datacon
07.06.11,16:06
Dobrý deň, mám otázku či môže vzniknúť pracovný pomer i pred zápisom do OR, teda po tom ako je samozrejme spoločnosť založená zakladateľmi. Máme tento problém kvoli získaniu istého viazaného živnostneského oprávnenia, kde je nutné priložiť aj Pracovnú zmluvu k ziskaniu odbornej spôsobilosti.

Dakujem.
veronikasad
07.06.11,14:08
Dobrý deň, mám otázku či môže vzniknúť pracovný pomer i pred zápisom do OR, teda po tom ako je samozrejme spoločnosť založená zakladateľmi. Máme tento problém kvoli získaniu istého viazaného živnostneského oprávnenia, kde je nutné priložiť aj Pracovnú zmluvu k ziskaniu odbornej spôsobilosti.

Dakujem.
ak sa na to pozerám z pohladu registrácie zamestnávatela v SP - nie. k registrácii potrebuješ výpis z obchodného registra. Zamestnanca prihlasuješ v SP deň pred nástupom do práce.
datacon
07.06.11,14:10
to mi je jasné to som im aj na úrade povedal...
veronikasad
07.06.11,14:11
to mi je jasné to som im aj na úrade povedal...
zodpovedný zástupca bude zamestncom s.r.o. ?
datacon
07.06.11,14:12
ano a zároveň konateľom
datacon
07.06.11,14:14
tvrdia že každý štatutárny orgán (teda obaja konatelia) musí spĺňať podmienky ustanovené v § 11 ods. 1 (je občanom SR, dosiahnutie veku 21 rokov, spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonná, je spoľahlivá, má požadovanú odbornú spôsobilosť) – rovnaké podmienky musí spĺňať aj prokurista a zodpovedný zástupca, ak je menovaný,

v mojom prípade to môže splnať iba jeden lebo druhý má iné vzdelanie, tak potom platí táto ich veta (podciarknuta),

Odborne spôsobilou je osoba, ktorá
a) získala vysokoškolské vzdelanie aspoň prvého stupňa v príslušnom študijnom odbore a má aspoň jednoročnú prax v tomto odbore alebo
b) má stredoškolské vzdelanie v príslušnom odbore ukončené maturitnou skúškou a má aspoň dvojročnú prax v tomto odbore, alebo
c) má ukončené stredné odborné vzdelanie v príslušnom odbore a má aspoň trojročnú prax v tomto odbore.
Odbornú spôsobilosť osoba preukazuje dokladom o vzdelaní a potvrdením o praxi.

Ak štatutárny orgán právnickej osoby nespĺňa požiadavku na odbornú spôsobilosť, právnická osoba musí ustanoviť zodpovedného vedúceho. Zodpovedný vedúci musí spĺňať podmienky ustanovené v pre štatutárny orgán (viď podmienky vyššie) a musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k prevádzkovateľovi technickej služby.