Danielle369
11.01.06,17:20
Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Manual
11.01.06,16:22
Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Máme v rodine a o čo konkrétne ?
Pepa
11.01.06,16:23
Mám - s vlastnou.
jess
11.01.06,16:23
Dan, štítna žľaza je široký pojem.... Moja 9r. dcéra má napríklad hypoparatyreózu .
Denisa
11.01.06,16:30
Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.

Aj ja mám nemilé skúsenosti so svojou...:mee: . Ak viem poradím...
Nika
11.01.06,17:04
ja mám autoimun. thyrepathiu
Danielle369
11.01.06,19:42
napísali mi diagnozu:TYREOTOXIKOZA(HYPERTYREOZA)
Na druhý týžden mam ist na nejaku sonografiu.Velmi sa bojííííííííím.
Oľa
11.01.06,19:51
Dan, nemusíš sa sonografie vôbec báť. To ti iba takým priesvitným gelom trošku natrú krk (tam kde je vlastne hrvoľ) a potom ti po ňom prechádza doktor takou "guličkou na rúčke" a tvoja štítna žlaza sa zobrazí na monitore. To je všetko, obsovovala som to niekoľkokrát, nie je to ani nepríjmné ani bolestivé, trvá to len chvíľu. Tak neboj:) :)
Danielle369
11.01.06,20:00
Dakujem ti oli,trocha si ma ukludnila.A prosím ta je tá hnusná štítna žlaza vyliečitelná ?
Oľa
11.01.06,20:09
Ja s ňou striedavo bez liečby, s liečbou vegetím už 40 rokov, vystriedala som 5 lekárov, aj zbytočne, ja mám prevažne zníženú činnosť (vtedy priberám na váhe, niekedy aj nekontrolovateľne), potom sa mi to z ničoho nič zmení na zvýšenú činnosť, potom schudnem aj 10 kg - lekár nevie príčinu prečo to mám raz tak a raz tak. Len nemalo by to zanedbávať, lebo tých problémov so štítnou žlazou je viac a niektoré sú zanedbateľné a niektoré naopak dosť vážne.
Máš aj nejaké špecifické problémy ktoré ti znepríjemňujú život?
Danielle369
11.01.06,20:17
keby mi nezačalo silne buchat srdce,tak by som nič nevedela.Kolegyna priniesla na druhý den tlakomer a ja som mala tlak 198/135.Okamžite ma odviezli k lekárovi,ten ma hned poslal do nemocnice,tam ma vyšetrili,dali mi lieky Concor 5,a nejaké na uklidnenie,ešte mi pichli injekciu a poslali ma domov.,pretože som nemala iné bolesti,len tlak v očiach.Ateraz pôjdem na tú sonografiu.
Oľa
11.01.06,20:39
To asi chce lekár vylúčiť možnosť problémov so štítnou žlazou, inak teraz je to akési moderné, teraz skoro každého z môjho okolia čo má problémy z tlakom posielajú na vyšetrenie štítnej žlazy
Bionda
12.01.06,10:34
Sono by malo diagnostikovať dôvod zvýšenia činnosti štítnej žľazy (ak je príčinou ona). Sono je neinvazívne a preto sa naozaj netreba báť.
Hyperthyreosa je zvýšená činnosť štítnej žľazy, ale príznakov býva viac ako len zvýšený tlak.
Denisa
16.01.06,10:52
Aj ja som mala pre 2 rokmi hyper...
Búšenie srdca, aj 120/min. v kľude, stála únava a chudla som. Bola som v Ľubochni v diagnostickom ústave na vyšetrenie ( sú tam ozaj špička) a poradili mi operáciu. Už by sa to do normálu nikdy nedostalo, stále by som brala lieky a okrem toho ďaľšie na srdece a potom asi aj na pečeň...
Tak už budú 2 roky čo som bez štítnej žľazy a fungujem v pohode. Ráno jedna malá tabletka - ako protéza a je to. V mojom prípade to bolo to menšie zlo. Ale každý prípad je iný. Nechcem nikoho vyplašiť. Pri zistení som mala niektoré hodnoty vyšetrenia aj 6-krát vyššie ako je norma...
Chvojkova
16.01.06,12:49
Mne preistotu nefunguje vôbec vraj sa jej nechcelo - odumrela. Dlho trvalo, kým som zistila čo mi vlastne je .Bola som aj v Ľubochni . Najhoršie je to čakanie , kým nastavia správnu dávku . Bola som stále unavená . Teraz beriem ráno tabletku a som v pohode snáď až do smrti.
horan
18.01.06,20:47
Ja mám chronický zápal ŠL a zníženú funkciu. Odkedy mi urobili kompletné vyšetrenie - punkciu, krv, sono a ešte niečo - už si nepamätám ako sa to volalo, ale bolo to na onkológii a nastavili mi správne dávkovanie liekov, tak je to už vyše štyri roky bez problémov. Ráno si dám jednu tabletku je to v pohode. Nemaj obavy dá sa s tým žiť. :) ;)
jess
19.01.06,08:39
Moja 9 ročná dcéra má idiopatickú hypoparatyreózu - príčina vzniku neznáma a zistili jej to pred pol rokom. Nefunguje jej hormon, ktorý riadi hladinu minerálov v tele. Je to veľmi ojedinelá diagnóza , ale že je zopár takých detičiek na Slovensku. V BB, kam chodíme je ona druhá, teda aspoň doktorka spomínal ešte nejakého už väčšieho chlapca a nič viac. Berie 10 tabliet denne. :( V Ľubochni sme zatiaľ neboli .
marcelaStanakova
03.05.06,05:51
Prekonala som zápal štítnej žľazy užívala som prednison pretože som mala zvýšenú činnosť.Po užívaní sa mi znížila činnosť ale viac ako bolo treba teraz užívam EUTHYROX nemá niekto skúsenosť s týmito liekmi a vedľajšími účinkami pretože ich mám užívať tri mesiace.
Darina1234
03.05.06,10:35
Ako vidím tých, ktorí máme problém so šítnou žľazou je nás veľa. Ja užívam liek EUTHYROX od 10.3.2006 a už doživotne. Sestra ho užíva už 30 rokov a hovorí, že tento liek nemá žiadne vedľajšie účinky, len treba trpezlivosť, kým sa nadstaví užívanie jeho správneho množstva. Ja mám konktrétne zníženú činnosť štítnej žľazy a to tak, že som momentálne na PN z dôvodu extrémných hodnôt výsledkov, ktoré svedčia o tejto poruche. Samozrejme aj cítila som sa veľmi zle a nevedela som, čo sa deje. Preto odporúčam každému, aby si dal urobiť krvý test na štítnu žľazu pri bežnom odbere krvi, aby mu nerozbila fungovanie celeho organizmu.
katkaj
03.05.06,11:05
Prekonala som zápal štítnej žľazy užívala som prednison pretože som mala zvýšenú činnosť.Po užívaní sa mi znížila činnosť ale viac ako bolo treba teraz užívam EUTHYROX nemá niekto skúsenosť s týmito liekmi a vedľajšími účinkami pretože ich mám užívať tri mesiace.

Ja som Euthyrox užívala asi tri roky. Mala som zväčšenú štítnu žlazu ale nebol problém v činnosti len v objeme. Veľmi mi tie tabletky pomohli, dali mi žľazu do normálnej veľkosti a nemám žiadne problémy. (Klopem na drevo :)) Nemala som žiadne vedľajšie účinky a lekárka ma upokojila že to je len jód v tabletke a nerozhádže mi to hladinu hormónov v tele. Tak žiaden strach :) určite ti pomôžu
Danielle369
03.05.06,12:16
Bože ako ti závidím Katka.Mne stále len pridávajú tabletky,slúbili mi operáciu,ale nič sa nedeje.Stále som vraj na pozorovaní.A dokonca ma každý deň niečo iné bolí.Niekedy si pripadám ako vo filme Vesničko má........, ked sa pacient sťažoval na nohy a doktor mu povedal že aj neho bolia.
No uvidíme 11.mája ,mám kontrolu.
katkaj
03.05.06,12:26
Bože ako ti závidím Katka.Mne stále len pridávajú tabletky,slúbili mi operáciu,ale nič sa nedeje.Stále som vraj na pozorovaní.A dokonca ma každý deň niečo iné bolí.Niekedy si pripadám ako vo filme Vesničko má........, ked sa pacient sťažoval na nohy a doktor mu povedal že aj neho bolia.
No uvidíme 11.mája ,mám kontrolu.

Ja som chodila na vyšetrenia a kontroly už od malička. Moja mamka mala dosť vážne problémy so štítnou žľazou a preto som sa bála aby som to nezdedila. Stále sa zväčšovala ale stále som sa vyhýbala liekom pokiaľ sa len dalo. len tiež som začala mať problémy s tlakom a zhoršila sa mi pleť a už sa to nedalo oddialiť. Ale mala som šťastie že do ambulancie kam som chodila nastúpila nová lekárka ktorá mi podrobne všetko vysvetlila a ukludnila ma. Tiež som absolvovala všetky možné vyšetrenia na ten tlak ale nič mi nenašli. Tak to všetko bolo asi zo štítnej žľazy. Štítna žľaza sa zázračne vrátila do normálnej veľkosti a ja už asi pol roka neberiem lieky ale chodím raz štvrťročne na kontrolu. Ale ten tlak si liečim stále, chodím na internu a užívam lieky. Je to smutné,pretože ešte nemám ani 30 rokov a už som asi doživotne odkázaná na lieky na tlak ale asi je to lepšie ako ho mať vysoký a ubližovať si.
je mi veľmi ľúto že ty také šťastie na tú štítnu žľazu nemáš ale treba veriť lekárom a nevzdávať sa. Určite to dobre dopadne. Držím palce
Danielle369
03.05.06,12:31
dakujem,napíšem po kontrole.
Janka Gánovská
03.05.06,12:50
Ja beriem Euthyrox už asi 6 rokov a budem ho brať do konca života. Mne veľmi pomohol, prdtým som bola stále unavená, príšerne som pribrala...
Vraj to mám dedičné po ženskej línii, ale ani mama, ani babka to nemajú, tak neviem. Určite to bude v pohode. Držím palce.
marcelaStanakova
10.05.06,18:28
Pribrala si po tých liekoch EUTHYROX to ma moc neteší ja som najskôr veľmi schudla keď som mala ten zápal štítnej žľazy teraz som na svojej váhe no uvidíme.
jess
10.05.06,18:51
Nechodíte niekto do toho endokrinologického ústavu v Ľubochni ? Ako sa tam dá dostať ? A ako dlho sa čaká, kým sa ku nim dostanem ? Potrebujem ísť s dcérou odkonzultovať liečbu:( .
Darina1234
11.05.06,05:54
Uvádzam tel. kontakt, na ktorom sa môžete objednať na vyšetrenie: 044/4306111
044/4391221
jess
11.05.06,06:18
Ďakujem a aká je čakacia doba ? Lebo ja chcem ísť s dcérou až cez prázdniny (je to od nás naprieč Slovenskom )
Darina1234
11.05.06,06:37
Ja som bola objednaná asi do troch týždňov, skúste si termín dohodnúť
jess
11.05.06,06:43
Ďakujem :):):)
marcelaStanakova
27.05.06,09:49
Ešte sa raz vrátim k užívaniu Euthyroxu a jeho vedľajším účinkom.
Chcela by som sa spýtať či niekto nevie prečo sa musí užívať hodinu pred raňajkami ja mám problém raňajkovať teda nechutná mi ráno.
Ja užívam euthyrox jeden mesiac badám na sebe len toľko , že bývam unavená moja kondícia sa znižuje. Zavodňujem sa a mám problém s potením teda uvediem presne skoro vôbec sa nepotím .Má niekto tiež takéto príznaky?:confused:
TATRY MKS
27.05.06,12:32
Moje skúsenosti so štítnou žľazou - žijem s ňou už 20 rokov. Možno aj nejakých 5 rokov plus - pretože ako mladá som si nepripúšťala, že ma môže kvátiť nejaká choroba - tak tie roky som tomu nevenovala pozornosť. Asi po 2 rokoch zistili chorobu štítnej žľazy - chodila som k lekárom najprv do okresného mesta - ale kto máte tieto problémy - uznáte mi, že je to tak, - v jeden týždeň mi zobrali krv - na druhý týždeň bol výsledok - k lekárovi som sa dostala niekedy po mesiaci - tie výsledky už vôbec nemuseli byť aktuálne.... Tak som sa s tým trápila - bolo mi zo dňa na deň horšie... Rozhodla som sa to skúsiť v Ľubochni cez známych - no a to Vám poviem, že odvety žijem....
Chodím tam už 17 rokov - prvé roky každé 3 mesiace. Sú úžasní - celé je to dobre v tom, že ráno tam prídete, bez predbiehania a zbytočných rečí Vás lekár zavolá, naordinuje, koľko krvi na aké výsledky zobrať, absolvujete ešte okolo 10 hod.sono - okolo 11hod. som už u lekára znova, ten už má výsledky aj z krvi aj zo sona - naordinuje dávkovanie liekov a žijete si kľudne ďalej. Dá sa s tým žiť, dá sa na to zvyknúť. Dôležitá je aj životospráva, v dnešnom hektickom svete nájsť si čas na seba, nerobiť si "hlavu" z banalít, riadiť sa heslom - pokiaľ nejde o život - ide o ... Prajem každému veľa zdravia a pohody...
Ešte k tomu Euthyroxu - berie sa ráno nalačno - treba si na to zvyknúť - výsledky sa dostavia... Nastavenie na lieky je dôležité - aké dávky brať určí lekár podľa výsledkov z krvi, trochu to trvá pokým sa všetko zosúladí....
Ninna
29.06.06,16:42
Súhlasím s TATRY MKS v Lubochni sú super team a organizácia práce je na vysokej úrovni. Kompletné všetrenie aj s výsledkami a konzultáciou s lekárom počas jedného doobedia.
Inuška
30.06.06,12:12
Nemusíš sa báť, to nie sú vedľajšie účinky Euthyroxu ale tvojho ochorenia. Ja tento liek beriem už 20 rokov - zabraňuje aby tvoja žľaza rástla, prípadne zabezpečuje jej zmenšovanie. Ja mám chronický zápal štítnej ž. a Euthyrox mi veľmi pomohol - výrazne sa mi zmenšila.
Ninna
30.06.06,13:10
Vie niekto popísať akú funkciu štítna žľaza v tele vykonáva?čo spôsobuje jej absencia v organizme? Mám pred operáciou pri ktorej mi chcú odstrániť jednu polovicu.
lenkak
30.06.06,16:08
Štítna žľaza dodáva tak ako iné (tzv. endokrinné) žľazy do tela hormóny. Tieto sú označené skratkami T4 (odborný názov tetrajódtyronín) a T3 (odborný názov trijódtyronín). Týmito hormónmi reguluje štítna žľaza rýchlosť rôznych procesov látkovej výmeny v tele. Ich úlohou je starať sa o to, aby bolo v krv dostatok hormónov štítnej žľazy portebných na dostatočnú zásobu všetkých orgánov. Ak je hormónov príliš veľa , sú orgány hyperaktívna (zvýšená činnosť) ak je ich málo, je ochromená celá látková výmena.
lenkak
30.06.06,16:16
Ak nie je štítna žľaza príliš zväčšená, je liečba hormonálnymi tabletkami štítnej žľazy veľmi účinná. Asi 70% všetkých eutyroidných strúm (zväčšenie štítnej žľazy), zmizne, ak sa hormóny štítnej žľazy a jód užívajú pravidelne v dostatočných dávkach. Pri veľkých strumách (zväčšeniach štitnej žľazy) príp. strumách, ktoré po liečbe tabletkami nevykazujú žiadne zmeny, existuje možnosť zmenšiť zväčšené štítnu žľazu operáciou alebo rádioaktívnym jódom.
Ninna
03.07.06,06:35
Na upresnenie môj problém nespočíva v zväčšení šž, v jednej polovici mám veľký "teplý uzol", ktorý znefunkčnuje šž.
lenkak
03.07.06,17:53
Odstránia Ti časť štítnej žľazy, v ktorej sa Ti vytvoril uzol, a potom budeš pravdepodobne užívať hormóny ŠŽ.
Elena Navrátilová
03.07.06,18:08
A keď mám 2 uzliny z každej strany ŠŽ rôznych veľkostí? Celá je vraj posiata nepravidelnými otvormi, čo vtedy so ŠŽ? Vraj zo stresov, zápalov.
Tie uzliny sú v rozmeroch: 2-6 mm.
lenkak
03.07.06,18:15
teda máš aj zväčšenú ŠŽ?
Ninna
04.07.06,06:11
A keď mám 2 uzliny z každej strany ŠŽ rôznych veľkostí? Celá je vraj posiata nepravidelnými otvormi, čo vtedy so ŠŽ? Vraj zo stresov, zápalov.
Tie uzliny sú v rozmeroch: 2-6 mm.
Tak to máš ešte relatívne malé uzliny. ja jednu mám niekoľko centimetrovú.Bez všetkého von liečba neexistuje. Aj keď skúšam všetko napr.homeopatiu.
Elena Navrátilová
04.07.06,06:14
Mne bolo povedané, vraj keď to je v takom stave, liečba nemá veľký význam. Tak neviem. Rozmýšľala som nad tou Ľubochňou. Ale neviem čo iné mi tam môžu robi. Táto p. doktorka čo k nej chodím má aj sono. Tak neviem.
Ninna
04.07.06,06:50
ja som bola vyšetrená v Ľubochni tam mi povedali to isté.Bez šance na úpravu.Súhlasila som s operáciou ale iba na jeseň. Dovtedy dúfam že sa stane zázrak a homeopatiou sa to vstrebá. Podľa toho ako to popisuješ je to to isté ako u mňa. Robili Ti aj punkciu??
Ninna
04.07.06,06:54
Zaujímalo by ma ako Ti zistili tie uzliny? Mala si nejaké výsledky zlé?
Elena Navrátilová
04.07.06,07:49
Uzlina mi zistili na sone. Punkciu mi nerobili.
lenkak
04.07.06,17:43
Pri sonografii, modernom obrazovom postupe , sa vyšetruje bez rádioaktívne označenej substancie (scintigrafia - iné vyšetrenie) v akej miere štítna narástla, a či sa nachádzajú v tkanivách zmeny. Ak sa sonografiou alebo scintigrafiou zistia studené uzly, odoberie sa tkanivo na vyšetrenie. To sa deje pomocou punkcie jemnou ihlou. Injekciou sa pichne do uzla alebo cysty a vysaje sa obsah tkaniva. Získané tkanivo sa okamžite mikroskopicky vyšetrí k zisteniu možných zmien.
Ninna
04.07.06,18:23
Lenka nevieš ako vznikli tie názvy studený a teplý uzol.Teplý uzol je vlastne nezhubný zhluk buniek?
lenkak
04.07.06,18:39
Zväčšenie ŠŽ je na začiatku ochorenia väčšinou pravidelné. V priebehu času sa môžu vytvoriť uzly, ktoré odovzdávajú nadmerné množstvo hormónov (autonómne adenóny). Môžu vznikať aj iné uzly, ktoré už hormóny netvoria, tzv. studené uzly. Okrem toho sa vytvárajú duté priestory naplnené tekutinou, lekársky cysty. Táto tekutina by mala byť odsatá a cysty pravidelne kontrolované.
Studené uzly , ako aj cysty, musia byť vyšetrené, či sú zhubné alebo nezhubné. Zhubné prípady sa vyskytujú iba v 5% všetkých studených uzlov.
Ninna
04.07.06,18:50
[quote=lenkak]Zväčšenie ŠŽ je na začiatku ochorenia väčšinou pravidelné. V priebehu času sa môžu vytvoriť uzly, ktoré odovzdávajú nadmerné množstvo hormónov (autonómne adenóny

