jmparazit
02.06.11,11:23
Pracovník na dohodu o vykonaní prácovnej činnosti chce dohodu ukončiť, založiť si živnosť (dostane príspevok na začatie podnikania) a namiesto dohody vykonavať tú istú prácu ako SZČO. Jedná sa o prácu v obchode, kde zastupuje zamestnávateľa v jeho nepritomnosti.

Môže to urobiť alebo by s tým bol nejaky problém?
P.S. Podľa mňa je to v rozpore so zákonníkom práce (závislá práca).
veronikasad
02.06.11,09:24
To naozaj UP dáva dotáciu na takýto predmet podnikania ?
Tweety
02.06.11,09:25
Pracovník na dohodu o vykonaní prácovnej činnosti chce dohodu ukončiť, založiť si živnosť (dostane príspevok na začatie podnikania) a namiesto dohody vykonavať tú istú prácu ako SZČO. Jedná sa o prácu v obchode, kde zastupuje zamestnávateľa v jeho nepritomnosti.

Môže to urobiť alebo by s tým bol nejaky problém?
P.S. Podľa mňa je to v rozpore so zákonníkom práce (závislá práca).
§1 ZP
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
jmparazit
02.06.11,11:19
veronikasad: neviem presne na aku živnosť bude mať dotaciu,
ale myslím že to mu je najbližšie sprotredkovanie obchodu.

Tweety: Zákon som čítal, len podľa mňa je nejednoznačný (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html - 3. príspevok).
Mne ide o to aby nebol problém, keby prišla kontrola.
Tweety
02.06.11,11:20
veronikasad: neviem presne na aku živnosť bude mať dotaciu,
ale myslím že to mu je najbližšie sprotredkovanie obchodu.

Tweety: Zákon som čítal, len podľa mňa je nejednoznačný (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html - 3. príspevok).
Mne ide o to aby nebol problém, keby prišla kontrola.
Je, v tvojom prípade ide jednoznačne o závislú prácu.
Sprostredkovanie obchodu, a samotná práca v ňom, sú dve odlišné činností.
veronikasad
02.06.11,11:25
Ak odhliadnem od toho, že je to čistá závislá práca v zmysle ZP, ako chce majitel predajne riešiť hmotnú zodpovednosť za tovar ?
Čo na to pri kontrole inšpektori IP ? kontrolori DU, ak bude bez zmluvy robiť s cudzou ERP ?

Na aký účel použije dotáciu z UP a ako preukáže jej čerpanie ?

Tých otázok by bolo podstatne viac ...
jmparazit
03.06.11,16:17
Dakujem za odpovede, potvrdili ste mi môj názor.