saabinna
18.06.11,09:43
Ahoj, som 4 den po operacii prsnika a kazdy den si mam pichat Fraxiparine. Robi mi to priatel, doteraz bolo vsetko ok, ale dnes ma ten vpich bolel a v tom mieste sa mi vytvoril taky kopcek (podobne ako stipanec od komara) a koza okolo je cervena. Cim je to sposobene? Je to v poriadku? Zmizne ten kopcek a aj zacervenanie? Nikde v pribalovom letaku tam nieco taketo nespominaju. Da sa to pripadne pichat aj inde ako do brucha? Pripadne kam mam ist aby mi to pichol nejaky zdravotnik? Dakujem za rady :)
Gina Er
18.06.11,07:53
možno si vpichla do miesta,kde bolo už pichnuté pred tým....možno si trafila nerv....na pohotovosti by Ti to mali urobiť....
Gapo
18.06.11,07:57
V návode toho lieku je určite napísané, či sa to môže aplikovať aj niekde inde. Čo sa týka toho "kopčeka" je to možno od trafenia
cievky a výronu krvi. V stene bruška je ich dosť.
veronikasad
18.06.11,07:57
Pichala som si fraxaparin už viackrát - naposledy pred vytrhnutím zuba (pichám si ho sama, aj keď sa injekcii neskutočne bojím ...). Mne kázali injekcie pichať v rovine pupka, najmenej cca 2 prsty od neho. Pichala som si striedavo, jeden deň na jednu stranu, na druhý deň na druhú. Sem tam sa nejaký kopček objavil tiež - neboj, to zmizne ...

Nezabudni na dezinfekciu kože pred vpichom ihly ...
ludmilla
18.06.11,09:33
Ahoj, som 4 den po operacii prsnika a kazdy den si mam pichat Fraxiparine. Robi mi to priatel, doteraz bolo vsetko ok, ale dnes ma ten vpich bolel a v tom mieste sa mi vytvoril taky kopcek (podobne ako stipanec od komara) a koza okolo je cervena. Cim je to sposobene? Je to v poriadku? Zmizne ten kopcek a aj zacervenanie? Nikde v pribalovom letaku tam nieco taketo nespominaju. Da sa to pripadne pichat aj inde ako do brucha? Pripadne kam mam ist aby mi to pichol nejaky zdravotnik? Dakujem za rady :)

Presne ako písala Veronika, po vpichnutí sa môže v mieste vpichu vytvoriť kopček, krvná podliatina, malá zdurenina, modrý fľak. Ten kopček by sa len nemal už zväčšovať, ak by sa zväčšil alebo pretrvával treba vyhľadať lekára, ale v zásade by to nemal byť problém.
Snáď niečo o správnom pichaní: zrejme používaš hotové injekcie, tie obsahujú malú bublinku, ktorá sa nesmie pred vpichom odstraňovať je tam na to, aby bola vpichnutá celá dávka. Ak je pred vpichom na hrote ihly kvapka fraxiparínu, tá sa musí striasť z ihly.
Potom samotný vpich:
1. Vydezinfikovať miesto vpichu alkoholovým tampónom. Miestom vpichu môže byť brucho - vzdialenosť od pupku asi na šírku ruky vpravo, vľavo - striedať alebo stred stehna na vonkajšej strane ( na stehne to viac bolí). Vydezinfikované miesto viac nechytáme.
2. Ako som spomenula vyššie po otvorení injekcie by hrot ihly mal byť suchý, ak je na ňom kvapka, strasieme ju - neutierať!
3. Bublinku s injekcie neodstraňujeme.
4. Jednou rukou vytvoríme kožný záhyb, ktorý pevne držíme a druhou rukou kolmo (ak je viac tuku pod kožou) alebo v 45 st. uhle (ak je málo tuku pod kožou) vpichneme celú ihlu pod kožu.
5. Po vpichu pomaly aplikujeme tekutinu pod kožu, záhyb treba držať tak dlho, pokým ihlu v tom istom smere nevybereme.
pasuliatko
18.06.11,18:48
možno si vpichla do miesta,kde bolo už pichnuté pred tým....možno si trafila nerv....na pohotovosti by Ti to mali urobiť....