Ako môźe teda dojsť k zväčšeniu? Zápalovými procesmi?
lenkak
04.07.06,19:07
Pri zníženej funkcii ŠŽ - aj zápalovými precesmi.
Pri zväčšení ŠŽ je najčastejšou príčinou nedostatok jódu, a napr. aj užívanie určitých liekov.
Prečo sa tvoria uzly práve vo zväčšených ŠŽ nie je ešte známe.
marinka18
10.07.06,11:39
ja mam znizenu funkcnost stitnej zlazy. beriem Eutyrox. lekarka mi povedala, ze by mi to nemalo nijak zasahovat inak do zivota, ak by som sa napr. rozhodla mat deti, tak by som mala zajst k lekarke - endokrinologicke a ta mi da nejake hormony, ktore vtedy by som potrebovala.
lenkak
10.07.06,16:33
Marinka18
v tehotenstve budeš mať zvýšenú dávku Euthyrox.
Existuje: Euthyrox 25, 50, 75, 100, 150.
Ninna
16.08.06,17:49
Prosím Vás nevie niekto nejaký dobrý účinný preparát proti neskutočnej únave. Ako to riešite?
Okrem L-Thyroxinu niečo prírodné
lenkak
16.08.06,17:53
pokiaľ som v robote, idem sa prevetrať, popr. sa trošku opláchnem studenou vodou. Na určitý čas aj káva zaberie.
Ninna
16.08.06,18:04
pokiaľ som v robote, idem sa prevetrať, popr. sa trošku opláchnem studenou vodou. Na určitý čas aj káva zaberie.
Bože niekedy som dokázala 4kávy vypiť bez väčších problémov.teraz ma bolí žalúdok. Skúšam ozaj všeličo ale asi to bude aj váhou/nad/.
lenkak
16.08.06,18:07
Mne osobne káva moc nechutí, ale kvôli nízkemu tlaku som si na ňu zvykla, ale max. 2 denne - nesca.
Ninna
16.08.06,18:07
neviem či to má nejaký súvis s témou štítnej žľazy ale skúsim Lenka môžem mať pretrvávajúce ženské problémy z polyfunkčnej ŠŽ?
lenkak
16.08.06,18:09
môžeš, ak máš zníženú funkciu ŠŽ, môžeš mať problémy s menštruačným cyklom.
Ninna
16.08.06,18:09
Mne osobne káva moc nechutí, ale kvôli nízkemu tlaku som si na ňu zvykla, ale max. 2 denne - nesca.
Asi taj aj ja iba nesca a s mliekom. Som vycicaná z energie. Len chcem všetko robiť a energia fuč. Alebo žeby som bola taká lenivá?
Elena Navrátilová
16.08.06,18:11
Štítna žľaza má vplyv na všetky vnútorné orgány s vnútornou sekréciou. Samozrejme aj na ženské orgány. Na tú únavu? Kvalitný spánok. Sú aj bylinkové preparáty v lekárňach. Treba si len vybrať a vyskúšať. Hlavne na prírodnej báze. Je ich dnes už neskutočne veľa.
lenkak
16.08.06,18:11
Asi taj aj ja iba nesca a s mliekom. Som vycicaná z energie. Len chcem všetko robiť a energia fuč. Alebo žeby som bola taká lenivá?
lenivá nie, len spomalený metabolizmus pri zníženej funckiu je jej prvým príznakom. Tým pádam, aj ty spomalene reaguješ, a si unavená, a všetko Ťa unaví hneď, akákoľvek činnosť. Tabletky by Ti mali pomôcť.
Ninna
16.08.06,18:12
môžeš, ak máš zníženú funkciu ŠŽ, môžeš mať problémy s menštruačným cyklom.
Najhoršie na tom je to že mám založené teliesko a nemám žiadny cyklus. A aj to teliesko obsahuje hormón.Neviem sa zbaviť plesňového ochorenia už pekne dlho.
Ninna
16.08.06,18:16
Štítna žľaza má vplyv na všetky vnútorné orgány s vnútornou sekréciou. Samozrejme aj na ženské orgány. Na tú únavu? Kvalitný spánok. Sú aj bylinkové preparáty v lekárňach. Treba si len vybrať a vyskúšať. Hlavne na prírodnej báze. Je ich dnes už neskutočne veľa.
Veď to že ich je toľko všetko načas zaberie. Spánok. Ja spím rada ale mám pocit že ma to nepruží niekedy skôr opačne. Tak dajte teda poraďte nejaký osvedčený na prírodnej báze
lenkak
16.08.06,18:16
nemusíš mať cyklus vôbec, povedz o ŠŽ na gynekológii, o vynechanom cykle na endokrinológii.
Ninna
16.08.06,18:25
nemusíš mať cyklus vôbec, povedz o ŠŽ na gynekológii, o vynechanom cykle na endokrinológii.
Na endokrinológii jeden doktor sa tváril že O.K. bez cyklu a doktorka na mňa vypleśtila oči asi takto:eek: .
lenkak
16.08.06,18:26
mňa sa vždy endokrinologička pýta, či mám cyklus OK.
Takže nechápem ja postoj endokrinológa.
Ninna
16.08.06,18:30
mňa sa vždy endokrinologička pýta, či mám cyklus OK.
Takže nechápem ja postoj endokrinológa.
Pri tom teliesku je to vraj normálne, ale...Nie je cyklus telo sa nečistí...
Teliesko by som si dala aj vybrať ale gynekologička mi ho vychválila .:(
lenkak
16.08.06,18:34
Ale nemusí to byť práve telieskom. Môže byť aj príčinou ŠŽ.
Teliesko si kvôli tomu nemusíš dať vybrať.
Popozeraj si:
http://www.antikoncepcia.com/?idpg=3
U niektorých žien môže menštruačné krvácanie úplne vymiznúť, čo nemá na organizmus negatívny vplyv, naopak bude mať za následok zvýšenie telesných rezerv železa.
Darina1234
16.08.06,20:24
Budem reagovať len na pleseň, hoci aj ja som spomalená a unavená zo zníženej štítnej žľazy, už od marca som z tohto dôvodu na PN, takže viem čo všetko táto choroba spôsobuje. Na pleseň treba kupeľ v rebríčku. Rebríček rano namočiť do studenej vody, večer priviesť na bod varu a tento odvar pridať do sedacieho kupeľa. Kupeľ aplikovať 3 týždne, potom pár dní pauza a znova opakovať až do zlepšenia stavu. Najlepšia je čerstá bylinka.
A ešte som zabudla, že treba piť aj z neho čajik.
Ninna
17.08.06,06:21
ďakujem za pomoc
Danielle369
22.10.06,08:44
kedže stále mi pretrvávajú problémy,chcela by som poprosiť ,ako nájdem na internete sanatorium v Starej Lubochni.Dakujem Vám
jess
22.10.06,08:48
treba sa telefonicky objednať http://www.nedu.sk
Danielle369
22.10.06,09:00
dakujem,dakujem,dakujem,peknú nedelu.Dan
kovmonika
25.10.06,08:00
Ninna, moja dcéra má ten istý problém. Pri náhodnej kontrole jej zistili zväčšenú ŠZ naˇ ľavej strane, včera pri scintigrafii povedali, že uzol je teplý a pravdepodobne ju čaká operácia. Má 12 rokov. Zaujímalo by ma, ako sa máš Ty, či Ťa operovali, ak áno tak kde. Ak mi vie niekto niečo povedať o tej chorobe, budem veľmi vďačná.
lenkak
25.10.06,17:09
Ninna
31.10.06,09:02
Ninna, moja dcéra má ten istý problém. Pri náhodnej kontrole jej zistili zväčšenú ŠZ naˇ ľavej strane, včera pri scintigrafii povedali, že uzol je teplý a pravdepodobne ju čaká operácia. Má 12 rokov. Zaujímalo by ma, ako sa máš Ty, či Ťa operovali, ak áno tak kde. Ak mi vie niekto niečo povedať o tej chorobe, budem veľmi vďačná.

Tak že operácii sa zatiaľ vyhýbam ako sa dá. Našťastie mám doktorku ktorá to vidí ako ja a oddiaľuje operáciu pokiaľ sú výsledky uspokojivé. Aby som bola presná a úplná po zistení uzla som navštívila homeopata, ktorý sa ma opýtal ćo stým chcem urobiť. V mojom prípade už ostávalo iba zlepšenie výsledkov v krvi a aspoň mierne zmenšenie. Tak som dostala homeopatický liek ktorý som užívala v sedem dňových cykloch, niečo podobné ako pri rakovine./Ak je záujem popíšem podrobnejšie/. samozrejme svoju úlohu zohrala aj klasická medicína dodávaním 25mg hormónu štítnej žľazy. Po 3mesiacoch sa protilátky výrazne znížili a TSH sa upravilo. Pokračujem v liečbe ďalšie 3mesiace a po tejto dobe už absolvujem aj kontrolné sono. Operáciu som mala naplánovanú na september 2006 čas tam nehral úlohu sama som si mala zvoliť obdobie. Chirurgické odstránenie je nutné z dôvodu že uzol má tendenciu narastať a tlačiť na okolité ústroje. Keď že som mladá museli by ma sledovať....
lenkak
01.11.06,21:27
dodávaním 25mg hormónu štítnej žľazy. Po 3mesiacoch sa protilátky výrazne znížili a TSH sa upravilo.

buď rada že len 25, sú aj 150. 3 mesiace je ešte krátka doba. Sledovania sa neboj, keď sa Ti stav upraví, bude to len raz ročne.
Ninna
02.11.06,08:39
ďakujem za podporu. Pred tým som mala stach z tejto choroby, ale teraz som sa naučila žiť s ňou aj vďaka Vám /Tebe Lenka/. a beriem to presne ako si napísala "veď zatiaľ beriem len 25mg" , "je to len štítna žľaza"
lenkak
02.11.06,21:02
nemaj strach, strach až potom, keď nebudú vedieť čo s Tebou majú robiť. Teraz Ti stav upravia liekmi, výsledky sa Ti zlepšia, a raz za čas si spomenieš, že treba ísť na Endokrinológiu. Prajem Ti samé lepšie a lepšie výsledky.
kovmonika
03.11.06,13:22
Včera som bola pre dcérine výsledky /druhý krát jej brali krv a robili USG v priebehu troch týždňov/. Kým minule krvné výsledky boli v poriadku, teraz už to vyzerá na hyperfunkciu /fT3=8,7, fT4=20,0, TSH=0,1, T3=4,1/ Ešte nie som veľmi zbehlá v tých veciach, neviem či niekomu niečo povedia tie hodnoty. Pani doktorka to chce skúsiť najprv liekmi. Dostali sme Carbimazol, o 2 týždne kontrola. Ale podľa mňa sa operácii nevyhneme. Dcéra má len 12 rokov, ale je poriadne urastená. Meria 189,2 cm. Podľa Teba pomáhajú homeopatiká? Ak áno, mohla by si mi napísať aké, alebo u koho si bola?My sme z Košíc. Vopred díky.
JankaO
03.11.06,19:12
Včera som bola pre dcérine výsledky /druhý krát jej brali krv a robili USG v priebehu troch týždňov/. Kým minule krvné výsledky boli v poriadku, teraz už to vyzerá na hyperfunkciu /fT3=8,7, fT4=20,0, TSH=0,1, T3=4,1/ Ešte nie som veľmi zbehlá v tých veciach, neviem či niekomu niečo povedia tie hodnoty. Pani doktorka to chce skúsiť najprv liekmi. Dostali sme Carbimazol, o 2 týždne kontrola. Ale podľa mňa sa operácii nevyhneme. Dcéra má len 12 rokov, ale je poriadne urastená. Meria 189,2 cm. Podľa Teba pomáhajú homeopatiká? Ak áno, mohla by si mi napísať aké, alebo u koho si bola?My sme z Košíc. Vopred díky.


V prvom rade by som verila doktorom. Štítnu žľatu by som nedoporučovala liečiť homeopatikami, je to hormonálna záležitosť a dosť komplikovaná.
lenkak
03.11.06,20:59
kovmonika
fT4=20,0, TSH=0,1 - toto je celkom OK, tie ostatné neviem, ale pre Teba je ešte podstatná veľkosť objemu ŠŽ. Tá sa meria sonom a max. hranica je 18ml.
Ninna
04.11.06,10:27
V prvom rade by som verila doktorom. Štítnu žľatu by som nedoporučovala liečiť homeopatikami, je to hormonálna záležitosť a dosť komplikovaná.
Prepáčte nemôžem s Vami súhlasiť. Asi ste nečítali môj príspevok. Ja som nenavádzala iba na homeopatiu. Liečba je kombináciou homeopatie a klasickej medicíny. A spomínaný homeopat je v dopoludňajších hodinách praktický lekár a v odpoludňajších hodinách homeopat. V zásade užívam aj klasické lieky ktoré mi predpísal endokrinológ a zapájam homeopatický liek.Ich kombináciou sa mi podarili aspoň uspokojivé výsledky ktoré posúvajú moju operáciu.
vanda007
04.11.06,11:22
dobrý deň
ja mám taký problém,že sa chcem niečo opýtať no neviem kam zadať otázku??????????
Ninna
04.11.06,11:28
Podľa toho aký je to problém? Problém týkajúci sa štítnej žľazy?
lenkak
05.11.06,21:41
misulka
06.11.06,14:42
mam 2 roky zistenu zvysenu cinnost st.zlazy.po uprave z liekmi som pribrala 1O kg.Doktorka ma posiela na operáciu,mozem po oerácii este pribrat?
lenkak
06.11.06,15:23
záleží od životosprávy, predpokl. že aj po operácii budeš na liekoch. Hlavne ak Ti ŠŽ vyoperujú celú.
lenkak
10.11.06,21:45
HORMÓNY
PARAMETER MUŽI ŽENY JEDNOTKA
TSH 0,32 - 4,80 0,32 - 4,80 mU/l
T4 57 - 164 57 - 164 nmol/l
T3 1,23 - 3,10 1,23 - 3,10 nmol/l
FT4 13 - 25 13 - 25 pmol/l
FT3 3,5 - 6,8 3,5 -6,8 pmol/l
Tatiana
28.11.06,15:19
Mám problém so štítnou žľazou - struma.Nemôžem ani spať, ani jesť, stále na to myslím. Brali mi krv a punkciu štítnej žľazy.. Predchvíľou som volala sestričke, že či prišli výsledky. Tá mi povedala, že krv je v norme a o výsledky punkcie mám zavolať vo štvrtok. Neviete prosím Vás či ste sa s tým nestretli: Že výsledky krvi môžu byť dobré a na punkciu - zlé výsledky? Strašne ale strašne sa bojím.
Ninna
28.11.06,16:03
Predpokladám že keby sa niečo dialo na/v štítnej žľaze určite by boli aj výsledky v krvi zhoršené prípadne mimo normy. Hlavne klídek !
Vlasta Č.
29.11.06,14:55
Na štítnu žľazu je dobrý KELP /pýtaj si v lekárni/.
dusan99
30.11.06,10:17
Absolútne "najsamlepšie" je LKVB6. Mimo ineho obsahuje aj Kelp. Skús na www.mojezdravie.sk
RERE
30.11.06,10:28
Mám problém so štítnou žľazou - struma.Nemôžem ani spať, ani jesť, stále na to myslím. Brali mi krv a punkciu štítnej žľazy.. Predchvíľou som volala sestričke, že či prišli výsledky. Tá mi povedala, že krv je v norme a o výsledky punkcie mám zavolať vo štvrtok. Neviete prosím Vás či ste sa s tým nestretli: Že výsledky krvi môžu byť dobré a na punkciu - zlé výsledky? Strašne ale strašne sa bojím.

Toto bol aj môj prípad. Na sone mi zistili nález, aj keď krv som mala v poriadku. Robili mi punkciu a výsledky ukázali, že musím ísť na operáciu. No a zrovna pred mesiacom to boli už 2 roky, čo ma operovali, ale brali mi len jednu stranu. Tak vlastne ani teraz neberiem lieky, lebo funkcia je stále dobrá.

Viem, že teraz sa mi to ľahko píše, keď mám už po tom, ale nemaj strach, určite všetko dobre dopadne.
Ninna
30.11.06,16:06
Mám problém so štítnou žľazou - struma.Nemôžem ani spať, ani jesť, stále na to myslím. Brali mi krv a punkciu štítnej žľazy.. Predchvíľou som volala sestričke, že či prišli výsledky. Tá mi povedala, že krv je v norme a o výsledky punkcie mám zavolať vo štvrtok. Neviete prosím Vás či ste sa s tým nestretli: Že výsledky krvi môžu byť dobré a na punkciu - zlé výsledky? Strašne ale strašne sa bojím.
Je štvrtok ako to dopadlo?
Tatiana
01.12.06,12:26
Je štvrtok ako to dopadlo?
Ozývam sa až dnes. Včera neboli ešte výsledky ale až dnes. Hurááááá. Výsledky na punkciu taktiež vyšli dobré. Boli to strašne hrozné dni čakania. Človek nevie vôbec načom je. Ale chvalabohu že je to za mnou. Akurát ma nepotešila s operáciou strumy, ale s tým som zatiaľ nesúhlasila, že najpr vyskúšam liečbu ambulantnú. Tak mi na dva mesiace predpísala L-Thyroxin 25 Berlin-CHemie. A potom sa uvidí. Keď ja som taký bojko a operácií sa veľmi bojím. Ja pevne verím že operáciu nebudem musieť postúpiť a že to zvádnem pomocou liekov a bylinkových čajov. Alebo sa mýlim?
PS: A ďakujem za podporu Vám všetkým. Strašne to pomáha - psychicky.
Beata2
07.12.06,08:29
Ahoj Tatiana, ja som už 4 roky po operácii štítnej žľazy, celú mi ju vyoperovali, lebo robila neplechu. Teraz beriem kažký deň svoju tabletku a cítim sa výborne. Držím ti palce, aby lieky pomohli. A ak by si aj musela ísť na operáciu, neboj sa. Zažila som to, nie je to nič hrozné. Jazvu na krku ani nevidieť.
Hlavne sa snaž byť v pohode. Stresy ti v žiadnom prípade nepomôžu.
Držím palce. Pekný deň.
Tatiana
07.12.06,09:52
Ahoj Tatiana, ja som už 4 roky po operácii štítnej žľazy, celú mi ju vyoperovali, lebo robila neplechu. Teraz beriem kažký deň svoju tabletku a cítim sa výborne. Držím ti palce, aby lieky pomohli. A ak by si aj musela ísť na operáciu, neboj sa. Zažila som to, nie je to nič hrozné. Jazvu na krku ani nevidieť.
Hlavne sa snaž byť v pohode. Stresy ti v žiadnom prípade nepomôžu.
Držím palce. Pekný deň.Ahoj. No skúsim najpr s liekmi. Pevne dúfam, že pomôžu. Keď aj keď mám tú strumu - vôbec nepocíťujem žiadnu únavu, nespavosť, alebo nejaké premeny v organizme. Váhu mám stále tú istú 58-60 kg pri výške 168 cm. Takže ani nechudnem ani nepriberám. A hlavne sa fakt bojím. O dva mesiace mám ísť na kontrolu - dúfam, že to vyjde tak, ako si to ja predstavujem. Aj ak Ti ďakujem.
Beata2
07.12.06,10:13
Je super, že nemáš žiadny z týchto nepríjemných príznakov. Tak už sa neboj, mysli pozitívne, a ešte raz pozitívne.
zuzanavo
08.12.06,11:17
Môže mi niekto napísať, aké mal príznaky z dôvodu zníženej funkčnosti štítnej žľazy?
Nika
08.12.06,13:02
Môže mi niekto napísať, aké mal príznaky z dôvodu zníženej funkčnosti štítnej žľazy?

Mne je zima, mám stále studené ruky a nohy, suchú pokožku, zápchu.
Darina1234
08.12.06,13:07
Mne po odobrati krvi zistili extremne zníženú štítnu žľazu a príznaky boli tiež strašná zimomravosť, strašná únava, bolesti nôh, zápcha, sucha koža a mnohé iné príznaky, ktoré som si vlastne uvedomila až neskôr. Ľudia s touto diagnozou trpia aj obezitou, ale u mna sa to nepotvrdilo.
Bionda
08.12.06,19:38
Priznaky znizenej funkcie stitnej zlazy su: zvysena unava, amenorea je u zien casta, supinata koza na kolenach, laktoch, rovnako i chladne koncatiny su caste, koza bleda , sucha,znizena potivost, bradykardia,znizeny krvny tlak, znizene libido, moze byt aj nedoslychavost a tiez tucnota
Ninna
07.01.07,15:35
Priznaky znizenej funkcie stitnej zlazy su: zvysena unava, amenorea je u zien casta, supinata koza na kolenach, laktoch, rovnako i chladne koncatiny su caste, koza bleda , sucha,znizena potivost, bradykardia,znizeny krvny tlak, znizene libido, moze byt aj nedoslychavost a tiez tucnota
Tieto príznaky sú výstižné a trefné. Ani jeden samozrejme mne nechýba
jess
07.01.07,15:49
Priznaky znizenej funkcie stitnej zlazy su: zvysena unava, amenorea je u zien casta, supinata koza na kolenach, laktoch, rovnako i chladne koncatiny su caste, koza bleda , sucha,znizena potivost, bradykardia,znizeny krvny tlak, znizene libido, moze byt aj nedoslychavost a tiez tucnota

Ja mám všetky okrem zápchy a tučnoty, ale chudá nie som, len to mám "blbo" rozložené :D

ešte sú príznakmi : zvýšený cholesterol, spomalený metabolizmus
Ninna
07.01.07,16:44
Ja mám všetky okrem zápchy a tučnoty, ale chudá nie som, len to mám "blbo" rozložené :D

ešte sú príznakmi : zvýšený cholesterol, spomalený metabolizmus
Tak aspoň ten cholesterol nemám vysoký zatiaľ...
lenkak
07.01.07,16:59
no to je super Ninna, nemôžeš mať všetky príznaky, niektoré sú špecifické a nie všetky sa vyskytujú u jednej osoby.
Držím palce, aby si mala čo najmenej problémov.
Ninna
07.01.07,17:25
no to je super Ninna, nemôžeš mať všetky príznaky, niektoré sú špecifické a nie všetky sa vyskytujú u jednej osoby.
Držím palce, aby si mala čo najmenej problémov.
Zdravím Lenka
podarilo sa mi schudnúť a zmyznutá slaninka z krku odhalila moju hrču ešte viac. teraz mám ísť po 3 mesiacoch na krv. Tak dúfam že sa nezväčšil ten uzol.
lenkak
07.01.07,17:31
Neboj, všetko bude OK. Máš tabletky, tie Ti majú pomôcť. Zoberú krv, po výsledkoch spravia Ti sono, odmerajú veľkosť ŠŽ, a zase po čase na kontrolu. Takto to budeš mať každé 3mesiace, keď sa Ti všetko ustáli, tak raz za 1/2, rok.
Ninna
07.01.07,17:35
Neboj, všetko bude OK. Máš tabletky, tie Ti majú pomôcť. Zoberú krv, po výsledkoch spravia Ti sono, odmerajú veľkosť ŠŽ, a zase po čase na kontrolu. Takto to budeš mať každé 3mesiace, keď sa Ti všetko ustáli, tak raz za 1/2, rok.
Hej hej tabletky pomáhajú len občas sa cítim ako vyšinutá- mám návaly zlosti až do zbláznenia....
lenkak
07.01.07,17:41
... a vyžmýkaná ako citrón. To je ŠŽ.
Ninna
07.01.07,17:47
... a vyžmýkaná ako citrón. To je ŠŽ.
Ale trpia moje deti..Lebo som výbušná. Ale čo už.A ešte manžel má cukrovku keď mu klesne cukor aj on je nervozny no hotový cirkus...
lenkak
07.01.07,17:53
výbušnosť - to je už povaha človeka. Aj keď ŠŽ Ti pridáva na nervozite, skús sa upokojiť, nazri tému "Ak sa cítiš zle" -cccc, a hneď Ti bude lepšie.
Ninna
07.01.07,17:57
Presne tak ukľudňujem sa odreagovaním a štúdírovaním rôznych tém a keď čítam tieto príspevky som happy.
lenkak
07.01.07,18:05
to ma teší, musíš si nájsť spôsob ako sa odreagovať, ako si pospomínať na tie pekné chvíľky, či stránky života. Tak to máš aj tu, aj tu občas zalezie škriatok, spraví neplechu a potom je načas pokoj. Choď na tie stránky, ktoré Ti pripomenú práve tie pekné chvíle.
Ninna
07.01.07,18:08
to ma teší, musíš si nájsť spôsob ako sa odreagovať, ako si pospomínať na tie pekné chvíľky, či stránky života. Tak to máš aj tu, aj tu občas zalezie škriatok, spraví neplechu a potom je načas pokoj. Choď na tie stránky, ktoré Ti pripomenú práve tie pekné chvíle.
Hlavne že tu mám ľudí na ktorých sa môžem s dôverou kedykoľvek obrátiť vo všetkom...Načerpám silu na ďalší boj ...
Manual
09.01.07,17:54
Prosím Vás aké sú takto zistené markery štítnej žlazy ? Vie niekto limitné hodnoty ? Je to dobré alebo zlé... ?:rolleyes:
S_TSH:2,02 ulU/ml, S_fT4: 13,05 pmol/l
Ďakujem za info
jess
09.01.07,18:39
Prosím Vás aké sú takto zistené markery štítnej žlazy ? Vie niekto limitné hodnoty ? Je to dobré alebo zlé... ?:rolleyes:
S_TSH:2,02 ulU/ml, S_fT4: 13,05 pmol/l
Ďakujem za info
Janko, S-TSH ...ok je od 0,400 - 4,000 mlU/l..........takže OK :)
S-voľný T4 ok je od 10,0 - 25,0 pmol/l....takže opäť je to OK :):):)


