anelly
11.01.06,14:06
Konateľ s.r.o. zakúpil nehnuteľnosť, do ktorej treba investovať na rozsiahlu rekonštrukciu. Budova bude slúžiť na účely podnikania. Chcem sa spýtať: na budovu aj investíciu musel vložiť svoje peniaze. Je správne účtovať o vklade spoločníka na účte 365? alebo zmluvu o pôžičke, kde sa stanový výška úrokov a ako by sa to potom zdaňovalo? Je ešte treba tvoriť rezervy na takúto rekonštrukciu na budove?? Ďakujem za odpovede.
KEJKA
11.01.06,19:49
365-záväzky voči spoločníkovi, pozor sú krátkodobé. Ak sa nevrátia do 12 mesiacov, tak použi obdobný účet v skupine 47..
Otázka úrokov je to rozobraná podrobne a názory sú rôzne. Ja odporúčam úroky, je to čistejšie. Po poslednej novele sa posudzujú závislé osoby aj v tuzemsku - to však nechajme bokom.
úroky sú výnos, a zdaňujú sa DPFO ked ich dostane vyplatené.
Pre sro je to náklad.
rezerva - myslíš rezerva na opravy? - to je zrušené. Vytvorené rezervy nad rámec zákona o DP sú nedaňové. Neviem či toto bolo myslené v otázke. Upresni. Rezerva na rekonštrukciu sa netvorila ani netvorí.
anelly
12.01.06,07:11
Ďakujem Lidka, odpovedala si mi presne na moje otázky.Ďakujem!:)
Vladimír Ozimý
12.01.06,08:42
pozor od 15.12. sa na ucely dane z prijmov beru len zahranicne zavisle osoby nie tuzemske...a pozicka moze byt aj bezurocna
Mirka.V
23.11.06,07:32
Môžem urobiť vrátenie vkladu spoločníka len cez Výdavkový pokl.doklad? Treba k tomu niečo podložiť?
(Na začiatku roku vložil sumu a teraz si to chce vybrať)
Jana Acsová
23.11.06,08:26
Môžem urobiť vrátenie vkladu spoločníka len cez Výdavkový pokl.doklad? Treba k tomu niečo podložiť?
(Na začiatku roku vložil sumu a teraz si to chce vybrať)Pozor na používanú terminológiu. Ak sa skutočne jedná o vklad, tak tento pojem je definovaný napr. v obchodnom zákonníku a abstrahujúc od iných súvislostí malo by o ňom zrejme rozhodovať valné zhromaždenie.

To len na okraj, lebo o to Vám zrejme nejde. Skúste preštylizovať otázku.
Jana Acsová
23.11.06,08:28
(Na začiatku roku vložil sumu a teraz si to chce vybrať)A čo bola tá suma? Vklad do imania? Pôžička? Iné?
Mirka.V
23.11.06,09:14
Len taký obyčajný vklad spoločníka - na doplnenie pokladne ....
Jana Acsová
23.11.06,09:19
Len taký obyčajný vklad spoločníka - na doplnenie pokladne ....Aj len taký obyčajný vklad musí mať nejaký právny titul, inak by ste ho nevedeli zaúčtovať pri vzniku účtovného prípadu. No po tých stručných info, čo uvádzate, doporučujem pôžičku od spoločníka a jej účtovanie: 211/365, nakoľko o vklad z pohľadu obchodného zákonníka sa s najväčšou pravdepodobnosťou nejedná. Jedná sa o "vklad" do pokladne. .-)
Mirka.V
23.11.06,09:26
no ja ho mám na účte 365 z minulého obdobia .... z ktorého som ho prebrala po bývalej účtovníčke.
Teraz si ten spoločník chce svoj "vklad" vziať späť, nakoľko už máme prostriedky na pokladni. Tak len k tomu výdavkovému, či by som mala "niečo" dorobiť.
Ďakujem
Jana Acsová
23.11.06,09:30
no ja ho mám na účte 365 z minulého obdobia .... z ktorého som ho prebrala po bývalej účtovníčke.
Teraz si ten spoločník chce svoj "vklad" vziať späť, nakoľko už máme prostriedky na pokladni. Tak len k tomu výdavkovému, či by som mala "niečo" dorobiť. Mali by ste niečo ... Nakoľko takto neviete dokladovať ani vznik účtovného prípadu, okrem toho, že sa bude jednať o výdavok v hotovosti, t.j. stranu D účtu 211. Nič iné vlastne neviete. Preto doporučujem dokladovanie zmluvou, kde sa dohodne splatnosť pôžičky, spôsob jej úhrady, vrátenia a pod. Spoločník môže poberať od spoločnosti rôzne druhy príjmov, preto doporučujem dokladovanie účtovnej operácie.
Mirka.V
23.11.06,09:45
Dakujem veľmi pekne
AHA
24.11.06,09:35
365-záväzky voči spoločníkovi, pozor sú krátkodobé. Ak sa nevrátia do 12 mesiacov, tak použi obdobný účet v skupine 47..
Otázka úrokov je to rozobraná podrobne a názory sú rôzne. Ja odporúčam úroky, je to čistejšie. Po poslednej novele sa posudzujú závislé osoby aj v tuzemsku - to však nechajme bokom.
úroky sú výnos, a zdaňujú sa DPFO ked ich dostane vyplatené.
Pre sro je to náklad.
rezerva - myslíš rezerva na opravy? - to je zrušené. Vytvorené rezervy nad rámec zákona o DP sú nedaňové. Neviem či toto bolo myslené v otázke. Upresni. Rezerva na rekonštrukciu sa netvorila ani netvorí.
Ak je poskytovateľom pôžičky spoločník-zahraničná spoločnosť je potrebné zaplatené úroky zdaniť podľa § 44 alebo § 43 zákona o dani z príjmov ?
AHA
01.12.06,15:36
Skúste mi niekto odpovedať prosím.
Fany
17.01.07,11:57
A ak to dá ako kapitálový vklad 413? Čo vlastne v PU znamená vklad? Vklad do pokladne, ale zúčtovanie? 365,413, ZI ?