to napichnutý nerv nebol... určite nie!
pasuliatko
18.06.11,18:51
Ahoj, som 4 den po operacii prsnika a kazdy den si mam pichat Fraxiparine. Robi mi to priatel, doteraz bolo vsetko ok, ale dnes ma ten vpich bolel a v tom mieste sa mi vytvoril taky kopcek (podobne ako stipanec od komara) a koza okolo je cervena. Cim je to sposobene? Je to v poriadku? Zmizne ten kopcek a aj zacervenanie? Nikde v pribalovom letaku tam nieco taketo nespominaju. Da sa to pripadne pichat aj inde ako do brucha? Pripadne kam mam ist aby mi to pichol nejaky zdravotnik? Dakujem za rady :)

Saabinna priatel ti to pravdepodobne pichol do kože (vtedy sa robia pupienky), neboj sa nič sa zlé nestane, ale musí pichnúť ihlu tak hlbok aká je veľká ale predtým musí urobiť kožnú riasu pichnúť pod 90 stupňovým uhlom pustiť kožu a aplikovať.
čo sa týka miesta môžeš si to aplikovať do stredu ramena a vonkajšiej časti, to isté na stehne, 2-3 cm od pupka vpravo alebo v ľavo.
ludmilla
19.06.11,08:34
Ak je pred vpichom na hrote ihly kvapka fraxiparínu, tá sa musí striasť z ihly.

Tá kvapka totiž spôsobí krvnú podliatinu a nepríjemné pálenie.
veronikasad
19.06.11,09:50
Ľudmilka, ďakujem za užitočné informácie ...
ludmilla
19.06.11,10:10
Veronika veľmi rada, pichávam heparíny minimálne 50 kusov týždenne.
veronikasad
19.06.11,10:15
Užívam warfarin, tak akékolvek chirurgické zákroky sú pre mňa komplikovanejšie ...
ludmilla
19.06.11,10:28
... je mi to jasné - musia ti vždy prestaviť na heparín, ... takže to veľmi dobre poznáš :) Sebe som pichala len po artroskopii kolena asi týždeň a je pravda, že radšej pichnem kohokoľvek ako seba :D
pasuliatko
20.06.11,09:45
Ludmila to sme dve, seba som nedokázala pichnúť ihlou ale kohokoľvek iného aj o pol noci :)
Fanny.G
21.06.11,05:07
Ahoj, som 4 den po operacii prsnika a kazdy den si mam pichat Fraxiparine. Robi mi to priatel, doteraz bolo vsetko ok, ale dnes ma ten vpich bolel a v tom mieste sa mi vytvoril taky kopcek (podobne ako stipanec od komara) a koza okolo je cervena. Cim je to sposobene? Je to v poriadku? Zmizne ten kopcek a aj zacervenanie? Nikde v pribalovom letaku tam nieco taketo nespominaju. Da sa to pripadne pichat aj inde ako do brucha? Pripadne kam mam ist aby mi to pichol nejaky zdravotnik? Dakujem za rady :)

Ahoj,fraxiparin si mmôžeš pichať aj do ramena, ale moc to neodporúčam, iba pri dlhodobom pichaní injekcií...do ramena to viac bolí...ak sa ti robia hrbolčeky, alebo máš na brušku stvrdnuté, tak si to môžeš trošku rozmasírovať mastičkou, treba striedať obidve strany bruška. Viem o čom hovorím, celé tehotenstvo som si pichala a aj celé šestonedelie...mala som brucho celé pomodreté. Tak len to vydrž
GabiZ
18.09.12,10:02
Mám za sebou už pichanie fraxiparinu (nie sebe) a bolo viacmenej úspešné, len v jednom prípade sa mi stalo, že zostala po vpichu modrina. Lenže teraz idem pichať warfarin a keďže už v nemocnici ho pichali do ramena, lebo brucho bolo už veľmi boľavé, tak to čaká aj mňa. Zajtra začíname a už teraz mám z toho trošku strach. V tejto súvislosti sa preto chcem spýtať na niečo, čo som sa nedočítala. Ako vpichovať ihlu do svalu? Rýchlo? Pomaly? Lebo pri fraxiparine boli ihly také malé (tieto nové som ešte nevidela), ale pri jednej sa mi stalo, keď som ju išla pichnúť pomalšie, že mi tam jednoducho nešla, akoby ju tá koža odrážala. Človek, ktorému ich budem pichať je už chudák celý dokatovaný injekciami a nechcem mu spôsobiť ďalšie modriny prípadne poškodenia. Preto privítam radu odborníkov, ako teda postupovať pri samotnom vpichu.