Mne zníženú funkciu zistili pred vianocami...tabletky do konca života....ja mám to S-TSH mierne zvýšené cca 7...beriem L-Thyroxin
Manual
09.01.07,19:12
Daška ďakujem, dobrá správa
Ninna
20.01.07,16:29
... a vyžmýkaná ako citrón. To je ŠŽ.
Lenka zaujímalo by ma ako sa prejaví hyper funkcia štítnej žľazy? :confused:
lenkak
21.01.07,21:19
hypertyreóza - zvýšená činnosť ŠŽ
príznaky: nervozita, nepokoj, zníženie hmotnosti, potenie, pokožka je vlhká a teplá, hnačka...
Ninna
22.01.07,14:28
Ďakujem za odpoveď
Nibur
26.01.07,17:08
Idem do zniženej činnosti Šž, čo by ste odporučali ? su nejake čaje alebo niečo také ?
Vopred ďakujem za rady
lubica_02
26.01.07,19:46
napísali mi diagnozu:TYREOTOXIKOZA(HYPERTYREOZA)
Na druhý týžden mam ist na nejaku sonografiu.Velmi sa bojííííííííím.
nemusiš sa bat sono neboli je to jednoduche vyšetrnie, ja to absolvujem raz za pol roka, moja diagnoza je hypertenzia a som 4 roky po operacii. Cela liecba a vyšetrenia su jednoduche a bezbolestne. :rolleyes:Treba dodržat rady lekara.
Žiadny strach!
lubica_02
26.01.07,19:52
Prekonala som zápal štítnej žľazy užívala som prednison pretože som mala zvýšenú činnosť.Po užívaní sa mi znížila činnosť ale viac ako bolo treba teraz užívam EUTHYROX nemá niekto skúsenosť s týmito liekmi a vedľajšími účinkami pretože ich mám užívať tri mesiace.
Euthyrox uzivam 7 rokov ziadne vedlajsie ucinky som nezistila, okrem priberania na vahe, co je pre mna zle. Momentalne som po gy operacii a bojim sa ze priberiem este viac.
Takze ziadne obavy!:)
Robina
26.01.07,21:08
Ja sa tiež liečim na štítnu žľazu 15 rokov a zodpovedne papám liečiky a raz mi je dobre, inokedy sa cítim pod psa, mám návaly, som unavená - hocikde zaspím ak sa nekontrolujem. Niekedy priberiem, inokedy si myslím, že konečne prišla chvíľa a ja začínam chudnúť /ale zbytočne sa teškám/. Mám zníženú činnosť. Proste som sa s tým naučila žiť.
Šípková
29.01.07,14:45
Ahojte
Nečítala som síce všetky príspevky o štítnej žlaze, ale chcela by som sa podeliť o skúsenosť. Môj priateľ mal problémy so štítnou žlazou, mal tlaky v krku. Doktorka mu predpísala tyroxín či ako sa to volá. Jedol to, ale keď tlaky v hrdle prestali, tak prestal aj lieky užívať. Tak som začala študovať, či nie je niečo prírodné. Pozrite si stránku www.mojezdravie.sk (http://www.mojezdravie.sk). Odtiaľ som mu objednala LKVB6 a Imuno C komplex. Užíval to 2 mesiace a na kontrole bola doktorka tak prekvapená... Všetky hodnoty mal v norme. So štítnou žlazou ma problémy asi 3 roky. Ak to niekto vyskúšate, napíšte, či pomohlo. Je to síce drahšie, ale aspoň si nezaťažujete pečeň.
Ninna
29.01.07,16:18
Idem do zniženej činnosti Šž, čo by ste odporučali ? su nejake čaje alebo niečo také ?
Vopred ďakujem za rady

Skús LKVB6 na www.mojezdravie.sk (http://www.mojezdravie.sk) užívala som jedno balenie a cítila som sa lepšie aj výsledky boli dobré. Aktivita stúpla, únava ustúpila atď...
Nibur
31.01.07,06:55
Vďaka za radu momentálne som skúsil toto. http://www.afrabio.sk/index.php?id=aronia
minimálne s únavou a tlakom mi to pomohlo, kontrolu mam až o 3 mesiace takže uvidim či to ma aj iné učinky.
monickab
09.03.07,16:09
S štítnou žlazou som začala mať problémy vtedy keď som mala nejaké osobné problémy a v pomerne krátkej dobe som výrazne schudla. Začala som cítiť úzkosť v krku, zle sa mi prehĺtalo a dráždilo ma na kašlanie. Na krku sa mi zväčšila. Bola som u lekárky a robila mi sono, brali mi krv, ale nebola som si ešte pre výsledky tak neviem čo mi presne je. Pijem čaj ktorý podporuje funkciu štítnej žlazy a beriem minerál Kelp. Už necítim tlaky na krku ale stále je zväčšená. Bojím sa ísť pre výsledky...:confused:
lubica_02
09.03.07,16:25
S štítnou žlazou som začala mať problémy vtedy keď som mala nejaké osobné problémy a v pomerne krátkej dobe som výrazne schudla. Začala som cítiť úzkosť v krku, zle sa mi prehĺtalo a dráždilo ma na kašlanie. Na krku sa mi zväčšila. Bola som u lekárky a robila mi sono, brali mi krv, ale nebola som si ešte pre výsledky tak neviem čo mi presne je. Pijem čaj ktorý podporuje funkciu štítnej žlazy a beriem minerál Kelp. Už necítim tlaky na krku ale stále je zväčšená. Bojím sa ísť pre výsledky...:confused:
Neviem čoho sa bojíš,ja by som sa skôr bála neísť pre výsledky. Liečba štítnej žľazy je dôležitá a netreba odkladať liečbu. Radím Ti z vlastnej skúsenosti,liečim sa asi od r.1992,v r.2003 som bola na operácii,užívam lieky a všetko je v poriadku. Choď si pre výsledky čo najskôr,budeš spokojnejšia a možno aj osobné problémy vyriešiš jednoduchšie.
Prajem Ti všetko dobré a odvahu .
Nič nie je také zlé ako neistota.Proím úsmev na tvári !:D:D:D:D
Pohar
09.03.07,17:11
kto môže spraviť odber krvi na štítnu žlazu?
lenkak
09.03.07,17:11
- endokrinológ.
Pohar
09.03.07,17:12
aj obvodný lekár môže? a musím mať odporúčanku? či stačí že chcem sama od seba?
lenkak
09.03.07,17:15
Obvodný lekár posiela na vyšetrenie k endokrinológovi. Aj s odporúčaním.
lubica_02
09.03.07,18:31
kto môže spraviť odber krvi na štítnu žlazu?
Môže aj obvodný lekár aj internista a v prípade zlých výsledkov ťa pošle na endokrinológiu.
monickab
09.03.07,18:36
:D je nejaká diéta alebo sú určené jedlá, ktoré sú vhodné pri poruche štítnej žlazy?
lubica_02
09.03.07,19:51
:D je nejaká diéta alebo sú určené jedlá, ktoré sú vhodné pri poruche štítnej žlazy?
O diéte som nepočula nič,treba jesť potraviny ,ktoré obsahujú jód. Pri poruche je podstatná liečba.:)
*agatha*
20.03.07,14:22
ahojte, ja mám zvýšenú funkciu štítnej žľazy. beriem carbimazol. k tomu na srdiečko vasocardin. a ešte mi k tomu dali velaxin a xanax na psychiku, aby bolo všetko okej. už dlhšie pociťujem dráždenie na suchý kašeľ. máte s tým niekto skúsenosť? v piatok idem na kontrolu na endokrinológiu po mesiaci. som zvedavá aké budú výsledky. držte sa.
Nika
20.03.07,15:42
O diéte som nepočula nič,treba jesť potraviny ,ktoré obsahujú jód. Pri poruche je podstatná liečba.:)

Ja som počula, že niektoré potraviny nie sú vhodné napr. horčica, kapusta... na ostatné si neviem spomenúť. Je na tom niečo pravdy?
marcelaStanakova
20.03.07,16:39
Hyperfunkcia sa prejavuje búšením srdca, potením ,nervozitou ,trasením rúk zbadáte , že človek chudne aj napriek tomu že má výborný apetít proste telo nadmerne spaľuje bohužial sa može dostaviť stav moj prípad zápalom štítnej žľazy keď si človek tieto príznaky nevšíma alebo nevie čo mu je - až keď sa zvyšujú teploty to býva zápal už dosť v pokročilom stave .
kitky
20.03.07,16:47
ano je . neboj sa. ja som mala ten isty problem ako ty a v priebehu 1 roka som sa vyliecila. brala som carbimazol a ten ma nastavil na normalne hodnoty.
zalezi od liecby a od presneho davkovania lieciva.
hlavne nemaj strach pretoze strach je zivna poda pre vsetky choroby.niekedy je destruktivnejsi nez choroba sama.
drz sa.
*agatha*
20.03.07,20:25
ahoj kitky, predpokladam, ze tvoj prispevok bol miereny aj mne. tak ti dakujem pekne. sama sa cudujem ako v relativnej pohode beriem to zistenie stitnej zlazy a jej priznakov. no toho kasla som sa trochu zlakla. no nic. ono to asi fakt potrebuje nejaky ten cas na vyliecenie.
lubica_02
20.03.07,20:36
Ja som počula, že niektoré potraviny nie sú vhodné napr. horčica, kapusta... na ostatné si neviem spomenúť. Je na tom niečo pravdy?
Nikdy mi lekarka nezakazala ziadne potraviny,ani v ziadnej literature som sa nedocitala o nevhodnosti potravin, Tak neviem.........:confused:
Nika
21.03.07,09:37
Nikdy mi lekarka nezakazala ziadne potraviny,ani v ziadnej literature som sa nedocitala o nevhodnosti potravin, Tak neviem.........:confused:

O kapuste povedal lekár-nie endokrinológ!- mojej mame, že ak má problém so štítnou žľazou mala by obmedziť kapustu. O horčici mi hovorila kedzsi dávno tuším kamarátka, popýtam sa jej na to ešte....
lubica_02
21.03.07,22:00
O kapuste povedal lekár-nie endokrinológ!- mojej mame, že ak má problém so štítnou žľazou mala by obmedziť kapustu. O horčici mi hovorila kedzsi dávno tuším kamarátka, popýtam sa jej na to ešte....
Neviem o takomto ničom,liečim sa od r. 1992 ani na onkológii v BA som nebola upozornené na žiadne potraviny . Treba si naštudovať čo plní štítna žľaza v organizme a čo treba robiť pri určitom druhu ochorenia,hlavne užívať lieky pre správnu funkciu a stravovať sa potravinami s dostatkom jodu. Nechcem Ti nič vnucovať,ale tá kapusta ahorčica je podľa mňa taký oblud ako kedysi aféra o škodlivých látkach v horčici - mali obsahovať karcinogén.
Zariaď sa podľa svojho uváženia,ja konzumujem všetko a kapustu vo všetkých podobách,stav sa mi zlepšil o 90%, takže nemám dôvod vylučovať nejaké jedlo z jedálnička.
Prajem veľa zdravia.:):D:D:D:D
Nika
22.03.07,06:17
Neviem o takomto ničom,liečim sa od r. 1992 ani na onkológii v BA som nebola upozornené na žiadne potraviny . Treba si naštudovať čo plní štítna žľaza v organizme a čo treba robiť pri určitom druhu ochorenia,hlavne užívať lieky pre správnu funkciu a stravovať sa potravinami s dostatkom jodu. Nechcem Ti nič vnucovať,ale tá kapusta ahorčica je podľa mňa taký oblud ako kedysi aféra o škodlivých látkach v horčici - mali obsahovať karcinogén.
Zariaď sa podľa svojho uváženia,ja konzumujem všetko a kapustu vo všetkých podobách,stav sa mi zlepšil o 90%, takže nemám dôvod vylučovať nejaké jedlo z jedálnička.
Prajem veľa zdravia.:):D:D:D:D

