sasamatul
14.06.11,20:06
Komu vzniká nárok na DB, ak sme rozvedení, deti boli zverené do výchovy mne, ale syn sa rozhodol bývať s otcom? Podľa znenia zákona mi to vychádza tak, že nárok má ex. Vyložila som si zákon správne? Ďakujem.
veronikasad
14.06.11,18:09
Komu vzniká nárok na DB, ak sme rozvedení, deti boli zverené do výchovy mne, ale syn sa rozhodol bývať s otcom? Podľa znenia zákona mi to vychádza tak, že nárok má ex. Vyložila som si zákon správne? Ďakujem.
kolko rokov má syn ? Býva s otcom v spoločnej domácnosti ?
Tweety
14.06.11,18:13
Komu vzniká nárok na DB, ak sme rozvedení, deti boli zverené do výchovy mne, ale syn sa rozhodol bývať s otcom? Podľa znenia zákona mi to vychádza tak, že nárok má ex. Vyložila som si zákon správne? Ďakujem.
§33 Zákon o dani z príjmu
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).
(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
sasamatul
14.06.11,18:27
syn mal 18r. Keď si prehlasoval prídavky na seba v odôvodnení uviedol, že býva s otcom. Naozaj s ním býva.
sasamatul
14.06.11,18:28
syn mal 18r. Keď si prehlasoval prídavky na seba v odôvodnení uviedol, že býva s otcom. Naozaj s ním býva. (som na porade nová, tak sa v odpovedaní na reakcie ešte len orientujem)
veronikasad
14.06.11,18:32
syn mal 18r. Keď si prehlasoval prídavky na seba v odôvodnení uviedol, že býva s otcom. Naozaj s ním býva. (som na porade nová, tak sa v odpovedaní na reakcie ešte len orientujem)
V tom prípade nič nenarobíš. Syn je dospelý, ak študuje, je nezaopatrené dieťa a splňa podmienku spoločnej domácnosti s otcom. Otec má nárok na daňový bonus
sasamatul
14.06.11,18:37
Tak som si to aj myslela, len nedajbože to vysvetliť ex. On robí na čierno, takže nemá dostatočný príjem na uplatnenie DB a tvrdí, že si ho mám uplatniť ja. Za nejakú pokutu z DÚ mi tento risk ale nestojí. Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný večer :)
veronikasad
14.06.11,18:39
Tak som si to aj myslela, len nedajbože to vysvetliť ex. On robí na čierno, takže nemá dostatočný príjem na uplatnenie DB a tvrdí, že si ho mám uplatniť ja. Za nejakú pokutu z DÚ mi tento risk ale nestojí. Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný večer :)
Myslela som, že ide o opačný prípad - DB si chceš uplatniť exmanžel ... Syn má trvalé bydlisko u otca ?
sasamatul
14.06.11,18:50
Nie, trvalé bydlisko má u mňa. Otec ho nechce u priateľky u kt. býva prihlásiť.
Iwett
26.02.13,12:26
Dobrý deň,
prosím, má nárok na DB rozvedený manžel, ktorý stále žije v spoločnej domácnosti s manželkou, ktorej boli deti zverené do opatery súdom. Prispieva na spoločnú domácnosť.
Ďakujem.
marions
26.02.13,12:51
Podľa môjho názoru nemá nárok, nakoľko sú rozvedení.
sasamatul
26.02.13,13:38
Pozri odpoveď Tweety:
§33 Zákon o dani z príjmu
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).
(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

