stela25
05.06.11,16:07
Potrebujem poradiť! Vrátila som sa do práce po Materskej dovolenke resp. rodičovskom príspevku, vybrala som si dovolenku čo mi vypočítali a hneď po odpracovaní 4 dní ma čakala operácia. Hneď prvý deň v práci pred operáciou mi šef povedal, že po Pnke so mnou už neráta.Lebo na moje miesto chce inú osobu. Miesto nie je zrušené. Chce sa so mnou dohodnúť a chce dať aj odstupné, ale nechce aby som mala dvoj. mesačnú výpovednú lehotu.Chcela by som sa opýtať čo mi musí v dohode napísať, aby som na odstupné mala nárok? Ďakujem P.S. keby boli nejasnosti v tom čo som napísala rada vysvetlím.
rodina1
05.06.11,15:27
Potrebujem poradiť! Vrátila som sa do práce po Materskej dovolenke resp. rodičovskom príspevku, vybrala som si dovolenku čo mi vypočítali a hneď po odpracovaní 4 dní ma čakala operácia. Hneď prvý deň v práci pred operáciou mi šef povedal, že po Pnke so mnou už neráta.Lebo na moje miesto chce inú osobu. Miesto nie je zrušené. Chce sa so mnou dohodnúť a chce dať aj odstupné, ale nechce aby som mala dvoj. mesačnú výpovednú lehotu.Chcela by som sa opýtať čo mi musí v dohode napísať, aby som na odstupné mala nárok? Ďakujem P.S. keby boli nejasnosti v tom čo som napísala rada vysvetlím.
Pokiaľ nie je tvoje miesto zrušené, nie je možné ti dať výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. b) - nadbytočnosť. V tomto prípade nemáš nárok na odstupné.
Ja by som na tvojom mieste nepodpisovala žiadnu dohodu.

mimotemy prosím ťa, prečo ťa už nechce? Čo máš krivé nohy, alebo ...?
drobeceva
05.06.11,15:35
Tak ako už rodina1 napísala, pokiaľ sa miesto neruší, nárok na odstupné nevzniká.
Môžte sa dohodnúť, že skončíš dohodou, ale že Ti vyplatia odmenu vo výške XY/ to nech dajú na papier/.
stela25
06.06.11,12:59
Pokiaľ nie je tvoje miesto zrušené, nie je možné ti dať výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. b) - nadbytočnosť. V tomto prípade nemáš nárok na odstupné.
Ja by som na tvojom mieste nepodpisovala žiadnu dohodu.

mimotemy prosím ťa, prečo ťa už nechce? Čo máš krivé nohy, alebo ...?


Pretože som išla na operáciu a musela som byť PN a mám malé deti a budú stále choré. Starší má už 10 rokov a nikdy som nebola na očr. Ale to je práca na obci zmenil sa starosta zhodou okolností je to môj bratranec a poslanci ho tlačia, aby to som mnou skončil. Lebo si myslia, že som spojená s tým predošlým starostom čo vôbec nie je pravda. Ďakujem za radu tak som si to aj myslela len som si to chcela potvrdiť. Teda mám len pristúpiť na výpoveď z jeho strany?
ivka70
06.06.11,13:12
Pretože som išla na operáciu a musela som byť PN a mám malé deti a budú stále choré. Starší má už 10 rokov a nikdy som nebola na očr. Ale to je práca na obci zmenil sa starosta zhodou okolností je to môj bratranec a poslanci ho tlačia, aby to som mnou skončil. Lebo si myslia, že som spojená s tým predošlým starostom čo vôbec nie je pravda. Ďakujem za radu tak som si to aj myslela len som si to chcela potvrdiť. Teda mám len pristúpiť na výpoveď z jeho strany?

Ked ti da vypoved kvoli zruseniu prac. miesta, tu beries na vedomie a podpisujes prevzatie, na tu nepristupujes, nemas to ako ovplyvnit.Ale zamestnavatel ti moze dat vypoved len z presne stanovenych zakonnych dovodov. Nemoze to urobit bez udania dovodu. A ten nema.

Ale podpisat dohodu len tak nepodpisuj.

P.S.: Odkial vies, ze deti budu byvat chore?
A ak aj niekedy budu, mas narok na OCR.
Nedaj sa dotlacit k nejakym neuvazenym krokom, nic nepodpisuj, kym si nebudes ista, co to je a co tym ziskas/stratis.
stela25
06.06.11,13:19
No, ale teraz keď už viem, že ma tam nechcú tak už tam, nechcem byť ani ja. Ale bez odstupného neodídem bola som tam 13 rokov zamestnaná. To mi povedal šefko, že budú deti choré. Ale má ich kto varovať. A to tiež dobre on vie. Dík za odpoveď
rodina1
06.06.11,13:46
No, ale teraz keď už viem, že ma tam nechcú tak už tam, nechcem byť ani ja. Ale bez odstupného neodídem bola som tam 13 rokov zamestnaná. To mi povedal šefko, že budú deti choré. Ale má ich kto varovať. A to tiež dobre on vie. Dík za odpoveď
Vieš, v dnešnej dobe, keď sa práca hľadá veľmi ťažko, je trochu divné, končiť PP, v ktorom si zamestnaná už 13 rokov, len tak, dohodou.
Ja viem, že ti možno bude ťažko, keď máš pocit, že ťa tam nikto nechce. Ale odíď až keď budeš mať novú robotu.
stela25
06.06.11,14:21
Ale on ma tam nechce, a hádzal by mi iba polená pod nohy. Dohnal by ma k tomu aby som odišla aj sama. Tá spolupráca by bola na figu. Už som zmierená s odchodom. Len chcem to odstupné. PN končí a on sa nevyjadruje......
Tweety
06.06.11,14:26
Ale on ma tam nechce, a hádzal by mi iba polená pod nohy. Dohnal by ma k tomu aby som odišla aj sama. Tá spolupráca by bola na figu. Už som zmierená s odchodom. Len chcem to odstupné. PN končí a on sa nevyjadruje......
Po ukončení PN sa normálne vráť do zamestnania, veď si stále zamestnancom a žiadnu dochodu nepodpisuj.
rodina1
06.06.11,14:30
Ale on ma tam nechce, a hádzal by mi iba polená pod nohy. Dohnal by ma k tomu aby som odišla aj sama. Tá spolupráca by bola na figu. Už som zmierená s odchodom. Len chcem to odstupné. PN končí a on sa nevyjadruje......
Odstupné nedostaneš. Môžeš dostať len nejakú odmenu. A to by malo byť zakotvené aj v tej dohode o ukončení PP.
Nehnevaj sa na mňa, ale ja by som dohodu nepodpisovala. Pozri, ak bude na teba robiť nátlak, hádzať ti polená pod nohy, vždy môžeš ísť zase na PN-ku (veď aj psychické problémy sú dôvodom byť PN). Nedaj sa dotlačiť do odchodu z práce.
Už som doma skoro rok, viem, aké je ťažké si nájsť prácu. Držím ti palce, aby všetko dopadlo v tvoj prospech.
Hlavne sa nedaj.
stela25
06.06.11,15:14
Ďakujem! Uvidíme dám vedieť ako to dopadlo
stela25
10.06.11,08:37
Dnes sa mi zamestnávateľ ozval a toto mi napísal "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b. Odstupné Ti bude vyplatené podľa zákona 400/2009 Z.z. o štátnej službe podľa §53 ." čo vy všetci na to!! Prosím o radu!! Pracujem na obci.
Lucia Červenková
10.06.11,08:59
Dnes sa mi zamestnávateľ ozval a toto mi napísal "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b. Odstupné Ti bude vyplatené podľa zákona 400/2009 Z.z. o štátnej službe podľa §53 ." čo vy všetci na to!! Prosím o radu!! Pracujem na obci.

Toto ti napísal na oficiálny papier, ktorý ti chce dať podpísať? Lebo výpoveď dohodou neexistuje. Je buď výpoveď alebo dohoda.

Ak chceš dohodu, dala by som si pozor, aby tam bolo uvedené toto.
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.


pretože v tom prípade:

§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Cize ak by si mala v dohode uvedene, ze sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, mala by si nárok aj na odstupné. A kludne to moze byt uvedene aj v dohode, ze zamestnavatel priznava zamestnancovi odstupne vo vyske 3 mesacneho zarobku.
Lucia Červenková
10.06.11,09:04
V zakone o statnej sluzbe je to v podstate podobne naformulovane. Cize aj podla toho zakona, ak sa skoncil PP dohodou v pripade, ze nema zamestnavatel pre neho miesto, ma statny zamestnanec narok na odstupne. Len si daj pozor, aby si mala odcitovane spravne paragrafy v dohode.
stela25
10.06.11,09:16
Ja viem , že výpoveď dohodu neexistuje. Ešte nechápem toto: "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b" Teda bude ju dávať zamestnávateľ alebo chce dohodu. Lebo § 63 je výpoveď daná zamestnávateľom.Tak ale on to miesto má, len tam chce niekoho druhého. Tam neboli žiadne organizačné zmeny. Mám mu povedať nech tú dohodu vytlačí a dám si ju odobriť niekomu fundovanému? Lebo tie zákony sa všetky už pletú do kopy. Ďakujem za všetky rady
veronikasad
10.06.11,09:21
Ja viem , že výpoveď dohodu neexistuje. Ešte nechápem toto: "výpoveď daná podľa § 60 –dohodou a podľa § 63 písm. b" Teda bude ju dávať zamestnávateľ alebo chce dohodu. Lebo § 63 je výpoveď daná zamestnávateľom.Tak ale on to miesto má, len tam chce niekoho druhého. Tam neboli žiadne organizačné zmeny. Mám mu povedať nech tú dohodu vytlačí a dám si ju odobriť niekomu fundovanému? Lebo tie zákony sa všetky už pletú do kopy. Ďakujem za všetky rady
Myslím, že odst. 3 platí aj pre tvojho zamestnávatela. Iba ak by si podpísala dohodu o skončení prac.pomeru bez uvedenia dôvodu a odstupné ti zamestnávatel dal len formou odmeny

§ 61
Výpoveď
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
stela25
10.06.11,10:12
Nie ten riadok s § mi poslal mailom, odpísala som, že chcem návrh toho čohosi, o čom písal v maili. Požiadala som ho o niečo oficiálne, aby som si to mohla dať z konzultovať. Proste buď dohodu alebo výpoveď s hlavičkou a všetkým čo to má obsahovať. Som zvedavá čo pošle.
rodina1
10.06.11,10:21
Nie ten riadok s § mi poslal mailom, odpísala som, že chcem návrh toho čohosi, o čom písal v maili. Požiadala som ho o niečo oficiálne, aby som si to mohla dať z konzultovať. Proste buď dohodu alebo výpoveď s hlavičkou a všetkým čo to má obsahovať. Som zvedavá čo pošle.
Aj keď ti niečo dá písomne, hlavne v ten moment nič nepodpisuj! Nedaj sa "dotlačiť" do podpísania. Jednoducho povedz, že si to musíš preštudovať a až potom môžeš podpísať!.
mimotemyJednoducho argumentuj, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". Takže si danú písomnosť musíš nechať prejsť hlavou.
Aj tak si myslím, aby si takto sformulovanú dohodu nepodpisovala. Nech ti najskôr dá výpoveď z nadbytočnosti, a až potom sa môže s tebou dohodnúť, že odídeš skôr, ako uplynie výpovedná lehota.
stela25
10.06.11,11:28
Práve som dostala dnes už druhý návrh "" § 60 a § 63 písm. b Zákonníka práce, opravujem § 53 na § 76 ods. 1 Zákonníka práce."

Toto mi napísal odpísala som že nech to hodí na oficiálnu dohodu a dám si z konzultovať a že neznalosť zákona neospravedlňuje, Takže si danú písomnosť musím prejsť hlavou.
rodina1
10.06.11,13:31
Práve som dostala dnes už druhý návrh "" § 60 a § 63 písm. b Zákonníka práce, opravujem § 53 na § 76 ods. 1 Zákonníka práce." úprimne, tomuto moc nerozumiem. Teda chce dohodu podľa § 60, ale miesto § 63 ods. 1 písm. b) (ako výpovedný dôvod), dáva len odkaz na § 76 - odstupné. Ale, v tom prípade, ak by si len podpísala dohodu v zmysle § 60 bez akýchkoľvek výpovedných dôvodov, nemáš nárok na odstupné v zmysle § 76.

