traveldrive
19.06.11,20:46
Všeobecne sa na potravinových výrobkoch vhodných pre celiatikov uvádza max. hodnota obsahu gluténu (lepku) 20 mg/kg.
Niekedy sa však píše, že výrobok môže obsahovať stopy lepku.
Rád by som vedel, aký maximálny obsah lepku výraz "stopy" môže označovať? Môže celiatik požívať potraviny, v ktorých sú "stopy lepku"?
Ďakujem.
pasuliatko
20.06.11,09:43
podľa mňa nemôže lebo celiakia je alergia na lepok, takže aj keď sú tam stopy tak by to ten človek nemal jesť.
tak isto ako má niekto alergiu na arašidy by nemal jesť potraviny kde sa môžu nachádzať stopy arašidov. ale možno sa mýlim...
pasuliatko
20.06.11,09:55
traveldrive
20.06.11,15:42
podľa mňa nemôže lebo celiakia je alergia na lepok, takže aj keď sú tam stopy tak by to ten človek nemal jesť.
tak isto ako má niekto alergiu na arašidy by nemal jesť potraviny kde sa môžu nachádzať stopy arašidov. ale možno sa mýlim...

V tom sa trošku mýliš, celiakia nie je alergia na lepok. Je to neschopnosť organizmu čiastočne alebo úplne spracovávať lepok obsiahnutý v potravinách. ten ničí tzv. klky na stene čreva, ktorými sa vstrebávajú živiny, čo vedie k postupnému poškodeniu, ba môže to dospieť vraj až k rakovine.

Potraviny vhodné pre celiatikov majú limit 20 mg lepku na 1 kg danej potraviny. Mňa zaujíma, koľko lepku, aký jeho obsah označuje výraz "stopy lepku", či je to pod alebo nad touto hranicou.
Katy a R
20.06.11,16:08
V tom sa trošku mýliš, celiakia nie je alergia na lepok. Je to neschopnosť organizmu čiastočne alebo úplne spracovávať lepok obsiahnutý v potravinách. ten ničí tzv. klky na stene čreva, ktorými sa vstrebávajú živiny, čo vedie k postupnému poškodeniu, ba môže to dospieť vraj až k rakovine.

Potraviny vhodné pre celiatikov majú limit 20 mg lepku na 1 kg danej potraviny. Mňa zaujíma, koľko lepku, aký jeho obsah označuje výraz "stopy lepku", či je to pod alebo nad touto hranicou.

obsah "stopy lepku" ti asi ťažko niekto upresní. Obyčajne sa aj na normálne výrobky, aj na bezlepkové používa tá istá výrobná linka ... tak aj to je dôvod, prečo to výrobcovia uvádzajú. (ja osobne by som sa priklonila k názoru, že je to pod tou hranicou;))

No a k tomu poškodeniu čreva ... keď sa dodržiava dieta - tak sa to črevo celkom dobre zregeneruje (aj nejaké klky pribudnú) ... tak potom malinkaté porušenie diety by malo zniesť. Ale to môže byť rôzne - a bezlepkári to majú odskúšané.
Tým samozrejme nechcem navádzať k porušeniu diety - ale ak náhodou sa stane ;)
traveldrive
20.06.11,17:34
obsah "stopy lepku" ti asi ťažko niekto upresní. Obyčajne sa aj na normálne výrobky, aj na bezlepkové používa tá istá výrobná linka ... tak aj to je dôvod, prečo to výrobcovia uvádzajú. (ja osobne by som sa priklonila k názoru, že je to pod tou hranicou;))

No a k tomu poškodeniu čreva ... keď sa dodržiava dieta - tak sa to črevo celkom dobre zregeneruje (aj nejaké klky pribudnú) ... tak potom malinkaté porušenie diety by malo zniesť. Ale to môže byť rôzne - a bezlepkári to majú odskúšané.
Tým samozrejme nechcem navádzať k porušeniu diety - ale ak náhodou sa stane ;)

Mám 8-ročného syna celiatika, a na prerušenie či zanedbanie diéty sme boli viackrát a dosť dôrazne upozorňovaní. Našťastie, aj chlapec si už všetko uvedomuje, a kým si kúpi nejakú maškrtu, sám sa uisťuje o to, či ju môže alebo nemôže jesť.
Bezlepkových je dosť bežných výrobkov (nie pekárenských, samozrejme), ale napríklad z obsahu mäsových výrobkov sa to dá vyčítať. Nesmú obsahovať E1422 alebo bližšie nešpecifikovaný škrob - iba ak je vyslovene napísané, že je tam zemiakový alebo kukuričný škrob. To isté sa týka mliečnych výrobkov, jogurtov, pudingov, tiež sladkostí. Na stránkach nestle.sk majú zoznam svojich bezlepkových výrobkov, bezlepkové sú tyčinky Koko, Banán v čokoláde, všetky tyčinky Deli, väčšina gumových cukríkov... Postupom času sme tých bezlepkových potravín z bežného sortimentu našli dosť. Na zahustenie používame kukuričný alebo zemiakový škrob (Maizena, Gustin, Solamyl...) alebo bezlepkové múky (napr. Promix, z nej sa docela dajú aj palacinky napríklad). Z cereálií kupujeme jediné bezlepkové čokoládové guličky Guľko (predávajú sa aj pod značkami Bala CBA), syn už nič iné raňajkovať nechce, len guličky s mliekom....