Ja predsa netvrdím, že je to pravda. Iba som sa chcela spýtať skúsenejších - liečim sa iba 4 roky...... a niet nad osobné skúsenosti...A kapustu aj horčicu veselo konzumujem stále....:)
misulka
22.03.07,20:19
ahojte. nevie nahodou niekto kde a kto najlepsie robi operaciu st. zlazy v Bratislave? Dakujem
lubica_02
22.03.07,20:25
Ja predsa netvrdím, že je to pravda. Iba som sa chcela spýtať skúsenejších - liečim sa iba 4 roky...... a niet nad osobné skúsenosti...A kapustu aj horčicu veselo konzumujem stále....:)
Všetko je v pohode,toto ochorenie si terba kontrolovať u lekárky a netreba nad tým moc premýšlať.
Prajem Ti skoré uzdravenie a úsmev na perách.:D:D:D:D
lubica_02
22.03.07,20:26
ahojte. nevie nahodou niekto kde a kto najlepsie robi operaciu st. zlazy v Bratislave? Dakujem
Ja som bola na onkológii na Heydukovej - nemala som zhubné ochorenie,ale odporučila mi to lekárka. Je to tam naozaj dobré.
Skoré uzdravenie a neboj sa .:D:D:D:D
Elena Navrátilová
21.04.07,06:21
Vie niekto viac o cystickej štítnej žľaze? Ak to takto pôjde ďalej, no neviem či to nebude len zhlukom cýst a štítna žľaza ...... hmmm ;) Prosím o skúsenosti, znalosti. Veľmi ma to zaujíma. Vďaka.
nikuska01
12.05.07,16:24
Ahojte, mohli by ste mi vysvetlit ako to s tou stitnou zlazou vlastne je? Mozem mat sono vysledky v poriadku a zle vysledky krvi? K endokrinologicke som sa dostala len prednedavnom po tom, ako som mala opakovane problemy s vysokym tepom, kolisal mi tlak, po par krat som bola na odpadnutie, neznesiem teplo a za posledny rok som pribrala cca 8 kil i ked nemozem povedat, ze by som sa prejedala, prave naopak skor mi nechuti.....Lekar, ktory mi robil sono povedal, ze na vyzor je v poriadku ale vraj to neznamena, ze i spravne funguje......Myslite, ze by moje problemy mohli suvisiet so stitnou zlazou?:(
Dakujem za odpoved ;) ;)
Elena Navrátilová
12.05.07,16:40
Samozrejme, štítna žľaza má vplyv na všetky orgány s vnútornou sekréciou a sleduje aj hormóny.
Pepa
12.05.07,16:46
Ahojte, mohli by ste mi vysvetlit ako to s tou stitnou zlazou vlastne je? Mozem mat sono vysledky v poriadku a zle vysledky krvi? K endokrinologicke som sa dostala len prednedavnom po tom, ako som mala opakovane problemy s vysokym tepom, kolisal mi tlak, po par krat som bola na odpadnutie, neznesiem teplo a za posledny rok som pribrala cca 8 kil i ked nemozem povedat, ze by som sa prejedala, prave naopak skor mi nechuti.....Lekar, ktory mi robil sono povedal, ze na vyzor je v poriadku ale vraj to neznamena, ze i spravne funguje......Myslite, ze by moje problemy mohli suvisiet so stitnou zlazou?:(
Dakujem za odpoved ;) ;)
Môžu a nemusia.
Ak máš výsledky sono v poriadku, neznamená to ešte, že činnosť ŠŽ je OK. Treba odbery na hormóny ŠŽ /zisťuje sa T3,T4,TSH..../ podľa výsledkov sa nasadí liečba.
lenkak
12.05.07,18:58
sonom môže byť ŠŽ v poriadku, normálnej veľkosti, ale nemustí správne pracovať.
nikuska01
12.05.07,19:06
dakujem za odpoved :) , v piatok budem mat vysledky krvi, tak som zvedava...... je to ako keby som bola niekto uplne iny, prekaza mi hlavne ten tep a tlak, hlavne to budenie v noci a uplna pohroma je cestovat v preplnenom autobuse, ked je teraz vonku tak pekne :) .... no a uprimne-nie som prave najkludnejsia :rolleyes: , co asi nie velmi ocenuje moj priatel...:(
tak este raz dakujem a drzim vsetkym palce a prajem skore uzdravenie ;) ;) ;)
Ninna
14.05.07,15:02
ahojte, ja mám zvýšenú funkciu štítnej žľazy. beriem carbimazol. k tomu na srdiečko vasocardin. a ešte mi k tomu dali velaxin a xanax na psychiku, aby bolo všetko okej. už dlhšie pociťujem dráždenie na suchý kašeľ. máte s tým niekto skúsenosť? v piatok idem na kontrolu na endokrinológiu po mesiaci. som zvedavá aké budú výsledky. držte sa.
Zaujala ma poznámka s tým dráždením na suchý kašeľ. Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, že to súvisí so štítnou žľazou.Keď ma dusilo nepripisovala som tomu až taký význam. Ale teraz už viem že prečo...
Psycholog
03.06.07,06:14
Nejprve omluva, že se do diskuze zapojuji cca po roce. Jsem zde na PORADĚ nováček. Problém je však u žen a dětí stále platný. "Lenkak" ve svých příspěvcích 30.6.06 krátce a výstižně popsala problém - souhlas.
Já reaguji na dotaz - něčeho přírodního:
Níže uvedený čaj na hypertyreosu (Rp.242/150) uživájí mé klientky vždy dva dny po sobě, následný jeden den vynechat.
20 g chaluha (Fuci vesiculosi)
20 g komonice (Hb.)
50 g přeslička (Hb.)
50 g rozrazil/veronika lek. (Hb.)
20 g kůra dubová (Rad.)
30 g pukléřka islandská (Lichen islandicus)
20 g vřes
50 g lékořice/slad.drievko (Rad.)
30 g kořen pýru
50 - 100 g (dle stupně nemoci) brutnák/borák lekársky (Hb.)
Jednu lžičku směsi na 0,2 litru, vařit 3 minuty a pít 3x denně šálek 20 minut před jídlem (2 dny ano/den vynechat na rekonvalescenci organismu).
Z praktických rad uvádím:
1) nejíst kyselé zelí
2) jíst hodně mrkve, jablka a zeleninu
3) solit jen jodizovanou solí (dnes běžná praxe)
4) řídit se pokyny lékaře a brát léky - postupně (do roku) je sníží nebo zruší
5) na podzim dovolená u moře
6) nosit jantarový náhrdelník - tento bod s čajem je velmi důležitý, ikdyž se vám jantar nelíbí - noste jej pod šaty
7) vyvyrovat se přílišné únavy.
Dostaví-li se únava pak z oblasti akupresúry si zatlačte na bod uprostřed týlu nebo na 2. krčním obratli. Místo poznáte snadno, vznikne tam tlak a vám se uleví.
Jenom jako doplněk témy uvádím čaj na nedostatečnou činnost šť. žlázy - Hypotyreosa Rp.244/151
Jedna lžička brutnáku/boraku lek. na šálek, vařit 2 minuty a pít 3x denně šálek vždy před jídlem.
Na zánět šť. žlázy - Strumitis, Thyreoditis - mimo ozařování, či operace v krajním případě existuje kloktadlo, ale je skoro neúčinné.
Čaj na vole - Struma simplex zašlu na přání.
Hodně klidu při léčbě! Petr
Danielle369
03.06.07,09:13
Psycholog, a ja mám zvýšenú činnosť štítnej žlazy, liečom sa už druhý rok a raz dobre,raz zle, čo je dobré na zvýšenú činnosť?Hlavne sa mi jedná o oči, každé ráno mi velmi slzia a sem tam mam pocit únavy na očiach a potom mi padajú vlasy.
Psycholog
03.06.07,10:09
Vzhledem k tomu, že se pohybujeme na portálu lidí, kteří hodně pracují s počítačem, opustil bych trochu téma – hypertyreózy (či z nadbytku tyreoidálních hormonů – tyrotoxikózy – diagnózu a léčbu určí jen lékař, ne my přes web!) a posílil bych odstranění podrážděnosti očí, včetně řídnutí a vypadávání vlasů:
a) změřit stav rezonančních polí a geopatogenních zón na pracovišti, respektive tam kde spíme. Všude tam, kde jsme více jak šest hodin v kuse. Viz přiložený text – vliv geopatogenních zón na lidský organismus. Já tento stav zjišťuji Kubešovým rezonátorem – viz můj web a články na něm.
b) protože nevidím vaše oči, mohou být oči zanícené – zklidnit obklady z vývaru světlíku/očianka Rostova, heřmánku/rumančeku a měsíčku lék./nehtík lek. Nebo oči alergické – pít čaj z kořene lopuchu menšího, heřmánku/rumančeku a řebříčku/myšího chvost. ob. – vše stejným dílem. Jinak pro oči příznivě působí dieta bohatá na mrkev, cibuli, petržel, brambory a anýz.
Největší důraz bych kladl na odstranění rezonančních polí – tj. rozechvívání vegetativního nervstva člověka, respektive jeho vlivu na endokrinní systém člověka jako celku.
Na léčbu a uklidnění zvýšené činnosti štítné žlázy – viz čaje a praktické rady v mém předcházejícím příspěvku. Petr.
britta
03.06.07,13:35
Zdravim ta Psycholog alias Petr, ja som zakladala temu nizky tlak. pisal si tam o psychoneurotickom podklade a vysetreni EAV /???/ Co to je, kde a ako sa da absolvovat?
Trpim aj znizenou fciou štitnej žľazy, uzivam Euthyrox a moje posledne testy su pri tomto uzivani v norme. Ja sa vsak necitim OK a akosi sa mi nechce celkom verit tomu, co hovori moj lekar - ze vsetky tie priznaky, ktore su typicke pre tuto diagnozu a ktore napriek uzivaniu stale pocitujem - niektore viac, ine menej - musia mat povod niekde inde. (Kedze testy su teraz pri uzivani v norme). Viem, ze š.ž. ovplyvnuje prvotne, ci druhotne cinnost takmer vsetkych organov - je to taky zacarovany kruh. Viem, ze procesy suvisiace so š.ž. nie su ani odbornikom vzdy celkom jasne. Ako to vlastne vsetko je a kde zacat?
Mam za sebou dost tazke obdobie, ktore asi este celkom neskoncilo, s cim sa da bojujem (preto aj teraz patram, ako ten boj skvalitnit ) a s cim sa prave teraz neda, sa snazim zmierit, pripadne cakat na znamenie a vhodnu dobu, ze aj s tym, s cim som sa uz mozno zmierila sa predsa len cosi da urobit. Proste netrapit sa vecami ale ani ich celkom nevzdavat.
Prajem ti pekny tyzden, aj Vam vsetkym - prilezitostne bojujucim ;)
britta
03.06.07,13:57
A este nieco. Skusim ten borak lek. o ktorom pises. Momentalne si davam v lekarni zakupeny kelp, odporucanie bolo niekde na webe. je to vhodne?
Psycholog
03.06.07,15:05
Co to je EAV vyšetření ?
Diagnostická a léčebná metoda EAV (elektroakupunktura podle doktora Volla) byla objevena v roce 1950 dr.Reinholdem Vollem. Tato metoda dokáže diagnostikovat celou řadu chorob a to na principu odezvy organismu při energetickém zatížení – snímá se kožní odpor na nejdůležitějších akupunkturních drahách - meridiánech. Hodnota vodivosti akupunkturního bodu odpovídá funkčnímu stavu příslušného orgánu. Tento způsob umožňuje dobrou orientaci v energetice testovaného a má tu výhodu, že podává energetickou odezvu organismu v rámci jednotlivých drah i celku. Měření se provádí pomocí dvou elektrod a je naprosto nebolestivé.
EAV odhalí nemoci, které pacient prodělal v minulosti (virové, plísňové, mikrogelní choroby, různé alergie, vystavení jedům, atd.), i ty, které jej mohou postihnout v blízké budoucnosti. EAV dokáže odhalit to, co se v pacientově těle právě odehrává, včetně různých rušivých ložisek, jako jsou parodontické choroby, zuby ošetřené amalgámem, zhnisané mandle, zanícené nosní či jiné tělní dutiny, chronický zánět apendixu, prostaty, vaječníků atd.
Pomocí EAV můžeme provést i tzv. medikamentozní rezonanční test, tedy přesně určit optimální užívání léků, či potravinových doplňků pro příslušného klienta. Touto metodou EAV testuji veškeré mi dostupné potravinové doplňky před použitím, po měsíci, dvou i více, dle návodu užívání stanoveného výrobcem. Přiznám se, že výsledky jsou velmi zajímavé a n e z v e ř e j n i t e l n é, pro vysoké odškodné, které bych příslušným výrobcům musel zaplatit, přestože jsou to oni, kteří s plným vědomím dávají přednost ekonomickým zájmům před zdravím lidí, pro které jsou jejich produkty určeny.
Na principu EAV pracují diagnostické přístroje společnosti Energy, takže máte-li v dosahu některý z jejich Klubů, rádi provedou diagnostiku a doporučí některý ze svých produktů.
Omlouvám se, ale mnoho přípravků na zdejším trhu neznám, takže je-li vhodný kelp opravdu netuším. Jinak při psychicko-psychologických problémech jsem připraven na ICQ nebo mailem. Jsem psycholog, jinak Petr
*agatha*
04.07.07,22:31
ahojte,hlasim sa,aby som sa s vami podelila o moje liecenie zv.funkcie šš.carbimazol beriem cca od februara.zacala som 2tabl. rano,obed a vecer.kedze som mala dobre vysledky,postupne mi davky znizili na 1tabl. rano a na obed.vasocardin mi este nechali.az som bola sama prekvapena(a endokrinologicka tiez),ako rychlo sa to dostalo do normalu.
no za posledny tyzden som zacala pocitovat opat niektore neprijemne prejavy šš - busenie srdca,trasenie ruk,bolesti zaludka,casta stolica.budem musiet zabehnut k endokrinologicke,ci je to okk.nemam pocit.myslim si,ze mi mozno skoro zacali znizovat tie davky.no uvidiiime.ma niekto z vas skusenost,ze sa zo zvysenej funkcie šš vyliecil za pol roka?aj ked viem,ze je to indivindi.dakujem.
Timcsi
09.07.07,13:24
Ja mám zvýšenú funkciu ŠŽ. Od 2005 som si užívala Carbimazol spolu s Egilokom na srdce. Od februára, keďže som mala výsledky dobré, mala pauzu. Od dneska si musím začať znova s užívaním tablety, ale môj nový lekár predpísal Euthyrox. Vraj hodnota TRAK (3,7) nie je optimálna. Čo znamená táto hodnota?
lenkak
09.07.07,17:55
Euthyrox sa užíva pri zníženej funkcii ŠŽ.
HORMÓNY
PARAMETER MUŽI ŽENY JEDNOTKA
TSH 0,32 - 4,80 0,32 - 4,80 mU/l
T4 57 - 164 57 - 164 nmol/l
T3 1,23 - 3,10 1,23 - 3,10 nmol/l
FT4 13 - 25 13 - 25 pmol/l
FT3 3,5 - 6,8 3,5 -6,8 pmol/l
__________________
Timcsi
10.07.07,05:53
Aj ja som vedela tak. Ale aj v papieroch tejto lieky je písané, že okrem iného sa používa ako "sprievodná liečba" pri zvýšenej funkcii ŠŽ.
Z tích tvojich písaných optim.hodnôt, ktorá označuje to TRAK?
ludmilla
10.07.07,12:52
Aj ja som vedela tak. Ale aj v papieroch tejto lieky je písané, že okrem iného sa používa ako "sprievodná liečba" pri zvýšenej funkcii ŠŽ.
Z tích tvojich písaných optim.hodnôt, ktorá označuje to TRAK?

V podstate TRAK hodnotu neoznačuje ani jedna z týchto hodnôt. Pre vysvetlenie:
T3 a T4 sú hlavné hormóny produkované štítnou žľazou, tieto sú veľmi dôležité pre rast a vývoj organizmu. V dospelom organizme tieto hormóny celkovo ovplyvňujú metabolizmus. T3 T4, ktoré opustia štítnu žľazu sa v krvi viažu na transportné bielkoviny, len 0,1-0,3% sa ich nachádza v sére vo voľnej forme a to sú práve tie FT3, FT4.
Náš hypotalamus veľmi citlivo reaguje na množstvo hormónov štítnej žľazy prítopmných v krvi. Keď hladina T3, T4 v krvi klesne po určitú úroveň hypotalamus ihneď zareaguje uvoľnením neurosekrétu TRH, ktorý stimuluje adenohypofýzu a tá ako odpoveď uvoľní do krvného obehu TSH, tento hormón stimuluje zasa štítnu žľazu, ktorá uvoľní väčšie množstvo hormónov, ak je znova hladina T3, T4 dostatočná, hypofýza zasa zníži vylučovanie TSH. Čiže hladiny hormónov štítnej žľazy sú riadené typickou spätnou reakciou.
Čo sa týka tvojej hodnoty TRAK. TRAK je autoprotilátka, ktorú si telo vytvára proti vlastným TSH receptorom.
Timcsi
11.07.07,06:19
Ďakujem pekne tvoje odborné a veľmi zrozumiteľné vysvetlenie.
maja
13.07.07,12:49
Dnes som dostala vysledky krv.testov
TT3-2,22
TT4-40,24
TSH-2,73
znížené je TT4 a ostatné je v norme. Neviete čo to znamená, trochu ma gynekologička vyplašila. K lekárke idem až v auguste -dovolenkuje.
Ďakujem
ludmilla
15.07.07,18:53
Dnes som dostala vysledky krv.testov
TT3-2,22
TT4-40,24
TSH-2,73
znížené je TT4 a ostatné je v norme. Neviete čo to znamená, trochu ma gynekologička vyplašila. K lekárke idem až v auguste -dovolenkuje.
Ďakujem

Maja nemusis mat strach, v podstate nie je to velmi znizene, treba to len kontrolovat urcite to nie je nic vazne. Samozrejme ten termin u lekara si treba hned vybavit. Prajem vela zdravia!
maja
16.07.07,06:29
Ďakujem, trochu som cez víkend "študovala" aj ja a som už kľudnejšia...Samozrejme k lekárke pôjdem.
beandy
28.09.07,21:25
Ja mam zas znizenu funkciu stitnej zlazy a neviem pribrat, a stale citim unavu
wayan
29.09.07,17:08
ahojte,
aj ja mam znizenu funkciu stitnej zlazy,som casto unavena,dost vela jem,ale zarven mi dobre travi.dlhu dobu som nemohla pribrat,ale odkedy sa na nu liecim(beriem euthyrox 75),aj vaha isla hore...ale stale som v norme.minule som bola na Ko po polroku,hodnoty ma v poriadku,no lieky beriem dalej a bude to tak po cely zivot.co uz.
misulka
01.10.07,15:51
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci vypadavanie vlasov, moze nejako suvisiet so stitnou zlazou. DAKUJEM.
Darina1234
01.10.07,16:08
V mojom prípade súviselo veľmi. Vlasy sa mi sypali a mna liečila len kožná lekárka pantenolovými injekciami a dusíkom , vlasy padali až do určenie diagnozy ochorenia štítnej žľazy.
Ella
25.10.07,11:24
Ženy netipujte, ale radšej radšej zájdite k lekárovi. Ochorenie štítnej žľazy väčšinou nebolí a to je zradné. Ja som tiež únavu, vypadávanie vlasov, potenie a pod. pripisovala stresu - ktorá účtovníčka nie je v strese? Nakoniec sa zistilo, že mám taký typ ochorenia štítnej žľazy, ktorý ničí vlastný imunitný systém. Nasledovala operácia, do konca života budem užívať lieky, ale základný problém mám vyriešený. Som 12 rokov po operácii a v podstate som OK. Nestrácajte vzácny čas a vyberte sa k lekárovi!
lindusaaa
03.12.07,22:37
mozete mi niekto napisat v skratke o tej liecbe jodom? uz som po operacii SZ a teraz ma caka tato liecba. nieco som si precitala, nieco mi aj lekari povedali, ale predsa len by som chela pocut nejake osobne skusenosti....budem vdacna za kazdu inromaciu...
chiarca
09.12.07,08:59
Trpím touto chorobou od detstva.Vie zašarapatit v celom organizme,napr: potenie,tras rúk,vypadávanie vlasov,depresie, únava,narušený spánok,lámavost nechtov,tetániu,kolísanie váhy,vypúlenie očí,zmenu črty tváre (nos,oči,)obrovsky rast alebo nízky,každý príznak má svoj názov a je ich pomerne viac. Ale chvalabohu včas zistená choroba dá sa liečit.
lindusaaa
09.12.07,21:36
pre ninna: kedze este nemam dost prispevkov odpovedam takto...
co sa operacie tyka u mna prebehlo v podstate vsetko v poriadku, bez problemov. trvala asi styri hodiny a do druheho dna sme boli na pooperacke(pre istotu) a na druhy den uz v pohode na izbe. nemala som nejake bolesti, len si treba davat pozor zo zaciatku na dvihat sa tak aby si nenamahala ten krk. nie je to "nic strasne" len to ze je to v uplnej narkoze. hospitalizovana som bola 7 dni, posledny den vybrali stihy a mohli sme ist domov :)
ak ta zaujima este nieco kludne napis. ale nie je sa coho bat, horsie je to potom...lieky do konca zivota...:(((
rybča
13.12.07,11:21
dobrý deň,

