lindusaaa
26.02.08,20:46
A v koĺkých rokoch Vám urobili tento zákrok?

23
Ninna
26.02.08,19:48
Neviem ako to riesia s vapnikom, mne pristitne telieska nechali,aspon myslim :), ale po operacii sledovali hladinu vapnika aj sa stale pytali ci nam netrpnu koncatiny a tvar...
Tak to som si nie istá, že sú tam lebo v anatómii ľudského tela sú na povrchu ŠŽ. Ale možno sú ....Teraz Vám nesledujú odvápňovanie kostí?
Ninna
26.02.08,19:58
CHOROBY PRIŠTÍTNYCH TELIESOK
PRIŠTÍTNE TELIESKA
(glandulae parathyroideae) sú štyri malé oválne útvary, uložené na zadnej strane štítnej žľazy. V nich sa produkuje parathormón, ktorý pôsobí na obličky, črevá, kosti a šošovky a zlepšuje priepustnosť buniek pre vápnik a fosfor.


Znížená funkcia prištítnych teliesok – hypoparatyreóza
Je to ochorenie spôsobené nedostatkom parathormónu. Príčinou je chirurgické odstránenie alebo poškodenie časti prištítnych teliesok pri operácii štítnej žľazy. Niekedy je príčina neznáma, predpokladá sa autoimunitná etiológia.


Ochorenie sa prejavuje trofickými zmenami kože, nechtov, vlasov, zubov a zníženou hladinou vápnika v krvi. Následkom hypokalciémie je nervovosvalová dráždivosť, ktorá môže vyústiť do tetanického záchvatu. Pri hypoparatyreóze vzniká katarakta – sivý zákal očnej šošovky.


Pri tetanickom záchvate sa vnútrožilovo podáva kalcium. Chronická hypoparatyreóza sa lieči podávaním reparátov obsahujúcich vitamín D, ktorý má podobné účinky ako parathormón. Dlhodobá aplikácia zvieracieho parathormónu nie je vhodná, pretože sa vytvárajú protilátky a hormón stráca účinnosť.


Zvýšená funkcia prištítnych teliesok – hyperparatyreóza
Porucha je spôsobená zvýšeným výdajom parathormónu, pri primárnej hyperparatyreóze je príčina v prištítnej žľaze, pri sekundárnej hyperparatyreóze je porucha spôsobená iným ochorením.


Hlavným príznakom je hyperkalciémia, čo sa prejavuje hyperkalciemickým syndrómom – chorí majú gastrointestinálne ťažkosti, býva prítomné vracanie, zápcha a chudnutie. Typická je polyúria, vznikajú rôzne psychické zmeny a často aj urolitiáza spôsobená nadmerným vylučovaním vápnika močom. Ďalšou komplikáciou je Recklihghausenova kostná choroba.


Primárna hyperparatyreóza sa lieči chirurgickým odstránením hyperfunkčného adenómu prištítnej žľazy. Pri sekundárnej hyperparatyreóze sa odstraňujú príčiny druhotnej hyperfunkcie prištítnych teliesok.
lindusaaa
26.02.08,19:58
Tak to som si nie istá, že sú tam lebo v anatómii ľudského tela sú na povrchu ŠŽ. Ale možno sú ....Teraz Vám nesledujú odvápňovanie kostí?

Ja to dedukujem zo spravy o priebehu operacie,ista si nie som. Odvapnovanie mi zatial nesleduju, ale som relativne kratko po operacii, mozno neskor...
Ninna
26.02.08,20:03
Ja to dedukujem zo spravy o priebehu operacie,ista si nie som. Odvapnovanie mi zatial nesleduju, ale som relativne kratko po operacii, mozno neskor...
A čo bude nasledovať chemo či rádiojód po karcinóme v laloku ŠŽ?
lindusaaa
26.02.08,20:11
A čo bude nasledovať chemo či rádiojód po karcinóme v laloku ŠŽ?

radiojod, niekde na nete som nasla o tom celkom dobru "prirucku" ale momentalne to nemozem najst
Ninna
26.02.08,20:17
radiojod, niekde na nete som nasla o tom celkom dobru "prirucku" ale momentalne to nemozem najst
A máš už rodinu? Pri liečbe rádiojódom budeš musieť byť hospitalizovaná a oddelená od ľudí, pretože budeš aktívna teda vyžarujúca....
kitky
26.02.08,20:23
A máš už rodinu? Pri liečbe rádiojódom budeš musieť byť hospitalizovaná a oddelená od ľudí, pretože budeš aktívna teda vyžarujúca....

Toto iste podstupila Lucie Bílá. Tiez bola vtedy mimo svojho syna.
lindusaaa
26.02.08,20:28
A máš už rodinu? Pri liečbe rádiojódom budeš musieť byť hospitalizovaná a oddelená od ľudí, pretože budeš aktívna teda vyžarujúca....

svoju este nie, uz som na tom radiojode raz bola(asi tri tyzdne dozadu),je to podla hodnoty a bol tam 10 dnovy osobitny rezim po prepusteni, k tehotnym a malym detom to je prisnejsie
aj co sa tyka tehotenstva(kedze este deti nemam), tak najskor rok po poslednej liecbe
Ninna
26.02.08,20:33
svoju este nie, uz som na tom radiojode raz bola(asi tri tyzdne dozadu),je to podla hodnoty a bol tam 10 dnovy osobitny rezim po prepusteni, k tehotnym a malym detom to je prisnejsie
aj co sa tyka tehotenstva(kedze este deti nemam), tak najskor rok po poslednej liecbe
A fyzicky si ako na tom?
lindusaaa
26.02.08,20:37
A fyzicky si ako na tom?

zatial sa citim celkom dobre(vraciam sa do "normalneho" zivota), mozno som len trochu viac unavena,ale len ma lekar nastavuje na hormony, ale v zasade zvladam vsetko tak ako predtym, aspon myslim...vcera som bola 1x po operacii na spinningu a zvladla som to v pohode;)
Ninna
26.02.08,20:43
zatial sa citim celkom dobre(vraciam sa do "normalneho" zivota), mozno som len trochu viac unavena,ale len ma lekar nastavuje na hormony, ale v zasade zvladam vsetko tak ako predtym, aspon myslim...vcera som bola 1x po operacii na spinningu a zvladla som to v pohode;)
A v akych hodnotách sa pohybuješ - myslim aké dávky hormónov Ti dávajú
lindusaaa
26.02.08,20:50
A v akych hodnotách sa pohubuješ - myslim aké dávky hormónov Ti dávajú

125 mg (beriem 100 eutyrox, 1 a stvrt tabletky), ale idem buduci tyzden na kontrolu a podla vysledkov mi to bude asi upravovat, lebo doteraz som to kazdy tyzden zvysovala
jess
26.02.08,21:10
Ninna, odkiaľ máš tie informácie o hypoparathyreóze ? Dcéra (12 ročná) má túto chorobu už 3 roky. Užíva 14 tbl denne (vápnik, magnézium a osteo d). Boli sme v norme 2 roky a už rok je pod min. hodnotou vápnika a magnézia v krvi a fosforu máme zase priveľa...... asi puberta, neviem....

Hypoparathyreóza (porucha činnosti príštitných teliesok) je tiež doživotné užívanie liekov a nedá sa to vyliečiť, len doživotne udržiavať. Hypoparathyreóza môže vzniknúť aj pri operácii štítnej žľazy, kde sa porušia príštitné telieska , čo ale nebol náš prípad. Vraj, my to máme vrodené - príčina neznáma (((( Áno, dostala tetanický záchvat, bezvedomie s následným dusením. Stav vápnika v krvi bola 0.

Niečo mám naštudované z internetu, ale je toho veľmi málo. Lekári nevedia nič...ani v Ľubochni nemali takýto detský prípad, ani naša endokrinologička..... čisto len teoretické informácie.

"Smiešne" je, že pokiaľ ja beriem L-thyroxín na zníženú činnosť a doplácam na lieky 1,50 Sk mesačne, tak dcéra dopláca len na osteo d 135,-Sk mesačne.....
holubička1
27.02.08,06:48
Prištítne telieska nevyoperovali ani mne, väčšinou to záleží od stavu štítnej žľazy, aj u mňa bol karcinóm náhodný, ale bol, mladým ľuďom teda hl. ženám do menopauzy, sa snažia ak sa dá prišt. telieska ponechať, , tak mi to povedal aspoň chirurg na Kramároch čo ma operoval, vtedy nie sú výrazné zmeny hladiny vápnika.
Ninna
27.02.08,10:02
Daj do vyhľadávača google heslo prištítne telieska a nájde Ti témy. V jednej z nich to bolo.
Je to katastrofa s týmito chorobami a všetko mladý ľudia....
Ale hlavu hore " den je krásny..."
jess
27.02.08,10:05
dík...ja som vždy dávala do googla len hypoparathyreoza
martta
29.02.08,13:18
som pocula ze pristitne telieska sa nachádzaju aj inde ako pri sz, a tieto potom po operacii sa zvacsia a nahradzaju funkciu tych prištitnych teliesok ktore sa behom operacie odstranili. Pokial vsak nastartuju treba kontrolovat hladinu vapnika a doplnat ju podla potreby. Časom by sa to malo upravit do normalu.
martta
29.02.08,13:22
Inak ak je problem so SZ treba sa vyhnut potravinam ktore obsahuju vela jodu. Vela jodu totiz moze vyvolat hyperfunkciu stitnej zlazy u osob ktore maju napr.uzol na ŠŽ. Preto sa radsej vyhnut pripravkom obsahujucim morske riasy a udajne aj Herbalifu. Tak isto morske potvorky a ryby nie su vhodne.
martta
29.02.08,13:29
Aj pred terapiou radiojodom sa nedoporucuju potraviny ktore obsahuju jod, pretoze ten jod zablokuje ŠŽ a nasledne ked sa poda radiojod tak ten sa nevychyta v ŠŽ ale sa len vycika a nema liecebny efekt na ŠŽ, alebo jej zbytky ktore po operacii zostali a treba ich zlikvidovat. Dokonca sa nedoporucuje pred touto terapiou pit ani mineralky. Nejest ryby, sardinky, morske riasy a tabletky ktore obsahuju jod.
martta
29.02.08,13:33
Musim sa lepsie vyjadrit: pred radiojodom sa doporucuje nejest ryby, sardinky, morske riasy a tabletky ktore obsahuju jod.
Ninna
29.02.08,13:41
Zaujali ma tvoje príspevky. Môžeš napisať viac...Máš vlastné skúsenosti alebo to máš naštudované?
holubička1
29.02.08,18:50
Ryby, sardinky a td., taktiež veci ktoré obsahujú vit. E, tie sa nesmú 3 mesiace pred plánovanou hospitalizáciou na rádiojód. Moja skúsenosť 8 x.;)
Hana24
03.03.08,07:35
Žeby tzv. Hashimotova tyreoiditída

Ahoj Ninna,
myslim, že to bola tá "Hashimotova tyreoiditída". Lekár zatiaľ nechcel dopredu veľmi hovoriť. Vraj až ak sa to potvrdí pri ďalších odberoch po pol roku, potom povie viac. Čítala som o tom niečo na internete, vyzerá, že je to doživotné. Lieky beriem mesiac (L-Thyroxin, 50) a zdá sa mi, že sa cítim lepšie... Nie že by to bolo predtým nejak zvlášť zlé, ale tuším som nabrala späť "paru" spred pár rokov... Alebo že by som si to len nahovárala? :-)
Máš s touto diagnózou skúsenosti? Z okolia a podobne...
Vopred vďaka za info...
Ninna
03.03.08,17:09
Ahoj Ninna,
myslim, že to bola tá "Hashimotova tyreoiditída". Lekár zatiaľ nechcel dopredu veľmi hovoriť. Vraj až ak sa to potvrdí pri ďalších odberoch po pol roku, potom povie viac. Čítala som o tom niečo na internete, vyzerá, že je to doživotné. Lieky beriem mesiac (L-Thyroxin, 50) a zdá sa mi, že sa cítim lepšie... Nie že by to bolo predtým nejak zvlášť zlé, ale tuším som nabrala späť "paru" spred pár rokov... Alebo že by som si to len nahovárala? :-)
Máš s touto diagnózou skúsenosti? Z okolia a podobne...
Vopred vďaka za info...
Nemám Hanka osobnú skúsenosť len zháňam aj ja všetky info na nete a tam som to čítala. ;)
martta
04.03.08,23:52
vsetko zavisi od mnozstva jodu v pripravku. Konzultuj to s tvojim endokrinologom .

Ak je nulovy prijem Jodu v potrave podporuje to rast strumy, preto sa zaviedla jodizacia soli.
Ak vsak ma pacient uz ochorenie SZ (uzly, Basedov) a zaroven zvýšený príjem Jodu - teda nad normu denneho prijmu- moze to vyvolat hyperfunkciu ŠŽ.
Jedna sa o pripravky z morsk. rias, velky prijem ryb, (napr.ak by niekto jedol kazdy den ryby)
Treba vzdy konzultovat endokrinologa.
Maca1975
21.04.08,14:14
Ahojte, chcem sa spýtať, či sa môže ochorenie štítnej žľazy spájať aj s úzkosťou, nespavosťou a vyčerpanosťou. V roku 1993 som bola na túto chorobu liečená. Teraz nakoľko som zistila, že so mnou nie je niečo v poriadku išla som na odber krvi a následne pôjdem na vyšetrenie endokrinologičke. Prosím Vás, kto má skúsenosti s týmto ochorením poraďte mi, ako to prekonať. Dík
lindusaaa
21.04.08,16:22
suvis to moze mat, precitaj si toto tu http://ateny.zoznam.sk/cl/10161/178264/Ked-strajkuje-stitna-zlaza---
alebo skus aj toto tu http://www.zdravie.sk/sz/content/461-31087/Vseobecne-info-ochorenia-stitnej-zlazy.html

ale osobnu skusenost s takymi priznakmi nemam.
Ninna
21.04.08,17:42
Ahojte, chcem sa spýtať, či sa môže ochorenie štítnej žľazy spájať aj s úzkosťou, nespavosťou a vyčerpanosťou. V roku 1993 som bola na túto chorobu liečená. Teraz nakoľko som zistila, že so mnou nie je niečo v poriadku išla som na odber krvi a následne pôjdem na vyšetrenie endokrinologičke. Prosím Vás, kto má skúsenosti s týmto ochorením poraďte mi, ako to prekonať. Dík
Úzkosť a vyčerpanosť potvrdzujem. Mám osobnú skúsenosť.:(
Maca1975
21.04.08,18:36
ďakujem, si zlatá, že si na tento príspevok reagovala.
Darina1234
21.04.08,18:49
Ja som tu uť pisala moje skusenosti s touto chorobou a unava, vyčerpanosť, uzkost, nespavosť tiež boli pruznakmi aj u mna. Priznam sa, že tieto priznaky ešte aj teraz vyvolavaju hrozu vo mne, ked si spomeniem, ako som nevladala a ako som chodila do prace. Držim palce.
Maca1975
22.04.08,18:05
Ja tak isto chodím do práce. človek sa musí trocha prekonať a nemyslieť na to. Tak sa maj a dík za podporu
Ninna
22.04.08,18:07
Ja tak isto chodím do práce. človek sa musí trocha prekonať a nemyslieť na to. Tak sa maj a dík za podporu
Občas mám pocit že už nevládzem a ľahla by som si aj na stôl v práci. Aj vnímanie mám spomalené...:mee:
Zoltán Kovács
22.04.08,18:09
Občas mám pocit že už nevládzem a ľahla by som si aj na stôl v práci. Aj vnímanie mám spomalené...:mee:

Tiež mám svoje skúsenosti so štítnou žlazou. Som pod lekárskym dohladom od svojích 10 rokoch. Funkcia štítnej žlazy sa dá napraviť medikamentozne. Netreba hneď myslieť na to najhoršie.

Únava, nesústredenosť.... sú klasické príznaky zlej funkcie št.žlazy.
dusan99
22.04.08,18:28
Nedá mi to, snáď to nebude reklama, ale pri zníženej činnosti štítnej žľazy si pozrite LKVB6, napr.: www.lkvb6.sk Je to špeciálne na to. Nechce sa mi písať, treba skúsiť.
Pri zvýšenej činnosti ale LKVB6 nepomôže.
Ninna
22.04.08,18:29
Tiež mám svoje skúsenosti so štítnou žlazou. Som pod lekárskym dohladom od svojích 10 rokoch. Funkcia štítnej žlazy sa dá napraviť medikamentozne. Netreba hneď myslieť na to najhoršie.

Únava, nesústredenosť.... sú klasické príznaky zlej funkcie št.žlazy.
Môj problém je v tom, že mám jednu polovicu nefunkčnú a po dvoch rokoch boja ma chcú položiť na operačný stôl a fik. Výsledky laboratórne sú v norme aj keď sa cítim pod psa. Lieky beriem každý deň.
Ninna
22.04.08,18:31
Nedá mi to, snáď to nebude reklama, ale pri zníženej činnosti štítnej žľazy si pozrite LKVB6, napr.: www.lkvb6.sk (http://www.lkvb6.sk) Je to špeciálne na to. Nechce sa mi písať, treba skúsiť.
Pri zvýšenej činnosti ale LKVB6 nepomôže.
Aj LKVB6 som už skúšala. Mala som na čas pocit že mi je lepšie.
Maca1975
23.04.08,18:37
Ani nehovor a ja som mala dnes taký pocit, že už mi hlava asi na tú klávesnicu padne. Robím v stávkovej kancelárii, takže tam sústredená musím byť. Každý deň už čakám na výsledky krvi a už sa neviem dočkať vyšetrenia u endokrinológa. Mám z toho aj obavy, ale musím veriť, že mi pomôže a nasadí tú správnu liečbu. Dík za podporu
evitas
20.05.08,13:09
Baby, prosím raďte!!!
Tiež mám zvýšenú činnosť šž. Beriem carbimazol. Ale mešká mi menzes. Môže to byť z toho či priamo z tej šž. Tehotenstvo by mi asi teraz neprospelo, lebo som bola na gamagrafii a toľko liekov aj na iné ... Takže ma rýchlo ukľudnite, že to môže byť z toho. Viem, že existuje teh.test, ale aj pri prvom tehotenstve bol mesiac negatívny a bola som v tom. Čo ma v tedy strašne potešilo. Ale teraz? Díky.
Aha a ešte či sa liekmi aj môže zmenšiť šž na normálnu veľkosť, alebo len činnosť sa upraví???????
motylik7
21.05.08,07:19
Hormóny máš v tele tak rozhádzané, že to môže mať súvis s tvojim menzesom. Prečítaj si aj poriadne príbalový letáčik, aké nežiadúce účinky môže mať liek, ktorý užívaš, prípadne sa na to spýtaj v lekárni.
Liekmi sa šž zmenší zvyčajne na normálnu veľkosť. Veľa šťastia.
kameron123
21.05.08,19:45
:---Ahoj . Vedel by mi niekto povedat či sa pribará od EUTHYROXU dnes mi to vypísala moja doktorka mám zväšenú ŠZ aj s cystamy ktoré majú asi 6 mm. dakujem Mám stoho blbý pocit. ;););););););)
kameron123
21.05.08,20:12
nutna bola kvoli cyste v jednom z lalokov, ktora mi zrazu narastla...v podstate z "estetickeho" dovodu, kedze cytologia pred operaciou bola v poriadku, ale pocas operacie zistili ze je tam karcinom tak vybrali celu sz.
k priebehu: operacia trvala asi 4h(zrejme kvoli histologii), robi sa v uplnej narkoze, takze vela toho neviem :), len z lekarskej spravy. Jedine co ma prekvapilo(ale od "spoluleziacej" som bola uz informovana) bolo ze nam zaviedli dren a to trochu obmedzovalo, ale mali sme to asi len 2 dni. Mne bolo akurat trochu zle z narkozy, inak to asi vsetci co sme boli na oddeleni zvladli bez problemov.
Ja by som sa chcela spýtať ked clovek ide na tú operáciu krvné výsledky boli aké ? Dakujem
kameron123
21.05.08,20:14
Ja by som sa chcela spýtať ked clovek ide na tú operáciu krvné výsledky boli aké ? Dakujem
Ja mám tiež cisty sú len 6mm a Š Z mám zväčšenú , krvné výsledky sú zatial v norme
kharon
22.05.08,07:23
Ja som pribrala. Za rok +7-10 kg. A to som riadne zmenila zivotospravu. Aerobne cvicenia takmer kazdy vecer min 30 min max 1,5 hod (na tep frekvencii 135-150); squash 2x tyzdenne; sauna a zdrave jedla. Hodne vlakniny, zelenin a ovocia. Zlepsila pitny rezim.

Popravde, ak by som sa nedrzala v tomto rezime, tak sa neodvazim pomysliet, ako by som vyzerala. Beriem Euth 50; pred nasadenim liekov som sa necitila obzvlast zle. Absolvovala som rocnu preventivku a odtial ma poslali na endokr s tym, ze mam zvysene paramentre hormonov a diagnostikovali autoimm ochorenie SZ. Ziaden iny nalez (rozumej cysty, uzly atd / nastastie). Nasadili lieky. Pred nasadenim som obcas citila unavu, alebo miernu dusnost, ale inak nic. Cyklus som mala pravidelny, vahu OK a stravu a rezim prace som mohla riadit podla seba. Dnes sice nepocitujem dusnost, ale menz mam desne nepravidelny, v poho mi vynecha aj 4-5 mesiacov; pribrala som; kvalita pokozky sa mi zmenila (zhorsila); nervozna som ako drak a permanentny pocit z nafuknuteho brucha. Na gynde som ako na pase kvoli cyklu a vsetky sona a vysetrenia mam OK..

takze tak. Bud stredu mam opat preventivku a navst endokr a verim, ze s tym nieco spravi. Ale dalsie hormony zvazujem odmietnut aj na vlastne riziko..
Olinka77
22.05.08,16:27
Ahoj. Chcem ti povedat, ze pri poruchach funkcie stitnej zlazy zvekne vynechat menstruacia. aj mne sa to par krat stalo a niekedy mi vynechal menzes aj na tri mesiace. Ale robila som si aj tehotensky test. Bola som si ista ze nie som v tom.
kharon
23.05.08,09:26
tak tych som si robila aj ja niekolko. aj ja som si ista, ze necakam baby.. bola by som radsej, keby to bolo naopak :(
ludo_centrum
23.05.08,10:41
Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.

Neboj, štítna žľaza je orgán v ľudskom tele, ktorý funguje dobre, keď má čo potrebuje. Tak ako naše orgány (v tele) reagujú na psychické podnety, tak aj tvoja štítna žľaza.

Z duchovného hľadiska (pre cirkevných zúfalcov a ich odporcov slovo duchovné nemá nič spoločné s cirkvou) by som ti odporúčal zmeniť prostredie za také, kde budeš môcť vyjadriť čo chceš a povedať to ako ty chceš. Inými slovami, ako by sa sa musel neustále kontrolovať resp. za ťažších okolností akoby si bol kontrolovaný čo urobíš, čo povieš atď... a možno z toho prežívaš vnútornú traumu. Táto sa zvyčajne v týchto prípadoch prejaví na štítnej žľaze.
Ťažko sa o tom píše. Skús možno vyhľadať nejakého dobrého psychológa prípadne psychoterapeuta a rozober to s ním.
Keď odstrániš príčinu, tak sa choroba stratí. Liekmi príčinu neodstrániš. Len potláčaš prejavy choroby a stávaš sa vítaným klientom farmapriemyslu ;)

Držím palce.
motylik7
23.05.08,10:46
tak tych som si robila aj ja niekolko. aj ja som si ista, ze necakam baby.. bola by som radsej, keby to bolo naopak :(
Dievčatko krásne nezúfaj. Ked si dáš do poriadku celé telo (nielen ŠŽ) a bude fungovať tak ako treba, bude aj bábätko. Ja som tiež štyri po svadbe nemohla otehotnieť a teraz by som rodila ako čerešňa :---. Skús alternatívnu medicínu.
BXLmiami
23.05.08,10:58
Podpora imunity alternatívnou medicínou na autoimunne ochorenie nie je dobrý nápad.Autoimunita znamená,že jej imunitné bunky napádajú jej štítnu žľazu.:)
Darina1234
23.05.08,11:17
Konečne rozumná odpoveď, snad otvori oči tým, ktori si myslia, že so štitmou žlazou je mozne experimentovať.
lindusaaa
23.05.08,13:48
Ja by som sa chcela spýtať ked clovek ide na tú operáciu krvné výsledky boli aké ? Dakujem

Ake? No ja som ich mala v poriadku. Len som mala v sz cysty, ale to byva bezne, ma to vela ludi. Ale jedna sa mi zrazu zvacsila a tak mi bola odporucena operacia. Ono sa to vraj da scasti upravit liekmi, mne to nepomohlo. Lekar zvacsa odporuci operaciu az ako posledne riesenie, pretoze ide o nezvratny proces.
lindusaaa
23.05.08,14:26
Ja euthyrox brat musim a s tou menstruaciou je to strasne. Sice to moze byt tym, ze teraz striedavo hormony ne/beriam, ale aj tak.
Od operacie(v novembri) som ju mala 3x. Prva po operacii prisla nacas a odvtedy, som bola raz na vyvolavacke a raz dosla. Chranit sa sice chranim, ale "nehoda" sa stat moze. A otehotniet nesmiem. Gynekolog sa tvari, ze je to ok. A ani endokrinolog sa nejako extra neznepokojoval. Mozno len zbytocne stresujem....Dufam, ze ked uz zacnem brat hormony sa to ustali.
bonita
23.05.08,21:45
Mojej sestre zistili hypotoreozu sz, autoimunnu, vysledky ATP 2000 a THS 50. Ze vraj ju ma aspon 15 rokov a je geneticka. Cize velka pravdepodobnost, ze zo 4 sestier ju este ma aj ina. Mama bola na sz sledovana, ale neliecena. Sestra ze ma velmi porusenu strukturu, rozpadajucu sa. Nasadili je L-thyroxin25 mg. Viete mi niekto k tomu nieco povedat - prognozu, z vlastnej skusenosti?
Mam este jednu otazku - za 5 rokov po prestahovani na dedinu som pribrala 30 kg / momentalne cielene chudnem, dolu uz 10 kg/. Pracu v Ba som nemala nikdy fyzicky narocnu, ale teraz ju nemam tiez, stale som si myslela, ze aka som leniva / mozno aj som/, najradsej som doma, /ale obcas vybehnem za pracou pracujem v RK - cize z domu/poobede si ked sa zadari idem vzdy lahnut, aspon na 1,5 hod., vecer chodim spat az medzi 24-02 hod., vstavam o 8.30, bolieva ma hlava, mam tlak cca 90 /60, este stale nadvahu 20 kg, a v poslednom roku supinate lakte. Vek 45, ziadne depresie, len nic sa mi fakt nechce. Ked cvicim, rychlo sa unavim, tak cvicim niekolkokrat denne po cca 10 min. Kedysi som mala zapchy no uz roky po piti dvoch slabych kav s mliekom rano problemy nemam. Z priberania som mala vzdy pocit, ze mam pomaly metabolizmus a ze priberam aj z vody. Obcas mi busi srdce a sama som si vsimla, ze zabidam slovicka, uplne zname a az neskor si spomeniem. Alebo prostred vety si neviem slovo spomenut.
Pardon, tak som sa rozpisala, samozrejme idem sa objednat na vysetrenie, zrejme ked je v tom genetika asi budem mat odpoved na svoje problemy.
Kedze vo febr. som bola na OP, behania po lekaroch mam dost, myslite, ze sa mozem objednat v Lubochni na doporucenie obvodnej? A robia v ramci vysetrenia ja EKG a cholesterol? Dakujem vsetkym co mi odpovedia na moje tri dotazy.
lindusaaa
23.05.08,23:06
Vyzera to na sz...mas dost priznakov. Pri hypotyreoze sa "zvykne" priberat a ako pises aj z vody. Ja som mala vysadene lieky a bola som vo vysokej hypotyreoze a za mesiac som pribrala 3 kg a ono to je v podstate voda(aj doktorka mi tak povedala). Telo si zadrziava vodu a vlastne opuchas. A takisto aj ta unava. Prespala by som aj cely den.
Do Lubochne sa objednat urcite mozes(aj ti to odporucam), ale maju tam dost ludi, tak sa treba na to pripravit, aj na to ze 1x tam stravis cele doobedie. Cholestelor robia ale EKG asi nie, teda mne este nerobili, len ma "pocuvali".
bonita
24.05.08,11:21
Dakujem za odpoved. Samozrejme zabudla som na zimomrivost a studene koncatiny. Na EKG som sa pytala preto, lebo lekarka sestre povedala ze pri tejto diagnoze obrasta srdce tukom. Je to tak?
dvnz
27.05.08,07:27
Dobry den..bola som na operacii stitnej zlazy na Heydukovej..v utorok som sla na prijem a v stredu ma operovali a v piatok som uz bola doma!!!!3 hodiny po operacii som uz chodila a telefonovala domov ako mi je..operacia dopadla dobre a mala som sa dobre akurat na druhy den boli pooperacne stavy ale to preslo..v piatok ma uz aj pustili domov cize som tam bola len 4 dni..starostlivost je tm na jednicku nustal kontrola, doktori perfektni!!!a jedla hadam lepsie ako doma :))
Andulenka
27.05.08,11:06
Super odpoveď, prvýkrát niekto rozumne pomenoval príčínu našej choroby.Ale prečo píšeš: Ťažko sa o tom píše? Veď to je pravda, každý z nás má svoju traumu a namiesto psychterapeuta nás liečia chémiou.Poznáš nejakého vhodného psychterapeuta v BA? Alebo v Senici? Lebo aj to je na Slovensku problém, ja som akurát čítala Hayovú o psychických príčinách chorôb a súhlasím s ňou.Lenže ona žije v USA.A tu Ti lekári ani nepovedia vhodné cviky na štítnu žľazu a pritom existujú-ja som sa ich naučila na joge- všetkým jogu doporučujem,pre nás spomalených je optimálna.Ale ak vieš o nejakej dobrej knihe, alebo lekárovi, daj vedieť.Dobrých ľudí a dobreé veci je treba podporovať.
Ďakujem vopred.
Denisa
27.05.08,11:27
Super odpoveď, prvýkrát niekto rozumne pomenoval príčínu našej choroby.Ale prečo píšeš: Ťažko sa o tom píše? Veď to je pravda, každý z nás má svoju traumu a namiesto psychterapeuta nás liečia chémiou.Poznáš nejakého vhodného psychterapeuta v BA? Alebo v Senici? Lebo aj to je na Slovensku problém, ja som akurát čítala Hayovú o psychických príčinách chorôb a súhlasím s ňou.Lenže ona žije v USA.A tu Ti lekári ani nepovedia vhodné cviky na štítnu žľazu a pritom existujú-ja som sa ich naučila na joge- všetkým jogu doporučujem,pre nás spomalených je optimálna.Ale ak vieš o nejakej dobrej knihe, alebo lekárovi, daj vedieť.Dobrých ľudí a dobreé veci je treba podporovať.
Ďakujem vopred.

Neviem, či to sem môžem napísať - aby to nebola reklama,ale ja robím regresnú terapiu. Ak chceš vedieť niečo viac pošli mi súkromnú správu. Okrem iného tiež som po operácii, je mi vcelku OK, ale vedieť vtedy to čo viem dnes, riešila by som to inak.
astra
27.05.08,12:30
Môžeš napísať presne názov knihy od Hayovej?
motylik7
27.05.08,12:37
L.Hayová: Miluj svoj život
kameron123
29.05.08,18:06
Ake? No ja som ich mala v poriadku. Len som mala v sz cysty, ale to byva bezne, ma to vela ludi. Ale jedna sa mi zrazu zvacsila a tak mi bola odporucena operacia. Ono sa to vraj da scasti upravit liekmi, mne to nepomohlo. Lekar zvacsa odporuci operaciu az ako posledne riesenie, pretoze ide o nezvratny proces.
Ak som dobre pochopila mala si len cysty? Mne tiez zistili ze mám nejaké cysty( to znamená ze mám ich do kopy tri ) ale zase krvné testy boli dobré co sabere naštítnú žlazu ci dobre fungujú . Ak sa možem spýtat bereš nejaké lieky a aké ?
lindusaaa
30.05.08,07:13
Ak som dobre pochopila mala si len cysty? Mne tiez zistili ze mám nejaké cysty( to znamená ze mám ich do kopy tri ) ale zase krvné testy boli dobré co sabere naštítnú žlazu ci dobre fungujú . Ak sa možem spýtat bereš nejaké lieky a aké ?

Ano mala som len cysty, viem, ze jedna bola vacsia ostatne boli nepatrne. Lieky mi najskor nasadili u nas(L-Thyroxin,ale nebrala som ich poriadne), ale potom v Lubochni, mi ich vysadili, lebo krv bola v poriadku. Cinnost sz bola v norme. Mojou chybou bolo, ze som zanedbala kontrolu(mozno), ale namala som ziadne problemy. Ako som pisala cysta mi narastla, asi v priebehu pol roka(mozno kvoli RTG, stres...). Uz mi odporucili len operaciu. Pred operaciou som lieky brala len chvilu, tak neviem posudit. Teraz uz ich uz samozrejme beriem a brat budem :(, kedze sz nemam. Beriem Euthyrox.
benny2
01.06.08,17:58
Mám skúsenosti. Som po oporácii a užívam aj prírodné produkty,ktoré mi vylepšili moje výsledky .A cítim aj príval energie.Ak chceš vedieť viac ozvi sa
-********** ,benny2@centrum.sk
kupcane
04.06.08,13:33
Čaute, ja mám diagnostikovanú ustálenú hladinu a teda len sledovanie štítnej žľazy(ale keby sa mi to zhoršilo mala by som zníženú funkciu). no ja by som len chcela či nevie niekto že či antikoncepcia(ja beriem konkrétne Jasminelle) môže veľmi ovplyvňovať funkciu ŠŽ? už asi 4 roky som na tú štítnu žľazu sledovaná a vždy len tie hraničné hodnoty a nikdy som že vraj nepotrebovala lieky. Nechcem však vedieť čo by som robila keby som mala naozaj takú hodnotu, pri kt. by som potrebovala lieky, lebo nálady a nervozita, únava a priberanie je stále v mojom dennom režime. Už neviem čo ďalej lebo som nepríjemná, nesústredená a stále ma trápi, že si strašne kontrolujem čo zjem a stále priberám. Nie som tučná ale furt mi skáče váha....niekedy mám 50kg a niekedy 56 ale mám aj zväčšený krk a nevyzerá to najlepšie:(.stále to ide hore dole a nikdy sa nemôžem poriadne najesť lebo som z toho nervózna.Dnes som si kúpila nejaké doplnkové lieky v lekárni, kt. obsahujú jód, tak dúfam, že sa mi to nejak unormálni. Nemá s tým niekto skúsenosti?
Inak sa stravujem celkom zdravo, po 6-7 nejem už asi 3 roky(ak tak len raz za pol roka keď na nejakej recepcií al. večeri).a športujem, aerobik, korčule....no neviem proste ma nebaví stále rozmýšľať nad tým, že som stále unavená, zlá na ľudí a to len prweto lebo mám rozhádzané hormóny. tak ak je niekto podobný ako ja, pls nech sa ozve.:)
mena
05.06.08,08:49
aj ja mozem nieco mporadit mna caka operacia lebo po porode sa mi to zhorsilo to tie HORMINI.
ludo_centrum
06.06.08,06:27
Čaute, ja mám diagnostikovanú ustálenú hladinu a teda len sledovanie štítnej žľazy(ale keby sa mi to zhoršilo mala by som zníženú funkciu). no ja by som len chcela či nevie niekto že či antikoncepcia(ja beriem konkrétne Jasminelle) môže veľmi ovplyvňovať funkciu ŠŽ? už asi 4 roky som na tú štítnu žľazu sledovaná a vždy len tie hraničné hodnoty a nikdy som že vraj nepotrebovala lieky. Nechcem však vedieť čo by som robila keby som mala naozaj takú hodnotu, pri kt. by som potrebovala lieky, lebo nálady a nervozita, únava a priberanie je stále v mojom dennom režime. Už neviem čo ďalej lebo som nepríjemná, nesústredená a stále ma trápi, že si strašne kontrolujem čo zjem a stále priberám. Nie som tučná ale furt mi skáče váha....niekedy mám 50kg a niekedy 56 ale mám aj zväčšený krk a nevyzerá to najlepšie:(.stále to ide hore dole a nikdy sa nemôžem poriadne najesť lebo som z toho nervózna.Dnes som si kúpila nejaké doplnkové lieky v lekárni, kt. obsahujú jód, tak dúfam, že sa mi to nejak unormálni. Nemá s tým niekto skúsenosti?
Inak sa stravujem celkom zdravo, po 6-7 nejem už asi 3 roky(ak tak len raz za pol roka keď na nejakej recepcií al. večeri).a športujem, aerobik, korčule....no neviem proste ma nebaví stále rozmýšľať nad tým, že som stále unavená, zlá na ľudí a to len prweto lebo mám rozhádzané hormóny. tak ak je niekto podobný ako ja, pls nech sa ozve.:)

Štítna žľaza je veľmi dôležitá, to vieme všetci.
Nedostatočná činnosť je zlá a nadmerná možno ešte horšia.
Jód je aj v soli. Ale ak prisoliš, tak vedz, že soľ viaže vodu a teda môžeš aj trošku pribrať. Ale to je nepodstatná váha.
Prestaň sa zaťažovať tým čo ješ, kedy ješ atď... "VŠETCI MÔŽEME JESŤ VŠETKO"!!!!!!!!!!
Len treba jesť preto, aby sme dali telu nejakú energiu potrebnú na žitie. Nemusíme sa prejedať. Teda "JESŤ S MIEROU".
Napíšem to trochu zjednodušene.
Žalúdok vydá do mozgu informáciu o tom, že mu stačí (že je plný/najedený..) približne 15-20 min. po tom, ako už v skutočnosti je dostatočne plný. Čiže ak jeme, tak zistíme, že sa nám počas jedla chce odgrgnúť. To je signál žalúdka, že už sme na hranici plnosti a teda "STAČÍ". Ak si tento signál vysvetľujeme tak, že to si uvoľnil miesto atď... tak jeme ďalšie minúty a teda dávame do organizmu prebytočné kalórie, či výživu atď...
Preto:
- jesť čokoľvek
- jesť kedykoľvek
- ALE S MIEROU!!!

Nekontrolujte koľko to má kalórii. Aj tak si výrobca napíše čo chce a nikto to nekontroluje.
Ak máš chuť a nedáš organizmu to čo si žiada, tak ho týraš. Psychika trpí a odráža sa to na ďalších reakciách organizmu.
Šport je výborný. Kto však nemôže športovať, stačí denne 1h obyčajnej chôdze (prirodzenou rýchlosťou). Nemusí pri tom človek ísť do fit centra.

A ak budeš jesť všetko a v kľude a budeš načúvať a mať rada svoje telo, tak sa ti bude revanšovať. Je to dlhodobejší proces, ale o to vďačnejší.
No a aj štítna žľaza môže fungovať normálnejšie ak má všetko čo potrebuje.
mirpo
09.06.08,11:49
V piatok som bola u endokrinologičky. Zistila, že ŠŽ funguje správne, ale má nesprávnu štruktúru. Celková diagnóza: autoimúnna tyreoiditída :eek::confused:.
Máte s tým niekto skúsenosti? :confused::confused:

PS: Zatiaľ beriem ako doplnok stravy selén a čakám na výsledky krvi.
Ninna
09.06.08,17:40
V piatok som bola u endokrinologičky. Zistila, že ŠŽ funguje správne, ale má nesprávnu štruktúru. Celková diagnóza: autoimúnna tyreoiditída :eek::confused:.
Máte s tým niekto skúsenosti? :confused::confused:

PS: Zatiaľ beriem ako doplnok stravy selén a čakám na výsledky krvi.
Autoimúnne postihnutie štítnej žľazy je hlavnou príčinou funkčných obtiaží. Už z názvu je zrejmé, že sa jedná o ochorenie spôsobené zvýšenou tvorbou protilátok, ktoré sú namierené proti štítnej žľaze.
Diagnóza sa opiera najmä o opakovane zvýšené protilátky proti štítnej žľaze – hlavne protilátky proti štítnožľazovej peroxidáze, resp. mitochondriám (ATPO, resp. ATM), ktoré bývajú sprevádzané aj z výšenými protilátkami proti tyreoglobulínu (ATG).
jaja99
10.06.08,04:32
V piatok som bola u endokrinologičky. Zistila, že ŠŽ funguje správne, ale má nesprávnu štruktúru. Celková diagnóza: autoimúnna tyreoiditída :eek::confused:.
Máte s tým niekto skúsenosti? :confused::confused:

PS: Zatiaľ beriem ako doplnok stravy selén a čakám na výsledky krvi.

Aj ja sa liečim na autoimunitnú tyreózu. Znamená to, že vlastný imunitný systém Ti ničí ŠŽ. Mám difúznu ŠŽ - tkanivo nie je také ako má byť, ale je redšie - neplní svoju funkciu. Beriem euthyrox 100.
Ninna
10.06.08,19:40
Môžem sa opýtať ako dlho berieš ten eutyrox 100?
mirpo
11.06.08,13:24
Aj ja sa liečim na autoimunitnú tyreózu. Znamená to, že vlastný imunitný systém Ti ničí ŠŽ. Mám difúznu ŠŽ - tkanivo nie je také ako má byť, ale je redšie - neplní svoju funkciu. Beriem euthyrox 100.
Niečo také mi povedala aj lekárka. Zatiaľ mi ŠŽ funguje tak, ako má. Ale povedala, že je to len otázka času, kedy sa jej činnosť zníži...:mee: Lebo u mňa je to pol roka OK, potom znížená činnosť ŠŽ, zase OK....... Zatiaľ som žiadne lieky nebrala /až na ten selén, ale to je iba doplnok stravy/, teraz som zmenila lekárku..... a už mám po rokoch aj diagnózu.
PS: Dá sa to vyliečiť? Zaberá ten euthyrox 100, alebo ho musíš brať dlhodobo? :confused:
kharon
12.06.08,09:52
SZ je dozivotna diagnoza :( Tz lieky budes brat stale, max ti budu upravovat davky podla vyvoja situacie. Aspon toto mam od svojej lekarky. Ja mam uz 1 1/2 roka Euthyrox 50 (pri rovnakej diagnoze ako ty) a jedine pozitivum, kt badam, ze zmizli potiaze typu: dusnost, chvenie prstov, depky.

Ale: pribrala som, cyklus sa znepravidelnil. Vysl krvi OK, situacia okolo SZ stabilizovana (rozumej - nezhorsuje sa). asi tak. :cool:
motylik7
13.06.08,07:42
[QUOTE=kharon;751610]SZ je dozivotna diagnoza :( Tz lieky budes brat stale, max ti budu upravovat davky podla vyvoja situacie. Aspon toto mam od svojej lekarky. Ja mam uz 1 1/2 roka Euthyrox 50 (pri rovnakej diagnoze ako ty) a jedine pozitivum, kt badam, ze zmizli potiaze typu: dusnost, chvenie prstov, depky.
Nebud taký skeptik a radšej vyskúšaj alternatívnu medicínu. S ňou to pôjde zdravšie a vyliečenie môže byť trvalého charakteru. Papať farmakolieky nie je riešenie ;) Držím palce.:)
JankaKopernicka
13.06.08,10:00
Pre všetkých ktorí berú euthyrox 50 alebo 100 a pýtajú sa , či sa to dá vyliečiť. Ako dieťa/mala som 10/ som začala brať thyreoglobulín vtedy euthyrox ešte nebol.Neskôr v dospelosti som striedavo brala euthyrox 50 a 100 liečila som sa 15 rokov a už dva roky som bez liekov a všetko je v poriadku. Prajem všetkým aby sa ich diagnóza tiež upravila.
kharon
13.06.08,11:50
tak toto su skvele spravy..:)
Yamajka
15.06.08,16:11
Pekny den prajem.....mne asi pred dvoma mesiacmi zistili hyper....:D vraj mi sz pracuje velmi rychlo,neviem kde sa tolko ponahla.....rovnakko rychlo mi pracuje aj moje srdiecko (133 za minutu, ale uz sa to casom zlepsilo).O dva tyzdne idem k endokrinologovi,tak uvidime co mi povie,som na to velmi zvedava.Momentalne beriem Concor5 a Lexaurin...Trosku som schudla a meska mi aj menstruacia cca 3mesiace....ma s tym nejaka zienka tiez taky problem?
jaja99
15.06.08,16:56
Niečo také mi povedala aj lekárka. Zatiaľ mi ŠŽ funguje tak, ako má. Ale povedala, že je to len otázka času, kedy sa jej činnosť zníži...:mee: Lebo u mňa je to pol roka OK, potom znížená činnosť ŠŽ, zase OK....... Zatiaľ som žiadne lieky nebrala /až na ten selén, ale to je iba doplnok stravy/, teraz som zmenila lekárku..... a už mám po rokoch aj diagnózu.
PS: Dá sa to vyliečiť? Zaberá ten euthyrox 100, alebo ho musíš brať dlhodobo? :confused:

Vyzerá to na doživotnú liečbu. Inak cítim sa úplne v poriadku. Aj do stanovenia diagnózy som nemala nejaké vážne stavy. Bolo mi zima a padali mi vlasy. Keďže som bola tehotná, tak som sa aj viac pozorovala a lekárka ma poslala endokrinológovi. Zistil mi zniženie tesne na hranici. Ak by to bol viac, o tehotenstve by sa mi nesnívalo - veľmi malá pravdepodobnosť, že počneš dieťa pri neliečenej zníženej činnosti ŠŽ.
Ak chceš skús aj alternatívnu liečbu. Ja by som to neriskovala bez dozoru lekára. Nedostatok hormónov Ti môže rozhodiť celý metabolizmus.
jaja99
15.06.08,16:58
Ake? No ja som ich mala v poriadku. Len som mala v sz cysty, ale to byva bezne, ma to vela ludi. Ale jedna sa mi zrazu zvacsila a tak mi bola odporucena operacia. Ono sa to vraj da scasti upravit liekmi, mne to nepomohlo. Lekar zvacsa odporuci operaciu az ako posledne riesenie, pretoze ide o nezvratny proces.

K cystám - mne lekár povedal, že veľa ľudí si myslí, že má "len" cysty. To, že je každá desiata zhubná nechce mnoho z nich počuť alebo to nevie a preto čakajú s operáciou.
lindusaaa
15.06.08,17:54
K cystám - mne lekár povedal, že veľa ľudí si myslí, že má "len" cysty. To, že je každá desiata zhubná nechce mnoho z nich počuť alebo to nevie a preto čakajú s operáciou.

U mna to nevyzeralo na zhnubne. Robili mi aj punkciu(niekolkokrat) a vysledky boli vzdy v poriadku, ale aj tak som isla na operaciu. V plane bolo vybrat jeden lalok(druhy som mala v poriadku). Bola by tu este moznost, ze by som dozivotne nemusela brat lieky. Ale peroperacna histologia uz v poriadku nebola, lebo ak som spravne pochopila pod tou cystou, pre ktoru mi bola operacia odporucena bol karcinom. :(
Ja som v tom prispevku chcela poukazat na to, ze som v podstate mala vsetko v poriadku, krv aj predoperacnu histologiu ale nakoniec tam karcinom bol. Mozno neskor by sa to v krvi ukazalo, ale zvacsa sa na kontroly chodi raz do roka, ak nie su problemy(co som nemala) a to moze byt uz neskoro.
Ninna
16.06.08,16:07
U mna to nevyzeralo na zhnubne. Robili mi aj punkciu(niekolkokrat) a vysledky boli vzdy v poriadku, ale aj tak som isla na operaciu. V plane bolo vybrat jeden lalok(druhy som mala v poriadku). Bola by tu este moznost, ze by som dozivotne nemusela brat lieky. Ale peroperacna histologia uz v poriadku nebola, lebo ak som spravne pochopila pod tou cystou, pre ktoru mi bola operacia odporucena bol karcinom. :(
Ja som v tom prispevku chcela poukazat na to, ze som v podstate mala vsetko v poriadku, krv aj predoperacnu histologiu ale nakoniec tam karcinom bol. Mozno neskor by sa to v krvi ukazalo, ale zvacsa sa na kontroly chodi raz do roka, ak nie su problemy(co som nemala) a to moze byt uz neskoro.
Prečo ti robili opakované punkcie? A z krvi ti robili markery na štítnu žľazu?
lindusaaa
17.06.08,08:18
Prečo ti robili opakované punkcie? A z krvi ti robili markery na štítnu žľazu?

Punkcie mi robili 4 v priebehu asi 5 rokov. Posledne dve asi dva mesiace po sebe(zmene lekara a novy sa chcel uistit ci je to ok). A ano robili mi aj markery, pri poslednom vysetreni pred operaciou, len si nepamatam uz hodnoty a nemam pri sebe papiere, ale boli v norme.
Ninna
17.06.08,15:29
U mna to nevyzeralo na zhnubne. Robili mi aj punkciu(niekolkokrat) a vysledky boli vzdy v poriadku, ale aj tak som isla na operaciu. V plane bolo vybrat jeden lalok(druhy som mala v poriadku). Bola by tu este moznost, ze by som dozivotne nemusela brat lieky. Ale peroperacna histologia uz v poriadku nebola, lebo ak som spravne pochopila pod tou cystou, pre ktoru mi bola operacia odporucena bol karcinom. :(
Ja som v tom prispevku chcela poukazat na to, ze som v podstate mala vsetko v poriadku, krv aj predoperacnu histologiu ale nakoniec tam karcinom bol. Mozno neskor by sa to v krvi ukazalo, ale zvacsa sa na kontroly chodi raz do roka, ak nie su problemy(co som nemala) a to moze byt uz neskoro.
Mňa najviac irituje na tejto operácii stav v nerkóze kedy nebudem môcť rozhodnúť o svojom tele. Počas operácie robia rýchlu histológiu a desí ma že po operácii jedného laloka sa môžem zobudiť bez ŠŽ. A to len kôli tomu že sa doktorom nepáčil ten zdravý.:eek:
lindusaaa
17.06.08,16:07
Mňa najviac irituje na tejto operácii stav v nerkóze kedy nebudem môcť rozhodnúť o svojom tele. Počas operácie robia rýchlu histológiu a desí ma že po operácii jedného laloka sa môžem zobudiť bez ŠŽ. A to len kôli tomu že sa doktorom nepáčil ten zdravý.:eek:

No to mas pravdu, za mna to rozhodol moj endokrinolog, chirurg sa tak zbavil zodpovednosti...(ked zistitli ze je tam nalez volali mu ci ten pravy nechat).
Ale pred operaciou mi aj tak bolo povedane, ze ked nahodou nebude lavy lalok ok, tak pojde von vsetko. A ak mam pravdu povedat som kludnejsia. Byt stale v strese ci tam nahodou nieco nezostalo, potom pripadne dalsia operacia...Ale mozno by bolo vsetko ok, to sa uz nedozviem.
Ninna
17.06.08,17:15
No to mas pravdu, za mna to rozhodol moj endokrinolog, chirurg sa tak zbavil zodpovednosti...(ked zistitli ze je tam nalez volali mu ci ten pravy nechat).
Ale pred operaciou mi aj tak bolo povedane, ze ked nahodou nebude lavy lalok ok, tak pojde von vsetko. A ak mam pravdu povedat som kludnejsia. Byt stale v strese ci tam nahodou nieco nezostalo, potom pripadne dalsia operacia...Ale mozno by bolo vsetko ok, to sa uz nedozviem.
Vieš mne tieš endokrinologička tvrdila že bez ŠŽ sa žiť dá. Ale ako? S akými vedľajšími následkami to mi už nepovedala.:mad:
lubica_02
18.06.08,06:15
Vieš mne tieš endokrinologička tvrdila že bez ŠŽ sa žiť dá. Ale ako? S akými vedľajšími následkami to mi už nepovedala.:mad:
Bez štítnej žľazy sa žiť dá - užívaš denne lieky - aj keď vyberú jednu polovicu , tiež užívaš lieky , možno celý život.
Mne v 2003 zobrali jednu polovicu, druhá bola údajne zdravá. Teraz mi rastie znova a s takými útvarmi ako pred tým.Myslím, že pôjdem znova na operáciu a ja dúfam, že miju už zoberú celú .
Je nám jasné, že každý orgán čo máme je potrebný, ale ak vznikne problém, treba ho vyriešiť.
lindusaaa
18.06.08,07:53
Vieš mne tieš endokrinologička tvrdila že bez ŠŽ sa žiť dá. Ale ako? S akými vedľajšími následkami to mi už nepovedala.:mad:

Da sa bez nej zit a minimalne ta obmedzuje to, ze musis uzivat hormony(ale ja som nemala vyraznejsie tazkosti ani pri mesacnom vysadeni), ale to si zvyknes. Je dolezite nastavit spravnu davku a chodit na kontroly a v pripade potreby ju aj upravovat. Takisto mi lekarka vravela, ze co sa tyka tehotenstva(kedze deti este nemam), je lepsie otehotniet v lete, resp.na jar. Ale to je len odporucanie. Inak mi povedala, ze by ma to nemalo zvlast ovplyvnovat, ze budem ako "zdrava", len si dam kazdy den hormon.
Samozrejme, ze kazdy organ v tele ma svoj vyznam ale sz vedia nahradit. Tym samozrejme nepresadzujem operaciu za kazdu cenu. Treba si zvazit pre a proti.
Ak si nahodou nenatrafila, tak odporucam tuto stranku http://www.stitnazlaza.estranky.cz/.
lindusaaa
18.06.08,08:09
Bez štítnej žľazy sa žiť dá - užívaš denne lieky - aj keď vyberú jednu polovicu , tiež užívaš lieky , možno celý život.
Mne v 2003 zobrali jednu polovicu, druhá bola údajne zdravá. Teraz mi rastie znova a s takými útvarmi ako pred tým.Myslím, že pôjdem znova na operáciu a ja dúfam, že miju už zoberú celú .
Je nám jasné, že každý orgán čo máme je potrebný, ale ak vznikne problém, treba ho vyriešiť.

Presne o tom som hovorila. Ked som bola na operacii, boli tam zeny, ktore tam boli uz druhykrat a jedna myslim, az treti a vraveli, ze by boli radsej keby im to vybrali naraz. Ja som operaciu znasala celkom dobre aj vsetko okolo toho. Akurat stav po narkoze nebol prilis prijemny :). Inak by som si to kludne zopakovala. :D
Toto je trochu mimotemy. Teta tak bola na operacii maternice a lekar povedal vybrat vsetko a mala pokoj. Sice mala problemy, ale to je uz uplne ina tema. A jednej znamej ju vyberali asi na trikrat, zakazdym kusok a bolo jasne, ze deti uz mat nebude(uz mala 2 a viac nechcela). A byt trikrat rozrezana...asi by som to tiez chcela mat naraz za sebou.
Ninna
18.06.08,18:18
Da sa bez nej zit a minimalne ta obmedzuje to, ze musis uzivat hormony(ale ja som nemala vyraznejsie tazkosti ani pri mesacnom vysadeni), ale to si zvyknes. Je dolezite nastavit spravnu davku a chodit na kontroly a v pripade potreby ju aj upravovat. Takisto mi lekarka vravela, ze co sa tyka tehotenstva(kedze deti este nemam), je lepsie otehotniet v lete, resp.na jar. Ale to je len odporucanie. Inak mi povedala, ze by ma to nemalo zvlast ovplyvnovat, ze budem ako "zdrava", len si dam kazdy den hormon.
Samozrejme, ze kazdy organ v tele ma svoj vyznam ale sz vedia nahradit. Tym samozrejme nepresadzujem operaciu za kazdu cenu. Treba si zvazit pre a proti.
Ak si nahodou nenatrafila, tak odporucam tuto stranku http://www.stitnazlaza.estranky.cz/.
SUPER STRÁNKA;)
Yamajka
26.06.08,09:24
Baby, prosím raďte!!!
Tiež mám zvýšenú činnosť šž. Beriem carbimazol. Ale mešká mi menzes. Môže to byť z toho či priamo z tej šž. Tehotenstvo by mi asi teraz neprospelo, lebo som bola na gamagrafii a toľko liekov aj na iné ... Takže ma rýchlo ukľudnite, že to môže byť z toho. Viem, že existuje teh.test, ale aj pri prvom tehotenstve bol mesiac negatívny a bola som v tom. Čo ma v tedy strašne potešilo. Ale teraz? Díky.
Aha a ešte či sa liekmi aj môže zmenšiť šž na normálnu veľkosť, alebo len činnosť sa upraví???????
Cauko....ja mam tiez aj zvysenu aj znizenu cinnost sz.Neviem ako je to mozne,ale mam to napisane v sprave:) mam priznaky aj z jedneho "druhu" aj z druheho:) a taktiez mi meska uz dost dlho menstruacia.Dufajme,ze teraz ked som zacalauzivat lieky,sa to nejak da dokopy....prajem vela stastia....
A este otazocka,kto poradi mne.....to ako dlho nemozem chodit na slniecko a opalovat sa???Ja slnko milujem a fatk asi toto leto budem musiet prezit bez dovolenky a kupalisiek????Aspon tak mi povedala endokrinologicka....:(
Ninna
26.06.08,18:06
Cauko....ja mam tiez aj zvysenu aj znizenu cinnost sz.Neviem ako je to mozne,ale mam to napisane v sprave:) mam priznaky aj z jedneho "druhu" aj z druheho:) a taktiez mi meska uz dost dlho menstruacia.Dufajme,ze teraz ked som zacalauzivat lieky,sa to nejak da dokopy....prajem vela stastia....
A este otazocka,kto poradi mne.....to ako dlho nemozem chodit na slniecko a opalovat sa???Ja slnko milujem a fatk asi toto leto budem musiet prezit bez dovolenky a kupalisiek????Aspon tak mi povedala endokrinologicka....:(
Yamajka endokrinologička Ti zakázala pobyt na slnku?Prečo?:confused:
lindusaaa
26.06.08,20:34
Cauko....ja mam tiez aj zvysenu aj znizenu cinnost sz.Neviem ako je to mozne,ale mam to napisane v sprave:) mam priznaky aj z jedneho "druhu" aj z druheho:) a taktiez mi meska uz dost dlho menstruacia.Dufajme,ze teraz ked som zacalauzivat lieky,sa to nejak da dokopy....prajem vela stastia....
A este otazocka,kto poradi mne.....to ako dlho nemozem chodit na slniecko a opalovat sa???Ja slnko milujem a fatk asi toto leto budem musiet prezit bez dovolenky a kupalisiek????Aspon tak mi povedala endokrinologicka....:(

Aj ja som mala zvysenu aj znizenu cinnost, ale pravdepodobne to bolo vekom(puberta) a vyvojom. Liekmi by sa ti mala upravit aj ta menstruacia.
Ale ze by som nesmela chodit na slnko...to mi nikto nehovoril...
Yamajka
27.06.08,18:13
Dik Linduska za odpoved....trosku ma to potesilo:) no ja mam 21rokov,pubertu mam uz dufam stastne zasebou:) ale dufam,ze sa mi to casom liekmi upravi....Teraz beriem 8x denne Carbimazol a Pyridoxin + Concor a Lexaurin....tak mozno preto to slniecko....
Yamajka
27.06.08,18:15
No ano presne....ani slniečko ani solarko....a nemam si planovat ziadnu dovolenku....Tak teraz fakt neviem....ci mam alebo nemam....:) Mozno po kontrole o 5.tyzdnov mi to dovoli..dufam:)
Yamajka
27.06.08,18:18
Yamajka endokrinologička Ti zakázala pobyt na slnku?Prečo?:confused:

No ano presne....ani slniečko ani solarko....a nemam si planovat ziadnu dovolenku....Tak teraz fakt neviem....ci mam alebo nemam.... Mozno po kontrole o 5.tyzdnov mi to dovoli..dufam:o
Yamajka
31.07.08,14:26
Pekny dnik prajem.Ake mate skusenosti s operaciou s.z???Mne endokrinolog odporucil operaciu.Mam zvysenu funkciu a beriem Carbimazol,ale vraj bude lepsie ju celu vybrat von.Chcela som zajst este za nejakym endokrinologom.Najlepsie do Ľubochne...ma s tym niekto nejaku skusenost????A ako sa Vam dari po operacii????Dakujem
rizko
31.07.08,15:48
Aj ja by som Ti odporúčala zájsť do Ľubochne, ja sa tiež liečim na SZ. Sestru operovali pred siedmimi rokmi, odobrali jej časť SZ a odvtedy sa má dobre a už ani lieky neberie. Prajem skoré uzdravenie
Beata2
31.07.08,17:52
Ahoj Yamajka. Som po operácii asi 6 rokov, celú sz mi vybrali, operovali ma v Ružomberku. Tiež som pred operáciou brala Carbimazol. Teraz som v pohode, beriem Euthyrox 1 denne. Aj jazva je úplne nenápadná. Ak citiš potrebu, tak sa porozprávaj aj s iným lekárom. Hlavne žiadne stresy/ak sa dá/, tie ti veľmi nepomôžu. Držím palce.
lindusaaa
31.07.08,20:39
Pekny dnik prajem.Ake mate skusenosti s operaciou s.z???Mne endokrinolog odporucil operaciu.Mam zvysenu funkciu a beriem Carbimazol,ale vraj bude lepsie ju celu vybrat von.Chcela som zajst este za nejakym endokrinologom.Najlepsie do Ľubochne...ma s tym niekto nejaku skusenost????A ako sa Vam dari po operacii????Dakujem

Urcite zajdi, ak mas ten pocit...predsa len ked ju uz raz vyberu. Ja som tiez isla na "overenie" do Lubochne a uz chodim len tam. Som po operacii asi tristvrte roka a nemam ziadne problemy. Ale ja som ich nemala ani pred nou. Sice mam inu diagnozu, ale na izbe so mnou lezala jedna pani a ta mala zvysenu, tiez brala Carbimazol, ale citila sa strasne, vraj sa uz ani na nohach nevladala udrzat, preto sa nakoniec rozhodla pre operaciu. Tiez drzim palce nech sa rozhodnes akokolvek.
Ninna
02.08.08,16:04
;)Podľa výsledkov z krvi si môžte odsledovať ako Vám funguje ŠŽ:

I. Stanovenie TSH

Je jedným z najcitlivejších parametrov pre posúdenie funkcie štítnej žľazy. Používa sa ako vyhľadávací test. Rozpätie hodnôt sa mierne líši pri jednotlivých laboratóriách v závislosti od metodiky, ktorá sa používa pri vyšetrení, udáva sa 0,4 až 4 mlU/l. Hodnoty sa posudzujú vzhľadom na iné hormóny, predovšetkým k FT4.

II. Určenie koncentrácie voľných hormónov

FT3 – voľný trijodtyronin
Normálne hodnoty 3 až 6,5 pmol/l séra (tiež v závislosti od laboratória)
FT4 – voľný tyroxin, pomáha upresniť poruchu funkcie štítnej žľazy
Normálne hodnoty 9 až 23 pmol/l
Diagnosticky najvýznamnejší je vzťah FT4 a TSH, stanovenie celkového trijódtyronínu a jeho voľnej frakcie FT3 má zväčša spresňujúcu hodnotu.
Hodnotenie funkcie štítnej žľazy vzhľadom na TSH, FT4.
TSH, FT4 v medziach normy – normálna funkcia štítnej žľazy
TSH zvýšené, FT4 normálne – znížená funkcie, bez klinických príznakov (subklinická hypotyreóza)
TSH zvýšené, FT4 znížené – znížená funkcia štítnej žľazy úplne rozvinutá (manifestná hypotyreóza)
TSH znížené, FT4 normálne – zvýšená funkcia štítnej žľazy, bez klinických príznakov (subklinická hypertyreóza)
TSH znížené, FT4 zvýšené – klinicky rozvinutá zvýšená funkcia (manifestná hypertyreóza).
JJJAAA
02.08.08,18:03
Ahojte, ja som bola operovana teraz fo februari na sz. Celu mi ju vybrali. beriem euthyrox 100. prvy mesiac bol hrozny, zavrate, horuco teplo horuco teplo....ale teraz upravnim teda zvysenim euthyroxu je to v pohode. Ja by som radila kazdemu nech ide na operaciu ak MU TO LEKAR OZNAMI ze by bolo dobre. Len potom sa netreba opalovat aspon pol roka dlho na slniecku. Drzim Vam palce a prajem pevne zdravie. Jana
JJJAAA
02.08.08,18:05
este som chcela povedat, ze sa citim kludnejsia, je mi lepsie aj ked sa teraz skor unavim nez predtym. Menej toho vydrzim ale je to ovela lepsie. takze tolko z mojich skusenosti. Operovana som bola v Saci a bola som maximalne spokojna. Odporucam.
Jana
lindusaaa
03.08.08,08:56
Ahojte, ja som bola operovana teraz fo februari na sz. Celu mi ju vybrali. beriem euthyrox 100. prvy mesiac bol hrozny, zavrate, horuco teplo horuco teplo....ale teraz upravnim teda zvysenim euthyroxu je to v pohode. Ja by som radila kazdemu nech ide na operaciu ak MU TO LEKAR OZNAMI ze by bolo dobre. Len potom sa netreba opalovat aspon pol roka dlho na slniecku. Drzim Vam palce a prajem pevne zdravie. Jana

Jana a preco nesmies na slnko?
JJJAAA
05.08.08,09:02
Jana a preco nesmies na slnko?
Lindusaaa,
lebo treba davat pozor aby sa jazva neopalila. Potom by bola hneda a neskor s tym uz nespravis nic. Co sa tyka plast. operacie, najlepsie ju urobit do roka po operacii ale najlepsie v zime. po roku sa s tym ze vraj, uz vela neda robit. Takze preto nemozem ist na slniecko, aby mi to neopalilo na hnedu ciarku.
pa pa

Jana
lindusaaa
05.08.08,19:23
Lindusaaa,
lebo treba davat pozor aby sa jazva neopalila. Potom by bola hneda a neskor s tym uz nespravis nic. Co sa tyka plast. operacie, najlepsie ju urobit do roka po operacii ale najlepsie v zime. po roku sa s tym ze vraj, uz vela neda robit. Takze preto nemozem ist na slniecko, aby mi to neopalilo na hnedu ciarku.
pa pa

Jana

Aj som si myslela, ze to bude kvoli jazve :). Ja som uz vyse 7 mesiacov po operacii, ale aj tak si ju natieram ked idem von kremom co mam na tvar s ochrannym faktorom.
A tu plastiku myslis, ked to opali alebo vo vseobecnosti? Pri operacii sz to zvacsa siju tak aby to nebolo treba, ale stat sa moze vselico a niekomu sa to zle hoji. Ale ked som bola na radiojode tam boli niektore dva roky po operacii a ani som nevidela poriadne ze tam neico maju, len taky tenunky biely pasik.
JJJAAA
06.08.08,06:08
hej niekomu to nevidno. Ale uz som videla aj take tmavo hnede pasiky. Preto som sa ohladom toho informovala, no a tak mi povedali, co sa tyka upravy, aby to nebolo az tak vidno. Ja nastastie mam jazvu v pohode. Mala som z toho obavy, ale na druhej strane su aj horsie veci nez jazva na krku. Hlavne nech sme zdravi. pa pa
lindusaaa
09.08.08,14:55
Ale neviem nakolko ta palstika pomoze. Predsa len je to dalsi zasah. Asi by som sa pre nu rozhodla, keby ziadne kremiky nezabrali. Aj ked kozna mi vravela, ze to vedia velmi pekne poopravovat, ale myslim ze stale to bude vidiet.
A obavy som mala aj ja, asi viac z jazvy ako z operacie...
zlatica.turisova
28.08.08,19:36
Čo máš presne na mysli "skúsenosti so štítnou žľazou"? Ja sa liečim na štítnu žľazu 5 rokov.Môžeš mať zvýšenú alebo zníženú činnosť štítnej žľazy, alebo uzlovité zmeny. Neboj sa všetko sa dá uspešne liečiť.Aťa:)
Yamajka
29.08.08,07:32
Pekny dnik prajem:)
jedna mala otazocka,mam tu zvysenu cinnost st.zlazy a beriem Carbimazol,ktory mi tak "trosku" znicik pecen.Tak beriem aj Flavobion.Ale po mesiaci som uz konecne pribrala cca 5kg.Som rada,ale na druhej strane,dufam,ze uz viac nepriberiem.Neviete nahodou z coho som mohla tak rychlo pribrat,ked sa mi to skor nedarilo???Myslite ten Carbimazol???Dakujem pekne.papa
lindusaaa
29.08.08,20:39
Moze byt, v podstate sa ti upravila funkcia sz. Nemala by si uz rapidne chudnut. Pri hypertyreoze sa tvori viac hormonov a carbimazol tomu zabranuje. Ci este priberies neviem, nemam skusenosti, ale myslim, ze by sa to malo ustalit.
borisbartos
01.09.08,10:53
Je to zle ked je nefunkcna ale aj ked pracuje privelmi.Pytaj sa na vysetrenie do LUBOCHNI su tam dobry odbornici.
danamail
01.09.08,22:41
ja už nemám šž 4 roky
mala som studené uzlíky, išla som na operáciu a vybrali mi všetko, aj uzlíky aj šž
som na euthyroxe 75 a 50 mg obdeň
Pani Janka, mám ísť tiež na operáciu štítnej žľazy, ale mám z toho obavy. Nález multinodózna struma, dva uzlíky a cysta v ĽL a tri uzlíky v PL. Nie je šanca ešte na liečenie liekmi? Keby mi aspoň časť žľazy nechali, aby ďalej plnila svoju funkciu, ale doktorka hovorila, že by mi zobrali celú. Ale na druhej strane mám obavy, aby z tých uzlíkov neboli nádory ..........
danamail
01.09.08,23:31
Urcite zajdi, ak mas ten pocit...predsa len ked ju uz raz vyberu. Ja som tiez isla na "overenie" do Lubochne a uz chodim len tam. Som po operacii asi tristvrte roka a nemam ziadne problemy. Ale ja som ich nemala ani pred nou. Sice mam inu diagnozu, ale na izbe so mnou lezala jedna pani a ta mala zvysenu, tiez brala Carbimazol, ale citila sa strasne, vraj sa uz ani na nohach nevladala udrzat, preto sa nakoniec rozhodla pre operaciu. Tiez drzim palce nech sa rozhodnes akokolvek.
Po zvažovaní operácie šz som bola tiež na "overení" v Ľubochni. Padlo jednoznačné rozhodnutie o odstránení šz, ale nespomínali, že by som po operácii tam mohla ďalej chodiť. Ty si ďalej tam evidovaná? Po všetkom "naštudovaní" viem, že dôležitá bude etapa po operácii, kedy sa bude nastavovať dávkovanie liekov. A práve na to by som mala väčšiu dôveru v Ľubochni. Môžeš mi dať vedieť, ako je možné ďalej zostať v ich sledovaní?
Ďakujem za Tvoje príspevky, veľmi mi pomohli v zmierení sa s potrebou operácie.
Ella
02.09.08,12:42
Ja som po operácii ŠŽ v roku 1995 chodila do Ľubochne na kontrolu pravidelne asi 5 rokov, nastavili mi ďalšiu liečbu, bolo to v pohode. Beriem L-thyroxin. Teraz som sa znovu objednala, pretože mám 47 rokov, vyzerá to že prichádzam do prechodu a potrebujem poradiť ako v tomto období. Má niekto skúsenosti s prechodom s vyoperovanou ŠŽ?
Yamajka
02.09.08,16:02
Dik za odpoved....a do Lubochne sa chystam v novembri,vtedy mali volny termin.Tak uvidime,co mi poradia.Moja endokrinologicka mi navrhla operaciu,pretoze moje protilatky su velmi vysoke.Jednoznacne ju vraj treba dat celu von.Ak to tak ma byt,tak nech mi to v Lubochni potvrdia....ale budem spokojnejsia.
A chcela som sa este spytat,ten Flavobion beriem cca mesiac po 3tabletky denne,nemozem prejst na menej???Ake s tym mate skusenosti???Podla mna to je vlemi vela na organizmus.
lindusaaa
10.09.08,12:24
Po zvažovaní operácie šz som bola tiež na "overení" v Ľubochni. Padlo jednoznačné rozhodnutie o odstránení šz, ale nespomínali, že by som po operácii tam mohla ďalej chodiť. Ty si ďalej tam evidovaná? Po všetkom "naštudovaní" viem, že dôležitá bude etapa po operácii, kedy sa bude nastavovať dávkovanie liekov. A práve na to by som mala väčšiu dôveru v Ľubochni. Môžeš mi dať vedieť, ako je možné ďalej zostať v ich sledovaní?
Ďakujem za Tvoje príspevky, veľmi mi pomohli v zmierení sa s potrebou operácie.

Ano som tam aj nadalej evidovana. Zatial mi nikto nevravel, ze by som mala prejst k "nam". Ked som tam bola naposledy, vsimla som si papier, ze treba odporucanie od obvodneho(to je jasne) a ze po vysetreni mozu byt pacienti poslani k spadovemu lekarovi, maju to aj na stranke(http://www.nedu.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=61).
Neviem ako docielit, aby si tam bola aj nadalej evidovana, ale skus sa spytat lekara co po operacii, kedy mas prist... Zalezi ako to vsetko dopadne...neviem preco ides na operaciu, ale ak su to cysty, tak jednoznacne treba histologiu. Lekar sa zariadi az ked budes mat spravu z nemocnice.
Ja som sa s doktorom dohodla, ze pridem hned ako ma prepustia z nemocnice. Mozno keby bola histologia ok, ako sme predpokladali, poslal by ma k spadovemu.
Je pravda, ze po operacii treba nastavit spravnu davku a podla mna je dost mozne, ze dovtedy si ta v Lubochni ponechaju a pootm ta presunu.
Inak ta operacia nie je nic strasne, tak 2-3 dni si mimo. Potom by sa to uz malo zlepsovat. Ale je pravda, ze kazdy to znasa inak.
A najdolezitejsie je mysliet pozitivne.
Ak ti bude nieco nejasne, kludne sa spytaj ak budem vediet rada pomozem.
lindusaaa
10.09.08,12:33
Dik za odpoved....a do Lubochne sa chystam v novembri,vtedy mali volny termin.Tak uvidime,co mi poradia.Moja endokrinologicka mi navrhla operaciu,pretoze moje protilatky su velmi vysoke.Jednoznacne ju vraj treba dat celu von.Ak to tak ma byt,tak nech mi to v Lubochni potvrdia....ale budem spokojnejsia.
A chcela som sa este spytat,ten Flavobion beriem cca mesiac po 3tabletky denne,nemozem prejst na menej???Ake s tym mate skusenosti???Podla mna to je vlemi vela na organizmus.

Myslim, ze ti to tam potvrdia, ale ak uz operacia, je lepsie mat to aspon od dvoch lekarov.
A co sa tyka toho Flavobionu, tak najlepsie by bolo poradit sa s lekarom. Ja som brala len 1 balenie ale tiez 3x denne, v podstate ako kuru na regeneracuiu pecene. Aj po operacii, aj po vysadeni hormonov aj po RJ, sa mi zhorsia pecenove testy, tak mi povedali, ze si mam dat ten Flavobion, potom to uz bolo ok.
Ale viem, ze niektori to beru aj dlhsie.
Ninna
10.09.08,19:10
Lindusaa si po operacii - chcem sa opytať na pooperaćne komplikácie ako sú zrasty a vplyv na hlasivky?
lindusaaa
11.09.08,06:43
Lindusaa si po operacii - chcem sa opytať na pooperaćne komplikácie ako sú zrasty a vplyv na hlasivky?

Nastastie ja som nemala ziadne. Ani zrasty, ani problem s hlasivkami. Hlasivky kontrolovali pred aj po operacii. A ak by bol nejaky problem, treba to len cvicit. Treba ist na operaciu tam, kde to operuju pravidelne, tam kde maju dost skusenosti a myslim, ze sa pootm netreba bat.
Jazva ma ani netaha, len je to este stale citlive na tlak. Ked mi na sone po tom beha vidim vsetkych svatych.
Je pravda, ze jazvu si natieram(teraz uz len sporadicky). Zacala som hned, asi tyzden po operacii, ked uz to bolo ako tak zahojene a bola tam chrasta.
Jedinym problemom pre mna bol stav po operacii, ked mi bolo dost zle a aj som vracala, ale to suvisi s narkozou.
valikaP
11.09.08,08:21
Prajem pekný deň. Myslela som si že ochorenie ŠŽ nie je až tak frekventované, ale po zhliadnutí týchto stránok som tak trochu v šoku. Dôvodom návševy porady bola aj mne odporúčaná operácia. Ale..mám problém s príštitnými telieskami, teda jedným ktoré je oveľa väčšie a produkuje priveľa vápnika. Únava, kolísavý tlak a váha, to je nekonečný seriál. Lekárka mi nechala na rozmyslenie aby pri jeho výbere, keď už budem aj tak pod nožmi, som zauvažovala aj o odobratí žľazy. Má niekto z vás aj takého skúseností? Ďakujem vopred za reakcie.
Ella
11.09.08,12:02
Držím všetkým pred operáciou ŠŽ palce. Ja som si tiež starostlivo onoho času vybrala nemocnicu, kde spravili už tisíce operácií, aj skúseného chirurga a predsa ja som tá výnimka ktorá kazí štatistiky s jednou nefunkčnou hlasivkou po operácii......... Ale bez tej operácie by som už tu možno vôbec nebola... A vôbec, nie som žiadna speváčka, ale účtovníčka... dá sa s tým žiť!
Ninna
11.09.08,18:49
Čítala som že po vybratí jednej polovici tá druhá bude pracovať dvojnásobne a po čase sa zväčší a bude nutná ďalšia operácia.
valikaP
12.09.08,06:39
Ďakujem. Takže jednoducho, ak robí ŠŽ aj telieska zle, treba ich odstrániť a zmieriť sa s užívaním liekov? Neviete náhodou niekto o nejakej www stránke kde by som sa o operáciach dozvedela viac? Pekný deň.
lindusaaa
12.09.08,08:27
Ďakujem. Takže jednoducho, ak robí ŠŽ aj telieska zle, treba ich odstrániť a zmieriť sa s užívaním liekov? Neviete náhodou niekto o nejakej www stránke kde by som sa o operáciach dozvedela viac? Pekný deň.

No v podstate ano, ale zas treba si to velmi dobre premysliet. Treba zvazit, co operacia prinesie a co zoberie. Vsetko ma svoje plusy aj minusy. Myslim, ze je dolezita konzultacia s lekarom a pytat sa, pytat sa a este raz pytat sa. Mas pravo byt o vsetkom informovana. Da sa zit aj bez SZ a aj bez pristitnych teliesok, ale kazdy organ nejaku funkciu plni. Mozem poradit stranku, ktoru som tu uz spominala (http://www.stitnazlaza.estranky.cz/), su tam aj rozne diskusie, mozno tam bude mat niekto s takou operaciou skusenost, alebo mu pri operacii SZ odstranili aj pristitne telieska.
valikaP
12.09.08,12:54
Ved práve to mi je jasne. Všetko čo naše telo má, tam má aj nejaký zmysel. Preto som sa tu začala pýtať. Dnes som volala aj do Ľubochne, ale objednávky neprijímajú, lebo sú už plne obsadení do konca roka..asi je "nás" dosť. Tak prajem všetkým hlavne veľa zdravia a vďaka za odpovede.
Ninna
13.09.08,09:56
Prajem pekný deň. Myslela som si že ochorenie ŠŽ nie je až tak frekventované, ale po zhliadnutí týchto stránok som tak trochu v šoku. Dôvodom návševy porady bola aj mne odporúčaná operácia. Ale..mám problém s príštitnými telieskami, teda jedným ktoré je oveľa väčšie a produkuje priveľa vápnika. Únava, kolísavý tlak a váha, to je nekonečný seriál. Lekárka mi nechala na rozmyslenie aby pri jeho výbere, keď už budem aj tak pod nožmi, som zauvažovala aj o odobratí žľazy. Má niekto z vás aj takého skúseností? Ďakujem vopred za reakcie.

7. Poruchy metabolizmu vápnika
Vápnik v ľudskom tele. Celkové množstvo vápnika v ľudskom tele je viac ako 1 kg, ale y toho 99 % je v kostiach a zuboch, prevažne vo forme hydroxyapatitu. V krvi a intersticiálnej tekutine je len okolo 1 g vápnika. Normálna koncentrácia celkového vápnika je 2,5 mmol/l, z čoho polovica je v ionizovanej (Ca++) forme. Vápnik v krvi (spolu so sodíkom, draslíkom a horčíkom) reguluje nervovú a svalovú dráždivosť. Pri poklese hladiny ionizovaného vápnika dochádza ku kŕčom svalov (tetánia). Koncentrácia vápnika v bunkách je extrémne nízka, ale malé zmeny tejto nízkej koncentrácie sú dôležité pre prenos intracelulárnych signálov a pre také dôležité funkcie, ako je kontrakcia svalových vlákien priečne pruhovaných a hladkých svalov a svaloviny srdca.
Regulácia koncentrácia vápnika v krvi. Najdôležitejším regulátorom koncentrácie vápnika je parathormón, ktorý zvyšuje koncentráciu ionizovaného kalcia tým, že presúva vápnik z kostí do krvi. Antagonistom parathormónu je kalcitonín, ktorý sa syntetizuje v špeciálnych bunkách štítnej žľazy. Tretím regulátorom metabolizmu kalcia je aktívna forma vitamínu D. Vitamín D prijímame potravou (zdroje: rybí tuk, mlieko, vaječný žĺtok) alebo vzniká aj v koži z 7-dehydrocholesterolu účinkom UV lúčov slnka. Aktívna forma vitamínu D je kalcitriol. Kalcitriol je steroidný hormón a zvyšuje tvorbu tých bielkovín v črevách, ktoré prenášajú vápnik z tráviaceho traktu do krvi.
Poruchy vylučovania parathormónu. Pri hypoparatyreóze (napr. po chirurgickom odstránení teliesok) hladina ionizovaného vápnika v krvi klesá, hladina fosfátov rastie. Zvyšuje sa dráždivosť nervov a svalov a dochádza ku kŕčom. Ak sa situácia nerieši parenterálnym prívodom kalcia, môže dôjsť k smrti udusením pre spazmus dýchacích svalov. Tetániu okrem deficitu vápnika môže zapríčiniť aj nedostatok horčíka.
Pri hyperparatyreóze (nádory teliesok) hladina kalcia v krvi je vysoká. Príznaky sú: slabosť, únavnosť, strata hmotnosti tela, nechutenstvo, zvracanie, neskôr arytmie a pri neliečenej ťažkej hyperkalcémii strata vedomia a zástava srdca. Mierna hyperkalcémia (ktorá môže mať aj iné príčiny okrem zvýšenej tvorby parathormónu – napr. metastázy nádorov do kostí, choroby obličiek) prebytočný vápnik sa ukladá v mäkkých tkanivách.
Pri deficite vitamínu D v strave a pri nedostatku pobytu detí na slnku vziká rachitída – mäknutie a deformity kostí. Pri rachitíde dochádza ku kompenzačnej hyperparatyreóze, ktorá zabráni vzniku kŕčov na úkor metabolizmu ksotí.
Osteoporóza je najčastejšou poruchou kalciového metabolizmu kostí. Nie je zapríčinená poruchami prištítnych teliesok, ale má genetické pozadie, ktoré sa manifestuje v strednom a staršom veku pri nesprávnej výžive (málo mlieka a mliečnych výrobkov v strave), nedostatočnom zaťažení kostí a poklesom sekrécie ženských pohlavných hormónov u žien v klimaktériu. Krajne nesprávna životospráva (strava bez mliečnych výrobkov a nedostatok pohybu) môže mať za následok osteoporózu a zlomeniny kostí už v mladom veku.
jess
13.09.08,12:06
7. Poruchy metabolizmu vápnika
Vápnik v ľudskom tele. Celkové množstvo vápnika v ľudskom tele je viac ako 1 kg, ale y toho 99 % je v kostiach a zuboch, prevažne vo forme hydroxyapatitu. V krvi a intersticiálnej tekutine je len okolo 1 g vápnika. Normálna koncentrácia celkového vápnika je 2,5 mmol/l, z čoho polovica je v ionizovanej (Ca++) forme. Vápnik v krvi (spolu so sodíkom, draslíkom a horčíkom) reguluje nervovú a svalovú dráždivosť. Pri poklese hladiny ionizovaného vápnika dochádza ku kŕčom svalov (tetánia). Koncentrácia vápnika v bunkách je extrémne nízka, ale malé zmeny tejto nízkej koncentrácie sú dôležité pre prenos intracelulárnych signálov a pre také dôležité funkcie, ako je kontrakcia svalových vlákien priečne pruhovaných a hladkých svalov a svaloviny srdca.
Regulácia koncentrácia vápnika v krvi. Najdôležitejším regulátorom koncentrácie vápnika je parathormón, ktorý zvyšuje koncentráciu ionizovaného kalcia tým, že presúva vápnik z kostí do krvi. Antagonistom parathormónu je kalcitonín, ktorý sa syntetizuje v špeciálnych bunkách štítnej žľazy. Tretím regulátorom metabolizmu kalcia je aktívna forma vitamínu D. Vitamín D prijímame potravou (zdroje: rybí tuk, mlieko, vaječný žĺtok) alebo vzniká aj v koži z 7-dehydrocholesterolu účinkom UV lúčov slnka. Aktívna forma vitamínu D je kalcitriol. Kalcitriol je steroidný hormón a zvyšuje tvorbu tých bielkovín v črevách, ktoré prenášajú vápnik z tráviaceho traktu do krvi.
Poruchy vylučovania parathormónu. Pri hypoparatyreóze (napr. po chirurgickom odstránení teliesok) hladina ionizovaného vápnika v krvi klesá, hladina fosfátov rastie. Zvyšuje sa dráždivosť nervov a svalov a dochádza ku kŕčom. Ak sa situácia nerieši parenterálnym prívodom kalcia, môže dôjsť k smrti udusením pre spazmus dýchacích svalov. Tetániu okrem deficitu vápnika môže zapríčiniť aj nedostatok horčíka.
Pri hyperparatyreóze (nádory teliesok) hladina kalcia v krvi je vysoká. Príznaky sú: slabosť, únavnosť, strata hmotnosti tela, nechutenstvo, zvracanie, neskôr arytmie a pri neliečenej ťažkej hyperkalcémii strata vedomia a zástava srdca. Mierna hyperkalcémia (ktorá môže mať aj iné príčiny okrem zvýšenej tvorby parathormónu – napr. metastázy nádorov do kostí, choroby obličiek) prebytočný vápnik sa ukladá v mäkkých tkanivách.
Pri deficite vitamínu D v strave a pri nedostatku pobytu detí na slnku vziká rachitída – mäknutie a deformity kostí. Pri rachitíde dochádza ku kompenzačnej hyperparatyreóze, ktorá zabráni vzniku kŕčov na úkor metabolizmu ksotí.
Osteoporóza je najčastejšou poruchou kalciového metabolizmu kostí. Nie je zapríčinená poruchami prištítnych teliesok, ale má genetické pozadie, ktoré sa manifestuje v strednom a staršom veku pri nesprávnej výžive (málo mlieka a mliečnych výrobkov v strave), nedostatočnom zaťažení kostí a poklesom sekrécie ženských pohlavných hormónov u žien v klimaktériu. Krajne nesprávna životospráva (strava bez mliečnych výrobkov a nedostatok pohybu) môže mať za následok osteoporózu a zlomeniny kostí už v mladom veku.

Moja 12 ročná dcéra má hypoparatyreózu, už 3 roky, príčina vzniku neznáma. Keď to tu čítam a vtedy, keď dostala spasmus dýchacích ciest by som pri nej nebola a nevytiahla jej hneď jazyk, tak sa zadusí. Neviem si predstaviť, keby sa jej to stalo v škole.... Bóóóže, ešteže to dopadlo tak ako to dopadlo. (no comment naši lekári... ešteže v inom meste sú skvelí) Teraz berie doživotne lieky (vápnik, magnézium a kalcitriol), lebo bez nich je stratená. Chvalabohu iné problémy nemá, pokiaľ dodržujeme samozrejme to, čo máme a vyhýbame sa stresu a záťaži.

Ďakujem za informácie, nikde som ich neobjavila. Ani v Ľubochni mi nevedeli viac povedať, lebo detí s touto diagnózou je cca vraj max. 10 na Slovensku a oni v Ľubochni túto diagnózu ani nemali a ani naša detská endokrinologička.

Dala by som bodíček, ale nedá sa v týchto témach :)
lindusaaa
13.09.08,12:16
7. Poruchy metabolizmu vápnika
Vápnik v ľudskom tele. Celkové množstvo vápnika v ľudskom tele je viac ako 1 kg, ale y toho 99 % je v kostiach a zuboch, prevažne vo forme hydroxyapatitu. V krvi a intersticiálnej tekutine je len okolo 1 g vápnika. Normálna koncentrácia celkového vápnika je 2,5 mmol/l, z čoho polovica je v ionizovanej (Ca++) forme. Vápnik v krvi (spolu so sodíkom, draslíkom a horčíkom) reguluje nervovú a svalovú dráždivosť. Pri poklese hladiny ionizovaného vápnika dochádza ku kŕčom svalov (tetánia). Koncentrácia vápnika v bunkách je extrémne nízka, ale malé zmeny tejto nízkej koncentrácie sú dôležité pre prenos intracelulárnych signálov a pre také dôležité funkcie, ako je kontrakcia svalových vlákien priečne pruhovaných a hladkých svalov a svaloviny srdca.
Regulácia koncentrácia vápnika v krvi. Najdôležitejším regulátorom koncentrácie vápnika je parathormón, ktorý zvyšuje koncentráciu ionizovaného kalcia tým, že presúva vápnik z kostí do krvi. Antagonistom parathormónu je kalcitonín, ktorý sa syntetizuje v špeciálnych bunkách štítnej žľazy. Tretím regulátorom metabolizmu kalcia je aktívna forma vitamínu D. Vitamín D prijímame potravou (zdroje: rybí tuk, mlieko, vaječný žĺtok) alebo vzniká aj v koži z 7-dehydrocholesterolu účinkom UV lúčov slnka. Aktívna forma vitamínu D je kalcitriol. Kalcitriol je steroidný hormón a zvyšuje tvorbu tých bielkovín v črevách, ktoré prenášajú vápnik z tráviaceho traktu do krvi.
Poruchy vylučovania parathormónu. Pri hypoparatyreóze (napr. po chirurgickom odstránení teliesok) hladina ionizovaného vápnika v krvi klesá, hladina fosfátov rastie. Zvyšuje sa dráždivosť nervov a svalov a dochádza ku kŕčom. Ak sa situácia nerieši parenterálnym prívodom kalcia, môže dôjsť k smrti udusením pre spazmus dýchacích svalov. Tetániu okrem deficitu vápnika môže zapríčiniť aj nedostatok horčíka.
Pri hyperparatyreóze (nádory teliesok) hladina kalcia v krvi je vysoká. Príznaky sú: slabosť, únavnosť, strata hmotnosti tela, nechutenstvo, zvracanie, neskôr arytmie a pri neliečenej ťažkej hyperkalcémii strata vedomia a zástava srdca. Mierna hyperkalcémia (ktorá môže mať aj iné príčiny okrem zvýšenej tvorby parathormónu – napr. metastázy nádorov do kostí, choroby obličiek) prebytočný vápnik sa ukladá v mäkkých tkanivách.
Pri deficite vitamínu D v strave a pri nedostatku pobytu detí na slnku vziká rachitída – mäknutie a deformity kostí. Pri rachitíde dochádza ku kompenzačnej hyperparatyreóze, ktorá zabráni vzniku kŕčov na úkor metabolizmu ksotí.
Osteoporóza je najčastejšou poruchou kalciového metabolizmu kostí. Nie je zapríčinená poruchami prištítnych teliesok, ale má genetické pozadie, ktoré sa manifestuje v strednom a staršom veku pri nesprávnej výžive (málo mlieka a mliečnych výrobkov v strave), nedostatočnom zaťažení kostí a poklesom sekrécie ženských pohlavných hormónov u žien v klimaktériu. Krajne nesprávna životospráva (strava bez mliečnych výrobkov a nedostatok pohybu) môže mať za následok osteoporózu a zlomeniny kostí už v mladom veku.

Presne na toto si treba dat pozor. Lebo ak by vybrali len to chore pristitne, tak pravdepodobne ostatne ho este zvladnu zastupit. Budu len sledovat hladinu vapnika a ostatnych mineralov, pripadne budu doplnat liekmi.
Neviem kolko mas rokov ale v mladom veku ti asi neodporucia vybrat vsetky pristitne, ak nebudu chore... A tiez ak nemas problemy so SZ a nie je indikovana operacia, zvazila by som to.
Spytaj sa lekara ako prebieha operacia, co sa bude diat po operacii, ake su rizika operacie a najma co ta caka dalsie roky po operacii.
Ja som sa zmierila s tym, ze mi vybrali celu SZ a uz sa liekov nezbavim. Ale pokial by to nebolo nutne, asi by som rozmyslala.

Je pravda, ze v Lubochni maju dost plno(chcela som objednat maminu, v marci a povedali, ze maju volny termin az v decembri!). Mozes sa teda skusit spytat ci by ti nedali termin dakedy buduci rok, ak to nie je vazne a operacia ta nesuri. Tiez prajem vela vela zdravia a pozitivne myslenie. ;)
valikaP
14.09.08,17:01
Ďakujem žienky..informácie sú fakt základom všetkého. Mám 34, prave včera..nikdy som nepripisovala mojej únave, nadváhe, ani bolestiam chrbtice ani potivosti nič, čo by netrápilo mnoho iných ľudí okolo mňa. Aj dnes zaspím všade kde sadnem...istú dobu som s tým mala obrovské problémy. Ale pripisovala som to novej práci po materskej. Teraz fungujem na 150% ale keď niekde sadnem som schopná hned zaspať a o 10 min som ok. Ale nie to som chcela... Môj problém je jedno dvakrát väčšie príštitné teliesko, ktoré mi robí vysoké hladiny vápnika. Mala by som byť ako prútik, ale ja mám opačne nadváhu. Mám jesť veľa zeleniny, ale ja hadam už ani nič iné nejem. jedálniček máme v rodine upravený aj kôli deťom a ich problémom. A práve preto, že vo mne sa deje voľajáky čudný chaos, mala by som ešte v zime, teda dosť skoro na mňa, absolvovať tú opreáciu telieska. lekárka však navrhla zváženie odstránenia aj SZ, mala som ju určitý čas trochu zväčšenú. Po čítaní a rôznych vaších odporúčaniach som z toho strašne nešťastná a neviem čo vlastne mám robiť. Na jednej strane sa prikláňam k lekárke, ved hadam vie čo vraví, ale na druhej, ani ja veľmi nedôverujem všetkým lekárskym rozhodnutiam. Jednoducho ostáva len veľa sa pýtať ale konečné rozhodnutie aj tak niekde musím urobiť sama...ozaj veľa zdravia prajem všetkým...
Ninna
14.09.08,18:27
Ďakujem žienky..informácie sú fakt základom všetkého. Mám 34, prave včera..nikdy som nepripisovala mojej únave, nadváhe, ani bolestiam chrbtice ani potivosti nič, čo by netrápilo mnoho iných ľudí okolo mňa. Aj dnes zaspím všade kde sadnem...istú dobu som s tým mala obrovské problémy. Ale pripisovala som to novej práci po materskej. Teraz fungujem na 150% ale keď niekde sadnem som schopná hned zaspať a o 10 min som ok. Ale nie to som chcela... Môj problém je jedno dvakrát väčšie príštitné teliesko, ktoré mi robí vysoké hladiny vápnika. Mala by som byť ako prútik, ale ja mám opačne nadváhu. Mám jesť veľa zeleniny, ale ja hadam už ani nič iné nejem. jedálniček máme v rodine upravený aj kôli deťom a ich problémom. A práve preto, že vo mne sa deje voľajáky čudný chaos, mala by som ešte v zime, teda dosť skoro na mňa, absolvovať tú opreáciu telieska. lekárka však navrhla zváženie odstránenia aj SZ, mala som ju určitý čas trochu zväčšenú. Po čítaní a rôznych vaších odporúčaniach som z toho strašne nešťastná a neviem čo vlastne mám robiť. Na jednej strane sa prikláňam k lekárke, ved hadam vie čo vraví, ale na druhej, ani ja veľmi nedôverujem všetkým lekárskym rozhodnutiam. Jednoducho ostáva len veľa sa pýtať ale konečné rozhodnutie aj tak niekde musím urobiť sama...ozaj veľa zdravia prajem všetkým...
Valika ja mám 32 a tiež som nešťastná z môjho stavu operáciu odkladám už 2roky od nálezu. Skús si pozrieť na internete rôzne stránky s príspevkami a sama sa rozhodni!;)
Ninna
20.09.08,19:57
Moja 12 ročná dcéra má hypoparatyreózu, už 3 roky, príčina vzniku neznáma. Keď to tu čítam a vtedy, keď dostala spasmus dýchacích ciest by som pri nej nebola a nevytiahla jej hneď jazyk, tak sa zadusí. Neviem si predstaviť, keby sa jej to stalo v škole.... Bóóóže, ešteže to dopadlo tak ako to dopadlo. (no comment naši lekári... ešteže v inom meste sú skvelí) Teraz berie doživotne lieky (vápnik, magnézium a kalcitriol), lebo bez nich je stratená. Chvalabohu iné problémy nemá, pokiaľ dodržujeme samozrejme to, čo máme a vyhýbame sa stresu a záťaži.

Ďakujem za informácie, nikde som ich neobjavila. Ani v Ľubochni mi nevedeli viac povedať, lebo detí s touto diagnózou je cca vraj max. 10 na Slovensku a oni v Ľubochni túto diagnózu ani nemali a ani naša detská endokrinologička.

Dala by som bodíček, ale nedá sa v týchto témach :)
Pri mojich prekopávkach internetu som natrafila aj na takúto knihu:
http://www.eplanet.sk/kniha/primarni-hyperparathyreoza-ondrej-nanka-svatopluk-adamek/
jess
20.09.08,20:01
Pri mojich prekopávkach internetu som natrafila aj na takúto knihu:
http://www.eplanet.sk/kniha/primarni-hyperparathyreoza-ondrej-nanka-svatopluk-adamek/

dík, ale dcéra má opak, má hypoparathyreózu
Ninna
21.09.08,10:41
dík, ale dcéra má opak, má hypoparathyreózu
Som to nejako prehliadla.:rolleyes:
*agatha*
24.09.08,06:57
Pekny dnik prajem:)
jedna mala otazocka,mam tu zvysenu cinnost st.zlazy a beriem Carbimazol,ktory mi tak "trosku" znicik pecen.Tak beriem aj Flavobion.Ale po mesiaci som uz konecne pribrala cca 5kg.Som rada,ale na druhej strane,dufam,ze uz viac nepriberiem.Neviete nahodou z coho som mohla tak rychlo pribrat,ked sa mi to skor nedarilo???Myslite ten Carbimazol???Dakujem pekne.papa
ahoj Yamajka,
ja som sa zacala liecit Carbimazolom na zvysenu funkciu ŠŽ vo februari 2007. moja stala vaha pred liecbou bola cca 47kg. cca pol roka pred diagnostikovanim choroby som schudla na cca 42kg. od kedy som sa zacala liecit pribrala som uz vsehu vsudy tych 5kg naspat (to je jasne) a k tomu este dalsich 10kg. moja vaha je teda teraz 57kg!!! v pondelok som bola na kontrole u endo a pytala som sa, ci to sposobuje ten carbimazol. doktorka vravela, ze nie priamo ten carbimazol, ale to, ze kedze teraz sa uz ŠŽ upokojila, nemam "benzin" na spalovanie. a to som pritom nezacala vobec viac jest. jej rada bola, znizit davky stravy, zacat sa hybat a vela, vela pit.

tak som ti snad trochu poradila.

pekny den.

Erika
*agatha*
24.09.08,07:02
...okrem toho sme sa zatial nezavazne s endokrinologickou bavili o tehotenstve. vravela, ze ked sa uz rozhodnem, ze chcem otehotniet, mam hned za nou prist, aby mi dala namiesto carbimazolu iny liek. ale ze aj tak najradsej by bola, keby sa este pred otehotnenim ŠŽ vyoperovala. su s tym potom vraj mensie problemy. ani nie tak pocas tehotenstva, ako po porode.
no tak mam teraz dilemu - asi ako viacere z vas. ist, ci neist na operaciu? zatial mam este cas si to premysliet. no dufam, ze ked sa rozhodnem, rozhodnem sa spravne.

majte sa.

Erika
Yamajka
25.09.08,07:51
Pekny den Evka,dakujem Ti za odpoved....no presne to som si myslela aj ja s tym priberanim....treba znizit davky jedla:D ale ako to mam znizit,ked aj tak vela nejem?:DDD
No a to s tou operaciou,ja mam tiez ten problem.Moja end.mi navarhovala,ze st.z. musi ist von,ked nie teraz v zime/na jar,tak akonahle sa mi to na druhy rok zhorsi,musi ist von automaticky...to mi povedala.Ale ja som sa este odbjednala na november do Lubochne a uvidim,co mi poradia oni.Ak mi to potvrdia,co aj moja end. tak pojde von,lebo fakt na zaciatku liecby som mala velmi zle vysledky.Teraz sa mi to sice utisilo,ale nemam sajnu ako to bude pokracovat.Na zaciatku som brala 8tab.Carbimazolu denne,co ma za nasledok to,ze uz mam take laboratorne hodnoty,ze to prechadza do Hypo:D ale len trosku:D,takze ta cinnost sa mi zlepsila az prilis.Teraz beriem 4tabletky denne + na pecen,ale to uz pomaly vysadzam.Tak drzim Vam vsetkym palceky....
peterha
11.10.08,00:35
zdravim, chcem sa spytat, ako sa prejavuje zvacsena stitna zlaza? mam problem, urcite tlaky dole v krku a na hrdlo, obcas skrtenie v hrdle, pocit cudzieho telesa v hrdle, tlak na hrudi? moze to sposobovat prave stitna zlaza? mam to uz par dni. doktor ma najprv poslal domov s antibiotikami na hrdlo, a na ORL vysetrenie kde nic nezistili. potom ked som prisiel o tri dni, tak na RTG hrudnika a zobral mi krv na rozbor. poradte ci ste mali podobne priznaky..
ludo_centrum
11.10.08,06:40
zdravim, chcem sa spytat, ako sa prejavuje zvacsena stitna zlaza? mam problem, urcite tlaky dole v krku a na hrdlo, obcas skrtenie v hrdle, pocit cudzieho telesa v hrdle, tlak na hrudi? moze to sposobovat prave stitna zlaza? mam to uz par dni. doktor ma najprv poslal domov s antibiotikami na hrdlo, a na ORL vysetrenie kde nic nezistili. potom ked som prisiel o tri dni, tak na RTG hrudnika a zobral mi krv na rozbor. poradte ci ste mali podobne priznaky..

Mám na medicínu dosť iný pohľad. Problém by som videl tak ako prakticky u všetkých ochorení v samotnej psychike človeka, teda v tebe samom.
Problém štítnej žľazy resp. tlaku v krku, cudzie teleso atď by som hľadal mimo lekárov. Tí z teba akurát urobia zákazníka chemických liekov a o to im ide.
Možné riešenie:
- napíš si na papier ktoré udalosti, veci a podobne ťa v tvojom živote sužujú, spôsobujú stres, strach, nemožnosť sa vyjadriť, útlak a podobne od doby kedy sa ti začali prejavovať tebou popísané syndrómy
- skúmaj v sebe samom tie najpravdivejšie odpovede na napísané veci na papier. Odstráň tie veci, ktoré ti škodia. Dosť častým javom je to, že zistíme, že naši najbližší nám škodia najviac. Je to smutné, ale je to dosť častý jav. A dosť často sú to rodičia, manželka (partnerka, frajerka...), súrodenci. Potom je to nadriadriadený/á v práci (škole) a pod. Neviem ti takto poradiť presnejšie keď ťa nepoznám.
- odstráň následne tie škodlivé veci a neber ohľad na okolie. Ži tvoj život podľa seba samého. Trebárs sa odsťahuj aj keď do horšieho, aj keď budeš chudobnejší či bez partnerky, rodičov či babky... Oddľ sa od toho problému (ak si ho našiel) a tvoje trampoty so štítnou žľazou ti prejdú bez potreby lekárov.

Názory sú určite rôzne na túto tému, či spôsob liečby. Zostáva však pravdou, že nič nie je tak, ako to vidíme. Všetko má svoje zákulisie a práve tam sa treba dokázať pozrieť. Potom je všetko jednoduchšie.
Netvrdím, že medicínu netreba. Tvrdím len toľko, že prakticky všetky choroby si spôsobujeme sami svojim postojom (psychikou) atď... :-)

Držím ti palce, lebo viem čo je to choroba a konkrétnym tvojim problémom som prešiel a zatiaľ úspešne bez lekárov.

Prípadne ak chceš konzultovať osobnejšie veci ktoré nie sú moc vhodné na verejné fórum, môžeš použiť súkromnú poštu.
willma
11.10.08,07:33
osobná skúsenosť: bola som nastavená na lieky LThyroxin. Nejako nastalo obdobie, že som sa stále nevedela vymotať ku endokrinologičke, lieky sa minuli a ja som si stále nenašla času dať si ich prepísať. Po roku nebratoa liekov som sa konečne vybrala k obvoďáčke na preventívku a požiadala som aby mi spravili aj krvné testy na ŠŽ. Neviem čím to je, ale výsledky boli bez jedinej chybičky. Ešte sa pani doktorka pokúsi pozisťovať nejaké podrobnosti, lebo aj krvné skúšky, ktoré sa mi robili pravidelne pri medikamentóznej liečbe boli vždy v norme. Ja to laicky pripisujem tomu, že v tom období som lieky brala pravidelne tak aj výsledky boli také aké boli. A teraz boli výsledky v poriadku napriek tomu alebo práve preto, že som tie lieky nebrala. (Neberte to prosím ako všeobecný návod)
peterha
11.10.08,08:10
Mám na medicínu dosť iný pohľad. Problém by som videl tak ako prakticky u všetkých ochorení v samotnej psychike človeka, teda v tebe samom.
no to je dost mozne, ale co v dnesnej dobe spravim, zmenit vsetko zle co robim, no mozno v inom zivote, teraz to realne nevidim :(

Problém štítnej žľazy resp. tlaku v krku, cudzie teleso atď by som hľadal mimo lekárov. Tí z teba akurát urobia zákazníka chemických liekov a o to im ide.
no ak ti mam pravdu povedat, ak by mi to pomohlo, vobec by mi to nevadilo

ale som rad, ze si hned tak zrana zareagoval, lebo nieje to moc prijemne ked sa o pol druhej rano zobudis na to ze ta nieco skrti v krku..
ludo_centrum
11.10.08,11:39
no to je dost mozne, ale co v dnesnej dobe spravim, zmenit vsetko zle co robim, no mozno v inom zivote, teraz to realne nevidim :(

no ak ti mam pravdu povedat, ak by mi to pomohlo, vobec by mi to nevadilo

ale som rad, ze si hned tak zrana zareagoval, lebo nieje to moc prijemne ked sa o pol druhej rano zobudis na to ze ta nieco skrti v krku..

Mladý muž, nemám si čo dokazovať a ani ťa nepresviedčam. Píšem o tom, čomu verím, čím som prešiel a ako sa toho dá zbaviť.
Ak veríš chémii, tak choď tým smerom. Ja tomu neverím, netlačím do seba prakticky žiadne lieky a žijem.
Je to o pohľade na život.
Choroba je už len prejavom chorého vnútorného života človeka. Ak odstrániš príčinu, dôsledok zanikne. ;) A skutočne viem o čom píšem.

Hlavne ak niečo robíš, tak tomu ver. Výsledok sa dostaví.
peterha
11.10.08,11:56
Mladý muž, nemám si čo dokazovať a ani ťa nepresviedčam. Píšem o tom, čomu verím, čím som prešiel a ako sa toho dá zbaviť.
Ak veríš chémii, tak choď tým smerom. Ja tomu neverím, netlačím do seba prakticky žiadne lieky a žijem.
Je to o pohľade na život.
Choroba je už len prejavom chorého vnútorného života človeka. Ak odstrániš príčinu, dôsledok zanikne. ;) A skutočne viem o čom píšem.

Hlavne ak niečo robíš, tak tomu ver. Výsledok sa dostaví.

ospravedlnujem sa ak to vyznelo takto, nepotrebujem nic dokazovat ani aby ma niekto presviedcal, len s takymi vecami nemam skusenosti preto som pisal ze ked mi pomoze chemia tak mi to nevadi,

inak pisal som vam mail, lebo SS mi este nejdu, dufam ze to nieje problem
syrik
24.10.08,11:59
Ahojte...som tu prvykrat...precitala som si vsetky prispevky...je neuveritelne,kolo ludi ma problemy so SZ...Mne byvalo zle,z nicoho nic som mala navaly tepla,pocit na zvracanie a na odpadnutie,busenie srdca,na co som sa budila aj v noci,dychavicnost...poslali ma na endokrinologiu a zistili mi nefunkcnu SZ...moje protilatky si ju same nicia...nezdalo sa mi to,kedze mam skor priznaky hypertyreozy a tak som sa dostala do Lubochne...diagnozu mi potvrdili...absolvovala som aj kardiologicke vysetrenie,kde je vsetko v poriadku...byvam casto nervozna,podrazdena,unavena...chcela by som sa spytat,ako by to bolo s otehotnenim? bol by problem? nema niekto podobnu skusenost?
Dakujem Vám a budte vsetci zdravi..
lenkak
24.10.08,12:48
pokiaš budeš mať dobre nastavené hormóny, upravia sa pomocou liekov, tak v otehotnení nie je problém.
lindusaaa
25.10.08,09:36
Presne tak ak mas spravne nastavenu davku, tak by nemal byt problem. Ale cely cas je treba byt v sledovani aj u endokrinologa, lebo davka sa moze pocas tehotenstva menit. Asi by bolo dobre ho aj predtym informovat, ze planujes tehotenstvo.
Ale ak len teraz nasadili lieky, tak treba pockat aspon pol roka kym sa hormony ustalia.
jazzminka
26.10.08,19:48
Ja som už tiež medzi vami... V piatok mi diagnostikovala lekárka tyreotoxikózu Graves-Based. typu. Snažíme sa o dieťa s manželom, a keďže to nejde, tak ma gynekologička poslala na základe krvných testov aj na endokrin. Je to ako blesk z jasného neba... určite si to viete predstaviť. Už som si prečítala všetky možné vyhliadky do budúcnosti. Aj Vaše príspevky... Možno niekto bude vedieť viac-menej odborne posúdiť moje lab. výsledky:
TSH menej ako 0,025 mIU/l, FT4 33,0 pmol/l, Tg 2,4 ng/ml, ATG 55,6 IU/ml
Ďakujem.
syrik
27.10.08,06:41
pokiaš budeš mať dobre nastavené hormóny, upravia sa pomocou liekov, tak v otehotnení nie je problém.








Lenka,dakujem Ti moc....citala som vselico....na internete som nasla clanok oborny,ktory napisali dvaja gynekológovia...bolo tam pisane,ze u zien s hypotyreozou hrozi predcasny porod,potrat a je dokazane,ze tieto deti maju nizsie IQ,spomaleny psychicky vyvin...a ze liecba nezarucuje,ze sa stane opak...myslis,ze to je pravda? dost ma ten clanok vylakal...endokrinolog mi vravel,ze budem mat mozno problemy s menstruacnym cyklom a ze ked budem mat podozrenie,ze som tehotna,mam hned prist...no to si asi budem kupovat tehotensky test kazdy mesiac...ak mi to bude meskat aj mesaic,dva...nehrozi,ze by to dieta zdedilo po mne?
DAKUJEM
syrik
27.10.08,06:43
Presne tak ak mas spravne nastavenu davku, tak by nemal byt problem. Ale cely cas je treba byt v sledovani aj u endokrinologa, lebo davka sa moze pocas tehotenstva menit. Asi by bolo dobre ho aj predtym informovat, ze planujes tehotenstvo.
Ale ak len teraz nasadili lieky, tak treba pockat aspon pol roka kym sa hormony ustalia.


ahoj...dakujem za odpoved...mozem sa spytat,mas podobnu skusenost? myslim,ze ci uz mas deti a problemy so SZ? ked pocuvam skusenosti zien s podobnymi problemami a ze nemaju problemy v tehotenstve alebo maju zdrave deti,je to lepsie,ako citat nejake teorie...
Dakujem este raz
lindusaaa
28.10.08,19:40
ahoj...dakujem za odpoved...mozem sa spytat,mas podobnu skusenost? myslim,ze ci uz mas deti a problemy so SZ? ked pocuvam skusenosti zien s podobnymi problemami a ze nemaju problemy v tehotenstve alebo maju zdrave deti,je to lepsie,ako citat nejake teorie...
Dakujem este raz

ahoj, no skusenosti nemam... ale kedze aj ja planujem dakedy v buducnosti deti, tak som sa na to pytala. ja mam inu diagnozu, ale v zadase mi lekari povedali, ze dolezite pri akejkolvek diagnoze je spravne nastavenie hormonov a nepodcenovat rady lekarov...
Ninna
28.10.08,19:46
ahoj...dakujem za odpoved...mozem sa spytat,mas podobnu skusenost? myslim,ze ci uz mas deti a problemy so SZ? ked pocuvam skusenosti zien s podobnymi problemami a ze nemaju problemy v tehotenstve alebo maju zdrave deti,je to lepsie,ako citat nejake teorie...
Dakujem este raz
Zuzana Hajdu mala problémy so ŠŽ a preto odišla aj z TV . Teraz je tehotná a chodí k lekarke každy mesiac na odbery krvi. ŠŽ pri správnom nastavení nerobi problem k otehotneniu.;)
lindusaaa
28.10.08,19:53
Lenka,dakujem Ti moc....citala som vselico....na internete som nasla clanok oborny,ktory napisali dvaja gynekológovia...bolo tam pisane,ze u zien s hypotyreozou hrozi predcasny porod,potrat a je dokazane,ze tieto deti maju nizsie IQ,spomaleny psychicky vyvin...a ze liecba nezarucuje,ze sa stane opak...myslis,ze to je pravda? dost ma ten clanok vylakal...endokrinolog mi vravel,ze budem mat mozno problemy s menstruacnym cyklom a ze ked budem mat podozrenie,ze som tehotna,mam hned prist...no to si asi budem kupovat tehotensky test kazdy mesiac...ak mi to bude meskat aj mesaic,dva...nehrozi,ze by to dieta zdedilo po mne?
DAKUJEM

Sice otazky nepatria mne, ale zareagujem...
vsetko co si napisala, je pravda, tiez som si vela podobnych clankov precitala, ale zbytocne sa nestresuj. treba mysliet pozitivne. nikde nie je napisane , ze prave ty budes ten pripad. tiez som si zistovala vsetky negativa...ale niekedy je lepsie nevediet vsetko.
a to aby si hned prisla za endokrinologom je z toho dovodu, aby si mala spravne nastavene hormony.
Ninna
28.10.08,19:58
ahoj...dakujem za odpoved...mozem sa spytat,mas podobnu skusenost? myslim,ze ci uz mas deti a problemy so SZ? ked pocuvam skusenosti zien s podobnymi problemami a ze nemaju problemy v tehotenstve alebo maju zdrave deti,je to lepsie,ako citat nejake teorie...
Dakujem este raz
Samotné telo je tak nastavené že pokiaľ nebude dobre natitrované na hormony k otehotneniu ani nedôjde. Takto Ťa príroda chráni....;)
syrik
29.10.08,06:35
Sice otazky nepatria mne, ale zareagujem...
vsetko co si napisala, je pravda, tiez som si vela podobnych clankov precitala, ale zbytocne sa nestresuj. treba mysliet pozitivne. nikde nie je napisane , ze prave ty budes ten pripad. tiez som si zistovala vsetky negativa...ale niekedy je lepsie nevediet vsetko.
a to aby si hned prisla za endokrinologom je z toho dovodu, aby si mala spravne nastavene hormony.


Ja viem,ze niekedy je lepsie nevediet..len ked v dnesnej dobe maju problemy donosit dieta aj zdrave zeny,tak ten strach...tazko sa ho clovek zbavi a nebude na to mysliet...problem je ten,ze Ti to nepovie na rovinu ani endokrinolog a a ni gynekolog...pokial si neprecitas nejaku odbornu publikaciu vseobecnu,tazko zistis,co Ti hrozi..ale mas pravdu...stresovanie nepomoze...
DAKUJEM
syrik
29.10.08,06:37
Samotné telo je tak nastavené že pokiaľ nebude dobre natitrované na hormony k otehotneniu ani nedôjde. Takto Ťa príroda chráni....;)

dakujem moc za odpovede
mysimis
02.11.08,18:35
Bola som na scintigrafickom vyšetrení štítnej zľazy a prištítnych teliesok. Vyšetrujúca lekárka mi napísala okrem iného, že v prípade operačného zákroku odporúča využiť peroperačnú lokalizačnú gama sondu. Vie mi niekto vysvetliť čo to znamená?
ludmilla
03.11.08,14:09
Bola som na scintigrafickom vyšetrení štítnej zľazy a prištítnych teliesok. Vyšetrujúca lekárka mi napísala okrem iného, že v prípade operačného zákroku odporúča využiť peroperačnú lokalizačnú gama sondu. Vie mi niekto vysvetliť čo to znamená?

Lokalizačná gamma sonda je nová "high-tech", slúži ako navigátor alebo detektor. Ak sa napr. v štítnej žľaze nachádza nádor, nemusí byť zhubný ten je drenážovaný lymfatickými cestami cez lymfatické uzliny, filtračnou stanicou je prvá lymfatická uzlina, čiže najbližšia k nádoru voláme ju tiež strážcom - strážnou lymfatickou uzlinou, keďže v nej sa všetko z podozrivého areálu filtruje, je dôležité vyšetriť túto strážnu lymfatickú uzlinu.
Do areálu nádoru sa vstrekne rádioaktívna látka, ako cez prvú filtračnú stanicu prejde cez prvú - strážnu lymfatickú uzlinu. Gamma sonda mení vyžarovanie do svetla, potom do elektrických signálov a výsledok zaznamenáva akusticky aj opticky na LED a taktiež aj číselnú hodnotu na displeji. Toto žiarenie ako prvá zachytí strážna lymfatická uzlina a práve za pomoci gamma sondy sa ju podarí ľahko nájsť, vybrať a vyšetriť. Efektivita operácie je vyššia a zákrok šetrnejší.
Gamma sonda sa používa aj pri iných operáciach, sama som sa zúčastnila jednej a to operácie prsníka (vďaka bohu nie ako pacient) a je úžasne, že vďaka tejto gamma sonde nemuseli byť vybraté všetky lymfatické uzliny v podpazuší, ale len tie tzv. strážne. Prvá filtračná uzlina sa hneď sfarbila do modra, bola vybratá a vyšetrená histológom. Pacientka si tým ušetrila operačný rez.
syrik
04.11.08,06:51
Ja mám ešte jednu otázku...
Mám autoim.ochorenie ŠŽ,hypotyreóza...Doktor mi spomínal,že hrozí,že mi moje protilátky začnú napádať aj iné orgány...no nechcel ma strašiť,tak mi to nepovedal...Nevie niekto,o čom hovoril? Je pravda,že hormóny na ŠŽ,ktoré sa užívajú pri hypotyreóze spôsobujú odburávanie vápnika z kostí a možnú osteoporózu?

Ďakujem
aurora78
04.12.08,09:50
Dobry den, chcela by som sa spytat ci mi nevie niekto poradit- zistili mi ze mam cysty na stitnej zlazy(najprv to bol len netoxicky tyreoidalny uzlik, ale dost sa to zvacsilo-asi porodom a kojenim), lekarka povedala ze sa mam rozhodnut ci podstupim operaciu-ziadne blizsie info, nic... tak som trosku zmetena, hlavne aj preto ze mam 7mesacnu dcerku ktoru este stale kojim, no a to mi hned povedala ze v pripade operacie kojit by som musela okamzite skoncit. Neviem ked sa rozhodnem ze nechcem operaciu, co mi hrozi...a keby ma nahodou operovali, ci sa to uz nikdy nevrati a ako by to bolo s mojou dcerkou-ci by som mohla byt v nemocnici s nou atd.
Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved, pretoze som velmi zmetena a v podstate sa bojim co bude dalej.:mee:
lindusaaa
08.12.08,10:08
Dobry den, chcela by som sa spytat ci mi nevie niekto poradit- zistili mi ze mam cysty na stitnej zlazy(najprv to bol len netoxicky tyreoidalny uzlik, ale dost sa to zvacsilo-asi porodom a kojenim), lekarka povedala ze sa mam rozhodnut ci podstupim operaciu-ziadne blizsie info, nic... tak som trosku zmetena, hlavne aj preto ze mam 7mesacnu dcerku ktoru este stale kojim, no a to mi hned povedala ze v pripade operacie kojit by som musela okamzite skoncit. Neviem ked sa rozhodnem ze nechcem operaciu, co mi hrozi...a keby ma nahodou operovali, ci sa to uz nikdy nevrati a ako by to bolo s mojou dcerkou-ci by som mohla byt v nemocnici s nou atd.
Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved, pretoze som velmi zmetena a v podstate sa bojim co bude dalej.:mee:

V prvom rade sa spytaj lekarky preco by bola lepsia operacia(asi kvoli tomu ze sa to zvacsilo), kolko by sa dalo pockat (kedze kojis). Robili ti aj punkciou?
Ak nepojdes na operaciu uzol sa ti moze zvacsovat, moze sa tlacit dovnutra a bude s ati tazsie dychat, nechcem plasit ale tiez sa to moze zvrhnut...Samozrejme, ze ked pojdes na operaciu uz nikdy nevrati, bude ti vyberu len jeden lalok, alebo obidva, bud budes brat mensie alebo vacsie davky liekov, ale takmer urcite ich brat budes.
Neviem ci by si mohla byt v nemocnici s dcerou, kedze ides na operaciou ty, neviem ako by to bolo so starostlivostou ked budes na operacke a vlastne este cely den budes mimo....treba sa informovat v konkretnej nemocnici, ale asi pre teba aj pre nu by bolo lepsie, keby sa za ten cas niekto o nu postaral.
lindusaaa
08.12.08,10:11
Ja mám ešte jednu otázku...
Mám autoim.ochorenie ŠŽ,hypotyreóza...Doktor mi spomínal,že hrozí,že mi moje protilátky začnú napádať aj iné orgány...no nechcel ma strašiť,tak mi to nepovedal...Nevie niekto,o čom hovoril? Je pravda,že hormóny na ŠŽ,ktoré sa užívajú pri hypotyreóze spôsobujú odburávanie vápnika z kostí a možnú osteoporózu?

Ďakujem

Neviem o tom ze by lieky na SZ sposobovali odburavanie vapnika, skor by som povedala, ze pri hypotyreoze nefunguje normalne SZ a tym sa moze znizit hladina vapnika, ale nie som lekar...
ludmilla
08.12.08,11:55
Stítna žľaza je jedna hormonálna fabrika. Okrem iných funkcíí, reguluje tiež hladinu kalcia v krvi. Špecializované bunky, ktoré sa nachádzajú roztrúsené medzi folikulovými bunkami majú za úlohu vytvárať hormón kalcitonín. Tento malý hormón znižuje hladinu kalcia v krvi a tým podporuje vstavbu kalcia do kostí. Tým pôsobí proti osteoporóze. Kalcitonín má ešte jednu úlohu a to podporu vylučovania kalcia obličkami. Čiže nie lieky, ale zmenená funkcia štítnej žľazy spôsobuje zlé hospodárenie s kalciom v tele.
syrik
08.12.08,13:17
No čítala som to v knižke,ktorá sa volá Zdravoveda ženy...tuším...že niektoré lieky spôsobujú odvápňovanie kostí...medzi inými tam boli aj lieky na hypotyreózu...preto som sa pýtala...neviem...
aurora78
08.12.08,19:50
V prvom rade sa spytaj lekarky preco by bola lepsia operacia(asi kvoli tomu ze sa to zvacsilo), kolko by sa dalo pockat (kedze kojis). Robili ti aj punkciou?
Ak nepojdes na operaciu uzol sa ti moze zvacsovat, moze sa tlacit dovnutra a bude s ati tazsie dychat, nechcem plasit ale tiez sa to moze zvrhnut...Samozrejme, ze ked pojdes na operaciu uz nikdy nevrati, bude ti vyberu len jeden lalok, alebo obidva, bud budes brat mensie alebo vacsie davky liekov, ale takmer urcite ich brat budes.
Neviem ci by si mohla byt v nemocnici s dcerou, kedze ides na operaciou ty, neviem ako by to bolo so starostlivostou ked budes na operacke a vlastne este cely den budes mimo....treba sa informovat v konkretnej nemocnici, ale asi pre teba aj pre nu by bolo lepsie, keby sa za ten cas niekto o nu postaral.

Na punkcii som praveze bola no a na zaklade tychto vysledkov mi odporucila dr. operaciu, alebo to treba aspon prisne sledovat.
Chcem sa este spytat -cysta znamena nador? - a to moze byt zhubny alebo nezhubny, vsak? Ja mam ale asi ten nezhubny ked mi nepovedala ze operacia nutna ihned.
ludmilla
08.12.08,21:55
Cysta je nezhubná, je to vlastne dutina vyplnená tekutinou, môže sa tvoriť vo všetkých tkanivách a orgánoch tela, sú tvorené epitelom - vonkajší obal a puzdrom z väzivového tkaniva. Spravidla sú nevinné a nezhubné. Ich výplň je tvorená časticami tkaniva, tkanivových tekutín, krvi a hlienovým alebo podobným sekrétom. Či a ako bude cysta liečená závisí od jednotlivého prípadu, kde je cysta umiestnená, či je veľká, či hrozí možnosť zvrhnutia do zhubného stavu, či spôsobuje ťažkosti. Lieči sa práve punkciou, kde je možné vytiahnuť až polovicu obsahu cysty, Niekedy treba punkciu viackrát opakovať, ak je cysta veľká rieši sa operáciou.
paťuška
10.12.08,10:57
Včera mi endokrinológ povedal, že mám 3 uzlíky na ŠŽ, nie veľké, od 3 do 8mm, ale od poslednej kontroly sa zväčšili, aj keď beriem asi 1/2 roka Euthyrox. Odporučil mi čím skôr ich operačne vybrať. Zatiaľ nepociťujem žiadny problém, ono aj tie uzlíky mi objavili náhodne pri ultrazvuku ciev pri závratoch. Je to naozaj nutné na operáciu? Čítala som príspevky, avšak nik nespomína veľkosť uzlov, ktoré boli operované. Ono asi nezávisí ani tak na veľkosti ....asi.....
mishella_s23
10.12.08,16:05
chcela by som vás poprosiť či by mi niekto vedel poradiť. Začala som strašne priberať. behom mesiaca som pribrala 8 kg. Doktorke sa zdá že mam problém zo štítnou. No k endokrinologičke som objednaná až na 15 január. Viete mi zatiaľ niečo poradiť, ako schudnúť a ako odstrániť bolesť v krku?
Ďakujem
Ninna
10.12.08,17:01
Včera mi endokrinológ povedal, že mám 3 uzlíky na ŠŽ, nie veľké, od 3 do 8mm, ale od poslednej kontroly sa zväčšili, aj keď beriem asi 1/2 roka Euthyrox. Odporučil mi čím skôr ich operačne vybrať. Zatiaľ nepociťujem žiadny problém, ono aj tie uzlíky mi objavili náhodne pri ultrazvuku ciev pri závratoch. Je to naozaj nutné na operáciu? Čítala som príspevky, avšak nik nespomína veľkosť uzlov, ktoré boli operované. Ono asi nezávisí ani tak na veľkosti ....asi.....
Výsledky sú podľa veľkosti smerodajné, pretože uzlíky môžu prerastať cez tracheu - dýchaciu trubicu alebo spôsobovať útlak. Ďalej hlasivky sa opieraju o časť ŠŽ a preto ľudia majú problémy so zhrubnutým hlasom pri problémoch so zväčšujúcou sa ŠŽ. Doktori veľmi neradi sledujú veľkosť uzlíkov u mladých ľudí /ako je to aj v mojom prípade/. Výskyt uzlov riešia radikálne a hneď operačne najmä u mladšej vekovej skupiny.:cool:
paťuška
11.12.08,08:21
Chystáš sa, alebo si už bola na operácii?
Ninna
11.12.08,08:59
Chystáš sa, alebo si už bola na operácii?
3 roky bojujem s doktormi. A zatiaľ úspešne. Samozrejme nečakám zo založenými rukami kým ma uzol zadusí, lebo sa aj u mňa "krásne zväčšoval".Každý si sám zvolí cestu.;)
aida444
11.12.08,14:13
Problem je ale ten, ze prave u cyst alebo tzv studenych uzlov ktore neprodukuju hormon do krvi, je pomerne vysoke percento zvrhnutia sa na zhubny nador (asi 10%), preto sa odporuca operacia. Pri punkcii , ktore sa tiez vysetruje pod drobnohladom, sa zvrhnutie nemusi objavit, hlavne ked je zvrhnutie male, v zaciatku precesu, preto operativne riesenie je lepsia alternativa. Pri tzv horucich uzlikoch, ktore produkuju hormon sa skor odporuca konzervativna cesta, t.j.bez operacie ale ked to nepomoze aj tu je mozna operacia z cielom zmensit ten uzlik aby neprodukoval tolko hormonu, ktory ma na vela funkcii nepriaznivy vplyv. Samozrejme operacia nesie aj riziko, hlavne ze sa moze porusit hlasovy nerv, takze pri jendostrannom poruseni clovek zachripne pri obojstrannom strati hlas. To nebezpecie je tym väcsie cim je stitna zlaza väcsia.
Ninna
11.12.08,15:22
...Pri tzv horucich uzlikoch, ktore produkuju hormon sa skor odporuca konzervativna cesta, t.j.bez operacie ale ked to nepomoze aj tu je mozna operacia z cielom zmensit ten uzlik aby neprodukoval tolko hormonu, ktory ma na vela funkcii nepriaznivy vplyv. Samozrejme operacia nesie aj riziko, hlavne ze sa moze porusit hlasovy nerv, takze pri jendostrannom poruseni clovek zachripne pri obojstrannom strati hlas. To nebezpecie je tym väcsie cim je stitna zlaza väcsia.
Ja konkrétne mám tzv.horúci uzol a od nálezu po odporučenie na operáciu prešiel týždeň. Doktor ,kt. ma vyšetril mi ani len neskúsil nasadiť euthyrox paradoxne a ani ma neinformoval o tejto možnosti liečby. :mee: Našťastie máme známu lekárku, ktorá sa ma ujala a sleduje ma už tretí rok a popri tom si razím svoju cestu liečbou.
syrik
12.12.08,06:58
Ahojte poraďáci....
Ja už som sem písala...prišli mi náhodne na hypotyreózu,lebo som mala príznaky skôr hypertyreózy...od októbra sa liečim Euthyroxom a dnes alebo v pondelok by som mala mať výsledky po 2 mesiacoch liečby...no typické príznaky sa mi objavili až po nasadení liečby...odkedy to beriem,teda za 2 mesiace som pribrala 4 kilá, cítim sa strašne unavená, slabá, pákia ma oči,mám ich červené a slzavejú mi a čo je zo všetkého najhoršie,cítim takú slabosť v nohách,že niekedy ledva chodím...je pravda,že teram ma niečo obchádza,ale tú slabosť som mala už pred niekoľkými mesiacmi a po pár dňoch to same zmizlo...môže mať táto slabosť v nohách a pálenie a slzavenie očí súvis s hypotyreózou??Dúfam,že to nie je to,čo myslím...ĎAKUJEM VÁM MOC
lindusaaa
12.12.08,09:13
Ahojte poraďáci....
Ja už som sem písala...prišli mi náhodne na hypotyreózu,lebo som mala príznaky skôr hypertyreózy...od októbra sa liečim Euthyroxom a dnes alebo v pondelok by som mala mať výsledky po 2 mesiacoch liečby...no typické príznaky sa mi objavili až po nasadení liečby...odkedy to beriem,teda za 2 mesiace som pribrala 4 kilá, cítim sa strašne unavená, slabá, pákia ma oči,mám ich červené a slzavejú mi a čo je zo všetkého najhoršie,cítim takú slabosť v nohách,že niekedy ledva chodím...je pravda,že teram ma niečo obchádza,ale tú slabosť som mala už pred niekoľkými mesiacmi a po pár dňoch to same zmizlo...môže mať táto slabosť v nohách a pálenie a slzavenie očí súvis s hypotyreózou??Dúfam,že to nie je to,čo myslím...ĎAKUJEM VÁM MOC

Taku slabost som sem tam citila aj aj ked som bola v hypotyreoze pred RJ, bol to asi taky pocit, akokeby som absolvovala celodennu turu...a pritom som vobec nic nerobila. S ocami som problemy nemala. Co sa tyka toho priberania...no pribrala som ked som bola bez liekov, ale po nasadeni mi vzdy isli nejake dve kila dolu, ale pribrala som viacej. Snazim sa aj hybat, ale zatial sa to drzi. Hormony beirem teraz asi ako ty, od oktobra. Ono pri hormonoch to nejaky cas trva kym si telo zvykne...mozno tie dva mesiace nestacia.
Kazdopadne povedz vsetko lekarovi.
syrik
12.12.08,10:04
Taku slabost som sem tam citila aj aj ked som bola v hypotyreoze pred RJ, bol to asi taky pocit, akokeby som absolvovala celodennu turu...a pritom som vobec nic nerobila. S ocami som problemy nemala. Co sa tyka toho priberania...no pribrala som ked som bola bez liekov, ale po nasadeni mi vzdy isli nejake dve kila dolu, ale pribrala som viacej. Snazim sa aj hybat, ale zatial sa to drzi. Hormony beirem teraz asi ako ty, od oktobra. Ono pri hormonoch to nejaky cas trva kym si telo zvykne...mozno tie dva mesiace nestacia.
Kazdopadne povedz vsetko lekarovi.

Ďakujem Ti pekne za odpoveď...tak to mi doľahlo..už mi kadečo chodilo po rozume...sestrička mi pri odbere krvi hovorila,že už by som sa mala cítiť lepšie,že je sama zvedava na vysledok...je to zvláštne,ale okrem suchej pokožky a miernej únavy som pred nasadením nemala takéto problémy...:rolleyes:
lindusaaa
12.12.08,10:28
Mne tak hovorili pri prepustani z nemocnice, ked mi Euthyrox zacali nasadzovat, ze uz by to malo byt lepsie...bol to druhy den co som ho brala, prvy mi dali 25 a ten druhy 50, pritom moja davka je 125...samozrejme, ze som absolutne nic necitila a takisto ziadne zmeny neboli ani v krvi...
Viem, že u niekoho moze byt krv ok, ale necitia sa dobre...je to velmi individualne. A vo vseobecnosti zima nie je dobre obdobie pre tych co maju hypotyreozu...mozno ti treba vyssiu davku. Ale ved uvidis podla vysledkov.
syrik
12.12.08,13:02
Mne tak hovorili pri prepustani z nemocnice, ked mi Euthyrox zacali nasadzovat, ze uz by to malo byt lepsie...bol to druhy den co som ho brala, prvy mi dali 25 a ten druhy 50, pritom moja davka je 125...samozrejme, ze som absolutne nic necitila a takisto ziadne zmeny neboli ani v krvi...
Viem, že u niekoho moze byt krv ok, ale necitia sa dobre...je to velmi individualne. A vo vseobecnosti zima nie je dobre obdobie pre tych co maju hypotyreozu...mozno ti treba vyssiu davku. Ale ved uvidis podla vysledkov.

Práve som hovorila so sestričkou....výsledky mám dobré...tak ja už potom neviem,z čoho to môže byť....s doktorom budem až 19.januára...
aida444
14.12.08,23:56
neda sa bez blizsieho poznania vysledkov povedat aka by mala byt ta spravna liecba, aka je hladina tyreotropneho hormonu, T3,T4, nie je to take jednoduche pri horucom uzliku, mal by to sledovat endokrinolog. V kazdom pripade sa mi nezda liecenie euthyroxom celkom spravna pretoze euthyrox je vlastne hormon stitnej zlazy, horuci uzol väcsinou prave ho produkuje a je ho teda obycajne nadbytok. Byva vsak aj inac, ze je normalna hladina. Obycajne sa podava skor opacne co utlmuje hormon alebo sa lieci jodom ale ked to dlhsie trva operacia je lepsia volba, pretoze prave tie horuce uzly su inac tazko ovplyvatelne.
velvet
16.12.08,17:01
Ahojte
Pred tromi dňami som odpadla...všetko si pamätám, nič ma nebolelo, nič sa mi nestalo, žiadna "nehoda"...včera som bola u svojej lekárky, ktorá ma poslala na interné...srdce mám v poriadku, tak mi vzala krv na vyšetrenie...krvinky mám v poriadku, aj glukózu...o dva dni budú hotové testy na ŠŽ...dnes som bola u neurologičky, ktorá taktiež nič nenašla...27.12. mám CT hlavy...že pre istotu že tam nič nie je...7.1. mám vyšetrenie u očnej...
Som neskutočne unavená, bolí ma hlava...už si možno nahováram aj to čo nie je...
Viem že ochorenie ŠŽ je vážne...ale ja by som v tejto situácii bola zaň celkom vďačná...bola by som na istom, že nič "vážnejšie" mi nie je...
lindusaaa
17.12.08,18:13
Ahojte
Pred tromi dňami som odpadla...všetko si pamätám, nič ma nebolelo, nič sa mi nestalo, žiadna "nehoda"...včera som bola u svojej lekárky, ktorá ma poslala na interné...srdce mám v poriadku, tak mi vzala krv na vyšetrenie...krvinky mám v poriadku, aj glukózu...o dva dni budú hotové testy na ŠŽ...dnes som bola u neurologičky, ktorá taktiež nič nenašla...27.12. mám CT hlavy...že pre istotu že tam nič nie je...7.1. mám vyšetrenie u očnej...
Som neskutočne unavená, bolí ma hlava...už si možno nahováram aj to čo nie je...
Viem že ochorenie ŠŽ je vážne...ale ja by som v tejto situácii bola zaň celkom vďačná...bola by som na istom, že nič "vážnejšie" mi nie je...

Moze to byt SZ aj nemusi, je dobre, ze to lekari nenechali len tak a snazia sa zistit pricinu. Urcite je lepsie vediet co mi je a bojovat s tym. Moze to byt "len" prepracovanost, vela stresu... Idu sviatky, treba si oddychnut a zrelaxovat ;-).
andrea123
18.12.08,14:14
Rada by som takisto napisala svoj prispevok, lebo ja to mam nejake pomotane, čitala som tuto temu asi nejakych 30 stran, ale netyka sa ma v podstate skoro nič...v roku 1998 som vyrazne schudla, ale neviem či to bolo spôsobené štítnou žlazou, lebo som schudla na základe toho, že som nič nejedla, lebo som pravdepodobne chytila nejaky črevny katar...ved ked som za den mohla zjest len 1-2 jablka, tak som asi prirodzene schudnut musela, nie? mama ma nahnala k endokrinologovi, hoci mi nič nebolo...žiadne opuchy noh, žiadne vyhybanie sa športu, bušenie srdca, žiadne trasenie ruk /robila som v tom čase mzdovú účtovníčku a naša sekretárka ma vždy prosila, či neodnesiem pripravenu kavu navšteve, lebo že ona to vždy rozleje, že sa jej trasu ruky/, žiadne navaly unavy, horka, možno fakt troška zimomrivosti, ale ked mam malo tuku a vonka je ozaj zima, tak komu nie je zima?
stanovil mi diagnozu morbus hashimoto...predpisal L-Tyroxin, začali sme 25, potom to ešte hodil na 50 a to bolo všetko...stav sa nezmenil, len som nejaka ostala flegmatickejšia...lekar mi hovoril, že to som akože pokojnejšia...ale inak nič..keby som tam nebola šla, tak by som sa to ani nedozvedela, je jedno či tabletky beriem, alebo nie, stale sa citim rovnako pomerne dobre...a rovnako stale nepriberam...jem pomenej ale stiham a vladzem robit všetko..ani libido nemam spomalene, či čo sa to tuna pisalo...takže neviem čo si mam mysliet...
ergo
29.12.08,18:45
Dobrý večer, prečítala som si všetky príspevky a predsa mám jednu otázku. Mám zníženú funkciu ŠŽ (liečim sa 3 mesiace Euthyrox 50, obdeň) so všetkými psychickými príznakmi, ktoré už boli spomínané :slabosť,únava,nespavosť, ale čo ma najviac trápi je slabá pamäť.Pred rokom som začala študovať VŠ, prvý ročník som prežila v pohode, no teraz mám vážne problémy s učením a zapamätaním si textu. Je pravdou, že som prežívala dosť veľké stresy pri skúškach a možno aj preto sa mi prejavilo toto ochorenie. Teraz len čakám kedy zaberú lieky, ale mám pocit, že sa to nezlepšuje, skôr naopak. Blíži sa totiž skuškové obdobie... Má prosím Vás niekto skúsenosť so zníženou funkciou šž a intenzívnym učením sa? Ďakujem pekne.
lindusaaa
31.12.08,10:49
Dobrý večer, prečítala som si všetky príspevky a predsa mám jednu otázku. Mám zníženú funkciu ŠŽ (liečim sa 3 mesiace Euthyrox 50, obdeň) so všetkými psychickými príznakmi, ktoré už boli spomínané :slabosť,únava,nespavosť, ale čo ma najviac trápi je slabá pamäť.Pred rokom som začala študovať VŠ, prvý ročník som prežila v pohode, no teraz mám vážne problémy s učením a zapamätaním si textu. Je pravdou, že som prežívala dosť veľké stresy pri skúškach a možno aj preto sa mi prejavilo toto ochorenie. Teraz len čakám kedy zaberú lieky, ale mám pocit, že sa to nezlepšuje, skôr naopak. Blíži sa totiž skuškové obdobie... Má prosím Vás niekto skúsenosť so zníženou funkciou šž a intenzívnym učením sa? Ďakujem pekne.

Tri mesiace nie je az tak dlha doba, mozno si este tvoje telo nezvyklo. Neviem ci si bola uz na kontrole, ci je davka vporiadku. Mozno treba zvysit. Ale urcite treba vsetko povedat lekarovi, lebo niekedy vysledky mozu byt v poriadku,a le citit sa podla toho nemusis.
Ale aby som ti aspon nieco poradila, tak ja som dakedy pred skuskovym (asi mesiac) brala lieky na podporu pamate. Neviem ci mi to pomohlo, lebo nevidim, resp. necitim rozdiel medzi tym ked som nieco brala a teraz ked neberiem nic. Ale skusit mozes. Asi budes potrebovat teraz vicej casu na ucenie a bued to dlhsie trvat :( .
Irca
11.01.09,11:29
Neviem, či to sem môžem napísať - aby to nebola reklama,ale ja robím regresnú terapiu. Ak chceš vedieť niečo viac pošli mi súkromnú správu. Okrem iného tiež som po operácii, je mi vcelku OK, ale vedieť vtedy to čo viem dnes, riešila by som to inak.
Veľmi by som sa chcela s tebou skontaktovať. Teoreticky vsetko viem, preco a ako to funguje, ale nedari sa to dostat do podvedomia :-)
Tdarina
12.01.09,11:09
Na štítnu žľazu by som vám poradila Vejkan od firmy *****:)
syrik
20.01.09,06:43
Včera som bola na kontrolnom vyšetrení....liečim sa od októbra...výsledky boli takého:
TSH:1.28uU/ml(0.32-5), fT4: 14.51nmol/l(10.3-25), ATPO: 600.00 kIU/l(0-5.61), ATG: 328.50 kIUúl(0-4.11)´=euthyreoza + sugnifikantne vysoké titre AaB ODPOVEDE....vedel by mi niekto povedať,čo je ATPO, ATG??? ponechal mi dávku 50 Euthyrox...a mám sa ukázať o pol roka...podotýkam,že keď som si porovnala výsledky z Ľubochne z októbra,mala som protilátky 400-násobne zvýšené...
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE
lindusaaa
20.01.09,08:44
Včera som bola na kontrolnom vyšetrení....liečim sa od októbra...výsledky boli takého:
TSH:1.28uU/ml(0.32-5), fT4: 14.51nmol/l(10.3-25), ATPO: 600.00 kIU/l(0-5.61), ATG: 328.50 kIUúl(0-4.11)´=euthyreoza + sugnifikantne vysoké titre AaB ODPOVEDE....vedel by mi niekto povedať,čo je ATPO, ATG??? ponechal mi dávku 50 Euthyrox...a mám sa ukázať o pol roka...podotýkam,že keď som si porovnala výsledky z Ľubochne z októbra,mala som protilátky 400-násobne zvýšené...
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE

To su protilatky a siganlizuju autoimunne ochorenie SZ.
ATG su protilatky proti tyreoglobulinu
ATPO su protilatky proti tyreoidalnym peroxidazam
POzri si to tu http://www.zdravie.sk/sz/content/461-31091/Laboratorne-vysetrenia-ochorenia-stitnej-zlazy.html
syrik
20.01.09,09:36
To su protilatky a siganlizuju autoimunne ochorenie SZ.
ATG su protilatky proti tyreoglobulinu
ATPO su protilatky proti tyreoidalnym peroxidazam
POzri si to tu http://www.zdravie.sk/sz/content/461-31091/Laboratorne-vysetrenia-ochorenia-stitnej-zlazy.html

Ďakujem Ti...Som si aj myslela...a nevieš ako je možné,že sa mi TSH upravilo,hormóny mám už v normálnej hladine,ale protilátky mám vyššie ako keď mi hypotyreózu diagnostikovali? Prečo sa stále aj napriek liečbe zvyšujú??
fixska
22.01.09,20:18
Zdravím, existuje skutočný človek, ktorý má liekmi vyliečenú zvýšenú funkciu štítnej žľazy??? Ja beriem Propycil už 3 mesiace a stále čítam o operáciách a doživotnom braní liekov !!!! Vôbec sa mi to nepáči tak ak poznáte človeka ktorý je fit po nejakom čase brania liekov prosím napíšte že taký existuje a že je možní sa vyliečiť. Ďakujem.
Aysha
22.01.09,20:45
Áno poznám takého človeka, ale to, že je možné vyliečenie v jeho prípade, mu hneď povedal jeho lekár. Ja beriem lieky na štítnu žľazu už 14 rokov. No v našej rodine je to dedičné ochorenie, a každému z nás povedali, že je to doživotná liečba :mee:. Ale to, ako je to v tvojom prípade ti povie iba tvoj lekár.
Zoltán Kovács
22.01.09,20:49
Zdravím, existuje skutočný človek, ktorý má liekmi vyliečenú zvýšenú funkciu štítnej žľazy??? Ja beriem Propycil už 3 mesiace a stále čítam o operáciách a doživotnom braní liekov !!!! Vôbec sa mi to nepáči tak ak poznáte človeka ktorý je fit po nejakom čase brania liekov prosím napíšte že taký existuje a že je možní sa vyliečiť. Ďakujem.

Som jeden z nich. Mal som zvýšenú funkciu, od 10 rokov lieky. Ale už som bez liekov viac ako 10 rokov.
syrik
23.01.09,06:25
Aj ja poznám jednu pani,ktorá to brala asi ´5 rokov a už to má v norme....ale je to veľmi individuálne...
fixska
23.01.09,08:44
Pre AYSHA, SMITH, SYRIK ....... dakujem super !!! Aj ja sa vyliecim liekmi velmi skoro :D teda dufam. Viem ze je to individualne ale prave sa mi zmenila doktorka zo super pozitivnej na taku namosurenu co kuka do vysledkov a nevie co mi ma dat za lieky a chce ma poslat do nemocnice !!! Bojim sa ze mi da zle lieky a nieco sa mi zhorsi. A ja mam k doktorom taky vztah ze uz len ked mi kukaju do hrdla palickou z nanuka tak panikarim ze umrem.
Aysha
23.01.09,09:24
fixska viem presne o čom hovoríš, keď spomínaš doktorov. Ja chodím už ku štvrtému a to preto, že mi liečbu predchádzajúci zanedbal, no a teraz mám preto silné lieky. A čo sa týka operácie, porozprávaj sa z viacerými doktormi čo ti odporučia. Môj predchádzajúci ma tiež strašil, že by bola treba operácia. Keď som bola v BA na vyšetrení, tak mi povedali viacerí, že nie je nutné operovať. Potom som zmenila doktora a teraz je to OK. Držím palce aby si patrila ku tým šťastným čo sa vyliečili.
syrik
23.01.09,09:33
fixska viem presne o čom hovoríš, keď spomínaš doktorov. Ja chodím už ku štvrtému a to preto, že mi liečbu predchádzajúci zanedbal, no a teraz mám preto silné lieky. A čo sa týka operácie, porozprávaj sa z viacerými doktormi čo ti odporučia. Môj predchádzajúci ma tiež strašil, že by bola treba operácia. Keď som bola v BA na vyšetrení, tak mi povedali viacerí, že nie je nutné operovať. Potom som zmenila doktora a teraz je to OK. Držím palce aby si patrila ku tým šťastným čo sa vyliečili.

Odkiaľ si? Lebo aj môj doktor má všetko na háku...
Aysha
23.01.09,10:03
Odkiaľ si? Lebo aj môj doktor má všetko na háku...

Som z TN ale ku doktorovi chodím do NMnV. Je tam jedna ordinácia a striedajú sa v nej dvaja doktori. Jeden z nich vyučuje na fakulte. Je to dobré, lebo v liečbe sa radia. Chodím tam už druhý rok a zatiaľ som spokojná.
fixska
23.01.09,10:04
Ja som z BA a nebudem menovať ale chodím na Vajnorskú na polikliniku. Bola tam Mudr.Hrachová ale tá odišla. Teraz chcem od tejto novej odísť ja ale neviem ku komu.
Aysha
23.01.09,10:13
Mam v BA sesternicu, ma tiež problém so štítnou žľazou a chodí tam ku doktorovi a je spokojná. Vravela, že sa pacientom dosť venuje. Pomohol jej. Popýtam sa na meno a dám vedieť.
fixska
23.01.09,16:27
Objednala som sa do Lubochne ... huraaaa ... sice az na 15.4 ale predsa !!!! Nakazali mi zrusit tuto doktorku a ze mam chodit len ku nim. Dufam ze mi nastavia lieky spravne.
syrik
24.01.09,13:43
Objednala som sa do Lubochne ... huraaaa ... sice az na 15.4 ale predsa !!!! Nakazali mi zrusit tuto doktorku a ze mam chodit len ku nim. Dufam ze mi nastavia lieky spravne.

A nakontaktovala si sa priamo na nejakého lekára alebo na tú príjmovú ambulanciu?
syrik
24.01.09,13:46
Nevie niekto,prečo keď sa pri liečbe hypotyreózy ustália hladiny ŠŽ na normál, hladiny protilátok stúpajú aj napriek liečbe?? :confused:
fixska
25.01.09,14:23
A nakontaktovala si sa priamo na nejakého lekára alebo na tú príjmovú ambulanciu?

Len na prijem - Preco? - Bol tam niekto takto cez prijem na vysetreni bez doporucenia na konkretneho doktora? Len vezmu krv a osonuju alebo aj nieco ine chcu? Dik
syrik
26.01.09,06:32
Len na prijem - Preco? - Bol tam niekto takto cez prijem na vysetreni bez doporucenia na konkretneho doktora? Len vezmu krv a osonuju alebo aj nieco ine chcu? Dik

Nerozumiem celko otázke,ale nevadí...Ja som sa len pýtala...
janakova29
28.01.09,17:43
ja už nemám šž 4 roky
mala som studené uzlíky, išla som na operáciu a vybrali mi všetko, aj uzlíky aj šž
som na euthyroxe 75 a 50 mg obdeň


Ahoj Jana,
ja som čerstvo po operácii šž (14 dní) a stále mám chrapľavý hlas a zadýcham sa, beriem na to aj lieky od ORL, ale nezaberajú. Ako si na tom bola Ty ?
mysimis
28.01.09,17:54
Ahoj Jana,
ja som čerstvo po operácii šž (14 dní) a stále mám chrapľavý hlas a zadýcham sa, beriem na to aj lieky od ORL, ale nezaberajú. Ako si na tom bola Ty ?

Ja som po operácii šž 2 mesiace a až teraz sa mi začína naprávať aj hlas aj dýchavičnosť. Už je to celkom dobré.
fixska
28.01.09,19:28
Nerozumiem celko otázke,ale nevadí...Ja som sa len pýtala...

Ale nic, ja som sa pytala preco si sa pytala ci som sa objednala cez prijem alebo konretne k doktorovi. A doplnila som do plena este dalsiu otazku :D
janakova29
29.01.09,13:57
Ďakujem za info i keď po dnešnom zistení, že na biopsii mi našli karcinóm, to nebol až taký problém. V pondelok budem vedieť viac a uvidím, aký bude ďaľší postup.
wagner
03.02.09,17:04
Pri zníženej funkcii ŠŽ musíš brať lieky. Neverím, že v BA nie je viac lekárov, ku ktorým by si mohla ísť. Aj za cenu, že by si si to prvé vyšetrenie u neho zaplatila. To, čo si kupuješ, je len podporná liečba. Ničíš si svoje zdravie. Ja sa tiež liečim na štítnu žlazu, preto viem, čo píšem. Urýchlene vyhľadaj lekára, lebo si zahrávaš so svojim zdravím. Tu samoliečenie nepomôže, iba môže uškodiť. Zdravie máš len jedno, váž si ho. A prečítaj si návod na tom magneziu, či ho môžeš užívať, keď máš problém so štítnou žlazou.
jess
03.02.09,17:19
Súhlasím s wagner. Telo musí byť nastavené na určitú hodnotu, ktorú potrebuje. A to vie podľa tvojich krvných hodnôt LEN lekár !!! Tiež viem o čom hovorím, mám zníženú funkciu a dcéra má hypoparathyreózu. Bez nastavených liekov nie je plnohodnotný život. Nedostatok alebo prebytok určitého minerálu môže viesť k zlyhaniu organizmu.
syrik
04.02.09,06:35
Ja tiež užívam Magnézium a mám hypothyreózu...pokiaľ sa berie jedna,max dve tabletky denne,nemôže uškodiť...
borisbartos
17.02.09,07:40
Ahoj ja beriem lieky na stitnu nepracuje mi.Bola som na vysetreni v Lubochni ale operacia nie je potrebna.Som stale unavena.
syrik
17.02.09,07:53
Ahoj ja beriem lieky na stitnu nepracuje mi.Bola som na vysetreni v Lubochni ale operacia nie je potrebna.Som stale unavena.

To ešte potrvá zopár mesiacov,kým sa Ti hladina hormónov dostane do normálu....ja mám to isté....už sa cítim celkom fajn,akurát mám obdobia,keď ma tá únava prepadne a mám pocit, že zaspím počas chôdze a ráno mi býva nevoľno a sú obdobia,keď ani neviem,že mám problém so štítnou žľazou...ale na to si asi budem musieť zvyknúť...:rolleyes:
syrik
19.02.09,09:12
Príspevok zrušený na základe požiadavky zadávateľa.


ň
No presne tie potraviny,ktoré si menovala, na ne mám odkedy sa liečim na ŠŽ nenormálnu chuť...viac,ako predtým....a to som o tom ani nevedela,že obsajujú jod :--- asi si to telo samé pýtalo...ale s tým plesnivým syrom opatrne...ja som ho nenavidela a akonahle som ochorela na ŠŽ ho milujem...ale môžu ho len ľudia,ktorí majú úplne zdravé črevá...
syrik
26.02.09,08:19
Syrik, liecis sa na znizenu ci zvysenu stitnu zlazu?

Na zníženú....respektíve mne nefunguje vôbec...ja som mala tiež návaly tepla,no všetci mi tvrdili,že to nemá s hypothyreózou nič spoločné...teda okrem kardiológa a gynekológa...ostatní si asi myslia,že som cvok...
fixska
26.02.09,18:05
Bola som v Lubochni a povedali mi ze si mam najst predsa nejakeho noveho doktora v BA, nakolko ma ta povodna posiela furt na hospitalizaciu a zevraj mi to vobec netreba. PORADTE nejakeho pliz v BA 2,3 !!! dakujem
Najlepsie na tom je ze beriem naraz lieky aj na znizenie cinnosti SZ aj na zvysenie cinnosti SZ ?!?!?!?!?! nechcem byt obmedzovana v tom ze kazdy den musim mysliet na nejake sproste lieky !!!! Toto je koniec, mne sa to vobec nevylieci .
syrik
27.02.09,14:50
Bola som v Lubochni a povedali mi ze si mam najst predsa nejakeho noveho doktora v BA, nakolko ma ta povodna posiela furt na hospitalizaciu a zevraj mi to vobec netreba. PORADTE nejakeho pliz v BA 2,3 !!! dakujem
Najlepsie na tom je ze beriem naraz lieky aj na znizenie cinnosti SZ aj na zvysenie cinnosti SZ ?!?!?!?!?! nechcem byt obmedzovana v tom ze kazdy den musim mysliet na nejake sproste lieky !!!! Toto je koniec, mne sa to vobec nevylieci .

Neber to tak tragicky...koľké ženy dobrovoľne užívajú HAK a tiež musia myslieť denne na tabletky a pritom to vôbec nie je nutné...Aj ja beriem denne na ŠŽ lieky...to je v podstate jediné, v čom sa môžem cítiť obmedzená...ale vieš koľkí ľudia sú na tom horšie? majú oveľavážnejšie ochorenia? niektorí sa na vozíku, alebo si pichajú inzulín,alebo sú na invalidnom dôchodku pre nejaké ochorenie...pozri sa na to z iného uhla...môžeš byť rada,že máš problémy len so ŠŽ...takže hlavu hore ;)
Ľubomír
27.02.09,18:34
fixska máš pravdu, vlastne to vieš, nikdy sa to nevylieči, či ti ju vyoperujú alebo ti ostane, tie tabletky sú doživotne. A sú na to, aby vyrovnávali hormóny a protilátky v tele, ktoré ti môžu spôsobovať zdravotné problémy. Zníženie metabolizmu, vodnatenie, priberanie či u niekoho chudnutie, malátnosť, únava, atď. Ja ich beriem pravidelne a môj stav sa celkom upravil. Práve včera som bola na kontrole a som rada, že je to v takom stave ako je. S tým treba žiť, ako píše syrik, nie je to tragédia. Ale na to je lekár, aby ti to ojasnil. Tu nájdeš len skúsenosti iných, nie rady.
jess
27.02.09,18:50
Najlepsie na tom je ze beriem naraz lieky aj na znizenie cinnosti SZ aj na zvysenie cinnosti SZ ?!?!?!?!?! nechcem byt obmedzovana v tom ze kazdy den musim mysliet na nejake sproste lieky !!!! Toto je koniec, mne sa to vobec nevylieci .

Jasné, že je to nevyliečiteľné ! Moja 12-ročná dcéra berie na štítnu žľazu už 3 roky 15 konských tabliet denne a neplače. Berie to ako fakt a má to takisto doživotne. Ja beriem 1 1/2 mini tabletky na zníženú funkciu ŠŽ a ty ich nebudeš mať oveľa viac. Stále si hovorím s dcérou, že máme len takú "cukríkovú" chorobu. Si uvedom, koľko oveľa, oveľa viac je horších diagnóz ! To my so štítnou sme proti nim NULA !!!!
hanula28
28.02.09,12:27
dobry den . ja mam 28 rokov a asi pred 3 rokmi mi doktor zistil sz a to povedal ze stitna zlaza viraba hormon ale neviem akz a ta moja ho hned aj poziera takze nejde do tela .ultrazvuk som mala ok. dal mi aj tabletki ale po nich mi bolo zle tak som ich visadila a viac som tam nesla .Teraz sa moj stav zhorsil ale mam strach tam ist co povie lekar a co sa vlastne dozviem.meda sa to liecit bez lekara nejakimi dostupnymi liekmi
syrik
28.02.09,15:02
dobry den . ja mam 28 rokov a asi pred 3 rokmi mi doktor zistil sz a to povedal ze stitna zlaza viraba hormon ale neviem akz a ta moja ho hned aj poziera takze nejde do tela .ultrazvuk som mala ok. dal mi aj tabletki ale po nich mi bolo zle tak som ich visadila a viac som tam nesla .Teraz sa moj stav zhorsil ale mam strach tam ist co povie lekar a co sa vlastne dozviem.meda sa to liecit bez lekara nejakimi dostupnymi liekmi

Ochorenie ŠŽ nie je sranda...netreba to podceňovať, ale treba brať lieky tak,ako Ti predpísal lekár...treba chodiť pravidelne na kontroly...to,že Ti po tých liekoch bolo zle,je normálne...pretože trvá istý čas, kým sa Ti hladina hormónov v krvi vyrovná...treba to len vydržať...alebo zájsť z alekárom,povedať mu to a on môže dávku zmeniť...ale rozhodne NESMIEŚ SAMA OD SEBA VYSADIŤ LIEKY !!!!!!!!!!!!!!!!
fixska
28.02.09,22:00
Neber to tak tragicky...koľké ženy dobrovoľne užívajú HAK a tiež musia myslieť denne na tabletky a pritom to vôbec nie je nutné...Aj ja beriem denne na ŠŽ lieky...to je v podstate jediné, v čom sa môžem cítiť obmedzená...ale vieš koľkí ľudia sú na tom horšie? majú oveľavážnejšie ochorenia? niektorí sa na vozíku, alebo si pichajú inzulín,alebo sú na invalidnom dôchodku pre nejaké ochorenie...pozri sa na to z iného uhla...môžeš byť rada,že máš problémy len so ŠŽ...takže hlavu hore ;)


Ja som nikdy nebrala HAK a ani nemienim lebo nemam naladu mysliet denne na tabletky, a teraz musim a asi sa na to vykaslem.....ja viem ze su ludia co maju napriklad rakovin ale co ma je po nich to je ich problem, relativita mi je ukradnuta ja mam toto a co maju iny to mi je jedno. Taktiez sa to da zobrat z druhej strany - je vela ludi co su uplne zdravy a nemusia jest ziadne lieky - preco nespomenut toto napriklad!!!
fixska
28.02.09,22:05
fixska máš pravdu, vlastne to vieš, nikdy sa to nevylieči, či ti ju vyoperujú alebo ti ostane, tie tabletky sú doživotne. A sú na to, aby vyrovnávali hormóny a protilátky v tele, ktoré ti môžu spôsobovať zdravotné problémy. Zníženie metabolizmu, vodnatenie, priberanie či u niekoho chudnutie, malátnosť, únava, atď. Ja ich beriem pravidelne a môj stav sa celkom upravil. Práve včera som bola na kontrole a som rada, že je to v takom stave ako je. S tým treba žiť, ako píše syrik, nie je to tragédia. Ale na to je lekár, aby ti to ojasnil. Tu nájdeš len skúsenosti iných, nie rady.


Pred par tyzdnami mi tu napisali ludia ze to je liecitelne!!!!!!!!!!!! Viem ake su priznaky a viem ze to je uplne nanic ked beries ten dementny euthyrox ..... ja nemam lekara momentalne tak nejdem jest ani lieky :D
fixska
28.02.09,22:08
Jasné, že je to nevyliečiteľné ! Moja 12-ročná dcéra berie na štítnu žľazu už 3 roky 15 konských tabliet denne a neplače. Berie to ako fakt a má to takisto doživotne. Ja beriem 1 1/2 mini tabletky na zníženú funkciu ŠŽ a ty ich nebudeš mať oveľa viac. Stále si hovorím s dcérou, že máme len takú "cukríkovú" chorobu. Si uvedom, koľko oveľa, oveľa viac je horších diagnóz ! To my so štítnou sme proti nim NULA !!!!


Je to vyliecitelne !!!!!!!!!!! A nenavidim lieky a nie su to cukriky, nie som decko mna nikto nebude oklamavat ako ze to nic neni . je to vsetko a ani trochu sa mi to nepaci ale pokial to Vy s dietatom beriete ze papate cukrity tak blahozelam za pozityvny pristup.
fixska
01.03.09,09:50
Ospravedlnujem sa vsetkym ze sa rozculujem, ano ja viem ze to myslite dobre ale som proste velmi impulzivna a vo vsetkom vidim len to najhorsie :(. A hrozne sa rozculujem ked nemozem ovplyvnit to co sa mi deje a musim posluchat :---.
Ľubomír
01.03.09,10:12
No vidíš a ta impluzívnosť možno pramení z toho, že nechceš brať žiadne tabletky, to je tiež príznak. A ak chceš vedieť, podľa tvojích reakcii, neviem, či by som ťa chcela za pacientku. Nepoúčaš napríklad ty aj lekára, ked tak vehementne odmietaš všetko? TU TI NIKTO NERADI, TU SÚ LEN SKÚSENOSTI TÝCH, KTORÍ MAJÚ PROBLÉMY AKO TY.

Prepáč, ale tak mi to pripadá
syrik
01.03.09,14:57
Ja som nikdy nebrala HAK a ani nemienim lebo nemam naladu mysliet denne na tabletky, a teraz musim a asi sa na to vykaslem.....ja viem ze su ludia co maju napriklad rakovin ale co ma je po nich to je ich problem, relativita mi je ukradnuta ja mam toto a co maju iny to mi je jedno. Taktiez sa to da zobrat z druhej strany - je vela ludi co su uplne zdravy a nemusia jest ziadne lieky - preco nespomenut toto napriklad!!!

Pozri, nikto Ťa nemôže donútiť jesť tabletky....je to Tvoje zdravie...ak chceš,aby sa Ti rozvrátil celý organizmus a aby si mala viac zdravotných problémov,ako máš,tak si na dobrej ceste...Napísala si na poradu a tu Ti odpisujú ľudia, ktorí Ti radia z vlastných skúsenosti...tak potom neviem,prečo Ťa to rozčuluje...azda si nečakala,že Ťa niekto bude podporovať v tom,aby si nejedla lieky...uvedom si,že ŠŽ ovplyvňuje celý organizmus...a žiadne lieky voľnopredajné nenahradia tie,ktoré Ti prepdísal lekár...a prepáč, ten postoj k tomu,že sú Ti ukradnutí iní ľudia s vážnejšími chorobami...ver mi,že by dali čokoľvek za to,keby mali LEN TAKÝ problém,ako máš Ty...áno,sú ľudia,ktorí sú zdraví a nemusia brať žiadne tabletky...ale koľko je tých ľudí??? azda každý človek má nejaký problém...a keď nie, doživotne to určitwe nebude...všade samá chémia...čo dýchame,čo jeme...v dnešnej dobe sa nezaobídeš bez toho,aby si sa chémii vyhla...
Porozmýšlaj nad tým...je to aj o psychike...neostáva Ti nič iné.len sa s tým zmieriť...a ak tak neurobíš,tak sa Ti to vráti...a okrem ŠŽ budeš mať aj iné problémy...Ver mi,že sa dá na to zvyknúť...a nijako extra Ťa to obmedzovať nebude...
fixska
02.03.09,12:32
No vidíš a ta impluzívnosť možno pramení z toho, že nechceš brať žiadne tabletky, to je tiež príznak. A ak chceš vedieť, podľa tvojích reakcii, neviem, či by som ťa chcela za pacientku. Nepoúčaš napríklad ty aj lekára, ked tak vehementne odmietaš všetko? TU TI NIKTO NERADI, TU SÚ LEN SKÚSENOSTI TÝCH, KTORÍ MAJÚ PROBLÉMY AKO TY.

Prepáč, ale tak mi to pripadá


Ja doporucujem lekarku Hrachovu, ta bola super ale uz nerobi :( to som bola spokojna aj ona lebo som jedla lieky a zlepsovalo sami to. Praveze chapem ze su tu skusenosti ale no zvecsa po ich precitani zacnem panikarit :D
fixska
02.03.09,13:02
Pozri, nikto Ťa nemôže donútiť jesť tabletky....je to Tvoje zdravie...ak chceš,aby sa Ti rozvrátil celý organizmus a aby si mala viac zdravotných problémov,ako máš,tak si na dobrej ceste...Napísala si na poradu a tu Ti odpisujú ľudia, ktorí Ti radia z vlastných skúsenosti...tak potom neviem,prečo Ťa to rozčuluje...azda si nečakala,že Ťa niekto bude podporovať v tom,aby si nejedla lieky...uvedom si,že ŠŽ ovplyvňuje celý organizmus...a žiadne lieky voľnopredajné nenahradia tie,ktoré Ti prepdísal lekár...a prepáč, ten postoj k tomu,že sú Ti ukradnutí iní ľudia s vážnejšími chorobami...ver mi,že by dali čokoľvek za to,keby mali LEN TAKÝ problém,ako máš Ty...áno,sú ľudia,ktorí sú zdraví a nemusia brať žiadne tabletky...ale koľko je tých ľudí??? azda každý človek má nejaký problém...a keď nie, doživotne to určitwe nebude...všade samá chémia...čo dýchame,čo jeme...v dnešnej dobe sa nezaobídeš bez toho,aby si sa chémii vyhla...
Porozmýšlaj nad tým...je to aj o psychike...neostáva Ti nič iné.len sa s tým zmieriť...a ak tak neurobíš,tak sa Ti to vráti...a okrem ŠŽ budeš mať aj iné problémy...Ver mi,že sa dá na to zvyknúť...a nijako extra Ťa to obmedzovať nebude...

Mne je to jasne ze ludia opisuju co vedia a podla seba co zazili, ja mam len taku hroznu povahu ze panikarim a bojim sa lekarov. Ja sa praveze bojim opaku, ze ked zacnem brat lieky tak sa mi zhorsi stav-teraz mam len jedny lieky a som ok, beriem Propycil a nic mi neni :). Len na ten Euthyrox su tu same negativne ohlasy zo skusenosti a to nie len tu ale na roznych forach. Inak je vela ludi zdravych napr. vsetci v mojom okoli co poznam su uplne zdravi :mee:.
syrik
02.03.09,13:08
Mne je to jasne ze ludia opisuju co vedia a podla seba co zazili, ja mam len taku hroznu povahu ze panikarim a bojim sa lekarov. Ja sa praveze bojim opaku, ze ked zacnem brat lieky tak sa mi zhorsi stav-teraz mam len jedny lieky a som ok, beriem Propycil a nic mi neni :). Len na ten Euthyrox su tu same negativne ohlasy zo skusenosti a to nie len tu ale na roznych forach. Inak je vela ludi zdravych napr. vsetci v mojom okoli co poznam su uplne zdravi :mee:.

Pripycil je na zvýšenú funkciu? Ja sa liečim na zníženú....Euthyrox už celkom fajn znášam,ale trvalo nejakých 3-4 mesiace, kým sa mi hladina hormónov ustálila a cítila som sa lepšie...Nie je to liek,ktorý zaberá okamžite a práve preto ho treba užívať dlhodobo...Len tak zo zaujímavosti...aké negatívne ohlasy máš na mysli?? čo sa týka Euthyroxu...
Karmenka
03.03.09,07:52
Koncom januára mi okrem iných vyšetrení robili aj vyšetrenie na endokrinológii. Záver bol ľahký hyperandrogénový stav, eutyreóza, struma nodosa 1.dx. Koncom mája mám prísť opäť na odber krvi a ultrazvuk. Neviete mi vysvetliť, čo tie jednotlivé nálezy z lekárskej správy znamenajú ? Lieky od endokrinológa neužívam žiadne. Ďakujem
fixska
03.03.09,08:35
Pripycil je na zvýšenú funkciu? Ja sa liečim na zníženú....Euthyrox už celkom fajn znášam,ale trvalo nejakých 3-4 mesiace, kým sa mi hladina hormónov ustálila a cítila som sa lepšie...Nie je to liek,ktorý zaberá okamžite a práve preto ho treba užívať dlhodobo...Len tak zo zaujímavosti...aké negatívne ohlasy máš na mysli?? čo sa týka Euthyroxu...

Mala som zvysenu funkciu a dali mi Propycil, ktorý som jedla 3x1 a mala som dobre vysledky tak mi dali 2x1 a tak sa mi znizila ta cinnost SZ ze teraz mam jest Euthyrox 50 1x1 ale zaroven pokracovat aj v jedeni toho Propycilu cize mi naraz cinnost SZ aj znizuju aj zvysuju :mad: . Mne je teraz dobre v porovnani ako mi bolo hrozne zle ked mi to zistili ale ten Propycil zabral za par dni. Negativne skusenosti na Euthyrox som citala taketo: nepravidelna menstruacia, priberanie, padanie vlasov, unava, nervozita. Ja si neviem predstavit ze by som bola este viac nervozna :D. Cize ja sa bojim ho zacat jest, lebo mi je teraz dobre a nemam ist k akej doktorke, teda mam ale ta ma bude zase posielat do nemocnice .... je to zamotane preto stresujem. Nevadi dako sa to spravi.
syrik
03.03.09,09:08
Mala som zvysenu funkciu a dali mi Propycil, ktorý som jedla 3x1 a mala som dobre vysledky tak mi dali 2x1 a tak sa mi znizila ta cinnost SZ ze teraz mam jest Euthyrox 50 1x1 ale zaroven pokracovat aj v jedeni toho Propycilu cize mi naraz cinnost SZ aj znizuju aj zvysuju :mad: . Mne je teraz dobre v porovnani ako mi bolo hrozne zle ked mi to zistili ale ten Propycil zabral za par dni. Negativne skusenosti na Euthyrox som citala taketo: nepravidelna menstruacia, priberanie, padanie vlasov, unava, nervozita. Ja si neviem predstavit ze by som bola este viac nervozna :D. Cize ja sa bojim ho zacat jest, lebo mi je teraz dobre a nemam ist k akej doktorke, teda mam ale ta ma bude zase posielat do nemocnice .... je to zamotane preto stresujem. Nevadi dako sa to spravi.


No mne chodí menštruácia ako hodinky :D to, čo si vymenovala,je dôsledku ochorenia ŠŽ, nie užívania liekov...práveže tie lieky by to mali eliminovať...a nemysli na to,čo bude...lekári vedia, čo robia a niekedy im treba aj dôverovať...;)
hanula28
03.03.09,10:50
ja viem ze treba ist k lekarovi ale mam strach co mi povie ked sa tam ukazem teraz po 3 rokoch .A moze SZ ovplivnovat aj kvalita chrupu
syrik
03.03.09,11:16
ja viem ze treba ist k lekarovi ale mam strach co mi povie ked sa tam ukazem teraz po 3 rokoch .A moze SZ ovplivnovat aj kvalita chrupu

No ja by som skôr mala strach z toho,čo sa so mnou bude diať,keď k lekárovi nepôjdem...či to ovplyvňuje aj kvalitu chrupu,to neviem...ale príštitné telieska,ktoré sa nachádzajú na ŠŽ regulujú hladinu vápnika v tele,tak podľa mňa áno...ale nie som si istá...no aj tak by som to nezanedbala a šla k tomu lekárovi...
fixska
13.03.09,10:43
No mne chodí menštruácia ako hodinky :D to, čo si vymenovala,je dôsledku ochorenia ŠŽ, nie užívania liekov...práveže tie lieky by to mali eliminovať...a nemysli na to,čo bude...lekári vedia, čo robia a niekedy im treba aj dôverovať...;)


zdravim, mam este jednu otazocku...Euthyrox boli prve lieky co si brala na poruchu SZ? Si pisala ze trvalo 3-4 mesiace kym sa ti horm. ustalili a citila si sa lepsie. To myslis ze sa ti zlepsil stav alebo si ti telo zvyklo na ten Euthyrox? Dikes
syrik
13.03.09,11:08
zdravim, mam este jednu otazocku...Euthyrox boli prve lieky co si brala na poruchu SZ? Si pisala ze trvalo 3-4 mesiace kym sa ti horm. ustalili a citila si sa lepsie. To myslis ze sa ti zlepsil stav alebo si ti telo zvyklo na ten Euthyrox? Dikes

Áno, boli to prvé lieky...a vraj ich budem užívať doživotne...Aj sa mi zlepšil stav, v tom zmysle,že sa mi upravili hormóny dá sa povedať do normálu, aj keď hladina protilátok tomu nenasvedčuje a cítim sa aj lepšie...Len teraz nedávno som bola darovať krv a akosi som sa cítila pár dní po odbere dosť blbo...asi tak ako celých 7 mesiacov predtým,než mi diagnostikovali ŠŽ...
fixska
13.03.09,13:59
Áno, boli to prvé lieky...a vraj ich budem užívať doživotne...Aj sa mi zlepšil stav, v tom zmysle,že sa mi upravili hormóny dá sa povedať do normálu, aj keď hladina protilátok tomu nenasvedčuje a cítim sa aj lepšie...Len teraz nedávno som bola darovať krv a akosi som sa cítila pár dní po odbere dosť blbo...asi tak ako celých 7 mesiacov predtým,než mi diagnostikovali ŠŽ...

Uz rozumiem, dik takze ja som na tom tak ako ty - hormony ok a protilatky nanic, od utorka idem na ten Euthyrox a dufam teda ze bude tak ako ten Propycil. Inak ty si nejaka Matka teraza zo slovenska :D darujes, krv, radis tu podporujes "psycho" pisatelom ako som ja :D len tak dalej
syrik
13.03.09,14:19
Uz rozumiem, dik takze ja som na tom tak ako ty - hormony ok a protilatky nanic, od utorka idem na ten Euthyrox a dufam teda ze bude tak ako ten Propycil. Inak ty si nejaka Matka teraza zo slovenska :D darujes, krv, radis tu podporujes "psycho" pisatelom ako som ja :D len tak dalej


Tak Ti držím palce,aby zabral ;) :D:D:D že matka tereza...:--- tak to mam daleko...a riadne...:D prečo "psycho" pisatel?? no náhodou ;)
Essa
14.03.09,10:02
Dobry den, chcela by som sa spytat, ked mate dobre skusenosti s Euthyroxom, pomoze tento liek aj schudnut? dakujem
lindusaaa
14.03.09,11:21
Dobry den, chcela by som sa spytat, ked mate dobre skusenosti s Euthyroxom, pomoze tento liek aj schudnut? dakujem

Euthytox nie je liek na chudnutie, je to hormon SZ. Sam liek schudnut nepomoze, ale jeho ulohou je doplnit chybajuci hormon v tele, pretoze SZ ho produkuje malo, alebo je tam iny problem. Nedostatok hormonu sposobuje okrem ineho aj spomalenie metabolizmu a zadrziavanie vody v tele. Ale ak ho budes doplnat, t.j. napr. Euthyroxom tak by sa to malo upravit. Teda mal by normalne fungovat metabolizmus.
Niektori ludia pisu, ze vraj z neho pribrali. No neviem posudit, lekar nie som a neviem co mohlo byt pricinou, ale z toho ako by mal Euthyrox fungovat mi vychadza, ze priberat by sa nemalo. Mozno nemali spravne nastavenu davku.
Zakladom je pridat nejaky pohyb (podla toho co zdravie dovoli) a tiez upravit stravu. Spolu so spravnou davkou by mala ist vaha dole.
Essa
19.03.09,19:22
Dobry den, prosim Vas, len by som sa chcela spytat, ci ked potrebujem kupit Euthyrox ci na to treba lekarsky predpis? dakujem
Darina1234
19.03.09,19:38
ANO, bez lekarskeho predpisu ho nedostaneš.
syrik
19.03.09,19:39
Dobry den, prosim Vas, len by som sa chcela spytat, ci ked potrebujem kupit Euthyrox ci na to treba lekarsky predpis? dakujem

A na čo potrebuješ Euthyrox??? predpokladám,že to nemáš na doporučenie od lekára, pretože to by si vedela,že bez lekárskeho predpisu ho nedostaneš...
andhelyiova
21.03.09,03:11
Ja užívam Euthyrox 100 1 tabletu nalačno rok, stravu som nezmenila, pohyb som nepridala, ale aj tak sa mi pomaly stráca pneumatika na bruchu. Váhovo som za rok dala dolu asi 5 kg.
Menštruáciu mám presnú ako hodinky.
Essa
21.03.09,17:16
Dobry den, mam znizenu cinnost stitnej zlazy a uzivam Euthyrox 25. (moze mi pomoct zvysena davka Euthyroxu?)zelam schudnut lebo napriek tomu ze som nezvysila prijem kcal stale priberam. Tiez by som sa chcela spytat, ci mozem uzivat spolu s Euthyroxom aj jod alebo KELP, lebo pocula som ze nie a neviem preco. Takisto uzivam aj kodatocne lecitin. Moze mi pomoct? dakujem.
syrik
21.03.09,18:58
Dobry den, mam znizenu cinnost stitnej zlazy a uzivam Euthyrox 25. (moze mi pomoct zvysena davka Euthyroxu?)zelam schudnut lebo napriek tomu ze som nezvysila prijem kcal stale priberam. Tiez by som sa chcela spytat, ci mozem uzivat spolu s Euthyroxom aj jod alebo KELP, lebo pocula som ze nie a neviem preco. Takisto uzivam aj kodatocne lecitin. Moze mi pomoct? dakujem.

O tom,akú dávku Euthyroxu máš užívať, rozhoduje len lekár!!! On vie,prečo Ti dal 25 a pri kontrole uvidí, či to treba zvýšiť alebo nie...kým sa Ti hladina hormónov neustáli, tak môžeš priberať...po čase sa Ti hormóny ustália a uberieš aj z váhy...alebo aspoň si ju udržíš a nebudeš priberať, tak ako ja...
lindusaaa
21.03.09,21:15
Dobry den, mam znizenu cinnost stitnej zlazy a uzivam Euthyrox 25. (moze mi pomoct zvysena davka Euthyroxu?)zelam schudnut lebo napriek tomu ze som nezvysila prijem kcal stale priberam. Tiez by som sa chcela spytat, ci mozem uzivat spolu s Euthyroxom aj jod alebo KELP, lebo pocula som ze nie a neviem preco. Takisto uzivam aj kodatocne lecitin. Moze mi pomoct? dakujem.


Suhlasim, ze najpovolanejsi rozhodnut o davke je lekar. Lenze nie je lekar ako lekar. Niekedy mozu byt vysledky krvi v poriadku, teda v ramci normy, ale clovek sa nemusi citit dobre. Preto by lekar mal dat nielen na hodnoty v krvi ale aj na to ako sa clovek citi.
Neviem ako dlho Euthyrox beries, pretoze kym sa to ustali neprejdu dni ani tyzdne ale mozu to byt az mesiace. To je u kazdeho individualne. Treba zistit ci nie je pricina aj niekde inde (ale myslim, ze to bude prave problem so SZ). Ak mas moznost konzultuj to s lekarom, preto sa mozes predavkovat a ti co maju hypertyreozu by ti urcite povedali, ze to tiez nie je nic prijemne.
Ja som si davku zvysila sama, pretoze som bola stale unavena a nic som nevladala a kontrolu mam az v maji. Zvysila som si len o 25 dvakrat do tyzdna. Spravila som to aj preto, ze mi doktorka povedala, ze davka sa moze menit v zavislosti od obdobia(v zime treba vyssiu davku), ale aj od zataze na organizmus...Lenze ja som bez SZ, takze mne telo nic nevyprodukuje. U teba je to inak kezde SZ mas, este stale nieco produkuje, aj ked nie v takej miere ako by mala.
Ja by som na tvojom mieste nezvysovala davku predtym ako to skonzultujes s lekarom a nebudes mat vysledky krvi.
syrik
21.03.09,21:48
A na čo potrebuješ Euthyrox??? predpokladám,že to nemáš na doporučenie od lekára, pretože to by si vedela,že bez lekárskeho predpisu ho nedostaneš...

Môžem vedieť, za čo ten mínusový bod?
fixska
23.03.09,12:28
Dobry den, mam znizenu cinnost stitnej zlazy a uzivam Euthyrox 25. (moze mi pomoct zvysena davka Euthyroxu?)zelam schudnut lebo napriek tomu ze som nezvysila prijem kcal stale priberam. Tiez by som sa chcela spytat, ci mozem uzivat spolu s Euthyroxom aj jod alebo KELP, lebo pocula som ze nie a neviem preco. Takisto uzivam aj kodatocne lecitin. Moze mi pomoct? dakujem.

Velmi zaujimava poradna na temu SZ a lecitin, kelp atd je tu http://www.mojezdravie.sk/pripravky-archiv-stitna.html
to je k pripravku co obsahuje aj ine latky okrem tebou spomenutych.
Ja mam Euthyrox 25 len 7 dni a od dnes mam jest 50, tak uvidime. Ale preventivne uz dva tyzdne jem len ryzu so zeleninou lebo sa tiez bojim ze priberiem. good luck
tina2822
04.04.09,21:20
no ako sa to vezme..........mam 16 rokov a pred 2 tyzdnami som bola na operacii.......teraz beriem tabledku raz za den euthyrox.100........nie je to az take strasne..
Reprografia
06.04.09,08:05
Ahojte,
chcela by som sa spýtať tých, čo majú po operácii štítnej žľazy - struma, či nemali problémy s hlasom. Mamu operovali 2.4.2009, a dosť čudne rozpráva - farba hlasu. Dnes bola na kontrole a dostala injekciu na hlasivky, vraj ich má opuchnuté. Ja len dúfam, že doktor má pravdu. Prosím, ak niekto vie k tomu niečo napísať, dajte vedieť, chcem upokojiť seba aj mamu. Vopred veľká vďaka
mysimis
06.04.09,08:16
Ja som mala problémy s hlasom dlho, nevedela som riadne rozprávať, hlas som mala ako taká stará prefajčená........ Časom sa to upravilo, ale nie do pôvodného stavu. Operovali ma 2. demebra 2009 a stále mám ráno zachrípnutý hlas, cez deň je to už v poriadku.