traveldrive
19.06.11,21:01
Stupňujúci sa stres v práci sa na mne podpísal značnou hypertenziou a skončil som na PN. Po jej ukončení sa ale vrátim do rovnakých pracovných podmienok, ktoré mi zdravotné ťažkosti ak nie priamo privodili, tak mi k nim výrazne "pomohli", resp. ich zintenzívnili. Bez ohľadu na to, akú príčinu mojich ťažkostí s vysokým krvným tlakom lekári určia (momentálne absolvujem množstvo rôznych vyšetrení) je ale zrejmé, že vrátiť sa nazad do tých istých pracovných podmienok by prestavovalo pre mňa zdravotné riziko.

Môžem požiadať o skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov? (Za predpokladu písomného potvrdenia odborného lekára, že danú prácu bez rizika poškodenia zdravia nemôžem vykonávať).

Ak mi zamestnávateľ neponúkne iné adekvátne pracovné zaradenie v lehote 15 dní, a pracovný pomer skončí, ovplyvnia alebo obmedzia tieto skutočnosti moje možnosti ďalšieho zamestania? Teoreticky totiž svoju prácu (technická funkcia) môžem vykonávať naďalej, avšak v iných podmienkach - inej firme, kde je rozsah činností, zodpovednosti aj psychický tlak na podobnej pozícii menší, na prijateľnejšej úrovni.

A ešte jedna otázka - podľa akých kritérií sa určuje, či zmena pracovného zaradenia zo zdravotných dôvodov, ktorú mi zamestnávateľ ponúkne, je v súlade so zákonom, či je práca, ktorú mi ponúkne, adekvátna mojim schopnostiam a možnostiam. Môže mi ponúknuť prácu s nižším platom a ja som povinný ju prijať?

Srdečná vďaka za každý názor a každú radu.
ErinErin
20.06.11,06:25
Otázkou je, čo presne myslíš stresujúcimi podmienkami: Pracuješ ako hasič či záchranár alebo máš protivných kolegov v kancelárii, lezú Ti na nervy klienti? K hypertenzii mohol dopomôcť stres, ale to by mal potom takú diagnózu asi každý druhý v dnešnej dobe... :D Stres sa dá aj kompenzovať - výživou, cvičením a relaxáciou.
traveldrive
20.06.11,15:37
Otázkou je, čo presne myslíš stresujúcimi podmienkami: Pracuješ ako hasič či záchranár alebo máš protivných kolegov v kancelárii, lezú Ti na nervy klienti? K hypertenzii mohol dopomôcť stres, ale to by mal potom takú diagnózu asi každý druhý v dnešnej dobe... :D Stres sa dá aj kompenzovať - výživou, cvičením a relaxáciou.

Ťažko presne vysvetliť, pokiaľ nechcem verejne popisovať firmu, čím sa zaoberá, a podmienky v nej.
Realita je proste taká, že pribúdajú povinnosti, zvyšuje sa zodpovednosť, je stále viac a dôležitejšej práce stále s tými istými ľuďmi, pričom termíny sa skracujú. Po nejakých výpovediach sme zostali na danú problematiku dvaja, kolega má šťastie, že je mladší, otrlejší, a je služobne podstatne starší, čiže si vie dupnúť aj na šéfa, ktorý si potom, logicky, svoje napätie ventiluje na mne. U mňa to vyústilo takmer do kolapsu, keď som nebol schopný sa takmer udržať na nohách, a ukľudnila ma až nejaká injekcia privolaného lekára. Keď sa mi to stalo po nejakej dobe opakovane, dostal som PN, momentálne chodím po vyšetreniach a riešim, čo ďalej. V starej práci by som ostať nemal, internista mi povedal, pokiaľ si chcem zdravie ušetriť, mal by som prácu zmeniť. Tak uvažujem, ako najlepšie to spraviť, nie je to iba moja svojvôľa, že sa mi moja práca už nepáči a chcem zmenu.
Tweety
20.06.11,15:46
Ťažko presne vysvetliť, pokiaľ nechcem verejne popisovať firmu, čím sa zaoberá, a podmienky v nej.
Realita je proste taká, že pribúdajú povinnosti, zvyšuje sa zodpovednosť, je stále viac a dôležitejšej práce stále s tými istými ľuďmi, pričom termíny sa skracujú. Po nejakých výpovediach sme zostali na danú problematiku dvaja, kolega má šťastie, že je mladší, otrlejší, a je služobne podstatne starší, čiže si vie dupnúť aj na šéfa, ktorý si potom, logicky, svoje napätie ventiluje na mne. U mňa to vyústilo takmer do kolapsu, keď som nebol schopný sa takmer udržať na nohách, a ukľudnila ma až nejaká injekcia privolaného lekára. Keď sa mi to stalo po nejakej dobe opakovane, dostal som PN, momentálne chodím po vyšetreniach a riešim, čo ďalej. V starej práci by som ostať nemal, internista mi povedal, pokiaľ si chcem zdravie ušetriť, mal by som prácu zmeniť. Tak uvažujem, ako najlepšie to spraviť, nie je to iba moja svojvôľa, že sa mi moja práca už nepáči a chcem zmenu.
Máš dve možnosti ako ukončiť PP, buď skončiť dohodou, alebo podať výpoveď.
ErinErin
20.06.11,17:37
Ťažko presne vysvetliť, pokiaľ nechcem verejne popisovať firmu, čím sa zaoberá, a podmienky v nej.
Realita je proste taká, že pribúdajú povinnosti, zvyšuje sa zodpovednosť, je stále viac a dôležitejšej práce stále s tými istými ľuďmi, pričom termíny sa skracujú. Po nejakých výpovediach sme zostali na danú problematiku dvaja, kolega má šťastie, že je mladší, otrlejší, a je služobne podstatne starší, čiže si vie dupnúť aj na šéfa, ktorý si potom, logicky, svoje napätie ventiluje na mne. U mňa to vyústilo takmer do kolapsu, keď som nebol schopný sa takmer udržať na nohách, a ukľudnila ma až nejaká injekcia privolaného lekára. Keď sa mi to stalo po nejakej dobe opakovane, dostal som PN, momentálne chodím po vyšetreniach a riešim, čo ďalej. V starej práci by som ostať nemal, internista mi povedal, pokiaľ si chcem zdravie ušetriť, mal by som prácu zmeniť. Tak uvažujem, ako najlepšie to spraviť, nie je to iba moja svojvôľa, že sa mi moja práca už nepáči a chcem zmenu.

Podľa všetkého tvoje zamestnanie nie je oficiálne rizikové, keďže by si ho mohol v pohode vykonávať v inej firme - problémom je šéf, ktorý sa nevie správať k ľuďom a s prehľadom organizovať prácu. Zostáva ti hľadať nové miesto, zo starého odísť potom výpoveďou, ako ti poradili vyššie.