bredikova
11.01.06,13:04
Mám otázočku. Prijali sme zálohu v 12/2005 na tovar( stroj ), ktorý dodáme v 2/2006. Musim túto zálohu dať do zdaniteľných príjmov v 2005 alebo tak ako v PU dať do nezdaniteľných - príjmy budúcich období? Zálohu musím vyfaktúrovať s DPH ke´d sme plátci DPH. :confused: :eek: :confused: :eek:
renča1
11.01.06,12:11
v JÚ sa prijatá záloha nezdaňuje. V PÚ sa prijatá záloha účtuje na účet 211,221/324 k nej sa do 15 dní vystaví vyučt.fa k dph s dátumom dodania dňom úhrady.
evina
11.01.06,12:29
bredikova
11.01.06,12:49
v JÚ sa prijatá záloha nezdaňuje. V PÚ sa prijatá záloha účtuje na účet 211,221/324 k nej sa do 15 dní vystaví vyučt.fa k dph s dátumom dodania dňom úhrady.

Dobre hovorím,ak ja v JU príjmem zálohu, ktorú dám do PNZD dňa 30.12.2005 a spriaznená firma v PU má zaplatenú zálohu vo výdajoch budúcich období. :rolleyes: 5.1.2006 zálohu zrušíme.:rolleyes: Teda nemusíme vystavovať faktúru?
Ja viem je to podvodík. Potrebujeme dostať do výdajov ešte 1.500.000,-Sk. Zaplatíme v hotovosti a aby nemali problém s pokladňou chceme vystaviť zálohovú faktúru. A v januári zálohu zrušíme a faktúru(vlastne tú zálohu) vrátime na účet. Rozmýšľam správne.:eek: :eek:
ZuzanaA
11.01.06,12:59
Celkom nechňapem....ako by ste dostali do výdajov tú zálohu?? V PÚ predsa poskytnutú zálohu účtujeme na 314/221,211. A toto predsa nejde do nákladov.
Zita5
11.01.06,13:04
Oplatí sa pozrieť link v príspevku č. 3;)
bredikova
11.01.06,13:41
Celkom nechňapem....ako by ste dostali do výdajov tú zálohu?? V PÚ predsa poskytnutú zálohu účtujeme na 314/221,211. A toto predsa nejde do nákladov.

Nie som zbehlá v PU. Ide mi hlavne o to aby v PU to ovplyvnilo len pokladňu a nie daň z príjmu. Chňapeš? Poraď či je to správne.
bredikova
11.01.06,13:43
Oplatí sa pozrieť link v príspevku č. 3;)

Ten link som si prezrela, ale mne sa jedná o to ak vrátim zálohu skôr ako uplynie tých 15 dní potrebných na vystavenie fa s DPH , či ju nemusím vystavovať??:rolleyes:
renča1
11.01.06,13:47
muselo by ísť o preplatenie faktúry, vtedy nemáš povinnosť odviesť dph.
Zita5
11.01.06,13:50
Dobre hovorím,ak ja v JU príjmem zálohu, ktorú dám do PNZD dňa 30.12.2005 a spriaznená firma v PU má zaplatenú zálohu vo výdajoch budúcich období. :rolleyes: 5.1.2006 zálohu zrušíme.:rolleyes: Teda nemusíme vystavovať faktúru?
Ja viem je to podvodík. Potrebujeme dostať do výdajov ešte 1.500.000,-Sk. Zaplatíme v hotovosti a aby nemali problém s pokladňou chceme vystaviť zálohovú faktúru. A v januári zálohu zrušíme a faktúru(vlastne tú zálohu) vrátime na účet. Rozmýšľam správne.:eek: :eek:


Ty si povinná do 15 dní vystaviť fa " dátum prijatia platby " . Ak chceš vrátiť zálohu , že sa obchodná transakcia nekoná , musíš vystaviť dobropis a peniaze vrátiť .

Ale , pokladňu Ti to ovplyvní v roku 2005 ale aj 2006 .
ZuzanaA
11.01.06,13:56
Súhlasím so Zitou. Takže ty nepotrebuješ mať daňový náklad, potrebuješ mať výdaj peňazí z pokladne?? Či ako vlastne?
Zita5
11.01.06,13:59
Súhlasím so Zitou. Takže ty nepotrebuješ mať daňový náklad, potrebuješ mať výdaj peňazí z pokladne?? Či ako vlastne?


Áno , ona asi chce korigovať zrejme pokladňu . Len mi nejde do hlavy , že ako to myslí citujem " je to len podvodík " .K čomu to má poslúžiť , alebo potom som už nechápavá a ťažko zapaľuje .
bredikova
11.01.06,14:10
Súhlasím so Zitou. Takže ty nepotrebuješ mať daňový náklad, potrebuješ mať výdaj peňazí z pokladne?? Či ako vlastne?

