edu21
07.06.11,15:47
Dobrý deň, od 09/2010 som DNP, som zamestnaná a platím si z max.vymeriavaceho základu. Som momentálne v 6. mesiaci tehotenstva a predpokladaný nástup na MD mám 20.8.2011...
Kedy sa mám odhlásiť z DNP?
Ďakujem
veronikasad
07.06.11,14:36
Dobrý deň, od 09/2010 som DNP, som zamestnaná a platím si z max.vymeriavaceho základu. Som momentálne v 6. mesiaci tehotenstva a predpokladaný nástup na MD mám 20.8.2011...
Kedy sa mám odhlásiť z DNP?
Ďakujem
z DNP sa neodhlasuj, počas poberania materského DNP neplatíš. Neplatíš ho ani v prípade poberania nemocenského pred nástupom na materskú. Treba si dať vystaviť dve žiadosti o materské (jednu pre zamestnávatela a druhú pre SP ako DNPO - platí aj v prípade príp. PN-ky)
edu21
07.06.11,16:25
Ďakujem za odpoveď...a dokedy si teda mám nechať DNP?
brčko
07.06.11,16:29
Ďakujem za odpoveď...a dokedy si teda mám nechať DNP?

počas poberania materského neplatíš poistné na dobr.poistenie, tj. ked poistenie plynie aj bez platenia, nie je ekonomické ho rušiť. Tj. najskôr sa odhlás posledným dnom poberania materského (odhláška ako dnpo sa nedá podať so spätným dátumom, len s dátumom dna, kedy podávaš odhlášku ako dnpo alebo dátumom dní nasledujúcich po tomto dátume), resp. potom podla platných zákonov, výšky tvojho vz z dnp a chorobnosti v rodine sa môžeš rozhodnúť aj pokračovať.
edu21
21.07.11,16:51
Ďakujem za odpoveď.
Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP, od 14.6.2011 som na PN. Z DNP mi vymerali nárok na nemocenské 6,55za deň a zo zamestnania 19,91 za deň.
Za júl, ktorý má 31 dní by som teda mala dostať teoreticky vyše 800eur? Alebo ako sa to počíta? Zdá sa mi to nejak priveľa, oveľa vyšší než plat, čistý mám cca 550eur.
Je výška nemocenských dávok nejak obmedzená?
Ďakujem za odpoveď.
brčko
21.07.11,17:18
Ďakujem za odpoveď.
Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP, od 14.6.2011 som na PN. Z DNP mi vymerali nárok na nemocenské 6,55za deň a zo zamestnania 19,91 za deň.
Za júl, ktorý má 31 dní by som teda mala dostať teoreticky vyše 800eur? Alebo ako sa to počíta? Zdá sa mi to nejak priveľa, oveľa vyšší než plat, čistý mám cca 550eur.
Je výška nemocenských dávok nejak obmedzená?
Ďakujem za odpoveď.

určite píšeš o výške nem.dávky a nie o vym.základoch (aj ked to by boli zase nízke)?

neviem, či to dobre vyrátali, či u teba nedošlo k prekročeniu max. vym.základu v súčte zo všetkych nem.poistení v niektorom mesiaci, ale je možné mať aj takéto nem.dávky, ale soc.poistovna by ich nemala v takejto sume vyplácať. Len prvých 10dní predpokladám zamestnávatel ti bude vyplácať dávku bez obmedzenia (prvé 3dni nižšiu) a soc.poisťovna z dnp (tiež prvé 3dni nižšiu). Od 11dna pn bude vyplácať soc.poisťovna nem.dávky za obe nem.poistenia ale určite to bude dávka v súčte max. cca 20eur na kalend. den.

