4326
07.06.11,11:31
Dobrý deň, chcem sa opýtať ak zamestnávateľ zodpovedá za pracovný úraz 100 %, ako bude platená PN zamestnancovi? Prvé 3dni 25% a 7 dni 55% alebo výšky náhrady príjmu je 100%? Ďakujem
rodina1
07.06.11,10:21
Dobrý deň, chcem sa opýtať ak zamestnávateľ zodpovedá za pracovný úraz 100 %, ako bude platená PN zamestnancovi? Prvé 3dni 25% a 7 dni 55% alebo výšky náhrady príjmu je 100%? Ďakujem
PN bude preplácaná ako klasická PN, teda prvé 3 dni 25% z DVZ, 7 dní 55 % z DVZ.
Okrem toho bude zamestnancovi vyplácaný úrazový príplatok v zmysle Zákona o sociálnom poistení

DRUHÝ DIEL
Úrazový príplatok

§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok

Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 zamestnávateľa podľa § 16, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.

§ 86
Poskytovanie úrazového príplatku

Úrazový príplatok sa poskytuje za dni.

§ 87
Suma úrazového príplatku
Suma úrazového príplatku je

a) 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 84 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania do tretieho dňa tejto dočasnej pracovnej neschopnosti,
b) 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 84 od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Doplnenie:
skús si preštudovať aj stránku sociálnej poisťovne:
http://www.socpoist.sk/urazovy-priplatok/1297s#kto-ma-narok
4326
07.06.11,10:47
ďakujem za odpoveď. Tak som to aj vysvetlila zamestnankyni, len ma potom zneistila kolegyňa, ktorá mi povedala, že PN by v prípade úrazu mala mať 100%. Ešte raz vďaka.
erzet
07.06.11,11:02
To bolo dávno.