alabut
02.06.11,10:19
Nevsimol som si, zeby sa niekde o tom debatovalo ... mam narok na statnu almuznu vo forme muky a cestovin, ked som polovicny invalidny dochodca? Ak hej, ako mam postupovat a dokedy? :-)
Stefan2005
02.06.11,08:27
... mam narok na statnu almuznu vo forme muky a cestovin, ked som polovicny invalidny dochodca? ....

... ak si nepracujúci dôchodca s dôchodkom do 305 €

viď napr.: http://www.cas.sk/clanok/199115/pomoc-socialne-odkazanym-muku-a-cestoviny-rozdavaju-zdarma.html
veronikasad
02.06.11,08:47
alabut, ale do úvahy sa berie príjem celej rodiny, nielen tvoj ...
alabut
02.06.11,14:32
Ved preto sa pytam. A aka je matematika vypoctu? Snad to zvladnem. :-)
arizona
02.06.11,14:51
Ked mas na PC a na internet, mas aj na muku, nie? ;);):confused::---
alabut
02.06.11,14:56
Mylis sa velice. PC som dostal zadarmo a web mi platia. Nekupoval som ani sporak, ani fotoaparat, ani kopu inych veci. Vsetko som dostal. Stat sa na mna z vysoka vysral ked som bol v najhorsom, preto chcem aspon kupovane rezance skusit, nielen domace. :-)
arizona
02.06.11,15:09
alabut (http://www.porada.sk/member.php?u=71179) Dnes, 05:56 PM
Mylis sa velice. PC som dostal zadarmo a web mi platia. Nekupoval som ani sporak, ani fotoaparat, ani kopu inych veci. Vsetko som dostal. Stat sa na mna z vysoka vysral ked som bol v najhorsom, preto chcem aspon kupovane rezance skusit, nielen domace. :-)



Ty sa mas!!!
Ved ti je lepsie,ako vacsine ludi, co si musia na vsetko zarobit a kupit sami za vlastne ;):)

...som skromna, mne by bodlo,keby mi niekto aspon internet mesacne platil :D
veronikasad
02.06.11,18:10
Dnes, 05:32 PM

Ved preto sa pytam. A aka je matematika vypoctu? Snad to zvladnem. :-)


Ako rodina musíte poberať dávku v hmotnej núdzi ... Neviem kolko členov má vaša domácnosť, ale ak je manželka zamestnaná - asi vám to nevyjde.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza.html?page_id=225
Ajk&
04.06.11,04:00
Mňa by zasa zaujímalo ktorý posranec má veľkoobchod s hladkou múkou a cestovinami. Tak ako si ktosi kto vlastní výrobňu s igelitom presadil zákon o používaní igelitových rukavíc, ktoré aj tak nikto nepoužíva, tak si ktosi presadil zákon aj o poskytovaní hladkej múky a cestovín chudobe.
pepsikova
04.06.11,04:51
Ty sa mas!!!
Ved ti je lepsie,ako vacsine ludi, co si musia na vsetko zarobit a kupit sami za vlastne ;):)

...som skromna, mne by bodlo,keby mi niekto aspon internet mesacne platil :D..

...daj pokoj,to by som musela byť stále niekomu za niečo vďačná,takto si zaplatím sama a kto chce, môže mi závidieť...a ušetrím špekulovanie, komu som dala, že mám niečo zadara!...:D



....a dostať pol tony hladkej múky, ako to urobili tomu detskému domovu, no, len štranok na krky..lebo ak sa im zmolí, nevyčistia to!...
pepsikova
04.06.11,04:54
Muka a cestoviny.
02-06-11
11:19 AM

alabut
Poraďák
Členom od: 06-01-08
Príspevky: 1,633
alabut je offline (nepripojený)

Nevsimol som si, zeby sa niekde o tom debatovalo ... mam narok na statnu almuznu vo forme muky a cestovin, ked som polovicny invalidny dochodca? Ak hej, ako mam postupovat a dokedy? :-)..
.................................................. ..

..mojko, tebe ani nič nedajú, stačí, aby si prečítali tvoje výdatné raňajky, obedy a večere a zoberú ti aj dôchodok)))))))
Ajk&
05.06.11,15:26
Chudák náš kamoš Alabut:
minule si dal na sklo, že varí na obed zrolované špenátové listy a je to tu: určite si to niekto všimol a začalo mu vŕtať v hlave že prečo sú tie špenátové listy zrolované, veď prázdne sa určite nerolujú, musí tam byť zamotaný aspoň nejaký ofrcok voľačoho.

