mu určite nemôže vyjsť taký priemer.

Ja mám také prípady a keďže SW mi to nepočíta, počítam priemerky vždy v exceli. Môj výpočet pripájam, lebo vložiť korektne sa inak nedá.
Jana Motyčková
27.04.05,07:39
Tanenka, keďže v 1.Q neodpracoval 22 dní, použije sa pravdepodobný priemerný zárobok §134 ods.3. Keďže výpočet pravdepodobného zárobku nie je presne špecifikovaný - "zistí sa zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol" - môžeš buď vypočítať priemer z dosiahnutej mzdy/odpac.hodiny alebo môžeš použiť priemer, ktorý si používala v 1Q (to by bol prípad "ktorú by zrejme dosiahol").
Tanenka
27.04.05,08:33
Bea ak so mňžem ešte spýtať tie prvé hodnoty (Suma) znamenajú čo konkrétne?
alex1
24.06.05,09:56
Priemer na 3Q mi vyšiel nižší ako za 2Q. Dôvod-mali náhradu 60%.

Otázka: Mám použiť vyrátaný priemer, aj keď je nižší?
alex1
24.06.05,10:37
Skúste!!!!!!!
Jana Motyčková
25.06.05,11:01
Priemer na 3Q mi vyšiel nižší ako za 2Q. Dôvod-mali náhradu 60%.

Otázka: Mám použiť vyrátaný priemer, aj keď je nižší?
Áno. Pre istotu - 60% náhrada, ani žiadna iná náhrada sa nezapočítava do príjmu a príslušný čas sa tiež neberie do úvahy pri výpočte pracovnoprávneho priemeru,
Alllena
02.08.05,11:42
Dobrý deň,

neviem či som vypočítala správne priemer na 3Q/2005
zamestnanec nastúpil do zamestnania 01.05.2005
je odmeňovaný mesačnou mzdou +pohyblivé odmeny postupovala som nasledovne:

HM 04/05 0 hod.04/05 0 náhrady 04/05 0
05/05 37 645,- 05/05 176 05/05 0
06/05 30 858,- 06/05 176 06/05 0
-------------------------------------------------------------------
spolu 68 503,- 352 0

výpočet : 68 503/352 = 194,611 zaokr. 194,61
Maňaska
02.08.05,11:48
Priemer pre pracovno-právne účely na III.Q je vypočítaný správne.
Alllena
02.08.05,12:03
ďakujem Ti veľmi pekne a aký je tvoj názor na tento priemer:
zamestnanec nastúpil do zamestnania 21.06.2005 je odmeňovaný hodinovou mzdou+ prémie +odmeny.
Výpočet prevdepodobného zárobku na 3Q/05 nasledovne:
hod.mzda = 42,5

poč.pravd.odprac.hod 04-06/05=520

pravd.prémia a odmena 04-06/05 =19 575

výpočet: 42,5 x 520 = 22 100
odmeny = 3 000
prémie = 16 575
--------------------------------
spolu = 41 675 /520 = 80.145 zaokr. 80,15
Maňaska
02.08.05,12:07
Podľa mňa je to opäť správne.
Alllena
02.08.05,13:39
Ďakujem Ti Maňaska už budem pokojná a v budúcnoti viem ako počítať priemery
na prislušné Q danného roka.
Jankaaa
05.08.05,08:34
Naš zamestnanec je odmeňovaný mesačnou min.mzdou čiže 6500/mesiac. Teraz som mu prerátala priemer na dovolenku a vychádza mu nižší ako 37,4/hod. Totiž niektorý mesiac ak je 22 prac.dní, tak mu ten priemer vyjde nižší. Mám ten priemer opraviť na 37,4 alebo ho môžem nechať taký aký mu vyššiel?
Maňaska
05.08.05,08:43
Naš zamestnanec je odmeňovaný mesačnou min.mzdou čiže 6500/mesiac. Teraz som mu prerátala priemer na dovolenku a vychádza mu nižší ako 37,4/hod. Totiž niektorý mesiac ak je 22 prac.dní, tak mu ten priemer vyjde nižší. Mám ten priemer opraviť na 37,4 alebo ho môžem nechať taký aký mu vyššiel?Ak si rátala priemer na III.Q.2005 - mal by byť 37,50 /19.500:520 - hovorím o zamestnancovi so 40-hodinovým úväzkom/.
Ak ti priemer z nejakých príčin vyšiel nižší /nebudem to teraz rozoberať/ určite zmeň na hodnotu 37,40
Jankaaa
05.08.05,08:59
Ak si rátala priemer na II.Q.2005 - mal by byť 37,50 /19.500:520 - hovorím o zamestnancovi so 40-hodinovým úväzkom/.
Ak ti priemer z nejakých príčin vyšiel nižší /nebudem to teraz rozoberať/ určite zmeň na hodnotu 37,40 Vyšlo by to presne tak ako píšeš, ale keďže on v apríli odrobil iba 9 dní, tak mu ten priemer vyššiel nižší. Tak mu ho hneď opravím. Ďakujem Ti pekne.:o
Jankaaa
05.08.05,09:13
A keď je odmeňovaný mesačnou mzdou a v tomto mesiaci čerpal dovolenku. Hrubá mzda mu vyšla nižššia než 6500,-Sk. Môže to tak byť? Odvody pôjdu z tejto čiastky/nižšej/ alebo z 6500,-? Môže vôbec byť HM nižšia než 6500,-Sk?
Jankaaa
05.08.05,09:33
nevie mi nikto poradiť? Prosím!!!!
liba2
05.08.05,10:32
A keď je odmeňovaný mesačnou mzdou a v tomto mesiaci čerpal dovolenku. Hrubá mzda mu vyšla nižššia než 6500,-Sk. Môže to tak byť? Odvody pôjdu z tejto čiastky/nižšej/ alebo z 6500,-? Môže vôbec byť HM nižšia než 6500,-Sk?Tá mzda nie je nižšia, je to len alikvotná časť na počet odpracovaných dní. Keby odpracoval všetky dni v mesiaci, dostal by 6500 sk. To je v poriadku.
K tomu dostane náhradu za dovolenku.
Jankaaa
05.08.05,10:36
Ďakujem veľmi pekne. A odvody pôjdu z tej nižšej alikvotnej čiastky alebo z 6500,-Sk?
eav77
05.08.05,10:37
A pokiaľ bude HM aj tak nižšia (opdrac.hod + dovolenka) - treba doplatiť do 6500,-Sk
Jankaaa
05.08.05,10:42
Alikvotná časť- 6190,-
Dovolenka 300,-
SPOLU HM- 6.490,-
Takže zamestnancovi vyplatím z HM 6490,-, ale odvody pôjde z 6500,-. Pochopila som to správne. Ospravedlňujem sa, ale už je piatok, tak som málo chápavá. Ďakujem Ti veľmi, veľmi pekne.
liba2
05.08.05,10:44
Niekto mi stojí na vedení, neviem ti odpovedať.
-----
dodatočne som si prečítala, že je piatok.... asi sme na tom rovnako.
eav77
05.08.05,10:47
Alikvotná časť- 6190,-
Dovolenka 300,-
SPOLU HM- 6.490,-
Doplatky a príplatky- 10,-
Takže HM je 6500,-,
odvody pôjdu z 6500,-
Piatok poobede asi nepali nikomu - vsetci sa tesia na vikend :)
liba2
05.08.05,10:47
Predstav si, že ty by si odpracovala len 1 deň v mesiaci, ostatné by bola PN.

Predsa nebudeš platiť odvody zo 6500 sk.
Teda analogicky v prípade zamestnanca odvody zo sumy 6490.
No neviem či je to správne.
Alllena
05.08.05,10:48
Alikvotná časť- 6190,-
Dovolenka 300,-
SPOLU HM- 6.490,-
Takže zamestnancovi vyplatím z HM 6490,-, ale odvody pôjde z 6500,-. Pochopila som to správne. Ospravedlňujem sa, ale už je piatok, tak som málo chápavá. Ďakujem Ti veľmi, veľmi pekne.
Doplať HM do 6500,-
a odvody z 6500,- to je môj názor
liba2
05.08.05,10:48
A pokiaľ bude HM aj tak nižšia (opdrac.hod + dovolenka) - treba doplatiť do 6500,-SkJa myslím že nie.
----------
opravujem sa, odpoveď nie je správna. treba dopočítať do 6500 sk.
eav77
05.08.05,10:52
Pri PN je to o niečom inom. Tam sa neplatia ovdody (z PN), ale z dovolenky sa odvadzaju akoby to odpracoval.
liba2
05.08.05,10:52
Alllenka neškriepim sa s tebou. Nemám 100%-nu istotu. Určite nejde o ten rozdiel 10 sk, ale o princíp.
liba2
05.08.05,10:53
Pri PN je to o niečom inom. Tam sa neplatia ovdody (z PN), ale z dovolenky sa odvadzaju akoby to odpracoval.To ja chápem, ale vymeriavací základ pre odvody bude len suma za 1 odpracovaný deň a nie suma minim.mzdy.
eav77
05.08.05,11:07
ano, pokial je na PN odvody sa platia podla odpracovanych dni. Ale dovolenka sa plati akoby ich odpracoval, takze pokial nema min.mzdu musi sa do nej doplatit (vacsinou sa jedna o par korun). Pretoze nemoze mat mzdu pod minimum.
liba2
05.08.05,11:07
Opravujem svoje príspevky: treba dopočítať a odvody zo 6500 sk.
Janka6685
05.08.05,11:08
Niekde som čítala, že zamestnávateľ je povinný doplatiť zamestnancovi do min. mzdy, vtedy by sa odvody počítali zo 6 500,-. Len neviem, pri akých podmienkach je táto povinnosť.
Jankaaa
05.08.05,11:09
Takže dopočítať. Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli. Vďaka,vďaka,vďaka.
liba2
05.08.05,11:12
Nemáš začo.
Anonymka
07.09.05,12:40
ahojte!

Chcem sa s Vami poradiť:
zamestnanec nastúpil v auguste (15.8.2005) a musím mu vypočítať priemer na dovolenku - čiže sa bude vychádzať z pravdepodobného zárobku. Chcem sa opýtať, (on je odmeňovaný hod.mzdou) či mu mám počítať denný alebo hodinový priemer??? Odpracoval 12 dní.

Má 55 Sk / hod. a v mesiaci bolo 176 prac.hodín. Ako by to malo výsť??? Dík moc za radu!!!:)
Olgica
07.09.05,13:17
Priemerka na dovolenku: na 1 hod.dovolenky má 55,-Sk.
Výpočet:
ak pracuje 8 hod.denne a odrobil 12 dní = 96 hodín x 55,-/hod = 5.280,-Hrubá mzda deleno počet odprac.hodín 96 = 55,-.
Poraďáci opravte ma ak to nie je dobre.
Hronská Iveta
07.09.05,13:27
ahojte!

Chcem sa s Vami poradiť:
zamestnanec nastúpil v auguste (15.8.2005) a musím mu vypočítať priemer na dovolenku - čiže sa bude vychádzať z pravdepodobného zárobku. Chcem sa opýtať, (on je odmeňovaný hod.mzdou) či mu mám počítať denný alebo hodinový priemer??? Odpracoval 12 dní.

Má 55 Sk / hod. a v mesiaci bolo 176 prac.hodín. Ako by to malo výsť??? Dík moc za radu!!!:)
Ak jeho hodinová mzda je 55 Sk / hod. a zároveň nemá zmluvne dohodnuté naviac nejaké odmeny, tak pravdepodobnú priemerku bude mať opäť len tých 55 Sk / hod. Niet vlastne ani čo špeciálne počítať.
Ak však má k hodinovej mzde 55 Sk naviac sľúbené aj nejaké odmeny, tak potom treba pravdepodobnú priemerku prepočítať aj s odmenami.
Anonymka
07.09.05,13:54
A to, či musí mať hodinový priemer, alebo mesačný??? Lebo mi máme aj zam.odmeňovaných mesačnou mzdou a u niektorých tam máme hodinový priemer a u iných zas mesačný priemer. Ako je to vlastne správne???

Ďakujem Vám za odpovede.
misurka
30.11.05,06:45
Zamestnankyňa mi 16.3.2006 odchádza na materskú dovolenku. Niekedy v septembri 2006 jej uplynie mater. dovolenka, do konca roka 2006 zostane ešte na rodičovskej dovolenke a od 2.1.2007 nastúpi späť do práce. Z roku 2006 sa jej určite prenesie nejaká nevyčerpaná dovolenka do roku 2007, aký priemer použijem pre výpočet náhrady za dovolenku, keď ju bude čerpať napr. v januári 2007? Bude to posledný známy priemer, to zn. za 1.Q/2006? Alebo sa vychádza z pravdepodobného zárobku? Určite ste sa už niekto stretli s takýmto prípadom, len ja vo firme mám prvú takúto ženu, ako mám teda postupovať?
milanr
30.11.05,07:30
Mňa by zaujímalo, aký priemer použijem pri čerpaní RD z r.2004 u dlhodobo PN zamestnanca. Konkrétne: Zam-nec bol DPN od 11/2004, späť do zamestnania nastúpil až o 1 rok t.j. 11/2005 a hneď si aj dočerpal RD z r. 2004. Budem vychádzať z priemeru platného pre I. Q r.2005 počítaného z 10,11,12/2004 ?
vladan
30.11.05,09:09
Mňa by zaujímalo, aký priemer použijem pri čerpaní RD z r.2004 u dlhodobo PN zamestnanca. Konkrétne: Zam-nec bol DPN od 11/2004, späť do zamestnania nastúpil až o 1 rok t.j. 11/2005 a hneď si aj dočerpal RD z r. 2004. Budem vychádzať z priemeru platného pre I. Q r.2005 počítaného z 10,11,12/2004 ?

RD je riadna dovolenka? ... ak ju čerpal v 11-2005, tak použiješ priemer vypočítaný k 1.10.2005, čiže za III. kvartál 2005
misurka
30.11.05,09:36
Vladka, prosím ťa v mojom prípade budem vychádzať z pravdepodob. priemerného zárobku za 4.Q/2006?
Zamestnankyňa mi 16.3.2006 odchádza na materskú dovolenku. Niekedy v septembri 2006 jej uplynie mater. dovolenka, do konca roka 2006 zostane ešte na rodičovskej dovolenke a od 2.1.2007 nastúpi späť do práce. Z roku 2006 sa jej určite prenesie nejaká nevyčerpaná dovolenka do roku 2007, aký priemer použijem pre výpočet náhrady za dovolenku, keď ju bude čerpať napr. v januári 2007? Bude to posledný známy priemer, to zn. za 1.Q/2006? Alebo sa vychádza z pravdepodobného zárobku? Určite ste sa už niekto stretli s takýmto prípadom, len ja vo firme mám prvú takúto ženu, ako mám teda postupovať?
vladan
30.11.05,09:41
Vladka, prosím ťa v mojom prípade budem vychádzať z pravdepodob. priemerného zárobku za 4.Q/2006?

áno, pri čerpaní dovolenky v 01-2007 použiješ priemer za IV. kvartál 2006 (pravdepodobný) ... môžem otázku? ... odkiaľ máš pojem "posledný známy" priemer?
misurka
30.11.05,09:59
Ďakujem!!! Neviem, to ma pri písaní iba tak napadlo, prepáč za nesprávne použitý výraz
áno, pri čerpaní dovolenky v 01-2007 použiješ priemer za IV. kvartál 2006 (pravdepodobný) ... môžem otázku? ... odkiaľ máš pojem "posledný známy" priemer?
vladan
30.11.05,10:02
Ďakujem!!! Neviem, to ma pri písaní iba tak napadlo, prepáč za nesprávne použitý výraz

nič v zlom, len ma to zaujalo, lebo v rámci priemerov som to ešte nepočula, tak som si myslela, že mi niečo ušlo ;)
misurka
30.11.05,10:04
tebe aby niečo ušlo, ale prosím ťa, myslím, že tebe také niečo nehrozí
nič v zlom, len ma to zaujalo, lebo v rámci priemerov som to ešte nepočula, tak som si myslela, že mi niečo ušlo ;)
milanr
01.12.05,07:59
RD je riadna dovolenka? ... ak ju čerpal v 11-2005, tak použiješ priemer vypočítaný k 1.10.2005, čiže za III. kvartál 2005
RD je riadna dovolenka. Vladka, vzhľadom k tomu, že zamestnanec bol dlhodobo DPN a v mesiacoch 7,8,9/2005 nemal žiaden príjem, budem musieť použiť pri výpočte náhrady za RD čerpanej v 11/2005 pravdepodopbný priemer ? Pochopila som Ťa správne ?:rolleyes:
ajobs
01.12.05,17:43
RD je riadna dovolenka. Vladka, vzhľadom k tomu, že zamestnanec bol dlhodobo DPN a v mesiacoch 7,8,9/2005 nemal žiaden príjem, budem musieť použiť pri výpočte náhrady za RD čerpanej v 11/2005 pravdepodopbný priemer ? Pochopila som Ťa správne ?:rolleyes:

Predbehnem Vladku, a napíšem, že ÁNO. Použiješ § 134, ods. 3 ZP.
Pravdepodobný zárobok je mzda, ktorú by pravdepodobne zarobil zamestnanec, ak by pracoval v rozhodujúcom období.
dada 1
08.12.05,11:16
Započítava sa do dovolenkového priemeru aj náhrada za dovolenku a mzda za prácu v škodlivom prostredí ?
ajobs
08.12.05,11:22
Započítava sa do dovolenkového priemeru aj náhrada za dovolenku a mzda za prácu v škodlivom prostredí ?

Náhrada mzdy za dovolenku sa nezapočítava, mzdové zvýhodnenie za prácu v škodlivom prostredí áno ( § 118, ods. 2 ZP ).
atramka
21.12.05,22:33
skúsení mzdári, môže sa stať, že zamestnancovi zamestnávateľ vyplatí
dovolenku prepočtom z minimálnej mzdy, pritom zmluvne dohodnutá mes. mzda je 20000,- s odôvodnením, že ešte na dovolenku nemá nárok???

vek zamestnanca: 25-r.
vznikPP: 2.11.2005
výplata za 11/2005 = 22424,-Sk (zákl.mzda + prémie)
výplata za 12/2005 :
odprac: 17 dní, sviatok: 1 deň, dovolenka:4 dni
zákl.mzda : 16364,- Sk, + dovolenka 1270,- Sk = 16364,- Sk hrubá mzda
To je vianočná nádielka????????????? :confused: :mee:
Môžete mi to prosím prepočítať, aby to bolo správne?
ajobs
22.12.05,00:21
skúsení mzdári, môže sa stať, že zamestnancovi zamestnávateľ vyplatí
dovolenku prepočtom z minimálnej mzdy, pritom zmluvne dohodnutá mes. mzda je 20000,- s odôvodnením, že ešte na dovolenku nemá nárok???

vek zamestnanca: 25-r.
vznikPP: 2.11.2005
výplata za 11/2005 = 22424,-Sk (zákl.mzda + prémie)
výplata za 12/2005 :
odprac: 17 dní, sviatok: 1 deň, dovolenka:4 dni
zákl.mzda : 16364,- Sk, + dovolenka 1270,- Sk = 16364,- Sk hrubá mzda
To je vianočná nádielka????????????? :confused: :mee:
Môžete mi to prosím prepočítať, aby to bolo správne?

Nemôže ju počítať z minimálnej mzdy, ale z predpokladanej mzdy na danej pracovnej pozícii, to znamená z 20.000 Sk.:eek:
vladan
23.12.05,10:53
skúsení mzdári, môže sa stať, že zamestnancovi zamestnávateľ vyplatí
dovolenku prepočtom z minimálnej mzdy, pritom zmluvne dohodnutá mes. mzda je 20000,- s odôvodnením, že ešte na dovolenku nemá nárok???

dôvod, že v prípade, že zamestnacovi ešte nevznikol nárok na dovolenku a preto mu preplatím náhradu mzdy za vyčerpanú dovolenku priemerným zárobkom, ktorý sa rovná hodnote hodinovej minimálnej mzdy je somarina! Zamestnávateľ mohol zvoliť jednu z týchto alternatív:
1. zamestnancovi neposkytnúť dovolenku, teda by si dané dni normálne odpracoval,
2. zamestnancovi poskytnúť dovolenku na základe § 113 Zákonníka práce,
3. zamestnancovi ponúknuť možnosť nadrobenia si dovolenkových dní,
4. zamestnancovi ponúknuť možnosť čerpania neplateného voľna.

Ešte jedna vec, ktoré dni boli tými 4dňami dovolenky? Predpokladám, že 27-30.12.2005. Lebo dotyčnému zamestnancovi vznikol nárok na dovolenku za odpracované dni dňom 3.12.2005 a to v pomernej časti 20/12 = 1,5 dňa dovolenky, takže dovolenku vo výmere 4 dni za december mu ani poskytnúť nemohol!



vek zamestnanca: 25-r.
vznikPP: 2.11.2005
výplata za 11/2005 = 22424,-Sk (zákl.mzda + prémie)
výplata za 12/2005 :
odprac: 17 dní, sviatok: 1 deň, dovolenka:4 dni
zákl.mzda : 16364,- Sk, + dovolenka 1270,- Sk = 16364,- Sk hrubá mzda
Môžete mi to prosím prepočítať, aby to bolo správne?

teraz k jednému z možných výpočtov pravdepodobného zárobku:
20 000 + 20 000 + 20 000 = 60 000 (akú mzdu by pravdepodobne zarobil za III. kvartál)
20 + 22 + 20 = 62 (koľko dní by pravdepodobne zarobil)
uvažujem s 8hodinovým pracovným dňom

60 000/62/8 = 120,97 Sk/hod (zaokrúhľovanie a lá vladan)

výpočet hrubej mzdy za 12-2005, v prípade, že tento zamestnanec má sviatok platený mesačnou mzdou:

základná mzda 20 000/22*20,5 = 18 637
náhrada mzdy 120,97*1,5*8 = 1 452
HRUBÁ MZDA 20 089,- Sk

ešte jedna vec ... dnes je 23.12.2005 a niekto už má vypočítané mzdy za december 2005? hmmm :D

... a ešte posledná vec, atramka, v súčte HM máš chybu, mne vyšlo 17 634, Sk (16 364 + 1270)
bepo
23.12.05,13:03
ešte jedna vec ... dnes je 23.12.2005 a niekto už má vypočítané mzdy za december 2005? hmmm :D

Nechcem sa chváliť ale poznám ľudí ktorí už dnes decembrovú výplatu nielenže poznajú ale majú ju už aj minutú. :D
atramka
23.12.05,16:24
ahoj vladan, dakujem za odpoveď, no a máš pravdu, dobre si predpokladala tie dni dovolenky 27.-30.12. (Tá dovolenka bola daná zamestnávateľom/Ale veď tá dovolenka 20/12 vychádza l,666 to za neoaokrúhľuje matematicky? veď keď to 1,5 x 12 je 18, potom má o 2 dni dovolenky menej za rok? :(
No a bepo má pravdu v tom, že už sú aj minuté -možno.......fakt je to tak, že má už výplatnú pásku a aj výplatu za december ;-)
atramka
23.12.05,16:30
bepo , aj ty pracuješ pre takú firmu? :), keď to tak ovládaš? Určite toho nie je tak veľa, kde to robia týmto spôsobom....... alebo máš skúsenosti, že áno??? Aj ja by som na to pristala, no musím čakať až na koniec januára :(
vladan
25.12.05,10:13
... Ale veď tá dovolenka 20/12 vychádza l,666 to za neoaokrúhľuje matematicky? veď keď to 1,5 x 12 je 18, potom má o 2 dni dovolenky menej za rok?

