Tati5
06.06.11,23:02
Dobrý deň,

prosím o odpoveď či mám nárok na dávku v nezamestnanosti pokiaľ som od 1.6.2005 - 22.10.2007 pracovala na TPP, potom som bola na MD+RD do 1.10.2010. Od 1.10.2010-3.6.2011 som opäť pracovala na TPP. Pracovný pomer som od 3.6.2011 ukončila dohodou z dôvodu nadbytočnosti.

V akej výške sa vypláca dávka v nezamestnanosti? Do kedy sa treba ísť nahlásiť na OÚP a čo si treba priniesť? Ako dlho sa vypláca dávka v nezamestnanosti?

Ďakujem pekne za odpoveď.

Tati5
Xanti
06.06.11,21:05
Ano máš nárok na podporu v nezamestnanosti,
na UP sa treba prihlásiť do 8 dní od skončenia PP.
Dávka sa vypláca 6 mesiacov, a čo treba priniesť? Tak to záleží od toho či si už bola v evidencii alebo nie.
Ak si nebola tak treba všetko ešte aj vysvedčenie zo strednej školy, ak si bola tak len výpoved, zápočtový list z posledného zamestnania. PRacovníci UP ťa usmernia. A vypíšeš žiadosť o zaradenie do evidencie na UP.
janaGT
07.06.11,05:01
Skončil som zamestnanie, čo mám robiť ?

Evidencia na úrade je dobrovoľná, občanovi nevzniká zákonná povinnosť byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR, ale je povinný ako dobrovoľne nezamestnaná osoba sám si hradiť zdravotné poistenie.

Ak sa občan rozhodne, že chce byť evidovaný na úrade PSVR, musí si osobne podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR, v ktorého územnom obvode má miesto trvalého pobytu (žiadosť o zaradenie do evidencie občan získa priamo na úrade).

Ak občan požiada o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní po ukončení pracovného pomeru, bude zaradený do evidencie nasledujúcim dňom po ukončení zamestnania (pozri podmienky evidencie). Ak požiada o zaradenie po uplynutí 7 kalendárnych dní odo dňa ukončenia zamestnania, bude zaradený dňom osobného podania žiadosti.

Občan spolu so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR predkladá:

*
platný občiansky preukaz,
*
kópiu dokladu o rozviazaní pracovného pomeru,
*
kópiu zápočtového listu,
*
kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní /maturitné vysvedčenie, diplom/ .

Zamestnanec úradu PSVR pri podávaní žiadosti poskytne občanovi informácie o podmienkach evidencie na úrade PSVaR a vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a súčasne ho poučí, že vznik a vyplácanie dávky je v kompetencii Sociálnej poisťovne, t.j., že uchádzač o zamestnanie predkladá žiadosť a doklady potrebné k posúdeniu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Tlačivá potrebné k požiadaniu o dávku v nezamestnanosti si môže vyzdvihnúť na úrade PSVR.

Úrad PSVR poskytuje uchádzačovi o zamestnanie informácie:

*
o voľných pracovných miestach aomožnostiach vyhľadávania voľných pracovných miest (sprostredkovanie zamestnania je bezplatné);
*
informačno - poradenské služby (pri voľbe povolania, výbere zamestnania aadaptácii zamestnanca vnovom zamestnaní);
*
odborné poradenské služby (vypracovanie individuálneho akčného plánu, individuálne askupinové poradenstvo);
*
o nástrojoch aktívnych opatrení na trhu práce (o vzdelávaní apríprave pre trh práce apríspevkoch napr. na samostatnú zárobkovú činnosť, na presťahovanie za prácou, na dopravu do zamestnania,...).

Z evidencie na úrade PSVR vyplývajú pre občana, ktorý bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnania práva, ale aj určité povinnosti..

V prípade, že uchádzač o zamestnanie je chorý a nemôže sa dostaviť na úrad PSVR, je povinný túto skutočnosť oznámiť úradu PSVR (osobne, telefonicky, poštou ...) a následne si dať vystaviť doklad o dočasnej pracovnej neschopnosti. Začiatok dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač do 3 dní odo dňa vystavenia; ukončenie preukazuje osobne pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.

