Matt777
12.06.11,13:56
Dobrý deň,
rád by som sa niekoho znalého spýtal, ako funguje dynamické prideľovanie IP adries pre koncového používateľa napájajúceho sa do siete internetu - čiže pre 1 počítač - respektíve router cez ktorý je napojený. Viem len že konkrétne samotný počítač má konštantnú IP adresu, ale to len pre svoj router ktorý to väčšinou vyžaduje, ale router už funguje na princípe DHCP, a nejaký DHCP server priraďuje podľa DHCProtokolu routru istú IP adresu. Znamená to že router sa pripája do siete pokaždé pod inou IP adresou? Ak áno, čo to znamená "pokaždé"? - pokaždé pri odoslaní novej požiadavky na sieť? alebo len pokaždé pri zapnutí počítača? alebo len používateľa počítača? alebo len pri novom zapnutí routera..?
Kľudne môže byť aj obšírnejšia odpoveď na túto tému :)
Ďakujem
aiosys
12.06.11,12:11
Dymanicka IP adresa sa meni po kazdom restarte modemu/routera... a z tvojej sietovky bere router MAC adresu (tu ti tam zada vyrobca sietovky - je to vlastne hardwarovy kluc)... Cize zakazdym ked restartnes router mas inu IP adresu...
newmi
12.06.11,12:49
to nie je pravda. Ano pri restarte routera resp modemu sa ti MOZE zmenit IP adresa ale nie vzdy! Napr ja ficim na tej istej IP uz 2 roky (optika od swanu) ...brat ma chello a IP sa mu uz tiez nemenila rok ked nie viac. Samozrejme modem bol niekolkokrat resetovany. Vsetko zalezi na providerovy ako to ma osetrene. On tiez nema nekonecne vela IP adries ale len urcity blok, ktory moze pouzivat a pridelovat zakaznikom. Moze byt ze mas rovnaku vonkajsiu IP ako dalsi 5 iny zakaznici. Cize ak niekto napr na nejakom fore narobi bordel a zabanuju mu IP pod ktorou tam chodil a ty mas tu smolu, ze mas tu istu IP, tak sa tam nemusis uz dostat.
aiosys
12.06.11,12:57
Ja mam t-com a zakazdym ked vypnem router mam inu IP... kedysi davno som takto oblboval rapidshare... podla vsetkeho mas Staticku ip adresu... ale to is lahko mozes zistit na strankach napr na whatismyipaddressBODKAcom... BODKA nahrad .

ja mam napisane
IP Information: xx.xxx.148.xxx ISP: Slovak Telecom, a. s.
Organization: Block of dynamic IPs for broadband customers
Connection: Broadband
Proxy: None Detected
City: Bratislava
Region: Bratislava
Country: Slovakia

Cize Block Of dynamic IPs...
srska
12.06.11,12:58
to nie je pravda. Ano pri restarte routera resp modemu sa ti MOZE zmenit IP adresa ale nie vzdy! Napr ja ficim na tej istej IP uz 2 roky (optika od swanu) ...brat ma chello a IP sa mu uz tiez nemenila rok ked nie viac. Samozrejme modem bol niekolkokrat resetovany. Vsetko zalezi na providerovy ako to ma osetrene. On tiez nema nekonecne vela IP adries ale len urcity blok, ktory moze pouzivat a pridelovat zakaznikom. Moze byt ze mas rovnaku vonkajsiu IP ako dalsi 5 iny zakaznici. Cize ak niekto napr na nejakom fore narobi bordel a zabanuju mu IP pod ktorou tam chodil a ty mas tu smolu, ze mas tu istu IP, tak sa tam nemusis uz dostat.
ja za 3,5 roka len raz zmenená ip swanom
newmi
12.06.11,13:00
nemam staticku IP. Ani brat nema staticku IP. Len proste provider to nastavil tak, ze visim na jednej IP stale. Brachovi sa, co si pamatam obcas pri chelle menila IP ale rozhodne nie s kazdym resetom modemu. Ale moze byt, ze pri DSL to tak funguje. Ako som pisal, zalezi na providerovi... ;-)

jo a mne prave preto ze na jednej IP sme viaceri casto nejde stahovat z rapid lebo vypise, ze moja IP adresa uz stahuje alebo stahovala z rapidu
aiosys
12.06.11,13:07
To mozno preto lebo dochadzaju IPv4 adresy... tak sa uz tak nerozhadzuju... :D
Matt777
12.06.11,16:22
Díky.. Takže beriem to tak že adresa sa mení až pri vypnutí a zapnutí modemu/routru.. A idem si to vyskúšať..mám DSL pripojenie od Slovanetu.. A dík za tú adresu whatsmyipaddress.com.. Takže vlastne, takto nikto nemôže vystopovať odkiaľ je router/modem...? ..aj teraz na tej stránke whatsmyipadres mi to oznámilo že som zo Šastína..čo teda nie som :) ani nič blízko..
newmi
12.06.11,18:24
tak to si na omyle, vystopovat ta mozu cez providera, ktory si vie z logov zistit, ktory zakaznik alebo zakaznici mali v danu chvilu pridelenu danu IP adresu.
misoft
12.06.11,20:00
tak to si na omyle, vystopovat ta mozu cez providera, ktory si vie z logov zistit, ktory zakaznik alebo zakaznici mali v danu chvilu pridelenu danu IP adresu.
..... ale toto poskytne provider len na súdny príkaz, inak je povinný tieto údaje chrániť - zákon o ochrane osobných údajov.
newmi
12.06.11,22:26
no ved to ano, to je jasne, ze len tak hocikomu to neposkytne ;-)
j.sch
13.06.11,03:25
ja používam mobil net od o2 alebo T mobil .......

Pri každom zapnutí a aj vypnutí a zapnutí po cca 30 min a viac mám novú IP !