Zoltán Kovács
06.06.11,10:56
Poprosil by som o radu v nasledujúcej veci:

Klienta vyzvala VšZP na opravu RZZP 2010 z dôvodu nesprávne uvedeného príjmu. Samozrejme dovolať sa neviem dotyčnej osobe, ktorá to má na starosti (buď nedvýha, alebo má obsadené).
Takže: Klient celý rok zamestnaný (potvrdenie máme), a okrem toho príležitostný príjem podľa §6 ods. 2 písm a) (autorský zákon za články v novinách). Ja som tento príjem uviedol na list SB (ak som vôbec mal uviesť). ZP to vadí, a žiada od klienta živnostenský list, nakoľko ZP ju nevedie ako živostníka.

Ako to vyriešiť?

Ďakujem za podnety.
KEJKA
06.06.11,09:04
ak mala príjmy podľa autorského zákona, mala sa registrovať ako SZČO podľa osobitných predpisov v ZP. Podľa mňa ju dodatočne zaregistrujú a všetko bude v poriadku - pri momentálnom stave to nevedia usporiadať.
Zoltán Kovács
06.06.11,09:07
A platiť preddavky?
KEJKA
06.06.11,09:09
nie, kedže bola poistená z iného dôvodu, tak preddavky si mohla určiť sama - aj nulové.
veronikasad
06.06.11,09:10
A platiť preddavky?
vyšli jej nejaké z príjmu podla § 6 ?
Zoltán Kovács
06.06.11,09:12
vyšli jej nejaké z príjmu podla § 6 ?


Nie, ide o "smiešnu" sumu príjmu za celý rok necelých 300 euro.
Zoltán Kovács
06.06.11,09:13
nie, kedže bola poistená z iného dôvodu, tak preddavky si mohla určiť sama - aj nulové.

Ak som dobre pochopil zákon o ZP, tak na klienta sa vzťahuje §11 ods. 4 písm g) ?

Veď v hromadnom oznámení táto kategória (teda označenie) ani nie je.
veronikasad
06.06.11,09:15
Nie, ide o "smiešnu" sumu príjmu za celý rok necelých 300 euro.
Zolo, ak sa zaregistruje ako SZČO a preddavky ti vyšli viac ako 3€, musí ich platiť aj keď má súbeh zamestnania (neplatí z minima ako SZČO bez zamestnania)
KEJKA
06.06.11,09:16
och, to už neviem. Dnes je to možno upravené inak, ale ja som musela postupovať tak ako je vyššie uvedené - pred rokmi.
Zoltán Kovács
06.06.11,09:19
Zolo, ak sa zaregistruje ako SZČO a preddavky ti vyšli viac ako 3€, musí ich platiť aj keď má súbeh zamestnania (neplatí z minima ako SZČO bez zamestnania)

Nedoplatok na ZP z tohto príjmu je 9 euro, takže preddavky jej nevyšli žiadne.
veronikasad
06.06.11,09:21
Nedoplatok na ZP z tohto príjmu je 9 euro, takže preddavky jej nevyšli žiadne.
tak nech sa zaregistruje ako SZČO alebo by si ešte mohol prerobiť RZZP s tým, že príjem z autorského zákona uvedieš na liste D. V tom prípade vymeriavacím základom nebude príjem delený 2,14, ale celková suma a vyjde ti vyšší nedoplatok.
KEJKA
06.06.11,09:21
Klienta vyzvala VšZP na opravu RZZP 2010 z dôvodu nesprávne uvedeného príjmu. ................
Takže: Klient celý rok zamestnaný (potvrdenie máme), a okrem toho príležitostný príjem podľa §6 ods. 2 písm a) (autorský zákon za články v novinách). Ja som tento príjem uviedol na list SB (ak som vôbec mal uviesť). ZP to vadí, a žiada od klienta živnostenský list, nakoľko ZP ju nevedie ako živostníka..
riešime spätnú registráciu - mala sa registrovať v priebehu roka 2010, ked vedela, že bude - alebo získala príjem podľa autorského zákona - podnikanie podľa osobitných predpisov.

Nie, ide o "smiešnu" sumu príjmu za celý rok necelých 300 euro.
takú smiešnu sumu by som do DPFO nedávala - ved oslobodený príležitostný príjem bol viac ako 800 EUR, a čo nie je v DPFO, nemusí ísť ani do RZZP, či?
Samozrejme, ak ten príjem bol v RZZP2010 a vyšli z toho platiť preddavky napriek súbehu /myslím, že pri takej sume nevychádzajú/, tak potom od 1.7. bude platiť preddavky.
Zoltán Kovács
06.06.11,09:38
Asi to vyriešim tak, že k 1.1.2010 spätne prihlásim a k 31.12.2010 odhlasim. Len neviem pod akým kódom prihlásiť, totiž ak dám szčo, tak ZP si bude žiadať živnostenský list.
Jana Motyčková
06.06.11,11:11
Neprihlasovať, neodhlasovať! Keďže mal len príjmy podľa autorského zákona, nebol povinný byť szčo pre zdravotné poistenie - navyše pri takom príjme nejde zrejme o sústavné vykonávanie činnosti podľa autorského zákona. Čiže za rok 2010 malo byť vykonané zúčtovanie na tlačive S+SA+SD (resp. X+XA+XD). Do listu SD ide základ dane z autorských honorárov. Žiadna registrácia szčo v ZP v r. 2010 sa nerobí. Od. 1.1.2011 ak má DIČ prihlási sa ako szčo v ZP (zmena zákona).
Zoltán Kovács
06.06.11,11:21
Neprihlasovať, neodhlasovať! Keďže mal len príjmy podľa autorského zákona, nebol povinný byť szčo pre zdravotné poistenie - navyše pri takom príjme nejde zrejme o sústavné vykonávanie činnosti podľa autorského zákona. Čiže za rok 2010 malo byť vykonané zúčtovanie na tlačive S+SA+SD (resp. X+XA+XD). Do listu SD ide základ dane z autorských honorárov. Žiadna registrácia szčo v ZP v r. 2010 sa nerobí. Od. 1.1.2011 ak má DIČ prihlási sa ako szčo v ZP (zmena zákona).

Ďakujem.

DIČ nemá pridelené.
A v programe od fy Somi kam zadám ten príjem podľa autorského zákona, tak aby mi tlačil SD a nie SB?
Jana Motyčková
06.06.11,12:51
Do časti Zamest.list D.
Ak nemá DIČ pridelené a máva autorské honoráre, mal by sa zaregistrovať na DÚ.
Zoltán Kovács
27.06.11,11:07
Oživujem túto tému, nakoľko nechcem novú zakladať. Potrebujem poradiť znova ohľadne RZZP.
Zamestnanec celý rok zabudol na to, že mal platné živnostenské oprávnenie do 31.07.2010. Samozrejme teraz ZP žiada o podanie RZZP. V tom by nebol žiadny problém, nakoľko na živnosť nevykonával žiadnu činnosť. Ale v zamestnaní bol 3,5 mesiaca na neplatenom volne. Zamestnávateľ samozrejme platil za neho odvody do ZP (aj ako ZL aj ako ZC). Celý rok pracoval na minimálnu mzdy, a aj počas neplateného voľna odvody boli hradené z tohto VZ. Napriek tomu program na RZZP mi vyhadzuje nedoplatok ako zamestnanec cca 80 eur, a preplatok ako zamestnávateľ cca 70 eur. Kde robím chybu? Totiť myslím si, že by nemal vychádzať ani preplatok, ani nedoplatok. Pomôžte mi. Ďakujem.
Jana Motyčková
27.06.11,12:24
Bude to cca v poriadku - keďže bol aj szčo a mal neplatené voľno, časť platby sa preniesla na szčo - t.j. v princípe zo zamestnávateľa na szčo, s tým, že tá vyššia suma je daná tým, že szčo majú vyšší minimálny základ ako je minimálna mzda- čiže aj keby NV nemal, doplatil by niečo do minimálneho základu szčo.
Zoltán Kovács
27.06.11,13:42
Bude to cca v poriadku - keďže bol aj szčo a mal neplatené voľno, časť platby sa preniesla na szčo - t.j. v princípe zo zamestnávateľa na szčo, s tým, že tá vyššia suma je daná tým, že szčo majú vyšší minimálny základ ako je minimálna mzda- čiže aj keby NV nemal, doplatil by niečo do minimálneho základu szčo.

Priznám sa, že nie celkom to chápem. Zo szčo nemal žiadny príjem, neprevádzkoval živnosť. SZČO bol od 01/2010 do 07/2010, a neplatené volno mal od polovice 09/2010 do konca roka.