rico10
13.06.11,18:24
Dobrý deň, chcem sa spýtať:
Mám notebook Lenovo Ideapad G560 (i5 430M, 4GB RAM, graf. karta NVIDIA GeForce G310M 512MB, 500 GB HDD). Keď si zapnem niektorú hru, napríklad Pro Evo 2010, tak sa mi po cca. 10 minútach hrania vypne celý notebook. Teplota procesora býva cez 80-85 stupňov. Spôsobuje to prehriatie procesora alebo niečo iné? Mám si kúpiť chladiacu podložku?
misoft
13.06.11,18:09
Vek NB? Je možné, že prehrievanie spôsobuje zanesenie prachom. Najskôr skôr ten bordel z neho dostať von! Ak to nepomôže, potom rieš podložku.
rico10
14.06.11,11:22
mám ho rok.
takže ho mám rozobrať?
marek.sarvas
14.06.11,11:39
Seriozne, ja s noťasmy chodím dvesto metrou od firmy do pneuservisu, chlapík tam má stlačený vzduch, na konci hadice je pištoľ s tenkým nástavcom a cez ventilačné otvory CPU sa to dá krásne vyfúkať. S citom samozrejme, lebo môžeš poškodiť vrtuľku. Na jednom notebooku to urobilo 19 stupňov dole. Podotýkam že s neho vyletelo prachu ako keď fukneš do polievkovej lyžice plnej múky.

Druhá možnosť je hodinu ho rozoberať, 5 min čistiť a hodinu skladať.
rico10
14.06.11,11:55
a dá sa to vyfúkať aj vysávačom alebo niečím podobným?

Do pneuservisu sa mi ísť nechce :D
marek.sarvas
14.06.11,12:01
Namáš šancu, potrebuješ silný sústredený prúd vzduchu o tlaku aspoň 3 ATM. A fúkať ho opčným smerok ako ho fúka book keď chladí. Presnejšie povedané, musíš mu fúknuť do zadku :-). Taká citlivé to zase nie je, ale vysavač nestačí. Navyše ten ťahá, iba by si lepšie ubil prachovú zátku na chladiacich rebrách.
rico10
14.06.11,12:13
Kompresorom by sa to dalo, nie?
protector
14.06.11,13:03
pokial to mas v zaruke tak NTB v ziadnom pripade neotvaraj a posli to normalne do servisu,myslim ze by to mohli urobit zadarmo v ramci zaruky a kompresor neodporucam,moze striekat mikroskopicke ciastocky vody a nedajboze aj oleja a cely NTB znicis,vysavac neodporucam pre riziko statickej elektriny, existuju ale specialne vysavace na elektroniku tak este tym by sa to dalo povysavat,ale pokial je zaruka tak servis,mozu nahrat novy bios,mozno prepastovat chladenie procesora,grafiky,mozna vymena ventilatora ... cize,servis,ine teraz neries
rico10
14.06.11,13:06
Ale nechcem byť 2 týždne alebo viac bez NB
protector
14.06.11,13:27
vycistenie nemusi pomoct,moze byt este iny dovod preco NTB nefunguje ako ma a neopravnenym zasahom mozes stratit zaruku
marek.sarvas
14.06.11,14:20
Nemusíš sa báť vyfúkanie, ono to čo píše ten pán je síce pravda, ale vývoj za posledných 10 rokov pokročil :-). Dnešné notebooky majú na chladenie integrovaný vzduchový tunel z tenkého plechu alebo plastu ktorý je fyzicky izolovaný od hardware NB. Princíp je jednoduchý SANIE - TURBINKA - REBRÁ CHLADIČA -VÝFUK.
Vzduch preteká len cez tento kanál. Môžeš si to vygúgliť. Samozrejme keď do NB budeš rvať 10 atmosvér tlaku cez širokú trysku tak ti roztrhne vrtuľku, opatrne s tým.
marek.sarvas
14.06.11,14:26
Daj si v googli vyhľadať obrázky na zadanie : notebook integrated cooling system
rico10
14.06.11,16:22
Ďakujem za rady, vyfúkal som to ústami (:D) a prekvapivo to zabralo!!! :)
Teplota procesora mi klesla o cca. 15 stupňov, počas hry bola teplota už len približne 70 stupňov, namiesto pôvodných 85 :)
marek.sarvas
14.06.11,16:59
70 to je pomalá smrť CPU, upečieš ho. Daj si poradiť lebo ti NB skape. Normálna teplota je od 35 do 40, maximálne 50.
rico10
14.06.11,17:27
v normálnom stave (surfovanie na nete, písanie dokumentov a pod.) ho mám tých 38-40 stupňov :) iba počas hier stúpne na 70, je to priveľa? koľko je optimálna teplota pri veľkom zaťažení procesora, napr. pri tých hrách?
misoft
14.06.11,17:50
No vidíš! "Hovoril" som v #2 -
Je možné, že prehrievanie spôsobuje zanesenie prachom. Najskôr skôr ten bordel z neho dostať von!
Ale drž sa rady "skúsenejších" - ústami si odstránil len hrubé svinstvo, ale to jemné zostalo tam "nabité" a držiace sa ako kliešť. V servise ti to urobia skoro na počkanie, len si zaplatíš.
38-40°C by malo byť OK, zvýšenie teploty pri hrách spôsobuje GK (resp. GPU - grafický čip), ktorý z toľkého "počítania" pixelov sa poriadne zapotí. Ale aj tak by teplota (pri čistom noťasi) mohla dosiahnuť max. 55-60°C. 70°C sa mi zdá už na hrane znesiteľnosti, pokiaľ ho máš na kolenách, tak ti pekne môže aj g**e pripáliť :D.
moss.palicka
23.06.11,11:49
No vidíš! "Hovoril" som v #2 -
Ale drž sa rady "skúsenejších" - ústami si odstránil len hrubé svinstvo, ale to jemné zostalo tam "nabité" a držiace sa ako kliešť. V servise ti to urobia skoro na počkanie, len si zaplatíš.
38-40°C by malo byť OK, zvýšenie teploty pri hrách spôsobuje GK (resp. GPU - grafický čip), ktorý z toľkého "počítania" pixelov sa poriadne zapotí. Ale aj tak by teplota (pri čistom noťasi) mohla dosiahnuť max. 55-60°C. 70°C sa mi zdá už na hrane znesiteľnosti, pokiaľ ho máš na kolenách, tak ti pekne môže aj g**e pripáliť :D.

Ja mam mesacnu toshibu s Core i5 a pokial pracuje naplno tak na vystupe ma 85 stupnov celzia...a zatial ide :) http://www.zive.sk/recenzia-toshiba-portege-r700-12k-kandidat-na-sklamanie-roka/sc-3-a-290431/default.aspx
newmi
24.06.11,23:07