Z toho vyplýva, že nezáleží na tom či ste rozvedení, ale na tom, s kým žije v spol. dom (v tomto príp. s oboma) a či sa dohodnete. Ak nie, ako prvej vzniká nárok na DB matke.
Iwett
26.02.13,13:53
Ďakujem, aj mne to tak vychádzalo, že splnené podmienky sú.
Otázku som zadala, lebo tomu dotyčnému nechcú v práci uplatniť DB na deti, z dôvodu, že je rozvedený. Tak som si to chcela ešte overiť, či im radím správne, že nieje podstatné, či sú rozvedení, ale či žijú v spoločnej domácnosti. Ďakujem za potvrdenie.
Mila123
26.02.13,14:01
Ďakujem, aj mne to tak vychádzalo, že splnené podmienky sú.
Otázku som zadala, lebo tomu dotyčnému nechcú v práci uplatniť DB na deti, z dôvodu, že je rozvedený. Tak som si to chcela ešte overiť, či im radím správne, že nieje podstatné, či sú rozvedení, ale či žijú v spoločnej domácnosti. Ďakujem za potvrdenie.
nezabudnúť na súdne rozhodnutie, o zverení detí a čo by na toto povedala matka detí? či vedú spoločnú domácnosť????
marions
26.02.13,14:27
No práve, matke bonus nevyjde, a práve ona sa ma na to pýtala. Sú rozvedení, ale majú dobré vzťahy /čo je zvláštnosť síce, ale stáva sa :---/ a neviem, či sa dá povedať, či vedú spoločnú domácnosť, každý si varí sám, ale o deti sa starajú spoločne a prispievajú obaja. A podľa zákona podmienky splnené manžel má, aj keď je to nezvyčajné.
veronikasad
26.02.13,14:41
Ďakujem, aj mne to tak vychádzalo, že splnené podmienky sú.
Otázku som zadala, lebo tomu dotyčnému nechcú v práci uplatniť DB na deti, z dôvodu, že je rozvedený. Tak som si to chcela ešte overiť, či im radím správne, že nieje podstatné, či sú rozvedení, ale či žijú v spoločnej domácnosti. Ďakujem za potvrdenie.
spoločná domácnosť neznamená rovnaký trvalý pobyt. Možno by bolo zaujímavé zistiť, či matka nepoberá nejakú dávku v hmotnej núdzi, či iné výhody osamelej matky.
sasamatul
26.02.13,15:23
Len na okraj: Pozor na výraz "žiť v spoločnej domácnosti". Ide o spolužitie žiadateľa o DB a DIEŤAŤA, nie spolužitie žiadateľa a druhého rodiča.
sasamatul
26.02.13,15:28
..a ešte ma zaujalo (okrem toho že vychádzajú dobre:) ), že " v práci mu nechcú uplatniť DB". Možno by pomohlo prehlásenie matky, že s uplatnením súhlasí a hlavne nenechať sa odbiť :). Veď aj tak bude musieť doložiť jej príjmy, či nie?
Mila123
26.02.13,15:29
..a ešte ma zaujalo (okrem toho že vychádzajú dobre:) ), že " v práci mu nechcú uplatniť DB". Možno by pomohlo prehlásenie matky, že s uplatnením súhlasí a hlavne nenechať sa odbiť :). Veď aj tak bude musieť doložiť jej príjmy, či nie?
a prečo jej príjmy?
veronikasad
26.02.13,15:47
Len na okraj: Pozor na výraz "žiť v spoločnej domácnosti". Ide o spolužitie žiadateľa o DB a DIEŤAŤA, nie spolužitie žiadateľa a druhého rodiča.
Neodpovedal si na druhú časť otázky v mojom prísp. č. 16.Ak dieťa nie je zverené otcovi do výchovy, nemožno hovoriť o spoločnej domácnosti otca s dieťaťom.Inak by sa to dalo posudzovať pri striedavej starostlivosti - čo ale asi nie je tento prípad.
marions
26.02.13,15:56
Súdom nieje zverené otcovi, ale žijú v jednej domácnosti. Nemyslím, že by to mal byť problém. Či áno?
veronikasad
26.02.13,15:57
Súdom nieje zverené otcovi, ale žijú v jednej domácnosti. Nemyslím, že by to mal byť problém. Či áno?
Ja si myslím že problém je - nebol by pri striedavej starostlivosti. Možno menší, ak by nárok na DB vznikol aj matke. (nemyslím tým, že by DB bol vyplatený obom). Uplatňuje si matka nejaké výhody osamelej matky ?
Iwett
26.02.13,16:01
Žiadne výhody si neuplatňuje, a oni sa rozviedli, ale pravdepodobne nemal kam ísť, a tým, že žijú v jednej domácnosti, tak sa čiastočne udobrili a možno budú zas spolu. On sa naozaj o deti stará, prispieva na domácnosť. Ide o to, či má nárok podľa zákona.
veronikasad
26.02.13,16:02
Ty si hovorca marions ? Podajte písomný dotaz na DR SR s popisom konkrétnej situácie.
sasamatul
26.02.13,18:18
hups, jej príjmy asi nie, prehliadla som že tieto údaje poskytuje manželka, nie exmanželka. Čo sa týka spoločnej domácnosti, nie je tam presne vymedzený pojem spoločná dom. V zák. je len " ak s ním žije v domácnosti". A to je splnené.
marions
27.02.13,06:22
Nie som hovorca, len sa to najskôr pýtala mňa osobne a ja jej povedala opýtame sa na porade, lebo sme sa nevedeli dohodnúť, tak sa tu snažíme dopátrať pravdy. Ale napísala som už dotaz na DRSR, ale myslím si, že podmienky spĺňa. Počkáme, čo odpíšu.
Ďakujem za rady. :)
zuzana cinova
29.03.13,18:25
Neodpovedal si na druhú časť otázky v mojom prísp. č. 16.Ak dieťa nie je zverené otcovi do výchovy, nemožno hovoriť o spoločnej domácnosti otca s dieťaťom.Inak by sa to dalo posudzovať pri striedavej starostlivosti - čo ale asi nie je tento prípad.
http://www.pp.sk/images/pdf-article.png (http://www.pp.sk/PDF/PDFPrint.aspx?url=%2fWebPAM%2fmain%2fArticleShow.a spx%3fArtID%3d34735%26pdfprint%3d1)
http://www.pp.sk/images/list-article.png
http://www.pp.sk/images/help-article.png (http://www.pp.sk/Pomocnik.aspx)


Rozvedený rodič a nárok na daňový bonus
Publikované: 25-07-2011
Otázka:

Zamestnanec sa v priebehu roka 2010 rozviedol, s manželkou a dieťaťom už nežije v spoločnej domácnosti. Manželka je na rodičovskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok - príjem oslobodený od dane z príjmov. Táto manželka si nemôže uplatniť daňový bonus, pretože nedosahuje zdaniteľné príjmy.
Zamestnanec prispieva na výživu dieťaťa i na domácnosť.
Môže si tento bývalý manžel uplatniť daňový bonus na svoje vlastné dieťa?


Odpoveď:
Podľa § 33 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.
Na základe uvedeného si zamestnanec môže uplatniť daňový bonus za kalendárny mesiac na vyživované dieťa, ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti.

Ak by zamestnanec spolu trvale s bývalou manželkou a dieťaťom žil a spoločne s manželkou uhrádzali náklady na svoje potreby (§ 115 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov), mohol by si uplatniť nárok na daňový bonus.

Ak je hospodárenie s finančnými prostriedkami oddelené, spolužitie nespĺňa podmienku existencie (spoločnej) domácnosti. Platenie výživného či príspevkov na domácnosť nezakladá spoločnú domácnosť.

Na dieťa (žijúce s jeho bývalou manželkou v spoločnej domácnosti) si nemôže uplatniť nárok na daňový bonus, aj keď je to jeho vlastné dieťa. V tomto prípade nejde o vyživované dieťa žijúce trvale s týmto daňovníkom v spoločnej domácnosti.