... k výpočtu dovolenky - ak by si výsledok 1,6666 zaokrúhlila na 2 dni dovolenky, tak potom 2 x 12 = 24 :p

... nárok na dovolenku za celý rok je v konkrétnom prípade 20 dní ... keďže zamestnanec začal pracovať až 2.11., tým prišiel o dovolenku za mesiac november vo výmere 1,5 dňa ... ak niekde pracoval od januára do októbra, tak jeho výmera za 10 mesiacov je 20/12*10 = 16,5 dňa

a teraz trošku matematiky ... 16,5 + 1,5 + 1,5 = 19,5 ... čo je už bližšie ku 20 :D ... ak by som tie výpočty, ktoré smerujú ku plnej výmere dovolenky 20 dní mala nejako logicky (podľa seba) zdôvodniť, tak zamestnanec, ktorý pracuje v kalendárnom roku u X zamestnávateľov platí daň zato, že strieda zamestnanie, v podobe neúplnej výmery dovolenky (trošku ironické, ale podľa mňa logické)
misurka
13.01.06,07:24
zamestnankyni kt. je momentálne na RD zostala nevyčerp. dovolenka z r. 2005 vo výške 16,5 dňa. Potrebujem vytvoriť rezervu na túto dovolenku.
Vychádzam z pravdepodobného zárobku za 3.Q/2005? Na tej istej pracovnej pozícii je zamestnaných viac žien, čiže budem vychádzať z ich momentálnej hrubej mzdy?
ZEvina
15.02.06,13:23
Zdravím všetkých. Chcem Vás poprosiť o radu .... čo s tým teraz? Asi som spravila hlúposť ale vtedy som bola presvedčená, že som to niekde čítala, alebo ma pomýlil termín výpočet priemeru na dovolenku z pravdepodobného zárobku... Takže: Nastúpil k nám 1.6. pracovník, ktorý mal dostať služobné motorové vozidla na výkon svojej činnosti. Bol problém s prepisom vozidla, takže pracovník nemal prácu a dali sme mu dovolenku od 1.6. do 3.6. Asi to nie je správne. Čo s tým?
Hronská Iveta
15.02.06,17:51
Zdravím všetkých. Chcem Vás poprosiť o radu .... čo s tým teraz? Asi som spravila hlúposť ale vtedy som bola presvedčená, že som to niekde čítala, alebo ma pomýlil termín výpočet priemeru na dovolenku z pravdepodobného zárobku... Takže: Nastúpil k nám 1.6. pracovník, ktorý mal dostať služobné motorové vozidla na výkon svojej činnosti. Bol problém s prepisom vozidla, takže pracovník nemal prácu a dali sme mu dovolenku od 1.6. do 3.6. Asi to nie je správne. Čo s tým?
Čo s tým? S čím? Pochopila som len to, že nastúpil od 1.6., zrejme 2005 a ihneď ste mu dali dovolenku do 3.6., zrejme 2005. A čo bolo potom? Čo ideme riešiť? Ešte u Vás pracuje? Odpracoval 60 dní v roku? Aby mohol mať vypočítaný ročný nárok na dovolenku, alebo odpracoval u Vás aspoň 22 dní, aby sa mu mohla vypočítať 1/12-tina nároku, alebo ...
Táto otázka zrejme nie je najšťastnejšie položená, lebo nevieme, čo ideme riešiť.
ZEvina
16.02.06,13:49
Áno, ešte u nás pracuje, ale 3.6.2005 ešte podľa ZP asi nemal nárok na dovolenku. Priemer za tie 3 dni som mu vypočítala z dohodnutej mzdy za6/2005. Teraz neviem, čo s tým mám robiť. Dáke opravné výpočty mzdy ...?
Ďakujem za pomoc
vladan
16.02.06,14:14
Áno, ešte u nás pracuje, ale 3.6.2005 ešte podľa ZP asi nemal nárok na dovolenku. Priemer za tie 3 dni som mu vypočítala z dohodnutej mzdy za6/2005. Teraz neviem, čo s tým mám robiť. Dáke opravné výpočty mzdy ...?
Ďakujem za pomoc

pozri § 113 ods. 1 Zákonníka práce - mohol čerpať dovolenku ;) ... možno by nezaškodilo, aby si sem uviedla výpočet priemeru na dovolenku ...
ZEvina
18.02.06,09:35
Preštudovala som už všetky možné odpovede /konečne som prišla na systém vyhľadávania/. Naši zamestnanci majú základnú minimálnu mzdu plus výpočet podľa vnútropodnikového systému podľa predajov. Tento výpočet je aj trikrát väčší ako základná mzda. Máme 8 hodinový pracovný čas, v soboty, nedele a sviatky nepracujeme. Preto som ani sviatky, ktoré pripadajú na jednotlivé mesiace do priemeru nezarátavala. Priemer na dovolenku som vypočítala:
Pracovník mal dohodnutý plat 12.000,-- Sk /v skúšobnej dobe 3 mesiacov/
predpokladaný príjem:
keďže sa priemer robí z predchádzajúceho Q, tak
január 12.000,-- Sk 160 hodín /1 deň sviatok som nezarátala/
február 12.000,-- Sk 160 hodín
marec 12.000,-- Sk 168 hodín /2 dni sviatok som nezarátala/

celkom: 36 000,-- Sk deleno 488 hodín = 73,77 Sk hodinový zárobok

HM 10 364,-- + 1770,-- 3 dni dovolenky = 12 134,--

Sú sviatky povinné pripočítavať do priemeru aj keď vo sviatky nepracujeme a máme mzdu, ktorej väčšiu časť tvorí % z predaja, ktorú vieme až na konci mesiaca a je každý mesiac iná? Vopred veľmi ďakujem za pomoc.
ZEvina
18.02.06,09:41
Mám ešte jednu otázočku. Nie je mi jasné, kedy sa používa ten prepočet, pri výpočte dovolenkového priemeru. Náš riaditeľ má základnú mzdu a tiež je odmeňovaný /štvrťročne/ podľa hospodárskeho výsledku. Jeho mzda vysoko prekračuje maximálnu výšku VZ na odvody. Priemer na dovolenku sa v jeho prípade dáko limituje, alebo klasicky HM - náhrada za dovolenku/ počet odpracovaných hodín predchádzajúceho Q. Musí sa tam počítať aj sviatok?
Ďakujem, ďakujem, ďakujem.....
Jana Motyčková
18.02.06,18:15
Dovolenkový priemer sa nelimituje. Vypočíta sa ako dosiahnutá mzda za odpracovaný čas deleno počet odpracovaných hodín v predchádzajúcom Q. Ak je odmeňovaný mesačne (a nemáte v kolektívnej zmluve napísané inak), tak sviatok je platený mzdou (nie priemerom) a považuje sa za odpracovaný čas - t.j. mzda zaň aj hodiny sviatku sa započítavajú pri výpoćte priemeru.
vladan
18.02.06,18:29
Dovolenkový priemer sa nelimituje. Vypočíta sa ako dosiahnutá mzda za odpracovaný čas deleno počet odpracovaných hodín v predchádzajúcom Q. Ak je odmeňovaný mesačne (a nemáte v kolektívnej zmluve napísané inak), tak sviatok je platený mzdou (nie priemerom) a považuje sa za odpracovaný čas - t.j. mzda zaň aj hodiny sviatku sa započítavajú pri výpoćte priemeru.

pre úplnosť dopĺňam hrubo vyznačený text: ... a nemáte v kolektívnej zmluve alebo PRACOVNEJ ZMLUVE napísané inak
ZEvina
20.02.06,05:47
Vlaďa, ďakujem za pomoc, možno Vás sa bude táto otázka zdať smiešna, ale ja výplaty robím len krátko. Vysvetlila som si zákon tak, že ak nemáme platené sviatky ani prezčasy /platené/, tak do priemeru na dovolenky tieto dni sviatkov ani nemám zarátavať. Ak som to doteraz nezarátavala mala by som to opraviť alebo sa dá dať dodatkom k PZ, že sa sviatky nebudú zarátavať do priemeru? Veľmi ďakujem.
baninka
23.02.06,13:59
dovolenkovy priemer sa zaokruhluje na 2 desatinne miesta.
pzika
04.05.06,20:56
Ahojte. Citam si vyplatne pasky a nejde mi do hlavy, ze za poslednych x mesiacov som mal vzdy hrubu mzdu vyssiu ako tu v zmluve (odmeny, nasledne dovolenky apod). teraz v aprilovej vyplate mam vsak hrubu mzdu + nahradu za dovolenku nizsiu ako mzdu v zmluve. Je to vobec mozne? Chapem, keby som niekedy dosiahol nizsi prijem (pn apod.), ale nikdy to tak nebolo. Dik moc za odpoved.
Netka
01.06.06,09:27
Ludkovia, koľko je prosím priemerný počet pracovných dní pripadajúcich na jeden mesiac?? 21,koľko?? Ďakujem
ajobs
01.06.06,14:13
Ludkovia, koľko je prosím priemerný počet pracovných dní pripadajúcich na jeden mesiac?? 21,koľko?? Ďakujem