Ak uchádzač o zamestnanie predloží potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti nie je povinný preukazovať hľadanie si zamestnania a dostaviť sa na stanovené kontakty úradu PSVR.

http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=12838
ivka70
07.06.11,05:09
Ano máš nárok na podporu v nezamestnanosti,


Toto plati v pripade, ze PP trval aj pocas MD a RD.
Tati5
07.06.11,12:56
Ďakujem pekne za odpovede. Ešte sa chcem opýtať, či v prípade, že som evidovaná na ÚPRSV môžem robiť na dohodu o vykonaní práce a či je tam nejaké obmedzenie (počet hodín, výška odmeny)?

Ďalej sa chcem opýtať, ako je to počas obdobia evidencie na ÚPRSV, či štát za mňa platí aj dôchodkové poistenie a ako je to s II. pilierom?

V prípade, že by som chcela ísť na materskú a poberať materské, je potrebné, aby som si platila nemocenské poistenie? V akej výške, aby som dostala maximálnu výšku materského?

V prípade, že by som sa rozhodla, že si chcem založiť živnosť, aká je minimálna výška dobrovoľne poistenej osoby - dôchodkové poistenie? Je možné mať založenú živnosť a súčasne byť na MD alebo RD a pritom poberať materské alebo rodičovský príspevok?

Vopred ďakujem za odpovede.

Tati5
veronikasad
07.06.11,13:06
Ďakujem pekne za odpovede. Ešte sa chcem opýtať, či v prípade, že som evidovaná na ÚPRSV môžem robiť na dohodu o vykonaní práce a či je tam nejaké obmedzenie (počet hodín, výška odmeny)?Počet hodín podľa druhu dohody (DoPČ 10 hod. týždenne, DoVP 350 hod.ročne), odmena max. 136,61 € mesačne

Ďalej sa chcem opýtať, ako je to počas obdobia evidencie na ÚPRSV, či štát za mňa platí aj dôchodkové poistenie a ako je to s II. pilierom? štát neplatí dôch.poistenie za uchádzačov o zamestnanie, II. pilier sa ti obnoví po nástupe do zamestnania na prac.zmluvu.

V prípade, že by som chcela ísť na materskú a poberať materské, je potrebné, aby som si platila nemocenské poistenie? V akej výške, aby som dostala maximálnu výšku materského? Potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. (započítava sa nem.poistenie aj zo zamestnania) Súčasný max.VZ na NP je 1116,75€ mesačne a postné 49,13€ mesačne

V prípade, že by som sa rozhodla, že si chcem založiť živnosť, aká je minimálna výška dobrovoľne poistenej osoby - dôchodkové poistenie? Je možné mať založenú živnosť a súčasne byť na MD alebo RD a pritom poberať materské alebo rodičovský príspevok? min. VZ je 329,06€ . Živnosť môžeš mať aktívnu aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. Počas MD odvody neplatíš, počas rod.dovolenky, ak tvoj príjem presiahne 12-násobok min.VZ a činnosť budeš vykonávať, platíš odvody do SP. Nárok na poberanie rod.príspevku nestrácaš.

Vopred ďakujem za odpovede.

Tati5

odpoveď v texte

Ešte jedna poznámka : Ako staré je tvoje dieťa ? Ak ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, nebolo by pre teba výhodnejšie evidovať sa v ZP a SP ako osoba starajúca sa o dieťa ?
Tati5
07.06.11,13:48
Ďakujem pekne Veronika za Tvoje odpovede.

Len pre upresnenie, znamená to teda, že aj pokiaľ mám nárok na dávku v nezamestnanosti (viď vyššie uvedené príspevky) môžem robiť na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o prac. činnosti za max. odmenu 136,61 Eur?

Čo sa týka materského, prosím o upresnenie, či sa do 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch pre splnenie nároku na materské počíta aj RD+MD? Alebo len tých 246 dní, od 1.10.2010-3.6.2011 kedy som bola TPP?