Mne doktorka - endokrinologička napísala do nálezu:

LAB TSH 0,8 mIU/l, FT4 11, 29 pm01/1, ATPO 15 IUúml, ATG 24 IU/ml,
UZ ŠŽ PL 5,6 ml ĽĽ 5 ml primeraná echogenita v PL dorzálne v strednej časti cysta 4 mm, dva drobné hypoechogenne uzlíky 2 mm v ĽĽ v strednej časti uzol so zmiešanou štruktúrou 4**57 mm, vyskularizovaný s anechogennym lemom nad ním podobný uzlík 4*2*3 cm
TK: 120/80 torr P75 reg
koža teplá, nespotená, výživa primeraná, psychomotorika primeraná
oči normooftalmus, bez edémov, cor akcia pravidelná, ozvy bez šelestov, ŠŽ nezväčšená, hladká, elastickej konzistencie, LU nez.
Z Struma cystica 1 dx et nodosa 1 sin eufuncta /nodozity do 7 mm/
DOP supresia Euthyrox 25 ug obdén, nalačno 1/2 hod pred ranajkami kontrola T4, TSH TG o 3 mesiace
DIAG: E04


podala mi to do ruky z receptom na ten Euthyrox a to bolo všetko, vôbec neviem čo mi je a či mi niečo je...
viete mi to niekto vysvetliť??
Ďakujem velmi pekne..
Nika
13.12.07,12:43
Aké máte skúsenosti s očkovaním proti chrípke? Mám autoimunitné ochorenie ŠŽ, naposledy protilátky 74. Endokrinológ si myslí, že nič mimoriadne. Alergolog mi povedal, že som sa nemala dať očkovať proti chrípke, vraj to nie je pri takomto ochorení vhodné.
erika1511
13.12.07,12:54
ja mám porblém so štítnou žlazou - nefunguje mi, beriem euthyrox po celý život.. Predtým som bola malátna, unavená, bez príčiny vyčerpaná a stále zvýšenú teplotu. mala som aj nejaké abnormálne hodnoty hormonov ŠZ, ale už si nepamätám.
Ninna
13.12.07,16:01
dobrý deň,

Mne doktorka - endokrinologička napísala do nálezu:

LAB TSH 0,8 mIU/l, FT4 11, 29 pm01/1, ATPO 15 IUúml, ATG 24 IU/ml,
UZ ŠŽ PL 5,6 ml ĽĽ 5 ml primeraná echogenita v PL dorzálne v strednej časti cysta 4 mm, dva drobné hypoechogenne uzlíky 2 mm v ĽĽ v strednej časti uzol so zmiešanou štruktúrou 4**57 mm, vyskularizovaný s anechogennym lemom nad ním podobný uzlík 4*2*3 cm
TK: 120/80 torr P75 reg
koža teplá, nespotená, výživa primeraná, psychomotorika primeraná
oči normooftalmus, bez edémov, cor akcia pravidelná, ozvy bez šelestov, ŠŽ nezväčšená, hladká, elastickej konzistencie, LU nez.
Z Struma cystica 1 dx et nodosa 1 sin eufuncta /nodozity do 7 mm/
DOP supresia Euthyrox 25 ug obdén, nalačno 1/2 hod pred ranajkami kontrola T4, TSH TG o 3 mesiace
DIAG: E04


podala mi to do ruky z receptom na ten Euthyrox a to bolo všetko, vôbec neviem čo mi je a či mi niečo je...
viete mi to niekto vysvetliť??
Ďakujem velmi pekne..
Tak z nálezu som vydedukovala že máte cysty v lalokoch štitnej žľazy.
rybča
14.12.07,08:00
Tak z nálezu som vydedukovala že máte cysty v lalokoch štitnej žľazy.

Veľmi ďakujem ninnka, a je to nebezpečné?? alebo to ma tiež nejaké príznaky ako únava atd? lebo ja ako nic take nepociťujem
pochemi
15.12.07,06:33
Zdravím Vás všetkých, ja som včera absolvovala kompletné vyšetrenie ŠZ.
Sono- pravý lalok zväčšený
Krv - hodnoty v norme
Diagnóza: EO63 Autoimúnna lymfoidná tyreoditída
Celoživotne Euthyrox 50

Lekár mi to vysvetlil jednou vetou: Chronický zápal ŠZ a išla som domov.

Nemáte niekto túto diagnózu? Zn.Ve dvou se to lépe táhne
britta
15.12.07,10:14
. . . . a mne by vedel niekto poradit? Uz 4 roky mam znizenu fciu ŠŽ s autoimunnym postihnutim a uzivam Euthyrox 25. Az do minuleho roka som bola celkom ok. Vlani som zacala trpiet takymi nejakymi cudnymi depres. stavmi a zmenami nalad, velkou unavou a zacala som velmi zabudat.
Moj lekar pri kontrole povedal ze krvne testy nenasvedcuju tymto problemom (ich povod by som vraj mala hladat inde) len mi zvysil davku z 25 na 32,5.

Ja som si vsak uvedomila, ze protilatky ATG a ATM mi boli zmerane len raz, pri prvom vysetreni , na ktorom som bola v Lubochni v r. 2003. Odvtedy nie. Nemoze byt povod problemov tam?

Dakujem Ninnke alebo niekomu inemu, kto sa trochu vyzna za odpoved
lenkak
15.12.07,15:41
britta
ak Ti robili sono, veľkosť a objem ŠŽ bol ok, a zvýšili Ti aj dávku Euthyroxu, tak uvidíš časom. Buď sa Ti hodnoty ešte viac upravia, alebo bolo treba fakt zvýšiť dávku a nebudeš mať problémy. Ak problémy budú pretrvávať, treba sa zamerať aj na iné vyšetrenia.
lenkak
15.12.07,15:43
pochemi:
čo by si potebovala vedieť?
Po braní Euthyroxu by sa mal pravý lalok čiastočne zmenšiť, aj keď sa už nenapraví do pôvodnej veľkosti. Je to následok zo zápalu. Po polroku Ti skontrolojú hodnoty, podľa toho budeš užívať Euthyrox.
pochemi
15.12.07,17:13
Ďakujem za vysvetlenie lenkak, ja sa liečim na ŠŽ 10 rokov, beriem lieky
a pravidelne raz za pol roka idem na kontrolu.Už mi je teda jasné, že lieky beriem aby sa zmenšil pravý lalok /struma/ na normálnu hodnotu. A nevieš náhodou čo spôsobuje ten chronický zápal? Ďakujem
Ninna
15.12.07,20:47
Ďakujem za vysvetlenie lenkak, ja sa liečim na ŠŽ 10 rokov, beriem lieky
a pravidelne raz za pol roka idem na kontrolu.Už mi je teda jasné, že lieky beriem aby sa zmenšil pravý lalok /struma/ na normálnu hodnotu. A nevieš náhodou čo spôsobuje ten chronický zápal? Ďakujem
Nikto nevie čo naštartuje túto pohromu. Ani u mňa to nieje také jednoznačné. Doktori polemizovali nad prekonaným vírosovým ochorením napr.chrípkou . Alternatívna medicína zasa tvrdí, že štítna žľaza, je párovým orgánom k ženským pohl.orgánom. A aj ja som mala časté infekcie ženských PO pričom možnou príčinou bola nesprávna funkcia ŠŽ. Treba sa zamyslieť a možno na niečo prídete. ;) Je to pliaga ,ale sú aj horšie a dá sa s tým žiť.:)
P.S.:Na únavu mi MUDr. odporučila MagneB6 teda magnézium s vitamínom B6.
lindusaaa
15.12.07,21:30
Aj u mna to bolo asi nejake virusove ochorenie...teda to ochorenie viedlo k zvacseniu cysty, lebo stitnu zlazu som uz "mala"(dedicnost), nasledne znizenie imunity, pre opakovanu liecbu ATB a rontgenove ziarenie v ramci vysetrenia u krcneho,lebo som sa toho "bacila" nemohla zbavit(k tomu som dosla spatnou dedukciou)...no a samozrejme ked k tomu pridas stres...
pochemi
16.12.07,07:03
Pýtam sa preto, že aj teraz bojujem s nejakou pliagou... nádcha,kašel, neskutočná únava už mesiac. Jeden deň si myslím, že je to preč a na druhý deň som v tom zase. Už som nechala v lekárni majetok a nič. Pýtala som sa lekára či to nemôže mať súvis so ŠŽ ale povedal že nie. Prajem Vám všetkým peknú nedeĺu.
lindusaaa
16.12.07,09:03
No u mna to asi suviselo, ale skor naopak ta stitna zlaza sa "nastartovala", tym ze sa mi oslabila imunita, lebo som asi pol roka s prestavkami bola na ATB, behala od doktora k doktorovi...vysetrenia atd. Ak mas hodnoty sz normalne, tak by to malo byt ok, mozno skus poriesit to zvysenie imunity. brala si aj ATB? robili ti vytery a brali krv?aj tebe peknu nedelu :)
Ninna
16.12.07,11:33
Asi by nám museli robiť kompletné výsledky so všetkými smerodajnými parametrami každú kontrolu. Ale vyšetrenie ŠŽ -laboratórne testy sú dosť drahé. Doktorí -hlavne všeobecní nechcú ich robiť bez iných príznakov ako je len únava.
pochemi
16.12.07,13:15
U mňa mám taký pocit ,že prechádza každá choroba do " chronického stavu"
Začalo to chronickým zápalom slepého čreva, ktoré dali von, potom došli na chronický zápal ŠŽ a mám pocit, že prejdem do chronického štádia nádchy a to už nezvládnem, lebo viete ako potrápi obyčajná nádcha . A hlavne ako rozpoznať či do 7 dní prejde alebo nie ako v tomto prípade, keď ma trápi už 3 týždne a stále sa vracia. Nepoznáte nejaký dobrý recept alebo kvapky, ktoré tú nádchu odstránia? Nemôžem ísť vždy k lekárovi, to by som tam strávila život.....výsledky sú negatívne. Peknú nedeľu prajem všetkým
Ninna
16.12.07,13:22
Starý recept na prevenciu a liečenie vírusových ochorení: Lyžička medu+lyžička propolisu+lyžička vody= piť 1*dene
P.S.: Aj ja mám chronický zápal slepého čreva a občas ma potrápi.Celý ten zápal prechádza do podbruška a okolia...Zatiaľ bojujem.
Ninna
16.12.07,13:24
Odporúčala by som Vám ešte vyšetrenie EAV ktoré robí poraďák Psycholog. Objektívne zhodnotí stav celého tela a orgánov. Na základe tohto merania sa dá nastaviť aj liečba.
lindusaaa
16.12.07,15:05
Ja som nemala nadchu ale kasel a asi 3-mesiacoch "liecby" to tiez doktor zhodnotil tymi slovami ze je to chronicke...proste ze si mam zvyknut. Vysledky boli striedavo pozitivne-negativne...nakoniec som sa na to "vykaslala". Jeden znamy mi odporucil brusnice a medvediu mast:). Tou som si asi mesiac natierala hrudnik a asi to naozaj pomohlo, lebo odvtedy som mala pokoj...vyliecil sa aj chronicky zapal hradla. Ale ako citam skusila by som to meranie ako odporuca Ninna.
Ninna
16.12.07,15:24
Z vlastnej skúsenosti môžem len odporúčať. Meraniu sme sa podrobili celá rodina pričom manžel má cukrovku 1.typu. Bez toho aby nás pán krorý nám to robil poznal /myslím naše choroby/ presne vyšpecifikoval kde je problém a odporučil nám liečbu a aj deťom. Treba skúsiť-odporúčam.
Ninna
16.12.07,15:31
dobrý deň,

Mne doktorka - endokrinologička napísala do nálezu:

LAB TSH 0,8 mIU/l, FT4 11, 29 pm01/1, ATPO 15 IUúml, ATG 24 IU/ml,
UZ ŠŽ PL 5,6 ml ĽĽ 5 ml primeraná echogenita v PL dorzálne v strednej časti cysta 4 mm, dva drobné hypoechogenne uzlíky 2 mm v ĽĽ v strednej časti uzol so zmiešanou štruktúrou 4**57 mm, vyskularizovaný s anechogennym lemom nad ním podobný uzlík 4*2*3 cm
TK: 120/80 torr P75 reg
koža teplá, nespotená, výživa primeraná, psychomotorika primeraná
oči normooftalmus, bez edémov, cor akcia pravidelná, ozvy bez šelestov, ŠŽ nezväčšená, hladká, elastickej konzistencie, LU nez.
Z Struma cystica 1 dx et nodosa 1 sin eufuncta /nodozity do 7 mm/
DOP supresia Euthyrox 25 ug obdén, nalačno 1/2 hod pred ranajkami kontrola T4, TSH TG o 3 mesiace
DIAG: E04


podala mi to do ruky z receptom na ten Euthyrox a to bolo všetko, vôbec neviem čo mi je a či mi niečo je...
viete mi to niekto vysvetliť??
Ďakujem velmi pekne..
Tým že sú vytvorené v ŠŽ cysty nie je 100%funkčná.Preto musíte dopĺňať hormón tabletkami. Pokiaľ pociťujete únavu môže byť spôsobená aj zníženou funkciou ŠŽ. Ostatné príznaky zníźenej funkcie ŠŽ sú popísané v predchádzajúcich príspevkoch od Lenkak.;)
Hana24
20.12.07,07:00
Ahojte,
trošku som prelistovala všetky príspevky. Aj ja som sa zaradila medzi "poruchových so štínou žľazou"... Nebola som ešte na žiadnom vyšetrení, čakajú ma po novom roku, od obvodnej lekárky viem len to, že mám zníženú činnosť... Nepociťujem extrémne príznaky, ktoré sa uvádzajú vo všetkých článkoch. Unavená bývam asi tak normálne, za posledné 3 roky som mierne pribrala napriek tomu, že jem menej ako kedysi... Jediné, čo mi s príznakmi sedí je to, že mi býva strašne zima.
Určite chcem byť v poriadku, mám len veľký strach, že veľmi priberiem z liekov (lekárka povedala, že určite budem niečo užívať).
Vie mi niekto povedať, či je môj strach oprávnený?