Toto mi napísal odpísala som že nech to hodí na oficiálnu dohodu a dám si z konzultovať a že neznalosť zákona neospravedlňuje, Takže si danú písomnosť musím prejsť hlavou.
..
stela25
11.06.11,04:35
Ten výpovedný dôvod je § 63 písmeno b, a ten § 53 bol zo zákona o štátnej službe ale ja som nikdy nepracovala v štátnej službe, pracujem vo verejnom záujme, asi na to prišiel a začal sa riadiť zákonníkom práce, preto tá oprava z 53 na § 76 ods. 1 zákonníka práce. Máš pravdu trocha ho ponaťahujem, v pondelok sa k nemu chystám. Uvidím ako sa bude tváriť keď budem chcieť výpovednú dobu a mne už prináležia tri mesiace.
terezamaria
11.06.11,06:58
Práve som dostala dnes už druhý návrh "" § 60 a § 63 písm. b Zákonníka práce, opravujem § 53 na § 76 ods. 1 Zákonníka práce."

Toto mi napísal odpísala som že nech to hodí na oficiálnu dohodu a dám si z konzultovať a že neznalosť zákona neospravedlňuje, Takže si danú písomnosť musím prejsť hlavou.

Tebe nakoniec môže byť jedno, či on môže, alebo nemôže Tvoje miesto obsadiť počas 3 mesiacov, je to len a len jeho vec.

Trvaj na tom, aby Ti napísal :
Skončenie pracovného pomeru Dohodou, podľa § 60 ZP, s výpovedným dôvodom organizačných zmien - nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm. b/ ZP.

Dole na Dohode ešte treba dopísať, že menovanej bude vyplatené odstupné vo výške 2 násobku jej priemerného mesačného zárobku.
/ Znovu pod túto klauzulu to podpíše a orazí /

Dávaj si pozor, aby to tam bolo napísané a znenie Dohody bolo také, ako som uviedla vyššie.
rodina1
11.06.11,17:07
ak ti dá výpoveď z nadbytočnosti a následne do troch mesiacov niekoho zamestná, môžeš ho "potrápiť" a podať podnet na inšpektorát práce ...
stela25
13.06.11,17:20
A keď som tam bola 13 rokov mám nárok na 3- mesačné odstupné?
Tweety
13.06.11,17:21
A keď som tam bola 13 rokov mám nárok na 3- mesačné odstupné?
Áno.
stela25
13.06.11,17:25
A keď som tam bola 13 rokov mám nárok na 3-mesačne odstupné? Alebo? Rodina1: on už ju zamestnal, lebo bez jednej administratívnej sili a účtovníčky v jednej osobe sa nezaobíde. To som robila vždy ja. Ďakujem za rady. Ste šikovné baby!!!! -:)
drobeceva
13.06.11,17:42
A keď som tam bola 13 rokov mám nárok na 3-mesačne odstupné? Alebo? Rodina1: on už ju zamestnal, lebo bez jednej administratívnej sili a účtovníčky v jednej osobe sa nezaobíde. To som robila vždy ja. Ďakujem za rady. Ste šikovné baby!!!! -:)
už Ti bolo odpovedané - áno, pri odpracovaní viac ako 5 rokov je nárok na 3-mesačné odstupné.
Z-ľ počas troch mesiacoch nesmie prijať na zrušené miesto nikoho. Ak niekoho vzal a dal iný názov funkcie, je to v poriadku.
rodina1
13.06.11,17:53
A keď som tam bola 13 rokov mám nárok na 3- mesačné odstupné?
Máš nárok nielen na najmenej 3 mesačné odstupné, ale ak nepodpíšeš dohodu, tak máš nárok aj na trojmesačnú výpovednú lehotu. Trošku pouvažuj. Ak podpíšeš dohodu, dostaneš len odstupné. Ak nepodpíšeš dohodu, dá ti výpoveď z nadbytočnosti, v tom prípade máš trojmesačnú výpovednú lehotu (počas ktorej ti beží plat) a ešte k tomu dostaneš aj najmenej trojmesačné odstupné.
Ak chce s tebou uzavrieť dohodu, skús sa s ním potom dohodnúť na odstupnom vo výške aspoň 6 mesačných priemerných platov (aby si neškodovala)
drobeceva
13.06.11,18:10
Jarmilka, len niekedy je utrpením vydržať tú výpovednú lehotu. Ak vieš, že si na pracovisku nežiadúca...je to ťažké.
rodina1
13.06.11,18:44
Ja viem, Evička, možno by bolo lepšie sa dohodnúť na vyššom odstupnom.
stela25
15.06.11,09:13
Takto si to on predstavuje. V prílohe!
stela25
15.06.11,09:15
takto si to on predstavuje Tá príloha mi tu nejde dať.
terezamaria
15.06.11,09:15
Prílohu si nedala. Á už ju vidím, O.K.
terezamaria
15.06.11,09:17
Keď Tebe vyhovuje Dohoda, tak je to v poriadku.:):):)
Tweety
15.06.11,09:18
takto si to on predstavuje Tá príloha mi tu nejde dať.
OK, takúto môžeš kľudne podpísať. :)
stela25
27.06.11,08:55
Je to pravda že keď budem mať 3-mesačné výpovednú lehotu nemám nárok na odstupné? Výpoveď daná zamestnávateľom
Ďakujem za odpovede.
Tweety
27.06.11,08:56
Je to pravda že keď budem mať 3-mesačné výpovednú lehotu nemám nárok na odstupné? Výpoveď daná zamestnávateľom
Ďakujem za odpovede.
Zatiaľ to ešte neplatí. Zatiaľ je legislatívny stav taký, že môžeš mať aj odstupné aj VD.
stela25
27.06.11,09:44
Dnes mi tvrdil, že keď mi dá odstupné nemôže mi dať 3- mesačnú výpovedná lehotu. výpoveď § 63 ods. 1 písm. b.
Barbara
27.06.11,09:54
Dnes mi tvrdil, že keď mi dá odstupné nemôže mi dať 3- mesačnú výpovedná lehotu. výpoveď § 63 ods. 1 písm. b.