A už nemáš nárok ani na to na čo si mal nárok: na kilo holohrubej múky a 250 dkg slížov.
pepsikova
05.06.11,18:42
...ten "ofrcok"- to je správne slovo...dobre som sa zasmiala...a nahlas!.....
alabut
04.07.11,13:57
Dnes mi akceptovali ziadost na cestoviny a muku, s alabutkou dostaneme dvojnasobnu davku. Strop financnej hranice bol prekvapivo vysoko. A alabutka urobila dobry skutok, vybavila ziadost aj jednej susede, ktora ani nevedela o tejto akcii, kde sa stat prastil po keseni. :-)

Kuwa, teraz najst recepisy, ako tu nezdravu pozivatinu spozit.
martuli
04.07.11,14:23
Tak to Ti srdečne gratulujem, na mňa sa štát vys... príjem dôchodk + plat cez 200 euráčov, ani mi nedovoľuje žiadať vrátenie prebytkového doplatku za lieky - vzhľadom k tomu, že pracujem, čo na tom, že za stovku mesačne, nieto ešte, aby som si prilepšila život múkou... To je bohovská starostlivosť... Už aby ma porazilo, nech štát na mňa nemá pre istotu žiadne výdavky... :-(
alabut
04.07.11,14:59
Hmm, keby som vladal, tak pracujem, dostal som niekolko vybornych ponuk i s autom, alebo kreslit, ale zdravie nepusti. :-)
alabut
24.07.11,04:09
Cestoviny a muka uz doma, 40kg muky T650, 40kg cestovin. Cestoviny vyrobene v Cesku, zaruka rok 2014, muka Pohronsky Ruskov, zaruka 3.1.2012. Slovac sa nezaprie, niekto povymetal sklady. Napriek tomu je to vitana pomoc, teraz mozem piect kazdy den chlieb, pletenky, nekvaseny maces a samozrejme strudle (pity, bureky) na rozny sposob. Zajtra nasadim spenat. :-)
Ajk&
24.07.11,05:02
Ja by som asi začala rozmýšľať o výmennom obchode, lebo sa ti do múky a cestovín môžu dať mole: napr. s nejakým mäsiarom - ja jemu 250 g cestovín, on mne 7 dkg salámy, alebo za 1kg múky 10 dkg hovädziny. Nič iné ma nenapadá, akože len rozmýšľať ktorý posranec má styky s podsvetím v mlynoch a cestovinách. To isté ma napadlo v súvislosti s povinnou výbavou predajní potravín igelitovými rukavicami na pečivo a nálepkami na policajných autách "chrániť a pomáhať". Niekoho syn, zať, svokra...... ?

O chvíľu možno budete pán Alabut fasovať aj uhorky, alebo anglické steaky. Už vidím ako si Ministerstvo zdravotníctva mädlí ruky ako na vašej zdravej výžive zarobí. Ešte že máte záhradu a dom nadobudnuté za socializmu (dnes by ste si to nekúpili aj keby ste boli mladší) inak by ste umreli na podvýživu aj s manželkou niekde pod kríkmi. A ešte kvitujem že to beriete s humorom, inak by ste museli vraždiť.