21,74 dní :)
janasl
10.07.06,12:59
potrebujem vypočítať ručne dovolenkový priemer, ale nie je mi celkom jedna vec:
počítajú sa do hrubej mzdy aj nadčasy a príplatky za pohovosť, prácu v noci a prácu cez víkend?
azuz
10.07.06,13:20
Príplatky za pohotovosť nie, ostatné áno.
milanr
14.07.06,07:29
Zdravím poraďákov, potrebovala by som poradiť. Práve prepočítavam priemery a v II. Q dostal ZC odmenu pri živ. výročí, čo mu dosť zvýšilo aj priemer. Zahŕňate do výpočtu priemeru aj odmenu zo mzdových prostriedkov vyplatenú pri príležitosti pracovného alebo životného výročia ? Nie som si celkom istá, ale niekde som čítala, že plnenia poskytnuté pri prac. alebo živ. výroči pokiaľ sa neposkytujú zo SF alebo zo zisku po zdanení sa považujú za mzdu. Dúfam, že niekto poradí.
Jana Motyčková
14.07.06,07:46
Podľa §118 ods.3 Zákonníka práce je mzdou aj "plnenie poskytované ... za prácu pri príležitosti jpracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu". T.j. malo by to ísť do pracovnoprávneho priemeru. Otrázkou je, či sa dá použiť §134 ods.7 a rozložiť vyplatenú odmenu na viac štvrťrokov a na koľko štvrťrokov.
milanr
14.07.06,08:07
Aj ja som sa nad tým pozastavila, asi ťažko rozpočítam tú odmenu na viac štvrťrokov. Soft mi tú odmenu hodil iba do tohto Q, takže to nebola dlhodobá zložka mzdy. Je to dosť diskutabilné, závisí to aj do výšky odmeny. Podľa mňa by bolo najrozumnejšie upraviť túto problematiku v zmysle § 134 os. 11 ZP v kolektívnej zmluve alebo v mzdovom predpise, ktorý by určil, či sa odmena rozpočíta na viac Q. alebo ostane iba v tom vyplatenom. Poradí niekto niečo lepšie ?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
danica
28.07.06,07:22
Prosím o radu, som začiatočník a keďže robím mzdy ručne a pripravujem si podklady na júl 2006 nie je mi jasné či do priemeru na dovolenku za II.Q 2006 rátam aj nadčas 8 hod. t.j.937Sk do fondu odpracovaneho času - t.j. 528/alebo z 520 hod.
príkl.HM
4/ 15 937 z nadčasom 8 hod. odp. 168/alebo 160 hod?
5/ 15000/184/23
6/ 15000/176/22
Spolu 45937/528 alebo 520/65
co je spravne 45937/528= 87x8 = 696 Sk alebo 45937/520=88,3x8=706,2 Sk
Pracovník v júli 2006 čerpal 10 dní dovolenku
Prosím odobriť
azuz
28.07.06,08:33
45937/528= 87x8 = 696 Sk
Toto je správne - dosiahnutú mzdu delíš skutočne odpracovaným časom.
danica
28.07.06,09:46
vďaka, potrebovala som sa uistiť
janasl
01.08.06,13:09
V zmluve máme zadanú mesačnú základnú mzdu napr.10.000,- a k tomu pravidelne mesačne osobný príplatok v mesačnom tarife Sk 1.500,-.
Pri prepočítavaní dovolenkového priemeru zarátavam do hrubej mzdy aj tento osobný príplatok t.j. 11.500,-,
keď som čítala §118 ZP, čo sa za mzdu nepovažuje, tak pravidelný osobný príplatok ako súčasť mzdy tam spomenutý nie je, čiže by sa mal zarátať.
Je to správne?
sokrateska
02.08.06,10:56
Pekne prosím, vie mi niekto poradiť, ako je to s dovol.priemerom, ked zamestnanec pracujúci stále v tej istej firme je preradený na inú menej platenú prácu? Napr. mame pracovnika, ktory v celom prvom polroku t.r.
mal hruby prijem okolo 20 tis.mesacne. Kedze sme boli nuteni prepustat a on ma 2 roky do dochodku, dohodli sme sa, ze zostane pracovat inde ako pomoc.robotnik za mzdu 7 tis.Sk, aby sa mu do dochodku zapocitavala aspon odprac.doba. Teraz sme mali tyzden celofiremnej dovolenky a ja neviem, aky mu dat priemer za dovolenku. Tak, ako by mal normálne z posledneho štvrťroka, alebo priemernym vypoctom z noveho
mzdoveho zakladu, ktory bol dohodnuty zmenou v pracovnej zmluve?
Budem vdačná za každú radu, len keby prišla v čo najkratšom čase, bo surim s vyplatami, aby som mohla na objednané tyzdenne vysetrenia do nemocnici.
Chcem este doplnit, ze s pracovnikom sme pracovný pomer nerozväzovali,
stale trvá ďalej, len robi inú prácu za inú plácu.
Dakujem!
Jana Motyčková
02.08.06,11:45
Keďze pracovný pomer ďalej trvá, priemer treba vypočítať z minulého štvrťroku, teda z vyššieho príjmu.
rixrix
10.08.06,09:45
zdravim,

prosim vas, dovolenkovy priemer pre 1. stvrtrok sa pocita z 4 stvrtroku minuleho roku?

mzdy nam robi externa ucto. a teraz sme si chceli nahadzat mzdy do nasho softu pre kontrolu. za minuly rok vsetko sedi, ale priemer pre jan-feb-marec nam vysiel inac ako uctovnicke....

tak nevieme kde je problem

vdaka
vladan
12.08.06,13:53
zdravim,

prosim vas, dovolenkovy priemer pre 1. stvrtrok sa pocita z 4 stvrtroku minuleho roku?

mzdy nam robi externa ucto. a teraz sme si chceli nahadzat mzdy do nasho softu pre kontrolu. za minuly rok vsetko sedi, ale priemer pre jan-feb-marec nam vysiel inac ako uctovnicke....

tak nevieme kde je problem

vdaka

nemali ste nejaké ročné odmeny napr. v decembri?
eop
30.08.06,15:06
Ahojte, viem, že to tu už bolo spomínané, ale ešte z roku 2004, tak už na to nechcem reagovať. Chcem sa spýtať na 1.: pravdepodobný dovolenkový VZ, keď mi zamestnanec nastúpil v auguste 2006 a má minimálnu mzdu 6.900,-, ako vypočítam jeho priemerný zárobok? Tam počítam, ako by to vychádzalo z predchádzajúceho štvrťroka? (4,5,6)?
2.: a ešte by som sa chcela spýtať ako sa vypočíta dovolenkový priemer na 3.štvrťrok u stáleho zamestnanca. Pracovný úväzok majú 7,5, nie 8h.Napríklad, že mal v 04,05,06 rovnakú mzdu, aby som to tu nemusela toľko rozpisovať, (je to len príklad, aby som vedela, čo sa zahrňuje do hodín, ktoré sa používajú pre výpočet) a to: HM 10.524,- (odpracovaných 120h + 12h nadčas + 15h dovolenka + 15h sviatok). To sa bude počítať: (10524 x 3) : /(120+12+15+15)x3/ = 31.572 / 486 = 64,96 ??? Moc ďakujem. Mám v tom dosť chaos.
azuz
31.08.06,05:35
1.Ak zamestnanec nastúpil a zisťuješ pravdepodobný zárobok, pozri §134 ods. 3 - teda zo mzdy, ktorú dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia alebo zo mzdy, ktorú by zrejme v rozhodujúcom období dosiahol.
2. Pozri §134 - priem. zárobok zisťuješ zo mzdy (nie náhrad mzdy) a z odpracovaných hodín. Teda spočítaš mzdu dosiahnutú za odpracovaný čas (mzda + odmeny + nadčas a pod.) a vydelíš skutočne odpracovanými hodinami (teda bez dovoleniek, bez pohotovosti a pod. ale s nadčasmi).
eop
31.08.06,07:52
1.Ak zamestnanec nastúpil a zisťuješ pravdepodobný zárobok, pozri §134 ods. 3 - teda zo mzdy, ktorú dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia alebo zo mzdy, ktorú by zrejme v rozhodujúcom období dosiahol.
2. Pozri §134 - priem. zárobok zisťuješ zo mzdy (nie náhrad mzdy) a z odpracovaných hodín. Teda spočítaš mzdu dosiahnutú za odpracovaný čas (mzda + odmeny + nadčas a pod.) a vydelíš skutočne odpracovanými hodinami (teda bez dovoleniek, bez pohotovosti a pod. ale s nadčasmi).

;) Ďakujem, snáď sa z toho nejak vysomárim.:D
eop
31.08.06,07:54
a vydelíš skutočne odpracovanými hodinami (teda bez dovoleniek, bez pohotovosti a pod. ale s nadčasmi).

A ešte som sa chcela spýtať, sviatok sa považuje za odpracovaný čas?
:rolleyes: Ďakujem:D
Martinella
31.08.06,07:59
A ešte som sa chcela spýtať, sviatok sa považuje za odpracovaný čas?
:rolleyes: Ďakujem:D
Áno. Pri mesačnej mzde je to hodnotené ako keby bol ZC v práci a v hodinovke má nárok na náhradu mzdy.Ak mu pre sviatok ušla mzda. Náhrada za sviatky sú súčasťou HM.
LIZINKA
25.09.06,18:11
preluskala som to cele, ale nenasla som odpoved: pri prekazke v praci s nahradou mzdy sa mi u pracovnika odmenovaneho hodinovou mzdou, nezapocitava nahrada mzdy do hrubej mzdy na vypocet dovolenkoveho priemeru, ale pocet hodin sa mi zapocitava do odpracovanych hodin. je to dobre alebo mam chybu v programe?
dakujem
kvila
25.09.06,18:53
Ak niekto pracoval 1 mesiac a potom dal výpoveď, má nárok na dovolenku? Keď áno, koľko dní?
azuz
26.09.06,05:32
preluskala som to cele, ale nenasla som odpoved: pri prekazke v praci s nahradou mzdy sa mi u pracovnika odmenovaneho hodinovou mzdou, nezapocitava nahrada mzdy do hrubej mzdy na vypocet dovolenkoveho priemeru, ale pocet hodin sa mi zapocitava do odpracovanych hodin. je to dobre alebo mam chybu v programe?
dakujem
Nezapočítava sa ani náhrada mzdy ani hodiny, za ktoré táto náhrada bola vyplatená. Takže v programe máš asi chybu.
azuz
26.09.06,05:33
Ak niekto pracoval 1 mesiac a potom dal výpoveď, má nárok na dovolenku? Keď áno, koľko dní?
Ak odpracoval aspoň 22 dní, tak má nárok na 1/12 dovolenky. Ak odpracoval menej ako 22 dní, nárok na dovolenku mu nevznikol.
Ivček
11.10.06,12:39
Takže ešte raz sa spýtam. Teraz mi vyšla priemerka na dovolenku menšia
(41,17)ako je min.hod. 43,70 Sk, čiže moja mzda nedosiahne 7.600,- (rozdiel pár korún), mám upraviť zistený priemer na 43.70 alebo ho nechám a doplatím do minimálnej mzdy.
Trošku som už z toho zmätená. Koľko mzdárov, toľko názorov.
azuz
11.10.06,13:01
Takže ešte raz sa spýtam. Teraz mi vyšla priemerka na dovolenku menšia
(41,17)ako je min.hod. 43,70 Sk, čiže moja mzda nedosiahne 7.600,- (rozdiel pár korún), mám upraviť zistený priemer na 43.70 alebo ho nechám a doplatím do minimálnej mzdy.
Trošku som už z toho zmätená. Koľko mzdárov, toľko názorov.
Priemerný zárobok nesmie byť nižší ako minimálna mzda (§134 ods. 5), takže navýš priemer.
Ivček
12.10.06,05:21
Ďakujem za odpoveď, navýšim priemer. A ešte niečo. Za predchádzajúce obdobie som sviatky počítala ako náhradu, bolo to nesprávne, lebo máme pevnú mzdu. 09/2006 som to už dala podla ZP, ale pri výpočte dov. priemeru mi za mesiace 7,8,9 teraz odrátalo náhrady mzdy za sviatky a v 9/06 mi síce dalo hrubú mzdu správnu, ale nezarátalo hodiny sviatkov. Mala by som to teraz prerátať ručne na všetkých zamestnancov? alebo to len opravím v softe na položkách a 4 Q bude už správny. ( ich priemer aj tak nebude 43,70 -čiže jednoduchšia by bola 2.varianta)
sara-ke
10.11.06,09:06
dobry, prosim vas poradite mi ak mam zam-ca. kt. je odmenovany hodin. mzdou a ma 30 h. prac. cas, a chcem vypocitat priemerny zarobok, tak sviatky do mzdy, z ktorej mam pocitat sa zaratavaju?? dik
sara-ke
10.11.06,09:14
dobry den, prosim vas poradite mi? mam zam-ca,kt. je odmenovany hodin. mzdou, ma 30 h. prac. cas a potrebujem vypoc. priemerny zarobok.....do tej mzdy, z ktorej to mam vypoc. sa zaratava aj sviatok??? a este teraz je min. mzda na hod. 43,70?
dik
honeyflower
13.12.06,22:44
Ahoojte,
viem, že sa tu o dovolenkovom priemere popísalo už pomerne veľa, ale aj tak mi nejde výpočet :-( Za každým mi to výjde inak.