veď v tej prílohe je aj odstupné. podpísali ste ten papier obidvaja?????
pravdaže ti to bude tvrdiť, skúša ťa, aby nemusel platiť, však nech ti ukáže ten paragraf, podľa ktorého nemala by si mať nárok na odstupné aj na výp. lehotu
to čo tvrdí, bude platiť až od 1.9.2011!!!;) teraz to ešte neplatí, takže máš nárok aj aj
stela25
27.06.11,10:33
Ďakujem! práve som mu chcela napísať, aby mi napísal § podľa, ktorého to platí. Aj ja som si myslela tiež že to bude platné až od 1.9.2011. Nie nič sme ešte nepodpísali lebo mám stále prekážky v práci. Dnes som za ním bola a povedala som mu, že chcem výpoveď podľa § 63 odst. 1 písmeno b a nie dohodu a on povedal, že aj tak si mám vybrať, že odstupné alebo 3 mesiace výpovednú lehotu. Ale ja si myslím, že on nepostrehol, že sa nechcem dohadovať, ale chcem výpoveď.
Barbara
27.06.11,10:39
tak potom predlož TY jemu tieto §

§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

§ 61
Výpoveď
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
rodina1
27.06.11,10:40
držím ti palce, nedaj sa ... dohodu podpíš len v tom prípade, ak by ti ponúkol aspoň 6-mesačné odstupné ...
stela25
27.06.11,10:56
Ďakujem! Toto všetko mám preštudované, len som vždy rada keď mi to niekto potvrdí. Ale vytlačím si to.
stela25
30.06.11,08:02
Rodina1 - chcela by som ti napísať správu, ale tak aby to tu nebolo zverejnené dá sa to? Mohla by som aj mailom? Chcem sa ešte niečo opýtať. Ďakujem
cleonka
18.07.11,06:27
Dobrý deň, prosím radu - zamestnávateľ chce dať výpoveď zamestnancovi k 30.07.2011. Jednoducho zamestnanec mu nevyhovuje. Musí byť na výpovedi dôvod podľa § 63 alebo môže jednoducho dať výpoveď podľa § 61 ods.1. Ďakujem
veronikasad
18.07.11,07:00
Dobrý deň, prosím radu - zamestnávateľ chce dať výpoveď zamestnancovi k 30.07.2011. Jednoducho zamestnanec mu nevyhovuje. Musí byť na výpovedi dôvod podľa § 63 alebo môže jednoducho dať výpoveď podľa § 61 ods.1. Ďakujem
Výpovedné dôvody zamestnávatela sú presne vymedzené v § 63 Zákonníka práce.
Dôvod "že zamestnanec nevyhovuje - bez bližšieho určenia" som medzi nimi nenašla.

Zamestnávatel sa však môže kedykolvek so zamestnancom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru v zmysle § 60 Zákonníka práce. Tu je však potrebný súhlas obidvoch strán.
rodina1
18.07.11,09:44
Ak je zamestnanec ešte v skúšobnej dobe, je možné s ním skončiť PP v zmysle § 72.