prišli ti dve rozhodnutia alebo jedno? a tieto údaje máš z rozhodnutia? neuvádzajú len vym.základy z každého a dávka potom v súčte? ako je to tam presne uvedené?
edu21
21.07.11,19:54
Ospravedlňujem sa za nepresnosti...Prišli mi 2 rozhodnutia, jedno z DNP...citujem:
...."Nemocenské z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z nemocenského poistenia ako dobrovoľne nemocensky poistenej osoby zamestnanca vo výške 19,913575 EUR za deň od 24.6.2011 do zániku nároku na nemocenské..."
a na druhom rozhodnutí:
..."priznáva za prvé 3 dni dočasnej PNS nemocenské vo výške 2,97 eur za deń a od 4. do desiateho dňa dočasnej PNS do zániku nároku nemocenského vo výške 6,553085eur za deń"...
Myslím si, že som prekročila max. vymeriavací základ, DNP som si platila 21 eur/mes.+ zo zamestnania...
Katy a R
21.07.11,20:10
Ospravedlňujem sa za nepresnosti...Prišli mi 2 rozhodnutia, jedno z DNP...citujem:
...."Nemocenské z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z nemocenského poistenia ako dobrovoľne nemocensky poistenej osoby zamestnanca vo výške 19,913575 EUR za deň od 24.6.2011 do zániku nároku na nemocenské..."
a na druhom rozhodnutí:
..."priznáva za prvé 3 dni dočasnej PNS nemocenské vo výške 2,97 eur za deń a od 4. do desiateho dňa dočasnej PNS do zániku nároku nemocenského vo výške 6,553085eur za deń"...
Myslím si, že som prekročila max. vymeriavací základ, DNP som si platila 21 eur/mes.+ zo zamestnania...

.. tak je to OK :)
zmestnávateľ ti zaplatí za prvých 10 dní náhradu príjmu ... to budeš mať vo výplate.
A SP ti vyplatí za prvé tri dni 3*2,90, za 4. -10. deň vyplatí 7*6,55. No a od 11. dňa bude platiť už len SP .. a to 19,91 za deň.
edu21
25.08.11,13:41
Dobrý deň. Takže dnes -od 25.8.2011 som vypísaná na materskú. Gynekolog mi vypísal papier- Žiadosť o materské, ktoré mám dať potvrdiť zamestnávateľovi. PN mám ukončené-2x, kedže mám aj DNPO.
Ked tak nad tým rozmášľam- nemala som aj žiadosť o materské pýtať 2x? Alebo stačí jedno a poslať zamestnávateľovi? Do koľkých dní to má byť odovzdané na SP?
Ďakujem za odpoved
brčko
25.08.11,14:14
treba 2x žiadost o materské. A žiadosť treba zamstnávatelovi doručiť čo najskôr, tj. hned, lebo predpokladám v den nástupu na md to už mal dávno mať na stole.
Katy a R
25.08.11,14:35
Dobrý deň. Takže dnes -od 25.8.2011 som vypísaná na materskú. Gynekolog mi vypísal papier- Žiadosť o materské, ktoré mám dať potvrdiť zamestnávateľovi. PN mám ukončené-2x, kedže mám aj DNPO.
Ked tak nad tým rozmášľam- nemala som aj žiadosť o materské pýtať 2x? Alebo stačí jedno a poslať zamestnávateľovi? Do koľkých dní to má byť odovzdané na SP?
Ďakujem za odpoved

.. a čo ty nechceš materské z obidvoch poistení:confused: Treba jednu žiadosť zamestnávateľovi a jednu do SP :):)
Na žiadosti sú predpokladám vysvetlivky ;).. a číslo poistného vzťahu nezabudni vyznačiť!
edu21
25.08.11,15:04
skôr sa nedalo, až dnes mi tú žiadosť lekár vypísal. O obidve žiadosti mám ododvzdať zamestnávateľovi /aj tú z DNP- kde to mám na žiadosti, tlačive uviesť/Ďakujem
edu21
25.08.11,15:37
Už mi asi z tých tehu hormónov a vysokých teplôt šibe...jasné, že chcem...zajtra teda nabehnem k dokimu aj pre druhú žiadosť...Ďakujem za odpovede