Vopred vďaka....
Soňurka
20.12.07,08:53
Ahojte,
trošku som prelistovala všetky príspevky. Aj ja som sa zaradila medzi "poruchových so štínou žľazou"... Nebola som ešte na žiadnom vyšetrení, čakajú ma po novom roku, od obvodnej lekárky viem len to, že mám zníženú činnosť... Nepociťujem extrémne príznaky, ktoré sa uvádzajú vo všetkých článkoch. Unavená bývam asi tak normálne, za posledné 3 roky som mierne pribrala napriek tomu, že jem menej ako kedysi... Jediné, čo mi s príznakmi sedí je to, že mi býva strašne zima.
Určite chcem byť v poriadku, mám len veľký strach, že veľmi priberiem z liekov (lekárka povedala, že určite budem niečo užívať).
Vie mi niekto povedať, či je môj strach oprávnený?

Vopred vďaka....


Ahoj,
v prvom rade treba počkať na výsledky vyšetrení. Ale vo všeobecnosti sa pri zníženej funkcii štítnej žľazy dopĺňajú hormóny štítnej žľazy. Nemusíš sa toho báť, Tvoj stav sa môže len zlepšiť pri správnom nastavení výšky hormónov, čo bude sledovať zrejme endokrinológ. Z týchto liekov nebudeš priberať, naopak, tým, že sa zvýši činnosť aj pomocou hormónov, by sa Tvoja váha pri normálnom stravovaní mohla znížiť.
Prajem veľa zdravia :)
rybča
20.12.07,14:10
Tým že sú vytvorené v ŠŽ cysty nie je 100%funkčná.Preto musíte dopĺňať hormón tabletkami. Pokiaľ pociťujete únavu môže byť spôsobená aj zníženou funkciou ŠŽ. Ostatné príznaky zníźenej funkcie ŠŽ sú popísané v predchádzajúcich príspevkoch od Lenkak.;)


Ďakujem, uz som si prečítala celú diskusiu o štítnej žlaze, ale pokiaľ viem tak ja zníženú funkciu ŠŽ nemam, teda neviem to isto ale napísala som čo som mala nález a ste povedali že mam iba cysty v tych lalokoch takže asi je všetko v poriadku.:) ďakujem ešte raz, celá táto diskusia je super..človek sa tu veľa dozvie a hlavne su tu rady zo života;)
Ninna
22.12.07,19:32
Ďakujem, uz som si prečítala celú diskusiu o štítnej žlaze, ale pokiaľ viem tak ja zníženú funkciu ŠŽ nemam, teda neviem to isto ale napísala som čo som mala nález a ste povedali že mam iba cysty v tych lalokoch takže asi je všetko v poriadku.:) ďakujem ešte raz, celá táto diskusia je super..človek sa tu veľa dozvie a hlavne su tu rady zo života;)
Pri lab. vyśetreniach ani ja nevykazujem anomálie aj napriek tomu že celá polovica je nefunkčná u mňa. Druhá polovica plní funkciu na 100%. A napriek tomu bývam unavená a ....:mee:
mafina7
28.12.07,20:04
aj ja by som sa s vami chcela podelit s mojou štítnou žlazou a spýtat sa či je potrebné užívanie liekov pri hodnotách:
TSH 6,2 FT4 13,69.
sono štítnej žlazy: Na krku obojstrnne v okolí jugulárnyh vén, submandibulárne a submentálne diferencujeme nepočetné mierne zvačšené oválne aj okrúhle homogénne LU velkosti do 150 mm. Oba laloky štítnej žlazy hraničnej velkosti, hrubšie zrnitej štruktúry.

Záver: inicip. difúzna struma, nesusp. LAP colli bilat.

No neviem čo to všetko znamená, ale na vyšetrení som bola ešte v lete a lekárka mi žiadne lieky nepredpísala.Teraz čakám na kontrolné výsledky po 1/2 roku.

Som velmi rada že som túto stránku našla.
Ninna
29.12.07,18:35
aj ja by som sa s vami chcela podelit s mojou štítnou žlazou a spýtat sa či je potrebné užívanie liekov pri hodnotách:
TSH 6,2 FT4 13,69.
sono štítnej žlazy: Na krku obojstrnne v okolí jugulárnyh vén, submandibulárne a submentálne diferencujeme nepočetné mierne zvačšené oválne aj okrúhle homogénne LU velkosti do 150 mm. Oba laloky štítnej žlazy hraničnej velkosti, hrubšie zrnitej štruktúry.

Záver: inicip. difúzna struma, nesusp. LAP colli bilat.

No neviem čo to všetko znamená, ale na vyšetrení som bola ešte v lete a lekárka mi žiadne lieky nepredpísala.Teraz čakám na kontrolné výsledky po 1/2 roku.

Som velmi rada že som túto stránku našla.
Ako už písala Lenka:
PARAMETER MUŽI ŽENY JEDNOTKA
TSH 0,32 - 4,80 0,32 - 4,80 mU/l
T4 57 - 164 57 - 164 nmol/l
T3 1,23 - 3,10 1,23 - 3,10 nmol/l
FT4 13 - 25 13 - 25 pmol/l
FT3 3,5 - 6,8 3,5 -6,8 pmol/l
a ako písala Ľudmila:
Pre vysvetlenie:
T3 a T4 sú hlavné hormóny produkované štítnou žľazou, tieto sú veľmi dôležité pre rast a vývoj organizmu. V dospelom organizme tieto hormóny celkovo ovplyvňujú metabolizmus. T3 T4, ktoré opustia štítnu žľazu sa v krvi viažu na transportné bielkoviny, len 0,1-0,3% sa ich nachádza v sére vo voľnej forme a to sú práve tie FT3, FT4.
Náš hypotalamus veľmi citlivo reaguje na množstvo hormónov štítnej žľazy prítopmných v krvi. Keď hladina T3, T4 v krvi klesne po určitú úroveň hypotalamus ihneď zareaguje uvoľnením neurosekrétu TRH, ktorý stimuluje adenohypofýzu a tá ako odpoveď uvoľní do krvného obehu TSH, tento hormón stimuluje zasa štítnu žľazu, ktorá uvoľní väčšie množstvo hormónov, ak je znova hladina T3, T4 dostatočná, hypofýza zasa zníži vylučovanie TSH. Čiže hladiny hormónov štítnej žľazy sú riadené typickou spätnou reakciou.
Čo sa týka tvojej hodnoty TRAK. TRAK je autoprotilátka, ktorú si telo vytvára proti vlastným TSH receptorom
O difúznej strume sa dočítaš aj tu:
http://www.nedu.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=10
mirhu
30.12.07,10:04
Aj ja mam problemy so stitnou zlazou, ako dieta som bola liecena na hyperfunkciu, teraz mam hypo-znizenu cinnost, beriem lieky, ale priberam-kvoli znizenej cinnosti...
Hana24
30.12.07,18:54
Re: Štítna žlaza
Aj ja mam problemy so stitnou zlazou, ako dieta som bola liecena na hyperfunkciu, teraz mam hypo-znizenu cinnost, beriem lieky, ale priberam-kvoli znizenej cinnosti...

Ahoj,
si ma teraz vystrasila... Mne zistili zatial len zniženu funkciu ŠZ (vysetrenia este len absolvujem) a uz som aj vyššie spominala, ze mam strach z priberania...a bolo mi povedane, ze nasadenim liekov by sa to mohlo naopak zmenit, ze by mi to mohlo skor pomoct znizit vahu... Tak teraz som v pomykove, lebo hovoris presne o tom, coho som sa bala...
lenkak
31.12.07,18:48
Hana24
nie každý priberie pri liečení zníženej funkcie ŠŽ. Záleží od organizmu.
dvnz
15.01.08,10:09
ahoj Tatiana, prosim ta ozvi sa na moj mail: deni.dream@centrum.sk ako si vtedy dopadla s tou strumou, lebo to je aj moj problem a bojim sa ist na operaciu..dakujem ti
LukBeson
17.01.08,18:15
Aj ja som si "vypestoval" strumu a myslim, ze mi rastla aj 3 roky, potom zacala tlacit na tracheu a prisli problemy s dychanim. Az ked som mal tep 120 za min siel som k lekarovi a sonografiou sa ta struma potvrdila.V krku uz utlacala co sa dalo a tak jedinym riesenim bolo odstranenie stitnej zlazy.Operovany som bol v oktobri a teraz je to neporovnatelne lepsie - akurat tabletka kazde rano. Inak ziadne problemy.Ak mas strumu velku 2,5cm a viac tak to daj prec.
Šebestová Jana
17.01.08,18:25
ja už nemám šž 4 roky
mala som studené uzlíky, išla som na operáciu a vybrali mi všetko, aj uzlíky aj šž
som na euthyroxe 75 a 50 mg obdeň
andrea151
19.01.08,23:01
chcem sa opytat, ake psichycke poruchy moze porucha stitnej zlazy wywolat?
kitky
19.01.08,23:45
chcem sa opytat, ake psichycke poruchy moze porucha stitnej zlazy wywolat?

Malokto vie, ze za zly psychicky stav moze stitna zlaza. Dokonca aj ludia lieceni na depresiu az vysetrenim hormonov stitnej zlazy zistili, ze primarne ochorenie je prave tam. Vsetci ktorí sa citia unavene, su apaticki, bez energie, by si mali dat vysetrit stitnu zlazu.
Takze odpoved na tvoju otazku je: depresia.
A samozrejme dalsie kvalitu zivota obmedzujuce veci , ktore priamo suvisia s depresiou a vychadzaju z nej.
Neliecena depresia moze mat za nasledok dalekosiahle zmeny nielen na nasom telesnom a dusevnom zdravi ale nici nam aj medziludske vztahy.
Hormony vobec mavaju nasim organizmom ako sa im zachce a vedia ho poriadne rozhodit.
Ked mas problem, ries ho, kym je na zaciatku.:)
aaandrejj
24.01.08,13:23
ak máte problémy skúste činske vitamínové prostriedky. Sú tým dobré výsledky
Bejky
26.01.08,17:34
Ninna, dostala som súkromnú správu no ako úplny nováčik PORADY nemám zatiaľ dovolené na ňu odpovedať. Súkromný mail tiež na Vás nemám... Ak by bola k dispozícii Vaša fotka vedela by som Vám povedať presnejšie informácie a poslať ich na mail. Beáta
Ninna
26.01.08,17:40
Ninna, dostala som súkromnú správu no ako úplny nováčik PORADY nemám zatiaľ dovolené na ňu odpovedať. Súkromný mail tiež na Vás nemám... Ak by bola k dispozícii Vaša fotka vedela by som Vám povedať presnejšie informácie a poslať ich na mail. Beáta
O.K.všetko napravím aby sme sa mohli spojiť.;)Veľké ďakujem.
kentaur5
27.01.08,19:09
Zdravím všetkých poraďákov. Mám 31r a asi pred 2mi týždňami mi zistili poruchu štítnej žľazy.Podla USG je zväčšená LL-10,1ml PL-11,3ml.TSH:4,61 fT:1,54.
Inak mesiac dozadu som prekonal nejakú chrípkovú virózu. Výsledky robené pred asi pol rokom TSH:4,69,fT4:18,93 T3:1,97. Diagnóza podľa endokrynológa je difúzna eufunkčná struma s prechodom do subklinickej hypoteryózy.Parenchým homogénny,echogenita znížená,bez ložiskových zmien.
Už asi rok som pociťoval bolesti a tlak dole v hrdle,ktoré sa sporadicky objavovali v priebehu dňa,takže to zvačšenie som tak trochu tušil (hoci SONO z leta minulého roku údajne bolo normálne).Skôr som ale predpokladal presne opačnú poruchu,hypertyreózu-som totiž relatívne chudý,váha dlhodobo stabilná, nech jem-čo jem,už od 10r. sledovaný na tachykardiu (nakoniec zhodnotené ako neuroastenia), zvýšená nervozita. Teraz mi bol nasadený 50mg Euthyrox. Už po niekoľkých dňoch som musel dávku znížiť na polovicu a aj tak mi nebolo dobre. Búšenie srdca, tlak stúpal až 175/100, únava zmiešaná s nervozitou,zlý spánok,pálenie očí.Lekárka povedala,že to môže byť spojené s adaptáciou, neviem. Navrhla euthyrox vysadiť a po čase testy zopakovať aj s protilátkami. Momentálne ma trápi hlavne ten tlak v krku a občas chrapľavý hlas (no ORL poruchu hlasiviek nenašli) Máte niekto podobné skúsenosti,mohla to byť vysoká dávka tyroxínu na začiatok? Je šanca, že sa žľaza opäť zmenší? peter
Ninna
27.01.08,19:18
Zdravím všetkých poraďákov. Mám 31r a asi pred 2mi týždňami mi zistili poruchu štítnej žľazy.Podla USG je zväčšená LL-10,1ml PL-11,3ml.TSH:4,61 fT:1,54.
Inak mesiac dozadu som prekonal nejakú chrípkovú virózu. Výsledky robené pred asi pol rokom TSH:4,69,fT4:18,93 T3:1,97. Diagnóza podľa endokrynológa je difúzna eufunkčná struma s prechodom do subklinickej hypoteryózy.Parenchým homogénny,echogenita znížená,bez ložiskových zmien.
Už asi rok som pociťoval bolesti a tlak dole v hrdle,ktoré sa sporadicky objavovali v priebehu dňa,takže to zvačšenie som tak trochu tušil (hoci SONO z leta minulého roku údajne bolo normálne).Skôr som ale predpokladal presne opačnú poruchu,hypertyreózu-som totiž relatívne chudý,váha dlhodobo stabilná, nech jem-čo jem,už od 10r. sledovaný na tachykardiu (nakoniec zhodnotené ako neuroastenia), zvýšená nervozita. Teraz mi bol nasadený 50mg Euthyrox. Už po niekoľkých dňoch som musel dávku znížiť na polovicu a aj tak mi nebolo dobre. Búšenie srdca, tlak stúpal až 175/100, únava zmiešaná s nervozitou,zlý spánok,pálenie očí.Lekárka povedala,že to môže byť spojené s adaptáciou, neviem. Navrhla euthyrox vysadiť a po čase testy zopakovať aj s protilátkami. Momentálne ma trápi hlavne ten tlak v krku a občas chrapľavý hlas (no ORL poruchu hlasiviek nenašli) Máte niekto podobné skúsenosti,mohla to byť vysoká dávka tyroxínu na začiatok? Je šanca, že sa žľaza opäť zmenší? peter
Keď som ja nabiehala na euthyrox musela som dávku postupne poteciovať. Bola som upozornená na podobné príznaky ako Vy. A v prípade týchto príznakov navštíviť lekára na konzultáciu.brala som tuším štvrťku 3 dni a potom polku 3 dni a až potom celú keď mi nič nebolo.;)
wagner
27.01.08,19:50
Tiež som začínala s 25 mg asi jeden mesiac a potom striedavo 25 a 50 mg. Neskôr striedavo 50 a 75, potom zas striedavo 75 a 100mg. Teraz mám 100 mg. Lekárka ma upozornila, že keby som začala brať naraz väčšiu dávku, tak hrozí infarkt. Treba telo navyknúť na 25 mg aspoň mesiac. Potom striedavo obdeň 25 a 50 aspoň mesiac a možno aj dlhšie a až potom 50 mg denne. Iba mi je čudné že nie každý lekár podá podrobnú informáciu o užívaní liekov. Ja som na 100 mg dávku nabiehala celý rok - obdeň 75 a obdeň 100mg.
kentaur5
27.01.08,20:39
ďakujem pekne za vaše skúsenosti. Ja keď som spomínal endokrinologičke tie problémy,zdalo sa jej to divné,vraj tá 50ka je veľmi nízka dávka. Asi naozaj skúsim tú 1/4 pre začiatok a uvidím,čo to bude robiť. Ono predsa len, každý sme iný a inak reaguje každé telo,zvlášť v oblasti hormónov ... a možno bude rozdiel aj medzi ženským a mužským organizmom,hmm.
Ešte by som sa spýtal k tomu zväčšeniu ŠŽ,došlo u vás pri liečbe k jej úprave do normálnej veľkosti alebo je to už nevratné? A sú prípadne aj iné prostriedky okrem toho hormónu,ktoré môže napomôcť ... nejaké prírodné vitamíny či minerály? niekde som čítal,že dobrý vplyv na ŠŽ má selén ... Ešte raz ďakujem.
Ninna
27.01.08,20:46
ďakujem pekne za vaše skúsenosti. Ja keď som spomínal endokrinologičke tie problémy,zdalo sa jej to divné,vraj tá 50ka je veľmi nízka dávka. Asi naozaj skúsim tú 1/4 pre začiatok a uvidím,čo to bude robiť. Ono predsa len, každý sme iný a inak reaguje každé telo,zvlášť v oblasti hormónov ... a možno bude rozdiel aj medzi ženským a mužským organizmom,hmm.
Ešte by som sa spýtal k tomu zväčšeniu ŠŽ,došlo u vás pri liečbe k jej úprave do normálnej veľkosti alebo je to už nevratné? A sú prípadne aj iné prostriedky okrem toho hormónu,ktoré môže napomôcť ... nejaké prírodné vitamíny či minerály? niekde som čítal,že dobrý vplyv na ŠŽ má selén ... Ešte raz ďakujem.
Nie selén ale Kelp. Ja zatiaľ čakám čo bude ďalej.Po roku sa mi ŠŽ zväčšila ale teraz mám pcit že je menšia. V lete pôjdem na kontrolné sono a potom sa uvidí. Výsledky mám v norme. Určite budem oparáciu odkladať ako sa len bude dať.:o
lenkak
27.01.08,20:50
zmenšiť sa zmenší, ale do pôvodného stavu už nie.
kentaur5
27.01.08,21:00
Aha ... tak vďaka za radu Ninna, skúsim teda aj ten Kelp.Ja keď som bol na ORL vyšetreni,síce nič nenašli,ale odporučili, aby som si ju dal vybrať,keď bude tlačiť,že aj teta doktorka ju má vonku;) Hmm,viem že mnohí fungujú v pohode aj bez nej, ale tiež sa sa jej nechcem len tak zbaviť,kým to naozaj nebude nutné:-)
andrea151
27.01.08,21:44
mam este otazku.. treba na nawstewu endokrinologa odporucanie od wseobecneho lekara?
holubička1
28.01.08,11:18
Už áno aspoň u nás.
jess
28.01.08,11:25
....Ono predsa len, každý sme iný a inak reaguje každé telo,zvlášť v oblasti hormónov ... a možno bude rozdiel aj medzi ženským a mužským organizmom,hmm. ...