Zamestnanec nastúpil 1.7.2006.
Mesačná hrubá mzda = 25000
Aký bude dovolenkový priemer za júl 2006?

V MRP to vyšlo 143,74/hod.
Mne to vychádza buď 144,23 alebo 153,69 alebo 156,25

Ak to v MRP vypočitálo správne, ako dospel program k takémuto výsledku???

Veľmi pekne vám ďakujeeeeem za radu.
Jana Motyčková
14.12.06,07:39
25000/21,74/8 = 143,74425
21,74 je priemerný počet dní v mesiaci.
honeyflower
14.12.06,09:49
25000/21,74/8 = 143,74425
21,74 je priemerný počet dní v mesiaci.

Ešte by ma zaujímalo ako sa vypočíta ten priemerný počet dní v mesiaci.
ajka
02.02.07,08:24
Dobrý deň,

zamestnankyňa odchádza na materskú dovolenku..predtým by si chcela vyčerpať dovolenku.
Avšak v poslednom štvrťroku bola PN odpracovala menej ako 22 dní. Priemerka pre I.štvrťrok 2007 sa bude rátať z predpokladaného zárobku, podľa §134 ods.3?
Tam sa píše že ak neodpracuje min. 22 dní alebo 170 hodín vychádza sa z pravdepodobného zárobku, ktorý sa zistí zo mzdy ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy ktorú by zrejme dosiahol.
Znamená to, že jej dám do priemerky príjem ktorý dosiahla a vydelím počtom hodín ktoré by odpracovala keby pracovala?

10/2006 odprac. 4 dni príjem 4000Sk
11/2006 odprac. 0 dní príjem 20000SK(13.ty plat)
12/2006 odprac. 0 dní príjem 0

Môže mi niekto poradiť výpočet?Ďakujem.
Arava
14.03.07,13:01
Prosím poraďákov o radu, nie som si istá či do zúčtovanej mzdy na výpočet priemerného zárobku sa má započítať mzda za nadčas a aj mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas? a k celkovému počtu odpracovaných hodín sa započítajú aj hodiny práce nadčas?:rolleyes:
Jana Motyčková
14.03.07,13:27
Započítať aj mzdu za nadčas, aj mzdové zvýhodnenie aj hodiny.
lucilla8
31.07.07,12:36
Ahojte prosím o radu, práve nahadzujem do programu nové dovolenkové priemery za 3Q. Zamestnávame zamestnancov, ktorý majú pevnú mzdu a niektorí majú mzdu podľa hodín. Chcela by som vedieť, ktoré položky sa rátajú do dovolenkového priemeru, pretože si myslím že program ktorý máme (MRP) mi to nevyrátal správne. Neviem prečo pri pevných mzdách odratáva (náhrady za dovolenku, náhrady ostatné, preplatenú dovolenku, ošetrenie u lekára, sprevádzanie člena rodiny). a u iných mzdách nie. Snáď mi rozumiete. Je to správne?? Nezdá sa mi hlavne to odratávanie náhrad za dovolenku.
Za odpoveď ďakujem:)
harcarova
23.05.08,08:12
Aky je priemer za dovolenku čerpanú v máji 2008 ak zamestanenec celý I.Q. bol na PN? Ďakujem.
harcarova
23.05.08,08:28
A ako vypočítam priemer za dovolenku čerpanú v máji 2008 ak zamestanec bol od 10/2007 do 04/2008 PN a v 11/2007 mal zvýšený plat?
Vďaka
marek32
20.11.08,07:37
Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, 2.stupeň náročnosti práce. Za 11/2008 odpracoval 40 hodín a čerpal 120 hodín dovolenku. Jeho priemerný hodinový zárobok je 58,40.
Treba upraviť jeho priemer v mesiaci november na 60,75 Sk ? (9720/160)
antiny
02.12.08,13:33
rátajú sa k odpracovcaným hodinám v danom štvrťroku aj svaitky?
L-M
15.12.08,11:19
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.
Ak ostane zamestnancovi stará dovolenka a nevyčerpá si ju v I.Q budúceho roku v II.Q sa mu ráta priemer normálne z I.Q aj keď je to stará dovolenka? Nikde som sa o tom nedočítala.
Ďakujem pekne za radu
Lucia
Tweety
15.12.08,11:20
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.
Ak ostane zamestnancovi stará dovolenka a nevyčerpá si ju v I.Q budúceho roku v II.Q sa mu ráta priemer normálne z I.Q aj keď je to stará dovolenka? Nikde som sa o tom nedočítala.
Ďakujem pekne za radu
Lucia
Áno, tak.
L-M
15.12.08,11:29
Áno, tak.
Ďakujem pekne a prajem pekný deň.
Lucia
zsazsula
18.12.08,13:57
Ahojte potrebujem s niečím poradiť mám zamestnanca ktorý je na PN z dôvodu PC-úrazu od 11.07.2008 má nevyčerpanú dovolenku 15 dni

a pripravujem si podklady pre zaučtovanie rezerv z nev. dovoleniek a neviem si poradiť ktoré obdobie mam brať pri výpočte priemerok posledné je 7 mesiac kde odpracoval iba 8dni, alebo mam brať 4-5-6 mesiace t.j 2Q ????????????
veronikasad
18.12.08,14:05
Ahojte potrebujem s niečím poradiť mám zamestnanca ktorý je na PN z dôvodu PC-úrazu od 11.07.2008 má nevyčerpanú dovolenku 15 dni

a pripravujem si podklady pre zaučtovanie rezerv z nev. dovoleniek a neviem si poradiť ktoré obdobie mam brať pri výpočte priemerok posledné je 7 mesiac kde odpracoval iba 8dni, alebo mam brať 4-5-6 mesiace t.j 2Q ????????????

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#134
zsazsula
18.12.08,14:22
ak som dobre pochopila tak sa riadim podĺa tohto:
Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia
zena
29.12.08,09:37
prosim vas ktory postup je spravny? ZC dosiahol mzdu 97 500 sk a rocna odmena bola vo vyske 21 968sk. odpracoval 496 hodin z 528 za 4.Q.2008

21 968:4=5492
pomerna cast odmeny (496:528)*5492=5159,15
(97500+5159,15):496= 206,97
206,97:30,1260=6,870145 a po zaokr.matematicky 6,8701

alebo

pomerna cast odmeny 5159,15:30,1260=171,26 (zaokr. nahor na 2desat.)
mzda 97500:30,1260= 3236,41 (zaokr.matematicky)
171,26+3236,41=3407,67
3407,67:496=6,870302 a po zaokr. matematicky 6,8703
zena
29.12.08,12:52
prosim vas ktory postup je spravny? ZC dosiahol mzdu 97 500 sk a rocna odmena bola vo vyske 21 968sk. odpracoval 496 hodin z 528 za 4.Q.2008

21 968:4=5492
pomerna cast odmeny (496:528)*5492=5159,15
(97500+5159,15):496= 206,97
206,97:30,1260=6,870145 a po zaokr.matematicky 6,8701

alebo

pomerna cast odmeny 5159,15:30,1260=171,26 (zaokr. nahor na 2desat.)
mzda 97500:30,1260= 3236,41 (zaokr.matematicky)
171,26+3236,41=3407,67
3407,67:496=6,870302 a po zaokr. matematicky 6,8703
nevie niekto poradit?
erika_H
01.01.09,19:02
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o radu:

zamestnankyňa pracuje každú druhú sobotu 3 hodiny..
tento deň je jej normálne počítaný do pracovného času (ale je platená mesačnou mzdou, za 3 hodinový prac.deň nemá nárok na stravné lístky)
iné dni má pracovnú dobu 11 hodín, tieto dni sú striedané s voľnými dňami

môj problém je v tom,ako postupovať pri čerpaní dovolenky?
zamestnankyňa si chce čerpať 2 dni za sebou,z toho 1 deň je 11 hodín a druhý deň pracovný iba 3 hodiny..
má si vypísať dovolenkový lístko a týmto vyčerpať 2 pracovné dni?
:confused:
evae
02.01.09,14:15
chcela by som sa spytat zamestnanci vyslani do ineho statu maju v zmysle odborov v danom state priplatky za pracu cez vikend, pracu pod zemou, priplatky za skratenu pracovnu dobu v turnusovej prevadzke. rataju sa tieto priplatky do priemeru na dovolenku? :confused::confused::confused::mee:
Tweety
02.01.09,14:26
chcela by som sa spytat zamestnanci vyslani do ineho statu maju v zmysle odborov v danom state priplatky za pracu cez vikend, pracu pod zemou, priplatky za skratenu pracovnu dobu v turnusovej prevadzke. rataju sa tieto priplatky do priemeru na dovolenku? :confused::confused::confused::mee:
Rátajú.
erika_H
05.01.09,11:33
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o radu:

zamestnankyňa pracuje každú druhú sobotu 3 hodiny..
tento deň je jej normálne počítaný do pracovného času (ale je platená mesačnou mzdou, za 3 hodinový prac.deň nemá nárok na stravné lístky)
iné dni má pracovnú dobu 11 hodín, tieto dni sú striedané s voľnými dňami

môj problém je v tom,ako postupovať pri čerpaní dovolenky?
zamestnankyňa si chce čerpať 2 dni za sebou,z toho 1 deň je 11 hodín a druhý deň pracovný iba 3 hodiny..
má si vypísať dovolenkový lístko a týmto vyčerpať 2 pracovné dni?
:confused:
posuvam
erika_H
07.01.09,16:02
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o radu:

zamestnankyňa pracuje každú druhú sobotu 3 hodiny..
tento deň je jej normálne počítaný do pracovného času (ale je platená mesačnou mzdou, za 3 hodinový prac.deň nemá nárok na stravné lístky)
iné dni má pracovnú dobu 11 hodín, tieto dni sú striedané s voľnými dňami

môj problém je v tom,ako postupovať pri čerpaní dovolenky?
zamestnankyňa si chce čerpať 2 dni za sebou,z toho 1 deň je 11 hodín a druhý deň pracovný iba 3 hodiny..
má si vypísať dovolenkový lístko a týmto vyčerpať 2 pracovné dni?
:confused:
prosím,skúsi mi niekto poradiť,ako by to riešil?
ja asi započítam čerpanie dovolenky 2 dni,aj keď sa o 2 pracovné dni v skutočnosti nejedna??:confused:
kargo
16.02.09,16:10
Od 21.1.2008 až do konca roka som bol PN. V januári som bol na dovolenke a zistil som že mi znížili priemer zo 160 Sk na hodinu na 90 Sk za hodinu. To by zodpovedalo len základnej mesačnej mzde bez príplatkov za soboty , nedele a sviatky a bez doplatku do pôvodnej mzdy pred preradením na inú prácu. (Preradený zo zdravotných dôvodov v r.2004 , doplatok na základe kolektívnej zmluvy). Myslím však, že môj predpokladaný zárobok by bol minimálne na úrovni zárobku z r.2007 keď som mal priemer 160 Sk na hodinu dovolenky. Poradte prosím.
mzdarka renca
16.02.09,16:37
Od 21.1.2008 až do konca roka som bol PN. V januári som bol na dovolenke a zistil som že mi znížili priemer zo 160 Sk na hodinu na 90 Sk za hodinu. To by zodpovedalo len základnej mesačnej mzde bez príplatkov za soboty , nedele a sviatky a bez doplatku do pôvodnej mzdy pred preradením na inú prácu. (Preradený zo zdravotných dôvodov v r.2004 , doplatok na základe kolektívnej zmluvy). Myslím však, že môj predpokladaný zárobok by bol minimálne na úrovni zárobku z r.2007 keď som mal priemer 160 Sk na hodinu dovolenky. Poradte prosím.