Predpokladám že s manželkou nemáte ani jeden z vás dlžoby voči Sociálnej poisťovnii a ani voči zdravotnej poisťovni a toto ste si zaslúžili od tohto štátu: aby vám namiesto peňazí ktoré vám po dlhé roky zamestnávateľ strhával na zdravotné a dôchodkové poistenie bola poskytovaná múka a cestoviny. Ja to považujem za dehonestujúce pre vás, za výsmech vašej práce od tých ktorí aj vďaka vám študovali vysokých školách nielen tu na SK ale aj v zahraničí. Som zrejme mladšia a čo čaká moju generáciu za celoživotnú prácu, tak nechcem ani pomyslieť. Tiež nemám dlžoby ani euro (korunu) voči poisťovniam.
alabut
24.07.11,08:56
No, neviem, zahradu i dom som kupil po revolucii. Nemam dlhy voci socialnym poistovnam ani voci statu, prave naopak a vobec mi neprislo na um menit potraviny bartrovym sposobom. Dostali sme pomoc skoro ako v Afrike, este tepla deka a balik vody chyba. Skor si myslim, ze Europa sa obava socialnych nepokojov, preto hycka svojich chudobnych, konecne mysli aj na inych, ako na nasich roznofarebnych bratov. Medzi krizenymi krestanmi uz nieco vrie, vid posledne udalosti v Norsku. :-)
kvetinka2
24.07.11,09:08
Ináč vôbec neviem ako a podľa čoho to určujú, pretože poznám jedných dôchodcov - manželov jeden má dôchodok pod 305 eur a druhý má dôchodok nad 305 eur a ten čo má dôchodok pod 305 eur normálne dostane múku a cestoviny, že vraj vôbec neberú ohľad na osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Je to nespravodlivé, napr. ja som sa zamestnala tesne pred tým ako to vyhlásili bola som zamestnaná samozrejme na dohodu zarábala som viacej ako 300 eur v čistom čo si musím platiť ešte aj zdravotnú 46eur, som sama s dieťaťom a ja už na to nemám nárok. Teraz som už zase nezamestnaná lebo to bola len nárazová robota. Podľa mna by sa malo brať do úvahy aspon rok dozadu a urobiť priemer či nemali príjem vačší ako 305eur.
alabut
24.07.11,09:21
Hmm, ja poznam plny dom dochodcov (styria), dobre si ziju, este dotacie dostavaju a vobec im nezavidim, hoci viem, ze muka skonci prasatu vo valove a cestoviny sa premenia cez kuraci trakt na vajcia. Mne pomoc pomoze velmi a je lepsie, nez by mala skoncit niekde v spalovni alebo pri vyrobe elektriny. :-)
pivko
24.07.11,14:09
Tak že ako to je? Berie sa príjem samostatne ,alebo spolu? Rodičia sú na dochodku , mama má pod 305 otec nad. Dostane mama múku? kde sa to vybavuje?
drobeceva
24.07.11,16:29
Vraj sa to posudzuje samostatne, u nás sa hlásili na meststkom úrade - v kancelárii prvého kontaktu.
avalik
24.07.11,16:36
Tak že ako to je? Berie sa príjem samostatne ,alebo spolu? Rodičia sú na dochodku , mama má pod 305 otec nad. Dostane mama múku? kde sa to vybavuje?

Informačný leták k potravinovej pomoci
(http://www.apa.sk/download.php?fID=5326)

a dalsie otazky su zodpovedane v usmerneniach na stranke: http://www.apa.sk/index.php?navID=407
Gina Er
24.07.11,16:55
Tak že ako to je? Berie sa príjem samostatne ,alebo spolu? Rodičia sú na dochodku , mama má pod 305 otec nad. Dostane mama múku? kde sa to vybavuje?
posudzuje sa to samostatne
jozka56
25.07.11,21:15
alabut, prosím Ťa mohol by si napísať, ako si postupoval, aby si sa dostal k potravinovej výpomoci od štátu???, čo si musel všetko preukázať a za aké obdobie, ako ti ju doručili a ešte, čo bolo zvláštne, ak bolo. Vďaka...Jožka
Valcake
25.07.11,21:43
posudzuje sa to samostatne
...rada by som vedela ako samostatne....keď má niekto príplatok napr. na benzín a s tým už presahuje tak???
martuli
26.07.11,04:05
...rada by som vedela ako samostatne....keď má niekto príplatok napr. na benzín a s tým už presahuje tak???

Kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia /diéty, príspevok na prepravu, príspevok na benzín, tzv. ošatné/ sa do príjmu nikdy nerátajú. Ráta sa akurát to, že sa nesmie pracovať, aj napriek tomu, že je príjem pod 305e.
pivko
26.07.11,04:05
Alabut a akú múku rozdávajú hladkú?polohrubú?hrubú:D a cestoviny? rezanky?:D
martuli
26.07.11,04:07
Múka hladká, cestoviny 10kg kolienka, 10kg slovenská ryža
alabut
26.07.11,06:39
Mnozstvo ako pise martuli, ja som namiesto kolienok dostal vrtulky, muka hladka T650 20 kg. Na obecny urad alabutka zaniesla potvrdenie o vyske dochodku z posty, asi o dva tyzdne obecny rozhlas upovedomil, ze prisla potravinova pomoc. Alabutka sla opat na obecny urad po vydajny listok, s ktorym isla do skladu, kde jej potravinovu pomoc vydali.
jozka56
26.07.11,08:08
Ďakujem za odpoveď alabut.
Zdenka175
26.07.11,08:29
My sme zaniesli na OU babkin výmer o dôchodku. Až tu na porade som sa dočítala včera , že vdovský dôchodok nemá nárok na potr. pomoc. Išla som sa opýtať na úrad, tam na mňa kúkali -oni nevedeli. A moja babka ma nízky vdovský dôchodok a k tomu dostáva dávky v hmotnej núdzi. Tak som im doniesla radšej to potvrdenie. Podľa toho potvrdenia má nárok však?
jozka56
26.07.11,08:37
Zdenka práve som si čítala prvú prílohu na tomto linku http://www.apa.sk/index.php?navID=407 tento link pripojila 1Dara. . Píšu, že ten kto poberá len vdovský dôchodok nemá nárok na túto podporu. Ten, kto poberá starobný dôchodok do výšky 305€ a aj vdovský dôchodok, má nárok na túto pomoc. Skôr má v tom linku zarazilo, že nie všetky obce sa pripojili.
A keď babka poberá dávku v hmotnej núdzi a vdovský dôchodok, nepoberá starobný dôchodok,tak nárok má, lebo vdovský dôchodok neovplyvňuje potravinovú výpomoc.
alabut
26.07.11,10:03
Ak pobera davku v hmotnej nudzi, narok ma.
alabut
26.07.11,10:21
Vela ludi o potravinovej pomoci nevedelo, co povazujem za nekorektne. Ja som nahodou pocul hlasenie v obecnom rozhlase, pretoze som lezal doma po uraze nohy pri otvorenom okne. Hlasenie mnohi neraregistrovali, a v mnohych obciach zrejme ludi neinformovali ani touto formou..
Zdenka175
26.07.11,10:25
Ja som o ten pomoci čítala na nástenke na sociálnom. Išla som sa spýtať k nám na OU , tam na mňa kúkali jak na čudo. A o týždeň to hlásili v rozhlase. Obce sa zapájajú postupne do programu....
jozka56
26.07.11,10:28
By som rovno povedala, že o tejto potravinovej pomoci ani dodnes veľa ľudí nevie. Ja už svojich rodičov nemám, tak aspoň dávam svojej švagrinej za úlohu nech túto možnosť využije jej mama a určite upozorním ďalších mladých nech svojim rodičom aspoň takto pomôžu. Som prekvapená, že môj sused, ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi, ma obavu žiadať o túto pomoc, asi v hĺbke duše si myslí, že je určená iným a nie jemu.
A náš mestský rozhlas som už naozaj dávno nepočula vysielať.
veronikasad
26.07.11,10:37
ak sú rodičia obidvaja starobní dôchodcovia - bez iného príjmu. Vzhľadom na výšku SD - jeden splňa podmienku, druhý nie, spolu prekročia príjem - má dôchodca s nižším príjmom nárok na potravinovú pomoc alebo sa posudzujú spoločne ?
Zdenka175
26.07.11,10:38
ak sú rodičia obidvaja starobní dôchodcovia - bez iného príjmu. Vzhľadom na výšku SD - jeden splňa podmienku, druhý nie, spolu prekročia príjem - má dôchodca s nižším príjmom nárok na potravinovú pomoc alebo sa posudzujú spoločne ?
Ten čo má dôchodok do 305 EUR -má nárok. Posudzuje sa samostatne
Barbara
26.07.11,10:39
neposudzujú sa spoločne každého berú osobitne, keď jeden z neprac. dôchodcu má vyše 305, tak nedostane, ale keď manželka má do 305, tak manželka dostane:)
Barbara
26.07.11,10:40
Veronika toť, usmernenie prvé a druhé
http://www.apa.sk/index.php?start&navID=407
veronikasad
26.07.11,10:41
Barbara, platí to aj v prípade, ak manžel poberá dávku v nezamestnanosti a manželka je dobrovolne nezamestnaná (bez príjmu) ? Dávku v hmotnej núdzi ako rodina nepoberajú, majú spolu jedno dieťa ...
jozka56
26.07.11,10:42
Kto poberá len vdovský dôchodok nárok na túto pomoc nemá.
Zdenka175
26.07.11,10:46
No moja babka má 87 rokov a stále jej píšu na rozhodnutie Váš vdovský dôchod, treba si pozorne prečítať, lebo v tom prípade nie je nárok aj keď je to okolo 200 EUR.
Kvaka
26.07.11,10:47
Kto poberá len vdovský dôchodok nárok na túto pomoc nemá.
Hej, čítala som tie usmernenia, toto ma zarazilo, lebo 82 ročná dôchodkyňa, ktorej bol výhodnejší vdovský dôchodok, poberá len ten a má ho nižší ako 305€, nemá nárok. Toto sa mi zdá byť nesprávny výklad. Pomoc je určená dôchodcom, ktorí nepracujú, a majú nízky dôchodok. Prečo vylúčili starobných dôchodcov, ktorí poberajú iba vdovský alebo vdovecký dôchodok a tento majú pod 305€?
Zdenka175
26.07.11,10:50
Barbara, platí to aj v prípade, ak manžel poberá dávku v nezamestnanosti a manželka je dobrovolne nezamestnaná (bez príjmu) ? Dávku v hmotnej núdzi ako rodina nepoberajú, majú spolu jedno dieťa ...
Toto som sa dočítala:

Do úvahy prichádza výška starobného, invalidného alebo predčasného dôchodku. Ak túto hranicu občan spĺňa, má nárok na potravinovú pomoc. Podpora v nezamestnanosti (pokiaľ to ale nie je dávka v hmotnej núdzi) sa nepočíta do nároku na potravinovú pomoc

Takže nesplňajú..
Kvaka
26.07.11,10:51
V usmernení je tiež napísané, že ak niekto má aj vdovský aj starobný dôchodok, posudzuje sa len starobný dôchodok, ak je nižší ako 305€, má nárok na výpomoc, aj keď má dôchodca spolu s vdovským viac ako 400€. Na rozdiel od starobného dôchodcu, ktorý má iba vdovský dôchodok, napr. 220€. Nie sú tieto usmernenia nejaké čudné?
veronikasad
26.07.11,10:53
mne ten výklad zákona tiež pripadá čudný - účelový, len pre určitú skupinu obyvatelstva ... (bez ohladu na výšku príjmu)
Zdenka175
26.07.11,10:53
V usmernení je tiež napísané, že ak niekto má aj vdovský aj starobný dôchodok, posudzuje sa len starobný dôchodok, ak je nižší ako 305€, má nárok na výpomoc, aj keď má dôchodca spolu s vdovským viac ako 400€. Na rozdiel od starobného dôchodcu, ktorý má iba vdovský dôchodok, napr. 220€. Nie sú tieto usmernenia nejaké čudné?
Aj mne sa nepáči, že tam nezahrnuli vdovský dôchodok /napr. dôchodcovia nad 80r.No my s tým nič nenarobíme....
Zdenka175
26.07.11,10:54
Veronikasad, si to vystihla..
veronikasad
26.07.11,10:57
Ešte mám jednu otázku - musí si dôchodca zobrať celé množstvo, ale môže zvážiť aj menej, ak vie že toľko nespotrebuje. Resp. rozhodnúť sa len pre cestoviny ...
Barbara
26.07.11,11:00
Ešte mám jednu otázku - musí si dôchodca zobrať celé množstvo, ale môže zvážiť aj menej, ak vie že toľko nespotrebuje. Resp. rozhodnúť sa len pre cestoviny ...

Veronika, nemusí si zobrať, ale prečo by si nezobral?, aby to čo ostane potom rozdávali iným..................napr......;)
Zdenka175
26.07.11,11:01
Ešte mám jednu otázku - musí si dôchodca zobrať celé množstvo, ale môže zvážiť aj menej, ak vie že toľko nespotrebuje. Resp. rozhodnúť sa len pre cestoviny ...
Ja som nečítala všetky tie prílohy, ale v jednej písali, že si dôchodca môže zobrať aj 5 kg, záleží na ňom. Len sa nesmie s múkou obchodovať
veronikasad
26.07.11,11:02
Veronika, nemusí si zobrať, ale prečo by si nezobral?, aby to čo ostane potom rozdávali iným..................napr......;)
Barbarka, lebo tá múka má krátku dobu trvanlivosti a tolko nespotrebuje ...
alabut
26.07.11,12:44
Coby sa nespotrebovalo. Na dedine nie je problem a v meste? Ked kazdy tyzden minies 1 kg muky to je 20 tyzdnov. Ak pecies chlieb, rozky, robis rezance, lasagne a ine vyrobky z muky, ja problem nevidim. :-)