Ten stopový obsah glutén ma trápi preto, lebo táto formulácia sa vskytuje na mnohých výrobkoch, ktoré práve preto nekupujeme a synovi upierame - hoci by sme možno nemuseli. Ale pokiaľ človek nemá istotu, je asi lepšie vydržať.
katalóg
20.06.11,18:06
Všeobecne sa na potravinových výrobkoch vhodných pre celiatikov uvádza max. hodnota obsahu gluténu (lepku) 20 mg/kg.
Niekedy sa však píše, že výrobok môže obsahovať stopy lepku.
Rád by som vedel, aký maximálny obsah lepku výraz "stopy" môže označovať? Môže celiatik požívať potraviny, v ktorých sú "stopy lepku"?
Ďakujem.
http://bezlepkovadieta.webmagazine.cz/odpovedi-a-otazky/potraviny-a-suroviny/2639-3
"Po té, co platí pro výrobky určené nemocným celiakií, jasné vyhlášky (najdete je na našem webu www.bezlepkovadieta.cz (http://www.bezlepkovadieta.cz/) v sekci Informace a články - Zákony, vyhlášky) NENI NUTNE se "E"čkama zabývat.
Doporučuji Vám nahlédnout do databáze bezlepkových výrobků, kterou zpracovává Výzkumný ústav potravinářský Praha - najdete ji na našem webu - nebo na webu www.vupp.cz (http://www.vupp.cz/). V seznamu najdete opravdu velké množství výrobků otestovaných na obsah lepku, včetně těch, které jsou označeny nápisem "Může obsahovat stopy lepku", "Vyrobeno v závodě, který zpracováná pšenici, ...". S klidným svědomím Vám doporučuji těchto nápisů si nevšímat. Výrobci je na obaly umisťují z alibismu.

Držím Vám palce a přeji vše dobré

Iva Svobodová-Bušinová"

http://www.bezlepkovadieta.cz/kontakt
katalóg
20.06.11,18:17
Koľko je škôl na Slovensku, kde sa podáva bezlepková strava? V Bratislave v troch škôlkach. (Odznelo nedávno na STV.)
O iných školách nehovorili. Asi ich bude žalostne málo.
Česi sú na tom lepšie. Všimla som si, že v Brne ich je oveľa viac ako v Prahe.
http://www.bezlepkovadieta.cz/kde-se-najite/seznam-skol-ktere-vari-bezlepkovou-dietu/2661-3/skolni-jidelny-ktere-vari-bezlepkovou-dietu-na-mape
traveldrive
20.06.11,18:24
Koľko je škôl na Slovensku, kde sa podáva bezlepková strava? V Bratislave v troch škôlkach. (Odznelo nedávno na STV.)
O iných školách nehovorili. Asi ich bude žalostne málo.
Česi sú na tom lepšie. Všimla som si, že v Brne ich je oveľa viac ako v Prahe.
http://www.bezlepkovadieta.cz/kde-se-najite/seznam-skol-ktere-vari-bezlepkovou-dietu/2661-3/skolni-jidelny-ktere-vari-bezlepkovou-dietu-na-mape

V škôlkach je to asi väčší problém, syn je druhák, jeden alebo dva dni v týždni mu dávame stravu so sebou, inak prispôsobujú tú bežnú - polievku odoberú pred zahustením a zahustia ju jeho múkou alebo maizenou, špagety a cestoviny varia tie, čo im dáme my a tak podobne. Ochotní skutočne sú a funguje to - teraz, pred koncom školského roka bol na kontrole, a výsledky má dobré, skutočne si aj v školskej jedálni dávali záležať.
Katy a R
20.06.11,20:34
.. treba si zvyknúť na prípravu stravy (ja mám skúsenosť, že aj v škôlke boli podobne ústretoví)... a veľmi dobré je - že sa už naučil dávať si pozor, čo zje :):)

overila som si na tej stránke, čo pripol katalog .. výrobok čo vo veľkom používame ... je v norme;) (flaxne od BonaVita)
Tiež je to u nich asi tak, že robia na jednej linke aj pšeničné výrobky, aj kukuričné ... preto uvádzajú "stopy" :confused:
katalóg
20.06.11,20:41
V škôlkach je to asi väčší problém, syn je druhák, jeden alebo dva dni v týždni mu dávame stravu so sebou, inak prispôsobujú tú bežnú - polievku odoberú pred zahustením a zahustia ju jeho múkou alebo maizenou, špagety a cestoviny varia tie, čo im dáme my a tak podobne. Ochotní skutočne sú a funguje to - teraz, pred koncom školského roka bol na kontrole, a výsledky má dobré, skutočne si aj v školskej jedálni dávali záležať.
Máte šťastie. Želám vám ho.
traveldrive
21.06.11,12:52
VĎAKA.