Mzdárka ti to vyrátala dobre. Tvoj predpokladaný zárobok je vypočítaný z hod. mzdy, ktorú máš na pracovnej zmluve. Príplatky za so,ne a sviatky dostaneš len vtedy, ak ich odpracuješ a tie si za posledný štvrťrok neodpracoval.

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134


(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
kargo
16.02.09,18:31
Podľa kol.zmluvy mi ale zamestnávateľ má vyrovnať mzdu do úrovne základu triedy v ktorej som pracoval pred preradením. Myslím , že to by mal byť môj predpokladaný zárobok. Zo znenia zákona to ale neviem ( ja laik ) zistiť.
mzdarka renca
16.02.09,18:56
Podľa kol.zmluvy mi ale zamestnávateľ má vyrovnať mzdu do úrovne základu triedy v ktorej som pracoval pred preradením. Myslím , že to by mal byť môj predpokladaný zárobok. Zo znenia zákona to ale neviem ( ja laik ) zistiť.

kedy ťa preradili na inú prácu? aká bola tvoja hod. resp. mesačná mzda pred preradením? akú mzdu máš v prac. zmluve?
kargo
16.02.09,21:11
Preradili ma 1.6.2004, dovtedy som mal základnú mzdu 15400 Sk + príplatky a prémie = cca 21000Sk. Hrubé
Pred PN 13300Sk + príplatky a prémie + vyrovnanie za stratu zdravotnej spôsobilosti = 27000Sk
Od1.1.2009 mi zvýšili základnú mzdu na 15000Sk.
kargo
22.02.09,16:06
Nikto nevie ktorá mzda je určujúca ? Či tá do ktorej mi doplácajú alebo tá zo zmluvy ?
ivka70
22.02.09,16:35
Nikto nevie ktorá mzda je určujúca ? Či tá do ktorej mi doplácajú alebo tá zo zmluvy ?
ved to mas od rency aj s citaciou zakonnika prace ..pozri si (3)
lebo zjavne si neodpracoval v rozhodujucom obdobi /posledny stvrtrok 2008/ 22 sni.
kargo
22.02.09,18:24
Nuž nie je to odpoveď na moju otázku, ale aj tak Vám ďakujem - aspoň viem prečo mi to znížili.
vema
26.02.09,07:51
Pracovníčke sme spravili dodatok k pracovnej zmluve s tým, že od 1.3.2009 bude pracovať iba 4 hod. denne, čiže 20 hod. týždenne. Chcem sa spýtať, pri čerpaní dovolenky môže mať priemerku akú mala za 4 kv.do teraz iba bude mať x 4 hod/deň? Tam nič nemeníme?
mzdarka renca
26.02.09,09:05
Pracovníčke sme spravili dodatok k pracovnej zmluve s tým, že od 1.3.2009 bude pracovať iba 4 hod. denne, čiže 20 hod. týždenne. Chcem sa spýtať, pri čerpaní dovolenky môže mať priemerku akú mala áno za 4 kv.do teraz iba bude mať x 4 hod/deň áno ? Tam nič nemeníme nie?

odpoveď v texte
vema
26.02.09,11:24
odpoveď v texteRenca, ďakujem, nemôžem Ti dať bodík, lebo naposledy som dala Tebe. Pomohla si mi.
mzdarka renca
26.02.09,11:27
Renca, ďakujem, nemôžem Ti dať bodík, lebo naposledy som dala Tebe. Pomohla si mi.

Rada som ti pomohla:).
Martaaa
06.03.09,12:27
Prosim o radu: je spravne, ked sa dovolenka preplaca takto:
mzda podla pracovnej zmluvy/pocet pracovnych dni v roku, bez ohladu na to, ci zamestnanec odpracoval cely rok, bol ciastocne aj chory alebo uz cerpal nejaku dovolenku. Teda ci moze platit na preplacanie dovolenky nejake fixne stanovene cislo. Ci to Zakonnik dovoluje. Dakujem
mzdarka renca
06.03.09,12:33
Prosim o radu: je spravne, ked sa dovolenka preplaca takto:
mzda podla pracovnej zmluvy/pocet pracovnych dni v roku, bez ohladu na to, ci zamestnanec odpracoval cely rok, bol ciastocne aj chory alebo uz cerpal nejaku dovolenku. Teda ci moze platit na preplacanie dovolenky nejake fixne stanovene cislo. Ci to Zakonnik dovoluje. Dakujem

musíš postupovať pri výpočte dovolenkového priemeru v zmysle zákonníka práce
Martaaa
07.03.09,09:48
Dik za radu
veronikasad
07.03.09,10:01
Prosim o radu: je spravne, ked sa dovolenka preplaca takto:
mzda podla pracovnej zmluvy/pocet pracovnych dni v roku, bez ohladu na to, ci zamestnanec odpracoval cely rok, bol ciastocne aj chory alebo uz cerpal nejaku dovolenku. Teda ci moze platit na preplacanie dovolenky nejake fixne stanovene cislo. Ci to Zakonnik dovoluje. Dakujem
Počítaš priemer za predch. kal. štvrťrok :

Zjednodušene :

Hrubá mzda - vyplatené náhrady za sviatky a dovolenku : počet skutočne odpracovaných hodín.
Dostaneš priemernú hodinovú mzdu, ktorú použiješ pri výpočte náhrady za čerpanú dovolenku.

/PS : ale slúb, že si to ako účtovníčka - živnostníčka v ZP doštuduješ/.
Kolejová
24.04.09,11:25
Ako je to v roku 2009 s nadčasom a príplatkami za nadčas.
Nezahrňujú sa do priemeru ?

L.
marek32
24.04.09,11:35
Ako je to v roku 2009 s nadčasom a príplatkami za nadčas.
Nezahrňujú sa do priemeru ?

L.
Mzda za nadčas (hodiny za nadčas) aj príplatok za nadčas sa zahŕňa do výpočtu priemerného zárobku.
Kolejová
24.04.09,11:41
V ZP § 120 je uvedené: do mzdy podľa odseku 1 sa nezahrňajú mzda za aktívnu časť pracovnej pohotovosti, a mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu v noci a mzdová kompenzácia za sťažený výkon.

Platné od 1.1.2009

L.
marek32
24.04.09,11:48
V ZP § 120 je uvedené: do mzdy podľa odseku 1 sa nezahrňajú mzda za aktívnu časť pracovnej pohotovosti, a mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu v noci a mzdová kompenzácia za sťažený výkon.

Platné od 1.1.2009

L.
§ 120 hovori o minimalnych mzdovych narokoch a nie o vypocte priemerneho zarobku.
Kolejová
24.04.09,11:59
Ale v § 134 o priemernom zárobku som sa nedočítala čo tam patrí a čo nie napr. u nás sa vyskytujú tieto formy mzdy:
základná mzda - započítavam
osobné ohodnotenie - započítavam
prémie - započítavam
práca nadčas - započítavam
práca vo sviatok - započítavam
príplatok za prácu vo sviatok - započítavam (len ak pracuje)
príplatky za poobednú prácu - nezapočítavam
prípaltky za prácu v noci - nezapočítavam
príplatky za nadčas - nezapočítavam
odmeny - pomernú časť započítvam

Je to OK ?
marek32
24.04.09,12:16
Ale v § 134 o priemernom zárobku som sa nedočítala čo tam patrí a čo nie napr. u nás sa vyskytujú tieto formy mzdy:
základná mzda - započítavam
osobné ohodnotenie - započítavam
prémie - započítavam
práca nadčas - započítavam
práca vo sviatok - započítavam
príplatok za prácu vo sviatok - započítavam (len ak pracuje)
príplatky za poobednú prácu - nezapočítavam
prípaltky za prácu v noci - nezapočítavam
príplatky za nadčas - nezapočítavam
odmeny - pomernú časť započítvam

Je to OK ?
§ 134
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

§ 118 ods. 2:
Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.


Vsetky formy mzdy, ktore ste vymenovali, sa zapocitavaju na ucely zistenia priemerneho zarobku.
mzdarka renca
24.04.09,12:25
Do výpočtu priemernej hodinovej mzdy vstupujú zložky mzdy ktoré sú za ODPRACOVANÚ dobu. Len náhrady príjmu do výpočtu nevstupujú.
Samozrejme, ak odpracoval nadčas, tak aj dosiahnutú mzdu a odpracované hod. zohľadníš pri výpočte priemerky.
Kolejová
24.04.09,12:45
Tak Vám veľmi pekne ďakujem za pomoc.

L.
M77
28.04.09,13:10
Dobrý deň. Zamestnanec za 1Q roka 2009 má hodinový priemer na dovolenku 3,7568 eur. Denný pracovný čas mal 5 hodín. Od 01.04.2009 sa mu zvyšuje pracovný čas na 7 hodín denne. Treba prepočítať hore uvedený hodinový priemer kvôly zvyšovaniu pracovného času?
katka50
28.04.09,13:12
Dobrý deň. Zamestnanec za 1Q roka 2009 má hodinový priemer na dovolenku 3,7568 eur. Denný pracovný čas mal 5 hodín. Od 01.04.2009 sa mu zvyšuje pracovný čas na 7 hodín denne. Treba prepočítať hore uvedený hodinový priemer kvôly zvyšovaniu pracovného času?
Dovol. priemer netreba prerátať. Platí mu - pri výpočte náhrad budeš rátať dov. priemer x 7 hodín.
M77
30.04.09,08:09
Dovol. priemer netreba prerátať. Platí mu - pri výpočte náhrad budeš rátať dov. priemer x 7 hodín.
Ďakujem za odpoveď :)
Miri82
11.05.09,07:29
Poprosím o radu pri výpočte dovolenkového priemeru. Zamestnankyňa bola dlhodobo PN, za celý 1. štvrťrok nedosiahla žiadnu mzdu. Po PN mala nastúpiť na materskú. Ale keďže si chcela vyčerpať starú dovolenku, tak PN ukončila zopár dní skôr. Je mi jasné, že použijem pravdepodobný priemerný zárobok, len neviem ako ho mám vypočítať, lebo ho budem rátať po prvýkrát. Problém je v tom, že všetci zamestnanci pracujú od februára na kratší úväzok 4 hod. Ona dodatok o kratšom úväzku nepodpísala, lebo bola PN a preto mi je ťažko predpokladať akú mzdu by pravdepodobne dosiahla alebo koľko hodín by odpracovala.Teraz neviem, či mám brať do úvahy úväzok ,na aký pracujú všetci zamestnanci alebo jej plný úväzok, na ktorý pracovala pred PN, keďže dodatok nepodpísala. A navyše v zmluve má uvedenú hodinovú mzdu a výšku prémií od 0 do 50€. Má sa jej pri výpočte zohľadniť táto prémia, keď všetci zamestnanci nedostali od januára žiadne prémie? Vopred ďakujem za každú radu.
ivka70
11.05.09,07:47
Pokial nema podpisany kratsi pracovny cas, je potrebne u nej stale ratat s povodnym, neskratenym prac.casom.