Ešte raz.
Naša firma s JU ( ďalej fi 1) potrebuje ešte v roku 2005 do výdajov 1,5 milióna. Od firmy s PU (ďalej fi 2) máme vystavenú faktúru na ten 1,5 mil. Ale sme ju v 2005 nestihli uhradiť. Fi 2 už má uzavretú pokladňu. Preto chceme mi tú faktúru zaplatiť v hotovosti a aby fi 2 nemala problém s pokladňou vystavili by sme, t.j. fi 1 pre firmu 2 zálohovú faktúru na 1,5 mil. Mi akže fi 1 by sme si výdaje zvýšili a príjem za zálohovú fa by sme dali do PNZD. Ale jedná sa mi o fi 2 , lebo v PU sa moc nevyznm (zatiaľ ale učím sa). Ide mi o to aby oni nemali problém s pokladňou a daňou.

Už som to vysvetlila dobre?! Poraďte.
:eek:
Zita5
11.01.06,14:17
Čiže chcete v JU si znížiť ZD ?
renča1
11.01.06,14:21
úhrada pôjde cez účet?
Zita5
11.01.06,14:46
úhrada pôjde cez účet?


Pokiaľ som pochopila , mala by to byť hotovostná transakcia . Z môjho pohľadu to nevyzerá moc dobre .
renča1
11.01.06,14:55
Pokiaľ som pochopila , mala by to byť hotovostná transakcia . Z môjho pohľadu to nevyzerá moc dobre .

ja som to tak isto pochopila, ale v jednej vete je spomenuté, že pokladňa je už uzavretá:confused: . Tak potom , ako to bude? Snažíme sa pomôcť, ale nerozumieme.
Muška
11.01.06,15:13
Baby, neviem síce celkom o čom to tu točíte.
ale skúsim.
Firma 1 /JU/ - prijatá záloha 12/2005 - firma 1 musí vystaviť "ostrú" faktúru a odviesť DPH - ak ale nebola dodaná služba či tovar - firma 1 účtuje zálohu do príjmov NZD.
01/2006 - odstúpenie od "zmluvy" - firma 1 vystaví storno faktúru a uplatní si DPH. v 1/2006.
renča1
11.01.06,15:26
Ale ak by akože firma 1/JÚ/ prijala úhradu, ako preplatok k nejakej svojej Pfa, tak by si firma 1 (JÚ) - dph neodvádzala a firma 2(PÚ) nenárokovala na odpočet. V tomto prípade by to nemalo vplyv ani na daň z príjmu:
1) vo firme 1 (JÚ) príjem neovpl.základ dane podľa § 17 ...
2) vo firme 2 (PÚ) úhrada- 314/211,221

p. Bredíkovej sa jednalo aj o pokladňu,ktorú už má uzavretú, ale zasa sa vyjadruje tak , ako keby úhradu chcela prijať, vydať cez pokladňu. Zaujímala ju aj dph, daň z príjmu atd....
Lucy
11.01.06,16:45
No ak má firma uzatvorenú pokladňu, tak má zrejme spravený aj inventarizačný zápis pokladne k 31.12.2005, nie?
A....

Noo a 1,5 mil.Sk :eek:
bredikova
11.01.06,18:01
ja som to tak isto pochopila, ale v jednej vete je spomenuté, že pokladňa je už uzavretá:confused: . Tak potom , ako to bude? Snažíme sa pomôcť, ale nerozumieme.

Oni sú ochotný ešte s pokladňou pracovať ale nesmie im tam veľa zostať. Aj incentarizačný zápis by prerobili.
bredikova
11.01.06,18:21
Ale ak by akože firma 1/JÚ/ prijala úhradu, ako preplatok k nejakej svojej fa, tak by si firma 1 (JÚ) - dph neodvádzala a firma 2(PÚ) nenárokovala na odpočet. V tomto prípade by to nemalo vplyv ani na daň z príjmu:
1) vo firme 1 (JÚ) príjem neovpl.základ dane podľa § 17 ...
2) vo firme 2 (PÚ) úhrada- 314/211,221

p. Bredíkovej sa jednalo aj o pokladňu,ktorú už má uzavretú, ale zasa sa vyjadruje tak , ako keby úhradu chcela prijať, vydať cez pokladňu. Zaujímala ju aj dph, daň z príjmu atd....

Prepáčte , musela som odskočiť od rozbehnutej témy, mám prváka a to sú ďaľšie povinnosti.

Ja viem tento môj prípad nevyzerá dobre. :eek: Podnikateľa som už v novembri upozorňovala, že bude mať veľký zisk a treba s tým niečo robiť. Ale .....!!!!
teraz sa snažíme niečo vymyslieť. Tá druhá fi.(PU) je ochotná pomôcť. Aj pokladňu prerobiť, len podmienka aby im zostalo v pokladni len okolo 20 000,- Sk. Takže musí byť príjem a výdaj v jednej sume. Ty alebo Vy ste to pochopili a Váš pohľad je iný. Preplatok na ich faktúre by vlastne nám neovplyvnil DZ. Aj tak by to šlo a nemala by som problém s DPH. A asi by to bolo čistejšie ako tá moja vymzslená zálohová platba. Ďakujem.

Ďakujem aj ostatným dievčatám ak máte iný názor vyjadrite sa prosím !
Ak máte ešte iný nápad na zníženie DZ poraďte. :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: