alapetr
09.06.11,21:45
Dobry den,
ja som na rodičovskej dovolenke, 3 roky bude mat maly az v januari 2012. Pracovny pomer mam na dobu neurcitu, viem ze tam roboty je malo a viem ze podobne pripady ako ja koncia vypovedov z org. dovodov. Ale nakolko som ja este v ochrannej dobe, nemozem dostat vypoved. Aj som s tym ratala ze pridem k 1.7 do prace, dostanem vypoved, 3 mes vypovedna a 3 mes. odstupne. Ale teraz neviem, co mam cakat, lebo personalny sa vyjadril ze do januara ma prepustit nemozu. Tak neviem, ci mi daju dohodu, neviem aka je prax?
Dakujem za nazory
Tweety
10.06.11,05:47
Dobry den,
ja som na rodičovskej dovolenke, 3 roky bude mat maly az v januari 2012. Pracovny pomer mam na dobu neurcitu, viem ze tam roboty je malo a viem ze podobne pripady ako ja koncia vypovedov z org. dovodov. Ale nakolko som ja este v ochrannej dobe, nemozem dostat vypoved. Aj som s tym ratala ze pridem k 1.7 do prace, dostanem vypoved, 3 mes vypovedna a 3 mes. odstupne. Ale teraz neviem, co mam cakat, lebo personalny sa vyjadril ze do januara ma prepustit nemozu. Tak neviem, ci mi daju dohodu, neviem aka je prax?
Dakujem za nazory
Áno, je to tak, kedže si na RD nemôžeš dostať výpoveď, takže rozhodnutie je na Tebe.
brčko
10.06.11,13:05
ak si osamelá mamička, tak do troch rokov dieťaťa ti nemôžu dať výpoved z nadbytočnosti. Ak však osamelá nie si a 30.6.2011 končíš s čerpaním RD, tak výpoved najskôr 1.7.2011 dostať môžeš. V takom prípade však začne plynúť výp. doba až od 1.8.

Nezdá sa mi, že by bol § 64 Zákonníka práce nejako novelizovaný, no neskôr radšej overím.
alapetr
12.06.11,18:33
osamela nie som. 30.6. 2011 ale este maly nema 3 roky, ma az v januari 2012. Neviem ci sa za koniec RD povazuje moment, kedy ja nastupim do prace, alebo az vek dietata - 3 roky.... Asi len tie 3 roky, neviem
ivka70
12.06.11,18:36
osamela nie som. 30.6. 2011 ale este maly nema 3 roky, ma az v januari 2012. Neviem ci sa za koniec RD povazuje moment, kedy ja nastupim do prace, alebo az vek dietata - 3 roky.... Asi len tie 3 roky, neviem

Ukoncenie RD bude u teba 30.6. navratom do prace.
Tento navrat musis podla ZP minimalne 1 mesiac dopredu pisomne oznamit zamestnavatelovi.
To, ze budes nadalej mat narok na rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata, s tym nesuvisi.
veronikasad
12.06.11,18:38
osamela nie som. 30.6. 2011 ale este maly nema 3 roky, ma az v januari 2012. Neviem ci sa za koniec RD povazuje moment, kedy ja nastupim do prace, alebo az vek dietata - 3 roky.... Asi len tie 3 roky, neviem
Rodičovská dovolenka nemusí byť totožná s obdobím poberania rod.príspevku.
Zákaz výpovede z titulu rod.dovolenky končí nástupom do zamestnania

Zákaz výpovede
§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

...
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
alapetr
12.06.11,18:44
Dakujem velmi pekne, z toho co mi tu radite, vyplyva ze iba ak by som bola osamela matka, vtedy by mi ochranna doba trvala do veku 3 rokov dietata. V mojom pripade ak som nahlasila ze chcem k 1.7 ist doprace teda k 30.6 ukoncit rodicovsku dovolenku, mozu mi uz dat vypoved. Takze na pohovore s tym budem argumentovat, a ked nebudu chciet vypoved, tak nech mi daju dohodu o ukonceni o 3 mesiace, s tym ze mi vyplatia 3 platy za vypovednu a 3 odstupne. Nemali by s tym mat problem. Ale skusim najskor o tom pragrafe, ze nie som osamela a vypoved mi dat mozu.... No uvidim, dakujem velmi pekne za rady
veronikasad
12.06.11,18:47
Dakujem velmi pekne, z toho co mi tu radite, vyplyva ze iba ak by som bola osamela matka, vtedy by mi ochranna doba trvala do veku 3 rokov dietata. V mojom pripade ak som nahlasila ze chcem k 1.7 ist doprace teda k 30.6 ukoncit rodicovsku dovolenku, mozu mi uz dat vypoved. Takze na pohovore s tym budem argumentovat, a ked nebudu chciet vypoved, tak nech mi daju dohodu o ukonceni o 3 mesiace, s tym ze mi vyplatia 3 platy za vypovednu a 3 odstupne. Nemali by s tym mat problem. Ale skusim najskor o tom pragrafe, ze nie som osamela a vypoved mi dat mozu.... No uvidim, dakujem velmi pekne za rady
Pracovný pomer chce ukončiť zamestnávatel alebo žiadaš o ukončenie ty ?
Ak si zamestnávatela žiadala o poskytnutie rod.dovolenky do 3 rokov veku dieťaťa, skorší nástup treba oznámiť písomne.
alapetr
12.06.11,18:55
tak prax je momentalne taka, ze baby co sa vracaju po 3 rokoch, dostavaju zaradom vypoved z org. dovodov. Mne to tiez v podstate potvrdili, ze na 99 % to bude to iste, ale potom zistili ze chcem nastupit skor ako bude mat maly 3 roky. Ja som s tym ratala ze nastupim a rovno dostanem aj ja vypoved. Je mi jasne ze robotu pre mna nemaju, tak neviem ... Nepamatam ze by som pri nastupe na RD nikde uvadzala kedy sa vratim. Pisomne som to uz oznamila, ze chcem 1.7 nastupit do prace.
veronikasad
12.06.11,19:01
tak prax je momentalne taka, ze baby co sa vracaju po 3 rokoch, dostavaju zaradom vypoved z org. dovodov. Mne to tiez v podstate potvrdili, ze na 99 % to bude to iste, ale potom zistili ze chcem nastupit skor ako bude mat maly 3 roky. Ja som s tym ratala ze nastupim a rovno dostanem aj ja vypoved. Je mi jasne ze robotu pre mna nemaju, tak neviem ... Nepamatam ze by som pri nastupe na RD nikde uvadzala kedy sa vratim. Pisomne som to uz oznamila, ze chcem 1.7 nastupit do prace.
Tak nastúp do práce, ak pre teba prac.miesto v zmysle prac.zmluvy nemajú, dostaneš výpoveď v zmysle § 63 odst. 1) písm. b). Výpovedná doba ti začne plynúť od 1.8. a skončí po uplynutí 2 alebo 3 mesiacov - podľa doby trvania prac.pomeru. Máš nárok na odstupné.
V priebehu plynutia výpovednej doby sa môžeš dohodnúť so zamestnávatelom na ukončeni prac.pomeru dohodou v dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm.b) - tiež s nárokom na odstupné.

Ak bude schválená novela zákonníka práce (účinnosť by mala byť od 1.9.2011), nebude možný súbeh plynutia výpovednej doby a vyplatenia odstupného. Platila by aj pre teba, ak by si do práce nastúpila v auguste 2011.
alapetr
12.06.11,19:15
dakujem pekne, len pre istotu. Mozem argumentovat tym ze pre mna RD konci nastupom do prace, nie vekom dietata. Kedze nie som osamela matka. Budem sa asi opakovat, ale ratala som s tou vypovedou, takze mne to nerobi problem. Samozrejme kedby tam bola in asituacia, rada sa vratim, ved to je jasne, ale ked prepustaju aj radovych zamestnancov, tak nie je o com...Ved firma by mala tieto pravne otazky mat ujasnene s nejakym pravnikom... Ja mu poviem co som sa docitala a co ste mi radili, tak dufam ze to nejak dohodneme.Ved ked mi da dohodu a 6 platov, tak ja budem spokojna, nech to aj nie je vypoved....
veronikasad
12.06.11,19:20
dakujem pekne, len pre istotu. Mozem argumentovat tym ze pre mna RD konci nastupom do prace, nie vekom dietata. Kedze nie som osamela matka. Budem sa asi opakovat, ale ratala som s tou vypovedou, takze mne to nerobi problem. Samozrejme kedby tam bola in asituacia, rada sa vratim, ved to je jasne, ale ked prepustaju aj radovych zamestnancov, tak nie je o com...Ved firma by mala tieto pravne otazky mat ujasnene s nejakym pravnikom... Ja mu poviem co som sa docitala a co ste mi radili, tak dufam ze to nejak dohodneme.Ved ked mi da dohodu a 6 platov, tak ja budem spokojna, nech to aj nie je vypoved....
Nerozumiem tvojim príspevkom - čím chceš argumentovať ...
Ak budeš žiadať o výpoveď ty, nárok na odstupné ti nevznikne.

Nastúp 1.7. do práce a počkaj na reakciu zamestnávatela.
alapetr
12.06.11,19:28
neviem preco ale nedalo mi sem odpoved. Len pre istotu, argumentovat mam ze nie som osamela matka, preto mi nastupom do prace konci RD a mozu mi dat vypoved? Tak ja dufam ze sa s nimi dohodnem, v podstate je jasne ze robotu pre mna nemaju, tak na co to predlzovat. Ked mi daju dohodu o skonceni o 3 mesiace a vyplatia 6 platov, budem spokojna a mozem riesit co dalej.
alapetr
12.06.11,19:30
aha, bola na druhej strane, sorry. Asi som sa zle vyjadrila, argumentovat som chcela mu na to, ze mi on nemoze dat vypoved kedze som v ochrannej dobe. To mi uz telefonicky povedal. Uz som mu napisala ze chcem nastupit a ziadam o stretnutie aby sme sa dohodli co dalej.
alapetr
12.06.11,19:30
Vypoved nebudem podavat ja, samozrejme ze nie.