Dada
11.01.06,10:22
Vyčísľuje sa DPH pri kúpe budovy a pri kúpe pozemku nie? Je to takto správne?
Boneta
11.01.06,13:52
Pri predaji nehnuteľnosti uplatňuje DPH predávajúci v závislosti od doby, ktorá prešla od prvej kolaudácie stavby. Do piatich rokov od prvej kolaudácie musí byť nehnuteľnosť obstaraná vždy s DPH. Po piatich rokoch od prvej kolaudácie sa predávajúci, platiteľ dane, môže rozhodnúť, či pri dodaní nehnuteľnosti uplatní DPH, alebo ju dodá oslobodenú od dane. Ak je predmetom nadobudnutia pozemok, obstará ho platiteľ v režime bez DPH, t.j. oslobodený od dane, s výnimkou obstarania stavebného pozemku, dodanie ktorého podlieha vždy dani. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti / stavby / vrátane stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, uplatní sa na dodanie pozemku rovnaký režim ako na dodanie stavby.
DUPP 13/2005
Jana Acsová
11.01.06,16:55
Vyčísľuje sa DPH pri kúpe budovy a pri kúpe pozemku nie? Je to takto správne?Pre správne zdanenie si pozrite § 38 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Vychádza z neho aj predchádzajúci príspevok.
Dada
12.01.06,05:57
Tá budova je po kolaudácii viac ako 5 rokov a stojí na pozemku, ktorý chceme odkúpiť. Čiže budovu kúpime bez alebo s DPH podľa toho ako sa predávajúci rozhodne? A tým pádom, keď sa rozhodne, že predá bez DPH, tak aj pozemok predá bez DPH a ak sa rozhodne, že predá s DPH, tak aj pozemok predá s DPH? Dobre tomu rozumiem?
Jana Acsová
12.01.06,18:17
Tá budova je po kolaudácii viac ako 5 rokov a stojí na pozemku, ktorý chceme odkúpiť. Čiže budovu kúpime bez alebo s DPH podľa toho ako sa predávajúci rozhodne? A tým pádom, keď sa rozhodne, že predá bez DPH, tak aj pozemok predá bez DPH a ak sa rozhodne, že predá s DPH, tak aj pozemok predá s DPH? Dobre tomu rozumiem?Podľa môjho názoru áno, rozhodujúce však je od koho nadobudnete nehnuteľnosť (a spôsob fakturácie bude závisieť aj od toho, ako nadobudol nehnuteľnosť predávajúci). T.j. či nadobudnete nehnuteľnosť od platiteľa DPH a ako bola týmto platiteľom nehnuteľnosť pôvodne nadobudnutá.
zuzanar
26.04.06,06:36
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Volal mi podnikateľ, že kúpil v konkurze nehnuteľnosť (budovy, pozemok, strojné vybavenie) a je k tomu kúpna zmluva.
Zmluvu som zatiaľ nevidela, čítal mi z nej asi toto:
- Ohodnotenie nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku 20.000.000 vrátane DPH a k tomu podrobný rozpis.
- Kúpna cena 12.000.000 vrátane DPH z toho základ dane ... a DPH ...
Chcel by vedieť či má nárok na vrátenie DPH keď je to obstarané touto formou.(ide o dosť veľkú sumu) A ak áno kedy, pri podpise KZ, pri úhrade, či pri zápise do LV.
Môj názor je, že má a forma obstarania nerozhoduje ak KZ obsahuje všetky náležitosti.
Prosím Vás o názor.
zuzanar
26.04.06,09:32
Haló, prosím..
ALBO
26.04.06,19:58
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Volal mi podnikateľ, že kúpil v konkurze nehnuteľnosť (budovy, pozemok, strojné vybavenie) a je k tomu kúpna zmluva.
Zmluvu som zatiaľ nevidela, čítal mi z nej asi toto:
- Ohodnotenie nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku 20.000.000 vrátane DPH a k tomu podrobný rozpis.
- Kúpna cena 12.000.000 vrátane DPH z toho základ dane ... a DPH ...
Chcel by vedieť či má nárok na vrátenie DPH keď je to obstarané touto formou.(ide o dosť veľkú sumu) A ak áno kedy, pri podpise KZ, pri úhrade, či pri zápise do LV.
Môj názor je, že má a forma obstarania nerozhoduje ak KZ obsahuje všetky náležitosti.
Prosím Vás o názor.