Ešte poprosím upresniť odpoveď ohľadom nároku na materské počas MD a súčasne aktívnej živnosti. Znamená to teda, že nárok na materské mám aj počas obdobia, keď by som mala aktívnu živnosť?


K poslednej otázke, ohľadom veku dieťaťa, myslím, že na základe vyššie uvedeného mám nárok na dávku v nezamestnanosti. Moje dieťa má 3,5 roka a zatiaľ chodí do škôlky. Koľko potom platí poistné osoba starajúca sa o dieťa?

Tati5
veronikasad
07.06.11,14:03
Tati, trval tvoj pracovný pomer aj počas materskej a rodičovskej dovolenky ?
brčko
07.06.11,16:17
počas evidovania na up budeš len zdravotne poistená štátom ako uchádzač o zamestnanie, no vybavuješ to myslím sama vo svojej zp. žiadne iné poistenie z titulu evidovania na up nevzniká.

Dôchodkovo poistená štátom však môžeš byť podla teraz účinných zákonov až do 6rokov tvojho dieťaťa, ak nie si inak povinne dôch.poistená (napr. ako zamestnanec alebo povinne poistená ako szčo) a zabezpečíš riadnu starostlivosť o dieťa (a to bud inou plnolet. fyzic. osobou alebo právnickou osobou, tj. napr. škôlkou). Treba si však podať prihlášku na soc.poisťovni alebo ak ju máš podanú, tak sa neodhlasovať.
Dá sa byť teda zároven na zp ako uchádzač o zam. a v SP ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, len treba potom sledovať, či napr. od 1.1.2012 nebude v tomto nejaká zmena.

To isté platí aj o nároku na materské, je možné, že od nového roku sa niečo v zákone zmení.
Tati5
07.06.11,19:30
Tati, trval tvoj pracovný pomer aj počas materskej a rodičovskej dovolenky ?

Áno, trval.
Tati5
07.06.11,19:34
počas evidovania na up budeš len zdravotne poistená štátom ako uchádzač o zamestnanie, no vybavuješ to myslím sama vo svojej zp. žiadne iné poistenie z titulu evidovania na up nevzniká.

Dôchodkovo poistená štátom však môžeš byť podla teraz účinných zákonov až do 6rokov tvojho dieťaťa, ak nie si inak povinne dôch.poistená (napr. ako zamestnanec alebo povinne poistená ako szčo) a zabezpečíš riadnu starostlivosť o dieťa (a to bud inou plnolet. fyzic. osobou alebo právnickou osobou, tj. napr. škôlkou). Treba si však podať prihlášku na soc.poisťovni alebo ak ju máš podanú, tak sa neodhlasovať.
Dá sa byť teda zároven na zp ako uchádzač o zam. a v SP ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, len treba potom sledovať, či napr. od 1.1.2012 nebude v tomto nejaká zmena.

Znamená to teda, že v prípade, že by som sa rozhodla pre založenie živnosti, mám ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov nárok na platenie dôchodkového poistenia (vrátane nemoc.poistenia a II. piliera) štátom?

To isté platí aj o nároku na materské, je možné, že od nového roku sa niečo v zákone zmení.

Znamená to teda, že keby som sa rozhodla pre založenie živnosti a zároveň nastúpila na MD, mám nárok na materské?

Ďakujem.

Tati5
brčko
08.06.11,09:38
Znamená to teda, že keby som sa rozhodla pre založenie živnosti a zároveň nastúpila na MD, mám nárok na materské?

Ďakujem.

Tati5

písala som len o zdravotnom a dôchod. poistení.

No na nárok na materské je podstatné nemocenské poistenie v soc.poisťovni a to ti nebude trvať. Nie si ešte tehotná, tak bez nového nem.poistenia nárok na materské mať určite nebudeš.
Tati5
22.06.11,09:10
Ďakujem za odpovede, Brčko.