mne povedala doktorka, že na jar a na jeseň sa zvyknú výsledky zhoršiť ....
kentaur5
28.01.08,12:13
hmm ... tak keby sa to zase aspon v zime zlepšilo;)uvidíme ... v každom prípade ďakujem za všetky vaše príspevky. Ešte ma napadla ďalšia otázka ... ako je to s fyzickou záťažou pri tomto ochorení. Za posledné mesiace som totiž akosi zlenivel a kondícia šla výrazne dole. Chcel by som na nej troška popracovať,ale zase nerád by som si to nejako zhoršil. Je dobrá nejaké ta fyzická záťaž,nemyslím nič extrémne, či je vhodnejšie radšej dopriať organizmu viac oddychu?
mirpo
28.01.08,12:15
Ja mám tiež poruchy ŠŽ, ale lieky žiadne. Sledovaná lekárkou som už 11 rokov. Z výsledkov viem, že mám zväčšenú ŠŽ a zníženú činnosť. Problémy s tým má aj babka a mamina sestra. Za posledné 4 roky som dosť pribrala a aj so štítnou ž. som bola horšie... :mee:Praktický lekár má podozrenie, že mám kvôli nej problémy z dýchaním. Vo februári idem na ďalšie vyšetrenie, tak uvidím. To všetko môže mať ŠŽ na svedomí:confused:
kentaur5
28.01.08,14:13
Nie selén ale Kelp. Ja zatiaľ čakám čo bude ďalej.Po roku sa mi ŠŽ zväčšila ale teraz mám pcit že je menšia. V lete pôjdem na kontrolné sono a potom sa uvidí. Výsledky mám v norme. Určite budem oparáciu odkladať ako sa len bude dať.:o
viem,ze som uz asi moc zvedavy ... ale esta otazka ohladne toho Kelpu. Trocha ma totiz zmiatla informacia,ktoru som tu niekde cital,ze v pripade autimunitnej hypotyreozy (co sice zatial neviem, ci je moj pripad, ale je to dost pravdepodobne) treba prisun jodu co najviac obmedzit. A prave ten Kelp ho myslim obsahuje ...
Ninna
28.01.08,17:55
Odpoveď na Vašu otázku:
Ak nie je štítna žľaza príliš zväčšená, je liečba hormonálnymi tabletkami štítnej žľazy veľmi účinná. Asi 70% všetkých eutyroidných strúm (zväčšenie štítnej žľazy), zmizne, ak sa hormóny štítnej žľazy a jód užívajú pravidelne v dostatočných dávkach. Pri veľkých strumách (zväčšeniach štitnej žľazy) príp. strumách, ktoré po liečbe tabletkami nevykazujú žiadne zmeny, existuje možnosť zmenšiť zväčšené štítnu žľazu operáciou alebo rádioaktívnym jódom.
xlasticka
01.02.08,16:40
čaute, mám v rodine /mama, babka, teta/ poruchy štítnej žľazy... už asi rok mám problémy - s trávením, s nechtami /veľmi sa mi štiepia, vrstvy nechtov sa mi normálne odlupujú až do polovice nechta/, som unavená, stále je mi zima... Hľadala som na nete nejaké informácie o tom a zistila som, že sú to všetko príznaky poruchy štítnej žľazy... Neviem, bývala som aj chudokrvná - málo železa, nemôže to byť všetko aj z toho?
Čo sa týka trávenia, tak som mávala často hnačku a teraz to mám asi tak, že najskôr mám zápchu a potom zasa hnačku :( Neviem už čo s tým, pred rokom mi bývalo strašne zle od žalúdka, mávala som aj zimnice pri tom, doktorka ma poslala na gastroskopiu, tam mi nič nezistili, dali mi len nejaké lieky na upokojenie žalúdka. Potom sa to zlepšilo, ale teraz prišlo to s tou hnačkou a tak... Takže sa chystám obvodnej lekárke... Aké vyšetrenia ma prosím Vás čakajú?
A ešte jedna otázka, kebyže mi náhodou zistia niečo na štítnej žľaze a keď beriem HAK - nemusela by som ju prestať užívať? Nevadí to? ĎAKUJEM PEKNE
Hana24
01.02.08,19:29
Dnes som sa konečne dočkala výsledokov, endokrinológ sa pýtal, prečo ma obvodný lekár neposlal na vyšetrenie už pred dvomi rokmi, keď som mala výsledky:
fT4 12,6
TSH 6,23

Na to som mu nevedela odpovedať, pretože na endok. vyš. ma poslala až nová pani doktorka.
Nové výsledky:
fT4 12,4
TSH 11,06
Diagonóza: Latentná hypotyreóza p.p. na podklade AIT
Hypercholesterolemia
Predpisali mi L-Thyroxin, prve dva tyzdne 25, potom 50
Kontrola o pol roka, lekár povedal, že na 90% je to nejaká "-ova" choroba, ale nezapamätala som si názov :)
Čo môžem očakávať po nasadení liečby? Samozrejme okrem zlepšenia. Mám na mysli nejaké negatívne skúsenosti, príznaky...
Vopred vďaka :)
Ninna
01.02.08,20:01
Dnes som sa konečne dočkala výsledokov, endokrinológ sa pýtal, prečo ma obvodný lekár neposlal na vyšetrenie už pred dvomi rokmi, keď som mala výsledky:
fT4 12,6
TSH 6,23

Na to som mu nevedela odpovedať, pretože na endok. vyš. ma poslala až nová pani doktorka.
Nové výsledky:
fT4 12,4
TSH 11,06
Diagonóza: Latentná hypotyreóza p.p. na podklade AIT
Hypercholesterolemia
Predpisali mi L-Thyroxin, prve dva tyzdne 25, potom 50
Kontrola o pol roka, lekár povedal, že na 90% je to nejaká "-ova" choroba, ale nezapamätala som si názov :)
Čo môžem očakávať po nasadení liečby? Samozrejme okrem zlepšenia. Mám na mysli nejaké negatívne skúsenosti, príznaky...
Vopred vďaka :)
Žeby tzv. Hashimotova tyreoiditída
Darina1234
01.02.08,20:16
Norma TSH je do 4,64, ja som ho mala pri prvom vyšetrení 111,93, a výsledok ATPO 11715,0 a norma bola do 12. U mňa to bola teda riadna hypotyreoza. Ale ja som už nevladala ani chodiť. teraz beriem lieky a chodim na kontroly.
martta
26.02.08,12:17
pre ninna: kedze este nemam dost prispevkov odpovedam takto...
co sa operacie tyka u mna prebehlo v podstate vsetko v poriadku, bez problemov. trvala asi styri hodiny a do druheho dna sme boli na pooperacke(pre istotu) a na druhy den uz v pohode na izbe. nemala som nejake bolesti, len si treba davat pozor zo zaciatku na dvihat sa tak aby si nenamahala ten krk. nie je to "nic strasne" len to ze je to v uplnej narkoze. hospitalizovana som bola 7 dni, posledny den vybrali stihy a mohli sme ist domov :)
ak ta zaujima este nieco kludne napis. ale nie je sa coho bat, horsie je to potom...lieky do konca zivota...:(((
moju mamu caka operacia stitnej zlazy. Planuje ist na Heydukovu, neviete ako tam je ?
holubička1
26.02.08,13:17
Na Heydukovu chodím už 5 rokov, po operácii štítnej žľazy na rádiojód. Je to tam celkom v pohode. Mňa síce operovali na Kramároch -bola som veľmi spokojná, ale poznám kamošky, ktoré boli operované na Heydukovej a chválili si. Držím palce nech to mame dobre dopadne.:---
lindusaaa
26.02.08,18:25
na operacii som bola v Dolnom Kubine, takze ako to chodi na Heydukovej neviem a ani nikoho kto tam bol nepoznam :)
Ninna
26.02.08,18:32
na operacii som bola v Dolnom Kubine, takze ako to chodi na Heydukovej neviem a ani nikoho kto tam bol nepoznam :)
Ja by som sa chcela opýtať prećo bola operácia nutná a ako prebiehala?
kitky
26.02.08,18:43
moju mamu caka operacia stitnej zlazy. Planuje ist na Heydukovu, neviete ako tam je ?

Heydukova ma mimoriadne dobre renomé. Nemaj obavy.
Daju jej to von a vsetko bude v najlepsom poriadku.:)
Ninna
26.02.08,18:46
Heydukova ma mimoriadne dobre renomé. Nemaj obavy.
Daju jej to von a vsetko bude v najlepsom poriadku.:)
Kitky máš osobnu skúsenosť?
lindusaaa
26.02.08,19:05
Ja by som sa chcela opýtať prećo bola operácia nutná a ako prebiehala?

nutna bola kvoli cyste v jednom z lalokov, ktora mi zrazu narastla...v podstate z "estetickeho" dovodu, kedze cytologia pred operaciou bola v poriadku, ale pocas operacie zistili ze je tam karcinom tak vybrali celu sz.
k priebehu: operacia trvala asi 4h(zrejme kvoli histologii), robi sa v uplnej narkoze, takze vela toho neviem :), len z lekarskej spravy. Jedine co ma prekvapilo(ale od "spoluleziacej" som bola uz informovana) bolo ze nam zaviedli dren a to trochu obmedzovalo, ale mali sme to asi len 2 dni. Mne bolo akurat trochu zle z narkozy, inak to asi vsetci co sme boli na oddeleni zvladli bez problemov.
Ninna
26.02.08,19:09
nutna bola kvoli cyste v jednom z lalokov, ktora mi zrazu narastla...v podstate z "estetickeho" dovodu, kedze cytologia pred operaciou bola v poriadku, ale pocas operacie zistili ze je tam karcinom tak vybrali celu sz.
k priebehu: operacia trvala asi 4h(zrejme kvoli histologii), robi sa v uplnej narkoze, takze vela toho neviem :), len z lekarskej spravy. Jedine co ma prekvapilo(ale od "spoluleziacej" som bola uz informovana) bolo ze nam zaviedli dren a to trochu obmedzovalo, ale mali sme to asi len 2 dni. Mne bolo akurat trochu zle z narkozy, inak to asi vsetci co sme boli na oddeleni zvladli bez problemov.
Dreň ? akože kanylu na stavu? A teraz nemáš ŠŽ vôbec ani pravú ani ľavú stranu? A berieš nahradné hormóny?
lindusaaa
26.02.08,19:24
Dreň ? akože kanylu na stavu? A teraz nemáš ŠŽ vôbec ani pravú ani ľavú stranu? A berieš nahradné hormóny?
Ano ono to bolo za ucelom odvadzania krvi a vsetkeho "odpadu" co tam bol, nemusi sa to davat ale povedali nam ze je to lepsie ako keby sa to samo nevstrebe a pootm by to museli znovu otvarat.
Nie uz nemam vobec sz, myslela som ze mi tam ten jeden lalok nechaju ale to som nevedela ze je tam karcinom.
Beriem nahradne hormony.
kitky
26.02.08,19:27
Kitky máš osobnu skúsenosť?

Nemam . Iba sprostredkovanu.Ale mam niekolko ludi vo svojom okoli s dobrymi vysledkami . Beru sa lieky dozivotne ale nejak zasadne to neovplyvnilo ich zivot.
Ninna
26.02.08,19:32
Ano ono to bolo za ucelom odvadzania krvi a vsetkeho "odpadu" co tam bol, nemusi sa to davat ale povedali nam ze je to lepsie ako keby sa to samo nevstrebe a pootm by to museli znovu otvarat.
Nie uz nemam vobec sz, myslela som ze mi tam ten jeden lalok nechaju ale to som nevedela ze je tam karcinom.
Beriem nahradne hormony.
S hormónmi je to vyriešené ale stále mi chýba info ako je to doriešené s vápnikom keďže prištítne telieska riadia tieto procesy v krvi:confused: Odstránením ŠŽ odstránia aj prištítne telieska.
Ninna
26.02.08,19:42
Ano ono to bolo za ucelom odvadzania krvi a vsetkeho "odpadu" co tam bol, nemusi sa to davat ale povedali nam ze je to lepsie ako keby sa to samo nevstrebe a pootm by to museli znovu otvarat.
Nie uz nemam vobec sz, myslela som ze mi tam ten jeden lalok nechaju ale to som nevedela ze je tam karcinom.
Beriem nahradne hormony.
A v koĺkých rokoch Vám urobili tento zákrok?
lindusaaa
26.02.08,19:43
S hormónmi je to vyriešené ale stále mi chýba info ako je to doriešené s vápnikom keďže prištítne telieska riadia tieto procesy v krvi:confused: Odstránením ŠŽ odstránia aj prištítne telieska.

Neviem ako to riesia s vapnikom, mne pristitne telieska nechali,aspon myslim :), ale po operacii sledovali hladinu vapnika aj sa stale pytali ci nam netrpnu koncatiny a tvar...