Slovenska ryza namiesto tarhone a z vrtul spravim lasagne a namiesto spagiet k masu a zelenine.
Darina1234
04.08.11,17:34
Prosim vas o radu, dnes mi volala moja mama , že som jej podala zlu informaciu o naroku na muku a cestoviny. eda chcem sa opytat, mama je vdova a pobera svoj dochodok okolo 260EUR a po ocovi/ vdovský/ okolo 100 EUR, ma narok na tie cestoviny a muku?
jozka56
04.08.11,19:09
Ak mama má starobný dôchodok 260€ má nárok a nemá aj iný príjem,výška vdovského dôchodku neovplyvňuje tento nárok. Mám taký dojem, že v obci ani nevedia, kto má a kto nemá nárok. Darina1234 pozri si link v tejto téme, ak bude treba, tak to choď vybaviť za maminu.
Fakt si to prečítaj http://www.apa.sk/index.php?start&navID=407 usmernenie 22.7.2011 a ak treba vytlač si to.
viktorviktor
05.08.11,12:23
včera som si vypočul miestne oznamy u matky - pridelenie potravinovej pomoci

- deti v detských domovoch a profesionálnych rodinách;
- deti v domovoch sociálnych služieb pre zdravotne postihnuté deti;
- deti v náhradnej rodinnej starostlivosti;
- fyzické osoby, ktoré sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi a príspevku k dávke;
- osoby na hranici životného minima (rodičia a deti, na ktoré sú vyplácané dotácie);
- poberatelia dôchodku, ktorých výška dôchodku nepresahuje 305,00 EUR (nepracujúci poberatelia starobného, predčasného, invalidného dôchodku);
- obyvatelia v domovoch dôchodcov a ústavoch sociálnej starostlivosti.

Poberatelia pomoci preukážu, že spĺňajú podmienky pridelenia potravinovej pomoci, t.j. osoby v hmotnej núdzi a na hranici životného minima potvrdením z Úradu práce, soc. vecí a rodiny;
dôchodcovia potvrdením so Sociálnej poisťovne o výške dôchodku resp. oznámením o valorizácii od 1.1.2011;
v prípade detí v náhradnej rodinnej starostlivosti, osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti predloží k nahliadnutiu rozhodnutie súdu.


na potvrdení o dôchodku je len dôchodok, ktorý osoba dostáva, nie je tam uvedené, že poberá aj napr vdovský, takže keď nepresiahne 305€ má nárok,
za pokus by stálo ísť u osoby len s vdovským dôchodkom pod 305€ na UPSVR či nedajú potvrdenie, veď tých 200 je ozaj len živorenie, keď vyplatí nutné dávky čo jej zostane?
jozka56
19.08.11,14:47
Práve čítam najnovší mesačník nášho mesta, v ktorom je takmer na 1/3 strany článok Potravinová pomoc pre osoby v ťažkej situácii. Článok je pekne zrozumiteľne napísaný aj s vysvetlením, kto je príjemcom pomoci, kde sa môžu ľudia na MsÚ prihlásiť. Tento projekt sa v našom meste začne realizovať od 30.augusta 2011 do konca kalendárneho roka.
katedrála
19.08.11,16:44
Ak poberám opatrovateľský príspevok mám nárok na túto výpomoc?
Zdenka175
08.10.11,06:59
U nás dávali cestoviny minulý týždeň:) Už som si myslela, že na našu obec zabudli:D
Chokma
08.10.11,07:17
Mňa by zasa zaujímalo ktorý posranec má veľkoobchod s hladkou múkou a cestovinami. Tak ako si ktosi kto vlastní výrobňu s igelitom presadil zákon o používaní igelitových rukavíc, ktoré aj tak nikto nepoužíva, tak si ktosi presadil zákon aj o poskytovaní hladkej múky a cestovín chudobe.

Potrebuju vyskladnit presnive sklady obilia. Take totiz zvery nezeru.
Zato ludia, ktori sa predviedli v telke ako cakaju na cestoviny, mali spravanie podobne tym zverom, ktori sa biju za zranicu. ;-)