1. Ešte raz by som prosila o potvrdenie, že je možné aby som bola v ZP evidovaná ako uchádzač o zamestnanie (evidovaná na UPRSV) a v SP ako osoba starajúca sa o dieťa vo veku 6 rokov (navštevuje škôlku), nakoľko keď som sa na to, pýtala na UPRSV, pani mi povedala, že toto podľa nej nie je možné.

2. Ešte mám otázku či v prípade, že vyššie uvedené je možné, je možné, aby dieťa navštevovalo škôlku celodenne?

3. Ako som písala v predchádzajúcich príspevkoch od 1.10.2010 - 3.6.2011 som bola zamestnaná TPP, predtým som bola na MD+RD (prac. pomer trval aj počas MD+RD). V prípade, že by som sa rozhodla ísť na MD, je potrebné, aby som mala zaplatené min. 270 dní nem. poistenia za posled. 2 roky nepretržite? Alebo sa dni nem. poistenia spočítavajú, čiže je možné aj prerušenie? Odporučili by ste mi platiť si NP ako dobrovoľne poistená osoba? Z akého základu? Bábätko plánujeme cca do 1-2 rokov?

Od 3.6.2011 som evidovaná na UPRSV ako uchádzač o zamestnanie.

Vopred ďakujem za všetky odpovede.

S pozdravom

Tati5
brčko
22.06.11,16:43
Ďakujem za odpovede, Brčko.

1. Ešte raz by som prosila o potvrdenie, že je možné aby som bola v ZP evidovaná ako uchádzač o zamestnanie (evidovaná na UPRSV) a v SP ako osoba starajúca sa o dieťa vo veku 6 rokov (navštevuje škôlku), nakoľko keď som sa na to, pýtala na UPRSV, pani mi povedala, že toto podľa nej nie je možné.

2. Ešte mám otázku či v prípade, že vyššie uvedené je možné, je možné, aby dieťa navštevovalo škôlku celodenne?

3. Ako som písala v predchádzajúcich príspevkoch od 1.10.2010 - 3.6.2011 som bola zamestnaná TPP, predtým som bola na MD+RD (prac. pomer trval aj počas MD+RD). V prípade, že by som sa rozhodla ísť na MD, je potrebné, aby som mala zaplatené min. 270 dní nem. poistenia za posled. 2 roky nepretržite? Alebo sa dni nem. poistenia spočítavajú, čiže je možné aj prerušenie? Odporučili by ste mi platiť si NP ako dobrovoľne poistená osoba? Z akého základu? Bábätko plánujeme cca do 1-2 rokov?

Od 3.6.2011 som evidovaná na UPRSV ako uchádzač o zamestnanie.

Vopred ďakujem za všetky odpovede.

S pozdravom

Tati5

1+2 áno, ak to chceš mať overené, napíš priamo na soc.poisťovnu, cez ich poradnu na stránke soc.poistovne. Ale teraz je to možné (ak sa zmení zákon o rodič.príspevku, treba to nanovo overiť, lebo definícia riadnej starostlivosti sa berie z tohto zákona doteraz vždy z aktuálnej verzie)
pani na upsvar toto vedieť nemusí, nepracuje v soc.poistovni

ak bábo plánujete o 1-2 roky, tak snád počkaj, ako sa zmení zákon od nového roku (no prestávku od ukončenia pp snád najlepšiem maximálne 15mesiacov, teda 460dní, takto podla teraz účinného zákona budeš mať stále splnených 270dní, ale nie ostatné podmenky.
ak by si však náhodne otehotnela a nebola zamestnaná, tak sa treba prihlásiť na dnp do 8týž. tehotenstva (pozor ráta sa od prvého dna posledn. menštr, nie od otehotnenia!!) a samozrejme najlepšie z maxima. Potom bude podstatné neporodiť do 26týž. od prihlásenia a nastúpiť na md po uplynutí 26týž. od prihlásenia na dnp.
ak by si bola aj zamestnaná, tak to záleží potom od konkrétnych dátumov a nedá sa lahko radiť. Hlavne vzhladom na to, že zákony, ktoré budú platiť v čase tvojho nástupu na md nemusia byť totožné s teraz účinnými.