Ja si myslim ze sa treba spravat ako pri normalnej kupnej zmluve.Ak by bol tento nazor spravny potom je tazko povedat ci vam ta zmluva staci ako doklad, lebo ju nevidime. Ak ma zmluva fungovat ako doklad, musi mat vsetky nalezitosti §71 a teda napr. aj den dodania. No a ten neviem ci tam mate. Mate v nej dve dodania nehnutelnosti a stroje.Pri strojoch je den dodaia zjednodusene povedane den prevzatia.Pri nehnutelnosti je to zlozitejsie, den kedy ju mozete zacat vyuzivat, alebo zapis v katastri, ktory z nich nastane skor §19. No a ak do toho vstupi platba vopred, tak tento datum urcite v zmluve nemate.
Plny narok budete mat ak ju nebudete pouzivat v suvislosti s oslobodenymi plneniami.
zuzanar
28.04.06,09:03
Skúsim ešte raz. Naštudovala som poradu zákon o DPH a stále neviem čo.
Kúpna zmluva - na predaj nehnuteľnosti
Predávajúci: Meno, správca konkurznej podstaty .......firmy xxx a.s., sídlo, uvedené IČO, DIČ
Predajná cena je uvedená základ dane, DPH a spolu.
Zmluva má náležitosti faktúry.
Lenže neviem kto je predávajúci či ten pán, alebo tá firma.
A podľa zákona o DPH môžem odpočítať DPH keď bola voči mne uplatnená a to neviem či bola lebo ma metie tento §49
(10) Pri prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu môže platiteľ odpočítať daň len z tovarov a služieb, ktoré použije na prevádzkovanie podniku; platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na udržiavanie a správu konkurznej podstaty, a z tovarov a služieb, ktoré sú hotovým výdavkom správcu konkurznej podstaty a sú pohľadávkou proti konkurznej podstate.
Prosím Vás nemáte s tým nikto skúsenosť?
ALBO
28.04.06,09:59
Skúsim ešte raz. Naštudovala som poradu zákon o DPH a stále neviem čo.
Kúpna zmluva - na predaj nehnuteľnosti
Predávajúci: Meno, správca konkurznej podstaty .......firmy xxx a.s., sídlo, uvedené IČO, DIČ
Predajná cena je uvedená základ dane, DPH a spolu.
Zmluva má náležitosti faktúry.
Lenže neviem kto je predávajúci či ten pán, alebo tá firma.
A podľa zákona o DPH môžem odpočítať DPH keď bola voči mne uplatnená a to neviem či bola lebo ma metie tento §49
(10) Pri prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu môže platiteľ odpočítať daň len z tovarov a služieb, ktoré použije na prevádzkovanie podniku; platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na udržiavanie a správu konkurznej podstaty, a z tovarov a služieb, ktoré sú hotovým výdavkom správcu konkurznej podstaty a sú pohľadávkou proti konkurznej podstate.
Prosím Vás nemáte s tým nikto skúsenosť?
Ten ods. 10 je o inom, ten hovorí, že ten povodný majiteľ čo má robiť a ako si može uplatňovať daň (vstupnú).Ale predáva s DPH.
zuzanar
28.04.06,10:06
Ďakujem za odpoveď. Tak predpokladám, že je nárok na vrátenie DPH.
ALBO
28.04.06,11:44
Skúsim ešte raz. Naštudovala som poradu zákon o DPH a stále neviem čo.
Kúpna zmluva - na predaj nehnuteľnosti
Predávajúci: Meno, správca konkurznej podstaty .......firmy xxx a.s., sídlo, uvedené IČO, DIČ
Predajná cena je uvedená základ dane, DPH a spolu.
Zmluva má náležitosti faktúry.


Chyba vám deň dodania, na ten stale zabudate §71/2/d). To nie je deň podpisu zmluvy alebo ucinnosti zmluvy.
zuzanar
28.04.06,11:59
Ak bude v zmluve deň dodania tak je to v poriadku? Nie je tým dňom zápis do listu vlastníctva?
ALBO
28.04.06,12:17
Ak bude v zmluve deň dodania tak je to v poriadku? Nie je tým dňom zápis do listu vlastníctva?
Prečitajte si znovu príspevok 8.
Kupna ymluva na nehnuteľnost sa nezvykme písať po zapise do katastra ale pred yapisom, takže pri jej podpise tento datum nepoznate.
Dada
10.05.06,11:06
Takže mám konečné stanovisko, pozemok predávajú bez DPH a budovu s DPH. Máme kúpnu zmluvu, na ktorej figurujú traja predávajúci. Každému zaplatíme 1/3 z ceny. Len ohľadom DPH mi to nie je jasné. Musia byť na to faktúry? Či bude postačovať tá kúpna zmluva, aj keď v nej nie je uvedený dátum dodania?
Dada
11.05.06,04:42
Takže mám konečné stanovisko, pozemok predávajú bez DPH a budovu s DPH. Máme kúpnu zmluvu, na ktorej figurujú traja predávajúci. Každému zaplatíme 1/3 z ceny. Len ohľadom DPH mi to nie je jasné. Musia byť na to faktúry? Či bude postačovať tá kúpna zmluva, aj keď v nej nie je uvedený dátum dodania?

P O S Ú V A M !
Dada
11.05.06,08:34
P O S Ú V A M !

POSÚVAM ! :confused:
Milan Benka
11.05.06,08:49
Kúpna zmluva ak spĺňa náležitosti faktúry podľa ZDPH postačuje. V tomto špecifickom prípade by som však trval na vystavení faktúr od všetkých troch predávajúcich na čiastky, kt. im mám zaplatiť, samozrejme aj s vyčíslením DPH.
decembrovka
26.09.06,18:34
Poraďaci poraďte: aký postup a čo všetko, aké doklady sú potrebné na zaradenie a zaúčtovanie rekreačnej chaty (na podnikanie). Viem, že je potrebná kúpna zmluva, vlastnícky list. A čo ešte?? Chata sa bude najsamprv opravovať, prestavovať. Bude sa o tom účtovať ako o zriaďovacích nákladoch,alebo ako o rekonštrukcii, kde sa stavebné náklady prirátajú k kupnej cene chaty. Alebo ako? Kto má s týmto skúsenosti? Ďakujem
decembrovka
20.10.06,09:59
nikto mi v tomto nevie poradiť? Zostanem v rovine :confused: