miroslavala
15.06.11,20:31
Dobrý deň.
Na základe diagnózy zmyslového postihnutia mi nebol priznaný preukaz ŤZP. Nejaké percentá chýbali do 50%. Chcem sa opýtať na odvolanie - mám na neho už len pár dní. Môžem sa odvolať s tým, že odvolanie napíšem na PC, podpíšem a priložím lekárske správy, ktoré sa ale týkajú celkom inej diagnózy? Pozerám v tabuľkách, že s týmto mám väčšiu šancu. Ja som aj lekára požiadala o spomenutie práve tejto diagnózy, ale on sa napokon rozhodol inak a ŤZP mi nepriznali.
Alebo sa odvolanie týka len už prejednávanej diagnózy? Mám radšej vypísať novú žiadosť, znovu platiť, znovu obehať lekárov, znovu dať doktorovi vypisovať tlačivá? Kedy najskôr tak môžem urobiť?

Ďakujem veľmi pekne.
buchač
15.06.11,19:04
Dobrý deň.
Na základe diagnózy zmyslového postihnutia mi nebol priznaný preukaz ŤZP. Nejaké percentá chýbali do 50%. Chcem sa opýtať na odvolanie - mám na neho už len pár dní. Môžem sa odvolať s tým, že odvolanie napíšem na PC, podpíšem a priložím lekárske správy, ktoré sa ale týkajú celkom inej diagnózy? Pozerám v tabuľkách, že s týmto mám väčšiu šancu. Ja som aj lekára požiadala o spomenutie práve tejto diagnózy, ale on sa napokon rozhodol inak a ŤZP mi nepriznali.
Alebo sa odvolanie týka len už prejednávanej diagnózy? Mám radšej vypísať novú žiadosť, znovu platiť, znovu obehať lekárov, znovu dať doktorovi vypisovať tlačivá? Kedy najskôr tak môžem urobiť?

Ďakujem veľmi pekne.
...skús najprv variantu " a " ...ak to nevyjde , tak kolotoč vybavovania sa asi spustí znova ...

Rozhodovanie o tom, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím na účely vydania preukazu občana ŤZP, ŤZP/S

- preukazy fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vydáva príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého bydliska žiadateľa.

- v súvislosti s vybavovaním preukazu fyzickej osoby s ŤZP, ŤZP/S
- podanie žiadosti, identifikačný preukaz ( OP, VP, Pas ), zdravotná dokumentácia – dvojhárok, ktorý poskytne oddelenie posudkových činností pre praktického lekára + doloženie odborných lekárskych nálezov – podľa príslušnej diagnózy. Po právoplatnosti rozhodnutia občan doručí aktuálnu fotografiu na príslušné oddelenie za účelom vyhotovenia preukazu.
Odvolanie proti rozhodnutiu o nevyhovení vystavenia preukazu fyzickej osoby s ŤZP, alebo ŤZP/S sa podáva na prvostupňovom orgáne, ktorý rozhodnutie vydal. Podmienky odvolania sú uvedené v každom rozhodnutí v časti Poučenie.

Posudkový lekár stanoví mieru funkčnej poruchy. Ak je 50% a viac, vydá sa rozhodnutie o miere funkčnej poruchy a o tom, že sa fyzická osoba považuje za ťažko zdravotne postihnutú na účely vyhotovenia preukazu ŤZP, alebo ŤZP/S. V prípade, že je fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaná na sprievodcu, vydá sa jej preukaz so sprievodcom.
http://www.upsvar-ba.sk/index.php/socialne-veci-a-rodina/posudkove-cinnosti.html
pupavka11
28.06.11,14:51
Na zaklade coho vie invalidny dochodca (50%) posudit, ci ma pre neho zmysel poziadat o ŤZP? Na ake diagnozy sa Ťzp-preukaz vydava? Spadaju tam aj psychiatricke diagnozy, ako napr. depresia - lahka, stredne tazka, alebo tazka? Podla coho sa napr. je mozne rozhodovat, aby bol aspon nejaky predpoklad uspesnosti. A este jedna otazocka, ake ma preukaz vyhody a ako sa da vyuzit?
Katarina
28.06.11,16:09
Na zaklade coho vie invalidny dochodca (50%) posudit, ci ma pre neho zmysel poziadat o ŤZP? Na ake diagnozy sa Ťzp-preukaz vydava? Spadaju tam aj psychiatricke diagnozy, ako napr. depresia - lahka, stredne tazka, alebo tazka? Podla coho sa napr. je mozne rozhodovat, aby bol aspon nejaky predpoklad uspesnosti. A este jedna otazocka, ake ma preukaz vyhody a ako sa da vyuzit?

Pozri www.upsvar.sk - občan so zdravotným postihnutím. Skús hľadať aj cez google , je tam veľa článkov na túto tému.
Katy a R
29.06.11,22:23
Na zaklade coho vie invalidny dochodca (50%) posudit, ci ma pre neho zmysel poziadat o ŤZP? Na ake diagnozy sa Ťzp-preukaz vydava? Spadaju tam aj psychiatricke diagnozy, ako napr. depresia - lahka, stredne tazka, alebo tazka? Podla coho sa napr. je mozne rozhodovat, aby bol aspon nejaky predpoklad uspesnosti. A este jedna otazocka, ake ma preukaz vyhody a ako sa da vyuzit?

.. na základe zákona 447/2008 (kompenzácie).. akurát je od 1.7. novela .. treba pozrieť prílohu - je tam pre jednotlivé ochorenia percentuálne určená miera funkčnej poruchy - samozrejme aj psychiatrické dg tam sú.
No a tiež sú aj iné kompenzácie, nielen preukaz ;):confused: záleží od posudku.
Pozor - nezamieňať!
Jedna vec je miera poklesu schopnosti pracovať (ID zákon o SP) a druhá vec je miera funkčnej poruchy (ZŤP - zák o kompenzáciách)
tuto nájdeš zákon http://www.porada.sk/1698061-post21.html
a tuto novela http://www.porada.sk/1774839-post131.html
pepsikova
29.06.11,23:12
..k žiadosti o preukaz TZP sa dokladajú lekárske vyšetrenia nie staršie ako pol roka, od všetkých lekárov, kde si bola vyšetrená...aj psychiatrické aj iné..podľa miery postihnutia sa posudkovým lekárom vydáva ,či ti preukaz patrí, alebo nie...doporučujem dať si vypísať na žiadosť všetky diagnózy a doložiť vyšetreniami...
pepsikova
29.06.11,23:20
Na zaklade coho vie invalidny dochodca (50%) posudit, ci ma pre neho zmysel poziadat o ŤZP? Na ake diagnozy sa Ťzp-preukaz vydava? Spadaju tam aj psychiatricke diagnozy, ako napr. depresia - lahka, stredne tazka, alebo tazka? Podla coho sa napr. je mozne rozhodovat, aby bol aspon nejaky predpoklad uspesnosti. A este jedna otazocka, ake ma preukaz vyhody a ako sa da vyuzit?..

..sú dva druhy TZP preukazov..jeden pre samostatnú osobu, druhý pre osobu, ktorá potrebuje doprovod, teda sa nemôže pohybovať sama, ale s niekým...výhoda napr. pri cestovaní vo všetkých hromadných prostriedkoch sú zľavnené lístky pre osoby TZP, lacnejšie vstupy napr. do kúpelov, atď...tiež je možné dostať preukaz na parkovanie pre auto, ktoré používa osoba s TZP a to má vyhradený priestor na parkovisku...pokiaľ osoba žiada o preukaz TZP, dobre je požiadať, ak je potrebná zdravotná pomôcka, aj o kompenzácie (finančný doplatok od ÚP na chorobu)-dobre je konzultovať s pracovníčkou ÚP...a keďže tieto nie sú vždy ochotné, tak podľa zdr, stavu, napr kompenzácia na ošatenie,zdrav. materiál ,na benzín, ap....
trisestri
15.07.11,11:43
Na zaklade coho vie invalidny dochodca (50%) posudit, ci ma pre neho zmysel poziadat o ŤZP? Na ake diagnozy sa Ťzp-preukaz vydava? Spadaju tam aj psychiatricke diagnozy, ako napr. depresia - lahka, stredne tazka, alebo tazka? Podla coho sa napr. je mozne rozhodovat, aby bol aspon nejaky predpoklad uspesnosti. A este jedna otazocka, ake ma preukaz vyhody a ako sa da vyuzit?

davajú aj na základe psych. porúch-d) zvláštne psychické poruchy a pervazívne vývinové poruchy (napr. autizmus) ....60-100
2. Poruchy osobnosti a správania u dospelých
a) mierne narušenie sociálnej prispôsobivosti.... 20
b) tažké narušenie sociálnej prispôsobivosti ....50
3. Mentálna retardácia
a) lahká mentálna retardácia IQ.... 50-69
1. horné pásmo.... 20-30
2. stredné pásmo.... 30-40
3. dolné pásmo.... 40-50
b) stredná mentálna retardácia IQ 35-49.... 50-60
c) tažká mentálna retardácia IQ 20-34.... 80-90
d) hlboká mentálna retardácia IQ pod 20.... 100
e) geneticky podmienená mentálna retardácia s multiorgánovým postihnutím podla klinického stavu (napr. Morbus Down) ....
50-100
4. Afektívne poruchy nálady (manické, depresívne, periodické)
a) lahké formy ....20
b) stredne tažké formy.... 30
c) tažké formy ....60
5. Neurotické stresové a somatoformné poruchy
a) lahké formy ....10
b) stredne tažké formy.... 20-40
c) tažké formy (obsedantné neurózy) .... 50-60
6. Schizofrénia, schizotypové poruchy, poruchy s bludmi a halucináciami
a) lahké formy....20
b) stredne tažké formy.... 50-60
c) tažké formy.... 90
7. Alkoholizmus
a) alkoholizmus I. a II. fáza.... 0-10
b) alkoholizmus III. a IV. fáza.... 40-50
8. Duševné poruchy a poruchy správania spôsobené psychoaktívnymi látkami
a) lahká forma.... 0-10
b) stredne tažká forma (do dvoch rokov od zaciatku postihnutia) .... 30
c) tažká forma ....60-70
Miera funkcnej poruchy uvedených zdravotných postihnutí sa urcí podla rozsahu zdravotného postihnutia, výskytu atakov,
psychiatrického a psychologického nálezu, podla narušenia sociálneho života, narušenia orientácie, intelektu, pamäti, myslenia,
správania, emotivity, afektivity a pri úplnom rozpade osobnosti s trvalým dozorom sociability sa urcia maximálne hodnoty miery
funkcnej poruchy.
http://www.zpmpvsr.sk/index.php?option=com_wrapper&Itemid=83
Barbara
15.07.11,12:01
My riešime akurát teraz to odvolanie, napísala som to, priložila jeden lekársky nález, nakoľko tá diagnóza nebola spomenutá v odmietnutí a ešte som tam napísala, že poberá inv. dôchodok a tam jej priznali 60%, čakáme ako to dopadne, Keď to nemdopadne dobre, tak som rozhodnutá napísať odvolanie aj do SP v Bratislave.

áno aj depka sa ráta, záleži od toho či je ľahká, stredná, alebo ťažká
trisestri
15.07.11,12:17
Ako všímam oni radi vyberajú takú diagnozu,ak je ich viac,ktorá ma menej percent a odvolanie sa píše,ak ide o priznanie ZTP,nie do SP ale sa my zdá že na ústredie UPSVaR.
Nokerla
15.07.11,15:24
UPSVaR riesi ZTP a Soc.poistovna riesi Inv. dochodok.
Odvolat sa mozes na kazdej institucii.
ak ma dany clovek viac diagnoz, tak sa berie ta najvaznejsia, napr. zivot ohrozujuca + kazda dalsia diagnoza pridava + 10%.
Odvolanie mozte napisat na dany institut/urad, alebo priamo na sud.
Katy a R
15.07.11,16:10
cit zo zákona
(2) Ak má fyzická osoba viac funkčných porúch, miera
funkčnej poruchy sa určí podľa miery funkčnej poruchy
zodpovedajúcej druhu zdravotného postihnutia
s najvyšším percentuálnym ohodnotením.
(3) Mieru funkčnej poruchy určenej podľa odsekov 1
a 2možno zvýšiť o 10 % s prihliadnutím na ďalšie funkčné
poruchy, ktoré ovplyvňujú zdravotné postihnutie
s najvyšším percentuálnym ohodnotením tak, že spôsobujú
znevýhodnenie.

a ešte raz .... netreba si zamieňť mieru funkčnej poruchy (ZŤP) ... a pokles schopnosti pracovať (ID) - nie je to to isté;)
trisestri
16.07.11,08:50
cit zo zákona
(2) Ak má fyzická osoba viac funkčných porúch, miera
funkčnej poruchy sa určí podľa miery funkčnej poruchy
zodpovedajúcej druhu zdravotného postihnutia
s najvyšším percentuálnym ohodnotením.
(3) Mieru funkčnej poruchy určenej podľa odsekov 1
a 2možno zvýšiť o 10 % s prihliadnutím na ďalšie funkčné
poruchy, ktoré ovplyvňujú zdravotné postihnutie
s najvyšším percentuálnym ohodnotením tak, že spôsobujú
znevýhodnenie.

a ešte raz .... netreba si zamieňť mieru funkčnej poruchy (ZŤP) ... a pokles schopnosti pracovať (ID) - nie je to to isté;)

taký je zákon,len bohužial nie všetci kompetentný postupujú striktne v súlade s ním a nielen v tomto prípade ale všeobecne
trisestri
19.07.11,08:43
Neviete ako rýchlo sa rozhoduje od podania žiadosti?
Katy a R
19.07.11,08:55
Neviete ako rýchlo sa rozhoduje od podania žiadosti?

.. no ako príklad ("náš") ... od júla - peniažky vyplatené v marci ... ale bolo tam najskôr zamietnutie, potom odvolanie, doplnenie dokumentácie ... :mad::mee:

normálne majú 60 dní (myslím, že v tomto zmeny neboli :confused:) ... ale samozrejme, ak nie je kompletná dokumentácia, treba doplniť .. sa to predlžuje :mee: ... a asi závisí aj od konkrétneho UPSVaR - koľko majú prípadov.
trisestri
19.07.11,09:08
vdaka nejde o peniaze,tu ide iba o žiadost o vydanie preukazu ztp,lebo jedna známa ho vybavuje a už mala vypísanu žiadost,ale je potrebné doložit jedno vyšetrenie a tam je objednana až na koniec augusta a preukaz potrebovala koncom septembra doložit k inej žiadosti.
Barbara
19.07.11,09:14
no jasne, že sme písali na ÚP a nie do SP, sorry;)
Barbara
19.07.11,09:16
Neviete ako rýchlo sa rozhoduje od podania žiadosti?

od 1.7.2011 majú na to 30 dní
Katy a R
19.07.11,14:56
v tomto príspevku je novela .. zmeny od 1.7.11;) http://www.porada.sk/1774839-post131.html