Nie som si ista, skor otazka na mzdarky, ale nepreplaca sa vlanajsia dovolenka poslednym dovolenkovym priemerom z daneho roka ?
mzdarka renca
11.05.09,08:23
Poprosím o radu pri výpočte dovolenkového priemeru. Zamestnankyňa bola dlhodobo PN, za celý 1. štvrťrok nedosiahla žiadnu mzdu. Po PN mala nastúpiť na materskú. Ale keďže si chcela vyčerpať starú dovolenku, tak PN ukončila zopár dní skôr. Je mi jasné, že použijem pravdepodobný priemerný zárobok, len neviem ako ho mám vypočítať, lebo ho budem rátať po prvýkrát. Problém je v tom, že všetci zamestnanci pracujú od februára na kratší úväzok 4 hod. Ona dodatok o kratšom úväzku nepodpísala, lebo bola PN a preto mi je ťažko predpokladať akú mzdu by pravdepodobne dosiahla alebo koľko hodín by odpracovala.Teraz neviem, či mám brať do úvahy úväzok ,na aký pracujú všetci zamestnanci alebo jej plný úväzok, na ktorý pracovala pred PN, keďže dodatok nepodpísala. A navyše v zmluve má uvedenú hodinovú mzdu a výšku prémií od 0 do 50€. Má sa jej pri výpočte zohľadniť táto prémia, keď všetci zamestnanci nedostali od januára žiadne prémie? Vopred ďakujem za každú radu.
Použiješ pravdepodobný zárobok v zmysle §134 odst.3. Do pravdepodobného zárobku nie si povinná započítať prémiu, nakoľko je to pohyblivá a nenárokovateľná zložka mzdy, ktorá je ovplyvnená výkonom zamestnanca. Jej úväzok je taký, aký je uvedený v prac. zmluve, nakoľko nepodpísala dohodu o zmene PZ. To, že ostatní zamestnanci majú úväzok 4 hod./deň, nemá na túto skutočnosť vplyv, t.z., že dovolenka a jej preplatenie bude také, ako pri plnom úväzku.
Miri82
11.05.09,09:29
Ďakujem ti za rýchlu odpoveď,veľmi mi to pomohlo. Len by som si chcela ešte niečo overiť. Keď jej nebudem rátať prémiu, a budem brať do úvahy len hodinovú mzdu a fond pracovného času/ teda to, čo by odpracovala/, tak výška priemerného zárobku je potom jej hodinová mzda, teda aspoň mi to tak vyšlo. A ešte jedna otázočka, keď prémia za výkon je pohyblivá a nenárokovateľná, ako je to potom s prémiou za dochádzku, keď je stanovená tak, že za každý deň prítomnosti v práci dostane 0,83€. Tá už asi musí byť do priemeru zarátaná.Alebo sa mýlim?!
mzdarka renca
11.05.09,10:23
Ďakujem ti za rýchlu odpoveď,veľmi mi to pomohlo. Len by som si chcela ešte niečo overiť. Keď jej nebudem rátať prémiu, a budem brať do úvahy len hodinovú mzdu a fond pracovného času/ teda to, čo by odpracovala/, tak výška priemerného zárobku je potom jej hodinová mzda, teda aspoň mi to tak vyšlo. A ešte jedna otázočka, keď prémia za výkon je pohyblivá a nenárokovateľná, ako je to potom s prémiou za dochádzku, keď je stanovená tak, že za každý deň prítomnosti v práci dostane 0,83€. Tá už asi musí byť do priemeru zarátaná.Alebo sa mýlim?!
ak to máte v PZ, tak áno, pripočítaš aj tú sumu za dochádzku.
zuzanask
29.06.09,08:07
ak sa zamestnancovi zvysuje plat od 1.7., tak mu vyratam pravdepodobny zarobok pre náhradu dovolenky, alebo vychadzam z toho, co bol za predchadzajuci stvrtrok pri nizsej mzde?
Čučoriedka 5
29.06.09,08:24
ak sa zamestnancovi zvysuje plat od 1.7., tak mu vyratam pravdepodobny zarobok pre náhradu dovolenky, alebo vychadzam z toho, co bol za predchadzajuci stvrtrok pri nizsej mzde?

Ahoj, aj keď sa mu zvyšuje plat od 1.7.2009 ; priemer na dovolenku a náhradu mzdy použiješ z predchádzajúceho Q.
Alca20
07.08.09,07:39
A má vôbec zmysel počítať dovolenkový priemer keďže sa rovná hodinovej mzde???
mzdarka renca
07.08.09,08:37
A má vôbec zmysel počítať dovolenkový priemer keďže sa rovná hodinovej mzde???

To nie je pravidlom, že dovolenkový priemer = hodinová mzda.
Alca20
07.08.09,08:55
Ale pokiaľ niesu žiadne príplatky alebo odmeny a je len určená hodinová mzda tak potom je to rovnaké. A viete mi niekto poradiť kde v zákone je to presne uvedené aby som sa na to vedela odvolať lebo dosť často sa my na to sťažujú zamestnanci a s §134 ZP som u nich akosi nepochodila.
mzdarka renca
07.08.09,09:17
Ale pokiaľ niesu žiadne príplatky alebo odmeny a je len určená hodinová mzda tak potom je to rovnaké. A viete mi niekto poradiť kde v zákone je to presne uvedené aby som sa na to vedela odvolať lebo dosť často sa my na to sťažujú zamestnanci a s §134 ZP som u nich akosi nepochodila.
Presne v tom § 134 ZP.........v akom zmysle si u nich s uvedeným § nepochodila?
Alca20
07.08.09,09:22
Neviem im to vysvetliť oni chcú vedieť kde v zákonné to je uvedené tak ich stále obraciam na tento § ale oni vraj tam nič také napísané nieje a preto nerozumejú prečo majú aj za dovolenku aj za sviatok zaplatené rovnako ako za pracovný deň. Oni ma stále presviedčajú, že to by mala byť väčšia suma
mzdarka renca
07.08.09,09:39
Neviem im to vysvetliť oni chcú vedieť kde v zákonné to je uvedené tak ich stále obraciam na tento § ale oni vraj tam nič také napísané nieje a preto nerozumejú prečo majú aj za dovolenku aj za sviatok zaplatené rovnako ako za pracovný deň. Oni ma stále presviedčajú, že to by mala byť väčšia suma

Tak im vysvetli, že priemerný zárobok sa počíta:
mzda len za odpravované dni + napr.prípadné odmeny : počet skutočne odracovaných hodín za predchádzajúci štvrťrok = priemerný hod. zárobok.

Vyššiu priemerku by mali, ak by mali napr. prémie, odmeny ........ inak im naozaj vychádza, ak sú odmeňovaný v zmysle PZ hod. mzdou taký istý priemer ako je ich hod. mzda.
Alca20
07.08.09,09:49
Ďakujem, ja to teda skúsim.
a čo s príplatkami??? tie tam tiež zaratúvam alebo nie??
mzdarka renca
07.08.09,09:51
Ďakujem, ja to teda skúsim.
a čo s príplatkami??? tie tam tiež zaratúvam alebo nie??

áno, tie idú do výpočtu priemernej hod, mzdy.......asi budú mať pravdu
Alca20
07.08.09,09:57
že by mali mať vyšší ten dovolenkový priemer??? ale príplatok má len jeden zamestnanec a tomu som to vždy zohľadnila. A keďže ostatný vidia že on má za dovolenku viac tak sa sťažujú prečo aj oni nie
Silvia S
08.10.09,12:14
Pekný deň všetkým, chcem sa spýtať, keď mením 100 %prac.úväzok 40 hod na 38,75 hod týždenne k 01.09.2009. Zmením aj priemer k tomuto dátumu alebo môžem meniť len k 01.10.2009? Vopred ďakujem za radu.
veronikasad
08.10.09,12:29
Pekný deň všetkým, chcem sa spýtať, keď mením 100 %prac.úväzok 40 hod na 38,75 hod týždenne k 01.09.2009. Zmením aj priemer k tomuto dátumu alebo môžem meniť len k 01.10.2009? Vopred ďakujem za radu.
priemer máš hodinový ...
Silvia S
09.10.09,11:38
Je mi jasné, že hodinový....ale ked meníme 40 hod na 38,75 hod týždenne, tak musím ten hodinový zmeniť, len teraz neviem, či to musím okamžite alebo môžem iba k príslušnému štvrťroku...
mzdarka renca
09.10.09,11:44
Je mi jasné, že hodinový....ale ked meníme 40 hod na 38,75 hod týždenne, tak musím ten hodinový zmeniť, len teraz neviem, či to musím okamžite alebo môžem iba k príslušnému štvrťroku...

nie je dôvod meniť hod. priemer, veď napr. za 1 deň dovolenky nedostane pri 38,75 h./t. 8x hod. priemer, ale 7,75xhod.priemer
Silvia S
09.10.09,12:37
nie je dôvod meniť hod. priemer, veď napr. za 1 deň dovolenky nedostane pri 38,75 h./t. 8x hod. priemer, ale 7,75xhod.priemer
Reni, ja som z toho už blázon...a nemení sa priemer na hod *40 h : 38,75 h ?Veď aj v zákonníku (teda komentár) je napísané, že ak by nedošlo k zvýšeniu, zamestnanci by boli poškodení....kedy sa vlastne teda robí prepočet?
mzdarka renca
09.10.09,12:50
Reni, ja som z toho už blázon...a nemení sa priemer na hod *40 h : 38,75 h ?Veď aj v zákonníku (teda komentár) je napísané, že ak by nedošlo k zvýšeniu, zamestnanci by boli poškodení....kedy sa vlastne teda robí prepočet?

výška mzdy im zostáva, len sa mení úväzok?
Silvia S
09.10.09,12:55
Mení sa jednému aj plat, druhému zostáva a mení sa im úväzok z 40 na 38,75. Ovplyvňuje to niečo?
rennka
26.10.09,12:16
Chcem sa spytat, ci sa do dov. priemeru okrem premii zapocitavaju napr. aj priplatky za vyrobu al. pripl. za nocne.
Dakujem
rennka
02.11.09,16:57
Re: dovolenkový priemer
Chcem sa spytat, ci sa do dov. priemeru okrem premii zapocitavaju napr. aj priplatky za vyrobu al. pripl. za nocne smeny
Dakujem
Kto mi odpovie? Prosiiim...
Jana Motyčková
04.11.09,11:21
Započítavajú .
rennka
09.11.09,17:40
srdecna vdaka :-)
radka1
16.12.09,09:22
Zdravim,
chcem sa opytat, ci je spravne zmenit vypocet nahrady mzdy za dovolenku na nasledovny: doteraz nam zamestnavatel pocital nahradu mzdy klasicky, teda z priemeru za predchadzajuci stvrtrok. Oznamil nam vsak ze sa dovolenkovy priemer bude podla noveho rovnomerne rozpocitavat na 12 mesiacov...je to spravne?Kedze mame odmeny 2 krat za rok (na polrocnej baze) tak sa nam oplatilo cerpat dovolenku vzdy pocas stvrtkoru nasledujucom po stvrtroku kde bola odmena vyplacana. Podla noveho vypoctu vsak uz bude uplne jedno kedy sa rozhodnem cerpat dovolenku...no nikde som zatial nepostrehla ze by sa robili taketo zmeny v zakone. A to sa predsa ziadnym rozhodnutim manazmentu, ci internym predpisom zmenit len tak nemoze, ci? Dakujem, Radka
katka50
16.12.09,09:32
Zdravim,
chcem sa opytat, ci je spravne zmenit vypocet nahrady mzdy za dovolenku na nasledovny: doteraz nam zamestnavatel pocital nahradu mzdy klasicky, teda z priemeru za predchadzajuci stvrtrok. Oznamil nam vsak ze sa dovolenkovy priemer bude podla noveho rovnomerne rozpocitavat na 12 mesiacov...je to spravne?Kedze mame odmeny 2 krat za rok (na polrocnej baze) tak sa nam oplatilo cerpat dovolenku vzdy pocas stvrtkoru nasledujucom po stvrtroku kde bola odmena vyplacana. Podla noveho vypoctu vsak uz bude uplne jedno kedy sa rozhodnem cerpat dovolenku...no nikde som zatial nepostrehla ze by sa robili taketo zmeny v zakone. A to sa predsa ziadnym rozhodnutim manazmentu, ci internym predpisom zmenit len tak nemoze, ci? Dakujem, Radka
Zákonník práce § 134 ods. 7

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1235616#f_121377) sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
veronikasad
16.12.09,09:33
Zdravim,
chcem sa opytat, ci je spravne zmenit vypocet nahrady mzdy za dovolenku na nasledovny: doteraz nam zamestnavatel pocital nahradu mzdy klasicky, teda z priemeru za predchadzajuci stvrtrok. Oznamil nam vsak ze sa dovolenkovy priemer bude podla noveho rovnomerne rozpocitavat na 12 mesiacov...je to spravne?Kedze mame odmeny 2 krat za rok (na polrocnej baze) tak sa nam oplatilo cerpat dovolenku vzdy pocas stvrtkoru nasledujucom po stvrtroku kde bola odmena vyplacana. Podla noveho vypoctu vsak uz bude uplne jedno kedy sa rozhodnem cerpat dovolenku...no nikde som zatial nepostrehla ze by sa robili taketo zmeny v zakone. A to sa predsa ziadnym rozhodnutim manazmentu, ci internym predpisom zmenit len tak nemoze, ci? Dakujem, Radka
pozri § 134 odst. 7 ZP

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
sybila3
18.12.09,09:48
vyrátala som mzdu, kde základ je 380 eur. Lenže má 3 dni dovolenky ale priemer na D je z min. kvartálu nižší, takže mi vyšla mzda 377,54, mám doplatiť do 380 alebo upraviť priemer na dovolenku alebo nechať 377,54? Je odmeňovaný mesačne a sviatok je teda ako odrob. deň.
mzdarka renca
18.12.09,09:55
vyrátala som mzdu, kde základ je 380 eur. Lenže má 3 dni dovolenky ale priemer na D je z min. kvartálu nižší, takže mi vyšla mzda 377,54, mám doplatiť do 380 alebo upraviť priemer na dovolenku alebo nechať 377,54? Je odmeňovaný mesačne a sviatok je teda ako odrob. deň.

ja to riešim doplatením do zmluvne dohodnutej mzdy, nie zmenou priemernej hod. mzdy.
sybila3
18.12.09,10:08
takže dám doplatok do mzdy a sumu 2,46, tým mi víde hrubá mzda 380, môže to tak byť.
Jana Motyčková
18.12.09,15:32
Nedávaš žiaden doplatok. Dovolenka je platená priemerom, odpracovaný čas alikvótnou časťou mzdy. Nie je žiaden dôvod dávať doplatok.
sybila3
21.12.09,07:19
Takže keď má základ 380 eur, je odmeňovaný mesačnou mzdou a vyšla mu hrubá mzda 377, tak by nemal mať doplatok ale mzdu hrubú 377.
Tento citát zo zákonníka práce platí potom v akom prípade:
Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.
Jana Motyčková
21.12.09,08:49
380 je minimálny mzdový nárok ?
Minimálny mzdový nárok je 295,50 pre prvý stupeň náročnosti práce, 1,2x295,50 pre druhý stupeň, 1,4x295,50 pre tretí stupeň atď až po šiesty stupeň.
sybila3
21.12.09,09:55
takže sa dopláca len do min. nároku 295,50 a keď má vyššiu mzdu, tak ako mu výde, čiže 377 bez doplatku aj odvody budú z tejto sumy? ďakujem
mzdarka renca
21.12.09,10:26
Nedávaš žiaden doplatok. Dovolenka je platená priemerom, odpracovaný čas alikvótnou časťou mzdy. Nie je žiaden dôvod dávať doplatok.

podľa môjho názoru je dôvod dať doplatok, nakoľko má zamestnanec zmluvne dohodnutú mzdu a tú musí dostať, za predpokladu, že si neberie NV, PN, OČR a pod.
Jana Motyčková
21.12.09,10:38
podľa môjho názoru je dôvod dať doplatok, nakoľko má zamestnanec zmluvne dohodnutú mzdu a tú musí dostať, za predpokladu, že si neberie NV, PN, OČR a pod.
Zmluvne dohodnutú mzdu dostane - za odpracovaný čas alikvotnu časť. Ale za dovolenku nemá nárok na mzdu, dovolenka je platená priemerným zárobkom a ZP presne uvádza ako sa priemerný zárobok počíta.
Jana Motyčková
21.12.09,10:39
takže sa dopláca len do min. nároku 295,50 a keď má vyššiu mzdu, tak ako mu výde, čiže 377 bez doplatku aj odvody budú z tejto sumy? ďakujem
Samozrejme, aj odvody budú zo sumy 377.
Andyke
21.12.09,10:48
podľa môjho názoru je dôvod dať doplatok, nakoľko má zamestnanec zmluvne dohodnutú mzdu a tú musí dostať, za predpokladu, že si neberie NV, PN, OČR a pod.
Pri čerpaní dovolenky zamestnanec môže mať hrubú mzdu nižšiu ako v prac.zmluve dohodnutú. V prac.zmluve má dohodnutú mzdu pri odpracovaní celého fondu pracovného času za príslušný mesiac.

Čo je mzdou definuje zákonník práce :
Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
mzdarka renca
21.12.09,10:48
Zmluvne dohodnutú mzdu dostane - za odpracovaný čas alikvotnu časť. Ale za dovolenku nemá nárok na mzdu, dovolenka je platená priemerným zárobkom a ZP presne uvádza ako sa priemerný zárobok počíta.

priemerný zárobok mi je jasný, aj jeho výpočet;).
mzdarka renca
21.12.09,10:50
Pri čerpaní dovolenky zamestnanec môže mať hrubú mzdu nižšiu ako v prac.zmluve dohodnutú. V prac.zmluve má dohodnutú mzdu pri odpracovaní celého fondu pracovného času za príslušný mesiac.ffice:office" />http://www.porada.sk/ />

Čo je mzdou definuje zákonník práce :



aj toto mi je jasné, viem, čo sa považuje a nepovažuje za mzdu;).

Andyke
21.12.09,10:52
Tak potom prečo chceš doplácať ? Keď zamestnanec za výkon práce dostane dohodnutú mzdu ?
Zuzy
07.01.10,12:02
Dobrý deň prajem, súrne by som potrebovala, či sa ráta do dovolenkového priemeru príplatok za pohotovosť? Za skoré odpvede vopred ďakujem
Zuzy
07.01.10,13:00
Prosím Vás milí poraďáci, nie som netrpezlivá ale je tú súrne, vie mi niekto odpovedať? ďakujem
Jana Motyčková
07.01.10,13:03
Príplatok za pohotovosť sa nezapočítava do dovolenkového priemeru (nie je to mzda).
kate27
07.01.10,18:55
Od 15.9.2009 som PN. V novembri som odpracovala 6 dni a 1 den som cerpala dovolenku. A od 11.11.2009 som opat PN. Na MD nastupujem 18.3.2010. Mam ešte nevycerpanú dovolenku 33 dni. Chcem sa spytat: ak by som chcela čerpať dovolenku pred nástupom na MD, ako sa mi bude počítať dovolenkový priemer? A oplatí sa mi vobec čerpať dovolenka, alebo si ju mám nechať preplatiť?
evika
03.02.10,12:22
pozri § 134 odst. 7 ZP

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

Chcela by som sa spýtať, keď zamestnávateľ vyplatí 13 plat. Tiež sa priemer rozpočíta
Maxinka
04.02.10,13:24
Nie som si istá?? Ráta sa do dov.priemeru aj dovolenka??
Napr. v decembri by už čerpal 2 dni dovolenku tak nebudem rátať 184 hodín ale len 168 hodín??
karcoolka1
01.03.10,15:29
Idem preplatiť zamestnancovi dovolenku po ukončení pp. Tzn.pp skončil 31.12.2009. Preplatená dovolenka je zúčtovaná v mesiaci 1/2010, vyplatená 28.02.2010.
Aký dovolenkový priemer mám použiť? Za 3. alebo 4. štvrťrok 2009?
Vďaka.
Katka0208
04.05.10,09:42
Neviem, či sa môžem pýtať na tomto mieste, ale skúsim. Takže, ak zamestnanec nastúpil 1.4.2010 do PP, ako mu vypočítam náhrady za sviatok v mesiaci apríl, kde boli teda 2 sviatky a 20 pracovných dní, ak jeho HM je 400,- Eur. Vďaka
katka50
04.05.10,10:12
Neviem, či sa môžem pýtať na tomto mieste, ale skúsim. Takže, ak zamestnanec nastúpil 1.4.2010 do PP, ako mu vypočítam náhrady za sviatok v mesiaci apríl, kde boli teda 2 sviatky a 20 pracovných dní, ak jeho HM je 400,- Eur. Vďaka
Zákonník práce § 134 ods.3
(3)Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
KEJKA
06.05.10,05:40
Dobrý deň, nie som doma vo všetkých aspektoch mzdy, radšej sa spýtam. zam.po MD čerpá dovolenku. jej pracovný čas bol 11,5 dňa, t.j. 3,488 dní v týždni.
Mzda - základný plat+ dva druhy odmien
Nárok na dovolenku jej vyšiel 18 dní.
ZP:
§ 134 ods. 3 hovorí: "pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol"
priemerka za II.Q.2009 je podľa rozhodnutia v spoločnosti ten pravdepodobný zárobok (nedá sa použiť základný plat, tie odmeny boli v rôznej výške ale boli vždy).
Moja otázka - je možne takto rozhodnúť o pravdepodobnom zárobku = priemerke?
Počet dní D sa podľa mňa určil správne, keď odo dňa nástupu 21.4.2010 sa určili zmeny podľa pracovného kalendára, spolu 5 dní a tieto sa zaplatili ako dovolenka * 11,5 hod/deň.
KEJKA
06.05.10,16:30
posúvam-vid predchádzajuci príspevok
KEJKA
06.05.10,21:19
Dobrý deň, nie som doma vo všetkých aspektoch mzdy, radšej sa spýtam. zam.po MD čerpá dovolenku. jej pracovný čas bol 11,5 dňa, t.j. 3,488 dní v týždni.
Mzda - základný plat+ dva druhy odmien
Nárok na dovolenku jej vyšiel 18 dní.
ZP:
§ 134 ods. 3 hovorí: "pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol"
priemerka za II.Q.2009 je podľa rozhodnutia v spoločnosti ten pravdepodobný zárobok (nedá sa použiť základný plat, tie odmeny boli v rôznej výške ale boli vždy).
Moja otázka - je možne takto rozhodnúť o pravdepodobnom zárobku = priemerke?
Počet dní D sa podľa mňa určil správne, keď odo dňa nástupu 21.4.2010 sa určili zmeny podľa pracovného kalendára, spolu 5 dní a tieto sa zaplatili ako dovolenka * 11,5 hod/deň.
posúvam.................................
Ivenka
14.06.10,11:14
Poprosím Vás o vysvetlenie §134ZP odst.5.
4.Q 2009 som odpracovala napr. 60 hod/900Eur
v 1/2010 mám skrátený úväzok na 10 hod./týždenne.
Aký priemer použijem ak som mala v januári dovolenku?
Z toho mi vychádza, že v 1.Q budem zisková ale zasa v 2.Q keďže budem mať v 1/2010 skrátený úväzok tam napr. v apríli pri čerpaní D budem mať nižšiu mzdu ?
Neviem si to podľa toho § poskladať. Vďaka za pomoc. Už mi z toho šibe.